Loading

Kulak iltihabı için kulak damlaları: popüler ilaçların bir listesi

Kulak iltihaplı kulaklarda oldukça etkilidir. İndüklenebilir artılarına göre aktif madde hemen iltihap bölgesine (orta kulak) ulaşır. Ancak, herhangi bir ilacın bir takım kontrendikasyon ve kullanımları olduğundan, herhangi bir ilacın doktorla önceden görüşmeksizin alınamayacağını unutmayın. Bu nedenle, her bir durumda hangi ilacın uygun olacağını bilmeniz gerekir.

Damla çeşitleri

Otitis'e karşı her türlü damla birkaç gruba ayrılır:
1. Ana aktif maddesi steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar olan preparatlar.
2. Antibakteriyel ilaç içeren damlalar.
Kombine bir bileşim ile 3. İlaçlar: glukokortikosteroidler ve antibiyotik.
Burunda burun iltihabı ile burun damlaları, hastanın burun boşluğunda veya burun akıntısında güçlü bir şişlik varsa kullanılır. Böyle bir durumda, Naphthyzine, Sanorin, Ximelin veya diğer herhangi bir vazokonstriktör reçete edilir.

Kullanım şartları

Otitis tedavisi için damlalar doğru uygulanmalıdır. Reçete edilen tedavinin sonucunun% 90'ı ilacın uygulanmasının doğruluğuna bağlıdır. Genel öneriler şu şekildedir:

 • Hasta kendi tarafına uzanmalı, etkilenen kulak bakmalı;
 • Kulak memesi aşağı çekilir. Bu, kulak kanalının geçişini düzeltmek için gereklidir;
 • Damlacıkların sıcaklığı oda sıcaklığına eşit olmalıdır. Kullanmadan önce, şişe 15-20 dakika boyunca odada bırakılmalı veya eller ile ovulmalıdır. Pipetin kendisi birkaç dakika boyunca bir bardak ılık suya yerleştirilebilir;
 • Damlalar doğrudan damlamaz. Kullanılmadan önce kulağa küçük bir pamuk yünü turundum takılır ve daha sonra ilaç kullanılır. Bu anı timpanik zardaki değişiklikler için son derece önemlidir, çünkü doğrudan damlatma genellikle işitme kaybının gelişmesine yol açar.

Kulak damlası uygulandığında eylem sırası

Antibakteriyel madde ile düşer

Bileşiminde antibakteriyel bileşen bulunan yetişkinlerde otitis için reçete edilen damlalar:

 • Tsipromed. Bu ilaç, sefalosporinler grubuna ait olan antibiyotik siprofloksasin içerir;
 • Otofa. Bileşim, streptokok ve stafilokoklar olan rifampisin ekledi;
 • Garazon. Ek olarak antibiyotik gentamicin glukokortikosteroid ekledi.
 • Polydex. Antibiyotik neomisin ile bu damlalar, polimiksin, deksametason ile takviye edilir;
 • Anauran. Bileşim, polimiksin ve neomisin içerir. İlaç lidokain ile bir anestetik ile takviye edilir;
 • Kandibiotik. Kloramfenikol içeren antifungal ilaç;
 • Sofradeks. 2 tip antibiyotik içerir: Deksametazon ile desteklenmiş Framicetin ve gramicidin.

Düşük bir fiyata düşer

Etkinliği kanıtlanmış yetişkinlerde otitis ucuz damlalar:

 • Normaks. Maliyeti 100-120 ruble;
 • Otinum. Kulaklar için bu damlaların fiyatı 140 ila 160 ruble arasında değişir;
 • Otipaks. 150-200 ruble için alınabilir;
 • Borik alkol;
 • % 3 hidrojen peroksit.

Son 2 ilaç sadece hastalığın ilk aşamalarında etkilidir.

En popüler ilaçlar

Aşağıda çoğu klinik vakada reçete edilen ilaçların bir listesi bulunmaktadır.

otipaks

Bu kulak damlaları hem çocuklarda hem de yetişkinlerde otitis için kullanılır. Doktor onlara iyi tavsiyeler veriyor. İnflamasyonu hafifletme ve ağrıyı azaltma yetenekleri otitis eksterna olduğunda en iyi şekilde ortaya çıkar.

Başlangıç ​​aşamasında, kulak zarı etkilenene kadar orta kulak tedavisi kaybı olabilir. Hasar varsa, kullanılamaz.

Hamile, emziren kadınlar ayrıca jinekolog, kulak burun boğaz uzmanı ile görüştükten sonra bu damla çeşidini kullanabilirler.

Otipax'ın bir yan etkisi bir alerjidir.

Kullanım şekli: Her bir kulak için 3-4 damla. Maksimum instilasyon sayısı günde 3 defadır. Optimal sayı doktor tarafından seçilir. Yetişkinlerde kulak iltihabı için tedavi süresi 2 haftadır.

Sofradeks

Orta kulak iltihabına sahip kulaklara yönelik damlalar, bir antibakteriyel bileşen ve bir sentetik glukokortikosteroid ile desteklenir. Mikroplara karşı etkinliği maksimuma ulaşır. Randevu için gösterge orta kulağın orta kulak iltihabıdır. Bazen Sofredex, hastalığın alerjik doğası için kullanılır.

Kulaktaki bu düşüşler oldukça hoş olmayan bir etkiye sahiptir. Kullanımdan sonra, bazı hastalar iyileşmeden birkaç gün sonra devam eden kaşıntı ve yanma hissine maruz kalırlar.

Hamilelik ve emzirme döneminde Sofredeks damlamaz. Yenidoğanda kullanım önerilmemektedir.

Kullanım şekli: 2-3 günde bir 3-4 kez düşer. Doz, orta kulak iltihabının şiddetine bağlıdır.

Anauran

Erişkinlerde kulak iltihabında antimikrobiyal bileşene ek olarak, anestezi içerebilir. Anaurana'da lidokaindir. Hastalığın tüm formları için kullanılır. En etkili olanları pürülan otitis ile bu tür damlalardır.

Anauranın kullanımı, hamilelik ve emzirme döneminde yaşamın ilk yılındaki çocuklarda yer almamaktadır. Ek olarak, belirtilen zamandan daha uzun süre kullanmayın, çünkü içerilen maddeler olumsuz etkilemeye başlar.

Kullanım şekli: günde 3-4 kez aşılanan 3-5 damla kadar. Doz, hastalığın seyrine ve hastanın yaşına bağlıdır.

Alerji şöyle bildirir:

 • Kulak bölgesinde cilt soyulması;
 • kaşıntı;
 • Ek iltihap.

Anauran'ın kullanımının sona ermesinden sonra tüm işaretler hızla kaybolur.

Otofa

Otofa, oldukça güçlü bir antibakteriyel bileşen içeren ucuz bir ilaçtır. Amacı, pürülan akış dahil olmak üzere, otitin her türünde haklıdır. Analjezik etkisi olmaz.

Uygulama şekli: 3-5 günde 3 kez düşer. Miktar hastanın yaşına ve hastalığın doğasına bağlı olacaktır. Çocuklarda, doz günde 3 kez 3 damla ve yetişkinlerde - 5 ile sınırlı olacaktır. Maksimum tedavi süresi 3 gündür. Çok sık Otof damlaları, hamile kadınlara kontrendike olmasına rağmen, bebeklere reçete edilir.

Kursdaki herhangi bir değişiklik, sadece hastanın durumu temelinde ilgili hekim tarafından yapılabilir.
Bu ilacın timpanik membranı boyaması yeteneği vardır. Gölgesini pembeye değiştiriyor. Bu nedenle, çözeltinin kıyafetlere girmesine izin vermeyin.

otinum

Otinum, kulak iltihabında ucuz ve etkili damlaların bir başka çeşididir. Fungal floranın neden olduğu hastalığın çeşitli formları için reçete edilirler. Bu ilacın kontrendikasyonları, kulaklardaki timpanik membranın ihlali haricinde neredeyse hiç yoktur. Tıpta bulunan salisilik asit, işitmeyi olumsuz etkileyebilir. Yan etkilerden, ilacın bileşenlerine alerjik bir yanıt not edilir, ancak nadirdir.

Normaks

Ilacın bileşimi aşağıdaki bileşenleri içerir:

 • norfloksasin;
 • Sodyum klorür;
 • Benzalkonyum klorür;
 • Asetik asit;
 • Arıtılmış su.

Bu ilaç, yetişkinlerde, eustachitis ve konjonktivit otitis tedavisi için bir ajan olarak kullanılır. Aşağıdaki hasta kategorilerinde kullanılmazlar:

 • Çoğunluğun altındaki çocuklar;
 • Hamile kadınlar;
 • Emzirme döneminde.

Normax alerjik bir ilaçtır, bu nedenle tedaviden önce bir uzmanın konsültasyonu zorunludur. Genellikle ciltte tahriş yapar, hasar bölgesinde ısı ve anjioödem eşlik eder. Kusma, mide ekşimesi ve karın ağrısı gibi dispeptik belirtiler de not edilir.

Uygulama şekli: 1-2 günde 4 kez düşer. Kullanım tamamen iyileştikten 2 gün sonrasına kadar devam etmelidir.

Artılardan, ilacın düşük fiyatını belirtmeye değer.

Tsiprofarm

Cypropharm'ın kullanımı, gözlerde ve kulaklarda yapılan cerrahi müdahalelerden sonra doğrulanmaktadır. Bu ilacın belirgin bir antimikrobiyal etkisi vardır.

Uygulama şekli: Her 12 saatte bir 3-4 damla. Ilaç ile tedavi süresi 5-7 gün olmalıdır.

Ciprofarm 1 yaşından büyük çocuklarda kullanılabilir.

Tsipromed

İlaç, dış ve orta kulaktaki enflamatuar durumlarda etkili olacaktır. Ayrıca kulak bölgesinde ameliyat sonrası kullanılır.
Ana aktif madde siprofloksasindir. Mikroorganizmaların metabolik süreçleri üzerindeki etkisi nedeniyle antimikrobiyal bir etkiye sahiptir.

Zipromed atanmadı:

 • Hamile kızlar;
 • Emzirme döneminde;
 • 2 yaşından küçük çocuklar.

Yan etkileri arasında şunlar vardır:

Kandibiotik

Bu ilaç içerir:

 • kloramfenikol;
 • Beclometason dipropionat;
 • klotrimazol;
 • lidokain;
 • Gliserol alkolü;
 • Propilen glikol.

Fungal doğanın otiti için reçete edilir. 6 yaşın altındaki çocuklar için kandibiyotik önerilmemektedir. Gebelik ve beslenme sırasında uygulama jinekolog ve kulak burun boğaz uzmanı ile görüştükten sonra mümkündür.

Alerji, alerji, kaşıntı ve kulaklarda yanma.

Kullanım şekli: günde 4 kez aşılanmış 5 damla. Kandibiyotik ile tedavi süresi 10-12 gündür.

Timpanik membranın bütünlüğü ihlal edildiğinde kullanımının yasak olduğunu hatırlamak önemlidir.

Her vakada otitis media tedavisi için neler yapabilirim? Sadece bir kulak burun boğaz uzmanı bu soruya cevap verebilir. Tam bir muayene yaptıktan ve kontrendikasyonları belirledikten sonra doktor en uygun ilacı reçete eder. Eczanede bulunan çok sayıda ilaç, hastalığın herhangi bir aşamasını kolayca ve hızlı bir şekilde tedavi edebilir.

Kulaklarda damlalar: Farklı durumlar için preparatların gözden geçirilmesi, kullanımı

Boğaz kulağın kompleks tedavisi, ağrıyı gideren, kulak boşluğundaki akıntıyı seyrelten ve mukus zarını irinlerden arındıran sistemik antibakteriyel ajanların, fizyoterapötik prosedürlerin ve kulak damlalarının kullanımını içerir. Kulak damlaları işitsel analizörün herhangi bir köken ve diğer hastalıklarının otiti ile mücadele etmek için tasarlanmış etkili bir ilaçtır.

Kulakta zonklayan ağrı, işitme kaybı, rahatsızlık - kulak patolojisinin bilinen tüm semptomları. Onları ortadan kaldırmak için farklı damla türlerini kullanın - antibakteriyel, anti-inflamatuar, hormonal. İlacın seçimi etiyolojik faktörler, inflamatuar sürecin lokalizasyonu, patoloji aşaması, hastanın yaşı, hastaların genel durumu ile belirlenir. Kulak damlalarının seçimi, özel bir yaklaşım gerektirir. Bunu bağımsız olarak anlamak imkansızdır. ENT doktoru, hastayı muayene ve muayene ettikten sonra, hastalığın tedavisine yönelik ilaçları doğru bir şekilde seçecektir. Kulak damlaları lokal anti-inflamatuar, antimikrobiyal ve anestezik etkilere sahiptir. Uzmanlar genel tedavi rejiminde, sadece sistemik antibakteriyel maddeler ve diğer ilaçlar ile kombinasyon halinde etkili olan ek ilaçlar olarak yer alırlar.

Kulak damlaları işitme organının patolojisi olan hastalar arasında oldukça popülerdir, çünkü bu dozaj formu kullanımı kolay ve az yan etkiye sahiptir.

Kulak damlası çeşitleri

Hareket mekanizmasına göre, damlalar şu şekilde ayrılır:

 • antibakteriyel - "Tsipromed", "Otofa", "Normaks", "Fugentin";
 • anti-enflamatuar - "Otipaks", "Otinum";
 • kombine - "Dexon", "Anauran", "Candibiotics", "Garazon", "Polidex".

Bu ilaçlar kulak patolojisi ile mücadelede kendilerini kanıtlamış ve kulak ağrısıyla hızlı ve etkin bir şekilde baş etmede yardımcı olmuştur.

Antimikrobiyal kulak damlaları

"Tsipromed" - oftalmoloji ve otorinolarengolojide başarıyla kullanılan antimikrobiyal damlalar. Aktif bileşen, aktif ve pasif bir durumda bakterileri yok eden bir dizi florokinolondan bir antibiyotik olan siprofloksasindir. "Tsipromed", hastalıklı kulakta günde üç kez 5 damla damlatılır ve işitme steamer'ını bir pamuklu çubukla kapatır. Bu ilacın çıkışını önlemek için gereklidir. Ilacı kullanmanın yan etkisi, tedavi bitiminden sonra oluşan kaşıntıdır.

"Otofa" - Bileşiminde rifampisin içeren bir tıbbi preparat - koksik mikroflora karşı etkili olan güçlü bir antimikrobiyal madde: streptokok ve stafilokok enfeksiyonları. Rifampisin, diğer grupların antibiyotiklerinin baş edemediği durumlarda etkilidir. İlaç kulağa enjekte edilebilir veya dökülebilir ve birkaç dakika sonra bir pamuklu çubukla çıkarın. Bazı hastalar, bu ilacı ile tambur boşluğunu yıkayarak gösterilmiştir. "Otofa" etkinliği, etkinliği pek çok olumlu yanıtla kanıtlanmış ve onaylanmış bir ilaçtır.

"Tsipromed" ve "Otofa" nın etkilenmiş timpanik membranı olan hastaların tedavisi için izin verilir. İşitsel siniri ters olarak etkilemezler, ancak inflamasyonun odağına nüfuz ederek iyileşme sürecini hızlandırırlar.

"Normaks" - Kulak iltihabı, enfeksiyöz otitis üzerinde zararlı bir etkiye sahip olan antibiyotiklerle yapılır. Göz ve kulakların enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıklarını tedavi etmek için kullanılırlar: konjonktivit, keratit, blefarit, otitis, eustachiitis. Damlalığın önleyici amacı ile operasyondan, yaralanmalardan, yabancı cisimlerin göz ve kulaklardan çıkarılmasından sonra "Normax" kullanılır. Bu preparat sadece topikal kullanım içindir. Tedavinin yapılması en olumlu sonucu verdi, "Normax" ve sistemik antibiyotiklerin kombine kullanımı gereklidir. İlaç oldukça hızlı hareket eder, hastalar tarafından iyi tolere edilir ve uygun maliyetlidir. Sadece yetişkinlerde otitis tedavisi için uygundur.

Anti-inflamatuar kulak damlaları

Anti-inflamatuar ilaçlar non-steroid ve steroiddir. İlki iltihabın aracılarının salınmasını önler, şişlik ve ağrıyı azaltır, kanın reolojik özelliklerini iyileştirir. Steroid ilaçların anti alerjik ve anti-şok etkileri vardır, şişlik, ağrı, kaşıntı ve yanmayı giderir.

"Otipaks" - Anti-ödem ve lokal antipiretik etkiye sahip non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlar grubundan bir ilaç. "Otipax" otitis ve miringitin yanı sıra postoperatif komplikasyonların ortadan kaldırılması için kullanılır. Terapötik etki instillasyondan 5 dakika sonra ortaya çıkar: ağrı ve diğer iltihap belirtileri azalır. Kulak damlaları "Otipaks" yeni doğan çocuklarda otit tedavisi için izin verilir, çünkü bunlar sistemik harekete sahip değildir, kan, lenf ve likör içine emilmezler. Otipaksom ile tedaviye başlamadan önce, timpanik membranın perforasyonu olmadığından emin olmalısınız. Hasar durumunda, orta kulak yapılarına giren ilaçların işitme kaybına neden olabilir. "Otipax" - hastalığın ilk evrelerinde kulaktaki ağrıyı ve ezici enflamasyonu ortadan kaldıran güvenilir bir araçtır.

"Otinum" - NSAID grubundan kulaklara düşer. Bu ilaç ağrı sendromunu ortadan kaldırır, iltihabı azaltır, antiseptik etkiye sahiptir. "Otinum", tıkaçlardan kurtulmak için kullanılır: damlaların yardımıyla, sülfürik kütleleri çıkarılmadan önce yumuşatır. Kulak damlaları ile tedavi "Otinum", timpanik membranın bütünlüğünü belirlemek için otoskopi ile hastaların geçişinden sonra gerçekleştirilir. Otinum'u oluşturan salisilatlar, eğer orta kulağa düşerse, tam veya kısmi işitme kaybına neden olabilirler. İlaç hamile kadınlar, çocuklar, yaşlılar, zar perforasyonu olan kişilerde kontrendikedir.

Kombine kulak damlaları

"Sofradeks" - Oftalmoloji ve otorinolaringolojide kullanılan antimikrobiyal ve antiinflamatuar ajan. İlacın bakteriyostatik etkisi, kulak ve gözlerin iltihaplanmasına neden olabilen patojenik bakterilerin çoğuna yöneliktir. Glukokortikosteroid, iltihaplanma belirtilerini azaltır - şişlik, kızarma, ağrı ve aynı zamanda iltihaplı mediatörleri inhibe ederek duyarsızlaştırma etkisine sahiptir. İlacın uzun süre kullanılması kulağın stabil bir mikroflorasının oluşmasına ve süperinfeksiyonların gelişmesine yol açabilir. "Sofradex" in yoğun lokal uygulaması, genellikle sistemik etkilerin ortaya çıkmasına neden olur. Kronik karaciğer veya böbrek patolojisi olan kişiler bu düşüşü aşırı dikkatle almalıdır.

"Anauran" - belirgin bir antimikrobiyal etkisi ile ağrı ve kulak tıkanıklığı düşer. Bileşiminde, çoğu bakterinin büyümesini ve gelişmesini baskılayan, analjezik bir etkiye sahip olan 2 antibiyotik ve anestetik içerirler. İlaç, işitme organının bakteriyel enfeksiyonuna karşı etkilidir.

"Kandibiotik" Bileşiminde antifungal, anti-enflamatuar, antimikrobiyal bileşenler içeren bir kombine preparattır. "Kandibiyotik", yaygın otitis, otomikoz, kulakların alerjik hastalıkları tedavi etmek için tasarlanmış bir dizi ilacın yerini alır. Hastalara 7 gün boyunca ilacın hastalıklı kulağa üç kez enjeksiyonu gösterilir. Gebelik ve emzirme döneminde kontrendike damlalar, altı yaşından küçük çocuklar, timpanik membran lezyonu olan kişiler.

"Garazon" - otorinolaringoloji ve oftalmolojide kullanılan damlalar. Antibiyotik gentamisin ve glukokortikoid betametazon içerirler, çünkü bunun etkinliği diğer anti-enflamatuar ilaçlardan çok daha yüksektir. Bu ilaç, enfeksiyon odağı içinde mikroplarla savaşır, iltihaplanmanın yerel belirtilerini ortadan kaldırır - dokuların kızarması ve şişmesi, alerjik reaksiyonları azaltır, kılcal damarların geçirgenliğini normalleştirir. Pediatri, ilaç sınırlı bir şekilde kullanılır: 8 yaşın altındaki çocuklar yasaktır. "Garazon" damlalarını kullanmadan önce, harici kulak kanalını temizlemeniz ve ilacı elinizde bulundurmanız gerekir. Iltihaplı kulak gömmek günde üç kez ilacın 2-3 damla.

"Polydex" - Bileşiminde antimikrobiyal ve hormonal bileşenleri içeren bir kombine tıbbi ürün. Antibiyotikler neomisin ve polimiksin, Staphylococcus aureus, Klebsiella, Pseudomonas aeruginosa ve hemofilik çubuk, bazı enterobakterlere karşı bakterisidal bir etkiye sahiptir. Deksametazon, tüm inflamasyon belirtilerini etkin bir şekilde ortadan kaldıran güçlü bir glukokortikoiddir. Ilacı yetişkinler ve çocuklar için aynı dozda atayın - 10 gün boyunca günde iki kez 2 damla. Timpanik zara zarar varsa, orta kulak yapısı üzerinde toksik etkisi olduğu için Polidex damla kullanımı yasaktır. Kullanımları için kontrendikasyonlar şunlardır: ilaç bileşenleri, glokom, gebelik, laktasyon, herpetik veya çiçek hastalığı enfeksiyonu, karaciğer ve böbrek hastalığı, taşikardi hoşgörüsüzlük. "Polidex" yaygın pediatri kullanılır. 2.5 yaşından itibaren, çocukların kulak iltihabı semptomları ile kazı yapmasına izin verilir. Uzmanlar, ilacın aktif maddelerinin, bağışıklık sistemi henüz tam olarak oluşmamış olan çocuklarda dahi, iltihaplı patolojinin bulgularını hızlı ve etkili bir şekilde ortadan kaldırdığını ileri sürmektedir.

"KOMBİNE-Duo" - Etken madde bir antibiyotik ve bir glukokortikosteroid olan kulak ve göz damlası. Damlaların bakterisid etkisi çoğu fırsatçı ve patojenik bakteriye - çubuklar, koklar, atipik mikroplara - kadar uzanır. Anti-inflamatuar bileşen kılcal damarların geçirgenliğini azaltır, eksüdasyonu bastırır, skar dokusunun oluşumunu bastırır ve iltihabın tüm semptomlarını ortadan kaldırır. İlaç hastalar tarafından iyi tolere edilir. Kulakların damlatılmasından hemen sonra, tıkanıklık ve rahatsızlık ortaya çıkabilir.

Sadece kulak damlası kullanarak otiti tedavi etmek her zaman mümkün değildir. Genellikle enfeksiyon nazofarenksin kulak boşluğuna girer. Patolojiden kurtulmak için, salgıyı baskılayan vazokonstrüktif damlalar veya ajanlar kullanarak burun mukozasından boşalmak gerekir. Genellikle "Rinonorm", "Tizin", "Ximelin" veya% 5'lik sülfasil sodyum çözeltisini atar.

Çocuklarda otit tedavisi için kulak damlası tercih edilir, çünkü lokal etkileri vardır, sistemik dolaşıma girmezler ve yan etkileri yoktur. Çocukların yetişkinlerle aynı dozda "Otipaks", "Otinum", "Sofreks" kulaklarına bırakılmasına izin verilir. Kulak burun boğaz uzmanı çocuklar için kulak damlası atar, dozu alır ve tüm tedavi sürecini izler.

Kulak damlalarının kullanım şartları

Kulak hastalıklarını tedavi etmek etkili ve hızlıydı, sadece kulak damlalarını doğru bir şekilde seçmek değil, aynı zamanda bunları doğru bir şekilde uygulamak için de gereklidir. Damlatmadan önce kükürtün kulağını temizlemek ve ilacı ısıtmak için avucunuzun içinde veya ılık suda tutunuz.

Hasta sunulmaktadır Sağlıklı kulağın yan tarafında yatmak. Lobül geri ve aşağı çekilir, pipetin ucu kulağa yerleştirilir ve gerekli sayıda damla damlatılır. Pamuklu çubuk kullanarak, tragusa masaj yapın.

Timpanik membranın delinmesi durumunda, damlalar doğrudan kulağa ve pamuklu bir turunda bırakılır. İlaç ısıtılır ve bir ucuna damlatılır, bir ucu dönme hareketleri ile kulağa enjekte edilir ve diğeri dışarıda bırakılır. Her 3 saatte bir ilaç turuma damlar. Doğrudan damlatma sonunda sağırlığa yol açabilir.

Şu anda, eczane ağı, geniş bir yelpazede farklı ilaçlar sunmaktadır. Seçimleriyle karıştırılmamak ve hastalığın seyrini şiddetlendirmemek için, Duruşmanın ayrıntılı bir incelemesini yapacak olan KBB doktoruna danışmalı, Uygun bir ilaç atayın ve hastalıkla hızlı bir şekilde başa çıkmaya yardımcı olun.

Kulak iltihabı için etkili kulak damlaları

Otitis, orta kulakta en sık görülen enfeksiyöz inflamatuar hastalıktır. Çocukluk çağında, hastalığın zirvesi oluşur.

Sadece bir kulak burun boğaz uzmanı yeterli ve doğru tedaviyi reçete edebilir. Terapi çeşitli yöntemler içerir:

 • kulak iltihabı düşer;
 • özel kulaklar;
 • ısınma sıkıştırır.

Lokal terapi ile birlikte antibiyotikler reçete edilir. Bugün, otitis kulaklarında meydana gelen ve doktor tarafından reçete edilen daha ayrıntılı bir şekilde analiz edeceğiz.

Otitis ile düşer

Doğru ve etkili tedavi için, doktor aktif anti-inflamatuar bileşenleri veya antibiyotik içeren kulak damlaları reçete eder.

Tüm kulak damlaları üç gruba ayrılır:

 1. steroidal olmayan anti-enflamatuar bileşenleri (Otinum, Otipaks) içeren monopreparasyonlar;
 2. antibakteriyel ilaçlar içeren monopreparasyonlar (Tsipromed, Normak, Otofa);
 3. Glukokortikosteroidler ve antibiyotikler (Sofraks, Dexon, Anauran) içeren birleşik damlalar.

Sofradeks

Sofraks otorinolaringolojik ve oftalmik amaçlar için kullanılan kombine bir preparattır. İlaç şişelerde damlalar halinde, tüplerde merhem şeklinde mevcuttur. Damlaların aşağıdaki etkileri vardır:

 • anti-enflamatuar;
 • antialerjik;
 • Antibakteriyel.

Genellikle orta kulaktaki orta kulak iltihabını tedavi etmek için kullanılır. Nasıl kullanılır: 2-3 günde 3-4 kez düşer. Yan etkileri vardır - yanma, kaşıntı, işitsel kanal bölgesinde ağrı.

Timpanik membranın perforasyonunda, yeni doğmuş çocuklarda, hamilelik ve emzirme döneminde kontrendikedir. Karaciğer ve böbrek yetmezliği olan kişiler için aşırı dikkatli kullanılmalıdır.

Normaks

Nofloxacin 0.3 solüsyonu olarak kullanılan tıbbi antibakteriyel ilaç. Normaks, KBB patolojilerinin tedavisinde geniş bir uygulama almıştır. Yetişkinlerin tedavisi için tasarlanmıştır (18 yaşın altındaki çocuklar ve adolesanlar kontrendikedir).

Normax kullanımı için endikasyonlar:

Tedaviye ek olarak, bu orta kulak iltihabı kulaktaki iltihaplanma süreçlerine karşı profilaktik olarak kullanılır.

Kontrendikasyonlar:

 • 18 yaşına kadar;
 • hamilelik ve emzirme;
 • ilaca aşırı duyarlılık.

10 günden uzun süre boyunca alındığında, ilacın aşırı dozda ortaya çıkabileceği uygulama alanında yanma, deri döküntüleri gibi yan etkiler vardır.

Anauran

İlaç kombine bir eylemdir. Tedavi için amaçlanmıştır:

 • akut otitis media;
 • kronik otitis media.

Üçlü bir eylem vardır:

 1. anestezi - kompozisyonuna dahil olan lokal anestezik lidokain nedeniyle;
 2. anti-inflamatuar - antibiyotikler neomisin ve pmixin B sayesinde;
 3. Antifungal - otomycosis ile etkin bir şekilde savaşan aynı polymyxin B sayesinde.

Ajanı kulak kanalına sokarak bu damlaları otitisli kulaklara uygulayın. Doz: yetişkinler - günde 5 kez 5 damla, çocuklar - 3 günde 3 kez düşer.

Damlaların olası yan etkileri - soyma, kulak kanalında kaşıntı, yanma. Aşırı durumlarda, ilaç hamile kadınlar ve çocuklar için reçete edilir.

otipaks

Otypaks - Avrupa kalitesinde kulak damlaları. İlaç, anti-inflamatuar, analjezik ve lokal anestezik etkiye sahiptir.

Damlaların ana avantajı, onları farklı yaşlarda kullanabilmektir - meme, hamile, yaşlı.

Kullanım endikasyonları:

Timpanik membranın perforasyonu mutlak kontrendikasyondur. Bu nedenle, timpanik membran bütün olmalıdır. İlaç yaralı kulak zarında kullanılıyorsa, işitme siniri hasarı ve işitme kaybının oluşması şeklinde komplikasyonlar oluşabilir.

Yan etkileri vardır:

Otofa

Bu ilaç otit tedavisi için en etkili damlalardan biridir. Güçlü bir antibakteriyel etkiye sahiptir. Bakteriyostatik etki nedeniyle geniş bir aksiyon yelpazesine sahiptir.

İlaç timpanik membranın perforasyonunda kullanılabilir.

Kullanım endikasyonları:

 • otitis eksterna;
 • akut otitis media;
 • kronik otitis media;
 • barotravması;
 • pürülan komplikasyonların önlenmesi.

Hamilelik ve emzirme döneminde aşırı dikkatli kullanın. Mutlak kontrendikasyon komponent rifampisin (antibakteriyel ajan) duyarlılığını arttırır. Damlaların analjezik özelliği olmadığına dikkat edilmelidir.

Yani, orta kulaktaki orta kulak iltihabının tedavisinde damlalar çok çeşitli seçeneklere sahiptir. Orta kulak iltihabından sağ damla ile belirleme sadece KBB doktoru olabilir.

Otit yetişkinlerde kulak damlaları nasıl seçilir

İlaç pazarı otitis için çeşitli kulak damlaları sunar. Belirli bir ilacı seçmek için, muayeneyi yapan ve hastalığın doğasını ve doğasını açıkça belirleyen bir uzman olmalıdır.

Doktorun reçetelerini ve reçetelerini anlamak hastanın hastalıkla daha hızlı baş etmesine ve hastalığın şiddetli semptomlarını gidermesine yardımcı olacaktır.

Bu hastalık ve tedavi prensipleri nedir?

İnsan kulağı şartlı olarak üç bölüme ayrılmıştır: dış, orta ve iç. Bu bölümlerden hangisinin enfeksiyöz inflamatuar süreci etkilediğini dikkate alarak:

Uygulamada, orta ve dış otitis daha sık görülür. Ek olarak, hastalık, ilaç tedavisinin seçiminde de önemli olan akut ve kroniktir.

Komplikasyonsuz ve kolay patolojiler sadece yerel ilaçlar kullanılarak tedavi edilebilir: kulakta damlalar, merhemler ve fizyoterapi prosedürleri. Çoğu zaman, hastalık, lokal ilaçlar ile kombinasyon halinde antibiyotikler, anti-enflamatuar ve antipiretik ilaçlar içeren sistemik tedaviyi reçete ederek tedavi edilir.

Kulaklar için damlalar nelerdir

Hastalığın farklı formları ile, uzman hasta için farklı ilaçlar seçer. Tek bileşenli veya birkaç aktif bileşen içerebilirler. Ana aktif maddeyi dikkate alarak, kulak iltihabı sırasında kulaklardaki tüm damlalar birkaç gruba ayrılabilir:

 1. Antibakteriyel. Bu fonların bir parçası olarak, geniş bir etki profilinin bir veya daha fazla yerel antibiyotiği vardır. Bu, bir antibiyotik ile otitli kulaklardaki damlaların, enflamatuar değişikliklere neden olabilecek çoğu mikroplara karşı etkili olacağı anlamına gelir.
 2. Lokal hormonlu ilaçlar. Bu ilaçlar iltihaplanmayı önler, şişlikleri azaltır ve alerjik bileşeni ortadan kaldırır. Dermatite eğilimli hastalara reçete edilir ve hastalığın fungal formları için önerilmemektedir.
 3. Antiseptik temelli araçlar. Antiseptikler etkilenen bölgeyi dezenfekte eden maddelerdir. Ayrıca, bir ısınma ve anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Bu grubun en ünlü temsilcilerinden biri borik alkol.
 4. Antifungal bileşenlerle damlalar ve çözeltiler. Otomikozis (kulakta mantar), mantarı tahrip eden yeteri kadar seçilmiş bir lokal preparat olmaksızın aşılamaz.
 5. Orta kulak iltihabına karşı antienflamatuar ve analjezik ilaçlar. Bunlar, yoğun ağrı sendromunu geçici olarak rahatlatan ve hastanın daha iyi hissetmesini sağlayan ağrı kesici ilaçları içerir.

Yetişkinlerde otitis media Damlalar genellikle birkaç etken maddeler birleştirir, böylece patolojik sürecin her yerinde hareket ve çalışma: anestezi, bakterileri öldürür, inflamasyonu azaltmak ve şişlik azaltır. Her bir damla grubunu ayrı ayrı düşünelim ve en iyi ve popüler varyantlarda ayrıntılı olarak duracağız.

Antibiyotik ile düşer

Kulaklardaki pürülan süreçler bir antibakteriyel madde seçimini gerektirir. Lokal bir antibiyotik, orta kulak iltihabına neden olan bakterilere karşı etkili olmalıdır.

Otitis mediada en etkili antibakteriyel damlaların listesi:

 1. Otofa. Aktif bileşen, antibiyotik rifampicindir. Bu, çoğu patojene karşı çalışan geniş spektrumlu bir ajandır. Yetişkinlerde orta pürülan otitis media tedavisi için seçilmiştir. Ayrıca, kronik sorunlara ve bu alandaki operasyonlardan sonra komplikasyonların önlenmesi için aktif olarak reçete edilmektedir. Bunlar kulak Pseudomonas aeruginosa karşı inaktif ve ayrıca bizzat alerjisi için kontrendike yetişkinlerde orta kulak iltihabı olan düşer. Dezavantaj, anestetik bir bileşenin yokluğu olarak adlandırılabilir, bu nedenle de ifade edilen ağrılı atakta, ilaveten anestezi ajanlarının da kabul edilmesi gerekir. Bu araç nasıl kullanılır: hastalıklı kulakta 3-4 damla günde 3 kez. Kulağınıza 10 gün veya daha uzun süre damlayabilirsiniz. İlacın ortalama maliyeti 200 ruble.
 2. Normaks. Bu damlalar, florokinolon grubundan bir antibiyotik - norfloksasin içerir. İlaç birçok patojenik mikroorganizmaya karşı aktiftir. Orta kulak iltihabı ve dış formların yanı sıra hassas bakterilerin neden olduğu göz hastalıkları için lokal terapi aracı olarak kullanılır. Normax'ı iki hafta boyunca günde 3-4 kez birkaç kez atar. Tahmini maliyet - 150 ruble.
 3. Tsipromed. Aktif madde antibiyotik siprofloksasindir. Bunlar yetişkinlerde farklı formların otitini tedavi etmek için kullanılan göz ve kulak damlalarıdır. İlaç iyi tolere edilir, ancak nadir durumlarda alerjik reaksiyona, işitme kanalının cildinin kaşınmasına ve kızarmasına neden olabilir.

aminoglikozidler, ve diğerleri gibi herhangi bir ototoksik antibiyotik içeren yalnızca damla izin verilen kullanım için kulak zarına bir delik (delik) ile birlikte yapılır otitis medya içinde. delikli orta kulak Normaks veya Otofa kullanırken.

Birleşik fonlar

Bunlar, birkaç aktif maddeyi bir araya getiren en iyi otit damlalarıdır, bu nedenle hızla iltihap ve ağrıyı azaltırlar. Aralarında en ünlü listesi:

 1. Sofradeks. Bu damlaların otitis 2 antibiyotiklerin bileşiminde: gramicidin ve Framicetin. Ayrıca bir dekonjestan ve anti-inflamatuar etkiye sahip olan hormon deksametazon içerir. Bu damlalar, kulak zarındaki bir perforasyona eşlik etmeyen dış ve orta kulak iltihabı için kullanılabilir. İlaç haftada 3 kez günde bir kez damlatılır ya da kulaktan çıkarılır. Ortalama fiyat 340 ruble.
 2. Garazon. Bu ilaç, bir lokal hormon betametazon ile kombinasyon halinde bir lokal antibiyotik gentamisin içerir. İlaç, kulak zarındaki delikler için ve aynı zamanda kurucu damlacıklara alerjisi olan hastalar için reçete edilmemiştir. Bu damlaların karmaşık bileşimi, sadece kulakların hastalıklarını değil, aynı zamanda gözleri de tedavi etmeyi mümkün kılar.
 3. Polydex. İlaç iki antibiyotik içerir: antibiyotik etkisine ek olarak zayıf bir antifungal etkiye sahip olan neomisin ve polimiksin B. Bunlar, inflamatuar reaksiyonu ortadan kaldırmaya ve şişlikleri çıkarmaya yardımcı olan yerel hormon deksametazon içerir. Tahmini maliyet - 320 ruble.
 4. Anauran. Bunlar arasında iki antibiyotik bulunur: polimiksin B ve neomisin, anestezik - lidokain. Anestetik damlalardaki içerik, şiddetli ağrı sendromu olan otitis tedavisi için kullanılmasına izin verir.

Anti-inflamatuar özellikleri olan ilaçlar

 1. Otipaks. Fenazonun bileşiminde - bir anti-enflamatuar madde ve bir anestezik lidokain. Yetişkinlerde ve kulaklarda hastalık olan çocuklarda kullanılırlar. Barotravmada ve aynı zamanda pilotlarda veya dalgıçlarda sıklıkla görülen meslek formlarında otitisin tedavisi için etkilidir. Tedavi süresi 10 gündür. Hastalıkla birlikte kulakta ağrı, ilacı kullandıktan sonra birkaç dakika için matlaşır. Ortalama maliyet 240 ruble.
 2. Otinum. Bunlar kolin salisilat, anti-inflamatuar madde şişme azaltır ve enflamatuar yanıtın şiddetini azaltır asetilsalisilik asit türevidir. Dış kulak kanalına damlatıldıktan sonra, analjezik etki ilk dakikadan itibaren gelişmeye başlar. Dış kulak iltihabı ve timpanik membranın bir patolojisi olmayan bir ortalama damla atayın.
 3. Otirelaks. Fenazon ve lidokain içerir. Phenazone bir anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir ve lidokain ek olarak etkisini arttırır.

Otomikoz için araçlar

Fungal kulak lezyonları sıklıkla yaşlılarda, bağışıklığı azaltılmış hastalarda görülür. Çoğu zaman bu problem, çalışmalarını yüksek nem koşullarında gerçekleştiren kişileri, ayrıca havuzu düzenli olarak ziyaret eden ve kulakların hijyenini ihmal eden hastaları etkiler.

Patolojinin başarılı bir şekilde tedavi edilmesinin anahtarı, etkilenen kulağın dikkatli bir tuvaleti ve yetkili yerel tedavi seçimidir. Fungal lezyonlar için hangi damlalar kullanılabilir?

 1. Kandibiotik. Kloramfenikol - bir antibiyotik ve klotrimazol (bir antifungal madde) kombinasyonu, enfeksiyöz fungal kulak lezyonları için kullanılmasını mümkün kılar. Ek olarak, bu damlaların bileşimi, ağrı sendromunu hafifleten ve enflamatuar reaksiyonun şiddetini azaltan bir lokal hormon ve anestetik içerir. Bu damlalar 10-12 gün boyunca 4-5 damla için günde 3-4 kez gömülür.
 2. Eksoderil (çözelti). Harici kullanım için antifungal çözüm. Timpanik zara zarar eşlik etmeyen, mantar dış ve orta otit tedavisi için uygundur. 540 ruble maliyeti.

Damlalara ek olarak, çeşitli merhemler (terbenafin, klotrimazol, vb.) Kulakların fungal lezyonlarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Topikal otitis tedavisi için başka ne reçete edilir?

Kulak iltihabındaki damlalara paralel olarak, nefesle ilgili herhangi bir sorun olmasa bile, doktor hastanın burnundaki vazokonstrüktif damlaları toplayabilir. Ne için?

Orta kulağın boşluğu, işitsel bir tüp yardımıyla burun boşluğuna bağlanır. işitsel tüp şişer ve mühürler, kulakta nedeniyle hava alımının eksikliği basıncını değiştirmek ve bu tür havasız kulaklar, ağırlık, syringmus (kişi "bir varil içinde" kendilerini hisseder) gibi belirtilere geliştirmeye başladığında. Doktor tubo-otiti teşhis eder ve kulak iltihabı ve işitsel tüplerin kendi kendine patlatılması için burun damlaları verir.

Bu amaçlar için çeşitli vazokonstrüktif damlalar (Nazivin, Otrivin, Nazol, vb.) Uygundur. Kalıcı ve uzun süreli ödem ile lokal hormonal damlalar (Avamis, Nazonex) gerekebilir. Bunlar, şişkinlik ve hastalığın alerjik bileşenini nazikçe fakat etkili bir şekilde ortadan kaldıran lokal hormonları içerir.

Eğer otitis ortak bir soğuk algınlığı ile birleştirilirse, tedavi şeması burnun çözeltileri ile yıkanmasını ve yıkanmasını içerir. Bu amaçlar için, Quicks, Rhinolux, Aqualor ve diğer benzer ilaçları önerebilirsiniz.

Kulaklarda damla kullanırken ayrı noktalar

Kulağınızı gömmekten daha kolay bir şey yoktur, ancak bazen bu basit manipülasyon yanlış gerçekleştirilir, bu da tedavinin tüm etkilerini sıfıra indirir. Hatırlamanız gerekenler:

 1. Hastanın tedavi için kullanmayı planladığı damlaların raf ömrünü kontrol edin. Açık şişe, bir aydan daha uzun süre depolanmaz, bundan sonra artık kullanılamaz.
 2. Bir yetişkinin kulağını damlatmak için, aurikülü ileri geri çekmeniz gerekir. Bu formda, damlalar timpanik membrana ulaşır ve etkilerini gösterir.
 3. İlaç oda sıcaklığında olmalıdır, bu yüzden kullanımdan önce ısıtılmalıdır. Kulağınızda soğuk damlama damlalarsanız - bu bölgedeki duyu sinirlerinin tahrişine bağlı olarak rahatsızlık, hafif baş dönmesi ve nistagmus (göz kürelerinin istemsiz hareketi) neden olabilir.
 4. Pürülan ve fungal otit ile, kulak daha önce pus ve mantar kaplamasından temizlenmelidir. Bu yapılmazsa, damlacıklar maruz kalma alanına girmez.
 5. Hasta kulağını kestikten sonra, 12-16 dakika boyunca onun tarafına uzanmanız gerekir, böylece ilacın harekete geçme zamanı vardır.
 6. Su kulaklarına pürülan ve fungal süreçlerden kaçınılmalıdır. Bunu yapmak için duş almadan önce kulaklarınızı kulak tıkacı ya da bitkisel yağa batırılmış pamuk yünü ile örtmelisiniz.

Yetkili lokal terapi, otitis ile başa çıkmaya ve hastalığın ağrılı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Araçların her birinin birtakım kısıtlamaları ve kontrendikasyonları vardır, bu nedenle randevu ve damla seçimi sadece bir doktor-otorinolarengolog ile görüştükten sonra yapılmalıdır.

Kulak iltihabı düşer: hangisi daha iyidir

Kulak damlaları otitis için etkili bir ilaçtır. Avantajları, ilacın doğrudan orta kulak iltihabı için önemli olan lezyon bölgesine ulaşmasıdır. Bununla birlikte, damlalar ciddi bir çare olabilir, bunu uygulayarak düşüncesizce tehlikeli olabilir. Bu nedenle, her belirli durumda hangisinin en iyi olduğunu bilmek önemlidir.

Otitis tedavisinin her zaman karmaşık olduğunu hatırlamak önemlidir. Terapi, teşhisin ardından doktor tarafından seçilir, hastalığın niteliğine ve şiddetine bağlı olarak, ilaç ve prosedürler reçete edilir. Bu nedenle, kulak damlalarını kendiniz almayı denememek daha iyidir, hemen gerekli çalışmaları yapıp doğru tavsiyeleri almalısınız.

Hangi damla kullanabilirim

Genel olarak, tüm damlalar üç gruba ayrılabilir:

 1. Steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlara dayanan damlalar.
 2. Antibakteriyel maddeler temelinde düşer.
 3. Glukokortikosteroidler ve antibiyotik ile kombine damlalar.

Ayrıca, otitis media bazen burun akıntısı veya şiddetli şişlik varsa burunda vazokonstrüktif damlalar kullanır. Örneğin, Naftizin, Sanorin, Ximelin ve diğerleri.

Doğru seçilmiş ilaçlar hızlı bir iyileşme elde etmenize yardımcı olacaktır. Ana şey - tedavi ile gecikme yok, tam tedaviyi ihmal ederseniz akut otitis kronik olabilir.

Önemli! Durum, damlalarla tedavi sırasında düzelmez veya kötüleşmezse, doktorunuza tekrar başvurmanız gerekir.

Otit damlaları nasıl doğru kullanılır

İlacı en belirgin şekilde kullanmak için, doğru şekilde kullanabilmeniz gerekir. Damlalar topikal preparatlardır, bu yüzden tedavinin sonucu ilacın daha doğru bir şekilde uygulanmasına bağlıdır. Genel damlatma kuralları aşağıdaki gibidir:

 1. Senin yanında yatmalısın, hasta tarafı yukarı.
 2. Yetişkinler tarafından aşılandığında, kulak arkası yukarı ve yukarı çekmek gerekir, 3 yaşın altındaki çocuklar - lobu geri ve aşağı çekerler, bu da kulak kanalını düzeltir.
 3. Uygulandığında damlalar rahat olmalıdır. Doldurmadan önce bir şişeyi elinizde tutmak mümkündür. Pipet sıcak suda tutulabilir, damlalar kendilerine değmez, bozulabilir.
 4. Pipetden damlayabilir, ya da bir ilaçla pamuklu bir turunda nemlendirebilir ve kulağınıza koyabilirsiniz. İlacın talimatlarını dikkatle okumalısınız, bu damlalar timpanik membranı perforarken kullanılabilir.
 5. Kazı yaptıktan sonra, ilaç camını kulak kanalından aşağıya çekmek ve iltihap odağına ulaşmak için 3-5 dakika uzanmanız gerekir.

Bu kurallara uyulması, tedavinin en etkili şekilde yapılmasına yardımcı olacaktır. Damlaların uygulanmasının hassaslığı, hastalığın seyrine ve seçilen ilaca bağlı olarak değişebilir.

otipaks

Otipaks otitis medyayı kontrol etmek için kanıtlanmış bir ilaçtır. Bir anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir, kulak iltihabına kadar dış orta kulak iltihabına ve ortada ilk aşamalara karşı daha etkilidir. Perforasyonundan sonra, Otipax kontrendikedir.

Otipakların neredeyse hiç kontrendikasyonları yoktur: damlalar yetişkinler ve bebekler için, hatta bebekler için uygundur. Hamile ve emzirme dönemi ile dikkatli uygulanır. Otipax alerjiye neden olabilir, bu yüzden bir doktora danışmak en iyisidir.

Önemli! Otypax diğer ilaçlarla birleştirilmemelidir.

3-4 damla damla günde üç kez damlatılır, dozaj bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından belirlenir. Kursun süresi en fazla 10 gündür.

Sofradeks

Sopraidex - güçlü bir anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkiye sahip antibiyotiklerle düşer. Otitis eksterna tedavisinde kullanılan, bazen alerjik bir doğa hastalığı ile yardımcı olur. İlacın eksiltmesinden - damlatma sonrası kulağa yanma ve kaşıntı, çoğu durumda görünür.

İlaç emzirme ve hamilelik sırasında, yeni doğan bebeklerde kontrendikedir. Tıbbın bir parçası olan antibiyotik, ototoksik bir etkiye sahip olduğundan, örneğin, timpanik zara zarar gibi başka kontrendikasyonlar vardır.

Hastalığın şiddetine bağlı olarak günde dört kez 2-3 damla uygulanır.

Anauran

Anauran güçlü anestezi ve antiviral etkiye sahip bir ilaçtır, özellikle pürülan otitis için yaygın olarak kullanılır. İlaç, kronik ve akut formların tedavisi için uygundur.

Anaurean, bir yıla kadar olan çocuklarda kontrendikedir, hamilelik ve emzirme döneminde dikkatle kullanılmalıdır. Anauranı bir haftadan daha uzun süre uygulayamazsınız, kompozisyonda antibiyotik var, uzun süreli kabulü güçlü yan etkilere neden olabilir.

Hastalığın ciddiyetine ve hastanın yaşına bağlı olarak günde dört kez ilaca 3-5 damla damlatınız.

Otofa

Otofa - orta kulak iltihabı, güçlü bir antibiyotik. Akut ve kronik kulak hastalıklarında antibakteriyel ajan olarak kullanıldığında, bu ilacın kullanılmadığı acıya karşı kullanılır.

Bury 3-5, hastanın yaşına ve hastalığın seyrine bağlı olarak günde üç kez düşer. Çoğunlukla, bu düşüşler çocuklar için fon olarak adlandırılır, ancak Otofa hamile kadınlarda kontrendikedir.

otinum

Otinum - belirgin bir anti-inflamatuar etkisi ile ucuz damla, mantar dahil olmak üzere otitis çeşitli türleri ile yardımcı olur. Otinuma neredeyse kontrendikasyon yok, alerjik reaksiyonlar nadirdir.

Timpan membranı hasar görürse otinum kullanılmamalıdır, salisilik asit içeriği işitme duyuna zarar verebilir.

Normaks

Normax - yetişkinlerde otit için antibiyotikler, 18 yaşın altındaki çocuklar, hamilelik ve emzirme döneminde bunları damlatmazlar. İlaç güçlü bir alerjiye neden olabilir, bu nedenle bir uzman konsültasyon kullanmadan önce, belki daha zayıf araçlar gerekir. Bu ilacın avantajlarından düşük bir fiyattır.

Tsiprofarm düşer

Ciprofarm göz ve kulak hastalıklarında kullanılır, bu ilacın belirgin bir antimikrobiyal etkisi vardır. Komplikasyonları önlemek için ameliyat sonrası kullanılabilir.

Hastanın yaşına bağlı olarak, her 12 saatte bir 3-4 damla damla. Kurs, bir haftadan fazla sürmemelidir. Tsiprofarm bir yıldan sonra çocuklara bırakılabilir.

Önemli! Eğer ilaçta alerji varsa, doktorunuza danışmalı ve başka bir ilaç seçmelisiniz.

Orta kulak iltihabı için diğer çareler

Kulak iltihaplı kulakta sindirilebilen başka ilaçlar da vardır, ancak bunların etkinliği tartışmalıdır. Onları sadece doktora gittiğinizde veya özel damla satın aldığınızda uygulayabileceğiniz bir şey yoktur.

kloramfenikol

Bu ilaç sadece pürülan otitis media ile kullanılabilir. Hamile, emziren ve Levomycetin bir yıla kadar olan çocuklar kategorik olarak kullanılamaz. Bu ilaç farklı formlarda mevcuttur, Levomiketin alkolik bir çözümü kulak hastalığının tedavisi için uygundur.

Günde 2-3 kez bir çözelti 2-3 damla damla. Sıklık sadece doktorun izni ile değiştirilebilir. Levomisetin genellikle kombinasyon halinde kullanılır, eğer birçok deşarj varsa, otitis formu şiddetlidir, ilaç tam olarak çalışmayacaktır.

Önemli! Levomiketin uzun süreli kullanımı önerilmez, Quincke'nin ödeminde yüksek bir alerjik reaksiyon olasılığı vardır.

Borik alkol

Borik alkol, kulak hastalıkları için modası geçmiş bir tedavi olarak kabul edilir, ancak bazıları düşük fiyatı ve kullanılabilirliği nedeniyle kullanmayı tercih etmektedir. Borik alkol kullanımı tartışmalıdır, bu nedenle başka ilaçlar mevcut değilse uygulamak daha iyidir.

Borik alkol, ön ısıtmaya tabi tutularak kulağa damlatılabilir. Soğuk sıvı ağrıyı artırabilir. Yetişkinler günde dört kez yaklaşık üç damla damlar. Pipetle damlat.

Daha güvenli bir yöntem pamuklu bir turunda damlatmaktır. Bir kaç damla borik alkol, turunduma veya küçük bir pamuklu yünlü flagellum'a uygulanır, daha sonra kulağa yerleştirilir. Akşamları prosedür yapmak daha iyidir, gece için kulak kulağında bırakılmalıdır.

Önemli! Kulak zarına zarar veren borik alkol ve levomitsetinovy ​​alkol kullanın kesinlikle yasaktır.

Borik alkolün tehlikeli olabileceği başka kontrendikasyonlar ve yan etkiler vardır:

 1. Hamilelik, emzirme, üç yıla kadar yaş. Ayrıca borik alkol, alerji olasılığı ile karaciğer ve böbreklerin ihlali için kullanılamaz.
 2. Borik asidin toksik etkilerinin sonuçları. Genellikle, alkol ile tedavi on günden fazla sürerse, prosedür çok sık gerçekleştirilir.
 3. Borik alkol kullanırken, bulantı, kusma, konfüzyon, konvülsiyonlar ve diğer zehirlenme belirtileri oluşabilir. Bu durumda, hemen bir doktora görünmeniz gerekir.

Borik alkol dikkatli kullanımı ile otit üzerinde yararlı bir etkiye sahip olabilir.

votka

Akut evre hızla gelişirse ve enflamasyonun eşlik ettiği ciddi ağrıları varsa, bir votka sıkıştırması yapabilirsiniz. Bu, hastalığın seyrini geçici olarak zayıflatacak ve profesyonel tıbbi yardım aramaya yardımcı olmaya yardımcı olacaktır.

Votkayı hafifçe ısıtmanız gerekiyor. Bir kompres için, pamuklu çubuk üzerine birkaç damla vodka sürün, kulağınıza takın ve bir bandajla kafanıza koyun, ısıyı üstte tutmak için bir fularla sarın. Sıkıştırma gece boyunca bırakılabilir.

Önemli! Temiz alkol kullanılamaz, çözeltinin gücü votkanın gücünden daha yüksek olmamalıdır.

Halihazırda, farklı ilaç ve kulak damlalarından oluşan, farklı ve hızlı etki gösteren, otitis'i hızlı ve göreceli olarak kolay bir şekilde tedavi edebileceğiniz ve kronik bir formda gelişmesini engelleyebilen geniş bir ürün yelpazesi bulunmaktadır.

Kulak iltihabı için kulak damlaları - kulak iltihabı için en iyi ilaçların adı

Kulak enfeksiyonlarına nahoş ve ağrılı semptomlar eşlik eder: kulakta yoğun ağrı, kaşıntı, işitme bozukluğu. Patolojilerden kurtulmak için, farklı etki damlaları sıklıkla kullanılır: antibiyotik, antifungal, antienflamatuar, antiseptik. Bir ilacın seçimi hastalığın yayılımının nedenine, aşamasına ve faaliyetine, hasta kişinin yaşı ve refahına bağlıdır.

Kulak damlalarını seçmek, kulak burun boğaz uzmanının önerileriyle dikkatlice ve dikkatle yapılmalıdır.

Kulaklar için damla çeşitleri

Kulak damlaları iltihap, anestezi, patojenlerin yok edilmesi için tasarlanmıştır. Genellikle doktorlar, bunları antibiyotikler ve diğer güçlü ilaçlarla kombine edilen karmaşık tedaviye yardımcı olarak kullanırlar.

Damlaların kullanımı kolaydır, az sayıda yan etkisi vardır, bu nedenle işitme bozukluklarının tedavisinde en popüler ilaçlar bunlardır. Onların yardımı ile ağrı duyumları kulakların iltihabı ile hızlı ve etkili bir şekilde ortadan kaldırılır. Aşağıdaki kulak damlası türleri iyileştirici etkiye göre ayırt edilir:

 • anti-enflamatuar;
 • antibiyotik;
 • mantar karşıtı;
 • antiseptik;
 • Kombine.

Kulak iltihabının damlacıklar ile tedavisinin etkinliği

Çeşitli kulak patolojilerinden kurtulmak için yardımcı olur. Enflamatuar reaksiyonu gidermek için enfeksiyonu kaldırmak, irin salgısını azaltmak, auriküllerin içinde yaralanmaları iyileştirmek için başarılı bir şekilde kullanılırlar. Damlama tedavisinin etkinliği, ilacın ne kadar doğru seçildiğiyle belirlenir. Bu nedenle, kulak damlası satın almadan önce, bir doktora danışmanız ve bir tanı koymak için tıbbi muayeneye girmeniz gerekir.

Damlaların, işitme organlarının herhangi bir hastalığındaki tüm hastalara yardımcı olan ve ayrıca sağlığa tamamen zararsız olan evrensel bir araç olduğunu düşünmeyin. Bu, boş söylentilere ve varsayımlara dayanan yanlış bir varsayımdır. Her damla tipi bireysel bir farmakolojik etkiye sahiptir.

Bu nedenle, hasta bir kişinin bir kulak burun boğazına başvurmadan kendi takdirine göre bir ilaç seçmesi kesinlikle yasaktır. Sadece ilgili hekim optimal tedaviyi teşhis edebilir ve reçete edebilir.

Halihazırda üretilen damlacıkların çoğu kulaklarda karmaşık bir etkiye sahiptir. Genellikle, doktorlar, hastalığın önünde antibiyotik ve diğer güçlü ilaçlar güçsüzse, ilacı kulaklara gömmek için hastaları reçete eder. Kulak damlaları, antibiyotikler gibi, aşırı dikkatle kullanılmalıdır. İlaç uygunsuz kullanılırsa, hastalığın ciddi komplikasyonları provoke edilebilir ve kulaktaki ağrı ve iltihaplanma arttırılabilir.

Damla kullanmanın avantajları

Doktorlar, hastalara antibakteriyel ilaçlarla birlikte otit alırken kulaklarında damla kullanmasını önermektedir. Bu tedavi yöntemi, iyileşmeyi hızlandırmanıza, antibiyotik kullanımını azaltmanıza, bağışıklığı olumsuz yönde etkilemenize ve bağırsak yolunun sağlıklı mikroflorasına baskı yapmanıza olanak tanır. Damlalar kullanıma uygundur, oral preparatlardan çok daha hızlı ve verimli çalışırlar ve ayrıca aşağıdaki avantajlara sahiptirler:

 • özel uygulama becerileri gerektirmez;
 • iyi bir tedavi sonucu vermek;
 • ucuzdur;
 • doğrudan hastalığın kaynağı üzerinde hareket eder;
 • karmaşık tedavi için uygun;
 • dağıtıcılar ile uygun kaplarda mevcuttur.

Kontrendikasyonlar

Damlalar kesinlikle tüm kulak hastalıklarının tedavisine yönelik değildir. Bazı patolojilerde ve vücudun bireysel şartlarında, damlalar yasaktır. Bu nedenle, ilacı kullanmadan önce bir kulak burun boğaz uzmanına danışmalı ve talimatları dikkatlice okumalısınız. Doktor, hastaya, damlaların kulaklara damlatılmasının kontrendike olduğu hastalıkların yokluğundan emin olmak için mutlaka muayene eder. Genellikle damla tedavisi aşağıdaki durumlarda reçete edilmez:

 • alerjik reaksiyonlara eğilim;
 • timpanik membranın yırtılması;
 • ilacın bileşenlerine bireysel hoşgörüsüzlük;
 • gebelik;
 • emzirme.

Anti-inflamatuar damlalar

otipaks

Güçlü anti-inflamatuar ve analjezik bileşenleri içeren yüksek kaliteli ve etkili kulak damlaları. İlacın büyük bir avantajı, her yaştan insan tarafından kullanılabilir olmasıdır. Kulaklardaki bu düşüşler, herhangi bir orijinli otitis için olduğu gibi, işitsel kanallara zarar veren viral doğanın hastalıkları için de reçete edilir.

otinum

Orta kulak hastalıklarını ortadan kaldırmak için tasarlanmış çok etkili monopreparation. Bu damlalar, kulakların içine yerleşmiş, anestezi, iltihaplanma sürecini söndüren, kulak tıkanıklığı ve kükürt tıkaçlarının varlığında kullanılan patojenlerin yaşamsal aktivitesini bastırır. Doktorlar en çok yan etkilere sahip oldukları için doktorlar tarafından atanırlar.

Antibiyotik ile kulaklara düşer

 1. Otofa. Herhangi bir patojenik bakteriyle başarılı bir şekilde mücadele edebilen güçlü antibakteriyel ilaç. Kulak iltihabı başladığında kulaklardaki bu damlalar genellikle taburcu edilir. İlaç ağrı kesici ilaç içermez, ancak işitme organlarının en karmaşık ve aktif yayılan hastalıklarını etkili bir şekilde tedavi eder.
 2. Sofradeks. Orta kulağın iltihaplanmasını ortadan kaldırmak için bir ilaç. Şiddetli bir enfeksiyonun varlığında doktorlar, sadece kulak kanallarında değil, aynı zamanda gözlere de gömmek için reçete ederler. Bu damlalar yoğun bir hareketle karakterize edilir, bu yüzden kullanıldığında kulak kanalının derisi kırmızı ve kaşıntıya dönüşebilir.
 3. Normaks. Hem harici hem de kronik otiti hızla tedavi edebilen geniş bir etki spektrumuna sahip kalitatif bir ilaç, irin tahsisi ile birlikte. Damlalar güçlüdür, bu yüzden kullanmadan önce bir doktora danışmanız tavsiye edilir.

Antifungal Damlalar

Sanguirythrine

Dış mantar enfeksiyonunu gidermek için tasarlanmış antiseptik etkiye sahip iyi kulak damlaları.

Kandibiotik

Çeşitli aktif bileşenleri içeren etkili bir geniş spektrumlu tıbbi ürün.

Bu damlalar sadece mantar doğasıyla ilgili kulak hastalıklarında değil, aynı zamanda işitsel kanalların iltihaplanması için de başarılı bir şekilde kullanılabilir.

Antiseptik damla

Miramistin katyonik antiseptik ilaçlar listesinde yer alan yüksek kaliteli ve güçlü bir ilaçtır.

Patojenik mikroorganizmaları hızlı ve etkili bir şekilde yok eder, anti-inflamatuar etkiye sahiptir.

Kombine damla

Garazon

Dış kulak rahatsızlıklarının tedavisi için tasarlanmış son derece etkili bir ilaçtır. Hem akut hem de kronik orta kulak iltihabı ile iyi başa çıkmakta, hatta iltihaplanmadan kurtulabilmektedir. Kulak burun boğaz uzmanları sıklıkla kulakta bakteriyel bir enfeksiyon göründüğünde ilaç reçete ederler.

Anauran

Kulaklar için anestezik ve antibiyotik damlaları. Genellikle herhangi bir orijinli otitin tedavisi için ve aynı zamanda işitme organlarındaki cerrahi operasyonlardan sonra rehabilitasyonu hızlandırmak için reçete edilirler.

Çocuklar için kulak damlası

Küçük çocuklar yetişkinler kadar sıklıkla kulak patolojilerinden muzdariptirler. Çocuğun kulağının ilk semptomlarının ortaya çıkması durumunda, çocuk hemen otolaringologlara yönlendirilmelidir. Bir bebeğe danışmadan, kendi başına bir bebeği tedavi etmek kesinlikle yasaktır. Bebeğin kulaklarına sadece tıbbi uzman tarafından önerilen ilaçları gömün. Genellikle, kulak burun boğaz uzmanları küçük hastalara aşağıdaki güvenli ve etkili düşüşleri reçete ederler:

 1. Otofa. Bu damlalar patojenleri öldürmek için tasarlanmıştır. Ancak, çocuğun kulaklarındaki ağrı ve iltihap reaksiyonundan kurtulamazlar.
 2. Otinum. İlaç, bir yıldan beri bebeklerin kulaklarına gömülebilir. Enflamasyonu mükemmel bir şekilde giderir, patojenik bakterilerin, mantarların, virüslerin yaşayabilirliğini inhibe eder. Ayrıca, doktorlar genellikle bu damlaları kulaklardaki mantarlardan reçete ederler.
 3. Otipaks. Çocuklar için en popüler damlalar. Birkaç gündür dönmemiş yeni doğmuş bebeklerin kulaklarına gömülebilirler. Çoğu zaman bu ilaç orta kulaktaki orta kulak iltihabını tedavi etmek için kullanılır.
 4. Garazon. Kulaklardaki bu birleşik damlalar kulak iltihabının kırılması ile komplike olmamak üzere otit için kullanılır.

Talimat Kuralları

Kulak hastalıklarının hızlı ve başarılı bir şekilde tedavi edilmesi için, sadece optimal damlaların seçilmesi değil, aynı zamanda doğru şekilde kullanılması da gereklidir.

 1. Tıbbı kazmadan önce kükürt kütlesinden kulak kanallarını temizlemeniz gerekir.
 2. Kullanmadan önce, damlalar hafifçe ısıtılmalıdır, çünkü bunları ellerinizde tutmak için birkaç dakika ya da ılık su ile bir kaba indirgemek için yeterlidir.
 3. Hasta kişi, sağlıklı bir kulakla birlikte onun tarafında yatıyor.
 4. Asistan, boğaz kulağının omurgasını omzuna doğru çeker, pipetin ucunu ilaç ile kulak kanalına yerleştirir, tavsiye edilen damla miktarını kazar, tragusa hafifçe masaj yapar.

Eğer kulak zarı kırılırsa, yukarıdaki damlaların kulaklara damlatılması yöntemi kesinlikle yasaktır. Bu durumda, prosedürün güvenli bir şekilde uygulanması için bir pamuklu çubuk veya gazlı bez sürmek zorunludur.

İlaç ısıtılır, tampon üzerine damlar. Tamponun bir ucu hastalıklı kulağa girer, diğeri dışarıda kalır. Kulak zarını yırtarken pamuk ya da gazlı bez kullanmıyorsanız ve ilacı doğrudan kulağa damlatırsanız, işitme kaybının önüne geçilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

İyot ile gargara nasıl yapılır: kurallar ve oranlar

Durulama boğazı anjin ve çeşitli soğuk algınlığı ağrı ve rahatsızlık azaltmak için en etkili yöntemlerden biridir.Çözeltinin hazırlanması için en yaygın bileşenler tuz, kabartma tozu ve iyodindir: iyot ile gargara yapmanın nasıl bittiğini bilerek, herhangi bir ilaç kullanmadan mükemmel bir etki elde edebilirsiniz ve çözeltinin hazırlanması için gerekli her şey herhangi bir evde bulunur.

Angina ile boğaz durulama - daha etkili gargara?

Anjinaya neden olan mikroorganizmalar çok çeşitlidir. Burada bakteri, mantar ve virüsler ve her durumda ayrı bir en uygun ilaç tayin edilmelidir. Hastalığın bakteriyel yapısında, mantar-antifungal ajanlarla antibiyotikler kullanılır.