Loading

Kronik tonsillitte bademcikler nasıl ve neden kaldırılır?

Bazı insanlar, düşük bağışıklık, kalıtsal yatkınlık veya başka sebeplerden dolayı sık boğaz hastalıklarına eğilimlidir. Düzenli angina kronik bademcik iltihabına dönüşür ve sonra bademciklerin nasıl çıkarılacağı sorusu ortaya çıkar. Ancak bazı işlevleri yerine getirmek için herhangi bir organa ihtiyaç vardır, bu nedenle tonsillektomi, hastaları veya doktorun isteğine bağlı olarak, salgı bezlerini kesmek için tıbbi nedenlerden dolayı kesinlikle yapılır.

Vücutta bezlerin rolü nedir?

önce bademcik kaldırmak, Neden ihtiyaç duyduklarını öğrenmek uygunsuz olmayacaktır. Bu eşleştirilmiş organ lenfatik dokudan oluşur ve farinksin her iki tarafında tonsil nişlerde bulunur. Ağzınızı açarsanız göz önüne alınabilir. Faringeal ve lingual bezlerin yanı sıra bitişik dokularda palatal bademcik lenfoid halka oluşturur. Soğuk hava ve mikropların ağız içine düşmesini engelleyen koruyucu bir bariyer görevi görür.

ne zaman bezler iltihaplıdır, Doktor akut tonsilliti teşhis ediyor. Bu durumda, vücudu enfeksiyonlardan korumak için yapılan işlev sona ermektedir, aksine bademciklerin kendileri bir enfeksiyon sıcaklığına dönüşmektedir. Hücreleri, ihmal edilmiş vakalarda çoğalır, kökler olarak adlandırılır, kulaklara doğru yönlendirilir. Bu durumda sonuçların ölümcül bir sonuca kadar çok ciddi olabileceğini anlamak zor değildir.

Önemli! Çocuklar yetişkinlerden daha güçlü anjin, soğuk algınlığı ve kronik tonsillite karşı hassastırlar. Bu nedenle önleyici tedbirlerin önemi ve çocuğun sağlığının izlenmesi.

Yetişkinler aynı zamanda nazofarenkste inflamatuar süreçlere eğilimlidir, bazen kronik bademcik iltihabı bademcikler - sağlık elde etmenizi sağlayan tek önlem.

Bezleri çıkarmanın yararı: "için" ve "karşıt" argümanlar

Bademciklerin kaldırılmasında çelişen görüşler vardır ve bu tedavi yönteminin taraftarları ve rakibi ikna edici argümanlar verir. Bu önemli bedenin vücudu enfeksiyöz ve viral hastalıklardan korumada rolü çok yüksektir. Eğer bademciği çıkarırsanız, bir kişi soğuk algınlığı, bronşit, grip, soğuk ve diğer sıkıntılardan korunacaktır. Bu nedenle, bezlerin çıkarılmasının nedenleri olduğu durumlarda bile, Bazı hastalar ameliyatı reddediyor.

Küçük hastalarda durum daha da ciddidir. Kesme Bezleri - bağışıklık sistemi üzerindeki yükün artmasının nedeni. Ergenlikten önce, bademcikler virüslerin ve patojenlerin solunum sistemine girmesini önleyen tek engeldir. Çocuk ergenliğe ulaştıktan sonra, palatine ve lingual bademcikler vücudun savunmasına bağlıdır, bu nedenle bu yaşta bezlerin çıkarılması (kesilmesi) bağışıklık sistemi üzerindeki yükte bir artışa yol açmaz.

Önemli: Çocuklarda bademcikler kaldırılması genel anestezi altında önerilmektedir.

Yetişkin hastalar şunu anlamalıdır: bademciklerin çıkarılmasının gerekip gerekmediği tıbbi endikasyonlarla belirlenir. Eğer öyleyse, direnmeyin ve iltihapın kendi kendine çözüleceğini düşünmeyin. Başlamış olan patojen süreç ortadan kalkmayacak ve iyi yerine bezler zarar görmeye başlayacak ve enfeksiyöz bir odağa dönüşecektir. Enflamasyon iç organlara yayılabilir ve kadınlar infertilite gelişebilir. Bununla birlikte, bademciklerin tamamen veya kısmen çıkarılmasının kontrendike olduğu birçok durum vardır.

Operasyona karşı argümanlar:

· Adet döngüsünün başlangıç ​​aşaması;

· Gebeliğin üçüncü trimesteri;

· Kronik bir hastalığın alevlenmesi;

Akut formda Tonsillit;

· 3. derece hipertansiyon;

Kan pıhtılaşma bozukluğu.

Bu nedenle, bir hastanın sıkıntılı bademcikleri olduğunda, bunları kaldırmak ya da çıkarmamak gerekir, dış muayeneye dayalı olarak karar vermek her zaman mümkün değildir. Bazen bir dizi test yapmalısınız.

Bademcikler üzerinde ameliyat için tıbbi endikasyonlar
Bademcik kaldırmak veya değil, doktor karar verir. Bu kesinlikle tavsiye edilmemekle birlikte, hasta ameliyatı reddedebilir.

Bademcik kaldırılması için ciddi endikasyonlar:

· Antibiyotiklerin, yıkar ve fizyoterapilerin tedavisinde kararlı remisyon eksikliği;

· Normal angina (yılda 4 veya daha fazla);

Streptokokların neden olduğu romatizma veya romatizmal ateş;

· Miyokardit, kalp yetmezliği;

Kalp kapaklarında hasar;

Kronik böbrek yetmezliği;

Post-streptokokal glomerülonefrit, piyelonefrit gelişimi;

· Bir insanın yutulması ve nefes alması zorlaştığı için bezlerin güçlü bir şekilde büyümesi;

· Pürülan boğaz ağrısı sonrası komplikasyon olarak görülen peritonsiller apseler.

Tüm bu durumlarda, bademciklerin çıkarılıp çıkarılmayacağına karar veremezsiniz: erteleme tehlikeli olabilir.

Operasyonu yürütme yöntemleri

Hasta bademciklerin nasıl kaldırılacağını önceden öğrenirse, yaklaşan cerrahi müdahaleye dair korkusu yoktur. Modern tıbbın içinde bademciklerin çıkarılmasında farklı yöntemler vardır ve her birinin artıları ve eksileri vardır.

Lazer Kaldırma

Lenfuralik doku kızılötesi lazer kullanılarak kesilir. Cerrahinin dezavantajı, yanlışlıkla sağlıklı bir dokuya zarar verme riskidir. Artı yöntem, postoperatif ödem oluşturulmaması ve rehabilitasyon sürecinin komplikasyon olmadan pratik olarak devam etmesidir.

Geleneksel operasyon

Konservatif cerrahi girişim, bezin üzerine bir döngü asarak ya da bir neşterle kesilerek bezin çekilmesi gerçeğini azaltır. Rehabilitasyon uzun bir süre sürer, işlem sırasında ve sonrasında hastanın boğaz ağrısı görülür. Artı, sadece bir: Kaldırma tekniği doktorlar tarafından çok iyi işlenmiş, hata veya profesyonel olmayan eylemlerin olasılığı sıfıra indirilmiştir. Bu şekilde hastalıklı organı çıkarmaya ya da başka birini tercih etmeye değer, hasta karar verir (bir seçenek olması şartıyla).

Ultrasonik neşter

Ultrasonik uzaklaştırma, yüksek sıcaklığın etkisi altında meydana gelir: lenfatik doku 80 dereceye kadar ısıtılır ve hızlı bir şekilde kesilir. Cerrahi sırasında hafif bir kanama meydana gelebilir, ancak genelde bu yöntem geleneksel çıkarmadan daha az ağrılıdır. Boğaz tamamen birkaç gün içinde iyileşir. Bu yöntemi seçerken bezlerin çıkarılmasının sonuçları minimaldir.

Bipolar Radyo Frekans Sorpsiyonu

Bu yöntem bademciklerin ablasyonu olarak da bilinir. Özü, radyo bıçağının (ısıtma olmadan) etkilenen bezi tamamen veya kısmen çıkarmasıdır. Dokulardaki termal tahribat oluşmadığından ameliyattan kurtarma hızlı ve ağrısızdır. Bezleri çıkarmak için yapılan bu ameliyat genel anestezi altındadır ve bu onun tek dezavantajıdır.

Sıvı azot ile koterizasyon

Prosedür süresi 30-40 dakikadır. Gün boyunca bademcikler üzerindeki işlemlerden sonra, yiyip içemezsiniz, dudaklarınızı sadece su ile nemlendirebilirsiniz. Yöntem iyidir, çünkü hazırlayıcı manipülasyon gerektirmez ve rehabilitasyon süresi nispeten kolaydır. Bu yöntemin ne zaman tercih edileceğini düşünemezsiniz: hemen hemen her şeyde, kaldırma için endikasyonlar olduğunda.

Komplikasyonlar neler olabilir?

Diğer herhangi bir cerrahi müdahale gibi, palatine bademciklerin çıkarılması bazen komplikasyonlar olmadan da gerçekleşmez. Hastanın durumunun neden aniden kötüleştiğini anlamak ve ciddi bir hastalık beklentisi için hoş olmayan belirtiler almamak için hasta hakkında önceden bilgilendirilmelidir.

Bademcikler kaldırıldıktan sonra olası komplikasyonlar:

Boğazda ağrı ve yanma hissi;

· Ses tonu değiştirin, kısrak;

Lenfadenit - servikal lenf düğümlerinin iltihabı (tedavi ihtiyacı);

Anestezi kullanımına bağlı komplikasyonlar.

· Baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi.

Önemli! Bademciklerin çıkarılması işleminin ciddi bir sonucu kanamadır. Tükürükteki kanın katılmasıyla varlığı kolayca belirlenir. Bu belirti göründüğünde, kişiyi sağ tarafa koymanız ve boğaz bölgesine buz uygulayıp acil yardım almanız gerekir.

Tükürükteki kanın az miktarda olduğu görünse bile bu tavsiyeyi ihmal etmeyin. Kanamanın yoğunluğunun derecesini belirlemek sadece bir tıp uzmanı olabilir. Her durumda, hastaya başka eylemler hakkında yardım ve talimat verilir.

Listelenen komplikasyon türleri (kanama ve lenfadenit hariç) tıbbi müdahale gerektirmez ve genellikle bir hafta sonra iz bırakmazlar. Bu nedenle, bademciklerin çıkarılması gerektiğinde, cerrahi müdahaleye katılmaya değer.

Önlemler ve ameliyat sonrası bakım

Yetişkin hastalarda bademcikler çıkarıldıktan sonra, 15 güne kadar devam eden boğaz ağrısı olabilir. Çıkarmadan yaklaşık 6-7 gün sonra kabuklar düşer ve ağrı özellikle şiddetli olur, ancak bir gün sonra iyilik normaldir.

Hasta genellikle 2 gün sonra hastaneden taburcu edilir, ancak komplikasyonlar varsa bir hafta veya daha uzun süre kalabilirler. Bazıları, tabletlerde antibiyotik veya benzeri ilaçların yanı sıra ağrıların giderilmesi için verilen ilaçlar reçete edilir.

Bademcikler kesildikten bir süre sonra, hasta palatal bölgede beyaz veya sarımsı bir plak tespit edebilir. Panik yapmayın: iyileştikten sonra boğaz normale dönecektir. Ayrıca, durulama ile durulamayı çıkarmaya veya ağız boşluğunu dezenfekte etmeye çalışmamalısınız.

Rehabilitasyon döneminde, 2-3 hafta süren hasta, aşağıdaki önerileri izlemelidir:

· Daha az konuşmak ve bağırmamak için;

· Sıcak ve ılık suyla temas etmeyin (duş veya banyo serin olmalı);

· İyileşme alanını kazayla yaralamamak için dişlerinizi yumuşak kıllı bir fırça ile fırçalayın;

· Uçakla uçmayın;

· İbuprofen, aspirin ve kanı seyrelten diğer ilaçlar almayın;

· Sauna, hamam, solaryumu ziyaret etmeyin.

Kaldırılan bezlerin bölgesi mukozaya neden olacağı zaman, normal yaşam yoluna geri dönüş 20 gün sürebilir.

Tonsillektomi ile ilgili mitler ve yanlış kavramlar

Hastalar arasında, doktorların yetişkinlerde bademcik çıkarmadan yapmak istemedikleri, ciddi nedenlerden yoksun olsa bile bu operasyona atandıkları düşüncesi vardır. Öyle değil. Tonsillektomi, diğer tüm tedavi yöntemlerinin denenmesi, ancak herhangi bir etki yaratılmaması durumunda zorunlu olan zorunlu bir ölçümdür. Böyle bir durumda bademcikleri kesmezseniz, enfeksiyon iç organlara yayılacaktır.

İkinci efsane, operasyonun sadece genel anestezi altında yapıldığını söylüyor. Aslında, genel bir anestezi sadece bir neşter veya döngü ile çıkarıldığında gereklidir. Lazer veya radyo bıçağı kullanılıyorsa, lokal anestezi yeterlidir.

Ağır kanama korkusu da sanrıya dayanır. Birçok kişi, yetişkinlerde ve çocuklarda bezlerin çıkarılmasının kan kaybı olmadan yapamayacağına inanmaktadır. Aslında, çok nadiren olur. Lazerin etkisi altında, küçük damarlar sinterlenir ve büyük cerrah elektrokoagülasyona maruz kalır. Kan pıhtılaşması ihlalleri ile, göstergeler normale dönene kadar işlem ertelenir.

Bir başka efsane, ameliyattan sonra üst ve alt solunum yollarının enfeksiyondan önce savunmasız olduğu gerçeğine dayanır. Aslında, lenfoid dokunun sağlıklı kısmı çıkarılmaz ve hem humoral hem de hücresel düzeyde bağışıklık savunmasının işlevlerini yerine getirmeye devam eder.

Bu şekilde, bezlerin çıkarılması durumunda hastanın korkması gerekmez. Katılan hekim ile birlikte hasta süresi, anestezi türü ve rehabilitasyon döneminin özellikleri dikkate alınarak en uygun cerrahi yöntemi seçebilir. Her halükarda, bademciklerin çıkarılmasının sonuçları, enfeksiyonun vücuda verebileceği zarar kadar korkunç değildir.

Yetişkinlikte bademciklerin kaldırılması:

Kronik bademcik iltihabı ile daha fazla mücadele edemeyenler, emin bir karar verirler - ameliyat için gitmek. Yetişkinlerde bademcikler kaldırılması bebeklere göre biraz farklıdır. Herşeye karşı ve ona karşı tartmanız gerekir. Çeşitli laboratuvar testlerini tekrar tekrar geçirin. Kontrendikasyonların varlığını veya yokluğunu kontrol edin. Pratikte görüldüğü gibi, cerrahi müdahale sadece bağışıklık "büyümesinin" tam olarak yeniden imkansız olduğu durumlarda kullanılır. Sürecin nasıl gittiği ve sonuçlarının neler olduğu hakkında, aşağıda ele alalım.

Tonsillektomi iletimi için endikasyonlar ↑

 • Kronik streptokokların bademcik iltihabı. İkincinin kandaki varlığı sadece genel kan testinin sonucunu gösterir. İzin verilen antistreptolizin oranlarının aşılması pozitif bir sonuçtur. Bir grup antibiyotiklerin kompleks uygulaması her zaman beklenen olumlu etkiyi veremez. Bu gibi durumlarda, çözüm bir - bir işlemdir;
 • Uzun bir süre için, salgı bezlerinin hacminde, hava yollarının tamamen veya kısmen üst üste binmesine yol açan, özellikle yutmada, özellikle katı bileşimde yutulduğunda ağrıya neden olan. Uyku sırasında, kısa bir süre için solunumda bir gecikme olur;
 • Vücudun bir bütün olarak zehirlenmesi ve bunun sonucu olarak kalbin yumuşak dokusunu, böbrekleri etkiledi. Onaylamak veya protesto etmek için, revoproby, C-reaktif protein için karmaşık bir analizin sunulması gerekmektedir;
 • paratonsillar alevlenme: Bu, inflamatuar süreçlerin komşu organlara yayıldığı ve yumuşak dokuları etkilediği zamandır. Genişleme, bir grup ilaç tarafından susturulabilir, ancak, aşırı durumlarda, ameliyatı içerir;
 • İlaç tedavisi yöntemlerinin tam etkisizliği.

Hazırlık aşaması ↑

Yetişkinlerde palatine bademcikler kaldırılması bir hastanede gerçekleştirilir. Analizler verilir:

 • kan, idrar;
 • trombosit sayısı;
 • bir pıhtılaşma faktörü.

Ek olarak, ana doktorların preoperatif sonuçlarına ihtiyaç duyulmaktadır, liste ayakta tedavi kartına ek olarak eklenmiştir. Herhangi bir patoloji veya değişiklik bulunursa, hızlı tanı ve konsültasyon gereklidir. Hastada zayıf kan pıhtılaşabilirliği varlığında, indeksi artırmak için birkaç hafta boyunca bir dizi ilaç reçete edilir. Müdahale tarihinden en az bir ay önce aspirin kullanmayı bıraktığınızdan emin olun.

Doğrudan operasyon ↑

Zaman ve yer profil doktoru tarafından belirlenir. Tüm bezleri çıkardı. Bununla birlikte, bir bademcik kesildiğinde sık görülen durumlar vardır. Bu ciddi doku hipertrofisi için tipiktir.

"Başlangıç" dan beş saat önce yemek yemeyi bırakmanız tavsiye edilir, süt içilir. Üç saat boyunca, su içmek kesinlikle yasaktır.

Bebeklerde olduğu gibi operasyon lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Kas içi olarak kırk dakika boyunca enjekte edildi. Hasta koltukta rahatça oturur. Bademcikler ağızdan kesilir. Boyundaki insizyon hakkındaki mitler, çene, doğru değil.

Operasyon yöntemleri ↑

 • Klasik versiyon: makas, neşter, döngü. Uzun süre kanıtlanmış bir yöntem, ancak eskidir. Eksi - tamamen geri yüklemek uzun zaman alır;
 • kızılötesi tipte lazer cerrahisi: lazer işlemde yer alır. Artı: ağrı yok, kan yok, kanama yok, hızlı iyileşme yok. Eksi - doktorun becerileri yetersiz olduğunda yanma olasılığı yüksek;
 • Ultrasonik neşter: yumuşak dokular 85 ° C'ye ısıtılır, bundan sonra kesilir. Artı - hasar yok, hızlı bir kurtarma işlemi. Eksi - kanama olasılığı yüksektir;
 • polar koter: soğuk bir durumda bir radyo-bıçak yardımıyla çıkarılması, dokular ısınmaz. Tüm bezi ve bir kısmını kesin. Artı - ağrı belirtisi yok, rehabilitasyon için minimum süre, neredeyse hiç komplikasyon yok. Eksi - münhasıran durağan anestezi. Sürecin toplam süresi yarım saatten fazla değildir. Hastanın odasında sağ tarafa dönün ve şişliği gidermek için boynuna buz uygulayın. Tükürük yutulmaz, ancak özel bir kaba tükürür. Beş saat sonra hafif yiyecekler alabilirsiniz. Belki başım dönüyor, panik yapmayın.

Hasta, ameliyat tipine ve iyileşme sürecine bağlı olarak 3 ila 9 gün boyunca taburcu edilebilir. Hilal sırasında boğazda bir ağrı olur, bu normaldir. Her şey dolduktan sonra. Ağrıyı azaltmak için ağrı kesici ilaçların uygulanması mümkündür. Birkaç ısınma sıkıştırması yapın.

Evde bakım ↑

Cerrahi etkiler iyileştikçe, yüzeyde sarımsı bir renk oluşur. Saçılana kadar, ağız boşluğunu durulamak kesinlikle yasaktır. Müdahalenin ardından bir ay içinde, çok fazla konuşmanın, vücuda güçlü fiziksel aktivite vermenin, katı yiyecekler yemenin tavsiye edilmemesi tavsiye edilir. Bir süre için sauna ve solaryumları unutabilirsiniz. Ağzı iyice durulayın. Ibuprofen almayın. Tadı reseptörleri bir miktar üzülecek, bir ay sonra aktivitelerini geri alacaklar. Bazı durumlarda, iştahta azalma, bazı gıdalara karşı bağışıklık, ayrıca geçicitir.

 • İlk iki haftada bol bol kanama var. Kanama durumunda, onun yanında yat, boynuna buz tut, bir ambulans çağır;
 • bir kişinin sesini değiştirmek;
 • Enfeksiyon açık bir yara olduğunda, ağırlaştırıcı bir form geliştirmek mümkündür.

Açıklanan olası olumsuz tezahürlerin arka planına karşı, pek çok hasta tutmayı reddeder.

Kontrendikasyonlar ↑

 • Sık kanamanın eşlik ettiği kardiyovasküler sistemin disfonksiyonu;
 • Şiddetli formda diabetes mellitus;
 • tüm formlarda tüberküloz;
 • hipertansiyon.

Böyle durumlarda lalaksotomi, bir lazer operasyonunun bir analogu olarak reçete edilir. Bezde bir lazer kesimi yapılır ve pürülan bir oluşum izlenir. Yöntem çok etkili değildir, çünkü delik genellikle tıkanır ve tekrar tekrar tekrarlanmalıdır. Böyle bir müdahale, birçok kişinin beğenisine değil. Resmi veriler, yetişkinlerde bezlerin çıkarılmasının ergenliğe göre% 45 daha az olduğunu göstermektedir. Temel olarak, hastalar ilaç tedavisi ile sınırlıdır.

Yürütülmesinde geçici kısıtlama:

 • aybaşı kanaması;
 • ağız boşluğunda çürükler;
 • Diş etleri iltihap aşamasındadır;
 • test sırasında bulaşıcı hastalık;
 • hamileliğin son üç ayı;
 • bademcik iltihabının aktif fazı;
 • başka bir kronik hastalık.

Şaşırtıcı bir gerçek. Ameliyattan sonra, dilin ve dilaltı amigdalanın aktivitesi aktive edilir, bu da "kapı" nın kalecinin işlevini sıralar ve mikropların vücuda girmesini en aza indirir.

Bademciklerin kaldırılmasıyla ilgili olarak, hem destekçileri hem de rakipleri vardır. Elbette bademcikler diğer organlar gibi işlevlerini yerine getirirler, fakat eğer bir enfeksiyonla enfekte olurlarsa ve enflamatuar sürecin odağı ise, daha iyi çıkarılmalıdırlar. Çoğunlukla kronik form ihmal edilen bir süreçtir ve ağızda sürekli enfeksiyondan kurtulmanın tek yolu olur, bu da sadece hoş olmayan semptomlarla rahatsızlık getirmez, aynı zamanda tüm organizmanın zehirlenmesine neden olur.

Ameliyatın reddi, davranışından çok daha ciddi sonuçlara yol açabilir. Etkilenen dokular daha da kötü bir olumsuz etkiye sahiptir. Yani, kesin bir cevap vermeden önce her şeyi birkaç kez tartmanız gerekir. Ne yapmalı ve nasıl karar vermeli, sadece senin için düşün. Ancak kendi sağlığını korumak için izin verilmez. Makul ol. Genç yaştan vücuda dikkat et.

Erişkinlerde ve çocuklarda bezlerin çıkarılması

Bademciklerin çıkarılıp çıkarılmamasına dair bitmek bilmeyen tartışmalar on yıldan fazla süredir devam ediyor. farklı zaman dönemlerinde resmî tıp, tamamen karşıt görüşlerini sıkışmış sık iltihaplanma ve olası komplikasyonlar riski rağmen, sonuna kadar tutmaya çalışıyorum, tam tersine, daha sonra, acımasızca silmek için tavsiye. Ancak gerçek, ortada yatıyor.

Tonsillektomi nedenleri

Bezlerden kurtulmanız için dört neden vardır:

 1. Enflamatuar süreç o kadar büyüdü ki, bezlerin lenfoid materyalinin sınırlarını aştı. Bademcikler tarafından her tarafı çevrelenmiş olan doku, kalbe ve akciğerlere uzanır. Enflamasyon onu yakalarsa, solunum veya kardiyovasküler patolojiler geliştirme riski artar.
 2. Yılda iki kez gerçekleştirilen düzenli tedavi kürleri dikkate değer bir sonuç vermez. Bezlerin yıkanması, fizyoterapötik prosedürler, tedavi sırasında immün preparatların kullanılması, bir sonraki prosedüre kadar hastanın durumunu önemli ölçüde iyileştirmelidir. Bu olmazsa, en iyi yol iltihap odağını ortadan kaldırmaktır.
 3. Sık sık boğaz ağrısı, krampları ve arka planında yüksek ateş eşlik eder. Ciddi tehlike, çocuklar için böyle bir durum oluşturur, çünkü beynin bu tür aşırı yüklenmelere henüz adapte olmadığından.
 4. Biyopsi gerektiren bezlerde şüpheli malign neoplazmların varlığı.

Yukarıdaki faktörlerden sadece biri cerrahi müdahale için ağır bir nedendir.

Bademcikler kaldırılması için hazırlık

Bu operasyon (tonsillektomi) genellikle uzmanlar tarafından yapılmakla birlikte basittir, ancak yine de hastanın hazırlanmasını gerektirir:

 1. Doktor palatine bademcikler, boyun, boğaz inceler;
 2. Analizler gerçekleştirilir (kan - zorunlu, idrar - gerekirse);
 3. Doktor tıbbi geçmişi inceler, ilaçları analiz eder.

Operasyonun arifesinde, akşam yemeği izin verilir, ancak gece için hiçbir şey yiyemezsiniz. Tonsillektomi ağırlıklı olarak genel anestezi altında yapılır, ancak bazı durumlarda lokal anestezi altında da uygulanır. Tam bir rahatlama için, hastaya yatıştırıcılar verilir. Operasyonun süresi kısa - 20 dakikadan bir saate.

Ameliyat sırasında ağrı anestezi kullanımı ile önlenir. Postoperatif dönemde, çoğu kez boğazdan ve kulaktan boğaz ağrısı olan yutma güçlüğü. Bu gibi durumlarda anestezikler kullanılır. Kural olarak, operasyondan sonraki gün, hasta hastaneden taburcu edilir. Bireysel hastalar hastanede daha uzun kalmak zorunda.

Bademcikler cerrahi çıkarılması yöntemleri

Modern tıbbın Arsenal, kaybedilen kan miktarı, ameliyat sonrası ağrı süresi ve iyileşme periyodu farklı olan bezlerin çıkarılması için çeşitli yöntemler içerir.

Tonsillektomi, aşağıdaki yöntemlerden biri ile gerçekleştirilir:

 1. Klasik. Lokal veya genel anestezi altında, bir neşter, makas ve bir döngü kullanarak, amigdalayı kesip ayırın.
 2. Bir mikrodetektör ile bezlerin çıkarılması da etkilenen bademciklerin tamamen çıkarılmasına izin verir, ancak operasyon süreci daha uzun olduğu için daha fazla anestezi gerekecektir. Artı bu teknik: ameliyat sırasında ağrı sendromu çok daha azdır.
 3. Lazer çıkarma - lazer böylece kan kaybının önlenmesi, kan damarları kapatır, hastalıklı dokuyu kaldırır aracılığıyla kısa bir prosedür, bademcik azaltmaya yardımcı bazı dokular buharlaştırır. Lokal anestezi altında gerçekleştirildi. Eksileri: mukozal yanık mümkündür - daha uzun iyileşme süresi; Bu yöntem 10 yaşın altındaki çocuklar için ameliyat yapamaz.
 4. Elektrokoagülasyon küçük bir kan kaybı taşır. Bununla birlikte, doku akımına maruz kalmanın bir sonucu olarak komplikasyonların gelişimi mümkündür.
 5. Ultrasonik neşter - küçük bir kan kaybı, minimum hasar.
 6. Radyofrekans lazeri bademciklerin hacmini azaltmak için en yaygın yöntemdir. Artıları: postoperatif dönemde lokal anestezi gereklidir - hızlı iyileşme, minimal ağrı sendromu, komplikasyonlar önemsizdir.
 7. Karbon lazeri. Artıları: ılımlı ağrı sendromu, hafif kanama.

Operasyonun kapsamını ve hastanın durumunu değerlendirerek, doktor bunu gerçekleştirmenin en iyi yolunu seçer.

Tonsillektomi komplikasyonları

Operasyonun karmaşık olmadığı ve hemen hemen her zaman komplikasyon olmaksızın ilerlemesine rağmen, ortaya çıkma olasılığı dışlanmamaktadır.

Operasyon sırasında:

 1. larenks ödemi boğulma riski ile;
 2. anesteziye karşı alerjik bir reaksiyon;
 3. ağır kanama;
 4. Gastrik sıvının pnömoni geliştirme riski ile aspirasyonu;
 5. dişlere zarar vermek;
 6. juguler ven trombozu;
 7. alt çene kırığı;
 8. yanaklar, dudaklar, gözler yanıklar;
 9. ağız boşluğunun yumuşak dokularının yaralanmaları;
 10. kalp durması.

Operasyondan sonra:

 1. sepsis (düşük bağışıklık ile);
 2. uzak kanama;
 3. bir tat bozukluğu;
 4. boyun bölgesinde ağrı.

Ameliyat sonrası Bakım

Ameliyattan sonra olası komplikasyonları önlemek için hasta hastanede kısa bir süre görülür. Bununla birlikte, iyileşme sürecini hızlandırmak için evde, doktor tavsiyeleri takip edilmeli ve ilaçları aşağıdaki gibi belirtilmelidir:

 1. uzun süre konuşma, öksürük önlemek;
 2. daha fazla sıvı içmek;
 3. sadece kolayca sindirilebilir, şekersiz, tuzsuz yiyecekler alın;
 4. yumuşak beslenmenin ilk birkaç günü;
 5. ürünleri "çizilmekten" kaçının;
 6. düzenli olarak su prosedürleri gerçekleştirir.

Bademciklerin çıkarılması:

Bir yetişkinin bağışıklık sisteminde, tonsillektomi hiçbir şekilde etkilemez, çünkü zaten ergenlik döneminde, bezler virüslerin ve bakterilerin nüfuzuna karşı tek filtreler değildir. Onlara farengeal ve dil altı bademcikler yardım gelir. Operasyondan sonra aktive edilir ve kaldırılan bademciklerin tüm fonksiyonları yerine getirilir.

Bununla birlikte, bademciklerin elimine edilmeleri için endikasyonların mevcudiyetinde korunması, iltihaplı dokuların özelliklerini yitirdikleri ve bir enfeksiyon sıcaklığına dönüştüklerinden, sağlık problemlerinin gelişimini tehdit etmektedir. Bu durumda, onları çıkarmayı reddetmek - böylelikle kendinizi böbrek hastalığı, eklemler ve hatta kalp gibi daha tehlikeli patolojilere mahk condm etmek demektir. Kadınlarda kronik bademcik iltihabı tedavisi eksikliği üreme fonksiyonunu olumsuz yönde etkilemektedir.

Bademcikleri çıkarmam gerekiyor mu?

Bezler (palatine bademcikler) koruyucu ve hematopoetik fonksiyonlar yapan lenfoid kümelerdir. Eşleştirilmiş organlar palatal kolların arkasındaki boğazda derinlerde bulunur ve lenfadenoid faringeal halkanın anahtar bileşenlerinden biridir. Patojenlerin solunum sistemine girmesini önleyen bir bağışıklık bariyeridir.

Makalenin içeriği

Bademcikleri çıkarmalı mıyım? KBB hastalıklarının sık atakları, organların anormal yapısı ve hipertrofisi palatine bademciklerin çıkarılması için doğrudan endikasyonlardır.

Bezlerin yokluğu, lokal bağışıklığı ve vücudun genel reaktivitesini olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu nedenle, sadece ciddi vakalarda ciddi patolojilerin varlığında cerrahi yapılır.

Tonsillektomi nedir?

Bademciklerin çıkarılması - lenfadenoid oluşumlarının kısmi (tonsillotomi) veya tam (tonsillektomi) eksizyonu olduğu basit bir işlemdir. Cerrahi manipülasyonlar sadece konservatif tedavi ve doku hipertrofisinin etkisiz olması durumunda başvurdu. Yakın zamana kadar, tonsillektomi genel anestezi altında gerçekleştirildi, ancak yumuşak dokuların çıkarılması için koruma yöntemlerinin ortaya çıkmasıyla, prosedür lokal anestezi altında daha sık gerçekleştirildi.

Bademcikleri çıkarmak acı veriyor mu? Çok sayıda sinir ucu lenfoid formasyonlarda yoğunlaşır.

Bu nedenle cerrahi müdahaleden önce, ameliyat altındaki dokular anestezi altına alınır. Kulak burun boğazında palatine bademciklerin giderilmesi için en az 5 farklı yöntem vardır:

 • mekanik ektomi - genel anestezi altında bir neşter ve metal bir halka yardımıyla yumuşak dokuların eksizyonu; esas olarak ciddi komplikasyonların varlığında yapılır (paratonsillar apse, bezlerin hipertrofisi);
 • kriyodestruction - genel anestezi altında lenfoid dokuların dondurulması ve çıkarılması prosedürü;
 • sıvı-plazma ektomi - bir plazma "bıçak" kullanarak bademciklerin kısmi veya tam eksizyonu; Bu, bir operasyon yürütmenin en travmatik olmayan yollarından biridir;
 • ultrasonik uzaklaştırma - etkilenen dokuların ultrason radyatörünün yardımıyla çıkarılması; Prosedür sırasında, aynı anda ciddi kan kaybını önleyen hasarlı damarları "mühürler";
 • Lazer ektomi, lenfadenoid oluşumlarının eksizyonu için küçük damarların koagülasyonu ile yapılan komplike olmayan bir işlemdir.

Bademciklerin çıkarılmasının postoperatif komplikasyonlara neden olabileceği unutulmamalıdır. Septik inflamasyon olasılığını azaltmak için, hastanın antibakteriyel ve immün sistemi uyarıcı ilaçlar geçirmesi gereken rehabilitasyona yardımcı olur.

Tonsillektomi ne zaman yapılır?

Bademcikleri çıkarmam gerekiyor mu? Prosedürün uygunluğu sadece uzman bir uzman tarafından değerlendirilebilir. Ciddi endikasyonların yokluğunda, tüm organizmanın direncinde azalma ile ilişkili olan tonsillektomi yapılmamaktadır.

5 yıllık laboratuvar testleri sırasında, Amerikalı uzmanlar palatine bademciklerin bağışıklık laboratuvarı olduğunu tespit ettiler. Burada, vücuda gıda ve havaya nüfuz eden yabancı maddelerin kapsamlı bir analizi yapılır. Tüm potansiyel olarak tehlikeli mikroorganizmalar, enfeksiyöz komplikasyonların gelişmesini engelleyen eşleştirilmiş organlar tarafından nötralize edilir.

Bir operasyon ne zaman gerekli olabilir? Çoğu vakada tonsil disfonksiyonu ile cerrahi yapılır. Sıklıkla pürülan bademcik iltihabı ve anormal doku yapısı nüksleri insan yaşamına bir tehdit oluşturmaktadır. Konservatif tedavi lakün ve bezlerin foliküllerinde patojenlerin ortadan kaldırılmasına izin vermezse, kataral süreçlerin genelleşmesini önlemek için çıkarılırlar.

"Için" argümanlar

İkincil immün yetmezlik, KBB hastalıklarının sık yinelemelerinin temel nedenlerinden biridir. Catarrhal süreçlerinin kronikleşmesiyle palatine tonsiller sürekli olarak iltihaplı hale gelir ve bu da lenfoid dokunun büyümesine yol açar. Bu durumda, bademciklerin uzaklaştırılması, patojenik mikroorganizmaların lokalizasyonunun ana yerini ortadan kaldırabilir ve bu nedenle ciddi post-enfeksiyöz komplikasyonları önleyebilir.

Bademcikleri çıkarmam gerekiyor mu? Tonsillektomi, sadece uzun dönemdeki dokulardaki patolojik değişikliklerin olumsuz sonuçlara yol açabileceği durumlarda, otosurgeonlar tarafından gerçekleştirilir. Operasyon lehine, birkaç önemli argüman var:

 • enfeksiyon kaynağının ortadan kaldırılması - enfekte dokuların eksizyonu, ikincil hastalıkların (farenjit, bronşit, sinüzit) gelişimini engelleyebilen inflamasyon odaklarının ortadan kaldırılmasına katkıda bulunur;
 • kalıcı nüksler - lenfoid formasyonların kronik inflamasyonu organ disfonksiyonuna, hipertrofisine ve enfeksiyon sonrası komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olur;
 • kronik inflamasyon odaklarının ortadan kaldırılması vücutta detoksifikasyon süreçlerini tetikler, böylece genel bağışıklığı güçlendirir;
 • sistemik komplikasyonların önlenmesi - vücudun beta-hemolitik streptokok metabolitleri ile zehirlenmesi, detoksifikasyon organları ve kardiyovasküler sistem üzerindeki artan yüklere neden olur;
 • bademciklerin zamanında uzaklaştırılması, romatizma, ensefalit, piyelonefrit, miyokardit, vb. gelişmelerini engelleyen patojenleri nötralize etmeyi sağlar;
 • tiroid disfonksiyonunun önlenmesi - KBB organlarındaki patolojik süreçler, endokrin sisteminin, özellikle tiroid bezinin işlevini olumsuz yönde etkiler;
 • tonsillektomi yapmak, tirotoksikoz, hipotiroidizm ve diğer patolojileri geliştirme riskini azaltır.

Bademcikleri çıkarmam mı gerekiyor? İnsan vücudunun gereksiz bileşenlerin bulunmadığı iyi koordine bir sistem olduğu anlaşılmalıdır. Operatif müdahale sadece ciddi belirtiler varsa yapılır. Eğer bir hasta KBB hastalıklarının relapslarını yılda 4-5 kez aşarsa veya lenfoid dokuların proliferasyonu nefes almayı zorlaştırırsa, cerrahi müdahale basitçe gereklidir. Diğer tüm durumlarda, palatine bademciklerdeki patolojik süreçler ilaçla giderilir.

Argümanlar

Bezler çıkarılmalı mı yoksa tedavi edilmeli mi? Boğazda kötü nefes ve rahatsızlık verici duyumların varlığı, operasyon lehine olan ağır argümanlara atfedilemez. Evet, bademciklerin kesilmesinden sonra yukarıdaki semptomatoloji elimine edilir, ancak insan bağışıklığı ile birlikte.

Lenfoid formasyonlar, herhangi bir yabancı maddenin hava yollarına girmesini önleyen bir bariyerdir. Bezlerin yokluğunda, enflamatuar odaklar, tubal bademciklerde lokalize olur ve bu da ikincil bulaşıcı hastalıkların gelişmesi için ön koşulları oluşturur. Tonsillektomi sonrası hastaların aşağıdaki sorunlarla karşılaşabileceği anlaşılmalıdır:

 • Gecikmiş kanama, kanama ve bronşit aspirasyonuna yol açabilen yaygın bir postoperatif komplikasyondur;
 • bir bağışıklık bariyerinin yokluğu - yerel bağışıklığın azalması, pnömoni, tracheitis, farenjit, vb. artmış relapslara katkıda bulunur;
 • mukoza zarının kurutulması - palatine bademciklerin yokluğu, mukus zarının, farinksin arka duvarında kurumasını hızlandırır, bu da rahatsız edici hislere neden olur;
 • artmış onkoloji riski - tonsillektomi geçiren hastalar 2 kez daha sık risk altındadır.

Kaldırılmış bademcikli kadınların gebelik geçirme olasılığı daha yüksektir (hamilelik).

Bilim adamları palatine bademciklerin hipotalamusun işleyişini dolaylı olarak etkilediğini bulmuşlardır.

Bezlerin çıkarılması, kadın hormonlarının yetersiz üretiminin nedenlerinden biridir. Eksiklikleri, toksikozun alevlenmesine ve çocukta doğuştan gelen anormallikler geliştirme riskinin artmasına neden olur.

Kronik hastalıkların gelişiminde palatine bademcikler mi silinir? Lenfoid formasyonlar patojenlerin deaktivasyonunda rol alan spesifik proteinler üretir. Onların eksizyonu kaçınılmaz olarak bulaşıcı hastalıklarda artışa yol açacaktır.

Bu nedenle, birçok uzman, sadece patojen floranın lokalize olduğu dokuların eksizyonu ile bezlerin kısmi olarak çıkarılmasıyla uğraşmaya çalışır.

Disert Mitleri

Kronik bademcik iltihabının gelişiminde bademciklerin uzaklaştırılıp kaldırılmayacağı? Bazı korkuları olan hastalar tonsillektomi yapma olasılığını düşünmektedir. Bu, büyük ölçüde prosedürün özelliklerini, etkinliğini ve olası sonuçlarını anlama eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Cerrahın tüm artıları ve eksileri tartılmadan önce, birkaç yaygın efsane dağıtılmalıdır:

 1. Kronik anjinadan muzdarip olanlardan bezler çıkarılır - sadece konserve tedavi etkisiz kaldığı ve patolojinin relapsının yılda 4 kez daha sık görüldüğü;
 2. bademciklerin eksizyonu - genel anestezi gerektiren bir prosedür - genel anestezi sadece bir neşter ve bir metal halka ile klasik bir operasyon gerçekleştirilirken sağlanır;
 3. bademciklerin eksizyonu tamamen bağışıklıktan yoksun - radikal olmayan cerrahi (ablasyon) lenfadenoid dokuların kısmen çıkarılması ile pratik olarak genel ve lokal bağışıklığı etkilemez;
 4. operasyon sırasında, büyük kan kaybı meydana gelir - doku küçük damarlar hızlı bir şekilde tromboze edilir ve büyük olanlar elektrokoagülasyon sırasında "mühürlenir", önemli kan kaybını önler.

Beş yaşın altındaki çocuklarda bademciklerin eksizyonu disbiyoz, sekonder immün yetmezlik ve diatez riskini artırır.

Bezleri koruyucu amaçlı çıkarmalı mıyım? Koruyucu hücrelerin sentezinde yer alan dokuların kesilmesi tüm organizmanın reaktivitesini olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle ameliyat edilen hasta tonsillektomilerden daha sık hasta olabilir. Enfeksiyöz patolojileri geliştirme riskini azaltmak için, mevsimsel hastalıkların arifesinde, önleyici tedbirlerin uygulanması arzu edilir.

önleme

Enfeksiyonlar patolojik süreçlerin gelişimine ve lenfoid doku hücrelerinin çoğalmasına katkıda bulunur. Bu nedenle kronik bademcik iltihabından muzdarip hastaların sıklıkla palatine bademcikler çoğalması söz konusudur. Tonsillektomiyi önlemek için, bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için basit kuralları izlemelisiniz:

 1. Vitaminler - retinol (A), tokoferol (E) ve folakin (B12) kullanımı, genel bağışıklığın güçlendirilmesine katkıda bulunur, bu da enfeksiyon riskini 2-3 kat azaltır;
 2. imüno-uyarıcıların kullanımı - mevsimsel hastalıkların arifesinde, virüslerin ve bakterilerin yok edilmesinde rol alan bir protein olan interferon üretimini teşvik eden, immün uyarıcı ilaçların alınması tavsiye edilir;
 3. zamanında diş tedavisi - çürük dişler orofarenksin pH seviyesinde bir değişikliğe yol açar, bu da enfeksiyonun gelişimi için en uygun koşulları oluşturur;
 4. Dişler zamanında tedavi edilirse, bademcik iltihabı riski en azından yarıya inecektir;
 5. dengeli beslenme - düzenli olarak tüketilen vitamin ürünleri (sebze, meyve) ve proteinli gıdalar vücudun bağışıklık sistemini harekete geçirir.

Yukarıdaki tavsiyeleri dikkate almamak, üst solunum yollarında enfeksiyon gelişmesi için ön koşulları oluşturur. Kronik iltihaplanma durumunda, operasyonun temeli olan bezlerin hipertrofisi riski artar.

Bademlerin kısmen çıkarılması, dokuların yeniden büyümesi riskini azaltmaz.

Bezleri hızla ve acısız çıkarır mısınız? Cerrahi müdahalenin kaçınılmaz olduğu durumlarda, uzman, hastaya palatine bademciklerin çıkarılmasının en uygun yolunu seçer. Spesifik bir tekniğin seçimi, enfeksiyonun derecesi, doku hasarı derinliği ve hastanın geçmişi ile belirlenir. Ekstrakt bezlerinin en güvenli ve ağrısız yöntemleri arasında lazer, plazma ve radyo dalgası tedavisi bulunur.

Bademcikler çıkarılması ve

Palatine bademcikler palatine kemer arasında eşleştirilmiş amygdala
Tubal bademcikler işitsel tüplerin açıklığında çift amygdales
pharyngeal tonsil farinksin arterindeki eşleştirilmemiş tonsildir

lingual tonsil dilin arkasındaki eşleştirilmemiş bir bademcidir

Bağışıklık sistemimizin en önemli parçası bademcikler olup, bunun kaldırılması, bir bütün olarak vücut üzerinde çok iyi bir etkiye sahip değildir.
Uzmanlar bademciklerin vücut için çok önemli olduğunu, hatta yarı ölü ve çökmüş bir bademciğin bile bağışıklık sisteminin geri kalanından daha fazla immünoglobulin ürettiğini söylüyorlar.
Bademciklerin gözenekli yapısı sayesinde, tüm patojenik mikroplar, vücuda girmeye çalışırken, bağışıklık sisteminin hücrelerinin çevresine girerler ve yok edilirler.
Operasyon ne zaman gereklidir?
Son Sovyet geçmişinde bademciklerin kaldırılması çok sıradan bir operasyondu.

Modern doktorlar bademciklerin sadece birkaç durumda kaldırılmasını önermektedir:

 • Bir kişi yılda dört kereden fazla anjina (bademciklerin akut iltihabı) geliştirirse ve hastalık yüksek sıcaklık ve vücudun genel bir zayıflığı ile çalışır.
 • Kalıcı anjinin arka planında kronik bademcik iltihabı ortaya çıkması (bademcik çalışmalarında geri dönüşümsüz değişiklikler ve bunların sürekli inflamasyonu)
 • Larenks bölgesini etkileyen pürülan abseler (apse) bu arka plana karşı gelişme.
 • Büyük bademcikler ile hava yollarının bilinçsiz olarak kapanması durumunda (bir rüyada horlama, kısa süreli bir nefes durması sebebi budur).
 • Bağışıklığın keskin zayıflaması.

  Bezlerin temizlenmesi nasıldır?

  2. Bezlerin tamamen çıkarılması (adenoidler)
  Yetişkinlerde bademciklerin mekanik olarak uzaklaştırılması. Cerrahi makas ve tel döngü kullanarak. Böyle bir operasyon genel anestezi altında yapılır ve hafif bir kanama eşlik eder.
  Ameliyattan hemen sonra, hasta sağ tarafa yerleştirilir, boynuna bir buz paketi yerleştirilir (soğuk kan damarlarını daraltmaya yardımcı olur ve kanamanın başlamasına izin vermez). Sonraki birkaç gün hasta olası bir enfeksiyonun ortaya çıkmasını önlemek için bir antibiyotik alır.
  Ameliyat sonrası ilk günde birkaç yudum su içmek için izin verilir, sonraki günlerde ovuşturulacak ve sıvı yiyecekleri soğuk bir şekilde sınırlamak zorunda kalacaksınız. Beş gün sonra bademciklerin çıkarılmasından sonra yara yüzeyi iyileşti.

  Ameliyatta kontrendikasyonlar:


  • Kan hastalıklarının varlığı (pıhtılaşma bozukluğu).

  Kardiyologlar ve jinekologlar, ameliyatları bademciklerin (kadınlarda olduğu gibi) çıkarmak için kategorik olarak karşılarlar. Vücut bademciklerin kaybından çok zayıflar.

  Böyle bir operasyonun sonuçları ve komplikasyonları

  Çocuklarda bademcik gidermenin en yaygın etkilerini düşünün.

  • Kural olarak, operasyondan sonra çocuk boğazda şiddetli ağrı hisseder, bu da normal beslenmesini engeller. Bu durumda, yiyeceğin sıcak olmaması (ameliyat edilen alanın 7-9 gün sonra operasyondan sonra hassas kalması) gereklidir. Garip bir şekilde, ama böyle bir dönemde bir çocuk dondurma, sıcak çorbalar ve et suyu, sebze ve meyve püreleri ile daha iyi durumda. Genel olarak, neredeyse tüm yiyecekler bir blender veya mutfak robotu ile püre haline getirilebilir.
  • Bazen ameliyat sonrası kanama olur, bu nedenle postoperatif dönem doktorların sıkı denetimi altında olmalıdır.
  • Anestezi yöntemine (yerel veya genel) özel dikkat gösterilmelidir, çünkü her hangi bir anestezi, aslında çocuğun vücuduna zararlıdır, bu yüzden bir uzmana danışmak daha iyidir.
  • Bademciklerin çıkarılması vücudun patojenlere karşı direncini azaltır.

  Silmek veya silmek için?

  Yani, evde bezlerin tedavisi nasıl tedavi edilebilir?

  KENDİNİZİ VE KENDİNİZİ KEŞFEDİN! TÜM İYİ!

  Bademcikler

  bademcik kaldırmak için operasyonlar sırasında meydana gelen dehşet ilgili mesajların dalgası üzerine yazarlar avantajlarını kesmek-be bu sırayla, operasyon ürpertici lakaplar tarif ettiği bu mesajları okumak insanlar için olduğu gibi üzgün, netleştirmek için karar verdi. Bu sadece benim hikayem, her şey gerçekten de.

  Bademcikler ile ilgili sorunlar Ben son zamanlarda kötüleşmeye başladı yaklaşık 6 yıl yaşadı. şey gibi, yaşayabilir, ama burada nefret tek şey: özellikle bir kalıntı ile, boğaz sağ tarafını kurur ve su içmek, sadece uyumak sonra bir süre dolmasının ardından azalana eğer şaşırtıcı o yer almadı.

  "Boğazımı emmek" ifadesi hayatımda hiç bu kadar net kullanılmamıştı.

  Uzun ufukta başka bir şehre taşınma ihtimali belirdi iken, hastaneye gezisini erteledi ve orada size bir politika gelene kadar yapacak bir oturma izni kadar hareket edecek kadar bilirsin, genel olarak, hızlı bir şekilde her şeyi yapmaya karar verdi.

  Başlamak için, bu sorunla karşılaşan herkes gibi, internete ulaştım.

  Bu tonsillektomi Sovyet geçmişin bir kalıntısı olduğunu söyleyerek iki kamp, ​​bademcik kaldırılabilir ve hala gerekmez çünkü her şey iyi olacak inananlar ve ağlamaya olanlar var ortaya çıktı ve yeni araştırma onlar önemli koruyucu işlevi oynadığını düşündürmektedir.

  Ben bir haftadan daha az olması anlamaya çalıştı, ama bir yıl sonra hala yeni üzerinde tekrarlanması gerektiği için, kür mantıklı değil fark yıkanmış olanlar badem değerlendirmeleri bir grup üzerinde tökezledi ve aynaya daha yakından bakmak, benim bademcikler ortaya çıktı Bazı deliklerde, herhangi bir şeyi korumak mümkün değildir. Ve genel olarak ben bir radikalistim, eğer bu problemi bir kez ve tümüyle unutabilirsem, neden yarı önlemleri kullanmalıyım?

  Buna ek olarak, o zamanlar aynı zamanda bu prosedürden muzdarip bir kızla konuştu ve onun hakkında olumlu konuştu (Natasha, merhaba).

  Genel olarak, tüm eksileri ve eksileri karşılaştırırken, karar verdim.

  Oh evet, neredeyse acıyor ve genellikle tüm kan ve "chutneumerla" iddia etmiyoruz kalp sadece ritmi atlanır nasıl korkunç hakkında vumansru gibi sitelerde gugleniya görülen benzer çığlıkları sırasında, unuttum, ama kuşkusuz attı ve kliniğe gitti.

  LORu'ya geldi. Doktor yaklaşık 30 yaşında oldukça güzel bir kız olduğu ortaya çıktı. Bademcikler! Baktı ve dedi ki: "İyileşmeye çalışalım." Bilinçli uzmanların tecrübesi ile akıllıyım, otoriter bir şekilde bir şekilde işe yaramayacağını söylemeye başladım ve bir sene içinde tekrar tedavi edilmem gerekecek. Cevap, "deneyeceğimiz şema ve ruhu" ruhuyla oldu. Antistreptolizin analizini yazdı (enfeksiyonlarda anlayabildiğim gibi bu madde ona karşı mücadele için bir organizma tarafından geliştirildi). Teslim etti. Analiz pozitiftir (kandaki bu madde, 8 katı norm hatırladığım kadarıyla).

  Tekrar tekrar geldi. Lavajı reçete ettiler ve her üç haftada bir uzun etkili antibiyotiği bıçakladılar. Genelde, bademcik tedavi ve henüz kaldırılmış değil, gerçeği, bir kez yıkamak geldi ve bir kez vuruşta, daha sonra bir ay Laura döndü bekledi. Değişmeyen bezlerime bakarken karar verdi. Sonra sordu: o gidecek hangi genel anestezi altında ve yerel altında cerrahinin iki türü vardır. ah. Eh, genel olarak yerel anestezi (şahsen ben bakmadım, filmi "Anestezi" hatırlıyorum, ama özetleri okuduktan sonra ve Google'ın okumak gerçekten orada böyle durumlar vardır ve öğrendik seçti genel olarak çok daha her şeyi ve kontrolünde daha görünce rahat uyku ve lokal anestezi için) tüm yol neler olduğunu bilmiyoruz toplam 8 aya kıyasla, iki ay daha azdır.

  Analizler, bir sürü kan, dışkı ve idrar yığını yazdı. Teslim etti. Ben bekliyorum

  İki ay geçti, bir aram var ve gelecek hafta yapalım dedim. Bir hafta geçti, arama olmadı. Polikliniği aramaya başladım, bir çocuğun bir doktorla hastalandığını ve hastalık izni olduğunu söyledi ve sonra tatile gider. Doktor sayısını sorduğumda, tatilden önce beni kestirmek için bir metin mesajı yazdım, neyse ki kabul etti.

  X günü geldiğinde, işten zaman ayırdım ve yarım saat kadar uyudum, hastaneye geldim, doktor çok kediydi, ama "tamam, hadi çabuk gidelim".

  Bir koltukta oturdum, diş gibi bir şey, ama biraz farklı, cerrahi bir fincan verildim (ne olduğunu hatırlamıyorum), eğer tükürürse, dediler. Yaklaşık. Bundan sonra, şırınganın içine bir anestezik enjekte edildi ve biraz "bir şişeye düşmeyen" adrenalin enjekte edildi, daha sonra tüm bunlar doğrudan bademciklere enjekte edildi. Birkaç dakika sonra ameliyat başladı.

  Her şey 15 dakika geçti, Amygdala'yı yakaladı ve kesiyor, kesinlikle acısız. Neyin karşılaştırılacağını bile bilmiyorum. Ama şunu söyleyeceğim: dişçi çok daha tatsız. Kanla ilgili olarak: evet, öyle görünüyor ki, çok fazla akıyor, biraz fazla ya da az olabilir, bir yerlerde, ama korkunun gözleri büyük, aslında biraz. Operasyon sırasında, molalar sırasında bile konuşmaya çalıştım, ama çok kötü bir şekilde ortaya çıktı, ama eğlenceliydi, sizin söylediğiniz şeyi söylediğiniz gibi anlıyorsunuz, ama aslında moo alıyorsunuz. Bademcikleri keserken, doktor onları bir forsepste tutup bükerek şöyle dedi: “Elbette, kesinlikle tedavi etmeye çalışabilirsin.”

  Sonra, ben, bir IV soğuk plastik parça verildi sıkışmış bir kateter koymak, odasına alındı, boğaz taktığı söylenmektedir ve yatmak için anlattı. Bir süre sonra hemşire başarısız 5 dakika içinde (bunun imkansız olduğunu neden görünüşte basınç güçlü vardı koymak değil, biliyorum) kateter aracılığıyla doğrudan ağrı kesici vermek çalıştı görünüşte stajyer, geldi, bütün bu ruhu içinde benim moo ve teşvik eşlik etti "Yapma sinir, daha güçlü Davie, " Evet, lanet (damla bir çözüm, yani bazen yapılan delip yumuşak kabı anlam ve doğrudan içine ilaç dökmek)" düz torbaya koymak " beni rahat bırak". Genel olarak, sonunda, o başardı ve ben, biraz tinkering, uykuya daldı.

  Boğaz ağrısı gelen birkaç saat uyandı, ben ofisine gittim ve ağrı kesici teslim teslim etmek istedi uyuyakaldı. Bu arada, ağrı kesici ilaç hiç acı vermeden, doğrudan kateter içine koyun. Genelde, bu yemek yemeye kadar bir buçuk gün sürdü. Hastane yemek yemeye çalıştım, yeterince yumuşak olmadığını ve yemek için biraz fazla olduğunu fark ettim. Dressed ve kisvesi altında, mağazaya sürdü çocuklar için püresi satın orada meyve, ama o arada daha pahalı komşu bir eczane, etin aldı umutsuzca daha ciddi bir şey istedim. Geldim, yedim, bir gün daha uzandım ve bir özü sormaya başladım. Neyse ki, doktor müdahale etmedi, genellikle yatmak için yaklaşık bir hafta sürüyor olsa da, kateteri çıkardılar ve eve gitmeme izin verdiler.

  evin durduruldu şekilde, yeni bir kateter şırıngalar, ağrı kesiciler, alkol mendil ve pamuk aldı. Varışta ilk şey kateteri koymak denemek için başladı ve o kahrolası uzun iğne, ben koymadı kateterler, dürüst sadece bir uyuşukluk içine düştü hiç. Sonuç olarak, ben iğne ı bitmiş aptallık için kendimi sitem, iğne olmadan çekin ve çok plastik tüp kıpırdamak mümkün olduğunu fark etti, iğnenin yaklaşık üçte ikisini sürüş (I yalın ve damarlar açıkça görülebilir) delip için dikkatli olmak, yavaşça damara iğne ile itmek başladı bu prosedür.

  Bir kateter "sonra kateter durulayın yoksa yakında kedi gelip": Sonraki diye bir tıbbi kayıtsızca okuyan birine gelinceye kadar, her beş saatte, ben, iki gün boyunca kendime (bu arada "Ketorol" olarak adlandırılır) ağrı kesici, set söyledi Ben yıkanmış değil ve damar yanmış biraz gerçekten, çünkü onu elde etmeye karar verdi ve birkaç gün sadece başka damarda enjeksiyonları pricked, ağrının yararı dinmeye başladı.
  Toplam: operasyon kesinlikle acısız, biraz korkutucu görünüyor, ama genel olarak ölümcül bir şey değil. Korkan herkese, tüm sorunların bir el olarak bir el haline gelmesini ve genellikle daha neşeli olduğunu, çünkü vücudun enfeksiyondan kurtulduğunu tavsiye ederim. Kendinize enjeksiyonlar yapabiliyorsanız veya akrabalarınız varsa, birkaç gün içinde taburcu olabilirsiniz. Sigara içilir, ikiden sonra da bolnovato ve daha iyi bekler. 5 gün sonra alkol almaya başladım. Üç gün içinde yemek için sorun yok. Bir haftada acı içinde uyanmayın.

  Kime ilginç olursa, demetler diseksiyonu operasyonunu anlatabilirim.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Anginada peroksit peroksit: doğru kullanıyoruz

Rahatsız edici acı verici hisleri ortadan kaldırmak için basit bir evdeki gargaralar yardımcı olacaktır. Düzenli durulama sayesinde bademciklerdeki gerginliği rahatlatabilir, iltihaptan kurtulabilir ve mukus boğazını nemlendirebilirsiniz.

Yetişkin semptomlarında boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlar

Boğaz sonrası komplikasyonlar: Tedavi edilmeyen bir hastalığın olası sonuçları. Ne korkmak ve nasıl kaçınmakAngina - herhangi bir çocuk-fidget ya da güçlü bir adam yatağa koymak oldukça hoş olmayan bir hastalık.