Loading

Yetişkinlerde artan bademcikler tedavi nasıl

Vücudun tüm dokuları, organları ve hücreleri, bir kişiyi her türlü rahatsızlıktan korumak için tasarlanmıştır. Bu işlevi yerine getiren ana organlardan biri, enfeksiyonun vücuda girmesi için bir bariyer görevi gören bademciklerdir. Bu vücutta, aynı zamanda enfeksiyonu yok eden antikorlar üretilir. Ancak bu koruyucu organın çalışmasının bozulması durumunda, iltihaplanma, başka bir deyişle, bademcik iltihabı (bademcik iltihabı) oluşur.

Bir yetişkinin bademciklerinin arttırılması suçu genellikle sürekli bir enfeksiyon kaynağıdır: ağız ve diş hastalığı, kulak iltihabı, sinüzit. Hastalığın kalıcı bir arkadaşlığa dönüşmesini önlemek ve daha da büyük bir zarara neden olmamak için, tam iyileşme sağlanana kadar kapsamlı bir tedavi uygulanması gerekir.

Bademcik iltihabının nedeni ağız, sinüzit, kulak hastalıkları hastalıkları olabilir.

Yetişkinler, bezlerin kıvrımlarında kalan patojenik bakteriler nedeniyle ağız boşluğundaki iltihaplanma sürecine bağlı olarak bademciklerdeki bir artıştan muzdariptir. Büyümüş bademciklerin nedeni, organın koruyucu işlevi azaldığında ve hasta bir patojenik bakteri kaynağı olduğunda kronik hastalıklardır.

Bu koruyucu organın iltihaplanmasıyla ilişkili hastalığa angina veya bademcik iltihabı denir. Lenfatik sistemin yetersiz fonksiyonları nedeniyle ortaya çıkarlar, bunun sonucu olarak patojen patojenler koruyucu organda sürekli bulunurlar. Büyük bezler, vücudun sürekli olarak bağışıklığın savaşamadığı bakterileri yaşadığı zaman, otitis, çürük, sinüzit gibi kronik bir rinitten kaynaklanabilir. Artan bademcikler hipotermiye, aşırı fiziksel aktiviteye, strese katkıda bulunabilir.

İltihaplı bademcikli yetişkinler, boğazda iltihaplanma sürecini arttıran rinit oluşumuyla karşı karşıya kalmaktadır, ayrıca orta kulaktaki orta kulak iltihabını ve enfeksiyondan dolayı iltihaplanan burun sinüslerini de geliştirmektedir. Bademcikler dilate edildiğinde, yorgunluk, uzun süreli fiziksel eforda güçsüzlük gözlenir. Enflamatuar süreç uzun süre devam ederse, alt ve üst solunum yolu, böbrek ve kardiyovasküler sistem ile ilişkili çeşitli hastalıkların oluşması riski vardır. İnsan vücudunda iltihap nedeniyle bademcik artışı ile alerjik reaksiyon oluşturabilir.

Bademcikler genişlediğinde, insan vücudunda, boğazda iltihaplanma sürecinin geçtiği bir enfeksiyon olduğunu gösterir. Bademciklerin genişlemiş olmasının nedenleri, çeşitli semptomların eşlik ettiği solunum yolu olan çeşitli hastalıklardır: yutulduğunda ağrı, yüksek vücut ısısı, burun akıntısı, öksürük ve genel sağlık bozukluğu. Doktor boğaz, ülser ve pürülan baskınların kızarmasını belirleyebilir.

Bademcikler çok büyük olduğunda, doktor aşağıdaki teşhislerden bahsedebilir:

Her iki tarafta da mukoza ülseri kaybının olduğu pernisiyöz anemi, bu şekillerden; amigdala sadece bir tarafta artar herpes virüsü, frengi, ilişkin enfeksiyonların difteri boğaz her iki tarafta da yoğun bir film ile karakterize boyun şişmesidir.

Hastalığın nedenleri, hastayı rahatsız eden muayene ve semptomlara dayanarak doktor tarafından belirlenmelidir.

Bademcikler genişlediğinde, hemen tedavi edilmelidir. Bitkisel ilaçlar ile iltihaplı bölgelerin durulama kullanın, bol içecek ve vitamin kompleksi kullanın. Hastalığın ortadan kaldırılması şunları içerir:

homeopati, ultrason, bitkisel terapi, fizyoterapi, manyetoterapi, lazer tedavisi. Komplikasyonları önlemek için etkilenen alanları bitkisel ilaçlar ile yıkayın.

Toplu bölgenin bir lezyonu durumunda, konservatif tedavi her zaman etkili değildir, o zaman hızlı müdahaleye başvururlar. Cerrahi yöntem, koruyucu bir işlevi yerine getiren bir organın enflamatuar kısmının bir kısmının çıkarılmasıdır ve ciddi rehabilitasyon gerektirmez. Operasyon gelecekte kronik hastalıkların önlenmesi için gereklidir.

Yapılacak ilk şey doğru tanı koyabilecek ve uygun tedaviyi reçeteleyen bir doktora başvurmaktır. Bademcikler üzerindeki iltihaplanma sürecini tedavi etmek konservatif veya cerrahi olabilir. Büyümüş bademcikleri unutmayın - bu sadece çeşitli hastalıkların bir belirtisidir, bu nedenle hangisinin, hastanın testlerin gönderilmesi için gönderildiğini tanımlamaktır. Sadece laboratuar test sonuçlarına göre uygun antibiyotikler atar.

Ancak inflamasyonla mücadelede antibiyotikler önlenemez. Gargara, eczane zincirleri içinde hazır formda satın alınabilir veya popüler yöntemler kullanarak çeşitli ilaçlar ile durulama. Bademcikler, tıbbi çözeltiler, bitkilere dayalı infüzyonlar, inhalasyonlar ile temizlenir. Bu bol içki ve vitamin kursu olmadan yapamazsınız. Uzun süreli hastalıklar ile fizyoterapi reçete edilir. Evde iltihaplı bademcikler tedavi eden halk ilaçları aşağıdaki tariflere sahiptir:

Durulama için bitkisel infüzyon. Otların bir kaynatılmasını hazırlamak için papatyaya, menekşe çiçeklerine, bir ipe ve çam tomurcuklarına ihtiyacınız olacaktır. Çim 100 derecelik su ekleyin ve dahili kullanım için iki chasa.Nastoyka propolisa.Krasny biber ve bal izin vermeli. Bu ürünü hazırlamak için, sıkıştırma kağıdına bir kırmızı biber pod ve bal koymanız gerekir. Aşağıdaki perets.Nastoyka Kalanchoe rastaplivatsya bal olmak ve kaldırmak için kağıdın altını yakmaktır. Durulama, beş gün boyunca günde üç kez yapılır. Bal ile limon suyu, ılık su ile seyreltilir. Durulama lavanta veya evkalipta.Svekolny suyu kompressov.Tolchenny kompressov.Kompressy bazlı yağlar için sıcak patates sirke ile üç kez den.Shalfey gerçekleştirilir. Pancar suyu hazırlanması için, bir bardak sebze ovmak ve ilaç durduktan sonra bir kaşık sirke ile karıştırmak gerekir, süzülür ve sonuçtaki meyve suyu ile boğaz durulayın. Yaprakların, kızılcık, meadowsweet çiçek iki nedeli.Otvary süren bu uzun süreli tedavi,. Suyu hazırlamak için 2 yemek kaşığı toplama yapın ve 0,5 litre kaynar su dökün, 10 dakika kaynatın ve birkaç saat ısrar edin, sonra süzün.

Bitkisel tıbbı esaslı bitkisel ilaçları uygulamadan önce bademciklerdeki iltihaplanma sürecini ortadan kaldırmak için daha doğru ve uygun bir yöntem bulmak için doktorunuza danışmalısınız. Tedaviye dahil olmak için zamanında gerekli ve tavsiyelere uymak:

ağız boşluğunu dikkatli bir şekilde tutun; davranış soda, calendula veya furatsilina göre durulanması;,, iltihaplı olan alanların işlenmesine yönelik iyotun kullanılmasını yatak kalan kısmını yerine, ayrı kaplar kullanarak durulama dezenfekte gerçekleştirmek gıda için geçerli değildir immun sisteminin takviye edilmesi bir vitamin kompleksi kullanarak, tuzlu, baharatlı, sıcak ya da tam tersi Soğuk yiyecek ve içecekler.

İltihaplı bademciklerin tedavi edilemediği zamanlar vardır, daha sonra cerrahi müdahale kullanılır. Birkaç çeşit olabilir:

Ultrasonik neşter veya lazer ile operasyon, özel olarak tasarlanmış makas veya bir elektron bıçağı ile operasyon.

Bezleri çıkarmak için bir işlem yapmadan önce dişlerinden çürükleri çıkarmanız, gerekli testleri yaptırmanız ve kalp ve akciğer röntgeni çekmeniz gerekir. Ancak, tüberküloz, böbrek hastalığı, son aylarda gebe, kalp sorunu olan hastalarda cerrahi kontrendike olabilir.

Tonsil hipertrofisinin gelişiminde herhangi bir yaş sınırlaması var mıdır? Her ne kadar bu lenfoid formasyonların büyüklüğündeki artış çocuklukta daha sık görünse de, yetişkin hastalarda hipertrofik süreçler geliştirme olasılığı göz ardı edilemez. Bademciklerin hipertrofisi için birçok sebep vardır; Her zaman iltihap varlığı ile ilişkili değildir ve sıklıkla uyarlamalı telafi edici bir fenomen olarak görülür. Yetişkinlikte bademcikteki artışı bir patoloji olarak düşünmeli ve ne kadar tehlikeli? Hastaya hangi tedavi yöntemleri sunulabilir?

biz genişlemiş bademcikler neden bahsetmek ve objektif bu süreci tezahür önce, bu anatomik yapıları ve vücudun fonksiyonel bir sistem, ait oldukları yere, günümüze kadar gereklidir. Orofarinkste lokalize olan lenfadenoid halka Pirogov-Valdeier, solunum ve sindirim yollarının girişinde bir bağışıklık bariyeridir. Birkaç bademcik oluşur:

palatal kollar arasında yer alan palatinler veya bezler; işitsel tüpün faringeal açıklığında bulunan çift tüpler; nazofarenks kemerinde bulunan eşlenmemiş nazofaringeal (faringeal); Dilin kökü mukozasındaki eşlenmemiş dil.

Tonsiller, immün sistemin periferik organları intrauterin gelişim aşamasında oluştukça ve yaşam boyunca devam ettiğinden lenfoid dokudan oluşur. Aynı zamanda, bazılarında (faringeal, lingual, tubal) yaşla ilişkili bir inversiyon geçirebilir, bu da boyut ve fonksiyonel aktivitenin azalmasıyla kendini gösterir. Involution, aslında, tersine gelişim, bedenin dönüşümü anlamına gelir. Bu, bir yetişkinde bademcikteki artışın nedenlerini göz önünde bulundurmak için büyük önem taşımaktadır, çünkü yaşa bağlı fonksiyonel hipertrofisi, çocukların karakteristiğidir ve yaşla ilişkili invazyon 13-15 yaşlarında ortaya çıkmaktadır.

Hipertrofi, yani, boyut olarak amigdalada bir artış, çeşitli nedenlerle provoke edilebilir. Neden bademcikler ve diğer lenfoid oluşumlarını artırıyorsunuz? Bu yol açar:

Konjenital malformasyonlar. Yaşlanma sürecinin yokluğu. Tonsil dokusunun sürekli travması (örneğin, kaba gıda). Tonsillektomi (palatine bademciklerin çıkarılması). Sık bulaşıcı hastalıklar, immün yetmezlik. Orofarinkste kronik enfeksiyon odaklarının varlığı. Endokrin bozuklukları. Hormonal kontraseptif alan kadınlar.

Bademcikler genişlediklerinde, yeterli nefes almayı engeller, patolojik değişikliklerin oluşumuna katkıda bulunurlar. Çocukluk döneminde hipertrofisi varsa, taktikler beklenebilirse, yetişkin hastaların tedavisinde, teşhisten hemen sonra harekete geçmek gerekir.

Bu nedenle, bademcikler herhangi biri hipertrofiye olabilir; Yetişkinlerde süreç geri dönüşümsüzdür ve tedavi gerektirir.

Bademciklerin hipertrofisi, sadece genişlemiş lenfoid formasyonunun tipine göre sınıflandırılan bir süreçtir. Klinik tezahürlerin şiddeti, boyuttaki değişikliklerin ciddiyeti ile doğrudan ilişkilidir, bu nedenle bezlerdeki ve faringeal bademcikteki artışı üç dereceye bölmek gelenekseldir. Lenfadenoid halkanın kalan bileşenleri ile ilgili olarak, sadece hipertrofinin gerçekliği düşünülmektedir.

yutak bademcik hipertrofisi eş anlamlı terim "adenoid", "adenoid razrascheniya" dır - Bu hastalığın anlayışına aykırıdır, bu çocuklarda hem de yetişkinlerde sadece oluşabilir. Hipertrofinin derecesi (sırasıyla 1, 2 ve 3) açıcının lenfoid kılıfı ile karşılaştırılır - burun boşluğunda bulunan kemik plakası:

üst üçte kapsayan; üst üçte ikisini kapsayan; tüm açıcıyı kapsayan.

Bademcikler genişlediğinde, patolojik sürecin ilerleyişini belirlemek için anatomik işaretler kullanılır: ön arkın kenarı ve farenin orta çizgisi boyunca yer alan dil. Amigdala aralarındaki mesafenin 1 / 3'ünü doldurursa, 2 derece bademcik artışıyla ilgili olarak 2 / 3'lük bir dereceye kadar yaklaşık 1 derecelik hipertrofi diyorlar. Bez diline ulaşırsa hastanın 3. derece hipertrofiye sahip olduğu sonucuna varmak için.

Bademciklerin genişlemesi nasıl görünüyor? Semptomlar lenfoid oluşumunun anatomik lokasyonuna ve hipertrofisinin derecesine bağlıdır.

Erişkinlerde bezlerdeki artış nadiren görülür ve her zaman şikayetlerin ortaya çıkmasının nedeni değildir. Hipertrofik bademcikler kazayla tespit edilebilir - örneğin, önleyici muayene sırasında. Aynı zamanda, önemli bir artışla, ihlaller oluşuyor:

Nazal solunum. Ses. Uyku.

Uygun olmayan burun nefes patolojik değişikliklerin arda gelmesine neden olur: enfeksiyon, ödem ve nazal konjesyon (vazomotor rinit), bademcik, östaki borusu, orta kulak birlikte bir farinks lezyon riskini arttırır.

Hasta (bezlerini artan zor olabileceğini) ağızdan nefes zorunda olduğundan, orofarenks may boğaz ağrısı mukozasını kurutur. Uyku sırasında, horlama meydana gelir, geçici bir nefes alma durur - hasta, başım ağrıyor, yorgun, sık sık baş ağrıyor, sinirleniyor. Ses nasal olur, hastanın yutması zor olur.

Hasta şikayette bulunabilir:

kalıcı burun akıntısı; baş ağrısı, baş dönmesi; uyku sırasında horlama; öksürük ataklarında.

Muhtemel belirtiler arasında, uzun süre uykusuzluktan sonra bile gitmeyen, konsantre olma yeteneğinin, kalıcı yorgunluğun ihlali söz konusu değildir. Hasta solgun olabilir, burun sesine sahiptir, nefes almayı kolaylaştırmak için hafifçe açılan bir ağız vardır. Sık rinit, sinüzit ve otitis belirtilmektedir. Bazı hastalarda idrar tutamama, migren, ani uyanma ile kabuslar vardır.

Verimsiz öksürük atakları; boğazda rahatsızlık; yutma bozukluğu; sesin değişmesi; yüksek sesle horlama.

lenfoid dokunun çoğalması artışına ilave olarak dilin bölgesinde venöz pleksus gözlenen ise, öksürük güçlü saldırıları kan damarlarının bütünlüğünün bozulması ve kanama ortaya çıkmasına yol açabilir.

Öksürük epiglotis üzerindeki baskı ve superior laringeal sinirin irritasyonu sonucu ortaya çıkar.

Önemli şikayet, işitme keskinliğinin ihlalidir. İletken tipte bir işitme kaybı vardır - ses dalgalarının iletilmesi zorluğu ile ilişkilidir. Böyle bir sağırlık kalıcı bir niteliktedir ve zorlukla tedavi edilebilir. Yetişkinlerde genişlemiş bademcikler, işitme keskinliğinde progresif bir azalmaya ve değişikliklerde kademeli bir artışa neden olan, çoğalan bir lenfoid dokudur.

Tek taraflı genişlemeye, sağ veya soldaki patolojik değişiklikler eşlik eder; bu nedenle, sağ bademcik büyütülürse, sağ işitme tüpeği ve buna bağlı olarak sağdaki orta kulak boşluğu çekilir. Tübüler lenfoid formasyonlarının hipertrofisinin ortaya çıkması için ön koşul, sıklıkla adenoidler, kronik adenoidittir.

Bademciklerin herhangi birinin hipertrofisi, inflamasyonun eşzamanlı varlığı anlamına gelmez.

Tonsil hipertrofisi olan boğaz, eşlik eden enfeksiyöz ve inflamatuvar değişiklikler yoksa değişmez. Kırmızı ise, mukoza zarında baskınlar vardır ve hasta yutulduğunda ağrıdan endişe duyar, ateş - enfeksiyon hakkında düşünmeniz gerekir.

Büyümüş bademcik nasıl tedavi edilir?

Artan bademcikler - onların iltihabı (akut veya kronik tonsillit) veya lenfoid doku proliferasyonu (hipertrofi) çocuklukta oldukça yaygın bir patolojidir.

Bu hastalığın konservatif tedavisi karmaşık ve uzun bir süreçtir, ancak bu cerrahi müdahaleyi önler ve bebeğin nazofarenksinde doğal koruyucu bir bariyer bulundurur.

Bademcikler nedir ve nasıl artmaktadır

Tonsiller bunları mukoza üst solunum yolu ve proliferasyon için izin yoktur spesifik antikorların üretimi sonucu, patojenik ajanlar (virüsler, bakteriler veya mantarlar) gövdesinin bir nüfuz etmesini önler, bağışıklık sisteminin önemli bir organdır vardır.

bademcikler lenf dokusu yapılır ve nazofarenks ve dilinin, palatin kemerlerin arasında yer alır. Bunlar palatin kemerler ve nazofarinks arka duvarda yüksek merkezi bir faringeal tonsil (lenf bezleri) ötesinde yutak ağız boşluğu birleşme yerine yerleştirilmiş iki bademcik (bademcik) artırmak üzere bir eğilime sahiptirler.

Palatine bademcik iltihabı büyüklüğü arttığında, boğazda rahatsızlık ve ağrı, çocuğun zayıflığı, uyuşukluk, baş ağrısı ve ateş vardır.

Bebeklerde bu bademciklerin görünmez, onların kademeli artış, artan yüke (viral veya bakteriyel) nazofarenks sık inflamatuar süreçlerin fonunda meydana çocuğun bulaşıcı - yaşıtlarıyla veya çocuk grubunda kayıt sonrasında aktif bir diyalog başladıktan sonra.

Sık ve uzun süreli soğuk algınlığı, SARS, boğaz ağrısı, adenoidit, sinüzit çocuğun bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur ve bademcikler bu tür bir yük ile baş edemezler ve bu da bezlerde telafi edici bir artışa neden olur.. Daha sıklıkla bademcikler iltihap haline gelir, içlerindeki lenfoid dokunun hızlılaşması ve sadece patolojik sürecin zamanında tedavisi, bezlerin hipertrofisini azaltabilir ve enfeksiyon odağını ortadan kaldırabilir.

Çoğu durumda, patojenik stafilokoklar ve streptokoklar ve neden olduğu bademcik akut ve kronik enflamasyon, sonunda bakteriyel enfeksiyon bademcikler sürekli odaklarının dokuları oluşturulur ve koruyucu işlevi kademeli bir azalma vardır. palatin bademcikler koruma fonksiyonu kronik enfeksiyon odak noktasıdır yerine ve periyodik inflamasyon çocuğun her iki genel ve lokal immünolojik reaktivite azaltır - sonuç olarak adlandırılan bir "kısır döngü" dir.

Bu durumda yapılması gerekenler ve lenfoid dokudaki artışın nasıl durdurulacağı bademcikler ve kronik bademcik iltihabı hipertrofisinin yeterli tedavisinin ana konusudur.

Patolojinin nedenleri

Çoğunlukla, bir çocuktaki büyütülmüş bademcikler, genel hipotermi tarafından tetiklenen, sık görülen solunum yolu enfeksiyonu veya soğukluk dönemlerinde görülür, çocukta bağışıklıkta bir azalmaya neden olan koşullar, aşağıdakiler dahil yerel boğaz aşırı soğutması:

 • uzamış solunum ve bulaşıcı hastalıklar;
 • endokrin hastalıkları ve bozuklukları;
 • lenfatik-hipoplastik diyatezi;
 • timusta bir artış;
 • şiddetli somatik patolojiler;
 • vitamin eksiklikleri;
 • anemi;
 • bağışıklık sisteminin konjenital anomalileri;
 • intrauterin enfeksiyonlar;
 • burun solunumunun ihlali (polipler, nazal septumda eğrilik, adenoidler).

Ek olarak, patolojinin gelişimi aşağıdakilere bağlı olabilir:

 • kalıcı boğaz ağrısı;
 • bademciklerin hipertrofisine aile yatkınlığı;
 • alerjik reaksiyonlar;
 • Çocuğun kötü yaşam koşulları.

Bademciklerin işaret ve genişleme derecesi

Büyümüş bademcikler yoğun veya yumuşak yuvarlak oluşumlar gibi görünebilir. Normal hipertrofi (aşırı büyüme) ile birlikte iltihaplanma belirtileri yoktur (kızarıklık ve şişlik), bunlarda lakün genişleme ve pürülan içerik yoktur.

Boğazların orta hattına bağlı olarak bademciklerde üç derece artış vardır.:

 • 1 derece - palatine kemerinin çizgisinden farinksin ortasına kadar en fazla 1/3 (% 30). Klinik olarak ortaya çıkarılamayabilir, boğazda yutma, rahatsızlık ve terleme, uzun süreli SARS ve soğuk algınlığı gibi daha az sıkıntı vardır; bunlar sıklıkla otitis, sinüzit ve bademcik iltihabı ile komplike olurlar.
 • 2 derece - 1/3 ile 2/3 arası kemerden boğazın orta çizgisine. Büyümüş bademcikler yutma, boğulma, iştahsızlık, uyku sırasında horlama, konuşma kusurları, sık solunum yolu enfeksiyonları ve boğaz ağrısına neden olur.
 • 3 derece - 2 / 3'ten boğazın ortasındaki bademciklerin kapanmasını tamamlar. yutma sabit hırıltılı kalıcı bozulma eşliğinde ve burun, nazal, hücrelerin oksijen açlık ilişkin konuşma bozukluğu, baş ağrısı, uyuşukluk, halsizlik, işitme kaybı, boşlukları pürülan tıkanıklık veya irin birikimi ile angina sık atakları nefes, uyku sırasında horlama.

Tedavi yöntemleri

Birçok ebeveyn soru hakkında endişe duyuyor: bir çocukta büyütülmüş bademcikleri tedavi etmek için ne yapmalı. Palatine tonsiller ve kronik tonsillit ifade hipertrofisi genellikle kulak burun boğaz uzmanları onların kaldırılmasını öneririz. Cerrahi müdahale ile acele etmemeniz gerektiğini bilmek önemlidir - önce daha az radikal yöntem kullanmanız gerekir:

 1. Konservatif tedavi.
 2. Immün sistemi uyarıcı tedavi.
 3. Halk ilaçları geniş bir cephanelik.

Bir KBB doktorunun zorunlu kontrolü altında tıbbi preparatlar, fizyoterapötik prosedürler ve halk ilaçlarının kullanımı ile sadece doğru ve uzun süreli konservatif tedavinin, çocuğu bu patolojiden koruyacağını hatırlamak önemlidir.

Halk ilaçları ile terapi

Evde etkili bir şekilde tedavi edilmesi için bir çocukta bademciklerin artması amacıyla, geleneksel tıp, şifalı yağlar kullanarak, bitki çayları alarak, durulama yapmayı önerir.

durulama

Boğaz durulamalarında antiseptik, anti-enflamatuar ve immün sistemi uyarıcı özellikleri olan bitkileri kullanırız:

 1. 1-2 derece bademcikler hipertrofisinde bir adaçayı, bir calendula, bir civanperçemi, bir St. John's wort infüzyonları ile gargaralar geçirir. Hazırlık, standart bir şekilde hazırlanır: bir yemek kaşığı ot, bir bardak kaynar su dökün ve 30 dakika ısrar edin. Günde 2-3 kez bu infüzyon ile boğazınızı durulayın.
 2. Kronik bademcik iltihabı alevlendiğinde, günde 5 ila 8 kez boğaz yıkamak için kullanılan antiseptik toplama. Koleksiyon, aşağıdaki otların eşit parçalarından oluşur: nergis, adaçayı, meşe kabuğu, meyan kökü, ıhlamur çiçeği, okaliptüs, ledum ve elecampane yaprakları. Malzemeler kuru bir kaba karıştırılır. İnfüzyon bir termos içinde hazırlanır - toplanan iki yemek kaşığı 0.5 litre kaynar su dökülür ve 6-8 saat ısıtılır.

Phyto

Fitotea aktif anti-inflamatuar ve antibakteriyel etkiye sahiptir. Eşit oranlarda alınan aşağıdaki şifalı bitkilerden oluşur:

 • John's wort;
 • kekik;
 • civanperçemini;
 • anne ve üvey;
 • ıhlamur rengi;
 • Papatya çiçeği;
 • calendula çiçekleri;
 • okaliptüs, frenk üzümü veya ahududu yaprakları;
 • şakayık kökleri
 • aira'nın kökü.

Sebze ham maddeleri ayrı bir kuru kapta karıştırılır. Günlük bir çay porsiyonu hazırlamak için, otlar karışımından oluşan bir yemek kaşığı alın, bir bardak kaynar su dökün ve gece boyunca bir termosta ısrar edin. İçki çocuğa ılık form 2-3 yemek kaşığı verin. Tedavinin seyri 5 ila 10 gündür.

Propolis tedavisi

Bir çocukta büyütülmüş bademcikler tedavi etmek için propolis alkol tentür kullanımı ile mümkündür. Bu ürün sadece 10 yaşından büyük çocuklar için uygundur.. Tentür yapmak için, zemin propolis alkol (1: 1) ile eşit parçalarda karıştırılmalıdır, karanlık serin bir yerde 5-7 gün ısrar ediyorlar. 10 gün boyunca günde 10 kez 5-10 damla alın. Kurs 7 gün ara ile 3 kez tekrarlanabilir.

İlkokul çağındaki çocuklar ve okul çağındaki çocuklar için tereyağı ve ballı bir propolis karışımı kullanılır. Karışımın bileşenleri (propolis ve yağ 1:10 oranında alınır), su banyosunda karıştırılır, biraz bal ekleyin. Buzdolabında saklayın ve ağızda çözünen günde 2 kez 1/3 çay kaşığı şifa karışımı alın.

John's wort yağı

Tıbbi yağ elde etmek için, en ince doğranmış kuru ot, St. John's wort ve bir bardak rafine zeytin veya ayçiçek yağı olmak üzere üç yemek kaşığı almalısınız, 20-25 gün boyunca bir bardak koyu cam kase içinde ısrar edin. Hipertrofilli bademcikler günde 3 kez yağlayın.

Limon suyu

Acıyı hafifletmek ve bademciklerini dezenfekte etmek için limon veya limon suyu kullanın. Sıcak su ile 1 ila 1 oranında karıştırılır ve bal ilave edilir. Enfeksiyonun odağını dezenfekte etmek için günde 2-3 kez pipetle içirin.

Bademcik iltihabı azaltmak için pancarların kaynatma

Bir büyük pancar, büyük bir rende rendeleyin, su (5 bardak) dökün, 30 dakika pişirin, serin ve günde 3-4 kez boğazını yıkamak için uygulayın.

yaş involusyonu (kademeli azalma) geliyor - Ebeveynler 5 ila 9 yaşındaki ve 10 ila 12 den çocuklarda bademcik hipertrofisi en bilmelidir. sık soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve viral enfeksiyonların bir sonucu olarak kronik enfeksiyon sık bademcikler iltihabı ve hemolitik stafilokok neden olduğu kronik tonsillit oluşumuna neden - Ama bu genişlemiş bademcik tedavi edilmesi gerekmez anlamına gelmez. geliştirme tonzillogennoy kardiyomiyopati, karditis, romatizma ve glomerülonefrit neden kalp ve böbreklerde patolojik süreçlerin bademcikler uzun vadeli kalıcılık sırasında bu mikroorganizma. Bu hastalıkların ortaya çıkışı bebeğin sağlığı için çok daha tehlikelidir ve onların tedavisi çok daha zordur.

Tonsil hipertrofisinin gelişiminde herhangi bir yaş sınırlaması var mıdır? Her ne kadar bu lenfoid formasyonların büyüklüğündeki artış çocuklukta daha sık görünse de, yetişkin hastalarda hipertrofik süreçler geliştirme olasılığı göz ardı edilemez. Bademciklerin hipertrofisi için birçok sebep vardır; Her zaman iltihap varlığı ile ilişkili değildir ve sıklıkla uyarlamalı telafi edici bir fenomen olarak görülür. Yetişkinlikte bademcikteki artışı bir patoloji olarak düşünmeli ve ne kadar tehlikeli? Hastaya hangi tedavi yöntemleri sunulabilir?

nedenleri

biz genişlemiş bademcikler neden bahsetmek ve objektif bu süreci tezahür önce, bu anatomik yapıları ve vücudun fonksiyonel bir sistem, ait oldukları yere, günümüze kadar gereklidir. Orofarinkste lokalize olan lenfadenoid halka Pirogov-Valdeier, solunum ve sindirim yollarının girişinde bir bağışıklık bariyeridir. Birkaç bademcik oluşur:

 • palatal kollar arasında yer alan palatinler veya bezler;
 • işitsel tüpün faringeal açıklığında bulunan çift tüpler;
 • nazofarenks kemerinde bulunan eşlenmemiş nazofaringeal (faringeal);
 • Dilin kökü mukozasındaki eşlenmemiş dil.

Tonsiller, immün sistemin periferik organları intrauterin gelişim aşamasında oluştukça ve yaşam boyunca devam ettiğinden lenfoid dokudan oluşur. Aynı zamanda, bazılarında (faringeal, lingual, tubal) yaşla ilişkili bir inversiyon geçirebilir, bu da boyut ve fonksiyonel aktivitenin azalmasıyla kendini gösterir. Involution, aslında, tersine gelişim, bedenin dönüşümü anlamına gelir. Bu, bir yetişkinde bademcikteki artışın nedenlerini göz önünde bulundurmak için büyük önem taşımaktadır, çünkü yaşa bağlı fonksiyonel hipertrofisi, çocukların karakteristiğidir ve yaşla ilişkili invazyon 13-15 yaşlarında ortaya çıkmaktadır. Hipertrofi, yani, boyut olarak amigdalada bir artış, çeşitli nedenlerle provoke edilebilir. Neden bademcikler ve diğer lenfoid oluşumlarını artırıyorsunuz? Bu yol açar:

 1. Konjenital malformasyonlar.
 2. Yaşlanma sürecinin yokluğu.
 3. Tonsil dokusunun sürekli travması (örneğin, kaba gıda).
 4. Tonsillektomi (palatine bademciklerin çıkarılması).
 5. Sık bulaşıcı hastalıklar, immün yetmezlik.
 6. Orofarinkste kronik enfeksiyon odaklarının varlığı.
 7. Endokrin bozuklukları.
 8. Hormonal kontraseptif alan kadınlar.

Bademcikler genişlediklerinde, yeterli nefes almayı engeller, patolojik değişikliklerin oluşumuna katkıda bulunurlar. Çocukluk döneminde hipertrofisi varsa, taktikler beklenebilirse, yetişkin hastaların tedavisinde, teşhisten hemen sonra harekete geçmek gerekir. Bu nedenle, bademcikler herhangi biri hipertrofiye olabilir; Yetişkinlerde süreç geri dönüşümsüzdür ve tedavi gerektirir.

sınıflandırma

Bademciklerin hipertrofisi, sadece genişlemiş lenfoid formasyonunun tipine göre sınıflandırılan bir süreçtir. Klinik tezahürlerin şiddeti, boyuttaki değişikliklerin ciddiyeti ile doğrudan ilişkilidir, bu nedenle bezlerdeki ve faringeal bademcikteki artışı üç dereceye bölmek gelenekseldir. Lenfadenoid halkanın kalan bileşenleri ile ilgili olarak, sadece hipertrofinin gerçekliği düşünülmektedir. yutak bademcik hipertrofisi eş anlamlı terim "adenoid", "adenoid razrascheniya" dır - Bu hastalığın anlayışına aykırıdır, bu çocuklarda hem de yetişkinlerde sadece oluşabilir. Hipertrofinin derecesi (sırasıyla 1, 2 ve 3) açıcının lenfoid kılıfı ile karşılaştırılır - burun boşluğunda bulunan kemik plakası:

 • üst üçte kapsayan;
 • üst üçte ikisini kapsayan;
 • tüm açıcıyı kapsayan.

Bademcikler genişlediğinde, patolojik sürecin ilerleyişini belirlemek için anatomik işaretler kullanılır: ön arkın kenarı ve farenin orta çizgisi boyunca yer alan dil. Amigdala aralarındaki mesafenin 1 / 3'ünü doldurursa, 2 derece bademcik artışıyla ilgili olarak 2 / 3'lük bir dereceye kadar yaklaşık 1 derecelik hipertrofi diyorlar. Bez diline ulaşırsa hastanın 3. derece hipertrofiye sahip olduğu sonucuna varmak için.

semptomlar

Bademciklerin genişlemesi nasıl görünüyor? Semptomlar lenfoid oluşumunun anatomik lokasyonuna ve hipertrofisinin derecesine bağlıdır.

Palatine bademcikler

Erişkinlerde bezlerdeki artış nadiren görülür ve her zaman şikayetlerin ortaya çıkmasının nedeni değildir. Hipertrofik bademcikler kazayla tespit edilebilir - örneğin, önleyici muayene sırasında. Aynı zamanda, önemli bir artışla, ihlaller oluşuyor:

Uygun olmayan burun nefes patolojik değişikliklerin arda gelmesine neden olur: enfeksiyon, ödem ve nazal konjesyon (vazomotor rinit), bademcik, östaki borusu, orta kulak birlikte bir farinks lezyon riskini arttırır. Hasta (bezlerini artan zor olabileceğini) ağızdan nefes zorunda olduğundan, orofarenks may boğaz ağrısı mukozasını kurutur. Uyku sırasında, horlama meydana gelir, geçici bir nefes alma durur - hasta, başım ağrıyor, yorgun, sık sık baş ağrıyor, sinirleniyor. Ses nasal olur, hastanın yutması zor olur.

Farryngeal tonsil

Hasta şikayette bulunabilir:

 • kalıcı burun akıntısı;
 • baş ağrısı, baş dönmesi;
 • uyku sırasında horlama;
 • öksürük ataklarında.

Muhtemel belirtiler arasında, uzun süre uykusuzluktan sonra bile gitmeyen, konsantre olma yeteneğinin, kalıcı yorgunluğun ihlali söz konusu değildir. Hasta solgun olabilir, burun sesine sahiptir, nefes almayı kolaylaştırmak için hafifçe açılan bir ağız vardır. Sık rinit, sinüzit ve otitis belirtilmektedir. Bazı hastalarda idrar tutamama, migren, ani uyanma ile kabuslar vardır.

Lingual tonsil

 • Verimsiz öksürük atakları;
 • boğazda rahatsızlık;
 • yutma bozukluğu;
 • sesin değişmesi;
 • yüksek sesle horlama.

lenfoid dokunun çoğalması artışına ilave olarak dilin bölgesinde venöz pleksus gözlenen ise, öksürük güçlü saldırıları kan damarlarının bütünlüğünün bozulması ve kanama ortaya çıkmasına yol açabilir.

Öksürük epiglotis üzerindeki baskı ve superior laringeal sinirin irritasyonu sonucu ortaya çıkar.

Borulu bademcikler

Önemli şikayet, işitme keskinliğinin ihlalidir. İletken tipte bir işitme kaybı vardır - ses dalgalarının iletilmesi zorluğu ile ilişkilidir. Böyle bir sağırlık kalıcı bir niteliktedir ve zorlukla tedavi edilebilir. Yetişkinlerde genişlemiş bademcikler, işitme keskinliğinde progresif bir azalmaya ve değişikliklerde kademeli bir artışa neden olan, çoğalan bir lenfoid dokudur. Tek taraflı genişlemeye, sağ veya soldaki patolojik değişiklikler eşlik eder; bu nedenle, sağ bademcik büyütülürse, sağ işitme tüpeği ve buna bağlı olarak sağdaki orta kulak boşluğu çekilir. Tübüler lenfoid formasyonlarının hipertrofisinin ortaya çıkması için ön koşul, sıklıkla adenoidler, kronik adenoidittir. Bademciklerin herhangi birinin hipertrofisi, inflamasyonun eşzamanlı varlığı anlamına gelmez. Tonsil hipertrofisi olan boğaz, eşlik eden enfeksiyöz ve inflamatuvar değişiklikler yoksa değişmez. Kırmızı ise, mukoza zarında baskınlar vardır ve hasta yutulduğunda ağrıdan endişe duyar, ateş - enfeksiyon hakkında düşünmeniz gerekir.

Tedavilere yaklaşımlar

Klinik belirtiler varsa hipertrofi tedavisi zorunludur. Yetişkinlerde büyütülmüş bademcik nasıl tedavi edilir? Cerrahi ve konservatif yöntemlerin bir kombinasyonu kullanılır, ana şey cerrahi girişimdir, diğer yöntemler sonucu düzeltmek, nüksleri (tekrarlanan bölümleri) ve komplikasyonları önlemek için izin verir. Eğer hasta nefes almakta zorlanmıyorsa, kötü bir rüyadan şikayet etmezse, horlama, diğer karakteristik belirtileri göstermezse, onun için hipertrofi tehlikeli değildir. Bununla birlikte, düzenli olarak izlemek gereklidir - ve aynı tedaviyi yapan doktorun boğazını muayene etmesi istenir. Bu, dinamiklerdeki değişiklikleri karşılaştırmayı kolaylaştırır. Bu lenfoid oluşumlar bir çift, ama tedavi ayırıcı tanı yapılmadan önce bir, amigdala artış ise - kronik iltihap, soğuk abse varlığı, aynı zamanda da tümörlerden varlığını hariç. Büyümüş bademcik nasıl tedavi edilir? Bunu yapmak için mekanik ve fiziksel etki yöntemlerini uygulayın:

Bu işlem bezin bir kısmını cerrahi olarak keser - operasyon sırasında, ön palatine kemer içindeki dokunun çıkarılması gerçekleştirilir. Tonsillotomi iletimi sorunu 3. derece hipertrofide düşünülmektedir.

Yüksek frekanslı akımın yardımıyla dokuların ısıtılması - bu, proteinlerin geri dönüşümsüz koagülasyonuna yol açar. Yöntem ayrıca terapötik koterizasyon olarak da adlandırılmaktadır. 2 derece büyütmede görüntülenebilir.

Yetişkinlerde bademciklerin eksprese hipertrofisi cerrahi müdahale için bir endikedir.

Erişkin bir hastada adenoidler, yayılmaya maruz bırakılamayacak ve burun boşluğunda geri dönüşü olmayan değişiklikleri provoke edebilecekleri için çıkarılmaya tabidir. Adenotomi, özel bir alet - adenotom kullanılarak gerçekleştirilir. Lazer çıkarılması da şu anda uygulanıyor. Lingual tonsil hipertrofisi ile, cerrahi eksizyon kullanılmaz, çünkü bu kanama riskini artırabilir. Daha güvenli yöntemlere - kriyocerrahi tedavi veya diathermocoagulasyon tercih edilir. Radyasyon tedavisi de kullanılır. Biz lenfoid tüp oluşumu hipertrofisi bahsedecek olursak, sağ sol amigdala ve / veya amigdala artan kürtaj (kazıma) büyümeleri, radyoterapi uygulandı. Aynı zamanda ölçer işitsel tüp açıklığını geri alınır de, temizlenecek ya da boğaz, burun boşluğu, diş ve diş eti bir kronik enfeksiyon ortadan kaldırmıştır. Konservatif tedavi, çoğunlukla postoperatif dönemde yapılır ve ilaçların uygulanmasını içerebilir:

 • antibakteriyel;
 • antiseptik;
 • vazokonstriktör;
 • anti-enflamatuar, vb.

İlaçların listesi, endikasyonların ve kontrendikasyonların değerlendirilmesine göre belirlenir, her durumda bireyseldir. İlaçlar, sistemik olarak (tabletler, enjeksiyonlar), topikal olarak (emilim için tabletler, spreyler, damlalar) kullanılabilir. Tedavi sırasında boğazı periyodik olarak incelemek gerekir. Yetişkinlerde bademcikler hipertrofisi tedavisi bir kulak burun boğaz uzmanı (KBB doktoru) tarafından yapılır. Tıbbi yardım için zamanında temyiz, en fazla koruyucu etki yönteminin seçilmesine izin verecek, bezlerdeki ve diğer lenfoid oluşumlarındaki artışla ilgili geri döndürülemez değişikliklerin oluşmasını engelleyecektir.

Çocuklarda bademcik iltihabı - Birçok ebeveynin aşina olduğu bir problem. Bu organın artışı ile ortaya çıkan hastalık bağımsız olabilir. Bu, çocuğun vücudunda ciddi bir patolojiye işaret edebilir. Bebeğin davranışındaki değişiklik, problemin ortaya çıkmasına işaret eden ana belirtidir. Bezlerin iltihabı

Hipertrofinin nedenleri

İnsan vücudunda bademcikler veya bademcikler koruyucu bir işlev görürler. Bu organ, doğrudan farenin dibinde, farinksin burun kanallarının kesişme noktasında bulunur. Boynun dışından bademcikler, özellikle de büyük ölçüde büyük ölçüde artmışlarsa, elle tutulurlar. Yaptıkları ana işlev bakteri girişini önlemede ve gıda, su ve hava ile birlikte enfeksiyonlar. Aşırı boğaz ve lenf dokusunun ana işlevi ile serbest filiz sayısı, baş edemez, daha sonra genişletilmiş bademcik ortaya çıktığının sızıntının ölçüde patolojik sürecin madde olmasına neden olan bir iltihaplı görünür. Bir çocuğun vücudu büyüklükte büyüdüğünde, o zaman bu tür bir hastalık uzmanı kronik bademcik iltihabı veya akut halidir. Bu hastalık için başka bir isim - boğaz ağrısı.

Çocuğun bademciklerindeki büyüklükteki artış, bağışıklık sisteminin koruyucu özelliklerinde bir azalmanın yanı sıra, kendi içinde mikroorganizmaları biriktiren ve yavaş yavaş iltihaplanan filtreleme organının işlev bozukluğunun bir işareti olarak düşünülebilir.

Büyümüş bademciklerin belirtileri şunlardır:

 • Lenfoid bezi boyut olarak değişir. Bu, harici palpasyon yaparken kurulur;
 • nazofarenkste ortaya çıkan acı verici duygular;
 • yutmada zorluk;
 • solunum sistemi disfonksiyonu;
 • uyku problemlerinin ortaya çıkması;
 • tahriş olan kırmızı boğaz;
 • vücut sıcaklığında artış.

Bademciklerin büyüklüğünde bir artış ile genel durum kötüleşir çocuk. Kendini zayıf hissetmeye başlar, ancak apati durumu hızla sinirlilik ile yer değiştirir. Çocuğun sadece burnuyla değil, ağzıyla nefes alması zorlaşır. Çoğu zaman bebek açıklanamaz korkunun belirtilerini gösterir. Zayıf görünüyor ve zayıf bir motor aktivitesi gösteriyor. Oyun oynama isteği yok. Bir çocuk için iştah kötüdür, Biraz yiyor ve biraz sıvı içiyor. Bademcik iltihabı süreci genellikle ağızdan belirli bir kokunun ortaya çıkmasıyla oluşur. Bademcik organlarına yakın - lenf düğümleri, iltihaplı adenoidler boyutunda artış. Bu gelişen inflamatuar sürecin sonucudur. Bunun, yeşil-gri renkteki burundan ya da dil ve bademciklerdeki sarıdan ve ayrıca ağızdan gelen özel bir kokudan olabileceğini belirleyin. İltihaplı bademcikler ile, vücut ısısı keskin bir şekilde artabilir 40 dereceye kadar Yavaş yavaş yükselebilir. muayenede, pharyngoscope sonuçlarına çocuk için hastanın doktoru doğru bebeğin bezlerinin iltihaplanması derecesini çağrılabilir ve etkili terapisi işini, hastalık durumunun provoke nedenleri belirlemek için. Vücudun streptokoklara ve stafilokoklara girmesi çoğu durumda artmış bademciklerin en yaygın nedenleridir. Onların penetrasyonu kronik bademcik iltihabı sırasında komplikasyonlara neden olur, akut seyrinin anjin görüntüsüne yol açar ve böylece ebeveynlerin kolayca fark edebilecekleri semptomların ortaya çıkmasına katkıda bulunurlar. Bademcik iltihabı olan bazı durumlarda, süreç sadece bir amigdalada meydana gelir.

Çocuklarda, genişlemiş bezler ile tedavi, yetişkinler için kullanılandan farklıdır. Doktor çocuğa özel ilaçlar reçete eder. Ağırlıklı olarak, uzman makrolidleri reçete eder, çünkü bir çocuğun organizmasında penisilin ilaçları alırken, alerjik bir reaksiyon meydana gelebilir. Bireysel olarak, doktorun doz seçimis ve ayrıca, remisyonun başlamasından sonra hiçbir şekilde kesintiye uğramaması gereken tedavi süreci. İlaca ilaveten, tedaviye ek olarak, Dr. Komarovsky'nin kabul ettiği, durulama prosedürlerini, bitkisel çözeltileri veya infüzyonları kullanmanız gereken inhalasyonları da kabul etmelisiniz. Hastalıklı dokuların çocuk antiseptikleriyle birlikte sulanması önerilir. Kronik bir formda bademcik iltihabı ortaya çıktığında, bu durumda böyle bir hastalığı olan çocuklar kayıt altına alınır. Alevlenme dönemlerinde - ilkbahar ve sonbaharda koruyucu terapi Doktor tarafından seçilen bireysel programa uygun olarak gerçekleştirilir. Lenfoid bezi boyutunun ayarlanmasını sağlamak için, doktor iltihaplı dokular üzerinde koruyucu etki ile tedavi yöntemlerini reçete eder. Bir uzman çocukta bozulan bağışıklık sistemini gözlemlerse, vasküler sisteme ek olarak romatizma gelişir veya kalp hastalığı gelişirse, ameliyatın yapılması önerilir. Bu önlem, çocuğun gelişiminde geri kalmadığından ve gerçekleşmediğinden emin olmak için yapılır. zihinsel yeteneklerin azaltılması.

İltihaplı bademcikler için kullanılan geleneksel tedavi yöntemleri aşağıdakileri içerir:

 • immün uyarıcı etkisi olan ilaçların kullanımına dayalı antibakteriyel yöntemler. Bunlar ayrıca genişlemiş bezleri antiseptik preparatlarla durulama ve yağlamayı içerir;
 • ultrason, lazer, yanı sıra iltihaplı organ üzerinde terapötik etkileri için diğer enerji kaynaklarının kullanımı ile fizyoterapötik prosedürler;
 • vitamin tedavisi.

Başarılı tedaviyi sağlamak için aşağıdaki şartların yerine getirilmesi gerekir:

 • Hasta bir çocuğun yatak istirahati sağlanmalı;
 • sıcak bir formda bir alkali içecek verilmelidir;
 • perişan bir biçimde sıcak yemeklerden oluşan koruyucu bir diyet reçete edilmelidir;
 • Örme bir fular sarılarak hasta bir çocuğa kuru ısı sağlanmalıdır.

Enflamasyon alanlarını durulamak için etkili yollar:

 • Papatya, adaçayı ve nane: bir avuç dolusu bitki 2 su bardağı kaynar su ile dökülmelidir;
 • tuz ve soda bazlı çözelti. Hazırlıklar sırasıyla 1: 1: 30 oranında alınır;
 • % 3 hidrojen peroksit: ürünün bir çay kaşığı alın ve 250 ml suda seyreltin;
 • propolis infüzyonu: 40 damla miktarındaki bir alkolik çözelti 200 ml su içinde seyreltilmelidir;
 • furacilinin çözeltisi: iki tablet öğütülür ve 200 ml su içinde seyreltilir.

Prosedür, doktor tarafından reçete edilen merhem ve spreyleri uygulamadan önce, yedikten hemen sonra günde beş defaya kadar yapılmalıdır. Yıkama bakteri, bademcikler iltihabı kurtulmak için izin verir ve aynı zamandaonları plaktan temizle. Çocukların tedavisi için, uzmanlar böyle ilaçlar - Azitromisin, Eritromisin, Sumamed öneririz. Bu ilaçlar ayrı ayrı seçilir. Doktor tolerans testinin sonuçları ile yönlendirilir ve ayrıca suşun belirli ilaç türlerine karşı direncini de dikkate alır. Çocuğun tedavisi için ek önlemler olarak, aşağıdakilerin sağlanması gereklidir:

 • Ilık bir formda hasta bir çocuk için çok miktarda içme: kurutulmuş meyvelerden veya doğal meyve sularından sulandırılmış bir biçimde hazırlanan limonlu hafif bir çay verin;
 • Kesirli yiyecekler: Diyet, sıvı et suyunda hafif et suyu, kremalı çorba ve tahıllardan oluşmalıdır;
 • Hasta bir çocuğa verilen yiyecek ve içecek sıcak olmalıdır. Bu durumda, iltihaplı bademcikler tahriş etmez;
 • Hasta özel bir diyete bağlı kalmalıdır. Ayrıca bir multivitaminler dersi verilmelidir. Terapi uygun bir etki sağlamazsa, hastalık ilerlemeye başlarken, bademcikleri çıkarmanız gerekir. Bu, çocuğun vücudunun daha fazla enfeksiyonunu dışlayacak.

Cerrahi tedavi yöntemleri

Tedavinin sonuçlarına dayanarak, çocuğun genel muayenesinin yanı sıra, doktor neden yapılması gerektiği sorusuna bir cevap verir. bademcik iltihabı. Bademciklerin güçlü bir filtre olmasından ve vücut için korunma sağlaması nedeniyle, bunları kaldırmak çocuğun sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle, yüksek nitelikte bir doktor, iltihaptan muzdarip bir organı tedavi etmek için her türlü çabayı gösterecektir. Terapi işe yaramadıysa, o zaman sadece bu durumda bademcik kaldırmak için cerrahi bir operasyon yapmaya karar verecektir. Operasyonun amacı:

 • yılda 4 kereden fazla, çocuğun kronik alevlenmeleri vardır;
 • Pyelonefrit, poliartrit ve kalp kas hastalıkları şeklinde komplikasyonlar vardır.

Diğer tüm durumlarda, 6 yaşın altındaki çocuklarda ortaya çıkan artan eğitim, çevresel koşullara bağlı olarak norm olarak düşünülmelidir. Genellikle, çocukların vücudu düzgün bir şekilde çalışıyorsa, bademciklerin büyüklüğü 10 yıla kadar geri dönmelidir. Organ düzgün çalışmadığı zaman, sadece bu durumda işlemi yürütmeye karar verilir. Bademciklerin tamamen veya kısmen çıkarılması amacıyla yapılan operasyon, lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilir. Çocuğun ruhsallığına zarar vermemek için ikinciye uyulması tavsiye edilir. Cerrahi girişim için kullanılan yöntemler ameliyat sırasında çıkartılan dokunun büyüklüğüne ve ameliyattan sonra kan kaybının miktarına göre değişir. Çocuklarda bezleri çıkarmak için 4 yol:

 • radyo dalgası;
 • lazer imhası. 10 yaşından büyük çocuklar için kullanılır;
 • kriozamorozka;
 • Ultrason.

Birçok ebeveyn çocuklarda iltihaplı bademcikler gibi bir problemle karşı karşıyadır. Uzmanlar bu problemi bademcik iltihabı olarak adlandırıyorlar. Bu durumun ortaya çıkması halinde, tedavi derhal başlatılmalıdır, aksi takdirde çocuğun organizmasının enfeksiyonu başlayabilir. Küçük yaştaki bir bağışıklık sistemindeki çocuğun tam olarak oluşmaması nedeniyle ciddi sağlık sonuçlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Bir doktora giderken, bir uzman bir çocuğun muayenesini yapar ve gerekirse, iltihaplı bademciklerin nedenini belirleyebilecek ek tetkikleri reçete eder ve ayrıca etkili bir tedaviyi reçete eder. Tedavi istenen etkiyi göstermediyse, bu durumda iltihaplı bezleri çıkarmak için bir operasyon gerçekleştirilir. Ameliyat için kullanılabilecek çeşitli yollar vardır. Çoğu zaman radyo dalgaları, ultrason kullanır. Lazer tahribatı da kullanılır, ancak sadece 10 yaşın üzerindeki çocuklarda bezleri çıkarırken kullanılır.

Vücudun tüm dokuları, organları ve hücreleri, bir kişiyi her türlü rahatsızlıktan korumak için tasarlanmıştır. Bu işlevi yerine getiren ana organlardan biri, enfeksiyonun vücuda girmesi için bir bariyer görevi gören bademciklerdir. Bu vücutta, aynı zamanda enfeksiyonu yok eden antikorlar üretilir. Ancak bu koruyucu organın çalışmasının bozulması durumunda, iltihaplanma, başka bir deyişle, bademcik iltihabı (bademcik iltihabı) oluşur.

Bir yetişkinin bademciklerinin arttırılması suçu genellikle sürekli bir enfeksiyon kaynağıdır: ağız ve diş hastalığı, kulak iltihabı, sinüzit. Hastalığın kalıcı bir arkadaşlığa dönüşmesini önlemek ve daha da büyük bir zarara neden olmamak için, tam iyileşme sağlanana kadar kapsamlı bir tedavi uygulanması gerekir.

Bademcik iltihabının nedeni ağız, sinüzit, kulak hastalıkları hastalıkları olabilir.

Yetişkinlerde bademcikler neden büyüyor?

Yetişkinler, bezlerin kıvrımlarında kalan patojenik bakteriler nedeniyle ağız boşluğundaki iltihaplanma sürecine bağlı olarak bademciklerdeki bir artıştan muzdariptir. Büyümüş bademciklerin nedeni, organın koruyucu işlevi azaldığında ve hasta bir patojenik bakteri kaynağı olduğunda kronik hastalıklardır.

Bu koruyucu organın iltihaplanmasıyla ilişkili hastalığa angina veya bademcik iltihabı denir. Lenfatik sistemin yetersiz fonksiyonları nedeniyle ortaya çıkarlar, bunun sonucu olarak patojen patojenler koruyucu organda sürekli bulunurlar. Büyük bezler, vücudun sürekli olarak bağışıklığın savaşamadığı bakterileri yaşadığı zaman, otitis, çürük, sinüzit gibi kronik bir rinitten kaynaklanabilir. Artan bademcikler hipotermiye, aşırı fiziksel aktiviteye, strese katkıda bulunabilir.

Bademcikleri arttırmak ne tehlikelidir?

İltihaplı bademcikli yetişkinler, boğazda iltihaplanma sürecini arttıran rinit oluşumuyla karşı karşıya kalmaktadır, ayrıca orta kulaktaki orta kulak iltihabını ve enfeksiyondan dolayı iltihaplanan burun sinüslerini de geliştirmektedir. Bademcikler dilate edildiğinde, yorgunluk, uzun süreli fiziksel eforda güçsüzlük gözlenir. Enflamatuar süreç uzun süre devam ederse, alt ve üst solunum yolu, böbrek ve kardiyovasküler sistem ile ilişkili çeşitli hastalıkların oluşması riski vardır. İnsan vücudunda iltihap nedeniyle bademcik artışı ile alerjik reaksiyon oluşturabilir.

Bademciklerin genişlemesi nasıl görünüyor?

Bademcikler genişlediğinde, insan vücudunda, boğazda iltihaplanma sürecinin geçtiği bir enfeksiyon olduğunu gösterir. Bademciklerin genişlemiş olmasının nedenleri, çeşitli semptomların eşlik ettiği solunum yolu olan çeşitli hastalıklardır: yutulduğunda ağrı, yüksek vücut ısısı, burun akıntısı, öksürük ve genel sağlık bozukluğu. Doktor boğaz, ülser ve pürülan baskınların kızarmasını belirleyebilir.

Bademcikler çok büyük olduğunda, doktor aşağıdaki teşhislerden bahsedebilir:

 • amygdala sadece bir tarafta büyüdüğünde, herpes virüsü, sifiliz ile ilişkili enfeksiyonlar;
 • her iki tarafta mukus ülseri bir lezyon olan pernisiyöz anemi;
 • Boğazın difteri, her iki taraftan yoğun filmlerle ve boyunda şişme ile karakterizedir.

Hastalığın nedenleri, hastayı rahatsız eden muayene ve semptomlara dayanarak doktor tarafından belirlenmelidir.

Devlet nasıl stabilize edilir?

Bademcikler genişlediğinde, hemen tedavi edilmelidir. Bitkisel ilaçlar ile iltihaplı bölgelerin durulama kullanın, bol içecek ve vitamin kompleksi kullanın. Hastalığın ortadan kaldırılması şunları içerir:

 • homeopati;
 • ultrason;
 • bitkisel terapi;
 • fizyoterapi;
 • Manyetik tedavisi;
 • lazer tedavisi.

Komplikasyonları önlemek için etkilenen alanları bitkisel ilaçlar ile yıkayın.

Toplu bölgenin bir lezyonu durumunda, konservatif tedavi her zaman etkili değildir, o zaman hızlı müdahaleye başvururlar. Cerrahi yöntem, koruyucu bir işlevi yerine getiren bir organın enflamatuar kısmının bir kısmının çıkarılmasıdır ve ciddi rehabilitasyon gerektirmez. Operasyon gelecekte kronik hastalıkların önlenmesi için gereklidir.

Bademcikler tedaviye ihtiyaç duyduğunda ne yapmalı?

Yapılacak ilk şey doğru tanı koyabilecek ve uygun tedaviyi reçeteleyen bir doktora başvurmaktır. Bademcikler üzerindeki iltihaplanma sürecini tedavi etmek konservatif veya cerrahi olabilir. Büyümüş bademcikleri unutmayın - bu sadece çeşitli hastalıkların bir belirtisidir, bu nedenle hangisinin, hastanın testlerin gönderilmesi için gönderildiğini tanımlamaktır. Sadece laboratuar test sonuçlarına göre uygun antibiyotikler atar.

Ancak inflamasyonla mücadelede antibiyotikler önlenemez. Gargara, eczane zincirleri içinde hazır formda satın alınabilir veya popüler yöntemler kullanarak çeşitli ilaçlar ile durulama. Bademcikler, tıbbi çözeltiler, bitkilere dayalı infüzyonlar, inhalasyonlar ile temizlenir. Bu bol içki ve vitamin kursu olmadan yapamazsınız. Uzun süreli hastalıklar ile fizyoterapi reçete edilir. Evde iltihaplı bademcikler tedavi eden halk ilaçları aşağıdaki tariflere sahiptir:

 • Durulama için bitkisel infüzyon. Otların bir kaynatılmasını hazırlamak için papatyaya, menekşe çiçeklerine, bir ipe ve çam tomurcuklarına ihtiyacınız olacaktır. Otlar 100 derece Santigrat ile doldurulmalı ve iki saat boyunca demlenmeye bırakılmalıdır.
 • Propolis tentürü.
 • Kırmızı biber ve iç kullanım için bal. Bu ürünü hazırlamak için, sıkıştırma kağıdına bir kırmızı biber pod ve bal koymanız gerekir. Ardından, kağıdın alt kısmı ateşe ayarlanmalı, böylece bal eriyecek ve biberi çıkarmaya başlayacaktır.
 • Kalanchon'un Tentürü. Durulama, beş gün boyunca günde üç kez yapılır.
 • Sıcak su ile seyreltilmiş ballı limon suyu. Durulamalar günde üç kez yapılır.
 • Sıkıştırmak için sirke ile adaçayı.
 • Sıkıştırılmış sıcak patatesler için kompresler.
 • Lavanta veya okaliptüs yağlarına dayalı kompresler.
 • Pancar suyu Pancar suyu hazırlanması için, bir bardak sebze ovmak ve ilaç durduktan sonra bir kaşık sirke ile karıştırmak gerekir, süzülür ve sonuçtaki meyve suyu ile boğaz durulayın. Bu iki hafta sürecek uzun bir tedavi.
 • Fuschia, çiçeği mladoznik yapraklarının decoctions. Suyu hazırlamak için 2 yemek kaşığı toplama yapın ve 0,5 litre kaynar su dökün, 10 dakika kaynatın ve birkaç saat ısrar edin, sonra süzün.

Bitkisel tıbbı esaslı bitkisel ilaçları uygulamadan önce bademciklerdeki iltihaplanma sürecini ortadan kaldırmak için daha doğru ve uygun bir yöntem bulmak için doktorunuza danışmalısınız. Tedaviye dahil olmak için zamanında gerekli ve tavsiyelere uymak:

 1. ağız boşluğunu dikkatli bir şekilde tutun;
 2. dezenfekte edici durulama işlemleri yapmak;
 3. iltihaplı alanları tedavi etmek için iyot kullanın;
 4. yatak istirahatine uymak;
 5. ayrı bir tabak kullanın;
 6. soda, calendula veya furatsilina bazında durulama yapmak;
 7. bağışıklık sistemini güçlendirmek için bir vitamin kompleksi kullanın;
 8. Yiyecek, tuzlu, keskin, sıcak veya tersi, soğuk yiyecekler ve içecekler için kullanmayın.

Tedavi yardımcı olmadıysa?

İltihaplı bademciklerin tedavi edilemediği zamanlar vardır, daha sonra cerrahi müdahale kullanılır. Birkaç çeşit olabilir:

 1. ultrasonik neşter veya lazerle operasyon;
 2. özel olarak tasarlanmış makas veya elektron bıçağı ile çalışma.

Bezleri çıkarmak için bir işlem yapmadan önce dişlerinden çürükleri çıkarmanız, gerekli testleri yaptırmanız ve kalp ve akciğer röntgeni çekmeniz gerekir. Ancak, tüberküloz, böbrek hastalığı, son aylarda gebe, kalp sorunu olan hastalarda cerrahi kontrendike olabilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Farenjit için antibiyotikler: Çocuklar ve yetişkinler için en iyilerin listesi

Farenjit, posterior faringeal duvarın mukozasında meydana gelen akut veya kronik inflamatuar bir süreçtir. Bu patolojinin ana belirtisi, yutulduğunda daha da kötü olan, boğazda terleme ve ağrıdır.

Boğazda mukus: Neden biriktirir, hastalıklarla bağlantı, nasıl tedavi edilir?

Boğazdaki mukus kesinlikle normaldir. Epitelin iç boşluğunu kaplayan hücreler sürekli olarak bir sıvı sır üretirler. Bu, mukoza zarının iyi çalışması ve yerel bağışıklığın çalışma durumunun anahtarıdır.