Loading

Çocuklarda bademcik kaldırılması ve ameliyat olmadan yapabilir misin?

Çocukların vücudu için çok önemli bir koruma. Zayıf vücutta bağışıklık sisteminin herhangi bir kısmı çok değerlidir. Bademcikler istisna değildir.

Bademcikler, nazofarenks ve ağız boşluğunda bulunan lenf hücrelerinin birikimidir. Enfeksiyonlardan lokal olarak, bulundukları yerde korunma işlevini yerine getirirler. Yine de bu oluşumlar, vücuda antikorlar ve immünoglobülinler tedarik eden lenfositler üreten, humoral immünitenin bir kısmını sağlar.

İki ucu keskin bir kılıç.

Fakat maalesef bademcikler çocuğun bazı hastalıklarının (adenoidler, kronik tonsillit) nedenleridir. Sık sık tekrarlanan anjina veya boğaz ağrısına sahip olabilirler. Çocuğun genellikle angina ile hasta olması halinde, bademcik kaldırmak için gerekli olabilir. Ancak, enfeksiyonu ortadan kaldırmak ve farinksin korunmasını korumak arasında seçim yapmak zorunda olduğumuzdan, konuya dikkatlice yaklaşmalıyız.

Tonsillektomi nedir?

Tonsillektomi bademcik kaldırmak için bir işlemdir. Klasik yöntemle veya özel ekipman yardımıyla gerçekleştirilir. Klasik tonsillektomi, konvansiyonel cerrahi aletlerle bademciklerin uzaklaştırılmasıdır. Örneğin, bir tel döngü veya bir neşter. Bademler çevre dokulardan ayrılır. Bunun bir kısmı gemilere veya özel çenelerin koterizasyonun yoluyla durdurmak kanama, yol açar. Tonsillektomi ayrıca çeşitli ek ekipmanların yardımı ile gerçekleştirilebilir. Cerrahi aletler yerine ısı enerjisi akışı kullanılır. Bademcikleri sıcak tutmanın dört yolu vardır:

 • Radyo dalgası
 • lazer
 • soğuk plazma
 • ultrasonik

Bademciklerin giderilmesi için kullanılan yöntemler, çıkarılan doku miktarında, kan kaybının büyüklüğünde ve olası sonuçlarında farklılık gösterir.

 1. Bir neşter ile ameliyatla kaldırma, veya tel döngü. Genel anestezi gerektirir. Amigdala, alttaki dokulardan kesilir veya ayrılır. Kanama çok olabilir. Bunu durdurmak için, teknenin lümeni koterize ederek, elektrokoagülasyon kullanın. Yöntem, bademciğin tamamen çıkarılmasına izin verir ve lenfoid dokunun tekrar büyüyeceğinden endişelenmez. Sonsuza dek kronik bademcik iltihabı problemini çözmenin yolu budur. Böyle bir operasyonun maliyeti oldukça uygun.
 2. Sonuçlar benzer bir mikrodetektörle çıkarma. Amigdala'nın dokusu dönen bir aletle öğütülür. Doku kalıntıları emilerek giderilir. Gemiler elektroagülasyonludur. Bu işlem biraz daha uzun bir anestezi gerektirir, çünkü amigdala'nın öğütülmesi onu kesmekten daha fazla zaman alır.
 3. Lazer versiyonu 10 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamaktadır.
 • ısı dokuları, onların yok olmasına neden olur,
 • onları sinterleme ile birleştirin,
 • kan damarlarını durdurmak, kan damarlarını hazırlamak
 • bademciklerin hacmini azaltarak, dokuların bir kısmını buharlaştırmak için.

Bu durumda, radyasyonun nüfuz ettiği derinlik de farklı olabilir. Böylece holmiyum lazeri, amigdala'nın derinliklerindeki odağı çıkarmanıza, kapsülünü ve üst katmanlarını tutmanıza izin verir. Fiber optik tüm amigdala veya geniş alanlarını kaldırabilir. Kızılötesi, damarları mükemmel şekilde kaynak yapar ve karbon, enfekte bölgelerle birlikte lenfoid doku hacmini azaltır.

Lazer cerrahisi lokal anestezi ile ilgilidir. Bununla birlikte, soğuk-plazma yöntemine karşı mukusun yanma riskleri vardır.

Parsiyel tonsillit de lazer için kullanılabilir. Bu, bademcik dokunun üst tabakasının kesildiği zaman, ablasyondur. Kalan parçalar eski işlevleriyle mükemmel bir şekilde baş ederler.

 1. cryolysis - Sıvı nitrojen ile dondurma. Donma derinliği, tam sanitasyon için her zaman yeterli değildir, bu nedenle yeniden işlem yapılması gerekebilir. Dondurulmuş dokular yavaş yavaş reddedilir ve aynı zamanda çıkarılmaz.
 2. Soğuk plazma veya ayakkabıcılar kumaşı altmış derece ısıtır. Bu, proteinlerin düşük moleküler nitrojen bileşikleri, su ve karbondioksite dönüşümünde buharlaşmasına yol açar. Operasyonun mümkün olduğunca doğru ve kansız olması için, sıvı plazmanın aparatı ile daha önce çalışmış bir tecrübeye sahip bir cerrahın bulunması gerekir. Operasyonun fiyatı diğer yöntemlerden daha yüksektir.
 3. ultrason 26 kHz üzerinde bir frekansta da bir neşter benzer. O sadece kalan alanlarda boşlukları ortaya çıkarabilir aynı zamanda dokuyu sever, ama olmadı. Yani, depolanan parçalardan tam bir çıkışa katkıda bulunur.

Çocuklarda tonsillektomi nedenleri

Çocuklarda bademciklerin klasik olarak çıkarılması (şematik olarak)

Her kronik tonsillit veya adenoid, çocuklukta çalışmaya neden olmamalıdır. Bademciklerin korunmasından kaynaklanan zararlar, faydalarından daha ağır basmalıdır. Ancak o zaman tonsillektomi hakkında bir karar verilir.

Bademcikler kaldırılırsa

 • burun nefeslerini bloke ederler veya çocuğun normal yutmasını önlerler.
 • Çocuk bir yıl boyunca dört anjinden muzdarip,
 • Anjina peritonsiller apseler (komplikasyon) ile komplike olur.
 • antibiyotik, durulama ve fizyoterapi ile tedavi yıl boyunca sonuç getirmez,
 • artiküler sendromlu akut romatizmal ateş, kan testlerinde karakteristik değişiklikler, titreme bozuklukları şeklinde nörolojik bulgular vardı,
 • Kronik romatizmal hastalık oluşmuştur (kalp kusurları, miyokardit veya kalp yetmezliği vardır),
 • piyelonefrit, glomerülonefrit, böbrek yetmezliği: Böbrek komplikasyonları vardır.

Silmeden ne zaman yapabilirim?

Cerrahi seçeneğinde durmadan önce, doktor tüm olası konservatif tedavi yöntemlerini kullanmaya çalışacaktır.

Bu nedenle, cerrahi olmayan tüm tedavi yöntemleri (antibiyotikler, vakumlu yıkama, fizyoterapi) alınmadıkça, mineraller uzaklaştırılamaz.

Tekrarlanan pürülan enflamasyon belirtileri olmaksızın bademciklerin sadece hiperplazisi varsa çıkarılmamalıdır. Hiperplazi (proliferasyon) sıklıkla lenfatik diateze eşlik eder (tüm lenfoid oluşumların arttığı çocuk anayasasının bir anomalisi: bademcik, lenf nodları, timüs bezi).

Eğer tonsillektominin nedeni, bademcikler yerine, solunum yolu enfeksiyöz veya alerjik hastalıklarda sık görülürse, tonsillektominin iyileşme sağlayacağının garantisi yoktur. Bu durumda, altta yatan hastalığı tedavi etmeli ve bademcikleri çıkarmamalısınız.

Bademcikler kaldırılması kontrendikasyonları

Çocuklardan bademciklerin çıkarılmasının uygun olmadığı durumlar dışında, sadece kontrendike olduğu durumlar vardır.

 • Akut enfeksiyöz hastalıklarda (ARVI, grip, sinüzit, farenjit, larenjit, bronşit, tüberküloz, bağırsak enfeksiyonları).
 • Kronik hastalıkların alevlenmesi ile.
 • Kalp ve akciğer hastalıklarının dekompansasyonu.
 • Tip 1 diabetes mellitus ile.
 • On yıldan daha genç çocuklarda lazer tedavisi.
 • Pıhtılaşmayı azaltan kan hastalıkları.
 • Kanser ile.

Bir çocuktaki kötü bademcikler hakkında tematik video:

Çocuğun ameliyat sonrası durumu

Ameliyattan hemen sonra, boğaz ağrılı olacaktır. İyileşme süreci, kaldırma yöntemine ve ikinci haftadaki ortalama yaklaşımlara bağlıdır. Soğuk tonsillektomi sonrası iyileşme daha hızlıdır. Rahatsızlık süresini uzatan farenksin mukoza zarında termal hasar olabilir. Ameliyattan sonra riski daha yüksek olan kanamayı önlemek için, bademciklerin klasik olarak çıkarılmasıyla, boyun bölgesine soğuk uygulanır ve bebeğinize dondurma önererek.

Zhidkoplazmenny, ultrasonik yöntemler hastanede yatmayı gerektiren ve hayatın olağan programa çocuğu dönmek için gereken süreyi azaltmak yoktur.

uzun vadeli etkileri itibaren bademcikler tamamen kaldırılması yerel hücresel ve hümoral immun fonksiyonlarda azalma dikkat edilmelidir. Bununla birlikte, sık sık, lenfoid doku parçası muhafaza ve larenjitin, farenjit, bronşit ve alerjik bronkospazm (astım) gelişimini önlemek, faaliyet olan organ rezeksiyonu.

Ablasyon veya kriyodestrasyon buna yol açabilir. Bir süre sonra büyüyen çocuk vücudu, tekrar tekrar tedavi gerektirecek olan, kısmen rezerve edilmiş bademciklerin eski hacimlere geri dönmesini sağlayacaktır.

Genel olarak, her çocukta kronik tonsillit taktikleri, ilgilenen doktorunun seçim ve sorumlulukudur. Kronik bademcik iltihabının mevcut tüm konservatif yöntemlerle tedavi edilmesi ve çocuğun kendi bağışıklık savunmasını harekete geçirmesi tercih edilir. Bademciklerin vücutta kalıcı bir iltihaplı enfeksiyon kaynağı haline geldiği ve sadece diğer organları ve sistemleri değil, aynı zamanda gelecekte sağlıklı çocuğu da tehdit ettiği durumlarda, tek çıkış yolu bademciklerin uzaklaştırılmasıdır.

Çocuklarda bezlerin çıkarılması

Dışarıdan gelen patojenik mikroorganizmalar insan nazofarenksinde inflamatuar süreçlere yol açar. Özellikle de, olgunlaşmamış organizmanın virüsler ve bakteriler tarafından tam anlamıyla bombalandığı çocukluk döneminde böyle bir durum söz konusudur. En tehlikeli olanları, bademciklerdeki kronik iltihaplanma şeklinde ciddi komplikasyonlar taşıyan boğaz ağzıdır. Bu nedenle, komplike olgularda, konservatif tedavinin sonuçlarının yokluğunda, cerrahi müdahaleye başvurulmalı ve bademcikler çıkarılmalıdır.

Çocuklarda tonsillektomi nedenleri

Cerrahi müdahale kararı, bir doktor, bir kulak burun boğaz uzmanı ve bir immünolog tarafından ortaklaşa hazırlanır, bu sırada nazofarenksin preparatları ve yıkanması sonrasında stabil bir pozitif dinamik yoktur. İnflamatuar süreç kronik bir forma geçtiğinde ve pratik olarak tıbbi tedaviye boyun eğmediğinde bezler çıkarılır.

Bademcikler kaldırmak için aşağıdaki durumlarda öneririz:

 • Bir yıl boyunca bir çocuk 5-7 kattan fazla boğaz ağrısı geçirir;
 • gün boyunca bile yoğun bir şekilde burun tıkanıklığı;
 • yutkunma güçlüğü, ağrıya neden olma;
 • uyku apne sendromu;
 • Kronik bademcik iltihabı alerjik reaksiyonlarla komplike hale gelir (bir astım semptomatolojisi olan bir durum olduğunda);
 • apse ile apse vardır;
 • muhafazakar yaklaşım bir yıldan fazla olumlu sonuç vermez;
 • Bezler görselleştirildiğinde, bunların masif büyümesi ve solunum lümeninin üst üste gelmesi kaydedilir;
 • Revmoproby üzerinde bir boğaz ağrısı sonrası kan analizi, olumlu bir sonuç göstermiştir;
 • Romatizmal ateş kronik bir formda gelişmiştir;
 • Böbrekler üzerinde komplikasyonlar var.
İçeriğe geri dön

Bademcikleri çıkarmak için yöntemler

İşlemden önce hastanın durumunun ayrıntılı bir anamnezi toplanır ve riskler değerlendirilir. Kan ve biyokimyanın genel analizi yapılır. Endeksler normal ise, bezleri çıkarmak için yöntemin seçimini kırıyorlar. Yakın zamana kadar, prosedür sadece tıbbi makasla gerçekleştirildi, şimdi doktorlar giderek modern teknolojilerin korunmasına başvurmaktalar - hipertrofilli bademcikleri kısmen kesmişlerdir.

Klasik tonsillektomi

Bu işlem, bademciklerin makasla veya bistüri ile tamamen çıkarılmasını içerir. Genel anestezi altında zorunludur. Bu tür manipülasyonlar genellikle yara yüzeyinin koterizasyonu ile kesilen kanamaya yol açar. Yöntem, nüksetme olasılığını sıfıra indirir ve en ucuzudur. Ancak, aynı zamanda, işlemden sonra, ağrı diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında daha uzun sürer ve iyileşme süresi biraz geciktirilir.

lazer

Prosedürün bir lokal anestezi altında yapıldığı ve bebeğin en ufak bir hareketinin sağlıklı bir nazofarenksin yanmasıyla parçalanabileceğinden, 10 yaşın altındaki çocuklar için bir lazerle dokunun çıkarılması gerçekleştirilmez. Lazer ışınları bezin farklı derinliklerine nüfuz edebileceğinden, kısmen çıkartmak mümkündür. Bu yöntem, ısınarak dokuları tahrip eder, kılcal damarları koterize ederek kanamayı durdurur ve hacimdeki bezleri azaltır, yüksek sıcaklıkların etkisi altında dokuların bir kısmını buharlaştırır.

Bu manipülasyon için medikal kurumlarda kullanılan 4 tip lazer vardır:

 • Optik fiber, amigdala veya bunun fragmanının tam eksizyonu için uygundur;
 • holmievy, hasarsız bir dış yüzey bırakarak, boşluklardaki enfeksiyon odağını çıkarmaya yardımcı olur;
 • Kızılötesi, damarların yapışması için bir önceliktir;
 • Karbon, lenfoid doku ve iltihaplı yamalar yüzeyini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur.
İçeriğe geri dön

Ultrason

Bu yöntemle 26 kHz üzerinde bir frekansa sahip bir ultrason dalgası kesici alettir. İltihaplı dokuların ayrılmasından sonra, ultrason korunmuş alanlarda lakunayı açarak bunların saflaştırılmasını kolaylaştırır.

cryolysis

Yöntem, lenfoid yüzeyin sıvı nitrojen ile dondurulması anlamına gelir. Nitrojen penetrasyonu bezin tabanına ulaşamayacağından, prosedürü tekrarlamak mümkündür. Bademciklerin ölümcül bölgeleri hemen reddedilmemekte, zaman alacaktır ve hoş olmayan duyularla ilişkilendirilecektir.

Son üç yöntem naziktir ve birçok avantajı vardır:

 • prosedürden sonra ağrı klasik yöntemde olduğu gibi belirgin değildir;
 • prosedür süresi 15-25 dakikadır;
 • komplikasyonlar en aza indirilmiştir;
 • taze bir yara yüzeyinin olmaması, manipülasyondan sonra antibiyotik kullanımını azaltacaktır;
 • iltihaplı yüzeyin muhtemel kısmi çıkarılması;
 • 4 gün içinde tamamen normal rutine dönebilirsiniz.
İçeriğe geri dön

Kontraendikasyonları kaldırılması

Çocuklarda bademcikler çıkarılması, hem viral doğanın iltihaplanması, hem de yaygın hastalıklar ile bağlantılı olarak kontrendikedir. Çocuğun yararlarını ve risklerini değerlendirmek için, doktor aşağıdakilere başvurmaz:

 1. Çocuk şu anda akut bir enfeksiyöz hastalık çekiyor;
 2. kronik hastalıklar ağırlaştı;
 3. dekompansasyon aşamasında iç organ hastalıkları vardır;
 4. çocuğun diyabeti vardır (özellikle insüline bağımlı);
 5. lazer çıkarılması ile 10 yıla kadar hastanın yaşı;
 6. onkolojinin varlığı;
 7. azalmış kan pıhtılaşması (yüksek kanama riski);
 8. kan hastalıkları;
 9. endokrin sistemi ile ilgili bozukluklar;
 10. çürük, herpes, stomatit, vb. gibi ağız boşluğu veya dişleri hastalıkları vardır;
 11. Psikiyatrik ve nörolojik tanılarda, kontraendikasyon bulunmadığında sadece genel anestezi kullanılacaktır.

Çocuklarda postoperatif durum

Manipülasyondan sonra, çocuğun olası sonuçların zamanında tespit edilmesi için en az bir gün boyunca sürekli gözetim ve yatak istirahatine ihtiyacı vardır. Klasik çıkarma ile kanama sıklıkla oluşur ve sabit izleme gereklidir. İşlem lazer çıkarılması veya kriyodestrit ile yapıldığında hasta aynı gün eve gönderilebilir.

Genellikle işlemden sonraki gün, yara yüzeyinde bir kabuk veya plak oluşur. Bu normal kabul edilir ve bir hafta içinde geçer. Yutma sırasında ağrı 7 güne kadar keskin bir şekilde hissedilecek ve 14-21 gün sonra nazofaringeal boşluğun rahatsız edici hislerinden tamamen kurtulacaktır. Hastanın durumunu hafifletmek için, bazen ağrı kesiciler reçete.

İşlemden sonraki ilk gün hiç yemek yememesi tavsiye edilmez. Yara yüzeyi hala çok ağrılı ve enfeksiyonlara karşı hassastır. Küçük sipslerde sadece oda sıcaklığında su içebilirsiniz.

Doktorlar ameliyattan sonraki ilk gün içinde soğuk yiyecekler yemeyi tavsiye ediyorlar çünkü açlığı tatmin ederler ve kan damarlarını daraltırlar.

Bazı uzmanlar soğuk dondurma kullanmanızı tavsiye ediyor. Açlığı tatmin etmek ve kan damarlarını daraltmak, daha az kanamayı ve acıyı azaltmak için yardımcı olur. Eğer vücut süt ürünlerini tolere etmiyorsa, meyve balı da alabilirsiniz.

İyileşme döneminde çocuk sıcak, asit, tuzlu ve asitli yiyecekleri içermeyen bir diyet izlemelidir. Gıda, ameliyattan sonra ağrının ortadan kalkmasına kadar oda sıcaklığında ve tercihen sıvı kıvamda olmalıdır (katı gıda öğütülmelidir).

Bademsiz yapabilir miyim?

Tüm artıları ve eksileri tartmak, ebeveynler müdahalenin olası sonuçları hakkında bilgilendirilmelidir. Bademcikler kaldırılmasıyla, aşağıdaki sonuçlar ilişkilidir:

 • larinksin şişmesi ve ardından boğulma;
 • genel anestezi her zaman belirli bir risk ile ilişkilidir;
 • tromboz ve kalp durması;
 • zazvitie pnömoni;
 • ağır kanama mümkündür;
 • enfeksiyon;
 • sepsis;
 • Tamamen çıkarılmayan amigdala hipertrofik olabilir ve inflamasyon kronikleşir;
 • larinks ve damakta travma veya yanıklar (lazer);
 • Çok nadiren - mandibular kırıklar veya diş yaralanmaları.

Çok nadiren, hastalara hemen bir radikal yöntem önerilmektedir. Birincisi, doktor bir dizi uyuşturucuyu reçete eder ve vücudun her birine nasıl tepki verdiğini veya bunların bir kombinasyonunu izler. Nazofarenks boşluğunun çeşitli durulamaları eczaneler (esas olarak deniz suyuna dayalı) ve papatya gibi bitkisel tenteler olarak önerilmektedir.

Yerel eylemin modern antiseptikleri çok iyi kanıtladı. Fizyoterapi prosedürleri kesinlikle hastanın durumunu iyileştirmelidir. Çoğunlukla çocuk önce pürülan fişleri çıkarır ve durgun lakunaları durgun koşullar altında bir antiseptik sprey ile durulanır.

Ve sadece bir yıldan az süren konservatif tedaviden sonra, pozitif dinamikler olmadan, ameliyat müdahalesi önerilebilir. Ve sonra, çocuğun kontrendikasyonları olmaması koşuluyla.

Altın kuralı hatırlamakta fayda var: sorun yaratmazsa bademciği çıkarmayın.

Verilen moda, en ufak bir iltihaplanma ile birlikte, bezleri tamamen ortadan kaldırdı. Bıldırcınların vücudun mikrop ve virüslerden korunmasında çok önemli bir rolü olduğu kanıtlanmıştır ve birçok doktor sorunun köklü bir çözümüne karşıdır. 8 yaşın altındaki hemen hemen tüm çocuklarda bulunan bademcikler, bir ölçüde artar ve bu, çocuğun sağlığı ve sağlığı için bir patoloji değildir.

Herhangi bir hastalığın tedaviden daha kolay önlenebileceği akılda tutulmalıdır. Bu nedenle, çocuğun durumunun bozulmasına dikkat etmek ve kendi kendine ilaç kullanmamak için zamana ihtiyacınız vardır. Sorun yine de ortaya çıktığında ve bademciklerin çıkarılması sorunu çözüldüğünde, kulak burun boğaz uzmanı ve immünolog doktor ebeveynler ile birlikte her bir özel durumda en uygun yöntemi seçer. Ebeveynlere çocuk tarafından her zaman bulaşan hastalıkların öyküsü verilmeli, kapsamlı bir inceleme yapılmalı ve prosedüre karar vermeden önce testlerden geçilmelidir.

Çocuklar için bademcikler nasıl kaldırılır?

Operasyonun özü

Bademciklerin (tonsillektomi) çıkarılması - bademciklerin bir kısmının veya tümünün çıkarılmasıdır. Neden böyle bir operasyona ihtiyacımız var? Genel olarak, bademcikler çok önemli işlevleri yerine getiren ve patojenlerin (virüsler ve bakteriler) vücuda girmesini engelleyen bir bariyer olan lenfoid doku birikimleridir. Ve çocuğun dokunulmazlığı, iflas etmesi nedeniyle tam olarak çalışamayacağından (sadece kesin olarak şekillenecek zamanı yoktu), o zaman tüm saldırılar sadece bademcikler üzerine düşüyor. Ve bu yüzden çok sıklıkla iltihaplıdırlar. Ve bu da, dokunulmazlık ve sık hastalıkların bozulmasına yol açabilir. Buna ek olarak, amigdala'nın kendisi bir enflamasyonun sıcak yatağı olabilir. Kronik bir iltihap ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu nedenlerden dolayı, bazı durumlarda, doktorlar bademcik kaldırmaya karar verir. Ancak, çıkarıldıktan sonra, enfeksiyonlardan koruyan yerel bariyerin ortadan kalkacağını belirtmek gerekir. Bu durumda, angina, büyük olasılıkla, olmayacak, ama farenjit, larenjit, bronşit ve diğerleri gibi solunum yolu hastalıklarının diğer hastalıkları sık olacaktır. Başka bir deyişle, patojenik mikroorganizmalar vücuda serbestçe nüfuz eder. İşte bu yüzden, delillerin yokluğunda, bademciklerin çocuğa çıkarılması için iyi sebepler önerilmemektedir.

Bademcikler kaldırılması için endikasyonlar

Çocuklarda bademcikler çıkarılması aşağıdaki durumlarda belirtilir:

Bademciklerin çıkarılması için endikasyonlardan biri sık boğaz ağrısıdır.

 • Boylelikte bademciklerde kuvvetli bir artis görülmesi, nefes alinmasina ve hatta gece apnesine (bir rüyada birkaç saniye boyunca solunumun kesilmesi) yol açabilir. Bu durumda ciddi sonuçlara yol açabilecek hipoksi (oksijen eksikliği) olacaktır.
 • Aktarılan anjinadan sonra sık görülen komplikasyonlar. Bademcikler birkaç önemli organla ilişkilidir, böylece lezyonları bu organlarda ciddi arızalara yol açabilir. Yani, genellikle kalp, böbrek, eklem hastalıkları vardır.
 • Sık boğaz ağrısı. Eğer bademcik iltihabı yılda 5-7 kez daha sık görülürse, o zaman doktor bademciklerin giderilmesini düşünecektir.

Tonsillektomi türleri

Bugün, bademcikler çeşitli yollardan çıkarılabilir:

 • Cerrahi çıkarılması tel döngü, cerrahi makas veya özel bir alet - mikro-de-bender (dokuları öğütür ve hemen hortumdan çıkarır) kullanımını içerir.
 • Lazer çıkarılması bir lazer ışınının kullanımını içerir, ancak 5 yaşın altındaki çocuklar için kontrendikedir. Bu yöntem sadece etkilenen bölgeleri değil, aynı zamanda kanamayı önlemek için de izin verir.

Bademciklerin lazerle alınması

Belirli bir yöntemin seçimi, birkaç faktöre bağlı olacaktır. İlk olarak, uzman çocuğun kaç yaşında olduğunu öğrenecek. İkincisi, tüm kontrendikasyonları ve olası riskleri belirleyecektir. Üçüncüsü, inflamasyon sürecinin ve lezyon alanının bir değerlendirmesinin yapılması gerekecektir.

Kontrendikasyonlar

Kaldırma işlemine kontrendikasyonlar:

 • diabetes mellitus;
 • akut dönemde kronik hastalıklar;
 • akut bulaşıcı hastalıklar;
 • azaltılmış kan pıhtılaşması ile birlikte hastalıklar;
 • Akut aşamasında kardiyovasküler sistem, böbrek veya karaciğer ciddi hastalıklar;
 • ağız boşluğu veya diş hastalıkları (çürük, stomatit, uçuk ve benzeri).

anestezi

Tonsillektomi komplikasyonsuz ve kısa bir ameliyattır, bu nedenle lokal anestezi altında yapılabilir. Ancak hasta hareketsiz kalmalı ve çocuğa karıştırmanın imkansız olduğunu açıklamak çok zor. Bu nedenle küçük çocuklara genel anestezi reçete edilir. Bir anestezi uzmanı tarafından spesifik bir yöntem seçilir.

Prosedür nasıl yapılır?

Özel eğitim gerekli değildir. Ancak doktor kesinlikle ameliyattan önce yiyemeyeceğiniz konusunda sizi uyaracaktır.

Çocuklara maske veya inhalasyon genel anestezi verilir.

Operasyon birkaç aşamada gerçekleştirilir:

 1. Anestezi. Kural olarak, çocuklara maskeli veya inhale edilen genel anestezi denir. Maske sayesinde bilincini kapatan ve tabii ki ağrıyı hafifleten özel bir gaz geliyor.
 2. Bir sonraki adım doğrudan silmek. Bademcikler seçilen yöntemle kaldırılır. Bazı durumlarda bademciklerin sadece bir kısmı çıkarılır, sağlıklı dokular el değmeden kalır.
 3. Daha sonra çocuk anestezi durumundan çıkarılır ve yavaş yavaş iyileşmeye başlar.

Operasyonun süresi, seçilen tonsillektomi yöntemine bağlı olacaktır. Ameliyattan çıkarma bir saat sürebilir, kriyodestrasyon prosedürü birkaç dakika sürebilir.

Rehabilitasyon dönemi

Cerrahiden sonra, çocuk komplikasyonları zamanında tespit etmek ve düzeltmek için birkaç gün hastanede olmalıdır. Lazer çıkarma veya kriyodestrasyondan sonra klinikte kalmak gerekli olmayabilir.

Ağrı hissi ve şişlik operasyondan bir hafta sonra görülebilir. Rahatsızlık iki veya üç hafta sonra tamamen kaybolur. Çıkartmadan bir gün sonra, plak veya kabuk oluşabilir, ancak bir hafta sonra, genellikle her şey kaybolur.

Rehabilitasyon döneminde çocuk koruyucu bir diyet ve ses dinlenmesini gözlemlemelidir. Rasyonlar kaba, sıcak, soğuk, baharatlı, marine ve tuzlu yiyeceklerden hariç tutulur.

komplikasyonlar

Olası komplikasyonlar arasında kanama, enfeksiyon, sepsis bulunur. Sorunları önlemek için, doktor tavsiyelerini takip etmek ve gözetiminde olmak önemlidir.

görüşler

Operasyon hakkında geribildirim:

 • "Bir yıl önce böbreklerim çıkarıldı. Bundan önce, sık sık komplikasyonlar ile sürekli ezilen anjina. Ameliyattan sonra, oğlum daha sık hastalanmaya başladı, genel olarak boğazından şikayet etmiyor. Ancak doktor, bağışıklığı güçlendirmemizi tavsiye etti. Kaldırmadan pişman değilim, ameliyat olmadan her şey çok daha kötü olabilir. "
 • "Uzun zamandır düşündüm ve silmeye karar vermeden önce incelemeleri okudum. Sonuç olarak, operasyon gerçekleştirildi, ancak daha iyi olmadı. Bir başka doktorla danışmadığımı üzüldüm, çünkü durum düzelebilirdi. Şimdi kızım bitkisel preparatlarla tedavi ediliyor, önleyici tedbirleri takip ediyorum. "
 • "Çocuğum her zaman anaokulunda hastalandı. Hasta listelerinde ayda iki kez oldu. Her zaman boğaz ağrısı. Doktor, çıkarılması önerdi, kriyo-çökelti önerdi. Her şey iyi gitti, komplikasyon yok, acı yok. Çocuk çok daha az hastalandı. "

Bezleri çocuktan çıkarmaya karar vermeden önce birkaç deneyimli uzmana danışın.

Çocukların ve yetişkinlerin bademciklerinin çıkarılması - hastaların gözden geçirilmesi. Tonsillektomi ameliyatı - endikasyonları ve sonuçları

Bezler (bademcikler) vücutta koruyucu bir role sahiptir. Havalı bir adam, birçok mikropu soluyarak, ve bezlerin görevi, onların önemli bir bölümünü tutuklamaktır. Bademcikler dolaşım sisteminde yer alan hücreleri sentezler. Birçoğu sorunu bademcik iltihabı cerrahi müdahalesi ile çözmeye çalışır. Operasyon haklı bir önlem midir?

Bezleri Çıkarma - artıları ve eksileri

Daha önce, kronik bademcik iltihabı bezlerinin çıkarılması ameliyatı herkes tarafından yapıldı. Çalışma sırasında, Amerikalı doktorlar bademciklerin sonuçsuz olarak alınabilecek işe yaramaz organlar olmadığını kanıtladı. Bezlerde derinleşme, bir dizi fonksiyonun gerçekleştiği bir çeşit laboratuvardır:

 • gıda ve hava analizi;
 • Vücudun patojenlere reaksiyonunun bir sonucu olarak koruyucu proteinlerin gelişimi.

Bademciklerin (tonsillektomi) kaldırılması operasyonu vücudun savunmasını azaltır ve enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı direncini azaltır. Tabloda, bazı durumlarda operasyonun neden vazgeçilmesinin gerekli olduğunu anlamak için üç argüman vardır:

Bademcikler neden kaldırılır

Sık sık görülen bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı, skarlaşmaya maruz kalan farengeal bademcikler üzerindeki enfeksiyonların birikmesine katkıda bulunur. Sorunun cevabı ve bezlerin çıkarılmasının nedenleri açık değildir. Anjinada akciğerlere ve bronşlara yayılmayan mikroplara, doktorlar enfeksiyonun kronik odağını ortadan kaldırırlar. Hastalıktan etkilenen amigdala koruyucu bir organ olarak hareket etmez, ancak vücudun diğer iç organlarını etkilediği mikropların gelişimi için bir yer oluşturur.

Bademcik kaldırmak için gereklidir

Cerrahi müdahalenin tüm dezavantajlarını gözden geçirirken bile, bademciklerin giderilmesinin gerekip gerekmediğini güvenilir bir şekilde belirlemek mümkündür. Bu doktorlar, ameliyat için endikasyonları sizinle tartışabilirsiniz:

Bir işlem atayabileceğiniz durumlar listesi:

 1. angina ile hasta bir kişi, oluşan sepsis ya da juguler ven trombozu, beta-hemolitik streptokok A grubunda, antibiyotik tedavisi, ağır hastalığı (boğazda abse, yüksek ateş, tonsil apse) ya da alerji mümkün değilse, o zaman sadece cerrahi yolu olabilir.
 2. Ağızda oluşan reaksiyonları bezlerin katılımıyla belirlemek için özel testler yapılırken, yüke cevap vermediği bulunmuştur. Tükürük ile koruyucu proteinlerin yetersiz izolasyonu ile, operasyon kronik bademcik iltihabı, romatizma, böbrek hastalıkları önleyecektir.
 3. Bademciklerin patolojik değişimi. Vücut anjina ataklarına eğilimli ise, operasyon zorunlu değildir. Ancak, sonuç olarak bağ dokusu lenfoid olabilir ve mikropların toplanması için bir yer olabilir.

Bademciklerin çıkarılması - sonuçları

Eğer bezleri çıkarmak için ameliyat önlenemezse, işlemden sonra, faringeal bölgedeki koruma kaybolur. Bu yer virüslerin nüfuzuna duyarlı hale gelir. Tonsillektominin diğer etkileri: zayıflatılmış bağışıklık, ağrılı duyumların çıkarılmasından bir hafta sonra, larenks ödemi, bademciklerin çekildiği açık yara, vücudun genel stresi. Yaralanan bölgeyi bakterilerden korumak için antibiyotikler reçete edilir. Nadir durumlarda, ameliyattan sonra romatizmalı kişilerde kanama mümkündür.

Tonsillektomi için endikasyonlar

Beş adet tonsillektomi tırmanışı yaygın bir şey olarak kabul edildi. Bugün için doktor bademcikler sadece sağlık sorunları cerrahi olmayan, "huzurlu" bir şekilde çözülemediğinde çıkarmayı önerebilir. Nitelikli uzmanlar, başka çıkış yolu olmadığında yetişkinlerde bademciklerin kaldırılmasına tanıklık ederler. Bunlar:

 • kronik bademcik iltihabı ve inatçı anjinaya bağlı alevlenmesi;
 • sinir sistemi, romatizma, tiroid hastalığı, böbrek, kalp, enfeksiyöz nonspesifik poliartrit hastalıkları da dahil olmak üzere komplikasyonları olan bademcik iltihabı;
 • gırtlak, boyun flegmonu, paratonzilleri (peri-omandal apsesi) etkileyen süpüratif apselerin oluşumu;
 • flegmonöz boğaz ağrısı (intratonsillar apse);
 • anjin, sağlıksız ve yüksek ateşli yılda 5 defadan fazla görülür;
 • bademciklerin neoplazmaları;
 • obstrüktif uyku apne sendromu - horlama, solunum zorluğu;
 • zayıf bir bağışıklık zayıflığı vardı;
 • Komplike olmayan tonsillit, konservatif tedavi yöntemlerine uygun değildir.

Bademcikler kaldırılması kontrendikasyonları

Son olarak, terapist (çocuk doktoru), hastalığın tarihine ve lokal değişikliklerin değerlendirilmesine dayanan bir KBB doktoru ile birlikte tonsillektomi ihtiyacını belirleyebilir. Bir çıkarma işleminin gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğini belirlemek için, hastaya kapsamlı bir inceleme yapılır:

 1. genel idrar analizi;
 2. biyokimyasal ve genel kan analizi;
 3. pıhtılaşma süresinin belirlenmesi, koagulogram.

Tonsillektomiye kontrendikasyonlar geçici (nispi) ve mutlak olarak ayrılır. İkincisi şunları içerir:

 • diabetes mellitus (şiddetli form);
 • hemorajik diyatezi, akut ve kronik lösemi;
 • Şiddetli tipte nöromüsküler hastalıklar güvenli ameliyatı engelleyebilir;
 • dekompansasyonda kalp, böbrek, akciğer ve karaciğer hastalığı;
 • faringeal damarların anormallikleri (anevrizma, damarın submukozal pulsasyonu);
 • aktif akciğer tüberkülozu formu. Erişkinlerde akciğer tüberkülozu bulguları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Geçici kontrendikasyonlar arasında:

 • poliomyelitis dönemi ve grip salgınının salgınları;
 • akut enfeksiyöz hastalıklar veya çocukluk çağı enfeksiyonlarının prodromal bulguları;
 • tüberküloz bronşadeniti ve tüberküloz zehirlenmesi;
 • püstüler cilt hastalıkları;
 • diş çürüğü;
 • diyabetes mellituslu hastalarda belirgin ketonüri;
 • iç organların kronik inflamatuar hastalıklarının alevlenmesi;
 • akut aşamada akut dermatit veya kronik dermatit;
 • adet görme.

Bademcikleri çıkarmak için yöntemler

Modern kulak burun boğaz uzmanları çok çeşitli tonsillektomi yöntemleri sunar. Bademcikleri çıkarma yöntemleri sadece fiyat açısından değil, aynı zamanda farklıdır:

 1. etki yöntemi;
 2. dokuların travmatizasyon derecesi;
 3. kan kaybı hacimleri;
 4. ameliyat sonrası ağrı şiddeti;
 5. iyileşme süresi.

Katılan doktor, her bir özel durumda aşağıdaki yöntemlerden hangisinin seçilmesi gerektiğini size söyleyecektir:

 • palatine bezlerinin lazerle çıkarılması;
 • cerrahi müdahale - bezleri kesmek için klasik bir operasyon;
 • koblatsiya - soğuk plazma yönteminin kaldırılması;
 • radyo dalgası tonsillektomi;
 • mikrodeveloper teknolojisi;
 • bademciklerin elektrik akımı ile koterizasyonu (elektrokoagülasyon);
 • Cryozamorozka (cryodestruction).

Bademciklerin lazerle alınması

Eksizyon yoluyla bezlerin çıkarılmasında kullanılan eski yönteme ek olarak, lazer tonzillektominin de aralarında olduğu modern vardır. Neden bir lazer bisturi kullanımı etkilidir? Cihaz aynı dalga boyuna sahip tek yönlü radyasyon yoluyla dokuyu yok eder. Eylemin uzunluğu uzunluğa bağlıdır. Lazerin sinterleme etkisi kanama riskini ortadan kaldırır. Lazer giderme türleri arasında ayırt edilir:

 1. Artık büyümeyecekleri bezlerin (radikal tonsillektomi) tamamen çıkarılması.
 2. Sadece üst katmanların kesilmesi (lazer ablasyonu).

Farklı tiplerde uygulanan lazerler:

 • Bezin çoğu söz konusu olduğunda, bir fiber optik lazer kullanılır;
 • Enflamasyon odakları dahili olarak tespit edildiğinde, bir holmiyum lazeri tarafından etkilenir;
 • kızılötesi lazer kumaşları bağlamak için kullanılabilir;
 • Doku buharlaşmasının etkisi, bezin hacminin ve enfeksiyon yerinin azaldığı bir karbon lazeri tarafından sağlanır.

Bezleri çıkarmak için ameliyat

Kalıcı boğaz ağrılarından kurtulmanın eski yöntemi, genel anestezi altında gerçekleştirilen bezleri kesmektir ve enfeksiyon kaynağını ve bakterilerin üreme alanını kalıcı olarak ortadan kaldırır. Operasyonda, aşağıdaki tıbbi aletler kullanılır: bir tel döngü veya cerrahi makas, bir neşter. Bu yöntemin dezavantajları şunlardır:

 • postoperatif dönemde belirgin ağrı semptomu (bademcik iyileşmeye başladığında);
 • kanama;
 • vücudun bakterilerden korunma kabiliyetini azalttı;
 • larenjit, bronşit, farenjit gelişimi;
 • alerjiler.

Soğuk plazma yöntemiyle bademciklerin uzaklaştırılması

Clobia, elektrik enerjisini bir plazma akışına dönüştüren bir soğuk-plazma aparatının (ko-toplayıcı) yardımıyla bezlerin çıkarılmasıdır. Bütün bunlar iki elektrot ve bunlar arasındaki elektrolit tarafından yapılır. Akım, elektrotlar arasında var olan potansiyel farktan dolayı eksi ile artı arasındaki kısa bir yol boyunca ilerler. Elektrolit (elektriksel olarak iletken sıvı) bez üzerinde salin solüsyonudur.

Plazmanın oluşumu, anot ve katot arasında oluşan iyon akışından kaynaklanır. Enerjinin organik bileşiklerindeki bağı kırmak için plazma yeterlidir, sıcaklık 60 dereceyi geçmez. Bademciklerin kobaltasyon yöntemiyle çıkarılması, soğuk yıkımları anlamına gelir. Yumuşak dokular düşük molekül ağırlıklı, karbondioksit, su ile azotlu bileşikler halinde parçalanır, böylece hacimsel olarak disseke edilebilir veya çıkarılabilir.

Radyo dalgası tonsillektomi

Radyo dalgası yöntemi bademciği nasıl kaldırıyor? Elektrot tarafından iletilen radyo sinyali hücre içi sıvıyı "buharlaştırır" ve doku diseksiyonuna neden olur. Yüksek frekanslı dalgalar, hücre içi sıvıyla absorbe edilir; bunun nedeni, radyo-dalga yönteminin, tonsillektominin bitişik dokulara ve organlara zarar verme olasılığını azaltmasıdır. Bu yöntemin avantajları şunlardır:

 • dokular kesimde hafifçe hasar görür;
 • Rejenerasyon ve dokuların restorasyonu süreci hızlandırılmıştır;
 • cerrahi sonrası minimal komplikasyon riski;
 • Çıkarma yerinde yara izleri oluşmaz.

Bademciklerin elektrokoagülasyonu

Doku bezlerinin yüksek frekanslı bir elektrik akımı yardımıyla kesilmesi bademciklerin elektrokoagülasyonu olarak adlandırılır. Bu yöntem, çevredeki dokular üzerindeki akımın bir sonucu olarak postoperatif dönemde ortaya çıkabilecek sonuçlardan dolayı istenmeyen bir çıkarma yöntemi olarak kabul edilir. Prosedür 400 dereceye kadar bir elektrik akımı ile ısıtılan bir cihaz kullanılarak gerçekleştirilir. Doku kömürleşmiş olduğunda, kan kaybı miktarı azdır, ancak böyle bir yöntemden sonra yanık iyileşmek için uzun ve ağrılı olacaktır.

Bezlerin Cryodestruction

Kulak burun boğazında bezlerin kriyozu modern doktorlar tarafından giderek daha fazla kullanılmaktadır. Bademciklerin donması sıvı nitrojen ile nasıl çalışır? Soğuk algınlığının etkisi altında patojen mikroorganizmalar yok edilir, donma, etkilenen dokuların ölmesine neden olur. Soğuk algının yönlendirici etkisi, bağışıklık hücrelerinin gelişmesi için gerekli olan bademciklerin sağlıklı parçalarının korunmasını, lokal bağışıklığın sağlanması ve virüslerin ve mikropların vücuda girmesine karşı koruma sağlamayı mümkün kılar.

Bademcikler nasıl kaldırılır

Tıpta bademcik çıkarma görevi basit bir işlem olarak kabul edilir. İşlem sırasında ağrıdan kurtulmak için doktor tarafından seçilen anestezi kullanılır. Anestezi çalıştıktan sonra, hastalıklı dokuların eksizyonu veya eksizyonu seçilen yöntemle başlar. Hastanın çıkarılmasının sağ tarafa doğru ters çevrilmesinden sonra kan kaybını azaltmak için boynuna bir buz losyonu konur. Ameliyattan sonra, tedavi eden doktor, enfeksiyonun açık yaraya girmesini önlemek için antibiyotikler reçete eder.

Yetişkinlerde bademcikler nasıl kaldırılır

Kanamayı önlemek için, ameliyattan 14 gün önce, doktor kan pıhtılaşmasını arttıran fonlar önerir. Bir ay boyunca ibuprofen ve aspirin gibi ilaçları kullanmayı bırakmalısın. Bademciklerin uzaklaştırılması nasıl olur, uzmanı çözer: kısmen veya tamamen. Lenfoid dokunun şiddetli hipertrofisi ile kısmi ayrılma gerçekleştirilebilir. Ameliyat günü, işlemden 6 saat önce, yemek yemeyi, meyve sularını ve süt ürünlerini içmeyi ve 4 saat boyunca su içmeyi bırakmalısınız.

Erişkinlerde bezlerin çıkarılması lokal anestezi altında yapılır. Ameliyattan 30 dakika önce, hasta sedatif ile kas içi bir enjeksiyon yapar. Lidokain (anestetik) bezlerin etrafındaki dokuya enjekte edilir. Hasta ameliyathaneye transfer edilir, bir koltuk koyulur. Ağız yoluyla, hasar görmüş organlar çene veya boyunda herhangi bir kesi yapmadan kesilir.

Çocuklarda tonsillektomi

Çocukta adenotonzotominin zamanlaması, yönteme bağlıdır. Örneğin, çocuklarda bezlerin klasik olarak çıkarılması bir saat kadar sürüyor ve kriyo - yıkım prosedürü - birkaç dakika. Çocuğun prosedürü ile yetişkin arasındaki fark, anestezi içerisindedir ve çocukların her şey zaten geride olduğu zaman uyanır. Bademcikler nasıl oyulur? Operasyon birkaç aşama için tasarlanmıştır:

 1. Anestezi uygulanması: Çocuklara, inhalasyon veya maske genel anestezi reçete edilir. Çocuğun bilinci, maskeden gelen gazı kapatır.
 2. Tam olarak ya da sağlıklı hücreleri bırakarak seçilmiş yöntemle bezlerin çıkarılması vardır.
 3. Çocuk anestezi durumundan çıkarılır.

Tonsillektomi - postoperatif dönem

Ameliyattan sonra, çıkarıldığı yerde sarımsı veya beyaz bir kaplama oluşursa, endişelenmenize gerek yoktur: cerrahi yara sıkıldığında her şey normal görünecektir. Ancak, bir dokunuş olsa bile, dezenfekte ve gargara yapmak yasaktır. Hasta, 14 gün içinde aşağıdaki tavsiyelere uyuyorsa, tonsillektomi ve rehabilitasyondan sonra erken iyileşme gerçekleşir:

 • daha az konuş;
 • ağırlık kaldırmayın;
 • yumuşak, yumuşak yiyecekler yiyin ve bir diyet yapın;
 • bol su içirin, öksürükten kurtulmaya çalışın;
 • sigara içmeyin;
 • bir güneşlenme güvertesinden, bir banyodan kaçınmak;
 • uçakla uçmayın;
 • dişlerinizi dikkatle fırçalayın;
 • serin bir duş altında yıkanmak;
 • anestezi için parasetomol ile ilaç almak;
 • Aspirin ve ibuprofen içmeyin (kanama açılabilir).

Bezleri çıkardıktan sonra ne yiyebilirsiniz?

İlk günkü ameliyattan sonra, hasta bir şey yememek için kesinlikle yasaktır, ancak su içebilirsiniz. İkinci günde bademcik ameliyatı sonrası yemek yeme, serin gıda, sıvı tahıl, sebze ve et püresi, çorba, yoğurt, dondurma içermelidir. 4 gün içinde tonsillektomi sonrası bir diyet izlemeniz gerekir, sıcak veya sıcak yiyecekleri hariç tutmalısınız. Yara yaklaşık bir hafta kadar iyileşir, ancak belirtilen aralıkta dokuların restorasyonu olmazsa doktora başvurmalısınız. Rejenerasyon tamamlandıktan ve doktorun izni ile normal diyete dönebilirsiniz.

Tonsillektomi komplikasyonları

Dr. Komarovsky'nin web sitesinde, kaldırmanın sonuç getirmediğine dair çok sayıda geri bildirim yazılmıştır. Operasyon sonrası komplikasyonlar sadece hastalıkların gelişmesi için bir fırsattır. Sonuçlar hiç gerekli değildir. Komplikasyonların riskleri, tıbbi öykünün özellikleri dikkate alınarak, belirli bir hasta için çıkarılma yöntemini seçmeye yardımcı olacak nitelikli bir uzmana başvurularak en aza indirilebilir.

Yetişkinlerde bademcikler kaldırıldıktan sonra olası komplikasyonlar:

 1. Başlamış olan kanama, yanlış bir pıhtılaşma sistemi nedeniyle gitmez. Bu olayı önlemek için, operasyon öncesi hasta kan pıhtılaşma parametrelerini kontrol etmeli ve gerekirse ameliyatı ertelemelidir.
 2. Lenfatik ve kan damarları yoluyla pürülan enfeksiyonun yayılmasından dolayı bulaşıcı bir doğanın komplikasyonları. Bir kişi büyük ölçüde bağışıklığı azaltılırsa bu gerçekleşebilir, bu nedenle akut bakteriyel veya viral enfeksiyonlar sırasında kanser, AIDS hastalarına tonsillektomi reçete edilmez.
 3. Anestezi (anestezik) olarak kullanılan ilaçlara alerjik reaksiyonların gelişimi. Ameliyattan önce, alerjiye yatkın kişiler antihistaminik bir yol alır.
 4. Lazer cerrahisi veya elektrokoagülasyon özensiz ise, mukus ve yumuşak doku yanması mümkündür.

Tonsillektomi fiyatı

Moskova'da, adenoidleri çıkarma fiyatı klinik ve hastanenin prestijinden, doktorların profesyonelliğinden, seçilmiş tonsillektomi yönteminden farklıdır. Bazı kurumlarda, sadece bir operasyon değil, bir koğuş siparişi verebilirsiniz, postoperatif dönemde doktorların gözetimi altında bulunun, bu işlemden sonra komplikasyon riskini azaltmaya yardımcı olacaktır. Moskova'daki bademciklerin giderilmesinin maliyeti ne kadardır, tabloya bakınız:

Çocuklardan bademciği nasıl çıkarırsınız?

Tonsillit sadece yetişkinlerde değil, aynı zamanda çocuklarda da gelişen bir hastalıktır. Kronik veya akut olabilir ve tedavi ilaçlı veya operatifdir. Hangi durumlarda bademciklerin çıkarılması gerektiğini ve çocuk bezlerini onlardan daha fazla zarar görmeden çıkarmanın mümkün olup olmadığını düşünelim.

Genel açıklama

Bezlerdeki ilaçların çıkarılmasına tonsillektomi denir. Bu durumda bademciklerin bir kısmı veya tüm dokuları çıkarılır. Bezler kendilerini lenfoid doku birikimi vardır. Bu bağışıklık sisteminin önemli bir organıdır.

Çocukluk çağında, bağışıklık sistemi hala savunulamaz olarak kabul edilir ve bu nedenle tüm olası patojenik mikroorganizma saldırılarını püskürtemez.

Bezler, enfeksiyonun bulaştığı, havadaki damlacıklar tarafından iletildiği ilk organlardır. Bademcikler yardımıyla, bağışıklık sistemi gelen mikroorganizma ile tanışır ve bir bağışıklık tepkisi oluşturur.

Çocukluk çağında, sık görülen bezlerin iltihaplanması ve patojenik mikroorganizmalar tarafından saldırıya uğraması, çocuklarda angina en sık görüldüğü bir çağdadır.

Bademcikleri çıkarırken, enfeksiyon hemen solunum sistemine geçer. Çocukta angin artık olmayacak, ancak larenjit, bronşit, farenjit gibi hastalıklar geliştirebilir. Bu nedenle bir çocuktan bademcikler çıkarmak her zaman mümkün değildir.

Öte yandan, kronik bademcik iltihabı durumu daha da kötüleştirecek ve çocuğun vücudunda iltihaplı süreçlerin nedeni haline gelecektir.

Operasyon için endikasyonlar

Operasyonel kaldırma bu gibi durumlarda gösterilebilir:

 • Şişlik ve büyütülmüş bademcikler normal nefes almayı engeller. Böyle bir artış apneye yol açabilir - birkaç dakikada bir rüyada nefes almanın kesilmesi ve ayrıca hipoksiye - vücudun dokularında ve organlarında oksijen eksikliği.
 • Bir çocukta sık anjinası - yılda üç kereden fazla.
 • Çocuk tarafından iletilen anjinin komplikasyonları, kalbe, eklemlere ve böbreklere yayılıyor.

Hasta bademcikler patojenik bakterilerin birikimi için bir ortam oluştururlar, bu yüzden kalbin ve eklemlerin çalışmasını zorlaştırabilirler. Bu durumda özellikle tehlikeli olan romatizma - eklem sıvısı hasarı ve kalbin bozulmasıdır.

Operasyon türleri

Bademcikler sadece telli bir döngü yardımıyla çıkarılabildiği zamanlar, uzun zaman geçti. Bugün, çocuklarda bademciklerin çıkarılmasına izin veren, vücudun en az travma geçirmesiyle, daha nazik ve kibar olmayan yöntemler bulunmaktadır. Ayrıca, bu tür yöntemler yeterince hızlı bir rehabilitasyon vaat ediyor.

Bir tel döngü veya bir mikrodetektörün geleneksel olarak çıkarılmasına ek olarak, çıkarma gerçekleştirilebilir:

 • Bir lazer ışını ile anında pişirildiği için, hemen hemen hiç kan akıntısı olmadan lenfoid dokunun etkilenen bölgelerini uzaklaştıran bir lazer ışını. Yöntem tercih edilir ve sadıktır, ancak beş yaşın altındaki çocuklar için kontrendikedir.
 • Lenfoid dokuların tahrip olduğu yüksek frekanslı ultrasonik dalgalar. Bu operasyon ultrasonik tonsillektomi olarak adlandırılır.
 • Donma - bademciklerin kriyodestrasyonu en yumuşak yöntemdir, bademcikler ise basitçe donar ve işlevlerini durdurur.
 • Tonsillektomi uygulamasında ortaya çıkan elektriksel yöntem oldukça nadirdir.

Bir çocuğun işleyişini bir şekilde yürütmek mümkün olsa da, doktor hastanın yaşını, bademciklere olan hasar derecesini ve bunların bir bütün olarak vücut üzerindeki etkilerini tespit ederek öğrenir.

anestezi

Anestezi ve cerrahi operasyonun planlanması sırasında en ciddi sorun. Tonsillektomi, bir saatten fazla sürmeyen ve aslında genel anestezi gerektirmeyen basit bir işlemdir.

Lokal anestezi altında yapılabilir, ancak çocuk operasyon boyunca sabit kalmalıdır. Bunu başarmak zordur. Bazen doktorlar bacağın kaldırılması sırasında çocuğun hareketliliğini sınırlamak için uzuvların pozisyonunun özel fiksasyonunu sunarlar.

Ancak bu tür metotların kullanımı sadece hastanın psikolojik durumunu kötüleştirir ve operasyona hazırlanmada zorluklara yol açar. Bu nedenle, yaygın bir maske tipi veya inhalasyon anestezi sıklıkla seçilir. Bir anestezi uzmanı tarafından seçilecek.

operasyon

Bu tür çıkarmadan önce özel hazırlık yapılmaz. Ameliyattan önce neleri yapamayacağınız ve neleri yiyemediğiniz hakkında doktor tavsiyelerini dinlemek yeterlidir.

İlk olarak, çocuk maske anestezi üzerine konur - anestezi gazı, merkezi sinir sistemini yatıştırmaya ve bilincini kapatmayacak şekilde davranır, çocuk ağrı hissetmez.

Daha sonra çıkarma yapılır, sadece bir bademcik ya da bir kısmı çıkarılabilir, ya da bir kerede iki bademcikler. Esas olarak, sağlıklı dokular korunmaya çalışır.

Bundan sonra çocuk, anesteziyi terk edip bilince geri döndüğü postoperatif rehabilitasyon koğuşuna yerleştirilir. Operasyonun süresi seçilen türe bağlıdır. Kaldırma cerrahi olarak bir lazer kullanarak yaklaşık bir saat sürer - yaklaşık yarım saat ve dondurma birkaç dakika gerektirir.

rehabilitasyon

Rehabilitasyon süresi seçilen çıkarma yöntemine bağlıdır.

 • Çocuğun hastanede geçirdiği ilk gün, doktorun iyileşme sürecini ve vücudun tepkisini gözlemlemek. Komplikasyonlar tespit edilirse uygun tedavi uygulanır.
 • Operasyon için lazer yöntemi veya kriyo-enfeksiyonu seçilmişse, hastanede rehabilitasyon gerekli değildir ve çocuk bilinci tekrar kazanınca, evine geri dönülebilir.
 • Ağrılı sendromlar ve şişlik, işlemden sonraki yedi gün içinde ortaya çıkabilir. Tamamen rahatsızlıktan kurtulmak ameliyattan sadece üç hafta sonra olabilir. Operasyondan bir gün sonra, dokunun iyileşmesini gösteren beyazımsı bir kaplama veya kabuk formu oluşur.
 • Ameliyat sonrası dönemde koruyucu bir diyetin gözlemlenmesi önerilir. Buna ek olarak, ses tellerini koparamaz ve geremezsiniz - çığlık atma, şarkı söyleme, yüksek sesle gülme. Bebeğin diyetinden kaba yiyecekleri alın, çok sıcak ve soğuk yemekler servis etmeyin - yiyecekler sıcak olmalı.
 • Baharatlı yemekler, çok tuzlu ve salamura yememek yasaktır.

Böyle basit kuralların bile ihlali, komplikasyonların gelişmesine yol açabilir.

Olası komplikasyonlar

Herhangi bir operasyon sonrası komplikasyonlar iki tipe ayrılır: tıbbi faaliyetlerden kaynaklanır ve hasta ihmalinden kaynaklanır.

 • İlk tip komplikasyonlar arasında enfeksiyon, kanama, olası kan enfeksiyonu bulunur. Bu, prosedür sırasında kullanılan aletlerin zayıf dezenfeksiyonundan veya doktorun deneyimsizliği veya ihmalinden kaynaklanmaktadır.
 • İkinci tip komplikasyonlar tıbbi tavsiyelere uyulmamasından kaynaklanmaktadır. Dondurma gibi çok soğuk yiyecekler yemek, sıcak yemek gibi şifa vermeyi yavaşlatabilir ve hatta kanamaya neden olabilir.

Vokal kordonların gerginliği, bağ ve bezlerin birbirine bağlı olması nedeniyle kanama ile doludur ve bu bölgedeki gerilim gerilir ve sadece iyileşmiş damarlar ve dokular gerilir.

Bazen bademcikleri çıkarmadan yapamazsınız. Bazı durumlarda, lacunları yıkayarak ve bademciklerin dezenfeksiyonunu yaparak, bağışıklık sisteminin bu organını yönetebilir ve saklayabiliriz.

Bir operasyona karar vermeden önce birkaç doktora danışın. Belki birisi alternatif ve daha az radikal bir tedavi yöntemi önerecektir. Böyle küçük yaşlarda ameliyatla ilgili kararlar, ancak daha yumuşak yöntemler kullanılmış ve uygun sonuçlar vermemişse yapılabilir.

Bademcik iltihabını sadece halkça tedavi etmeye çalışmayın, çünkü bunlar geleneksel tedavinin yerine geçmezler ve deneyimli bir doktorun tavsiyeleri olmadan durumu daha da kötüleştirebilir.

İncelemelere göre, gerçekten kaçınılmaz olan bezlerin çıkarılması, çocuğun anjinadan tamamen uzak durması ve bağışıklık vitamin vitaminleri ve vitamin bakımından zengin gıdaların rehabilitasyonu ve bakımı için reçete edilmesine yol açmıştır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bebeklerde anjin

Angina, bebek çocuk hastalığı için nahoş ve çok tehlikeli olarak adlandırılır. SARS'ın tersine, bunun özel bir yaklaşım ve uygun seçilmiş bir tedavi yöntemi gerektirdiği anlaşılmalıdır.

Bademcikler, bademcikler ve adenoidler aynı mıdır?

Birisi bunların farklı bedenler olduğunu öne sürüyor, birisi bir ve aynı olduklarını kanıtlıyor. Çoğu zaman, bu karışıklık bademcikler ve bademcikler arasında gerçekleşir.