Loading

Bir çocukta adenoidlerin lazerle alınması

Adenoid bitki örtüsü, ya da ortak bir şekilde, "adenoidler", çocuklarda yaygın bir patolojidir. Faringeal bademciğin genişlemiş dokusu nefes almayı zorlaştırır, nazofarenksin kronik inflamatuar sürecini destekler ve tekrarlayan otite neden olur. Lazerli çocuklarda adenoidlerin çıkarılması, bu problemden kurtulmanın modern etkili ve güvenli bir yoludur.

Adenoidler nelerdir ve neyi tehdit ederler?

Nazofarenks, dış çevre ile iletişim kuran bir organdır. Bu arada, vücut, elbette, steril olmaktan uzak, hava ve yiyecek alır. Hastalığa neden olan organizmaları nötralize etmek için nazofarenkste özel bir kompleks vardır: lenfoid halka. Birkaç bademciği içerir:

 • 2 palatin;
 • 1 dil (dilin kökünde);
 • 2 tüp boru (işitme tüplerinin ağızlarına nazofarenks içine açılan);
 • farinksin arka duvarında lenfoid granüller ve 2 lenfoid boncuk;
 • faringeal tonsil.

Lenfoid doku, bu yapıların temelini - yeri nerede cins ve olgun B lenfositler, tanınması ve yabancı maddelerin ortadan kaldırılması sorumlu hücreler. Aynı yerde, immünoglobulinler üretilir - daha yaygın olarak antikorlar olarak bilinen proteinler.

Faringeal tonsil, nazofarenks kemerinde lenfoid dokunun birikmesiyle oluşur. Latince adı "tonsillaadenoidea", dolayısıyla "adenoid" adıdır. adenoid vejetasyon - Bir çocuk sürekli vücuda giren zayıf, sık sık soğuk algınlığına ise enfeksiyon etkenleri yutak bademcik şişmesine neden. Adrenal proliferasyonun bir diğer yaygın nedeni, alerjilere bir eğilimdir. Büyümüş bademcik daha da kötüye gitmeye başlar ve sürekli bir enfeksiyon kaynağı olur. Yavaş inflamasyonun etkisi altında, daha da büyüyor, daha da büyüyor. Nazofarenksin boşluğunun doldurulması, adenoid vejetasyonlar nefes almayı zorlaştırır. Ağır büyümüş amigdala orta kulak iltihabı, orta kulak iltihabı gelişimi için koşulları oluşturmak, işitsel tüpün ağzını kapatır.

Adenoid bitki örtüsünün 3 aşaması vardır. Bunlar, açıcının kapatıldığı noktaya göre belirlenir - burun septumu.

 • 1. aşama - genişletilmiş palatine bademcik, açıcının 1 / 3'ünden fazlasını kapsamaz;
 • 2. aşama: açıcının 2 / 3'ü;
 • Aşama 3 - açıcı tamamen bloke edilir, burun solunumu hemen hemen hiç yoktur.

Bu formasyonların yapısı aynıdır, çünkü, ve benzer bir şekilde enfeksiyona tepki: farenks tonsil hipertrofisi genellikle bademcikler bir artış ile bir araya getirilmektedir.

Adenoid sorunu genellikle 3 ila 7 yaş arası çocuklarda görülür. 3 yıla bağışıklık yeterli değildir kadar dolayı doğal fizyolojik nedenlerden bademcik atrofi başlar doku farenks 7 yıl (boyut olarak küçültmek) sonra, lenf dokusu hipertrofisini neden olmak için oluşturulmuş. Fakat bu, çocuğun hastalığı "ortaya çıkana" kadar boşta kalmanız gerektiği anlamına gelmez.

Adenoid yüz tipi

Sürekli açık ağız sadece kozmetik bir problem değildir. Bozulmuş solunum nedeniyle çocuk% 12-18 oranında oksijen kaybeder. Sıklıkla bir baş ağrısına sahiptir, okulun öğrenmesi güçtür ve gelişim açığı başlar.

sürekli ağzı açık ile uzatıldığı, kabarık, aşırı uzama adenoidler yüz iskeleti gelişimini kurdu "adenoid yüzü türü" bozabilir.

İhlal edilmiş konuşma: çocuk burun, tüm harfleri telaffuz etmemektedir. Bu ebeveynler genellikle ya alışkanlık tarafından fark edilmezler ya da yaş için yazılırlar. Buna ek olarak, nazofarenks enfeksiyon sürekli bir kaynak vücudun alerjik reaksiyonlara eğilim artar akut enfeksiyonların geçişini kolaylaştırır, kronik ve dolu orta kulak tekrarlayan sadece işitme kaybı, ancak intrakraniyal komplikasyonlar yaşamı tehdit ile.

Adenoidlerin hipertrofisi belirtileri:

 • ağızla nefes almak ve bir rüyada horlamak;
 • "sümük" olmadığı gerçeğine rağmen, burun iyice nefes almıyor;
 • Mukus veya irin farinksin arka duvarından aşağı akar.

Bebek normal ve adenoidler nefes gün Ağzın açık tek gece horlama veya uyku verir adenoid gelişiminin ilk aşamalarında, Sorun hala muhafazakar yöntemlerle çözülebilir. burun Durulama ve Protargolum burun damlaları diğer bağlayıcılar bazı ilaçlar bunların neden olduğu enflamasyon ve ödem ortadan adenoid bitki azaltabilir. Fakat nefes alma problemleri gündüz ortaya çıkarsa ve dahası komplikasyonlara başlarsa - daha radikal yöntemlere başvurmak gerekir.

Uzun zamandır adenoidlerle savaşmanın tek yolu "adenotomi" adı verilen bir operasyondu. Dokular fazlalığı özel bir aletle kesildi - Becken adenotomu. Şüphesiz tüm yararları olan bu prosedür, çocukları korkunç hatıralar anlamında bıraktı. İlk olarak, anestezi olmadan yapıldı. İkincisi, manipülasyon sırasında, kan, çocuğu büyük ölçüde korkutmuş olan burun ve ağzı tam anlamıyla sular altında tutmuştur. Operasyondan sonra fiziksel olarak çocukların çok çabuk iyileştikleri gerçeğine rağmen, hoş olmayan anılar uzun süre kaldı. Şimdi anestezi yapılır, ancak küçük hastalar hala kandan korkarlar. Anestezi komplikasyon olasılığını artırır.

Adenoidlerin lazerle alınması ağrılı, kanlı ve korkutucu bir ameliyat için modern bir alternatiftir.

Avantajlar, endikasyonlar ve kontrendikasyonlar

Çocuklarda adenoidlerin lazerle çıkarılması, hem doktorların hem de hastaların yanıtlarına göre değerlendirildiğinde, klasik adenotomi daha iyidir. Tekniğin avantajları:

 • kısırlık;
 • ağrısız;
 • operasyon sırasında hem kanamasızlık hem de postoperatif dönemde kanama olmaması (klasik “adenotomi” nin sık görülen komplikasyonlarından biri);
 • postoperatif dönemde daha az aktif inflamasyon;
 • minimal komplikasyon sayısı;
 • hızlı kurtarma

Operasyon poliklinikte yapılabilir, ancak bazı klinikler hastayı birkaç gün boyunca gözlem altında bırakmayı tercih eder.

Adenoidlerin lazerle çıkarılmasına yönelik endikasyonlar, her zamanki adenotomi göstergelerinden farklı değildir:

 • adenoidler 2 veya 3 derece;
 • daha sık otitis yılda 2 kez veya kronik orta kulak iltihabı oluşumu;
 • işitme bozukluğu;
 • ARVI yılda daha sık 6 kez;
 • bir rüyada obstrüktif apne (birkaç dakika nefes almayı bırakma);
 • yüz adenoid tipinin oluşumu - yüz kafatası kemiklerinin deformasyonu.

Çoğu zaman bir bebek nöroloğu operasyonu yönlendirir: adrenallerde enürezis ve diğer nörolojik patolojiler nadir değildir. Bu, bu hastalıkta genellikle sinir sisteminin düzenlenmesinin bozulmasından kaynaklanmaktadır.

Lazer olan çocuklarda adenoidlerin çıkarılması şu durumlarda kontrendikedir:

 • kanama bozuklukları;
 • akut bulaşıcı hastalıklar;
 • şiddetli kardiyovasküler hastalık;
 • dekompansasyon aşamasında diabetes mellitus;
 • herhangi bir yerin malign tümörleri.

Operasyonun hazırlanması ve ilerlemesi

Operasyondan önce bir anket atandı:

 • çocuk doktoru konsültasyonu;
 • diş hekiminin konsültasyonu (ağız boşluğundan olası bir enfeksiyonun giderilmesi);
 • klinik kan testi, pıhtılaşma zamanı, kanama zamanı;
 • genel idrar analizi;
 • Kafatasının lateral projeksiyonunda veya BT'sinde bir X-ışını.

Çocuklarda lazer ile adenoidlerin çıkarılması, tam sağlığın bir arka planında gerçekleştirilmelidir: ebeveynlere göre, en zor durum "2 hafta boyunca hasta olmamaktır".

Ameliyattan önceki gün, yiyip içemezsin. Doktor bebeğin ruhsallığını azaltmak için bir sedatif enjeksiyonu önerebilir. Birçok çocuk tıbbi müdahale durumundan dolayı panik yapmıştır.

Hasta doktorun karşısında bir sandalyeye oturur. Operasyon lokal anestezi altında gerçekleştirilir: anestezi püskürtülebilir veya burun içine gömülür. Endoskopun kontrolü altında, doktor lazeri adenoid dokuya getirir. Amigdalanın kısa doku impulsları yandı. Operasyonun süresi genellikle yarım saatten fazla değildir. Operasyon ayakta ise, ev tamamlandıktan hemen sonra serbest bırakılır. Genellikle doktorlar ameliyattan sonra yarım öğün dondurma yemelerini tavsiye eder.

rehabilitasyon

İlk gün o hastaya kuvvetli rahatsızlık verirse, ağrı kesiciler ibuprofen temelinde verilebilir, boğaz ağrısı olabilir. Doktorların özel isimleri ve yaşa özel dozlar doktor tarafından önerilecektir.

Sıcaklıkta bir artış olabilir. 38 dereceye ulaşmazsa - bu normaldir ve vurmaya ihtiyacınız yoktur. Termometre üzerinde daha yüksek rakamlar görünüyorsa, bir doktora danışmanız gerekir. Hiçbir durumda bebeğe aspirin vermemelidir - bu ilaç kan pıhtılaşmasını azaltır ve kanamayı tetikleyebilir.

5 gün içinde, burun içine vazokonstrüktif damla ve protargol aşılayın. Bu postoperatif dokuların hızlı iyileşmesi için gereklidir.

Hem hipotermi hem de bebeğin aşırı ısınmasından kaçının. Yürümeye izin verilir, ancak hava şartlarında giyinmeniz gerekir. Sen duşta yıkayabilirsiniz, veya her durumda banyosunda, özellikle, sıcak bir banyo bebeği yıkanmak ve olamaz: Aşırı ısınma kanamaya neden olabilir.

Gıda farinksini mekanik, termal veya kimyasal olarak tahriş etmemelidir. İlk 3-5 gün için ideal - bebek maması için püre. İlk gün, bir çocuk boğaz ağrısı nedeniyle yiyecek sunulabilir: bu normaldir. 2 hafta içinde, skabın (pıhtılaşmış doku) tamamen reddedilmesi ve postoperatif yaraların iyileşmesi söz konusudur.

Beden eğitiminden muafiyet, 2 haftadan bir aya kadar verilir. Şu anda aktif oyunlar ve sporlar önerilmez.

Kural olarak, adenoidleri tamamen çıkarmak için bir operasyon yeterlidir. Bazen tekrarlanan müdahaleler gerekebilir. Bu genellikle adenoidlerin bir lazerle tamamen çıkarılmasının imkânsızlığından kaynaklanmaktadır, ancak bu görüş yanlıştır. Relapslar ayrıca "klasik" adenotomi ile de ortaya çıkmış, ayrıca endoskopik girişimler sonrasında da ortaya çıkmıştır. Nüks olasılığı ameliyatın tekniği veya doktorun niteliğinden değil hastanın durumuna bağlıdır. Doktorlar, adenoid vejetasyonların tekrarlayabileceği 2 "risk faktörünü" not eder:

 • İlk ameliyatta çocuğun erken yaşı: daha genç adenoidlerin tekrarlaması daha olasıdır;
 • alerjik hastalıklar: diyatezi, astım ve diğerleri.

Ancak, bu faktörlerin varlığı, kesinlikle tekrar operasyona ihtiyaç duyacağınız anlamına gelmez. Her şey çok bireyseldir.

Adenoidleri lazerle çıkarmak, adenoid bitki örtüsünü iyileştirmek için modern ve etkili bir yöntemdir. Moskova'daki operasyon fiyatları 15 bin rubleden başlıyor.

Çocuklarda adenoidlerin lazerle alınması

Lazerli çocuklarda adenoidleri çıkarmak, küçük hastalarda adenoidleri hızlı ve etkili bir şekilde çıkarmanızı sağlayan etkili bir işlemdir. Lazer cerrahisi minimal düzeyde travma ve hızlandırılmış iyileşme periyodu ile karakterizedir, bu teknik sonucunda uzmanların sayısız olumlu yorumu kazanmıştır.

Lazer ile adenoidlerin uzaklaştırılması için endikasyonlar

Küçük vakalarda adenoidlerin lazerle çıkarılması aşağıdaki durumlarda önerilmektedir:

 • 3 yaşın altındaki bir çocuk, ilaç tedavisinin etkinliğinin yokluğunda, burun solunum bozuklukları, uyku bozuklukları, muzdariptir;
 • 5 yaşında bir çocuk (ya da daha yaşlı) burun solunumunda, konuşma fonksiyon bozukluklarında, yüz kafatası kemik yapılarının gelişiminde patoloji, sık ve uzun süreli rinitte güçlük çekmektedir;
 • horlama;
 • İkinci derece ve üzeri adenoidler;
 • İşitsel işlev ihlali;
 • Boğulma Saldırıları;
 • Otit, sinüzit, solunum yolu hastalıkları geliştirmek için artan eğilim;
 • Yüz deformasyonu.

Bir çocukta adenoidlerin lazerle çıkarılması kararı sadece kalifiye bir çocuk cerrahı tarafından alınır.

Adenoidlerin lazerle çıkarılmasında kontrendikasyonlar

Küçük çocuklarda adenoidlerin lazerle alınması aşağıdaki kontraendikasyonların varlığında son derece istenmeyen bir durum olabilir:

 • tüberküloz;
 • Trombositopeni (düşük kan pıhtılaşması);
 • Diabetes mellitus;
 • Endokrin sistemin işleyişindeki bozukluklar;
 • Onkolojik tümörler;
 • Önerilen cerrahi müdahale alanında lokalize bir akut inflamatuar sürecin varlığı.

Bebeğin aşılanmasından bir ay sonra ve aynı zamanda viral, bulaşıcı, solunum ve solunum yapısının hastalıklarının alevlenme döneminde lazerle çıkartılması ameliyatı önerilmez.

Adenoidlerin lazerle çıkarılma tekniğinin avantajları

Küçük hastalardaki adenoidlerin lazerle alınması hem tıbbi uzmanlardan hem de bebeklerin ebeveynlerinden çok sayıda olumlu eleştiri almıştır.

Lazer cerrahisi, adenoidlerin çıkarılması için diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında bir dizi avantajla karakterizedir. Bu prosedürün başlıca avantajları faktörleri içerir:

 • ağrısız;
 • Ameliyat sırasında kanama olmaması;
 • Yüksek hassasiyetli lazer pozlama;
 • Düşük travmatizm;
 • Hızlı iyileşme süresi;
 • Skar ve skar dokusu oluşumunda komplikasyonların olmaması;
 • Ameliyat sonrası dönemde bulaşıcı bir doğanın komplikasyon gelişme riskinin olmaması.

Operasyon sırasında lazer ışınının etkisi, sağlıklı yakın dokuları etkilemez, metabolik süreçleri hızlandırır, lokal bağışıklık savunmasını harekete geçirir, burun nefes alma işlemlerinin aktif kurtarılmasını destekler.

Adenoidlerin lazerle alınması iki saatten fazla sürmez ve çocuğun hastaneye yatırılmasını gerektirmez, bu da ona psikolojik travmaya neden olmaz. Bu işlemin ağrısızlığı da, çocuklarda adenoiditin cerrahi tedavisinde lazer tedavisinin önemli bir avantajıdır.

Bir operasyon için hazırlanıyor

Çoğu zaman bir lazer ile adenoidlerin çıkarılması, uzun ve özel bir hazırlık gerektirmez. Ameliyattan önce doktor küçük bir hastaya aşağıdaki teşhis tiplerini atayacaktır:

 1. Yaygın ve genişletilmiş bir kan testi;
 2. Idrar laboratuvar incelemesi;
 3. Elektrokardiyogram.

Lazer tedavisinden birkaç gün önce bazı klinik endikasyonların varlığında, çocuğa anti-enflamatuar, antihistamin, antibakteriyel ilaçların kullanılması önerilir.

Çürüklerden etkilenebilecek zorunlu tedavi veya dişlerin çıkarılması ile ağız boşluğunu sterilize etmek zorunludur. Lazer çıkarma gününde çocuk içmekten ve yemek yemekten kaçınmalıdır.

Adenoidlerin lazer çıkarılması için prosedür nasıl

Hastanın bireysel özelliklerine bağlı olarak, lazer adenotomi hem genel anestezi altında hem de lokal anestezi etkisi altında yapılabilir. Operasyon hastanın hastaneye yatırıldığını varsaymaksızın ayakta tedavi bazında gerçekleştirilir.

Uzmanlar, çocuklarda adenoidlerin iki lazer çıkarma yöntemini ayırt eder:

 1. Koagülasyon - uzaklaştırma, odaklanmış bir lazer ışını kullanılarak gerçekleştirilir. Bu teknik büyük adenoid boyutlar için tavsiye edilir;
 2. Buharlaşma - prosedür, adenoid dokunun üst katmanlarını koterize ederek, karbon dioksit ile ısıtılan buhar ile adenoidlerin uzaklaştırılmasıdır. Bu yöntem, özellikle önemsiz adenoid boyutları ile, patolojik sürecin ilk aşamalarında etkilidir.

Lazer ışını yardımıyla cerrahi müdahale sırasında, uzman anormal adenoid doku yapılarını ortadan kaldırır. İşlem sonucunda enflamatuar sürecin ortadan kaldırılması, ödemde azalma ve lokal immünitede artış gözlenir. Lazer ışını koterize edici özelliklere sahip olduğundan, postoperatif sütürlere gerek yoktur.

Çocuklarda adenoidlerin lazerle çıkarılması için ortalama ameliyat süresi yaklaşık bir saattir. Prosedürün tamamlanması üzerine, çocuğun yaklaşık 6 saat boyunca uzmanlar tarafından denetlenmesi tavsiye edilir, bundan sonra ebeveynler bebeği eve götürebilir.

Rehabilitasyon dönemi

Adenoidlerin lazerle çıkarılmasından sonra bir süre için, çocuklar orofarinkste lokalize olan acı verici duyulardan ve nazal solunumda zorluk çekebilirler. Bu belirtiler birkaç gün boyunca ortaya çıkar. Bebeğin durumunu rahatlatmak, tedavi eden doktor tarafından kendisine tavsiye edilen ağrı kesici ilaçlara yardımcı olacaktır.

Ameliyattan sonraki ilk 24 saat içinde bebeklerde vücut ısısında çok az artış görülebilir. Muhtemel komplikasyonların gelişmesini önlemek için, uzmanlar lazer adenotomi sonrası üç gün boyunca çocuğun yatak istirahatini gözlemlemelerini tavsiye eder.

Kurtarma süresinin ortalama süresi yaklaşık on gündür. Bu sırada, cerrahi müdahale alanında doku tahrişini önlemek için küçük bir hastayı oda sıcaklığında yumuşak, silerek temizlenmiş yiyecekler ile beslemesi önerilir. Günlük diyette mutlaka vitamin ve besin bakımından zengin gıdalar bulunmalıdır. Bebeği taslaklardan, toplam vücut hipotermi, aşırı fiziksel efor ve psiko-duygusal şoklardan korumak da önemlidir.

Çocuklarda lazer ile adenoidlerin çıkarılması, son derece olumlu eleştiriler kazandı. Bu cerrahi teknik uzmanlar tarafından en genç hastalar için bile son derece etkili, koruyucu ve güvenli olarak kabul edilmektedir.

Çocuklarda adenoidlerin lazerle alınması: hazırlama ve çıkarma prosedürü

"Adenoidler" kelimesi nazofarengeal bademcikler anlamına gelir. Normal sağlıklı bir durumda, burun boşluğunu çeşitli enfeksiyonlardan ve mikroplardan korumak için tasarlanmıştır. Ancak bademciklerin iltihaplanması veya büyümesiyle burun açılmasını örten çocuk burun içinden nefes almayı zorlaştırır, oksijen açlıktan muzdariptir.

Adenoidler: Nedenleri ve Belirtileri

Adenoidler 2 yıldan sonra çocukları anaokuluna gittiklerinde ve sıklıkla hastalandıklarında etkilemektedir. Yaş ile adenoid olasılığı azalır. Ciddi ve geri dönüşümsüz sonuçlara yol açtığı için bu hastalığı gözden kaçırmamak önemlidir.

Küçük bir çocukta, erüpsiyon ve dişlerin büyümesi kırılır, üst damak bilenir, yüz kemikleri deforme olur. Buna maalesef hayat için kalan "adenoid maske" denir. Sürekli oksijen eksikliği nedeniyle, çocuk gelişimde geri kalmaya başlar, öğrenmeye daha az yatkındır, hafızası acı çeker.

Hastalığın başlangıç ​​aşaması konservatif yöntemlerle tedavi edilebilir, ancak daha sıklıkla doktorlar çocuklarda adenoidlerin lazerle çıkarılmasını önermektedir.

Bir çocukta adenoidlerin ortaya çıkmasının birkaç nedeni vardır:

 • Kalıtım. Bademciklerin patolojik süreçleri kaçınılmaz olarak bağışıklıkla ilişkilidir. Bağışıklık, kalıtsal, zayıflatılmışsa, çocuk bademcik iltihabını veya hipertrofisini provoke edebilecek sık sık hastalanacaktır.
 • Hamilelik sırasında patolojik süreçler. Çocuğun sağlığı, hamileliğin ilk üç aylık döneminde annenin viral hastalıklarından olumsuz etkilenir, bazı ilaçlar, fetal hipoksi, bükümlü kordon ve doğum sırasında asfiksiyi alır.
 • Bulaşıcı hastalıklar. Bazı ciddi hastalıklar bademcik iltihabına yol açabilir. Bu tür hastalıklar ARVI, kızamık, difteri, boğmaca öksürüğü içerir.
 • Alerji. Bir çocuk erken yaşta bir alerji geliştirirse ve genellikle burnunun etrafında şişerse, adenoidlere yol açabilir.

Hastalığın semptomları hastalığın seyri ile artar. Harici olarak, büyütülmüş bademcikler görmek imkansızdır, sadece muayene sırasında bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından görülebilir. Ancak, bazı karakteristik belirtiler için, ebeveynler adenoidlerin kendilerini tanıyabilir veya şüphe edebilir:

 1. Otitis adenoidlerin arka planına karşı gelişir.
 2. Sık görülen hastalıklar, burun akıntısı ve öksürük uzun bir süre geçmez.
 3. Uyku sırasında horlama.
 4. Zor burun solunumu. Son aşamalarda çocuk ağzını sürekli olarak nefes alır. Ses nasal olur.
 5. Sıcaklık yükselir, lenf düğümleri artar.

Endikasyon ve çıkarma için hazırlık

Randevu ve hazırlık

Çoğu zaman doktor adenoidleri tespit ettiği anda derhal ameliyat yapılmasını önerir. Ancak bademcik iltihabı konservatif olarak tedavi edilebilirken, hipertrofi zorunlu cerrahi müdahale gerektirir.

Tedavi yardımcı olmazsa, bebek normal nefes alamıyorsa, ameliyat gereklidir. Çocuk hekimleri, oksijen açlık tehlikesinin farkındadırlar, bu nedenle her zaman ilaç reçete etmezler ve hemen adenoidlerin çıkarılmasını önerirler.

Operasyon için endikasyonlar şunlardır:

 • Bademcikler nazal pasajları tamamen bloke etti, hastalık evre 2'ye veya evre 3'e ulaştı, çocuk günün herhangi bir saatinde ve vücudun herhangi bir yerinde burun içinden nefes alamıyor.
 • Çocuk genellikle hastalanır, enfeksiyon otitis olarak büyür, uzun bir süre geçmez, işitme acı çekmeye başlar.
 • Uyku sırasında, çocuk horlama kadar horlama da vardır.
 • Yüz iskeletinin deformasyonları çoktan başladı.
 • Çocuk zayıf hisseder, uyuşukluk, hızlı bir şekilde yorgunlaşır, bu da oksijen açlık belirtileridir.

Adenoidleri lazerle nasıl temizlersiniz? Adenoidlerin lazerle çıkarılması prosedürü 2 yaşın üzerindeki çocuklarda ve yetişkinlerde gerçekleştirilir. Doktor ameliyatı yazmalı. Hasta tüm gereklilikleri ve önerileri karşılarsa prosedür etkili olacaktır.

İşlemden önce gerekli:

 • Çocuğu tamamen inceleyin. Doktor idrar ve kan testlerini reçete edecek, bir cerrahı, bir alerjisti, bir pediatrik nöroloğu ziyaret etmeyi ve ayrıca nazofarenksin bir röntgenini veya tomografisini yapacaktır.
 • Ayrıca tüm sorunları gidermek ve dişleri mühürlemek için diş hekimini ziyaret etmeniz önerilir.
 • Operasyon süresince vücuttaki tüm inflamatuar süreçleri durdurmak önemlidir. Bu amaçla, prosedürden önce, çocuk doktoru iltihabı ortadan kaldıracak ilaçların bir yolunu belirler.

Ameliyat genel anestezi gerektirmez, anestezi yardımıyla yapılır, ancak her zaman aç karnına. Adenoidler çıkarılmadan önce yiyip içemezler. Çocuğun ameliyattan önceki akşamdan emzirilmesi tavsiye edilmez, aksi halde prosedür sırasında kusma meydana gelebilir. Ayaktan tedavi edilir ve hastaneye yatırma gerektirmez.

Çocuk çok endişeli ise, ona hafif bir yatıştırıcı verebilirler. Yaralanmayacağı küçük bir hastayı açıklamak tavsiye edilir. Bazen, geçmekte olan anneye açıklanmalı ve çocuğunun işkence sahnelerini görmeyi bekler. Tüm prosedür 10 dakika sürecek, anestezikler ağrıya karşı güvenli bir şekilde koruyacaktır.

Çocuklarda adenoidlerin lazerle alınması

Adenoidlerin lazerle çıkarılması klasik cerrahiye göre giderek daha popüler hale gelmektedir, ancak tüm klinikler böyle bir hizmet sunmamaktadır.

Lazer bademciklerin hızlı ve etkili bir şekilde çıkarılmasını sağlar. Klasik lazer çıkarma yöntemi ile karşılaştırıldığında, bazı avantajlar vardır: küçük bir kanama riski, düşük bir travma seviyesi, lokal anestezi kullanma olasılığı.

Evet, son zamanlarda lazer prosedürünün adenoidleri tamamen çıkaramadığı ve daha sonra hastalığın tekrarlanmasının mümkün olmadığı yönünde bir görüş vardı. Bununla birlikte, modern ekipman ve yüksek uzmanlık nitelikleri, yüksek kaliteli bir prosedürü garanti eder.

Lazeri hastalığın herhangi bir karmaşıklığı için kullanabilirsiniz. Muayeneden sonra, doktor belli bir lazer prosedürü seçecektir. Dokuları etkileme yönteminde farklıdırlar. Örneğin, küçük adenoidler çıkarılmaz, ancak bir karbondioksit lazeri kullanılarak düzgünleştirilir. Boyutu azalır ve burun pasajlarını serbest bırakırlar.

Adenoidler büyükse, hala tamamen çıkarılmaları gerekir. Bunun için lazer pıhtılaşması yöntemi kullanılır:

 • Lazer ışını, vücuda ve adenoidin tabanına odaklanır.
 • Pıhtılaşma bile genel anestezi gerektirmez, ancak bazı ciddi vakalarda başvurulur.
 • Nazal pasajlara dökülen anesteziye ek olarak, lazerin kendisi analjezik bir etkiye sahiptir. Böylece çocuk bilinçli olmakta hiç acı hissetmemektedir.

Kombine yöntemler kullanmak da mümkündür. İlk olarak, adenoidin vücudu cerrahi aletler yardımıyla çıkarılır ve daha sonra dokular, nüksetmeyi önlemek için lazer ile tedavi edilir.

Adenoidlerin lazer çıkarılması hakkında video.

Lazer prosedürünün yaklaşık etkinliği% 75'tir. Lazer çıkarma, 7 ila 15 seanslık bir kurs ile yapılır. Her gün yapılırlar, ancak 2-3 işlemden sonra bebeğin burun solunumu vardır. Prosedür ağrısızdır ve karmaşık bir hazırlık gerektirmez, ancak küçük bir çocuğu sessizce bir süre oturmaya ikna etmek zor olabilir.

Bademciklerin tekrar büyümeye başlayabileceği gibi, ilk rahatlamadan sonra kursu kesmeyin.

Yöntem, yeni erdemleri geliştirmeye ve kazanmaya devam ediyor. Lazer sadece bademcikleri etkin bir şekilde ortadan kaldırmaz, aynı zamanda hızlı bir iyileşme sağlar ve aynı zamanda şişlik ve iltihaplanmayı hızla giderir. Prosedürün etkinliği büyük ölçüde uzmanın niteliklerine bağlıdır. Bu prosedür takı kesinlik gerektirir, aksi takdirde yanık mukus alabilirsiniz.

Kaldırma sonrası tedavi

Adenoidlerin lazerle çıkarılmasından sonra, rekürrens olasılığı sadece% 15, ancak bu olasılık hala azdır. Bademciklerin klasik cerrahi olarak çıkarılmasıyla bile ortadan kalkmaz.

Prosedürün etkinliği büyük oranda doktora bağlıdır. Uzman en az bir milimetre doku adenoidi bırakmışsa, tekrar büyüyebilir. Bu amaçla, doktorun bademciklerin ne kadar uzaklaştığını tam olarak görmesini sağlayan endoskopik çıkarmayı kullanın.

Bir lazer tarafından adenoidlerin çıkarılması neredeyse hiç yan etkisi yoktur.

Normal bir ameliyattan sonra kan ile kusma mümkündür. Bu, çıkarılma sırasında bebeğin mideye giren kanı yutması gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Lazer çıkarılması ile kanama neredeyse hiç yok, bu nedenle kusma olası değildir.

Operasyondan sonra ne yapmalı?

 • İşlemden sonra Yaklaşık bir hafta overwork, egzersiz tavsiye edilmez, baharatlı sıcak veya çok sert yemek yemek, hem de (, saunalar, kaplıcalar, jakuziler bir havasız odada, güneşte kalmak) aşırı ısınmayı önlemek için.
 • İşlemden sonraki tüm ay boyunca fiziksel aktiviteyi azaltmak gereklidir. Doktor, 10 güne kadar gözlemlenmesi gereken özel bir diyet reçete edecektir. Diyet yarı sıvı ve sıvı gıdadan oluşmalı, aynı zamanda vitamin ve mikro elementlerle zengin olmalıdır.
 • Ayrıca, bir kurutma ile damlalar ve vazokonstriksiyon etkisi sıklıkla reçete edilir.
 • Bademciklerin çıkarılmasından sonra, solunum jimnastiği yapmak faydalıdır. Doktorun reçetesinde ve kontrolünde yapın. Genç çocuklar bir uzman gözetiminde jimnastik yapmalıdır. Bu amaçla farklı kurslar oluşturuluyor. Cimnastik, göğüs kaslarını güçlendirmeye ve akciğerlerdeki gaz alışverişini geliştirmeye yardımcı olur.
 • Çocuğu korumak, virüslerden ve alerjenlerden korumak gereklidir. Bir alerjinin saldırılarında, nüks olasılığı artar.
 • Çocuğun hastaneden gelişinden önce, odanın havalandırılması, ıslak temizlik yapılması gerekmektedir. Prosedürden birkaç gün sonra, sıcaklık sabah ve akşam ölçülmelidir.
 • Hasta günün rejimini gözlemlemeli, yeterince uyuyabilir, iyi beslenmeli, küçük çocuklara iki saatlik gündüz uykusu önerilir. Çocuğun aşırı ısınmasını değil, aynı zamanda aşırı ısınıyorsunuz. Herhangi bir sertleştirme prosedürü daha sonraya kadar ertelenmelidir.

Adenoidlerin lazerle çıkarılması hakkında geri bildirim, bunun pratik olarak ağrıya neden olmayan en güvenli ve en etkili yöntem olduğunu doğrulamaktadır.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Lazer adenoidlerin uzaklaştırılması: artıları ve eksileri

Endikasyonlar ve kontrendikasyonlar

Bir lazer tarafından adenoidlerin uzaklaştırılması için ve bununla ilgili görüşler vardır. Bu, bir tedavi taktiğini seçmeden önce dikkate alınması önemlidir.

Patolojik işlem ılımlı ve orta karakterli olduğunda, lazer aracılığıyla adenoidlerin çıkarılması hastalığın 1 ve 2 derecede gerçekleştirilir. Bir kişinin grade 3 adenoiditi varsa, lazer tedavisi etkisizdir.

3 yaşındayken, bu manipülasyon herhangi bir adenoid hipertrofisi olan çocuklar için yapılır. Bunun nedeni, lazerin etkisinin patolojik sürecin seyrini yavaşlatması, açık cerrahi müdahalenin yürütülmesini geciktirmesidir.

Bir lazer tarafından adenoidlerin çıkarılması, atfedilebilen bir takım kontraendikasyonlara sahiptir.:

 • dekompansasyon aşamasında kardiyovasküler sistem hastalıkları;
 • kanın patolojisi (pıhtılaşabilirliğin ihlali, çeşitli anemi türleri);
 • açık form tüberküloz;
 • vücutta iyi huylu ve malign neoplazmlar;
 • Bir hormon eksikliği ya da aşırı bolluğu ile ilişkili tiroid bezi hastalıkları.

Ara vermeden önce, doktorlar potansiyel komplikasyon riskini değerlendirir. Bir kişi kontrendikasyonlardan birine sahipse, adenoidlerin alternatif bir tedavi yöntemini kullanması önerilir.

Avantajları ve dezavantajları

Adenoidlerin lazerle çıkarılmasının ana avantajı, hipertrofilli bademcik dokunun odak noktasında lokal etkilerin doğruluğudur. Bu, kanama riskini en aza indirir. Bunun nedeni, lazerin termal etkisinin hemostatik bir etkiye sahip olmasıdır.

Adenoidlerin lazerle tedavisi aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 • genel anestezi gerektirmez;
 • Bir sağlık kurumunda minimum kalış;
 • postoperatif skar ve ödem yokluğu;
 • Çocuklarda manipülasyon yapmak çocuğun ruhuna en az zarar verir.

Lazer ile adenoidlerin çıkarılmasında kusur olarak taşınması mümkündür.:

 • Bu alanda ek eğitimini tamamlamış nitelikli bir tıp uzmanı bulma ihtiyacı;
 • prosedürün yüksek maliyeti;
 • hipertrofiye doku eksik kaldırılması ile, nüks riski vardır.

Tutmanın aşamaları

Adenoidlerin lazerle çıkarılması prosedürü aşağıdaki adımları içerir:

 1. Hazırlık aşaması Bu süre zarfında, kan ve idrarın klinik analizi, nazofarenksin radyografi veya bilgisayarlı tomografisi ve dar uzmanların (nörolog, cerrah, allergist) konsültasyonu dahil olmak üzere bir kişi incelenir.
 2. Bademciklerin hipertrofik alanlarının doğrudan çıkarılması aşaması.
 3. Rehabilitasyon aşaması.

Lazer ile çocuklarda adenoidlerin tedavisi aç karnına yapılır. Bir kişiye sıvıların kullanımı konusunda bir kısıtlama veya tam bir yasak verilir. Manipülasyona başlamadan önce, doktor hastanın ağız boşluğu ve burun boşluğunun antiseptik tedavisini gerçekleştirir. Bir sonraki adım, daha önce bir tıp uzmanı tarafından seçilmiş olan bir anestetik girişidir.

Adenoidlerin lazerle tedavisi bu yöntemlerle gerçekleştirilir.:

 • Pıhtılaşma yöntemi. Odaklanmış lazer radyasyonu yoluyla hipertrofilli bademcik dokusunun çıkarılması ile karakterizedir. Bu teknik bademcik dokusunun büyük büyümesini ortadan kaldırmak için yapılır.
 • Bir karbondioksit lazeri ile rezeksiyon. Hastalığın ilk aşamalarında adenoidlerin eliminasyonu için uygulanabilir.
 • Kombine metodoloji. Bu yöntem ile, hipertrofiye bölümleri kaldırmak ve daha sonra bir lazer kullanmak için geleneksel bir bisturi kullanılır.

Adenoidler için lazer tedavisi 15-30 dakika sürmektedir. Bir kişide durumun iyileştirilmesi, işlemden 2-3 gün sonra gözlemlenir.

Ameliyat sonrası bakım

Adenoidlerin lazerle çıkarılmasından sonraki rehabilitasyon dönemi bu tür önlemleri içerir:

 • Ameliyattan sonraki ilk 30 gün içinde, hastanın fiziksel aktiviteyi sınırlandırması önerilir. Kategorik olarak yasaklanmış olan güç sporları ve herhangi bir şiddetin kaldırılmasıdır.
 • 10 gün boyunca bir kişi yeterli miktarda protein, vitamin ve eser element içeren bir diyet izlemelidir, gıda sıvı ve yarı sıvı formda sunulmalıdır. Ameliyattan sonraki ilk 7 gün, akut, sıcak, soğuk ve çok sert yiyeceklerin kullanılması kesinlikle yasaktır.
 • Gerekirse, hasta kurutma ve vazokonstriktif etkisi olan damla reçete edilir.
 • Katılan hekimi bilgilendiren solunum jimnastiği önerilir.
 • Sauna, sauna ziyaret etmek ya da sıcak banyo veya duş almak için tavsiye edilmez.
 • Çocuklarda adenoidlerin lazerle alınması, rehabilitasyon sırasında günde en az 8 saat uyumayı gerektirir.
 • Evsel binaların ıslak temizlikten sonra günde 2-3 kez havalanması önerilir.

İstatistikler, bademciklerin lazerle çıkarılmasının zamanında ve doğru bir şekilde yapılmasıyla, hastalığın nüks etme olasılığının% 15'ten fazla olmadığını göstermektedir.

Verimlilik ve güvenlik açısından, adenoidlerin lazerle çıkarılması tekniği benzer tedavi yöntemleri arasında mutlak liderdir.

Çocuklarda adenoidleri çıkarmak için en güvenli cerrahi yöntemlerden 4'ü

Adenoid çoğalmasıyla, birçok ebeveyn yüzleşir, ancak çok az insan bu terimin ne anlama geldiğini anlar. Doktorlar adenoidlerin kaldırılmasını tavsiye ettiğinde anneler ve babalar için daha fazla soru ortaya çıkıyor. Elbette, çocukluktaki herhangi bir işlem bebeğin bedeni ve ebeveynlerin sinir sistemi için ciddi bir testtir. Ancak bazen cerrahi tedavi tek doğru seçimdir.

Son karar - operasyona katılmak veya konservatif tedaviye devam etmek - ebeveynler tarafından alınır. Neyle uğraştıklarını, ameliyattan ne beklemeleri gerektiğini ve ne zaman ertelendiğini ve hemen doktora gitmeye değer olduğunu anlamaları gerekir. Ayrıca, operasyon için açık göstergeler vardır.

Adenoidler nelerdir?

Ağız boşluğunda ve nazofarenkste lenfoid doku kümeleri vardır - bademcikler. Faringeal lenfatik halka, ana işlevi koruyucu olan 6 tonsilden oluşur. Teneffüs edilen havanın yolunda olmak bademcikler vücudun enfeksiyöz ajanlardan korunmasını sağlar.

Sık görülen kataral hastalıkların lenfoid dokunun işlevinde bir azalmaya yol açtığı ve amigdala'nın kendisinin genişlediği görülür. En ünlü amigdala palatindir ve onların iltihapları bademcik iltihabı veya bademcik iltihabıdır. Genişlemiş palatine bademciklerin tespit edilmesi için özel bir inceleme gerekli değildir. Tanı koymak için bir çocuk doktoru çocuğun ağzına bakabilir.

Adenoidler ile durum daha karmaşıktır, çünkü adenoidler, nazofarenkste bulunan tek bir amigdalanın büyümesidir. Faringeal tonsilin patolojik durumunu özel aynalar olmadan görmek mümkün değildir. Ancak adenoidlerin belirtileri çok belirgindir, ebeveynlerin kendileri de hastalıktan şüphelenebilirler.

Çocuklarda adenoidler nasıl belirlenir?

Faringeal bademcik büyümesinin tahmin edilmesi zor değildir, çocukta dikkatli olmak ve adenoidlerin çocuklarda temel semptomlarını bilmek yeterlidir.

Büyümüş bademcik serbest hava akışını engeller, bebeğin burnun içinden nefes alması zorlaşır. Zalozhennost bir soğuk algınlığı, bol seröz akıntı veya kataral belirtiler olmadan ortaya çıkabilir.

Hastalık burun mukozası, palatin kemerleri, burun konkalarında bozulmaya yol açar. Çoğunlukla, tedavisi zor olan rinit, sinüzit vardır.

Yetersiz oksijen kaynağı uyku kalitesini etkiler, bebek iyi uyumuyor, çoğu kez kabuslar ona işkence ediyor. Sabahları kırıntıları tahriş eder ve kaprislidir, çocuğun genel durumu bozulur. Horlama, nefes almada değişiklikler var, dilin kökünün köklenmesiyle ilişkili boğulma saldırıları var.

 • Ses değişikliği.

Genellikle ebeveynler çocuğun sesini değiştirmeye dikkat ederler, bebek burun sokmaya başlar.

Büyümüş lenfoid doku işitme tüpünün ağzını kapatır, bebeğin işitmesi kötüleşir. Kulakta bir ağrı var, otit belirtileri var.

Aşırı büyümüş bir dokunun bir enfeksiyon tarafından tabakalı olması durumunda, adenoidit oluşur. Adenoidlerin iltihabı, vücut sıcaklığındaki artışa, lenf düğümlerinin artmasına, zehirlenmeye yol açar.

Sürecin uzun süreli seyri ile yüz kemik dokusunun gelişimi bozulur, alt çene uzar, ısırık bozulur. Çocuk ağzını açık tutmaya alışır, "adenoid" bir yüz görünür. Zamanında tedavi başladığında, bu değişiklikler tersine çevrilebilir. Tedavi zamanında planlanmamışsa, çocuk adenoidlerin sonuçlarıyla sonsuza dek kalır.

Çocuk sürekli oksijen eksikliği durumunda, bu genel durumu, çocuğun refahını etkiler. Çoğunlukla çocukların anemisi, iştahı sorunları vardır.

 • Çocuğun genel durumunun bozulması.

Sürekli oksijen sıkıntısı artan yorgunluk ile kendini gösterir, küçük çocuklarda gelişim hızı yavaşlar.

Çocuklarda adenoid dereceleri

Çocuğu muayene eden doktor, faringeal tonsilin ne kadar genişlemiş olduğuna dikkat çeker ve tanıdaki adenoidlerin derecesini gösterir.

Faringeal tonsil orta derecede büyümüştür, gün boyunca çocuk rahatsızlık hissetmez. İlk belirtiler, solunum yetmezliği belirtileri göründüğü gece meydana gelir.

Bademcik önemli ölçüde büyümüştür, burun geçişlerinin yüksekliğinin 2 / 3'ünü kapatır. Hastalığın tezahürleri artar, nefes gece ve gündüz rahatsız edilir, horlama belirir. Çocuk genellikle ağzını açık tutar.

Artan oluşum neredeyse tamamen hava akışını nazofarenks içine kapatır. Bebek ağzı açıkken nefes alır, hava sadece ağızdan girer.

Operasyona ihtiyacım var mı?

Amigdalada önemli bir artış, çocuğun sağlığını ve kalitesini etkileyen ciddi komplikasyonlara yol açar. Ancak adenoidleri çocuğa çıkarmak mı yoksa konservatif tedaviyle başa çıkmak mı mümkündür?

Dünyada, çocuklarda adenoidlerin çıkarılması için açık endikasyonlar vardır.

Çocuklarda adenoidlerin çıkarılması için endikasyonlar aşağıdaki gibidir.

 • Zor burun solunumu.
 • Uyku bozukluğu, geceleri solunumda değişiklikler, nefes darlığı, horlama.
 • İşitme bozukluğunun bozulması, tekrarlayan otit atakları.
 • Sinüzit, hastalığın sık alevlenmeleri.
 • Yüz kafatası kemiklerinin değişimi, yüz "adenoid" tipi.

Bir çocuğa adenoidleri çıkarmaya karar verirken, çocuğun nefes almasına dikkat edin. Bebeğin dispne atakları varsa, müdahaleyi geciktirmek sağlığa zararlı olur.

Doktor-kulak burun boğaz uzmanı, çocuğun yaşını, klinik durumunu, adenoidlerin görsel muayenesini göz önünde bulundurarak, doğru tedaviyi seçmeye yardımcı olacaktır. Adenoidlere bakıldığında ve adenoidleri çocuktan çıkarmaya karar vermede doktor, faringeal tonsilin durumunu tahmin eder.

Eğer doktor şişlik, mukus ve mukus varlığı, amigdala incelerken iltihap belirtileri dikkat ederse, operasyon ertelenmelidir. Bu konuya geri dönüş, inflamasyon belirtilerinin ortadan kalkmasından sonra olmalıdır.

Bir çocukta adenoidleri çıkarmak ne zaman daha iyidir?

İyi sonuçlar elde etmek için, çocuğunuzdaki burundaki adenoidleri çıkarma süresini dikkatli bir şekilde seçmeniz gerekir. Bu işlem planlı olarak yapılır, yani çocuğun hasta olmadığı zamanı seçmeniz gerekir. Kırıntıların rinit belirtileri, kronik hastalıkların alevlenmesi belirtileri varsa, müdahale etmeyin.

Çocuklar uzun süredir hastalandıkça, operasyon için doğru anı seçmek zordur. Çoğunlukla kırıntıların mutlak sağlanma süresi yaz aylarında düşer.

Çocuklarda adenoid hangi yaşta?

Operasyonun etkinliği, çocuğun yaşından büyük ölçüde etkilenmiştir. Farryngeal tonsil lenfoid doku içerdiğinden, 2 yaşından küçük bir çocuk için ameliyat yapmayın, vücudun bağışıklık savunmasını oluşturur.

Maksimum boyutu nazofaringeal tonsil 3 ila 7 yaşlarında ulaşır. Bu yaşta tekrarlanan hastalıkların epizodları mümkündür.

7 yaşından büyük çocuklarda lenfoid dokunun aktivitesi önemli ölçüde azalır ve hastalığa dönüş riski azalır.

Çocuklarda adenoidlerin tedavisi

Adenoidlerin ortaya çıkmasının nedenlerinden biri, bakteriyel ve viral kökenli enfeksiyonlardır. Solunum yolu enfeksiyonunun uygun rasyonel tedavisi, büyütülmüş bademciklerin ters gelişimini destekler. Çocuk uzun süre ve sıklıkla hastalanırsa, amygdala'nın normal boyuta dönme zamanı yoktur.

Adenoidlerin tedavisi kapsamlı bir şekilde ele alınmalıdır. Doktorlar, ilacı fizyoterapi ile birlikte almanızı önerir. Sık sık vazokonstriktör damlası, burun, antimikrobiyal ajanlar yıkamak. Fizyoterapötik prosedürlerden UFO, UHF, elektroforez önerilir.

Alerjik etiyolojinin adenoiditi durumunda, antihistaminik kullanımı iyi bir sonuçtur. Antialerjik ilaçların yardımı ile ödem azalır, bademcik normal boyutlara sahiptir.

Adenoidler önemli ölçüde büyüdüyse ve normal yaşama müdahale ederse, hastalığın cerrahi tedavisi sorununu çözmektedir. Her ameliyatta olduğu gibi, adenoidlerin (adenotomi) çıkarılmasına yönelik belirli kontrendikasyonlar vardır.

Adenotomi kontrendikasyonları

 • Bulaşıcı hastalıklar.

Akut adenoidit, bademcik iltihabı, rinit veya herhangi bir kronik hastalığın alevlenmesi postoperatif cerrahiyi gerektirir.

 • Bulaşıcı hastalıkların salgınları.

Bulaşıcı hastalıkların, gripün ortasında ameliyat yapılması gerekli değildir. Prosedür için daha başarılı bir süre beklemek tavsiye edilir.

 • Aşıdan 1 ay sonra.

Adenotomi için, bebeğin vücudunun bağışıklık sistemi üzerindeki artan yüke tam olarak direnmeye hazır olduğu zamanı seçmek daha iyidir. Aşıdan sonraki süre herhangi bir cerrahi girişim için en uygun zaman değildir.

Herhangi bir malign hastalık, özellikle kan hastalıkları - cerrahi tedavide ciddi bir kontraendikasyon.

Bebekte herhangi bir alerji belirtisi varsa, müdahaleyi ertelemek gerekir.

Çocuklarda adenoidlerin çıkarılması yöntemleri

Cerrahi tedavi seçimi, ebeveynler lenfoid doku çıkarılma yöntemine karar vermelidir. Bizim zamanımızda, geleneksel operasyona ek olarak, adenoidleri çıkarmak için müdahale etmenin başka yolları da var. Seçim için yardım çocuk için en iyi yolu sunacak bir doktor-otolaryngologist olabilir.

Klasik operasyon

Böyle bir operasyon genellikle lokal anestezi altında gerçekleşir. Özel halka şeklinde bir neşter ile doktor aşırı büyümüş dokuyu kavrar ve keser. Müdahale süresi küçük - 10 dakikaya kadar, ancak bu yöntemin eksiklikleri açıktır.

Yöntemin dezavantajları:

 • eksizyon neredeyse kördür, bu nedenle, ameliyat doktorunun yüksek doğruluğu ve profesyonelliği gereklidir;
 • şiddetli ağrı sendromu;
 • kanama riski;
 • Lokal anestezi altında anestezi ameliyatı yapıldığı için psikolojik travma riski yüksektir.

Artı yöntem:

 • Düşük fiyat, yöntem her yaştan herkes için kullanılabilir.

Çocuklarda adenoidlerin endoskopik olarak çıkarılması

Endoskoplu çocuklarda adenoidlerin çıkarılması, problemden etkin bir şekilde kurtulmanızı sağlayan modern bir yöntemdir.

Yöntemin avantajları aşağıdaki gibidir.

Müdahale sırasında bebek uyur ve ağrı hissetmez, operasyonu hemen unutur. Modern anestezi yöntemleri kısa bir aksiyona sahiptir, birkaç saat sonra anestezi izi yoktur.

Operasyon sırasında, doktor, kanama dokusunu ortadan kaldırmak için müdahaleyi izleme fırsatına sahiptir. Adenoidlerin eksik çıkarılma riski azalır, nükslerin sıklığı, tekrarlanan büyümeler azalır.

 • Hastaneden hızlı deşarj.

Komplikasyon yokluğunda çocuk işlemden 3-5 gün sonra taburcu edilir.

dezavantajları:

 • yüksek işlem maliyeti.

Lazer adenoidlerin uzaklaştırılması

Bu işlem için özel bir lazer bisturi kullanılır. Neşter ortaya çıktığında, dokular ısıtılır ve yok edilir.

Avantajlar aşağıdaki gibidir.

Küçük filizlenmeyi bile kaldırabilirsiniz.

Lazer hem dezenfektan özelliklerine sahiptir, enfeksiyöz komplikasyonların önlenmesi olan patojenik mikropları yok eder.

 • Minimal kanama riski.

Lazer, insizyon alanındaki damarları anında "kapatır", kanamayı önlemek için ek fonlara gerek yoktur.

Lazer ışını kesi yerinde sinir hücrelerini anında yok eder, bu nedenle belirgin bir ağrı yoktur.

Bir gün içinde çocuk her zamanki aktivitesine başlayabilir ve 2-4 hafta sonra amigdalanın tamamen iyileşmesi gerçekleşir.

dezavantajları:

 • Büyüme önemli ölçüde daha fazlaysa, lazer tedavisi yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda, klasik veya endoskopik çıkarmaya başvurma;
 • operasyonun maliyeti.

Çocuklarda adenoidlerin kriyoterapisi

Kriyoterapi veya sıvı nitrojen ile adenoidlerin uzaklaştırılması, küçük boyutlu filizlenmeyi ortadan kaldırmak için modern, pratik olarak ağrısız bir yoldur. Çocuklarda operasyon basittir. Oturma pozisyonunda çocuk ağız içine özel bir tüp ile enjekte edilir ve adenoidleri giderir.

Yöntemin avantajları aşağıdaki gibidir.

Sıvı nitrojen sinir hücrelerini dondurur ve kan damarlarını tıkar, böylece çocuklar operasyonu kolayca tolere edebilir.

 • Prosedürün kısa süresi.

Sıvı nitrojene maruz kalma süresi 2-3 saniyedir, manipülasyon 1-2 dakika arayla birkaç kez tekrarlanır.

Manipülasyondan sonra, doktor bebeğin mukozasını inceler ve eve dönelim. Amigdala'nın tam iyileşmesi 2-4 hafta sürer.

eksileri:

 • büyük boy adenoidleri çalıştırma imkansızlığı;
 • operasyonun maliyeti.

Kurtarma süresi

Çocuk cerrahiden sonra ne kadar çabuk iyileşirse, ameliyatın türüne, adenoidlerin büyüklüğüne ve çocuğun vücudunun direncine bağlıdır. Tüm hastalara, iyileşme sürecinin daha hızlı olduğu için tavsiyeler verilir.

Ameliyat sonrası öneriler aşağıdaki gibidir.

Operasyon klasik veya endoskopik olarak yapılırsa, işlemden sonraki ilk günde yatakta olmanız gerekir. Ameliyattan birkaç gün sonra yürüyüşe izin verilir ve anaokuluna veya okula ziyaret edilir - en az bir hafta. Fiziksel aktiviteyi sınırlamak, müdahaleden sonraki 2 hafta içinde.

Günde 2 kez dişlerin günlük fırçalamayı unutmayınız. Yedikten sonra dezenfektan solüsyonunu durulayarak ağız boşluğunun ve boğazın hijyenini tamamlayın. Nazal pasajların tuzlu solüsyonla durulanması, müdahaleden 2-3 gün sonra verilir.

 • Sıcaklık değişimlerinden kaçınma.

Soğuk mevsimde operasyon meydana gelirse, soğukta çocuğa uzun süre maruz kalmamak gerekir. Yasak termal inhalasyon, yüzme havuzlarına, saunalara ve hamamlara ziyaretler.

Ameliyattan sonra hassas mukoza zarını yaratabilecek gıdalardan kaçınmak gerekir. Sıcak formda sadece sıvı, yumuşak yiyecekler almanız önerilir. Keskin çorbalar, tahıllar, haşlanmış sebzeler mükemmel uyum sağlar. Bazı uzmanlar tedaviden 2-3 gün sonra soğuk yiyecekler, dondurma yemelerini önermektedir. Bu yaraların hızlı iyileşmesine katkıda bulunur.

Sonuç

Adenoidler genellikle hasta çocuklar arasında çok yaygın bir hastalıktır. Adenoidlerin çıkarılmasının gerekip gerekmediği ve bunun en iyi şekilde nasıl yapılacağı sorusu birçok ebeveynte ortaya çıkar. Cerrahi tedavinin gerekli olup olmadığı veya ilaç kullanımı ile mümkün olup olmadığı, her durumda bireysel kulak burun boğaz uzmanı hekim tarafından kararlaştırılır.

Bazen müdahalenin ertelenmesi ciddi sonuçlara yol açar, yaşamı tehdit eden kırıntılar olabilir. Çocuklarda adenoidlerin zamanında çıkarılması sağlık ve güvenliği sağlar.

Adenoidlerin modern yöntemlerle çıkarılması

Adenoidlerin çıkarılması nedir?

Adenoid vejetasyonları gidermek için cerrahi cerrahi adenotomi denir. Adenoid - patolojik olarak genişlemiş nazofarengeal tonsil. Normalde bu organ koruyucu bir işlev gösterir, ancak sık bulaşıcı hastalıklar lenf dokusunun tekrarlanan inflamasyonuna yol açar, bunun bir sonucu olarak aşırı proliferasyonu not edilir - adenoidler oluşur. Çoğu durumda, 3-14 yaş arası çocuklar hastalanırlar, yetişkinler adenoid sorununa çok nadir rastlarlar.

Adenoidlerin derecesi

Uygulamada, ilaç veya cerrahi tedavi endikasyonlarını büyük ölçüde belirlediğinden, aşağıdaki sınıflandırma adenoid genişleme derecesine göre kullanılır:

Adenoidlerin konservatif tedavi yöntemleri

Adenoid bağışıklık sisteminin organıdır. Dokusu patojenlere karşı antikor üreten birçok hücre içerir. Konservatif tedavinin başarısı ile bu koruyucu bariyer tamamen korunur. Antibakteriyel ilaçlar kullanılır, çünkü adenoidit (adenoid dokunun inflamasyonu) esas olarak patojenik mikrofloranın etkisine bağlı olarak ortaya çıkar. Nazal mukoza ve nazofarenksden bakterileri çıkarmak için, burun yıkama kursları bir vakum pompası kullanılarak gerçekleştirilir. QUF tüpü, lazer ve manyetik cihazlar gibi fizyoterapi prosedürleri, inflamasyonun hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmasına, kan dolaşımının ve lokal immünitenin geliştirilmesine katkıda bulunur. Adenoidin tedavisinde, sadece bir kulak burun boğaz uzmanı değil, bir alerji-immünolog da yer alır, aynı zamanda ARI sayısını azaltmak için vücudun savunmasını uyaran restoratif ilaçları da reçete eder. Ancak maalesef, konservatif tedavi yöntemlerinin etkinliği yaklaşık% 50'dir ve enfeksiyon durumunda tekrarlayan alevlenmeler riski her zaman vardır, bu da semptomların devam edebileceği anlamına gelir.

Adenoidlerin çıkarılması için endikasyonlar

Adenoid vejetasyonlardaki artış, vücuttaki işlevlerin bozulmasına yol açar: enfeksiyonun kronik bir odak noktası oluşur, bağışıklık azalır, işitsel tüplerin çalışması bozulur.

Vücuttaki bu değişiklikler, adenoidlerin çıkarılması için endikasyonların ortaya çıkmasına katkıda bulunur:

 • ARVI ve ARI. Nazal boşlukta, mukus boşaltmak için zorlaştıran adenoidler şeklinde bir engel ortaya çıkar. Buna mukabil, mukus koruyucu bir işlev gösterir ve bir engel ortaya çıktığında bizi virüslerden korur, enfeksiyonların gelişimi için elverişli koşullar ve burun boşluğunda iltihaplı süreçlerin başlangıcı yaratılır.
 • İşitme bozukluğunun bozulması. Adenoid, Östaki borusunun ağzını kapatır, böylece havanın orta kulağa serbest geçişini önler. Sonuç olarak, timpanik zar işitsel duyumda olumsuz yansımasını bulan hareketliliğini kaybeder.
 • Nazofaringeal tonsil (kronik adenoidit) kronik inflamasyonu. İltihaplı adenoid vejetasyonlar, çeşitli enfeksiyonlara karşı iyi bir besiyeri olarak hizmet eder. Nazofarengeal tonsil bakterilerde ve kronik adenoidite neden olan virüsler, kalıcı burun akıntısı ile birlikte oluşur.
 • Çoklu otitis media. Nazofaringeal tonsilin büyümesi, orta kulağın işlevini bozarak enfeksiyonların yayılması ve gelişmesi için elverişli koşullara yol açar.
 • Solunum yolu hastalıkları - farenjit, larenjit, tracheitis, bronşit. Lenfoid dokudaki artışla birlikte kronik inflamasyon gelişir. Büyüme sonucu olarak, mukus ve irin sürekli solunum sisteminde oluşur. Mukoza ile temas halinde, enflamasyona neden olurlar, bu da solunum yollarının bulaşıcı hastalıklarına yol açar.
 • Adenoid öksürük. Bu nazofarenks ve farinksin arka duvarında bulunan sinir uçlarının uyarılması kaynaklanmaktadır. Çoğu zaman, doktorlar hastanın öksürüğünü soğuk algınlığı ve griple ilişkilendirirken, hastanın bronş disfonksiyonu yoktur, bu durumda öksürük adenoidlerin bir semptomu olabilir. Tedavi sırasında adenoid öksürük geçer.
 • Bronşit, pnömoni
 • Konuşma bozuklukları
 • Fiziksel gelişimdeki gecikme
 • Nörolojik bozukluklar - baş ağrısı, enürezis, kasılmalar
 • Bir "adenoid yüz" oluşumu ile yanlış ısırık
 • Konservatif tedavinin etkisizliği

Çocuklarda adenoidlerin çıkarılması

Için en uygun yaş Çocuklarda adenoidlerin çıkarılması 3-7 yıl. olumsuz sonuçlara ve kalıcı işitme kaybı gibi hastalıklara neden olabilir cerrahi belirtildiği zaman bağlı işitsel tüp bir anormalliğe cerrahi rafları, timpanik boşluğunda viskoz akışkan oluşumu (eksüdatif veya yapışkan orta kulak), yüz deformasyonu, overbite, diş çürümesi, imha diş emaye, diş çıkarma ihlali. Ayrıca, hacim niteliklerinde bir kronik enfeksiyon varlığı, bronşiyal astım, kronik glomerülonefrit (oto-bağışıklık böbrek iltihabı) gibi hastalıklara neden olabilir ve genel olarak bağışıklığı katkıda olabilir.

Yetişkinlerde adenoid giderimi

Erişkinlerde adenoid varlığının teşhis edildiği durumlar vardır. Bu, burun boşluğunu incelemek için endoskopik yöntemlerin teşhisinde geniş girişten kaynaklanmaktadır. Çocuklukta olarak telaffuz belirtileri olmayabilir, bu nedenle tedavi başarısızlığı ve durumun kötüleşmesine yol açan diğer hastalıkların belirtileri olarak doktorlar tarafından tedavi edilebilir yetişkinlerde boğazın arkasındaki mukusu damlayan, genellikle burun tıkanıklığı, sık soğuk algınlığı, kulak enfeksiyonları şikayetleri olduğunu.

Yetişkinlerde adenoidlerin çıkarılması için endikasyonlar:

 • horlama, uyku sırasında solunum zorlukları
 • sık soğuk algınlığı
 • kronik tonsillit veya farenjit varlığı
 • burun solunumu tıkanıklığı
 • postnazal sızıntı sendromu (farinksin arka duvarında mukusun akışı)
 • tekrarlayan sinüzit veya kronik sinüzit varlığı
 • tekrarlayan pürülan veya eksüdatif otit, işitme kaybı
 • bronşiyal astım, kronik bronşit

Adenoidlerin tanı yöntemleri

nazofarenks bademcik hipertrofisi tanısı Klasik yöntemler dijital muayene ve burun boşluğunun nazofarenks posterior bölgelerde denetlenmesine içerir, ancak hasta bir çocuk işaret ederse genellikle bu işlemler, zordur ve özellikle de az bilgi verir. endoskopla üst solunum yolu mukozasını incelemek için bir yol - Şu anda, tanı en gelişmiş yöntem endoskopi olduğunu. endoskopi avantajı tamamen ağrısız ve güvenli, hem de doktorunun yardımı nazofarenks boyutu, adenoid dokusunda artış derecesi ve işitsel tüpün ağız devletin tam fikir gelir ile olmasıdır. Birlikte, bu veriler doğru tedavi yöntemini seçmemize ve hastalığı erken bir aşamada teşhis etmemize izin verir.

Adenoid giderme yöntemleri

Adenoid kaldırma enstrümantal yöntemi

için adenoidlerin çıkarılması Özel bir bistüri kullanılır - Becken adenotomu. Tam kumaş Silinecek olduğunu, adenotomy halka girdi yüzden nazofarenks uygulandığında Adenotome, bu ayarlanır. Bundan sonra adenoid kesilir. Kanama birkaç dakika içinde kendi kendine durur. işlemin avantajı, lokal anestezi altında ve ayaktan tedavi temelinde davranış olasılığıdır. Önemli bir dezavantajı, kaldırma "kör" gerçekleştirilir, yani yani dokusunun kesilmesi, hekim burun boşluğuna görmek ve daha sonra bir yeniden arttırılmasını (relaps) yol açabilir, adenoid doku herhangi bir adet olup olmadığını kontrol etmek için mümkün değildir.

Adenoid giderim radyo dalgası yöntemi

Bu yöntemle operasyon, adenoid - radyo dalgası adenotomunun çıkarılması için bir nozüle sahip olan Surgitron cihazı kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Radyo dalgası adenotomu, klasik operasyonda olduğu gibi, tek bir blok ile adenoidi keser, fakat radyo dalgası kan damarlarını koagüle eder (koterize eder), böylelikle ameliyat sırasında kanama en aza indirilir. Tekniğin önemli bir avantajı ameliyat sırasında kan kaybında azalma ve postoperatif dönemde kanama riskinde azalmadır.

Lazer adenoidlerin uzaklaştırılması

Cerrahi alanındaki modern başarılardan biri lazer cihazlarının kullanılmasıdır. Lazer radyasyonunun etkisi altında, dokunun sıcaklığı artar ve sıvı bundan buharlaşır. Bu yöntem de kansızdır. Bununla birlikte, bazı dezavantajları vardır - operasyon süresi önemli ölçüde artmıştır ve lazer maruziyet alanında sağlıklı dokuların ısınması olabilir.

Adenoidlerin titreme ile uzaklaştırılması (mikrodebridge)

Bir mikrodetektör, sonunda bir bıçağa sahip dönen bir kafaya sahip özel bir araçtır. adenoid yardımıyla ezilmiş ve daha sonra da normal mukozaya zarar olmasa da hızlı ve tamamen adenoid vejetasyon silinmesini sağlar emme tankına aspire edilir sayesinde, aksi kanama var, önemlidir ve yaranın ardından oluşturulur. Bir mikrodebridge ile operasyon, endoskopik kontrol ile anestezi altında gerçekleştirilir. Bu, rekürrens riskinin minimal olduğu en modern ve etkili adenotomi yöntemidir.

Kliniğimiz kombine bir yöntem kullanmaktadır. Yukarıdaki yöntemlerden her birinin avantajlarını kullanırız, daha etkilidir, operasyon çok daha hızlıdır, komplikasyon riski azalır ve bebeğin postoperatif dönemi daha kolaydır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Anjin içinde Sumamed ilacı nasıl alınır?

Ayrıca çevresindeki insanları sadece hasta kullanıldığı yemekler, havlu veya makale, fakat: - Anjin zor bir hastalıktır, sıradan ev eşyaları ile diğer kişilere hastadan iletilebilir.

Erişkin bir anjina tedavi etmek için

Angina (bademcik iltihabı), faringeal halka ve palatine bademciklerinin lezyonu olan oldukça ciddi bir enfeksiyöz hastalıktır. Enflamasyon sıklıkla akut formda (yüksek ateş ve zehirlenme semptomları ile) gerçekleşir ve birçok komplikasyona neden olur.