Loading

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Yetişkinlerde artmış amygdala

Yetişkinlerde artmış amygdala

Vücudun tüm dokuları, organları ve hücreleri, bir kişiyi her türlü rahatsızlıktan korumak için tasarlanmıştır. Bu işlevi yerine getiren ana organlardan biri, enfeksiyonun vücuda girmesi için bir bariyer görevi gören bademciklerdir. Bu vücutta, aynı zamanda enfeksiyonu yok eden antikorlar üretilir. Ancak bu koruyucu organın çalışmasının bozulması durumunda, iltihaplanma, başka bir deyişle, bademcik iltihabı (bademcik iltihabı) oluşur.

Bir yetişkinin bademciklerinin arttırılması suçu genellikle sürekli bir enfeksiyon kaynağıdır: ağız ve diş hastalığı, kulak iltihabı, sinüzit. Hastalığın kalıcı bir arkadaşlığa dönüşmesini önlemek ve daha da büyük bir zarara neden olmamak için, tam iyileşme sağlanana kadar kapsamlı bir tedavi uygulanması gerekir.

Bademcik iltihabının nedeni ağız, sinüzit, kulak hastalıkları hastalıkları olabilir.

Yetişkinler, bezlerin kıvrımlarında kalan patojenik bakteriler nedeniyle ağız boşluğundaki iltihaplanma sürecine bağlı olarak bademciklerdeki bir artıştan muzdariptir. Büyümüş bademciklerin nedeni, organın koruyucu işlevi azaldığında ve hasta bir patojenik bakteri kaynağı olduğunda kronik hastalıklardır.

Bu koruyucu organın iltihaplanmasıyla ilişkili hastalığa angina veya bademcik iltihabı denir. Lenfatik sistemin yetersiz fonksiyonları nedeniyle ortaya çıkarlar, bunun sonucu olarak patojen patojenler koruyucu organda sürekli bulunurlar. Büyük bezler, vücudun sürekli olarak bağışıklığın savaşamadığı bakterileri yaşadığı zaman, otitis, çürük, sinüzit gibi kronik bir rinitten kaynaklanabilir. Artan bademcikler hipotermiye, aşırı fiziksel aktiviteye, strese katkıda bulunabilir.

İltihaplı bademcikli yetişkinler, boğazda iltihaplanma sürecini arttıran rinit oluşumuyla karşı karşıya kalmaktadır, ayrıca orta kulaktaki orta kulak iltihabını ve enfeksiyondan dolayı iltihaplanan burun sinüslerini de geliştirmektedir. Bademcikler dilate edildiğinde, yorgunluk, uzun süreli fiziksel eforda güçsüzlük gözlenir. Enflamatuar süreç uzun süre devam ederse, alt ve üst solunum yolu, böbrek ve kardiyovasküler sistem ile ilişkili çeşitli hastalıkların oluşması riski vardır. İnsan vücudunda iltihap nedeniyle bademcik artışı ile alerjik reaksiyon oluşturabilir.

Bademcikler genişlediğinde, insan vücudunda, boğazda iltihaplanma sürecinin geçtiği bir enfeksiyon olduğunu gösterir. Bademciklerin genişlemiş olmasının nedenleri, çeşitli semptomların eşlik ettiği solunum yolu olan çeşitli hastalıklardır: yutulduğunda ağrı, yüksek vücut ısısı, burun akıntısı, öksürük ve genel sağlık bozukluğu. Doktor boğaz, ülser ve pürülan baskınların kızarmasını belirleyebilir.

Bademcikler çok büyük olduğunda, doktor aşağıdaki teşhislerden bahsedebilir:

 • amygdala sadece bir tarafta büyüdüğünde, herpes virüsü, sifiliz ile ilişkili enfeksiyonlar;
 • her iki tarafta mukus ülseri bir lezyon olan pernisiyöz anemi;
 • Boğazın difteri, her iki taraftan yoğun filmlerle ve boyunda şişme ile karakterizedir.

Hastalığın nedenleri, hastayı rahatsız eden muayene ve semptomlara dayanarak doktor tarafından belirlenmelidir.

Bademcikler genişlediğinde, hemen tedavi edilmelidir. Bitkisel ilaçlar ile iltihaplı bölgelerin durulama kullanın, bol içecek ve vitamin kompleksi kullanın. Hastalığın ortadan kaldırılması şunları içerir:

 • homeopati;
 • ultrason;
 • bitkisel terapi;
 • fizyoterapi;
 • Manyetik tedavisi;
 • lazer tedavisi.

Komplikasyonları önlemek için etkilenen alanları bitkisel ilaçlar ile yıkayın.

Toplu bölgenin bir lezyonu durumunda, konservatif tedavi her zaman etkili değildir, o zaman hızlı müdahaleye başvururlar. Cerrahi yöntem, koruyucu bir işlevi yerine getiren bir organın enflamatuar kısmının bir kısmının çıkarılmasıdır ve ciddi rehabilitasyon gerektirmez. Operasyon gelecekte kronik hastalıkların önlenmesi için gereklidir.

Yapılacak ilk şey doğru tanı koyabilecek ve uygun tedaviyi reçeteleyen bir doktora başvurmaktır. Bademcikler üzerindeki iltihaplanma sürecini tedavi etmek konservatif veya cerrahi olabilir. Büyümüş bademcikleri unutmayın - bu sadece çeşitli hastalıkların bir belirtisidir, bu nedenle hangisinin, hastanın testlerin gönderilmesi için gönderildiğini tanımlamaktır. Sadece laboratuar test sonuçlarına göre uygun antibiyotikler atar.

Ancak inflamasyonla mücadelede antibiyotikler önlenemez. Gargara, eczane zincirleri içinde hazır formda satın alınabilir veya popüler yöntemler kullanarak çeşitli ilaçlar ile durulama. Bademcikler, tıbbi çözeltiler, bitkilere dayalı infüzyonlar, inhalasyonlar ile temizlenir. Bu bol içki ve vitamin kursu olmadan yapamazsınız. Uzun süreli hastalıklar ile fizyoterapi reçete edilir. Evde iltihaplı bademcikler tedavi eden halk ilaçları aşağıdaki tariflere sahiptir:

 • Durulama için bitkisel infüzyon. Otların bir kaynatılmasını hazırlamak için papatyaya, menekşe çiçeklerine, bir ipe ve çam tomurcuklarına ihtiyacınız olacaktır. Otlar 100 derece Santigrat ile doldurulmalı ve iki saat boyunca demlenmeye bırakılmalıdır.
 • Propolis tentürü.
 • Kırmızı biber ve iç kullanım için bal. Bu ürünü hazırlamak için, sıkıştırma kağıdına bir kırmızı biber pod ve bal koymanız gerekir. Ardından, kağıdın alt kısmı ateşe ayarlanmalı, böylece bal eriyecek ve biberi çıkarmaya başlayacaktır.
 • Kalanchon'un Tentürü. Durulama, beş gün boyunca günde üç kez yapılır.
 • Sıcak su ile seyreltilmiş ballı limon suyu. Durulamalar günde üç kez yapılır.
 • Sıkıştırmak için sirke ile adaçayı.
 • Sıkıştırılmış sıcak patatesler için kompresler.
 • Lavanta veya okaliptüs yağlarına dayalı kompresler.
 • Pancar suyu Pancar suyu hazırlanması için, bir bardak sebze ovmak ve ilaç durduktan sonra bir kaşık sirke ile karıştırmak gerekir, süzülür ve sonuçtaki meyve suyu ile boğaz durulayın. Bu iki hafta sürecek uzun bir tedavi.
 • Fuschia, çiçeği mladoznik yapraklarının decoctions. Suyu hazırlamak için 2 yemek kaşığı toplama yapın ve 0,5 litre kaynar su dökün, 10 dakika kaynatın ve birkaç saat ısrar edin, sonra süzün.

Bitkisel tıbbı esaslı bitkisel ilaçları uygulamadan önce bademciklerdeki iltihaplanma sürecini ortadan kaldırmak için daha doğru ve uygun bir yöntem bulmak için doktorunuza danışmalısınız. Tedaviye dahil olmak için zamanında gerekli ve tavsiyelere uymak:

 1. ağız boşluğunu dikkatli bir şekilde tutun;
 2. dezenfekte edici durulama işlemleri yapmak;
 3. iltihaplı alanları tedavi etmek için iyot kullanın;
 4. yatak istirahatine uymak;
 5. ayrı bir tabak kullanın;
 6. soda, calendula veya furatsilina bazında durulama yapmak;
 7. bağışıklık sistemini güçlendirmek için bir vitamin kompleksi kullanın;
 8. Yiyecek, tuzlu, keskin, sıcak veya tersi, soğuk yiyecekler ve içecekler için kullanmayın.

İltihaplı bademciklerin tedavi edilemediği zamanlar vardır, daha sonra cerrahi müdahale kullanılır. Birkaç çeşit olabilir:

 1. ultrasonik neşter veya lazerle operasyon;
 2. özel olarak tasarlanmış makas veya elektron bıçağı ile çalışma.

Bezleri çıkarmak için bir işlem yapmadan önce dişlerinden çürükleri çıkarmanız, gerekli testleri yaptırmanız ve kalp ve akciğer röntgeni çekmeniz gerekir. Ancak, tüberküloz, böbrek hastalığı, son aylarda gebe, kalp sorunu olan hastalarda cerrahi kontrendike olabilir.

En yakın zamanda, bezler vücudun fazladan bir parçası olarak tedavi edildi. Çocuklarda iltihaplanma, bademcik iltihaplanmasının tedavi edilmesi için gerekli olduğu düşünülmeden derhal uzaklaştırılmıştır. Bu arada, lenfoid dokudan oluşan bu organ, insan bağışıklık durumu için önemli bir rol oynar.

Larinkste, dilin kökündeki palatine kemerler arasında bademcikler vardır. Hastalığa neden olan flora, vücuda nüfuz etmeye çalışırken, onlara yatırılır.

Kalınlıklarında geliştirilen makrofajlar, patojen mikroorganizmaların tahribatı üzerinde çalışmaya başlar.

Enfeksiyonun bağışıklık savunmasından daha güçlü olduğu kanıtlanırsa, üst solunum yolunun seviyesinde bastırılabilen iltihaplı bir süreç ortaya çıkar.

Bezlerin yokluğunda, patojenik bakteriler ve virüsler hemen bronşlara ve akciğere geçer ve şiddetli inflamatuar süreçlere neden olur.

Çocuklarda ve yetişkinlerde genişlemiş bademciklerin nedenleri, sıklıkla, sürekli enfeksiyon enfeksiyonları ve alerjik belirtilerin varlığından kaynaklanan kronik iltihaplardır. Patojenik flora, adenoidlere, dişlerin çürük boşluklarına, bezlerin kendilerine yerleşebilir.

Ancak erişkinlerde enfeksiyöz neden temel ise, çocukta bademcik iltihabi bir süreç olmaksızın arttırılabilir.

Çocuklarda bezlerin hipertrofisi bu faktörlerden kaynaklanabilir:

 • doğum sırasında boğulma;
 • intrauterin enfeksiyon;
 • kalıtsal faktörler;
 • gelişme patolojisi.

Üç derece hipertrofi vardır:

 • I - bezi, damak kemerinin ve farinksin orta çizgisi arasındaki lümenin 1 / 3'ü ile örtüşür;
 • II - lümen 2/3 kapalı;
 • III - bademcikler neredeyse birbirlerine değiyor;
 • II ve III hipertrofinin derecesi yutma ve solunum süreçlerini zorlaştırabilir.

Bununla birlikte, her zaman I ve II hipertrofinin derecesi tedavi gerektirmez - çocuk büyüdükçe, lenfoid doku genellikle kendi kendine azalır.

Yetişkinlerde genişlemiş bademciklerin tedavisi için, alerjik belirtileri ortadan kaldıran ve patojenik mikroorganizmaları yok eden ilaçlar kullanılır.

Antihistaminikler ve alerjenle temasın giderilmesi, tehlikeli semptomları hızla ortadan kaldırır. Bir alerjiyi beklemek gerekli değildir, bu durum kendini stabilize eder. Büyümüş bademcikler ise, vücudun bağışıklık durumu azalır ve patojenik flora ile enfeksiyon riski vardır.

Bademciklerin arttığı ve iltihaplandığı enfeksiyöz süreçler, standart şemaya göre tedavi edilir.

Hastalık kendini sadece lokal olarak gösterdiğinde, tıbbi antiseptikler ve halk ilaçlarıyla yeterince durulanır. Yüksek sıcaklıkta bir arka plana karşı bademcik iltihabı veya farenjit meydana gelirse, o zaman bakteriyel floranın ekilmesi sırasında ve viral bir doğanın iltihaplı süreçlerinde antibiyotiklerin bağlanması gerekir - oral yoldan uygulanan antiviral yollar.

İlaçsız bir anjini tedavi etmek imkansızdır. Kronik bir forma girer ve uygun koşullara "uyuyakalır". İsteğe bağlı olarak, bir dahaki sefere patojenik flora, bezlerdeki aktivitesini tekrar gösterecektir - kan akışını genitoüriner sisteme, beynine akabilir ve akut bir enflamatuar süreci tetikleyebilir.

Çocuklarda genişlemiş bademciklerin tedavisi, patojenik bakterilerin sokulmasından kaynaklanır, yetişkinlerde olduğu gibi aynı şekilde yapılır.

İlk olarak, bezlerdeki artışın nedenleri açıklığa kavuşturuldu ve daha sonra patojenlerin yönlendirilmiş yıkımı başladı.

Modern tıbbın cephaneliğinde, antibiyotikli yerel ajanlar ortaya çıktı. Bu ilaçların, yetişkinler ve çocukların tedavisinde kullanılmaları önerilir, çünkü bunlar kan dolaşımına minimum dozda emilir ve izole vakalarda yan etkiler ortaya çıkar.

Üstelik, istenmeyen belirtiler - boğazda terleme, sık sık hapşırma, hoş olmayan bir tadın ortaya çıkması - ilaçların kullanılmasının reddedilmesini gerektirmez.

Terapötik önlemler arasında yatak istirahatı bulunur - yüksek bir sıcaklık olduğunda, sıvıların miktarında bir artış - tercihen anti-enflamatuar ve vitamin özellikleri ile: papatya çayı, yabani gül suyu ve benzerleri.

Bademcikler, sadece çocuklarda değil, yetişkinlerde de kalıcı inflamasyona neden olarak önemli ölçüde büyüyebilirler. Tıbbi preparatlar ve halk ilaçları ile tedavi yardımcı olmadıysa ve hastalık sürekli olarak tekrarlanıyorsa, cerrahi müdahale gerekebilir - bunları kaldırmak için bir işlem önerilmektedir. Halen, tonsillektomi yapmaya çalışın - bu cerrahi işlemle, lenfoid doku tamamen kesilmez.

Ancak bu bademcik vergi değerinin ya da akut işlemi sırasında çekilmesi anlamına gelmez - ilk tedavi edilmesiyle, hastalık hafifleme aşamasına azaltılabilir, ve ancak ondan sonra işlemi gerçekleştirilir.

Cerrahi sırasında açık enfeksiyon enfeksiyonlarının varlığı çok tehlikelidir. Hastalık oluşturan flora, kan dolaşımı boyunca vücut boyunca yayılabilir ve herhangi bir organ veya sistemde bir enflamatuar süreci tetikleyebilir. Lazer veya ultrasonik neşter tarafından gerçekleştirilen operasyonların, çocukların sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur.

Lokal anestezi altında gerçekleştirilir, kardiyovasküler ve merkezi sinir sistemini inhibe etmezler. Tip II ve III çocuklarında bezlerin hipertrofisine neden olan konjenital patolojilerin sıklıkla cerrahi olarak tedavi edilmesi gerekir. Lenfoid dokunun proliferasyonu, bebeklerin emilmesini ve nefes almasını zorlaştırabilir, bu nedenle eksize edilir - eğer doğrudan endikasyonlar varsa.

Çocuklarda genişlemiş bademcikler için halk ilaçlarının tedavisi, patojenik floranın neden olduğu iltihapın, pürülan akıntının birikmesine neden olmaması durumunda tavsiye edilir. Aynı durumlarda, ilaçların geleneksel tıp ve yetişkinlere göre kullanımı ile sınırlıdır.

Başlıca tedavi faaliyetlerinden biri durulamadır.

Prosedür için, bu ilaçları kullanabilirsiniz:

 • papatya, meşe kabuğu, adaçayı, nane infüzyonları;
 • % 3 hidrojen peroksit çözeltisi - bir bardak su için bir çay kaşığı;
 • Deniz tuzu, kabartma tozu ve iyot "kokteyl" - çocuk kabartma tozu ve tuz ve iyot 3 damla, Medicinal yetişkin dozu çift demektir bir çay kaşığı alır gereken su, 0.5 litre;
 • su içinde seyreltilmiş propolis tentürü.

Akılda bulundurulmalıdır - doğal ilaçlar da yan etkileri olabilir ve dozu gözlemleyebilir. infüzyon ile, standart şemaya göre hazırlanabilir, örneğin, - sebze hammadde çorba kaşığı kaynar su bir bardak - boğaz kurur, otlar miktarı azalır veya su durulaması ile seyreltin olabilir.

Sıcak bir içeceğin boğazındaki şişliği azaltmaya yardımcı olur. Yetişkinler limon ve ballı çay kullanmalı ve çocuklarda soda, tereyağı ve ballı süt olmalıdır. Herhangi bir bileşene alerjiniz varsa, onsuz yapabilirsiniz.

Yetişkinler ayrıca süt tarafından etkili bir şekilde yardımcı olurlar, ancak bunların çoğu zaten bu çok yararlı ürünü işleyen bitki örtüsünden yoksundurlar. Tedavi ishale neden olabilir.

Artan bezler ile sıcaklık yoksa, bu durumda terapötik kurs, kompreslerin kullanımı ile desteklenir. Yetişkinler, alkol sıkıştırmaları yapabilirler, çocuklar için bir ısınma maddesi olarak patates püresi, ısıtılmış tuz ve bir torbada kum olarak kullanılması tercih edilir.

Kompresler - yetişkinler ve çocuklar - tiroid bezinin üzerine yerleştirilemez. Boynun ön kısmına sarmak sadece atkıyı ısırır - bu prosedür bademciklerdeki hızlandırılmış kan akışı sayesinde geleneksel tıbbın cephaneliğine de dahil edilir.

Bademciklerin hafifletilebilmesi için hafifçe alınamaz: Larenkste herhangi bir değişiklik - özellikle küçük çocuklarda - bir doktor-LOR ile bağlantı kurma nedenidir.

Sadece bir uzman hastalığı teşhis edebilir, mümkün olan en kısa sürede hayatın normal yoluna geri dönmeye yardımcı olacak bir tedaviyi seçebilir.

Tonsil hipertrofisinin gelişiminde herhangi bir yaş sınırlaması var mıdır? Her ne kadar bu lenfoid formasyonların büyüklüğündeki artış çocuklukta daha sık görünse de, yetişkin hastalarda hipertrofik süreçler geliştirme olasılığı göz ardı edilemez. Bademciklerin hipertrofisi için birçok sebep vardır; Her zaman iltihap varlığı ile ilişkili değildir ve sıklıkla uyarlamalı telafi edici bir fenomen olarak görülür. Yetişkinlikte bademcikteki artışı bir patoloji olarak düşünmeli ve ne kadar tehlikeli? Hastaya hangi tedavi yöntemleri sunulabilir?

biz genişlemiş bademcikler neden bahsetmek ve objektif bu süreci tezahür önce, bu anatomik yapıları ve vücudun fonksiyonel bir sistem, ait oldukları yere, günümüze kadar gereklidir. Orofarinkste lokalize olan lenfadenoid halka Pirogov-Valdeier, solunum ve sindirim yollarının girişinde bir bağışıklık bariyeridir. Birkaç bademcik oluşur:

 • palatal kollar arasında yer alan palatinler veya bezler;
 • işitsel tüpün faringeal açıklığında bulunan çift tüpler;
 • nazofarenks kemerinde bulunan eşlenmemiş nazofaringeal (faringeal);
 • Dilin kökü mukozasındaki eşlenmemiş dil.

Tonsiller, immün sistemin periferik organları intrauterin gelişim aşamasında oluştukça ve yaşam boyunca devam ettiğinden lenfoid dokudan oluşur. Aynı zamanda, bazılarında (faringeal, lingual, tubal) yaşla ilişkili bir inversiyon geçirebilir, bu da boyut ve fonksiyonel aktivitenin azalmasıyla kendini gösterir. Involution, aslında, tersine gelişim, bedenin dönüşümü anlamına gelir. Bu, bir yetişkinde bademcikteki artışın nedenlerini göz önünde bulundurmak için büyük önem taşımaktadır, çünkü yaşa bağlı fonksiyonel hipertrofisi, çocukların karakteristiğidir ve yaşla ilişkili invazyon 13-15 yaşlarında ortaya çıkmaktadır.

Hipertrofi, yani, boyut olarak amigdalada bir artış, çeşitli nedenlerle provoke edilebilir. Neden bademcikler ve diğer lenfoid oluşumlarını artırıyorsunuz? Bu yol açar:

 1. Konjenital malformasyonlar.
 2. Yaşlanma sürecinin yokluğu.
 3. Tonsil dokusunun sürekli travması (örneğin, kaba gıda).
 4. Tonsillektomi (palatine bademciklerin çıkarılması).
 5. Sık bulaşıcı hastalıklar, immün yetmezlik.
 6. Orofarinkste kronik enfeksiyon odaklarının varlığı.
 7. Endokrin bozuklukları.
 8. Hormonal kontraseptif alan kadınlar.

Bademcikler genişlediklerinde, yeterli nefes almayı engeller, patolojik değişikliklerin oluşumuna katkıda bulunurlar. Çocukluk döneminde hipertrofisi varsa, taktikler beklenebilirse, yetişkin hastaların tedavisinde, teşhisten hemen sonra harekete geçmek gerekir.

Bu nedenle, bademcikler herhangi biri hipertrofiye olabilir; Yetişkinlerde süreç geri dönüşümsüzdür ve tedavi gerektirir.

Bademciklerin hipertrofisi, sadece genişlemiş lenfoid formasyonunun tipine göre sınıflandırılan bir süreçtir. Klinik tezahürlerin şiddeti, boyuttaki değişikliklerin ciddiyeti ile doğrudan ilişkilidir, bu nedenle bezlerdeki ve faringeal bademcikteki artışı üç dereceye bölmek gelenekseldir. Lenfadenoid halkanın kalan bileşenleri ile ilgili olarak, sadece hipertrofinin gerçekliği düşünülmektedir.

yutak bademcik hipertrofisi eş anlamlı terim "adenoid", "adenoid razrascheniya" dır - Bu hastalığın anlayışına aykırıdır, bu çocuklarda hem de yetişkinlerde sadece oluşabilir. Hipertrofinin derecesi (sırasıyla 1, 2 ve 3) açıcının lenfoid kılıfı ile karşılaştırılır - burun boşluğunda bulunan kemik plakası:

 • üst üçte kapsayan;
 • üst üçte ikisini kapsayan;
 • tüm açıcıyı kapsayan.

Bademcikler genişlediğinde, patolojik sürecin ilerleyişini belirlemek için anatomik işaretler kullanılır: ön arkın kenarı ve farenin orta çizgisi boyunca yer alan dil. Amigdala aralarındaki mesafenin 1 / 3'ünü doldurursa, 2 derece bademcik artışıyla ilgili olarak 2 / 3'lük bir dereceye kadar yaklaşık 1 derecelik hipertrofi diyorlar. Bez diline ulaşırsa hastanın 3. derece hipertrofiye sahip olduğu sonucuna varmak için.

Bademciklerin genişlemesi nasıl görünüyor? Semptomlar lenfoid oluşumunun anatomik lokasyonuna ve hipertrofisinin derecesine bağlıdır.

Erişkinlerde bezlerdeki artış nadiren görülür ve her zaman şikayetlerin ortaya çıkmasının nedeni değildir. Hipertrofik bademcikler kazayla tespit edilebilir - örneğin, önleyici muayene sırasında. Aynı zamanda, önemli bir artışla, ihlaller oluşuyor:

Uygun olmayan burun nefes patolojik değişikliklerin arda gelmesine neden olur: enfeksiyon, ödem ve nazal konjesyon (vazomotor rinit), bademcik, östaki borusu, orta kulak birlikte bir farinks lezyon riskini arttırır.

Hasta (bezlerini artan zor olabileceğini) ağızdan nefes zorunda olduğundan, orofarenks may boğaz ağrısı mukozasını kurutur. Uyku sırasında, horlama meydana gelir, geçici bir nefes alma durur - hasta, başım ağrıyor, yorgun, sık sık baş ağrıyor, sinirleniyor. Ses nasal olur, hastanın yutması zor olur.

Hasta şikayette bulunabilir:

 • kalıcı burun akıntısı;
 • baş ağrısı, baş dönmesi;
 • uyku sırasında horlama;
 • öksürük ataklarında.

Muhtemel belirtiler arasında, uzun süre uykusuzluktan sonra bile gitmeyen, konsantre olma yeteneğinin, kalıcı yorgunluğun ihlali söz konusu değildir. Hasta solgun olabilir, burun sesine sahiptir, nefes almayı kolaylaştırmak için hafifçe açılan bir ağız vardır. Sık rinit, sinüzit ve otitis belirtilmektedir. Bazı hastalarda idrar tutamama, migren, ani uyanma ile kabuslar vardır.

 • Verimsiz öksürük atakları;
 • boğazda rahatsızlık;
 • yutma bozukluğu;
 • sesin değişmesi;
 • yüksek sesle horlama.

lenfoid dokunun çoğalması artışına ilave olarak dilin bölgesinde venöz pleksus gözlenen ise, öksürük güçlü saldırıları kan damarlarının bütünlüğünün bozulması ve kanama ortaya çıkmasına yol açabilir.

Öksürük epiglotis üzerindeki baskı ve superior laringeal sinirin irritasyonu sonucu ortaya çıkar.

Önemli şikayet, işitme keskinliğinin ihlalidir. İletken tipte bir işitme kaybı vardır - ses dalgalarının iletilmesi zorluğu ile ilişkilidir. Böyle bir sağırlık kalıcı bir niteliktedir ve zorlukla tedavi edilebilir. Yetişkinlerde genişlemiş bademcikler, işitme keskinliğinde progresif bir azalmaya ve değişikliklerde kademeli bir artışa neden olan, çoğalan bir lenfoid dokudur.

Tek taraflı genişlemeye, sağ veya soldaki patolojik değişiklikler eşlik eder; bu nedenle, sağ bademcik büyütülürse, sağ işitme tüpeği ve buna bağlı olarak sağdaki orta kulak boşluğu çekilir. Tübüler lenfoid formasyonlarının hipertrofisinin ortaya çıkması için ön koşul, sıklıkla adenoidler, kronik adenoidittir.

Bademciklerin herhangi birinin hipertrofisi, inflamasyonun eşzamanlı varlığı anlamına gelmez.

Tonsil hipertrofisi olan boğaz, eşlik eden enfeksiyöz ve inflamatuvar değişiklikler yoksa değişmez. Kırmızı ise, mukoza zarında baskınlar vardır ve hasta yutulduğunda ağrıdan endişe duyar, ateş - enfeksiyon hakkında düşünmeniz gerekir.

Yetişkinlerde genişlemiş bezlerin belirtileri ve tedavisi

Tonsil hipertrofisinin gelişiminde herhangi bir yaş sınırlaması var mıdır? Her ne kadar bu lenfoid formasyonların büyüklüğündeki artış çocuklukta daha sık görünse de, yetişkin hastalarda hipertrofik süreçler geliştirme olasılığı göz ardı edilemez. Bademciklerin hipertrofisi için birçok sebep vardır; Her zaman iltihap varlığı ile ilişkili değildir ve sıklıkla uyarlamalı telafi edici bir fenomen olarak görülür. Yetişkinlikte bademcikteki artışı bir patoloji olarak düşünmeli ve ne kadar tehlikeli? Hastaya hangi tedavi yöntemleri sunulabilir?

Makalenin içeriği

nedenleri

biz genişlemiş bademcikler neden bahsetmek ve objektif bu süreci tezahür önce, bu anatomik yapıları ve vücudun fonksiyonel bir sistem, ait oldukları yere, günümüze kadar gereklidir. Orofarinkste lokalize olan lenfadenoid halka Pirogov-Valdeier, solunum ve sindirim yollarının girişinde bir bağışıklık bariyeridir. Birkaç bademcik oluşur:

 • palatal kollar arasında yer alan palatinler veya bezler;
 • işitsel tüpün faringeal açıklığında bulunan çift tüpler;
 • nazofarenks kemerinde bulunan eşlenmemiş nazofaringeal (faringeal);
 • Dilin kökü mukozasındaki eşlenmemiş dil.

Tonsiller, immün sistemin periferik organları intrauterin gelişim aşamasında oluştukça ve yaşam boyunca devam ettiğinden lenfoid dokudan oluşur. Aynı zamanda, bazılarında (faringeal, lingual, tubal) yaşla ilişkili bir inversiyon geçirebilir, bu da boyut ve fonksiyonel aktivitenin azalmasıyla kendini gösterir. Involution, aslında, tersine gelişim, bedenin dönüşümü anlamına gelir. Bu, bir yetişkinde bademcikteki artışın nedenlerini göz önünde bulundurmak için büyük önem taşımaktadır, çünkü yaşa bağlı fonksiyonel hipertrofisi, çocukların karakteristiğidir ve yaşla ilişkili invazyon 13-15 yaşlarında ortaya çıkmaktadır.

Hipertrofi, yani, boyut olarak amigdalada bir artış, çeşitli nedenlerle provoke edilebilir. Neden bademcikler ve diğer lenfoid oluşumlarını artırıyorsunuz? Bu yol açar:

 1. Konjenital malformasyonlar.
 2. Yaşlanma sürecinin yokluğu.
 3. Tonsil dokusunun sürekli travması (örneğin, kaba gıda).
 4. Tonsillektomi (palatine bademciklerin çıkarılması).
 5. Sık bulaşıcı hastalıklar, immün yetmezlik.
 6. Orofarinkste kronik enfeksiyon odaklarının varlığı.
 7. Endokrin bozuklukları.
 8. Hormonal kontraseptif alan kadınlar.

Bademcikler genişlediklerinde, yeterli nefes almayı engeller, patolojik değişikliklerin oluşumuna katkıda bulunurlar. Çocukluk döneminde hipertrofisi varsa, taktikler beklenebilirse, yetişkin hastaların tedavisinde, teşhisten hemen sonra harekete geçmek gerekir.

Bu nedenle, bademcikler herhangi biri hipertrofiye olabilir; Yetişkinlerde süreç geri dönüşümsüzdür ve tedavi gerektirir.

sınıflandırma

Bademciklerin hipertrofisi, sadece genişlemiş lenfoid formasyonunun tipine göre sınıflandırılan bir süreçtir. Klinik tezahürlerin şiddeti, boyuttaki değişikliklerin ciddiyeti ile doğrudan ilişkilidir, bu nedenle bezlerdeki ve faringeal bademcikteki artışı üç dereceye bölmek gelenekseldir. Lenfadenoid halkanın kalan bileşenleri ile ilgili olarak, sadece hipertrofinin gerçekliği düşünülmektedir.

yutak bademcik hipertrofisi eş anlamlı terim "adenoid", "adenoid razrascheniya" dır - Bu hastalığın anlayışına aykırıdır, bu çocuklarda hem de yetişkinlerde sadece oluşabilir. hipertrofi (1, 2 ve 3, sırasıyla) derecesi lenfoid doku kapak açıcı ile ilişkilidir - burun boşluğuna yerleştirilen kemik plakası:

 • üst üçte kapsayan;
 • üst üçte ikisini kapsayan;
 • tüm açıcıyı kapsayan.

Bademcikler genişlediğinde, patolojik sürecin ilerleyişini belirlemek için anatomik işaretler kullanılır: ön arkın kenarı ve farenin orta çizgisi boyunca yer alan dil. Amigdala aralarındaki mesafenin 1 / 3'ünü doldurursa, 2 derece bademcik artışıyla ilgili olarak 2 / 3'lük bir dereceye kadar yaklaşık 1 derecelik hipertrofi diyorlar. Bez diline ulaşırsa hastanın 3. derece hipertrofiye sahip olduğu sonucuna varmak için.

semptomlar

Bademciklerin genişlemesi nasıl görünüyor? Semptomlar lenfoid oluşumunun anatomik lokasyonuna ve hipertrofisinin derecesine bağlıdır.

Palatine bademcikler

Erişkinlerde bezlerdeki artış nadiren görülür ve her zaman şikayetlerin ortaya çıkmasının nedeni değildir. Hipertrofik bademcikler kazayla tespit edilebilir - örneğin, önleyici muayene sırasında. Aynı zamanda, önemli bir artışla, ihlaller oluşuyor:

Uygun olmayan burun nefes patolojik değişikliklerin arda gelmesine neden olur: enfeksiyon, ödem ve nazal konjesyon (vazomotor rinit), bademcik, östaki borusu, orta kulak birlikte bir farinks lezyon riskini arttırır.

Hasta (bezlerini artan zor olabileceğini) ağızdan nefes zorunda olduğundan, orofarenks may boğaz ağrısı mukozasını kurutur. Uyku sırasında, horlama meydana gelir, geçici bir nefes alma durur - hasta, başım ağrıyor, yorgun, sık sık baş ağrıyor, sinirleniyor. Ses nasal olur, hastanın yutması zor olur.

Farryngeal tonsil

Hasta şikayette bulunabilir:

 • kalıcı burun akıntısı;
 • baş ağrısı, baş dönmesi;
 • uyku sırasında horlama;
 • öksürük ataklarında.

Muhtemel belirtiler arasında, uzun süre uykusuzluktan sonra bile gitmeyen, konsantre olma yeteneğinin, kalıcı yorgunluğun ihlali söz konusu değildir. Hasta solgun olabilir, burun sesine sahiptir, nefes almayı kolaylaştırmak için hafifçe açılan bir ağız vardır. Sık rinit, sinüzit ve otitis belirtilmektedir. Bazı hastalarda idrar tutamama, migren, ani uyanma ile kabuslar vardır.

Lingual tonsil

 • Verimsiz öksürük atakları;
 • boğazda rahatsızlık;
 • yutma bozukluğu;
 • sesin değişmesi;
 • yüksek sesle horlama.

lenfoid dokunun çoğalması artışına ilave olarak dilin bölgesinde venöz pleksus gözlenen ise, öksürük güçlü saldırıları kan damarlarının bütünlüğünün bozulması ve kanama ortaya çıkmasına yol açabilir.

Öksürük epiglotis üzerindeki baskı ve superior laringeal sinirin irritasyonu sonucu ortaya çıkar.

Borulu bademcikler

Önemli şikayet, işitme keskinliğinin ihlalidir. İletken tipte bir işitme kaybı vardır - ses dalgalarının iletilmesi zorluğu ile ilişkilidir. Böyle bir sağırlık kalıcı bir niteliktedir ve zorlukla tedavi edilebilir. Yetişkinlerde genişlemiş bademcikler, işitme keskinliğinde progresif bir azalmaya ve değişikliklerde kademeli bir artışa neden olan, çoğalan bir lenfoid dokudur.

Tek taraflı genişlemeye, sağ veya soldaki patolojik değişiklikler eşlik eder; bu nedenle, sağ bademcik büyütülürse, sağ işitme tüpeği ve buna bağlı olarak sağdaki orta kulak boşluğu çekilir. Tübüler lenfoid formasyonlarının hipertrofisinin ortaya çıkması için ön koşul, sıklıkla adenoidler, kronik adenoidittir.

Bademciklerin herhangi birinin hipertrofisi, inflamasyonun eşzamanlı varlığı anlamına gelmez.

Tonsil hipertrofisi olan boğaz, eşlik eden enfeksiyöz ve inflamatuvar değişiklikler yoksa değişmez. Kırmızı ise, mukoza zarında baskınlar vardır ve hasta yutulduğunda ağrıdan endişe duyar, ateş - enfeksiyon hakkında düşünmeniz gerekir.

Tedavilere yaklaşımlar

Klinik belirtiler varsa hipertrofi tedavisi zorunludur. Yetişkinlerde büyütülmüş bademcik nasıl tedavi edilir? Cerrahi ve konservatif yöntemlerin bir kombinasyonu kullanılır, ana şey cerrahi girişimdir, diğer yöntemler sonucu düzeltmek, nüksleri (tekrarlanan bölümleri) ve komplikasyonları önlemek için izin verir.

Eğer hasta nefes almakta zorlanmıyorsa, kötü bir rüyadan şikayet etmezse, horlama, diğer karakteristik belirtileri göstermezse, onun için hipertrofi tehlikeli değildir. Bununla birlikte, düzenli olarak izlemek gereklidir - ve aynı tedaviyi yapan doktorun boğazını muayene etmesi istenir. Bu, dinamiklerdeki değişiklikleri karşılaştırmayı kolaylaştırır.

Bu lenfoid oluşumlar bir çift, ama tedavi ayırıcı tanı yapılmadan önce bir, amigdala artış ise - kronik iltihap, soğuk abse varlığı, aynı zamanda da tümörlerden varlığını hariç.

Büyümüş bademcik nasıl tedavi edilir? Bunu yapmak için mekanik ve fiziksel etki yöntemlerini uygulayın:

Bu işlem bezin bir kısmını cerrahi olarak keser - operasyon sırasında, ön palatine kemer içindeki dokunun çıkarılması gerçekleştirilir. Tonsillotomi iletimi sorunu 3. derece hipertrofide düşünülmektedir.

Yüksek frekanslı akımın yardımıyla dokuların ısıtılması - bu, proteinlerin geri dönüşümsüz koagülasyonuna yol açar. Yöntem ayrıca terapötik koterizasyon olarak da adlandırılmaktadır. 2 derece büyütmede görüntülenebilir.

Yetişkinlerde bademciklerin eksprese hipertrofisi cerrahi müdahale için bir endikedir.

Erişkin bir hastada adenoidler, yayılmaya maruz bırakılamayacak ve burun boşluğunda geri dönüşü olmayan değişiklikleri provoke edebilecekleri için çıkarılmaya tabidir. Adenotomi, özel bir alet - adenotom kullanılarak gerçekleştirilir. Lazer çıkarılması da şu anda uygulanıyor.

Lingual tonsil hipertrofisi ile, cerrahi eksizyon kullanılmaz, çünkü bu kanama riskini artırabilir. Daha güvenli yöntemlere - kriyocerrahi tedavi veya diathermocoagulasyon tercih edilir. Radyasyon tedavisi de kullanılır.

Biz lenfoid tüp oluşumu hipertrofisi bahsedecek olursak, sağ sol amigdala ve / veya amigdala artan kürtaj (kazıma) büyümeleri, radyoterapi uygulandı. Aynı zamanda ölçer işitsel tüp açıklığını geri alınır de, temizlenecek ya da boğaz, burun boşluğu, diş ve diş eti bir kronik enfeksiyon ortadan kaldırmıştır.

Konservatif tedavi, çoğunlukla postoperatif dönemde yapılır ve ilaçların uygulanmasını içerebilir:

 • antibakteriyel;
 • antiseptik;
 • vazokonstriktör;
 • anti-enflamatuar, vb.

İlaçların listesi, endikasyonların ve kontrendikasyonların değerlendirilmesine göre belirlenir, her durumda bireyseldir. İlaçlar, sistemik olarak (tabletler, enjeksiyonlar), topikal olarak (emilim için tabletler, spreyler, damlalar) kullanılabilir. Tedavi sırasında boğazı periyodik olarak incelemek gerekir.

Yetişkinlerde bademcikler hipertrofisi tedavisi bir kulak burun boğaz uzmanı (KBB doktoru) tarafından yapılır. Tıbbi yardım için zamanında temyiz, en fazla koruyucu etki yönteminin seçilmesine izin verecek, bezlerdeki ve diğer lenfoid oluşumlarındaki artışla ilgili geri döndürülemez değişikliklerin oluşmasını engelleyecektir.

Yetişkinlerde artan bademcikler: Neden, ne kadar tehlikeli ve nasıl tedavi edilir?

Vücudun tüm dokuları, organları ve hücreleri, bir kişiyi her türlü rahatsızlıktan korumak için tasarlanmıştır. Bu işlevi yerine getiren ana organlardan biri, enfeksiyonun vücuda girmesi için bir bariyer görevi gören bademciklerdir. Bu vücutta, aynı zamanda enfeksiyonu yok eden antikorlar üretilir. Ancak bu koruyucu organın çalışmasının bozulması durumunda, iltihaplanma, başka bir deyişle, bademcik iltihabı (bademcik iltihabı) oluşur.

Bir yetişkinin bademciklerinin arttırılması suçu genellikle sürekli bir enfeksiyon kaynağıdır: ağız ve diş hastalığı, kulak iltihabı, sinüzit. Hastalığın kalıcı bir arkadaşlığa dönüşmesini önlemek ve daha da büyük bir zarara neden olmamak için, tam iyileşme sağlanana kadar kapsamlı bir tedavi uygulanması gerekir.

Bademcik iltihabının nedeni ağız, sinüzit, kulak hastalıkları hastalıkları olabilir.

Yetişkinlerde bademcikler neden büyüyor?

Yetişkinler, bezlerin kıvrımlarında kalan patojenik bakteriler nedeniyle ağız boşluğundaki iltihaplanma sürecine bağlı olarak bademciklerdeki bir artıştan muzdariptir. Büyümüş bademciklerin nedeni, organın koruyucu işlevi azaldığında ve hasta bir patojenik bakteri kaynağı olduğunda kronik hastalıklardır.

Bu koruyucu organın iltihaplanmasıyla ilişkili hastalığa angina veya bademcik iltihabı denir. Lenfatik sistemin yetersiz fonksiyonları nedeniyle ortaya çıkarlar, bunun sonucu olarak patojen patojenler koruyucu organda sürekli bulunurlar. Büyük bezler, vücudun sürekli olarak bağışıklığın savaşamadığı bakterileri yaşadığı zaman, otitis, çürük, sinüzit gibi kronik bir rinitten kaynaklanabilir. Artan bademcikler hipotermiye, aşırı fiziksel aktiviteye, strese katkıda bulunabilir.

Bademcikleri arttırmak ne tehlikelidir?

İltihaplı bademcikli yetişkinler, boğazda iltihaplanma sürecini arttıran rinit oluşumuyla karşı karşıya kalmaktadır, ayrıca orta kulaktaki orta kulak iltihabını ve enfeksiyondan dolayı iltihaplanan burun sinüslerini de geliştirmektedir. Bademcikler dilate edildiğinde, yorgunluk, uzun süreli fiziksel eforda güçsüzlük gözlenir. Enflamatuar süreç uzun süre devam ederse, alt ve üst solunum yolu, böbrek ve kardiyovasküler sistem ile ilişkili çeşitli hastalıkların oluşması riski vardır. İnsan vücudunda iltihap nedeniyle bademcik artışı ile alerjik reaksiyon oluşturabilir.

Bademciklerin genişlemesi nasıl görünüyor?

Bademcikler genişlediğinde, insan vücudunda, boğazda iltihaplanma sürecinin geçtiği bir enfeksiyon olduğunu gösterir. Bademciklerin genişlemiş olmasının nedenleri, çeşitli semptomların eşlik ettiği solunum yolu olan çeşitli hastalıklardır: yutulduğunda ağrı, yüksek vücut ısısı, burun akıntısı, öksürük ve genel sağlık bozukluğu. Doktor boğaz, ülser ve pürülan baskınların kızarmasını belirleyebilir.

Bademcikler çok büyük olduğunda, doktor aşağıdaki teşhislerden bahsedebilir:

 • amygdala sadece bir tarafta büyüdüğünde, herpes virüsü, sifiliz ile ilişkili enfeksiyonlar;
 • her iki tarafta mukus ülseri bir lezyon olan pernisiyöz anemi;
 • Boğazın difteri, her iki taraftan yoğun filmlerle ve boyunda şişme ile karakterizedir.

Hastalığın nedenleri, hastayı rahatsız eden muayene ve semptomlara dayanarak doktor tarafından belirlenmelidir.

Devlet nasıl stabilize edilir?

Bademcikler genişlediğinde, hemen tedavi edilmelidir. Bitkisel ilaçlar ile iltihaplı bölgelerin durulama kullanın, bol içecek ve vitamin kompleksi kullanın. Hastalığın ortadan kaldırılması şunları içerir:

 • homeopati;
 • ultrason;
 • bitkisel terapi;
 • fizyoterapi;
 • Manyetik tedavisi;
 • lazer tedavisi.
Komplikasyonları önlemek için etkilenen alanları bitkisel ilaçlar ile yıkayın.

Toplu bölgenin bir lezyonu durumunda, konservatif tedavi her zaman etkili değildir, o zaman hızlı müdahaleye başvururlar. Cerrahi yöntem, koruyucu bir işlevi yerine getiren bir organın enflamatuar kısmının bir kısmının çıkarılmasıdır ve ciddi rehabilitasyon gerektirmez. Operasyon gelecekte kronik hastalıkların önlenmesi için gereklidir.

Bademcikler tedaviye ihtiyaç duyduğunda ne yapmalı?

Yapılacak ilk şey doğru tanı koyabilecek ve uygun tedaviyi reçeteleyen bir doktora başvurmaktır. Bademcikler üzerindeki iltihaplanma sürecini tedavi etmek konservatif veya cerrahi olabilir. Büyümüş bademcikleri unutmayın - bu sadece çeşitli hastalıkların bir belirtisidir, bu nedenle hangisinin, hastanın testlerin gönderilmesi için gönderildiğini tanımlamaktır. Sadece laboratuar test sonuçlarına göre uygun antibiyotikler atar.

Ancak inflamasyonla mücadelede antibiyotikler önlenemez. Gargara, eczane zincirleri içinde hazır formda satın alınabilir veya popüler yöntemler kullanarak çeşitli ilaçlar ile durulama. Bademcikler, tıbbi çözeltiler, bitkilere dayalı infüzyonlar, inhalasyonlar ile temizlenir. Bu bol içki ve vitamin kursu olmadan yapamazsınız. Uzun süreli hastalıklar ile fizyoterapi reçete edilir. Evde iltihaplı bademcikler tedavi eden halk ilaçları aşağıdaki tariflere sahiptir:

 • Durulama için bitkisel infüzyon. Otların bir kaynatılmasını hazırlamak için papatyaya, menekşe çiçeklerine, bir ipe ve çam tomurcuklarına ihtiyacınız olacaktır. Otlar 100 derece Santigrat ile doldurulmalı ve iki saat boyunca demlenmeye bırakılmalıdır.
 • Propolis tentürü.
 • Kırmızı biber ve iç kullanım için bal. Bu ürünü hazırlamak için, sıkıştırma kağıdına bir kırmızı biber pod ve bal koymanız gerekir. Ardından, kağıdın alt kısmı ateşe ayarlanmalı, böylece bal eriyecek ve biberi çıkarmaya başlayacaktır.
 • Kalanchon'un Tentürü. Durulama, beş gün boyunca günde üç kez yapılır.
 • Sıcak su ile seyreltilmiş ballı limon suyu. Durulamalar günde üç kez yapılır.
 • Sıkıştırmak için sirke ile adaçayı.
 • Sıkıştırılmış sıcak patatesler için kompresler.
 • Lavanta veya okaliptüs yağlarına dayalı kompresler.
 • Pancar suyu Pancar suyu hazırlanması için, bir bardak sebze ovmak ve ilaç durduktan sonra bir kaşık sirke ile karıştırmak gerekir, süzülür ve sonuçtaki meyve suyu ile boğaz durulayın. Bu iki hafta sürecek uzun bir tedavi.
 • Fuschia, çiçeği mladoznik yapraklarının decoctions. Suyu hazırlamak için 2 yemek kaşığı toplama yapın ve 0,5 litre kaynar su dökün, 10 dakika kaynatın ve birkaç saat ısrar edin, sonra süzün.

Bitkisel tıbbı esaslı bitkisel ilaçları uygulamadan önce bademciklerdeki iltihaplanma sürecini ortadan kaldırmak için daha doğru ve uygun bir yöntem bulmak için doktorunuza danışmalısınız. Tedaviye dahil olmak için zamanında gerekli ve tavsiyelere uymak:

 1. ağız boşluğunu dikkatli bir şekilde tutun;
 2. dezenfekte edici durulama işlemleri yapmak;
 3. iltihaplı alanları tedavi etmek için iyot kullanın;
 4. yatak istirahatine uymak;
 5. ayrı bir tabak kullanın;
 6. soda, calendula veya furatsilina bazında durulama yapmak;
 7. bağışıklık sistemini güçlendirmek için bir vitamin kompleksi kullanın;
 8. Yiyecek, tuzlu, keskin, sıcak veya tersi, soğuk yiyecekler ve içecekler için kullanmayın.

Tedavi yardımcı olmadıysa?

İltihaplı bademciklerin tedavi edilemediği zamanlar vardır, daha sonra cerrahi müdahale kullanılır. Birkaç çeşit olabilir:

 1. ultrasonik neşter veya lazerle operasyon;
 2. özel olarak tasarlanmış makas veya elektron bıçağı ile çalışma.

Bezleri çıkarmak için bir işlem yapmadan önce dişlerinden çürükleri çıkarmanız, gerekli testleri yaptırmanız ve kalp ve akciğer röntgeni çekmeniz gerekir. Ancak, tüberküloz, böbrek hastalığı, son aylarda gebe, kalp sorunu olan hastalarda cerrahi kontrendike olabilir.

UYARI! Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır! Hiçbir site sorununuzu yokluğunda çözemez. Daha fazla öneri ve tedavi için bir doktora danışmanızı tavsiye ederiz.

Bademcik iltihabı, hemen hemen herkes tarafından bilinen tedavi, semptomlar en yaygın bulaşıcı hastalık olmaya devam etmektedir. Dünya nüfusunun yaklaşık% 15'i kronik bir bademcik iltihabından muzdariptir. Bademcik iltihabı ile bademcik iltihabı oldukça sert ilerler: vücut ısısı yükselir, ağrı sendromu telaffuz edilir ve bazen solunum ve yutma işlemleri bozulur. Özellikle çocuklar sıklıkla lenfoid dokunun aktivitesinden etkilenir. Adenoidlerin, tubal bademciklerin, damak bezlerinin çıkarılması ve tedavisi konusunda pek az insan endişe duymadı. Nedeni anlamaya ve inflamasyon tedavisine doğru yaklaşımı belirlemeye çalışalım.

Pharynx - ağız boşluğu, burun pasajları, kulaklar, larinks ve özofagus arasında bir bağlantı. Toplamda, uzunluğu boyunca altı bademcik vardır: iki palatin ve tubal, farengeal ve ligulate. Bağışıklık sistemini korumak için sürekli olarak lenfositler ve diğer hücreler üreten lenfatik dokudan oluşurlar. Birlikte, tüm bademcikler bir farengeal "halka" oluştururlar. Vücudun içinde soluduğumuz hava ile zararlı bakterilerin geçmesine izin vermez.

Palatine bademcikler farinksin sağında ve solunda bulunur. Aynada kendi başlarına görülebilirler, ağızlarını genişlerler. Çoğu zaman, ağrılı bir boğaz ağrısına yol açan darbeyi alırlar. Tübüler bademcikler daha derinlerdedir: kulak kanallarının yanındaki yutma deliği bölgesinde. Yakında bulunan Östaki boruları yüzünden böyle bir isim aldılar. Oral kavitenin ve nazofarenksin bağlanması farengeal tonsil tarafından korunur. Ve faringeal halkanın kapanış bağlantısı, dilin arka kısmında bulunan lingual amigdaladır. Sağlıklı bir insanın bademcikleri, herhangi bir enfeksiyon sorunu yaşamadan vücudun içine girmesini engeller.

Yetişkinlerde ve çocuklarda bademcik iltihabı, birincil olarak bağışıklığın azaldığını gösterir. Lenfositler ve diğer hücreler enfeksiyonu durduramadı ve hastalık gelişmeye başladı. Enfeksiyonun bakterilerle yeri iltihaplıdır. Ve her şeyden önce, bademcikler tepki veriyor.

Bezlerin ağrıları her zaman bir enfeksiyona neden olur. Birçok yönden ağız boşluğuna ve burnuna düşer. Çoğu zaman hastalık aşağıdaki senaryolara göre gelişir:

 1. Patojenik mikroorganizmaların etkisi: streptococci, pneumococci ve diğer benzer bakterilerin tüm organizmanın müteakip enfeksiyonu ile.
 2. Bademcik iltihabı gelişmesi ile bağışıklık zayıflığı ile birlikte alt soğutma.
 3. Hastalıktan enfeksiyonu olan ve bademcik iltihabına neden olan enfeksiyon. Semptomlar ve tedavi genellikle kaynakta meydana gelen paternle uyuşur.
 4. Diş çürüklerine bağlı hastalıkların gelişimi, diş etlerinin iltihabı, sürekli soğuk algınlığı.

Etken maddenin doğası gereği, bademcik iltihabı viral, bakteriyel, fungal veya herpetik kökenlidir.

Sınır mağlup oluşumu bu şekilde laküner, foliküler abse veya bademcik iltihabı hareket edebilen inflamatuar sürecin ilk basamağı, en sık rastlanan haliyle Streptococcus A grubunda, bezler mavi dil anjin maddesi sözü geçen. Yetişkinler, çocuklarla ilgili söylenemeyen hastalığa oldukça kolay dayanır. Seröz ateşi olan kataral anjinin, kızıl ateşinin ana belirtisi olduğuna dikkat etmek gerekir.

Bademciklerin dış kabuklarının başlıca belirtileri şunlardır:

 • boğazda normal yutmaya müdahale eden keskin bir ağrı;
 • subfebril sıcaklığı, bazen 40 dereceye kadar ısıtır (özellikle 3 yaşın altındaki çocuklarda);
 • bedenin zehirlenmesi;
 • bademciklerin kızarması, şişmesi, plak yokluğu (difteri ve kızıl ateş kükürtlü);
 • çenenin altında genişlemiş lenf düğümleri;
 • genel zayıflık, kaslarda ve eklemlerde ağrı;
 • boğazda ateş.

Katarreli anjinaya sahip bir çocukta bademcik iltihabına, boğazda şiddetli ağrı eşlik eder ve hızlı sıvı kaybına yol açar. Genel durum zayıftır ve günün korunma rejimini gerektirir. Ayrıca çocukların anjinadan kolayca muzdarip olurlar. Yetişkinler ciddi hastalıklara maruz kalmaz ve sağlığını hızla geri kazanırlar.

Çocuklarda bademciklerdeki hafif iltihaplanmalara bile sıklıkla şiddetli bir durum eşlik eder: yüksek ateş, halsizlik, boğazda keskin ağrı. İlk belirtilerin tespiti üzerine bir doktor çağırmak zorunlu olması gerektiğini, çünkü anjina - Birçok bulaşıcı hastalıklar (difteri, kızıl) ait beraberindeki belirti. Doktor inceledikten sonra, en iyi taktikleri bademcik iltihabı, belirtileri ortadan kaldırmak için tüm reçete sıkı sıkıya bağlı olacaktır. Çocukta tedavi genellikle penisilin antibiyotikleri, yatak istirahati ve vitamin terapisine dayanır. Ayrıca, papatya, kırlangıçotu ve diğer şifalı bitkilerin et suyundaki durulama yöntemlerini kullanabilirsiniz. Bebeğin yeterli miktarda ılık sıvı kullanması sağlanmalıdır.

Yetişkinlerde tedavi, genel sağlık durumuna ve klinik tablonun durumuna göre yapılır. Ancak daha hızlı ve etkili bir iyileşme için antibiyotikler reçete edilir. Çeşitli spreyler, emilim için antibakteriyel plakaların iltihaplarını giderir, durulanır. Komplikasyonların gelişmesini önlemek için bedenin tam iyileşmesine kadar yatak istirahatine uyulması önerilir.

Yüzeyel inflamasyonun kötü tedavisi ile hastalık, bezlerin daha derin bölgelerine ilerler: lacunae. Beyaz bir scurf veya hatta bazı pürülan foliküller vardır. Angina, kalitatif tedavi gerektiren ciddi bir formda geçer. Lacunar ve foliküler hastalık tipini ayırt eder. Karakteristik özellikler bakımından farklılık gösterirler ve bazen farinksin farklı taraflarında aynı anda akarlar.

Bademciklerin pürülan enflamasyonu, cocci'nin hızlı üremesine ve yaşam aktivitesine neden olur. Hastalık eşlik eder:

 • ağız kuruluğu ve sürekli susama;
 • öksürük, boğaz ağrısı;
 • yutulduğunda kulağa verdiği şiddetli ağrı;
 • içerideki irin ile foliküllerin (sarı-kirli "taneler") oluşumu;
 • genel zayıflık, yüksek sıcaklık;
 • Çocuklarda kabızlık, kusma veya ishal.

Bu durum, kalp ve böbreklerin komplikasyonları için tehlikelidir. Bu yüzden doğru bir şekilde tedavi edilmek ve rejimi ihmal etmek son derece önemlidir. Lacunar bademcik iltihabı, bademcik iltihabıdır, semptomları, tedavisi, hastalığın foliküler tipine çok benzerdir. Farklı bir özellik, beyaz bir kaplamanın oluşması ve boğazda aniden ortaya çıkan keskin bir ağrıdır. Başka bir gün, bir kişi hoş olmayan hisler hissetmez ve akşam saatlerinde anginanın tüm belirtileri olacaktır. Folliküler tipin geliştirildiği palatine bademciklerin birinde ve diğer - lacunar tipinde vakalar vardır.

Yetişkin için ve çocuk için bademcikler çok tehlikeli iltihaplıdır. Tedavi kesinlikle bir doktorun gözetiminde yapılmalıdır. İki yöntem vardır: ilaç ve cerrahi. Tabii ki, temel terapi bademcikler, belirtiler iltihabı azaltmak için halk ilaçları ile desteklenebilir. Hangi antibiyotik tedavisi yapılır? Genellikle, çok çeşitli ilaçların kullanımı öngörülmektedir: penisilin serileri, "Eritromisin", "Sumamed". Viral yenilgi durumunda, antiviral ilaçlar kullanılır. Reçeteler, hastalığın seyrinin doğası ve organizmanın bireysel özellikleri dikkate alınarak, sadece bir doktor tarafından yapılmalıdır. Antibiyotiklere ek olarak, atayın:

 • antiseptik solüsyonlarla foliküler yıkama;
 • vakumlu irin emişi;
 • yerel enjeksiyonlar;
 • bademciklerin iyileşmeyi destekleyen bir yağ çözeltisi ile tedavisi;
 • fizyoterapi;
 • vitaminler ve immünostimülanlar.

Çocukların bademcik iltihaplanmasına dikkat etmek gerekir. Semptomlar, tedavi Komarovsky hastalığın erişkin seyrinden farklıdır. Ünlü çocuk doktoruna göre, antibiyotik kullanımı zorunlu bir gerekliliktir, aksi takdirde tonsillit iyileşemez. Buna ek olarak, çoğu romatizmal hastalık ve kalp defektleri tam olarak anjinada cocci aktivitesi nedeniyle gelişir. Penisilin serileri en güvenli kabul edilir ve yeni doğmuş çocuklara bile önerilir. Ayrıca, çocuğa, yumuşak patates püresi ve mısır gevrekleri şeklinde bol miktarda sıcak içecek ve yiyecek sağlamak gerekir.

Bıldırcın bademcik iltihabı - veya bademciklerin etrafındaki selülitin pürülan akut iltihabı - bademcik iltihabının sık görülen bir komplikasyonudur. Genellikle palatine bademcikler iltihabı 1-2 gün sonra ortaya çıkar. Flegmonöz bademcik iltihabı tek taraflıdır. Hem palatine bademcikler üzerinde nadiren gelişir. Yutma, yüksek ateş, halsizlik, artan salivasyon sırasında akut ağrı ile karakterizedir. Etkilenen amigdala boyutu artar ve aşağı doğru çekilerek larinksin merkezine doğru kaydırılır.

Gecikmiş tedavi bir apse başlangıcını tetikleyebilir, ki bu da teşhisin bir onaylamasıdır - "bademciklerin foküs iltihabı". Semptomlar, antibiyotiklerle tedavi, önceki duruma benzer. Ana kural: en kısa sürede ilacı almaya başlamak. Doktor antibiyotik (penisilin serisi "Eritromisin" "Sumamed") yanı sıra anti-inflamatuar ajanlar, bağışıklık uyarıcılar reçete edecektir. Tedavinin ilk günlerinde hasta yatak istirahatine uymalıdır. Bir apse oluştuğunda, cerrahi bir prosedürle açılır. Daha sonra, gerekirse, karmaşık durumlardan kaçınmak için palatine bademcikler çıkarın.

İnsanlarda adenoid olarak adlandırılan nazofaringeal tonsil, burun solunumu ile ilk savunma hattıdır. Hastalığın en ufak belirtisinde, boyut olarak artmaktadır. Hastalık sıklıkla meydana gelirse, bir haftadan daha kısa bir süre ile, amigdalanın iyileşme zamanı yoktur ve kronik iltihap gelişir. Çoğu adenoid çocuklukta artar, çünkü vücudu enfeksiyondan korumakta büyük rol oynarlar. 13-15 yaşından sonra küçülür ve neredeyse hiç iltihaplanma olmaz.

Lenfatik doku sık burun akıntısının proliferasyonunu provoke eder. Faringeal bademcik iltihabından şüphelenmek için, eğer belirtiler varsa:

 • tedavi edilmesi zor bir uzun burun akıntısı;
 • tıkalı burun solunumu ve rinit yokluğu;
 • özellikle geceleri, ağız ile sık solunum;
 • soğuk algınlığı, arasındaki boşluk sadece 1-2 hafta.

Adenoidlerin ve enfeksiyöz hastalıkların iltihaplanmasını kışkırtır. Örneğin, kırmızı ateş, kızamık, boğmaca, grip. Çoğunlukla ebeveynler, faringeal tonsil ile ilgili sorunlardan şüphelenmezler, bu da onların artış ve çoğalmasıyla ilgili belirtilerin kötü bir şekilde farkında olduğunu gösterir. Kronik süreç kalp, böbrek, kas-iskelet sistemi komplikasyonlarına yol açabilir. Sıkıntılı solunum, dokuların çoğalması bazen üst çenenin kusurlarına bile yol açar.

İltihaplanmış faringeal tonsil ile mücadelede elde edilen başarı, tedaviye yaklaşım, doktorun kalifikasyonu ve tecrübesi ve acele yokluğu gibi birçok faktöre bağlıdır. Soğuk algınlığı ile adenoidlerin arttığı da göz önünde bulundurulmalıdır. Ve bu her zaman adenoidit gelişmesi anlamına gelmez. Genellikle iyileşmeden sonra normale dönerler. Bir başka şey ise aceleyle, enfeksiyonun tedavi edilmemesi ve zayıflatılmış çocuğun tekrar almasıdır. Bademcinin toparlanmayı provoke eden yeniden canlanması ve yanması için zaman yoktur.

Adenoidlerin tedavisinde iki yaklaşım vardır: konservatif ve cerrahi. Her şeyden önce, olası tüm ilaç etkilerini denemeniz önerilir:

 • burnun tuzlu çözelti ile yıkanması, bitki özleri ve özel preparatlar;
 • anti-inflamatuar damla kullanımı;
 • genel immünoterapi;
 • fizyoterapi.

Eğer uzun ve inatçı bir mücadeleden sonra, adenoidler boyutlarını küçültmez, ancak sadece büyüdükçe, büyük olasılıkla cerrahi olarak çıkarılmaları gerekecektir. Bundan sonra çocuğun acı çekmeyi bırakacağını düşünmek bir hatadır. Evet, bu büyük bir enfeksiyon yatağı. Ancak, sadece önemli bir büyüme ve ciddi burun nefesleri ihlali ile ortaya çıkardığı tehdit. Eğer farryngeal tonsil yoksa, enfeksiyon vücutta daha hızlı yayılır ve rahat varoluşu için bir "boşluk" bulur. Adenoidit, tonsillit veya otitis ile yer değiştirecektir.

Adenoidlerin uzaklaştırılmasının zayıflamış bağışıklık ve sık soğuk algınlığı problemini çözmediği unutulmamalıdır. Bu, yalnızca amigdalada önemli bir artışa ve konservatif tedavinin etkisinin yokluğuna gitmenin haklı olduğu aşırı bir ölçüdür. Çıkarma, lokal anestezi altında özel bir döngü kullanılarak KBB cerrahı tarafından gerçekleştirilir. Daha modern bir yöntem endoskopi olup genel anestezi gerektirir ve adenoidlerin otonom proliferasyonundan tamamen kurtulmanızı ve nüksetmeyi önlemenizi sağlar.

Lingual tonsil arkadan dilin arkasında bulunur. Dokusu çok nadiren yanar. Lezyonlar hala başlarsa, o zaman genellikle bademcik iltihabı, foliküler veya flegmonöz bir arka plana karşı. Damak ya da farinksin bademciklerinin akut inflamasyonu, aynı zamanda dilin birleştiği enfeksiyonun geniş lokalizasyonundan söz eder. Bu durumda klinik tablo dilin hareketi ve şişmesi, ağlama ve yutmada önemli zorluklar, konuşma bozukluğu, ağrı ile karakterizedir. Geriye kalan semptomlar bademcik iltihaplanmasını açıklayan belirtilerle örtüşür. Sıcaklık subfebril, 39-40 dereceye kadar yükselebilir.

Tedaviye yaklaşım, antibiyotiklerin, yatak istirahatının ve restoratif ilaçların kullanımına dayanmaktadır. İlacın etkisinin olmaması, ilaçların etkisine veya dilaltı apselerinin gelişimine karşı bireysel dirençten kaynaklanmaktadır. Komplikasyonları önlemek için lingual bademcik iltihabı, uzman bir uzman - ENT tarafından tedavi edilmelidir.

Boru lenfoid doku, çenenin her iki tarafında Östaki borusunun yanında yer alır. Bu bademciklerin iltihaplanması genellikle kulak hastalıklarına bağlanır, çünkü bu lokalizasyonda ağrı tam olarak ortaya çıkar. Aşağıdaki semptomlar, tübüral lezyonlardan otiti ayırt eder:

 • Birincil ağrı kaynağı boğazdır, daha sonra bir kulağında ya da hemen ikisinde hoş olmayan duyumlar vardır;
 • farinks boşaltma mukozasının veya pürülan akıntının arka duvarında;
 • çenenin altındaki genişlemiş lenf düğümleri ve parotis hiç artmadığı veya enfeksiyona hafifçe reaksiyon göstermediği;
 • Vücudun zehirlenmesi.

Diğer bademciklerdeki iltihaplarda olduğu gibi, hastalık çocuklarda yetişkinlerden daha şiddetlidir. Durumda yüksek ateş eşlik eder, sıklıkla öksürük, kasılma, kusma vardır. Hastanın durumunu hafifletmeye yönelik yaklaşım, bademciklerin enfeksiyöz inflamasyonu ortadan kaldırmak için kullanılanlarla aynı prensiplere dayanır. Tedavi, genel amaçlı antibiyotik veya antiviral ilaçların (patojene bağlı olarak) seyrini temel alır. Buna ek olarak, bebeğin sıcak içecek, yumuşak ve sıvı gıda ve iyi bir dinlenme sağlamak için tavsiye edilir. İmmün uyarıcıların ve vitaminlerin alınması sadece durumu iyileştirir ve iyileşmeyi hızlandırır.

Bademcik iltihabı, özellikle çocukluk döneminde KBB organlarının en sık görülen hastalığıdır. Bu, doğanın sahip olduğu işlev tarafından açıklanmaktadır. Bir faringeal halkayı oluşturan lenfoid doku, vücuda giren herhangi bir enfeksiyona karşı aktif olarak savaşan antikorlar ve lenfositler üretir. Güçlü bağışıklığı olan sağlıklı bir insanın bademcikler ile ilgili problemleri yoktur - işlerini mükemmel bir şekilde yapar ve iyileşmek için zamanları vardır.

Ancak uzamış hipotermiye, strese, yetersiz uykuya ve beslenmeye katkıda bulunan bedenin zayıflamasıyla birlikte güçlü koruma yok edilir ve bademcikler görevleriyle baş etmezler. Enflamasyon gelişir. Şişme ve lenfoid formasyonların çoğalmasıyla ilgili problemlerden kaçınmak, problemin doğasının sadece doğru anlaşılmasına yardımcı olacaktır. Unutmayın ki suçlanacak bademcikler değil, vücudun zayıflamış halidir. Bir yetişkinin veya çocuğun tedavi edilmesine yönelik ilk adım, immünologlara bir gezi ve sağlığa olan ilginin artması olmalıdır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuklarda larenjit semptomları nasıl belirlenir ve hastalığın tedavisi nasıl yapılır?

Daha az gelişmiş bir bağışıklık sistemi ve çocuklarda nispeten dar bir larinks, larenjitlerin daha sık meydana gelmesine ve erişkinlere göre daha şiddetli bir şekilde ilerlemesine neden olur.

Bir çocukta larenjit tedavisi

Makalenin içeriğiLarenjit nedeni enfeksiyon ve enfeksiyöz olmayan bir faktör olabilir. Patojenik mikroorganizmalar arasında sıklıkla vardır: viral enfeksiyon (kızamık, grip, suçiçeği, adenovirüs); bakteri (streptokok, stafilokok, pnömokok); mantarlar (candida, kalıp).