Loading

Boğazda bir şey engel olursa - bu ne anlama geliyor?

Genellikle hastalar boğazda bir koma hissinden şikayet ederler ve bu durum çeşitli solunum problemleri ile desteklenir. Böyle bir patolojik durumun gelişmesinin nedenleri, ağızda ve farenkseki kalan gıda parçalarından farklı olarak ve solunum sisteminde malign neoplazmlar ile son bulabilir.

Etkili tedavi amacıyla, boğaz bölgesinde rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olan nedeni bulmak önemlidir. Sadece bir uzman, hastaya boğazda bir şey engellendiğinde ne yapılacağını ve hangi durumlarda kişinin kendi başlarına başa çıkabileceğini söyleyecektir.

Patoloji gelişiminin nedenleri

Boğazda bir şeyin rahatsız edici olduğu hissi çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir.

Boyun, her biri boğazda rahatsızlığa neden olabilen çok sayıda farklı anatomik yapının bulunduğu bölge. Gerçek sebebi tanımlamak için, bir hastanın aynı anda birkaç doktora gitmesi nadir değildir.

Uzmanlar, çocukluk döneminde boğazda hoş olmayan bir his uyandıran bazı faktörleri tanımlarlar:

 • Angina ve enfeksiyöz veya kataral doğanın diğer hastalıkları, genellikle boğazda bir şeyin rahatsızlık duyduğuna dair bir duyguya neden olur. Ek olarak, bu semptom sesin yutulması ve ses kısıklığı sırasında acı görülmesiyle tamamlanmaktadır.
 • Güçlü deneyimler, çok hassas çocukların boğazında rahatsızlığa neden olabilir. Sinir aşırılığının sebebi olmak, kan damarlarının ve kasların spazmlarına neden olan bir baskı ve korku durumunda sürekli bir bulgu olabilir.
 • Sıklıkla, dağın acılı nedeni tiroid bezini etkileyen inflamatuar bir süreçtir. Progresif guatr, kaslarda ve larinkste ciddi bir rahatsızlığa neden olan mekanik basınçlara neden olur.
 • Özofagus etkilendiğinde nadiren boğazda bir yumru ortaya çıkar ve bu patolojik duruma sık sık erimeler ve rahatsızlık hissi eşlik eder. Baharatlı yiyeceklerin alımı mukoza üzerinde güçlü bir tahriş edici etkiye sahiptir ve çocuğa acı verici duyumlara neden olur.

Boğaz ağrısı uzun süre devam ederse, çocuğu kapsamlı bir muayene yapacak ve gerekirse etkili bir tedavi seçecek bir uzmana göstermek gerekir.

Faydalı video - boğazda neden bir "yumru" var:

Yetişkinlerde boğazda bir koma oluşumunu kışkırtan sebepler nelerdir?

 • Travma, bademcik iltihabı ve SARS gibi inflamatuar ve akıntılı hastalıkların ilerlemesi. Bu hastalıkların her birine, bademciklerin, gökyüzünün ve boğazın şişkinliği eşlik eder ve bu da yabancı bir nesne hissinin ortaya çıkmasına neden olur. Hasta her iki taraftaki topakların görünümünü ve hemen her ikisinden de şikayet edebilir. Hoş olmayan duyumlar sadece yutkunma sırasında ortaya çıkabilir, ancak bazen hastada sürekli olarak devam eder ve nefes almada sorunlara neden olur.
 • Farenjit ve larenjit, ses tellerini veya gırtlağı etkileyen kronik inflamatuar bir süreçtir. Yetişkin sadece katı bir koma değil, aynı zamanda konuşmaya başlarken keskin bir acıdan endişe duyuyor. Bu hoş olmayan duyumlar, gece ve gündüz devam eder ve sadece ses tellerinin restorasyonundan sonra kaybolur.
 • Genellikle boğazdaki koma nedeni osteokondroz olur ve bu da kıkırdak ve sinir liflerinin kan damarları ile kademeli deformasyonu ile birlikte olur. Omurgadaki değişiklikleri telafi etmeye çalışırken boyun kaslarının tedrici olarak saptanması, kas spazmlarının gelişmesine neden olur. Tüm bunlar, kalıcı baş dönmesi, baş ağrısı, nefes alma sorunu ve boğazda bir yumru hissi gibi semptomların ortaya çıkmasıyla sonuçlanır.

Boğazda bir şeyin aşağıdaki faktörler tarafından engellendiğini hissetmek için:

 • zor yemek yeme
 • artmış fiziksel aktivite
 • herhangi bir sebeple baskı artışı
 • gastrointestinal sistem patolojisi
 • mide suyunun artan asitliği
 • tiroid bezinin iltihabı
 • sabit stres ve huzursuzluk
 • ruhsal bozukluklar

Aslında, boğazda bir yumru hissinden kurtulmak her zaman mümkün değildir. Bu durum bağımsız bir hastalık olarak kabul edilmez, ancak sadece çeşitli patolojilerin ve komplikasyonların bir belirtisidir. Bu sebeple, boğazda bir şeyin engellendiği duygusu olduğu zaman, bir uzmanı ziyaret etmesi ve kapsamlı bir muayeneye gitmesi önerilir.

Patolojinin semptomatolojisi

Bazen boğazda bir yumru hissi ciddi bir hastalığa işaret edebilir.

Bir uzmanın hastanın durumunu yeterince değerlendirebilmesi ve boğazda hoş olmayan duygulanımlara neden olan nedeni tespit etmesi için, şikayeti doğru bir şekilde formüle etmek gerekir. Hasta, doktora onu neyin rahatsız ettiğini ve hangi belirtilere uyulduğunu söylemelidir.

Boğazda bir yumru göründüğünde, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

 • Boğazda hem gündüz hem de gece sürekli rahatsızlık
 • yanma hissi
 • kafa dönerken ciddi rahatsızlık ve hatta ağrı
 • sıvı gıda yutulurken zorluklar ve ağrı görünümü
 • boğulma ve nefes almada zorluk
 • herhangi bir yutmada acı hissi
 • kas spazmları

Semptomun ne kadar doğru olduğunu, uzmanın daha hızlı bir şekilde patolojinin nedenini oluşturabileceğini anlamak önemlidir.

Hastalığın tedavisi özellikleri

Tedavi teşhise bağlı

Boğazda ek belirtilerle birlikte bir yumru ortaya çıkarsa, doktora başvurmalısınız. Muayene ve teşhisten sonra doktor etkili bir tedavi seçecektir.

Böyle bir durumda, sadece istenen sonucu getiremediği için hastanın durumunu daha da kötüleştirdiği için, kişinin kendi kendine ilaç tedavisi ile uğraşmaması gerekir.

Bir doktora gitme fırsatının yokluğunda, yakın gelecekte aşağıdaki önlemler önerilmektedir:

 • ilaç almayı reddeder, ancak sadece hastanın hayatına bir tehdit oluşturmazsa
 • odayı havalandırmak için mümkün olduğunca sık, çünkü kuru, kirli hava boğazda terlemeye neden olabilir
 • Büyük miktarda bilgi ile çalışırken, mümkün olduğunca sık molalar almalısınız.
 • Hoş olmayan bir semptomu ortadan kaldırmak için lolipop veya sprey satın almasına izin verilir, ancak kötüye kullanılmaz.

Tedavi için larenjit tanısı konduğunda, yaklaşık bir ay sürebilir ve osteokondrozun ortadan kaldırılması 2 yıla kadar sürebilir.

Özel tedaviye ek olarak, hastalığa neden olan etkene bağlı olarak, aşağıdaki önlemler alınır:

 • Asitli, çok sıcak ve soğuk yiyecekleri yemeyi reddetmekle belirli bir diyete uyum. Mukoza üzerinde tahriş edici bir etkiye sahiptir ve yemek borusunun sıkışmasına neden olurlar.
 • Enflamatuar bir doğaya ait patolojileri teşhis ederken, bademciklerin sürekli yıkanması, boğazın durulanması gerekir. Bu işlemlerin yardımı ile yutmayı önleyen mekanik oluşumdan kurtulmak mümkündür.
 • Odada kuru havada onun nemlendirici için özel makineler kullanılması önerilir. en uygun yolu ısı kaynaklarının yakınında soda ile gemilerin konumu olarak kabul edilir.

Boğazda koma nedenleri zihinsel travma ve bozukluklar olan hastaların tedavisini organize etmek çok daha zordur.

Hastalığa karşı geleneksel tıp

Durulama, çeşitli boğaz rahatsızlıkları için en iyi tedavilerden biridir.

Boğazdaki hoş olmayan hisleri ortadan kaldırmak için, geleneksel tıbbın tariflerini kullanabilirsiniz.

Rahatsızlıktan kurtulmak için aşağıdaki bitkileri kullanabilirsiniz:

 • Eşsiz bitkilerden biri, boğazın çeşitli patolojilerini tedavi etmek için sıklıkla kullanılan adaçayıdır. Boğazda koma nedeninin soğuk algınlığı olması durumunda, bitki çay şeklinde demlenip biraz ısrar ederek boğazını durdurabilir.
 • Anti-enflamatuar özellikleri papatya gibi bir bitkiye sahiptir, bu sayede boğazda terleme ve rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Bu, 20 ml bal ekleyerek, papatya çayı yardımı ile yapılabilir. Böyle bir içecek, irrigasyonun etkisini azaltan farinksin mukozası üzerinde bir zarflama etkisine sahiptir. Papatya hem çay hazırlama hem de bir boğaz durulama için kullanılabilir.
 • Porsuk yağ, boğazda koma ve rahatsızlık hissetmek için iyi bir ilaç olarak kabul edilir. Tedavi için 1: 1 oranında limon suyu ile karıştırılır, ardından günde birkaç kez 5 ml alınır.
 • Boğazda bir koma rahatsızlığı ve hissi ortadan kaldırmak için basit ve etkili bir araç, tuzlu çözeltiler olarak kabul edilir. Tuzu 5 gram zerdeçalla karıştırarak bu karışıma ılık su dökün. Elde edilen kütle homojen bir kıvama getirilir ve boğazı durulamak için kullanılır.
 • Ahududu ile çiçek salkımını veya yapraklarını, çay ya da gargara için bir kaynatma şeklinde biratarak kullanabilirsiniz.
 • Kiraz suyunun 1-2 çay kaşığı bal ile karıştırılması ve 40-45 dereceye kadar ısıtılması tavsiye edilir. Hazırlanan tıbbi ürün, gün içinde herhangi bir miktarda sarhoş olabilir.

Boğazda rahatsızlık ve koma hissi bağımsız bir hastalık değildir, ancak herhangi bir patolojinin insan vücudunda bir ilerlemeyi işaret edebilir. Zamanında bir uzmana hitap etmek, gelişimin erken bir aşamasında hastalığı tanımlamaya ve etkili tedaviyi gerçekleştirmeye yardımcı olacaktır.

Yabancı bir nesne boğazda sıkışmışsa ne yapmalı?

Makalenin içeriği

Yaygın nedenleri

Boğazda yabancı bir cisim hissi doğrudan sindirim sürecinde görünebilir. Bu durumda, en olası neden boğazda sıkışmış bir yiyecek parçasıdır. Boğazda boğulmak kuru veya yetersiz çiğnenmiş yiyecekler olabilir. Ayrıca, meyve ve sebzelerin kabuklu, tohumlu, çok küçük tohumlu balıkların kullanımı, yabancı bir cismin boğazda sıkışmış olma hissini artırır. Bu durumda, sıklıkla eşlik eden semptomlar vardır:

 • öksürük;
 • Boğazda Zulüm;
 • nazofarenkste ağrı;
 • mide bulantısı ve kusma.

İlk yardım olarak, çok miktarda sıvı içmeniz veya sıkışmış nesneyi daha kaba yiyecekler ile itmeniz önerilir. Bu gibi durumlarda yoğurt veya kefir gibi viskoz ürünlerin kullanılması tavsiye edilir. Boğazda dikiş yapmak ve rahatsızlığa neden olmak da sıkışmış bir kemik olabilir, bu durumda cımbızları çıkarmak için kullanılır. Yukarıdaki öneriler olumlu sonuç vermezse, yardım için bir uzmana başvurmalısınız.

Çoğunlukla çocukluk döneminde çeşitli nesnelerin yutulması vakaları vardır. Çocuklar herşeyi tadabilir, bu nedenle küçük oyuncaklar, ev eşyaları, ilaçlar ve benzerleri çocuğun boğazına yapışabilir. Bununla birlikte, yetişkinlerde de, boğazda bir şeyin sıkışmış olduğu hissi, örneğin, terzi genellikle dudaklarını tutan iğneler veya iğneler tarafından alınabilir. Eğer benzer bir şey boğaza ulaşırsa, yabancı bir nesneyi kendiniz çıkarmaya çalışabilirsiniz, eğer ortaya çıkmazsa - bir doktora başvurun. Tıbbi yardım ile geciktiremezseniz:

 • boğazda yakalanan nesne nefes almayı engeller;
 • Boğazda bir iğne veya keskin bir iğne sıkışmış;
 • Toksik bir nesne örneğin bir pil veya tablet gibi boğaza girdi;
 • Yabancı bir nesne olarak bir çift veya daha fazla mıknatıs.

Duygu başlangıcının en sık nedenleri arasında, bir şey sıkışmış gibi, kusmuk yayılır. Midenin içerdiği asidik ortamla birlikte irritasyonun yanı sıra küçük gıda parçaları, sıklıkla boğazda sıkışmış bir şeyin hissine neden olur. Bu durumda, biraz gazlı bir sıvı, bir soda çözeltisi ile gargara yanı sıra, hızla hoş olmayan bir semptomu ortadan kaldırır.

Birçok insan için tabletleri yutmak çoğu zaman bir sorun haline gelir. Bu durumda, boğazda bir şeyin sıkışmış olduğu hissi şunlardan kaynaklanır:

 • tableti yutmak için yetersiz miktarda sıvı;
 • çok büyük bir ilaç;
 • Çok sindirim sürecinin sinirlilik ve korku.

Bazen bir hap veya kapsül o kadar büyüktür ki bir kişi yutma korkusu yaşar, bu da nazofarenksin kaslarında spazm oluşturmasına ve durumu daha da kötüleştirmesine neden olur.

Önemli! Farinks yeterince nemlendirilmemiş veya tablet su olmadan yutulduğunda ilaç larinkste sıkışabilir.

Bu nedenle, birçok ilaca yönelik talimatlarda bile, kullanımları için önerileri karşılayabilirsiniz. Bu nedenle, bazı tabletler önceden yutulurken, diğerleri önceden parçalara ayrılabilir, çiğnenebilir veya toz haline getirilebilir. Bu durumda hoş olmayan bir semptomdan kurtulmak için, özofagus boyunca hapı çok fazla sıvı ile yıkayarak, hapı daha fazla itmeye çalışmak gerekir.

Yabancı madde hissi nedenleri

Çoğu zaman yabancı bir nesnenin varlığı yanıltıcıdır. Kişi, boğazda bir şeyin sıkıştığını hissederken, gerçekte boğazda yabancı nesneler yoktur. Yabancı bir cisme neden olan ana sebepler arasında:

 • nazofarenksin viral ve bakteriyel enfeksiyonları;
 • alerjik reaksiyonlar;
 • Sindirim sistemi problemleri;
 • omurga patolojisi, özellikle servikal omurga;
 • tiroid ile ilgili sorunlar;
 • nörolojik bozukluklar;
 • obezite;
 • vetovasküler distoni;
 • ilaç aldıktan sonra komplikasyonlar.

Yaygın bir bulaşıcı hastalık yabancı madde hissine neden olabilir. Sıklıkla nazofarenks hastalıklarında, mukoza hissi ile birlikte iltihaplı bir süreç vardır, pürülan kaplama, depresyon hissine neden olur.

Patates bademcikleri sık görülen hastalıkların bir sonucu olarak ya da bir yabancı madde hissine ve aynı zamanda yiyecek ve tükürüğün yutulmasında zorlukların ortaya çıkmasına neden olan kronik hastalıkların bir zemini ile artabilir.

Alerjik reaksiyonlar boğazda yanma ve boğulmaya neden olabilir ve bu da sıklıkla yabancı bir cismin varlığına dair izlenim yaratır.

sıkışmış ve boğaz transfer stres, sinir duyguları, depresyon, anksiyete ve yüksek kaygı sonucunda psiko-duygusal aşırı bir sonucu olarak oluşabilir hissetmek. Bu nahoş duygu kendiliğinden ortaya çıkıyor ve kayboluyor. Bu durumda, sıkıştırma ve ağrı hissi boğazın tamamını etkilemeyebilir, ancak örneğin sadece sağa veya sola lokalize olabilir. Tam bir sakinliğin ardından semptomlar kaybolur, bu arada sarhoş sudan sonra ve boğazda durulama hissi bile geçmez.

Eğer güçlü bir sinir şoku geçirdikten sonra, bir kişi boğazda yabancı bir nesne hissi yaşarsa, bir nörologdan yardım almak gerekir.

Sindirim sistemi ile çalışma konusundaki sorunlar da boğaz ağrısına neden olabilir. Bu durumda, patolojiye eşlik edebilir:

 • özofagusta yanma hissi;
 • püskürtme;
 • midede ağrı;
 • sindirim bozukluğu.

Eğer boğazda yabancı bir cisim hissi bu semptomlara eşlik ederse, çoğu zaman hastaya bir fıtık, gastroözofageal reflü, özofageal patoloji teşhisi konur. Aksine, bazen, endoskopik inceleme gibi teşhis prosedürleri, boğaz ağrısının hissedildiği mikrotravmalara neden olabilir. Bu durumda tedaviye gerek yoktur, iyileşme dışarıdan yardım olmadan gerçekleşir.

Larinks, farinks veya özofagusu etkileyen kanserli tümörler, farinkste rahatsızlığa neden olarak ağrıya, terlemeye, yabancı madde hissine neden olurlar. Hasta yutma güçlüğü çekiyor. Bu durumda yardım için bir onkologa danışmanız gerekir.

Önemli! Basınç, antialerjik ilaçların yanı sıra diğer ilaçların azaltılması için bazı araçlar boğazda yabancı bir nesne hissini uyarabilir.

Tanı ve tedavi

Boğazda bir sıkıştırma hissine neden olan gerçek sebebi belirlemek için bir terapiste danışmanız gerekir. Muayeneden sonra, doktor teşhis edebilir, ancak, örneğin, bir nörolog, onkolog, cerrah, gastroenterolog, endokrinolog ve diğerleri gibi diğer uzmanlara danışmak gerekir. Genel bir muayeneye ek olarak, genellikle bir dizi ek tanılama prosedürünün uygulanması gereklidir:

 • Kan ve idrarın klinik analizini, hormon analizini geçmek;
 • tiroid ve özofagusun ultrason muayenesi;
 • servikal vertebranın röntgenografisi, manyetik rezonans görüntüleme ve bilgisayarlı tomografisi.

Sadece kapsamlı bir incelemeden sonra, doktor doğru tanı koyabilecek ve etkili bir tedavi önerecektir.

Bir kişinin boğazda yabancı bir nesnenin varlığının hissiyatından kurtulmasına yardım etmek için ne yapabilirim? Doğru çözüm, hoş olmayan bir semptoma neden olan sebebi ortadan kaldırmaktır.

Hoş olmayan bir duygunun nedeni bulaşıcı hastalıklar ise, o zaman hastalığa neden olan virüsle savaşmayı amaçlayan tıbbi tedavi hemen başlatılmalıdır. Bakteri enfeksiyonları durumunda, aşağıdakileri kullanarak karmaşık bir tedavi reçete edilir:

 • antibiyotikler;
 • genellikle ibuprofen veya parasetamole dayanan sıcaklığı düşürmek için ilaçlar;
 • antiseptik araçlarla durulama: furakilin, soda-tuz çözeltisi, papatya ile kaynatma çözeltisi.

Nörolojik bozuklukların tedavisi şu şekildedir:

 • uyku ve uyanıklığın normalleşmesi;
 • Strese neden olan durumların ortadan kaldırılması;
 • antidepresan kullanımı ile ilaç tedavisi.

Tiroid bezindeki problemleri tanımlarsanız, boğazda sdavlennosti hissi, vücuttaki iyot eksikliğinin bir sonucu olabilir. Bu durumda, bezin normalleşmesi için, hormon tedavisinin yanı sıra iyot preparatları, eksikliğini gidermek için kullanılır.

Servikal omurganın osteokondrozisi de tıbbi tedavi gerektirir, ancak genellikle sadece bu terapi sınırlı değildir. Bu, hastanın akupunktur, masaj gibi bir dizi ek prosedür gerçekleştirmesi gerektiğinde geçerlidir.

Hasta boğazda yabancı bir cisim varlığının yanıltıcı bir algısını deneyimliyorsa, semptomun ortadan kaldırılması sadece neden olan sonucu ortadan kaldırabilir. Eğer tahammül edemiyoruz Ancak, bu tür antiseptik boğaz spreyleri ile durulayın otlar kaynatma (papatya, nergis), sıcak içecekler (nane çayı, suyu Motherwort), sulama olarak dikkat dağıtıcı prosedürleri kullanabilirsiniz.

Boğazda bir şeyin engellendiği duygusu: Bu ne anlama geliyor?

Kafadaki bir şişlik hissi veya farengeal globule, kulak burun boğazına hitap eden oldukça yaygın bir şikayettir. Ve rahatsızlık derecesi "yutmayı önleyen bir şey" ten "nefes almak için hiçbir şey" e kadar değişir. tıbbi istatistik yaklaşık 45 en az bir kez hayatında eşit hem kadın ve erkekler için insanların% tatsız bir belirti ile yakalar ve boğazıma bir şey bütün hayat faaliyetleri oldukça etkisi müdahale duygu göre. Bazen boğazın acımadığı, sadece bir tarafa, sağa veya sola müdahale ettiği ve boğazınızı temizlemek istediğinizde olur.

nedenleri

Boyun bölgesinde birçok anatomik yapı vardır: omurga, ana damarlar, sinir pleksusu, solunum yolu, kaslar, tiroid ve paratiroid bezleri. Bu yapılardan herhangi biri rahatsızlık görünümünü kışkırtabilir. Hastalığın gerçek nedenini belirlemek için, bazen hasta 5 doktor tarafından muayene edilmelidir.

Şikayet formüle etmeye değer:

 • sürekli duyum - gün boyunca ve bazen geceleri gözlemlenir;
 • yanan;
 • başını döndürürken rahatsızlık veya ağrı;
 • herhangi bir yutmada ağrı;
 • katı gıdaları yuturken rahatsızlık;
 • sıvı gıda yutulurken zorluk ve acı - eğer bu fark varsa, doktora dan bahsetmek gerekir;
 • boğulma;
 • nefes alma zorluğu;
 • ekshalasyonda rahatsızlık;
 • kas spazmları - boğazınızda elinizin ağırlık hissi genellikle rahatlama getirir;

Boğaz kanalı dilatasyonu

Bir semptomun ne kadar doğru bir şekilde tarif edildiği doğruysa, gerçeği ortaya çıkarmak o kadar kolay olur. Ne yazık ki, bu tür bilgileri küçük hastalardan alma imkanı yoktur, bu nedenle burada ebeveynlerin gözlem ve dikkati önemlidir.

Ek olarak, semptomların başlangıcının zamanlaması da hastalığın en olası nedenini gösterebilir. Hoş olmayan bir duyumu göz ardı etmek gerekli değildir: semptomun kendisi herhangi bir özel rahatsızlığa yol açmasa bile, çoğu zaman sadece boğazda bir yumru hissi ile ifade edilen diğer bazı daha ciddi rahatsızlıkların bir belirtisidir.

çocuklar

Çocuklarda boğazdaki topakların ortaya çıkmasının nedenleri yetişkinlerden biraz daha azdır. Neyse ki, midenin patoloji ve çocuklarda yemek borusu ile ilişkili hastalık çok daha seyrek meydana gelir ve böyle bir genç yaşta bel ağrısı, mümkün değildir boğazında boğaz ağrısı sonra müdahale ediyormuş şekildedir.

 • Anjina ve diğer inflamatuar hastalıklar hem soğuk hem de bulaşıcı olanlara sıklıkla boğazda bir şişlik hissi, ağrılı yutma ve ses kısıklığı eşlik eder. Angina semptomların stabilitesinde diğerlerinden farklıdır: sıcak içecek ve durulama hemen hemen hiç sonuç vermez. Bu durumda, antibiyotiksiz tedavi boştur. Sıcak veya en az soğuk içecek zorunludur. Çocuğun vücudunun kurumasına izin vermemesi çok önemlidir. Eğer çocuk “doğru” - tereyağı, ballı çay ile - içmeyi reddederse, sevdiği şeyi pişirmek ve bir samanla içmeyi teklif etmek gerekir. Bu içme yöntemiyle, boynun kasları hafifçe gevşer ve bebeği yutmak daha kolay olacaktır.

Angina ile boğazda vajinal kompres nasıl yapılır, makaleyi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Fotoğrafta - Angina

Boğaz tedavisi için hangi antibiyotikler, yutulduğunda ağrılı olduğunda, bu makaleden öğrenebilirsiniz.

Her halükarda, en azından bir çocuk doktoruna danışmak gereklidir. Çocuk hastalıklarının kendi başlarına geçmesine izin veremezsiniz.

Yetişkinlerde

 • En bariz nedenleri enflamatuar veya kataral hastalıklardır - SARS, boğaz ağrısı, tracheitis. Bu rahatsızlıklardan herhangi biri boğazın şişmesine, bademciklere, gökyüzünün üst kısmına ve hepsinin de yabancı cisim hissine neden olur. Ve bir yumru hem bir taraftan hem de her ikisinden de hissedilebilir. Hastalığın ciddiyetine bağlı olarak, rahatsızlık sadece yutulduğunda kendini gösterebilir ve sürekli olarak hissedilebilir ve normal nefes almayı zorlaştırır. Kural olarak, altta yatan hastalığın tedavisi ile birlikte, faringeal globun semptomları kaybolur.

Bu yazıda, anginada klorheksidin ile boğaz nasıl durulacağı belirtilir.

 • Larenjit ve farenjit - vokal kordların veya larinksin kronik iltihaplanması daha az sıklıkta meydana gelmez. Buradaki yumru sadece katı değil, genellikle keskin hissedilir, konuşmaya çalışırken boğazda gerçekten acıyor. Bu tür rahatsızlık gece ve gündüz devam eder, yutma ile artmaz ve sadece ses tellerinin restorasyonundan sonra kaybolur.
 • osteochondrosis - İlk bakışta boğazda bir yumru ile bağlanmak zor bir hastalıktır. Bununla birlikte, semptomun ortaya çıkmasının en yaygın nedeni budur. 18-25 yıldan başlayarak, intervertebral disklerin elastikiyeti ve kalınlığı azalır ve osteokondroz oluşmaya başlar. Yavaş yavaş, kıkırdağın deformasyonu sinir liflerinin ve kan damarlarının sıkışmasına yol açar. Kas spazmları vardır, çünkü omurgadaki değişiklikleri telafi etmek için boyun kasları sürekli gerginlik gösterir. Tüm bunlar baş ağrılarına, baş dönmesine, hareket zorluğuna ve elbette boğazda bir yumru görünmesine yol açar.
 • Boğazda bir şeyin hissi sürekli olarak ortaya çıkmaz, ancak damarlar ve kaslar üzerinde ek bir yük ile ilişkili bazı süreçler sırasında katı yiyecekleri yutmak, fiziksel aktivite, herhangi bir nedenden dolayı artan baskı. Faringeal beze kas spazmı eşlik ediyorsa, özellikle inspirasyonda nefes almada zorluk hissedilir.
 • Boyundaki sürekli hoş olmayan duyumların ikinci en yaygın nedeni mide ve yemek borusu hastalıkları ve patolojileridir. Tıbbi istatistiklere göre, 25 yaşından büyük insanlarda yüzeyel gastrit normalden daha yaygındır.
 • Mide suyunun asitliğini artırarak hastalığa eşlik etmek. Özofagusa salındığında, meyve suyu organın duvarlarını yakar. Bu inflamasyona ve buna bağlı olarak kas ve kan damarlarının spazmına neden olur. Sonuç olarak, boğazda, özellikle yemek yedikten sonra güçlü bir yanma hissi vardır. Genellikle boğazdaki rahatsızlık, sternum ve mide ekşimesinin ardındaki ağırlık hissi ile birlikte olur.Enofageal tutulum diğer rahatsızlıklardan kaynaklanır - kas spazmları, yara izleri. Bu gibi durumlarda, geğirme sık görülür, çünkü yiyecekler mide engelleri nedeniyle giremez.
 • Tiroid bezinin iltihabı ayrıca bu tür bir duyumla eşlik eder. Nodüler veya dağınık guatr çevreleyen dokuları sıkıştırır ve rahatsızlık yaratabilir, ancak zorunlu olmayabilir. Kural olarak, bir yumru hissi ve nefes almada güçlük, yetişkinin norm ile kıyaslandığında 5-10 katı büyüdüğü zaman bir yetişkinde kendini gösterir. Bununla birlikte, bezin pozisyonu yanlış ise, belirtiler daha erken ortaya çıkar.
 • Stres, şiddetli heyecan herhangi bir nedenden dolayı sık sık dahil olmak üzere, kas spazmı, ve boyunda. Böyle bir semptom uygun olarak adlandırıldı - histerik com. Ancak, yabancı bir cismin boğazda ya da boğulma hissi, heyecandan daha uzun sürer - birkaç saate kadar. Rahatlatıcılar tarafından rahatsızlık hissedin. Bununla birlikte, mevcut tedavi çok daha kapsamlı olmalıdır.
 • Ruhsal bozukluklar, Özellikle depresyon, vücudun bazı bölgelerinde ağrıya neden olur. Kural olarak, bu alanlar zaten zayıflamış olan bir "zayıf bağlantı" dır.

Bir yandan kulak ve boğaz ağrırsa ne yapmalı, makaleden öğrenebilirsiniz.

Yani, dalgalarla veya derin bir depresyon durumunda, şiddetli bronşit veya astım, insanlar kesinlikle boyun kaslarının bronşların disfonksiyon ve spazm ile, ancak, ilişkili boğulma, hissedecektir. Hastanın - inhalerlerin kullandığı alışılmış ilaçlar zayıftır, bu da sadece depresif durumu şiddetlendirir.

Boğazdaki yumrudan kurtulmak her zaman mümkün değildir. Bu bir hastalığın kendisi değil, sadece birkaç rahatsızlık belirtisidir, bu yüzden bir uzmana bakmadan ve danışmanlık yapmadan iyileşmek zordur.

Ne yapmalı? Yutulduğunda boğaz ağrıyorsa, bu makalede belirtilmektedir.

Ne yapmalı

Boğaz ağrısı nasıl giderilir? Eğer boğazda bir yumru, belirgin semptomlarla ortaya çıkarsa, örneğin, anjina, bademcik ve lenf düğümlerinin genişlemesi Tanıda şüphesiz bırakır, sonra tedavi uygundur. Semptom diğerleriyle birlikte ortadan kaybolur ve bir kural olarak artık rahatsız olmaz.

Hangi tedavi en iyisidir, ne zaman inatçı boğaz ve kuru öksürük, makaleden öğrenebilirsiniz.

Hastalığın doğası hakkında açık bir belirti yoksa, hastalığın gerçek nedenini belirlemek çok daha zordur. Bu durumda, kapsamlı bir ön inceleme gerekli olacaktır. Hem yetişkinleri hem de çocukları ilgilendirir.

 • Terapist veya çocuk doktoru hastanın şikayetlerini analiz eder, boğazın birincil muayenesini yapar, ayrıca submandibular ve servikal lenf nodları olan tiroid bezidir.
 • Bademcik iltihabı veya tiroid bezinde artış varsa, bir KBB doktoru veya bir endokrin uzmanı olan bir uzmanla konsültasyon önerilmektedir. Ankette bir endoskop, bir laringoskop, bir nazofarenksin roentgenogramı gerekli olabilir.
 • Eğer boğaz iltihabı, vokal kordlar, tiroid bezi dışlanırsa, bir gastroenterolog ve nörolog incelenmelidir.

Özellikle çocukların söz konusu olduğu durumlarda hastanın duygusal durumuna dikkat edin. Bir yetişkin veya bir çocuk, stres veya depresyonun belirgin belirtilerini gösterirse, o zaman tedavi, rahatsızlığın gerçek nedenini belirleyen ve ortadan kaldıran psikoterapi gerektirir.

Bu yazıda, halk ilaçları anjina ile boğulmaktan daha endikedir.

Tanı doğrulandığında, uzman uygun tedaviyi reçete edecektir. Tıbbi tavsiyelere uyun, titiz davranmalı ve sabrınız olmalıdır. Larenjit tedavisi için bir ay sürecekse, o zaman hala kıkırdak doku geri yüklemek mümkün ise, osteokondrozu ortadan kaldırmak için en az 2 yıl.

Tedaviden başka hastanın durumunu rahatlatmak için başka önlemler alınmakta:

 • diyet - Keskin, asitli yiyecekleri, çok sıcak ve soğuk yiyecekleri hariç tutun. Mukozayı tahriş eder ve yemek borusunun sıkışmasını provoke eder;
 • inflamatuar hastalıklar ile bademcikler zorunlu periyodik yıkama, gargara, çünkü bu prosedürler yutmaya gerçekten müdahale eden mekanik oluşumları kaldırabilir;
 • hava nemlendirme - kuru hava mukoza zarını kuvvetli bir şekilde tahriş eder. Nemlendirme için, özel aparatların kullanılması tavsiye edilir, ancak çok daha fazla erişilebilirlik, geniş kapların, su kaynağına yakın bir yerde yerleştirilmesidir;
 • havalandırma - Düşük bir oksijen seviyesi sinir sistemi ve kan damarları üzerinde baskılayıcı bir etkiye sahiptir ve bu, tüm acı verici semptomları hemen şiddetlendirir.

Bu yazıda farenjit ile boğaz nasıl tedavi edeceğini öğrenebilirsiniz.

En zor şey, zihinsel travma ve bozukluklarla hastaların iyileşmesini sağlamaktır. Sonuçta, en önemli şey, bir güvenlik duygusu yaratmaktır. Çocuğunu ciddi şekilde kısıtlamaya alışmış olan ve hastalığa neden olan yasaklar olduğunu öğrenen bir ebeveyn, olağan senaryoyu terk etmek zordur. Ancak, bu gereklidir.

Bir histerik com tanısı da düşüncesizce ihmal edilmemelidir. Spazmodik boğaz sadece sinir bozukluğunun bir belirtisidir, nedeni daha derin ve daha ciddi ve ciddi sinir ve zihinsel hastalıklara yol açabilir.

Bu makalede, kavundan sonra neden bir boğaz ağrısının olduğu gösterilmektedir.

Boğazda yabancı bir cisim hissi sadece kendi başına hoş olmayan bir fenomen değildir. Semptom stabil ise ve sıcak bir içecek veya bitki özü bu durumu rahatlatmazsa, bazı gizli rahatsızlıkların göstergesidir. Bu nedenle, doğru tanı ve tedavi kurulumu tüm ciddiyetle birlikte alınmalıdır.

Boğazda nahoş hisseler

Hastaların doktorlara başvurdukları nadir bir problem değil, bir kişinin boğazındaki bir şey tarafından engellendiğine dair bir şikayetlerdir. Değişen yoğunluk derecelerindeki rahatsızlık hissi, nefes almanıza, uyumaya, yemek yememenize ve su içmenize izin vermez. Bazıları, özellikle duygusal ve hassas hastalar, kendi başlarına problemle nasıl başa çıkacaklarını bilmeden, aktif olarak panik yapmaya başlarlar.

Her şeyden önce, hoş olmayan bir sendromdan kurtulmak için, ortaya çıkışının nedenini bulmanız gerekir ve daha sonra, hastalığın etiyolojisine dayanarak, gerekli tedaviyi seçin. Boğazda bir "yumru" hissi tamamen uzman bir uzman tarafından kurulabilen tamamen farklı nedenlerle ortaya çıkabilir.

Problemin özü

Boğazda garip bir şey var, sanki orada sıkışmış yabancı bir nesne varmış gibi - duygu son derece tatsız. Çoğunlukla, çiğneme ve yiyecek, uyku veya aktif fiziksel aktivitenin yutulması sırasında artar.

Bu rahatsızlık sadece yeterince açıklanır - boğaz dokusunun bir kısmı şişer, büyüklüğü artar ve gırtlak girişini engeller, bu nedenle hava eksikliği hissi, sıkışmış bir nesne ve yiyecek ve içecekleri yutmakta güçlük çeker. Genellikle rahatsızlık verici bir duygu ağrılılıkla birlikte olmaz, bu nedenle hasta neden oluştuğunu bağımsız olarak hayal edemez.

Bu durum, vücutta bir başarısızlığı gösterir ve boğazda bir yumru gibi bir işaret tek olabilir veya diğer şikayetler ile birlikte olabilir. Birçok kişi belirsiz bir şekilde ortaya çıkan problemlere tepki vermeye başlıyor, tıbbi ansiklopedileri okuyor, yeni semptomlar buluyor ve korkunç tanılar koyuyor.

Bu tarz taktikleri kötü sağlık, panik ataklar ve ciddi sinir bozukluklarına yol açabilir, bu nedenle öz-tanı çok büyük ölçüde engellenir. Hemen bir doktora başvurmak gerektiğinde:

 • gırtlakta sürekli hissedilen bir yumru, yiyecek ve suyun yutulmasını önler, huzur içinde uyumanıza ve günlük şeyleri yapmanıza izin vermez;
 • Sıkma hissine ek olarak, hasta, topak bölgesinde yanma, ağrı ve şişlikten şikayet eder;
 • Solunum sisteminin çalışmasında, nefes darlığı ve oksijen eksikliği ile birlikte keskin bir bozulma vardır;
 • derin nefes alma sırasında keskin ağrının görünümü, vücudun bitişik kısımlarına ışınlar;
 • boğazda hoş olmayan bir duyum, ağız mukus zarlarının sabit bir kuruluğu ile takviye edilir, semptom büyük miktarda su içtikten sonra bile geçmez;
 • Hastalık baş ağrısı, bulantı, ateş, ateş ve diğer tehlikeli semptomların bir arka planında ortaya çıkar.

Yabancı bir cismin, gırtlağın içindeki hissini görmezden gelmek ve zamansız olarak tıbbi yardım almak, ciddi sonuçlara yol açabilir ve bulaşıcı ve cerrahi patolojilerde, hatta ölüme bile yol açabilir.

Olası nedenler

herhangi tatsız bir olay veya stresli durumdan öncesinde, ister gündüz rahatsızlık artar hangi zamanında hangi şartlarda önce boğazında hoş olmayan bir his vardı ne kadar, - Yukarıdaki şikayetler ile doktora için, hasta açıkça uzman sorulara cevap vermek zorundadır.

Bu rahatsızlığın psikosomatik doğası, stres, sinirsel aşırı yüklenme, işte ve ailede yaşanan sorunlar nedeniyle hastalar için giderek daha yaygın hale gelmiştir. Bu taraftan hastanın herhangi bir şikayeti yoksa, belki de diğer organ ve sistemlerin hastalıklarında yatan nedenleri vardır. Başlıca provoke edici faktörleri daha ayrıntılı olarak ele almak gerekir.

Catarrhal hastalıkları

Laringeal kaviteyi etkileyen bakteriyel ve viral enfeksiyonlar, boğazın içindeki yabancı bir cismin ciddi rahatsızlığına ve hissine yol açabilir. Bu tür hastalıklar şunlardır:

 • bademcik iltihabı (bademcik iltihabı);
 • larenjitin;
 • boğaz ağrısı;
 • soluk borusu iltihabı.

Bu nedenle, boğaz ağrısı bir veya iki taraflı olabilir ve lezyon bölgesinde rahatsızlık yaratabilir.

Hastalığın şiddetli aşaması, sadece yemi yutmakla kalmaz, aynı zamanda tükürük, su ve hatta normal olarak konuşamaz. Birçok hasta mukus dokusunun şişmesi ve bademciklerin yüzeyinde pürülan birikintilerin birikmesi nedeniyle solunum problemlerinden şikayetçidir.

Viral ve bakteriyel enfeksiyonlar sıklıkla boğazda bir şişlik hissine neden olur ve hastanın durumu ağrılıdır, rahatsızlık ilaç aldıktan sonra bile gitmez. Bu aşamada, ana eylem, patojenin türünü ve yeterli tedaviyi belirlemek için doktora zamanında bir çağrıdır.

Birçok hasta, alerjik reaksiyonların kataral hastalıkları ile karıştırır, bu yüzden ARVI uzun ve başarısız bir şekilde tedavi edebilirler, sorunun gerçek etyolojisini bilmeden patolojiyi başlatırlar. Bunu önlemek için, rahatsız edici semptomların başlangıcından hemen sonra, özellikle üst üste üç günden fazla süren bir doktor görmeniz gerekir.

Tiroid bezinin patolojileri

Boğazda hoş olmayan hislere neden olabilen tiroid bezinin hastalıkları arasında aşağıdakiler ayırt edilir:

 • Bezin dokularındaki benign neoplazmalar, örneğin, loblardan birinin adenoması;
 • malign neoplazmlar - herhangi bir aşamada kanser;
 • tiroidit - inflamasyon, parankim tiroid sürecinde heyecanlı;
 • diffüz veya toksik guatr - vücutta iyot kronik kıtlığının etkileri.

Bu patolojilerin Her tehlikeli sonuçları önlemek amacıyla hemen muayene endokrinolog, dikkatli tanı ve algılama gerektirir. Boğazdaki rahatsızlığın tiroid bezindeki sorunlardan kaynaklandığını gösteren bir işaret, diğer semptomların eşlik etmediği boğazda bir yumru hissidir.

Topak yutma gıda ve su ile müdahale etmeyen, sadece kanser nedeniyle artmasından dolayı solunum problemleri oluşturur ve (şiddetli vakalarda, bu rakamlar% 75 ulaşır) önemli ölçüde azaltabilir larinks lümeninde boyutunu artırmak için. Ancak, yutulan yiyeceği önleyen yabancı bir cisim hissi, özellikle de büyük bir boyuta ulaştığı takdirde kanserli bir tümörün karakteristiğidir.

osteochondrosis

Pek fazla hasta, boğazdaki koma hissinin, omurga ile ilgili sorunlardan kaynaklandığını bilmez. Tüm bölümleri yakından ilişkilidir, ancak larinkste yabancı cisim hissi ile birlikte görülen bu tür rahatsızlıklar sadece boyun osteokondrozu ile gerçekleşir.

Patolojinin ana belirtileri şunlardır:

 • değişen derecelerde yoğunluğa ulaşabilen ve anestezik madde alımı ile durdurulmayan sık baş ağrıları;
 • baş dönmesi, bayılma bile;
 • boyundaki ağrılar, omurganın bitişik kısımlarına ve arkaya doğru yayılır;
 • boğazda bir yumru hissi.

Böyle bir sendromun (boğazda rahatsızlık) ortaya çıkmasının özü, intervertebral disklerin yer değiştirmesi sırasında sıklıkla sinir uçlarının sıkışması gerçeğine indirgenir. Klemplenmiş sinir boyun bölgesinde akut ağrıya neden olur ve eğer larinks kaslarının sinirsel regülasyonuna cevap veren bölge dokunduğu takdirde, hasta boğazda yabancı cisim hissine maruz kalır.

Gastrointestinal sistemin patolojisi

Hastanın nefes alması zorsa ve boğazda bir şişlik hissi konusunda endişe duyuyorsa, bu durum gastrointestinal sistemin patolojilerinden birini gösterebilir:

 • Gastrit. Bu hastalık, hava ile sık sık geğirme ve az miktarda mide suyu ile karakterizedir. Özellikle de patolojiye yüksek asitlik eşlik ediyorsa ve mukoza dokusunun tahriş olmasına yol açıyorsa, sıvının üst solunum yoluna atılması. Hasta, yemek yedikten sonra ve geceleri, yatay bir pozisyonda daha da kötüleşen, rahatsız edici ve rahatsız edici bir rahatsızlık hisseder.
 • Gastroözofageal reflü. Bu patoloji ile midenin kasılmalarının normal ritmi kaybolur, bunun sonucunda mide suyunun özofagus ve farinkse sürekli atılması vardır.

Boğazında bir yumru sindirim sistemi ile ilgili sorunlar tetikledi aslında lehine, böyle bir boğazında yanma hissi, sık geğirme, mide yanması, bulantı ve mide rahatsızlığı gibi özellikler söylenebilir. Bir gastroenterolog ile kayıtlı olan bir hastada boğazda rahatsızlık ortaya çıkarsa, bunu derhal rapor etmeli, bir sebebi erken aramak için. Hem doğurgan hem de malign olan çeşitli doğada yemek borusu olan tüm hastaların boğazda yumru hissedebileceği açıklığa kavuşturulmalıdır.

stres

Böyle bir sendromun, boğazdaki bir yumru hissi gibi psikosomatik doğası, son yıllarda giderek daha yaygındır. Bunun nedenleri aşağıdaki faktörlerdir:

 • ekolojik durumun bozulması;
 • sinirlilik ve sinirlilik artar bir durum;
 • iş ve çalışma sırasında aşırı yüklenme;
 • günün yanlış kompozisyonu;
 • yetersiz dinlenme, uyku eksikliği.

Vücudun düzenli stres ve çatışma durumlarının bir sonucu olarak, vücudun çeşitli kısımlarındaki kaslar da dahil olmak üzere, larinks, spazmodize, bir insan boğazda rahatsızlık hissedebilir, sanki bir şey orada sıkışmış gibi. Olayların gelişiminin ters bir versiyonu da vardır - topaklanma hissi ortaya çıktığında, bir kişi depresyona girdiğinde, çeşitli kaynaklardan muhtemel hastalıklar hakkında bilgi okur, hayali bir hastalığın işaretlerine kendini gösterir.

Genellikle bu sorunlar menopoz döneminde doğum sonrası depresyon sırasında kadınlarda meydana - Hasta birkaç kez sinir bitkinlik hali kendilerini getiren böylece varolmayan patolojiyi bulmaya çalışırken ve boğazda sıkışmış yabancı cismin varlığı hakkında şikayet, doktorlar atlar.

Kardiyovasküler sistemin patolojisi

Kalpteki bazı bozukluklar, boğazda bir koma hissine de yol açabilir. Sık sık ekstrasistol atakları ile, hasta larinkste kompresyona ek olarak, gıdıklama, gıcırdama, atak ve diğer belirtileri hissedebilir. Benzer duyumlara cardioneurosis eşlik eder, sadece şikayetler sternumun ardında ve kalp bölgesinde ağrı ile birleştirilir.

Bu durum panik atakların ilavesi veya hastanın depresyonu ile komplike olabilir. Bunu önlemek için, bir kardiyolog ile düzenli muayenelerden geçmeli ve mevcut kronik hastalıkları tedavi etmelisiniz. Kalp ve kan damarları ile ilgili sorunların ilk şüphesinde, derhal sınavdan geçmeniz gerekir.

Larinksin yumuşak dokularının yaralanmaları

Larenks mukozası neden iltihaplı hale gelir? Aşağıdaki olaylar nedeni olabilir:

 • balıktan veya tavuktan kemik boğazında sıkışmış;
 • katı bir yabancı cismi larinks boşluğuna sokmak;
 • tıbbi prosedürlerin dikkatsizce yürütülmesi (boğazın durulanması ve yıkanması, bademcikler ve diğerlerinin kaldırılması).

Boğazda yabancı cisim hissi varsa ve semptomun yumuşak dokuların iltihaplanması, akut ağrı ve vücut ısısının yükselmesi eşlik ediyorsa, hastaya gecikmeden bir doktora başvurulması önerilir.

tanılama

Boğazda bir şişkinlik hissi ve duygunun gerçek sebebini belirlemek için ilçe terapistiyle görüşmek gerekir. Doktor hastayı muayene eder, şikayetlerini analiz eder, hastanın genel sağlığını değerlendirir ve lenf düğümleri ile tiroid bezinin durumunu değerlendirir.

Boğazda rahatsızlık, palatine bademciklerde artış, boğazın kızarması, sıcaklığın artması ve komşu lenf nodlarında artış gibi belirtilerle birlikte, genellikle tanı koyma sorunları ortaya çıkmaz. Hasta muayene ve uygun tedavi için ENT doktoruna sevk edilir.

KBB'de inceleme, bir endoskop ve bir laringoskop yardımıyla gerçekleştirilir, ancak bazı durumlarda nazofarenksin bir röntgen muayenesi gereklidir. gırtlak ve tiroid genişleme iltihabı belirtileri yokluğunda, hasta sağ uzmanı belirtileri ve belirli hastalık şüphesi bağlıdır seçerek bir kardiyolog, nörolog veya gastroenterolog danışmanız tavsiye edilir.

tedavi

Bu durum, çökeltme faktör ortadan kaldırmak için sistemik bir tedavi gerekli ve prosedürler değildir gibi, patoloji, özellikleri ve nedenleri akışını gözlemlerken Tedavi, boğazda rahatsızlık duyulan ağrılı duyumlar hastayı kurtulmaktır.

Tedavinin genel özü, aşağıdaki algoritmanın uygulanmasından oluşur:

 • Hastanın en rahatını yaşayacağı ve problemden kurtulduğu şartlar için organizasyon hızlı ve etkilidir. Amaca ulaşmak için, odadaki en uygun sıcaklık ve nem seviyesini korumak, tahriş edici ve kaba yiyeceklerin dışlanmasıyla bir diyet gözlemlemek gerekir.
 • Provoke faktörü ortadan kaldırmayı amaçlayan bir ilaç tedavisi şeması geliştirilmesi.
 • Uygun doğanın patolojisi ile cerrahi müdahale.
 • Yabancı bir cismin larinks boşluğundan çıkarılması, eğer faktör yumuşak dokuların iltihaplanması ve rahatsızlık hissi yaratıyorsa.
 • Bu semptomu provoke eden hastalığın nüksetmesini önlemek için önleyici tedbirlerin uygulanması ve bağışıklığın güçlendirilmesi, hızlı iyileşmeye katkıda bulunur.

Çeşitli patolojilerin neden olduğu boğazda rahatsızlığın giderilmesi için sağlanan tedavi yöntemleri daha fazla ele alınacaktır. Patolojinin tüm medikal veya cerrahi tedavi önlemlerinin bir anketin ardından sadece bir doktor tarafından seçildiği hatırlanmalıdır.

Tiroid bezi hastalıkları

Larinksin rahatsızlığı tiroid bezinin disfonksiyonundan kaynaklanıyorsa, o zaman bu patoloji sürekli tıbbi izleme ve dinamizmde diyagnostik gerektirir.

Eğer boğazda ağrı ve yumru varlığının hissi varsa iyot eksikliği ve nodal neoplazmlar neden olur, o zaman endokrinolog tedavi için aşağıdaki ilaçları atar:

 • iyot - iyodomarin, iyot-Denge ve diğerleri içeren müstahzarlar;
 • Katarakt - Endonorm, Endocrinol dahil olmak üzere preparatlar.

Tedavi süreci en az iki ay sürmelidir, daha uzun tedavi mümkündür. Boğazda rahatsızlık daha ciddi bir patolojiden kaynaklanıyorsa, hormonal grubun ilaçlarının kullanılmasıyla tedavi zorlaşacaktır.

Boyun osteokondrozu

Hastalar sadece şiddetli ağrı ve (örneğin boğaz ve ekstremitelerde uyuşukluk bir yumru hissi gibi) hastalığa eşlik diğer belirtilerin durumunda tedaviye başlamak çünkü servikal omurganın Kıkırdak lezyonları, çoğu durumda, geri alınamaz.

MRG ve X-ışınları sırasında ilerlemiş olgularda disk çıkıntıları, sinir uçlarının belirgin şekilde sıkışması ve sıklıkla cerrahi müdahale gerektiren diğer komplikasyonlar bulunur. Bir hastanın durumunu ilaçlama yöntemiyle düzeltmek için bir fırsat varsa, aşağıdaki ilaç grupları tavsiye edilir:

 • kondroprotektörler (Teraflex, Mukosat, Arthron ve diğerleri);
 • Dokulardaki kan beslemesini iyileştiren ilaçlar, örneğin Trental.

Ayrıca hastaya düzenli tedavi edici jimnastik ve diyet uyumu kursları önerilmektedir. Gıda yüksek dereceli olmalı, maksimum yararlı maddeler ve vitaminler içermelidir. Önemli bir fayda jöleli ve jöleli gibi jelatin bazlı ürünlerin kullanılmasıdır. Az yağlı çeşitleri, sebzeleri, peynirleri, ekşi sütleri, meyveleri et ve balık tercih edilir. Tuzlu, füme ve baharatlı yiyecekleri ve baharatları bırakmak gerekir.

Sindirim sistemi hastalıkları

Midenin patolojileri, sadece bir sıkıştırma hissi ve gırtlakta topaklanma hissine değil aynı zamanda diğer semptomlara da akabilir. Gl hastalığın tedavisi genellikle (mikrobik floranın yok etmek için) antibiyotikler, analjezikler (Nospanum, Almagel, Drotaverine) kapsar ve asit (Maalox, Taltsid, Gaviscon) nötralize edilmesi için anlamına gelir.

Boğazda rahatsızlık hissi yaratmak için hastayı endişe etmeyi bırakın, doktor proton pompa inhibitörleri grubundan preparatları başarısızlığa uğratır (omeprazol, lansoprazol ve diğerleri). Bunlar, hidroklorik asidin midenin sfinkterinin lümenine atılmasına ve özofagusa girmesine izin vermez.

KBB hastalıkları

Çoğu zaman, yutma sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi, yumru, bademcik iltihabı, farenjit ve larenjit neden olur. Hastalıkların doğası hem viral hem de bakteriyel olabilir, bu nedenle provoke faktörden kurtulmak için uygun tedaviyi seçmek gerekir.

Larinks hastalıklarının genel tedavisi aşağıdaki aktiviteleri içerir:

 • Gargara - tedaviler için, Miramistin, Klorheksidin, Dekasan örneğin şifalı otlar (arka arkaya, papatya, nane, okaliptüs, nergis), hem de farmasötik preparatlar, decoctions kullanılabilir. Boğazın yumuşatılması için,% 3 konsantrasyonda Furacilin veya hidrojen peroksit ile durulayın (gerekirse, kaynamış su ile ikiye katlayın).
 • Lokal tedavi - Sprays Proposan, Tantum Verdde, Ingalipt, Chlorophyllipt, Orasept ile boğazın sulanmasını içerir.
 • Antihistaminiklerin kabulü - bunlar, şişkinliklerin dokudan çıkarılmasına ve hastanın boğazda sıkıştırılma hissini gidermesine yardımcı olacaktır. Çoğunlukla Cetrin, Telfast, Erius veya Zirtek'i görevlendirdi.
 • Antibiyotiklerin alımı - hastalığın bakteriyel etiyolojisi ile. Doktor, patojen türüne ve hastalığın ihmal derecesine bağlı olarak, makrolidler, penisilinler veya sefalosporinler grubundan ilaçlar önerebilir.
 • Antiviral ilaçların kullanımı - hastalığın uygun doğası ve akut solunum yolu viral enfeksiyonu veya grip belirtileri ile.

Ayrıca hastaya yatak istirahati ve koruyucu diyetin uygulanması önerilmektedir. Gıda düzenli olmalı, ancak tahriş edici gıdaların dışlanmasıyla (sıcak, ekşi, çok sıcak veya soğuk).

stres

Çoğu zaman, bir hasta boğazda uyku ve nefes almayı engelleyen bir şişlikten şikayet ettiğinde, bir hap değil, stresin nedenini tanımlayıp ortadan kaldıracak bir psikoterapiste ihtiyacı vardır. Eğer karmaşık sorunları anlamak ve bu yolla tatsız belirtiler elde edilmez ondan kurtulmak varsa, doktorunuz sedatif grubundan ilaçlar reçete edebilir - kediotu tentürü, alıç veya Şakayık Barboval, Corvalol, Valocordin.

Teşhis sırasında hastaya "panik atak" tanısı konmuşsa, nefes alıştırmalarını önerebilir, artan anksiyete ve hızlı kalp atışı ataklarından kurtulmaya yardımcı olur. Bu manipülasyonlar, psikolog ve psikoterapistlerle birlikte çalışan nöropatologlar tarafından verilmektedir.

Boğazdaki tümörlerin tedavisinde ve kardiyovasküler sistem hastalıklarında kullanılan tedavi yöntemlerini tanımlamak gerekli değildir, çünkü bunların seçimi, muayenenin semptomlarına ve sonuçlarına bağlı olarak yalnızca doktor tarafından yapılmaktadır. Çoğu zaman bu patolojiler cerrahi müdahale gerektirir.

Hastalığın tekrarını önlemek ve bir profilaktik hastalar diyet, egzersiz takip etmeleri önerilir olarak, strese maruz, akut ve kronik hastalığı tedavi kötü alışkanlıklar vazgeçmek değil zamanında boğaz taşırmak yoktur. gizlemek ve yalnızca bu tür boğazda yumru hissi gibi dolaylı işaretler tarafından hissedilecek için uzun zaman - sadece tehlikeli değil, aynı zamanda sinsi olabilir hastalıklardan korunmak için tek yol.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazda viskoz balgam: neden olur. Uzun süre geçmez nasıl kurtululur

Boğazda balgam nasıl alınır? Bu soru, hastayı uzun süre rahatsız edebilir veya aniden ortaya çıkabilir.Bu belirtiye yüksek ateş veya ağrı eşlik etmiyorsa, bir kişi uzun bir süre buna dikkat edemez ve süreç ihmal edilen aşamaya geçtiğinde kazayla veya bir süre sonra tıbbi yardım için yardımda bulunamaz.

Boğaz gargarası için bir adaçayı nasıl demlenir

Antik çağlardan beri, adaçayı iltihaplı süreçleri tedavi etmek için kullanılmıştır ve antiseptiktir. Bu bitkinin nadir türlere ait olmadığı ve mevsimsel olarak birkaç kez çiçek açabileceği gerçeğinden dolayı, tedavide geniş çapta uygulanabilir olan bütçe niteliğindedir.