Loading

Viral boğaz hastalığının tedavisi

Her insan en az bir kez boğaz ağrısı geçirdi. Viral boğaz hastalığı, bunun en yaygın nedenidir. Kural olarak, tüm belirtiler bir süre sonra komplikasyon olmadan geçer. Fakat üst solunum yollarındaki ağrı, ciddi bir hastalığın başlangıcı olabilir. Bu nedenle, bunu hafifçe ele almamalı ve ilk işaretlerde acilen harekete geçmelidir.

Viral bir boğaz enfeksiyonu belirtileri

Hastalığın görünümünü tahmin etmek imkansızdır. Çoğu zaman, boğazdaki ağrı adenovirüs veya enterovirüs ile enfeksiyondan sonra başlar. Onların salgınları, eski SSCB'nin neredeyse tüm alanlarında yılda birkaç kez gözlemlenmektedir. Boğazda şiddetli ağrıya neden olurlar. Tükürük bile yutmak zorlaşır. Sağlık durumu ve genel ruh hali kötüleşti. 2 gün içinde baş incinmeye başlar, kasları bir araya getirir. Vücut ısısında hafif bir artış olabilir, genellikle 37.7 santigrat dereceden fazla değildir. Dışa doğru, hastalık farinksin kızarmasıyla ifade edilir. Gözler konjunktivit veya rinit gibi parlaklaşır. Çocuk lenf düğümlerini artırabilir.

Hastalığa havadaki damlacıklar tarafından yayılan virüsler neden olur. Taşıyıcıları insanlar. Hapşırma veya öksürme sırasında bakteri havaya girer. Sonra mukoza zarı, bronş, burun vur. Her tür enfeksiyondan bitkiler, insanların toplu olarak toplandığı yerlerdir: üniversiteler, fabrikalar, stadyumlar. Risk grubunda zayıflamış bir bağışıklık sistemi olan insanlar vardır. Sürekli anksiyete, yetersiz beslenme, yorgunluk, aşırı sıcaklıklarda kalmak vücudun çeşitli enfeksiyonlara karşı etkili bir şekilde direnç göstermesine yol açabilir.

Viral boğaz ağrısı: nedenleri

Vücudun keskin bir sıcaklık değişimi ile ciddi bir stres olur. Sıcak odayı soğuk havada kolayca giyerseniz, vücut hızlı bir şekilde ısıyı vermeye başlar. Hipotermiyi önlemek için, vücut kan damarlarını sıkıştırır. Bu nedenle, kan, boğaz, burun, bronşlardaki damarlardan kurtulur. Kan sıkıntısı çoğu zaman boğaz mukozası tarafından görülür. Hücreler farklı bakterilere karşı daha savunmasız hale gelir. Soğuktan dolayı, kaslar aktif olarak sözleşmeye başlar. Bu noktada virüslerin insanları enfekte etmesidir.

Burun köprüsünün burun akıntısı veya fiziki eğriliği, burun kanallarından hava almasını zorlaştırır. Bir kişi aktif eylemler yaparsa - hızlı bir şekilde ağzıyla havayı emmeye başlar. Nazal kanalda oksijen arındırılır ve nemlendirilir. Ağız boşluğu, bu tür yeteneklere sahip değildir. Bu nedenle mukozaya bu şekilde ulaşan hava temiz kalır. Ayrıca, kirli hava sorunu, düzenli olarak havalandırılmayan konutlarda ortaya çıkar. Özellikle ilk sonbahar soğukluğunun başlangıcı ile. Örneğin, apartman ısıtma, yüksek sıcaklık içerir - virüsler için ideal ortam. Pencereler ısıyı korumak için sıkıca kapatıldığından, kirlenmiş hava sürekli olarak bir boşlukta dolaşır. Bu nedenle, güçlü bir bağışıklık sistemi olan bir kişi bile er ya da geç bulaşacaktır.

Boğaz enfeksiyonu tedavisi

Enfeksiyonun ilk belirtilerinde hemen harekete geçmelisiniz. Virüsle savaşmak için, vücudun kayda değer bir enerjiye ihtiyacı olacaktır. Yani onu boşa harcamayın. İlk 2 gün içinde yatak istirahati zorunludur. Sürekli dinlenmeye çalışın, soğuk havaya çıkmayın, ağır fiziksel egzersizler yapmayın. Çok miktarda sıvıya ihtiyaç vardır. Ama soğuk, çok sıcak veya gazlı içecekler içmeyin. Sadece mukoza zarını tahriş ederler. En iyi çare limon, bal veya ahududu ile çaydır. Bal, boğazı sardığı ve yumuşattığı için ayrı olarak tüketilebilir. Şekerli bal bir çorba kaşığı yazın ve yavaş yavaş emmek. Vitaminler ile doyurulmuş daha fazla yiyecek yemek gereklidir. Bunlar farklı meyve ve sebzelerdir. Hepsi bizim mutfak bahçelerimizde. Kış aylarında sarımsak kullanın. Antiviral ve arındırıcı özelliklere sahiptir. Ama dikkatli ol! Sarımsak bolluğu boğaz yanmasına ve hazımsızlığa yol açabilir.

Ek belirtiler göründüğünde, tıbbi preparatlar alınmalıdır. Sıcaklık, ateş, baş ağrısı gibi. Parasetamol ve çeşitli tozlar (teraflu, koldrex ve diğerleri) yan etkilere neden olmadıklarından en uygunudur. Reklam vermeyin ve güçlü etki pahalı antiviral ilaçlar almayın. Ana görevi semptomların geçici olarak ortadan kaldırılmasıdır. Enfekte hücreler basitçe izole edilir, ancak ilacın etkisinin kesilmesinden sonra, acı vermeye ve yeni alanlara zarar vermeye başlarlar. Ayrıca, bu tür ilaçların birçok yan etkisi vardır. Uyuşukluktan başlayarak, mide bulantısı ile son. İyileşmenin acilen iyileştirilmesi durumunda kullanılmalıdır.

Viral boğaz ağrısı: ilaçlarla tedavi

Virüsler çevreye çok kolay uyum sağlar. Sürekli mutasyon nedeniyle, enfeksiyon ilaçlara direnç geliştirebilir. Bu nedenle doktorunuz bunu önermezse antibiyotik kullanmayın. Erken bir aşamada, virüsü koruyabilirler. Ve ilaca uyum sağlamaya başlayacak. Ve eğer komplikasyonlar ortaya çıkarsa, sağlığınıza kötü bir etkisi olacak daha güçlü antibiyotik kullanmanız gerekecektir. Bir kural olarak, viral solunum yolu enfeksiyonları 7 gün geçer. Ve bir kişi bu dönemi pratik olarak etkileyemez. Bu nedenle, eğer herhangi bir alevlenme yoksa ve doktora giderseniz, halk yöntemleri ile tedavi edilirsiniz. Atasözü dediği gibi: eğer bir soğuk algınlığı yapmazsanız, 7 gün sürer ve eğer tedavi ederseniz - bir hafta.

Ve yine de, hastalığı da hafife almazsın. Boğaz bir virüs tarafından vurulduğunda çok hassas hale gelir. Mukoza zar ciddi bakteriler için kolay bir hedef olabilir. Tedavinin yokluğunda, posterior farryngeal duvardan pus bronşlara girer. Bu boğaz ağrısı veya hatta zatürre neden olur. Keskin bir bozulma başlarsa, hemen doktora gidin ve ciddi ilaçlar almaya başlayın. Superinfeksiyon gelişimine karşı dikkatli olun. Bu, tek bir ortamda farklı tehlikeli bakterilerin bir kombinasyonu olduğunda gerçekleşir.

Yatak istirahatine izin vermeyen acil durumlarda varsa, yılın zamanına bakılmaksızın, sıcak giydiğinizden emin olun. Boğazı sürekli dezenfekte edin.

Halk yöntemleri ile tedavi

Evde boğaz tedavisi için en yaygın ürünler sarımsak, bal, limondur. Çeşitli oranlarda karıştırılabilir ve hem birlikte hem de ayrı ayrı vardır. Küçük sarımsak parçalarını kesin ve balla karıştırın. Bir çorba kaşığı günde 7 kez alın. Karışım ağrıyı dindirir ve eş zamanlı olarak boğazın mukoza zarını dezenfekte eder.

Ama tadı oldukça spesifik olacak. Adaçayı, okaliptüs, papatya, nane - bu otlar gargara için kullanılır. Bu tür tentürler kesinlikle zararsızdır. Hamilelere, çocuklara ve insanlara, ilaçların tahammülsüzlüğü nedeniyle reçete edilirler. Çay ekleyebilir veya sadece kaynamış su ile kurutulmuş yaprakları dökebilirsiniz. Pratik olarak tüm şifalı otlar sadece fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda içeceği daha da lezzetli hale getirir. Bu nedenle, her zaman bahçede yetiştirilebilecek küçük bir papatya veya nane stoğuna sahip olmak daha iyidir.

Boğaz ağrısı ile, bu semptomun hiçbir zaman her zaman kolayca nakledilebilen virüslerden kaynaklandığını hatırlamaya değer. Mukoza zarının lezyonu, kızıl ateş, difteri, su çiçeği ve diğer ciddi hastalıkların birincil aşaması olabilir. Böyle rahatsızlıklarla, bademciklerin belirgin bir iltihabı genellikle başlar.

Bu nedenle, görünüşte önemsiz bir hastalık ile bile, her zaman bir doktora danışın!

İç organların kronik hastalıkları (kalp yetmezliği, böbrek hastalığı) ayrıca mukoza iltihabına da neden olabilir. Ancak sadece virüsler boğaz ağrısına neden olmaz. Boğazda mekanik hasar zamanla iyileşmezse, kronik bir aşamaya geçer.

Bu durumda, her zaman yaşlılar arasında yaygın olan kas gerginliği olacaktır. Geçici inflamasyon aşırı sigara, alkol, baharatlı yemeklerden kaynaklanır.

Viral boğaz hastalıklarının tedavisi

Viral enfeksiyon, boğazda ağrının ortaya çıkmasının başlıca nedenlerinden biridir. Boğazın viral hastalıkları, ilk sırada - streptokokal anjinadan bakteriyelden ayrılmalıdır. Gerçek şu ki, boğazın virüs enfeksiyonu antibiyotik tedavisine cevap vermiyor. Bir boğaz hastalığının nedeninin viral bir enfeksiyon olduğunu nasıl anlayabiliriz?

Makalenin içeriği

Boğazın viral enfeksiyonları hafif ve şiddetli bir seyir izleyebilir, 3 gün veya 2 hafta boyunca rahatsız edebilir, yutulduğunda, ses kaybında, öksürükte ve diğer semptomlarda ağrıya neden olabilir. Bu tür çeşitli klinik belirtiler, boğaz hastalıklarına neden olabilen viral enfeksiyonların heterojenliğinden kaynaklanır.

Bu yazıda, boğazın viral hastalıklarının tiplerini, semptomlarının özelliklerini, tanısını ayrıntılı olarak ele alacağız ve bunları doğru bir şekilde nasıl tedavi edeceğinizi de anlatacağız.

Viral bir enfeksiyon nedir?

Viral hastalıklar, çok küçük ve oldukça bulaşıcı (bulaşıcı) enfeksiyöz ajanların vücuda girişi ile ilişkili bir grup bozukluktur. Gerçekten de virüsler, en küçük bakteri ve mantarlardan yüzlerce kat daha küçüktür. Virüsler insan hücrelerine nüfuz edebilir ve kendi içinde yer alan tüm moleküler süreçleri kendi kontrolüne alabilir. Sonuç olarak, hücre kendi doğal işlevini yerine getirmeyi durdurur ve sadece virüsün paylaşmasına yardımcı olan şeylerle ilgilenir, yani. binlerce kopyasını oluştur.

Neyse ki, çoğu virüs sadece belirli bir hücre tipine girebilir. Örneğin, solunum virüsleri, solunum yolunun sadece mukoza zarının çalışmalarını bozar.

3-7 gün içinde insan bağışıklık sistemi, spesifik antikorlar biçiminde virüse karşı bağışıklık oluşturur. Bu sayede, solunum yolu viral enfeksiyonları bir haftadan daha uzun süredir insanı endişelendiriyor.

Tehlike, viral bir hastalık sırasında, mukozada büyük miktarda balgam oluşmasıdır. Diğer enfeksiyöz ajanlar için iyi bir besin maddesidir - bakteri. Viral enfeksiyonların bakteriyel komplikasyonları ciddi seyredebilir ve ciddi sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle zamanla boğazın viral hastalıklarını tedavi etmek çok önemlidir.

Boğazın viral hastalıkları nelerdir?

Yani, enfeksiyonun lokalizasyonu için, boğazın viral hastalıkları ayrılır:

 1. Tonsillit - bademcikler bir yenilgi. Semptomatoloji, streptokokal anjinaya benzer: yutma, iştahsızlık, halsizlik, akut ağrı şikayeti. Boğazı incelerken, önemli ölçüde bademciklerin önemli ölçüde artması ve kızarması. Yüzeyleri şeffaf veya bulutlu bir mukoza kaplaması ile kaplanabilir.
 2. Farenjit, farenksin bir lezyondur. Faringeal mukoza hücreleri virüs ile enfekte ise, boğaz acıyor, terleme endişeleri, kuruluk.
 3. Larenjit, enfeksiyonun larinks ve vokal kordları etkilediği bir hastalıktır. Ses tellerinin iltihaplanması sonucunda hastanın sesi değişir - kaba, kısık veya zar zor duyulur. Larenjit ile birlikte, yüzeysel ıslak öksürük (bazen "havlama" olarak adlandırılır) rahatsız edici olabilir.

Larenjit, farenjit ve bademcik iltihabı çeşitli türdeki virüslerin solunum yollarının mukoza zarına sokulmasının neden olduğu çeşitli hastalıkların klinik tablosunun bir parçası olabilir.

Boğaz hastalıklarının şu tür enfeksiyonlarla ilişkili olabileceği bilinmektedir:

 • grip virüsü;
 • soğuk algınlığına neden olan akut solunum yolu viral enfeksiyonları;
 • Herpetik anjin adı verilen çok acı verici bir boğaz enfeksiyonuna neden olan Coxsackie virüsü;
 • Enfeksiyöz mononükleoza neden olan Epstein-Barr virüsü.

Cimptomy

Boğaz hastalıklarının virüs-patojen semptomlarının tipine bağlı olarak değişecektir. Farinks, amigdala veya larinkse etki eden viral hastalıkların seyrinde temel belirtiler, özellikler ve prognozu olan bir tablo sunuyoruz (bkz. Tablo 1).

Tablo 1 Boğaz hastalıklarına neden olabilen viral enfeksiyonlar.

Hastalık nasıl teşhis edilir?

Bildiğimiz gibi, boğaz çeşitli nedenlerden dolayı acı verebilir. Boğazın hangi tür virüs hastalıklarına bağlı olarak, uygun tedavi seçilir.

Bu nedenle, boğazın tedavisi, hastalığın nedenlerinin doğru bir tanımından başlamalıdır, yani. Tanı.

Streptokok anjina semptomlarının viral bademcik iltihabına pek çok açıdan benzer olduğunu belirtmek gerekir.

Boğazda hangi enfeksiyonun geliştiğini söylemek, sadece faringoskopiye dayanarak çok zor olabilir. Bu nedenle, hastayı inceleyen bir doktor, rafine analizlerinin yapılmasını talep edebilir. Her şeyden önce, boğazdan yayılan smearın kan ve bakteriyolojik kültürünün genel klinik analizi gibi analizlere başvurunuz. Bu iki analizleri (mantar, virüs veya bakteri), bir hastada geliştirdiği enfeksiyonu belirlemek için yeterli olan, boğaz ağrısı olup balgamda mevcut ne kadar enflamasyon ifade hasta, vb mononükleoza geliştirmektedir inanmak için herhangi bir neden yoktur

Birçok durumda, test gerekli değildir. Bir hastada ARI (burun akıntısı, boğaz ağrısı, hapşırma) belirtileri varsa, tedavi hemen başlar.

Hastanın kötüleşen sağlık durumu varsa veya 7 gün içinde hastalık geçmiyorsa ek testler gerekebilir. Bu durumda, ilgilenen doktor viral bir arka plana karşı bakteriyel bir enfeksiyon gelişmesinden şüphelenebilir.

tedavi

Viral enfeksiyonların boğazda tedavisi soğuk algınlığına benzerdir.

Hasta grip belirtileri geliştirirse - yüksek vücut ısısı, boğaz ağrısı, öksürük, ağrıyan kaslar ve eklemler, bir doktor çağırmak gerekir. İnfluenza tedavisi antiviral ilaçların alımına dayanır.

ARVI'da antiviral ilaçlar her zaman kullanılmaz. Hastalığın seyrini, ancak hastalığın birinci veya ikinci gününde tedaviye başlandığında etkiler. Herpagin ve enfeksiyöz mononükleoz ile antiviral ilaçlar etkisizdir.

İnsan vücudu, 3-5 gün içinde, yeterince hızlı bir şekilde, virüse karşı antikorlar geliştirir ve o andan itibaren hasta, onarılır. Böylece, akut bir süre boyunca vücudu sürdürmek için ana şey (hastalığın ilk 3 gününde). Akut dönem en tehlikeli olanıdır; Bu sırada hasta ateş, şiddetli boğaz ağrısı, hapşırma, burun akıntısı, sindirim bozukluğu olabilir. Akut dönemde vücut ısısını izlemeli ve dehidrasyonla savaşmalısınız. Yardımcı rol, topikal preparatlarla semptomatik tedavi ile oynanır. Akut bir dönemde yatak istirahatine uymak çok önemlidir, çünkü organizma virüse karşı çok fazla enerji harcar.

Bu nedenle, hastalığın akut döneminde, bu tür bir tedavi kullanılabilir:

 • antiviral ilaçlar;
 • ateş düşürücü maddeler (sıcaklıkta 38.5 ° C veya daha yüksek bir artış ile);
 • bol içecek (bitki çaylarını, maden suyunu ısıtmayı tercih edin);
 • uyumak ve dinlenmek;
 • Gıda hafif vitaminli gıda, aşırı değil;
 • yerel tedavi - burun damlatılması, boğazın yıkanması, bademciklerin ilaçlarla sulanması vb.
 • larenjit ile bir fısıltı dahil konuşmak mümkün olduğunca az olmalıdır.

3-4 gün başlayarak hastanın durumu önemli ölçüde iyileşmelidir. Baş ağrısı ve ateş gibi sık görülen semptomlar arka plana girer ve yavaş yavaş kaybolur; sadece lokal semptomlar vardır - yutulduğunda ağrı, burun akıntısı, öksürük. Bu süre zarfında, tedavinin temel amacı, solunum yollarını mukusdan arındırmak ve bakteriyel komplikasyonların gelişmesini önlemektir. Bu amaçla, aşağıdaki gibi prosedürler:

 • boğazın bir su-tuz çözeltisi veya bir soda çözeltisi ile durulanması;
 • şifalı bitkilerin durulanması (eğer alerjiniz olmadığından eminseniz);
 • Sprey formu (bademcik ve yutak işlenmesi için antiseptik - Ingalipt, Hepilor, Geksoral) sulama boğaz antiseptik preparasyonlar;
 • Tıbbi şekerlerin emilimi (Strepsils, Tharyngept, Lizobakt) - sadece antiseptik etkiye sahip değildir, aynı zamanda ağrıyı da azaltır;
 • Acil bir içecek olmaya devam ediyor, diyette her zamanki yemeklere girebilirsiniz.

Bademcik iltihabı, farenjit ve larenjit gibi viral hastalıklar tedaviye iyi yanıt verir ve uygun bir prognoza sahiptir. Evde tedavi bir hafta boyunca çalışmıyorsa, doktorunuza danışın. Belki de tedavi şeması gözden geçirilmelidir.

Antiviral ilaçlar hakkında

Viral bir enfeksiyonun seyrini etkilemek, göründüğü kadar kolay değildir. Birçok virüs için henüz hiçbir preparat geliştirilmemiştir, bunların etkinliği çalışmalarla doğrulanacaktır.

Örneğin, Epstein-Barr virüsü ve Coxsackie virüsü, herhangi bir antiviral ajana karşı neredeyse bağışıktır. Bu virüslere karşı en iyi ilaç, hastanın bağışıklık sistemi tarafından üretilen antikorlardır.

Böylece, mononükleoz ve herpangina tedavisi çoğunlukla semptomatiktir (dinlenme, antiseptik boğaz tedavisi, bol içki, vs.).

Yine de, bazı virüslere karşı etkili ilaçlar vardır, örneğin, grip virüsü. İnsan yaşamına ciddi bir tehdit oluşturan grip olduğu için, tedavi antiviral bir ilaç alarak başlamalıdır.

İnfluenza tedavisinde aktif olarak kullanılan ilaçlar 3 gruba ayrılabilir:

 1. Neuramidaz enzimini bloke ederek virüsün çoğalmasını bozan maddeler (Zanamivir, Oseltamivir gibi ilaçlar).
 2. Virüs (Amantadine, Rimantadine) bölünmesi için gerekli olan M2 proteinin değişimini etkileyen ilaçlar.
 3. Kendi antiviral maddesini - interferon (ilaçlar Arbidol, Amiksin, Groprinosin, Sikloferon) üretimini teşvik eden anlamına gelir.

Diğer ilaçlar gibi antiviral ilaçlar da kontraendikasyonlara ve yan etkilere sahip olabilir, bu nedenle bunları kullanmadan önce talimatları dikkatle okuyun ve bir uzmana danışmalısınız.

Boğaz ağrısı enfeksiyonları: yetişkinlerde viral enfeksiyonların semptomları ve tedavisi

Boğaz ağrısı sendromu çeşitli virüsler ve bakterilerin neden olduğu viral anjin adı verilir.

Genellikle viral anjin, viral kökenli olan farinks ve boğaz (bademcik iltihabı, farenjit, larenjit) iltihabı olarak adlandırılır.

Daha yakın zamanlarda bile, tıbbi yayınlarda bile, viral boğaz ağrısı bağımsız hastalıklar olarak belirtildi ve özel bir sınıflandırmaya sahipti:

Bugün bu uygulama kesilir ve "anjin" terimi tam olarak streptokokal bademcik iltihabı anlamına gelir. Ve eğer bu terim hala kullanılıyorsa, o zaman hastalık tipi - grip bademcik iltihabı, herpagina eklemek gerekir.

Doktor açıklık olmadan anjina patolojisi denirse, o zaman bu bakteriyel enfeksiyonun bir sorudur.

Boğaz ağrısı yetişkinlerde neye benziyor?

Herhangi bir enfeksiyonun karakteristik bir işareti, faringeal halkanın kızarıklığıdır ve boğazın arka duvarı sıklıkla etkilenir (fotoğrafa bakınız). Çoğu durumda bademciklerdeki apseler ve diğer noktalar yoktur. Ancak, boğaz hiperemiktir.

Viral enfeksiyon ile palatinin bademcikleri orta derecede büyür. Nadir durumlarda bu fenomen hiç görülmez.

Fakat bademciklerin o kadar şiştikleri ve laringeal lümenleri tıkadığı ve hastanın ağızdan nefes almasına ve yemi yutmasına izin vermediği durumlar vardır.

Farklı doğanın anjinatları için, onların özel tezahürleri karakteristiktir:

 • Grip benzeri bir anjina şekli ile larinks ve faringeal halkanın kızarması vardır, ancak ülser yoktur.
 • Bademcik, gök ve dil yüzeyindeki hipertetik etyolojide bir hastalık olduğu zaman kırmızımsı keseciklerin ortaya çıktığı görülmektedir. Ve bademcikteki artış çoğu zaman yoktur.
 • Hastalık kızamıklarına, küçük beyaz lekelerin yanaklarının iç yüzeyindeki görünüm eşlik eder. Bilgilendirilmemiş hastalar bazen bu noktaları tipik olarak foliküler anjina tipik apse ile karıştırırlar.
 • Erişkinlerde enfeksiyöz mononükleozda, kirli beyaz yoğun bir kaplama ile kaplanmış bademcikler önemli bir artış vardır.

Viral boğaz ağrısının dış semptomları çok çeşitli olduğundan, hastalığın teşhisi çoğu zaman zordur. Ancak bu ya da hastalığın bu formunun bulgularının hastanın yaşına bağlı olmaması iyidir, yani her zaman aynıdır. Sadece yetişkinlerde, hastalığın belirtileri çocuklardan daha az belirgindir. Bazen erişkinlerde akut solunum yolu viral enfeksiyonu görülmez.

Boğazda viral bir enfeksiyon belirtileri

Enfeksiyöz anjinin en yaygın semptomları herkese aşinadır:

 1. Boğaz ağrısı - bu anjin belirtisi olmadan gerçekleşmez. Boğazın herhangi bir enfeksiyonu, ağrı ile eşlik eder. Ağrının doğası presleme, kuru, dikiş, kaşıma, güçlü veya zayıf olabilir.
 2. Artan vücut ısısı. Termometre çok yüksek olmayabilir (subfebrilitet) veya 40 jump atlayabilir. Ama sıcaklıkta yükselme olmadan anjin çok nadir bir fenomendir.
 3. Genel bozulma, ateş, titreme, kas ağrısı.

Sıcaklık çok yüksekse (39 above ve üzeri), aşağıya indirilmelidir. 38.5 ℃ altındaki değerler antipiretikler almıyorsa, ateş, vücudun enfeksiyonla savaştığına dair bir işarettir.

Boğazdaki viral enfeksiyon hemen hemen her zaman bir bakteri boğazından farklı bir öksürük ve burun akıntısı ile birlikte görülür, ki burada kural olarak, ne öksürük ne de soğuktur. Boğazın tüm viral hastalıklarını düşünürseniz, soğuk algınlığı sadece grip için atipiktir, fakat neredeyse her zaman öksürüğü vardır.

Laboratuvar çalışmalarında viral anjinanın klinik semptomları:

 • Lökosit formülü değişimi. Bazı hastalıklarda, lökosit konsantrasyonu azalır, diğerlerinde ise artar. Bakteriyel enfeksiyona genellikle lökositlerde artış eşlik eder.
 • Lenfosit sayısında artış.
 • Bıçak sola kayıyor (önemsiz).

Viral enfeksiyonlar ile ESR hemen her zaman normal kalır. Monositik anjina için bu göstergede bir artış tipiktir. Lenf düğümleri artabilir, ancak normal kalabilir, hepsi patojenin doğasına bağlıdır.

Örneğin, kızamıklarda, her zaman genişler ve ağrılı olurlar ve grip ile doğal formlarını korurlar.

Viral boğaz ağrısının spesifik semptomları:

 1. Rotavirüs enfeksiyonuna sindirim bozukluğu, ishal, karın ağrısı, kusma eşlik eder.
 2. Herpetik anjina ve adenovirüs enfeksiyonu için, konjunktivit daha sık, daha sıklıkla tek taraflıdır.
 3. Sternumun arkasındaki ağrı gribin kesin bir işaretidir.
 4. Enfeksiyöz mononükleoz vücutta döküntüler, sarılık ve katran dışkı semptomları ile kendini gösterir. Geceleri horlama, bu hastalığın başka bir karakteristik semptomudur.

Hemen her virüsün farinkse çarpma belirtileri vardır. Bu özellik doktorların hastalığın ayırıcı tanısı için kullanıyor.

Viral boğaz ağrısı semptomları, hastalığın seyrinin şiddetini öngörebilir ve tedaviyi yeterince reçete edebilir.

Hastalık nasıl oluşur ve komplikasyonlar nelerdir

Viral ve bakteriyel anjin her zaman akut ilerler. Hastalık hızla gelişir ve belirtileri çok çabuk ortaya çıkar ve tıpkı hızlıca ortadan kaybolur. Dahası, komplikasyonların gelişmesiyle bile ortadan kalkarlar ve bunların yerine ARVI tarafından provoke edilen sekonder patolojilerin belirtileri vardır.

Genellikle viral anjina en fazla 5-6 gün sürer ve genel durumun normalleşmesi 2 gün daha gelir. Bu hastalık kronik değildir ve haftalarca devam edemez.

Bu arada, hasta insanlarla sık temas halinde, zayıf bağışıklık ve diğer predispozan faktörlerle birlikte, yeni virüslerle sık enfeksiyon olasılığı çok yüksektir. Bu nedenle risk grubu öncelikle doktorlardan oluşmaktadır.

Viral boğaz ağrısı komplikasyonları genellikle akut bir aşamadan sonra gelişir. Bunlar kızamık ve grip için özellikle karakteristiktir. Komplikasyonlar o kadar şiddetli olabilir ki, sinir sisteminin işlevselliğinde ve ölümcül sonuçta işlev bozukluklarına yol açarlar.

Viral enfeksiyonun bakteriyel komplikasyonları normdur. Genellikle bakteriyel sinüzit veya rinittir. Bu hastalıkların nedeni çoğunlukla zayıf bağışıklık ve fırsatçı mikrofloranın aktivasyonudur.

Stafilokoklar (çoğu zaman onlar) sağlıklı bir insan vücudunda yaşarlar. Ancak bağışıklığın zayıflamasıyla birlikte, bu bakteriler aktif hale gelir ve yoğun olarak çoğalmaya başlar. Onların yaşamsal aktiviteleri yoğun yeşil sekresyonlar ve mukozanın burun pasajlarının kuruması ile kendini gösterir.

Boğaz virüsünün yenilgisinden sonra bakteriyel angina çok daha az gelişir. Bunu geliştirmek için, patojen ile enfeksiyon gereklidir. Bununla birlikte, ARI olan bir hasta genellikle evde olup, onu enfekte edebilecek kişilerle iletişimde sınırlıdır. Bu nedenle viral-bakteriyel anjin nadir görülen bir hastalıktır.

Fungal komplikasyonlar genellikle doktor boğazın viral lezyonunu bakteriyel boğaz ağrısı için aldığında ve antibakteriyel ilaçlarla tedaviyi reçete ettiğinde gelişir. Böyle bir durumda bağışıklığı zayıflatmak için, kişinin kendi mikroflorasının yıkımı eklenir; bu, olağan durumlarda fırsatçı mantarların gelişmesine izin vermez.

Mantarlar rekabetten yoksun olduklarında aktif olarak çoğalmaya başlarlar. Viral boğaz ağrısının yanlış tedavisi hastanın dilinde beyaz bir mantar plağının oluşumuna neden olabilir.

SARS'ın en ciddi sonuçları AIDS'li hastalarda görülebilir. Bu hastalarda hastalık hızla ilerler, sistemik lezyonlara yol açar ve genellikle ölümle sonuçlanır.

Bulaşıcı ajanlar

Viral bir boğaz hastalığının ana nedeni virüs ile enfekte olmasıdır. Bildiğiniz gibi, enfeksiyonun giriş kapısı burun ya da ağızdır. Bu nedenle, inflamatuar süreç gelişir.

Ve birinci ve ikinci vakalarda, tüm nazofarenks acı çeker, bu nedenle hastalığa burun akıntısı ve boğaz ağrısı eşlik eder.

Viral boğaz ağrısının en sık görülen patojenleri şunlardır:

 • Grip virüsü.
 • Rotaviruslar.
 • Kızamık virüsü.
 • Adenovirüsler.
 • Coxsackie virüsleri.
 • Epstein-Barr virüsü.
 • Sitomegalovirüs.

Vücudun dokularında virüsün daha güçlü hale gelmesi, tamamen bağışıklık durumuna bağlıdır. Bir insan her gün çok sayıda virüsle karşı karşıyadır, ancak güçlü bağışıklığa sahip olmaktan korkmazlar. Vücudun kendi mikroflorası patojen bakterileri nötralize eder ve hastalık "geçer".

Bu nedenle, viral boğaz ağrısı aşağıdakileri içeren ikincil nedenlere sahiptir:

 1. Sağlıksız yaşam tarzı.
 2. Bağışıklık sistemini zayıflatan diğer hastalıkların varlığı.
 3. Bağışıklık sistemini etkileyen bazı ilaçlarla tedavi.
 4. Organ nakli veya onkolojik hastalıkların tedavisi.
 5. Çok sıkı ve gerekçesiz diyetler.
 6. Stres.

Viral boğaz enfeksiyonu tedavisi

Viral farenjit tedavisinde ana hedef, inflamasyonu provoke eden faktörlerin ortadan kaldırılmasıdır. Tedavi antiviral olmalıdır.

Hastalara uyum, yatak istirahati önemli değildir, çünkü boğazın virüs enfeksiyonu ile genel durum genellikle tatmin edicidir. Ancak bu, hastalığın "yürüyerek" aktarılabileceği anlamına gelmez. Herhangi bir yorgunluk hastayı iyileştirme saatini zedeleyecek ve geciktirecektir.

Farenjit tedavisi hafif bir diyet gerektirir. Hastanın yemeği yumuşak ve sıcak olmalıdır. İçme bol olmalıdır (ballı süt, limonlu sıcak çay). Hastalığın tedavisi şunları içerir:

 • sıcak ayak banyoları almak;
 • esansiyel yağlarla evde farenjit ile buhar inhalasyonu;
 • antiseptik solüsyonlarla ağız durulama;
 • Dimexide veya antihistaminiklerle boyunda ısınma kompreslerinin uygulanması.

Kompresyon ve inhalasyonlara ek olarak, lokal tedavi antiseptik spreyler ve şekerler almaktan oluşur. Bu ilaçların bir bitki bileşimi olabilir:

 1. Kamfomen.
 2. Isla.
 3. Doktor Anne.
 4. Taiss adzept.

A antimikrobiyal kimyasal bileşenler içerebilir:

Akut ve kronik farenjit için antibakteriyel ilaçlarla sistemik tedavi çok nadiren kullanılmaktadır. Bazen Bioparox gibi lokal antibiyotikler kullanıyor olsa da.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için, hastalara multivitamin kompleksleri gösterilir. Ancak, belirli bir ilaca karşı alerji geliştirme olasılığını unutmayın. Bu özellikle propolis, iyot, sülfonamidler ve vitaminler içeren ilaçlar için geçerlidir.

Terapötik bir sonuca hızlı bir şekilde ulaşmak için fizyoterapi tekniklerini kullanmak mümkündür (antiseptikler ile elektroforez, UHF, darsonvalizasyon). Bu makaledeki yararlı bir video, boğaz ağrısına tam olarak neyin yol açtığını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Boğaz enfeksiyonları, tipleri, belirtileri ve tedavisi

Boğaz enfeksiyonlarının tedavisi

Bir bakteriyel boğaz enfeksiyonunun tedavisi bir doktor gerektirir. Uzman antibiyotikler penisilin grubu (Sumamed, amoksisilin), linkozamitler (Dalatsin, lincomycin), makrolitler (azitromisin, Josamisin) ya da sefalosporinler (Tsefuroksin), hastalığın belirtileri daha erken gerçekleşecek olsa bile, sonuna kadar içmek için önemli olan seyrini belirler. Anjina ile antibiyotik almak hakkında daha fazla bilgi →

Antibiyotik tedavisine ek olarak ateş düşürmek ve boğaz ağrısını gidermek için steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar reçete edilir (Ibuprofen, Parasetamol). Aynı zamanda antiseptik etkisi olan spreylerin (Tantum Verde, Hexoral) kullanılmasıyla, farinksin Furacilin ile sık sık durulanmasıyla da endikedir. Boğaz antiseptik hakkında daha fazla bilgi →

Viral boğaz enfeksiyonları antiviral ilaçlar reçete edebilir antibiyotikler doktor yerine sadece, bakteriyel ile hemen hemen aynı ilkeyi kabul edilir - TSikloferon, Kagocel ve diğerleri.

Boğazın mantar enfeksiyonunun tedavisi karmaşık olmalıdır. Hastalık spesifik bir patojen ile tedavi edilir. Tedavinin seyri de semptomatik modelin doğasına bağlıdır. Antifungal ilaçlar, ciddi vakalarda, sistemik olarak tabletler ve enjeksiyonlar şeklinde topikal olarak (Flukonazol, Klotrimazol) reçete edilir.

Spesifik antifungal tedavi, antiseptik lokal etki araçlarıyla desteklenmelidir - spreyleme ve gargara için tasarlanmış çözümler olabilir. Bakteriyel enfeksiyon eklendiğinde, antibiyotikler belirtilir. Ayrıca, immünomodülatör tedaviye, vitamin terapisine ve bağırsak disbiyozunun önlenmesine dikkat edilmesi önemlidir.

Ayrıca, boğazın mantar enfeksiyonları ile, fizyoterapi reçete edilir: elektroforez, ultraviyole ve bir lazer. Hastalık sırasında, tahriş edici ve travmatik iltihaplı doku ürünlerini (tuzlu, sıcak, çok sıcak yemekler) içermeyen bir diyet izlemeniz gerekir. Boğaz ve ağız boşluğu kandidiyazı olduğunda, beyaz unun tatlı ve fırınlanmasını terk etmeniz önerilir. Yedikten sonra ağzı çalkalayın.

önleme

Boğaz enfeksiyonlarından kendinizi korumak imkansızdır, ancak enfeksiyon olasılığını en aza indirmek için oldukça gerçektir.

 • Sigara içmeyi reddet. Tütün dumanı, mukus boğaz ve nazofarenksin lokal immün savunmasını zayıflatır, bu da onları dış patojenik faktörlerin etkisine duyarlı hale getirir.
 • Çeşitli yemek için. Yetersiz bir diyet, vücudun daha az esansiyel vitamin ve eser element aldığı gerçeğine yol açar. Bu yüzden doktorlar çeşitli diyetler konusunda ısrar ediyorlar, C vitamini açısından zengin gıdalara özel önem veriyorlar - bağışıklığı güçlendiriyorlar.
 • Mikro iklimi evde nemlendirin. Isıtma mevsimi ile birlikte, kuru hava, boğaz ve nazofaringeal mukozayı tahriş eden evlerimize geliyor. Bu, yüzeylerinde mikro-travma oluşumuna yol açabilir, bu da gelecekte enfeksiyona giriş kapısı olacaktır. Dekoratif bir çeşme, ev tipi bir hava nemlendiricisi veya pil üzerindeki ıslak bir tabaka veya havlu, nemlendirme problemini çözmenize yardımcı olacaktır.
 • Hijyen korumak. Uzmanlara göre, bulaşıcı patojenler genellikle yıkanmamış ellerle vücudumuza girmektedir. Ellerin sık yıkanması hastalığa karşı koruyacaktır.
 • Soğuk mevsimde multivitamin kompleksleri alın. Soğuk mevsimin başlangıcında olduğu gibi, sabit KBB enfeksiyonları ile birlikte, bağışıklık sistemini geliştirecek multivitaminler ve immünomodülatörlerin alınması önerilmektedir.
 • Uygun hava. Vücudun aşırı soğutulması, damarların keskin bir şekilde daralmasına ve enfeksiyöz ajanlara karşı korunması gereken mukozal bariyerin bozulmasına yol açar. Soğuk algınlığı soğuk olmasına neden olmaz, ancak bağışıklığın azalması nedeniyle hastalığın başlangıcını provoke edebilir.

Boğazda enfeksiyon bugün meydana gelen en yaygın hastalık türüdür. Ve eğer mantar enfeksiyonu hala nadir görülen bir olay ise, o zaman günlük olarak bir virüs ve bakteriyel mikroflora ile karşılaşırız. Hastalanmamak için sağlığınızı izlemeniz, bağışıklık sistemini güçlendirmeniz ve enfeksiyon halinde tıbbi yardım almanız önemlidir.

Boğazda bir virüs nasıl tedavi edilir

Boğazın viral enfeksiyonu, soğuk algınlığı ve yüzme mevsimlerinde doktora yapılan en yaygın çağrılardan biridir. Çoğu zaman hastalık hızla gelişir, hızlı bir şekilde tedavi edilir ve görünür komplikasyonlar olmadan geçer, ancak solunum yollarındaki ağrı ve rahatsızlık çok can sıkıcıdır, normal yaşam tarzına müdahale eder.

Tedavi olmaksızın, herhangi bir başka patoloji gibi bir enfeksiyon hızlı bir şekilde ilerleyebilir ve alt solunum yoluna inebilir. Böyle bir komplikasyonun tedavisi zor ve zaman alıcı olabilir.

Gerçekten etkili olan ve neredeyse anında yardımcı olan MOBİL'in tek aracı

Viral enfeksiyon, boğazda ağrının ortaya çıkmasının başlıca nedenlerinden biridir. Boğazın viral hastalıkları, ilk sırada - streptokokal anjinadan bakteriyelden ayrılmalıdır. Gerçek şu ki, boğazın virüs enfeksiyonu antibiyotik tedavisine cevap vermiyor. Bir boğaz hastalığının nedeninin viral bir enfeksiyon olduğunu nasıl anlayabiliriz?

Boğazın viral enfeksiyonları hafif ve şiddetli bir seyir izleyebilir, 3 gün veya 2 hafta boyunca rahatsız edebilir, yutulduğunda, ses kaybında, öksürükte ve diğer semptomlarda ağrıya neden olabilir. Bu tür çeşitli klinik belirtiler, boğaz hastalıklarına neden olabilen viral enfeksiyonların heterojenliğinden kaynaklanır.

Bu yazıda, boğazın viral hastalıklarının tiplerini, semptomlarının özelliklerini, tanısını ayrıntılı olarak ele alacağız ve bunları doğru bir şekilde nasıl tedavi edeceğinizi de anlatacağız.

Viral bir enfeksiyon nedir?

Viral hastalıklar, çok küçük ve oldukça bulaşıcı (bulaşıcı) enfeksiyöz ajanların vücuda girişi ile ilişkili bir grup bozukluktur. Gerçekten de virüsler, en küçük bakteri ve mantarlardan yüzlerce kat daha küçüktür. Virüsler insan hücrelerine nüfuz edebilir ve kendi içinde yer alan tüm moleküler süreçleri kendi kontrolüne alabilir. Sonuç olarak, hücre kendi doğal işlevini yerine getirmeyi durdurur ve sadece virüsün paylaşmasına yardımcı olan şeylerle ilgilenir, yani. binlerce kopyasını oluştur.

Neyse ki, çoğu virüs sadece belirli bir hücre tipine girebilir. Örneğin, solunum virüsleri, solunum yolunun sadece mukoza zarının çalışmalarını bozar.

3-7 gün içinde insan bağışıklık sistemi, spesifik antikorlar biçiminde virüse karşı bağışıklık oluşturur. Bu sayede, solunum yolu viral enfeksiyonları bir haftadan daha uzun süredir insanı endişelendiriyor.

Tehlike, viral bir hastalık sırasında, mukozada büyük miktarda balgam oluşmasıdır. Diğer enfeksiyöz ajanlar için iyi bir besin maddesidir - bakteri. Viral enfeksiyonların bakteriyel komplikasyonları ciddi seyredebilir ve ciddi sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle zamanla boğazın viral hastalıklarını tedavi etmek çok önemlidir.

Boğazın viral hastalıkları nelerdir?

Yani, enfeksiyonun lokalizasyonu için, boğazın viral hastalıkları ayrılır:

Tonsillit - bademcikler bir yenilgi. Semptomatoloji, streptokokal anjinaya benzer: yutma, iştahsızlık, halsizlik, akut ağrı şikayeti. Boğazı incelerken, önemli ölçüde bademciklerin önemli ölçüde artması ve kızarması. Yüzeyleri şeffaf veya bulutlu bir mukoza kaplaması ile kaplanabilir. Farenjit, farenksin bir lezyondur. Faringeal mukoza hücreleri virüs ile enfekte ise, boğaz acıyor, terleme endişeleri, kuruluk. Larenjit, enfeksiyonun larinks ve vokal kordları etkilediği bir hastalıktır. Ses tellerinin iltihaplanması sonucunda hastanın sesi değişir - kaba, kısık veya zar zor duyulur. Larenjit ile birlikte, yüzeysel ıslak öksürük (bazen "havlama" olarak adlandırılır) rahatsız edici olabilir.

Larenjit, farenjit ve bademcik iltihabı çeşitli türdeki virüslerin solunum yollarının mukoza zarına sokulmasının neden olduğu çeşitli hastalıkların klinik tablosunun bir parçası olabilir.

Boğaz hastalıklarının şu tür enfeksiyonlarla ilişkili olabileceği bilinmektedir:

grip virüsü; soğuk algınlığına neden olan akut solunum yolu viral enfeksiyonları; Herpetik anjin adı verilen çok acı verici bir boğaz enfeksiyonuna neden olan Coxsackie virüsü; Enfeksiyöz mononükleoza neden olan Epstein-Barr virüsü.

Cimptomy

Boğaz hastalıklarının virüs-patojen semptomlarının tipine bağlı olarak değişecektir. Farinks, amigdala veya larinkse etki eden viral hastalıkların seyrinde temel belirtiler, özellikler ve prognozu olan bir tablo sunuyoruz (bkz. Tablo 1).

Tablo 1 Boğaz hastalıklarına neden olabilen viral enfeksiyonlar.

Hastalık nasıl teşhis edilir?

Bildiğimiz gibi, boğaz çeşitli nedenlerden dolayı acı verebilir. Boğazın hangi tür virüs hastalıklarına bağlı olarak, uygun tedavi seçilir.

Bu nedenle, boğazın tedavisi, hastalığın nedenlerinin doğru bir tanımından başlamalıdır, yani. Tanı.

Streptokok anjina semptomlarının viral bademcik iltihabına pek çok açıdan benzer olduğunu belirtmek gerekir.

Boğazda hangi enfeksiyonun geliştiğini söylemek, sadece faringoskopiye dayanarak çok zor olabilir. Bu nedenle, hastayı inceleyen bir doktor, rafine analizlerinin yapılmasını talep edebilir. Her şeyden önce, boğazdan yayılan smearın kan ve bakteriyolojik kültürünün genel klinik analizi gibi analizlere başvurunuz. Bu iki analizleri (mantar, virüs veya bakteri), bir hastada geliştirdiği enfeksiyonu belirlemek için yeterli olan, boğaz ağrısı olup balgamda mevcut ne kadar enflamasyon ifade hasta, vb mononükleoza geliştirmektedir inanmak için herhangi bir neden yoktur

Birçok durumda, test gerekli değildir. Bir hastada ARI (burun akıntısı, boğaz ağrısı, hapşırma) belirtileri varsa, tedavi hemen başlar.

Hastanın kötüleşen sağlık durumu varsa veya 7 gün içinde hastalık geçmiyorsa ek testler gerekebilir. Bu durumda, ilgilenen doktor viral bir arka plana karşı bakteriyel bir enfeksiyon gelişmesinden şüphelenebilir.

tedavi

Viral enfeksiyonların boğazda tedavisi soğuk algınlığına benzerdir.

Hasta grip belirtileri geliştirirse - yüksek vücut ısısı, boğaz ağrısı, öksürük, ağrıyan kaslar ve eklemler, bir doktor çağırmak gerekir. İnfluenza tedavisi antiviral ilaçların alımına dayanır.

ARVI'da antiviral ilaçlar her zaman kullanılmaz. Hastalığın seyrini, ancak hastalığın birinci veya ikinci gününde tedaviye başlandığında etkiler. Herpagin ve enfeksiyöz mononükleoz ile antiviral ilaçlar etkisizdir.

İnsan vücudu, 3-5 gün içinde, yeterince hızlı bir şekilde, virüse karşı antikorlar geliştirir ve o andan itibaren hasta, onarılır. Böylece, akut bir süre boyunca vücudu sürdürmek için ana şey (hastalığın ilk 3 gününde). Akut dönem en tehlikeli olanıdır; Bu sırada hasta ateş, şiddetli boğaz ağrısı, hapşırma, burun akıntısı, sindirim bozukluğu olabilir. Akut dönemde vücut ısısını izlemeli ve dehidrasyonla savaşmalısınız. Yardımcı rol, topikal preparatlarla semptomatik tedavi ile oynanır. Akut bir dönemde yatak istirahatine uymak çok önemlidir, çünkü organizma virüse karşı çok fazla enerji harcar.

Bu nedenle, hastalığın akut döneminde, bu tür bir tedavi kullanılabilir:

antiviral ilaçlar; ateş düşürücü maddeler (sıcaklıkta 38.5 ° C veya daha yüksek bir artış ile); bol içecek (bitki çaylarını, maden suyunu ısıtmayı tercih edin); uyumak ve dinlenmek; Gıda hafif vitaminli gıda, aşırı değil; yerel tedavi - burun damlatılması, boğazın yıkanması, bademciklerin ilaçlarla sulanması vb. larenjit ile bir fısıltı dahil konuşmak mümkün olduğunca az olmalıdır.

3-4 gün başlayarak hastanın durumu önemli ölçüde iyileşmelidir. Baş ağrısı ve ateş gibi sık görülen semptomlar arka plana girer ve yavaş yavaş kaybolur; sadece lokal semptomlar vardır - yutulduğunda ağrı, burun akıntısı, öksürük. Bu süre zarfında, tedavinin temel amacı, solunum yollarını mukusdan arındırmak ve bakteriyel komplikasyonların gelişmesini önlemektir. Bu amaçla, aşağıdaki gibi prosedürler:

boğazın bir su-tuz çözeltisi veya bir soda çözeltisi ile durulanması; şifalı bitkilerin durulanması (eğer alerjiniz olmadığından eminseniz); boğazın antiseptik preparatlarla sprey halinde (bademcikler ve faringlerin tedavisi için herhangi bir antiseptik - Ingalipt, Hepilor, Hexoral); Tıbbi şekerlerin emilimi (Strepsils, Tharyngept, Lizobakt) - sadece antiseptik etkiye sahip değildir, aynı zamanda ağrıyı da azaltır; Acil bir içecek olmaya devam ediyor, diyette her zamanki yemeklere girebilirsiniz.

Bademcik iltihabı, farenjit ve larenjit gibi viral hastalıklar tedaviye iyi yanıt verir ve uygun bir prognoza sahiptir. Evde tedavi bir hafta boyunca çalışmıyorsa, doktorunuza danışın. Belki de tedavi şeması gözden geçirilmelidir.

Antiviral ilaçlar hakkında

Viral bir enfeksiyonun seyrini etkilemek, göründüğü kadar kolay değildir. Birçok virüs için henüz hiçbir preparat geliştirilmemiştir, bunların etkinliği çalışmalarla doğrulanacaktır.

Örneğin, Epstein-Barr virüsü ve Coxsackie virüsü, herhangi bir antiviral ajana karşı neredeyse bağışıktır. Bu virüslere karşı en iyi ilaç, hastanın bağışıklık sistemi tarafından üretilen antikorlardır.

Böylece, mononükleoz ve herpangina tedavisi çoğunlukla semptomatiktir (dinlenme, antiseptik boğaz tedavisi, bol içki, vs.).

Yine de, bazı virüslere karşı etkili ilaçlar vardır, örneğin, grip virüsü. İnsan yaşamına ciddi bir tehdit oluşturan grip olduğu için, tedavi antiviral bir ilaç alarak başlamalıdır.

İnfluenza tedavisinde aktif olarak kullanılan ilaçlar 3 gruba ayrılabilir:

Neuramidaz enzimini bloke ederek virüsün çoğalmasını bozan maddeler (Zanamivir, Oseltamivir gibi ilaçlar). Virüs (Amantadine, Rimantadine) bölünmesi için gerekli olan M2 proteinin değişimini etkileyen ilaçlar. Kendi antiviral maddesini - interferon (ilaçlar Arbidol, Amiksin, Groprinosin, Sikloferon) üretimini teşvik eden anlamına gelir.

Diğer ilaçlar gibi antiviral ilaçlar da kontraendikasyonlara ve yan etkilere sahip olabilir, bu nedenle bunları kullanmadan önce talimatları dikkatle okuyun ve bir uzmana danışmalısınız.

Boğaz ağrısı sendromu çeşitli virüsler ve bakterilerin neden olduğu viral anjin adı verilir.

Genellikle viral anjin, viral kökenli olan farinks ve boğaz (bademcik iltihabı, farenjit, larenjit) iltihabı olarak adlandırılır.

Daha yakın zamanlarda bile, tıbbi yayınlarda bile, viral boğaz ağrısı bağımsız hastalıklar olarak belirtildi ve özel bir sınıflandırmaya sahipti:

monositik; grip; herpetik.

Bugün bu uygulama kesilir ve "anjin" terimi tam olarak streptokokal bademcik iltihabı anlamına gelir. Ve eğer bu terim hala kullanılıyorsa, o zaman hastalık tipi - grip bademcik iltihabı, herpagina eklemek gerekir.

Doktor açıklık olmadan anjina patolojisi denirse, o zaman bu bakteriyel enfeksiyonun bir sorudur.

Boğaz ağrısı yetişkinlerde neye benziyor?

HERKES bu konuda bilmek gerekiyor! İNANILMAZ, AMA FACT! Bilim adamları göz korkutucu bir ilişki kurdular. Yüksek sıcaklıkta, hem de ateş ve titreme belirtileri ile birlikte tüm hastalıkların SARS% 50 nedeni bakteri ve Giardia, Ascaris ve toksokara olarak parazitler olduğu anlaşılmaktadır. Bu parazitler neden tehlikeli? Sağlıkları ve AKŞAM YAŞAMLARINI mahrum edebilirler, çünkü bunlar bağışıklık sistemini doğrudan etkiler ve onarılamaz bir zarara neden olurlar. Vakaların% 95'inde, bağışıklık sistemi bakterilerden önce güçsüzdür ve hastalık gelmeyecek kadar uzun olmayacaktır.

Parazitleri bir kez olsun unutmak, sağlıklarını korumak, uzmanlar ve bilim adamları...

Herhangi bir enfeksiyonun karakteristik bir işareti, faringeal halkanın kızarıklığıdır ve boğazın arka duvarı sıklıkla etkilenir (fotoğrafa bakınız). Çoğu durumda bademciklerdeki apseler ve diğer noktalar yoktur. Ancak, boğaz hiperemiktir.

Viral enfeksiyon ile palatinin bademcikleri orta derecede büyür. Nadir durumlarda bu fenomen hiç görülmez.

Fakat bademciklerin o kadar şiştikleri ve laringeal lümenleri tıkadığı ve hastanın ağızdan nefes almasına ve yemi yutmasına izin vermediği durumlar vardır.

Farklı doğanın anjinatları için, onların özel tezahürleri karakteristiktir:

Grip benzeri bir anjina şekli ile larinks ve faringeal halkanın kızarması vardır, ancak ülser yoktur. Bademcik, gök ve dil yüzeyindeki hipertetik etyolojide bir hastalık olduğu zaman kırmızımsı keseciklerin ortaya çıktığı görülmektedir. Ve bademcikteki artış çoğu zaman yoktur. Hastalık kızamıklarına, küçük beyaz lekelerin yanaklarının iç yüzeyindeki görünüm eşlik eder. Bilgilendirilmemiş hastalar bazen bu noktaları tipik olarak foliküler anjina tipik apse ile karıştırırlar. Erişkinlerde enfeksiyöz mononükleozda, kirli beyaz yoğun bir kaplama ile kaplanmış bademcikler önemli bir artış vardır.

Viral boğaz ağrısının dış semptomları çok çeşitli olduğundan, hastalığın teşhisi çoğu zaman zordur. Ancak bu ya da hastalığın bu formunun bulgularının hastanın yaşına bağlı olmaması iyidir, yani her zaman aynıdır. Sadece yetişkinlerde, hastalığın belirtileri çocuklardan daha az belirgindir. Bazen erişkinlerde akut solunum yolu viral enfeksiyonu görülmez.

Boğazda viral bir enfeksiyon belirtileri

Enfeksiyöz anjinin en yaygın semptomları herkese aşinadır:

Boğaz ağrısı - bu anjin belirtisi olmadan gerçekleşmez. Boğazın herhangi bir enfeksiyonu, ağrı ile eşlik eder. Ağrının doğası presleme, kuru, dikiş, kaşıma, güçlü veya zayıf olabilir. Artan vücut ısısı. Termometre çok yüksek olmayabilir (subfebrilitet) veya 40 jump atlayabilir. Ama sıcaklıkta yükselme olmadan anjin çok nadir bir fenomendir. Genel bozulma, ateş, titreme, kas ağrısı.

Sıcaklık çok yüksekse (39 above ve üzeri), aşağıya indirilmelidir. 38.5 ℃ altındaki değerler antipiretikler almıyorsa, ateş, vücudun enfeksiyonla savaştığına dair bir işarettir.

Boğazdaki viral enfeksiyon hemen hemen her zaman bir bakteri boğazından farklı bir öksürük ve burun akıntısı ile birlikte görülür, ki burada kural olarak, ne öksürük ne de soğuktur. Boğazın tüm viral hastalıklarını düşünürseniz, soğuk algınlığı sadece grip için atipiktir, fakat neredeyse her zaman öksürüğü vardır.

Laboratuvar çalışmalarında viral anjinanın klinik semptomları:

Lökosit formülü değişimi. Bazı hastalıklarda, lökosit konsantrasyonu azalır, diğerlerinde ise artar. Bakteriyel enfeksiyona genellikle lökositlerde artış eşlik eder. Lenfosit sayısında artış. Bıçak sola kayıyor (önemsiz).

Viral enfeksiyonlar ile ESR hemen her zaman normal kalır. Monositik anjina için bu göstergede bir artış tipiktir. Lenf düğümleri artabilir, ancak normal kalabilir, hepsi patojenin doğasına bağlıdır.

Örneğin, kızamıklarda, her zaman genişler ve ağrılı olurlar ve grip ile doğal formlarını korurlar.

Viral boğaz ağrısının spesifik semptomları:

Rotavirüs enfeksiyonuna sindirim bozukluğu, ishal, karın ağrısı, kusma eşlik eder. Herpetik anjina ve adenovirüs enfeksiyonu için, konjunktivit daha sık, daha sıklıkla tek taraflıdır. Sternumun arkasındaki ağrı gribin kesin bir işaretidir. Enfeksiyöz mononükleoz vücutta döküntüler, sarılık ve katran dışkı semptomları ile kendini gösterir. Geceleri horlama, bu hastalığın başka bir karakteristik semptomudur.

Hemen her virüsün farinkse çarpma belirtileri vardır. Bu özellik doktorların hastalığın ayırıcı tanısı için kullanıyor.

Viral boğaz ağrısı semptomları, hastalığın seyrinin şiddetini öngörebilir ve tedaviyi yeterince reçete edebilir.

Hastalık nasıl oluşur ve komplikasyonlar nelerdir

Viral ve bakteriyel anjin her zaman akut ilerler. Hastalık hızla gelişir ve belirtileri çok çabuk ortaya çıkar ve tıpkı hızlıca ortadan kaybolur. Dahası, komplikasyonların gelişmesiyle bile ortadan kalkarlar ve bunların yerine ARVI tarafından provoke edilen sekonder patolojilerin belirtileri vardır.

Genellikle viral anjina en fazla 5-6 gün sürer ve genel durumun normalleşmesi 2 gün daha gelir. Bu hastalık kronik değildir ve haftalarca devam edemez.

Bu arada, hasta insanlarla sık temas halinde, zayıf bağışıklık ve diğer predispozan faktörlerle birlikte, yeni virüslerle sık enfeksiyon olasılığı çok yüksektir. Bu nedenle risk grubu öncelikle doktorlardan oluşmaktadır.

Viral boğaz ağrısı komplikasyonları genellikle akut bir aşamadan sonra gelişir. Bunlar kızamık ve grip için özellikle karakteristiktir. Komplikasyonlar o kadar şiddetli olabilir ki, sinir sisteminin işlevselliğinde ve ölümcül sonuçta işlev bozukluklarına yol açarlar.

Viral enfeksiyonun bakteriyel komplikasyonları normdur. Genellikle bakteriyel sinüzit veya rinittir. Bu hastalıkların nedeni çoğunlukla zayıf bağışıklık ve fırsatçı mikrofloranın aktivasyonudur.

Stafilokoklar (çoğu zaman onlar) sağlıklı bir insan vücudunda yaşarlar. Ancak bağışıklığın zayıflamasıyla birlikte, bu bakteriler aktif hale gelir ve yoğun olarak çoğalmaya başlar. Onların yaşamsal aktiviteleri yoğun yeşil sekresyonlar ve mukozanın burun pasajlarının kuruması ile kendini gösterir.

Boğaz virüsünün yenilgisinden sonra bakteriyel angina çok daha az gelişir. Bunu geliştirmek için, patojen ile enfeksiyon gereklidir. Bununla birlikte, ARI olan bir hasta genellikle evde olup, onu enfekte edebilecek kişilerle iletişimde sınırlıdır. Bu nedenle viral-bakteriyel anjin nadir görülen bir hastalıktır.

Fungal komplikasyonlar genellikle doktor boğazın viral lezyonunu bakteriyel boğaz ağrısı için aldığında ve antibakteriyel ilaçlarla tedaviyi reçete ettiğinde gelişir. Böyle bir durumda bağışıklığı zayıflatmak için, kişinin kendi mikroflorasının yıkımı eklenir; bu, olağan durumlarda fırsatçı mantarların gelişmesine izin vermez.

Mantarlar rekabetten yoksun olduklarında aktif olarak çoğalmaya başlarlar. Viral boğaz ağrısının yanlış tedavisi hastanın dilinde beyaz bir mantar plağının oluşumuna neden olabilir.

SARS'ın en ciddi sonuçları AIDS'li hastalarda görülebilir. Bu hastalarda hastalık hızla ilerler, sistemik lezyonlara yol açar ve genellikle ölümle sonuçlanır.

Bulaşıcı ajanlar

Viral bir boğaz hastalığının ana nedeni virüs ile enfekte olmasıdır. Bildiğiniz gibi, enfeksiyonun giriş kapısı burun ya da ağızdır. Bu nedenle, inflamatuar süreç gelişir.

Ve birinci ve ikinci vakalarda, tüm nazofarenks acı çeker, bu nedenle hastalığa burun akıntısı ve boğaz ağrısı eşlik eder.

Viral boğaz ağrısının en sık görülen patojenleri şunlardır:

Grip virüsü. Rotaviruslar. Kızamık virüsü. Adenovirüsler. Coxsackie virüsleri. Epstein-Barr virüsü. Sitomegalovirüs.

Vücudun dokularında virüsün daha güçlü hale gelmesi, tamamen bağışıklık durumuna bağlıdır. Bir insan her gün çok sayıda virüsle karşı karşıyadır, ancak güçlü bağışıklığa sahip olmaktan korkmazlar. Vücudun kendi mikroflorası patojen bakterileri nötralize eder ve hastalık "geçer".

Bu nedenle, viral boğaz ağrısı aşağıdakileri içeren ikincil nedenlere sahiptir:

Sağlıksız yaşam tarzı. Bağışıklık sistemini zayıflatan diğer hastalıkların varlığı. Bağışıklık sistemini etkileyen bazı ilaçlarla tedavi. Organ nakli veya onkolojik hastalıkların tedavisi. Çok sıkı ve gerekçesiz diyetler. Stres.

Viral boğaz enfeksiyonu tedavisi

Viral farenjit tedavisinde ana hedef, inflamasyonu provoke eden faktörlerin ortadan kaldırılmasıdır. Tedavi antiviral olmalıdır.

Hastalara uyum, yatak istirahati önemli değildir, çünkü boğazın virüs enfeksiyonu ile genel durum genellikle tatmin edicidir. Ancak bu, hastalığın "yürüyerek" aktarılabileceği anlamına gelmez. Herhangi bir yorgunluk hastayı iyileştirme saatini zedeleyecek ve geciktirecektir.

Farenjit tedavisi hafif bir diyet gerektirir. Hastanın yemeği yumuşak ve sıcak olmalıdır. İçme bol olmalıdır (ballı süt, limonlu sıcak çay). Hastalığın tedavisi şunları içerir:

sıcak ayak banyoları almak; esansiyel yağlarla evde farenjit ile buhar inhalasyonu; antiseptik solüsyonlarla ağız durulama; Dimexide veya antihistaminiklerle boyunda ısınma kompreslerinin uygulanması.

Kompresyon ve inhalasyonlara ek olarak, lokal tedavi antiseptik spreyler ve şekerler almaktan oluşur. Bu ilaçların bir bitki bileşimi olabilir:

Kamfomen. Isla. Doktor Anne. Taiss adzept.

A antimikrobiyal kimyasal bileşenler içerebilir:

Givalex. Septolete. Faringosept. Neo-anjina.

Akut ve kronik farenjit için antibakteriyel ilaçlarla sistemik tedavi çok nadiren kullanılmaktadır. Bazen Bioparox gibi lokal antibiyotikler kullanıyor olsa da.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için, hastalara multivitamin kompleksleri gösterilir. Ancak, belirli bir ilaca karşı alerji geliştirme olasılığını unutmayın. Bu özellikle propolis, iyot, sülfonamidler ve vitaminler içeren ilaçlar için geçerlidir.

Terapötik bir sonuca hızlı bir şekilde ulaşmak için fizyoterapi tekniklerini kullanmak mümkündür (antiseptikler ile elektroforez, UHF, darsonvalizasyon). Bu makaledeki yararlı bir video, boğaz ağrısına tam olarak neyin yol açtığını anlamanıza yardımcı olacaktır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısı: Nedenleri ve tedavisi

Boğaz ağrısıBoğazdaki perspektif, inflamasyonun bir arkadaşı olur. Günün herhangi bir saatinde ve yılın herhangi bir mevsiminde ortaya çıkabilir ve sıklıkla kuru öksürük eşlik edebilir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlar

Angina, tüm vücudun acı çektiği bir hastalıktır. En sık streptokoklar tarafından neden olunur ve uygunsuz tedaviyle sıklıkla komplikasyonlar eşlik eder.