Loading

Bademcik iltihabı

Bademcik iltihabı - bu çocuklar ve yetişkinlerde en yaygın hastalıklardan biridir. Bademcikler viral ve bakteriyel bir enfeksiyon, şiddetli hipotermi veya yüzlerce başka sebepten dolayı iltihaplıdırlar, bu yüzden boğaz ağrısı ile ilgili endişelenmeye değer değildir. Fakat bademcik iltihabı kronikleşirse veya yılda 3-4 kez daha fazla gelişirse, hastalığa neyin neden olduğunu ve sorunun kaynağından nasıl kurtulacağını öğrenmek gerekir.

Bademcik iltihabı nedenleri

Bademcikler lenfoid doku ve lenfoid nodüllerin bir araya gelmesiyle oluşur, bunların içinde lenfositler oluşur - patojenik bakterileri ve virüsleri yok eden hücreler. Oluşan lenfositlerin bir kısmı kan dolaşımına girerken, bazıları ağız ve solunum yollarını aktif olarak korurken, mikropların daha fazla ilerlemesini engeller.

Palatine bademcikler ya da çağrıldıkları gibi, bademcikler - insan vücuduna nüfuz etmelerine izin vermeyecek "girişte" tüm tehlikeli mikroorganizmaları gözaltına almaları gereken bir bağışıklık savunması organıdır. Farenin her iki tarafında palatine bademcikler, dilin arkasında bulunur ve ağzınızı açarsanız açıkça görülür. Doktor her zaman onları arar ve "ah-ah-ah" demesini ister. Çoğu zaman iltihap haline gelen ve boğaz ağrısı ve öksürükten muzdarip olan palatine bademciklerdir.

Palatine ek olarak, bir kişinin boğazında 3 çeşit bademcik vardır:

 • farinkste yer alan tubal eşleştirilmiş amigdala, dış tetkik sırasında görülemez, nadiren inflame;
 • faringeal tonsiller - posterior duvardaki faringeal ark bölgesinde yer alır. Çoğunlukla okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarda iltihaplıdır. Faringeal tonsilin iltihaplanması adenoidit veya adenoidler olarak adlandırılır;
 • lingual tonsil - küçük, dilin köküne yakın bulunan, çoğunlukla yetişkinlerde, iltihaplı, bu hastalık çok nadirdir.

Her gün vücudumuz yüz binlerce patojende bulunur, çoğu bağışıklık hücreleri tarafından başarılı bir şekilde yok edilir, ancak bazen bağışıklık sistemi enfeksiyonla baş edemez ve sonra vücut iltihaplanma geliştirir.

Bademcik iltihabı nedenleri

 • solunum yolu enfeksiyonu - virüs, stafilokok, streptokok ve pnömokoklar sürekli bedenlerimize saldırıyorlar. mikrop sınırlı miktarda ağız boşluğu içine almak ya da bağışıklık sistemi patojenik mikroplar hemen yok edilir, yeterince güçlü, fakat miktar çok büyük mikroorganizma ya da düşük bağışıklık, bakteri ve virüs ise, inflamasyona yol açar, kan girin;
 • hipotermi - ilkbahar-sonbahar aylarında bademcik iltihabı ile hastalığın zirvesinin düştüğü fark edilir. Bu sadece patojenik mikroorganizmaların artan aktivitesinden değil, aynı zamanda bağışıklık sisteminin büyük ölçüde zayıfladığı gerçeğine de bağlıdır. Batırılmış ayaklar, soğuk içecek, taslak - tüm bu faktörler, kendi başlarına, hastalığa neden olamaz. Sadece mikroplarla tam olarak mücadele edemedikleri için insan vücudunu zayıflatan faktörleri kışkırtıyorlar;
 • enfeksiyonun kronik odakları - sıklıkla tekrarlayan anjina, burun sinüsleri, çürük dişler ve benzeri patojen mikroorganizmaların sürekli girişi nedeniyle ortaya çıkar;
 • Burun nefes darlığı - hangi yerel bağışıklık ve iltihaplanma riskini de azaltmaktadır birkaç kat artar, soğuk bademcikler ve boğaz sorunları burun nefes altında sıkıntı, aşırı soğutulmuş.

Bademcikler iltihabı belirtileri

Bademcik iltihabı hakkında konuşmak, çoğunlukla basit bir bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı ima eder. Hastalığın ilk belirtisi boğazda kuruluk ve rahatsızlık hissidir., boğazdan şantaj, "öğütme", "sanki içine kum dökülür gibi", o zaman boğazda boğaz ağrısı olabilir, bademciklerin boyutu artar, palpasyonda acı verir.

Iltihap yayılırsa, bu belirtilere Artmış ateş, ateş, baş ağrısı, öksürük ve vücudun her yerinde ağrıyan. İnceleme üzerine bademcikler genişlemiş, hiperemik, ödemlidir. Beyaz veya sarı bir kaplamaya sahip olabilirler. Hastanın sesi kısıklaşır, bu aşamada tedaviye başlanmazsa, hastalık hava yollarının aşağı doğru yayılmaya başlayabilir.

Birkaç çeşit anjina vardır:

 • Mavi dil - En kolay ve en sık görülen varyant olan enfeksiyon sadece bademciklerin mukoza zarını etkiler. Katarreli anjina subfebrilindeki sıcaklık 37-37,5 C'ye kadar veya normaldir. Sağlık durumu önemsiz bir şekilde acı çeker, boğaz ağrısı sadece yutmada ortaya çıkar, bademcikler artar, hiperemiktir, ama üzerlerinde bir dokunuş yoktur. Uygun tedavi ile Catarrhal anjina 3-5 gün içinde geçer.
 • Foliküler boğaz ağrısı - daha şiddetli, sıcaklık üstündedir - 38-39 derece, hasta bir ateş olduğunu yukarı, o vücudu ağrıyan bir baş ağrısı vardı, boğaz ağrısı sadece yutma değil, aynı zamanda bir çağrı sırasında, ağrı boyun ve kulakları verilebilir. İncelendiğinde, bademcikler büyük ölçüde genişlemiş, hiperemik, yüzeylerinde açıkça görülebilen beyaz ve sarı noktalar - folikülleri dolduran püy. Tedavi edilmeden foliküler anjin oldukça şiddetli olabilir ve komplikasyonlara neden olabilir.
 • Lacunar Angina - Staphylococcus aureus, streptococcus veya pneumococcus'un yutulmasından kaynaklanan daha ağır bir form. Bu hastalıkta, vücut ısısı 39-40 dereceye, sağlık bozulur, hasta, bilinç veya deliryum kaybı oluşabilir bir baş ağrısı muzdarip, yataktan kalkmak olamaz sıklıkla boğazı, zayıflık keskin bir ağrı hisseder yükselir. muayenede - boğaz kuvvetle hiperemik, bademcik görünür boşlukları irin büyük birikimi yüzeyinde, genişlemiş. bademcik bademciklerin küçük beyaz noktalar olduğunu görünüyorsa, bir topluiğne başı ya bir tane büyüklüğü, daha sonra Laküner - bezelye veya irin daha birikiminin bir değere ulaşabilir. Lacunar angina en ciddi şekilde ortaya çıkar, antibiyotik ve yardımcılar mutlaka tedavide kullanılır.
 • Phlegmonous tonsillit - zayıflatılmış hastalarda, belli tipteki patojenik mikroorganizmalarla bağışıklıkta veya enfeksiyonda keskin bir azalma ile oluşur. Bu formda, iltihap tüm bademcik ve çevre dokulara yayılır, bir apse - irin ile dolu bir boşluk vardır. Bir yandan bademciklerdeki karakteristik artış, keskin ağrı, 41-42 dereceye ateş, bilinç kaybı, halsizlik ve şiddetli ateş. Hastanın durumunu iyileştirmek için apse kırılması gereklidir. Antibiyotik tedavisinin kullanılmasından önce, böyle bir anjin özellikle çocukluk döneminde ölüm sebebi haline gelebilir ve çok tehlikeli bir hastalık olarak kabul edildi, bizim zamanımızda uygun tedavi ile, kusurlu anjin artık böyle bir tehlikeye sahip değildir.
 • Lingual tonsil iltihabı - Sık görülen angina bulguları hariç - nadir görülür, artan vücut ısısı, boğaz ağrısı ve genel halsizlik, hastalığın bu formu dil hareketinde ağrı, zor çiğneme ve seslerin telaffuz ile karakterizedir.
 • Faringeal bademcikler iltihabı - Adenoidit genellikle palatine bademcik iltihabı ve klinik tablonun klasik tablosundan çok farklı bir komplikasyonu olarak gelişir. Yukarıdaki işaretlerin hepsine solunum zorluğu, nazofarenksin arka duvarı boyunca mukusun akışı ve kulaktaki ağrı eşlik eder.

Boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlar

Angina, özellikle çocukluk döneminde tehlikeli bir hastalıktır, kronik bademcik iltihabı vücutta bir enfeksiyon kaynağı haline gelebilir, bağışıklık sistemini zayıflatabilir ve burun nefeslerinin bozulmasına neden olabilir.

Ancak, anjina tüm çocuk doktorlarından korktuğu için ana neden, enfeksiyonun vücuda yayılma riskidir. Yani, streptococcus miyokardit veya romatizma gelişmesine neden olabilir - çok ciddi hastalıklar ve diğer mikroorganizmalar böbrek, akciğer ve diğer iç organların iltihaplanmasına neden olabilir.

Boğaz ağrısı tedavisi

Anjina tedavisi sırasında, hastalığın ilk belirtilerinde semptomatik tedaviye başlamak ve tüm prosedürleri mümkün olduğunca sık ve düzenli olarak yürütmek önemlidir.

İlaç, bir doktor tarafından muayene ve konsültasyon yapıldıktan sonra reçete edilmelidir.

Boğazın ilk belirtilerinde ihtiyacınız var:

 • Mümkün olduğunca sık gargara - bu, mikroorganizmaları mekanik olarak uzaklaştırmaya, aktivitelerini önlemeye, iltihap ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. furatsilina çözelti et suları papatya, adaçayı, soda-tuzlu su (1 st su, tuz ve soda 0.5 çay kaşığı) iyot çözeltisi (1-2 su 1 çorba kaşığı başına damla),% 1 çözelti - Gargara bir antiseptik çözeltiler olabilir Hidrojen peroksit (1 st su başına 10-30 damla), propolis çözeltisi (1 st su başına 2-5 damla) ve benzeri. Bu gibi durulamaların mümkün olduğunca sık yapılması, günde 10-12 defaya kadar, günde en az 4-6 kez yapılması gerekir;
 • daha fazla alkalin sıvı içirin - hastanın günde 2-2.5 litre sıvı içmesi gerekir. Sıcak süt, limonlu ve ballı bir saat, et suyu, maden suyu, komposto, kissel ve benzeri olabilir;
 • inhalasyonlar yapmak - bu tür prosedürler sadece normal vücut sıcaklığında gerçekleştirilebilir. İnhalasyonlar adaçayı, papatya, haşlanmış patates veya özel müstahzarlar ile yapılır;
 • resorptif pastil ve tablet almak - çeşitli öksürük damlaları boğaz yumuşatmak ve iltihabı azaltmak için yardımcı olur, anjin ile yardımcı olarak kullanılabilir. İyi bir etki Agicept, Travisil, Pharyngosept, Sprepsils, Septotelet, Angisept ve diğerleri gibi ilaçlara sahiptir;
 • spreyler kullanın - küçük çocukların anjin tedavisi için bir nebülizör ile ilaçları kullanabilirsiniz, onlar inflamasyonu azaltmak ve mikroorganizmaları yok yardımcı olur. Angina kullanımı Ingalipt, Yoks, Bioparox, Stopangin ve diğerleri için.

Ne zaman antibiyotik almak

Hasta anjin varsa, şimdiki tedaviye rağmen, en fazla 2 gün vücut ısısı, genel bir kötüleşme yaşandı, uygun tedavi reçete edecektir bir doktora danışın için acil bir ihtiyaç öksürük arttı veya aşırı tükürük salgılanması görünür, kusma veya bilinç kaybı.

Özellikle çocukluk çağında antibiyotik kullanılmadan foliküler ve lacunar anjina ile yeterli değildir.. ampisilin, amoxiclav, amoxil, augumentin ve diğerleri: anjin için en etkili ilaçlar penisilin antibiyotik olarak kabul edilir. Daha ciddi durumlarda, öngörülen sefalosporinler: sefazolin, seftriakson, sefaleksin, intramüsküler veya intravenöz veya makrolidler: vilprafen, sumamed veya azitromisin.

Bademcik iltihabının tedavisinden sonra, 2-3 hafta boyunca koruyucu bir rejimin gözlemlenmesi, hipotermi, yorgunluk, fiziksel ve zihinsel stresden kaçının, iyi yemek yiyin, daha fazla dinlenin ve temiz havada günde en az 1-2 saat harcamanız çok önemlidir. Bu tür önlemler komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Komarovsky'ye göre çocuklar için bademcikler nasıl tedavi edilir

Bademciklerin hipertrofisi bağımsız bir tanı değildir, ancak vücutta inflamatuar süreçlerin varlığını gösteren bir semptomdur. Ya bebeğin bademcikleri büyürse?

Makalenin içeriği

Terapi prensipleri, lenfadenoid dokulardaki patolojik değişiklikleri tetikleyen etiyolojik faktörlere bağlıdır.

Çocuk hekimi E. O. Komarovsky'ye göre, çocuklarda palatin ve faringeal bademciklerin gevşemesi ve genişlemesi genellikle enfeksiyöz hastalıkların gelişimi ile ilişkilidir. Çocuğun vücudunun reaktivitesini azaltmak, hastalığa neden olan virüslerin ve bakterilerin çoğalmasını uyarır. Sonuç olarak, koruyucu bir işlevi yerine getiren lenfadenoid faringeal halkanın bileşenleri iltihaplanır ve bu da bezlerin ve faringeal bademciklerin boyutunda bir artışa neden olur.

Bademcikler - nedir bu?

Bademcikler - ağız boşluğunda ve nazofarenks içinde bulunan oval formun küçük oluşumları. Kan ve bağışıklık sistemi hücrelerinin sentezinde yer alan lenfadenoid dokulardan oluşurlar. Faringeal, lingual, tubal ve palatine bademcikler, solunum organlarını patojen mikroorganizmaların penetrasyonundan koruyan faringeal halkanın ana bileşenleridir.

Bezlerin ameliyatında fonksiyonel bozuklukların yokluğunda ilaç ve cerrahi gerekli değildir.

Lenfoid dokuların hipertrofisi çoğunlukla çocuklukta bulunur ve esas olarak faringeal tonsil ve bezleri (palatine tonsiller) etkiler. Organ iltihabı durumunda, tedavi konservatif tedavi kullanımı ile başlar. İlaç etkisiz ise, lenfoid kümelerin kısmi (tonsillotomi) veya tam (tonsillektomi) çıkarılmasını içeren cerrahi gerekebilir.

Inflamasyon nedenleri

Neden bademcikler hipertrofisi var? Lenfoid dokulardaki bir çok vakadaki artış, immünokompetan hücrelerin sentezinin yoğunlaşması ile ilişkilidir. Terapötik tedavi sadece organların catarrhal veya purulent inflamasyonu durumunda reçete edilir. Çocuğun organizmasının koruyucu mekanizmaları sonuna kadar ayarlanmamıştır, bu nedenle okul öncesi çocuklar yetişkinlere göre bulaşıcı hastalıklara daha duyarlıdır.

Bademciklerdeki patojenler neden olabilir:

 • adenovirüsler;
 • rhinovirüsleri;
 • herpes;
 • grip virüsü;
 • koronavirüsler;
 • stafilokok;
 • meningokok;
 • streptokoklar;
 • difteri basili;
 • mikoplazma;
 • mantarlar;
 • Frengi.

Lenfoid birikimlerin septik enflamasyonu şişlik, hiperemi ve dokuların erimesine yol açar. Bademciklerin büyüklüğündeki kritik bir artış, nefes almayı zorlaştırır, bu da çocukta akut hipoksiye neden olabilir.

Ne zaman bir doktora görünmeliyim?

EO Komarovsky, uyuşturucu tedavisinin zamansız geçişinin patolojik süreçlerin kronikleşmesine yol açabileceğini savunuyor. Bu nedenle, boğaz ağrısının ilk belirtilerini bulursanız, bir uzmandan yardım almalısınız. Çocuklara yönelik özel bir tehdit, adenoidit, pürülan anjina, difteri ve kronik bademcik iltihabı gibi hastalıklardır.

Çocuk doktoruna başvurmak için doğrudan endikasyonlar, aşağıdaki hastalık belirtileridir:

 • kırmızı boğaz;
 • bademciklerin hipertrofisi;
 • yutma zorluğu;
 • yüksek sıcaklık;
 • beyaz kaplama ve bezlerdeki noktalar;
 • lenf düğümlerinin genişlemesi.

3 yaşın altındaki çocuklarda adenoidit, çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimini olumsuz yönde etkileyen hipoksiye neden olur.

Bakteriyel enfeksiyon durumunda, vücudun patojen metabolitleri ile güçlü bir zehirlenmesi gözlenir. Vücudun zehirli patojenik bakterilerle zehirlenmesinin semptomları miyalji, baş ağrısı, ateş, halsizlik ve iştahsızlıktır.

Öneriler E. Komarovsky Hakkında

Çocuklarda tonsill hipertrofisi tedavisi ne olmalıdır? Lenfadenoid dokunun enflamasyonu, bir dizi terapötik önlemleri içeren tıbbi tedavinin derhal geçmesini gerektirir. Tedavi şeması ve ilkeleri, bir çocuğun muayenesinden sonra ve enfeksiyonun nedenini belirleyen bir uzman tarafından belirlenebilir.

Sistemik ve yerel komplikasyonların gelişmesini önlemek için birkaç önemli tavsiyenin uygulanmasına izin verir:

 • yatak istirahatine bağlılık;
 • çocuğun hipoterminin önlenmesi;
 • odanın düzenli havalandırması;
 • yeterince sıcak içecek içmek;
 • Katı gıdaların diyetinden dışlanmak, boğazı travmatize etmek.

Fiziksel aşırı efor, sadece enfeksiyonun ilerlemesine ve lezyonların yayılmasına katkıda bulunan dokularda kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olur.

Bu nedenle boğaz ve bezlerin akut iltihaplanma döneminde yatak istirahatine sıkı sıkıya bağlı kalmak istenir.

Buna karşılık, büyük miktarda içme kullanımı, zehirli maddelerin vücuttan alınma sürecini uyarır ve bu da zehirlenmenin ortak belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Tedavinin prensipleri

Çocuklarda bademcikler hipertrofisi vücutta bir takım bozukluklara neden olur. Hava yollarının hipertrofilli bademcikler ile örtüşmesinden kaynaklanan sürekli oksijen eksikliği (hipoksi), çocukların gelişiminde gecikmeye neden olur. Genişlemiş bezleri olan hastaların yaklaşık% 25'i enürezis ve eşzamanlı zihinsel anormallikler geliştirir.

Bir çocukta büyütülmüş bademcik nasıl tedavi edilir? Komarovsky, sadece karmaşık tedavi durumunda cerrahi girişim olmaksızın lenfadenoid dokuların hipertrofisini ortadan kaldırmanın mümkün olduğunu söylemektedir. Kural olarak, çocuklarda KBB hastalıkları için tedavi planı şöyledir:

 • lakuna ve tonsil foliküllerinin patolojik mukustan ve enfeksiyöz patojenlerden solüsyon antiseptikler ile saflaştırılması;
 • antihistaminiklerin yardımıyla alerjik belirtilerin ve şişliğin giderilmesi;
 • vitamin-mineral kompleksleri ve immunostimulanlar ile genel ve lokal bağışıklık artışı;
 • antibiyotikler, antifungal ve antiviral ajanlar - etiyolojik etkisiyle patojenlerin yok edilmesi;
 • Fizyoterapi prosedürleri yardımı ile doku iyileşme süreçlerinin hızlanması.

Tedavinin fizyoterapi yöntemleri sadece lenfadenoid dokulardaki enflamatuar süreçleri çözme aşamasında kullanılır.

Etiyopatik tedavi

Bademcik iltihabı tedavi etmek için ne anlama geliyor? Bir kural olarak, lenfadenoid birikimlerinin hipertrofisi bakteriyel, daha az sıklıkla viral enfeksiyonun gelişmesine bağlıdır. KBB hastalıklarının patojenlerinin ortadan kaldırılması için etiyolojik eylemlerin preparasyonlarını kullanın. Sistemik antibiyotikler ve antiviral ilaçlar, etkilenen dokuların iltihaplanması ve epitelizasyonunun gerilemesine katkıda bulunan patojenik floranın gelişimini baskılamaktadır.

Geniş spektrumlu antimikrobiyal ajanlar yardımıyla bakteriyel inflamasyonun tezahürlerini ortadan kaldırmak mümkündür. En etkili ilaçlar arasında şunlar vardır:

 • "Panklav", beta-laktamaz sentezleyen gram-pozitif mikroorganizmaların çoğunu tahrip eden penisilin serisinin yarı sentetik bir antibiyotiğidir; foliküler ve lacunar anjin, farenjit, flegmon, sinüzit, vb. tedavisinde kullanılır;
 • "Augmentin" - çoğu aerobik bakteri suşlarının gelişmesini engelleyen bakteriyolitik etkilerin hazırlanması; Solunum organlarında pürülan bulaşıcı süreçleri ortadan kaldırmak için kullanılır;
 • "Zi-faktörü", herhangi bir lokalizasyonun KBB organlarındaki pürülan süreçleri ortadan kaldırmak için kullanılan, bakteriyostatik ve anti-inflamatuar etkinin bir makrolid antibiyotiğidir;
 • "Klaritromisin", mikropların reprodüktif aktivitesini inhibe eden makrolid grubundan bir ilaçtır; Alt ve üst solunum yollarında enfeksiyöz inflamasyon tedavisinde kullanılır.

Bademcikler ve pürülan tıkaçlar üzerinde beyaz birikme yoksa, inflamasyon viral patojenlerden kaynaklanır. Bu durumda, tedavi antiviral ve immün uyarıcı ajanlar yardımıyla gerçekleştirilir. Lenfoid dokularda kataral inflamasyonu tedavi etmek için aşağıdaki ilaçlar izin verir:

 • "Orvir", lezyonlardaki patojenik floranın ortadan kaldırılmasına yol açan, RNA patojenlerinin replikasyonunu önleyen antiviral bir maddedir;
 • "Relenza", enflamasyonun gerilemesini hızlandıran nöraminidaz hastalığına neden olan virüslerin biyosentezini inhibe eden seçici bir ilaçtır;
 • "Viferon" - antiproliferatif ve immün uyarıcı bir etkiye sahip bir interferon inhibitörü; patojenlerin imha sürecini hızlandıran bağışıklık sistemi hücrelerinin aktivitesini artırır;
 • "Kagocel" antimikrobiyal, fungistatik ve antiviral etkileri olan birleşik bir ilaçtır.

İnterferon indükleyicileri 6-7 yaşından küçük çocukları tedavi etmek için kullanılmamalıdır.

Patojen floranın yok edilmesi patolojik süreçlerin ilerlemesini engeller. Lokal immünitenin kademeli olarak artması, hasarlı dokuların rejenerasyonunu, mukoza zarlarında infiltratların emilimini ve bezlerin hipertrofisinin ortadan kaldırılmasını teşvik eder.

Semptomatik tedavi

Semptomatik tedavi, hastalığın seyrini rahatlatmayı, boğazda rahatsızlığı, miyalji, baş ağrılarını vb. Gidermeyi kolaylaştırır. Çocuk terapisi şemasında genellikle emilim için tabletler, orofarenks durulama için çözeltiler, bağışıklık güçlendirmek için boğaz ve vitamin-mineral kompleksleri damgalama için spreyler içerir.

Aşağıdaki ilaçların yardımı ile lenfoid dokuların hipertrofisi ve genel zehirlenme belirtileri belirtileri ortadan kaldırın:

 • "Loratadin" - dokuların şişmesi ve hiperemi ortadan kaldırmak için yardımcı bir antialerjik ilaç;
 • "Kamerun" - antiseptik, yara iyileşmesi ve lokal anestezi eylemi olan orofarenksin sulanması için bir sprey;
 • "Stopangin" - etkilenen bademcikler patojenik flora gelişimini baskılayarak, resorpsiyon için tabletler;
 • "Chlorophyllipt" - dezenfekte edici, dekonjestan ve yara iyileştirici etkinin durulanması için bir çözelti;
 • "Immunoriks" - virüs imha sürecinde yer alan vücutta interferon sentezini kolaylaştıran immünostimulant;
 • "Centrum", dokularda hücresel metabolizmayı ve rejenerasyon süreçlerini normalleştiren bir vitamin ve mineral kompleksidir;
 • "İbuprofen", inflamatuar mediatörlerin sentezini önleyen anti-enflamatuar etkilerden oluşan bir antipiretiktir.

Konservatif tedavinin etkisiz olması ve bademciklerde daha fazla artış olması durumunda, lenfoid formasyonların kısmen veya tamamen çıkarılmasını içeren cerrahi tedavi önerilmektedir.

fizyoterapi

Fizyoterapik tedavi, hipertrofilli bademciklerin işlevlerini düzeltmeyi amaçlamaktadır. Ultraviole, manyetik alanlar, alternatif akım ve ultrason ile dokular üzerindeki etkiler, dokularda kan dolaşımını uyarır. Durgun süreçlerin ortadan kaldırılması, bezlerin drenaj işlevinin restorasyonuna ve sonuç olarak, boyutlarının azalmasına katkıda bulunur.

Çocuklarda akut anjin, kronik bademcik iltihabı ve diğer KBB hastalıklarının tedavisi için, aşağıdaki fizyoterapi yöntemleri kullanılabilir:

 • ultraviyole ile ışınlama - patojenik bakterileri yok eder, lenfadenoid oluşumlarından şişlikleri ve iltihabı giderir;
 • UHF tedavisi - bademcik iltihabı tarafından etkilenen iltihaplanma rejenerasyonuna katkıda bulunan dokularda kanın mikrosirkülasyonunu normalleştirir;
 • Ultrasonik tedavi - organların drenaj işlevinin restorasyonu ile sonuçlanan, pürülan içerikten lacunaz ve folikülleri temizler;
 • lazer tedavisi - patojenleri yok eder ve patolojik eksüdalardan lenfoid dokuları temizler.

Bademciklerin kronik inflamasyonu ve hipertrofisini ortadan kaldırmak için, en az 7-10 fizyoterapi kursuna girmek gerekir.

Tedavi sırasında, anti-enflamatuar ve antimikrobiyal ilaçların kullanımını reddetmek istenmez.

Çocukta artmış bademcikler

Birçok ebeveyn bir çocukta bademcik iltihabı sorununa aşinadır. Genişlemiş bir organ bağımsız bir hastalık olamaz. Bu sadece vücutta daha ciddi bir patolojinin bir tezahürüdür. Sorunun ana belirtisi, çocuğun davranış değişikliği olabilir.

Hipertrofinin nedenleri

Bezler veya bademcikler insan vücudunda koruyucu bir işlev görür. Dilin tabanında (her tarafta bir tane) burun kanalları ve farenks kesişiminde bir organ vardır. Bademcikler boyunun dışından (çene altında), özellikle de büyük ölçüde artmışsa, palpe edilebilirler. Temel işlevleri enfeksiyonları, zararlı bakterileri ve mikroorganizmaları gıda, su, hava ile girmesini önlemektir.

Aşırı sayıda patojenle, lenfoid doku fonksiyonlarıyla baş edemez, iltihaplaşır ve bademciklerde artışa neden olan bağımsız bir patojene dönüşür. Çocukta bademcikler genişlediğinde, hastalığa kronik bademcik iltihabı veya akut formu, başka bir deyişle anjina denir.

Çocuğun genişlemiş bademcikleri zayıflamış bağışıklık belirtileri, patojenik mikropları biriktiren ve yavaş yavaş iltihaplanan filtreleme organının işlev bozukluğudur.

Bademciklerde artış derecesi

Enflamasyonun dört aşaması vardır:

 1. Birinci evre, damağın ön kemerinin ve açıcının (farinksin ortasının) kenarlarında bulunan boşluğun 1 / 3'ünde salgı bezlerinde artış ile karakterizedir. Bu aşamanın belirtileri çok gelişmemiştir. Gün boyunca bebek normal olarak nefes alır ve gece biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz: horlama ve açık ağızdan nefes alma.
 2. İkinci iltihaplanma derecesi, açıcının büyütülmüş bademcik over ile örtüşmesi ile karakterize edilir. Solunum fonksiyon bozukluğu daha belirgin hale gelir.
 3. Üçüncü aşamada, açıcı neredeyse tamamen amigdala ile kaplıdır. Çocuk yutma sırasında rahatsızlıktan şikayetçidir. Kötü nefes alma.
 4. Son dördüncü derece, bademcikler büyük ölçüde büyütüldüğünde farinksin üst üste binmesini karakterize eder.

Her aşama tehlikeli. İlk olarak, bezler sürekli bir enfeksiyon kaynağıyla hızla artar. İkincisi, iltihap yüksek oranda gelişir ve yakın organlara gidebilir, kanın içine girebilir ve bu da enfeksiyonu kısa sürede vücudun her tarafına yayacaktır. Bu nedenle, tedavi erken bir aşamada başlamak daha iyidir. Aksi halde çocuğun gelişmemiş fasiyal iskeleti ve vücut sistemlerinde telafisi mümkün olmayan değişiklikler meydana gelir:

 1. çenenin yanlış ısırması;
 2. toraksın azgelişmiş hali;
 3. anemi;
 4. zihinsel gerileme.
İçeriğe geri dön

semptomataloji

Büyümüş bademciklerin karakteristik özellikleri:

 • dış palpasyonla ortaya çıkan lenfoid bezin büyüklüğünde değişiklik;
 • nazofarenkste ağrı;
 • yutma güçlüğü;
 • solunum sisteminde disfonksiyon;
 • uyku problemleri;
 • kırmızı tahriş boğaz;
 • sıcaklıkta yükselir.

Çocuğun genel durumu kötüleşir. Sürekli zayıf, ama apati keskin bir şekilde sinirlilikle yer değiştiriyor. Bir çocuğun sadece burnuyla değil, ağzıyla nefes alması zorlaşır. Genellikle açıklanamaz korku saldırıları vardır. O halsiz ve inaktif, oynamak istemiyor, iyi yemek yemiyor ve biraz içiyor.

Bademcik iltihabı genellikle ağızdan belirli bir koku eşlik eder.

Bademciklerin ödemi, sıklıkla yakındaki organların büyük kısmında hacim değişikliği ile eşlik eder: lenf düğümleri, adenoidler. Bu tür bir enflamasyon sonucu, yeşilimsi-gri bir rengin burun, beyazımsı veya sarımsı sürekli ya da bademcikler ve dil üzerinde bulunan adacık bezinden, ağız boşluğunda spesifik bir kokudan oluşan güçlü salgılarla belirlenebilir. Vücut ısısı keskin bir şekilde (40C'ye) veya kademeli olarak (subfebril değerlerine) yükselebilir.

Çocuğa zamanında yardım sağlamak ve kendi kendine ilaç kullanmamak önemlidir. Yanlış seçilmiş ilaçlar ve problemi çözmenin yolları, ağırlaştırılmasına ve ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Doktor, muayenesi ve farenogoskopi sonuçlarına göre, bezlerin iltihaplanma derecesini doğru bir şekilde belirleyecek, nedenleri tanımlayacak ve doğru tedaviyi reçete edecektir. Büyümüş bademcik probleminin sık görülen kaynakları streptokok, stafilokok bakterileridir. Kronik bademcik iltihabını şiddetlendirir ya da akut anjinaya neden olur, fark edilmesi kolay bir dizi karakteristik belirtinin ortaya çıkmasına neden olur. Bazen sadece bir tonsil iltihaplı olabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Çocuklarda genişlemiş bezlerin tedavisi, yetişkin bir organizmaya uygulanan tedaviden farklıdır. Çocuğun vücudundaki penisilin serileri genellikle alerjik bir reaksiyon sergilediğinden, çocuğa başlıca makrolidler olmak üzere spesifik antibiyotik reçete edilir. Dozlar doktor tarafından bireysel olarak, tedavi başlangıcı olarak, remisyonun başlamasından hemen sonra kesilemeyen bir şekilde seçilir.

Antibiyotikler ile birlikte, bitki özleri ve infüzyonları ile durulama ve inhalasyonlar yapmanız, hastalıklı dokuları çocuk antiseptikleriyle yıkamanız gerekir - tek bir yöntemle değil.

Doğru seçilmiş tedavi, enflamatuar sürecin akut bir formundan sonra tam iyileşmeye yol açar.

Kronik formda, bademcikler hipertrofisi ile, çocuklar kayıt altına alınır. Akut solunum yolu enfeksiyonlarının akut alevlenmesi sırasında (ilkbahar ve sonbaharda), bireysel olarak seçilen bir programa göre koruyucu tedavi uygulanır. Lenfoid bezin büyüklüğünü düzenlemek için, dokuları etkileyen koruyucu yöntemler kullanılır.

Bağışıklık sisteminde bir bozulma varsa, romatizma ve kalp hastalığı gelişir, vasküler sistem bozulur ve standart tedavi yöntemleri yardımcı olmaz, doktor bir ameliyat önerir. Çocuğun gelişimde geri kalmasını engellemek, zihinsel yeteneklerini ve aşırı yorgunluğu azaltmak için önlemler gereklidir.

Konservatif yöntemler

Geleneksel tedavi önlemleri kompleksi şunları içerir:

 • immün uyarıcı ilaçların alımına, antiseptiklerle genişletilmiş bademciklerin durulanması ve yağlanmasına dayanan antibakteriyel yöntemler;
 • Ultrason, lazer veya diğer enerji kaynakları ile fizyoterapötik prosedürler;
 • vitamin tedavisi.

Başarılı terapi koşulları:

 • yatak istirahati;
 • sıcak alkali içecek;
 • Sıcak, silinmiş yemeklerin serpme diyeti;
 • Örgü bir eşarp ile boğaz sarılarak kuru ısı sağlanır.

İltihaplı bölgeleri durulamada etkili yöntemler:

 • Papatya, adaçayı veya nane: bir avuç otlar iki bardak kaynar suya dökülür;
 • sırasıyla 1: 1: 30 oranında tuz ve soda çözeltisi;
 • % 3 hidrojen peroksit: 1 çay kaşığı. 250 ml su içinde konsantre peroksit;
 • Propolis infüzyonu: 200 ml sıcak, arıtılmış suda 40 damla bir alkol çözeltisi;
 • Çözelti furatsilin: 2 tablet eziyet ve 200 ml su içinde seyreltin.

İşlem, tedavi spreyleri ve merhemleri uygulamadan önce, yemekten önce ve sonra beş güne kadar yapılmalıdır. Yıkama, bademciklerin bakteri, irin ve plaktan temizlenmesini sağlar. Çocuklar için azitromisin, eritromisin, sumamed gibi antibiyotikler önerilir. İlaçlar, çocuğun organizmasının tolere edilebilirliği ve bakteri suşunun belirli tiplere karşı dayanıklılığı ile ilgili testlerin sonuçlarına göre ayrı ayrı seçilmektedir. Çocuk destekleyici önlemler olarak şunları sağlamalıdır:

 • çok sıcak içecek: limonlu hafif çay, kurutulmuş meyve kompostosu, seyreltilmiş doğal meyve suları;
 • kesirli yemekler: hafif et suyu, çorba, püre, sıvı lapası.

Yiyecek ve içecek soğuk olmamalı, sıcak olmamalı, sıcak olmamalı, can sıkıcı olmamalıdır. Bir koruyucu diyetle multivitaminlerin bir dersi şiddetle tavsiye edilir. Tedavinin etkisinin yokluğunda, özellikle hastalığın ilerlemesiyle birlikte, bademcikler çıkarılmalıdır. Bu, çocukların vücudunu daha fazla enfeksiyondan koruyacaktır.

Cerrahi yöntemler

Bademciklerin neden kaldırılması gerektiği sorulduğunda, sadece doktor tedavinin sonuçları ve çocuğun genel muayenesi temelinde cevap verir. Bademcikler güçlü bir filtre ve vücudun koruyucusu olduğu için, onların çıkarılması çocuğun sağlığı için zararlı olabilir. Bu nedenle, uzman bir doktor hasta bir vücudu tedavi etmeye çalışacaktır ve sonuçların yokluğunda cerrahi tedaviye karar verecektir.

İşlem şu durumlarda atanır:

 • kronik formdaki alevlenme sıklığı yıl içinde 4 kez geçer;
 • komplikasyonların varlığı: pyelonefrit, poliartrit, kalp kas hastalıkları vb.

Diğer durumlarda, mevcut çevresel durumun koşullarına bağlı olarak, beş veya altı yıla kadar artan eğitim normudur. Kural olarak, çocuğun vücudunun normal işleyişi on yıl ile, bezlerin boyutu normale dönmelidir. Operasyona ilişkin karar, sadece yanlış işleyişlerinin gerçeği üzerine yapılır.

Bezlerin tamamen veya kısmen çıkarılması işlemleri lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilir. İkinci seçenek, çocuğun ruhuna daha az travmatik olduğu için tavsiye edilir. Cerrahi müdahale yöntemleri, çıkarılacak dokunun boyutu, kan kaybı miktarı, olası sonuçları ile ayırt edilir. Bademciklerin uzaklaştırılması için çocuklar dört şekilde kullanılır:

 1. radyo dalgası;
 2. lazer imha (10 yaşından büyük çocuklar için);
 3. kriozamorozka;
 4. Ultrason.

Önleyici tedbirler

Hastalığın nüksetmesini önlemek, çocuğun bağışıklık sistemini koruyarak, doğru rejimi, makul temperleme, düzenli kaplıca tedavisi seçerek olabilir. Çürük, adenoid ve diğer ciddi KBB hastalıkları gibi olası enfeksiyon kaynaklarını ortadan kaldırmak önemlidir.

Büyümüş bademcikler tehlikeli midir?

semptomlar

Toplamda, insan vücudunda dört çeşit bademcik vardır: palatine, lingual, farengeal, tubal. Bu lenfoid büyümelerden biri etkilendiğinde, hasta patolojik süreçlerin varlığını gösteren belirli semptomları hisseder.

Bir kural olarak, faringeal tonsil, aşağıdaki semptomların eşlik ettiği palatinlerin hipertrofisinin bir arka planında artar:

 • Yetersiz oksijen alımını gösteren kuru öksürük, horlama görüntüsü;
 • yutulduğunda boğaz ağrısı;
 • enflamasyon odaklarının varlığına işaret eden hoş olmayan bir kokunun ortaya çıkması;
 • sıcaklıkta hafif bir artış;
 • Bademciklerin ve boğazın mukus dokuları, kurtulmak zor olan hoş olmayan beyazımsı bir kaplama ile kaplıdır.

Adenoidlerin çoğalması söz konusu olduğunda, bu patoloji erişkinleri nadiren etkiler, bu hastalık çocuklar için tipiktir ve aşağıdaki semptomlara eşlik eder:

 • sistematik olarak ortaya çıkan bir inflamatuar süreç, büyümede bir bozulmaya, genel zihinsel gelişime ve konuşma becerilerinin gelişmesine neden olabilir;
 • genişlemiş bademcikler, bulaşıcı hastalıkların yokluğunda bile, temiz bir mukusun burundan düzenli olarak tahrişine neden olurlar;
 • lenfoid dokunun patolojik proliferasyonu, normal soğuk algınlığı, otitis, bademcik iltihabının ortaya çıkmasının ana nedeni olan bağışıklığın zayıflamasına yol açar;
 • işitme problemleri zamanla gelişir ve bu hissin ciddiyetinde bir azalma ile ifade edilir.

Aşamaları

Hem palatine hem de farengeal bademciklerdeki artış aşamalı olarak gerçekleşmektedir. İnflamasyon geliştikçe, lenfoid büyüme artmaktadır.

Hipertrofinin üç ana aşaması vardır:

 1. Bademciklerin boyutu, farengeal kemikten ortaya kadar olan alanın 1 / 3'ünü aşmaz.
 2. Daha geniş bir alanın yakalanması - yaklaşık 2/3.
 3. Üçüncü aşama, büyük bademciklerin neredeyse oksijen akışını tamamen bloke ederek neredeyse tamamen dokunması nedeniyle, yaşam için potansiyel bir tehdit oluşturmaktadır.

Bademciklerin tek taraflı genişlemesi

Yetişkinlerde paralaks büyütülmüş bademcikler ve çocuklar enfeksiyöz hastalıkların soğuk algınlığı ve benzeri patogenezinin bir sonucu olarak belirli bir tehlike oluşturmayan yaygın bir patolojidir.

Bununla birlikte, bazı durumlarda, hastalar, lenfoid genişlemesinin hipertrofisi gibi bir semptomla karşılaşabilir, bu da sıklıkla lenf düğümlerinde önemli bir artışla birlikte görülür.

Bir tarafta bademciklerdeki hipertrofinin ana nedenleri şunlar olabilir:

 1. Malign veya iyi huylu tonsil lezyonu. Eğer tonsil genişlemesi sistematik olarak ortaya çıkarsa, ek semptomların yokluğunda, teşhis için hemen bir uzmana başvurmalısınız. Bu gibi durumlarda zamanında tedavi, hızlı ve başarılı bir iyileşmenin garantisidir.
 2. Bireysel fizyolojik özellikler. Bir yandan, bademcik uzun bir süre, örneğin, rahatsız edici semptom ve ağrı olmadan, uzun yıllar boyunca arttırılmıştır. Bu durumda lenf düğümleri orijinal büyüklüklerini korur.
 3. Bulaşıcı hastalıklar. Bir yandan, sadece amigdala değil, aynı zamanda lenf düğümleri de büyürse, bulaşıcı hastalıkların gelişiminin erken aşamalarından bahsedebilir. Genellikle, küçük bir süre sonra, diğer yandan lenfoid büyümeler ve lenf düğümleri artar. Ancak, tedavi zamanında yapıldıysa, bu olmayabilir.

Tanı ve tedavi

Amigdala bir çocukta veya bir yetişkinde büyürse, doktor aşağıdaki adımları izleyerek bir muayene yapar:

 1. Hastanın tıbbi hikayesinin dikkatli bir şekilde incelenmesi, uzman muayenenin bademcik, lenf nodları, cilt rahatsızlıkları, müköz dokular, beyazımsı plağın varlığı veya yokluğu olup olmadığını belirlediği görsel inceleme.
 2. pharyngoscope - Özel aletler yardımıyla ağız boşluğunun incelenmesi ve ayrıca gerekirse bir takım analizlerin yapılması ve kesin tanının konulması için gerekli olan örnekleme.
 3. rinoskopi - Sadece aynaların kullanılmasıyla mümkün olan burun boşluğu çalışması dahil olmak üzere, adenoidlerde bir artış için muayene.
 4. Röntgen - artan lenfoid büyümenin belirgin semptomlarının varlığında kullanılır, patojenik dokunun büyümesinin derecesini değerlendirmek için gereklidir.

Büyümüş bademcik nasıl tedavi edilir? Hipertrofilli bademciklerin tedavisi, eşlik eden hastalıkların varlığına veya yokluğuna ve aynı zamanda patolojik sürecin gelişim derecesine göre belirlenir.

Çoğu zaman, terapötik terapi aşağıdaki aktiviteleri içerir:

 • Hastalık erken bir aşamada ise boğaz bölgesini durulamak için tasarlanmış anti-inflamatuar, antiseptik ve antimikrobiyal solüsyonlar. Şifalı bitkilerin soğanı ve infüzyonlarını da kullanmak mümkündür;
 • fizyoterapi - bu tür bir kompleks, ultrason ve lazer tedavisi, çamur tedavisi, ozon tedavisi gibi türleri içerir;
 • antibiyotik almak;
 • cerrahi müdahale (patojenik lenfoid dokunun çıkarılması) - diğer tedavi türlerinin pozitif sonuç vermemesi durumunda kullanılır. Hipertrofilli bademciklerin sadece koruyucu bariyerin orijinal işlevini taşımaması değil, aynı zamanda potansiyel bir enfeksiyon kaynağı olması nedeniyle bu gereklidir. Genellikle bu tür bir işlem en az zaman alır ve uzun bir rehabilitasyon süresi gerektirmez.

önleme

Artan bademcikler - sadece bulaşıcı bir hastalık belirtisi değil, aynı zamanda zayıf bağışıklık belirtisi. Lenfoid büyüme hipertrofisini önlemek için, diyet takviyeleri, vitaminler ve mineral kompleksleri alarak vücudun bağışıklık savunmasını güçlendirmek için tavsiye edilir.

Ayrıca, tam bir iklim değişikliği tavsiye edilir. Böylece, nemli ve tuz doygun deniz havası sadece bademciklerin azaltılmasına değil, aynı zamanda bulaşıcı bir doğanın kronik enfeksiyonlarının semptomlarının ortadan kaldırılmasına da katkıda bulunur.

Özellikle çocuklar için sertleştirme uygulamaları da iyidir. Ancak, bu eylemin ana düşmanı acele etmektir. Su verme sistematik olarak gerçekleşmelidir, aksi takdirde başka bir enflamatuar hastalığın gelişimi ile doludur.

Herhangi bir hastalık, uzun ve genellikle ağrılı bir tedaviye girmekten daha sonra önlemek için her zaman daha kolaydır.

Artan bezler, sadece doğru bir teşhis sonrasında tedavi edilmelidir. Bu kuralın ihmali, ciddi komplikasyonların gelişmesinin ana sebebi olabilir.

Artan bezler, ancak boğaz ağrıyor (fotoğraf ve tedavi tavsiyesi)

Bademciklerin hipertrofisi nadiren ciddi rahatsızlığa neden olur. Aksine, bu faktör psikolojik olarak endişe verici, bedenin iltihaplı bir süreç başlatmasıdır.

Eğer bezler genişlemişse, ancak boğaz ağrıyorsa - hemen eczaneye gidip her türlü ilaca para harcamak buna değmez, sebebini bulmak önemlidir.

Bademciklerdeki artıştan ne olabilir?

Artan bezler bir hastalık değildir, ancak bazı hastalıkların bir sonucu veya vücutta fonksiyonel süreçlerin ihlalidir.

Birçok sebep olabilir. Bademciklerin boyutunu etkileyen en yaygın faktörleri göz önünde bulundurun:

 • Alerji. Onun tezahürü, acı hissi olmadan, larinksin alerjik sızıntısında yatar;
 • Aktarılan enflamatuar süreç sonrası komplikasyonlar;
 • Uzun süreli ve düzenli boğaz bozuklukları;
 • Mukozaların kronik hastalıklarında bademcikler sıklıkla iltihaplı hale gelir ve bu durumda uzun süre kalırlar;
 • Larinksin fonksiyonel sisteminin ihlaline neden olan enfeksiyon;
 • Bakteriyel etki faktörü.

Büyümüş bademciklerin doğasını nasıl belirlenir

Duygulara, kişisel gözlemlere ve gerekli literatüre dayanarak, hastalık ve hatta olası bir nedenini belirleyebilir. Ancak bu sadece doğru teşhis için önkoşul olabilir.

Bir KBB doktoru olan dar bir uzman tarafından hastalığın doğası ve tarihiyle ilgili kesin bir cevap verilecektir.

Ağız ve boğaz hastalıkları, duymadığımız ve tedavi yöntemi çok çeşitli ve çok basit ve uygun fiyatlı olabilir.

Ne ve neyi tedavi ettiğimizi bildiğimiz zaman, doğru tedavi sadece doğru tanı ile mümkündür.

Doktora gitmek, özellikle hiçbir şey acı çekmediğinde geciktirilir. Akut ağrı ile hastaneye başvurmak daha sık görülen bir olgudur.

Güçlü istihdam biçiminde, son çare olarak, tıbbi web sitelerinde on-line bir uzmandan yardım isteyebilirsiniz.

Bugüne kadar, Internet üzerinden yapılan istişareler yoluyla kendi notunu artırmak, doktorlar için yaygın bir olay haline gelmiştir.

Çocuklarda genişletilmiş bezler

Okul ve okul öncesi çağdaki çocuklarda sık görülen kataral ve viral hastalıklar göz önüne alındığında, genişlemiş bezler sık ​​görülen bir fenomendir.

Boğazın hipertrofisi ve gevşekliği, burun boşluğundan gelen sürekli akıntının bir sonucu olabilir. Balgam, mukoza boğazının florasını biriktirir, kurur ve bozar.

Bu durumda, ebeveynlerin eylemleri çok basit olmalıdır. Burun hijyen ve sanitasyonu. Burnu bir deniz suyu çözeltisiyle yıkayabilirsiniz.

Miralis ve Aqua Maris gibi sıradan salin solüsyonu gibi olabilir.

Isıtma mevsiminde, çocuğun odasında hava nemlendirmesi konusunda endişelenmek gereksiz değildir. Uyku sırasında nemli bir mikro iklim sağlamak özellikle önemlidir.

Bu videoda makalenin konusu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz:

Kuru havalarda, bir çocuğun normal nefes alma ağzını tutması zordur ve ağızdan nefes almaya başlar. Sonuç olarak, bebek boğaz ağrısı ve sabah burun tıkanıklığı hoş olmayan duyguları şikayette bulunacaktır.

Çocuğun vücudunun kendine özgü özelliği göz önüne alındığında, boğazda gevşeklik ve bademciklerin genişlemesi hastalıktan 7 gün sonra bile görülebilir.

Bu çocuklar için normaldir ve bademcikler genişlemişse endişe etmenize gerek yoktur, ancak boğaz ağrısı yoktur.

Bademcik iltihabında artış

Tonsillit oldukça yaygın bir hastalıktır, ancak boğazda keskin bir ağrıya neden olmadığından çoğu kişi varlığından habersizdir.

Bu hastalık palatine bademciklerindeki artışla karakterizedir. Üst solunum yolu enfeksiyonu bakteriyel ve viral olabilir.

Enfeksiyona karşı bir bariyer görevi görürler, ancak düzenli enflamatuar süreçler bu yeteneği azaltır ve enfeksiyon bronşların derinlerine nüfuz eder.

Böyle bir hastalığı ihmal etmeyin, ancak bir kaynağa bakın ve sağlıklı bezlerin işlevselliğini yeniden sağlayın.

Bu hastalığın uygunsuz veya zamansız tedavisi nedeniyle, iltihaplı bademcikler kronik veya akut bademcik iltihabının gelişmesine neden olabilir.

Angina, hem akut bir formun hem de bademciklerin kronik bir hastalığının bir belirtisi olabilir.

Bademcik iltihabı tedavisi

Tonsillit düzenli soğuk algınlığı ile oluşur. Mukozada sık görülen iltihaplanma nedeniyle bademcikler bu durumda artar ve uzun süre kalır.

Ve eğer hasta bir boğazı tedavi edersek, ilaçların etkisi altındaki bademcikler azalmaz. Enflamatuar süreç, bir bütün olarak flora geri yüklendiğinde gerçekleşir.

Mukozada yeni bir enfeksiyon patlamasının önlenmesi zaman ve önleme gerektirir. Sık görülen bir hastalığın nedenini bulmak için, boğazınızdan bir çubukla alabilirsiniz.

Anketin sonucu, sürekli inflamasyonu tetikleyen olası bir enfeksiyon kaynağını tanımlamaya yardımcı olacaktır. Hastalığın nedensel etkisine bağlı olarak, bir tedavi yöntemi reçete edilir.

Boğazın profilaksisi ve sertleşmesi

Mukoza virüs enfeksiyonunun yenilmesi nedeniyle bademciklerin genişlemesi oluştuğunda - ARVI tedavisi gereklidir. Bademcik iltihabı virüsün bertarafı ile geçecektir.

Boğazda belirgin bir ağrı belirtisi yoksa, bademcikler genişlerse, önleme hakkında düşünmeye değer:

 • Burun boşluğunun durulanması;
 • Nazofarenks kuruluğu ile oluşan en ufak bir rahatsızlık ile boğazını durulayın;
 • Sokaktaki soğuk havayı yutmaya çalışmayın;
 • Hipotermiye izin vermeyin;
 • Boynunu bir fularla örtün.

Tabii ki sağlığınıza dikkat etmelisiniz, ancak sık görülen hastalıkları önlemek için adımlar atabilirsiniz.

Sık görülen yıkımlar, azalmış bağışıklık, vücudun patojenlerle bağımsız olarak başa çıkamaması nedeniyle ortaya çıkar.

Videodaki daha fazla bilgi:

Vücudu çevresel değişime adapte etmenin en iyi yolu sertleşiyor. Ancak, adım adım ve adım adım yapılması gerekiyor

Tamamen sağlıklısın:

 • Odadaki havanın sıcaklığını kademeli olarak azaltın;
 • Isıtıcılar kullanmayın;
 • Bir boğazını soğuk suya alıştırmak. Gerekli küçük parçalar, kelimenin tam anlamıyla yarım çay kaşığı. Bu, bezlerdeki kan dolaşımını artıracak ve rejenerasyonu teşvik edecektir.

Bu önlemler bağışıklığı iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Sertleştirme sürecine de lezzetliydi, su yerine dondurma kullanabilirsiniz.

Aşırıya kaçmayın! Küçük porsiyonlarla başlayın. Amaç boğazın soğuğa kademeli bir şekilde eğitimidir.

Bu makaleyi sosyal olarak arkadaşlara anlat. ağlar!

Çocukta büyütülmüş bademcikler - fotoğraf, nedenleri, nasıl tedavi edilir

Bir çocukta büyütülmüş bademcikler birçok ebeveyn için endişelenen yaygın bir sorundur. Bu durumun nedenlerini ortaya koymak için, mümkün olan en kısa zamanda bir doktora görünmeniz gerekir.

Bu semptom, tıbbi müdahale gerektiren ciddi patolojileri gösterebilir. Peki, bademcikler ne olmalı ve onların artışı ile ne yapılmalı?

Patoloji gelişim mekanizması

Bademcikler, zararlı maddelerin vücuda girmesini önleyen bağışıklık sisteminin temel bir öğesidir. Bunun nedeni, virüslerin, mantar mikroorganizmalarının ve bakterilerin mukoza zarlarında birikmesini önleyen spesifik antikorların geliştirilmesinden kaynaklanmaktadır.

Bademciklerin temeli lenfoid dokudır. Palatine kemer arasındalar. Bezler ayrıca dilin tabanında ve nazofarenksde lokalize edilir. Bütün bu unsurlar artma eğilimindedir.

Sürekli ve uzun süreli viral enfeksiyonlar, bademcik iltihabı, sinüzit, adenoidit çocuklarda bağışıklığın zayıflamasına neden olur. Bezler bu tür yüklerle baş edemez. Bu onların artışını kışkırtır. Daha sıklıkla bademcik iltihabı vardır, daha hızlı lenfoid doku büyür. Sadece yeterli ve zamanında tedavi, artış ve iltihaplı odaklarla baş edebilir.

Çoğu zaman, iltihaplı bademcikler bakteriyel mikroorganizmaların enfeksiyonu sonucu oluşur - streptokok ve stafilokoklar. Yapısında bir süre sonra sürekli iltihaplı odaklar ve koruyucu fonksiyonlar azalır. Sonuç olarak, bademciklerin korunmasından ziyade bir kronik enfeksiyon kaynağı haline gelmiştir. Bu bağışıklık ve kalıcı hastalıkların zayıflamasına neden olur.

Bezlerin iltihaplanmasının nedenleri

Genellikle tonsil genişlemesi sık solunum yolu enfeksiyonları ve soğuk algınlığının sonucudur. Bu genellikle, bağışıklığın güçlü bir şekilde zayıflamasına neden olan genel veya lokal hipotermiye bağlıdır.

Patolojinin ana nedenleri şu faktörlerdir:

 • bulaşıcı bir doğanın uzun süreli hastalığı;
 • timusta bir artış;
 • bağışıklık sisteminde konjenital anormallikler;
 • vitamin eksikliği;
 • endokrin patolojileri;
 • anemi;
 • karmaşık somatik hastalıklar;
 • lenfatik-hipoplastik diyatezi;
 • intrauterin enfeksiyon;
 • burun solunumu ile ilgili sorunlar - polip oluşumu, adenoid proliferasyonlar, nazal septumun eğriliğinin sonucu olabilir.

Ek olarak, provoke eden faktörler:

 • alerjik reaksiyonlar;
 • kalıcı bademcik iltihabı;
 • kalıtsal yatkınlık;
 • bebeğin olumsuz yaşam koşulları.

Dereceler ve hastalık tipleri

Çocuklarda bezler çeşitli derecelerde artışa neden olabilir:

 1. İlk aşamaya, farinksin ortası ile ön palatal kemerin kenarları arasındaki boşluğun üçte biri ile bademciklerin doldurulması eşlik eder. Bu aşamada belirgin tezahüratlar eşlik etmemektedir. Gün boyunca, bebek problemsiz nefes alır. Geceleri, belirli ihlaller olabilir - burun solunumu yokluğu, horlama.
 2. Patolojinin ikinci aşamasına, vomerlerin yarısının bademcikler tarafından örtüşmesi eşlik eder. Solunum bozukluğu daha belirgin hale gelir.
 3. Üçüncü aşamada, açlık neredeyse tamamen bezler tarafından kaplıdır. Bebek, yutulduğunda ve nefes aldığında ihlal edildiğinde rahatsız edici hislere sahiptir.
 4. Dördüncü dereceye farengeal lümen tam bir kapanması eşlik eder. Bademcikler çok fazla artar.

Herhangi bir patoloji aşaması bebek için tehlikelidir. Bezler, sürekli bir enfeksiyon odağının varlığında hızla artabilir. Ek olarak, hızla ilerleyen iltihap, komşu organları etkileyebilir. Çoğu zaman, patojenik mikroorganizmalar kana girer. Sonuç olarak, enfeksiyon tüm vücut boyunca yayılır.

Bu nedenle, tedavi hemen başlatılmalıdır. Aksi halde, vücutta tehlikeli değişiklikler riski vardır:

 • anemi;
 • entelektüel gelişimde gecikme;
 • Yanlış bir tıkanıklık oluşumu;
 • Göğüs düzensiz oluşumu.

Çocuklarda bademciklerin büyütme belirtileri

Bademciklerdeki artışın karakteristik tezahürleri şunları içerir:

 • lenfoid doku boyutunun ihlali - bu palpasyon ile tespit edilebilir;
 • yutma fonksiyonunun ihlali;
 • kırmızı mukoza zarları;
 • solunum sistemi çalışmasında rahatsızlıklar;
 • nazofarenkste rahatsızlık;
 • uykusuzluk;
 • sıcaklık göstergelerindeki artış;
 • gevşek bademcikler.

Geniş ve sağlıklı bademciklerin fotoğrafı

Büyümüş bademciklerin nasıl göründüğünü anlamak için fotoğrafı görmelisiniz.

Ama bu sağlıklı bademcikler gibi görünüyor:

Bebeğin genel durumu bozuldu. Bir zayıflığı var, ilgisizlik sinirlilik için yol veriyor. Nadiren değil, sadece burun değil, aynı zamanda ağız solunumu da rahatsız edilir. Ayrıca iştah kaybı da olabilir. Genellikle sıcaklıkta bir artış eşlik eder. Kronik işlem sıcaklıksız gerçekleşebilir.

Gevşek bademciklerin tedavi yöntemleri

Çocuklarda genişlemiş bademciklerin tedavisi patolojinin sebebi göz önüne alınarak yapılmaktadır. Çoğunlukla, bebeklere spesifik antibiyotikler reçete edilir - çoğu zaman makrolidlere tercih edilir. Doz, yaş kategorisine ve vücut ağırlığına bağlı olarak ayrı ayrı seçilir. Remisyon sağlandıktan hemen sonra terapinin seyrinin kesilmesi yasaktır.

Antibiyotik tedavisine ek olarak, tıbbi bitkilerin dekolmanı yardımıyla inhalasyonları durulamak ve uygulamak gereklidir. Ayrıca etkilenen doku antiseptik çözeltiler ile sulamak gerekir.

Doğru seçilmiş tedavi sayesinde, akut inflamasyonu yönetebilir. Kronik patolojide, çocukların durumu izlenmelidir. Bir virüs enfeksiyonunun alevlenmesi sırasında önleyici tedavi uygulanır. Bademciklerin boyutunu düzenlemek için yumuşak yöntemler uygulanır.

Bağışıklık sisteminin çalışması bozulursa, kalp patolojilerinin ve romatizmanın gelişimi, standart yöntemler sonuç vermez. Bu durumda, bir ameliyat müdahalesi belirtilir. Bu, çocuğun gelişimindeki gecikmeden, artan yorgunluktan, zihinsel yeteneklerin bozulmasından kaçınmaya yardımcı olacaktır.

Çocuklarda genişlemiş bezleri nasıl tedavi edilir

Büyümüş bademciklerin tedavisi için geleneksel yöntemler aşağıdakileri içerir:

 1. Antibakteriyel ilaçlar, immünostimulantlar, antiseptik solüsyonlarla durulanır.
 2. Fizyoterapi araçları - ultrason, lazer ve diğer yöntemleri kullanabilir.
 3. Vitamin preparatlarının kullanımı.

Tedavinin başarılı olması için, bu tavsiyelere uyulması gerekmektedir:

 1. Yatağa bağlı kalmak;
 2. birçok alkali içecek tüketin;
 3. püreli yemeği yiyin;
 4. boynunu bir eşarpla sarın.

Etkilenen bölgeyi durulamak için aşağıdakileri kullanabilirsiniz:

 • 1 küçük kaşığı tuz ve soda karıştırın ve bir bardak su ekleyin;
 • 1 küçük kaşık% 3 hidrojen peroksit alır ve bir bardak su ile karıştırın;
 • 40 damla propolis tentürü alın ve 200 ml ılık su ile karıştırın;
 • nane, adaçayı veya papatyadan bir avuç otlar alın ve 500 ml kaynar su ile karıştırın;
 • 2 tablet furatsilina öğütülür ve 200 ml su içinde çözülür.

Durulama günde en az 5 defa yapılmalıdır. Uyuşturucu kullanmadan önce bunu yapın. Bu prosedür sayesinde pürülan içerikler, bakteriyel mikroorganizmalar ve plaktan bademcikler serbest bırakılabilir.

Çocuklar genellikle summa, eritromisin veya azitromisin tavsiye eder. Müstahzarlar bireysel olarak seçilir. Bu, bebeğin vücudunun tolere edilebilirliğinin ve belirli mikroorganizma türlerinin duyarlılığının belirlenmesi temelinde yapılır.

Tedaviyi daha etkili hale getirmek için ünlü çocuk doktoru Komarovsky, çocuğa çok fazla ılık sıvı verilmesini önerir. Mükemmel komposto, meyve suyu, limonlu çay. Gıda nazik olmalıdır. Bebeğin sıvı lapası, püresi çorbaları, az yağlı et suyu vermek en iyisidir.

Yiyecek ve içecekler ılımlı bir sıcaklığa sahip olmalıdır - soğuk ve sıcak yiyecekler yasaktır. Ayrıca vitamin kompleksleri almak için tavsiye edilir. Konservatif tedavi işe yaramazsa, bademcikler çıkarılmalıdır. Bu, bebeğin sonraki enfeksiyonlardan korunmasına yardımcı olacaktır.

Cerrahi tedavi yöntemleri

Operasyonel müdahale, yalnızca konservatif yöntemlerin etkisizliği ile gerçekleştirilir. Radikal önlemler için endikasyonlar şunlardır:

 • kronik inflamasyonun nüks sıklığı yılda 4 defadan fazladır;
 • tehlikeli komplikasyonlar gelişir - poliartrit, kardiyak patolojiler, piyelonefrit.

Diğer durumlarda, 5-6 yılda büyütülmüş bademcikler, normun bir varyantı olarak kabul edilir. Operasyon ihtiyacına dair karar, sadece organ bozulduğunda alınmalıdır.

Bademciklerin çıkarılması lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilir. İkinci seçenek çocuğun ruhuna daha az travmatik olarak kabul edilir.

Birkaç cerrahi müdahale yöntemi vardır. Çıkarılacak dokuların hacmi ve olası sonuçları ile ayırt edilirler. Çocuklar genellikle bu tip operasyonlara atanırlar:

 • radyo dalgası;
 • kriozamorozka;
 • Lazer imha - 10 yaşından büyük hastalar için yapılır;
 • ultrason.

önleme

Sorunları önlemek için şu önerileri izlemelisiniz:

 • hipotermi önlemek;
 • bağışıklığı güçlendirmek;
 • vücudu temperleme;
 • Çocuğun diyetinin zararlı ürün miktarını en aza indirir - menü yararlı ve dengeli olmalıdır;
 • burun ve ağrının aklanmasını gerçekleştirir.

Bademciklerin genişlemesi, ciddi sonuçlara yol açabilecek ciddi bir ihlaldir. Bundan kaçınmak için doktora zamanında başvurmak ve randevularını net bir şekilde izlemek gerekir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazda streptokokların semptomları ve tedavisi nelerdir?

Doğuştan, bir kişi sürekli olarak çevre mikrokozmos ile etkileşime girer. Bakteriler bu dünyanın ana sakinleridir. Ve yapacakları şeylerle yaşamak için yapacak bir şeyimiz yok.

Çocuk spreyine 1-3 yaş arası çocuğa bir boğaz tedavisi

1 yaşından büyük çocuklar için boğaz spreyi çocuk doktoru ile birlikte seçilmeli ve hiçbir şekilde kendi kendine ilaç kullanmamalıdır. Küçük çocuklar, bakteri ve virüslerin etkisine çok duyarlıdır, çoğu kez boğaz ve nazofarenks lezyonu vardır.