Loading

Kronik bir tonsillitte bademcik kaldırmak için olsun? Bademcikleri çıkarmak için yöntemler

Azaltılmış bağışıklığa sahip bir arka plana karşı sık sık boğaz ağrıları sıklıkla kronik bademcik iltihabının oluşumuna yol açar. Bu tanı bir çok bademciklerin uzaklaştırılması ile ilişkilidir. Ancak, herhangi bir kalifiye doktor vücutta, organlar ve apandisit gibi gereksiz organlar olduğunu doğrulayacaktır. Bu nedenle, cerrahi müdahaleye "karşı" ve "aleyhte" tüm argümanları tartmış, dikkatli bir şekilde yaklaşılmalıdır.

Bademcikler neden gereklidir?

Bademcikler palatinler arasında bulunan lenfoid bir dokudur. Bezler boğazda bir tür lenfoid halkanın parçasıdır. Vücuda hava ve gıda ile giren enfeksiyonu geciktirir. Bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla, bademcikler ciddi bir enfeksiyon saldırısı ile "koruyucu" olmayı bırakmakta, bademcikler iltihaplaşmakta ve doktor "akut bademcik iltihabı" nı tespit etmektedir.

Eğer boğaz ağrısı tek bir vaka ise ve zamanında tedavi edildiyse, hepsi çok korkunç değildir. Lenfoid hücreler büyürken ve bezler büyüklükte büyürken, boğazın sıklıkla iltihaplanması kronik bademcik iltihabına yol açabilir. Daha sonra, bademcikler kendilerini bakterilerden ve virüslerden koruyarak, kronik bir enfeksiyon sıcaklığına dönüşür.

Kronik bademcik iltihabı kural olarak çocuklarda oluşur, çocuklar daha çok soğuk algınlığı hastalığına yakalanırlar. Bununla birlikte, yetişkin insanlar bu hastalıktan korunmamaktadır, bademcik iltihabı ya da yanlış tedavi, halihazırda edinilmiş hastalıkların arka planına karşı komplikasyonların oluşmasına yol açabilmektedir.

Bademciklerin büyüklüğünde bir artış, solunum zorluğuna neden olabilir, yetişkinlerde kronik bademcik iltihabı sıklıkla horlama ile birlikte olur. Herhangi bir kronik inflamatuar hastalıkta olduğu gibi, sıcaklıkta kararlı bir artış gözlemlenebilir. Böylece hastalar genel rahatsızlıktan, beslenmedeki ağrılardan, yutma güçlüğünden şikayet ediyorlar.

Bademcikleri çıkarmak ne zaman gereklidir?

Önceden, bademcikler, kronik bademcik iltihabı olan hemen hemen her hastadan çıkarıldı, özellikle de bezlerin büyümesi (hipertrofi) II-III derece ise.

Bademcikler sadece 5 yıla kadar işlev gördüklerine inanılır, daha sonra bademcikler pratik olarak işe yaramaz. Bezleri çıkarmak için operasyon 3 yaşından itibaren 3 yıl önce tayin edildi, şimdi yetişkinler ve 5 yaşına ulaşan çocuklar için kaldırıldı.

Bununla birlikte, modern doktorlar bu tanı hakkında çok kategorik değildir ve mümkünse, konservatif tedavi yöntemlerini kullanırlar. İlaç endüstrisi şimdi, bademciklerin boyutunu önemli ölçüde azaltabilen ve kronik tonsillit riskini en aza indirmek için fizyoterapi ile kombinasyon halinde geniş bir ilaç yelpazesi sunmaktadır.

Bademcikler kaldırmak gerekirse:

 • Bir kişinin yılda 4 defadan fazla bir anjina vardır;
 • Kronik tonsillitin arka planında patolojik süreçler (romatizma, böbrek hasarı, karaciğer hasarı) vardır;
 • angina apse gelişmesi ile komplike, inflamatuar süreç bezlerin ötesine geçer;
 • Kronik tonsillit konservatif yöntemlerinin tedavisinde bir etkisi yoktur.

Dikkat: Sadece KBB doktoru boğazdaki iltihaplanmanın dış görüntüsüne, vücudun bağışıklık güçlerinin durumuna ve konservatif tedavinin tavsiyesine dayanarak bademcikleri çözer.

Bezlerin çıkarılması kısmi (tonsillotomi) veya tam (tonsillektomi) olabilir. Her zamanki operasyona ek olarak, ana avantajı daha az travmatizm ve dolayısıyla daha kısa bir iyileşme süresi olan donanım teknikleri kullanılmaktadır.

Tonsillotomi yöntemleri

Birçok yetişkin çocuklarından bezlerin cerrahi olarak çıkarılmasına tanık oldular: çocuğun ameliyat korkusu, ağlama ve çığlık atma, kısık ses. Peki bademcikler modern doktorları nasıl uzaklaştırıyor? Modern teknolojiler, hastanın ruhunun bademciklerin çıkarılması için bir operasyon gerçekleştirmesi için en ağrısız ve daha az travmatik olmasına izin verir.

Bademcikler kısmen temel işlevlerini korumak ve şiddetli hipertrofi ile solunumu kolaylaştırmak için ve bezlerin tamamen çıkarılması için kontrendikasyonların varlığında çıkarılır. Tonsillotomi aşağıdaki şekillerde yapılır:

 • kriyocerrahi (sıvı azot ile donma);
 • Kızılötesi veya daha modern karbon lazerin kullanımı (koterizasyon eylemi).

Lokal anestezi altında tedavi edilen, amigdala yüzeyi ölür ve daha sonra çıkarılır. Bu yöntemler pratik olarak ağrısızdır, kanama olasılığı çok azdır. Bununla birlikte, ameliyattan sonra, bez dokusunun kısmi çıkarılması nedeniyle kısa süreli boğaz ağrısına neden olabilir. Bazen ameliyattan sonra, sıcaklık yükselir.

Dikkat: tonsillotomi gerçekleştirilirken lenfoid dokunun büyümesi göz önünde bulundurulmalıdır. Operasyondan sonra bir süre sonra bademcikler tekrar büyük ebatlara yükselebilir. Sonraki bademcikteki artışı önlemek için, düzenli konservatif tedaviye ihtiyaç vardır.

Tonsillektomi yöntemleri

Karmaşık bademcik iltihabı veya ihmal edilmiş kronik bir süreçle, palatine bademciklerin tamamen çıkarılmasına başvurulur. Tonsillektomi ile, bezin tüm lenfoid doku bağ dokusu ile birlikte kapsül ile birlikte kaldırılır. Eğer bademciği tamamen çıkarmanız gerekiyorsa, doktor bu durumda hangi yöntemlerin en uygun olduğuna karar verir.

Cerrahi müdahale

Önceden olduğu gibi, bir tel döngü ve cerrahi makas ile cerrahi çıkarılır. Ancak modern cerrahlar genel anestezi altında tonsillektomi yapmakta, daha önce sadece lokal anestezi kullanıldı. Bezlerin cerrahi olarak çıkarılmasının dezavantajları şunlardır:

 • uzun iyileşme süresi (2 haftaya kadar);
 • Kanama, belki oldukça kapsamlı;
 • Genel anestezi kullanmak her zaman haklı değildir.

Sovyet dönemlerinde sıklıkla uygulanan bezleri çıkarmak için yapılan cerrahi çok ciddi bir komplikasyondur. Bademciklerden sadece 2 mm büyük kan damarlarıdır, kaza sonucu hasara ciddi kanama ve yaşam tehlikesi doğurabilir. Aynı zamanda, lenfoid dokuları tamamen çıkarmanız gerekir, hatta küçük bir kısmı daha fazla büyümeye yol açar, bu da operasyonun etkililiğini azaltır. Bu nedenle, bu tür operasyonlar yürüten bir cerrah, "kuyumcu" hassasiyetiyle bademcik kaldırmak için yeterli deneyime sahip olmalıdır.

Lazer yıkımı

Kısmi çıkarmada olduğu gibi, tonsillektomi bir kızılötesi veya karbon lazer cihazı kullanılarak gerçekleştirilir. Bu bezlerden kurtulmanın en nazik yolu. operasyon:

 • hasta dışı gerçekleştirildi;
 • ağrısız;
 • neredeyse kansız;
 • Tıbbi gözetim altında harcanan minimum süre (2 saatten 1 güne kadar);
 • hızlı yara iyileşmesi.

elektrokoter

Hipertrofilli bademcikler yüksek frekanslı elektrik akımı ile koterize edilir. Kulağa korkutucu geldiği için, yöntem neredeyse acısızdır, kanama olasılığı en düşüktür. Bazen amigdalayı çevreleyen sağlıklı dokuların yanması, ameliyattan sonra hoş olmayan duyumlara neden olur.

Tonsillektomi Kontrendikasyonları:

 • düşük kan pıhtılaşması (diabetes mellitus varlığı);
 • bulaşıcı hastalıkların akut evresi;
 • kardiyovasküler hastalıklar (anjina pektoris, şiddetli hipertansiyon, taşikardi);
 • tüberküloz;
 • Gebelik 6-9 ay.

Bezleri çıkarma: artıları ve eksileri

Bademcikler üzerindeki operasyonların olumlu ve olumsuz yanları vardır, bu yüzden tedavi eden doktorun bezlerden kurtulma kararı tartılmalı ve hesaplanmalıdır.

Operasyonun olumlu etkisi şu soruların ötesinde:

 • komplikasyon riski (böbrek, kardiyovasküler vb.) kaybolur;
 • Bir kişi boğaz ağrısı tarafından rahatsız edilmez;
 • enfeksiyon kaynağı kaybolur;
 • yutma işlemi geri yüklenir;
 • Vücudun genel güçlendirilmesi.

Bununla birlikte, bademciklerin çıkarılmasının olumsuz sonuçları da vardır:

 • ameliyat sırasında olası kanama;
 • eksik çıkarma nedeniyle lenfoid dokunun yeniden büyümesi;
 • angina yerine farenjit ve bronşit oluşur (palatine bademcikler virüs ve bakterilere karşı ana "koruyucunun" rolünü üstlendikçe, bunların yokluğu enfeksiyonun solunum yolu boyunca daha derin girmesine yol açabilir).

Ergenlik döneminde bezlerin çıkarılmasının kızları olumsuz etkilediği yönünde bir görüş vardır. Kaldırılan bademcikler görünüşte genital bir işlevi etkiler. Bu tür ifadeler sadece kurgu. Belki de operasyona eşlik eden stresin olumsuz etkisi, ancak bu operasyonu yürütme gerçeği değil.

Önemli: Halen bademcik kaldırmak için ameliyat olmuş olan hasta, uygulanması ve olası sonuçlarına aşina olmalıdır.

Bademcikleri silmek veya silmek ciddi bir karardır. Dikkat çeken bir şeydir: bezlerden kurtulmanın radikal ve muhafazakâr yöntemlerine, bağışıklığı güçlendirecek önlemler eşlik etmelidir. Akut tonsil hastalıklarına, kronik iltihaplara ve bunları takip eden ameliyatlara karşı korunacak basit kuralların bir listesi:

 • sertleştirme;
 • fiziksel aktivite;
 • tam beslenme (vitamin ve mikroelementlerin kompleks vitamin preparatları ile doldurulmaması);
 • sigara içmeyi ve alkol almayı reddetmek.

Kronik tonsillit tedavisi çıkarılmamalıdır. Koruyucu kuvvetleri, fizyoterapiyi ve sertleşme önlemlerini uyaran ilaçların dahil edilmesine yönelik yalnızca entegre bir yaklaşım, kalıcı bir bağışıklığı garantiler ve herhangi bir enfeksiyona karşı koruma sağlar.

Angina: Her zaman bademcik kaldırmak gerekir mi?

Latince "Angina" "sıkmak", "utandırmak" anlamına gelir. Boğazda hasta olduğumuzda boğazda ortaya çıkan hoş olmayan hisler. Palatine bademcikler, palatin ve yumuşak damakların iltihaplandığı enfeksiyöz bir hastalıktır. Hastalığa çeşitli mikroplar neden olur, fakat diğerlerinden daha sık olarak streptokoktur. Bazen anjina, ağız boşluğunda huzur içinde yaşamak için mikroplardan kaynaklanır.

Boğazda kuruluk ve ağrı, 38 ° C'ye kadar sıcaklık - tüm bunlar boğaz ağrısı belirtileri. Zararsız bir mikrofloranın patojenik hale gelmesini sağlamak için bir itme hipotermi olabilir. Bazen hastalığı "almak" için dondurma yemeye yeterlidir. Anjin gelişimi, inhale edilen toza, tütün dumanına ve alkol tüketimine de katkıda bulunabilir. Bütün bunlar hassas bademcikler olumsuz etkiler ve iltihaplanmalarını teşvik eder.

Çoğu insan her birkaç yılda bir anjin çekmektedir. Ama bazılarımız bu hastalığa çok eğilimlidir. Daha sonra süreç kronikleşebilir. Bu sadece çok hoş değil, aynı zamanda tehlikeli de değildir çünkü anjin tehlikeli komplikasyonlardır. Romatizma gelişmesine, böbrek ve sinir sistemi hastalıklarına neden olabilir. Kendinizi nasıl koruyabilir ve boğaz ağrınızdaki eğilimlerinizden nasıl kurtulabilirsiniz? Bu, en iyi yol bademcik kaldırmaktır. Ancak daha sonra, bademciklerin insan vücudunda önemli bir rol oynadığı ve çıkarılmasının böyle güvenli bir şey olmadığı ortaya çıktı.

Bademcikler neden gereklidir?

bademcikler veya bademcikler - Lenfaddenoid halkasının boğazında oluşan bir lenfoid doku kümesi. Bademcikler vücuda koruyucu bir bariyer olarak adlandırılabilir, çünkü hücresel ve humoral bağışıklığın oluşumunda önemli bir rol oynarlar. Bize hava ile giren patojenik bakterilerin çoğu, bezlere yerleşir. Ayrıca, bademcikler lenfositler üretirler - bağışıklık sistemini düzenleyen özel hücreler.

"Tüm vücut üzerinde toksik etkileri yoksa, Bademcikler korunmalı ve tedavi edilmelidir,- diyor doktor-kulak burun boğaz uzmanı Oleg Nikolaevich Borisenko.

Ve yine de, bazı durumlarda bezleri çıkarmadan yapamazlar.

Bademcikler kaldırılması gerektiğinde

Bademciklerin çıkarılması için endikasyonlar:

 • çok sık boğaz ağrısı insidansı, yılda dört kereden fazla
 • Kalıcı anjina arka planı gelişen kronik bademcik iltihabı
 • anjina arka planda abse sık gelişimi
 • bademcikler büyük ölçüde genişler ve nefes almayı zorlaştırır
 • konservatif tedavinin etkin olmaması
 • iç organlardan komplikasyonların görünümü: kalp, böbrekler, eklemler
 • Bağışıklığın keskin bir şekilde zayıflatılması bademciklerin giderilmesinin de bir nedeni olabilir.

"Karar dengeli olmalı, çünkü farengeal bademcikler immünojenezde yer alan organların önemli bir bileşenidir. Tonsillektominin mutlak kriteri, otoimmün bir agresyon mekanizmasına sahip sistemlere veya organlara verilen hasar biçimindeki komplikasyonlardır.- O konuşur doktor Yuri Vsevolodovich Tsarenko.

Tonsillotomi veya tonsillektomi?

Bademcikler üzerindeki operasyonlar iki çeşittir: tonsillotomi ve tonsillektomi.

 • Tonzillotomiya. Palatine bademciklerin kısmi uzaklaştırılması. Bu operasyon şiddetli hipertrofi ile veya amigdala'nın tamamen çıkarılmasında kontrendikasyonlar olduğunda yapılır.
 • Tonsillektomi. Tüm palatine tonsil bağ dokusu kapsülü ile birlikte çıkarılır. Kronik olarak kullanılır bademcik iltihabı ve çeşitli komplikasyonlar ile.

Eğer bademciklerin çıkarılması gerekiyorsa, doktor hangi ameliyatı yapmanız gerektiğini belirleyecektir.

Operasyonlar lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyattan sonraki ilk iki gün yatak istirahati gösterir. Ardından, 3-6 gün boyunca hafif bir rejim. Ayrıca, koruyucu yiyecek yemek de gereklidir. Fiziksel egzersize ameliyattan en az 14-15 gün sonra izin verilir.

Kronik bir tonsillitte bademciklerin silinmesi gerekip gerekmediği

Boğaz hastalığından şikayetçi hastaların% 20'sinde kronik tonsillite rastlanmaktadır. Daha sıklıkla patolojinin gelişimi, anjinin tekrarlayan nüksleri ve kalite tedavisinin olmamasından kaynaklanır. Kronik tonsillitte bademciklerin çıkarılması radikal bir ölçektir ve belirli endikasyonların varlığında gerçekleştirilir.

Bademcikler kaldırılması için endikasyonlar

Kronik tonsilliti olan hastalarda bademcik çıkarma operasyonu aşağıdaki durumlarda zorunlu hale gelir:

 1. Sık alevlenmelerde (bir yıl boyunca 4'ten fazla bölüm), konservatif tedavinin düşük etkinliği.
 2. Laksala ve bezlerin dokularında sürekli pürülan kitleler birikmesi durumunda.
 3. Bademciklerin vücudu enfeksiyonlardan nüfuz etmekten koruyamaması nedeniyle zayıflamış bağışıklık koruması.
 4. Bademcik iltihabı komplikasyonlarının gelişmesiyle birlikte, vücudun çeşitli organlarına ve kısımlarına (böbrekler, kardiyovasküler sistem, kas-iskelet sistemi) yayılıyor.
 5. Bademciklerde önemli bir artış olması durumunda, solunum yetmezliği, bezler, larinks, nazofarenks, üst solunum yolu apseleri ve pürülan inflamasyonun ortaya çıkma riskini artırır.

Kronik bademcik iltihabı yaşam kalitesi, kronik yorgunluk, düşük verim, hızlı yorgunlukta önemli bir bozulmaya yol açan hastalar için cerrahi tedavi önerilmektedir.

Operasyon sırasında iki yöntemden biri kullanılır: tonsillotomi veya tonsillektomi. İlk durumda, sadece bezlerin etkilenen bölgeleri çıkarılmalıdır. Tonsillektomi, bir bağ dokusu kapsülü dahil olmak üzere palatine bademciklerin tamamen çıkarılmasını içerir.

Kronik bademcik iltihabında bademcik kaldırmak zorunda mıyım?

Bezlerin çıkarılmasından sonra patojenik bakterilerin insan vücuduna serbestçe girebileceğine dair yaygın bir inanış vardır. Bu ifadedeki gerçeğin bir kısmı mevcut, ancak sıklıkla tonsillektomi ciddi komplikasyonların gelişmesini önlemenin tek yoludur.

Birçok uzman, bir yetişkinin vücudunun onu enfeksiyonlardan koruyabilen başka bağışıklık mekanizmalarına sahip olduğunu açıklar. Ve sürekli iltihaplı bademcikler temel işlevlerini yerine getiremezler, iltihap ve patolojik süreçlerin bir sıcak yatağı haline gelirler.

Operasyonu uygun bir seviyede yürütmek ve çoğu durumda hastanın iyileşme safhasına yönelik vicdani tutumu, patolojinin tamamen ortadan kaldırılması ve hastalığın sürekli alevlenmeleri olmaksızın tam teşekküllü yaşamın garantisidir.

Bir operasyon için nasıl hazırlanır

Bezlerin (rezeksiyon) çıkarılması, cerrahi müdahale öncesinde hastanın ayrıntılı muayenesinin yapıldığı tam bir operasyona işaret eder. Gerekli olanlar:

 • Rh faktörü ve grubunun saptanması için gerekli olan RW'ye kan verilmesi;
 • genel idrar analizi;
 • mikroflorayı ve antibiyotiklere duyarlılığı belirlemek için hayvanat bahçesinden bir yayma;
 • Kolesterol, bilirubin, üre, vb düzeyini açıklığa kavuşturmaya hizmet eden biyokimyasal kan testi;
 • pıhtılaşma;
 • kardiyogram.

Ek olarak, akciğer florografisi reçete edilebilir. Rezeksiyon için hazırlığın son aşaması, terapist tarafından yapılan laboratuvar çalışmalarının sonuçları ve detaylı konsültasyon çalışmasıdır.

Planlanan operasyondan bir ay önce hasta bazı ilaçları almayı reddetmelidir. Ameliyattan önceki hafta boyunca, kan pıhtılaşmasını iyileştiren ilaçlar almak gerekir.

Tonsillektomi gününde yemek ya da içmek yasaktır. Cerrahi tedaviye ihtiyacı olan hasta aylık olarak ise, prosedür tamamlanana kadar iptal edilir.

Bademcikler nasıl kaldırılır - operasyon türleri

Geleneksel tonsillektomi yöntemi bir tel döngü ve cerrahi makas kullanmaktır. Bu operasyon ağrı ve travma ile karakterizedir, kanamaya neden olabilir, genel anestezi kullanılmasını gerektirir, bu yüzden nadiren kullanılır.

Modern tıpta, tonsillotomi ve tonsillektomi yapmak için aşağıdaki yöntemler kullanılır:

 1. Cryodestruction, hasarlı dokuların dondurulması ve ölmesi için sıvı azot kullanımından oluşur. Bu yöntem düşük travmatik olup, bağışıklık hücrelerinin üretiminden sorumlu bademciklerin sağlıklı kısımlarını korumanıza, lokal bağışıklık ve patojenik mikrofloranın vücuduna girmesine karşı koruma sağlamanıza olanak tanır. Bezleri tamamen çıkarmak için, tekrarlanan bir prosedür sıklıkla gereklidir.
 2. Aynı anda bademciklerin hasarlı bölgelerini çıkarmanıza ve damarları koterize etmenize ve böylece kanama riskini en aza indirmenize imkan veren lazer tedavisi. Yöntem, düşük travmatik olarak bilinir ve uzun süreli rehabilitasyon gerektirmez.
 3. Elektrokoagülasyon - yüksek frekanslı elektrik çarpması kullanımı, düşük kanama riski olan bezleri olan hastaların çıkarılmasını sağlar. Birçok uzman, elektriğin bademciklere bitişik sağlıklı dokular üzerindeki etkisinin neden olduğu yüksek postoperatif sonuçların olasılığından dolayı bu yöntemi istenmeyen olarak görmektedir.
 4. Ultrasonik titreşimler ve özel bir neşter yardımıyla cerrahi operasyonlar yapan ultrason. Böyle bir işlem sırasında, kan pıhtılaşması gerçekleşir, bu nedenle kayda değer bir kan kaybı riski yoktur.
 5. Mikrodeveloper kullanımı - döner bıçaklı özel bir takımın kullanılmasını içeren bir teknoloji. Bu yöntem, bademcik dokularının eksik bir şekilde çıkarılması için kullanılan, yumuşak olarak kabul edilir.

Bazı kliniklerde, radyofrekans ablasyonu ve bipolar radyofrekans ablasyonu, bezleri çıkarmak için kullanılır. İlk yol monopolar radyo frekansı enerjisi kullanmaktır. Sıcaklığa dönüşen hastalıklı alanların tahrip olmasına neden olur. Sonuç olarak, bademciklerin dokusu yavaş yavaş cicatrizes ve boyut olarak azalır. Bipolar radyofrekans ablasyonunun merkezinde radyofrekans etkilerinin dönüşümü ve ısıya maruz kalmadan moleküler bağları yok eden iyonize bir tabakanın oluşumu söz konusudur.

Bu tedavinin bir sonucu olarak bademcikler tamamen çıkarılmamakta, ancak sadece boyut olarak küçültülmektedir. Genişlemiş bezler, bir kişinin yutulmasını engelliyorsa veya gece apnesi oluşturuyorsa radyofrekans ablasyonu tercih edilir..

Lokal anestezi altında manipülasyon yapılır. Prosedür sırasında, radyo dalgası radyasyonunun beslendiği amigdala dokusuna bir prob yerleştirilir. Her iki yöntemin temel avantajı, hasta için kolay bir uygulama, en az rahatsızlıktır ve hastanede birkaç gün kalmaya gerek yoktur. Radyofrekans ablasyonu ile tedavi, ayakta tedavi yöntemlerine yönlendirilir - operasyonun hemen ardından hastanın tıbbi kurumdan çıkmasına ve günlük işlerine dönmesine izin verilir.

Operasyon nasıl yapılır?

Bademciklerin çıkarılması işlemi birkaç aşamada gerçekleştirilir.

 • anestezi - genel veya lokal anestezi, hangisi hastanın bireysel özelliklerini dikkate alarak, anestezi uzmanı tarafından belirlenir;
 • 30 ila 45 dakika arasında bademciklerin doğrudan çıkarılması;
 • anestezi sonlandırılması.

Ameliyattan sonra hasta klinik personelinin denetimi altında bir süre klinikte kalır. Çoğu zaman, hastanede kalmak 3 ila 5 gün sürer. Bazı durumlarda, 7-10 gün sürebilir.

Cerrahi müdahalenin komplikasyonları arasında kanama veya enfeksiyon gelişme olasılığı, analjezik (anestetik) olarak kullanılan ilaçlara karşı alerjik reaksiyonların ortaya çıkması sayılabilir. Ameliyattan önce, alerjiye yatkın olan kişiler antihistaminik bir ders olarak gösterilmektedir.

Bademciklerin çıkarılmasından sonra anestezinin ciddi sonuçları son derece nadirdir - 10 000'in 1'inde ölümcül sonuçların ortaya çıkması olasılığı 250 000 ameliyat için 1 vakadır.

Ameliyat sonrası dönem

Bademcikler veya bir kısmı kesildikten sonra, 1-3 hafta içinde doku onarımı gerçekleşir. Bu süre zarfında aşağıdaki tıbbi tavsiyeler gerekli olacaktır:

 • Operasyondan sonraki ilk gün, hiçbir şey yemeyin, sadece gazsız su içmeyin;
 • ayrıca diyet ağırlıklı sıvı, agresif olmayan gıdalar (tahıllar, et ve sebze püresi, az yağlı çorbalar, yoğurtlar);
 • sıcak yemek ve içecek yemekten kaçının (biraz sıcak bir yemek yemeye değer);
 • yeterli miktarda saf su içmek;
 • sigara içmek, hamamları, saunaları, solaryumları ziyaret etmek;
 • sesli dinlenme, minimum fiziksel aktivite sağlamak;
 • serin bir duş al.

Şiddetli ağrı durumunda, Parasetamol veya ilaçları temel almasına izin verilir. Yasak ilaçlar arasında Aspirin ve İbuprofen bulunur - bademcikler üzerindeki işlemden sonra, bu ilaçlar kanamayı tetikleyebilir.

Ameliyat sonrası bir yarayı iyileştirmek için en az bir hafta sürecek. Bu dönemde doku onarımı görülmezse, bir uzmana danışmalısınız.

Tonsillektomi için kontrendikasyonlar

Aşağıdaki durumlarda bezleri çıkarmak için cerrahi yapılmaz:

 • kardiyovasküler hastalıklar ile (hipertansiyon, taşikardi, angina pektoris);
 • tüberküloz, diyabet, hemofili, kan hastalıkları, şiddetli anemi olan hastalarda;
 • iç organların kronik inflamatuar hastalıklarının alevlenmesi, onkolojik hastalıkların varlığı;
 • gebeliğin son üç ayında;
 • HIV pozitif bir durumla.

Bir hastanın akıl hastalığı varsa, ameliyat sadece genel anestezi altında yapılabilir.

Bezler çıkarılırsa bademcik iltihabı olabilir mi

Oluşturulan görüşün aksine,% 100 oranında boğaz ağrısına yardımcı olan bir araç değil. Bildiğiniz gibi, sağlıklı bademcikler enfeksiyonun vücuda girmesini engeller, KBB hastalıklarının ve diğer patolojilerin gelişmesini engellerler. Onların yokluğu çoğu zaman çeşitli anjina formlarının gelişmesine yol açar:

 1. Mavi dil.
 2. Foliküler.
 3. Laküner.
 4. Herpetik.
 5. Lifli, vb.

Bademcik yokluğunda, anjin tedavisi oldukça karmaşıktır ve halk tıbbı çoğu kez iktidarsızdır. Çoğu durumda, güçlü antibiyotikler, antiseptikler ve antienflamatuar ilaçlar tonsillektomi geçiren hastaları tedavi etmek için kullanılır.

Bademciklerin yokluğu, solunum sisteminin korunma derecesini de azaltır. Bu sık bronşit, zatürre, üst ve alt solunum yolu diğer hastalıklara yol açabilir. Bu yüzden çoğu uzman bademciklerin kalitatif olarak tedavi edilmeleri gerektiğinde ısrar ederler ve mevcut tüm yöntemlerle korunmaya çalışırlar. Geçmişin tıbbi uygulamasından farklı olarak, modern doktorlar sadece aşırı durumlarda bezleri çıkarmaya başvurmaya çalışırlar.

Bademcikleri çıkarmam gerekiyor mu ve operasyondan sonraki sonuçlar nelerdir?

Ameliyat sonrası iyileşme

Bademcikler çıkarıldıktan sonra belli bir süre almalıdır - iyileşme süresi yaklaşık 2 ila 3 hafta sürer. Çocuklarda, bu süre, kural olarak, daha kolaydır. Yaraların tam iyileşmesi, 3. haftanın sonuna kadar işaretlenir.

Operasyon sonrası uygun bir dönem için aşağıdaki tavsiyelere uyulmalıdır:

 • mümkün olduğunda, daha az konuşun;
 • fiziksel aktiviteyi sınırlamak;
 • sadece serin ve yumuşak kıvamlı yiyecekler (et ve sebze püreleri, tahıllar, çorbalar, yoğurtlar) yiyebilmenizi sağlayan bir diyet yapın;
 • Mümkün olduğunca çok sıvı iç;
 • ağız hijyeni dikkatle gözlemlemek;
 • Genel ısıtmadan kaçının - saunaları ziyaret etmeyin, sadece serin bir duş alın.

Operasyonun komplikasyonları

Bezlerin çıkarılmasından sonra aktarılan işlemin bazı sonuçları kaydedilebilir. Muhtemel komplikasyonlar ameliyattan hemen sonra gözlenebilir veya uzak olabilir.

Ameliyattan hemen sonra ortaya çıkan komplikasyonlar arasında kanama, doku yanması, enfeksiyon izole edilebilir.

Uzun vadeli sonuçların, lokal bağışıklık, sık solunum yolu enfeksiyonları (larenjit, farenjit, trakeit, bronşit), en olası azalma, alerjik bronkospazm gelişmesi. Uzun süreli komplikasyonlar, cerrahi müdahalenin (klasik yöntem veya lazer) yapıldığı yöntemin yanı sıra (genel veya lokal anestezi altında) kullanılan anesteziye bağlı değildir.

Gördüğünüz gibi bezleri çıkarmak için ameliyat farklı olabilir. Fakat böyle bir adım atmak için, sadece bir kulak burun boğaz uzmanının kapsamlı bir incelemeden sonra ortaya çıkarabileceği açık göstergeler bulunmalıdır.

Kalbe Bakın

İpuçları ve tarifler

Kronik bir tonsillitte bademciklerin silinmesi gerekip gerekmediği

Farinksin derinliklerinde, yan yüzeylerinde bademcikler (bademcikler) adı verilen iki formasyon vardır. Aynı ismin cevizine benzerlikleri nedeniyle isimlerini aldılar. Bezler vücudun bağışıklık sisteminin bezlerine aittir ve lenfoepitelyal faringeal halkanın bir parçasıdır.

Bademciklerin fonksiyonları

Kronik bademcik iltihabından muzdarip olsanız bile, bademcik kaldırmak için karar vermeden önce, vücutta ne ihtiyaç duyulduğunu anlamanız gerekir. Bezlerin ana işlevi koruma sağlamaktır. Bu varlıklar, hava yoluyla damlacıklar yoluyla vücuda giren viral ve bakteriyel enfeksiyonların bertaraf edilmesinde görev alırlar. Bademciklerin çıkarılmasından sonra, bu bariyer kaybolur, böylece mikropların yolu üzerinde zaten değersizdir. Ayrıca palatine bademcikler koruyucu maddeler üretirler. Bu oluşumların dokuları interferon, lenfositler ve gamma globulin üretir.

Bezlerin çıkarılmasının nedenleri

Ancak bazı durumlarda palatine bademcikler koruyucu işlevleriyle başa çıkmayı keserler. Genel bağışıklık durumunun kötüleşmesi sonucu kronik bademcik iltihabı olarak bilinen kronik bir hastalık gelişebilir. Bu durumda bademciklerin çıkarılması, sorunu çözmenin tek yolu değildir. Her ne kadar en basit biri gibi görünse de.

Kaldırma sorunu, palatine bademciklerin vücuda yayılan mikroplara dayanamadığı durumlarda ortaya çıkar. Bu durumda, hasta tekrarlayan anjin, kronik bademcik iltihabının kalıcı alevlenmesinden muzdariptir. Bu durumlarda palatine bademcikler, enfeksiyöz ve inflamatuar bir süreçtir. Boşluklarda, irin birikir ve durgunlaşır. Bu kütleler bademciklerin dokularını alevlendirir ve tahriş eder. Tedavinin yokluğunda bademcikler vücudun sürekli bir enfeksiyon kaynağı olurlar, çünkü bu zayıflatılmış oluşumlarda patojenik mikroplar çoğalmaya başlar. Konservatif tedavinin olumlu sonuçlar vermediği veya tüm organizmanın uzun süre zehirli olduğu durumlarda, doktor bademciklerin çıkarılmasını yapmanızı tavsiye edebilir. Hastaların değerlendirmeleri çoğunlukla insanların bir ameliyat müdahalesini kabul etmeye alıştıklarından pişman olduklarını söylemektedir. Bu nedenle, tüm tedavi yöntemleri denenmezse acele etmeyin.

Kronik tonsillit nedenleri

Bezleri kritik bir duruma getirmemek için kronik bademcik iltihabı gibi bir hastalığın gelişimine tam olarak neyin katkıda bulunabileceğini bilmek gereklidir. Hastalığın ihmal edilmiş formları ile yapılan incelemeler nadiren olumlu olan bademciklerin çıkarılması genellikle tek çıkış yoludur. Eğer bezleri bu duruma getirmek istemezseniz, kronik tonsillitin tedavi edilmemiş bademcik iltihabından kaynaklandığını bilmek önemlidir. Olumsuz dış etkenler arasında kötü ekoloji, hava kirliliği, düşük kaliteli içme suyu bulunmaktadır. Ek olarak, hastalığın gelişimi ciddi strese, vücudun savunmalarının genel bir zayıflamasına, ağız veya burnun çeşitli hastalıklarına yol açabilir. Sıradan çürükler veya pürülan sinüzit, hastanın palatine bademcikler ile enfekte olmasına neden olabilir.

Kronik tonsillit belirtileri

Tabii ki, yılda birkaç kez biraz ağrı ve boğaz ağrısı, cerrahi müdahale ihtiyacından bahsetmek için bir neden değildir. Kronik bademcik iltihabının başka belirtileri vardır. Bunlar eklemlerde, kaslarda, kalpte, böbreklerde, belde, boğazda yabancı cisim hissi, güçsüzlük, artmış yorgunluk, performansta belirgin bir azalmadır. Semptomlar, subfebril sıcaklığı, ciltte kalıcı döküntülerin ortaya çıkmasını ve hatta kötü bir ruh halini içerir.

Doktor, hastalığın komplikasyonları tehdit ettiği kronik bademcik iltihabında bademciklerin giderilmesinin gerekli olduğunu söylüyor. Kalp hastalığına neden olabilir - miyokardit, böbrek hasarı - glomerülonefrit, eklem iltihabı - romatizma. Bunun nedeni, bademciklerin zayıflamış dokularında çoğalan mikropların, toksinler üretmesidir. Bazıları vücudun genel kan dolaşımına düşer ve kıkırdaklı ve ligamentöz dokulara zarar verir. Diğerleri subfebril sıcaklığına, analizde değişikliklere, baş ağrılarına neden olabilir. Eğer bademcikler Streptococcus ise, A grubuna aitse, o zaman vücudun koruyucu hücreleri ona saldıracaktır. Bu bakterinin proteini, kalp kasının bağ dokusunda bulunana benzer. Bundan dolayı, dokunulmazlık ona saldırmaya başlar. Bu, kalp kapakçıklarının prolapslarının ritmine yol açar. Sonuç olarak, bakteriyel endokardit veya miyokardit gelişebilir. Ayrıca, kronik bademcik iltihabı alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olabilir. Kaşıntı, kızarıklık ve hatta astım gelişebilir.

Operatif müdahale

Birçok doktor kronik bademcik iltihabı bademciklerin kaldırılmasını tavsiye etmesine rağmen, tanıklıklar ilk önce olası tüm konservatif tedavi yöntemlerini denemenin daha iyi olduğunu, farklı KBB doktorlarıyla birlikte birkaç kliniğe başvurduğunu göstermektedir. Tabii ki, eğer yardım etmezlerse, o zaman ameliyata gitmek zorunda kalacaksınız. Çoğu durumda, doktorlar bilateral tonsillektomiyi önermektedir. Bu, bu koruyucu oluşumların tüm dokusunu ortadan kaldırır. Ancak bazen kronik bademcik iltihabında bademciklerin kısmi olarak çıkarılması yeterlidir. Bu operasyona bilateral tonsillotomi denir.

Durumunuza en uygun cerrahi müdahale çeşidini seçebilirsiniz, sadece anamnez ve genel sağlık temelli bir uzman. Doktor kronik bademcik iltihaplarını tedavi etmeye çalışmanızı tavsiye ederse, kendi başına bir işlem yapmakta ısrar etmeyin. Bademciklerin çıkarılması (genel anestezi altında yapılan incelemeler bu işlemi yapmanızı tavsiye etmektedir) sadece bunun için mutlak kanıt olduğunda gerçekleştirilir. Daha önce böyle bir cerrahi girişim lokal anestezi altında gerçekleştirildi, ancak modern anestezik ilaçların ortaya çıkışı sayesinde, şimdi tam bir anestezi uygulandı.

Bademcikleri çıkarmak için yöntemler

Boğazda palatine oluşumlardan kurtulmanın ana yöntemi olağan cerrahi girişimdir. Cerrahi makas ve tel döngü kullanılarak gerçekleştirilir. Bu yöntem oldukça yaygındır ve cerrahlar tarafından iyi bir şekilde çalışılmaktadır, bununla birlikte en çok kronik bademcik iltihabı bademciklerin uzaklaştırılmasıdır. Hastaların ifadeleri ameliyat sırasında sadece bir rahatsızlık hissinin söz konusu olduğunu göstermektedir.

Doktor bademciklerin dokusunun kısmi eksizyonunu tavsiye ederse, o zaman özel bir cihaz kullanılır - bir mikrodebroder. Yardımı ile hastalıklı alanlar eksize edildi. Kronik bademcik iltihabındaki bademciklerin bu yöntemle çıkarılması, hastanın hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Ancak doku kötü bir şekilde etkilendiğinde anlamlı değildir.

Her zamanki cerrahi müdahaleye ek olarak, doktor artık ultrason neşteri, elektrik akımı, radyo dalgaları veya lazer kullanmasını tavsiye edebilir. Tüm bu yöntemler kronik bademcik iltihaplarındaki bademciklerin hızlı bir şekilde çıkarılmasına izin verir. Modern tıbbın geliştirdiği yöntemler hem operasyonun hem de postoperatif sürenin kısalmasını sağlamaktadır.

Lazer müdahale

Eğer bademciklerin kaldırılacağı operasyondan hemen sonra hemen normal hayata dönmek istiyorsanız, bu yöntemlerin her birinin yorumları doğru seçimi yapmanıza izin verecektir. Örneğin, lazer tedavisi 30 dakikadan fazla sürmez ve tam iyileşme 4 gün sürer. Bademciklerden kurtulmanın bu yönteminin bir başka avantajı da kesinlikle kansız olmasıdır. Kiriş tüm hasarlı damarları pıhtılaştırır. Bir lazer ile kronik bademcik iltihabı bademcik kaldırmak için karar verirseniz, o zaman postoperatif dönem tüm "sevindirdi" hissetmezsiniz. Sonuçta, böyle bir müdahalenin ardından acı daha az belirgin olacaktır.

Ancak, olağan tonsillektomide olduğu gibi, lazer müdahalesi hazırlanmalıdır. İlk olarak, burun ve ağız boşluğundaki tüm potansiyel enfeksiyon odakları ortadan kaldırılır. Ayrıca, analiz için idrar ve kanı geçirmek, kalp ve akciğerlerin fotoğraflarını çekmek de istenir. Bu, vücudun genel durumunu değerlendirmeye yardımcı olacak ve kronik bademcik iltihabını nasıl etkilediğini anlayacaktır.

Bademciklerin lazerle çıkarılması lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Hasta aşırı heyecanlıysa, müdahaleden yarım saat önce ilaç "Atropin" veya "Pantopone" verilebilir. Prosedür sırasında, bezler birkaç kez ışınlanır. Her bir ışınlamanın süresi 15 saniyeyi geçmez. İlk olarak, posterior ve anterior kemerlerin dokuları açığa çıkar. Ancak bundan sonra uzman çevre doku üzerinde çalışmaya başlar. Bu durumda sadece lokal anestezi kullanılır ve hasta oturma pozisyonunda bilinçli olmalıdır.

Diğer yöntemler

Lazer tahribatına ek olarak, kronik bademcik iltihabı bademciklerin uzaklaştırılması elektrik akımı kullanılarak gerçekleştirilebilir. Bu yöntem kullanıldığında, hastalıklı dokular elektrokoagülasyona uğrar. Bu işlem, kanama olmadığından ağrıya neden olmaz. Fakat bu prosedür nispeten tehlikelidir, çünkü akım sağlıklı dokulara zarar verebilir.

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabında bademciklerin uzaklaştırılması bipolar radyofrekans ablasyonu kullanılarak da gerçekleştirilebilir. Kullanıldığı zaman, bezlerin dokuları moleküler düzeyde incelir. Bu durumda, ne lazer ne akım ne de ısı onlara etki etmez. Bu nedenle bu tür müdahaleden sonraki komplikasyonlar pratikte gerçekleşmez.

Sahne ameliyatı

Modern yöntemlerin çeşitliliğine rağmen, klemp ve makas kullanarak standart bir yöntem kullanarak kronik bademcik iltihabı bademcik kaldırmak için yeterlidir. Operasyon herhangi bir dış kesi olmaksızın açık ağızdan yapılır. Tamamlanmasından sonra, bezlerin tabanı koterize edilir. Bütün prosedür 1.5 saate kadar sürer. Hem lokal hem de genel anestezi altında yapılabilir.

Bademciklerin çıkarılmasından sonra hasta sağ tarafa yerleştirilir ve boynu buzla kaplanır. Bu, kan damarlarında azalmaya neden olur ve postoperatif kanamanın ortaya çıkmasını önler. Ek olarak, bir antibiyotik tedavisi programı reçete edilir.

Ameliyat günü hastaya sadece birkaç ağız dolusu su verilir. Önümüzdeki birkaç gün içinde, diyet sadece soğuk olarak kullanılan sıvı püreli yiyecekleri içerir. Bu beslenme bademciklerin çıkarılmasından sonra ortaya çıkan yaraların iyileşmesine katkıda bulunur.

Birçok hastanın yanıtları, genel cerrahi müdahale sonrası iyileşme sürecinin oldukça zor olduğunu belirtmektedir. Birçok kişi artan acıdan şikayetçidir. Operasyondan hemen sonra çok belirgin değiller ama birkaç gün sonra yoğunlaşıyorlar. Bir haftada, ağrı kulağa başlayabilir. Özellikle yutulduğunda belirginleşir. Ancak birçok insan, en kötü durumun, bademcik iltihabı kronik bademcik iltihabı durumunda kaldırıldığı gün olduğunu düşünmektedir. Operasyon sırasında ağrılı, çoğu hasta ilgileniyor. Ancak aynı zamanda genel veya lokal anestezi altında cerrahi müdahalenin yapıldığını unuturlar. Hoş olmayan duyumlar, anestezi eylemi geri çekildiğinde ortaya çıkar.

Bademciklerden kurtulmanın etkileri

Birkaç on yıl önce, bademcikler bir enfeksiyon sıcaklığını kabul ettiler, bu yüzden birçok kişi tarafından alındı. Ancak şimdi uzmanlar, bunun bakterilerin vücuda daha fazla nüfuz etmesini önleyen enfeksiyonlara karşı bir engel olduğunu anlıyorlar. Bademcikleri çıkardıktan sonra, vücut daha az korunacaktır. Vücuttaki 6 bademcikten sadece 4 tanesi kalacaktır. Bunlar arasında ve vücuttaki tüm gelen yükler dağıtılacaktır.

Bademciklerin sadece enfeksiyonlara karşı bir engel teşkil etmediğini, aynı zamanda bağışıklık sisteminin önemli bir kısmını da unuttuğunu unutmayın. Ayrıca, kan oluşumu sürecinde yer alan maddeler üretirler.

Çocukların bir sorusu ise, doktorlar, kural olarak, en az sekiz yaşına kadar bezleri tutmaya çalışın. Bebeklerde kronik bademcik iltihabında bademciklerin çıkarılması, yalnızca diğer organların ve vücut sistemlerinin normal işleyişini tehdit etmeye başladığında önerilmektedir.

Hasta Yorumları

Her hasta, ameliyatı kabul etmeden önce, sadece uzmanların değil, aynı zamanda bademciklerin kaldırılmış olduğu diğer insanların görüşlerini de bilmek ister. Değerlendirmeler, kural olarak, hastanın ameliyattan önce ne tür bir duruma sahip olduğuna bağlıdır. Nazofarenks ve diğer organlarda sürekli kronik iltihaplar geçirenler, genellikle bezlerin çıkarılmasından sonra rahatlama ile iç çeker. Enfeksiyonun ana odağını eledikten sonra, vücut kendi başına savaşmaya başlar.

Ancak, tüm konservatif tedavi yöntemlerinin zaten denenmesi durumunda bu tür eylemlerin haklı gösterildiğine tekrar dikkat edilmelidir. Bunlar antibakteriyel, dekonjestan, antiseptik, immün sistemi uyarıcı tedaviyi içerir. Eğer böyle bir tedavi en az birkaç ay boyunca remisyon sağlayabilirse, o zaman etkili sayılır. Bu durumda, işlem bile yapılmamaktadır.

Donanım tedavisi

Konservatif tedavi pozitif sonuç vermezse, kronik bademcik iltihabında bademcik kaldırmaya karar vermeden önce, donanım tedavisini denemeniz tavsiye edilir. İlk önce doktor bezlerin lakazını temizler. Bu işlem özel bir şırınga ile veya Tonzilor nozülü yardımıyla yapılabilir. Bademciklerin yüzeyini temizledikten sonra, bezlerin dokularına bir ilaç çözeltisi uygulanırken, düşük frekanslı bir ultrasona maruz kalırlar. Ancak bu donanımın tedavisi bitmez. Sorun lekeleri ayrıca "Lugol" spreyi ile tedavi edilir ve iltihaplanmayı azaltmak ve doku akışını azaltmak için lazer terapi seansları yapılır. Ayrıca aşamalardan biri, ultraviyole ışınımın neden olduğu mikrofloranın aklanmasıdır.

Denenen tüm tıbbi ve donanım yöntemleri istenen sonucu vermezse, yapılacak hiçbir şey kalmaz, fakat kronik bademcik iltihabı içinde bademciklerin giderilmesine katılıyorum. Sağlıklı ve hasta bezlerin bir fotoğrafı, bir ameliyat müdahalesinin yürütülmesine karar vermek için birçok kişiye yardımcı olur.

Çocukların ve gençlerin sık sık bu problemle yüzleştiklerini bilmek de önemlidir. Kronik tonsillitte 50 yıldan sonra bademcikler kaldırılıp kaldırılmadığı sorusu nadirdir. Bu yaşta operasyon için mutlak endikasyonlar olmalıdır. Ciddi komplikasyon riski varsa mümkündür. Diğer tüm durumlarda sadece konservatif tedavi endikedir.

Kronik bademcik iltihabı bademcik kaldırmak için gerekli olup olmadığı? Böyle bir cerrahi müdahaleye, sadece belirli durumlarda, belirli semptomların eşlik ettiği durumlarda başvurmak gerekir. Çoğu zaman, doktorlar bu tür tedaviden kaçınmaya çalışırlar. Son karar, kapsamlı bir muayene ve hastanın sorgulanmasından sonra sadece doktor tarafından yapılır.

Gereksiz organ mı yoksa gerekli mi?

Her kişi periyodik olarak anjina hastasıdır, ancak bu hastalık sıklıkla görülürse, kronik bademcik iltihabı olasılığı yüksektir. Kural olarak, bu tanı hastaya, bademciklerin kaldırılacağı bir operasyon fikrine götürür. Ancak, birçok deneyimli ve nitelikli doktor bu görüşe katılmamaktadır. Mevcut aşamada, doktorlar, ameliyat olmaksızın hastalığı ortadan kaldırmayı mümkün kılan oldukça farklı terapötik yöntemler sunmaktadır.

Bademcikler ve bademcikler nelerdir? Bademcikler, gökyüzünün oluşumunda yer alan yaylar arasında bulunan lenfoid tipinde bir dokudır.

Sırayla, bademcikler - bu bir kişinin boğazında bulunan lenfoid tip özel bir parçası parçasıdır. Ana amacı, vücuda bir veya diğer üçüncü parti unsurlarla birlikte giren çeşitli enfeksiyonları içermektir.

İnsan bağışıklığı zayıflarsa, bademcikler vücudu virüslerden ve diğer olumsuz fenomenlerden tamamen koruyamaz.

Enfeksiyon ciddi ise, o zaman bademcikler etkileyen bir enflamatuar süreç vardır. Sonuç olarak, akut formda bademcik iltihabı görülür.

Hastalığın bu formu, aşağıdaki semptomatik bulgularla eşlik eder: lenfoid hücrelerin proliferasyonu, genişlemiş bezler. Sonuç olarak bademcikler, enfeksiyöz patojenlerin insan vücuduna girmesini engelleyemez ve bu da hastanın durumunun kötüleşmesine neden olur.

Kronik bademcik iltihabı en sık soğuk algınlığı eğilimi olan küçük çocuklarda görülür. Ancak yetişkin hastalarda da söz konusu hastalık yaygındır. Bu patoloji genellikle çeşitli komplikasyonlara yol açar. Bademciklerin boyutunun artması nedeniyle, solunum fonksiyonu tam olarak gerçekleşmez. Bu nedenle, yetişkinlerde, kural olarak, bir rüyada horlama görünümü vardır. Ayrıca, iltihaplanma süreci, artan vücut ısısının başlamasına neden olabilir. Genel bir rahatsızlık, ağrı ve diğer olumsuz belirtiler de vardır.

Kritik durumlarda

Kronik bademcik iltihabı bademcikler kaldırılması için gerekli olup olmadığı? Geçmişte, bu durumla teşhis edilen hemen her hasta ameliyat edildi. Bunlar, derece 3 veya 2 hipertrofisi tespit edildiğinde ortaya çıkar. Hareketsizlik de imkansızdır, çünkü bu hastalığın sürekli gelişimi diğer organları olumsuz etkilemektedir. Örneğin, hastanın romatizması vardır, kalp ve kan damarlarının problemlerini teşhis eder, böbrek patolojisi geliştirebilir.

Bademcik, vücudun viral hastalıklara karşı savunmasıdır, bu yüzden bunların çıkarılması veya iltihaplanması vücudun savunmasında önemli bir azalmaya yol açar. Böyle bir hasta çeşitli hastalıklara karşı hassastır.

Kalıcı hastalıktan sonra, kişi dermatoz, sedef hastalığı muzdarip başlayabilir.

Bademcikler - bu 5 yıllık çalışmanın önemini yitiren ve bu nedenle onların çıkarılmasından sonra normal yaşam aktivitesinde herhangi bir kardinal değişiklik olmadığı fonksiyonel bedendir. Daha erken, çocuğun 3 yıla ulaşması durumunda bademcikler kaldırıldı. Artık doktorlar 5 yaşında hastaya cerrahi müdahaleye başvururlar ve bu yaştan önce ameliyat yapılmaz.

Modern yüksek vasıflı uzmanların, bazı durumlarda son derece etkili olan diğer konservatif tedavi yöntemlerini kullanma eğiliminde olduklarını belirtmek gerekir. Eğer hekimler, insan organizmalarında, sonuçsuz çıkarılabilecek gereksiz organlar olduğuna inanırsa, şimdi sorun tamamen farklı bir açıdan ele alınır. Her biri işlevini yerine getirmeyen gereksiz organlar yoktur, bu nedenle küçük bir amigdalayı bile çıkarmak geri dönüşümsüz sonuçlara yol açabilir.

İlaçları seçerken, uyuşturucuların bademciklerin boyutunun azaldığı sonuç üzerinde hareket etme olasılığına dikkat etmek gerekir. Bu, tonsillitin kronik bir forma geçiş riskini azaltır.

Ayrıca, hastanın durumunu normalleştirmeyi amaçlayan çeşitli fizyoterapi prosedürlerine başvurmanız gerekir.

Uzmanlar, bademciklerin kaldırılması için gerekli olan, bir dizi vakayı ayırt ederler. Şunları içerir:

 • sık anjina (yılda 4 defadan fazla);
 • kronik bir bademcik iltihabının neden olduğu patolojik süreçlerin ortaya çıkması durumunda (bu bir romatizma, böbrek hastalığı ve bir karaciğer hastalığı meselesidir);
 • abse oluşumuna yol açan anjinin karmaşık formu (sonuç olarak, iltihaplanma süreci bademcikler üzerinde yayılır);
 • Sorun çeşitli muhafazakâr yöntemlerin yardımıyla tedavi edilemezse.

Silme işlemi

Bademcikleri çıkarmam gerekiyor mu? Her bir özel durumda, nihai karar, hastanın durumuna bağlı olarak, ilgili hekim tarafından yapılmalıdır. Genellikle uzman, enflamatuar sürecin gelişme derecesi ve hastanın bağışıklık sisteminin seviyesi gibi parametreler tarafından yönlendirilir.

Bezleri çıkarmaya karar verirseniz, işlem için doğru prosedürü seçmelisiniz. Aşağıdaki seçenekleri göz önünde bulundurun: kısmi veya tam kaldırma.

İlk durumda, doktor tonsillektomi yapacak. İkinci yöntem tonsillektomidir. Not edilmelidir ve standart işlemlere ek olarak, bir tür donanım tekniklerini de kullanabilirsiniz. Son zamanlarda tercih edilirler, çünkü kullanımlarında, çeşitli yaralanmaların uygulanması ile ilişkili olan olumsuz vakaların oluşma olasılığı neredeyse yoktur. Önerilen yöntemin bir başka olumlu yönü nispeten kısa bir iyileşme süresidir.

Tonsillektomi hakkında daha fazla

Bademcikleri tamamen çıkarmaya gerek yok ise, o zaman tonsillektomi kullanmak uygun olur. Daha önce böyle bir cerrahi müdahale, özellikle ağlayan ve çok korkan bir bebek olsaydı, korkunç bir şey ifade ediyordu. Mevcut aşamada her şey değişti. Bademcikleri etkin bir şekilde ortadan kaldırmak için doktorlar modern teknolojiyi kullanırlar. Tüm süreç neredeyse acı çekmeden geçer. Ayrıca, çocuğun ruhunun ameliyat için hazırlığında travma tehlikesi yoktur.

Kronik bademcik iltihabının kısmi olarak çıkarılması, fonksiyonel amaçlarını muhafaza etmelerini sağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, cerrahi müdahalenin ardından solunum süreçleri uygun seviyede ilerleyecektir. Manipülasyondan önce, bezlerin tamamen çıkarılmasına yönelik kontrendikasyonlar düşünülür.

Kısmi çıkarma, kriyocerrahi veya lazer ile yapılır. Kriyocerrahi sıvı azot kullanarak hastalığı tedavi etmeyi amaçlayan bir aktivitedir. Yardımı ile gereksiz bir cismin dondurulması prosedürü gerçekleştirilir. Bunun için bir karbon veya kızılötesi lazer kullanılır. Onun yardımı ile gerekli siteyi kışkırtır.

Ameliyat sırasında lokal anestezi kullanılır, bu yüzden hasta cerrahın hareketlerini hissetmez. Çocuk, kan veya akut acı verici duyulardan korkmaz. Operasyon sırasında bademcikler ölür, daha sonra kesilir.

Ele alınan teknik aşağıdaki olumlu yönlere sahiptir:

 • Bu yöntem acı verici duyumlara eşlik etmez;
 • pratikte kanama olasılığı yoktur;
 • bademciklerin bir kısmı devam ediyor.

Ameliyattan sonra vücut ısısı yükselebilir, ancak uzun süre dayanamaz.

Tonsilektomi yapılırken lenfoid tip dokuların büyüyebildiği göz önünde bulundurulur. Ameliyattan sonra bademcikler yeniden büyüyebilirler. Bu problemden kurtulmak için, doktorlar farklı yöntemler ve koruyucu tıp tekniklerini kullanırlar.

Iletkenlik teknolojisi

Kronik bademcik iltihabı ile tonsillektomi yapılır. Hastalığın kronik formu ihmal edilmiş bir durumda ise, böyle bir işlemden kaçınmak zordur. Gökyüzünün oluşumunda yer alan bademciklerin tamamen uzaklaştırılması gereklidir.

Söz konusu işlem lenfoid tipteki dokuların tamamen çıkarılmasını varsayar. Bezlere ek olarak, bir bağ dokusundan oluşan bir kapsül ele geçirilir. Prosedürü uygulamak için bir tel döngü ve cerrahi makas kullanın. Ameliyat için genel anestezi kullanılır.

 • 14 günden fazla sürebilir uzun iyileşme süresi,
 • kanamanın varlığı (geniş dahil);
 • Her durumda genel anestezi kullanımına başvurmak mantıklıdır.

Operasyon bezlerin çıkarılmasını hedefliyorsa, o zaman olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bademcikler yakınında (küçük bir streç) gemiler vardır. Eğer ameliyat sırasında yanlışlıkla onlara dokunursanız veya onlara zarar veriyorsa, insan yaşamı için tehlikeli olabilecek ciddi kanamalar olacaktır. Bu nedenle, lenfoid tipinin dokusu tam olarak çıkarılmalıdır. Aksi takdirde, iltihaplanma süreci tekrar gelecektir, hasta ameliyatı tamamen etkisiz hale getirecek olan doku büyümesi süreçleriyle karşılaşacaktır.

İşlemi gerçekleştirmek için, çıkarma işleminin gerçekleştirildiği, lazeri kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için doktorlar kızılötesi veya karbon lazeri seçer.

 • Uygulama poliklinik temelinde gerçekleştirilmektedir;
 • acı yok;
 • neredeyse tamamen kandan yoksun;
 • Yaralar nispeten kısa bir zaman aralığında iyileşir.

Kronik bademcik iltihabı ile, aceleci kararlar almamalı ve bademcik kaldırmak için ameliyat gitmek gerekir. Bu aşamada, problemle etkin bir şekilde mücadele etmeyi amaçlayan pek çok farklı tedavi önlemi vardır, bu nedenle deneyimli uzmanların önerilerini takip etmeleri tavsiye edilir.

Kronik bademcik iltihabı, bademcik dokularında uzun süreli iltihaplı bir reaksiyondan oluşan enfeksiyöz alerjik bir hastalıktır. Bademcikler (bademcikler) kişinin orofarenksinde bulunur. Gözenekli bir yapıya sahip ve tübüller (lakuna) ile nüfuz ettirilmiş yumuşak bir lenfoid dokudır.

Bademcikler bağışıklık sisteminin bir parçasıdır ve insan lenf sistemi ile doğrudan ilişkilidir. Kronik tonsillitte bademciklerin giderilmesi gerekli midir? Çoğu zaman hastalar ne yapacağını bilmezler, çünkü bu hastalığın özünü anlamadılar. Bazen bademcik iltihabının bademciklerden acilen çıkarılması gerektiğini iddia ediyorlar. Bu böyle mi?

İçeriğe geri dön

İnsan vücudunda bademcik iltihabının etkisi

Çocuklarda akut tonsillitin bir sonucu olarak, vücut aktif olarak stabil bağışıklık geliştirmektedir. Ancak patojenik bakterilerin neden olduğu tekrarlayan ve sık anjina, onu azaltır. Bu durum, yetersiz antibiyotik tedavisinin ve düşük sıcaklığı düşüren ilaçların makul olmayan alımının bir sonucu olarak daha da kötüleşmektedir. Sonuç olarak, kronik bademcik iltihabı gelişir.

Nazal solunum zorluğu ve yakın organlarda enfeksiyon odaklarında enfeksiyon süreçleri ile ilişkili olan bezlerde kronik iltihaplanma sürecinin gelişmesinin diğer faktörleri vardır. Kronik bademcik iltihabı olan bir hastada bademciklerin yumuşak lenfoid dokusu, skarlarla kaplı bağ dokuya giderek tedricen değişir. Bu daralmanın, bademciklerin bir dizi tübülünün kapatılmasına ve bu tür ceplerdeki pürülan odakların (tıkaçların) oluşumuna yol açar. Gıda parçacıkları, yaşayan ve ölü olan mikroplar, lacuna epitelleri, lökositler biriktirirler.

Bezlerdeki mikroplar patojenik bir süreci sürdürür. Kronik tonsillitte yaşamları için neredeyse ideal bir ortam vardır. Bezler koruyucu işlevlerini kaybederek vücudun kalıcı bir zehirlenme kaynağına dönüşürler. Boyutları artar veya küçük kalırlar. Sürekli zehirlenme süreci komplikasyonlara yol açar. Patojenik mikroorganizmaların yayılması da lenfatik damarlar ve düğümler yoluyla meydana gelir, bu nedenle servikal lenf düğümleri önemli ölçüde artar.

Vücudun zehirlenmesi, yavaş yavaş ve ilk başta, algılanamaz şekilde gerçekleşir. Bu bağışıklık sisteminde rahatsızlıklara yol açar. Bu nedenle, enfeksiyonla saldırıya uğrayan kronik bademcik iltihabından etkilenen bir vücutta, genellikle şiddetli bir tepki vardır. Bu hastalık ile hastanın durumunu kötüleştiren bir alerji mekanizması tetiklenir.

İçeriğe geri dön

Hastalığın formları

Kabul edilen bademcik iltihabına göre, aşağıdaki formlar ayırt edilir:

 • telafi;
 • subcompensated;
 • dekompanse.

Kronik kompanse tonsillit için bademcik dokularında lokal inflamasyon ile karakterizedir. Ancak bademcikler koruyucu işlevler yapabilirler ve vücut bu patolojik süreci, enfeksiyonla başa çıkarken telafi eder. Subkondensiyel kronik bademcik iltihabı ile birlikte lokal semptomlar sık ​​tekrarlayan tonsillit ile kombine edilir, ancak hiçbir komplikasyon belirtisi yoktur.

Bademciklerin dekompanse patolojisi sadece lokal semptomlarla değil, aynı zamanda çeşitli yaygın sistem ve iç organ hastalıkları ile de kendini gösterir. Dekompanse formdaki kronik tonsillit komplikasyonları romatizmal kalp defektleri, romatizma, kronik böbrek hastalıkları olabilir. İkinci formun kronik bademcik iltihabı son derece tehlikelidir, çünkü bedenin zehirlenmesi sonucunda ciddi komplikasyonlar olabilir. Bu hastalığın sistemik tedavisi zorunlu olmalıdır.

Bu patolojinin kompanse formu ile konservatif tedavi etkili olabilir. Konservatif tedavinin çoklu seyrinin etkisiz olması durumunda dekompanse formda kronik bademcik iltihabı cerrahi müdahale ile tedavi edilir.

İçeriğe geri dön

Bezleri çıkarmak ne zaman gereklidir?

Lacunas mikrop ve virüsler için tuhaf tuzaklar vardır. Bu site, patojenik mikroorganizmalarla mücadelede bağışıklık sisteminin ilk savunma hattıdır, çünkü onlar için ilk engel palatine bademciklerdir. Ancak bezlerin çıkarılması vücudun savunmasını olumsuz yönde etkileyebilir. 1990'larda ülkemizde, doktorların kaldırdıkları bademcik hastalarının kaderini izleyen bir çalışma yürütülmüştür. Ameliyattan sonraki ilk yıl içinde bu hastaların sürekli olarak bronşit ve zatürre ile hasta olduğu ortaya çıktı.

Bademciklerin uzaklaştırılması ciddi sonuçlara yol açtığı zaman, bu operasyonun katı bir ifadeye sahip olması gerektiği anlamına gelir. Bugün, tıpta, kronik bademcik iltihabına sahip her hastaya zorunlu bir bireysel yaklaşımın gerekli olduğu inancı geçerlidir ve sadece endikasyonlar varsa tonsillektomi yapılır. Bezlerin çıkarılması ihtiyacı mutlaka tam olarak gerekçelendirilmelidir. Pürülan tıkanıklıklardan dolayı bademcik kaldırmak zorunda mıyım?

Kronik bademcik iltihabına yönelik cerrahi müdahale endikasyonu yılda dört binden fazla bademcik iltihabı, bu komplikasyonun alt kompenzasyon ve dekompansasyon fazı olabilir. Tekrarlayan paratonsillar apseler, toksik kalp hastalığı, kronik bademcik iltihabının neden olduğu otoimmün hastalıklar bu operasyon için hayati öneme sahiptir.

Diğer tüm vakalarda bademcikler daha konservatif olarak tedavi edilmelidir, aksi takdirde angina yerine sonsuz bronşit başlayacaktır. Belirli bir hastaya bademcik kaldırmak için gerekli olup olmadığını belirlemek için, bir anket gereklidir. Paratonsiller abse, anjinin bir sonucu olarak boyun dokusunun iltihaplanmasıdır. Hastanın böyle bir hastalığı yoksa, basit muayene işlemleri ameliyat problemini çözmede yardımcı olacaktır.

Her şeyden önce, hastanın anjina sıklığı sonucu hastanın kalbi olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacak bir elektrokardiyogramdır. Romatizmanın başlayıp başlamayacağını gösteren kan testlerinin yapılması gerekli olacaktır. Sadece üç analiz yapmak gerekir. Hepsi "romatizma profiline" dahil edilmiştir.

 1. Hastanın strep enfeksiyonu olup olmadığını gösteren antistreptolizin O.
 2. Streptokok doğanın iltihabının aktivitesinin derecesini gösteren C-reaktif protein.
 3. Eklemler, böbrekler veya kalp üzerinde bir otoimmün atağın başlayıp başlamayacağını gösteren romatoid faktör.

C-reaktif protein analizde aşılırsa, bu herhangi bir inflamasyonun varlığını gösterir. Antistreptolizin O aşılırsa çok daha kötüdür, bu da hastanın boğaz bademcik iltihabına sahip olduğu anlamına gelir. Ancak bu durumda bile, bademcikler hala ameliyatsız olarak tedavi edilebilir. Ve eğer, streptococcus ile birlikte, hastanın romatoid faktörde bir artışı varsa, bademciklerin çıkarılması gerekecektir. Diğer durumlarda, bademcik iltihabını yenmek için konservatif yöntemlerin bir olasılığı vardır. Bademcikleri çıkarmadan tedavi yapmak mümkündür, bu nedenle ameliyatla acele etmenize gerek yoktur.

Kronik dekompanse bademcik iltihabını tedavi etmenin başka bir yolu yoksa, bir hekime tonzillektomi önerilebilir - enflamatuar süreçten etkilenen bademcikler çıkarılabilir.

İçeriğe geri dön

Problemin cerrahi çözümü için yöntemler

Bugün, bu hastalıkta çeşitli cerrahi müdahale yöntemleri vardır.

 1. En yaygın yöntem, tel döngü, makas kullanarak bezlerin çıkarılmasıdır. Lokal veya genel anestezi altında yapılır.
 2. Elektrokoagülasyon sırasında bademciklerin yumuşak dokularının eksizyonu yapılır. Bu yöntemin avantajı küçük bir kan kaybıdır. Ancak bademciklerin etrafındaki dokuların akımının termal etkisi komplikasyonlara yol açabilir.
 3. Etkili bir modern yöntem, ultrasonik bir bisturi kullanılarak böyle bir işlemin uygulanmasıdır. Bu tedavi yöntemi minimal hasar ve hafif kan kaybı ile karakterizedir.
 4. Bugün, radyo dalgası enerjisini (radyofrekans ablasyonu) kullanarak bezlerin çıkarılmasında modern ve nazik bir yöntem kullanılmaktadır. Sadece lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Ancak bu yöntem, etkilenen bademciklerin aşırı miktarını azaltmak için daha sık kullanılır.
 5. Eğer tonsillektomi sırasında lokal anestezi altında kızılötesi lazer kullanılırsa, dokuların minimal ödemi, orta kanama, zayıf ağrı hissi görülür.
 6. Bir karbon lazer kullanılarak tonsillektomide aynı faydalar vardır. Hasta hızla normal yaşam ritmine dönebilir.
 7. Bugün bezleri çıkarmanın en umut verici yöntemi, radyo frekanslı enerji kullanma yöntemidir. Bu yöntemin avantajı, minimal düzeyde doku travmatizasyonu, nadir komplikasyonlar ve hastanın daha hızlı iyileşmesidir.

Tonsillektomi sonrası belirli riskler ve olası komplikasyonlar vardır. Genel olarak, iyi sonuçlar elde etmek için bir doktor tarafından çok dikkatli bir şekilde gerçekleştirilen güvenli bir işlemdir. Bununla birlikte, bilinen ve öngörülemeyen nedenlerden dolayı komplikasyon riskleri olabilir. Çünkü her hastanın anestezi ilaçlarında operasyona karşı bireysel bir reaksiyonu vardır.

Ek olarak, ameliyat sonuçları eşzamanlı hastalıklara bağlı olabilir. Böyle bir komplikasyon, vakaların% 1-3'ünde görülen tonsillektomi sonrası kanamadır. Bu herhangi bir zamanda olabilir, ancak genellikle bu komplikasyon operasyondan 5-10 gün sonra ortaya çıkar.

Postoperatif dönem seyri

 1. Ameliyattan 2-3 gün sonra, bademciklerin daha önce yer aldığı boğazın arkasında beyaz lekeler görülebilir. Bunlar iyileşme sürecinde ortaya çıkan geçici yaralar. Bunlar bir enfeksiyon belirtisi değildir ve ameliyattan sonraki ilk iki hafta içinde ortadan kalkacaktır. 6 hafta içinde, boğazın normal pembe rengi iyileşir. Kabukları çıkarmak için hiçbir şey yapmaya çalışmayın. Son iyileşmeden sonra kaybolacak olan kötü nefese neden olurlar.
 2. Genellikle cerrahi tedaviden sonra, birkaç ay sürebilen burun tıkanıklığı oluşur. Bu fenomen ödemde bir düşüşün ardından ortadan kalkacaktır.
 3. Hasta birkaç hafta boyunca uyku sırasında sürekli güçlü horlama geliştirebilir.
 4. İşlemden sonra ses tonunu geçici olarak değiştirmek normal kabul edilir.
 5. Birçoğu tonsillektomi sonrası ağrı konusunda endişe duyuyor. Genellikle, ameliyattan hemen sonra, birçok hasta sadece minimal acıyı tecrübe eder. Ertesi gün, birkaç gün boyunca yoğunlaşabilir ve palpe edilebilir durumda kalabilir. Kulaklarda ağrı vardır, yutma sırasında daha da kötüdür. Aynı zamanda, servikal lenf düğümlerindeki ağrı hissi artar. Genellikle sıcaklıkta subfebril değerlerine bir artış olur.
 6. 5.-6. Gün boyunca, kesecikler ortadan kalkmaya başlar, okoleanöz nişler 10-12 gün boyunca tamamen temizlenir. 17-21. Günde, yara epitelizasyonu tamamlandı. Bu zamana kadar çoğu hasta tamamen iyileşir. Ancak hasta, yerleşik beslenmeyi kırarsa, ağrı hissi ameliyattan 6 hafta sonra devam eder.

Operasyon sonrası kurtarma işleminin özellikleri

 1. Tonsillektomi sonrası ana görev kanamayı ve dehidrasyonu önlemektir. Bu süre zarfında yutkunma zor olsa da, bol miktarda içecek gerektirir. Hastada çok fazla tahriş edici olmayan içecek varsa, ağrı önemli ölçüde azalır. Sıcak, baharatlı, pürüzlü, baharatlı yiyeceklerden kaçının. Taze meyve, tost, kraker, cips boğazınızı rahatsız edebilir ve kanamaya neden olabilir.
 2. Mukus eritmek ve nazal kavite içinde ödem azaltmak için, doktor tarafından reçete damla kullanmanız gerekir.
 3. Dehidrasyon ve aşırı aktivite postoperatif kanama olasılığını artırır. Bu komplikasyon ortaya çıkarsa, hasta sakin ve rahat kalmaya çalışmalıdır. Ağzınızı kaynamış su ile durulayın ve başınızı kaldırdı. Kanama devam ederse doktora başvurunuz. Bazen kanama tedavisi kanayan bölgeyi koterize ederek yapılır.
 4. Çoğu hasta 7-10 gün boyunca işten veya okuldan serbest bırakılır. 3 hafta boyunca hasta kanamayı önlemek için fiziksel aktiviteden kaçınmalıdır.

Kronik bademcik iltihabı ciddi ve karmaşık bir hastalıktır. Bu sorun iki şekilde çözülebilir: muhafazakâr ve operasyonel. Çoğunlukla cerrahi müdahale olmaksızın kronik bademcik iltihabını etkili bir şekilde tedavi etmek mümkündür.

Bademciklerin çıkarılması, hastalığın tedavi edilmesinin temel yoludur. Ancak bu ameliyatı gerçekleştirme kararı, yalnızca tüm konservatif tedavi yöntemlerinin etkisiz olduğu kanıtlanmışsa ve bağışıklık kendi başına enfeksiyonla başa çıkamadığında alınmalıdır.

Kronik tonsilit bademcik ameliyatı enfeksiyon hastalıklarının tedavi yöntemlerine biri anlamına gelir, kullanımı sadece diğer terapiler uygun değildir. boğaz dokusunun yüzeyinde bezlerinin cerrahi olarak çıkarılması ameliyat geçirmiş adam, daha ömrü boyunca görünür kendi avantajları ve dezavantajları vardır. nedeniyle artık görevlerini yerine gerçeğine bademcikleri kaldırma kararı verdi kronik bademcik iltihabı, olan hastalar arasında, pozitif geri besleme ve bademcik eksizyonu uygunluğu hakkında olumsuz görüş vardır. bezlerinden cerrahi tedavinin yararları hakkında daha fazla ayrıntı bulmaya yanı sıra bu manipülasyonlara olumsuz sonuçlarını ele alalım.

Kronik bademcik iltihabında bademcikler (bademcikler) silmek gerekli olup olmadığı?

Bu soru, vücudu ve bademciklerin kendi sağlıklarını ayrıntılı bir şekilde incelemeden, kesin olarak cevaplanamaz. Kulak burun boğaz uzmanı, boğaz boşluğunun birincil görsel muayenesini yapar, bezlerinin dokularındaki mevcut iltihaplanma sürecinin şiddetini deneyimlerine dayanarak değerlendirir. Daha sonra, sonuçlara göre, bademciklerin korunma problemini veya cerrahi operasyon sırasında eksizyonunu çözen testlerin yapılmasını atar. Aşağıdaki durumlarda kronik bademcik iltihabında bademcikler çıkarılması belirtilmektedir.

Purulent apse

Epitelyal dokuları enfeksiyondan tamamen etkilediğinde, eski koruyucu işlevlerini yitirdiğinde ve artık vücuda herhangi bir fizyolojik değeri kalmadığında bademciklerdeki bulaşıcı enfeksiyöz inflamasyonun kapsamlı bir kaynağı vardır. Sadece patolojik bir patojen kaynağı olarak davranırlar. Bu durumda, bademciklerin epitel hücrelerinin çürümesi süreci başlar ve bolca bir takviye oluşur. Pürülan abse varlığı, bezlerin cerrahi olarak çıkarılması için bir ön koşuldur. Değerli zaman kaybı, hastalıklı bezlere çok yakın olan sağlıklı boğaz dokularına eksüda yayılmasını tehdit eder. Bu, tedavi sürecini önemli ölçüde karmaşıklaştıracak ve ek terapötik önlemler gerektirecektir.

Sık boğaz ağrısı

Kronik bademcik iltihabı, enfeksiyöz doğanın akut enflamatuar sürecinin gelişimi ile ilişkili olan eşlik eden hastalıkların insanlarda ortaya çıkmasını provoke edebilir. Çoğu durumda, böyle bir rahatsızlık anjinadır. Bademciklerdeki patojenik bakteriler, boğazın ön duvarının dokularına girerek patojenik aktivitelerine başlarlar. Sonuç olarak, boğaz mukozası iltihaplı hale gelir ve anjinaya başlar, gelişiminin derecesi, hastanın ne kadar güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olduğuna bağlıdır.

İmmün yetmezliğin durumu

Hasta kronik bademcik iltihabına sahiptir, bu da er ya da geç uzun bir süre acı çeker, fakat stabil bir bağışıklık yetmezliğinin gelişmesine yol açabilir. Bu patoloji, bademciklerdeki enfeksiyonun bağışıklık sisteminin hücrelerine sürekli olarak saldırdığı ve onu her gün daha zayıf hale getirdiği gerçeğinden kaynaklanır.

Zamanında önlem almazsanız ve bademcikleri çıkarmazsanız, farklı şiddetteki otoimmün hastalıklarda kendini gösteren çok daha ciddi komplikasyonların gelişmesi söz konusu değildir.

Şişlik ve şiddetli ağrı sendromu

Bu, pürülan apselerin oluşumundan önce gelen bademciklerin dokularının durumu. Bezlerin mukoza zarları şişer, kızarır ve yiyeceklerin çiğneme ve yutulması sırasında hasta birkaç gün boyunca gitmeyen ve yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltan şiddetli ağrılara maruz kalır. Bu durumda, tereddüt etmemelisiniz, çünkü gelecekte bademcikleri kesmek zorundasınız, ama zaten birden fazla apsenin görünümü ile bağlantılı olarak, hastanın hayatını tehdit ediyor.

Diğer tüm durumlarda, doktor gördüğü takdirde uygun hastanın boğazının bağımsız parçası olarak, bu patojen enfeksiyonu penetrasyon gelen solunum koruma sağlar boğaz, bağımsız bir parçası olarak, hasta bademcikleri kurtarmak için, adımlar konservatif tedavi atıyor, bademcikleri tutmak. Bu nedenle, kesinlikle mümkün ve gerekli kronik tonsillit içinde bademcik kaldırmak için, ama onların hastalık durumu ilaç tedavisi hastanın hayatını tehdit eder ve bezleri yalnızca olumlu sonuçlar getirmez.

Operasyona herhangi bir kontrendikasyon var mı?

Diğer herhangi bir cerrahi girişim gibi, tonsillektomi kullanımının bir takım kontrendikasyonları vardır. Aşağıdaki durumlarda bademcik kaldırmayı amaçlayan boğazda cerrahi müdahale yapılması kesinlikle yasaktır:

 • hastanın türü, lokalizasyonu ve büyüme oranlarına bakılmaksızın vücudunda malign kökenli gelişim gösteren onkolojik hastalıkları vardır;
 • kan ve kemik iliği hücrelerinin patolojisi, bunun sonucunda hastanın kanı doğal pıhtılaşma özelliklerini kaybeder ve ameliyat sırasında ağır kanama gelişiminin gerçek tehdidi artar;
 • yükselmiş glukoz hastanın kanında seviyesine ya da hastaya anestezi uygulandıktan sonra daha düşük glukoz değerleri gelişimini tehdit düşük şekerler göstergelerin varlığı ile diyabet, tip 1 veya 2 (bu durumda, koma başlangıcının tehdit yoktur);
 • kalp-damar hastalığı, Hasta başka bir komplikasyon (çoğunlukla sabit saldırılar, kalp, aritmi, bradikardi oluşumu, saldırgan hipertansif kriz veya hipotansiyon) olmaksızın anestezi gelişimi üzerindeki etkilere taşımak için izin vermez varlığı;
 • Aktif pulmoner hastalık ve açık tüberküloz (bademcik cerrahi olarak çıkarılması için sınırlama eksizyon bezleri, yara yüzeyi ve kabuk agresif tuberculosis enfeksiyonu ile ilgili kalıcı bir etki meydana sonrası vücut doku rejenerasyonunu yürütmek için ve iyileşme sürecini çok uzun sürecek izin gerçeğini kanıtlar);
 • Hamilelik ve emzirmenin durumu (bir cerrahi işlem vücut için her zaman bir strestir ve çocuğun veya emzirmenin taşınması sırasında yük birkaç kat artar).

Ayrıca, boğazın muayenesi sırasında ve elde edilen analiz sonuçlarına dayanarak, katılan hekim hastadaki diğer eşlik eden hastalıkların varlığını belirleyebilir ve bu da bademciklerin cerrahi olarak çıkarılmasını imkansız kılar.

Bademcik ve bademciklerin temizlenmesi süreci nasıldır?

Bademciklerden etkilenen bademcik iltihabı dokularının cerrahi tedavisi, terapötik protokolün vazgeçilmez bir koşulu olan çeşitli aşamalardan oluşur. Bezleri tahliye etmek için bir operasyon gerçekleştirme süreci, cerrahın doktoru tarafından aşağıdaki cerrahi prosedürlerin uygulanmasını içerir:

 1. Hasta, ameliyat masasında yatay bir pozisyon almayı kabul eder.
 2. üst ve alt çene olabildiğince geniş yayılır özel kelepçe ile tespit ağzına giriş, tamir ve bilinci yerinde iken, hasta ağzı kapatmak için izin vermez.
 3. Bademciklerin etrafında bulunan boğazın epitel yüzeyi, lokal anestezi ile kesilir. İlaç 3-5 dakika sonra harekete başlar.
 4. Bademciklerin dokularına karşı hassasiyet kaybettikten sonra ameliyat başlar.
 5. Cerrah, etkilenen bezi bir kelepçe ile düzeltir ve daha sonra bir neşter bıçağı ile boğazın tabanına keser.
 6. Yara yüzeyinde oluşan sütürler, boğazın mukozasının iyileşmesinin ardından kendiliğinden çözülen doğal malzemelerden yapılmış ipliklerden yapılır.

Benzer eylemler başka bir amigdala ile gerçekleştirilir. Bundan sonra hasta, başka bir ilaç aldığı koğuşa, bir cerrah tarafından atanan bir doktora nakledilir. Postoperatif rehabilitasyon şartları 5-8 günü geçemez.

Kronik tonsillit kaldırıldıktan sonra insanların yorumları

Hastalığın bulaşıcı kronik formları ile karşı karşıyayız ve hayatının geri kalanı boyunca etkileyen, farklı, bademcik cerrahi olarak çıkartılması başvurmak Bu terapi ve sonuçları faydalarını hakkında konuşmaya zorlanmış insanlar. Değerlendirme yaklaşık% 65 pozitif, ve bademcik eksizyon için ameliyatı geçirmiş hastalar ameliyattan sonra onlar sürekli enfeksiyon kaynağından sadece kurtulunması, aynı zamanda daha az sıklıkta hasta almaya başladı ağzından hoş olmayan çürük kokusu kayboldu iddia, yerel olarak, güçlendirilmiş ve genel bağışıklık.

Kronik bademcik iltihabı olan eski hastaların, ameliyatla bademcik kaldırdıkları olumsuz yanıtları, bez eksikliği nedeniyle yeni sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına dayanmaktadır. Ağız boşluğuna giren tüm bakteriler ve virüsler artık bademciklerin dokuları tarafından bloke edilmez, ancak hemen üst ve alt solunum yollarına nüfuz eder. Bu bağlamda, hastalar, tracheitis, bronşit, farenjit gibi sık görülen hastalıklardan şikayetçidir.

Bu durumda, hastalar bu tür patolojilerden çıkarılmadan önce çarpışılmadıklarını ve morbid durumun sadece kronik bademcik iltihabı ile sınırlı olduğunu belirtmektedirler. Oysa olumsuz bademcikler cerrahi olarak çıkartılması ile ilgili sonuçları hakkında çoğu insan hastalık boğaz kısmının hayret epitel doku tamamen olduğu gibi kendi halinde bademcik eksizyonu, kronik tonsillit sorununa mümkün olan tek çözüm olduğunu kabul etti.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bademcik iltihabı içinde mucistin: antiseptik farmakolojik etkisi

Bademcik iltihabı içinde antiseptik, antiviral ve antibakteriyel etkisi olan geniş spektrumlu bir ilaçtır.Ayrıca, ilaç etkili bir şekilde mantarlara karşı savaşır ve vücudun koruyucu işlevini arttırır.

Bademcik iltihabı ile inhalasyon nasıl yapılır ve

Bademcillit inhalasyonları bademciklerin bu enfeksiyöz hastalığının tedavisinde kullanılan yardımcılardan biridir. Bu yöntem, bezlerin iltihaplı epitel yüzeyinin yüzeyini doğrudan etkiler ve patojen mikrofloradan boğaz bölgesinin daha hızlı bir şekilde atılmasını sağlar.