Loading

Çocukta iltihaplı bezleri tedavi etmek için

Çocuk bademcik iltihabı varsa ne yapmalıyım? Benzer bir semptomla karakterize edilen hastalığa tonsillit veya anjina denir. Birçok patojen türü olmasına rağmen, anjinin klasik varyantı her zaman bakteriyel etiyolojinin salgı bezlerinin yenilgisi olarak anlaşılmaktadır.

Bu oldukça tehlikeli bir patolojidir ve çocuğun sağlığına yönelik tehdit sadece bademcik iltihabının birincil belirtileriyle ilişkili değildir.

Hastalık, birkaç hafta sonra böbreklerin, eklemlerin ve kalbin ihlali ile kendini hatırlatabilir.

Bu nedenle, bir çocukta bademcik iltihabı tedavisi sadece bir doktor tarafından gerçekleştirilir - zamanında ve kapsamlı olmalıdır. Bununla birlikte, ebeveynler çocuklarda bademcik iltihabını tedavi edecekleri şeyleri bilmelidirler, bunun için bu veya diğer ilaçlar amaçlanmıştır.

Seçim ve tedavi rejimi

Ebeveynler çocuğun durumunun keskin bir bozulma fark veya orofarenks iltihaplı bademcikler kendini muayene bulunan boğaz, ağrı şikayetlerini duymak teşhis sonucu açık: bademcik. Bununla birlikte, bu tanım sadece bademciklerin dahil olduğu iltihaplı bir işlemin varlığı anlamına gelir; Eşzamanlı olarak meydana gelen diğer hastalıkların olasılığını dışlamaz. bademcik plak üzerinde irin varsa da, patojen doğasını belirlemek derhal zordur.

Anjina ile tedavinin temel ilkesi, etiyopropik olup, enfeksiyöz ajan üzerinde etkilidir. Bu bakteri ise - ve çoğu durumda çocuk, bademcik beta hemolitik streptokok kaynaklanır - Eğer antibiyotik tedavisine başladıktan sonra devlet bir iyileşme bekleyebilirsiniz. Ancak bademcikler üzerindeki değişiklikler virüsün neden olduğu antibiyotikler işe yaramaz.

Bu veya bu enfeksiyöz ajanın varsayımının doğrulanması bir doktorun ayrıcalığıdır. Bu amaç için, klinik veriler değerlendirildiğinde (plak ve özellikleri, ağrı şiddeti, ateşli eğri tipi, bademcikler üzerinde döküntünün varlığı ile) ve laboratuar yöntemleri (hızlı testler, besleyici ortam biyo tohumlama) elde edildi. gerpangine boyunca kabarcıklar ile döküntü, örneğin streptokok bademcik iltihabı, hafif bir ağrı, soğuk algınlığı ve yoğun grimsi difteri çiçeklenme, mononükleoz dalak ve lenf düğümleri genişleme eksikliği ile boğaz çok şiddetli ağrı - Buna ek olarak, enfeksiyon özellikleri hakkında bilgi sahibi olur.

Bu nedenle, çocuklarda bademcikler iltihabı tedavisi şeması, bir enfeksiyöz ajan fikrine dayanmaktadır.

Seçenekler bademcik çok çocuklarda iltihabı - nadiren (difteri, ikincil anjina) - bazıları, ortak olan strep boğaz ağrısı, diğerleri gibi. Çocukluk çağında tedavi için, patojen tipine ve hastanın genel durumuna bağlı olarak ayarlanan bir şema uygulanır:

Etiyotropik tedavi. Antipiretik tedavi. Halk ilaçları da dahil olmak üzere yerel.

Bir çocuğun tedavisine başlayarak, yaş özelliklerini, durumun ciddiyetini hesaba katmanız gerekir. Evde, bir doktora danıştıktan sonra bile bademciklerin her türlü iltihaplanmasını tedavi edemezsiniz. Bazen küçük çocuklar, acı yüzünden, yiyecekleri reddederler, su. Sonuç olarak, ciddi zehirlenme (ateş, kusma) ile şiddetlenen dehidratasyon (dehidrasyon) riski vardır. Bu nedenle, bademciklerin iltihaplanma sürecinden etkilenen bir çocuğun, etrafındaki yetişkinlerin sürekli ilgisine ihtiyacı vardır.

Etiyopatik tedavi

Bademcik iltihabı bakteriyel etiyolojisinde antibakteriyel preparatlar kullanılır:

penisilinler (Amoksisilin, Ampisilin, Augmentin); sefalosporinler (Lexin, Zinnat); makrolidler (Azitromisin, Klaritromisin).

Modern standartlara göre antibiyotik tedavisi, 7 ila 10 gündür. Daha önce kesme veya önerilen dozajı bağımsız olarak azaltma ve alım sıklığı mümkün değildir. Bu, patojenik mikroorganizmalar tarafından direnç (direnç) oluşması tehlikesi ile ilişkilidir - eğer bu olursa, ilaç etkisiz olduğunu kanıtlayacaktır.

Bezlerin iltihabı difteri nedeniyse, antitoksik antidiftheria serumu kullanmak zorunludur. Aynı zamanda, antibiyotikler de reçete edilir (Ampisilin).

Eğer bademcik iltihabı enfeksiyöz mononükleozdan şüphelenirse, aminopenisilinler (Amoksisilin, Ampisilin) ​​kullanılmaz.

Enfeksiyöz mononükleoz doğada viraldir ve antibiyotikler, objektif değişiklikler ve laboratuvar testleri ile kanıtlandığı üzere, sadece bakteriyel enfeksiyonun eklendiği durumlarda endikedir. Ancak gerekirse, antibakteriyel tedavi sefalosporinler veya makrolidler reçete edilir. Enfeksiyöz mononükleoz ile birlikte olan aminopenisilinler, deride bir döküntü görünümü oluşturur.

Viral enfeksiyonların etiyotropik tedavisi her zaman yapılmamaktadır. Birçok durumda, yeterli yerel maruziyet, semptomatik ilaçlar vardır. Antiviral ajanlar (Asiklovir, Zovirax), özellikle virüsler herpes grubu (ortak bir herpetik stomatit formu) ile enfekte olduğunda gösterilmektedir. Çocuğun bademcikleri mikotik bir enfeksiyon nedeniyle iltihaplanırsa, tedavi antifungal ilaçlar (Flukonazol, Itrakonazol) içerir.

İlacın salınım şekli hastanın yaşı, onun durumu ile belirlenir. 5 yaşından büyük çocuklara hap, kapsül verilebilir; Katı dozaj formlarının yutulmasıyla ilgili zorluklar varsa, ampullerde tozlar, granüller, süspansiyonlar, enjekte edilebilir solüsyonlar seçilir.

Antipiretik tedavi

Antipiretik tedavi de antipiretik olarak adlandırılır ve kullanılan ilaçlar antipiretiktir. Bu ilaçlar genel durumu iyileştiren, vücut ısısını düşürmek için bir fırsat sağlar, hipertermik ve konvulsif sendrom riskini azaltır. Non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) tarafından temsil edilen antipiretikler, aynı zamanda analjezik bir etkiye sahiptir - baş ağrısını ortadan kaldırır, boğazdaki ağrıları azaltır, eklemler.

Vücut sıcaklığında önemli bir artışa eşlik eden anjina türleri için antipiretik ilaçlar gereklidir.

Hastalık kolaysa ve ateş sadece subfebril değerlerine ulaşırsa (37.9 ° C'ye kadar) gerekli değildir. Antipiretik ilaçlar semptomatiktir. Bir semptomun varlığında, yani ateşli bir devlette kullanılırlar ve onu engellemezler.

Hangi antipiretikler çocuklarda kullanılabilir? Bunlar şunları içerir:

İbuprofen (çocuklar için Nurofen, Nurofen); Parasetamol (Panadol, Panadol Bebek).

İlacın seçimi çocuğun yaşı, kontrendikasyonların varlığı ile uyumlu olarak gerçekleştirilir. Vücut ısısı 38 ° C veya daha fazla olursa antipiretik alınır. Subfebril ateşte uygulamak uygun değildir, çünkü sıcaklıktaki bir değişiklik bağışıklık cevabının mekanizmasının bir parçasıdır. Bir enfeksiyöz hastalık için endikasyon olmaksızın subfebril sıcaklığını azaltmak, bağışıklık sisteminin reaktivitesini (koruyucu yetenek) bastırmaya eşdeğerdir.

Bademcik iltihabı için antipiretik olarak, çocuklar asetilsalisilik asit (Aspirin) almamalıdır. Çocukluk çağında asetilsalisilik aside dayanarak ilaç almak tehlikelidir, çünkü Rhea sendromunu (akut hepatik ensefalopati) geliştirme riski vardır.

Araştırmacılar Ray sendromu ve viral bir enfeksiyon arasında bir bağlantı kurmuşlardır. Bir virüsün veya bakterinin bademcik iltihaplanmasına neden olup olmadığını hızlı bir şekilde tespit etmek mümkün olmadığından, bir çocuk için Aspirin ve bunun benzerlerinin kullanımını reddetmek daha iyidir.

Yerel terapi ve halk ilaçları

Lokal etki, hem bağımsız bir tedavi yöntemi olarak hem de tamamlayıcı bir sistemik tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bu durumda, tabletler uzun bir süre emilmeli ve dikkatli bir şekilde, durulama solüsyonları, yarım saat kadar yemek yemeden veya içmedikten sonra, orofarenks boşluğunda bir süre tutulur. Bu, serbest bırakma formundan bağımsız olarak ilacın etkisini uzatmanıza izin verir.

Çocukta iltihaplı bademcikler etkilemek için eczaneden kullanabilirsiniz:

Lokal antibiyotikler ve antiseptikler (Bioparox, Ambazone, Hidrojen Peroksit) - bakteriyel enfeksiyonlar için. Anti-inflamatuar, analjezik, antiseptik (Tantum Verde, Isla-moos, Strepsils Intensive) - bakteriyel, viral enfeksiyonlar ile. İmmünomodülatörler, antifungal (Imudon, Dekamin, Nystatin) - mantar enfeksiyonları ile.

Halk ilaçları olan çocuklarda bademcikler nasıl tedavi edilir? Bunun için aşağıdakiler uygulanabilir:

soda ve / veya tuz çözeltisi; şifalı bitkilerin soğanı ve infüzyonları (adaçayı, papatya); alerjilerin yokluğunda balın emilmesi, diğer kontrendikasyonlar.

Gargara sık sık gereklidir - antiseptikler günde 3 ila 5 kez ve otlar, tuz veya soda bazlı çözeltiler dayalı anti-inflamatuar ilaçlar - günde 8 ila 10 kez kullanılır. Yedikten sonra kısa bir süre durulamak daha iyidir, çünkü ilacın yararlılığını korumak için yarım saat ara verilir. Durulama için tüm çözümler, decoctions ve infüzyonlar, çocuğun sıcaklığı için sıcak ve rahat olmalıdır. Ayrıca, çoğu uzun süre depolanamaz, yeni hazırlanmış ilaçlara tercih edilir.

Durulamanın özü nemlendiricidir, bu nedenle bezlerin iltihaplanmasıyla bolca sık sık içilen bir içecekle değiştirilebilir.

Tuz, soda veya otlar ile durulamak bademcik iltihabı için kullanılan en yaygın halk ilaçtır. Ancak, herhangi bir nedenden dolayı prosedürün imkansız olması durumunda, çocuğa sıcak bir çay veya meyve suyu, hatta basit (ama soğuk olmayan) su bile sunmanız gerekir. Hasta her 1.5 saatte en az birkaç yudum yapmalıdır. Bal, ilgili hekim tarafından onaylandığı takdirde kullanılabilir.

Çocukların yerel yollarla tedavi edilmesi bazı özellikleri hesaba katmayı gerektirir. Örneğin, orofarenksin mukoza zarının sulanması için spreylerin kullanımı, laringospazm ve nefes almayı durdurabileceğinden 3-5 yaşından büyük çocuklarda endikedir. Durulama yardımı işe yaramaz, eğer çocuk nasıl gargara yapılacağını bilmezse ya da nasıl doğru yapacağını bilmezse, derhal ilacı tükürür. Tabletler ve diğer katı dozaj formları, kazara yutma riski nedeniyle küçük çocuklarda kullanılması tavsiye edilmez. Bazı ilaçlar açık yaş sınırlarına sahiptir ve çocuk talimatta belirtilen yaştan küçükse reçete edilemez.

Halk ilaçları dahil herhangi bir ilacın tehlikeli veya etkisiz olabileceğini hatırlamaya değer. Çocuk ne kadar küçükse, alerjik reaksiyon ve diğer olumsuz etkiler geliştirme olasılığı o kadar yüksektir. Çocukların bademcik iltihabı ile tedavisi sadece tavsiye ve bir doktor gözetiminde gerçekleştirilir.

Soruna dönmeden önce, bademcik iltihabının nasıl tedavi edileceği, ne tür bir hastalık olduğunu ve bunun ne ile ilişkili olduğunu anlamalıdır. Ve ayrıca, çocukların neden bu lenfoid doku ile sık sık komplikasyonları vardır. Bilgi de önemli olacak ve enflamatuvar sürecin nasıl önleneceği, bunun da ciddi sonuçlara yol açacağı.

Inflamatuar süreç

Latince, tıpta kullanılan bademcikler tonsillae gibi geliyor. Bu kelime hastalığın adını verdi - tonsillit. Bu nedenle, çocuğunuzun bademcik iltihabı olduğunu duyarsanız, bunun bademcik iltihabı olduğunu bilin. Ortak insanlarda, genellikle bezler ve iltihapları - anjina denir.

Hastalık akut ve kronik formda ortaya çıkabilir. Hem ilk hem de ikinci vakada biri komplikasyonlarla karşı karşıya gelebilir, bunun süreci durmak için çok zor olacaktır. Etkilenen bezler yeni, gereksiz sağlık sorunlarına yol açar.

Hastalığın bakteriyel patojenleri şunlardır:

Semptomlar ve sonuçları

Dikkat etmeniz gereken ilk semptom yüksek sıcaklıktır. Çocuk konuşursa, o zaman boğaz ağrısı ve yutma problemlerinden şikayet edecek, çocuklar sadece kaprisli.

Bağımsız bir inceleme ile, ebeveynler ince kan damarları ile kırmızı bademcikler görebilir. Durum ihmal edilirse, beyaz püstül veya sütlü plaket görülebilir.

Boğaz geçidi çok dar hale geliyor, bu da çocuklar için nefes almayı zorlaştırıyor. Sonuç olarak, ses kısıklaşır, konuşma acıya sebep olur, bu yüzden konuşmamaya çalışmalısınız.

Bademcik iltihabı ile tek başına ilaç vermek kesinlikle yasaktır. Tonsillitin sağlığınızı etkileyecek birçok ciddi sonucu vardır.

kardiyovasküler sistem bozuklukları, komplikasyonlar, cerrahi müdahaleye kadar; özellikle böbreklerde idrar sistemi bozuklukları; sindirim sistemi ile ilgili problemler; dolaşım sistemi ile ilgili sorunlar.

Ayrıca, bademcikler iltihaplandığında, çocuklar genellikle yüksek ateş alırlar ve bu da büyümekte olan bedendeki tamir edilemez hasara neden olur. Yetişkinler, 38 ° C'nin üzerindeki vücut ısısının düşürülmesi gerektiğini hatırlamalıdır. Unutmayın, vücudun daha fazla derecesi, daha yüksek risk. Sıcaklığı düşürmezseniz, şunları elde edebilirsiniz:

konvülsiyonlar; bayılma; dehidratasyon; belirli organların çalışmasının ihlali; beyin aktivitesinin geri dönüşümsüz ihlalleri.

Çocukları sadece korunmalı, aynı zamanda uygun şekilde tedavi edilmemelidir. Bademciklerdeki ilk ikmal belirtileri, sıcağı ve sonuçlarını beklemeden derhal tıbbi yardım almalıdır.

Bademcik iltihabı tedavisi

Çocuğu kendiniz tedavi edemezsiniz, ancak doktor gelmeden önce semptomatik tedavi sağlamanız gerekir.

Semptomatik bakım

Bu bakımın amacı için, aynı anda ağrı, sıcaklık ve iltihaplanmayı rahatlatan, steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) uygundur. Çocuklar için çocuk "Nurofen", "Ibuklin-junior", "Ibuprofen" vardır. Talimatların, özellikle mevcut kontraendikasyonlarla dikkatlice okunması gerekli olacaktır. Kabul, bir doktorun gelişinden önce bir kez olmalı, ancak çocuk şiddetli ağrı ve yüksek ateş muzdarip ise. Böyle bir semptom yoksa, ilacı kullanmak kontrendikedir.

Genellikle, NSAID'ler her zaman tıp kabinindeki annelerdedir. Bebekler için daha büyük çocuklar için - tabletlerde süspansiyon halinde salınırlar. Böyle bir tedavinin kötüye kullanılması ciddi gastroenterolojik sorunlara yol açar.

durulama

Bir doktora ya da tıbbi bir tesise sevk edilmeden önce, bezleri çeşitli iltihap giderici solüsyonlarla durulayabilirsiniz.

Çözümler nasıl yapılır?

soda çözeltisi - 1 çay kaşığı. 100 gr için soda. ılık su; tuzlu suyla yıkandı. 1 çay kaşığı. 100 gr. ılık su; okaliptüs çözeltisi. Paket üzerinde bir reçete ile yapılması gerekecek. Aynı amaçla papatya, kekik, meşe kabuğu, kekik kullanırlar; Çözelti furatsilina - 100 gr. su.

Popüler bir tedavi olarak pancar kullanabilirsiniz, antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bunu yapmak için, rende üzerinde pancar rendeleyin, 2 yemek kaşığı ile suyu seyreltin. l. su ve çocuklara bademcikler durulayın.

Durulama, her biri en az 15 saniye boyunca yaklaşan yavaş olmalıdır. Küçük çocuklar için anneler boyunlarını bir parmakla çalıştırırlar: bandajı işaret parmağınızın etrafına sarmanız ve antiseptik bir sıvıya batırmanız gerekir, daha sonra bezdeki yapışkanları çıkarmanız gerekir. Çocuğa hoş olmayan ve hatta hasta olduğu için, tüm bunları yapmak çok hassas, hızlı ve hızlı bir şekilde gerekli. Korku varsa, hiçbir şey yapmamak, ancak aerosol kullanmak daha iyidir.

sulama

Sulama için, bu tür aerosolleri - "Ingalipt", "Miramistin", "Gexidine" olarak kullanabilirsiniz. Geri kalan çocuklar için kontrendikedir. Bademciklerin sulanmasından önce, bu tür bir tedavinin kullanımıyla ilgili talimatları dikkatlice okumalısınız.

Özel talimatlar

Çocuğunuz sadece ağrı için gece şikayet etmeye başladıysa, semptomları giderebilir, boğazını tedavi edebilir ve sabaha kadar acı çekebilirsiniz. Yüksek sıcaklıkta, bir ambulans çağırmanız gerekir. İlk olarak, yukarıda belirtildiği gibi, çocuklar sıkışık olabilir ve ikincisi, bademcikler şişebilir ve nefes almak zorlaşabilir. Bu gibi durumlarda, tedavi ilk yardım olarak olacaktır: yukarıdaki ilaçlar ile ağrı ve ısıyı gidermek.

Alnına serin bir kompres koyun. Çocuk bedenlerini silmek için tehlikeli, kramplar sıcaklık düşüşünden başlayabilir. Ve sonra, şimdiye kadar, ortak bir görüşe gelmedi: Mümkün, ve neyin çocuktan silinemediği. O zaman zaten tedavi ederek boğazını iyileştirir. Bademcik iltihabı çok tehlikeli bir hastalıktır, sorumlu ve eksiksiz bir şekilde tedavi edilmelidir.

Doktor geldikten sonra antibakteriyel tedavi alacaksınız. Elbette 7 ila 10 gün arasında tamamlanmalıdır, aksi takdirde uygun bir etki olmayacaktır, sadece bakterilerin ilacın aktif maddesine alışmasına neden olabilirsiniz. Bu durumda durulama ve sulama ek bir etki olarak korunur. Günde 7-10 kez durulama yapılmalı, sulama kesinlikle sipariş gereğidir. Daha büyük çocuklar da emilebilir hapları kullanırlar. İmmunomodüle edici ve uyarıcı bir tedavi olarak, "Imudon" veya "Lizobakt" gibi ilaçları, ek açıklama önerilerine ve doktora danışarak kesin olarak alabilirsiniz.

önleme

Karantina döneminde, bademcikler sokaktan önce ve sonra yukarıdaki spreylerden herhangi biriyle sulandırınız. Bir iş gününden sonra bir maske takılmamalı, ayrıca kuvars prosedürü kullanılmamalıdır. Enfeksiyon burun boşluğundan geçtiği için, damlalar içinde "Oksolinovuyu merhem" veya "Interferon" kullanabilirsiniz, en fazla 7 gün.

Caddeden sonra normal zamanlarda, bademciklerinizi otlar, soda veya salamura ile durulayın, burnunuzu sulayın, bir deniz tuzu solüsyonuyla yıkayın. Ve tabi ki, çocuklar her zaman temiz ellere sahip olmalıdır.

özet

Çocuk sadece komplikasyonlar yukarıda sanmıyoruz Bademciklerin iltihabı dolechennom değil, aynı zamanda bronşit ve pnömoni neden düşük bronkopulmoner sistemde enflamatuar sürecin "indirme" olmadığını unutulmamalıdır. Eğer erken bir aşamada boğazında yukarıdaki belirtiler durursa, herhangi sonuçları sırasıyla gerekli değildir ve hiçbir tedavi, olmayacaktır.

Malzemenin içeriği Hastalığın belirtileri Hastalığın tedavi prensipleri Durulama boğazı semptomları hafifletmeye yardımcı olur Hastalığın konservatif tedavisi Hastalığın kronik formunda bademciklerin çıkarılması

Küçük çocukların genellikle soğuk algınlığı ve bulaşıcı hastalıklar ile hasta olduklarından sır değildir. Bir çocuk ya da bademcik iltihabı bademcik iltihabı, ortak bir rahatsızlıktır, ancak ilk kez onunla karşı karşıya kaldığında, pek çok ebeveyn bunu tedavi edeceğini bilemez. Çocuk boğaz ağrısı şikayet ettiğinde, yapılacak en iyi şey hemen doktordan yardım istemek ve iltihaplı bademcikleri tedavi etmeye başlamaktır.

Gerçekten etkili olan ve neredeyse anında yardımcı olan MOBİL'in tek aracı

Bir çocukta iltihaplı bademcik nasıl tedavi edilir?

Merhaba sevgili anne! Çocuğunuzun bademcik var mı? Ne yapmalıyım? Panik yapmayın, aksine hemen tedaviye başlayın. Ve bu durumu nasıl ele alacağınız, makalede okuyabilirsiniz.

Angina veya bademcik iltihabı: bademcikler neden şişmiş?

Çoğu zaman, bezlerin iltihabı, anjina veya bademcik iltihabı ile kışkırtır. Tam olarak ne olduğunu nasıl anlayabilirim? Aslında, bunlar farklı hastalıklar değildir, ancak bir, sadece angina akut bir formdur ve bademcik iltihabı kroniktir. Bir hastalık provoke edilir:

• bakteri - stafilokok, pnömokok, meningokok vb.

• virüsler - adenovirüsler, herpes virüsleri;

Bir tıbbi muayene olmadan, doğru ilaç seçimi için çok önemli olan kesin nedeni (nedensel ajan) belirleyemezsiniz. Ve sonra ne yapmalı? Tedavi etmek için?

Evde, sadece makalede açıklanan araç ve yöntemleri kullanabilir ve çocuk doktoru tedavi için ilaçları seçebilir. Ve unutmayın, hiçbir komplo çocuğunuzu kronik bademcik iltihabından korumayacaktır, bu yüzden aptalca kızmayın, tedaviye hemen başlamak daha iyidir.

Gargara: zorunlu tıbbi prosedür

Çocuğun iltihaplı bezleri mutlaka antiseptik solüsyonlarla durulamak zorundadır ve eğer pürülan tıkayıcıları varsa, bunlar da yıkanmalıdır. Evde ne durulacak? Denemenizi tavsiye ederim:

• Papatya, adaçayı, calendula suyu;

• Klorofililpt ve furacilin çözeltileri (çocuklar için furacilin 300 ml su başına 1 tablet oranında seyreltilir);

• Bir soda ve tuz çözeltisi (çocuklar için ise 0,5 litre su için bir çay kaşığı).

Durulama, çocukluğundan birisinin öğretilmesi gereken güvenli bir prosedürdür. Prosedürü en küçük (örneğin 2 yıl) ve daha büyük çocuklar için yapabilirsiniz.

Çocuk çok küçükse ve bağımsız olarak gargara yapamıyorsa, bademcikler antiseptiklerle şu şekilde tedavi edilir:

• Bandajı parmak üstüne sarın;

• Çözeltiye daldırın;

• Ağzı ve boğazı dikkatli dairesel hareketlerle silin.

Burun damlaları ve boğaz için çocuk spreyleri

Tek başına, angina korkunç bir hastalık değildir, ancak komplikasyonları hayati organlara (örneğin, kalp) önemli ölçüde zarar verebilir. Bu nedenle, komplikasyonları önlemek için, burun damlaları ve boğaz için spreyler kullanmanız gerekir.

Herhangi bir ilaç kullanmadan önce bir çocuk doktoruna başvurduğunuzdan emin olun. Büyük olasılıkla, çocuğunuz atanacaktır:

• Burnunda - Aquamaris veya yağ damlacıkları gibi özel salin solüsyonları;

• Boğazda - Miramistin (günde 3-4 kez kullanın ve yedikten sonra emin olun).

Antibiyotiklere mi ihtiyacınız var?

Çoğu çocuk anjina bakteri ya da staphylococci tarafından kışkırtır, bu nedenle hemen hemen tüm hastalar pediatristlere antibiyotik (yani penisilin) ​​reçete edilir. Gerçekten buna ihtiyaçları var mı?

Eğer boğaz ağrısı bakteriyel ise, o zaman gerekir, ancak bunların ciddi ve tehlikeli preparatlar olduğunu unutmayın, bu yüzden kendi kendine ilaçlama yapmayın.

Bu arada, şu anda, yani, birçok bakteri mutasyonundan sonra, penisilin antibiyotiklerle tedavi, sadece vakaların% 35'inde etkilidir. Bakteriler sadece uyuşturucu için kullanılıyor, bu yüzden onlara cevap vermeyi bıraktılar.

Ancak, çocuklarda penisilin preparatlarına alerjik reaksiyonlarda olduğu gibi, miktarları da önemli ölçüde artmıştır.Bu nedenle, antibiyotiklere karşı herhangi bir hoşgörüsüzlüğü olan bebeklerin tedavisi, penisilin serisinin ilaçları kesinlikle yasaktır!

Ek tıbbi önlemler

İyileşmeyi hızlandırmak ve küçük bir hastanın sağlığını iyileştirmek için şunu yapın:

1. "kuru ısı" yöntemini kullanın, ancak hastalık sadece sıcaklık olmadan çalışırsa. Sıcak bir eşarp ile iltihaplı lenf düğümleri ile boğaz sarın ve çocuğunuzun almasına izin verin. Küçük çocuklar karşı koyabilirler, bu yüzden bu hastalığı hızla ortadan kaldıran sihirli bir eşarp olduğunu söyleyebilirler, bu yüzden onu giymek daha ilginçti.

2. Yatak istirahatini gözlemleyin - bedenin toparlanması gereken güçlere ihtiyacı vardır, bu da fiziksel olarak aşırı yüklenemeyeceği anlamına gelir.

3. Hasta kişiyi özel bir diyete dikin - gıda dengeli, doğru ve güvenli olmalıdır. Örneğin mısır gevrekleri, çorbalar, patates püresi gibi baharatsız yiyecekler yiyebilirsiniz. Hastaya bol içki, çaylar, meyve suları - verdiğinizden emin olun.

4. Antipiretikler verin, ancak sadece sıcaklık 38 derecenin üzerindeyse. Daha düşükse, tablet veremezsiniz, çünkü vücut kendi başına inflamatuar süreci aşmalı ve bağışıklığı geliştirmelidir.

5. Yutmayı kolaylaştırmak ve acıyı hafifletmek için özel lolipop veya bal verin.

6. Hastanın bakımını yapın - onunla daha fazla zaman geçirin, masalları okuyun, düşük hareketlilikli oyunlar oynayın, dikkatlice dinleyin. Hastanın dikkat ve ilginize çok ihtiyacı var.

Şimdi çocuğunuzda bademcik iltihabı varsa ne yapılacağını biliyorsunuz, yani bu durumu evde nasıl tedavi edeceksiniz. Umarım tavsiyem çocuğunuzu hızlı bir şekilde tedavi etmenize yardımcı olur.

Ancak, her durumda bir doktora ziyaretin zorunlu olduğunu unutmayın. Komplikasyonları kendi başınıza fark edemeyecek ve doğru ilaçları doğru bir şekilde seçemeyeceksiniz.

Rehabilitasyon dönemi

Çocuk bademcik iltihabı genellikle çok uzun sürer - yaklaşık 2 hafta. Bu süre boyunca, bebek sıcaklığı atlayabilir.

Çoğunlukla sadece akşamları 38 dereceye çıkar. Sıcaklık daha uzun sürerse, komplikasyonların bir belirtisi olduğu için hastayı hemen kliniğe götürmelisiniz.

Rehabilitasyon sırasında şunları yapmanız gerekir:

• Kreşi dikkatlice havalandırın;

• bebeğe iyi bir uyku vermek;

• meyve ve sebzeleri büyük miktarlarda diyete dahil etmek;

• yavaşça açık havada yürümeye devam eder.

Eh, hepsi bu, sevgili okuyucular. Bu sitenin güncellemelerine abone olun ve arkadaşlarınızla birlikte okuduğunuzu sosyal ağlarda paylaşın. Makaleyi beğendiyseniz, sık sık bizi ziyaret edin, yeni makaleler, daha az ilgi çekici ve bilgilendirici olmayanlar düzenli olarak yayınlanır. Size ve çocuğunuza iyi sağlık diliyorum! En iyisi!

Bezler iltihaplıdır: çocuğa nasıl yardım edilir

Muhtemelen, her anne en az bir kez hayatında bebeğinden boğaz ağrısı şikayeti duydu.

Sonra çocuktan ağzını açıp boğazını göstermesini istedi. Ve haklı olarak!

Çoğu zaman boğaz bademcik iltihabı nedeniyle büzülmeye başlar - bademcikler, bu iltihap bademcik iltihabı veya bademcik iltihabıdır. Bademcik iltihabı ile, bademcikler kırmızı döner ve bu nedenle, tıbbi eğitim bile olmadan, çocuğun ağzına bakarak, onun bademcikler iltihaplı olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Bugün çocuklarda bezlerin iltihaplanma nedenleri, anjin belirtileri ve bademcik iltihabı ile bebeğe nasıl yardımcı olacağı ve iltihaplanmayı nasıl önleyeceğiz.

Angina mı yoksa bademcik iltihabı mı?

Göründüğü kadar garip ama tonsillit ve bademcik iltihabı - Bunlar farklı hastalıklar değil, aynı hastalık için sadece farklı isimler. Kural olarak, bademcik iltihabının bezlerin iltihabı için tıbbi bir isim olduğuna inanılmaktadır, ancak anjina halk oyunudur.

bademcik iltihabı - yaygın olarak bezler olarak adlandırılan bademcik iltihabı. Bademcik iltihabı nedenleri olabilir:

 • bakteriler (staphylococcus, pneumococcus, meningococcus);
 • virüsler (adenovirüsler, uçuklar);
 • mantarlar.

Angina genellikle boğazda kuvvetli ve keskin bir ağrıyla başlar, yutulduğunda ağrı hissi verir ve sıcaklığı 39-40 dereceye çıkarır.

Ayrıca, anjin ortaya çıkmasına neden olabilecek faktörler olduğunu not etmek önemlidir:

 • hava kirliliği;
 • sokakta sıcaklık düşer;
 • hipotermi;
 • yetersiz beslenme;
 • vitamin eksikliği;
 • burun solunumu ihlali.

Tonsillit belirtileri nelerdir?

Angina genellikle boğazda kuvvetli ve keskin bir ağrıyla başlar, yutulduğunda ağrı hissi verir ve sıcaklığı 39-40 dereceye çıkarır. Bademcikler artıyor, iltihaplı hale geliyor. Lenf düğümleri de artabilir.

Çocuğun boğazını incelerken, boğaz ve bezlerin kızarmasını ve bezlerin üzerinde sarımsı beyaz bir kaplamayı bulabilirsiniz.

Bademcik iltihabı ile bebeğe nasıl yardımcı olur?

Halk ilaçları ile bademcik iltihabı tedavi neredeyse imkansızdır. Durulama sadece semptomları hafifletmeye yardımcı olacaktır, ancak hastalığın tamamen ortadan kaldırılması için daha ciddi bir yaklaşıma ve elbette doktor yardımına ihtiyacınız vardır.

Victor Revutsky, KBB doktoru: "Bademcik iltihabı tedavisi yöntemi, hastalığın neden olduğu şeye bağlıdır. Eğer bakteriyel bademcik iltihabı ise, antibiyotik reçete etmek gerekir, eğer mantar - antifungal ilaçlara ihtiyacınız varsa, viral ise antiinflamatuar ilaçlar kullanmayın.

Bebeğe ne tür bir ilaç reçetesi yapılacağı, ne kadar süre içilmesi gerektiği, sadece doktor tarafından belirlenmeli, kendi kendine tedavi çocuğun sağlığı için tehlikeli olabilir.

Anne sadece hastalığın semptomlarını evde hafifletebilir. Bunun için şu yöntemlere başvurabilirsiniz:

1. boğaz antiseptikler ile durulayın - Bir antiseptik olarak klorofililpt, kalendula tentürü, nitrofural, papatya suyu, seyreltilmiş elma sirkesi, tuz ve iyot çözeltisi vb.

2. yatak istirahat uygunluğu - Bu, hastalığın ilk günlerinde çok önemlidir, çocuğun sağlık durumu kötü olduğunda, sakinlik, çocuğun savaşmak için çok gerekli olan çocuğun gücünü korumasına yardımcı olacaktır.

3. Özel diyet - Hastalık döneminde yiyecekler kolay ve sağlıklı beslenmek için hafif ve besleyici, sıcak ve yarı sıvı olmalıdır.

4. Antipiretik ajanların kullanımı - bademcik iltihabı ile, sıcaklık 40 dereceye kadar yükselebilir, bu nedenle antipiretik ajanların, tercihen şurup formunda kullanılması önemlidir. Bebek böyle bir ilacı kolayca yutuyor ve çabucak çalışacak. Çocuğun sıcaklığı 38, 5'in üzerine çıkmazsa, düşürülmesi tavsiye edilmez, çünkü onun yardımıyla bebeğin vücudu enfeksiyonla mücadele eder.

5. Lolipoplar, Spreyler ve Bal - Bu fonlar boğazdaki ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacak, doğal malzemelerle yapılan lolipopları seçebiliyorsunuz ve balın su ile yıkayarak gün boyunca küçük porsiyonlarda yemeniz tavsiye ediliyor.

6. Sıcak içme - Boğazdaki genel durumu ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur, bebek çayı limon, papatya, adaçayı, nane ile verebilirsiniz.

7. Bakım - Bir çocuk hasta olduğunda, bir çocuk olarak hasta olduğunu hakkında konuşmak, ona okuyun, onunla daha fazla vakit geçirmek, o mükemmel şekilde anlamaya bilir, çocuğu rahatlatmak, daha sonra hastalık yakında geçecek.

Mum-forumchanka Xenia diyor ki: "Bebeğim boğazdaki ateş ve şiddetli ağrı ile sekiz ay hasta boğaz ağrısı, biz her zaman antibiyotik reçete. İçki - her şey yolunda, ama birkaç ay sonra her şey geri dönüyor. Birkaç boğaz ağrısı sonra, bu antibiyotiklerle vücut bebeği zehirlemeye yeter karar verdi ve doktor, homeopath gitti, o da bize yardımcı oldu ve biz onun emretti ve birkaç ay içti anjin ve fonlar asansör bağışıklığın önlenmesi için içmeye başladı. Zaten o zamandan beri bir yıl geçti, bebeğin daha önce hiç bir anjinaya sahip olmadı. "

Önemli!

Bademcik iltihabının uzun zaman aldığını, genellikle hastalığın başlamasından yaklaşık iki hafta sonra tam iyileşme gerçekleştiğini unutmayın, ancak durumdaki düzelme 3-4 gün sonra fark edilebilir olmalıdır.

Bazı çocuklarda, akşamları yaklaşık 38 haftadan fazla olmayan sistematik bir artış, rahatlamadan yaklaşık bir hafta sonra gözlemlenebilir. Bu süreç, çocuğun vücudunun enfeksiyonun kalıntılarıyla başa çıkmaya çalıştığı yardımı ile normal kabul edilir.

Bu anda bebeği anaokuluna vermek için acele etmemek önemlidir, hastalığın semptomları geçene kadar beklemek ve hastalıktan sonra rehabilitasyon yapmak daha iyidir:

 • özgeçmiş temiz havada yürüyor;
 • bebeğe iyi bir gece uykusu verin;
 • Çocuğun rasyonunu sebze ve meyvelerle zenginleştirin;
 • Doktor reçete ederse, vitamin alabilirsin.

Tabii ki, her anne ne yazık ki, bu hastalığın% 100 vardır bebeği koruyacak anlamına gelir, ancak hastalığı önlemek için yöntem vardır, bademcik çocuğu nasıl koruyacağını bilmek gibi, ama istiyorum. Bademcik iltihabı ve diğer hastalıkların önlenmesinde en etkili yol, bebeğin bağışıklığının sistematik olarak güçlendirilmesidir!

Bağışıklık sisteminizi güçlendirin ve hasta olmayın!

Çocuklarda bademcikler iltihabı: nedenleri, belirtileri, tedavisi

Bademcikler veya bademcikler koruyucu bir işlev yapan lenfoid dokulardır. Büyük miktarlarda lenfositler içerirler, bu da zararlı mikroorganizmaların hava solumasıyla vücuda girmesini önler.

Bademcikler, dilin iki tarafından boğazın faringeal-palatal iç kısmında yer alır ve bir faringeal halka oluşturur. Normalde, meşe palamutları veya pembe renkteki badem tanelerini andırır. İltihap olduğunda bademcikler değişir.

Çocuklarda Göğüs iltihabı belirtileri, Tanı ve Tedavisi

Bezler vücudun ilk koruyucu bariyeridir, zira zararlı mikroorganizmalar esas olarak onlarla temas eder, ağız boşluğundan ve burundan nüfuz eder. Sonuç olarak, bezler iltihaplı hale gelebilir. Çocuklarda ve yetişkinlerde inflamasyonun klinik tablosu pratik olarak aynıdır.

Yakın incelemede, aşağıdaki patolojik değişiklikler gözlemlenebilir:

 • Pembe bezlerin rengi parlak kırmızı olur;
 • Uzun süreli iltihaplanma ile birlikte büyüklükte bir artış vardır. Yapı gevşer, palatine kemerler ve amigdala arasında sikatrisyel yapışıklıklar gelişebilir;
 • Bazen sarımsı beyaz bir kaplama oluşur, hoş olmayan bir koku ile pürülan tıkaçlar;
 • Artan servikal ve submandibuler lenf düğümleri;
 • Soğuk algınlığı yaygın belirtileri vardır. İlk sırada - tüm vücutta halsizlik, ağrı, halsizlik, baş ve boğaz ağrısı, ateş.

Bademcik iltihabı için tıbbi isim bademcik iltihabıdır. Bu hastalık hem akut hem de kronik olabilir.

Tavan yaptığı 3 yaşından küçük çocuklar daha fazla enfeksiyon (SARS, grip, rinovirüs, koronavirüs, vs.) viral forma maruz kalırken, soğuk mevsimlerde görülür, ve üst düzey - bakteriyel (streptokok, vb..). Bu çocuklarda hala zayıf bağışıklık sistemi kaynaklanmaktadır.

Tonsillit soğuk algınlığı ile karıştırılması kolaydır, bu nedenle ayırıcı tanıda kalifiye bir doktora danışmaya değer. Yukarıdaki belirtiler varsa, kötü ve düzensiz solunum, ağrılı öksürük ile bir doktora gidin; yutmayı önleyen boğazda ağrı; Kötü bir rüya; ısı 3 günden uzun sürdüğünde.

Bu belirtiler sadece bademcik iltihabı değil, aynı zamanda birçok başka hastalığı da gösterebilir. Bebeğin durumu çok kötü ise, bir ambulans çağırın. Sadece deneyimli bir uzman, inflamasyonun nedenini (viral veya bakteriyel enfeksiyon) bulabilir ve buna göre doğru tedaviyi reçete edecektir.

Bademciklerin akut ve kronik enflamasyonu: Çocukta bademcik iltihabı nedenleri

Akut tonsillit, B-hemolitik grup A streptokok, daha az sıklıkla stafilokokus tarafından provoke edilen anjina (katarr, foliküler, laküner) 'dir. Kronik bademcik iltihabı, örneğin boğaz ağrısı, kırmızı ateş, kızamık gibi başka patolojilerin arka planına karşı gelişen fokal bir enfeksiyondur. Beta-hemolitik streptokoklar neden olur.

Çocuklarda bademcik iltihabının ana nedenleri:

 • enfekte insanlar ve ev eşyaları;
 • nazofarenks, paranazal sinüsler, diş çürüğü, pürülan sinüzit, vb. fokal enflamasyonu; hipotermi; zararlı yaşam koşulları (örn. toz, hava kirliliği, kirlenme);
 • kötü / zamansız gıda, vitamin eksikliği ve diğer besinler, kirlenmiş su kullanımı;
 • yüklenen kalıtım;
 • zayıf bağışıklık, vücudun düşük direnci.

Bademcik iltihabı - farklı yaştaki çocuklar arasında oldukça yaygın bir hastalık, kural olarak, yeterli seçilmiş tedavi yardımı ile ortadan kaldırmak için sadece yeterli olan, iltihabı dikkat çekiyor. Bununla birlikte, tedavi veya yanlış tedavi yokluğunda ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

komplikasyonlar arasında bademcik iltihabı ihlali miyokardiyal fonksiyon, eklem iltihabı (artrit, artrit), böbrek hastalığı (ort. nefrit, glomerulonefrit), deri hastalığı (ort. Egzama, sedef hastalığı) ile ilgilidir. Böyle ciddi hastalıkları önlemek için öncelikle uyarı işaretleri iyi çocuk doktoru veya odyolog için geçerli de gereklidir.

Evde çocuklarda bademcik iltihabı tedavisi

Hastalıkla mücadele için çeşitli yöntemler vardır: muhafazakâr ve operasyonel. Eğer muhafazakar hakkında konuşmak gerekirse, her şeyden önce çocuğun bir hapsedilmeye bağlı olduğunu gözlemlemek gerekir. Yüksek sıcaklık antipiretikler ve bol ılık içme ile azaltılır.

Eğer bebek zaten birbirinden bağımsız olarak yeterince büyükse, bunun için çeşitli araçlar kullanılır, örneğin, bir soda ve tuz çözeltisi (kaynatılmış su bardağı başına her ürünün 1 çay kaşığı, bir damla iyot ekleyebilirsin). Hastalığın akut formu, geniş bir spektrumda, ancak sadece doktorun reçetesine ve sıkı dozajına göre antibakteriyel ilaçların kullanılmasını gerektirir.

UYARI! Durumu önemli ölçüde kötüleştireceğinden, antibiyotikleri kendiniz seçemezsiniz.

Ciddi bir enfeksiyon durumunda, hastaneye yatış gerekli olabilir, terk edilmemelidir.

Özellikle bir hastanenin koşullarında, 3 yaşına ulaşmamış çocukları yerleştirmek gerekir.

Akut inflamasyondaki küçük çocuklar özellikle tıbbi gözetim gerektirir.

Daha önce akut tonsillit nedeniyle tonsillektomi (operatif yöntem) uygulandı. Şimdi pratik olarak kullanılmıyor, ancak muhafazakâr seçeneklerin etkisiz kaldığı zaman başvurabilir. Buna ek olarak, bir doktor bademciklerin çıkarılmasını önerdiğinde, ebeveynler, örneğin lazer veya sıvı nitrojen kullanarak yenilikçi cerrahi teknikler olduğunu bilmelidir.

Bademcik iltihabı nasıl ve ne için tedavi edilir?

Her birinin kendine has özellikleri olan birkaç seçeneği vardır. Terapi, hastalığın seyrinin şiddetine bağlı olarak seçilir.

Ilaçlar gelince, çoğu zaman doktor antibakteriyel ilaçlar, bir grup penisilin için bir antibiyotik reçete. Genellikle, lacunar ve anjina foliküler formu için kullanılır. Daha nadiren, bunlar, akıntılı inflamasyon için reçete edilir. Bu ilaçlar amoksisilin ve ampisilin içerir. Çocuğun bu ilaçlara karşı bireysel bir hoşgörüsüzlüğü varsa, doksisiklin veya sefaleksin reçete edin.

Şiddetli lezyonlarda, antibiyotikler intramüsküler yolla, yani enjeksiyon şeklinde reçete edilebilir. Genellikle, komplikasyonların gelişiminde enjeksiyonlar gereklidir. Enjeksiyonlar 7 ila 10 gün sürer. Antibiyotiklere karşı alerjik bir reaksiyonun varlığında, antibakteriyel maddeler örneğin Ingalipt, Hexaspree gibi aerosoller formunda uygulanabilir. Bireysel hoşgörüsüzlük ile, örneğin, Tharyngept, Strepsils ve benzerleri gibi, rezorpsiyon için tabletleri kullanabilirsiniz.

Tetrasiklinler ve sülfonamid preparatlarının etkisiz olduğunu ve bademcik iltihabını tedavi etmediklerini belirtmek gerekir.

Boğazın durulanması, günde bir kez, çoğunlukla 3-4, mutlaka bir yemekten sonra yapılması tavsiye edilir. Bunu yapmak için ilaçları (örneğin klorofilili, furatsilin) ​​veya halk tariflerini kullanabilirsiniz. Buna ek olarak, doktor vücudun bağışıklık sistemini korumak ve hızlı iyileşme için bir vitamin kompleksi reçete edebilir.

Halk ilaçları ile bezlerin iltihap tedavisi nasıl?

Ev terapisi araçlarına tıbbi bitkiler dayalı, durulama için çeşitli infüzyon ve rasings içerir. Bunlar etkili bir şekilde ağrıyı ortadan kaldırır ve farengeal mukozayı pürülan çökellerden temizler.

Adaçayı, papatya, propolis, elecampane ve yonca dayalı fonları kullanmanız tavsiye edilir.

İnfüzyonlar ve soğumalar sadece durulama için değil, çay yerine içmek için de kullanılabilir. Bu kompozisyonda bal, limon, süt eklemek mümkündür. Örneğin, çocuklar bal ile bir aloe suyu rüyadan sonra günde bir kez verilmelidir (eşit oranlarda seyreltiniz).

Kissellerin karmaşık tedavisini ya da yabani gül, ahududu, mürver ya da frenk üzümü kompostolarını tamamlar.

Mükemmel bir doğal anti-enflamatuar ajan pancar suyudır. Sarhoş olabilir ve 1 yemek kaşığı ekleyerek durulamalara uygulanabilir ve uygulanmalıdır. l. su sirkesi seyreltilmiş.

Ancak, evde kullanılabilecek halk ilaçlarının ana tedavi yöntemi olmadığını hatırlamalıyız. Yardımcı olabilirler, ancak antibiyotik ve diğer ilaçların yerini alamazlar.

Çocuk büyütülmüş bademcikler: tedavi. Ne yapmalıyım?

Çocukta artmış bademcikler oldukça sık bulunur. Bu durumda, hem paired bademcikler hem de hipertrophied olabilir, onlar da adenoidlerin adını alan faringeal, yanı sıra bezleri vardır.

Sorun, ilaç ve halk ilaçları veya cerrahi müdahale yardımı ile mücadele eder. Fakat her durumda, bir uzmana danışmak gerekir, çünkü bu ciddi sonuçların gelişimini tehdit eder.

Vücutta bademciklerin işlevi

Faringeal halkanın girişinde yer alan bu organların asıl görevi, solunum organlarının patojenik mikroorganizmaların içine nüfuz etmesinden korunmalarıdır.

Mikropları ve lenfositleri yok edebilecek özel maddeler üretirler. Bağışıklığın oluşumu ve korunmasında birincil rol oynayan hücrelerdir. Sadece bademcikler vücuda giren patojen tipini ayırt edebilir ve bu bilgiyi bağışıklığa aktarabilir.

Çocuk bademcik büyütülmüş: fotoğraf

Bu sayede, mikroorganizmanın çoğalması ve vücutta ciddi iltihaplanma gelişmesinden önce bile, lezyon bölgesine yönelen yüksek spesifik antikorlar, yüksek miktarlarda üretilmekte ve enfeksiyonun patojenlerini öldürmek üzere yönlendirilmektedir.

Bu nedenle bu organlar önleyici amaçlar için çıkarılmamışlardır, aksine, kronik hastalıkların gelişmesiyle bile tüm güçleriyle birlikte kalmaya çalışmaktadırlar.

Çocuk büyütülmüş bademciklere sahipse: iltihaplanma nedenleri

Bıldırcınların yerlerinden bağımsız olarak çoğalmasının ana nedeni, bakteriyel doğanın iltihaplanmasıdır. Çoğu durumda streptokok ve stafilokoklar neden olur.

Çocukta sağlıklı bademcikler: fotoğraf (sağda)

Büyük bezler genellikle anjinadan sonra görülür, yani akut enflamatuar bir süreçtir. Eğer tedavi yanlış veya eksik yapıldıysa, mikroorganizmalar kullanılan ilaçlara karşı direnç geliştirebilir ve ağız boşluğunun dokularını etkilemeye devam edebilir.

Böylece, hastalıktan sonra, kronik bademcik iltihabı gelişir, bu da bezlerin hipertrofisinin ana sebebidir.

Onunla başa çıkmak tamamen kolay olmaktan uzaktır ve şiddetli vakalarda bedeni ciddi ve yaşamı tehdit eden komplikasyonların oluşmasından korumak yalnızca zamanla gerçekleştirilen operasyonda mümkündür.

Bununla birlikte, bazen bademciklerin şişmesi nedeni bu gibi bulaşıcı hastalıklar olabilir:

Ayrıca, çocuklar genellikle faringeal tonsillite sahiptir. Büyümüşse, doktorlar adenoidit teşhisi koyarlar.

Çoğu zaman bu hastalık 2 yıl veya 3 yıl çocuklarda ilk kez teşhis edilir. Ancak, bezlerin yenilgisinden farklı olarak, adenoidler genellikle endokrin veya otoimmün bozuklukların arka planında ortaya çıkar.

Ayrıca, hastalığın gelişimi yeteneğine sahiptir:

 • vitamin ve diğer maddelerdeki büyüyen organizmanın ihtiyaçlarını karşılamayan kötü beslenme;
 • tatminkar olmayan yaşam koşulları;
 • bulaşıcı hastalıkların sık transferi.
Kaynak: nasmorkam.net

semptomlar

Genellikle, şişmiş bezleri olan kırmızı boğaz, nadiren vücuttaki bozuklukların ortaya çıkışının tek belirtisidir. Ayrıca kırmızı damarların, beyaz, gri veya sarımsı plağın görünümüne ek olarak, ayrıca:

 • sakin bir halde veya yutulduğunda boğaz ağrısı;
 • Yutmada zorluklar vardır, çünkü genişlemiş dokular gıdaların serbest geçişini engeller;
 • uyuşukluk, sinirlilik var;
 • genişlemiş lenf düğümleri;
 • vücut ısısı yükselir;
 • burun sesi var.

Gelişmekte olan enfeksiyona ve solunum sisteminin diğer organlarının tutulma derecesine bağlı olarak, kuru veya ıslak öksürük ek olarak mevcut olabilir. Şiddetli vakalarda, dokular çok şiştiğinde nefes almada zorluklar meydana gelebilir.

Sonuç olarak, bebek sadece hava eksikliğinden değil aynı zamanda uyku, horlama ve boğulma korkusundan da sıkıntı çekecektir. Bu gibi durumlarda, çocuğu mümkün olan en kısa sürede doktora göstermek ve şişmeyi önlemek için bir dizi önlem almak gerekir.

Bununla birlikte, bazen çocuğun büyük bademciklere sahip olduğu gerçeği karşısında bile, enflamatuar süreç boğazda sıcaklık ve rahatsızlık olmadan devam edebilir. Diğer belirtiler, her zaman pozitif bir gösterge olmayan, daha büyük veya daha az ölçüde mevcut olabilir.

Bu, hastalığın kronik bir forma geçişini gösterebilir. Bu nedenle, çoğu zaman bademcikler genişler, fakat incinmezler.

Bademciklerde artış derecesi

Bu organların büyüklüğüne bağlı olarak, 4 derece hipertrofi vardır:

Bir tarafta amygdala genişlemiş

Bazen iki bezden biri büyümüştür: sol veya sağ. Buna aynı zamanda, boğazda ağrı ve dokuların kızarması da eşlik eder, ancak bir tarafta büyürse, ancak boğaz ağrıyorsa, bu vakaların büyük çoğunluğunda kronik bir enfeksiyonun açık bir işareti olarak hizmet eder.

Sadece kapsamlı bir incelemeden sonra, doktor bir yandan bademcik genişlediğinde ve uygun tedaviyi reçetelemenin ne anlama geldiğini söyleyebilmektedir.

Eğer bir tonsil diğerinden daha fazlaysa, bir uzmanın muayenesini gerektirir, çünkü hastanın acil cerrahi müdahaleye ihtiyacı olabilir.

Aksi takdirde, apse rüptüre olabilir ve içeriği ağız ya da boğaza ya da dokuların kalınlığına sıçrayabilir. Sonuncu seçenek en büyük tehlikeyi sunmaktadır, çünkü bu her zaman sepsis olan komplikasyonların gelişmesi ile doludur.

Ne zaman bir doktora görünmeliyim? Tehlikeli patoloji nedir?

Bir çocukta şişmiş bademcikler her zaman bir uzmanın zamanında konsültasyonunu ve patolojileri ve tam tedaviyi gerektirir. Sonuçta, yetkin terapinin yokluğunda, çocuk oldukça ciddi sağlık sorunları yaşayabilir:

 • yüz kemiklerinin yapısında rahatsızlıkların oluşması;
 • ısırma distorsiyonu;
 • göğsün gelişiminin ihlali;
 • anemi;
 • Zihinsel gelişimdeki gecikme (özellikle ağır vakalarda).

Bu tür talihsiz sonuçlardan kaçınmak için, çocuğun kulak burun boğazına başvurmak ve doku büyümesinin ilk belirtilerini geliştirirken tüm tavsiyelerini takip etmek gerekir.

Bebeğiniz sürekli ise, LOR ihtiyaçları ile hemen randevu alın:

 • gıda ile boğulmak;
 • ağzını solur ve bir rüyada horlar;
 • burun, telaffuz ile ilgili sorunları var;
 • sık sık soğuk olur;
 • dikkatsizlik ve yorgunluk muzdarip.

Bir çocukta büyütülmüş bademcik nasıl tedavi edilir?

Bir patolojiyi tedavi etmekten ziyade, ortaya çıkış nedenlerine bağlıdır. Terapi taktikleri seçimi doktor tarafından bireysel olarak belirlenir.

Çoğu durumda, hastalar atandı:

Pürülan tıkanıklıkların oluşmasıyla birlikte bademcik iltihabı ile, genellikle ENT kabini koşullarında antiseptik solüsyonları ile bezlerin yıkanması reçete edilir. Prosedür farklı cihazlarda yapılabilir ve genellikle pozitif sonuç elde etmek için en az 10 seans gereklidir.

Halk ilaçları olan çocuklarda büyütülmüş bademciklerin tedavisi

Ana terapiye ek olarak, bir kulak burun boğaz uzmanı geleneksel tıp kullanmayı önerebilir.

Birçok durumda, iyi sonuçlar verirler ve büyüyen organizmanın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olurlar, ancak hastalığı yardımlarıyla tamamen tedavi etmek genellikle imkansızdır.

Fakat ilk kullanımdan önce, bebekte seçilen bileşenlere alerjisi olmadığından emin olmalısınız. Sonuçta, çocukların yetişkinlere göre alerjik reaksiyonlar geliştirme olasılığı daha yüksektir.

Problemle başa çıkmak için şunları uygulayabilirsiniz:

Bir çocukta büyütülmüş bademcikler: tedavi Komarovsky. tavsiyeler

Eugene Olegovich Komarovsky bir çocukta bir çocuk doktoru veya KBB gözetiminde tedavi edilmek üzere iltihaplı bademcikler önerir. Doktoru ziyaret etmeden önce ebeveynlerle ne yapacağına gelince, şunları tavsiye eder:

 • bebek zayıf ise yatak istirahati;
 • bol içme;
 • fidanlık ve ıslak temizliğin düzenli olarak havalandırılması;
 • ateşle parasetamol ve ibuprofen verin.

Kronik inflamatuar süreçlerde, doktor orta derecede miktarlarda alevlenmelerin yokluğunda, ancak düzenli olarak bebeğin dondurmasını, soğuk içecekleri vb. Bu, vücudun sertleşmesine ve bademciklerin "eğitimine" katkıda bulunur.

Ameliyatsız bir çocukta bademcik nasıl azaltılır?

Kronik hastalıklarda fizyoterapi belirtilir. Bu hasta çerçevesinde ultrason tedavisi sıklıkla reçete edilir. Bu yöntem son derece etkili olarak kabul edilir ve sıklıkla hiperemi şiddetini azaltmaya ve cerrahi müdahaleden kaçınmaya izin verir.

Çocukta bademcikler ultrason ile tedavi edilir:

 • onları pus birikintilerinden temizleyin;
 • inflamatuar sürecin yoğunluğunu azaltmak;
 • dokuların rejenerasyonunu hızlandırır.

Manyetoterapi de gösterilmiştir. Yöntemin özü, elde edildiği için bir manyetik alanın eyleminden oluşur:

 • anestezik madde;
 • bir anti-inflamatuar;
 • bakteriyostatik;
 • yatıştırıcı etkisi.

Silmem gerekiyor mu ve ne zaman?

Operasyon, hastalık ilerlemesinin son aşamalarında gerçekleştirilir, bademciklerin çok uzun olduğu, konservatif tedavinin sonuç vermediği ve alevlenmelerin yılda 5 kez daha sık görüldüğü durumlarda. Ayrıca cerrahi müdahale endikasyonları da hizmet edebilir:

 • ciddi zorluk nefes alma;
 • apse, flegmon, paratonlesil apsesi oluşumu;
 • alerjilerin gelişimi;
 • kardiyovasküler sistem, böbrekler, eklemlerin patolojilerinin oluşumu.

Bademciklerin yenilgisi ile tonsillektomi yapılır. Çocuğun içindeki şişmiş bezler sıklıkla diğer yöntemlerle mümkün olmasına rağmen lazer tarafından çıkarılır.

Yine de, genellikle doktorlar organları kurtarmak için operasyonun anını geciktirmeye çalışırlar. Sonuçta, birçok durumda, sorun büyüdükçe, sorunun ciddiyeti azalır ve cerrahi müdahale ihtiyacı ortadan kalkar.

Çocukta iltihaplı bezler

Soruna dönmeden önce, bademcik iltihabının nasıl tedavi edileceği, ne tür bir hastalık olduğunu ve bunun ne ile ilişkili olduğunu anlamalıdır. Ve ayrıca, çocukların neden bu lenfoid doku ile sık sık komplikasyonları vardır. Bilgi de önemli olacak ve enflamatuvar sürecin nasıl önleneceği, bunun da ciddi sonuçlara yol açacağı.

Inflamatuar süreç

Latince, tıpta kullanılan bademcikler tonsillae gibi geliyor. Bu kelime hastalığın adını verdi - tonsillit. Bu nedenle, çocuğunuzun bademcik iltihabı olduğunu duyarsanız, bunun bademcik iltihabı olduğunu bilin. Ortak insanlarda, genellikle bezler ve iltihapları - anjina denir.

Hastalık akut ve kronik formda ortaya çıkabilir. Hem ilk hem de ikinci vakada biri komplikasyonlarla karşı karşıya gelebilir, bunun süreci durmak için çok zor olacaktır. Etkilenen bezler yeni, gereksiz sağlık sorunlarına yol açar.

Hastalığın bakteriyel patojenleri şunlardır:

Semptomlar ve sonuçları

Dikkat etmeniz gereken ilk semptom yüksek sıcaklıktır. Çocuk konuşursa, o zaman boğaz ağrısı ve yutma problemlerinden şikayet edecek, çocuklar sadece kaprisli.

Bağımsız bir inceleme ile, ebeveynler ince kan damarları ile kırmızı bademcikler görebilir. Durum ihmal edilirse, beyaz püstül veya sütlü plaket görülebilir.

Boğaz geçidi çok dar hale geliyor, bu da çocuklar için nefes almayı zorlaştırıyor. Sonuç olarak, ses kısıklaşır, konuşma acıya sebep olur, bu yüzden konuşmamaya çalışmalısınız.

Bademcik iltihabı ile tek başına ilaç vermek kesinlikle yasaktır. Tonsillitin sağlığınızı etkileyecek birçok ciddi sonucu vardır.

 • kardiyovasküler sistem bozuklukları, komplikasyonlar, cerrahi müdahaleye kadar;
 • özellikle böbreklerde idrar sistemi bozuklukları;
 • sindirim sistemi ile ilgili problemler;
 • dolaşım sistemi ile ilgili sorunlar.

Ayrıca, bademcikler iltihaplandığında, çocuklar genellikle yüksek ateş alırlar ve bu da büyümekte olan bedendeki tamir edilemez hasara neden olur. Yetişkinler, 38 ° C'nin üzerindeki vücut ısısının düşürülmesi gerektiğini hatırlamalıdır. Unutmayın, vücudun daha fazla derecesi, daha yüksek risk. Sıcaklığı düşürmezseniz, şunları elde edebilirsiniz:

 • konvülsiyonlar;
 • bayılma;
 • dehidratasyon;
 • belirli organların çalışmasının ihlali;
 • beyin aktivitesinin geri dönüşümsüz ihlalleri.

Çocukları sadece korunmalı, aynı zamanda uygun şekilde tedavi edilmemelidir. Bademciklerdeki ilk ikmal belirtileri, sıcağı ve sonuçlarını beklemeden derhal tıbbi yardım almalıdır.

Bademcik iltihabı tedavisi

Çocuğu kendiniz tedavi edemezsiniz, ancak doktor gelmeden önce semptomatik tedavi sağlamanız gerekir.

Semptomatik bakım

Bu bakımın amacı için, aynı anda ağrı, sıcaklık ve iltihaplanmayı rahatlatan, steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) uygundur. Çocuklar için çocuk "Nurofen", "Ibuklin-junior", "Ibuprofen" vardır. Talimatların, özellikle mevcut kontraendikasyonlarla dikkatlice okunması gerekli olacaktır. Kabul, bir doktorun gelişinden önce bir kez olmalı, ancak çocuk şiddetli ağrı ve yüksek ateş muzdarip ise. Böyle bir semptom yoksa, ilacı kullanmak kontrendikedir.

Genellikle, NSAID'ler her zaman tıp kabinindeki annelerdedir. Bebekler için daha büyük çocuklar için - tabletlerde süspansiyon halinde salınırlar. Böyle bir tedavinin kötüye kullanılması ciddi gastroenterolojik sorunlara yol açar.

durulama

Bir doktora ya da tıbbi bir tesise sevk edilmeden önce, bezleri çeşitli iltihap giderici solüsyonlarla durulayabilirsiniz.

Çözümler nasıl yapılır?

 • soda çözeltisi - 1 çay kaşığı. 100 gr için soda. ılık su;
 • tuzlu suyla yıkandı. 1 çay kaşığı. 100 gr. ılık su;
 • okaliptüs çözeltisi. Paket üzerinde bir reçete ile yapılması gerekecek. Aynı amaçla papatya, kekik, meşe kabuğu, kekik kullanırlar;
 • Çözelti furatsilina - 100 gr. su.

Popüler bir tedavi olarak pancar kullanabilirsiniz, antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bunu yapmak için, rende üzerinde pancar rendeleyin, 2 yemek kaşığı ile suyu seyreltin. l. su ve çocuklara bademcikler durulayın.

Durulama, her biri en az 15 saniye boyunca yaklaşan yavaş olmalıdır. Küçük çocuklar için anneler boyunlarını bir parmakla çalıştırırlar: bandajı işaret parmağınızın etrafına sarmanız ve antiseptik bir sıvıya batırmanız gerekir, daha sonra bezdeki yapışkanları çıkarmanız gerekir. Çocuğa hoş olmayan ve hatta hasta olduğu için, tüm bunları yapmak çok hassas, hızlı ve hızlı bir şekilde gerekli. Korku varsa, hiçbir şey yapmamak, ancak aerosol kullanmak daha iyidir.

sulama

Sulama için, bu tür aerosolleri - "Ingalipt", "Miramistin", "Gexidine" olarak kullanabilirsiniz. Geri kalan çocuklar için kontrendikedir. Bademciklerin sulanmasından önce, bu tür bir tedavinin kullanımıyla ilgili talimatları dikkatlice okumalısınız.

Özel talimatlar

Çocuğunuz sadece ağrı için gece şikayet etmeye başladıysa, semptomları giderebilir, boğazını tedavi edebilir ve sabaha kadar acı çekebilirsiniz. Yüksek sıcaklıkta, bir ambulans çağırmanız gerekir. İlk olarak, yukarıda belirtildiği gibi, çocuklar sıkışık olabilir ve ikincisi, bademcikler şişebilir ve nefes almak zorlaşabilir. Bu gibi durumlarda, tedavi ilk yardım olarak olacaktır: yukarıdaki ilaçlar ile ağrı ve ısıyı gidermek.

Alnına serin bir kompres koyun. Çocuk bedenlerini silmek için tehlikeli, kramplar sıcaklık düşüşünden başlayabilir. Ve sonra, şimdiye kadar, ortak bir görüşe gelmedi: Mümkün, ve neyin çocuktan silinemediği. O zaman zaten tedavi ederek boğazını iyileştirir. Bademcik iltihabı çok tehlikeli bir hastalıktır, sorumlu ve eksiksiz bir şekilde tedavi edilmelidir.

Doktor geldikten sonra antibakteriyel tedavi alacaksınız. Elbette 7 ila 10 gün arasında tamamlanmalıdır, aksi takdirde uygun bir etki olmayacaktır, sadece bakterilerin ilacın aktif maddesine alışmasına neden olabilirsiniz. Bu durumda durulama ve sulama ek bir etki olarak korunur. Günde 7-10 kez durulama yapılmalı, sulama kesinlikle sipariş gereğidir. Daha büyük çocuklar da emilebilir hapları kullanırlar. İmmunomodüle edici ve uyarıcı bir tedavi olarak, "Imudon" veya "Lizobakt" gibi ilaçları, ek açıklama önerilerine ve doktora danışarak kesin olarak alabilirsiniz.

önleme

Karantina döneminde, bademcikler sokaktan önce ve sonra yukarıdaki spreylerden herhangi biriyle sulandırınız. Bir iş gününden sonra bir maske takılmamalı, ayrıca kuvars prosedürü kullanılmamalıdır. Enfeksiyon burun boşluğundan geçtiği için, damlalar içinde "Oksolinovuyu merhem" veya "Interferon" kullanabilirsiniz, en fazla 7 gün.

Caddeden sonra normal zamanlarda, bademciklerinizi otlar, soda veya salamura ile durulayın, burnunuzu sulayın, bir deniz tuzu solüsyonuyla yıkayın. Ve tabi ki, çocuklar her zaman temiz ellere sahip olmalıdır.

özet

Çocuk sadece komplikasyonlar yukarıda sanmıyoruz Bademciklerin iltihabı dolechennom değil, aynı zamanda bronşit ve pnömoni neden düşük bronkopulmoner sistemde enflamatuar sürecin "indirme" olmadığını unutulmamalıdır. Eğer erken bir aşamada boğazında yukarıdaki belirtiler durursa, herhangi sonuçları sırasıyla gerekli değildir ve hiçbir tedavi, olmayacaktır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz spreyi nasıl seçilir

Boğaz iltihaplandığında ve yutulduğunda ağrılı hale geldiğinde, çoğu zaman yerel eylemlerin ilaçlarını gözden kaçırmak için güçlü antibiyotiklerle baş etmeye başlar. Boğazın spreylerine dikkat edin - acil yardım için vazgeçilmez bir araç.

Nasıl ve ne kadar çabuk bademcik iltihabı hızla tedavi edebilirsin?

Tonsillit, palatine bademcikler alanında ortaya çıkan kronik bir doğanın inflamatuar bir prosesidir. İnsan vücudunda bademcikler, bağışıklık savunmasının oluşumunda aktif rol alan en önemli organlardan biri olarak kabul edilir.