Loading

Boğazda nahoş hisseler

Hastaların doktorlara başvurdukları nadir bir problem değil, bir kişinin boğazındaki bir şey tarafından engellendiğine dair bir şikayetlerdir. Değişen yoğunluk derecelerindeki rahatsızlık hissi, nefes almanıza, uyumaya, yemek yememenize ve su içmenize izin vermez. Bazıları, özellikle duygusal ve hassas hastalar, kendi başlarına problemle nasıl başa çıkacaklarını bilmeden, aktif olarak panik yapmaya başlarlar.

Her şeyden önce, hoş olmayan bir sendromdan kurtulmak için, ortaya çıkışının nedenini bulmanız gerekir ve daha sonra, hastalığın etiyolojisine dayanarak, gerekli tedaviyi seçin. Boğazda bir "yumru" hissi tamamen uzman bir uzman tarafından kurulabilen tamamen farklı nedenlerle ortaya çıkabilir.

Problemin özü

Boğazda garip bir şey var, sanki orada sıkışmış yabancı bir nesne varmış gibi - duygu son derece tatsız. Çoğunlukla, çiğneme ve yiyecek, uyku veya aktif fiziksel aktivitenin yutulması sırasında artar.

Bu rahatsızlık sadece yeterince açıklanır - boğaz dokusunun bir kısmı şişer, büyüklüğü artar ve gırtlak girişini engeller, bu nedenle hava eksikliği hissi, sıkışmış bir nesne ve yiyecek ve içecekleri yutmakta güçlük çeker. Genellikle rahatsızlık verici bir duygu ağrılılıkla birlikte olmaz, bu nedenle hasta neden oluştuğunu bağımsız olarak hayal edemez.

Bu durum, vücutta bir başarısızlığı gösterir ve boğazda bir yumru gibi bir işaret tek olabilir veya diğer şikayetler ile birlikte olabilir. Birçok kişi belirsiz bir şekilde ortaya çıkan problemlere tepki vermeye başlıyor, tıbbi ansiklopedileri okuyor, yeni semptomlar buluyor ve korkunç tanılar koyuyor.

Bu tarz taktikleri kötü sağlık, panik ataklar ve ciddi sinir bozukluklarına yol açabilir, bu nedenle öz-tanı çok büyük ölçüde engellenir. Hemen bir doktora başvurmak gerektiğinde:

 • gırtlakta sürekli hissedilen bir yumru, yiyecek ve suyun yutulmasını önler, huzur içinde uyumanıza ve günlük şeyleri yapmanıza izin vermez;
 • Sıkma hissine ek olarak, hasta, topak bölgesinde yanma, ağrı ve şişlikten şikayet eder;
 • Solunum sisteminin çalışmasında, nefes darlığı ve oksijen eksikliği ile birlikte keskin bir bozulma vardır;
 • derin nefes alma sırasında keskin ağrının görünümü, vücudun bitişik kısımlarına ışınlar;
 • boğazda hoş olmayan bir duyum, ağız mukus zarlarının sabit bir kuruluğu ile takviye edilir, semptom büyük miktarda su içtikten sonra bile geçmez;
 • Hastalık baş ağrısı, bulantı, ateş, ateş ve diğer tehlikeli semptomların bir arka planında ortaya çıkar.

Yabancı bir cismin, gırtlağın içindeki hissini görmezden gelmek ve zamansız olarak tıbbi yardım almak, ciddi sonuçlara yol açabilir ve bulaşıcı ve cerrahi patolojilerde, hatta ölüme bile yol açabilir.

Olası nedenler

herhangi tatsız bir olay veya stresli durumdan öncesinde, ister gündüz rahatsızlık artar hangi zamanında hangi şartlarda önce boğazında hoş olmayan bir his vardı ne kadar, - Yukarıdaki şikayetler ile doktora için, hasta açıkça uzman sorulara cevap vermek zorundadır.

Bu rahatsızlığın psikosomatik doğası, stres, sinirsel aşırı yüklenme, işte ve ailede yaşanan sorunlar nedeniyle hastalar için giderek daha yaygın hale gelmiştir. Bu taraftan hastanın herhangi bir şikayeti yoksa, belki de diğer organ ve sistemlerin hastalıklarında yatan nedenleri vardır. Başlıca provoke edici faktörleri daha ayrıntılı olarak ele almak gerekir.

Catarrhal hastalıkları

Laringeal kaviteyi etkileyen bakteriyel ve viral enfeksiyonlar, boğazın içindeki yabancı bir cismin ciddi rahatsızlığına ve hissine yol açabilir. Bu tür hastalıklar şunlardır:

 • bademcik iltihabı (bademcik iltihabı);
 • larenjitin;
 • boğaz ağrısı;
 • soluk borusu iltihabı.

Bu nedenle, boğaz ağrısı bir veya iki taraflı olabilir ve lezyon bölgesinde rahatsızlık yaratabilir.

Hastalığın şiddetli aşaması, sadece yemi yutmakla kalmaz, aynı zamanda tükürük, su ve hatta normal olarak konuşamaz. Birçok hasta mukus dokusunun şişmesi ve bademciklerin yüzeyinde pürülan birikintilerin birikmesi nedeniyle solunum problemlerinden şikayetçidir.

Viral ve bakteriyel enfeksiyonlar sıklıkla boğazda bir şişlik hissine neden olur ve hastanın durumu ağrılıdır, rahatsızlık ilaç aldıktan sonra bile gitmez. Bu aşamada, ana eylem, patojenin türünü ve yeterli tedaviyi belirlemek için doktora zamanında bir çağrıdır.

Birçok hasta, alerjik reaksiyonların kataral hastalıkları ile karıştırır, bu yüzden ARVI uzun ve başarısız bir şekilde tedavi edebilirler, sorunun gerçek etyolojisini bilmeden patolojiyi başlatırlar. Bunu önlemek için, rahatsız edici semptomların başlangıcından hemen sonra, özellikle üst üste üç günden fazla süren bir doktor görmeniz gerekir.

Tiroid bezinin patolojileri

Boğazda hoş olmayan hislere neden olabilen tiroid bezinin hastalıkları arasında aşağıdakiler ayırt edilir:

 • Bezin dokularındaki benign neoplazmalar, örneğin, loblardan birinin adenoması;
 • malign neoplazmlar - herhangi bir aşamada kanser;
 • tiroidit - inflamasyon, parankim tiroid sürecinde heyecanlı;
 • diffüz veya toksik guatr - vücutta iyot kronik kıtlığının etkileri.

Bu patolojilerin Her tehlikeli sonuçları önlemek amacıyla hemen muayene endokrinolog, dikkatli tanı ve algılama gerektirir. Boğazdaki rahatsızlığın tiroid bezindeki sorunlardan kaynaklandığını gösteren bir işaret, diğer semptomların eşlik etmediği boğazda bir yumru hissidir.

Topak yutma gıda ve su ile müdahale etmeyen, sadece kanser nedeniyle artmasından dolayı solunum problemleri oluşturur ve (şiddetli vakalarda, bu rakamlar% 75 ulaşır) önemli ölçüde azaltabilir larinks lümeninde boyutunu artırmak için. Ancak, yutulan yiyeceği önleyen yabancı bir cisim hissi, özellikle de büyük bir boyuta ulaştığı takdirde kanserli bir tümörün karakteristiğidir.

osteochondrosis

Pek fazla hasta, boğazdaki koma hissinin, omurga ile ilgili sorunlardan kaynaklandığını bilmez. Tüm bölümleri yakından ilişkilidir, ancak larinkste yabancı cisim hissi ile birlikte görülen bu tür rahatsızlıklar sadece boyun osteokondrozu ile gerçekleşir.

Patolojinin ana belirtileri şunlardır:

 • değişen derecelerde yoğunluğa ulaşabilen ve anestezik madde alımı ile durdurulmayan sık baş ağrıları;
 • baş dönmesi, bayılma bile;
 • boyundaki ağrılar, omurganın bitişik kısımlarına ve arkaya doğru yayılır;
 • boğazda bir yumru hissi.

Böyle bir sendromun (boğazda rahatsızlık) ortaya çıkmasının özü, intervertebral disklerin yer değiştirmesi sırasında sıklıkla sinir uçlarının sıkışması gerçeğine indirgenir. Klemplenmiş sinir boyun bölgesinde akut ağrıya neden olur ve eğer larinks kaslarının sinirsel regülasyonuna cevap veren bölge dokunduğu takdirde, hasta boğazda yabancı cisim hissine maruz kalır.

Gastrointestinal sistemin patolojisi

Hastanın nefes alması zorsa ve boğazda bir şişlik hissi konusunda endişe duyuyorsa, bu durum gastrointestinal sistemin patolojilerinden birini gösterebilir:

 • Gastrit. Bu hastalık, hava ile sık sık geğirme ve az miktarda mide suyu ile karakterizedir. Özellikle de patolojiye yüksek asitlik eşlik ediyorsa ve mukoza dokusunun tahriş olmasına yol açıyorsa, sıvının üst solunum yoluna atılması. Hasta, yemek yedikten sonra ve geceleri, yatay bir pozisyonda daha da kötüleşen, rahatsız edici ve rahatsız edici bir rahatsızlık hisseder.
 • Gastroözofageal reflü. Bu patoloji ile midenin kasılmalarının normal ritmi kaybolur, bunun sonucunda mide suyunun özofagus ve farinkse sürekli atılması vardır.

Boğazında bir yumru sindirim sistemi ile ilgili sorunlar tetikledi aslında lehine, böyle bir boğazında yanma hissi, sık geğirme, mide yanması, bulantı ve mide rahatsızlığı gibi özellikler söylenebilir. Bir gastroenterolog ile kayıtlı olan bir hastada boğazda rahatsızlık ortaya çıkarsa, bunu derhal rapor etmeli, bir sebebi erken aramak için. Hem doğurgan hem de malign olan çeşitli doğada yemek borusu olan tüm hastaların boğazda yumru hissedebileceği açıklığa kavuşturulmalıdır.

stres

Böyle bir sendromun, boğazdaki bir yumru hissi gibi psikosomatik doğası, son yıllarda giderek daha yaygındır. Bunun nedenleri aşağıdaki faktörlerdir:

 • ekolojik durumun bozulması;
 • sinirlilik ve sinirlilik artar bir durum;
 • iş ve çalışma sırasında aşırı yüklenme;
 • günün yanlış kompozisyonu;
 • yetersiz dinlenme, uyku eksikliği.

Vücudun düzenli stres ve çatışma durumlarının bir sonucu olarak, vücudun çeşitli kısımlarındaki kaslar da dahil olmak üzere, larinks, spazmodize, bir insan boğazda rahatsızlık hissedebilir, sanki bir şey orada sıkışmış gibi. Olayların gelişiminin ters bir versiyonu da vardır - topaklanma hissi ortaya çıktığında, bir kişi depresyona girdiğinde, çeşitli kaynaklardan muhtemel hastalıklar hakkında bilgi okur, hayali bir hastalığın işaretlerine kendini gösterir.

Genellikle bu sorunlar menopoz döneminde doğum sonrası depresyon sırasında kadınlarda meydana - Hasta birkaç kez sinir bitkinlik hali kendilerini getiren böylece varolmayan patolojiyi bulmaya çalışırken ve boğazda sıkışmış yabancı cismin varlığı hakkında şikayet, doktorlar atlar.

Kardiyovasküler sistemin patolojisi

Kalpteki bazı bozukluklar, boğazda bir koma hissine de yol açabilir. Sık sık ekstrasistol atakları ile, hasta larinkste kompresyona ek olarak, gıdıklama, gıcırdama, atak ve diğer belirtileri hissedebilir. Benzer duyumlara cardioneurosis eşlik eder, sadece şikayetler sternumun ardında ve kalp bölgesinde ağrı ile birleştirilir.

Bu durum panik atakların ilavesi veya hastanın depresyonu ile komplike olabilir. Bunu önlemek için, bir kardiyolog ile düzenli muayenelerden geçmeli ve mevcut kronik hastalıkları tedavi etmelisiniz. Kalp ve kan damarları ile ilgili sorunların ilk şüphesinde, derhal sınavdan geçmeniz gerekir.

Larinksin yumuşak dokularının yaralanmaları

Larenks mukozası neden iltihaplı hale gelir? Aşağıdaki olaylar nedeni olabilir:

 • balıktan veya tavuktan kemik boğazında sıkışmış;
 • katı bir yabancı cismi larinks boşluğuna sokmak;
 • tıbbi prosedürlerin dikkatsizce yürütülmesi (boğazın durulanması ve yıkanması, bademcikler ve diğerlerinin kaldırılması).

Boğazda yabancı cisim hissi varsa ve semptomun yumuşak dokuların iltihaplanması, akut ağrı ve vücut ısısının yükselmesi eşlik ediyorsa, hastaya gecikmeden bir doktora başvurulması önerilir.

tanılama

Boğazda bir şişkinlik hissi ve duygunun gerçek sebebini belirlemek için ilçe terapistiyle görüşmek gerekir. Doktor hastayı muayene eder, şikayetlerini analiz eder, hastanın genel sağlığını değerlendirir ve lenf düğümleri ile tiroid bezinin durumunu değerlendirir.

Boğazda rahatsızlık, palatine bademciklerde artış, boğazın kızarması, sıcaklığın artması ve komşu lenf nodlarında artış gibi belirtilerle birlikte, genellikle tanı koyma sorunları ortaya çıkmaz. Hasta muayene ve uygun tedavi için ENT doktoruna sevk edilir.

KBB'de inceleme, bir endoskop ve bir laringoskop yardımıyla gerçekleştirilir, ancak bazı durumlarda nazofarenksin bir röntgen muayenesi gereklidir. gırtlak ve tiroid genişleme iltihabı belirtileri yokluğunda, hasta sağ uzmanı belirtileri ve belirli hastalık şüphesi bağlıdır seçerek bir kardiyolog, nörolog veya gastroenterolog danışmanız tavsiye edilir.

tedavi

Bu durum, çökeltme faktör ortadan kaldırmak için sistemik bir tedavi gerekli ve prosedürler değildir gibi, patoloji, özellikleri ve nedenleri akışını gözlemlerken Tedavi, boğazda rahatsızlık duyulan ağrılı duyumlar hastayı kurtulmaktır.

Tedavinin genel özü, aşağıdaki algoritmanın uygulanmasından oluşur:

 • Hastanın en rahatını yaşayacağı ve problemden kurtulduğu şartlar için organizasyon hızlı ve etkilidir. Amaca ulaşmak için, odadaki en uygun sıcaklık ve nem seviyesini korumak, tahriş edici ve kaba yiyeceklerin dışlanmasıyla bir diyet gözlemlemek gerekir.
 • Provoke faktörü ortadan kaldırmayı amaçlayan bir ilaç tedavisi şeması geliştirilmesi.
 • Uygun doğanın patolojisi ile cerrahi müdahale.
 • Yabancı bir cismin larinks boşluğundan çıkarılması, eğer faktör yumuşak dokuların iltihaplanması ve rahatsızlık hissi yaratıyorsa.
 • Bu semptomu provoke eden hastalığın nüksetmesini önlemek için önleyici tedbirlerin uygulanması ve bağışıklığın güçlendirilmesi, hızlı iyileşmeye katkıda bulunur.

Çeşitli patolojilerin neden olduğu boğazda rahatsızlığın giderilmesi için sağlanan tedavi yöntemleri daha fazla ele alınacaktır. Patolojinin tüm medikal veya cerrahi tedavi önlemlerinin bir anketin ardından sadece bir doktor tarafından seçildiği hatırlanmalıdır.

Tiroid bezi hastalıkları

Larinksin rahatsızlığı tiroid bezinin disfonksiyonundan kaynaklanıyorsa, o zaman bu patoloji sürekli tıbbi izleme ve dinamizmde diyagnostik gerektirir.

Eğer boğazda ağrı ve yumru varlığının hissi varsa iyot eksikliği ve nodal neoplazmlar neden olur, o zaman endokrinolog tedavi için aşağıdaki ilaçları atar:

 • iyot - iyodomarin, iyot-Denge ve diğerleri içeren müstahzarlar;
 • Katarakt - Endonorm, Endocrinol dahil olmak üzere preparatlar.

Tedavi süreci en az iki ay sürmelidir, daha uzun tedavi mümkündür. Boğazda rahatsızlık daha ciddi bir patolojiden kaynaklanıyorsa, hormonal grubun ilaçlarının kullanılmasıyla tedavi zorlaşacaktır.

Boyun osteokondrozu

Hastalar sadece şiddetli ağrı ve (örneğin boğaz ve ekstremitelerde uyuşukluk bir yumru hissi gibi) hastalığa eşlik diğer belirtilerin durumunda tedaviye başlamak çünkü servikal omurganın Kıkırdak lezyonları, çoğu durumda, geri alınamaz.

MRG ve X-ışınları sırasında ilerlemiş olgularda disk çıkıntıları, sinir uçlarının belirgin şekilde sıkışması ve sıklıkla cerrahi müdahale gerektiren diğer komplikasyonlar bulunur. Bir hastanın durumunu ilaçlama yöntemiyle düzeltmek için bir fırsat varsa, aşağıdaki ilaç grupları tavsiye edilir:

 • kondroprotektörler (Teraflex, Mukosat, Arthron ve diğerleri);
 • Dokulardaki kan beslemesini iyileştiren ilaçlar, örneğin Trental.

Ayrıca hastaya düzenli tedavi edici jimnastik ve diyet uyumu kursları önerilmektedir. Gıda yüksek dereceli olmalı, maksimum yararlı maddeler ve vitaminler içermelidir. Önemli bir fayda jöleli ve jöleli gibi jelatin bazlı ürünlerin kullanılmasıdır. Az yağlı çeşitleri, sebzeleri, peynirleri, ekşi sütleri, meyveleri et ve balık tercih edilir. Tuzlu, füme ve baharatlı yiyecekleri ve baharatları bırakmak gerekir.

Sindirim sistemi hastalıkları

Midenin patolojileri, sadece bir sıkıştırma hissi ve gırtlakta topaklanma hissine değil aynı zamanda diğer semptomlara da akabilir. Gl hastalığın tedavisi genellikle (mikrobik floranın yok etmek için) antibiyotikler, analjezikler (Nospanum, Almagel, Drotaverine) kapsar ve asit (Maalox, Taltsid, Gaviscon) nötralize edilmesi için anlamına gelir.

Boğazda rahatsızlık hissi yaratmak için hastayı endişe etmeyi bırakın, doktor proton pompa inhibitörleri grubundan preparatları başarısızlığa uğratır (omeprazol, lansoprazol ve diğerleri). Bunlar, hidroklorik asidin midenin sfinkterinin lümenine atılmasına ve özofagusa girmesine izin vermez.

KBB hastalıkları

Çoğu zaman, yutma sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi, yumru, bademcik iltihabı, farenjit ve larenjit neden olur. Hastalıkların doğası hem viral hem de bakteriyel olabilir, bu nedenle provoke faktörden kurtulmak için uygun tedaviyi seçmek gerekir.

Larinks hastalıklarının genel tedavisi aşağıdaki aktiviteleri içerir:

 • Gargara - tedaviler için, Miramistin, Klorheksidin, Dekasan örneğin şifalı otlar (arka arkaya, papatya, nane, okaliptüs, nergis), hem de farmasötik preparatlar, decoctions kullanılabilir. Boğazın yumuşatılması için,% 3 konsantrasyonda Furacilin veya hidrojen peroksit ile durulayın (gerekirse, kaynamış su ile ikiye katlayın).
 • Lokal tedavi - Sprays Proposan, Tantum Verdde, Ingalipt, Chlorophyllipt, Orasept ile boğazın sulanmasını içerir.
 • Antihistaminiklerin kabulü - bunlar, şişkinliklerin dokudan çıkarılmasına ve hastanın boğazda sıkıştırılma hissini gidermesine yardımcı olacaktır. Çoğunlukla Cetrin, Telfast, Erius veya Zirtek'i görevlendirdi.
 • Antibiyotiklerin alımı - hastalığın bakteriyel etiyolojisi ile. Doktor, patojen türüne ve hastalığın ihmal derecesine bağlı olarak, makrolidler, penisilinler veya sefalosporinler grubundan ilaçlar önerebilir.
 • Antiviral ilaçların kullanımı - hastalığın uygun doğası ve akut solunum yolu viral enfeksiyonu veya grip belirtileri ile.

Ayrıca hastaya yatak istirahati ve koruyucu diyetin uygulanması önerilmektedir. Gıda düzenli olmalı, ancak tahriş edici gıdaların dışlanmasıyla (sıcak, ekşi, çok sıcak veya soğuk).

stres

Çoğu zaman, bir hasta boğazda uyku ve nefes almayı engelleyen bir şişlikten şikayet ettiğinde, bir hap değil, stresin nedenini tanımlayıp ortadan kaldıracak bir psikoterapiste ihtiyacı vardır. Eğer karmaşık sorunları anlamak ve bu yolla tatsız belirtiler elde edilmez ondan kurtulmak varsa, doktorunuz sedatif grubundan ilaçlar reçete edebilir - kediotu tentürü, alıç veya Şakayık Barboval, Corvalol, Valocordin.

Teşhis sırasında hastaya "panik atak" tanısı konmuşsa, nefes alıştırmalarını önerebilir, artan anksiyete ve hızlı kalp atışı ataklarından kurtulmaya yardımcı olur. Bu manipülasyonlar, psikolog ve psikoterapistlerle birlikte çalışan nöropatologlar tarafından verilmektedir.

Boğazdaki tümörlerin tedavisinde ve kardiyovasküler sistem hastalıklarında kullanılan tedavi yöntemlerini tanımlamak gerekli değildir, çünkü bunların seçimi, muayenenin semptomlarına ve sonuçlarına bağlı olarak yalnızca doktor tarafından yapılmaktadır. Çoğu zaman bu patolojiler cerrahi müdahale gerektirir.

Hastalığın tekrarını önlemek ve bir profilaktik hastalar diyet, egzersiz takip etmeleri önerilir olarak, strese maruz, akut ve kronik hastalığı tedavi kötü alışkanlıklar vazgeçmek değil zamanında boğaz taşırmak yoktur. gizlemek ve yalnızca bu tür boğazda yumru hissi gibi dolaylı işaretler tarafından hissedilecek için uzun zaman - sadece tehlikeli değil, aynı zamanda sinsi olabilir hastalıklardan korunmak için tek yol.

Boğazda bir şeyin engellendiği duygusu: Bu ne anlama geliyor?

Kafadaki bir şişlik hissi veya farengeal globule, kulak burun boğazına hitap eden oldukça yaygın bir şikayettir. Ve rahatsızlık derecesi "yutmayı önleyen bir şey" ten "nefes almak için hiçbir şey" e kadar değişir. tıbbi istatistik yaklaşık 45 en az bir kez hayatında eşit hem kadın ve erkekler için insanların% tatsız bir belirti ile yakalar ve boğazıma bir şey bütün hayat faaliyetleri oldukça etkisi müdahale duygu göre. Bazen boğazın acımadığı, sadece bir tarafa, sağa veya sola müdahale ettiği ve boğazınızı temizlemek istediğinizde olur.

nedenleri

Boyun bölgesinde birçok anatomik yapı vardır: omurga, ana damarlar, sinir pleksusu, solunum yolu, kaslar, tiroid ve paratiroid bezleri. Bu yapılardan herhangi biri rahatsızlık görünümünü kışkırtabilir. Hastalığın gerçek nedenini belirlemek için, bazen hasta 5 doktor tarafından muayene edilmelidir.

Şikayet formüle etmeye değer:

 • sürekli duyum - gün boyunca ve bazen geceleri gözlemlenir;
 • yanan;
 • başını döndürürken rahatsızlık veya ağrı;
 • herhangi bir yutmada ağrı;
 • katı gıdaları yuturken rahatsızlık;
 • sıvı gıda yutulurken zorluk ve acı - eğer bu fark varsa, doktora dan bahsetmek gerekir;
 • boğulma;
 • nefes alma zorluğu;
 • ekshalasyonda rahatsızlık;
 • kas spazmları - boğazınızda elinizin ağırlık hissi genellikle rahatlama getirir;

Boğaz kanalı dilatasyonu

Bir semptomun ne kadar doğru bir şekilde tarif edildiği doğruysa, gerçeği ortaya çıkarmak o kadar kolay olur. Ne yazık ki, bu tür bilgileri küçük hastalardan alma imkanı yoktur, bu nedenle burada ebeveynlerin gözlem ve dikkati önemlidir.

Ek olarak, semptomların başlangıcının zamanlaması da hastalığın en olası nedenini gösterebilir. Hoş olmayan bir duyumu göz ardı etmek gerekli değildir: semptomun kendisi herhangi bir özel rahatsızlığa yol açmasa bile, çoğu zaman sadece boğazda bir yumru hissi ile ifade edilen diğer bazı daha ciddi rahatsızlıkların bir belirtisidir.

çocuklar

Çocuklarda boğazdaki topakların ortaya çıkmasının nedenleri yetişkinlerden biraz daha azdır. Neyse ki, midenin patoloji ve çocuklarda yemek borusu ile ilişkili hastalık çok daha seyrek meydana gelir ve böyle bir genç yaşta bel ağrısı, mümkün değildir boğazında boğaz ağrısı sonra müdahale ediyormuş şekildedir.

 • Anjina ve diğer inflamatuar hastalıklar hem soğuk hem de bulaşıcı olanlara sıklıkla boğazda bir şişlik hissi, ağrılı yutma ve ses kısıklığı eşlik eder. Angina semptomların stabilitesinde diğerlerinden farklıdır: sıcak içecek ve durulama hemen hemen hiç sonuç vermez. Bu durumda, antibiyotiksiz tedavi boştur. Sıcak veya en az soğuk içecek zorunludur. Çocuğun vücudunun kurumasına izin vermemesi çok önemlidir. Eğer çocuk “doğru” - tereyağı, ballı çay ile - içmeyi reddederse, sevdiği şeyi pişirmek ve bir samanla içmeyi teklif etmek gerekir. Bu içme yöntemiyle, boynun kasları hafifçe gevşer ve bebeği yutmak daha kolay olacaktır.

Angina ile boğazda vajinal kompres nasıl yapılır, makaleyi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Fotoğrafta - Angina

Boğaz tedavisi için hangi antibiyotikler, yutulduğunda ağrılı olduğunda, bu makaleden öğrenebilirsiniz.

Her halükarda, en azından bir çocuk doktoruna danışmak gereklidir. Çocuk hastalıklarının kendi başlarına geçmesine izin veremezsiniz.

Yetişkinlerde

 • En bariz nedenleri enflamatuar veya kataral hastalıklardır - SARS, boğaz ağrısı, tracheitis. Bu rahatsızlıklardan herhangi biri boğazın şişmesine, bademciklere, gökyüzünün üst kısmına ve hepsinin de yabancı cisim hissine neden olur. Ve bir yumru hem bir taraftan hem de her ikisinden de hissedilebilir. Hastalığın ciddiyetine bağlı olarak, rahatsızlık sadece yutulduğunda kendini gösterebilir ve sürekli olarak hissedilebilir ve normal nefes almayı zorlaştırır. Kural olarak, altta yatan hastalığın tedavisi ile birlikte, faringeal globun semptomları kaybolur.

Bu yazıda, anginada klorheksidin ile boğaz nasıl durulacağı belirtilir.

 • Larenjit ve farenjit - vokal kordların veya larinksin kronik iltihaplanması daha az sıklıkta meydana gelmez. Buradaki yumru sadece katı değil, genellikle keskin hissedilir, konuşmaya çalışırken boğazda gerçekten acıyor. Bu tür rahatsızlık gece ve gündüz devam eder, yutma ile artmaz ve sadece ses tellerinin restorasyonundan sonra kaybolur.
 • osteochondrosis - İlk bakışta boğazda bir yumru ile bağlanmak zor bir hastalıktır. Bununla birlikte, semptomun ortaya çıkmasının en yaygın nedeni budur. 18-25 yıldan başlayarak, intervertebral disklerin elastikiyeti ve kalınlığı azalır ve osteokondroz oluşmaya başlar. Yavaş yavaş, kıkırdağın deformasyonu sinir liflerinin ve kan damarlarının sıkışmasına yol açar. Kas spazmları vardır, çünkü omurgadaki değişiklikleri telafi etmek için boyun kasları sürekli gerginlik gösterir. Tüm bunlar baş ağrılarına, baş dönmesine, hareket zorluğuna ve elbette boğazda bir yumru görünmesine yol açar.
 • Boğazda bir şeyin hissi sürekli olarak ortaya çıkmaz, ancak damarlar ve kaslar üzerinde ek bir yük ile ilişkili bazı süreçler sırasında katı yiyecekleri yutmak, fiziksel aktivite, herhangi bir nedenden dolayı artan baskı. Faringeal beze kas spazmı eşlik ediyorsa, özellikle inspirasyonda nefes almada zorluk hissedilir.
 • Boyundaki sürekli hoş olmayan duyumların ikinci en yaygın nedeni mide ve yemek borusu hastalıkları ve patolojileridir. Tıbbi istatistiklere göre, 25 yaşından büyük insanlarda yüzeyel gastrit normalden daha yaygındır.
 • Mide suyunun asitliğini artırarak hastalığa eşlik etmek. Özofagusa salındığında, meyve suyu organın duvarlarını yakar. Bu inflamasyona ve buna bağlı olarak kas ve kan damarlarının spazmına neden olur. Sonuç olarak, boğazda, özellikle yemek yedikten sonra güçlü bir yanma hissi vardır. Genellikle boğazdaki rahatsızlık, sternum ve mide ekşimesinin ardındaki ağırlık hissi ile birlikte olur.Enofageal tutulum diğer rahatsızlıklardan kaynaklanır - kas spazmları, yara izleri. Bu gibi durumlarda, geğirme sık görülür, çünkü yiyecekler mide engelleri nedeniyle giremez.
 • Tiroid bezinin iltihabı ayrıca bu tür bir duyumla eşlik eder. Nodüler veya dağınık guatr çevreleyen dokuları sıkıştırır ve rahatsızlık yaratabilir, ancak zorunlu olmayabilir. Kural olarak, bir yumru hissi ve nefes almada güçlük, yetişkinin norm ile kıyaslandığında 5-10 katı büyüdüğü zaman bir yetişkinde kendini gösterir. Bununla birlikte, bezin pozisyonu yanlış ise, belirtiler daha erken ortaya çıkar.
 • Stres, şiddetli heyecan herhangi bir nedenden dolayı sık sık dahil olmak üzere, kas spazmı, ve boyunda. Böyle bir semptom uygun olarak adlandırıldı - histerik com. Ancak, yabancı bir cismin boğazda ya da boğulma hissi, heyecandan daha uzun sürer - birkaç saate kadar. Rahatlatıcılar tarafından rahatsızlık hissedin. Bununla birlikte, mevcut tedavi çok daha kapsamlı olmalıdır.
 • Ruhsal bozukluklar, Özellikle depresyon, vücudun bazı bölgelerinde ağrıya neden olur. Kural olarak, bu alanlar zaten zayıflamış olan bir "zayıf bağlantı" dır.

Bir yandan kulak ve boğaz ağrırsa ne yapmalı, makaleden öğrenebilirsiniz.

Yani, dalgalarla veya derin bir depresyon durumunda, şiddetli bronşit veya astım, insanlar kesinlikle boyun kaslarının bronşların disfonksiyon ve spazm ile, ancak, ilişkili boğulma, hissedecektir. Hastanın - inhalerlerin kullandığı alışılmış ilaçlar zayıftır, bu da sadece depresif durumu şiddetlendirir.

Boğazdaki yumrudan kurtulmak her zaman mümkün değildir. Bu bir hastalığın kendisi değil, sadece birkaç rahatsızlık belirtisidir, bu yüzden bir uzmana bakmadan ve danışmanlık yapmadan iyileşmek zordur.

Ne yapmalı? Yutulduğunda boğaz ağrıyorsa, bu makalede belirtilmektedir.

Ne yapmalı

Boğaz ağrısı nasıl giderilir? Eğer boğazda bir yumru, belirgin semptomlarla ortaya çıkarsa, örneğin, anjina, bademcik ve lenf düğümlerinin genişlemesi Tanıda şüphesiz bırakır, sonra tedavi uygundur. Semptom diğerleriyle birlikte ortadan kaybolur ve bir kural olarak artık rahatsız olmaz.

Hangi tedavi en iyisidir, ne zaman inatçı boğaz ve kuru öksürük, makaleden öğrenebilirsiniz.

Hastalığın doğası hakkında açık bir belirti yoksa, hastalığın gerçek nedenini belirlemek çok daha zordur. Bu durumda, kapsamlı bir ön inceleme gerekli olacaktır. Hem yetişkinleri hem de çocukları ilgilendirir.

 • Terapist veya çocuk doktoru hastanın şikayetlerini analiz eder, boğazın birincil muayenesini yapar, ayrıca submandibular ve servikal lenf nodları olan tiroid bezidir.
 • Bademcik iltihabı veya tiroid bezinde artış varsa, bir KBB doktoru veya bir endokrin uzmanı olan bir uzmanla konsültasyon önerilmektedir. Ankette bir endoskop, bir laringoskop, bir nazofarenksin roentgenogramı gerekli olabilir.
 • Eğer boğaz iltihabı, vokal kordlar, tiroid bezi dışlanırsa, bir gastroenterolog ve nörolog incelenmelidir.

Özellikle çocukların söz konusu olduğu durumlarda hastanın duygusal durumuna dikkat edin. Bir yetişkin veya bir çocuk, stres veya depresyonun belirgin belirtilerini gösterirse, o zaman tedavi, rahatsızlığın gerçek nedenini belirleyen ve ortadan kaldıran psikoterapi gerektirir.

Bu yazıda, halk ilaçları anjina ile boğulmaktan daha endikedir.

Tanı doğrulandığında, uzman uygun tedaviyi reçete edecektir. Tıbbi tavsiyelere uyun, titiz davranmalı ve sabrınız olmalıdır. Larenjit tedavisi için bir ay sürecekse, o zaman hala kıkırdak doku geri yüklemek mümkün ise, osteokondrozu ortadan kaldırmak için en az 2 yıl.

Tedaviden başka hastanın durumunu rahatlatmak için başka önlemler alınmakta:

 • diyet - Keskin, asitli yiyecekleri, çok sıcak ve soğuk yiyecekleri hariç tutun. Mukozayı tahriş eder ve yemek borusunun sıkışmasını provoke eder;
 • inflamatuar hastalıklar ile bademcikler zorunlu periyodik yıkama, gargara, çünkü bu prosedürler yutmaya gerçekten müdahale eden mekanik oluşumları kaldırabilir;
 • hava nemlendirme - kuru hava mukoza zarını kuvvetli bir şekilde tahriş eder. Nemlendirme için, özel aparatların kullanılması tavsiye edilir, ancak çok daha fazla erişilebilirlik, geniş kapların, su kaynağına yakın bir yerde yerleştirilmesidir;
 • havalandırma - Düşük bir oksijen seviyesi sinir sistemi ve kan damarları üzerinde baskılayıcı bir etkiye sahiptir ve bu, tüm acı verici semptomları hemen şiddetlendirir.

Bu yazıda farenjit ile boğaz nasıl tedavi edeceğini öğrenebilirsiniz.

En zor şey, zihinsel travma ve bozukluklarla hastaların iyileşmesini sağlamaktır. Sonuçta, en önemli şey, bir güvenlik duygusu yaratmaktır. Çocuğunu ciddi şekilde kısıtlamaya alışmış olan ve hastalığa neden olan yasaklar olduğunu öğrenen bir ebeveyn, olağan senaryoyu terk etmek zordur. Ancak, bu gereklidir.

Bir histerik com tanısı da düşüncesizce ihmal edilmemelidir. Spazmodik boğaz sadece sinir bozukluğunun bir belirtisidir, nedeni daha derin ve daha ciddi ve ciddi sinir ve zihinsel hastalıklara yol açabilir.

Bu makalede, kavundan sonra neden bir boğaz ağrısının olduğu gösterilmektedir.

Boğazda yabancı bir cisim hissi sadece kendi başına hoş olmayan bir fenomen değildir. Semptom stabil ise ve sıcak bir içecek veya bitki özü bu durumu rahatlatmazsa, bazı gizli rahatsızlıkların göstergesidir. Bu nedenle, doğru tanı ve tedavi kurulumu tüm ciddiyetle birlikte alınmalıdır.

Bir şey boğazın yutulmasını önler: rahatsızlık nedenleri ve gerekli incelemeler

Tükürük yutulduğunda hoş olmayan duyumlar, kulak burun boğaz profilinin sık görülen bir durumudur. Tıbbi pratiğin gösterdiği gibi, yaklaşık olarak hastaların% 15'inde gelişir.

Sadece patolojik faktörlerle ilgili. Bununla birlikte, ömür boyu en az bir kez, bu tür rahatsızlıklar yaşadı. Sonuç olarak, fenomenin (psikosomatik) ve fenomenin ortaya çıkışının patolojik faktörleri hakkında konuşabiliriz.

Hastalığa neden olan nedenler çoktur. Onlar nedir ve onlar hakkında bilmeniz gerekenler neler?

Patolojik faktörler

Tüm hastalığa neden olan olaylar 3 ana kategoriye ayrılabilir:

 1. İlki bulaşıcı olmayan nedenlerle ilgilidir. Bu ve endokrin ve gastroenterolojik ve alerjik reaksiyonlar.
 2. Enfeksiyon faktörleri. Ana bölümlerdeki orofarenks ve alt solunum yollarının temel patolojileri ile tanımlanır. Bu diğerleri arasında larenjit, bademcik iltihabı, farenjit, kandidiyaz ve diğer bazı hastalıkları içerir.
 3. Önceki gruplarda yer almayan diğer patolojik nedenler.

Boğazla neyin karışabileceğinin nedenleri, enfeksiyöz olmayan bir yapının altı ana patolojisini içerir. Her bir ihtiyaç ayrı olarak anlamak.

Tiroid bezinin guatr

Tiroid bezinin diffüz veya nodal aşırı büyümesidir. Tıbbi uygulamada da görüldüğü gibi, benzer bir durum klinik vakaların% 5-7'sinde gerçekleşir (popülasyondaki bireyler, ancak bunlar sadece kaydedilmiş durumlardır).

Zorlu büyüme, bezin homojen bir genişlemesidir. Nodal - homojen olmayan (bez, histolojik yapıda organın kendisiyle aynı olan tümör benzeri formasyonlarla kaplıdır).

Guatr oluşumunun nedenleri çoktur: bu ve uygun olmayan diyet ve diyette fazla iyot ve yaralanmalara veya tümörlere bağlı aşırı hipofiz hormonları üretimi.

hipertiroidi Semptomatoloji özgüdür: gözbebekleri (denilen egzoftalmi), zayıflık, uyku hali, kilo ile sorunların yayıyoruz şey Adem elması altında rahatsız sanki yutma boynun topografyasını değiştirirken hipertermi, tiroit ağrı, boğaz vardır.

Tedavi, hastalığın gelişiminde bir etken haline gelen kök nedeninin ortadan kaldırılmasını içerir.

Farinkste yabancı cisim hissi, bezin belirgin bir büyümesi ile gözlenir. Ana nedeni - "poddavlivanii" larynx, genellikle bir yandan, büyümüş organ.

Servikal omurganın osteokondrozu

Spinal kolonun dejeneratif distrofik bir lezyondur. Özellikle, servikal bölümün düzeyinde.

Sonuç laringofarenks bölgesinin inervasyonunun ihlalidir. Sonuç olarak - bir şey boğazla karışabilir (ama bu öznel bir duygudur).

Benzer bir durum var, ancak nispeten nadirdir. Osteochondrosis ileri aşamada olmalıdır.

Sempmatoloji ayrıca spesifiktir. Servikal omurga alanında spontan şiddetli ağrı, sıkışmış top sanki yutma rahatsızlık, (Vertebrobaziler yetmezliği muhtemelen ikincil) görme bozuklukları vardır.

Geç aşamalarda, muhtemelen parmakların uyuşması, dil, yutma ile ilgili sorunlar, vb. Bu sözde radiküler sendromu.

Tedavi anti-enflamatuar, kondroprotektörler ve diğer araçlarla gerçekleştirilir.

Benzer bir etki servikal omurganın bir fıtığı ile üretilir. Bununla birlikte, radiküler sendrom birkaç kat daha fazladır. Uzanmış kasların olası parezi ve felci, yutma kasları.

gastrit

Mide bölgesinin mukoza zarının inflamatuar bir lezyonu olarak tanımlanır. Organın iç astarı çeker. Suyun artan asitliği hastanın genel durumunu ağırlaştırır.

Patojenik sürecin gelişimi sırasında, büyük miktarda mide içeriği ve sindirilmemiş gıdalar sindirim sisteminin ilk kısımlarına geri gönderilir. Sonuç, boğazdaki bir şeyin bir şeyi engellediğini hissetmesidir.

Bu rahatsız edici tezahür, hastaya sürekli veya periyodik olarak, farklı yoğunluk derecelerinde eşlik eder.

Hastalığın başlangıcının nedenleri uygun olmayan beslenme, aşırı alkol tüketimi, travmatik lezyon vb.

Mide hastalıklarının belirtileri ayırt etmek zordur. Aralarında olağan dışı gibi vardır: gıda tüketen zaman epigastrik ağrı, rahatsızlık, karın ağrısı şiddeti, bir sandalye, genel sindirim ihlali ve diğer bulgularla birlikte sorunları.

Özellikle tehlikeli refleksler. Özofagusta zabroz gastrik içeriği denir. Çoğu zaman geceleri olur.

Tedavi, antasit ve diğer bazı ilaçlar kullanılarak gerçekleştirilir.

reflü özofajit

Gastrit ile çok ortak noktası vardır. İçi boş organ ve yemek borusu arasında bulunan mideye geçişi kapatan sfinkterin zayıflığıdır.

Geri akış nedeniyle, mide içeriği sindirim sisteminin ilk kısımlarına atılır.

Vücudun yatay bir pozisyonda olduğu durumlarda özellikle geceleri de güçlü belirtiler. Acil tedavi gereklidir.

Aksi takdirde, aspirasyon ve boğulma mümkün olabilir. Ve onun için - ölümcül bir sonuç.

Ek olarak, reflü özofajiti olan kişilerin yemek borusu kanserini birkaç kez daha “yakalama” riski taşıdığı kanıtlanmıştır.

Mide ülseri. Benzer tezahürlere neden olur.

Aşırı duyarlılık reaksiyonu

Boğazda bir şey engel olursa, alerjik bir reaksiyon olabilir. Çoğu zaman bir beslenme faktörü sonucu ortaya çıkar. Yani alerjenik bir ürün yiyor.

Bunlar genellikle turunçgiller, süt, fındık, soğan, bazı kırmızı meyveler ve sebzelerdir.

Bağışıklık cevabı kişinin kendi yasalarına göre gelişir. Patojenik yapıya girdikten sonra immünoglobulin üretimi başlar.

Sonuç, mast hücreleri-bazofillerin tahrip edilmesi ve büyük miktarda histamin salımıdır. Bu toksik madde, hücreler üzerinde olumsuz ve yıkıcı bir etkiye sahiptir.

Alerji gelişiminin diğer nedenleri toz, polen ve diğer alerjenik yapıların parçacıklarının solunmasıdır.

bağışıklık yanıtının ortaya çıkan semptomların - sternumun bir ağrı, boğaz, öksürük ve arzusu içinde adem elması, kuruluk ve rahatsızlık altında boğazda yabancı bir nesne gibi hissetmek.

Belki astım krizi ya da edema Quincke'nin gelişimi. Bu nefes alma problemleriyle doludur (boğulma ve boğulma). Bu tür durumlar derhal durdurulur.

Tedavi - antihistaminik birinci ve üçüncü kuşaklarla..

Fıtık fıtığı

Özofagusun alt bölümlerinin patolojik olarak genişlemesi. Nispeten nadirdir. Ancak yutma güçlüğü her zaman gelişmez.

Patolojinin varlığında hiçbir şey acıtmaz, ama yutmayı önleyen bir şey hisseder. Vagus siniri sıkıştığında bu hoş olmayan bir duygu vardır.

Ayrı ayrı, beynin ihlalleri var. Serebral sinirlerin tümörlerle, hematomla sıkıştırılması durumunda.

Enfeksiyöz olmayan faktörlerin listesi eksiktir, diğer nedenler mümkündür, ancak bunlar daha az yaygındır. Her durumda, ayrı olarak anlamak gerekir.

Enfeksiyon faktörleri

Diğer nedenlerden çok daha sık gözlemlenmiştir. Teşhis faaliyetlerinin başladığı istisnalar dışındadır.

bademcik iltihabı

Aksi halde anjina denir. Bu iltihap, patolojik işlemde palatine bademcikler dahil olmak üzere üst solunum yolunun organlarını içeren enfeksiyöz bir yapıya sahiptir.

Çoğu zaman, hastalığa piyojenik flora (streptokoklar), klebsiella, diğer mikroorganizmalar neden olur. Belki de lezyonun viral orijini, ama bu casuistry.

Semptomatoloji aşağıdakileri içerir: (Larenks lümen daralması) solunum güçlüğü ile cereyan edebildiği, kuvvetli bademcikler şişme akut ağrısı ve boyun lenf düğümlerinde ağrı, yanma, kaşınma, boğaz hastalıkları ve yabancı cisim hissi yutma şekilde.

Katılaşmadan sonra hoş olmayan bir kokuya sahip olan tonsil tüplere dönüşen kalın pürülan eksüda vardır.

Tedavi antibakteriyel veya antiviraldir. Nadir durumlarda, hastalığın mantar etiyolojisi mümkündür. Böyle bir durumda antimikotik ajanların kullanılması gereklidir.

larenjit

Epitelyal larinks dokularının iltihaplanması. Enfeksiyöz, viral, mantar elementlerinin orofarenks yapılarına sızmasına tepki olarak gelişir.

Yutulması imkansızlık duygusu normalde uzun vadede ortaya çıkar. Bu duygunun akut aşamasında, kural olarak, hayır.

Semptomatik tonsilit belirtileri ile aynıdır. Eksüdasyon yoğunluğu dışında: çok daha küçüktür. Buna ek olarak, geleneksel ilaçlar ile bastırmak zor olan bir havlayan öksürük var.

Tedavi ayrıca anti-enflamatuar ve antimikrobiyal ajanların yardımı ile gerçekleştirilir. Bir nebulizer veya düzenli bir buhar kullanarak inhalasyonlar şeklinde daha iyi.

farenjit

Faringeal kemiğin iltihaplanması. Candida türlerinin bakteriyel faktörleri veya mantarlarının etkisi altında gelişir.

Küçük bir miktar balgam, zulüm ve bozulmuş ses fonksiyonu ile öksürük ile karakterizedir.

Antimikrobiyal, antiviral veya antifungal ajanlarla spesifik tedavi gereklidir.

Ayrıca, soğuk algınlığı, yetersiz tedavi ve grip de mümkündür.

Diğer faktörler

 • Alkollü içeceklerin uzun süreli alımı. Orofarenksi yakarlar, boğazda bir şeylerin engellenmesi ve normal bir şekilde yutulması imkansızdır. Alkol içmeyi reddetmeyi gerektirir.
 • Sigara. Larenksin kimyasal yanmasına sebep olur ve boğazın normal çalışmasında düzensizlikleri uyarır.
 • Farinksin nörozu. Tüm hastalarda bulunmaz. Sürekli stres durumunda sadece insanlar duygusal olarak kararsız. Boğazın stenozunu ve normal olarak yutulmamasının yanlış bir algısını etkiler.
 • Abscess parathonsillar. Anatomik yapıların hipodermisinde (subkutanöz yağ dokusu), daha sıklıkla bademciklerin yakınında gelişir. Ağrı ile karakterize ve büyük boyutları ile boğazda gerçek bir yabancı cisim hissi verir.

Farklı genesis ve tipte tümörler

Nispeten nadir gelişir. En yaygın lokalizasyon boğaz, ses telleri ve yakın bölgelerdir.

karakteristik neoplazi arasında -, doğruyu söylemek gerekirse anjiomlar (damar neoplazma), lipom (ayrıca talk gibi adlandırılır), kistler (fibromlar (tümör bağ dokusu), polip (aynı yapıya sahip, ancak klasik fibromlar farklı habis transformasyon eğilimi), tümörler değildi Onlar) bulunmaktadır.

Malign neoplazi sarkomlar ve karsinomlardır (daha az agresif varyant).

Fizyolojik faktörler

Aslında, o sadece bir - bu duygusal bir stres veya stresli bir durumdur. Büyük ihtimalle herkes yutmanın imkansız olduğu duygusunu bilir.

Bu durum ağız boşluğu kuruduğunda veya farenksin stenozu (daralma) geliştiğinde ortaya çıkar.

Hangi doktora hitap edecek?

Araştırmanın ciddi olması gerekecek, çünkü olası sebeplerin listesi çok geniş. Her şeyden önce, bir terapiste danışmanız tavsiye edilir.

Rutin araştırmalar yapacak, uzmanlara danışacak ve önerilerini sunacaktır.

Ardından, aşağıdaki doktorlardan birine başvurmanız gerekir:

 • Endokrinolog.
 • Gastroenteroloğa.
 • Nöroloğa.
 • Stomatoloğa.
 • Ortopediste.
 • Beyin cerrahı.
 • Kulak burun boğaz uzmanına.
 • Alerjist-immünolog için.

Her şey patolojik sürecin doğasına bağlıdır. Ama kendinizle uğraşmanıza gerek yok, terapist size kiminle iletişim kuracağını söyleyecektir.

Birincil resepsiyonda, herhangi bir uzman hastanın durumu hakkında birçok soru sorar, tüm şikayetleri yazılı olarak giderir ve hayatın anamnezini toplar. Doktorun sorularını net bir şekilde cevaplamak önemlidir.

Gelecekte aşağıdaki çalışmalar gerekli olacak:

 • Orofarinksin durumunun değerlendirilmesi. Bir kulak burun boğaz uzmanı var. Çok fazla bilgi verir.
 • Larengoskopi. Larinksin mukoza zarının incelenmesi için.
 • EGD. Sindirim sisteminin orta bölümlerinden olası patolojileri belirlemek.
 • Bazı maddelere karşı bağışıklık reaksiyonlarını tespit etmek için alerjik testler.
 • Bir tümör bulunursa - biyopsi.
 • Ayrıca bir histolojik çalışma. Neoplazmın yapısı, hücre tipi, bölünme hızı vb. Hakkında birçok bilgi verir.

Diğer sınavlar gerekli olabilir. Her şey doktorun kararına bağlı.

Etiyolojik tedavi

İlaç kullanımı ile gerçekleştirilmiştir. Bazı durumlarda ameliyat gerekebilir.

 • Tüm bulaşıcı hastalıklar, steroidal olmayan anti-enflamatuar kökenli, antibiyotikler, antiviral, antimikotik maddeler, anti-bazlı kortikosteroid, antiseptik çözeltiler ve diğer bazı ilaçlar ile tedavi edilir.
 • Tiroid bezinin patolojileri, özel diyetlerin yardımı ile iyileştirmeye tabidir. Çoğu durumda iyottan fazla olduğu göz önüne alınırsa, bu elementin en azında bir diyete ihtiyacınız vardır.
 • Tümörler sadece cerrahi olarak tedavi edilir. Ameliyat sırasında total eksizyona tabidir.
 • Proton pompa inhibitörlerinin kullanımı, antasit preparatlar gastroenterolojik patolojilerin tedavisi için bir yöntemdir. Özel bir diyet de reçete edilir.

Tüm tedavi yöntemleri ve ayrıca belirli ilaç isimleri sadece bir doktor tarafından seçilir. Kendi kendine ilaç kabul edilemez.

Eğer boğazda bir şeyin yutmaya karıştığına dair bir his varsa, bunun pek çok nedeni olabilir. Tam teşhisten geçmek ve durumun temel nedenini bulmak gereklidir.

Bu nedenle uzman yetkili bir tedavi stratejisine karar verebilir. Konuşmaların kendiliğinden tedavi edilmediği, gelişim faktörleri çok ciddi olabilir.

Boğazdaki Pers ve yoldaki bir şey var: nedenler, ne yapmalı?

Boğazda yabancı bir cismin varlığının hissi, teneffüsle birlikte, bir kulak burun boğazının alınmasında en sık karşılaşılan şikayetlerden biridir. Bu semptomların seyrinde çeşitli şiddetleri vardır. Kolay bir hastalık derecesinde, kişi rahatsızlık hisseder, ancak daha ihmal edilmiş bir durumda, hastanın nefes alması ve yutulması zorlaşır.

Faringeal bez, vücudun sindirim, solunum, endokrinolojik ve kas-iskelet sistemini etkileyen çeşitli hastalıkların bir belirtisidir. Hastalığın temel nedenini tanımlamak için bir uzmanın kalifiye bir tanısını gerektirir.

Servikal bölgede bulunan bir kişi, patolojik değişikliklerden kendisini rahatsız hissetmesine neden olabilecek birçok anatomik yapıya sahiptir. Bu tür yapılar şunlardır:

 • tiroid bezi;
 • paratiroid bezi;
 • solunum yolu;
 • yemek borusu;
 • ana gemiler;
 • omurga;
 • sinir gangliyası;
 • boyun kasları.

Bu yapıların herhangi birinde patolojik bir sürecin gelişmesiyle, bir kişi sanki bir şey boğazda engelleyici ve inatçı gibi hissedebilir.

Bu fenomenin nedenini bulmak için, hasta tanı için bir doktora danışmalıdır.

Bir hekimin problemin kaynağını güvenilir bir şekilde tanımlayabilmesi için, aşağıdaki eşlik eden semptomlar dışlanmalı veya onaylanmalıdır:

 • boğulma (nefes almak zor);
 • boğazda yanma;
 • yutulduğunda acı veren duygular;
 • baş eğildiğinde boğazda ağrı;
 • nefes alma zorluğu;
 • exhaling zorluk;
 • boyun kaslarının spazmı.

Elde edilen verilere dayanarak uzman, bir kişinin hangi yapıya zarar verdiğini öğrenecek ve bu da doğru tanıya ve etkili bir tedavinin atanmasına katkıda bulunacaktır.

Bebeğin boğazında terleme olduğu ve bir şeylerin engellediği gibi, çocukluğun özgüllüğünden dolayı nadiren ortaya çıkar. Küçük yaştaki bir çocuğun ebeveynlere bu tür karmaşık semptomları açıklamak zordur. P Buna ek olarak, çocuğun bu anatomik özellikleri, bu duyguları kışkırtan birtakım hastalıkların dışında kalması açısından önemlidir..

Çocuklarda boğazda bir yumru hissi ve terleme nedeni:

 1. 1. Angina. Solunum yolu viral ve bakteriyel doğanın iltihaplanması genellikle boğazda bir hissi ve yumru hissi uyandırır. Bu semptomlara kaba yiyecekleri yuturken ve sesini değiştirirken ağrı eşlik eder. Angina, boğazın durulanması için olumlu bir reaksiyonun olmamasıyla diğer hastalıklardan kolayca ayrılır. Böyle bir hastalıkta, antibakteriyel ilaçlar kullanılmadan tedavi sonuç vermez. Antibiyotikler ev tedavisi ile kombine edilmelidir: ılık süt ve çay bir kaşık bal ile. Sıvıların boyun kaslarındaki yükü azaltmak için bir pipetten içilmesi tavsiye edilir.
 2. 2. Özofagusun lezyonu. Denetim yokluğunda çocuk özofagus mukozasında güçlü bir tahriş edebilmektedir. Örneğin, aşırı baharatlı yiyecekler, kimyasallar ve diğer. Bu, genellikle gün boyunca geçmekte olan yemek borusunun şişmesine neden olur. Boğazda hoş olmayan bir his varsa, bir gastroenteroloğa başvurmak gerekir.
 3. 3. Tiroid bezinin iltihaplanması. İnflamasyonda, tiroid veya paratiroid bezi, boğazını sıkarak, boyut olarak artar. Bu onun pıhtı ve terlemenin varlığını hissetmesine neden olur. Ayrıca, tiroid bezi vücuttaki iyot eksikliğinden ya da içindeki neoplazmaların görünümünden dolayı büyüyebilir.
 4. 4. Psikosomatik. Boğazda ve duyularda terlemenin fiziksel nedenlerine ek olarak, bir şey müdahale ediyormuş gibi, psikolojik olanlar da vardır. Böyle bir hastalıkta boğaz çocuğa zarar vermez, ancak sürekli olarak boğazını temizlemek ister. Bir çocuk ciddi bir zihinsel travmaya maruz kaldıysa, doktorlar genellikle benzer semptomları gözlemlerler.

Çocuğun boğazdaki rahatsızlıktan nadiren güvenilir bir şekilde anlayabildiği unutulmamalıdır, bu nedenle çocuk doktoru ile görüşmek gereklidir.

Yetişkin bir kişi, sadece anatomik değil, aynı zamanda bir yaşam biçiminden de farklıdır. Tüm bunlar, Adem'in elması içinde bir şey sıkışmış gibi, daha geniş bir olası sebat ve his nedenlerinin ortaya çıkmasına yol açar. Bir yetişkinte en yaygın nedenler şunlardır:

 1. 1. ARVI ve ARI. Viral veya bakteriyel hastalıkların bir arka planına karşı inflamatuar süreçler boğazda en sık görülen ödem nedenidir. İnsanlarda bademcikler genişler, boğaz ve yumuşak damak şişer. Bu süreçlerin bütünü, boğazda yabancı bir cisim hissi yaratır. Bu hissin yoğunluğu, inflamatuar sürecin şiddetine bağlıdır. Faringeal bezin semptomları sadece yutulduğunda veya sürekli olarak, kişinin normal solunumu bozarak ortaya çıkabilir.
 2. 2. Farenjit veya larenjit. Larinks veya vokal kordların kronik formda enflamasyonu yaygındır. Bu gibi durumlarda, insanlar boğazlarında sert bir yumru hissetmezler, ancak keskin bir his. Kişiye yapılan konuşmada, yabancı bir nesnenin boğazlanmış olması gibi. Buna ek olarak, hasta sürekli boğazda ikna ediyor. Semptomlar durulama ile zayıflatılmaz ve gün boyu devam eder.
 3. 3. Servikal osteokondroz. Bu hastalık sadece bir yetişkin için tipiktir. On sekiz ila yirmi beş yaşlarında, omurlararası diskler daha az elastik hale gelir ve bu da osteokondrozun gelişmesine yol açar. Kıkırdaklar deforme olur ve kan damarlarını ve sinir liflerini sıkıştırır. Kasların omurgadaki bozuklukları gidermeye çalıştığı gerçeği nedeniyle, boyun kaslarının spazmı vardır. Sonuç olarak, dilin kökünde rahatsızlık var.
 4. 4. Ağır fiziksel aktivite. Fiziksel aşırı yüklenmelerle, ana damarlar geniş bir miktarda kanla genişler ve doldurur. Kas-iskelet sistemi spazmodik kasları. Bütün bunlar nefes almayı zorlaştırır, bir terlemenin eşlik ettiği, boğazda sıkışmış bir şey olduğu hissi vardır.
 5. 5. Sindirim ile ilgili problemler. Uzmanlar, yüzeysel gastritin sürekli rahatsızlık, terleme ve boğazda bir şeyin rahatsızlık duyduğu hissine neden olabileceğini söylüyor.
 6. 6. Mide suyunun yüksek asitliği. mide suyu aşırı asidite varsa yemek borusuna suyu döküm zaman, bir enflamatuar yanıta neden olur mukus, bir kimyasal yanma neden olur. Enflamasyon boğazına yabancı cisim hissi yol açar kas spazmları ve şişlik, boğaz ve yanma eşlik eder. Yemek yerken belirtiler kötüleşir. Buna ek olarak, kişi mide ekşimesi ve dırdırcı ağrı mide içine yiyecek almanın imkansızlığı kaynaklanan hoş olmayan kokusu ile geğirme, göğüs arkasında, orada sık sık hasta.
 7. 7. Tiroid ve paratiroid bezlerinde inflamatuar süreçler. Enflamasyon, çevre dokulara baskı yapan guatrın gelişmesine yol açar. Boğazda rahatsızlık, tiroid bezinde on kat artışa neden olur.
 8. 8. Stres ve huzursuzluk. Psikolojik travma ya da sinirsel tükenme, boğazda ve yabancı bir cismin hissinde bir duyuma neden olabilir. Bu fenomen "histerik com" olarak adlandırıldı.

Bu tür rahatsızlıklardan bağımsız olarak kurtulmak nadiren mümkündür, çünkü ortaya çıkış nedenleri her zaman farklıdır. Uzmanlar, yüksek nitelikli tanı ve karmaşık tedavi için bir doktora danışmanızı tavsiye eder.

Bir kişinin boğazında bir gözü varsa ve bir şey müdahalede bulunuyorsa, acil tedavi tedbirleri alınmalıdır. Bu semptomlar balgam, ısı artışı, lenf bezlerinde ve bademciklerde bir artışla birlikte görülürse, bu anjinin varlığını gösterir. Bu durumda doktorlar antibiyotik tedavisi yapmayı tavsiye eder. Hastalığın nedenini ortadan kaldırdıktan sonra boğazda sümük ve rahatsızlık ortadan kalkacaktır.

Eşzamanlı semptomların yokluğunda kök nedenini tanımlamak çok daha zordur. Böyle bir durumda, hastalığın kaynağını belirlemek için doktorlara danışılmalıdır.

Tam bir inceleme için, hasta birkaç aşamadan geçmelidir:

 1. 1. İlk önce terapistle ilk görüşmeden geçmeniz gerekir. Doktor hastalığın anamnezini toplar ve hastanın dış muayenesini yapar.
 2. 2. Eğer bademcik veya tiroid bezinde inflamatuar bir süreç tespit edilirse, hasta bir endokrinolog veya bir KBB uzmanına yönlendirilir.
 3. 3. Boğazda bir enflamatuar sürecin belirgin belirtilerinin yokluğunda, hasta X-ışını ve ultrason tanısı için sevk edilir.

Özellikle çocuğun olması durumunda, hastanın zihinsel ve duygusal durumuna dikkat edin. Boğazda psikosomatik koma durumunda psikolojik yardım gereklidir.

Hastalığın nedenini belirledikten sonra uygun tedavi reçete edilir. Terapi süresi hastalığın şiddetine bağlıdır. Tabii bir aydan (larenjit) üç yıla kadar (osteokondroz) devam edebilir.

Hiçbir durumda, komplikasyonların ortaya çıkmasını önlemek için doktor tavsiyelerini göz ardı etmemelisiniz.

Semptomları azaltmak için hastaya birçok tavsiyeyi takip etmesi önerilir:

 • Diyet. Özofagus mukozasını tahriş eden bütün ekşili, sıcak, keskin ve soğuk yiyecekleri yemek rasyonundan çıkarmak gerekir.
 • Boğazını çalkala. Hastalık doğada inflamatuar ise, düzenli olarak temizlenmeli bademcik ve hangi yiyeceği yutmak zor dolayı, mukus ve diğer mekanik faktörlerin kaldırmak için gargara yapılmalıdır.
 • Havanın nemlendirilmesi. Havanın nemi aşırı derecede düşükse, yemek borusu veya solunum yolu mukozası tahriş edici etkenlere kolayca maruz kalır. Özel nemlendiriciler satın almanız veya ısı kaynağında su içeren bir tabağı bulundurmanız tavsiye edilir.
 • Odayı havalandırın. Odaya taze hava verilmemesi durumunda, patojenik mikroorganizmaların konsantrasyonu artar. Bu, tedavinin etkinliğini azaltır ve tekrarlanan enflamatuar süreçlerin gelişimini destekler.

Sinir koma için anlamsız olmayın. Uygun önlemlerin yokluğunda, ciddi akıl hastalığına yakalanma riski vardır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bir çocukta anjin için antibiyotikler: daha iyi, uygulama kuralları, ilaç incelemesi

Angina, sıklıkla çocuklara yapışan sinsi ve çok yönlü bir hastalıktır. Formlarının çoğu bakteriyel enfeksiyonun bir sonucu olarak geliştiğinden, antibiyotik tedavisi olmaksızın bunları tedavi etmek neredeyse imkansızdır.

Terlemenin boğazda sürekli olmasının nedenleri ve soğuk algınlığı olmadan sık öksürme ile ne yapması gerektiği?

Boğazda rahatsızlık, ısrarlı terleme, boğaz temizleme isteği, çoğu hasta soğuk algınlığı olarak algılanır.