Loading

Erişkinlerde ve çocuklarda bezlerin çıkarılması

Bademciklerin çıkarılıp çıkarılmamasına dair bitmek bilmeyen tartışmalar on yıldan fazla süredir devam ediyor. farklı zaman dönemlerinde resmî tıp, tamamen karşıt görüşlerini sıkışmış sık iltihaplanma ve olası komplikasyonlar riski rağmen, sonuna kadar tutmaya çalışıyorum, tam tersine, daha sonra, acımasızca silmek için tavsiye. Ancak gerçek, ortada yatıyor.

Tonsillektomi nedenleri

Bezlerden kurtulmanız için dört neden vardır:

 1. Enflamatuar süreç o kadar büyüdü ki, bezlerin lenfoid materyalinin sınırlarını aştı. Bademcikler tarafından her tarafı çevrelenmiş olan doku, kalbe ve akciğerlere uzanır. Enflamasyon onu yakalarsa, solunum veya kardiyovasküler patolojiler geliştirme riski artar.
 2. Yılda iki kez gerçekleştirilen düzenli tedavi kürleri dikkate değer bir sonuç vermez. Bezlerin yıkanması, fizyoterapötik prosedürler, tedavi sırasında immün preparatların kullanılması, bir sonraki prosedüre kadar hastanın durumunu önemli ölçüde iyileştirmelidir. Bu olmazsa, en iyi yol iltihap odağını ortadan kaldırmaktır.
 3. Sık sık boğaz ağrısı, krampları ve arka planında yüksek ateş eşlik eder. Ciddi tehlike, çocuklar için böyle bir durum oluşturur, çünkü beynin bu tür aşırı yüklenmelere henüz adapte olmadığından.
 4. Biyopsi gerektiren bezlerde şüpheli malign neoplazmların varlığı.

Yukarıdaki faktörlerden sadece biri cerrahi müdahale için ağır bir nedendir.

Bademcikler kaldırılması için hazırlık

Bu operasyon (tonsillektomi) genellikle uzmanlar tarafından yapılmakla birlikte basittir, ancak yine de hastanın hazırlanmasını gerektirir:

 1. Doktor palatine bademcikler, boyun, boğaz inceler;
 2. Analizler gerçekleştirilir (kan - zorunlu, idrar - gerekirse);
 3. Doktor tıbbi geçmişi inceler, ilaçları analiz eder.

Operasyonun arifesinde, akşam yemeği izin verilir, ancak gece için hiçbir şey yiyemezsiniz. Tonsillektomi ağırlıklı olarak genel anestezi altında yapılır, ancak bazı durumlarda lokal anestezi altında da uygulanır. Tam bir rahatlama için, hastaya yatıştırıcılar verilir. Operasyonun süresi kısa - 20 dakikadan bir saate.

Ameliyat sırasında ağrı anestezi kullanımı ile önlenir. Postoperatif dönemde, çoğu kez boğazdan ve kulaktan boğaz ağrısı olan yutma güçlüğü. Bu gibi durumlarda anestezikler kullanılır. Kural olarak, operasyondan sonraki gün, hasta hastaneden taburcu edilir. Bireysel hastalar hastanede daha uzun kalmak zorunda.

Bademcikler cerrahi çıkarılması yöntemleri

Modern tıbbın Arsenal, kaybedilen kan miktarı, ameliyat sonrası ağrı süresi ve iyileşme periyodu farklı olan bezlerin çıkarılması için çeşitli yöntemler içerir.

Tonsillektomi, aşağıdaki yöntemlerden biri ile gerçekleştirilir:

 1. Klasik. Lokal veya genel anestezi altında, bir neşter, makas ve bir döngü kullanarak, amigdalayı kesip ayırın.
 2. Bir mikrodetektör ile bezlerin çıkarılması da etkilenen bademciklerin tamamen çıkarılmasına izin verir, ancak operasyon süreci daha uzun olduğu için daha fazla anestezi gerekecektir. Artı bu teknik: ameliyat sırasında ağrı sendromu çok daha azdır.
 3. Lazer çıkarma - lazer böylece kan kaybının önlenmesi, kan damarları kapatır, hastalıklı dokuyu kaldırır aracılığıyla kısa bir prosedür, bademcik azaltmaya yardımcı bazı dokular buharlaştırır. Lokal anestezi altında gerçekleştirildi. Eksileri: mukozal yanık mümkündür - daha uzun iyileşme süresi; Bu yöntem 10 yaşın altındaki çocuklar için ameliyat yapamaz.
 4. Elektrokoagülasyon küçük bir kan kaybı taşır. Bununla birlikte, doku akımına maruz kalmanın bir sonucu olarak komplikasyonların gelişimi mümkündür.
 5. Ultrasonik neşter - küçük bir kan kaybı, minimum hasar.
 6. Radyofrekans lazeri bademciklerin hacmini azaltmak için en yaygın yöntemdir. Artıları: postoperatif dönemde lokal anestezi gereklidir - hızlı iyileşme, minimal ağrı sendromu, komplikasyonlar önemsizdir.
 7. Karbon lazeri. Artıları: ılımlı ağrı sendromu, hafif kanama.

Operasyonun kapsamını ve hastanın durumunu değerlendirerek, doktor bunu gerçekleştirmenin en iyi yolunu seçer.

Tonsillektomi komplikasyonları

Operasyonun karmaşık olmadığı ve hemen hemen her zaman komplikasyon olmaksızın ilerlemesine rağmen, ortaya çıkma olasılığı dışlanmamaktadır.

Operasyon sırasında:

 1. larenks ödemi boğulma riski ile;
 2. anesteziye karşı alerjik bir reaksiyon;
 3. ağır kanama;
 4. Gastrik sıvının pnömoni geliştirme riski ile aspirasyonu;
 5. dişlere zarar vermek;
 6. juguler ven trombozu;
 7. alt çene kırığı;
 8. yanaklar, dudaklar, gözler yanıklar;
 9. ağız boşluğunun yumuşak dokularının yaralanmaları;
 10. kalp durması.

Operasyondan sonra:

 1. sepsis (düşük bağışıklık ile);
 2. uzak kanama;
 3. bir tat bozukluğu;
 4. boyun bölgesinde ağrı.

Ameliyat sonrası Bakım

Ameliyattan sonra olası komplikasyonları önlemek için hasta hastanede kısa bir süre görülür. Bununla birlikte, iyileşme sürecini hızlandırmak için evde, doktor tavsiyeleri takip edilmeli ve ilaçları aşağıdaki gibi belirtilmelidir:

 1. uzun süre konuşma, öksürük önlemek;
 2. daha fazla sıvı içmek;
 3. sadece kolayca sindirilebilir, şekersiz, tuzsuz yiyecekler alın;
 4. yumuşak beslenmenin ilk birkaç günü;
 5. ürünleri "çizilmekten" kaçının;
 6. düzenli olarak su prosedürleri gerçekleştirir.

Bademciklerin çıkarılması:

Bir yetişkinin bağışıklık sisteminde, tonsillektomi hiçbir şekilde etkilemez, çünkü zaten ergenlik döneminde, bezler virüslerin ve bakterilerin nüfuzuna karşı tek filtreler değildir. Onlara farengeal ve dil altı bademcikler yardım gelir. Operasyondan sonra aktive edilir ve kaldırılan bademciklerin tüm fonksiyonları yerine getirilir.

Bununla birlikte, bademciklerin elimine edilmeleri için endikasyonların mevcudiyetinde korunması, iltihaplı dokuların özelliklerini yitirdikleri ve bir enfeksiyon sıcaklığına dönüştüklerinden, sağlık problemlerinin gelişimini tehdit etmektedir. Bu durumda, onları çıkarmayı reddetmek - böylelikle kendinizi böbrek hastalığı, eklemler ve hatta kalp gibi daha tehlikeli patolojilere mahk condm etmek demektir. Kadınlarda kronik bademcik iltihabı tedavisi eksikliği üreme fonksiyonunu olumsuz yönde etkilemektedir.

Bademcikleri çıkarmam gerekiyor mu?

Bezler (palatine bademcikler) koruyucu ve hematopoetik fonksiyonlar yapan lenfoid kümelerdir. Eşleştirilmiş organlar palatal kolların arkasındaki boğazda derinlerde bulunur ve lenfadenoid faringeal halkanın anahtar bileşenlerinden biridir. Patojenlerin solunum sistemine girmesini önleyen bir bağışıklık bariyeridir.

Makalenin içeriği

Bademcikleri çıkarmalı mıyım? KBB hastalıklarının sık atakları, organların anormal yapısı ve hipertrofisi palatine bademciklerin çıkarılması için doğrudan endikasyonlardır.

Bezlerin yokluğu, lokal bağışıklığı ve vücudun genel reaktivitesini olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu nedenle, sadece ciddi vakalarda ciddi patolojilerin varlığında cerrahi yapılır.

Tonsillektomi nedir?

Bademciklerin çıkarılması - lenfadenoid oluşumlarının kısmi (tonsillotomi) veya tam (tonsillektomi) eksizyonu olduğu basit bir işlemdir. Cerrahi manipülasyonlar sadece konservatif tedavi ve doku hipertrofisinin etkisiz olması durumunda başvurdu. Yakın zamana kadar, tonsillektomi genel anestezi altında gerçekleştirildi, ancak yumuşak dokuların çıkarılması için koruma yöntemlerinin ortaya çıkmasıyla, prosedür lokal anestezi altında daha sık gerçekleştirildi.

Bademcikleri çıkarmak acı veriyor mu? Çok sayıda sinir ucu lenfoid formasyonlarda yoğunlaşır.

Bu nedenle cerrahi müdahaleden önce, ameliyat altındaki dokular anestezi altına alınır. Kulak burun boğazında palatine bademciklerin giderilmesi için en az 5 farklı yöntem vardır:

 • mekanik ektomi - genel anestezi altında bir neşter ve metal bir halka yardımıyla yumuşak dokuların eksizyonu; esas olarak ciddi komplikasyonların varlığında yapılır (paratonsillar apse, bezlerin hipertrofisi);
 • kriyodestruction - genel anestezi altında lenfoid dokuların dondurulması ve çıkarılması prosedürü;
 • sıvı-plazma ektomi - bir plazma "bıçak" kullanarak bademciklerin kısmi veya tam eksizyonu; Bu, bir operasyon yürütmenin en travmatik olmayan yollarından biridir;
 • ultrasonik uzaklaştırma - etkilenen dokuların ultrason radyatörünün yardımıyla çıkarılması; Prosedür sırasında, aynı anda ciddi kan kaybını önleyen hasarlı damarları "mühürler";
 • Lazer ektomi, lenfadenoid oluşumlarının eksizyonu için küçük damarların koagülasyonu ile yapılan komplike olmayan bir işlemdir.

Bademciklerin çıkarılmasının postoperatif komplikasyonlara neden olabileceği unutulmamalıdır. Septik inflamasyon olasılığını azaltmak için, hastanın antibakteriyel ve immün sistemi uyarıcı ilaçlar geçirmesi gereken rehabilitasyona yardımcı olur.

Tonsillektomi ne zaman yapılır?

Bademcikleri çıkarmam gerekiyor mu? Prosedürün uygunluğu sadece uzman bir uzman tarafından değerlendirilebilir. Ciddi endikasyonların yokluğunda, tüm organizmanın direncinde azalma ile ilişkili olan tonsillektomi yapılmamaktadır.

5 yıllık laboratuvar testleri sırasında, Amerikalı uzmanlar palatine bademciklerin bağışıklık laboratuvarı olduğunu tespit ettiler. Burada, vücuda gıda ve havaya nüfuz eden yabancı maddelerin kapsamlı bir analizi yapılır. Tüm potansiyel olarak tehlikeli mikroorganizmalar, enfeksiyöz komplikasyonların gelişmesini engelleyen eşleştirilmiş organlar tarafından nötralize edilir.

Bir operasyon ne zaman gerekli olabilir? Çoğu vakada tonsil disfonksiyonu ile cerrahi yapılır. Sıklıkla pürülan bademcik iltihabı ve anormal doku yapısı nüksleri insan yaşamına bir tehdit oluşturmaktadır. Konservatif tedavi lakün ve bezlerin foliküllerinde patojenlerin ortadan kaldırılmasına izin vermezse, kataral süreçlerin genelleşmesini önlemek için çıkarılırlar.

"Için" argümanlar

İkincil immün yetmezlik, KBB hastalıklarının sık yinelemelerinin temel nedenlerinden biridir. Catarrhal süreçlerinin kronikleşmesiyle palatine tonsiller sürekli olarak iltihaplı hale gelir ve bu da lenfoid dokunun büyümesine yol açar. Bu durumda, bademciklerin uzaklaştırılması, patojenik mikroorganizmaların lokalizasyonunun ana yerini ortadan kaldırabilir ve bu nedenle ciddi post-enfeksiyöz komplikasyonları önleyebilir.

Bademcikleri çıkarmam gerekiyor mu? Tonsillektomi, sadece uzun dönemdeki dokulardaki patolojik değişikliklerin olumsuz sonuçlara yol açabileceği durumlarda, otosurgeonlar tarafından gerçekleştirilir. Operasyon lehine, birkaç önemli argüman var:

 • enfeksiyon kaynağının ortadan kaldırılması - enfekte dokuların eksizyonu, ikincil hastalıkların (farenjit, bronşit, sinüzit) gelişimini engelleyebilen inflamasyon odaklarının ortadan kaldırılmasına katkıda bulunur;
 • kalıcı nüksler - lenfoid formasyonların kronik inflamasyonu organ disfonksiyonuna, hipertrofisine ve enfeksiyon sonrası komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olur;
 • kronik inflamasyon odaklarının ortadan kaldırılması vücutta detoksifikasyon süreçlerini tetikler, böylece genel bağışıklığı güçlendirir;
 • sistemik komplikasyonların önlenmesi - vücudun beta-hemolitik streptokok metabolitleri ile zehirlenmesi, detoksifikasyon organları ve kardiyovasküler sistem üzerindeki artan yüklere neden olur;
 • bademciklerin zamanında uzaklaştırılması, romatizma, ensefalit, piyelonefrit, miyokardit, vb. gelişmelerini engelleyen patojenleri nötralize etmeyi sağlar;
 • tiroid disfonksiyonunun önlenmesi - KBB organlarındaki patolojik süreçler, endokrin sisteminin, özellikle tiroid bezinin işlevini olumsuz yönde etkiler;
 • tonsillektomi yapmak, tirotoksikoz, hipotiroidizm ve diğer patolojileri geliştirme riskini azaltır.

Bademcikleri çıkarmam mı gerekiyor? İnsan vücudunun gereksiz bileşenlerin bulunmadığı iyi koordine bir sistem olduğu anlaşılmalıdır. Operatif müdahale sadece ciddi belirtiler varsa yapılır. Eğer bir hasta KBB hastalıklarının relapslarını yılda 4-5 kez aşarsa veya lenfoid dokuların proliferasyonu nefes almayı zorlaştırırsa, cerrahi müdahale basitçe gereklidir. Diğer tüm durumlarda, palatine bademciklerdeki patolojik süreçler ilaçla giderilir.

Argümanlar

Bezler çıkarılmalı mı yoksa tedavi edilmeli mi? Boğazda kötü nefes ve rahatsızlık verici duyumların varlığı, operasyon lehine olan ağır argümanlara atfedilemez. Evet, bademciklerin kesilmesinden sonra yukarıdaki semptomatoloji elimine edilir, ancak insan bağışıklığı ile birlikte.

Lenfoid formasyonlar, herhangi bir yabancı maddenin hava yollarına girmesini önleyen bir bariyerdir. Bezlerin yokluğunda, enflamatuar odaklar, tubal bademciklerde lokalize olur ve bu da ikincil bulaşıcı hastalıkların gelişmesi için ön koşulları oluşturur. Tonsillektomi sonrası hastaların aşağıdaki sorunlarla karşılaşabileceği anlaşılmalıdır:

 • Gecikmiş kanama, kanama ve bronşit aspirasyonuna yol açabilen yaygın bir postoperatif komplikasyondur;
 • bir bağışıklık bariyerinin yokluğu - yerel bağışıklığın azalması, pnömoni, tracheitis, farenjit, vb. artmış relapslara katkıda bulunur;
 • mukoza zarının kurutulması - palatine bademciklerin yokluğu, mukus zarının, farinksin arka duvarında kurumasını hızlandırır, bu da rahatsız edici hislere neden olur;
 • artmış onkoloji riski - tonsillektomi geçiren hastalar 2 kez daha sık risk altındadır.

Kaldırılmış bademcikli kadınların gebelik geçirme olasılığı daha yüksektir (hamilelik).

Bilim adamları palatine bademciklerin hipotalamusun işleyişini dolaylı olarak etkilediğini bulmuşlardır.

Bezlerin çıkarılması, kadın hormonlarının yetersiz üretiminin nedenlerinden biridir. Eksiklikleri, toksikozun alevlenmesine ve çocukta doğuştan gelen anormallikler geliştirme riskinin artmasına neden olur.

Kronik hastalıkların gelişiminde palatine bademcikler mi silinir? Lenfoid formasyonlar patojenlerin deaktivasyonunda rol alan spesifik proteinler üretir. Onların eksizyonu kaçınılmaz olarak bulaşıcı hastalıklarda artışa yol açacaktır.

Bu nedenle, birçok uzman, sadece patojen floranın lokalize olduğu dokuların eksizyonu ile bezlerin kısmi olarak çıkarılmasıyla uğraşmaya çalışır.

Disert Mitleri

Kronik bademcik iltihabının gelişiminde bademciklerin uzaklaştırılıp kaldırılmayacağı? Bazı korkuları olan hastalar tonsillektomi yapma olasılığını düşünmektedir. Bu, büyük ölçüde prosedürün özelliklerini, etkinliğini ve olası sonuçlarını anlama eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Cerrahın tüm artıları ve eksileri tartılmadan önce, birkaç yaygın efsane dağıtılmalıdır:

 1. Kronik anjinadan muzdarip olanlardan bezler çıkarılır - sadece konserve tedavi etkisiz kaldığı ve patolojinin relapsının yılda 4 kez daha sık görüldüğü;
 2. bademciklerin eksizyonu - genel anestezi gerektiren bir prosedür - genel anestezi sadece bir neşter ve bir metal halka ile klasik bir operasyon gerçekleştirilirken sağlanır;
 3. bademciklerin eksizyonu tamamen bağışıklıktan yoksun - radikal olmayan cerrahi (ablasyon) lenfadenoid dokuların kısmen çıkarılması ile pratik olarak genel ve lokal bağışıklığı etkilemez;
 4. operasyon sırasında, büyük kan kaybı meydana gelir - doku küçük damarlar hızlı bir şekilde tromboze edilir ve büyük olanlar elektrokoagülasyon sırasında "mühürlenir", önemli kan kaybını önler.

Beş yaşın altındaki çocuklarda bademciklerin eksizyonu disbiyoz, sekonder immün yetmezlik ve diatez riskini artırır.

Bezleri koruyucu amaçlı çıkarmalı mıyım? Koruyucu hücrelerin sentezinde yer alan dokuların kesilmesi tüm organizmanın reaktivitesini olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle ameliyat edilen hasta tonsillektomilerden daha sık hasta olabilir. Enfeksiyöz patolojileri geliştirme riskini azaltmak için, mevsimsel hastalıkların arifesinde, önleyici tedbirlerin uygulanması arzu edilir.

önleme

Enfeksiyonlar patolojik süreçlerin gelişimine ve lenfoid doku hücrelerinin çoğalmasına katkıda bulunur. Bu nedenle kronik bademcik iltihabından muzdarip hastaların sıklıkla palatine bademcikler çoğalması söz konusudur. Tonsillektomiyi önlemek için, bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için basit kuralları izlemelisiniz:

 1. Vitaminler - retinol (A), tokoferol (E) ve folakin (B12) kullanımı, genel bağışıklığın güçlendirilmesine katkıda bulunur, bu da enfeksiyon riskini 2-3 kat azaltır;
 2. imüno-uyarıcıların kullanımı - mevsimsel hastalıkların arifesinde, virüslerin ve bakterilerin yok edilmesinde rol alan bir protein olan interferon üretimini teşvik eden, immün uyarıcı ilaçların alınması tavsiye edilir;
 3. zamanında diş tedavisi - çürük dişler orofarenksin pH seviyesinde bir değişikliğe yol açar, bu da enfeksiyonun gelişimi için en uygun koşulları oluşturur;
 4. Dişler zamanında tedavi edilirse, bademcik iltihabı riski en azından yarıya inecektir;
 5. dengeli beslenme - düzenli olarak tüketilen vitamin ürünleri (sebze, meyve) ve proteinli gıdalar vücudun bağışıklık sistemini harekete geçirir.

Yukarıdaki tavsiyeleri dikkate almamak, üst solunum yollarında enfeksiyon gelişmesi için ön koşulları oluşturur. Kronik iltihaplanma durumunda, operasyonun temeli olan bezlerin hipertrofisi riski artar.

Bademlerin kısmen çıkarılması, dokuların yeniden büyümesi riskini azaltmaz.

Bezleri hızla ve acısız çıkarır mısınız? Cerrahi müdahalenin kaçınılmaz olduğu durumlarda, uzman, hastaya palatine bademciklerin çıkarılmasının en uygun yolunu seçer. Spesifik bir tekniğin seçimi, enfeksiyonun derecesi, doku hasarı derinliği ve hastanın geçmişi ile belirlenir. Ekstrakt bezlerinin en güvenli ve ağrısız yöntemleri arasında lazer, plazma ve radyo dalgası tedavisi bulunur.

Yetişkinlikte bademciklerin kaldırılması:

Kronik bademcik iltihabı ile daha fazla mücadele edemeyenler, emin bir karar verirler - ameliyat için gitmek. Yetişkinlerde bademcikler kaldırılması bebeklere göre biraz farklıdır. Herşeye karşı ve ona karşı tartmanız gerekir. Çeşitli laboratuvar testlerini tekrar tekrar geçirin. Kontrendikasyonların varlığını veya yokluğunu kontrol edin. Pratikte görüldüğü gibi, cerrahi müdahale sadece bağışıklık "büyümesinin" tam olarak yeniden imkansız olduğu durumlarda kullanılır. Sürecin nasıl gittiği ve sonuçlarının neler olduğu hakkında, aşağıda ele alalım.

Tonsillektomi iletimi için endikasyonlar ↑

 • Kronik streptokokların bademcik iltihabı. İkincinin kandaki varlığı sadece genel kan testinin sonucunu gösterir. İzin verilen antistreptolizin oranlarının aşılması pozitif bir sonuçtur. Bir grup antibiyotiklerin kompleks uygulaması her zaman beklenen olumlu etkiyi veremez. Bu gibi durumlarda, çözüm bir - bir işlemdir;
 • Uzun bir süre için, salgı bezlerinin hacminde, hava yollarının tamamen veya kısmen üst üste binmesine yol açan, özellikle yutmada, özellikle katı bileşimde yutulduğunda ağrıya neden olan. Uyku sırasında, kısa bir süre için solunumda bir gecikme olur;
 • Vücudun bir bütün olarak zehirlenmesi ve bunun sonucu olarak kalbin yumuşak dokusunu, böbrekleri etkiledi. Onaylamak veya protesto etmek için, revoproby, C-reaktif protein için karmaşık bir analizin sunulması gerekmektedir;
 • paratonsillar alevlenme: Bu, inflamatuar süreçlerin komşu organlara yayıldığı ve yumuşak dokuları etkilediği zamandır. Genişleme, bir grup ilaç tarafından susturulabilir, ancak, aşırı durumlarda, ameliyatı içerir;
 • İlaç tedavisi yöntemlerinin tam etkisizliği.

Hazırlık aşaması ↑

Yetişkinlerde palatine bademcikler kaldırılması bir hastanede gerçekleştirilir. Analizler verilir:

 • kan, idrar;
 • trombosit sayısı;
 • bir pıhtılaşma faktörü.

Ek olarak, ana doktorların preoperatif sonuçlarına ihtiyaç duyulmaktadır, liste ayakta tedavi kartına ek olarak eklenmiştir. Herhangi bir patoloji veya değişiklik bulunursa, hızlı tanı ve konsültasyon gereklidir. Hastada zayıf kan pıhtılaşabilirliği varlığında, indeksi artırmak için birkaç hafta boyunca bir dizi ilaç reçete edilir. Müdahale tarihinden en az bir ay önce aspirin kullanmayı bıraktığınızdan emin olun.

Doğrudan operasyon ↑

Zaman ve yer profil doktoru tarafından belirlenir. Tüm bezleri çıkardı. Bununla birlikte, bir bademcik kesildiğinde sık görülen durumlar vardır. Bu ciddi doku hipertrofisi için tipiktir.

"Başlangıç" dan beş saat önce yemek yemeyi bırakmanız tavsiye edilir, süt içilir. Üç saat boyunca, su içmek kesinlikle yasaktır.

Bebeklerde olduğu gibi operasyon lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Kas içi olarak kırk dakika boyunca enjekte edildi. Hasta koltukta rahatça oturur. Bademcikler ağızdan kesilir. Boyundaki insizyon hakkındaki mitler, çene, doğru değil.

Operasyon yöntemleri ↑

 • Klasik versiyon: makas, neşter, döngü. Uzun süre kanıtlanmış bir yöntem, ancak eskidir. Eksi - tamamen geri yüklemek uzun zaman alır;
 • kızılötesi tipte lazer cerrahisi: lazer işlemde yer alır. Artı: ağrı yok, kan yok, kanama yok, hızlı iyileşme yok. Eksi - doktorun becerileri yetersiz olduğunda yanma olasılığı yüksek;
 • Ultrasonik neşter: yumuşak dokular 85 ° C'ye ısıtılır, bundan sonra kesilir. Artı - hasar yok, hızlı bir kurtarma işlemi. Eksi - kanama olasılığı yüksektir;
 • polar koter: soğuk bir durumda bir radyo-bıçak yardımıyla çıkarılması, dokular ısınmaz. Tüm bezi ve bir kısmını kesin. Artı - ağrı belirtisi yok, rehabilitasyon için minimum süre, neredeyse hiç komplikasyon yok. Eksi - münhasıran durağan anestezi. Sürecin toplam süresi yarım saatten fazla değildir. Hastanın odasında sağ tarafa dönün ve şişliği gidermek için boynuna buz uygulayın. Tükürük yutulmaz, ancak özel bir kaba tükürür. Beş saat sonra hafif yiyecekler alabilirsiniz. Belki başım dönüyor, panik yapmayın.

Hasta, ameliyat tipine ve iyileşme sürecine bağlı olarak 3 ila 9 gün boyunca taburcu edilebilir. Hilal sırasında boğazda bir ağrı olur, bu normaldir. Her şey dolduktan sonra. Ağrıyı azaltmak için ağrı kesici ilaçların uygulanması mümkündür. Birkaç ısınma sıkıştırması yapın.

Evde bakım ↑

Cerrahi etkiler iyileştikçe, yüzeyde sarımsı bir renk oluşur. Saçılana kadar, ağız boşluğunu durulamak kesinlikle yasaktır. Müdahalenin ardından bir ay içinde, çok fazla konuşmanın, vücuda güçlü fiziksel aktivite vermenin, katı yiyecekler yemenin tavsiye edilmemesi tavsiye edilir. Bir süre için sauna ve solaryumları unutabilirsiniz. Ağzı iyice durulayın. Ibuprofen almayın. Tadı reseptörleri bir miktar üzülecek, bir ay sonra aktivitelerini geri alacaklar. Bazı durumlarda, iştahta azalma, bazı gıdalara karşı bağışıklık, ayrıca geçicitir.

 • İlk iki haftada bol bol kanama var. Kanama durumunda, onun yanında yat, boynuna buz tut, bir ambulans çağır;
 • bir kişinin sesini değiştirmek;
 • Enfeksiyon açık bir yara olduğunda, ağırlaştırıcı bir form geliştirmek mümkündür.

Açıklanan olası olumsuz tezahürlerin arka planına karşı, pek çok hasta tutmayı reddeder.

Kontrendikasyonlar ↑

 • Sık kanamanın eşlik ettiği kardiyovasküler sistemin disfonksiyonu;
 • Şiddetli formda diabetes mellitus;
 • tüm formlarda tüberküloz;
 • hipertansiyon.

Böyle durumlarda lalaksotomi, bir lazer operasyonunun bir analogu olarak reçete edilir. Bezde bir lazer kesimi yapılır ve pürülan bir oluşum izlenir. Yöntem çok etkili değildir, çünkü delik genellikle tıkanır ve tekrar tekrar tekrarlanmalıdır. Böyle bir müdahale, birçok kişinin beğenisine değil. Resmi veriler, yetişkinlerde bezlerin çıkarılmasının ergenliğe göre% 45 daha az olduğunu göstermektedir. Temel olarak, hastalar ilaç tedavisi ile sınırlıdır.

Yürütülmesinde geçici kısıtlama:

 • aybaşı kanaması;
 • ağız boşluğunda çürükler;
 • Diş etleri iltihap aşamasındadır;
 • test sırasında bulaşıcı hastalık;
 • hamileliğin son üç ayı;
 • bademcik iltihabının aktif fazı;
 • başka bir kronik hastalık.

Şaşırtıcı bir gerçek. Ameliyattan sonra, dilin ve dilaltı amigdalanın aktivitesi aktive edilir, bu da "kapı" nın kalecinin işlevini sıralar ve mikropların vücuda girmesini en aza indirir.

Bademciklerin kaldırılmasıyla ilgili olarak, hem destekçileri hem de rakipleri vardır. Elbette bademcikler diğer organlar gibi işlevlerini yerine getirirler, fakat eğer bir enfeksiyonla enfekte olurlarsa ve enflamatuar sürecin odağı ise, daha iyi çıkarılmalıdırlar. Çoğunlukla kronik form ihmal edilen bir süreçtir ve ağızda sürekli enfeksiyondan kurtulmanın tek yolu olur, bu da sadece hoş olmayan semptomlarla rahatsızlık getirmez, aynı zamanda tüm organizmanın zehirlenmesine neden olur.

Ameliyatın reddi, davranışından çok daha ciddi sonuçlara yol açabilir. Etkilenen dokular daha da kötü bir olumsuz etkiye sahiptir. Yani, kesin bir cevap vermeden önce her şeyi birkaç kez tartmanız gerekir. Ne yapmalı ve nasıl karar vermeli, sadece senin için düşün. Ancak kendi sağlığını korumak için izin verilmez. Makul ol. Genç yaştan vücuda dikkat et.

Kronik tonsillitte bademcikler nasıl ve neden kaldırılır?

Bazı insanlar, düşük bağışıklık, kalıtsal yatkınlık veya başka sebeplerden dolayı sık boğaz hastalıklarına eğilimlidir. Düzenli angina kronik bademcik iltihabına dönüşür ve sonra bademciklerin nasıl çıkarılacağı sorusu ortaya çıkar. Ancak bazı işlevleri yerine getirmek için herhangi bir organa ihtiyaç vardır, bu nedenle tonsillektomi, hastaları veya doktorun isteğine bağlı olarak, salgı bezlerini kesmek için tıbbi nedenlerden dolayı kesinlikle yapılır.

Vücutta bezlerin rolü nedir?

önce bademcik kaldırmak, Neden ihtiyaç duyduklarını öğrenmek uygunsuz olmayacaktır. Bu eşleştirilmiş organ lenfatik dokudan oluşur ve farinksin her iki tarafında tonsil nişlerde bulunur. Ağzınızı açarsanız göz önüne alınabilir. Faringeal ve lingual bezlerin yanı sıra bitişik dokularda palatal bademcik lenfoid halka oluşturur. Soğuk hava ve mikropların ağız içine düşmesini engelleyen koruyucu bir bariyer görevi görür.

ne zaman bezler iltihaplıdır, Doktor akut tonsilliti teşhis ediyor. Bu durumda, vücudu enfeksiyonlardan korumak için yapılan işlev sona ermektedir, aksine bademciklerin kendileri bir enfeksiyon sıcaklığına dönüşmektedir. Hücreleri, ihmal edilmiş vakalarda çoğalır, kökler olarak adlandırılır, kulaklara doğru yönlendirilir. Bu durumda sonuçların ölümcül bir sonuca kadar çok ciddi olabileceğini anlamak zor değildir.

Önemli! Çocuklar yetişkinlerden daha güçlü anjin, soğuk algınlığı ve kronik tonsillite karşı hassastırlar. Bu nedenle önleyici tedbirlerin önemi ve çocuğun sağlığının izlenmesi.

Yetişkinler aynı zamanda nazofarenkste inflamatuar süreçlere eğilimlidir, bazen kronik bademcik iltihabı bademcikler - sağlık elde etmenizi sağlayan tek önlem.

Bezleri çıkarmanın yararı: "için" ve "karşıt" argümanlar

Bademciklerin kaldırılmasında çelişen görüşler vardır ve bu tedavi yönteminin taraftarları ve rakibi ikna edici argümanlar verir. Bu önemli bedenin vücudu enfeksiyöz ve viral hastalıklardan korumada rolü çok yüksektir. Eğer bademciği çıkarırsanız, bir kişi soğuk algınlığı, bronşit, grip, soğuk ve diğer sıkıntılardan korunacaktır. Bu nedenle, bezlerin çıkarılmasının nedenleri olduğu durumlarda bile, Bazı hastalar ameliyatı reddediyor.

Küçük hastalarda durum daha da ciddidir. Kesme Bezleri - bağışıklık sistemi üzerindeki yükün artmasının nedeni. Ergenlikten önce, bademcikler virüslerin ve patojenlerin solunum sistemine girmesini önleyen tek engeldir. Çocuk ergenliğe ulaştıktan sonra, palatine ve lingual bademcikler vücudun savunmasına bağlıdır, bu nedenle bu yaşta bezlerin çıkarılması (kesilmesi) bağışıklık sistemi üzerindeki yükte bir artışa yol açmaz.

Önemli: Çocuklarda bademcikler kaldırılması genel anestezi altında önerilmektedir.

Yetişkin hastalar şunu anlamalıdır: bademciklerin çıkarılmasının gerekip gerekmediği tıbbi endikasyonlarla belirlenir. Eğer öyleyse, direnmeyin ve iltihapın kendi kendine çözüleceğini düşünmeyin. Başlamış olan patojen süreç ortadan kalkmayacak ve iyi yerine bezler zarar görmeye başlayacak ve enfeksiyöz bir odağa dönüşecektir. Enflamasyon iç organlara yayılabilir ve kadınlar infertilite gelişebilir. Bununla birlikte, bademciklerin tamamen veya kısmen çıkarılmasının kontrendike olduğu birçok durum vardır.

Operasyona karşı argümanlar:

· Adet döngüsünün başlangıç ​​aşaması;

· Gebeliğin üçüncü trimesteri;

· Kronik bir hastalığın alevlenmesi;

Akut formda Tonsillit;

· 3. derece hipertansiyon;

Kan pıhtılaşma bozukluğu.

Bu nedenle, bir hastanın sıkıntılı bademcikleri olduğunda, bunları kaldırmak ya da çıkarmamak gerekir, dış muayeneye dayalı olarak karar vermek her zaman mümkün değildir. Bazen bir dizi test yapmalısınız.

Bademcikler üzerinde ameliyat için tıbbi endikasyonlar
Bademcik kaldırmak veya değil, doktor karar verir. Bu kesinlikle tavsiye edilmemekle birlikte, hasta ameliyatı reddedebilir.

Bademcik kaldırılması için ciddi endikasyonlar:

· Antibiyotiklerin, yıkar ve fizyoterapilerin tedavisinde kararlı remisyon eksikliği;

· Normal angina (yılda 4 veya daha fazla);

Streptokokların neden olduğu romatizma veya romatizmal ateş;

· Miyokardit, kalp yetmezliği;

Kalp kapaklarında hasar;

Kronik böbrek yetmezliği;

Post-streptokokal glomerülonefrit, piyelonefrit gelişimi;

· Bir insanın yutulması ve nefes alması zorlaştığı için bezlerin güçlü bir şekilde büyümesi;

· Pürülan boğaz ağrısı sonrası komplikasyon olarak görülen peritonsiller apseler.

Tüm bu durumlarda, bademciklerin çıkarılıp çıkarılmayacağına karar veremezsiniz: erteleme tehlikeli olabilir.

Operasyonu yürütme yöntemleri

Hasta bademciklerin nasıl kaldırılacağını önceden öğrenirse, yaklaşan cerrahi müdahaleye dair korkusu yoktur. Modern tıbbın içinde bademciklerin çıkarılmasında farklı yöntemler vardır ve her birinin artıları ve eksileri vardır.

Lazer Kaldırma

Lenfuralik doku kızılötesi lazer kullanılarak kesilir. Cerrahinin dezavantajı, yanlışlıkla sağlıklı bir dokuya zarar verme riskidir. Artı yöntem, postoperatif ödem oluşturulmaması ve rehabilitasyon sürecinin komplikasyon olmadan pratik olarak devam etmesidir.

Geleneksel operasyon

Konservatif cerrahi girişim, bezin üzerine bir döngü asarak ya da bir neşterle kesilerek bezin çekilmesi gerçeğini azaltır. Rehabilitasyon uzun bir süre sürer, işlem sırasında ve sonrasında hastanın boğaz ağrısı görülür. Artı, sadece bir: Kaldırma tekniği doktorlar tarafından çok iyi işlenmiş, hata veya profesyonel olmayan eylemlerin olasılığı sıfıra indirilmiştir. Bu şekilde hastalıklı organı çıkarmaya ya da başka birini tercih etmeye değer, hasta karar verir (bir seçenek olması şartıyla).

Ultrasonik neşter

Ultrasonik uzaklaştırma, yüksek sıcaklığın etkisi altında meydana gelir: lenfatik doku 80 dereceye kadar ısıtılır ve hızlı bir şekilde kesilir. Cerrahi sırasında hafif bir kanama meydana gelebilir, ancak genelde bu yöntem geleneksel çıkarmadan daha az ağrılıdır. Boğaz tamamen birkaç gün içinde iyileşir. Bu yöntemi seçerken bezlerin çıkarılmasının sonuçları minimaldir.

Bipolar Radyo Frekans Sorpsiyonu

Bu yöntem bademciklerin ablasyonu olarak da bilinir. Özü, radyo bıçağının (ısıtma olmadan) etkilenen bezi tamamen veya kısmen çıkarmasıdır. Dokulardaki termal tahribat oluşmadığından ameliyattan kurtarma hızlı ve ağrısızdır. Bezleri çıkarmak için yapılan bu ameliyat genel anestezi altındadır ve bu onun tek dezavantajıdır.

Sıvı azot ile koterizasyon

Prosedür süresi 30-40 dakikadır. Gün boyunca bademcikler üzerindeki işlemlerden sonra, yiyip içemezsiniz, dudaklarınızı sadece su ile nemlendirebilirsiniz. Yöntem iyidir, çünkü hazırlayıcı manipülasyon gerektirmez ve rehabilitasyon süresi nispeten kolaydır. Bu yöntemin ne zaman tercih edileceğini düşünemezsiniz: hemen hemen her şeyde, kaldırma için endikasyonlar olduğunda.

Komplikasyonlar neler olabilir?

Diğer herhangi bir cerrahi müdahale gibi, palatine bademciklerin çıkarılması bazen komplikasyonlar olmadan da gerçekleşmez. Hastanın durumunun neden aniden kötüleştiğini anlamak ve ciddi bir hastalık beklentisi için hoş olmayan belirtiler almamak için hasta hakkında önceden bilgilendirilmelidir.

Bademcikler kaldırıldıktan sonra olası komplikasyonlar:

Boğazda ağrı ve yanma hissi;

· Ses tonu değiştirin, kısrak;

Lenfadenit - servikal lenf düğümlerinin iltihabı (tedavi ihtiyacı);

Anestezi kullanımına bağlı komplikasyonlar.

· Baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi.

Önemli! Bademciklerin çıkarılması işleminin ciddi bir sonucu kanamadır. Tükürükteki kanın katılmasıyla varlığı kolayca belirlenir. Bu belirti göründüğünde, kişiyi sağ tarafa koymanız ve boğaz bölgesine buz uygulayıp acil yardım almanız gerekir.

Tükürükteki kanın az miktarda olduğu görünse bile bu tavsiyeyi ihmal etmeyin. Kanamanın yoğunluğunun derecesini belirlemek sadece bir tıp uzmanı olabilir. Her durumda, hastaya başka eylemler hakkında yardım ve talimat verilir.

Listelenen komplikasyon türleri (kanama ve lenfadenit hariç) tıbbi müdahale gerektirmez ve genellikle bir hafta sonra iz bırakmazlar. Bu nedenle, bademciklerin çıkarılması gerektiğinde, cerrahi müdahaleye katılmaya değer.

Önlemler ve ameliyat sonrası bakım

Yetişkin hastalarda bademcikler çıkarıldıktan sonra, 15 güne kadar devam eden boğaz ağrısı olabilir. Çıkarmadan yaklaşık 6-7 gün sonra kabuklar düşer ve ağrı özellikle şiddetli olur, ancak bir gün sonra iyilik normaldir.

Hasta genellikle 2 gün sonra hastaneden taburcu edilir, ancak komplikasyonlar varsa bir hafta veya daha uzun süre kalabilirler. Bazıları, tabletlerde antibiyotik veya benzeri ilaçların yanı sıra ağrıların giderilmesi için verilen ilaçlar reçete edilir.

Bademcikler kesildikten bir süre sonra, hasta palatal bölgede beyaz veya sarımsı bir plak tespit edebilir. Panik yapmayın: iyileştikten sonra boğaz normale dönecektir. Ayrıca, durulama ile durulamayı çıkarmaya veya ağız boşluğunu dezenfekte etmeye çalışmamalısınız.

Rehabilitasyon döneminde, 2-3 hafta süren hasta, aşağıdaki önerileri izlemelidir:

· Daha az konuşmak ve bağırmamak için;

· Sıcak ve ılık suyla temas etmeyin (duş veya banyo serin olmalı);

· İyileşme alanını kazayla yaralamamak için dişlerinizi yumuşak kıllı bir fırça ile fırçalayın;

· Uçakla uçmayın;

· İbuprofen, aspirin ve kanı seyrelten diğer ilaçlar almayın;

· Sauna, hamam, solaryumu ziyaret etmeyin.

Kaldırılan bezlerin bölgesi mukozaya neden olacağı zaman, normal yaşam yoluna geri dönüş 20 gün sürebilir.

Tonsillektomi ile ilgili mitler ve yanlış kavramlar

Hastalar arasında, doktorların yetişkinlerde bademcik çıkarmadan yapmak istemedikleri, ciddi nedenlerden yoksun olsa bile bu operasyona atandıkları düşüncesi vardır. Öyle değil. Tonsillektomi, diğer tüm tedavi yöntemlerinin denenmesi, ancak herhangi bir etki yaratılmaması durumunda zorunlu olan zorunlu bir ölçümdür. Böyle bir durumda bademcikleri kesmezseniz, enfeksiyon iç organlara yayılacaktır.

İkinci efsane, operasyonun sadece genel anestezi altında yapıldığını söylüyor. Aslında, genel bir anestezi sadece bir neşter veya döngü ile çıkarıldığında gereklidir. Lazer veya radyo bıçağı kullanılıyorsa, lokal anestezi yeterlidir.

Ağır kanama korkusu da sanrıya dayanır. Birçok kişi, yetişkinlerde ve çocuklarda bezlerin çıkarılmasının kan kaybı olmadan yapamayacağına inanmaktadır. Aslında, çok nadiren olur. Lazerin etkisi altında, küçük damarlar sinterlenir ve büyük cerrah elektrokoagülasyona maruz kalır. Kan pıhtılaşması ihlalleri ile, göstergeler normale dönene kadar işlem ertelenir.

Bir başka efsane, ameliyattan sonra üst ve alt solunum yollarının enfeksiyondan önce savunmasız olduğu gerçeğine dayanır. Aslında, lenfoid dokunun sağlıklı kısmı çıkarılmaz ve hem humoral hem de hücresel düzeyde bağışıklık savunmasının işlevlerini yerine getirmeye devam eder.

Bu şekilde, bezlerin çıkarılması durumunda hastanın korkması gerekmez. Katılan hekim ile birlikte hasta süresi, anestezi türü ve rehabilitasyon döneminin özellikleri dikkate alınarak en uygun cerrahi yöntemi seçebilir. Her halükarda, bademciklerin çıkarılmasının sonuçları, enfeksiyonun vücuda verebileceği zarar kadar korkunç değildir.

Bademcikler çıkarılması ve

Palatine bademcikler palatine kemer arasında eşleştirilmiş amygdala
Tubal bademcikler işitsel tüplerin açıklığında çift amygdales
pharyngeal tonsil farinksin arterindeki eşleştirilmemiş tonsildir

lingual tonsil dilin arkasındaki eşleştirilmemiş bir bademcidir

Bağışıklık sistemimizin en önemli parçası bademcikler olup, bunun kaldırılması, bir bütün olarak vücut üzerinde çok iyi bir etkiye sahip değildir.
Uzmanlar bademciklerin vücut için çok önemli olduğunu, hatta yarı ölü ve çökmüş bir bademciğin bile bağışıklık sisteminin geri kalanından daha fazla immünoglobulin ürettiğini söylüyorlar.
Bademciklerin gözenekli yapısı sayesinde, tüm patojenik mikroplar, vücuda girmeye çalışırken, bağışıklık sisteminin hücrelerinin çevresine girerler ve yok edilirler.
Operasyon ne zaman gereklidir?
Son Sovyet geçmişinde bademciklerin kaldırılması çok sıradan bir operasyondu.

Modern doktorlar bademciklerin sadece birkaç durumda kaldırılmasını önermektedir:

 • Bir kişi yılda dört kereden fazla anjina (bademciklerin akut iltihabı) geliştirirse ve hastalık yüksek sıcaklık ve vücudun genel bir zayıflığı ile çalışır.
 • Kalıcı anjinin arka planında kronik bademcik iltihabı ortaya çıkması (bademcik çalışmalarında geri dönüşümsüz değişiklikler ve bunların sürekli inflamasyonu)
 • Larenks bölgesini etkileyen pürülan abseler (apse) bu arka plana karşı gelişme.
 • Büyük bademcikler ile hava yollarının bilinçsiz olarak kapanması durumunda (bir rüyada horlama, kısa süreli bir nefes durması sebebi budur).
 • Bağışıklığın keskin zayıflaması.

  Bezlerin temizlenmesi nasıldır?

  2. Bezlerin tamamen çıkarılması (adenoidler)
  Yetişkinlerde bademciklerin mekanik olarak uzaklaştırılması. Cerrahi makas ve tel döngü kullanarak. Böyle bir operasyon genel anestezi altında yapılır ve hafif bir kanama eşlik eder.
  Ameliyattan hemen sonra, hasta sağ tarafa yerleştirilir, boynuna bir buz paketi yerleştirilir (soğuk kan damarlarını daraltmaya yardımcı olur ve kanamanın başlamasına izin vermez). Sonraki birkaç gün hasta olası bir enfeksiyonun ortaya çıkmasını önlemek için bir antibiyotik alır.
  Ameliyat sonrası ilk günde birkaç yudum su içmek için izin verilir, sonraki günlerde ovuşturulacak ve sıvı yiyecekleri soğuk bir şekilde sınırlamak zorunda kalacaksınız. Beş gün sonra bademciklerin çıkarılmasından sonra yara yüzeyi iyileşti.

  Ameliyatta kontrendikasyonlar:


  • Kan hastalıklarının varlığı (pıhtılaşma bozukluğu).

  Kardiyologlar ve jinekologlar, ameliyatları bademciklerin (kadınlarda olduğu gibi) çıkarmak için kategorik olarak karşılarlar. Vücut bademciklerin kaybından çok zayıflar.

  Böyle bir operasyonun sonuçları ve komplikasyonları

  Çocuklarda bademcik gidermenin en yaygın etkilerini düşünün.

  • Kural olarak, operasyondan sonra çocuk boğazda şiddetli ağrı hisseder, bu da normal beslenmesini engeller. Bu durumda, yiyeceğin sıcak olmaması (ameliyat edilen alanın 7-9 gün sonra operasyondan sonra hassas kalması) gereklidir. Garip bir şekilde, ama böyle bir dönemde bir çocuk dondurma, sıcak çorbalar ve et suyu, sebze ve meyve püreleri ile daha iyi durumda. Genel olarak, neredeyse tüm yiyecekler bir blender veya mutfak robotu ile püre haline getirilebilir.
  • Bazen ameliyat sonrası kanama olur, bu nedenle postoperatif dönem doktorların sıkı denetimi altında olmalıdır.
  • Anestezi yöntemine (yerel veya genel) özel dikkat gösterilmelidir, çünkü her hangi bir anestezi, aslında çocuğun vücuduna zararlıdır, bu yüzden bir uzmana danışmak daha iyidir.
  • Bademciklerin çıkarılması vücudun patojenlere karşı direncini azaltır.

  Silmek veya silmek için?

  Yani, evde bezlerin tedavisi nasıl tedavi edilebilir?

  KENDİNİZİ VE KENDİNİZİ KEŞFEDİN! TÜM İYİ!

  Bademcikler

  İşkence sonsuz boğaz ağrısı... Sürekli boğaz ağrısı ve ağrılı yutkunma. Ve tüm bademcikler için suçlama, ya da onların iltihapları. Ne yapmalıyım? Bademcikleri kaldırabilir ve sabit sıcaklıktan ve bitmeyen hastaneden kurtulabilir mi? Silmek veya silmek için? Çok basit, ama o zaman anjina ve boğazda problem olmayacak. Ve öyle mi?

  Önce amigdala-bezlerinin ne olduğunu anlayalım.

  bademcikler (latin tonsillae), vücudun bağışıklık sisteminin (makrofajlar) ana ve önemli kısmı olan lenfositler ve hücrelerle nüfuz eden bir bağ lenfoid dokudur. Nazofarenks ve ağız boşluğunda bulunurlar. Bademcikler koruyucu ve hematopoetik bir işlev yaparlar, bağışıklık gelişimine katılırlar - inhale yabancı patojenlerin yolundaki ilk hattın koruyucu mekanizmasıdır.

  bez - Latin glandula'dan (demir), daha çok insan onları çağırır. Doktorlar - bu palatine tonsil (bez badem fındık üzerinde bir form gibi görünüyor)

  Burun boşluğu, ağız ve farenks yoluyla sagital kesi üzerine bademcikler şematik gösterimi: 1 - lingual tonsil; 2 - palatine tonsil; 3 - faringeal tonsil; 4 - tubal tonsil; 5 - arka faringeal duvarın mukozasında dağılmış lenfatik foliküller.

  Palatine bademcikler palatine kemer arasında eşleştirilmiş amygdala

  Tubal bademcikler işitsel tüplerin açıklığında çift amygdales

  pharyngeal tonsil farinksin arterindeki eşleştirilmemiş tonsildir

  lingual tonsil dilin arkasındaki eşleştirilmemiş bir bademcidir

  Bağışıklık sistemimizin en önemli parçası bademcikler olup, bunun kaldırılması, bir bütün olarak vücut üzerinde çok iyi bir etkiye sahip değildir. Uzmanlar bademciklerin vücut için çok önemli olduğunu, hatta yarı ölü ve çökmüş bir bademciğin bile bağışıklık sisteminin geri kalanından daha fazla immünoglobulin ürettiğini söylüyorlar.

  Bademciklerin gözenekli yapısı sayesinde, tüm patojenik mikroplar, vücuda girmeye çalışırken, bağışıklık sisteminin hücrelerinin çevresine girerler ve yok edilirler.

  Operasyon ne zaman gereklidir?

  Son Sovyet geçmişinde bademciklerin kaldırılması çok sıradan bir operasyondu.

  Modern doktorlar bademciklerin sadece birkaç durumda kaldırılmasını önermektedir:

  • Bir kişi yılda dört kereden fazla anjina (bademciklerin akut iltihabı) geliştirirse ve hastalık yüksek sıcaklık ve vücudun genel bir zayıflığı ile çalışır.
  • Kalıcı anjinin arka planında kronik bademcik iltihabı ortaya çıkması (bademcik çalışmalarında geri dönüşümsüz değişiklikler ve bunların sürekli inflamasyonu)
  • Larenks bölgesini etkileyen pürülan abseler (apse) bu arka plana karşı gelişme.
  • Büyük bademcikler ile hava yollarının bilinçsiz olarak kapanması durumunda (bir rüyada horlama, kısa süreli bir nefes durması sebebi budur).
  • Bağışıklığın keskin zayıflaması.

   Zamanımızda bademciklerin uzaklaştırılması, korunma yöntemleri ve modern ekipman kullanımı ile yapılır.

   1. Bezlerin kısmi olarak çıkarılması (adenoidler).

  • Enflamasyonlu odaklar, ultra-düşük (sıvı azotla donma) veya ultra-yüksek (kızılötesi veya karbon lazerin yardımı ile koterizasyon) sıcaklıklardan etkilenir. Hasar görmüş bademcik veya bir kısmının ölümünden sonra, doğrudan çıkarılması gerçekleşir Böyle bir operasyon kesinlikle ağrısızdır. Ancak bademcikler sadece kısmen çıkarılır, bu nedenle postoperatif dönemde hasta bir boğaz ağrısı ve bir süre için sıcaklıkta hafif bir artıştan muzdariptir.
  • Elektrokoagülasyon. Hasarlı ve tahrip olmuş bademcikler yüksek frekanslı elektrik akımından etkilenir. Operasyon ağrısız ve kansız. Ancak elektrik akımı kullanımı çevreleyen yaralı bademcik sağlıklı dokularını olumsuz yönde etkileyebilir. Ameliyattan sonra bazı komplikasyonlar olabilir.
  • Ultrason eksizyonu. Bademciklerin çıkarılması için dokuların kesilmesi, yüksek frekanslı ses dalgaları ile yapılır, bu işlem, ne kan damarlarının ne de yakın dokuların zarar görmemesi açısından iyidir.

  2. Bezlerin tamamen çıkarılması (adenoidler)
  Yetişkinlerde bademciklerin mekanik olarak uzaklaştırılması. Cerrahi makas ve tel döngü kullanarak. Böyle bir operasyon genel anestezi altında yapılır ve hafif bir kanama eşlik eder.
  Ameliyattan hemen sonra, hasta sağ tarafa yerleştirilir, boynuna bir buz paketi yerleştirilir (soğuk kan damarlarını daraltmaya yardımcı olur ve kanamanın başlamasına izin vermez). Sonraki birkaç gün hasta olası bir enfeksiyonun ortaya çıkmasını önlemek için bir antibiyotik alır.
  Ameliyat sonrası ilk günde birkaç yudum su içmek için izin verilir, sonraki günlerde ovuşturulacak ve sıvı yiyecekleri soğuk bir şekilde sınırlamak zorunda kalacaksınız. Beş gün sonra bademciklerin çıkarılmasından sonra yara yüzeyi iyileşti.

  • Kan hastalıklarının varlığı (pıhtılaşma bozukluğu).
  • Kalp problemleri (anjina ve taşikardi).
  • Böbrek hastalıkları.
  • Diabetes mellitus.
  • Hipertansiyonun şiddetli formları.
  • Tüberkülozun aktif formu.
  • Akut bulaşıcı hastalıklar.
  • Üçüncü trimesterde hamilelik (altı ay sonra).

  Kardiyologlar ve jinekologlar, ameliyatları bademciklerin (kadınlarda olduğu gibi) çıkarmak için kategorik olarak karşılarlar. Vücut bademciklerin kaybından çok zayıflar.

  • Kural olarak, operasyondan sonra çocuk boğazda şiddetli ağrı hisseder, bu da normal beslenmesini engeller. Bu durumda, yiyeceğin sıcak olmaması (ameliyat edilen alanın 7-9 gün sonra operasyondan sonra hassas kalması) gereklidir. Garip bir şekilde, ama böyle bir dönemde bir çocuk dondurma, sıcak çorbalar ve et suyu, sebze ve meyve püreleri ile daha iyi durumda. Genel olarak, neredeyse tüm yiyecekler bir blender veya mutfak robotu ile püre haline getirilebilir.
  • Bazen ameliyat sonrası kanama olur, bu nedenle postoperatif dönem doktorların sıkı denetimi altında olmalıdır.
  • Anestezi yöntemine (yerel veya genel) özel dikkat gösterilmelidir, çünkü her hangi bir anestezi, aslında çocuğun vücuduna zararlıdır, bu yüzden bir uzmana danışmak daha iyidir.
  • Bademciklerin çıkarılması vücudun patojenlere karşı direncini azaltır.

  Yetişkinlerde, sonuçlar çocuklarda olduğu gibi hemen hemen aynıdır, ancak iyileşme süresi daha uzun sürer ve daha ağrılıdır.

 • Özellikle yutulurken boğazda 10-14 gün ağrınız, bu nedenle sıvı ve püresi yemeye yapışmak zorundasınız, ama sıcak yemekler kullanmayınız. Ağrı, operasyon sırasında yutak dokularının bezleri çıkardığı "stres" in bir sonucudur.
 • Bademcikler patojenlere ve bakterilere karşı bir tür birincil bariyer olduğundan, vücudun koruyucu fonksiyonları azalır; eğer iltihaplı ve şiştiyse, aktif olarak enfeksiyonla savaşırlar.
 • Bademciklerin çıkarılması durumunda, birincil bariyerin işlevi servikal lenf düğümlerinde yatmaktadır.

  Bu soru nitelikli ve deneyimli bir hekim tarafından çözülmelidir. Diğer tedavi türleri yardımcı olmadığında, operasyona ilişkin karar sadece son çare olarak alınır. Bu durumda, kronik tonsillitin zararı ve tehlikesi ameliyat sonrası komplikasyonlardan daha ağır basmaktadır.

  Adenoidleri çıkarmak en aşırı ölçüdür. Kronik bademcik iltihabından muzdarip bir kişinin iç organları ile sorun varsa, o zaman şüphesiz bademcik kaldırmak için cerrahi gereklidir. Tonsillektomi sadece palatine bademcikler kendi organizmalarına karşı çalışmaya başladıklarında gerçekleştirilir.
  Her durumda, modern farmakolojide güçlü antibiyotikler vardır. Emrinde çeşitli halk ilaçları, homeopati var. Sağlığımız ve bedenin refahı büyük ölçüde bütünlüğüne bağlıdır.
  Bademcikleri silmek veya silmek için? Her şeyden önce, onlara davranmaya çalışın ve işlerin kendi başına gitmesine izin vermeyin. Kendi organizmalarınızı söndürün, sezon dışı vitamin komplekslerini alın. Herhangi bir operasyon vücutta ciddi bir değişikliktir ve cerrahi önlemler olmadan yapılması daha iyidir. Bu arada, yetişkin insanlarda tonsillektomi çocuklara göre çok daha zordur. Yetişkin organizma nadiren sağlıklıdır.

  Böylelikle bademciklerin uzaklaştırılması vücudun sağlığı üzerinde en iyi etkiye sahip değildir, ancak aynı zamanda onlarsız yaşamanın imkansız olduğu söylenemez.
  Halk ilaçları ile bezlerin tedavisi Cerrahi ve terapötik tedavilere ek olarak, tabiki birçok hasta geleneksel tıp yöntemlerini kullanır. Bunlara bezlerin ısıtılması, sıkıştırılması ve yıkanması dahildir. Bunu yapmak için, her türlü bitkiden infüzyon kullanın.

  Her halükarda, kimse bezlerin çıkarılmasına derhal uymayı istemez - belki de bademciklerin şifalı bitkilerle nasıl tedavi edileceğini öğrendikten sonra, hastalığınızdan kurtulacaksınız. En önemlisi, bir doktora danışmayı unutma.

  1. bir çorba kaşığı çiçek alın yonca (susuz), iki yüz mililitre kaynar su ilave edin, yarım saat bekletin, bir süzgeçten geçirin, soğumaya bırakın. Bir öğünden yirmi dakika önce günde dört kez elli mililitre ye.

  2. Yeraltı yer altı parçalarından bir yemek kaşığı alın elecampane, iki yüz mililitre kaynar su ekleyin, yarım saat bekletin. Bir elekten geçirin, iki yüz mililitre su ekleyin. Bir öğünden yarım saat önce günde bir milimetrenin günde 2-3 kez tüketilmesi.

  3. böbrekler bir çorba kaşığı alın çam, iki yüz mililitre kaynar su ekleyin, yarım saat kadar bir buhar banyosunda durun, sonra buhardan çıkarın, örtün ve yirmi dakika bekletin. Bir süzgeçten geçirin ve sabah, öğlen saatlerinde ve akşam yemeğinden yirmi dakika önce bardağın üçte birini alın.

  4. Küçük çocuklardaki bezlerin kronik iltihabı böyle bir şekilde tedavi edilir: daha fazla yaprak sökmek anne ve üvey, Onları yıka ve suyu sıkın. Aynı miktarda soğan suyu ve kuru kırmızı şarapla karıştırın (konyak alabilir, ancak yüz mililitre su, bir çorba kaşığı konyak oranında seyreltilmelidir). Bir çorba kaşığı için çare günde üç kez iç. Kullanmadan önce üç parça su ile seyreltin. Çok hızlı mikropları öldürür. Aynı zamanda çocuk çok az alkol kullanır.

  5. İnce bir rende rendeleyin veya sarımsaktaki dört sarımsakları ezin sarımsak, iki çorba kaşığı adaçayı tozu ile karıştırın, bir litre kaynar su ekleyin, kapağı kapatın ve bir saat dörtte bir buhar banyosuna koyun. Kırk beş dakika bekle, elek içinden geç. Günde üç kez veya dört kez 50 mililitre ye. Ayrıca, her yarım saatte bir boğazla boğazı sulandırmalısınız.

  6. Birkaç dişeti alın sarımsak ve onlardan suyu sıkın. Bu meyve suyu ile bademcikler yağlayın. Suyu hafifçe su ile seyreltilebilir. Aynı şekilde, bademcik ve propolis tentürü tedavi etmelisiniz.

  7. doğranmış bir bardak alın kırmızı pancar, masa sirkesi bir çorba kaşığı ekleyin, emmek için ıslatın, suyu sıkın ve ağzınızı ve boğazınızı yıkayın. Bir tane iki çorba kaşığı yutabilirsin.

  8. Camı al kırmızı şarap (iyi), yirmi sarmaşık yaprakları, bir tutam tuz ekleyin ve pişirin. Boğazın sulanması için ortaya çıkan araçlar. Ortamı önceden ısıtın. Ağız kokusu için de etkilidir.

  9. İki yaşındaki yaprakların iç sularını kullanın. aloe. Bir çay kaşığı günde bir kez - bir gece uykusundan sonra. On gün boyunca kullanım süresi. Bundan sonra dört hafta dinlenmelisin. Bezlerin iltihaplanması kronik ise, on gün daha içebilirsiniz.

  10. suyu alın aloe ve ona oranla bal ekleyin: suyunun bir kısmı balın üç kısmıdır. Sabah ve akşam iki hafta boyunca bademcikler tedavi edin.

  Özellikle kronik bir hastalığın uzun süreli tedavisi söz konusu olduğunda, oral preparasyon için tıbbi preparasyonlar tercih edilir. toplama oluşturan bileşenler, yan etkileri birbirlerini etkisini güçlendirir, ve aynı zamanda yumuşatmak (ya da nötralize) olmasıdır. Geleneksel tıp bitkilerin etkileşimin bütün inceliklerini aşina deneyimli bitki tarafından yapılmış kanıtlanmış ücretleri kullanılmasını önermektedir. Kronik bademcik iltihabının tedavisi için dikkat etmeniz gereken birkaç etkili ücret sunuyoruz.

  Koleksiyon 1. Antibakteriyel ve anti-enflamatuar fitoit.
  Malzemeler: ot Aziz sarı kantaron, Hint kamışı kökü, nergis çiçekleri, çim anne ve üvey anne, şakayık kökü, pelin otu, papatya çiçekleri, siyah frenk üzümü yaprağı, rezene otu, kekik otu, bitki adaçayı, okaliptüs yaprakları. Tüm bileşenler eşit miktarlarda alınmalıdır.

  Hazırlama yöntemi: Bir çay kaşığı 18-25 bir sıcaklık ile 200 ml su dökülür? C, 4 saat ısrar ediyor. Bundan sonra infüzyonu ateşe verin ve iki dakika kaynatın, ardından hemen süzün.

  Ilacı günde iki kez 100 ml alın. Ayrıca bu bileşikle boğazını durulayın.

  Koleksiyon 2. Immunostimulating ve antibakteriyel koleksiyon.
  Malzemeler: otsu çim 20g; çim atkuyruğu alanı 10g; ot St John's wort 15 g parfüm verdi; efedra 5g çimen; Çekirge otu 15g; ezilmiş gül kalçaları 25g; meyan kökü 5g; Leuzea 15g kökleri ile köksap; calamus 25g köksapı; 20g sapan bir şakayık kökleri ile köksap; elecampane yüksek 10g kök. Koleksiyonun derlenmesi sırasında farklı bitkilerin ve parçalarının farklı bir kütle / hacim oranına sahip olduğu, eczane ağırlıklarının kullanıldığı akılda tutulmalıdır.

  Yöntem: yemek toplama kaşığı, kısık ateşte on dakika süreyle 200ml su dökün kaynatın ve bir saat bekletin. İnfüzyonu süzün ve günde altı kez 50 ml alın, tada bal ekleyin.

  Toplayın 3. Anti-inflamatuar ve antiseptik. Kompozisyon: calendula çiçekleri 15g; Papatya çiçeği 10g; meyan kökü 10g; Labrador çayı 10g; kireç çiçeği 10g; elecampane 10g kökü; adaçayı çimen 15g; okaliptüs yaprakları 20g.

  Hazırlama Usulü: Toplanan bir yemek kaşığı, 200 ml su dökün, beş dakika kaynatın, sonra altı saat ısrar edin.

  Durulama için infüzyon ve ayrıca günde üç kez bir masa kaşığı üzerinde yutulması içindir.

  Bilmeniz ÖNEMLİ! Boğaz ile ilişkili boğaz ağrısı ve hastalıkları için etkili ilaç, Olga Larina tarafından tavsiye!

  ... Kronik bademcik iltihabı ile daha fazla mücadele edemeyenler, emin bir karar verirler - ameliyat için gitmek. Yetişkinlerde bademcikler kaldırılması bebeklere göre biraz farklıdır. Herşeye karşı ve ona karşı tartmanız gerekir. Çeşitli laboratuvar testlerini tekrar tekrar geçirin. Kontrendikasyonların varlığını veya yokluğunu kontrol edin. Pratikte görüldüğü gibi, cerrahi müdahale sadece bağışıklık "büyümesinin" tam olarak yeniden imkansız olduğu durumlarda kullanılır. Sürecin nasıl gittiği ve sonuçlarının neler olduğu hakkında, aşağıda ele alalım.

  Tonsillektomi iletimi için endikasyonlar ↑

  • Kronik streptokokların bademcik iltihabı. İkincinin kandaki varlığı sadece genel kan testinin sonucunu gösterir. İzin verilen antistreptolizin oranlarının aşılması pozitif bir sonuçtur. Bir grup antibiyotiklerin kompleks uygulaması her zaman beklenen olumlu etkiyi veremez. Bu gibi durumlarda, çözüm bir - bir işlemdir;
  • Uzun bir süre için, salgı bezlerinin hacminde, hava yollarının tamamen veya kısmen üst üste binmesine yol açan, özellikle yutmada, özellikle katı bileşimde yutulduğunda ağrıya neden olan. Uyku sırasında, kısa bir süre için solunumda bir gecikme olur;
  • Vücudun bir bütün olarak zehirlenmesi ve bunun sonucu olarak kalbin yumuşak dokusunu, böbrekleri etkiledi. Onaylamak veya protesto etmek için, revoproby, C-reaktif protein için karmaşık bir analizin sunulması gerekmektedir;
  • paratonsillar alevlenme: Bu, inflamatuar süreçlerin komşu organlara yayıldığı ve yumuşak dokuları etkilediği zamandır. Genişleme, bir grup ilaç tarafından susturulabilir, ancak, aşırı durumlarda, ameliyatı içerir;
  • İlaç tedavisi yöntemlerinin tam etkisizliği.

  Hazırlık aşaması ↑

  Yetişkinlerde palatine bademcikler kaldırılması bir hastanede gerçekleştirilir. Analizler verilir:

  • kan, idrar;
  • trombosit sayısı;
  • bir pıhtılaşma faktörü.

  Ek olarak, ana doktorların preoperatif sonuçlarına ihtiyaç duyulmaktadır, liste ayakta tedavi kartına ek olarak eklenmiştir. Herhangi bir patoloji veya değişiklik bulunursa, hızlı tanı ve konsültasyon gereklidir. Hastada zayıf kan pıhtılaşabilirliği varlığında, indeksi artırmak için birkaç hafta boyunca bir dizi ilaç reçete edilir. Müdahale tarihinden en az bir ay önce aspirin kullanmayı bıraktığınızdan emin olun.

  Doğrudan operasyon ↑

  Zaman ve yer profil doktoru tarafından belirlenir. Tüm bezleri çıkardı. Bununla birlikte, bir bademcik kesildiğinde sık görülen durumlar vardır. Bu ciddi doku hipertrofisi için tipiktir.

  ORT'ın KOKU? Ağızdan gelen "hoş olmayan koku" banal ciddi bir hastalığa dönüşür. İnsan ölümlerinin yaklaşık% 92'si, çıkarılabilecek parazitlerden kaynaklanır!...

  "Başlangıç" dan beş saat önce yemek yemeyi bırakmanız tavsiye edilir, süt içilir. Üç saat boyunca, su içmek kesinlikle yasaktır.

  Bebeklerde olduğu gibi operasyon lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Kas içi olarak kırk dakika boyunca enjekte edildi. Hasta koltukta rahatça oturur. Bademcikler ağızdan kesilir. Boyundaki insizyon hakkındaki mitler, çene, doğru değil.

  Operasyon yöntemleri ↑

  • Klasik versiyon: makas, neşter, döngü. Uzun süre kanıtlanmış bir yöntem, ancak eskidir. Eksi - tamamen geri yüklemek uzun zaman alır;
  • kızılötesi tipte lazer cerrahisi: lazer işlemde yer alır. Artı: ağrı yok, kan yok, kanama yok, hızlı iyileşme yok. Eksi - doktorun becerileri yetersiz olduğunda yanma olasılığı yüksek;
  • Ultrasonik neşter: yumuşak dokular 85 ° C'ye ısıtılır, bundan sonra kesilir. Artı - hasar yok, hızlı bir kurtarma işlemi. Eksi - kanama olasılığı yüksektir;
  • polar koter: soğuk bir durumda bir radyo-bıçak yardımıyla çıkarılması, dokular ısınmaz. Tüm bezi ve bir kısmını kesin. Artı - ağrı belirtisi yok, rehabilitasyon için minimum süre, neredeyse hiç komplikasyon yok. Eksi - münhasıran durağan anestezi. Sürecin toplam süresi yarım saatten fazla değildir. Hastanın odasında sağ tarafa dönün ve şişliği gidermek için boynuna buz uygulayın. Tükürük yutulmaz, ancak özel bir kaba tükürür. Beş saat sonra hafif yiyecekler alabilirsiniz. Belki başım dönüyor, panik yapmayın.

  Hasta, ameliyat tipine ve iyileşme sürecine bağlı olarak 3 ila 9 gün boyunca taburcu edilebilir. Hilal sırasında boğazda bir ağrı olur, bu normaldir. Her şey dolduktan sonra. Ağrıyı azaltmak için ağrı kesici ilaçların uygulanması mümkündür. Birkaç ısınma sıkıştırması yapın.

  Evde bakım ↑

  Cerrahi etkiler iyileştikçe, yüzeyde sarımsı bir renk oluşur. Saçılana kadar, ağız boşluğunu durulamak kesinlikle yasaktır. Müdahalenin ardından bir ay içinde, çok fazla konuşmanın, vücuda güçlü fiziksel aktivite vermenin, katı yiyecekler yemenin tavsiye edilmemesi tavsiye edilir. Bir süre için sauna ve solaryumları unutabilirsiniz. Ağzı iyice durulayın. Ibuprofen almayın. Tadı reseptörleri bir miktar üzülecek, bir ay sonra aktivitelerini geri alacaklar. Bazı durumlarda, iştahta azalma, bazı gıdalara karşı bağışıklık, ayrıca geçicitir.

  GERÇEK ÖNEMLİDİR! Şu anda boğaz ağrısından kurtulmanın ucuz bir yolunu bulabilirsin...

  BİLMİYOR >> Olası komplikasyonlar:

  • İlk iki haftada bol bol kanama var. Kanama durumunda, onun yanında yat, boynuna buz tut, bir ambulans çağır;
  • bir kişinin sesini değiştirmek;
  • Enfeksiyon açık bir yara olduğunda, ağırlaştırıcı bir form geliştirmek mümkündür.

  Açıklanan olası olumsuz tezahürlerin arka planına karşı, pek çok hasta tutmayı reddeder.

  Kontrendikasyonlar ↑

  • Sık kanamanın eşlik ettiği kardiyovasküler sistemin disfonksiyonu;
  • Şiddetli formda diabetes mellitus;
  • tüm formlarda tüberküloz;
  • hipertansiyon.

  Böyle durumlarda lalaksotomi, bir lazer operasyonunun bir analogu olarak reçete edilir. Bezde bir lazer kesimi yapılır ve pürülan bir oluşum izlenir. Yöntem çok etkili değildir, çünkü delik genellikle tıkanır ve tekrar tekrar tekrarlanmalıdır. Böyle bir müdahale, birçok kişinin beğenisine değil. Resmi veriler, yetişkinlerde bezlerin çıkarılmasının ergenliğe göre% 45 daha az olduğunu göstermektedir. Temel olarak, hastalar ilaç tedavisi ile sınırlıdır.

  Yürütülmesinde geçici kısıtlama:

  • aybaşı kanaması;
  • ağız boşluğunda çürükler;
  • Diş etleri iltihap aşamasındadır;
  • test sırasında bulaşıcı hastalık;
  • hamileliğin son üç ayı;
  • bademcik iltihabının aktif fazı;
  • başka bir kronik hastalık.

  Şaşırtıcı bir gerçek. Ameliyattan sonra, dilin ve dilaltı amigdalanın aktivitesi aktive edilir, bu da "kapı" nın kalecinin işlevini sıralar ve mikropların vücuda girmesini en aza indirir.

  Bademciklerin kaldırılmasıyla ilgili olarak, hem destekçileri hem de rakipleri vardır. Elbette bademcikler diğer organlar gibi işlevlerini yerine getirirler, fakat eğer bir enfeksiyonla enfekte olurlarsa ve enflamatuar sürecin odağı ise, daha iyi çıkarılmalıdırlar. Çoğunlukla kronik form ihmal edilen bir süreçtir ve ağızda sürekli enfeksiyondan kurtulmanın tek yolu olur, bu da sadece hoş olmayan semptomlarla rahatsızlık getirmez, aynı zamanda tüm organizmanın zehirlenmesine neden olur.

  Ameliyatın reddi, davranışından çok daha ciddi sonuçlara yol açabilir. Etkilenen dokular daha da kötü bir olumsuz etkiye sahiptir. Yani, kesin bir cevap vermeden önce her şeyi birkaç kez tartmanız gerekir. Ne yapmalı ve nasıl karar vermeli, sadece senin için düşün. Ancak kendi sağlığını korumak için izin verilmez. Makul ol. Genç yaştan vücuda dikkat et.

  Önerilen okuma

  Bademcikler (bademcikler), lenfoid faringeal halkanın bir parçası olan ağız boşluğunun mukozada yer alan oval şekilli lenfoid doku birikintileridir. Eşleştirilmiş (tubal ve palatine) ve eşleştirilmemiş (farengeal ve lingual) bademcikler izole edin. Bademcikler gözenekli bir yapıya sahiptir. Palatinler, enfeksiyöz ajanlar için bir tür tuzak olan ve aynı zamanda koruyucu hücreler üreten foliküller içeren lacunlardır.

  • bariyer: ağız boşluğunda hapsolmuş mikroorganizmaların hava ile tutulması;
  • immünojenik: bademciklerin olgunlaşmış B- ve T-lenfositlerinde;

  Çocuklarda ve yetişkinlerde kronik bademcik iltihabı (sürekli genişlemiş bademcikler) nedenleri

  • Lenfoid oluşumlarda sık sık görülen akut enflamatuar süreçler (boğaz ağrısı, ARVI):
   • bademciklerin dokularındaki değişim - lenfoid dokunun konnektif dokuya dönüşümü - kendini arındırma yeteneğinin kaybı;
   • lakunanın daralması ve deformasyonu;
   • lakunanın içeriğinin durgunluğunun oluşumu ve pürülan tıkaçların oluşumu;
   • Tamamen bazı lakunaları kaplayan yaraların oluşumu ve bunların içinde enfeksiyöz içerik vardır.
  • Çok yüksek oranda bulaşma gösteren kalıtsal yatkınlık.
  • Bağışıklığı baskılayan eş zamanlı faktörler: stres, kötü beslenme, olumsuz ekolojik durum, vb.

  Bağışıklık sistemi önemli değişikliklere uğrar, bu nedenle kronik bademcik iltihabı otoimmün hastalıklar olarak sınıflandırılır. Değişen bademcikler işlevini sürdürür ve kronik bir enfeksiyon kaynağı haline gelir. Dışarıdan küçük enfeksiyon saldırısı klinik olarak ağır, SARS, angina neden olur ve patolojik mikrofloranın sürekli varlığı üst solunum yolu hastalıklarının tedavisi karmaşık hale her zaman, antibiyotikler ve antiviral direnç gelişimine yol açar.

  Çocuklarda bademciklerin özellikleri

  Farinksin lenfoid formasyonları maksimum büyüklüğe 5-7 yıl ulaşır. Çocukluk döneminde bademciklerin kendine has özellikleri vardır - hala büyümekte olan oluşumlara ek olarak, lakunların içlerindeki içeriğin durgunluğunu artıran dar bir şekli vardır.

  Ancak bademciklerin normal büyümesi, doğal (hastalık) ve yapay (aşılama) bakteriyel ve viral enfeksiyonlara bağlı patolojik büyüme sivri rahatsızlıkları tarafından bozulur.

  Böylelikle, bademciklerin parçası olduğu bağışıklık sistemi, enfeksiyöz atak, kalıtsal yatkınlık ve bademciklerin patolojik büyümesi kusurları kronik bademcik iltihabının gelişmesine yol açmaktadır.

  Kronik tonsillit için tehlikeli olan nedir?

  Sürekli olarak bademcikler içinde olan kronik bir enfeksiyon odağı, vücudu zehirleyen ve bağışıklık sistemine daha da fazla basan bir toksin kaynağıdır. Toksik ürünler iç organlara kan akımı tarafından taşınan ve onların (kalp kapakçıkları, böbrek dokusunda, eklemler bakteriyel hasarı) etkiler, ama en önemlisi "get" yakın yatan yapılara ve insan / çocuk sürekli kulak iltihabı, rinit ve konjunktivit takip edilmektedir.

  Hipertrofiye bağlı lenfoid doku, solunum, normal uyku ve hatta konuşmayı bozar. Bu nedenle, tonsillektomi problemi genellikle çocukluk döneminde, bazen de yaşam belirtileriyle bile ortaya çıkar.

  Bademcikler kaldırılması için endikasyonlar

  Yetişkinlerde ve çocuklarda, tonsillektomi hayati önem taşıyan cerrahi için koşulsuz endikasyonlar söz konusudur:

  • Juina ven trombozu veya anjina komplike olan sepsis;
  • beta hemolitik streptokok bir hasta veya onun yakın akraba (çok yüksek riskli) ile enfeksiyon sırasında böbrek, kalp, eklem ve sinir sistemi komplikasyonları;
  • Sürekli şiddetli anjina akışı (yüksek ateş, şiddetli ağrı, masif destek);
  • Tedavide kullanılan ana antibiyotik gruplarına anjina + alerjinin şiddetli seyri;
  • Boğazın arka planında peritonsillar apse oluşumu;
  • Akut romatizmal kalp hastalığı;
  • Solunum veya yutmayı önleyen lenfoid dokunun hiperplazisi;
  • 1 yıl boyunca antibakteriyel, fizyoterapik, sanatoryum-tedavi tedavisinin arka planında kronik bir hastalığın remisyonunun olmaması.

  Tonsillektomi ayrıca aşağıdaki durumlarda haklı olarak kabul edilir:

  • yıl boyunca 7'den fazla angina vakası;
  • 2 yıl üst üste 5 yıldan fazla angina vakası;
  • art arda 3 yıl boyunca yılda 3'ten fazla angina vakası.

  Ayrıca aşağıdaki semptomlarla birlikte her bir angina vakasının eşlik etmesi:

  • T 38,8'den fazla;
  • bezlerde iltihaplanma;
  • servikal l / y'de anlamlı bir artış;
  • Hemolitik grup A streptococcus ekimi.
  • PFAPA sendromu - 3-6 hafta sonra sık sık tekrarlama;
  • Streptokok enfeksiyonunun arka planında çocuklarda otoimmün nöropsikiyatrik bozukluklar.

  Diğer durumlarda, beklemede ve doktorda sürekli gözetim ile pozisyon almanız önerilir.

  Bademcikleri çıkarmak için yöntemler

  Tüm tonsillektomi yöntemleri bir hastanede gerçekleştirilir ve cerrahi müdahalelere atıfta bulunur, özel eğitim ve muayeneler gerektirir. Her durumda anestezi yöntemi tek tek seçilir - lokal ve genel anestezi kullanmak mümkündür.

  “Soğuk” ve “sıcak” tonsillektomiler vardır, ancak bu sınıflandırma tamamen doğru değildir, çünkü bir dizi modern yöntem soğuk algınlığına dayanmaktadır.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Evde anjin tedavisi nasıl - en iyi ve en etkili öneriler

Angina, gökyüzünde, nazofarengeal ve lingual bademciklerde akut inflamatuar bir süreçtir. Çoğu zaman, bu hastalık çocuklukta teşhis edilir ve çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir.

Bademcik çeşitleri, bulundukları yer ve olası hastalıklar

Oral kavite ve nazofarenkse yerleşmiş olan lenfepitel doku küme- lerine ortak parsiyel bezlerde bademcikler denir. En az bir kez iltihaplanmalarına rastlamayan böyle bir insanla tanışmak zordur.