Loading

Bademciklerin lazerle çıkarılması, avantajları ve dezavantajları

Bugün, klasik cerrahi operasyon yerini bademcik kaldırmak için birçok yol vardır. Büyükbabanın yöntemlerinin çok ötesine geçen otolaringoloji, bir lazer neşterini hizmete soktu.

Genel olarak, bir lazer aynı dalga boyuna sahip tek yönlü bir radyasyon kaynağıdır. Bu dalganın dinine bağlı olarak doku üzerinde farklı bir etki yapılır. Bademcikleri çıkarırken, lazer ışınının yıkıcı ve sinterleme etkileri söz konusudur. Birincisi dokunun çıkarılmasına izin verir, ikincisi kanamaya izin vermez ve enfekte olabilen açık yara yüzeylerini önlemeye izin verir.

Bademciklerin lazerle çıkarılması türleri

 1. Radikal tonsillektomi. Amigdala'nın tamamen çıkarılması.
 2. Lazer ablasyon. Bu tür bir operasyonda, sadece amigdala'nın üst tabakaları çıkarılır. Amigdalanın korunmuş kısmında lacunas genişler, bu da bunlardan pus ve patolojik dokunun çıkarılmasına izin verir.

Operasyon ve bademciklerin durumu ile takip edilen hedeflere bağlı olarak farklı tipte lazerler kullanılır.

 • Fiber Optik Lazer Amigdalaların çoğu inflamasyondan etkilendiği zaman kullanılır.
 • Holmium lazer Amigdala içindeki odakları elimine eder, dokunulmamış çevredeki sağlıklı dokuları bırakır.
 • Kızılötesi lazer sadece dokuları ayırmak değil, aynı zamanda bunları sabitlemek de mümkündür.
 • Karbon lazer dokunun buharlaşmasının etkisini verir. Etkisi altında, amigdala ve enfekte alanların hacmi azalır.

Bademcikleri çıkarmak ne zaman gereklidir?

Bu zaten kaldırılmış bademciklerin görünüşüdür

Açıkçası, bademcikleri kaldırmak için bir ihtiyaç vardır durumlar o kadar çok değil. onlardan kurtulmak diğer organlarda ve bademcikler irinli odaklarının sistemlerinin tehdit riskleri bu lenfoid yapılar olmadan kalır ağır bastığı durumlarda gereklidir. Tonsillektomi eğer endikedir

 • Bir hastada bir yıl boyunca anjina miktarı dörde eşit veya daha büyüktür,
 • Tekrarlanan antibiyotik ve fizyoterapi kursları, bir yıl içinde kronik bademcik iltihabının stabil bir şekilde düşmesine yol açmaz.
 • Zaten, kalp komplikasyonlarını (romatizmal miyokardit, miyokardiyal, bakteriyel endokardit, kalp yetmezliği), böbrek (piyelonefrit ve glomerulonefrit, böbrek yetmezliği), eklemler (reaktif artrit, romatizmal semptomlar), sinir sistemini (Chorea) sahip
 • akut romatizmal bir atak vardı ya da kronik romatizmal bir hastalık var.
 • Lenfoid dokunun hiperplazisi sonucu bademciklerin genişlemesi normal nefes almayı veya yutmayı önler.

Lazerle bademciklerin giderilmesinde kontrendikasyonlar

 • solunum (farenjit, rinit, sinüzit, larinjit, bronşit) da dahil olmak üzere akut enfeksiyöz hastalıklar.
 • Kronik hastalıkların alevlenmesi.
 • Onkolojik patolojiler.
 • Diabetes mellitus tip 1 ve ikinci dekompansasyon.
 • Kardiyovasküler ve solunum sistemlerinin dekompanse hastalıkları.
 • Pıhtılaşma ihlali ile ilişkili kan hastalıkları.
 • Yaş on yıl.
 • Gebelik.

Lazer çıkarmanın avantajları ve dezavantajları

İkinci gün ameliyat sonrası bademciklerin niş, fotoğraf

 • Kanama yoktur, bu da posthemorajik akut demir eksikliği anemisi riski yoktur. Ayrıca, damarların elektrokoagülasyonuna gerek yoktur. Bu avantajlı olarak lazer tonelektomisini klasikten ve bir mikrodebroder kullanarak ayırır.
 • Operasyon lokal anestezi altında yapılabilir. Sonuç olarak, anesteziklere karşı daha az alerji ve intolerans riski vardır.
 • Operasyon süresi on beş dakikadan yarım saate kadardır. Genel cerrahi müdahale çok daha uzundur.
 • Lazerle bademciklerin çıkarılması ayaktan hastaya yapılabilir. Ameliyattan sonra uzun bir iyileşme gerekmez, çalışma yeteneğini kaybetmeyin.
 • Açık yara yoktur, bu yüzden enfekte olamaz. Postoperatif dönemde antibiyotiklere ihtiyaç yoktur.
 • Bir ziyaret için, kronik tonsillit tedavisi uzun vadeli sorun çözüldü.
 • Anestezinin sonlandırılmasından sonra olası doku ve ağrı yanıkları.
 • Bir lazerle bademciklerin çıkarılması, enfeksiyon için bariyer kaybına yol açar. Tonsillit yerine farenjit, larenjit, bronşit alabilirsiniz.
 • Ablasyon ile lenfoid doku tamamen ortadan kalkmadığı için hastalığın nüksleri mümkündür.
 • Böyle bir prosedürün maliyeti oldukça yüksektir ve doktorun belirli becerilerini gerektirir. Bademciklerin lazer çıkarılması fiyatları dalgalanma, klinik imajına ve ekipman maliyetine bağlıdır.

Bademciklerin lazer tedavisi nasıldır?

Lokal anestezi uygulanmaktadır: bir analjezik, faringeal mukozaya (çoğu zaman, dikaine) püskürtülür. Daha sonra, bademcik forseps ile kavranır ve yavaş yavaş aparat eki tarafından yayılan bir lazer ışını ile altta yatan dokulardan uzaklaştırır. Hasarlarsa iyileşmeye çalışan damarlar, lazer aglomera olur, kanın akmasına izin vermez.

Video: lazerle bademciklerin çıkarılması

Operasyon kalitesi

Radikal tonsillektominin bir lazer kullanarak etkinliği% 80'e yaklaşır. Ablasyon bademcik iltihabının tekrar gelişimi için yer bırakır. Klasik operasyonla karşılaştırıldığında, bir neşter ve makas ile bademcikler ve bir ilmek ile büzgülerin ayrılması ile insizyon kullanıldığında, iyileşme süresi biraz daha uzun olabilir. Bu, mukozal yanığın izin verildiği durumlarda mümkündür. Genel olarak, pürüsel odakları ortadan kaldırma görevi, hastanın sağlığını ve iş kapasitesini tehdit eden operasyon, çok iyi bir seviyede başa çıkmaktadır. Sadece başı ve elleri ile doğru doktoru seçmek ve modern ekipman ve ilaçlar ile bir klinik seçmek için kalır.

Lazer laktotomi - değerlendirmeden edinildi

Bir lazerle bademcik kaldırmak

Bir lazerle bademciklerin çıkarılmasının etkinliğinden şüphe duyanlar için bir inceleme yazarım. Çocukluğundan beri kronik bademcik iltihabı çekiyordu. Hiçbir ilacın yararlı olmadığı açıktır. Mantarlar her gün tarandı, sindirim sisteminde daha fazla tıkanıklık kaldı. Sonuçlar en hoş değildir (kim hasta - bilir): Kötü nefes, boğazda "rahatsız" hissi, kronik yorgunluk, sürekli boğaz ağrısı, genel olarak, liste çok büyüktür.

Doktorlar silmemeyi, "koruyucu bariyeri" vb. Yok etmeyi ve neredeyse tüm dünyayı gezdirdiğini söylüyorlar. Evet, evet. Sonunda tükürdü ve lazeri çıkarmaya gitti. Ve pişman olmadı.

Kişisel kaldırma deneyimi

Prosedürün kendisi pratikte ağrısız. Ve en önemlisi ucuz, Ben 5k için ürkütücü bir cerrahi yolu silmek için teklif edildiğinde, 2k Grivnası bölgesinde her şeyi yaptım (ücretsiz ENT'ler için sadece resepsiyonda biorozorları boşaltabilirsinizt). Analizlerden sadece genel bir kan testi istenmiştir. Hadi gidelim. Amigdala içine birkaç lidokain enjeksiyonu ve daha sonra, içindeki her şeyle birlikte, lazerle birlikte amigdala'nın büyük ve iltihaplı kısmını tam anlamıyla yakmak. Bir tarafta 15 dakika (farklı günlerde birkaç çağrı ile silinebilir, hepsi hastaya bağlıdır, her şeyi bir kerede silmeleri için ısrar ettim). eksileri domuz parçası gibi etin sadece hoş olmayan bir koku, birkaç saat için pan boşaltmak unuttum. Ve hatta nefes dayanır.Snort, duman boğazını bu yakar bütün. Ancak, her şey tolere edilebilir ve sadece sinirlerinize bağlıdır. ödem, muhtemelen bir enjeksiyon anestezi azaltacak bazı "tarayıcı" altına uç Yağlamak merhem, iyot, anda, (İlaçların bir demet atamaİlaçları attım, daha da kötüye gitmedim) ve eve bırakalım. Çok yemek ve sıcak içmek için, elbette, ilk üç gün olamaz. Sağlıklı bir ödemeniz olacak, yutma yıpratacak, konuşması zordur (Üç veya dört gün sonra, her şey göreceli bir standart haline gelecek). İlk hafta, neredeyse her gün kavurma yerini iyileştirmek için daha az güçlü bir lazerin kullanıldığı tedaviye gittim.ağrısız ve lidokain yok), merhem ile bulaşmış ödem azalır. Sonra başka bir ay ya da öylesine bir ya da iki hafta bir sınav için. Prensip olarak her şey.

Altı ay sonra tekrarlama olmadı. Hiçbir şey iltihaplı ya da incinmedi. Sadece genel refahın belirgin olarak iyileştiğini söyleyebilirim, ruh hali çok daha iyi oldu, yutmak çok daha kolaydı ve en önemlisi ağızdan ve trafik sıkışıklığından hoş olmayan bir koku yoktu. Kısacası Tavsiye ederim. Eğer bademcik iltihabı varsa - acil olarak lazeri çıkarın, pişman etmeyin.

Bir lazerle bademciklerin çıkarılması: ameliyat türleri, artıları ve eksileri, sonuçları

Tonsillit, tüm kulak burun boğaz hastalıkları listesinde en sık görülen olaydır. Bu şaşırtıcı değildir, çünkü insan vücuduna giren tüm enfeksiyonlar, öncelikle koruyucu "çit" ini tahrip ederek bezlere yerleşir.

Kronik bademcik iltihabı (bademciklerin iltihaplanma durumu) ve sürekli anjin tedavisinin başarısızlıkla sonuçlanmasıyla doktorlar, radikal önlemlere, yani hasarlı bademciklerin giderilmesine öneriyorlar. Bugün, pek çok pratik yöntem geliştirildiği için, eski "dede" yöntemlerini başarılı bir şekilde değiştirerek, nadiren geleneksel cerrahi operasyonlara başvurulmaktadır. Kulak burun boğaz uzmanları lazer aletlerini kullanmaya başladı.

Lazer, belli bir uzunlukta dalgalarla tek taraflı radyasyon kaynağı olarak işlev görür. Hasarlı doku bölgeleri üzerindeki etki derecesi, bu dalgaların uzunluğu ile belirlenir. Çıkarma işleminde, lazer ışını bir çift eylem üretir:

 • Kırılma etkisi. Tüm dokuları çıkarmanızı sağlar.
 • Sinterleme etkisi. Kanamayı durdurur ve ameliyat sırasında açık yaraların oluşması nedeniyle enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur.

Lazer tedavisi yöntemleri

Bugün için iltihaplı bademcik kaldırmak için iki yöntem vardır:

 1. Radikal eleme yolu. Bademciklerin mutlak çıkarılmasını ima eder.
 2. Lazer ablasyon kaldırma. Sadece enflamasyonlu bademciklerin yüzeysel tabakaları etkilenir. Ayrıca, kalan kısmı lacuna genişleterek, enfekte doku ve pürülan birikimlerden arındırılır.

İstenen sonuç ve iltihaplı alanların durumu, çalışma prosedürleri sırasında uygulanacak olan lazer tipini belirler:

 1. Fiber Optik. Amigdala yüzeyi neredeyse tamamen etkilendiğinde kullanılır.
 2. holmiyum. Amigdala çevresindeki bozulmamış dokuların korunmasını sağlar, içindeki enfeksiyöz odakları yok eder.
 3. kızılötesi. Dokuları yok etmenizi ve onları bağlamanızı sağlar.
 4. Karbonlu. Amigdala'nın büyüklüğünü ve hasarlı bölgelerini azaltır.

Operasyon için endikasyonlar

Prensip olarak bademciklerin çıkarılması gereken pek çok vaka yoktur. Doktorlar, diğer sistem ve organların enfeksiyon riski altında olduğunda benzer önlemlere başvurur. Ayrıca, aşağıdaki faktörlerin varlığı cerrahiye yol açar:

 • sık sık boğaz ağrısı insidansı (yılda 4'den fazla vaka);
 • Fizik tedavi seanslarının sonuçlarına ve antibiyotik ilaçlarının sürekli alınmasına rağmen, aralıksız bademcik iltihabı stabil remisyon aşamasına geçmez;
 • hastanın kalp aktivitesi - romatizmal ateş, miyokardiyal distrofi, miyokardit, viral endokardit alanında komplikasyonları vardır;
 • "pyelonefrit" veya "böbrek yetmezliği" tanısının varlığı;
 • eklem hastalıkları - romatizmal ağrı, artrit;
 • kronik romatizmanın yanı sıra akut romatizmal atakların anamnezinin varlığı;
 • merkezi sinir sistemi hastalıkları;
 • doku hiperplazisi ve sonuç olarak, bademciklerin büyümesi nedeniyle normal nefes alma ve yutulmamasıdır.

Operasyonu engelleyen faktörler

Tüm hastalar böyle bir operasyon bekleyemez. Bazı faktörler bu terapiyi önler:

 • akut viral enfeksiyonları olan hastanın hastalığı (örn. farenjit veya sinüzit);
 • kronik rahatsızlıkların alevlenme periyodu;
 • onkolojik karakterde patolojik değişiklikler;
 • "diabetes mellitus", "tüberküloz" ve "hemofili" tanısının varlığı;
 • Solunum sistemi, kan damarları ve kalp problemleri;
 • zayıf kan pıhtılaşması;
 • 10 yaşın altındaki çocuklar;
 • hamilelik dönemi.

Lazer tedavisi tüm artıları ve eksileri

Aşağıdaki avantajlar koşulsuz avantajlara bağlanabilir:

 • Kanamanın olmaması: Bu nedenle, hasta tanılarına akut formda demir eksikliği anemisi eklemeyi riske atmaz.
 • Operasyon sırasında lokal anestezi kullanımına izin verilir, bu nedenle alerji belirtileri riski azalır.
 • Operasyon, cerrahi yöntemlerle karşılaştırıldığında oldukça geçicidir.
 • Lazer çıkarılması ayakta tedavi edilebilir. Bu uzun bir iyileşme ve sakatlık gerektirmez.
 • Açık yara yoktur, enfeksiyondan korkmazsınız. Ameliyattan sonra antibiyotik almayın.
 • Bir ziyaret obsesif ve halsiz bademcik iltihabından kurtulabilir.

Herhangi bir tıbbi manipülasyon gibi, bademciklerin lazer çıkarılması bazı dezavantajlar olmaksızın değildir:

 • Nadiren, ancak hala anestezi eyleminin sonlandırılması sonucu olarak dokuların yanı sıra ağrı yanıklar.
 • Bunların çıkarılması, vücudu bulaşıcı saldırılardan koruyan bariyer kaybına yol açar. Değişim bademcik iltihabı bronşit, larenjit veya farenjit gelebilir.
 • Ablasyon yaparken, dokular tamamen çıkarılmadığı için hastalığın nüks ettiği vakaların olası bir tezahürüne hazırlıklı olmanız gerekir.
 • Bu prosedürlerin fiyatı oldukça yüksektir. Hizmetlerin maliyeti, esas olarak, kliniğin itibarı ve ekipmanın kalitesi ile dalgalanır ve belirlenir. Prosedürü yapan doktorun biraz tecrübesi olmalı.

İşlem sırasında neler beklenir?

İlk olarak, hastaya lokal anestezi dozu verilir, daha sonra mukoza anestezi ile tedavi edilir. Daha sonra doktor, bademciği özel forsepslerle kavrar ve dokudan lazer ışını ile hafifçe soyulur. Hasarlı damarlara kanama olmaz, lazer onları sinterlemiştir. Ameliyat sonrası ilk birkaç gün boyunca, cerrahların doğru ve dengeli beslenmeyi sıkı bir şekilde takip etmesi önerilir. Tavsiyeler, serin sıvı gıda ve su kullanımına indirgenmiştir.

Postoperatif prognoz ne kadar uygundur?

Uzmanlar kadar yedi yıl veya daha fazla süreyle saklanır hastanın, sağlığının kalıcı bir iyileşme sağlamak. Adam inatçı boğaz ağrısı, bademcik iltihabı inziva, kaybolan letarji ve güçsüzlük, orada canlılığını ve tonunu işkence etmeyi. Zararsız soğuk algınlığı bile çok daha az rahatsız olacaktır. Eski hasta nihayet kesinlikle artıracaktır yaşam bu kalitede "ebediyen hasta" hissetmek sona, o toplumun tam bir ünite olarak görüp planlarını uygulamak mümkün olacak.

Ablasyon yöntemi, tonsillitin tekrarlanan gelişimi ile doludur. Radikal önlemlerin kullanımı yüzde sekseneye kadardır. Yanıklar varsa, iyileşme periyodu biraz uzar, ancak bu makas ve neşterler kullanılarak geleneksel işlemden daha iyidir. Esas olan şey, lazerle kaldırma işleminin, pürülan kümelerin odaklarını ortadan kaldırarak hastanın çalışma yeteneğini ve sağlığını koruma görevi ile tamamen başa çıkmasıdır.

Kuşkusuz, kronik bademcik iltihabını tedavi etmek için başarısız girişimlerde, kesinlikle operasyona katılmalısınız. Sadece tecrübeli ve kalifiye bir doktorun yanı sıra iyi ekipman ve modern ilaçlara sahip bir tıp kurumu seçmek için kalır. Kural olarak, bu tür hizmetler esas olarak özel tıp merkezleri tarafından sağlanmaktadır.

Bademcik ve bademciklerin lazerle alınması

Bademciklerin lazerle alınması lenfadenoid oluşumlarının (palatine tonsiller) kesilmesi için ağrısız bir işlemdir. Cerrahi manipülasyonlar sırasında, ameliyat edilen dokular metal bistüri yerine lazer ışınıyla kesilir. Monokromatik dar ışın radyasyonu sadece yumuşak dokuları değil, aynı zamanda kan kaybını önleyen küçük kapları da "mühürler".

Makalenin içeriği

Açık yara yüzeylerinin olmaması, lazer ektomisinin en önemli avantajlarından biridir.

Gecikmiş kanamanın olmaması nedeniyle, ameliyat edilen dokuların epitelleşmesini hızlandıran septik iltihaplanma riskini azaltır.

Rehabilitasyon programının kuralları gözlenirse, 10-15 gün sonra orofarenksin mukoza zarının bütünlüğünün tam bir restorasyonu gözlenir.

Lazer tonsillektominin özgüllüğü

Lazer tonzillektomi lenfadenoid oluşumlarını gidermek için en travmatik olmayan yollardan biridir. Operasyon sırasında uzman, sadece aşırı dokuları kesmekle kalmayan, aynı zamanda hasarlı damarları paralel olarak kesen bir lazer cihazı kullanır. Bu, ciddi kan kaybını ve solunum yollarında kanın aspirasyonunu önler.

Kulak burun boğazında, cerrahi manipülasyonları yürütmek için iki ana yöntem vardır:

 1. lazer ektomi - perimendalic lif ile palatine bademcikler tamamen kaldırılması;
 2. lazer ablasyon - büyümüş veya hastalıklı doku ajanlarının kısmi eksizyonu.

Önemli! Cerrahi sadece komplikasyonların gelişmesi için ciddi ön koşullar varsa yapılır: kronik bademcik iltihabı, zag- laz apsesi, vb.

Bezlerin kısmi eksizyonunun lokal immünitede keskin bir azalmayı önlediği anlaşılmalıdır. Lenfadenoid oluşumlarının en azından bir kısmını korumak mümkün ise, cerrah, hastanın ablasyon geçirdiğini ileri sürer, ancak gelecekte hipertrofinin (doku proliferasyonu) olmadığını garanti etmez.

Lazer tonsillektomi çeşitleri

Bugüne kadar, bademcikler ve bademciklerin bir lazerle (tonsillektomi) çıkarılması en az 4 yoldan gerçekleştirilebilir.

Teknik seçim, yumuşak doku hasarı derecesi ve operasyon tarafından izlenen hedeflerin derecesi ile belirlenir:

 • kızılötesi lazer - sadece kesmek değil, aynı zamanda dokuları lehimlemek için;
 • Fiber optik lazer - ağrısız ve minimum kan kaybı ile birlikte okromindalnymi dokuları ile birlikte bademcikleri çıkarır;
 • holmievy laser - bademcik iltihabının sadece etkilenen bölgelerini keser, el değmemiş yakın lenfoid dokuları bırakır;
 • Karbon lazeri - salgılarının "buharlaşmasını" artırır, bunun sonucunda hacimleri azalır.

Fiber optik ve kızılötesi lazerler genellikle bezleri çıkarmak için kullanılırken, holmiyum ve karbon ablasyon için kullanılır.

Lazer, ameliyat sonrası dokuların septik iltihaplanmasını önleyen "steril" bir araçtır. Mukozada ameliyat edilen bölgelerin enfeksiyonunu provoke etmek için, sadece yanlış ameliyat öncesi hazırlık ve rehabilitasyon programı tarafından onaylanan önerilere uyulmamasıdır.

Endikasyonlar ve kontrendikasyonlar

Tam anlam cerrahi tedavi için birçok gösterge bulunmamaktadır. romatizmal ateş, menenjit, piyelonefrit, miyokardit, ensefalit vb: Sadece ciddi sistemik komplikasyonların bir tehdit olduğu bu durumlarda tavsiye bademcik kaldırın Aşağıdaki durumlarda bademcik ameliyatı yapılmalıdır:

 • paratonazil apsesi;
 • kronik tonsillit sık relapsları;
 • KBB hastalıklarının ilaç tedavisindeki yetersizliği;
 • lenfadenoid doku hiperplazisi;
 • beta-hemolitik streptokok ile bezlerin yenilmesi;
 • böbrekler ve kalpten komplikasyonların oluşumu.

Enfekte organların eksizyonu, bakteriyel endokardit, reaktif artrit ve küçük korrea gelişimine yol açabilir.

Operasyonel müdahale, özellikle genel ve lokal anestezi, iç organlarda daha büyük bir yük oluşturur. Bu nedenle, tonsilektomi yapmadan önce, kontrendikasyonlar göz önünde bulundurulmalıdır:

 • hemofili;
 • gebelik;
 • diabetes mellitus;
 • 5 yıla kadar yaş;
 • onkoloji;
 • Damar hastalığı;
 • kronik hastalıkların alevlenmesi.

Operasyona yönelik bireysel endikasyonlar ve kontrendikasyonlar, uygun testlerin yapılmasından sonra sadece ilgilenen hekim tarafından belirlenebilir.

Ekstrenin avantajları ve dezavantajları

Lazer ektomisinin, yumuşak dokuların bir neşter ve metal bir halka ile eksizyonunu içeren klasik prosedür yöntemine kıyasla birkaç önemli avantajı vardır. Bununla birlikte, optimal cerrahi tedavi yöntemini seçerken, sadece avantajları değil aynı zamanda dezavantajlarını da dikkate almak gerekir:

Bir kural olarak, bezlerin lazerle çıkarılması, orofarenksin mukoza zarında yaygın iltihaplanma yokluğunda gerçekleştirilir. Prosedür sırasında, dokular çok sıcak olur, bu da yanıklara neden olabilir. Postoperatif komplikasyon olasılığını azaltmak için, bir paratonsillar apse gelişmesi ile operasyon, geleneksel bir bisturi ve bir metal halka kullanılarak gerçekleştirilir.

Operasyonun hazırlanması ve ilerlemesi

Prosedür için ön hazırlık, ektomiden 3-4 saat önce içmeyi ve içmeyi reddetmeyi içerir. Danışma sırasında, uzman hastaya operasyonun gelecekteki seyri ve rehabilitasyon programı tarafından belirlenen kurallara uymanın önemi hakkında bilgi verir. Tüm önerilerin uygulanması, ciddi postoperatif komplikasyonların olmamasını garantiler.

Lazer tedavisinin en önemli avantajlarından biri ameliyatın kısa sürmesi ve genel anestezi ihtiyacının olmamasıdır. Lokal anestezi "Lidokain", dokuların hassasiyetini ve sonuç olarak tüm prosedürün acısını en aza indirmenize izin verir. Tonsillektomi toplamda 20-30 dakikadan fazla sürmez, daha sonra hasta eve gidebilir.

Bir lazerle bademciklerin uzaklaştırılması nasıldır?

 1. Hasta bir otorinolaringolojik sandalyede oturur ve gözleri lazer ışınlarından korumak için özel gözlükler verir;
 2. Boğaz ve bademcik mukozaları lokal anestezi ile tedavi edilir;
 3. Lenfoid formasyonları dokuların tam uyuşmasından sonra, lazer elektrot beslenir;
 4. forseps uzmanının yardımıyla amigdalayı ele geçirir ve ardından etkilenen dokuları lazer ışınıyla çıkarır.

Bezlerin doğrudan çıkarılması, hastanın solunumu geciktiğinde ancak derin inhalasyondan sonra gerçekleşir.

Operasyonun başarısı büyük ölçüde cerrahın niteliklerine ve yaptığı hareketlerin doğruluğuna bağlıdır. Geniş yara yüzeyleri ve yanıkların yokluğunda, orofarenksin mukoza zarı 1-2 hafta içinde yenilenir. Catarrhal işlemlerinin gerilemesini hızlandırmak için, eczül sonrası ilk birkaç gün içinde, konsantre olmayan bir tuzlu çözelti ile gargara yapmak istenir.

Tonsillektominin etkinliği

Bir lazerin "bıçak" kullanımı ile ektominin etkinliği% 80'e yakın iken, ablasyon sıklıkla lenfadenoid dokuların hiperplazi relapslarına yol açar. Klasik bademcik çıkarma yöntemine kıyasla, lazer tedavisi daha az travmatiktir. Cerrahi müdahale sırasında sinir uçları kısmen açığa çıkar ve bu da ağrının azaltılmasına yardımcı olur.

Metal neşterden farklı olarak, bir lazer ışını kan damarlarının pıhtılaşmasına katkıda bulunur. Bu sadece kan kaybını değil aynı zamanda ameliyat edilen dokuların septik iltihaplanmasını da önler. Cerrahın lazerle hastayla "interaktif" teması, patojenik partiküllerin (hepatit, HIV) bulaşma riskini azaltır. Rehabilitasyon sırasında hasta, enfeksiyöz hastalıkların gelişmesini önlemek için antibiyotik ve immünostimulantlar içmeye yeterlidir.

Tonsillit: lazerle bademciklerin çıkarılması

Çocukluktan beri, herkes boğazının ne olduğunu biliyor. Soğuk dondurma yiyor, çok soğuk sıvı içiyor ya da soğuk havada uzun süre yürüyorumsa rahatsızlık çekiyoruz. Bu saldırı neredeyse her kıştan çok fazla şey üstlenir.

Ancak, boşluklarda çok fazla enfeksiyon biriktiğinde, nekrotik mikroplardan ve kan hücrelerinden kalın bir pus tabakası oluşur. Aşırı yük nedeniyle bademciklerin çalışması yavaşlar, patojenlerin sayısı artar. Boğaz ağrısına dönüşebilen iyi bilinen bir kronik bademcik iltihabı vardır. Ve bildiğiniz gibi, bu hastalık sonuçları ve yıkıcı komplikasyonları nedeniyle tehlikelidir:

 • yaklaşık 2 hafta sonra, mikroplar kan dolaşımına girer, zehirlenme meydana gelir, tüm organları zehirler;
 • Bir kişi kas ve eklem dokularında ağrı hisseder, ESR, hemoglobin düşüşlerini artırır;
 • mikroplar enflamatuar süreçlere yol açar - sinüzit, prostatit;
 • iltihaplı bademcikler genellikle streptococcus A, şiddetli rahatsızlıklara yol açar - romatizma, bir kişinin böbrekleri etkileyen eklemleri, kasları, kalp, glomerulonefriti etkileyebilir.

Modern tıbbın birtakım yenilikleri vardır, bu sayede bademcik iltihabı ile herhangi bir rahatsızlık duymadan çalışma sağlanır. Lazer, mikrodebridge, ultrason ile bademciklerin çıkarılması, dokuların kısmen çıkarılması için minimum hasar ile gerçekleştirilir.

Böylece, manipülasyon sonrası komplikasyon riski minimize edilir ve iyileşme süresi kısalır. Tam anlamıyla 1-2 gün içinde normal hayata dönebilirsiniz. Doktorlara göre, bir lazerle bademciklerin çıkarılması sonbahar mevsiminde üretilmekte daha iyidir.

Şimdiye kadar, bademcikler bir neşter ile kurtulma yöntemi korunmuştur. Evet, prosedürü hafifçe söylemek hoş olmayan bir şey:

 • Cerrah skar dokusunu kesmek için bir neşter kullanır, amigdala döndürülür ve bacak kesilir;
 • Operasyon sırasında kan sürekli akar, hasta psikolojik ve acı verici strese maruz kalır;
 • uzmanlar uzun süredir bu tür işlemlerin kaldırılmasını savundular, çünkü tüm bademciğin kaldırılması bronşlara, akciğerlere ve trakeaya olan enfeksiyonlara erişim sağlıyor.

Bir bademcikli bademciklerin bademcik iltihabının giderilmesinin yanı sıra, galvanoküler kullanımı ile bir yöntem vardır - yumuşak bir doku yakılarak kesilir. Bu durumda, kan anında pıhtılaşır, operasyon hızla geçer.

Ancak, prosedürün olumsuz yönleri de vardır:

 • Cihaz çevreleyen dokuların yanmasına yol açabilen 400 derecelik bir sıcaklıkta çalışır;
 • Sonuç olarak, postoperatif dönemde yanmış dokuların restorasyonunu beklemek, hastanın ağrılarından acı duyması, ağızdan kötü koku duyması gerekir.

İltihaplı dokulardan kurtulmanın bir başka yolu da kriyocerrahidir: etkilenen bölgeler şiddetli soğuktan etkilenir, dokular ölür, sadece sağlıklı kalıntılar ve hızlı bir iyileşme olur. Bu yöntemin dezavantajı, bazı hastaların anatomik özelliklerine bağlı olarak tekrarlanan soğuk maruz kalma olasılığıdır.

Kronik bademcik iltihabında bademciklerin uzaklaştırılması ve sonuçları

Bademcikler çıkarılması

Başlamak için, herhangi bir işlem ciddi. Ancak bazen böyle bir müdahale olmadan yapamaz. Sebepler çok farklı olabilir, ancak var olduklarından, kararın doğru olduğuna şüphe yoktur. Başka bir şey korku. Her şeyin iyi gidip gitmeyeceğinden ve cerrahi müdahalenin gerçekten gerekli olup olmadığından şüphe uyandıran yapışkan, nahoş bir his. İnternette, saygın "yetkililer" ve "uzmanların" toplandığı, deneyimlerini, belirsizliklerini, öznel görüşlerini ve hatta bazen fantastik spekülasyonları paylaştığı birçok özel forum tarafından ısıtılıyor.

palatine adenoidlerin çıkarılması


Bu makalede, tonsillektomi veya palatine adenoidlerin çıkarılması gibi bir prosedür hakkında konuşmak istiyorum. Ortak insanlarda bademcikler veya bademcikler de denir. Bu ihtiyacın nedenleri farklı şekillerde ele alınabilir, ancak neden hala var olduğu için, bundan kaçmak anlamsızdır. Elbette operasyon, uzun bir kutuda, düzenli olarak ağızdan sağlığa, yorgunluğa ve kötü kokuya neden olan kasvetli bir duruma düşebilir.

İkincisi özellikle tatsız çünkü her birimiz her gün insanlarla iletişim kurmak zorundayız. İltihaplı bademcikler eriyik ve form tapaları - çok hoş olmayan bir koku yayınlayan lor benzeri kütle yığınları.

Ve bu da yaşamı aşırı derecede gölgeleyebilir, karşı cinsle, yabancılarla ve hatta arkadaşlarla ilişkilerde psikolojik engeller oluşturabilir.

Glandin aci hali

Neyse ki, şeytan boyalı olduğu kadar korkunç değildir. İnternette, pek çok insan tonsillektominin olumsuz etkilerini şöyle yazar: Nazofarenks enfeksiyonlarına karşı korunma ortadan kalkacak, soğuk algınlığı ve hastalık eğilimi artacak ve bağışıklık da zarar görecektir. Hepsi öyle, tartışmak anlamsız. Bademcikler insan vücudunun önemli bir organıdır, ama eğer halihazırda kabul edilebilir bir duruma getirildiyse, o zaman koruyucu işlevleri artık gerçekleştirilemez. Ağzınızda çürüyen etten başka bir şey yok ve bunu unutma.

Korkma


Operasyonun kendisi çok basit ve popüler inancın aksine acı verici değil. O nahoştur, evet, ama sana çok acı çekmeyecek. Ve en önemlisi - bu uçuyor. İyi bir KBB cerrahı yaklaşık on dakika süreyle idare edecektir. Bundan önce, doktor size lokal anestezi (anestetik) enjekte edecek, yüzünü alkollü yün ile silecek ve tek kullanımlık bir elbise ile saracaktır. Ve o iş için aşağı düşecek, sadece sizi neşelendirmek için dikkati dağıtır, komik değil ama yine de şakalarla böyle bir durumda. Dışarıdan dişçiye bir yolculuk gibi görünüyor: aynı sandalye, aynı tükürük (daha fazla kan var ve evet: onu görmelisin, nilüfer), gözlerinde aynı lamba ışığı; Sadece matkabın ıslık sesi değil, ama en iyisi.

Ve şimdi, 10-15 dakika sonra korkularınız ve operasyonun kendisi geride. Her şey yolunda görünüyor ama...

Ameliyat sonrası dönem

En tatsız şey başlıyor. Postoperatif dönemin ilk günü, sizin ya da başka bir şekilde hastanede geçireceğiniz. Ve elinde bir dizüstü bilgisayar ya da bir kitap ile değil ve sağ tarafta bir sıradaki saatlerce bir pozisyonda yatıyor. Aynı zamanda, viskoz-kırmızı tükürük ağız kenarından tıbbi kaba akacak ve sağlık durumu ideal olmaktan uzak olacaktır. Asıl mesele katlanmaktır ve çok yakında çok daha iyi olacaksınız. Mesela, ertesi gün hastaneden ayrıldım. Tabii doktorun izni ile.

Ve ayrıca: birkaç gün boyunca sıvı / kararsız gıda, boğaz ağrısı, bazen düşük sıcaklık, sevdiklerinizle zor iletişim. Ama ebediyen, eziyet süremez ve er ya da geç daha iyi hissedersin. Kişisel deneyimlerimden üç gün sonra kendimi çok iyi hissettiğimi ve hastanenin iki haftasının bilgisayar başında sessiz bir ev tatiline dönüştüğünü, kitap okuduğunu ve en sevdiğiniz TV dizilerini izlediğini söyleyeceğim.

Yani doktor hala "bıçağın altında uzan" diye tahmin ederseniz, çekinmeyin ve korkmayın. Bunu daha kolay üstesinden geleceğiniz bir test olarak ele alın.

Bir lazerle bademciklerin çıkarılması: ameliyat türleri, artıları ve eksileri, sonuçları

Tonsillit, tüm kulak burun boğaz hastalıkları listesinde en sık görülen olaydır. Bu şaşırtıcı değildir, çünkü insan vücuduna giren tüm enfeksiyonlar, öncelikle koruyucu "çit" ini tahrip ederek bezlere yerleşir.

Kronik bademcik iltihabı (bademciklerin iltihaplanma durumu) ve sürekli anjin tedavisinin başarısızlıkla sonuçlanmasıyla doktorlar, radikal önlemlere, yani hasarlı bademciklerin giderilmesine öneriyorlar. Bugün, pek çok pratik yöntem geliştirildiği için, eski "dede" yöntemlerini başarılı bir şekilde değiştirerek, nadiren geleneksel cerrahi operasyonlara başvurulmaktadır. Kulak burun boğaz uzmanları lazer aletlerini kullanmaya başladı.

Lazer, belli bir uzunlukta dalgalarla tek taraflı radyasyon kaynağı olarak işlev görür. Hasarlı doku bölgeleri üzerindeki etki derecesi, bu dalgaların uzunluğu ile belirlenir. Çıkarma işleminde, lazer ışını bir çift eylem üretir:

 • Kırılma etkisi. Tüm dokuları çıkarmanızı sağlar.
 • Sinterleme etkisi. Kanamayı durdurur ve ameliyat sırasında açık yaraların oluşması nedeniyle enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur.

Lazer tedavisi yöntemleri

Bugün için iltihaplı bademcik kaldırmak için iki yöntem vardır:

 1. Radikal eleme yolu. Bademciklerin mutlak çıkarılmasını ima eder.
 2. Lazer ablasyon kaldırma. Sadece enflamasyonlu bademciklerin yüzeysel tabakaları etkilenir. Ayrıca, kalan kısmı lacuna genişleterek, enfekte doku ve pürülan birikimlerden arındırılır.

İstenen sonuç ve iltihaplı alanların durumu, çalışma prosedürleri sırasında uygulanacak olan lazer tipini belirler:

 1. Fiber Optik. Amigdala yüzeyi neredeyse tamamen etkilendiğinde kullanılır.
 2. holmiyum. Amigdala çevresindeki bozulmamış dokuların korunmasını sağlar, içindeki enfeksiyöz odakları yok eder.
 3. kızılötesi. Dokuları yok etmenizi ve onları bağlamanızı sağlar.
 4. Karbonlu. Amigdala'nın büyüklüğünü ve hasarlı bölgelerini azaltır.

Operasyon için endikasyonlar

Prensip olarak bademciklerin çıkarılması gereken pek çok vaka yoktur. Doktorlar, diğer sistem ve organların enfeksiyon riski altında olduğunda benzer önlemlere başvurur. Ayrıca, aşağıdaki faktörlerin varlığı cerrahiye yol açar:

 • sık sık boğaz ağrısı insidansı (yılda 4'den fazla vaka);
 • Fizik tedavi seanslarının sonuçlarına ve antibiyotik ilaçlarının sürekli alınmasına rağmen, aralıksız bademcik iltihabı stabil remisyon aşamasına geçmez;
 • hastanın kalp aktivitesi - romatizmal ateş, miyokardiyal distrofi, miyokardit, viral endokardit alanında komplikasyonları vardır;
 • "pyelonefrit" veya "böbrek yetmezliği" tanısının varlığı;
 • eklem hastalıkları - romatizmal ağrı, artrit;
 • kronik romatizmanın yanı sıra akut romatizmal atakların anamnezinin varlığı;
 • merkezi sinir sistemi hastalıkları;
 • doku hiperplazisi ve sonuç olarak, bademciklerin büyümesi nedeniyle normal nefes alma ve yutulmamasıdır.

Operasyonu engelleyen faktörler

Tüm hastalar böyle bir operasyon bekleyemez. Bazı faktörler bu terapiyi önler:

 • akut viral enfeksiyonları olan hastanın hastalığı (örn. farenjit veya sinüzit);
 • kronik rahatsızlıkların alevlenme periyodu;
 • onkolojik karakterde patolojik değişiklikler;
 • "diabetes mellitus", "tüberküloz" ve "hemofili" tanısının varlığı;
 • Solunum sistemi, kan damarları ve kalp problemleri;
 • zayıf kan pıhtılaşması;
 • 10 yaşın altındaki çocuklar;
 • hamilelik dönemi.

Lazer tedavisi tüm artıları ve eksileri

Aşağıdaki avantajlar koşulsuz avantajlara bağlanabilir:

 • Kanamanın olmaması: Bu nedenle, hasta tanılarına akut formda demir eksikliği anemisi eklemeyi riske atmaz.
 • Operasyon sırasında lokal anestezi kullanımına izin verilir, bu nedenle alerji belirtileri riski azalır.
 • Operasyon, cerrahi yöntemlerle karşılaştırıldığında oldukça geçicidir.
 • Lazer çıkarılması ayakta tedavi edilebilir. Bu uzun bir iyileşme ve sakatlık gerektirmez.
 • Açık yara yoktur, enfeksiyondan korkmazsınız. Ameliyattan sonra antibiyotik almayın.
 • Bir ziyaret obsesif ve halsiz bademcik iltihabından kurtulabilir.

Herhangi bir tıbbi manipülasyon gibi, bademciklerin lazer çıkarılması bazı dezavantajlar olmaksızın değildir:

 • Nadiren, ancak hala anestezi eyleminin sonlandırılması sonucu olarak dokuların yanı sıra ağrı yanıklar.
 • Bunların çıkarılması, vücudu bulaşıcı saldırılardan koruyan bariyer kaybına yol açar. Değişim bademcik iltihabı bronşit, larenjit veya farenjit gelebilir.
 • Ablasyon yaparken, dokular tamamen çıkarılmadığı için hastalığın nüks ettiği vakaların olası bir tezahürüne hazırlıklı olmanız gerekir.
 • Bu prosedürlerin fiyatı oldukça yüksektir. Hizmetlerin maliyeti, esas olarak, kliniğin itibarı ve ekipmanın kalitesi ile dalgalanır ve belirlenir. Prosedürü yapan doktorun biraz tecrübesi olmalı.

İşlem sırasında neler beklenir?

İlk olarak, hastaya lokal anestezi dozu verilir, daha sonra mukoza anestezi ile tedavi edilir. Daha sonra doktor, bademciği özel forsepslerle kavrar ve dokudan lazer ışını ile hafifçe soyulur. Hasarlı damarlara kanama olmaz, lazer onları sinterlemiştir. Ameliyat sonrası ilk birkaç gün boyunca, cerrahların doğru ve dengeli beslenmeyi sıkı bir şekilde takip etmesi önerilir. Tavsiyeler, serin sıvı gıda ve su kullanımına indirgenmiştir.

Postoperatif prognoz ne kadar uygundur?

Uzmanlar kadar yedi yıl veya daha fazla süreyle saklanır hastanın, sağlığının kalıcı bir iyileşme sağlamak. Adam inatçı boğaz ağrısı, bademcik iltihabı inziva, kaybolan letarji ve güçsüzlük, orada canlılığını ve tonunu işkence etmeyi. Zararsız soğuk algınlığı bile çok daha az rahatsız olacaktır. Eski hasta nihayet kesinlikle artıracaktır yaşam bu kalitede "ebediyen hasta" hissetmek sona, o toplumun tam bir ünite olarak görüp planlarını uygulamak mümkün olacak.

Ablasyon yöntemi, tonsillitin tekrarlanan gelişimi ile doludur. Radikal önlemlerin kullanımı yüzde sekseneye kadardır. Yanıklar varsa, iyileşme periyodu biraz uzar, ancak bu makas ve neşterler kullanılarak geleneksel işlemden daha iyidir. Esas olan şey, lazerle kaldırma işleminin, pürülan kümelerin odaklarını ortadan kaldırarak hastanın çalışma yeteneğini ve sağlığını koruma görevi ile tamamen başa çıkmasıdır.

Kuşkusuz, kronik bademcik iltihabını tedavi etmek için başarısız girişimlerde, kesinlikle operasyona katılmalısınız. Sadece tecrübeli ve kalifiye bir doktorun yanı sıra iyi ekipman ve modern ilaçlara sahip bir tıp kurumu seçmek için kalır. Kural olarak, bu tür hizmetler esas olarak özel tıp merkezleri tarafından sağlanmaktadır.

Bademciklerin lazerle alınması

Bademciklerin lazerle alınması klasik cerrahiye bir alternatiftir. Lazer aynı dalga boyunda tek yönlü radyasyon kaynağıdır. Doku üzerindeki etki şekli bu dalganın uzunluğuna bağlıdır. Palatine bademcikler üzerindeki operasyon sırasında, yıkıcı ve caking ışın etkileri söz konusudur. Birincisi dokunun çıkarılması için gereklidir ve ikincisi açık yara yüzeyinin, yani enfeksiyona karşı savunmasız bir alanın ortaya çıkmasını önler.

Tabii ki, herhangi bir cerrahi müdahalede olduğu gibi, pek çok hasta, endişe duymadan bademciklerin çıkarılması konusunda hemfikirdir. Böyle radikal bir adımdan korkarak, operasyona bir alternatif bulmaya çalışıyorlar. Doktor bademciklerin lazerle çıkarılmasını önerirse, hasta sonuçlarla ilgilenir ve ağda, çoğunlukla olumlu olan, ama yine de şüphe duyulan yorumları okur. Doğru kararı vermemize yardımcı olacak kapsamlı bilgiler sağlamaya çalışacağız.

Bademciklerin lazerle çıkarılması türleri

Radikal tonsillektomi, palatine bademciklerin tamamen çıkarılmasını gerektirir. Aksine, lazer ablasyon sadece bezlerin üst tabakalarına maruz kalmayı içerir. Amigdalanın korunmuş kısmında, lakunalar genişler, onlardan ise patolojik dokular ve irin çıkarılabilir.

Operasyon sırasında farklı tipte lazerler kullanılabilir. Seçim cerrahi müdahalenin hedeflerine ve salgı bezlerinin durumuna bağlıdır.

 • Bir holmiyum lazeri, amigdala içindeki odaklar üzerinde hareket edebilir, böylece çevreleyen sağlıklı dokular sağlam kalır.
 • Amigdala'nın büyük bir kısmının inflamasyondan etkilendiği durumlarda fiber optik lazer kullanılır.
 • Kızılötesi lazer ve kumaşları ve bağları ayırır.
 • Karbon lazeri, doku buharlaşmasının etkisini sağlar; bunun sonucu olarak, amigdala ve enfekte alanların hacmi azalır.

Bezlerin lazer çıkarılması için endikasyonlar

Parafin bademciklerinin, diğer organlara yöneltilen tehdidin, pürürasyonlu odakların operasyona eşlik eden riskleri aştığı durumlarda çıkarılması gerekir. Aşağıdaki durumlarda cerrahi müdahale önerilmektedir:

 • yıl boyunca hastanın 4 kez veya daha fazla bir anjina vardı;
 • Tekrarlanan antibiyotik ve fizyoterapi kurslarına rağmen, bir yıl içinde hastalığın kalıcı remisyonu olmaz;
 • sinir sistemi, eklemler, böbrekler veya kalp komplikasyonları var;
 • Hasta kronik romatizmal hastalıktan muzdariptir veya akut romatizmal atak geçirmiştir;
 • Bezlerdeki artış hastanın normal nefes almasına ya da yutmasına izin vermez.

Bezlerin lazerle çıkarılmasında kontrendikasyonlar

Bazı durumlarda, bademciklerin lazerle çıkarılması için cerrahi yapılamaz. Örneğin, yaş faktörleri büyük önem taşımaktadır. Operasyon sadece hasta 10 yaşından büyükse yapılabilir.

Palatine bademciklerin lazerle çıkarılması, bazı patolojik durumların varlığında gerçekleştirilmez. Bunlar arasında akut enfeksiyöz hastalıklar, kronik hastalıkların alevlenmesi, diabetes mellitus, onkolojik patolojiler ve pıhtılaşma bozuklukları sayılabilir. Ameliyat için bir başka kontrendikasyon hamileliktir.

Operasyon nasıl yapılır?

Hasta bir koltukta oturur, farinks lidokain veya başka bir analjezik ile tedavi edilir. Duyarlılık ortadan kalktığında, bezlere bir lazer elektrot uygulanır.

Bademciklerin yüzeyinin işlenmesi birkaç aşamada gerçekleştirilir (her biri yaklaşık 10-15 saniye sürer). Büyük lacunas genişler ve kenarları yumuşatılır, bu da pürülan kitlelerin birikmesini önlemeye yardımcı olur. Lakeside içeriği dışarı akışını engelleyen yaralar disseke edilir.

Ameliyatı gerçekleştirmenin en yeni yöntemlerinden biri, dokuların termal maruziyet olmaksızın moleküler seviyede ayrıldığı koblonal tonsillektomidir. Bu düşük travmatik bir yöntemdir, ancak hala nadiren kullanılmaktadır.

Bezlerin lazer çıkarılmasının avantajları

Operasyon sonucunda kanama olmaz, yani posthemorajik akut demir eksikliği anemisi riski yoktur. Açık yara yoktur, bu yüzden enfeksiyondan korkmazsınız. Sonuç olarak, postoperatif dönemde antibiyotik almaya gerek yoktur.

Bir lazerle bademciklerin çıkarılması lokal anestezi altında gerçekleştirildiğinden, olasılık hastanın anestezi alerjisine veya tahammülsüzlüğüne sahip olmamasıdır. Prosedür, 15 ila 30 dakika arasında, yani klasik operasyondan daha az sürer.

Lazerle bademciklerin çıkarılması için yapılan cerrahi ayaktan tedavi ile yapılabilir. Uzun dönem postoperatif iyileşme süresi olmadığından, hasta çalışma yeteneğini kaybetmez.

Bezlerin lazerle alınmasının dezavantajları

Ablasyon lenfoid doku kısmen, gelecekte, hastalığın nüks kaldırılır beri. Prosedürün maliyeti oldukça yüksektir.

Ek olarak, palatin bademciklerinin uzaklaştırılmasının, enfeksiyon için bariyer kaybını ifade ettiği hatırlanmalıdır. Sonuç olarak, tonsillit larenjit, farenjit veya bronşit ile yer değiştirebilir.

Hastalığın tedavisi için 127 doktor bulundu: Angina

Sibmama - aile, hamilelik ve çocuklar hakkında

Tonsil giderim uzun vadeli sonuçları

 • Sayfaya:

Mesajınız Elenuwka »Mayıs 30, 2012 1:24

Mesajınız Katrina »Cmt Haz 24, 2012 3:23 pm» Teşekkürler

Mesajınız UmaTurman »Sal Jun 26, 2012 12:04

Mesajınız osen11 »Çar Ağu 01, 2012 6:08 pm

Mesajınız marina.117 »Paz Ara 23, 2012 8:42

Mesajınız Hindistan cevizi »Per 25 Nis 2013 13:01

Mesajınız * LILY * »Per 25 Nis 2013 14:19

Mesajınız Hindistan cevizi »Per 25 Nis 2013 7:04

Bir lazerle bademciklerin çıkarılması: ameliyat türleri, artıları ve eksileri, sonuçları

Tonsillit, tüm kulak burun boğaz hastalıkları listesinde en sık görülen olaydır. Bu şaşırtıcı değildir, çünkü insan vücuduna giren tüm enfeksiyonlar, öncelikle koruyucu "çit" ini tahrip ederek bezlere yerleşir.

Kronik bademcik iltihabı (bademciklerin iltihaplanma durumu) ve sürekli anjin tedavisinin başarısızlıkla sonuçlanmasıyla doktorlar, radikal önlemlere, yani hasarlı bademciklerin giderilmesine öneriyorlar. Bugün, pek çok pratik yöntem geliştirildiği için, eski "dede" yöntemlerini başarılı bir şekilde değiştirerek, nadiren geleneksel cerrahi operasyonlara başvurulmaktadır. Kulak burun boğaz uzmanları lazer aletlerini kullanmaya başladı.

Lazer, belli bir uzunlukta dalgalarla tek taraflı radyasyon kaynağı olarak işlev görür. Hasarlı doku bölgeleri üzerindeki etki derecesi, bu dalgaların uzunluğu ile belirlenir. Çıkarma işleminde, lazer ışını bir çift eylem üretir:

 • Kırılma etkisi. Tüm dokuları çıkarmanızı sağlar.
 • Sinterleme etkisi. Kanamayı durdurur ve ameliyat sırasında açık yaraların oluşması nedeniyle enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur.

Lazer tedavisi yöntemleri

Bugün için iltihaplı bademcik kaldırmak için iki yöntem vardır:

 1. Radikal eleme yolu. Bademciklerin mutlak çıkarılmasını ima eder.
 2. Lazer ablasyon kaldırma. Sadece enflamasyonlu bademciklerin yüzeysel tabakaları etkilenir. Ayrıca, kalan kısmı lacuna genişleterek, enfekte doku ve pürülan birikimlerden arındırılır.

İstenen sonuç ve iltihaplı alanların durumu, çalışma prosedürleri sırasında uygulanacak olan lazer tipini belirler:

 1. Fiber Optik. Amigdala yüzeyi neredeyse tamamen etkilendiğinde kullanılır.
 2. holmiyum. Amigdala çevresindeki bozulmamış dokuların korunmasını sağlar, içindeki enfeksiyöz odakları yok eder.
 3. kızılötesi. Dokuları yok etmenizi ve onları bağlamanızı sağlar.
 4. Karbonlu. Amigdala'nın büyüklüğünü ve hasarlı bölgelerini azaltır.

Operasyon için endikasyonlar

Prensip olarak bademciklerin çıkarılması gereken pek çok vaka yoktur. Doktorlar, diğer sistem ve organların enfeksiyon riski altında olduğunda benzer önlemlere başvurur. Ayrıca, aşağıdaki faktörlerin varlığı cerrahiye yol açar:

 • sık sık boğaz ağrısı insidansı (yılda 4'den fazla vaka);
 • Fizik tedavi seanslarının sonuçlarına ve antibiyotik ilaçlarının sürekli alınmasına rağmen, aralıksız bademcik iltihabı stabil remisyon aşamasına geçmez;
 • hastanın kalp aktivitesi - romatizmal ateş, miyokardiyal distrofi, miyokardit, viral endokardit alanında komplikasyonları vardır;
 • "pyelonefrit" veya "böbrek yetmezliği" tanısının varlığı;
 • eklem hastalıkları - romatizmal ağrı, artrit;
 • kronik romatizmanın yanı sıra akut romatizmal atakların anamnezinin varlığı;
 • merkezi sinir sistemi hastalıkları;
 • doku hiperplazisi ve sonuç olarak, bademciklerin büyümesi nedeniyle normal nefes alma ve yutulmamasıdır.

Operasyonu engelleyen faktörler

Tüm hastalar böyle bir operasyon bekleyemez. Bazı faktörler bu terapiyi önler:

 • akut viral enfeksiyonları olan hastanın hastalığı (örn. farenjit veya sinüzit);
 • kronik rahatsızlıkların alevlenme periyodu;
 • onkolojik karakterde patolojik değişiklikler;
 • "diabetes mellitus", "tüberküloz" ve "hemofili" tanısının varlığı;
 • Solunum sistemi, kan damarları ve kalp problemleri;
 • zayıf kan pıhtılaşması;
 • 10 yaşın altındaki çocuklar;
 • hamilelik dönemi.

Lazer tedavisi tüm artıları ve eksileri

Aşağıdaki avantajlar koşulsuz avantajlara bağlanabilir:

 • Kanamanın olmaması: Bu nedenle, hasta tanılarına akut formda demir eksikliği anemisi eklemeyi riske atmaz.
 • Operasyon sırasında lokal anestezi kullanımına izin verilir, bu nedenle alerji belirtileri riski azalır.
 • Operasyon, cerrahi yöntemlerle karşılaştırıldığında oldukça geçicidir.
 • Lazer çıkarılması ayakta tedavi edilebilir. Bu uzun bir iyileşme ve sakatlık gerektirmez.
 • Açık yara yoktur, enfeksiyondan korkmazsınız. Ameliyattan sonra antibiyotik almayın.
 • Bir ziyaret obsesif ve halsiz bademcik iltihabından kurtulabilir.

Herhangi bir tıbbi manipülasyon gibi, bademciklerin lazer çıkarılması bazı dezavantajlar olmaksızın değildir:

 • Nadiren, ancak hala anestezi eyleminin sonlandırılması sonucu olarak dokuların yanı sıra ağrı yanıklar.
 • Bunların çıkarılması, vücudu bulaşıcı saldırılardan koruyan bariyer kaybına yol açar. Değişim bademcik iltihabı bronşit, larenjit veya farenjit gelebilir.
 • Ablasyon yaparken, dokular tamamen çıkarılmadığı için hastalığın nüks ettiği vakaların olası bir tezahürüne hazırlıklı olmanız gerekir.
 • Bu prosedürlerin fiyatı oldukça yüksektir. Hizmetlerin maliyeti, esas olarak, kliniğin itibarı ve ekipmanın kalitesi ile dalgalanır ve belirlenir. Prosedürü yapan doktorun biraz tecrübesi olmalı.

İşlem sırasında neler beklenir?

İlk olarak, hastaya lokal anestezi dozu verilir, daha sonra mukoza anestezi ile tedavi edilir. Daha sonra doktor, bademciği özel forsepslerle kavrar ve dokudan lazer ışını ile hafifçe soyulur. Hasarlı damarlara kanama olmaz, lazer onları sinterlemiştir. Ameliyat sonrası ilk birkaç gün boyunca, cerrahların doğru ve dengeli beslenmeyi sıkı bir şekilde takip etmesi önerilir. Tavsiyeler, serin sıvı gıda ve su kullanımına indirgenmiştir.

Postoperatif prognoz ne kadar uygundur?

Uzmanlar kadar yedi yıl veya daha fazla süreyle saklanır hastanın, sağlığının kalıcı bir iyileşme sağlamak. Adam inatçı boğaz ağrısı, bademcik iltihabı inziva, kaybolan letarji ve güçsüzlük, orada canlılığını ve tonunu işkence etmeyi. Zararsız soğuk algınlığı bile çok daha az rahatsız olacaktır. Eski hasta nihayet kesinlikle artıracaktır yaşam bu kalitede "ebediyen hasta" hissetmek sona, o toplumun tam bir ünite olarak görüp planlarını uygulamak mümkün olacak.

Ablasyon yöntemi, tonsillitin tekrarlanan gelişimi ile doludur. Radikal önlemlerin kullanımı yüzde sekseneye kadardır. Yanıklar varsa, iyileşme periyodu biraz uzar, ancak bu makas ve neşterler kullanılarak geleneksel işlemden daha iyidir. Esas olan şey, lazerle kaldırma işleminin, pürülan kümelerin odaklarını ortadan kaldırarak hastanın çalışma yeteneğini ve sağlığını koruma görevi ile tamamen başa çıkmasıdır.

Kuşkusuz, kronik bademcik iltihabını tedavi etmek için başarısız girişimlerde, kesinlikle operasyona katılmalısınız. Sadece tecrübeli ve kalifiye bir doktorun yanı sıra iyi ekipman ve modern ilaçlara sahip bir tıp kurumu seçmek için kalır. Kural olarak, bu tür hizmetler esas olarak özel tıp merkezleri tarafından sağlanmaktadır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Ne anjinle yiyemezsin, ne yiyebilirsin?

Anjina ile ilgili temel sorunlardan biri beslenme olacaktır. Boğazdaki ağrı sadece yemek yeme arzusuna katkıda bulunmaz, aynı zamanda besin alımını da önemli ölçüde engeller.

Larenjit bulaşıcı mıdır, değil mi?

Birçok ebeveyn bu soruyla ilgilenmektedir: larenjit bulaşıcıdır ya da değil midir? Açıkça, bu aile üyeleri birbirleriyle yakın temas halinde olduğu için, bir aile sorunu haline gelir.