Loading

Bezlerin çıkarılmasının nedenleri

Cerrahi, doktor okolomindalikovoy elyaf ile lenfoid oluşumları eksize sırasında - bademcik (bademcik) arasında ekstrakapsüler çıkarılması. Operasyon sadece inflamasyondan etkilenen organları değil, apseler ile birlikte paratonziller odakları da ortadan kaldırmanıza izin verir.

Makalenin içeriği

Çok uzun zaman önce çocuklarda ağır postinfeksiyöz komplikasyonları önlemek için tonsillektomi önleyici amaçlarla kullanıldı.

Bademcikleri çıkarmak ne zaman gereklidir? Palatine bademcikler - hava yollarındaki patojenlerin penetrasyonunu engelleyen koruyucu bir bariyer. Lenfoid dokuda, vücudu patojenik floradan koruyan bağışıklık hücreleri sentezlenir. Bu nedenle bademciklerin uzaklaştırılması sadece ciddi KBB hastalıklarının varlığında ve sistemik komplikasyonların gelişme riski altında gerçekleştirilir.

Anatomi hakkında biraz

Birkaç yıl önce, palatin bademciklerinin kaldırılması, anjina, farenjit, kronik rinit vb. Sonrası komplikasyonların gelişmesini önleyen koruyucu bir önlem olarak kabul edildi. Ancak, modern uzmanlar tonsillektominin sadece ciddi belirtiler varsa yapılmalıdır. Laboratuar çalışmaları sırasında bademciklerin bağışıklık savunmasının oluşumunda rol oynadığı, bu nedenle uzaklaştırılmaları vücudun direncini olumsuz yönde etkileyebileceği bulunmuştur.

Bademcikler (bademcikler), lenfoid dokudan oluşan ve hematopoetik ve koruyucu fonksiyonları yerine getiren eşleştirilmiş organlardır. Foliküller ve kriptler (lacunae) ile dolu, silindirler palatine arkın arkasındaki boğazda derindir. Patojenleri (protozoa, mikroplar, mantarlar, virüsler) emebilen ve nötralize edebilen makrofajların üretimine katılırlar.

Bezlerin çıkarılması, genel ve yerel bağışıklığın azalmasına yol açar, bu da bulaşıcı hastalıklar geliştirme riskini artırır. Uzmanlar, yarı-ölü demirin bile, bir immün tepkisinin oluşumunda yer alan büyük miktarda immünoglobulini sentezlediğini iddia etmektedir. Bu nedenle, sadece konservatif tedavi veya sistemik komplikasyonların etkisiz olması durumunda tonsillektomi önerilmektedir.

Endikasyonlar ve kontrendikasyonlar

Bademcikleri çıkarmak ne zaman gereklidir? Toksik-alerjik ve enfeksiyöz fenomenlerin ortaya çıkmasında operatif müdahale endikedir. Artan zehirlenme, sistemik komplikasyonlara neden olabilen böbrek, karaciğer, kalp ve eklemler üzerinde ek stres oluşturur. Palatine bademciklerdeki patolojik süreçler ilaç tedavisi ve fizyoterapi ile ortadan kaldırılamazsa, hastaya cerrahi tedavi uygulanır.

Bademciklerin giderilmesinin ana belirtileri nelerdir?

 1. Tekrarlayan bademcik iltihabı - lenfoid dokuların kronik enflamasyon sonra komplikasyonların ciddi lokal (sinüzit, retrofarengeal yetmezlik) ve sistem (piyelonefrit, romatizma) gelişmesine yol açabilir üst solunum yolu, patojenlerin birikimi göstermektedir;
 2. - ağır kronik bademcik iltihabı akan şiddetli alerjik reaksiyon varlığını patojenlerin metabolitleri bir sağlık durumu kötüleşmesine yol açar: hava yolu tıkanıklığı ile doludur boğaz vb mukoza şişmesi, ateş, hipertermi;
 3. sorunları Nefes - bademcikler kirpikli epitel ve hipertrofisi şişmesi sonucu, kardiyovasküler sistemin arıza olarak, (apne) nefes alma ve bozulmasına yol öngörmektedir;
 4. pürülan süreçler - lenfoid dokular içinde pürülan kitlelerin oluşumu erime ve inflamatuar süreçlerin genellenmesine yol açar.

Eğer bademcikleri zamanında kesmezseniz, ölümcül olabilir. Palatine bademciklerinin kaldırılmasının nedenlerinin sunulan liste ile sınırlı olmadığı unutulmamalıdır. Sorunu çözmenin en iyi yolunu belirlemek, gerekli testleri yaptıktan sonra sadece uzman bir uzman olabilir. Bazen doğrudan endikasyonların varlığında bile, hastanın sağlığında bozulma riski ile ilişkili cerrahi tedavi yapılamaz. Ile tonsillektomi başvurmak tavsiye edilmez:

 • lösemi;
 • hemofili;
 • diabetes mellitus;
 • akıl hastalığı;
 • açık form tüberküloz;
 • kan damarlarının patolojik yapısı;
 • alevlenme aşamasında kronik hastalıklar.

Ciddi kontrendikasyonların varlığında hastaların ameliyatı ciddi kan kaybı, miyokard enfarktüsü, enfeksiyöz süreçlerin genelleştirilmesi vb.

Çocuklarda tonsillektomi

Neden bademcikleri kesip çıkartın - hangi durumlarda yapılır? Ameliyat ihtiyacı yalnızca enfeksiyöz KBB hastalıkları ve palatine bademcikler hipertrofisi varlığında ortaya çıkar. Etkilenen organların zaman zaman ortadan kaldırılması, yalnızca çocuğun yaşam kalitesini değil, aynı zamanda görünümünü de etkiler. Çocuklarda bezlerin gecikmiş çıkarılmasının en yaygın sonuçları arasında şunlar bulunur:

 • idrarını tutamama;
 • bir rüyada horlama;
 • burun tıkanıklığı;
 • kronik rinit;
 • kötü iştah;
 • burun solunumu ile koklama;
 • çene şeklini değiştirmek.

Önemli! Hava yolu obstrüksiyonunun arka planına karşı uzun süreli asfiksi, pulmoner hipertansiyon gelişimine yol açabilir.

Bademciklerin boyutlarındaki artışla birlikte solunum yolunun açıklığı bozulur. Düzenli hava eksikliği, çocuğun açık ağızdan nefes almasına neden olur, bu da alt çenenin deformasyonuna yol açabilir. Kötü uyku, gerekli hormonların gelişmesine engel olur, bunun sonucunda büyüme ve zihinsel gelişimde gecikme olur.

Hayatı tehdit eden komplikasyonlar

Bademcikler neden oyulur? Hastanın hayatını tehdit eden komplikasyonların gelişiminde cerrahi gerekebilir. Hipertrofi veya lenfoid formasyonların ödemi ile provoke olan zor nefes alma, ani boğulmaya neden olabilir. Boğazda tahammül edilemeyen ağrı ve ağızda nefes alması zorluğu durumunda hemen bir ambulans çağırın.

Kural olarak, yetişkinlerde ciddi komplikasyonlar, kronik veya hipertrofik tonsillit gelişmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Vücudun intoksikasyonu, hayati organların ve sistemlerin çalışmasında, aşağıdaki patolojilerin meydana gelmesi sonucunda, başarısızlığa yol açar:

Yukarıda listelenen hastalıkların ortaya çıkması, bademciklerde pürülan iltihaplanma ile gerçekleşir, bu da dokunun erimesine ve patolojik süreçlerin genellenmesine yol açar. Bu nedenle, boğazda şiddetli ağrılar, ateşli ateş ve lenfadenit göründüğünde, doktora başvurmak gerekir.

Tonsillektomi: "for" ve "karşı"

Hangi durumlarda bademcikler kaldırılır? Lenfoid formasyonların ekstrakapsüler eksizyonu kaçınılmaz olarak immünitede bir azalmaya yol açar, ancak şiddetli sistemik komplikasyonların gelişmesini engeller. Yetişkinlerde tonsillektomi daha çok ilaçlanamayan kronik bademcik iltihabının gelişiminden kaynaklanmaktadır.

Operasyon, hastanın hayatını tehdit eden durumların çözümlenmesinde zorunlu bir adımdır. Diğer tüm vakalarda, aşağıdaki nüansları dikkate alarak tonsillektomi geçirme kararı verilmelidir:

 • Enfeksiyon kaynağının mutlak olarak uzaklaştırılması;
 • kronik bademcik iltihabının giderilmesi;
 • sistemik komplikasyonların yokluğu
 • organizmanın reaktivitesinde azalma;
 • mukoza boğazında sikatrik değişiklikler;
 • Oropharynks'e penetrasyonları durumunda KBB hastalıklarının hızlı gelişimi.

Yetişkinlerde bademciklerin çıkarılması, sadece doğrudan endikasyonların varlığında aşırı durumlarda gerçekleştirilir.

Bir hasta solunum yolu tıkanıklığı yol açabilir alerji, eğilimli veya genellikle 4-5 kez bir yıl Kronik tonsillit akut alevlenme acı çekerse, bir odyolog, ona ameliyat sunabilir.

Bademcikleri çıkarmam gerekiyor mu ve operasyondan sonraki sonuçlar nelerdir?

Ameliyat sonrası iyileşme

Bademcikler çıkarıldıktan sonra belli bir süre almalıdır - iyileşme süresi yaklaşık 2 ila 3 hafta sürer. Çocuklarda, bu süre, kural olarak, daha kolaydır. Yaraların tam iyileşmesi, 3. haftanın sonuna kadar işaretlenir.

Operasyon sonrası uygun bir dönem için aşağıdaki tavsiyelere uyulmalıdır:

 • mümkün olduğunda, daha az konuşun;
 • fiziksel aktiviteyi sınırlamak;
 • sadece serin ve yumuşak kıvamlı yiyecekler (et ve sebze püreleri, tahıllar, çorbalar, yoğurtlar) yiyebilmenizi sağlayan bir diyet yapın;
 • Mümkün olduğunca çok sıvı iç;
 • ağız hijyeni dikkatle gözlemlemek;
 • Genel ısıtmadan kaçının - saunaları ziyaret etmeyin, sadece serin bir duş alın.

Operasyonun komplikasyonları

Bezlerin çıkarılmasından sonra aktarılan işlemin bazı sonuçları kaydedilebilir. Muhtemel komplikasyonlar ameliyattan hemen sonra gözlenebilir veya uzak olabilir.

Ameliyattan hemen sonra ortaya çıkan komplikasyonlar arasında kanama, doku yanması, enfeksiyon izole edilebilir.

Uzun vadeli sonuçların, lokal bağışıklık, sık solunum yolu enfeksiyonları (larenjit, farenjit, trakeit, bronşit), en olası azalma, alerjik bronkospazm gelişmesi. Uzun süreli komplikasyonlar, cerrahi müdahalenin (klasik yöntem veya lazer) yapıldığı yöntemin yanı sıra (genel veya lokal anestezi altında) kullanılan anesteziye bağlı değildir.

Gördüğünüz gibi bezleri çıkarmak için ameliyat farklı olabilir. Fakat böyle bir adım atmak için, sadece bir kulak burun boğaz uzmanının kapsamlı bir incelemeden sonra ortaya çıkarabileceği açık göstergeler bulunmalıdır.

Ilk doktor

Bu durumda bezler

Bezler olmak ya da olmamak, her insan için en az bir kez çözülmesi gereken bir sorudur.

Vücuttaki bezler (palatine tonsiller), havadaki damlacıklar tarafından bulaşan enfeksiyonlar için bir bariyerdir.

Bezlerin kaybı, solunum sistemine zarar veren patojenlerden vücudun korunmasında keskin bir azalmaya yol açar.

READ: Yaban arısı ısırığı: nasıl kurtarılacağı

yani ARVI'nın bezlerini çıkardıktan sonra, bronşit ve zatürre, ayakta kalmanızı, patojenlerin vücuduna girip gelişmesini çok daha kolaylaştıracağınız için alkışlar.

Diğer taraftan, bademcikler enfeksiyondan tamamen etkilenmiş ve tahrip olmuşlarsa, o zaman size herhangi bir fayda getirmeyeceklerdir, ancak her türlü sıkıntının bir yatağı olacaktır.

Bir dizi resmi var tonsillektomi endikasyonları - palatine bademcik kaldırılması işlemleri

- Sık tekrarlayan veya kronik bademcik iltihabı, yani. bezlerin iltihabı.

Çoğunlukla aylık veya kalıcı olarak ifade edilir. Bu genellikle bademciklerin zararlı bakteriler için uygun bir rezervuar haline gelmesinden kaynaklanır.

Kendi içinde, kronik bademcik iltihabı bezlerin çıkarılması için mutlak bir belirti değildir. Bezlerin bağışıklık sistemi organı olarak çalışıp çalışmadığını veya sağlığa zararlı bir enfeksiyon kaynağı olup olmadığını anlamak önemlidir.

- Kardiyovasküler, renal ve diğer komplikasyonlara yol açabilecek kadar ağır ilerleyen kronik bademcik iltihabı.

Kural olarak, bezlere yerleşmiş patojene alerjisi ile ilişkilidir.

Bu durumda - bu yana kesmek gereklidir Böyle bir patojen ile arkadaşlık, romatoid artrit veya romatizma gibi yaşam boyu ciddi hastalıklara yol açabilir.

- Aşırı büyümüş bademciklerin neden olduğu solunum veya yutma problemleri.

Apne (solunum yetmezliği), vital organlarda ve dokularda oksijen eksikliğine yol açar.

Temel olarak, beyin, hafıza bozukluğu, baş ağrıları ve beyin yapılarının erken yaşlanması ile kendini gösterir. Kan verme bozuklukları sonucunda, inme insidansı hızla artar.

Kalpten - yavaş yavaş kalpte ağrı gelişir, kan dolaşımı bozulur, kalp krizi olasılığı artar.

- Bademcik iltihabı komplikasyonları (flegmon, apse).

Eğer pürülan işlem başlamışsa, acilen işlemek gerekir. Genellikle doktor paralel olarak ciddi cerrahi antibiyotikler atar.

Pürülan süreç hızla geliştiği ve ölümcül olabileceği için, durum çok tehlikelidir, hemen aynı fikirde olur.

OKUMA: Mantarla zehirlenme - semptomlar ve tedavi

Ayrıca, doktorunuzu bilmeniz ve anlatmanız gereken bezlerin çıkarılmasına yönelik kontrendikasyonlar da vardır:

- Kan hastalıkları (lösemi, hemofili). Bu durumda, pürülan komplikasyonlar dışında herhangi bir cerrahi girişim kontrendikedir.

- Farengeal damarların gelişiminin bireysel özellikleri.

Endişelenme. Faringeal damarların genişlemiş olması durumunda, bundan bahsedilecektir.

- akıl hastalığı. İşlem, bu gibi bir hasta tarafından hayati belirtilere göre gerçekleştirilir.

- açık bir tüberküloz şekli. Tüberküloz toplam olabilir - farenks, göz, cilt. Bu nedenle, hastalığın aktif seyrinde, bademcikler enfeksiyona neden olmamak için temas etmezler.

- şiddetli diabetes mellitus ve akut dönemde diğer kronik hastalıklar.

Bu dönemde normal bir doktor hiç kimse üzerinde çalışmayacaktır.

Cerrahi, doktor okolomindalikovoy elyaf ile lenfoid oluşumları eksize sırasında - bademcik (bademcik) arasında ekstrakapsüler çıkarılması. Operasyon sadece inflamasyondan etkilenen organları değil, apseler ile birlikte paratonziller odakları da ortadan kaldırmanıza izin verir.

Çok uzun zaman önce çocuklarda ağır postinfeksiyöz komplikasyonları önlemek için tonsillektomi önleyici amaçlarla kullanıldı.

Bademcikleri çıkarmak ne zaman gereklidir? Palatine bademcikler - hava yollarındaki patojenlerin penetrasyonunu engelleyen koruyucu bir bariyer. Lenfoid dokuda, vücudu patojenik floradan koruyan bağışıklık hücreleri sentezlenir. Bu nedenle bademciklerin uzaklaştırılması sadece ciddi KBB hastalıklarının varlığında ve sistemik komplikasyonların gelişme riski altında gerçekleştirilir.

Anatomi hakkında biraz

Birkaç yıl önce, palatin bademciklerinin kaldırılması, anjina, farenjit, kronik rinit vb. Sonrası komplikasyonların gelişmesini önleyen koruyucu bir önlem olarak kabul edildi. Ancak, modern uzmanlar tonsillektominin sadece ciddi belirtiler varsa yapılmalıdır. Laboratuar çalışmaları sırasında bademciklerin bağışıklık savunmasının oluşumunda rol oynadığı, bu nedenle uzaklaştırılmaları vücudun direncini olumsuz yönde etkileyebileceği bulunmuştur.

Bademcikler (bademcikler), lenfoid dokudan oluşan ve hematopoetik ve koruyucu fonksiyonları yerine getiren eşleştirilmiş organlardır. Foliküller ve kriptler (lacunae) ile dolu, silindirler palatine arkın arkasındaki boğazda derindir. Patojenleri (protozoa, mikroplar, mantarlar, virüsler) emebilen ve nötralize edebilen makrofajların üretimine katılırlar.

Bezlerin çıkarılması, genel ve yerel bağışıklığın azalmasına yol açar, bu da bulaşıcı hastalıklar geliştirme riskini artırır. Uzmanlar, yarı-ölü demirin bile, bir immün tepkisinin oluşumunda yer alan büyük miktarda immünoglobulini sentezlediğini iddia etmektedir. Bu nedenle, sadece konservatif tedavi veya sistemik komplikasyonların etkisiz olması durumunda tonsillektomi önerilmektedir.

Endikasyonlar ve kontrendikasyonlar

Bademcikleri çıkarmak ne zaman gereklidir? Toksik-alerjik ve enfeksiyöz fenomenlerin ortaya çıkmasında operatif müdahale endikedir. Artan zehirlenme, sistemik komplikasyonlara neden olabilen böbrek, karaciğer, kalp ve eklemler üzerinde ek stres oluşturur. Palatine bademciklerdeki patolojik süreçler ilaç tedavisi ve fizyoterapi ile ortadan kaldırılamazsa, hastaya cerrahi tedavi uygulanır.

Bademciklerin giderilmesinin ana belirtileri nelerdir?

Tekrarlayan bademcik iltihabı - lenfoid dokuların kronik enflamasyon sonra komplikasyonların ciddi lokal (sinüzit, retrofarengeal yetmezlik) ve sistem (piyelonefrit, romatizma) gelişmesine yol açabilir üst solunum yolu, patojenlerin birikimi göstermektedir; - ağır kronik bademcik iltihabı akan şiddetli alerjik reaksiyon varlığını patojenlerin metabolitleri bir sağlık durumu kötüleşmesine yol açar: hava yolu tıkanıklığı ile doludur boğaz vb mukoza şişmesi, ateş, hipertermi; sorunları Nefes - bademcikler kirpikli epitel ve hipertrofisi şişmesi sonucu, kardiyovasküler sistemin arıza olarak, (apne) nefes alma ve bozulmasına yol öngörmektedir; pürülan süreçler - lenfoid dokular içinde pürülan kitlelerin oluşumu erime ve inflamatuar süreçlerin genellenmesine yol açar.

Eğer bademcikleri zamanında kesmezseniz, ölümcül olabilir. Palatine bademciklerinin kaldırılmasının nedenlerinin sunulan liste ile sınırlı olmadığı unutulmamalıdır. Sorunu çözmenin en iyi yolunu belirlemek, gerekli testleri yaptıktan sonra sadece uzman bir uzman olabilir. Bazen doğrudan endikasyonların varlığında bile, hastanın sağlığında bozulma riski ile ilişkili cerrahi tedavi yapılamaz. Ile tonsillektomi başvurmak tavsiye edilmez:

lösemi; hemofili; diabetes mellitus; akıl hastalığı; açık form tüberküloz; kan damarlarının patolojik yapısı; alevlenme aşamasında kronik hastalıklar.

Ciddi kontrendikasyonların varlığında hastaların ameliyatı ciddi kan kaybı, miyokard enfarktüsü, enfeksiyöz süreçlerin genelleştirilmesi vb.

Çocuklarda tonsillektomi

Neden bademcikleri kesip çıkartın - hangi durumlarda yapılır? Ameliyat ihtiyacı yalnızca enfeksiyöz KBB hastalıkları ve palatine bademcikler hipertrofisi varlığında ortaya çıkar. Etkilenen organların zaman zaman ortadan kaldırılması, yalnızca çocuğun yaşam kalitesini değil, aynı zamanda görünümünü de etkiler. Çocuklarda bezlerin gecikmiş çıkarılmasının en yaygın sonuçları arasında şunlar bulunur:

idrarını tutamama; bir rüyada horlama; burun tıkanıklığı; kronik rinit; kötü iştah; burun solunumu ile koklama; çene şeklini değiştirmek.

Önemli! Hava yolu obstrüksiyonunun arka planına karşı uzun süreli asfiksi, pulmoner hipertansiyon gelişimine yol açabilir.

Bademciklerin boyutlarındaki artışla birlikte solunum yolunun açıklığı bozulur. Düzenli hava eksikliği, çocuğun açık ağızdan nefes almasına neden olur, bu da alt çenenin deformasyonuna yol açabilir. Kötü uyku, gerekli hormonların gelişmesine engel olur, bunun sonucunda büyüme ve zihinsel gelişimde gecikme olur.

Hayatı tehdit eden komplikasyonlar

Bademcikler neden oyulur? Hastanın hayatını tehdit eden komplikasyonların gelişiminde cerrahi gerekebilir. Hipertrofi veya lenfoid formasyonların ödemi ile provoke olan zor nefes alma, ani boğulmaya neden olabilir. Boğazda tahammül edilemeyen ağrı ve ağızda nefes alması zorluğu durumunda hemen bir ambulans çağırın.

Kural olarak, yetişkinlerde ciddi komplikasyonlar, kronik veya hipertrofik tonsillit gelişmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Vücudun intoksikasyonu, hayati organların ve sistemlerin çalışmasında, aşağıdaki patolojilerin meydana gelmesi sonucunda, başarısızlığa yol açar:

romatizma; flegmon boynu; paratonazil apsesi; menenjit; mediyastinit; piyelonefrit; perikardit; miyokardit.

Yukarıda listelenen hastalıkların ortaya çıkması, bademciklerde pürülan iltihaplanma ile gerçekleşir, bu da dokunun erimesine ve patolojik süreçlerin genellenmesine yol açar. Bu nedenle, boğazda şiddetli ağrılar, ateşli ateş ve lenfadenit göründüğünde, doktora başvurmak gerekir.

Tonsillektomi: "for" ve "karşı"

Hangi durumlarda bademcikler kaldırılır? Lenfoid formasyonların ekstrakapsüler eksizyonu kaçınılmaz olarak immünitede bir azalmaya yol açar, ancak şiddetli sistemik komplikasyonların gelişmesini engeller. Yetişkinlerde tonsillektomi daha çok ilaçlanamayan kronik bademcik iltihabının gelişiminden kaynaklanmaktadır.

Operasyon, hastanın hayatını tehdit eden durumların çözümlenmesinde zorunlu bir adımdır. Diğer tüm vakalarda, aşağıdaki nüansları dikkate alarak tonsillektomi geçirme kararı verilmelidir:

Enfeksiyon kaynağının mutlak olarak uzaklaştırılması; kronik bademcik iltihabının giderilmesi; sistemik komplikasyonların yokluğu

organizmanın reaktivitesinde azalma; mukoza boğazında sikatrik değişiklikler; Oropharynks'e penetrasyonları durumunda KBB hastalıklarının hızlı gelişimi.

Yetişkinlerde bademciklerin çıkarılması, sadece doğrudan endikasyonların varlığında aşırı durumlarda gerçekleştirilir.

Bir hasta solunum yolu tıkanıklığı yol açabilir alerji, eğilimli veya genellikle 4-5 kez bir yıl Kronik tonsillit akut alevlenme acı çekerse, bir odyolog, ona ameliyat sunabilir.

Yetişkinler ve çocukların büyük bir kısmı her üç ila beş yılda bir bademcik iltihabına maruz kalmaktadır, ancak yılda üç veya daha fazla relaps yaşayan bir hasta kategorisi vardır. Birçok durumda soru acil hale gelir: bademciklerin nasıl kaldırılacağı ve böyle bir operasyonun ne kadar zararsız olduğu.

Modern medikaller bademciklerin insan bağışıklık sisteminin bir parçası olduklarını kanıtlamışlardır, koruyucu bir lenfadenoid halka oluştururlar. Dış çevreden gelen virüslerin veya bakterilerin bir kısmı, bezlerin yüzeyinde kalır ve dokular, enfeksiyonla savaşmak için gerekli sayıda lökosit üretir.

Deneyimli kulak burun boğaz uzmanları, özellikle ergenlik döneminde bademciklerin yeterli gerekçesi olmadan neden çıkarılmasının imkânsız olduğunu açıklamaktadır. Organ fonksiyonel olduğu sürece korunur ve diğer sistemlerde toksik etkisi yoktur. Sağlıklı bademcikler - enfeksiyonun vücuda girmesine izin vermeyen güçlü bir bariyer.

Ancak erişkinlerde, cerrahi bağışıklık için çok önemli değildir: 14-16 yaşından sonra, bademcikler bakteriler veya virüsler için tek engel değildir. Oluşan, dil altı ve farengeal yardımcı bademciklerin koruyucu fonksiyonlarının bir kısmını ele geçirin. Bu nedenle, bez dokusu iltihabına sahip olan, işlevlerini yerine getirmeyenlerin vücuttaki pürülan çökeltilerin varlığından kurtulmaları gerekir.

KBB doktorlarının ifadesine göre, yetişkinlerde ve çocuklarda bademciklerin kaldırılması için koşulsuz endikasyonlar vardır. Uzmanlar, cerrahi müdahale ihtiyacını gösteren faktörlerin bir listesini geliştirdi:

Sürekli boğaz ağrısı -3-4 bir yıl. Sonuç olarak - dokularda apselerin oluşumu ve vücudun sürekli enfeksiyonu. Bezlerin dokuları değişir, gevşer, organ artık koruyucu bir işlev yapmaz. Bademcikler çoğalır, nefes almayı zorlaştırır. Antiseptik ve antibakteriyel ajanlarla yapılan geleneksel tedavi beklenen sonucu getirmez. Komplikasyonların oluşumu: kardiyak ritim yetmezliği, böbrek fonksiyonlarında patoloji - böbrek yetmezliği, eklemlerdeki romatoid bulgular.

Ameliyatı yapılan hastanın yaşı oldukça farklıdır: çocuk, bir genç veya yetişkin bir hasta olabilir. Ve bademcik iltihabından muzdarip KBB ofisi tüm ziyaretçilere açıklık getirmelidir: hangi durumlarda bezler kaldırılır.

Muhtemel iki cerrahi tedavi şekli:

Tonsillotomi - amigdala hipertrofili kısmı kaldırıldı. Bu tür bir yöntem, organın tamamen çıkarılmasına karşı kontraendikasyonları olanlar için rasyonel olacaktır. Bademcikleri tamamen farklı ateroskleroz formlarında, pankreasın insülin sisteminin yetersizliğinde kaldıramazsınız. Bu gibi durumlarda, problemin kısmi bir çözümü, suistimal olacaktır. Tonsillektomi, bir kapsül ile pürülan ve gevşek bademciklerin tamamen çıkarılmasını içerir. Bu durumda, bakteriyi üreten iç iltihap kaynağı ortadan kaldırılır, vücut üzerindeki yük azalır.

Operasyonun ertelenebileceği bir dizi geçici kontraendikasyon vardır:

ARVI veya ARI akut periyodu. Akut fazda çürük, periodontitis. Hamilelik ve emzirme dönemi. Romatoid doğanın kronik hastalıklarının alevlenmesi, kardiyovasküler sistemin işleyişindeki başarısızlıklar, tüberküloz. Diabetes mellitus, şiddetli hipertansiyon hastası olanlar için son derece istenmeyen bir işlemdir.

Bu durumlarda akut durumları durdurmak mantıklıdır ve operasyon birkaç hafta ertelenmelidir. Hamile veya emziren annelere ihtiyaç duyulur ve müdahalenin aciliyeti tıbbi komisyon tarafından belirlenir.

Bezleri çıkarmak için yöntemler: avantajları ve dezavantajları

Son zamanlarda, operasyonu yürütmenin sadece bir yolu vardı, ancak bugün tonsillektomi için birkaç seçenek var. Doktor gerekli tekniği seçer, hastalığın özelliklerini ve hastanın vücudunun reaksiyonunu değerlendirir:

Bir cerrahi aletin kullanılması ile geleneksel teknik, diğer kronik hastalıkları olmayan yetişkin hastaların kategorisinde sıklıkla talep edilmektedir. Saygınlığı sorunlu dokuların tam olarak çıkarılmasıdır, çoğu otolaringologlar bu tür mekanik operasyonları yürütmede çok büyük deneyime sahiptir. Bu gibi çıkarmanın ana dezavantajı, iyileşme kabiliyeti zayıf olan kişiler için sorun teşkil eden uzun süreli rehabilitasyondur. Lokal anestezi kullanılır - yetişkinlerde bu lidokain olur ve ameliyattan 30-40 dakika önce bir sedatif enjeksiyonu intramüsküler olarak gösterilir. Yüz steril bir peçete ile kaplanır, serbest bir ağız boşluğu bırakılır ve gerekli manipülasyonlar gerçekleştirilir. Kalan süre 30-35 dakikadır. Bir lazer ışını veya dondurarak sıvı azot kullanın. Özellikle popüler, yerel nekrotik süreçlerin varlığında böyle tekniklerdir. Lazer dokusu kesildiğinde, operasyon birkaç dakika sürer, o zaman güçlü bir şişlik yoktur. Ancak, mukoza zarının salgı bezlerine bitişik yanıklar da mümkündür. Azot kullanımı ile, en sık tonsillotomi üretilir: bademciğin işlenmiş kısmı ölür ve pratik olarak ağrısız şekilde kesilebilir. Yenilikçi bir yöntem ultrason kullanmaktır. Bu, yaklaşık 80 ° lik bir sıcaklığa sahip bir ultrasonik neşter ile bir kapsül ile bezleri hızla kesmek için mükemmel bir fırsattır. Ancak bu karar yetersiz kan pıhtılaşması olan hastalar için kabul edilemez. Nadiren kullanılan, sadece ilacın tarihine giren yöntem, sorpsiyondur. Bademcikler bir yönlü bipolar radyo frekansı bıçağı ile uzaklaştırılır. Avantaj, tekniğin çok yönlülüğüdür: bu şekilde, tüm bezi veya bir parçasını kaldırabilirsiniz. Ancak bu manipülasyonları sadece genel anestezi altında gerçekleştirebilirsiniz.

Her bir yöntem, ayrı ayrı dikkate alınan durumlarda optimal olacaktır. Ameliyattan önce hasta tam bir muayene geçirir ve doktor bademciklerin nasıl ayrıldığını ayrıntılı olarak açıklar.

Operasyon ve rehabilitasyon dönemi için hazırlık

Bezlerin kısmi çıkarılması, çocukların ve ergenlerin karakteristiğidir veya yetişkinlerde enflamasyonun belirgin lokalizasyonu durumundadır. Bademcikleri tamamen çıkarmanız gerektiğinde, hastaya kapsamlı bir muayene yapılır. Zorunlu analiz, kanın pıhtılaşmasından sorumlu trombosit sayısının belirlenmesidir. Olumlu sonuçlar aldıktan sonra, operasyon günü ayarlanır.

Tonsillektomi öncesi zamanla ilgili doktorların genel önerileri:

6 saat boyunca açlık moduna girmek gerekir: yiyecek ve meyve sularının alımı hariç tutulur. 4 saat boyunca su içemezsiniz. Sakinleştirici veya sakinleştirici almayın.

Ameliyatları normal bir lazerle veya lazerle çıkarmak için, hasta ayakta tedavi görür. Diğer durumlarda, hasta ameliyathaneye ve ameliyat sonrası dönemin seyrine bağlı olarak birkaç gün hastanede kalır.

Rehabilitasyon döneminin ilk günlerinde analjezik enjeksiyonları, antibiyotikler gösterilmiştir. Beyazımsı filmin ortaya çıkması yara yüzeylerini örter, yara iyileşmesinden önce boğazı yıkamak yasaktır.

Her türlü ameliyattan sonra, hastanın rejim anlarını gözlemlemesi gerekir:

Ses aktivitesini kısıtla. Buzlu veya sıcak hava solumasından kendinizi koruyun. Sadece yumuşak yiyecekler ya da püresi çorbalar kullanmanız tavsiye edilir. Günlük içme rejimi -2 litre ılık sıvıdır. Kanama riskini artıran sıcak banyoları kullanmayın.

Yaraların tam iyileşmesi ameliyattan bir ay sonra ortaya çıkar. Operasyon yarası 14-20 gün sonra, yavaş yavaş sağlıklı bir mukoza ile kaplanan skar dokusu ortaya çıkar.

Eğer postoperatif davranış kurallarını göz ardı ederseniz, o zaman komplikasyonlar mümkündür: rehabilitasyonun ilk günlerinde kanamanın tekrar başlaması, uzun süreli ağrılı duyular.

Tonsillektomi - bezlerin çıkarılması: operasyon tipleri ve olası sonuçları

Yakın zamana kadar, bademcik bölgesinde iltihaplanma sürecini geliştirirken, uzmanlar çıkarılmaları önerdiler, ancak bugün bu sorunun görüşü önemli ölçüde değişti. Bezleri çıkarmak için operasyon “tonsillektomi” olarak adlandırıldı ve çoğunlukla çocukluk çağında reçete edildi.

Çalışmalar hastanın sağlığı için önemli bir tehdit temsil edebilir hastanın ve bazı durumlarda tam bir iyileşme garanti etmez bademcikler o kaldırılmasını göstermiştir. o tonsilektomi gereği üzerinde karar verildi uzmanı eğer Bu durumda, hasta, modern hastaneler ve ne sonuçlar ameliyat sonrası gelişebilir içinde badamciklerini kesmek için bilmeli.

Bezlerin fonksiyonları

Yerleşim özellikleri ve vücutta bademciklerin rolü

Çalışmalar, insan vücudundaki bezlerin ana işlevinin, onu çeşitli patojenik mikroorganizmaların nüfuzundan korumak olduğunu göstermiştir. En zararlı mikropların biriktiği bademcikler üzerinde, ağız boşluğuna hava ile birlikte girerler. Ayrıca bademcikler, hematopoez süreci için gerekli olan özel hücrelerin üretiminde aktif rol alan biyolojik maddelerin üretim yeridir.

Tıbbi uygulama, tonsillektomi geçiren hastalarda, üst solunum yollarının çoğu onkolojik hastalığının teşhis edildiğini göstermektedir. Ek olarak, bu tür hastalar, akciğer ve sindirim sistemi gibi hayati organların işleyişinde bozulmalara sahiptir.

Tüm organizmanın normal işleyişini sağladıkları için bezler insan yaşamında önemli bir rol oynarlar.

Vücudun koruyucu fonksiyonlarını güçlendirmede aktif bir rol alırlar ve ayrıca organ ve dokulara düşen enfeksiyon üzerinde nötralize edici bir etkiye sahiptirler. Hastanın vücudunun zayıflaması ve çok sayıda bakterinin ağız boşluğuna girmesi durumunda, bezlerin çalışmasında bir bozulma söz konusudur. Parlak kırmızı renkte boyanırlar, şişer ve iltihaplı bir süreç geliştirirler. Bu semptomlar, akut tonsillit gibi bir hastalığın karakteristiğidir, ilerlemesi bademcik giderme nedenlerinden biri haline gelebilir.

Bezlerin çıkarılması için endikasyonlar

Bademcik kaldırılması gerektiren Symptomatology

Bezleri çıkarmaya yönelik karar sadece bir uzman tarafından alınır ve bunu aşağıdaki durumlarda yapabilir:

 • Hastada anjina progresyonu, juguler venöz tromboz ve kan enfeksiyonu gelişimine yol açtı.
 • her zaman anjina ciddi belirtilerin bir tezahürü eşlik eder
 • Hastada akut bademcik iltihabı ağır seyreder ve antibakteriyel ilaç almak alerjik reaksiyona neden olur.
 • boğazda bir apse oluşumu ile komplike hastada anjina

Çoğunlukla bademcik uzmanı çıkarma kararı, hastanın yılda en az 5-7 kez anjinaya sahip olması durumunda alabilir. Ek olarak, tonsillektomi endikasyonları her seferinde aşağıdaki semptomlara eşlik eden anjina olabilir:

 • şiddetli ateş
 • adenopati
 • bademcikler üzerinde büyük miktarda irin bir birikimi vardır
 • hemolitik streptokok grubu A varlığı

Çocuklukta bademcikler 5 yıl sonra tavsiye edilir, çünkü bu kez vücudun bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi vardır.

Küçük çocuklarda akut bademcik iltihabı teşhisi durumunda, tedavi sadece konservatif yöntemlerle yapılmalıdır.

Takip eden küçük hastalarda bademcikler üzerinde ameliyat yapmayı ve gıda alerjilerinin gelecekteki gelişimini provoke etmemesi için reddedin.

Kaldırma yöntemleri

Tonsillektomi - türleri ve tanımı

Modern tıp kurumlarında uzmanlar, sparing teknikleri ve modern ekipmanların yardımıyla bademciklerin kısmen veya tamamen çıkarılmasını gerçekleştirirler.

Bezlerin kısmi çıkarılması, aşağıdaki yöntemler kullanılarak gerçekleştirilebilir:

 1. sıvı azot ile donma
 2. karbon veya kızılötesi lazer ile koterizasyon

Bu yöntemlerin amigdala üzerindeki etkisi, ölmeleri gerçeğini doğurur ve uzmanlar onların çıkarılmasını sağlar. Bezlerin tam olarak çıkarılmaması durumunda, işlemden sonra hasta boğazda bir süre acı çekebilir. Ek olarak, bademciklerin kısmi olarak çıkarılması hastada vücut ısısında bir artışa neden olabilir.

Bezlerin tamamen çıkarılması için bir karar verilmesi durumunda, bu aşağıdaki yöntemlerle gerçekleştirilir:

 1. Bademciklerin mekanik eksizyonu, bu işlem genel anestezi altında gerçekleştirilir. Böyle bir operasyon, bir tel döngü ve cerrahi makas gibi aletlerin yardımıyla bir cerrah tarafından gerçekleştirilir. Operasyon sırasında hasta genel anestezi altındadır ve genellikle hafif bir kanama olur.
 2. Bademciklerin lazer tahribatı, çoğunlukla, bademcik iltihabının kronik formunu tedavi etmek için kullanılır ve bu sırada, hasta, acı çekmez. Ayrıca, ciddi kanama gelişme tehlikesi yoktur ve tamamlanmasından sonra hasta hastanede değildir, ancak evde taburcu edilir. Bezlerin yerinde oluşan yara kısa bir sürede iyileşir, bu nedenle iyileşme süresi kısadır.
 3. Elektrokoagülasyon, elektrik akımının hasarlı bezler üzerindeki etkisidir. Genellikle ameliyat sırasında acı verici duyum yoktur ve kanama gelişmez. Ancak, elektrokoagülasyondan sonra, elektrik akımı sağlıklı dokular üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğu için, bazı komplikasyonlar geliştirme riski vardır.

Cerrahi müdahale ve bezlerin çıkarılmasından sonra hasta sağ tarafa yerleştirilir ve boyun bölgesine soğuk uygulanır. Bu, ciddi kanamanın gelişmesini önlemeye yardımcı olur ve ciddi komplikasyonlardan kaçınır.

Ayrıca, bezleri kesildikten sonra çeşitli bulaşıcı hastalıkların gelişmesini önlemek için, hastaya antibakteriyel ilaçların bir yolu reçete edilir.

Genellikle bademcikler çıkarıldıktan sonra iyileşme süresi yaklaşık 10-14 gündür. Bu sırada nazofarenks bölgesinde, hastanın burun içinden nefes almasını önemli ölçüde zorlaştırabilen güçlü bir şişme vardır. Onun durumunu kolaylaştırmak için, burun boşluğu tuzlu su çözeltisi ile yıkamak ve vazokonstriktif damlalar kullanılması tavsiye edilir.

Kaldırma sonrası sonuçlar

Bademcikler çıkarıldıktan sonra olası komplikasyonlar

Sıklıkla, bezleri çıkarmak için operasyonlar başarılı ve herhangi bir komplikasyona neden olmaz. Bazı durumlarda, cerrahi müdahalenin ardından, hasta için olumsuz sonuçların ortaya çıkması mümkün olabilir, bu da organizmasının özelliklerine bağlı olabilir.

Ameliyattan sonra vücut, özellikle de bezlerin tamamen çıkarılmasında büyük strese maruz kalır. Genellikle bademciklerin eksizyonundan sonra, hasta boğazda uzun süre acı verici duyular yaşayabilir. Bunun nedeni vücudun hala travmadan kurtulması ve yeni durumuna alışmasıdır.

Hastadaki bu tür bir ağrı, normal kabul edilen birkaç hafta sürebilir.

Ağrının hastayı daha uzun süre rahatsız etmeye devam etmesi durumunda, bu durumda bir uzmana danışmanız tavsiye edilir.

Bezlerin çıkarılması, hastanın vücudunun çeşitli enfeksiyonlara daha duyarlı hale gelmesine yol açar. Operasyondan sonra, hasta genellikle bu tür hastalıkları geliştirebilir:

Bu, hastanın vücudunun, bağışıklık sistemini henüz bezler olmaksızın korumak mümkün olacak şekilde yeniden kurulmamasından kaynaklanmaktadır. Çoğu zaman, bu hastalıklar, bezleri sallamak için bir ameliyat geçirmiş çocuklarda teşhis edilir.

Bezlerin çıkarılması hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir.

Cerrahi girişimden sonra, hasta boğazda iltihaplanma gelişebilir. Çoğu zaman bu, soğuk içecek ve tabakların kullanılmasından kaynaklanır ve böyle bir yan etki yavaş yavaş kendi kendine kaybolacaktır. Bazı durumlarda, bademcik kaldırmak için operasyondan sonra bir uzman tekrarlayan müdahale gerektiren yan etkiler gelişir. Ameliyattan sonra, hastanın boğazda yapışıklık oluşmasını önlemek için konuşma önerilmemektedir.

Operasyonun avantajları ve dezavantajları

Operasyonun avantajları ve dezavantajları

Bugün birçok hasta bezlerin çıkarılması gibi bir prosedürden geçmektedir. Böyle bir cerrahi müdahalenin ana olumlu noktası, bağışıklık sisteminin işlevini ve ayrıca organizmanın çeşitli virüslerin etkilerine en küçük duyarlılığını iyileştirmektir.

Bu prosedürün dezavantajları arasında, boğazdaki herhangi bir enfeksiyonun yer yer vokal kordlarının yanı sıra vokal aparatın alt kısmı olduğu da tespit edilebilir.

Prosedürün kendisinde ve iyileşme döneminde birkaç nüans vardır:

 • oldukça nadir görülen bir komplikasyon olan kanama tehlikesi vardır
 • Bezler ile birlikte adenoidlerin çıkarılması durumunda konuşma değişikliklerinde artma riski
 • Ağrı kesici ilaç şeklinde anestezi ve postoperatif terapi ile ilişkili olan ameliyattan sonra solunum zor olabilir.
 • operasyon sırasında, bir tüp kullanılırsa bir diş bölünmesi olabilir - tükürük emici yanı sıra garip bir bisturi hareketi ile
 • Herhangi bir cerrahi müdahale ile olduğu gibi, ölüm riski vardır, ancak, operasyon sırasında bezleri çıkarmak için çok küçüktür

Tonzillektomi için tüm endikasyonların mevcut olması durumunda, tereddüt etmemeli ve terk etmemelisiniz. Cerrahi müdahaleyi önlemek için organizmanın temperlenmesi, doğru beslenmenin sağlanması ve bağışıklık güçlendirici aktivitelerin yapılması önerilmektedir.

Bademcikler neden kesim

Birçok ebeveyn bademcikleri kesmek için en son şeydir, çünkü onlar olmadan çocuk daha sık soğuk yakalar. Öyle mi, değil mi?

Vücuda girmiş olduğu enfeksiyonu, yiyecek, su veya hava ile nötralize etmek için bademciklere ihtiyacımız var. Bu bağışıklık sisteminin ilk gözlemcisi. Ama vücut zayıflarsa ve bakteriler ağza çok fazla girerse, bademcikler işleriyle baş edemezler, iltihaplanır, kızarırlar, şişer ve bademcik iltihabına başlarlar - akut tonsillit, doktorların dediği gibi.

Angina her zaman bir çocuğun bağışıklık sisteminin zayıflamış olduğunun bir göstergesidir. Çünkü her şey soğuk su içir, ama her şeyden sonra hastalanır. Herkes bazen donar ve streptokok ve stafilokokların hepsi ağızdadır, ancak hepsi anjinadan muzdarip değildir. Ve tüm palatine bademcikler lakunadır, ancak bu lakunların hepsi pürülan fişlere sahip değildir. Yani anjina tedavisi sadece boğazda iltihaplanma lokal odağının ortadan kaldırılması değil, öncelikle bağışıklığın güçlendirilmesidir.

Ancak bazen akut hastalıklar, sıkıcı, uzun süreli bir seyir izlemektedir. Angina iyileşmiş gibi görünüyor, ısı yok ve boğazda korkunç bir ağrı yok, ancak hastalıktan bir süre sonra çocuk yine "popperhivat" yapmaya başladı, akşamları sıcaklık 37.1-37.3 ° 'ye yükseldi. Ve bu durum, haftalarca sürerken, amigdales beyaz noktalarda - mantar. Yani aynı kronik bademcik iltihabı vardır, ki bu başlanırsa bademcikler üzerinde cerrahiye yol açabilir.

Kronik bademcik iltihabını tedavi etmek için, yaşamı etkilemediği ve kendiliğinden geçmeyeceği gerçeğine güvenerek, mümkün olduğu kadar kısa sürede ve gereklidir. "Büyük annemin araçları" ile başlayın. Onlar etkilidirler ve çocuklar iyi tolere edilirler.

* Yedikten üç gün sonra, gargara yapmalısın. Papatya özü (1 çorba kaşığı. Kaynar su bir cam Kaşık tülbent içinden süzülmüş soğutulmuş) veya infüzyon ve kalça ve dağ kül gül (1 saat ısıtıldı. Kaşık çilek suyu, demlemek ve filtre kaynayan bir fincan demlemek). En küçük, sıradan sıcak çay ile durulanabilir. Çay da dezenfekte eder.

* Bir öğünden yarım saat önce günde üç kez, çocuğa bir tatlı kaşığı bal verin. Bal hemen su ile yıkanmamalı, ağzınızda 1-2 dakika bekletilmeli ve yavaşça eriyebilmelidir.

* Bir çocuk şekersiz bir dilim limon emerse, ona böyle bir ilaç verin. Sonbaharda kronik bademcik iltihabı olan bir hasta her gün bir bardak çilek - deniz topalak, kızılcık, kızılcık veya kuş üzümü yemelidir. Kışın daha fazla portakal ve mandalina, limonlu çay içiyorlar.

* Aromaterapi bağlayın. Örneğin, bir çocuğun odasında kaynayan su ile bir limon tüketilebilir, daha sonra bir şifa aroması soluyacaktır. Ve bir kova sarımsak yakabilir ve bu kokuyu ağzınızdan üç veya beş dakika boyunca soluyabilirsiniz. Sarımsak ile bu tür ıslak inhalasyon günde bir kez geçirmek için yeterlidir.

* "Yıldız" a karşı alerjiniz yoksa, balsamı bir eşleşme ile toplayın ve sıcak su ile demlik içine atın. Bu balsamın bir parçası olan okaliptüs, nane, karanfil, tarçın esansiyel yağları, antimikrobiyal, antiviral ve anti-enflamatuar etkiye sahiptir, bağışıklık sisteminin çalışmasını uyumlu hale getirir. Buhar bir ila üç dakika süreyle bir ağızla solunmalıdır. Böyle bir prosedür günde yeterlidir ve tedavinin tüm süreci - beş ila yedi prosedür.

* Boğazında iltihabı azaltmak için yerel tedaviye ek olarak, çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirmek için gereklidir. onun yiyecek meyve ve sebzeler, özellikle yararlı karnabahar ve lahana, havuç, sarımsak, yeşil, soğan, çilek, turunçgiller, kayısı, elma... Ama karbonhidratlar güçlendirmek - çikolata, tatlılar, un, süt ve yumurta sınırlandırmak için daha iyidir.

* Rüyayı takip edin - çocuk kesinlikle yeterli uyku almalı!

* Daha fazla yürüyün, birlikte egzersizleri yapın, fiziksel egzersizler yapın.

Ama kronik annelikle baş edebilmek için "büyükannesinin parası" çoğu zaman yeterli değildir. Klinikteki prosedürlere gitmek zorundasınız. Örneğin bademciklerin lacunae yıkaması çok etkilidir. Doktor, antiseptik maddeleri özel bir hipodermik şırınga ile lacuna çukuruna enjekte eder ve pürülan tıkaçları çıkarır. Ve yıkandıktan sonra, bademciklere% 2'lik bir iyot veya lyapaz çözeltisi ile yağlanır.

Yaygın kronik tonsillit tedavisinde fiziksel yöntemler kullanılır: Çocuğunuzu uygun olacaktır ayaktan tedavi Hangi yöntem biyolojik olarak aktif maddeler... ile mikrodalga terapisi, ultraviyole ışınımı, yakut lazer, bir elektrik alanı UHF, ultrason tedavisi hekim karar verir.

Çıktı bir - neşter

Ve yine, tedavi konservatif yöntemlerle varlığına rağmen, bazen doktor bademcik kaldırmak için gerekli olduğunu düşünür. Gerçek şu ki, kan akışındaki bademciklerden kaynaklanan bir enfeksiyon vücut boyunca yayılır. Bir bademcik 97 organları ile ilişkilidir ve kalp, böbrekler, karaciğer... Kronik bademcik kardiyovasküler sistem, bronş-akciğer, üriner hastalıklara neden olabilir kadar önemli. kan, endokrin ve metabolik süreçler, adrenal korteksin işin pıhtılaşmasına bademcikler enfeksiyon kronik kaynağının olumsuz etkisi bilinen, alerjik durumların meydana gelmesi - astım, mikrobik egzama - romatizma, skleroderma, sistemik lupus eritem ve kollajen hastalıklar,... cabası zaten orta kulak iltihabı hastalıkları, işitme azalmasına neden olabilir.

Her ne kadar ebeveynlerin çocuk bezlerinin çıkarılmasından sonra hala soğuk algılayacağına dair korkular olmasa da, doktor “kötülüklerin yerçekimi” ni karşılaştırarak daha azını seçer.

Doktorun bir operasyonu düşünmesine neden olabilecek belirtiler:

* sık baş ağrısı;

* Hızlı yorgunluk ve düşük performans: çocuk akranları ile oyunlardan kaçınır, halsiz, kaprisli hale gelir;

* Servikal lenf düğümleri sürekli genişler, ağrıları problandığında hissedilir;

* Kalp alanında hoş olmayan duyumlar, eklemlerde ağrı;

* Putrid ağızdan kokuyor.

Ve yine, bağışıklık

Postoperatif dönem, ebeveynler için doktorun ameliyatından daha az sorumlu değildir. Tüm randevuları kesinlikle gözlemlemek çok önemlidir.

* Çocuğunuzu hastaneden geri almak için temiz yatak örtüleri hazırlamanız, odayı havalandırmanız, parlak ışığı söndürmeniz gerekiyor...

* Larinksin şişmesini önlemek için, özellikle anne-babalar eve ayak bastıktan sonra - bademciklerin kısmi olarak çıkarılmasından sonra - eve götürüldüğünde, yara bölgesine buz veya soğuk su ile bir mesane konması tavsiye edilir.

* Sabah ve akşam saatlerinde hasta sıcaklığı ölçmeli ve termometreyi kaydetmelidir.

* Çocukta yatak istirahati olmamasına rağmen, sürekli olarak yetişkinlerin kontrolünde olmalıdır. Operasyondan sonraki ilk günlerde görünüşüne ve davranışlarına yakından bakın: anestezinin etkilerinden herhangi bir komplikasyon var mı?

* Boğazda ameliyattan iki hafta sonra içip sıcak yiyemezsiniz. Ayrıca yoğun çiğneme, kızarmış ve baharatlı yemekler gerektiren yiyecekleri de sınırlayın. Kanama yapmayın.

* Ayrıca, fiziksel stres, güneşe maruz kalmaktan kaçınmalı, çocuğun sıcak banyolara girmesine izin vermemelidir - sadece sıcak bir duş... Ve gün boyunca uyumak için gerekli - uyku bağışıklığı geri yükler, vücudun operasyondan kaynaklanan stresle başa çıkmasına yardımcı olmak gerekir.

İyileşme süresi bir ay sürecek. Ameliyattan sonra iyileşme geride kaldığında, tavlamaya devam edin. Çocuğun ağzı, elbette, Pirogov'un palatal halkası olarak adlandırılan enfeksiyonlara karşı bir bariyer olarak kaldı, ancak bademciklerinin saklanmaması halinde, bu halka, bağışıklık azaltılacağı için saklanmayacaktır. Güçlendirmenin en kolay yolu, uyumak, çok yürümek, çok hareket etmek ve temperlenmek.

Hangi çocuklarda kronik tonsillite yatkındır?

* Emzirmekten mahrum kalanlar;

* rikets ve tüberküloz zehirlenme geçirdi;

* çürük dişlere sahip olmak;

* eksudatif diyatezi muzdarip;

* genişlemiş adenoidler, burun septumunun eğriliği, paranazal sinüslerin iltihaplanması;

* Nazofarenks hastalığına kalıtsal yatkınlığı olanlar;

* Genellikle bademcik iltihabı, kızamık, kızıl ateş acı çeken ARD.

Bezler denilen, insan vücudunu aktif enfeksiyonlardan korur. Doktor onların çıkarılmasını tavsiye ettiğinde, her şeyi iyi düşünmek, tüm artıları ve eksileri tartmak gerekir.

"Bir uzmanla makul bir sonuca varmak. Palatine bademcikler kaldırıldıktan sonra genellikle vücut için önemli bir kayba dönüşür. Bezler olmadan, bir çeşit bariyer olarak, bir kişi

bronko-pulmoner hastalıklar, virüsleri almak kolaydır.

Bununla birlikte, olası bir soğuk algınlığından çok daha büyük bir tehlike, kronik streptokok enfeksiyonunun kaynağı olan genişlemiş ve iltihaplı palatine bademciklerden gelir. Alevlenmesi anjinaya yol açar: boğazda ve ateşte ağrı görünümü.

Sık boğaz ağrısı böbrek ve kalp komplikasyonları ile doludur, glomerulonefrit ve romatizmanın gelişimine katkıda bulunurlar. Ve bunlar şaka yapmamanız gereken ciddi hastalıklardır. Bu nedenle, özellikle çocuklar söz konusu olduğunda, haksız bir riske maruz kalmak yerine bademciklerin çıkarılması bazen daha doğrudur. Cerrahi müdahale olup olmadığı belirlenir, doktor belirlenir. Onun kararı insan vücudunun genel durumuna, soğuk algınlığının sıklığına, bademciklerin büyüklüğüne bağlı olacaktır.

Ameliyatın kendisi, acı verici duyumların eşlik ettiği yaklaşık on dakika sürmektedir, bu yüzden lokal veya genel anestezi altında yapılmalıdır. Ameliyattan 7-9 gün sonra, bir kişi normal yaşam tarzına döner.

Genişlemiş bademciklerin çok hassas bir konu olduğunu ve otolaringologların deneyimine bağlı olduğuna dikkat edilmelidir. Makul bir şekilde düşünmek gerekirse, eğer ameliyat olmadan yapabiliyorsanız, bunu yapmanın daha iyi olduğunu söyleyebiliriz, fakat eğer operasyon hala gerekliyse, bu sorunu çözmeniz gerekecek, sonradan ertelenmemelisiniz.

Hangi durumlarda bademcikler kaldırılır: tonziectomy için endikasyonlar, operasyonun aşamaları ve sonuçları

Yetişkinler ve çocukların büyük bir kısmı her üç ila beş yılda bir bademcik iltihabına maruz kalmaktadır, ancak yılda üç veya daha fazla relaps yaşayan bir hasta kategorisi vardır. Birçok durumda soru acil hale gelir: bademciklerin nasıl kaldırılacağı ve böyle bir operasyonun ne kadar zararsız olduğu.

Modern medikaller bademciklerin insan bağışıklık sisteminin bir parçası olduklarını kanıtlamışlardır, koruyucu bir lenfadenoid halka oluştururlar. Dış çevreden gelen virüslerin veya bakterilerin bir kısmı, bezlerin yüzeyinde kalır ve dokular, enfeksiyonla savaşmak için gerekli sayıda lökosit üretir.

Deneyimli kulak burun boğaz uzmanları, özellikle ergenlik döneminde bademciklerin yeterli gerekçesi olmadan neden çıkarılmasının imkânsız olduğunu açıklamaktadır. Organ fonksiyonel olduğu sürece korunur ve diğer sistemlerde toksik etkisi yoktur. Sağlıklı bademcikler - enfeksiyonun vücuda girmesine izin vermeyen güçlü bir bariyer.

Ancak erişkinlerde, cerrahi bağışıklık için çok önemli değildir: 14-16 yaşından sonra, bademcikler bakteriler veya virüsler için tek engel değildir. Oluşan, dil altı ve farengeal yardımcı bademciklerin koruyucu fonksiyonlarının bir kısmını ele geçirin. Bu nedenle, bez dokusu iltihabına sahip olan, işlevlerini yerine getirmeyenlerin vücuttaki pürülan çökeltilerin varlığından kurtulmaları gerekir.

Bademcikler ve kontraendikasyonların varlığını kaldırmak gerektiğinde

KBB doktorlarının ifadesine göre, yetişkinlerde ve çocuklarda bademciklerin kaldırılması için koşulsuz endikasyonlar vardır. Uzmanlar, cerrahi müdahale ihtiyacını gösteren faktörlerin bir listesini geliştirdi:

 • Sürekli boğaz ağrısı -3-4 bir yıl. Sonuç olarak - dokularda apselerin oluşumu ve vücudun sürekli enfeksiyonu.
 • Bezlerin dokuları değişir, gevşer, organ artık koruyucu bir işlev yapmaz.
 • Bademcikler çoğalır, nefes almayı zorlaştırır.
 • Antiseptik ve antibakteriyel ajanlarla yapılan geleneksel tedavi beklenen sonucu getirmez.
 • Komplikasyonların oluşumu: kardiyak ritim yetmezliği, böbrek fonksiyonlarında patoloji - böbrek yetmezliği, eklemlerdeki romatoid bulgular.

Ameliyatı yapılan hastanın yaşı oldukça farklıdır: çocuk, bir genç veya yetişkin bir hasta olabilir. Ve bademcik iltihabından muzdarip KBB ofisi tüm ziyaretçilere açıklık getirmelidir: hangi durumlarda bezler kaldırılır.

Muhtemel iki cerrahi tedavi şekli:

 • Tonsillotomi - amigdala hipertrofili kısmı kaldırıldı. Bu tür bir yöntem, organın tamamen çıkarılmasına karşı kontraendikasyonları olanlar için rasyonel olacaktır. Bademcikleri tamamen farklı ateroskleroz formlarında, pankreasın insülin sisteminin yetersizliğinde kaldıramazsınız. Bu gibi durumlarda, problemin kısmi bir çözümü, suistimal olacaktır.
 • Tonsillektomi, bir kapsül ile pürülan ve gevşek bademciklerin tamamen çıkarılmasını içerir. Bu durumda, bakteriyi üreten iç iltihap kaynağı ortadan kaldırılır, vücut üzerindeki yük azalır.

Operasyonun ertelenebileceği bir dizi geçici kontraendikasyon vardır:

 • ARVI veya ARI akut periyodu.
 • Akut fazda çürük, periodontitis.
 • Hamilelik ve emzirme dönemi.
 • Romatoid doğanın kronik hastalıklarının alevlenmesi, kardiyovasküler sistemin işleyişindeki başarısızlıklar, tüberküloz. Diabetes mellitus, şiddetli hipertansiyon hastası olanlar için son derece istenmeyen bir işlemdir.

Bu durumlarda akut durumları durdurmak mantıklıdır ve operasyon birkaç hafta ertelenmelidir. Hamile veya emziren annelere ihtiyaç duyulur ve müdahalenin aciliyeti tıbbi komisyon tarafından belirlenir.

Bezleri çıkarmak için yöntemler: avantajları ve dezavantajları

Son zamanlarda, operasyonu yürütmenin sadece bir yolu vardı, ancak bugün tonsillektomi için birkaç seçenek var. Doktor gerekli tekniği seçer, hastalığın özelliklerini ve hastanın vücudunun reaksiyonunu değerlendirir:

 • Bir cerrahi aletin kullanılması ile geleneksel teknik, diğer kronik hastalıkları olmayan yetişkin hastaların kategorisinde sıklıkla talep edilmektedir. Saygınlığı sorunlu dokuların tam olarak çıkarılmasıdır, çoğu otolaringologlar bu tür mekanik operasyonları yürütmede çok büyük deneyime sahiptir.
 • Bu gibi çıkarmanın ana dezavantajı, iyileşme kabiliyeti zayıf olan kişiler için sorun teşkil eden uzun süreli rehabilitasyondur. Lokal anestezi kullanılır - yetişkinlerde bu lidokain olur ve ameliyattan 30-40 dakika önce bir sedatif enjeksiyonu intramüsküler olarak gösterilir. Yüz steril bir peçete ile kaplanır, serbest bir ağız boşluğu bırakılır ve gerekli manipülasyonlar gerçekleştirilir. Kalan süre 30-35 dakikadır.
 • Bir lazer ışını veya dondurarak sıvı azot kullanın. Özellikle popüler, yerel nekrotik süreçlerin varlığında böyle tekniklerdir. Lazer dokusu kesildiğinde, operasyon birkaç dakika sürer, o zaman güçlü bir şişlik yoktur. Ancak, mukoza zarının salgı bezlerine bitişik yanıklar da mümkündür. Azot kullanımı ile, en sık tonsillotomi üretilir: bademciğin işlenmiş kısmı ölür ve pratik olarak ağrısız şekilde kesilebilir.
 • Yenilikçi bir yöntem ultrason kullanmaktır. Bu, yaklaşık 80 ° lik bir sıcaklığa sahip bir ultrasonik neşter ile bir kapsül ile bezleri hızla kesmek için mükemmel bir fırsattır. Ancak bu karar yetersiz kan pıhtılaşması olan hastalar için kabul edilemez.
 • Nadiren kullanılan, sadece ilacın tarihine giren yöntem, sorpsiyondur. Bademcikler bir yönlü bipolar radyo frekansı bıçağı ile uzaklaştırılır. Avantaj, tekniğin çok yönlülüğüdür: bu şekilde, tüm bezi veya bir parçasını kaldırabilirsiniz. Ancak bu manipülasyonları sadece genel anestezi altında gerçekleştirebilirsiniz.

Her bir yöntem, ayrı ayrı dikkate alınan durumlarda optimal olacaktır. Ameliyattan önce hasta tam bir muayene geçirir ve doktor bademciklerin nasıl ayrıldığını ayrıntılı olarak açıklar.

Operasyon ve rehabilitasyon dönemi için hazırlık

Bezlerin kısmi çıkarılması, çocukların ve ergenlerin karakteristiğidir veya yetişkinlerde enflamasyonun belirgin lokalizasyonu durumundadır. Bademcikleri tamamen çıkarmanız gerektiğinde, hastaya kapsamlı bir muayene yapılır. Zorunlu analiz, kanın pıhtılaşmasından sorumlu trombosit sayısının belirlenmesidir. Olumlu sonuçlar aldıktan sonra, operasyon günü ayarlanır.

Tonsillektomi öncesi zamanla ilgili doktorların genel önerileri:

 • 6 saat boyunca açlık moduna girmek gerekir: yiyecek ve meyve sularının alımı hariç tutulur.
 • 4 saat boyunca su içemezsiniz.
 • Sakinleştirici veya sakinleştirici almayın.

Ameliyatları normal bir lazerle veya lazerle çıkarmak için, hasta ayakta tedavi görür. Diğer durumlarda, hasta ameliyathaneye ve ameliyat sonrası dönemin seyrine bağlı olarak birkaç gün hastanede kalır.

Rehabilitasyon döneminin ilk günlerinde analjezik enjeksiyonları, antibiyotikler gösterilmiştir. Beyazımsı filmin ortaya çıkması yara yüzeylerini örter, yara iyileşmesinden önce boğazı yıkamak yasaktır.

Her türlü ameliyattan sonra, hastanın rejim anlarını gözlemlemesi gerekir:

 • Ses aktivitesini kısıtla.
 • Buzlu veya sıcak hava solumasından kendinizi koruyun.
 • Sadece yumuşak yiyecekler ya da püresi çorbalar kullanmanız tavsiye edilir.
 • Günlük içme rejimi -2 litre ılık sıvıdır.
 • Kanama riskini artıran sıcak banyoları kullanmayın.

Yaraların tam iyileşmesi ameliyattan bir ay sonra ortaya çıkar. Operasyon yarası 14-20 gün sonra, yavaş yavaş sağlıklı bir mukoza ile kaplanan skar dokusu ortaya çıkar.

Eğer postoperatif davranış kurallarını göz ardı ederseniz, o zaman komplikasyonlar mümkündür: rehabilitasyonun ilk günlerinde kanamanın tekrar başlaması, uzun süreli ağrılı duyular.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır?

Birçoğu antibakteriyel ilaçlar içmeyi istemiyor, çünkü onlar iyi olmaktan çok daha fazla zarar verdiğini düşünüyorlar. Angina durumunda böyle bir yaklaşım kesinlikle doğru değildir.

Farenjit ile diyet nasıl yapılır?

Bir diyete oturmanız, kendinizi bir şeyle sınırlandırmanız, her zaman en sevdiğiniz yemekler olmasa da doğru yemeği yemeniz olumlu duygulara neden olmaz. Bununla birlikte, böyle makul bir hareket birçok hastalığın tedavisinde büyük ölçüde yardımcı olabilir.