Loading

Tonsilite tıkaçları - nasıl tedavi edilir: ilaç, folk ve cerrahi tedavi

Bademcik iltihabı altında bademcikler genellikle iltihabı anlaşılmaktadır. Enflamatuar süreçte, tıkaçlar sıklıkla oluşur. Pürülan tıkanıklıklar sadece rahatsızlığa neden olmaz, aynı zamanda ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Tonsillit fişleri nelerdir

Tonsilitik tıkaçlar bademciklerin lakunalarında pürülan kitleler topluluğudur

Bademciklerin çöküntülerinde oluşan pürülan kitleler bademcik tıkaçlardır. Bunlar esas olarak kalsiyumdan oluşur, ancak başka maddeleri de içerebilirler: fosfor, amonyak, magnezyum, vb. Tıp pratiğinde, onlar tonsillolith olarak adlandırılır.

Bademcikler, her insanın topaklar vardır. Normalde bağımsız olarak temizlenirler. Sık inflamatuar süreçler ile, lacuna deforms onların daralma. İçeriğin dışarı akışı bozulur ve sonuç olarak, pürülan tıkaçlar oluşur. Boyutları birkaç milimetreden birkaç santime kadar değişebilir. Bademcikler üzerindeki beyaz tıkaçlar sıklıkla görülür, ancak sarı, gri veya kahverengi pürülan kitleler de oluşabilir.

Pürülan veya bademcik iltihapları sık ve uzun süreli anjina ile ortaya çıkar.

Kronik bademcik iltihabında genellikle tıkanıklık görülür. Bu anjinin bir komplikasyonu. Tonsillit, anjinin bağımsız tedavisi ve kontrolsüz ilaç kullanımı ile kronik formda gelişir.

Birçok hasta, doktorun reçetesine uymaz ve iyileşme meydana geldiğinde 3-4 gün antibiyotik almayı bitirir. Çoğu durumda, bitmemiş tedavi ayrıca kronik bademcik iltihabının gelişmesine ve pürülan tıkanıklıkların oluşumuna neden olur.

Tonsillit gelişmesine katkıda bulunan diğer faktörler:

 • yumuşak dokularda inflamatuar süreçler
 • burun sinüslerinde enfeksiyon
 • lenf bezleri
 • septum eğriliği
 • bağışıklığın zayıflaması
 • vücut hipotermi
 • palatine bademcikler travması

Tonsillit ana patojenler: staphylococci, streptococci, enterococci, adenovirüsler. İletim yolu eksojen, örn. dış ortamdan. Eğer inflamasyonun kronik odakları varsa (çürük, sinüzit, vb), o zaman enfeksiyon bademciklere yayılabilir. Hava yoluyla veya ev içi temas ile bulaşabilir.

Şartlı patojenik bakteriler ağız boşluğunda bulunabilir ve bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla enflamatuar bir sürece neden olabilir. Hamilelik sırasında tonsil tüplerin oluşumu oldukça sık görülür. Görünümlerinin nedenleri şunlardır: hipotermi, depresyon, bağışıklık, kronik hastalıklar.

semptomlar

Boğaz hastalığı olan ağızdan kötü koku, bademcik iltihabının varlığının işaretlerinden biridir.

Tonsillit ve tıkanıklık oluşumu ile, aşağıdaki belirtiler görünebilir:

 • ağzından koku almak
 • bademciklerde pürülan birikintilerinin birikmesi
 • palatine kemerlerin genişlemesi
 • yutulduğunda ağrı

Ayrıca hasta, halsizlik, halsizlik, boğaz ağrısı şikayet ediyor. Semptomlar devam ederse, bir doktora danışın. Bu belirtiler genellikle muayene sırasında bulunur. Bademcik iltihabı ile, vücut ısısı artabilir, lenf düğümleri artabilir.

Trafik sıkışıklıkları farklı yerlerde görünebilir. Kulak kepçelerine dokunmazlar, ancak yaygın sinir uçları nedeniyle, kulağa ağrı verilebilir.

Konservatif tedavi

Bademcik iltihabı etkili tedavi sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir

İlaç tedavisi, enfeksiyonun etken maddesini yok etmeyi ve hastalığın semptomlarını hafifletmeyi amaçlamaktadır:

 • Antibakteriyel ilaçlar Cefalexin, Amoksisilin, Oksasilin, vb kullanılır. İlaçlarla tedavi yaklaşık 10 gündür.
 • Makrolidler kullanıldığında (Sumamed, Eritromisin vb.), Tedavi süresi 3 günü geçmez. Bu ilaçlar, doktor tarafından belirlenen belirli bir şemaya göre alınır. Antibiyotik reçete etmeden önce antibiyotiklere duyarlılığı belirlemek için bakteriyel kültür yapılır.
 • Stopper oluşumu eşlik eden palatine bademcikler alanında inflamatuar süreçte, antiseptik ilaçlar ile durulama yapmak için etkilidir: Furacilin, Miramistine, Rotocan, Klorheksidin. Antiseptikler sadece çözeltiler şeklinde değil, tabletlerde, pastillerde de üretilir: Sepptelet, Strepsils, Pharyngosept ve diğerleri.
 • Ayrıca bademciklerin Lugol çözeltisi, Jox, Chlorophyllipt, Iodinol ile yağlayabilirsiniz.
 • Antipiretiklerin, Parasetamol, Ibuprofen, Nurofen reçete edilir.
 • Mukoza ödemini kaldırmak için, bademcikler antihistaminikler kullanır: Cetrin, Zirtek, Loratadin ve diğerleri.

Ayrıca bademcik iltihabı bir donanım tedavisi vardır. Bu amaçla Tonzilor aparatı kullanılır. İlk olarak bademciklerin lakesi temizlendi ve sonra etkilenen bölgeye ultrason uygulandı.

Halk tedavisi

Bademcik iltihabı tedavisi için en iyi halk tarifleri

Etkili halk tarifleri kullanarak bademcik iltihaplarından kurtulabilirsiniz. Tedavinin çeşitli yolları vardır: inhalasyon, durulama, sulama. Kompleks içindeki yöntemlerin kullanımı hastanın durumunu kolaylaştırır ve kısa sürede iltihaplanma süreciyle başa çıkmayı sağlar.

Bademcik iltihabı durulamada yararlıdır. Bu gibi prosedürler iltihabı giderir ve bezleri birikmiş irinlerden temizler. Profilaktik amaçlar için gargara, günde 2 kez ve hastalık döneminde - her 2-3 saatte bir olmalıdır.

Temel olarak hazırlanan tedavi edici otlar ve et suları antibakteriyel etkiye sahiptir ve KBB organlarının birçok hastalığının tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır.

Bitkilerin papatya, St. John's wort, nane, adaçayı, civanperçemi seçin.

Et suyu hazırlamak için 20-40 g kuru hammadde alın ve bir bardak kaynar su dökün. 20-30 dakika demlenmeye bırakın. Sonra serin ve süzün. Durulama belirtiler ortadan kalkıncaya kadar yapılmalıdır.

Küçük çocuklar nasıl gargara yapılacağını bilmiyorlar, bu yüzden sulama yapıyorlar. Prosedür için bir şırınga veya şırıngaya ihtiyacınız olacaktır. Hazırlanan broth papatya, okaliptüs, bir şırıngada toplamak ve bademcikler durulayın. Çocuğun et suyunu almamasını sağlamak önemlidir, çünkü tüm patojen bakteriler içeri girecektir.

Soluma daha az etkili değildir. Hem evde hem de hastanede yapılabilir. İşlem, yemeklerden bir buçuk saatten daha önce yapılmaz.

Cerrahi tedavi

Cerrahi tedavi bademciklerin tamamen veya kısmen çıkarılmasından oluşur. Tıbbi uygulamada, bu prosedür tonsillektomi denir.

Sık tekrarlayan anjina, solunum yetmezliği, pürülan komplikasyonlar ile etkin olmayan konservatif tedavi ile bir operasyon gerçekleştirilir. Kan hastalıkları, kalp, böbrek, akciğer, enflamatuar ve enfeksiyöz süreçler, diabetes mellitus için tonsillektomi yoktur. Prosedür birkaç şekilde gerçekleştirilebilir.

Palatine bademcikler kaldırılması için aşağıdaki prosedürler vardır:

 • Ekstrakapsüler tonsillektomi. Klasik seçenek - yerel veya genel anestezi altında bistüri, ilmek ve iğne kullanımı ile bademcikler.
 • Bir microdebroder kullanarak. Enfeksiyöz odağı bir microdebridge ile çıkarmak mümkündür. Bu bir döner değirmene sahip özel bir cihazdır. Döndüğünde yumuşak dokular kesilir. Bu işlem için güçlü bir anestezi kullanılır.
 • Lazer çıkarılması. 10 yaşın altındaki çocuklar için kullanmayın. Lokal anestezi altında gerçekleştirildi. Bademcik forseps tarafından kavranır, lazerle kesilir. Daha sonra lazer ışını, kan kaybını önlemeye yardımcı olan damarları kapatır. Bazı dokular buharlaşır ve bademcik miktarı azalır.
 • Elektrokoagülasyon. Elektrokoter ile dokuların koterizasyonu elektrokoter ile gerçekleştirilir. Prosedür sırasında, yüksek frekanslı bir elektrik akımı kullanılır.
 • Radyofrekans ablasyonu. Radyo dalgalarının enerjisinin termal enerjiye dönüştürüldüğü prosedür. Bademcikleri azaltmak için kullanılır. Bu onları silmekten kaçınır.
 • Cryodestruction. Soğuk maruz kalma ile olası inflamasyonun odağını ortadan kaldırın. Bunu yapmak için sıvı nitrojen kullanın. Oral kavite lidokain ile ön işlemden geçirilir. Düşük sıcaklık nedeniyle tüm patojen mikroorganizmalar yok olur ve etkilenen dokuların nekrozu oluşur.

Faydalı video - Kronik tonsillit: işaretler ve tedavi

Bir operasyon seçerken hastanın durumu, kronik hastalıklar ve bademciklerin dokularına verilen hasarın derecesi dikkate alınır. Bir süre ameliyattan sonra hasta, dokuların şişmesi nedeniyle boğazda bir yumru hissedebilir. Ayrıca vücut ısısı yükselebilir, bulantı görülebilir.

Yaralar ameliyattan 2-3 hafta sonra tamamen iyileşir.

Bu süre zarfında, sıvı püresi tüketen ilk hafta fiziksel aktiviteyi sınırlandırmalı, buharlama, patates, meyve için yağsız etin kademeli olarak ilave edilmesini sağlamalısınız. 10 gün sonra diyetle beslenemezsiniz, ancak boğazı tahriş eden yiyecekler yemek yasaktır.

Olası sonuçları

Uygun olmayan patoloji tedavisi ile tehlikeli komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Yetersiz veya zamansız tedavi ile birikmiş irin bademciklerin ötesine yayılabilir. Patojenik mikroorganizmalarla mücadelede, çeşitli organ ve sistemlerin çalışmasında başarısızlığa yol açabilecek koruyucu fonksiyonlar azalır.

Tonsillik tıkaçlar aşağıdaki komplikasyonlara yol açabilir:

 • Paratonziller apsesi. Bu enflamatuar bir süreçtir, ki bu enfeksiyon yakın modal fibere nüfuz eder. Bu durumda, bademciklerin yakınındaki dokularda abseler oluşur, gevşek lif iltihabı oluşur, bu nedenle kılcal damarların genişlemesi mukozal ödem gelişir. Özellikle boğazda, kulakta veya dişlerde verebilen, hastanın boğazında şiddetli ağrı vardır. Lenf düğümleri artar ve palpasyon hissedilir.
 • Boyun flegmonu. Bu, ölüme yol açabilecek tehlikeli komplikasyonlardan biridir. Flegmon, enfeksiyon dolaşım ve lenfatik sistem yoluyla doku alanına yayıldığında gelişir.
 • Pürülan süreç açıkça tanımlanmış bir sınır içermez ve genişleyebilir. Hasta sadece boğaz ağrısı ile değil, aynı zamanda boyunda da endişe duymaktadır. Boyundaki deri kızarır, şişer ve vücut ısısı yükselir.
 • Sepsis. Kan akışı ile patojen mikroorganizmalar çeşitli organlara yayılır. Sepsisin sebebi bademciklerin okur-yazar olmamaları olabilir, bundan sonra enfeksiyonlar damarlar yoluyla kan dolaşımına nüfuz eder. Bu durum ciddi sonuçlara yol açabilir ve uzmanların acil müdahalesini ve hastanın acil yatışını gerektirebilir.
 • Böbrekleri yenin. Daha sonra komplikasyon, böbreklerin bilateral lezyonlarına yol açar - glomerülonefrit. Bu hastalık kronik formda böbrek yetmezliğine neden olabilir.
 • Bademciklerin dejenerasyonu. Lenfoid doku bağ bademciklerine dejenere olduğunda, işlevlerini kaybederler. Bu, enflamatuar sürecin ilerlemesiyle gelişir, bu da fibroblastların - bağ dokusu hücrelerinin birikmesine neden olur.
 • Eklemlerin iltihaplanması. Romatizma tedavi edilmeyen bademcik iltihabı ile gelişir, özellikle streptokoklar kan dolaşımına girdiğinde ve alt ekstremitelerin şişmesini, eklemlerdeki akut ağrıyı tetiklediğinde.
 • Kalbin yenilgisi (tonsillocardial sendrom). Bu, kardiyovasküler sistemin disfonksiyon belirtilerinin birleşimidir. Bu sendrom, patojenik mikroorganizmaların ve bunların toksinlerinin kardiyak kas üzerindeki doğrudan etkisi ile gelişir. Kronik tonsillitin arka planı karşısında, hastanın iğrenç doğanın, gürültü, taşikardi, vb. Kalp bölgesinde ağrı vardır.

Ayrıca, kronik bademcik iltihabı karaciğerde ve akciğerlerde komplikasyonlara neden olabilir. Sıklıkla, bu patoloji serebral komplikasyonlara, nöro-endokrin ve endokrin hastalıkların gelişimine neden olabilir.

önleme

Festering fişlerinin oluşumunu önlemek için, önleme kurallarına uyulması önerilir:

 1. Her yemekten sonra ağzınızı ve boğazınızı suyla durulayın.
 2. Kişisel hijyeni gözlemlemek önemlidir: dişlerinizi günde en az 2 kez fırçalayın. Günlük prosedür, ağız boşluğunda patojenik mikroorganizmaların gelişmesini ve birikmesini önler.
 3. Boğaz ağrısı zamanında tedavi edilir. Hekimin ilaç kullanımı ile ilgili tüm önerileri ile ödem ve iltihaplanma ortadan kalkar. Bu bademcik iltihabı gelişme olasılığını azaltır.
 4. Ağız boşluğu ve nazofarenksin iltihaplı hastalıklarını zamanında tedavi etmek gerekir: çürükler, stomatit, diş eti iltihabı, sinüzit, sinüzit, farenjit, vb.
 5. Vücudun aşırı soğutmasından kaçının. Hipotermi olduğunda, koruyucu fonksiyonlar azalır, bu da anjina nüksünün gelişmesine katkıda bulunur. Kronik formda bademcik iltihabı olan hastalar soğuk içecekler içmemelidir, soğuk mevsimde dondurma vardır.
 6. Bağışıklık sistemini güçlendirmek, vitamin-mineral komplekslerini almak, enfeksiyonlara karşı aşılanmak önemlidir.
 7. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek ve doğru yemek için önemlidir.

Sadece doktor tavsiyeleri ve koruyucu önlemleri takip ederek bademcik iltihabı oluşumunu önleyebilirsiniz.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Ilk doktor

Evde tonsilitik fişler nasıl kaldırılır

Bademciklerin kıvrımlarındaki pürülan tıkanıklık, tıbben bademcik iltihabı olarak sınıflandırılır.

Kötü nefes (hatta tamamen sağlıklı diş), sıcaklık kendiliğinden artış, iştah azalması farenks (bademcik iltihabı) kurşun kronik bir iltihabi süreç arka plan üzerinde meydana gelir ve servikal lenf nodlarında bir artış (genellikle tam bir yemek reddini gösterilir).

Evde bademcik iltihabı tedavisi oldukça gerçektir - geleneksel tıp kategorisinden birkaç tarif vardır.

Bu prosedür sadece uzman ayakta tedavi / yatarak yapılmalıdır - Hiçbir durumda kendinizi, irin fişleri "sıkmak" ellerinin / çay kaşığı "kaldır" deneyin olamaz. Aksi halde, bademcikler için yüksek bir hasar / yaralanma riski vardır, bu da enfeksiyonu tüm boğaza yayır.

durulama

Bu durumda en etkili tedavi yöntemi gariptir - bu prosedür tam anlamıyla pürülan kümeleri "yıkar". Evde bademcik tıkanıklığını nasıl tedavi edeceğinizi bilerek, yatarak tedavi için kayıt olmadan tamamen yapabilirsiniz. Bu prosedür herkese ve herkese kesinlikle erişebilir - hamilelik sırasında bile, söz konusu durumu tedavi etmenin bu yolu gelecekteki bebeğin rahim içi gelişiminde bir tehlike oluşturmaz.

Bu durumda etkili olacak birçok kanıtlanmış tarif vardır:

Pancar. Büyük bir pancar almak, dikkatli bir şekilde yıkamak ve kabuk ile birlikte çubuklar halinde kesmek gereklidir. Ardından ortaya çıkan kütleyi suya koyun ve ateşe atın - işkenceye, şiddetli bir kaynamaya izin vermeyerek, en az 2 saat. Sonra suyu boşaltın ve soğutun. Hasta kritik yüksek vücut sıcaklığı ve diğer belirtiler belirgin enflamatuar proses, en az günde 5 ile gargara gereken zaman, ilk günlerinde, şema yıkayın. Dahası, kriz geçtiğinde, dozu azaltabilirsiniz - günde 2-3 durulama. Tuz. Bir bardak ılık suda bir çay kaşığı ortak sofra tuzu çözülmeli, kabartma tozu ve 3-4 damla iyot. Bu çözüm, sadece terapötik değil, aynı zamanda önleyici eylemi de sağlayabilmektedir. Propolis. propolis ile boğaz durulama için, arı ürün tentür kullanmak gereklidir - eczanelerde satılan ama hazırlanabilir ve bağımsız olarak. Tarif tentür: propolis 25 gramdır öğütmek, ve alkol / votka itme en az 4 hafta, 200 ml dökün. Çözelti için reçete: 100 ml ılık suda propolis tentürünü (5 mi) seyreltin. Lütfen dikkat: Bu tarif ile durulayın güçlü bir antiseptik etkiye sahiptir. Votka. Trafik sıkışıklıklarını gidermek için oldukça abartılı bir yol ama gerçekten etkili. Temiz, seyreltilmemiş votka ile günde 2-3 kez gargara. Bu önemlidir: Bu prosedürden sonra sürmeyiniz.

Şifalı Otlar

Tıbbi bitkilerin yardımıyla bademcik tıkaçları nasıl tedavi edilir? Bu çok basit - onların et suyu hazırlamak ve günde 4-5 kez durulayın.

Sadece böyle bir hastalıkta, hem anti-enflamatuar hem de antiseptik olan kombine bir etkiye sahip bitkileri kullanmanın önerilmesi gerektiğini unutmayın.

Adaçayı. Bu bitkinin mükemmel anti-enflamatuar etkisi, tam olarak 2-3 gün düzenli durulamalarda enflamatuar sürecin "solmasını" garanti eder. Bir çorba kaşığı kuru kütle almak ve bir bardak sıcak suda çay gibi demlemek gerekir. Papatya kimyacısı. En popüler yolu boğazında ve inflamasyon ve ağrı kurtulmak için - Eğer demlenmeye ve serin, 3-5 dakika bir bardak su içinde papatya çiçek 2 yemek kaşığı kaynatın gerekir. Civanperçemi. Güçlü bir analjezik etkiye sahiptir. Bir kaynatma, aşağıdaki şemaya göre hazırlanır: 100 ml kuru bitki, 750 ml su içinde demlenir - bu, yarım saat boyunca bir su banyosunda yapılır. Israr, gerinme ve gargara günde 5-6 kez. Not: bu bitki tadı çok acı, bu yüzden tadı yumuşatmak için, suyu bal biraz ekleyebilirsiniz.

sulama

Bazı yetişkinler ve çoğu küçük çocuk, durulama prosedürünü fiziksel olarak gerçekleştiremez. Bu durumda, sulama yapılmalıdır - boğaz ve bademcikler yukarıda belirtilen dekompresyon / solüsyonlarla yıkanmalıdır.

Prosedür için iğne olmadan küçük bir şırınga veya şırınga kullanabilirsiniz. Dikkat: jet çok güçlü olmamalı, sıvıyı yutamazsın - tükürmek gerekir.

Yukarıdaki çözümlerin / çözümlerin herhangi birinin kullanımı, ilgilenen hekim ile anlaşılmalıdır. Bademcik iltihapları komplikasyon riski olmadan kurtulmak için nasıl bir uzmana danışmalısınız.

Ama genel öneriler var:

ilk olarak, belirli bileşenlere bireysel hoşgörüsüzlük / aşırı duyarlılığı hariç tutun; ikinci olarak, durulama suyunun sıcaklık rejimini gözlemleyin: 40 derecenin üzerinde olmamalıdır; Üçüncü olarak, 2 saat süren prosedürden sonra yemek yiyemez ve içemezsiniz.

Çok küçük bir çocukta bademcik iltihabı teşhis edilirse, o zaman kendinizi bolca içebilirsiniz.

bal ve tereyağı ile süt; ahududu / kalina ile çay; bal ilavesi ile broth papatya eczane.

soluk alma

Bademcik iltihabı kurtulmak için yöntemler halk ilaçları inhalasyonlara atfedilebilir. Onlar bir çaydanlık yardımıyla profesyonel ekipman (nebulizatör) ve "dede" yöntemi ile yapılabilir. Dolgu olarak papatya, adaçayı ve civanperçemi, Küçük bir nane ve et suyuna bir okaliptüs yaprağı ekleyebilirsin. Söz konusu prosedürün etkisi sadece belirli tavsiyelerde bulunursa elde edilecektir:

Aktif oyunlardan hemen sonra veya açık havada yürümeden inhalasyon yapmak mümkün değildir - en az yarım saat sürmelidir; İşlem sırasında hastanın nefes alması pürüzsüz ve sakin olmalıdır (bazı durumlarda çok derin / keskin nefesler, bronkospazm gelişebilir); prosedürden sonra sessizce oturmanız gerekir, bu optimal - battaniyenin altında uzanmak.

Söz konusu durumun sadece teşhis edilen kronik bademcik iltihabında mevcut olması nedeniyle, acil bir durumda tonsilitik tıkaçların nasıl çıkarılacağını bilmek gereklidir. Genellikle görünümleri gözden kaçırılamaz - belirtiler çok belirgindir ve boğaz bir aynada incelense bile, pürülan kümeler bulunabilir. Ve istatistiklere göre, hastalığın ilk saatlerinde sağlanan yardım bir günde sonuç verir - hastanın durumu önemli ölçüde iyileşiyor.

Video: Kronik bademcik iltihabından kurtulmanın tek modern etkili yolu

Bu materyaller ilginizi çekecektir:

İlgili makaleler:

Halk ilaçları ile yara izleri ve yara izleri nasıl kaldırılır? Hiç kimse, özellikle de, yaralanmalar, sıyrıklar çeşitli bağışık çocuk... Kronik bademcik - Nasıl kadınların mahrem alanda kaşıntı ve yanma hissi kaldırmak için... - bademcikler iltihabı anlamına gelen halk ilaçları ve et suları Bugün, kronik bademcik iltihabı, tedavisi? Hemen hemen her tanıdık samimi alanda rahatsızlık ve huzursuzluk...

Bademcik iltihabı altında bademcikler genellikle iltihabı anlaşılmaktadır. Enflamatuar süreçte, tıkaçlar sıklıkla oluşur. Pürülan tıkanıklıklar sadece rahatsızlığa neden olmaz, aynı zamanda ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Tonsillit fişleri nelerdir

Tonsilitik tıkaçlar bademciklerin lakunalarında pürülan kitleler topluluğudur

Bademciklerin çöküntülerinde oluşan pürülan kitleler bademcik tıkaçlardır. Bunlar esas olarak kalsiyumdan oluşur, ancak başka maddeleri de içerebilirler: fosfor, amonyak, magnezyum, vb. Tıp pratiğinde, onlar tonsillolith olarak adlandırılır.

Bademcikler, her insanın topaklar vardır. Normalde bağımsız olarak temizlenirler. Sık inflamatuar süreçler ile, lacuna deforms onların daralma. İçeriğin dışarı akışı bozulur ve sonuç olarak, pürülan tıkaçlar oluşur. Boyutları birkaç milimetreden birkaç santime kadar değişebilir. Bademcikler üzerindeki beyaz tıkaçlar sıklıkla görülür, ancak sarı, gri veya kahverengi pürülan kitleler de oluşabilir.

Pürülan veya bademcik iltihapları sık ve uzun süreli anjina ile ortaya çıkar.

Kronik bademcik iltihabında genellikle tıkanıklık görülür. Bu anjinin bir komplikasyonu. Tonsillit, anjinin bağımsız tedavisi ve kontrolsüz ilaç kullanımı ile kronik formda gelişir.

Birçok hasta, doktorun reçetesine uymaz ve iyileşme meydana geldiğinde 3-4 gün antibiyotik almayı bitirir. Çoğu durumda, bitmemiş tedavi ayrıca kronik bademcik iltihabının gelişmesine ve pürülan tıkanıklıkların oluşumuna neden olur.

Tonsillit gelişmesine katkıda bulunan diğer faktörler:

Yumuşak tkanyahinfektsii sinüs nosaadenoidyiskrivlenie peregorodkioslablenie immunitetapereohlazhdenie organizmatravma bademcikler iltihaplı süreçler

Tonsillit ana patojenler: staphylococci, streptococci, enterococci, adenovirüsler. İletim yolu eksojen, örn. dış ortamdan. Eğer inflamasyonun kronik odakları varsa (çürük, sinüzit, vb), o zaman enfeksiyon bademciklere yayılabilir. Hava yoluyla veya ev içi temas ile bulaşabilir.

Şartlı patojenik bakteriler ağız boşluğunda bulunabilir ve bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla enflamatuar bir sürece neden olabilir. Hamilelik sırasında tonsil tüplerin oluşumu oldukça sık görülür. Görünümlerinin nedenleri şunlardır: hipotermi, depresyon, bağışıklık, kronik hastalıklar.

semptomlar

Boğaz hastalığı olan ağızdan kötü koku, bademcik iltihabının varlığının işaretlerinden biridir.

Tonsillit ve tıkanıklık oluşumu ile, aşağıdaki belirtiler görünebilir:

bademciklerde pürülan birikintinin ağzından gelen koku Yutulurken palatine kemerlerdeki artış

Ayrıca hasta, halsizlik, halsizlik, boğaz ağrısı şikayet ediyor. Semptomlar devam ederse, bir doktora danışın. Bu belirtiler genellikle muayene sırasında bulunur. Bademcik iltihabı ile, vücut ısısı artabilir, lenf düğümleri artabilir.

Trafik sıkışıklıkları farklı yerlerde görünebilir. Kulak kepçelerine dokunmazlar, ancak yaygın sinir uçları nedeniyle, kulağa ağrı verilebilir.

Konservatif tedavi

Bademcik iltihabı etkili tedavi sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir

İlaç tedavisi, enfeksiyonun etken maddesini yok etmeyi ve hastalığın semptomlarını hafifletmeyi amaçlamaktadır:

Antibakteriyel ilaçlar Cefalexin, Amoksisilin, Oksasilin, vb kullanılır. İlaçlarla tedavi yaklaşık 10 gündür. Makrolidler kullanıldığında (Sumamed, Eritromisin vb.), Tedavi süresi 3 günü geçmez. Bu ilaçlar, doktor tarafından belirlenen belirli bir şemaya göre alınır. antibiyotik reçete, trafik sıkışıklığı oluşumu eşlik eder bademcikler, içinde antibiotikam.Pri enflamatuar prosese duyarlılığını belirlemek için bakteriyel tohumlama vermeden önce etkin bir şekilde antiseptik maddeler ile durulama yapmak: furatsilina, Miramistin, Rotokanom, klorheksidin. Antiseptikler çözeltiler şeklinde sadece serbest değil, aynı zamanda tabletler, o bademcik Lugol çözeltisi, Joks, chlorophyllipt, yodinolom yağlamak için de mümkündür pastiller :. Faringosept vb Septolete, Strepsils vardır. Antipiretiklerin, Parasetamol, Ibuprofen, Nurofen reçete edilir. Mukoza ödemini kaldırmak için, bademcikler antihistaminikler kullanır: Cetrin, Zirtek, Loratadin ve diğerleri.

Ayrıca bademcik iltihabı bir donanım tedavisi vardır. Bu amaçla Tonzilor aparatı kullanılır. İlk olarak bademciklerin lakesi temizlendi ve sonra etkilenen bölgeye ultrason uygulandı.

Halk tedavisi

Bademcik iltihabı tedavisi için en iyi halk tarifleri

Etkili halk tarifleri kullanarak bademcik iltihaplarından kurtulabilirsiniz. Tedavinin çeşitli yolları vardır: inhalasyon, durulama, sulama. Kompleks içindeki yöntemlerin kullanımı hastanın durumunu kolaylaştırır ve kısa sürede iltihaplanma süreciyle başa çıkmayı sağlar.

Bademcik iltihabı durulamada yararlıdır. Bu gibi prosedürler iltihabı giderir ve bezleri birikmiş irinlerden temizler. Profilaktik amaçlar için gargara, günde 2 kez ve hastalık döneminde - her 2-3 saatte bir olmalıdır.

Temel olarak hazırlanan tedavi edici otlar ve et suları antibakteriyel etkiye sahiptir ve KBB organlarının birçok hastalığının tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır.

Bitkilerin papatya, St. John's wort, nane, adaçayı, civanperçemi seçin.

Et suyu hazırlamak için 20-40 g kuru hammadde alın ve bir bardak kaynar su dökün. 20-30 dakika demlenmeye bırakın. Sonra serin ve süzün. Durulama belirtiler ortadan kalkıncaya kadar yapılmalıdır.

Küçük çocuklar nasıl gargara yapılacağını bilmiyorlar, bu yüzden sulama yapıyorlar. Prosedür için bir şırınga veya şırıngaya ihtiyacınız olacaktır. Hazırlanan broth papatya, okaliptüs, bir şırıngada toplamak ve bademcikler durulayın. Çocuğun et suyunu almamasını sağlamak önemlidir, çünkü tüm patojen bakteriler içeri girecektir.

Soluma daha az etkili değildir. Hem evde hem de hastanede yapılabilir. İşlem, yemeklerden bir buçuk saatten daha önce yapılmaz.

Cerrahi tedavi

Cerrahi tedavi bademciklerin tamamen veya kısmen çıkarılmasından oluşur. Tıbbi uygulamada, bu prosedür tonsillektomi denir.

Sık tekrarlayan anjina, solunum yetmezliği, pürülan komplikasyonlar ile etkin olmayan konservatif tedavi ile bir operasyon gerçekleştirilir. Kan hastalıkları, kalp, böbrek, akciğer, enflamatuar ve enfeksiyöz süreçler, diabetes mellitus için tonsillektomi yoktur. Prosedür birkaç şekilde gerçekleştirilebilir.

Palatine bademcikler kaldırılması için aşağıdaki prosedürler vardır:

Ekstrakapsüler tonsillektomi. Klasik seçenek - yerel veya genel anestezi altında bistüri, ilmek ve iğne kullanımı ile bademcikler. Bir microdebroder kullanarak. Enfeksiyöz odağı bir microdebridge ile çıkarmak mümkündür. Bu bir döner değirmene sahip özel bir cihazdır. Döndüğünde yumuşak dokular kesilir. Bu işlem için güçlü bir anestezi kullanılır. Lazer çıkarılması. 10 yaşın altındaki çocuklar için kullanmayın. Lokal anestezi altında gerçekleştirildi. Bademcik forseps tarafından kavranır, lazerle kesilir. Daha sonra lazer ışını, kan kaybını önlemeye yardımcı olan damarları kapatır. Bazı dokular buharlaşır ve bademcik miktarı azalır. Elektrokoagülasyon. Elektrokoter ile dokuların koterizasyonu elektrokoter ile gerçekleştirilir. Prosedür sırasında, yüksek frekanslı bir elektrik akımı kullanılır Radyo frekansı ablasyonu. Radyo dalgalarının enerjisinin termal enerjiye dönüştürüldüğü prosedür. Bademcikleri azaltmak için kullanılır. Bu onları silmekten kaçınır. Cryodestruction. Soğuk maruz kalma ile olası inflamasyonun odağını ortadan kaldırın. Bunu yapmak için sıvı nitrojen kullanın. Oral kavite lidokain ile ön işlemden geçirilir. Düşük sıcaklık nedeniyle tüm patojen mikroorganizmalar yok olur ve etkilenen dokuların nekrozu oluşur.

Faydalı video - Kronik tonsillit: işaretler ve tedavi

Bir operasyon seçerken hastanın durumu, kronik hastalıklar ve bademciklerin dokularına verilen hasarın derecesi dikkate alınır. Bir süre ameliyattan sonra hasta, dokuların şişmesi nedeniyle boğazda bir yumru hissedebilir. Ayrıca vücut ısısı yükselebilir, bulantı görülebilir.

Yaralar ameliyattan 2-3 hafta sonra tamamen iyileşir.

Bu süre zarfında, sıvı püresi tüketen ilk hafta fiziksel aktiviteyi sınırlandırmalı, buharlama, patates, meyve için yağsız etin kademeli olarak ilave edilmesini sağlamalısınız. 10 gün sonra diyetle beslenemezsiniz, ancak boğazı tahriş eden yiyecekler yemek yasaktır.

Olası sonuçları

Uygun olmayan patoloji tedavisi ile tehlikeli komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Yetersiz veya zamansız tedavi ile birikmiş irin bademciklerin ötesine yayılabilir. Patojenik mikroorganizmalarla mücadelede, çeşitli organ ve sistemlerin çalışmasında başarısızlığa yol açabilecek koruyucu fonksiyonlar azalır.

Tonsillik tıkaçlar aşağıdaki komplikasyonlara yol açabilir:

Paratonziller apsesi. Bu enflamatuar bir süreçtir, ki bu enfeksiyon yakın modal fibere nüfuz eder. Bu durumda, bademciklerin yakınındaki dokularda abseler oluşur, gevşek lif iltihabı oluşur, bu nedenle kılcal damarların genişlemesi mukozal ödem gelişir. Özellikle boğazda, kulakta veya dişlerde verebilen, hastanın boğazında şiddetli ağrı vardır. Lenf düğümleri artar ve palpasyon hissedilir. Boyun flegmonu. Bu, ölüme yol açabilecek tehlikeli komplikasyonlardan biridir. Flegmon, enfeksiyon dolaşım ve lenfatik sistem yoluyla doku alanına yayıldığında gelişir. Pürülan süreç açıkça tanımlanmış bir sınır içermez ve genişleyebilir. Hasta sadece boğaz ağrısı ile değil, aynı zamanda boyunda da endişe duymaktadır. Boyundaki deri kızarır, şişer ve vücut ısısı yükselir. Sepsis. Kan akışı ile patojen mikroorganizmalar çeşitli organlara yayılır. Sepsisin sebebi bademciklerin okur-yazar olmamaları olabilir, bundan sonra enfeksiyonlar damarlar yoluyla kan dolaşımına nüfuz eder. Bu durum ciddi sonuçlara yol açabilir ve uzmanların acil müdahalesini ve hastanın acil yatışını gerektirebilir. Böbrekleri yenin. Daha sonra komplikasyon, böbreklerin bilateral lezyonlarına yol açar - glomerülonefrit. Kronik formdaki bu hastalık böbrek yetmezliğine neden olabilir Palatine bademciklerin transfüzyonu. Lenfoid doku bağ bademciklerine dejenere olduğunda, işlevlerini kaybederler. Bu geliştiğinde kartı fibroblastlar ile sonuçlanan iltihaplanma sürecinin ilerlemesi, - tkani.Vospaleniyu eklem bağ hücreleri. Romatizma ağırlıklı streptokoklar kan dolaşımına nüfuz eder ve alt ekstremite ödem, akut ağrı, kalp sustavah.Porazheniyu (tonzillokardialny sendromu) provoke zaman bademcik iltihabı dolechennom olmadığında geliştirir. Bu, kardiyovasküler sistemin disfonksiyon belirtilerinin birleşimidir. Bu sendrom, patojenik mikroorganizmaların ve bunların toksinlerinin kardiyak kas üzerindeki doğrudan etkisi ile gelişir. Kronik tonsillitin arka planı karşısında, hastanın iğrenç doğanın, gürültü, taşikardi, vb. Kalp bölgesinde ağrı vardır.

Ayrıca, kronik bademcik iltihabı karaciğerde ve akciğerlerde komplikasyonlara neden olabilir. Sıklıkla, bu patoloji serebral komplikasyonlara, nöro-endokrin ve endokrin hastalıkların gelişimine neden olabilir.

önleme

Festering fişlerinin oluşumunu önlemek için, önleme kurallarına uyulması önerilir:

Her yemekten sonra, ağzınızı ve boğazınızı basit su ile yıkamalısınız.Kişisel hijyeni gözlemlemelisiniz: Dişlerinizi günde en az 2 kez fırçalayın. Günlük prosedür, ağız boşluğunda patojenik mikroorganizmaların gelişmesini ve birikmesini önler, boğaz ağrısını zamanında tedavi etmek içindir. Hekimin ilaç kullanımı ile ilgili tüm önerileri ile ödem ve iltihaplanma ortadan kalkar. Bu bademcik iltihabı gelişme olasılığını azaltır. Derhal hipotermi önlemek için ağız ve nazofarenks çürük, stomatit, diş eti iltihabı, sinüzit, sinüzit, farenjit, vb iltihaplı hastalıkları tedavi etmek gereklidir.. Hipotermi olduğunda, koruyucu fonksiyonlar azalır, bu da anjina nüksünün gelişmesine katkıda bulunur. Kronik formda bademcik iltihabı olan hastalar soğuk içecekler içmemelidir, soğuk mevsimde dondurma vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek vitamin ve mineral takviyeleri almak, infektsiy.Nemalovazhno aşılanması sağlıklı bir yaşam tarzı kurşun ve sağ yemek önemlidir.

Sadece doktor tavsiyeleri ve koruyucu önlemleri takip ederek bademcik iltihabı oluşumunu önleyebilirsiniz.

Evde bademcik iltihabı tedavisi: halk yöntemleri

Tonsillit - bademciklerin akut veya kronik enflamasyonu geliştiren solunum sistemi hastalığı. Çoğu durumda, hastalık bakteriyel enfeksiyonun bir arka planında ortaya çıkar. Ana belirtisi, tonsil tüplerinin oluşmasıdır - bademciklerin lakuna (kıvrımları) içindeki pürülan kümeler. Bu oluşumlar tehlikelidir, çünkü bunlar patojenik mikroorganizmaların hayati organlara yayıldığı enfeksiyöz odaklardır. Bademcik tıkanıklıklarının evde tedavi edilmesi, inhalasyon, durulama ve boğaz yıkama ile gerçekleştirilir.

Çoğu durumda bademcik iltihabı 30 yıla kadar çocuklarda ve yetişkinlerde gelişir. Akut ve kronik bademcik iltihabı vardır. Akut bir hastalık, stafilokok, adenovirüs, herpetik enfeksiyon, Coxsack adenovirüs veya Candida mantarlarının neden olduğu bir anjinadır. Akut tonsillit belirtileri:

 • vücut ısısını 39 derece arttırdı;
 • şiddetli boğaz ağrısı;
 • Servikal lenf düğümlerinde şişme ve ağrı.

Çocuklarda akut bademcik iltihabına karşı, bulantı ve kusma görülür. Enfeksiyöz hasar olduğunda, bademcikler şişer, kızarır ve yüzeylerinde pürülan tıkaç veya kalın plak vardır.

Genellikle, anjin belirtileri bir hafta içinde kaybolur. Hasta yeterli tedavi almamışsa akut tonsillit hızla kronik formda geçer. Bu hastalık ile tükürük, irin ve gıda parçacıklarının tıkanıklığı olan tıkanıklık oluşumu ile birlikte bademciklerin uzun süreli bir iltihabi süreci gelişir. Mantarlar ağız kokusuna, boğazda ağrının artmasına ve vücut ısısının artmasına neden olurlar.

Bademciklerin mukoza zarının kıvrımlarında oluşan mantarları çıkarın, evde yapabilirsiniz.

Tonsillik tıkaçlar asla parmaklar, bir kaşık ve diğer doğaçlama nesnelerle sıkıştırılmamalıdır. Bu prosedür sadece deneyimli bir doktor tarafından doğru bir şekilde gerçekleştirilebilir. Pus birikmesinin zorlu ekstrüzyonu palatine bademciklerin dokusunun travmatizasyonuna ve patojenik mikrofloranın tüm ağız boşluğuna yayılmasına yol açar.

Bademciklerin iltihaplanmalarına, durulama, boğaz yıkama ve inhalasyon gibi yöntemlerle yardımcı olunur.

Duruların yardımıyla boğazda biriken pürülan birikimler yıkanabilir. Prosedür 5 yaşından büyük tüm hastalar için uygundur, çünkü sadece etkili değil aynı zamanda uygulanması da kolaydır. Pürülan tıkaçları çıkarmak için, durulamalara, bakteri öldürücü etkiye sahip olan tıbbi bitkilerin tuz, soda ve kaynatma solüsyonları uygulanır.

Çeşitli bileşenlere dayalı yemek tarifleri:

 1. 1. adaçayı. Bir kuru ot adaçayı kaşığı bir bardak kaynar su dökülür. Gergin bir infüzyon, boğazı günde 4 defadan az olmamalıdır.
 2. 2. Papatya. Bir bardak su üzerinde kurutulmuş papatya çiçekleri bir çorba kaşığı alın ve düşük ısıda 10 dakika boyunca kütüğü kaynatın. Rahat bir sıcaklığa kadar kaynatılan kaynatma süzülür ve her yemekten sonra durulama için kullanılır.
 3. 3. Pancar. Büyük bir pancar meyvesi yıkanır ve soyulmadan büyük parçalara ayrılır. Bunları su ile doldurun ve düşük ısıda 2 saat basılı tutun. Boğaz 2 kez günde 2 kez, kronik tonsillit ve günde 5 kez anjina ile yıkanır.
 4. 4. İyot, tuz ve soda. Bir bardak ılık su üzerine 3 damla iyot ve bir çay kaşığı tuz ve soda alın. Çözelti her 2 saatte bir boğaz yıkayın.
 5. 5. Propolis. 100 ml su için 5 ml alkol emdirilmiş propolis alın ve oluşan çözeltiyi bir boğazla durulayın.

Her durulama çözeltisi, 25-35 derece bir kişi için rahat bir sıcaklığa sahip olmalıdır.

Bademciklerin pus birikmesi ile boğazın yıkanmasına yardımcı olur. Bunu yapmak için, gereken miktarda solüsyonu toplayan ve akışını boğaza yönlendiren bir iğneyi kullanmayın. Prosedürü, kavisli bir ucu olan kanül ile donatılmış özel bir laringeal şırınga ile uygun şekilde gerçekleştirmek.

Kanül ile şırınga

Evde prosedür kuralları:

 1. 1. Şırınganın içine bir solüsyon yerleştirin ve kanülü takın.
 2. 2. Sıvının etkilenen amigdalaya yönlendirilmesi için sıvıyı yavaşça sıkın.
 3. 3. Durulama çözeltisi, patojenik mikroorganizmalar içerdiği için hemen tükürmelidir.

Halk hekimliğinde, boğazı yıkamak için çok sayıda etkili çözüm çözümü vardır:

 1. 1. Tuz. Bir bardak sıcak kaynamış suya bir çay kaşığı deniz tuzu çözün. Tuz sıvısı günde 3 kez boğaz yıkayın.
 2. 2. Bir furacilin çözeltisi. Bir bardak suya 2 adet ezilmiş furakilin tableti ekleyin. Ortaya çıkan çözüm ile, bezleri günde 2 kez durulayın.
 3. 3. Chlorophyllin. Bir bardak su üzerinde, bir klofilitit çay kaşığı alın, iyice karıştırın ve ürünü bademciklerin yıkanması için bir çözelti olarak kullanın.

Prosedürlerin etkisini düzeltmek için, yıkandıktan sonra, bademciklerin Lugol çözeltisi ile muamele edilmesi önerilir. İltihaplanmayı giderin, aynı zamanda, bezlerin yüzeyini hafifçe yağlamanız için gerekli olan köknar yağına da yardımcı olacaktır.

Bademcik iltihabında tıkanıklığı tedavi etmenin etkili bir yöntemi inhalasyon olup, bir nebülizör veya iyileştirici buharlı bir kap ile gerçekleştirilir.

Nebülizer doldurmak için bakteri kurtulmak gibi ilaçlar kullanın:

Teneffüs cihazı, talimatlarda belirtilen kurallara uygun olarak ilaçlarla doldurulur.

Buhar inhalasyonu yapmak için, şifalı bitkilerin - adaçayı, kireç, papatya, lavanta dekompozisyonları kullanılır. Otlar yerine, okaliptüs ve nane uçucu yağını kullanabilirsiniz, ancak bu bitkilerin sadece alerjisi yoksa.

Yetişkinler, en fazla 15 dakika, çocuklar - 10 dakikaya kadar inhalasyon yaparlar. Prosedürden yarım saat önce fiziksel efor, yiyecek ve içecek vermeniz gerekir. Tedavi sırasında, başını bir havluyla örtmeden önce iyileştirici buharın ölçülmesi ve sakinleştirilmesi gerekir. Teneffüs ettikten sonra hastanın dinlenmesi önerilir.

Eğer bademcik iltihabı için ev tedavileri sonuç vermemişse, o zaman bir kişi bir doktor-kulak burun boğaz doktorunu ziyaret etmelidir. Bademcik iltihabının yanlış ve zamansız tedavisi, tüm vücut boyunca enfeksiyonun yayılmasına neden olur, bu da romatizma, piyelonefrit, sedef hastalığı ve diş ve ağız hastalıklarının gelişimini tehdit eder.

Pürülan iltihaplı tıkaçlarla tedavi

Boğazda pürülan tıkanıklık bademciklerin (bezler) lakunalarında pürülan kitlelerin birikmesidir. Bu tür komplikasyonlar, bir kural olarak, tedavi edilmemiş akut tonsillite bağlı olarak ortaya çıkar, ancak daha sıklıkla hastalığın kronik formunda ortaya çıkar. Bu yazıda kronik bademcik iltihabı tedavisi ve bademcik iltihabı tedavisi hakkında konuşacağız.

Bezlerin yapısı

Palatine bademcikler veya bademcikler - insan bağışıklık sisteminin önemli bir organı. Ağız boşluğundaki bezler farinksin her iki tarafında bulunur. Bezler badem somununa benzemektedir (bu nedenle "amygdala" ismi) ve çapları bir ila dört santimetre arasındadır. Bezler koruyucu bir işleve sahiptir. Bunlar, havadaki damlacıklar yoluyla vücuda giren ve aynı zamanda yemek yerken bakteri için bir tür bariyerdir. Bezlerin yapısının özellikleri ve gerçekleştirdikleri işlevler, boğazda bademcik iltihabı ile doğrudan ilişkilidir.

Bademciklerin yüzeyinde, dolambaçlı kanallar ve delikler görünür - lacunae ve kriptler.

Virüsler ağızdan dışarıya girdiğinde, bademciklerdeki lökositler aktive olur ve "düşman" ile savaşan antikorlar oluşturma işleminin çoğalmasını başlatırlar. Eşzamanlı olarak, bağışıklık sisteminin tüm organlarına bir sinyal gönderilir ve beden "hazırlıkla mücadele" ye gelir.

Bademcik iltihabı nedir?

Tonsillit bademciklerdeki inflamatuar bir süreçtir. Hastalık akut ve kronik olabilir. Akut form daha yaygın olarak anjina olarak bilinir. Kronik dönemlerde alevlenme (bademcik iltihabı) bir remisyon periyodu (lull) ile yer değiştirir. Çoğu zaman, yetişkinler de etkilenmiş olsa da, hastalık 5-15 yaş çocuklarda görülür. Çocuklarda bademcikler, yetişkinlere göre daha büyüktür. Palatine bademciklerin maksimum büyüklüğü 7 yıla ulaşır ve daha sonra azalmaya başlar. Bademcikler üzerindeki sürekli viral ataklar bademcik iltihabına yol açar. Kronik bademcik iltihabı sıklıkla bir enfeksiyöz hastalıktan (bademcik iltihabı, çürük, vb.) Sonra bir komplikasyon olarak davranır. Hastalığın kronik formu, istatistiklere göre, yetişkinlerin% 5'inde ve çocukların% 11'inde görülür. Yani, kronik bademcik iltihabı yaygın bir hastalıktır. Bademciklerde tonsillit tıkanıklıkları sıklıkla kronik bademcik iltihabında görülür.

Kronik tonsillit nedenleri

Kronik bademcik iltihabı genellikle anjinadan sonra bir komplikasyon olarak gelişir. Birçok hasta boğaz ağrısını bağımsız olarak tedavi etmeye ve ilaçları kontrolsüz bir şekilde almaya çalışır. Bazıları, bir doktor tavsiyesi aldıktan sonra, reçeteleri takip etmeyiniz ve reçete edilmeden önce antibakteriyel ilaçlar almayı tamamlayarak, iyileşmeyi fark etmeyiniz. Bu büyük bir hata! Tedavi edilmeyen anjina, hastalığın kronik evreye geçişinin ve pürülan tıkaçlarla bademcik iltihabının oluşumunun sebebidir. Hastalığın ana patojenleri streptokok ve stafilokoklardır.

Bademcik iltihabı ağırlaşması tarafından tercih edilir:

 • kronik inflamatuar süreç (sinüzit, çürük, frontalit vb.)
 • razraschenie adenoidler
 • kavisli nazal septum
 • bezlere zarar
 • hipotermi
 • zayıf bağışıklık.

Neden bademcik iltihabında mantar var?

Bademciklerin üzerindeki tıkayıcı tıkaçların oluşumundaki ana faktör, virüslerin kışkırttığı inflamatuar odağın sürekli varlığıdır. Bir kişinin ağzında, bakteri her zaman vardır - sağlık için tehlikeli değildirler. Lakuna girerek, bağışıklık hücreleri tarafından öldürülürler. Sağlıklı bir insanın bademcikleri kendi kendini temizleyebilir - ölü mikroorganizmalar lakunadan çıkarılır ve tükürük ile mide suyunun etkisi altında ayrıştığı mideye girer.

Fakat tehlikeli virüsler vücuda girer girmez, onlarla savaşmak için çok sayıda lökositler gönderilir, bademciklerin mukozası kabarır, bu koşullar altında lacuna'nın kendi kendini temizlemesi zorlaşır. Bezlerde ölü bakteri ve lökosit birikmeye başlar - pürülan-kaslı oluşumlar vardır. Eğer otorinolarşigolog ile temasa geçemezseniz ve pürülan tonsillit tedavisine başlamazsanız, süreç geri dönüşümsüz hale gelebilir ve bezlerin tahribatına yol açabilir.

Pürülan oluşumlar ve kronik bademcik iltihabı

Hastalığın kronik formunda bademciklerdeki iltihap tamamen ortadan kalkmaz, ancak bir süre durur. Bademciklerin lakunalarında her zaman bakteriler bulunur ve çok sayıda lökosit oluşumu durmaz. Kronik form, hastalığın parlak şekilde ifade edilen belirtilerinin yokluğu ile karakterize olduğundan, pürülan tıkaçların görünümü hasta için fark edilmeden geçer. Lökositler bakterileri çevreler, pürülan bir oluşum vardır. Bir süre sonra, kalsiyum ve magnezyum içeren maddeler biriktirir. Sonuç olarak, fişler sertleşir.

Trafik sıkışıklarının oluşmasının nedenleri arasında şunlar bulunabilir:

 • kronik olan burun boşluğu hastalıkları (örn., sinüzit) - burundan bakterilerin bir kısmı kesinlikle boğaza düşecektir.
 • uygun ağız hijyeni eksikliği - burada bakteriler sürekli olarak bulunur ve bağışıklığın azaltılması bademcikler içine girer. Gıda kalıntıları da lakunada sıkışabilir ve pürülan kitlelerin sertleşmesi için bir "malzeme" haline gelebilir.
 • Zayıf bağışıklık - kişi kendi başına enfeksiyon ile baş edemez ve hastalık uzun veya kronik bir karakter alır.
 • Bezlere zarar - enfeksiyon kolayca yaraya girebilir. Çoğu zaman, yeni bir pürülan varlığın yeri haline gelen hasar bölgeleridir.

Boğazda pürülan tıkanıklık belirtileri

Mantar, kronik bademcik iltihabının tanınmasının mümkün olduğu faktördür. Bu nedenle, trafik sıkışıklığının ortaya çıkmasıyla birlikte, bu kronik hastalığın tüm belirtileri mevcuttur. Aşağıdaki belirtiler bademcik iltihabı sırasında ayırt edilebilir.

Sürekli tekrarlayan bademcik iltihabı - bezlerde iltihap varsa, bu kronik bademcik iltihabının bir göstergesi değildir. Fakat bir kişi hastalığa yılda iki veya üç kattan fazla duyarlıysa, o zaman hastalığın kronik bir formu ile uğraştığımızı güvenle söyleyebiliriz.

Bir sonraki semptom, bademcik iltihabının yayılabildiği palatine kemerlerin kızarması ve ödemi. Palatine yaylar ve bademcikler arasında sivri uçlar oluşabilir - birbirine yapıştırılmış gibi görünüyorlar.

Büyümüş lenf düğümleri hastalığın başka bir belirtisidir. Bademcik iltihabının ortaya çıkması, vücut ısısının artmasına eşlik eder. Kronik formda, 37 ° C'lik bir sıcaklık birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir. Hasta sürekli yorgunluk, uyuşukluk, çalışma kapasitesi azalır. Bütün bunlar, vücutta meydana gelen olumsuz değişiklikleri işaret eder.

Boğazda pürülan tıkanıklık belirtileri

İlk işaret, boğazda bir şey olduğu hissi: bir koma gibi; Bu hoş olmayan duygulara kuru bir öksürük eşlik edebilir. Hastanın yutulması zor, boğaz ağrısı var.

Boğazda şiddetli ağrı, diş macunlarının yardımı ile bile karıştırılamayacak şekilde ağız boşluğundan gelen kötü koku ile birlikte görülür. Bu koku, trafik sıkışıklığında biriken bakterilerin yaşamsal aktivitesinin sonucudur. Kaslı oluşumlar görülebilir ve görsel bir inceleme ile - bezler hemen beyaz ve sarı renk tonlarının kıvrık hillocks dikkat edin. Püstüllerin hemen görülmediği, ancak bademciklerin yüzeyini, örneğin, beyaz ve sarı yumruların ortaya çıkmaya başlayacağı gibi, itmeye zorlanır.

Bademciklerdeki reçel, hasta için çok fazla tatsız ve hatta tehlikeli sonuçlar doğurabilir: Enfeksiyon vücutta kan veya lenfatik akışla devam ederse kalp, böbrek ve eklem sorunlarına neden olabilir. Tonsillit komplikasyonları tedavi etmek zorunda kalmamak için, otorinolaryngologist zamanında almak ve pürülan fişler ile bademcik iltihabı tedaviye başlamak için gereklidir.

Bademcik iltihabı tedavisi

Sümüklü böceklerin görünümü, vücutta meydana gelen uzun süreli iltihaplanmalara işaret eder, bu nedenle pürülan tıkaçların çıkarılması, kronik bademcik iltihabı tedavisi ile ilgili önlemlerle birleştirilmelidir. Kronik tonsilliti tedavi etmek için yetkili bir otorinolarynolog olmalıdır. Nasıl etkili ve güvenli bademcik iltihabı tedavi, sadece KBB doktoru bilir. Evde püstüllerden kurtulmaya çalışmanıza gerek yoktur. Birçok hasta bademcikler üzerinde baskı yapmaya, bir kaşıkla ve diğer doğaçlama araçlarla "plak" kazımaya başlar. Fakat bu ölçü etkisizdir - irin sadece yüzeyden çıkarılır, ancak bu yalnızca buzdağının görünen kısmıdır, asıl sorun içeridedir. Bu tür aksiyonlar genellikle bademciklere travmaya yol açar, bu da sadece yeni kuşak oluşumlarının ortaya çıkmasına neden olur.

Bademcik iltihabı çıkarma konservatif yöntemi

Konservatif tedavi şunlardan oluşur:

 • Uyuşturucu (antibiyotik ve tedavi süresini tedavi doğrudan KBB hekimi atar. adenoid Tedavi, keskinleştirme sırasında vb ziyade remisyon daha. Genellikle hasta reçete edilir "amoksisilin" ilaçlar "Amoksiklav", "Summamed", "azitromisin", başlamalı ).
 • gargara (FRC çözeltiler yere, soda, papatya çayı Hypericum olan, eczacılık bir arkaya anlamına gelmektedir - "Miramistin", "Rotokan", vb.)
 • inhalasyon (bir doktora danışarak)
 • Yıkama boşluklar bademcik (irin birikimlerini kaldırma en etkili yöntemdir. yalnızca doktor kulak burun boğaz tutulacak. Yıkama, bir şırınga ya da "Tonsillor" cihaz ile gerçekleştirilir.

Bir yıkama işlemi yapılırken hastanın durumu önemli ölçüde artar, bademcikler azalır ve pürülan birikimlerden temizlenir.

Kronik bademcik iltihabı ile, hastalığın remisyon süresi artar.

Cerrahi tedavi

Tonsillektomi - bademciklerin giderilmesi - problemden kurtulmanın en radikal yolu. En aşırı durumlarda, konservatif yöntemler istenen rahatlığı sağlamadığında kullanılır ve operasyon için endikasyonlar yeterince ciddi olmalıdır. Bademcikleri çıkarmadan önce, her şeyi dikkatli bir şekilde tartmanız ve konservatif tedavi için tüm önlemleri önceden test etmelisiniz. Bademciklerin çıkarılması, virüslerden ve enfeksiyonlardan doğal bir doğal engelden yoksun kalırsınız. Bademciklerin korunması için mücadele son gerekir!

Bademciklerin çıkarılması bir neşter, lazer veya sıvı azot ile yapılır. Tonsillektomi yapmanın tüm incelikleri ve sonuçları hakkında ENT doktorunuza tedavi ettiğinizden emin olabilirsiniz.

Geleneksel tıp ve önleyici tedbirler

Birikmiş irin kaldırılması için halk ilaçları ile tedavi oldukça etkili değildir - amigdala derinlerde bulunan mantarlar kaldırılamaz. Onların yardımı ile, sadece onların reddetme kolaylaştırmak ve boğazınızı durulama ve dezenfekte ederken otlar kaynatma kullanmak için fişlerin yüzeyini yumuşatabilirsiniz.

Trafik sıkışıklığı riskini azaltmak için basit tavsiyelere uymanız gerekir:

 • ağız hijyeni dikkatlice izleyin;
 • Zamanla, burun ve ağızda bademcik iltihabı ve iltihap tedavisi: sinüzit, frontal, çürük, stomatit;
 • hipotermi önlemek;
 • Kronik bademcik iltihabı ile KBB doktorunuzun tavsiyelerini izleyin, fizyoterapi ve bademcik kızarma önleyici kompleksleri hakkında unutma;
 • bağışıklığı güçlendirin ve sağlıklı bir yaşam tarzına öncülük etmeye çalışın.

"Dr. Zaitsev'in KBB Kliniği" nde tedavi

KBB doktorlarımızın uzun süreli deneyimi, kronik bademcik iltihabının tedavi edilmesinin bizim profilimiz olduğuna dair güven duymamızı sağlar. Kliniğin modern ekipmanı, kronik bademcik iltihabının tedavisinde ve pürülan fişlerin çıkarılmasında etkili ve güvenli manipülasyonlara izin verir. Bezlerin yıkanması, ENT uygulamasında, diğer tıbbi kurumlarda benzer bir analoğu bulunmayan modifiye edilmiş bir "TONZILLOR" ağızlığı dahil olmak üzere bilinen tüm yöntemlerle gerçekleştirilir. Bu bizim kliniğimizin know-how'ı. Değiştirilmiş nozul, normalden çok daha etkilidir, tamamen güvenlidir, kullanımı hastaya ağrı getirmez ve küçük çocuklar için bile uygundur.

Lütfen randevu için kaydolun ve gelin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Evde pürülan anjinin tedavisi ne kadar doğru ve daha iyidir?

Purulent boğaz ağrısı, pürülan bakterilerin etkisi altında ortaya çıkan ve tehlikeli komplikasyonların gelişmesine neden olabilecek en yaygın bulaşıcı hastalıklardan biri olarak kabul edilir.

Küçük bir çocukta boğaz ağrısı belirtileri: boğaz fotoğrafı, tedavi ve hastalığın önlenmesi ile belirtiler

Küçük çocuklar genellikle ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde soğuk algınlığı alırlar. Bu dönemlerde çocuk bedeni beriberiden muzdariptir, sokaktaki sıcaklık dengesizdir ve bu zaman zaman morbidite riskini artırır.