Loading

Çocuklarda farenjit: belirtiler, formlar, tedavi

Farenjit, farenksin arka duvarında lokalize olan inflamatuar bir süreçtir. Çocuğun anne-babaya şikayet edebileceği bu hastalığın ana belirtisi, boğazda ağrı ve rahatsızlıktır. Çoğu durumda, farenjit ARI'nin arka planına karşı nazofarenks ve üst solunum yolundaki diğer akıntılı süreçlerle birlikte daha az sıklıkla bağımsız bir patoloji olarak gelişir. Farklı yaşlarda çocuklarda görülür. Çocuk ne kadar küçükse, hastalığın seyrini ve tedaviyi daha da zorlaştırır.

Hastalığın nedenleri

Çocuklarda farenjit, bağımsız bir hastalık olarak gelişebilir ya da başkalarının bir sonucu olabilir. Çoğu durumda, yutak iltihabı, akut solunum yolu virüs enfeksiyonları (grip, parainfluenza, adenovirüs, rinovirüs, koronavirüs) ve diğer virüslerin (sitomegalovirüs, Epstein-Barr virüsü) gövdesinin yenilmesi arka plan üzerinde oluşur. boğaz ağrısı daha az yaygın bakteriyel nedenidir patojenler (Streptokoklar, Staphylococcus ve Haemophilus difteri basili, meningokok) bulunmaktadır. Farenjit görünümündeki en büyük risk, mevsimsel grip ve diğer akut solunum yolu enfeksiyonları sırasında sonbahar-kış döneminde bahçeleri ve okulları ziyaret eden çocuklarda görülmektedir.

Aşağıdaki faktörler, farinksin arka duvarındaki inflamatuar sürecin gelişimine katkıda bulunabilir:

 • tıkanmış burun solunumu, soğuk işlenmemiş havanın ağzından solunması ve ağız mukozasının ve boğazının kurumasına yol açar;
 • enfekte olmuş mukus deşarjlarının dışarı üflendiğinde burun pasajlarından dışarı çıkmadığı, ancak aşağı doğru aktığı posterior rinit;
 • hipotermi;
 • yerel bağışıklığın zayıflaması;
 • burun boşluğundan aşağı doğru akan soğuk algınlığı tedavisinde vazokonstrüktif damlaların sık kullanımı, posterior farryngeal duvarın mukozasını tahriş ederek koruyucu özelliklerini azaltır;
 • bazı kronik hastalıkların alevlenmesi (rinit, adenoidit, bademcik iltihabı, sinüzit, stomatit, çürük);
 • faringeal mukozada atrofik değişiklikler ile birlikte palatine bademcikler çıkarılması;
 • vitamin eksikliği (A ve B);
 • gastroözofageal reflü, mide içeriğinin genellikle mukus zarı üzerinde tahriş edici etkisi olan farenksine girdiği bir durumdur.

Bazen farenjitin nedenleri, boğazın mukoza zarındaki bir alerjenin yutulmasına karşılık olarak ortaya çıkan alerjik reaksiyonlardır. Farinksin iltihaplanmasına neden olmak için mukozadaki yabancı cisimlere veya cerrahi operasyonlara mekanik zarar verebilir, kimyasal çözücüler, toz, tütün dumanı, sıcak hava buharlarına maruz kalabilir. Ayrıca, farinksin iltihabı çok sıcak, sert, baharatlı veya asidik gıdaların kullanımına bağlı olarak gelişir.

Farenjit türleri

Etiyolojik faktör göz önüne alındığında, yetişkinlerde ve çocuklarda farenjit, bulaşıcı (viral, bakteriyel, fungal), travmatik, alerjik veya faringeal mukozanın tahriş edici faktörlerle temasından kaynaklanır. Hastalığın tedavisi doğrudan türüne bağlıdır.

Hastalığın seyrinin doğası akut veya kronik formda ortaya çıkar. İlk durumda, çocuklarda faringeal mukozanın akut enflamasyonu vardır. Kronik farenjit, birkaç ay veya daha fazla süren ve remisyon ve alevlenme fazları ile karakterize olan yavaş inflamatuar bir süreçtir. Çoğunlukla tamamen iyileşmiş akut farenjit veya agresif faktörler tarafından mukus boğazının uzun süreli tahrişine bağlı bağımsız bir hastalık olarak ortaya çıkar.

İnflamatuar sürecin şiddetine bağlı olarak, kronik farenjit olur:

 • mukus boğazının hiperemi olarak tezahür eden basit ya da kataral;
 • etkilenen dokuların enflamatuar sürecin proliferasyonu ile birlikte granulosa veya hipertrofik;
 • atrofik, iltihaplı dokuların kurutulması veya inceltilmesi ile birlikte;
 • Boğazın arka duvarının eşzamanlı olarak mukozada, hipertrofik ve atrofik tipte karakteristik patolojik değişiklikler yaptığı karma.

semptomlar

Çocuklarda farenjit belirtileri hastalığın biçimine ve şiddetine bağlı olarak değişir. Akut inflamasyonun karakteristik bir işareti:

 • kızarıklık ve şişme;
 • Özellikle sert ve sıcak yiyecekler yutulduğunda belirgin şekilde daha kötü olan boğazda keskin ağrı;
 • vücut ısısında 38 ° C'ye yükselme;
 • ses kısıklığı;
 • Farinks mukozasında bir terleme ve hüzün hissinin neden olduğu öksürük;
 • Kulaktaki ağrının ışınlanması (iltihap, tubofarengeal sırtları etkiliyorsa).

Kronik farenjit ile belirtiler daha az belirgindir, boğazda kuruluk ve terleme vardır. Bu tür iltihaplanma, sıcaklığın artması ve çocuğun genel durumu ve aktivitesinde bir değişiklik ile karakterize değildir. Bununla birlikte, bir alevlenme döneminde, kronik farenjit semptomları artar ve klinik tablodaki akut farenjit benzerdir.

farenks plak arka duvarında granüloza kronik farenjit, kalın viskoz mukus, büyütülmüş ve palpasyon submandibuler lenf düğümleri, arka mevcut çekme ağrı acı şekilde oluşturulan şişmiş kırmızı plaklar birikir.

Çocuklarda kronik farenjit atrofik formu son derece nadir teşhis edilir. Mukus boğazında solukluk ve kuruluk ile karakterizedir, kabukları üzerinde kuru bir mukus olan formasyon ve farinksin arka duvarında bir damar paterni görünümü ile karakterizedir.

Semptomatolojinin nedenine bağlı olarak

ARI'nın arka planına karşı ortaya çıkan farenjit ile iltihaplanma süreci, bezler ve yumuşak damak dahil tüm boğaza yayılır. Genellikle burun akıntısı, konjonktivit, öksürük, sindirim bozuklukları eşlik eder.

Uzun süreli kurs, baş ağrısı, ateş, bademcik iltihabı ile karakterize patojenik bakterilerin neden olduğu farenjit. lezyonlar boğazı mukozaya ve boğazın arka ağız çatlak ve erozyon köşelerinde mantarlarda artışlar lenf düğümleri zadnesheynye, karakteristik beyaz bir pıhtı plak vardır.

Eğer farenjit nedeni alerjenin mukoza boğazından geçiyorsa, o zaman kuru bir öksürük şeklinde kendini gösterir, sıcaklığın artması ve boğazda şiddetli bir ağrı eşlik etmez.

Küçük çocuklarda belirtilerin özellikleri

Henüz kendilerini ifade edemeyen ve ağrının nerede olduğunu gösteremeyen bebeklerde farenjitden şüphelenmek için, ebeveynler aşağıdaki belirtilerden yararlanabilirler:

2 yaşından küçük küçük çocuklar için akut farenjit zordur. neden SARS ise, vücut ısısı, uyuşukluk ve genel bir zayıflık, iştah azalması bir artış eşlik burun boşluğu ve boğaz, burun akması, öksürük mukozasının akut inflamasyon, ile kombine edilmiştir.

Hastalığın teşhisi

Çocuklarda farenjitden şüpheleniyorsanız, ebeveynler bir doktora başvurmalıdır. Kendi kendine teşhis ve kendi kendine tedavi komplikasyonlarla doludur ve daha küçük olan çocuk daha ciddi olabilir. Posterior farinks duvarının mukozasında bir enflamatuar sürecin varlığının yanı sıra şekli ve sebebi aşağıdakiler temelinde belirlenir:

 • Çocuğun küçük olması durumunda çocuğun veya ebeveynlerin şikayetleri;
 • ağız boşluğunun ve boğazının incelenmesi (farenoskopi);
 • boyundaki lenf düğümlerini araştırmak;
 • Boğazdan bulaşma bakteriyolojik kültür sonuçları.

Farenjitle birlikte posterior faringeal duvarın orta derecede kızarması, ödem ve infiltrasyonu, faringeal ark ve nadiren yumuşak damak vardır.

Boğaz ağrısı sadece farenjit değil, aynı zamanda boğaz ağrısı, kızamık, kızıl ateş belirtisi olabilir. Farenjitin aksine, anjin, klinik resim gelişiminin hızlı dinamikleri ile karakterizedir. Ertesi gün bademcikler üzerinde pürülan bir kaplama ve tıkaç vardır, kızarıklık ve boyutta bir artış vardır, vücut ısısı keskin bir şekilde 40 ° C'ye yükselir.

Farenjit tedavisi

Çocuklarda farenjit tedavisi için hazırlıklar ve prosedürler, hastanın yaşını, hastalığın nedenini ve hastanın durumunun ciddiyetini dikkate alarak bir bölge çocuk doktoru veya bir çocuk kulak burun boğaz uzmanı tayin etmelidir. Tedavi evde yapılır. Akut solunum yolu enfeksiyonlarının arka planında ortaya çıkan hastalığın karmaşık olmayan biçimleriyle, inflamatuar süreç birkaç gün içinde kendi kendine düşer.

ilaçlar

Akut farenjit ve çocuklarda kronik farenjitin alevlenmesinde, aşağıdaki ilaçlar tedavi için kullanılır:

 • boğazın (rotokan, furatsilin, klorofililpt) durulanması için çözeltilerin hazırlanması için preparatlar;
 • iltihaplı mukozayı (protargol, lugol çözeltisi) yağlamak için çözeltiler;
 • antiseptik, yumuşatıcı ve analjezik etki ile emilim için lozenges ve tabletler (lysobacte, septefril, pharyngosept, strepsils, imudon);
 • farinksin (altıgen, inhalipt, yox, tartum verde, sakız, miramistin) sulanması için spreyler ve aerosoller;
 • lokal olarak antibakteriyel ilaçlar, daha az sıklıkla sistemik olarak (hastalığın tam bakteriyel etiyolojisi ile ve patojenin spesifik antibiyotiklere duyarlılığını belirleyerek);
 • ARI (viferon, laferobion, immunoflazid, aflubin) arka planı ile farenjit ile immunomoduliruyuschie ilaçlar;
 • inhalasyon için çözeltiler (soda tamponu, dekan, fizyolojik çözelti);
 • sıcaklık 38 ° C'nin üzerine çıktığında parasetamol veya ibuprofen bazlı antipiretik ilaçlar

onlar larinks ve boğulma bir refleks spazmı tetikleyebilir enjeksiyon sırasında ve bebekler için prosedürün bağımsız egzersiz karmaşıklığı açısından gargara olarak 3 yaşından küçük bir çocukta farenjit tedavisi için eski, spreyler ve aerosoller kullanmayın.

Çocukların tedavisinde Mantar farenjit boğaz topikal antifungal ilaçlar tedavisidir. Alerjik reaksiyonun neden yutak iltihabı, tabletler şeklinde antihistaminler alınarak tedavi edilecek olan, damlalar ya da şuruplar (fenistil, erius, zirtek, setirizin zodak).

Halk ilaçları

Boğaz ağrısı için halk tedavileri itibaren çocuklar için bir doktora danıştıktan sonra, buhar teneffüs ve otlar (papatya, adaçayı, nergiz, okaliptüs, Aziz sarı kantaron, meşe kabuğu) ait gargara kaynatma yapabilirsiniz bir antiseptik, anti-inflamatuar ve şifa etkisi vardır. Durulama için, basit bir tuzlu su çözeltisi (her bardak su için 1 çay kaşığı tuz) da kullanılır.

Geceleri, hastaya ısınma ve yumuşatma etkisi olan bal veya maden suyu ile sıcak bir süt verebilirsiniz. Ancak, bu tür halk ilaçları kullanmadan önce, çocuğun otlar ve bal alerjisi olmadığından emin olmalısınız.

Hasta için bakım özellikleri

Çocuğun erken iyileşme için olağanüstü bir öneme Komorowski EO Bütün bunlar etkili nemlendirici katkı sağlayacak özel dikkat veliler tanınmış çocuk doktoru hangi ödeme sıcak içecekler bol ve taze, nemli hava (gaz, çay, meyve suyu, meyve meyve içecekleri olmadan maden suyu) sahiptir ve etkilenen temizliğin mukus farenks.

Hastalık döneminde iltihaplı mukoza boğazının travmasını ve tahrişini azaltmak için çocuk koruyucu bir diyete uymalıdır. Ona çok kaba, sert, keskin, tuzlu, ekşi, sıcak veya soğuk yiyecek vermek tavsiye edilmez.

Video: Semptomlar ve farenjit tedavisi için çocuk KBB'si

Olası komplikasyonlar ve önleme

Zamanında ve uygun tedavi olmadığında, çocuklarda akut farenjit ana komplikasyonlara yol açabilir;

 • Hastalığın kronik bir forma geçişi;
 • Enfeksiyonun alt solunum sistemine (larenjit, tracheitis, bronşit) yayılması;
 • peritonsiller ve farengeal apsesi;
 • otoimmün hastalıklar (romatizma);
 • bademcik.

Akut veya kronik formda çocuklarda farenjit görülme riskini azaltmak için öncelikle bağışıklığı arttırmayı ve potansiyel patojenlerle temasları en aza indirmeyi amaçlayan basit önleyici tedbirleri gözlemlemek gerekir. Bunlar temiz havada düzenli yürüyüşler, yeterli yiyecek ve dinlenme içerir.

Süper soğutma kaçınılmalıdır. Çocuğun yaşadığı odada, kirli hava, tütün dumanı ve toz ile teması önlemek için normal nem ve sıcaklık rejimi (soğuk nemli hava) oluşturmak önemlidir. Uzun süreli burun tıkanıklığını önlemek ve ağız yoluyla zorla nefes almayı önlemek ve aynı zamanda ARVI mevsimsel salgınları sırasında hasta insanlarla temasını önlemek için rinit, sinüzit, adenoiditin zamanında tedavi edilmesi gereklidir.

Komarovsky çocuklarda farenjit üzerine

Çocuğun boğaz ağrısı var. Büyükanneler, uzmanların ortaya çıkmasıyla birlikte, bunun daha önce dondurmanın fazladan bir kısmı yüzünden soğuk olduğunu ve bir gün önce yediklerini söylüyorlar. Anneler anginadan şüpheleniyor. Son söz, çocuğu göstermek için acil olarak getirilen veya eve çağrılan bir doktor içindir. Ancak, doktor, ebeveynlerin ve eski nesillerin temsilcilerinin görüşlerini paylaşmamakta ve bebeğin farenjit olduğunu açıkça belirtmektedir. Yetkili çocuk doktoru Eugene Komarovsky, çocuklarda farenjit hakkında konuşacak.

Hastalık hakkında

Farenjit, farinksin mukoza ve lenfoid dokusunun iltihaplanmasıdır. Enflamatuar süreç hareket ederse ve nazofarenks yakalarsa - bu zaten rinofarenjittir (başka bir isim nazofarenjittir). Farinks iltihabı çeşitli nedenlerden dolayı oluşur:

 • viral enfeksiyon, influenza virüsleri, adenovirüslerin neden olduğu;
 • streptokoklarla bakteriyel enfeksiyon, stafilokok, pnömokok, Candida familyasının mantarları;
 • özellikle larinkste gelişen bir alerji - Toksik, zehirli maddelerin, tozun solunması nedeniyle.

Farenjit akut ve kronik olabilir. Oldukça uzun bir süre için çocuk musallat olan rekürrenslerinin zaman olumsuz faktörlerden fonunda - Akut olumsuz etki ya da enfeksiyon ve kronik hemen sonra gelişir. Bazen kronik farenjit genel olarak ARVI, influenza veya alerjik reaksiyonlarla ilişkili olmayan viral ve alerjik olmayan bağımsız bir hastalıktır. Böylece, bu tür "bağımsız" farenjit, tam alevlenme ve gerileme dönemlerine sahip olabilir.

Eugene Komarovsky, farenjitde alışılmadık bir şey olmadığını söyler - çocuklukta, ebeveynlerin düşünmeye alışmasından daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Bu teşhisi konan çocuklar yılda 3-4 kez olmakla birlikte, bu bir norm sayılmaz. Oldukça sık, boğaz, burun ve boğaz iltihabı çok kuru havanın tarafından tetiklenebilir, Ebeveynleri tüm delikleri kapatmak ve daire sıcak mikroklima tutmak çok düşkün bir çocuk teneffüs.

semptomlar

Viral farenjit genellikle akuttur. rinit, mevcut sümük, baş ağrısı, 38.0 derece ateşi kadar - O bu hastalıkların her semptomları ile karakterize olduğu anlamına gelir SARS veya grip, arka plan üzerinde gelişir. Böyle bir farenjit ile, çocuk ağrı veya boğaz ağrısı şikayet edecek, yutmak için ağrılı olacaktır. Hiçbir şeyden şikayet edemeyen bir bebek çocuğu yiyecekleri reddetmeye, ağlamaya ve endişelenmeye başlayacaktır.

Farenjitin başka bir özelliği, özellikle geceleri geceleri bebeği etkileyen kuru bir öksürüktür. Genellikle boyundaki iltihaplı lenf düğümleri. Eugene Komarovsky bunun içinde şaşırtıcı bir şey olmadığını söylüyor, çünkü bu düğümler sayesinde iltihaplı larenksden lenf drenajı meydana geliyor. Larinksin bademcik veya duvarlarında bazen büyük kırmızı granüler formasyonlar-granüller görebilirsiniz. Daha sonra farenjit granülosa (lenfoid dokuda hasar ile) olarak adlandırılacaktır.

Allerjik farenjit, kimyasalları veya alerjenleri teneffüs ettikten sonra kısa bir süre sonra da sıklıkla akut olarak gelişir. Bununla birlikte, ARVI belirtileri yoktur, ancak burun akıntısı olabilir. Sıcaklık biraz artar - 37.0-37.5, daha yüksek - çok nadiren. Yutulduğunda kuru, üretken olmayan öksürük ve ağrı da oldukça yoğundur.

Bakteriyel farenjit, boğazda şiddetli ağrı ile birlikte 38.5 derecenin üzerinde bir sıcaklık artışı ile şiddetlidir. Larenks ve bademcikler üzerinde yapılan görsel bir muayenede, genellikle anjina ile karıştırılan kayda değer pürülan oluşumlar olabilir.

akut tonsillit (anjina), akut farenjit (veliler dikkat edin) arasındaki temel fark anjina etkilenen Bademciklerimde ve boğaz ağrısı iltihabı için daha bulanık, bu gırtlak duvarına kadar uzanır olmasıdır. bademcik iltihabı çocuk mutlaka oluşacak farenjit, öksürük, hem de halsizlik diğer karakteristik semptomlar, yutma ile ağrı yakındığında.

Viral farenjitin bakteriyelden nasıl ayırt edilmesi: ayırıcı tanı ve hastalığın semptomları

Farenjit, farinksin iltihaplanmasıdır. Viral doğanın patolojisi, olguların% 70'inde teşhis edilir. Çoğu zaman, hastalık ilkbahar ve sonbaharda gelişir - bu süre zarfında salgınlar tüm hızıyla devam eder. Patolojiyi provoke eden virüsler her zaman insan vücudunda bulunur. Hastalık genellikle, bağışıklıkta azalma, stresli durumlarda ve eşlik eden patolojilerin varlığında gelişir.

etiyoloji

Bu farenjitin nedeni çeşitli virüs türleridir. Patoloji havadaki damlacıklar ile bulaşır. Ayrıca ortak nesnelerle enfekte olabilirsiniz. Herhangi bir virüs çevreye karşı dayanıklıdır, bu nedenle doğrudan temas olmaksızın bile iletilebilir.

Viral ve bakteriyel farenjit belirtileri

Viral farenjit bakteriden nasıl ayırt edilir

Görsel inceleme, özellikle erken bir aşamada hastalığın doğasını belirlemesine izin vermez. Hastalığın hem viral hem de bakteriyel formları aynı başlangıçtadır.

Bakteriyel farenjit arasındaki tek fark, sıcaklıkta belirgin bir artıştır - bu rakam 40 dereceye kadar yükselebilir. Bu semptom nadir olarak viral enfeksiyonlara eşlik eder. Her durumda, sadece farenksin kan ve sekresyonlarının analizi doğru bir teşhis yapılmasına yardımcı olacaktır.

Sebepler, provoke eden faktörler

Patolojinin viral formu, çeşitli patojenlerin ağzına girmenin sonucudur. Aşağıdakileri içerir:

Bir virüs vücuda girdiğinde bile, gelişimi hemen başlamaz. Provoke edici faktörler şunları içerir:

 • bağışıklığın zayıflaması;
 • gizli enfeksiyonlar;
 • kötü alışkanlıklar;
 • kronik patolojiler;
 • hipotermi veya vücudun aşırı ısınması.

Viral farenjitleri bakteriyelden ayıran şey, videomuza bakınız:

semptomlar

Viral farenjit, patolojiyi tanımlamak için tipik bir klinik tabloya sahiptir. Her şeyden önce, rahatsızlık yumuşak damak ve bademcikler etkiler.

Yetişkinlerde

Patolojinin ana belirtileri şunları içerir:

 1. Kuru öksürük - görünümü gökyüzündeki mukus birikmesinden kaynaklanır. Bu atılımlar kendi başlarına gitmez, çünkü öksürük sadece yoğun tedaviden sonra veya iyileşme evresinde ıslak bir karakter kazanır. Bazen kuru bir öksürük kaybolur ve ıslanmaz.
 2. Çene altındaki lenf düğümlerinin genişlemesi. Bazen boyunda ve kulakların arkasında benzer bir problem oluşur. Virüs vücudu çok fazla etkilemezse, sadece submaksiller lenf düğümleri çeker.
 3. Boğaz bölgesinde ağrı ve rahatsızlık. Bu kuru gıdaları kullanırken özellikle belirgindir. Şiddetli iltihap ile, kişi yiyeceklerin tadı algılamaz.
 4. Genel halsizlik, ateş, halsizlik. Farenjit nüksü ile kaslarda ağrı riski vardır. Hastalığın kronik seyrinde, bu belirtiler olmayabilir.

Farenjitleri diğer hastalıklardan ayıran nedir?

çocuklar

Çocuklarda farenjit sıklıkla bağımsız bir patoloji olarak değil, başka bir hastalığın belirtisidir - ARVI, kızamık veya kızıl ateş olabilir. Bu durumda, doktor patolojinin nedenlerini belirleyebilir. Uzman, patojeni tanımlamaya ve uygun tedaviyi seçmeye yardımcı olacak özel çalışmalar atar.

Tanı: Araştırma yöntemleri, gerekli testler

Doğru bir teşhis yapmak için, doktor hastalığın semptomlarını incelemeli, boğazın görsel muayenesini yapmalıdır.

Hastalığın nedensel ajanını tanımlamak için bir leke almanız gerekir. Ek bir çalışma olarak, bir kan testi kullanılabilir.

Fotoğrafta, farklı tür farenjitli bir boğaz

tedavi

Patoloji ile başa çıkmak için, kulak burun boğaz uzmanının tüm önerilerini açıkça izlemek çok önemlidir. Genellikle tedavi, ilaçların, halk ilaçlarının ve fizik tedavi yöntemlerinin kullanımını içerir.

Çocuklarda viral farenjit: fotoğraflar, belirtiler ve tedavi

Tıpta "farenjit" terimi, faringeal mukozanın yanı sıra nazofarenksin lenfoid dokusunun akut veya kronik inflamasyonu için kullanılır. Hastalık, çeşitli mantarlar, virüsler ve bakterilerle enfekte olduğunda hastalık gelişir. Vakaların büyük çoğunluğunda (yaklaşık% 70), viral farenjit kaydedilir ve çoğu zaman bu, sonbahar ve ilkbahar salgınları sırasında ortaya çıkar. Çocuklarda viral farenjit genellikle akut formda görülür ve boğaz ağrısı ve yüksek ateş varlığı ile karakterizedir.

Viral farenjit ile enfeksiyon

Viral farenjit, bazılarının her birinin vücudunda saklı olabilecek birçok virüsden kaynaklanır. Bu hastalığın gelişimine en çok neden olan mikroorganizmaların sayısı şunları içerir:

 • adenovirüsler ve rinovirüsler;
 • koronavirüsler ve sitomegalovirüs;
 • influenza virüsleri;
 • herpes simpleks virüsleri.

Çocuklarda gelişen viral farenjit, çoğunlukla rinovirüs boğazının mukozasına sokulmasından kaynaklanır.

Yukarıdaki virüslerin herhangi biriyle enfekte olma, çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir: hava yoluyla, öpücüklerden ve günlük yaşamın ortak nesnelerinden. Çocukların okul öncesi ve okul gruplarında, hastalık aynı anda birkaç çocukla aynı anda kaydedilebilir. Bu, bu tür gruplardaki çocukların çok yakın temasından, ortak oyuncakların kullanılmasından ve ofis malzemelerinin değişmesinden kaynaklanmaktadır.

Uygunsuz tedavi ya da tedavi edilmeyen hastalığın çoğu sonucu, kalıcı relapslarla birlikte kronik bir hal alır. Hastalığın kronik formunun alevlenmesi, gastrointestinal hastalıkların arka planında, kuru havanın ve keskin kokuların solunmasından sonra, vitamin eksikliği ve alerjilerin varlığıyla ortaya çıkabilir.

Akut viral farenjit ana belirtileri

Viral farenjitin ana semptomları, bademcik iltihabının (bademcik iltihabı) tezahürlerine çok benzerdir, burada iltihaplanma prosesi de bademcikleri yakalar ve vücuda belirgin bir zehirlenme eşlik eder. Viral farenjit gelişimi, vücudun direncinin derecesine ve bağışıklık direncine bağlı olarak enfeksiyondan 3-7 gün sonra ortaya çıkar.

Akut viral farenjitin nadiren ayrı bir hastalık olarak ortaya çıktığı gerçeğini hesaba katmak önemlidir, çoğu vakada kızıl ateş, kızamık, kızamıkçık ve ARVI gibi hastalıklara eşlik eder. Hastalıkların bir takım benzer belirtileri vardır, bu nedenle doktor sadece hastalığı ayırt edebilir ve yeterli tedaviyi reçete edebilir.

Hastalığın en başında, konuşma ve yutma sırasında boğazda ve rahatsızlıkta terleme hissi vardır. Birkaç saat sonra net olarak ifade edilen enflamasyon resmi gelişir:

 • yutma zorluğu, özellikle “kuru”;
 • genel halsizlik belirtileri (halsizlik, iştahsızlık, uyuşukluk);
 • sıcaklık artışı;
 • ateş belirtileri (titreme, terleme).

Enflamatuar süreç söz konusu ise, tubofaringealnye silindirleri yer alır, ağrı kulak bölgesine "atlayabilir".

Yukarıdaki semptomlara ek olarak, boyun palpasyonlu hastada genişlemiş submandibular lenf nodları görülmektedir. Eğer hastalığın gelişim döneminde bu boğaz dikkatlice düşünürseniz, farinksin arka duvarında belirgin bir hiperemi görebilirsiniz. Viral farenjitin neye benzediğini hayal etmek daha iyidir, aşağıdaki fotoğraflar yardımcı olacaktır:

Çocuklarda viral farenjit nasıl tedavi edilir

Viral farenjit tedavisinin taktikleri, sadece hastanın boğazının dikkatli incelenmesi ve patojen tipinin belirlenmesine yardımcı olacak ve en etkili ilacı belirleyecek olan smear muayenesinden sonra belirlenir. Sadece viral farenjitin bakteriyel veya fungal bir enfeksiyondan nasıl ayırt edileceğini bilen deneyimli bir doktor, doğru bir teşhis yapabilir ve yeterli tedaviyi önerebilir. Bir yayma sonucu belirtmeden, herhangi bir ilaç reçete etmek tavsiye edilmez.

Örneğin, birçok doktor tarafından sevilen antibiyotikler, viral veya fungal bir patojen üzerinde sıfır bir etkiye sahip olacaktır. Onlar sadece vücutta yerleşmiş olan bakterinin sorumlu olması durumunda yardımcı olacaktır. Ve antiviral ilaçlar, mantarları hiçbir şekilde etkilemez, vb.

Çocuklarda ve yetişkinlerde viral farenjit tedavisi kapsamlı olmalıdır. Doktor tarafından belirlenen tüm ilaçları, kabul edilen zamanda ve yemeklere uygun olarak almak önemlidir. Ayrıca, tam iyileşme sağlanana kadar yarı posta rejimini gözlemlemelisiniz.

Viral farenjit - Enfeksiyöz bir hastalık, bu nedenle diğer aile bireyleri ile hastayla temas sınırlandırılmalıdır. Bir maske ile dikkat çekmek, yemek ve içmek için ayrı mutfak eşyaları kullanmak, çarşafları ve havluları günde bir kez değiştirmek, odadaki temizlik ve havalandırmayı dezenfekte etmek gereklidir.

Çocuklarda viral farenjit nasıl tedavi edilir? Çoğu zaman, Ingalipt ve Strepsils Plus gibi yerel ajanlar hasta için reçete edilir, Miramistitn inhalasyon ve gargara için kullanılır. Ayrıca, boğazın bitkisel dekompresyon, "Rotocan" ve bir furakilin çözeltisi ile durulanması da gösterilmektedir.

Çocuklarda farenjit

Çocuklarda farenjit - Mukoza zarında ve orofarenksin lenfoid dokusunda enfeksiyöz iltihaplanma süreci. Çocuklarda farenjit kuruluğu, yanma, üzüntü, terleme, boğaz ağrısı, öksürük, ses kısıklığı ile ortaya çıkar. Çocuklarda farenjit tanısı, faringoskopik tabloya ve posterior faringeal duvardan yayılan smearın mikrobiyolojik incelemesine dayanmaktadır. Çocuklarda farenjit ile, bir kural olarak, yerel terapi yapılır: gargara, faringeal duvarın mukoza zarını antiseptik ile yağlama, inhalasyon ve aerosollerle boğazın püskürtülmesi.

Çocuklarda farenjit

Çocuklarda farenjit, posterior faringeal duvarın mukoz membran ve lenfoid yapılarının iltihaplanmasıyla ortaya çıkan akut solunum yolu enfeksiyonunun bir tezahürüdür. Çoğu zaman hasta olan çocuklarda, farenjit tüm vakaların yaklaşık% 40'ını oluşturur. Kulak burun boğazında, çocuklarda kronik farenjit, üst solunum yollarının toplam hastalık sayısının% 9'udur. Çocukların solunum yollarının yenilgisini yayma eğilimi göz önüne alındığında, bir çocukta farenjit genellikle rinit, larenjit, tracheitis, bronşit ile birleştirilir.

Çocuklarda farenjit nedenleri

Bağımsız bir nosoloji olarak, çocuklarda farenjit, faringeal mukozadaki enfeksiyöz patojenlere doğrudan maruz kaldığında gelişir. Ek olarak, akut farenjit, üst solunum yollarının, yaygın enfeksiyonların, bağırsak enfeksiyonlarının, vb. Iltihaplı hastalıklarının tezahürlerinden biri olarak hizmet edebilir.

Çocuklarda farenjit etiyolojisinde en rolü, bir viral enfeksiyona (grip virüsleri ve herpes virüsleri, adenovirüsler, enterovirüsler) ve bakteriyel mikroorganizmaları (Haemophilus çubuğu, Moraxella, streptokok gruplar A, C, G, diplokoklar, Corynebacterium diphtheria), mantarlar, hücre içi maddeler (Mycoplasma ait klamidya). % 30 - Çocuklarda Akut viral farenjit 70 bakteriyel olgunun% ve geri kalanı için hesap.

Çocuklarda Strep boğaz SARS, enfeksiyöz mononükleoz, kızamık, kızıl hastalığı klinik seyrini eşlik edebilir. Bazı durumlarda, çocuklarda farenjit nedeni yanıklar veya yabancı cisim boğaz olabilir. Çocuklarda kronik farenjit genellikle diğer inflamatuar üst solunum yolu hastalıkları (rinit, Adenoidit, sinüzit, stomatit, angina, kronik bademcik), çürük, dysbiosis, gastroözofageal reflü hastalığı, alerjiler ile bağlantılıdır. Tonsillektomi farinks arka duvarının lenfoid doku ve çocuklarda kronik farenjit gelişme telafi edici hipertrofisi uyarabilir aktif immünogenetik döneminde, 3-7 yıl yaşında gerçekleştirdi.

Bir çocukta boğaz ağrısı oluşumu genel ve yerel hipotermi yatkınlık olarak, yutak çeşitli tahriş edici (duman, baharatlı gıdalar, soğuk veya tozlu hava, vs.), anayasa anormallikleri, vitamin eksiklikleri (A vitamini eksikliği), endokrin bozuklukları mukoza zarı üzerindeki etki (hipotiroidizm, şeker hastalığı ).

Çocuklarda farenjit sınıflandırması

Farinks dokusunun iltihaplanmasının doğasına göre, çocuklarda akut (1 aya kadar), uzamış (1 aydan uzun) ve kronik farenjit (sık alevlenme ile 6 aydan uzun süre) ayırt edilir. Çocuklarda kronik farenjit, kataral, hiperplastik (granüler) ve atrofik formda ortaya çıkabilir.

viral ve bakteriyel ajanlar, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarının epitelde için bir tropizm ihtiva yana, farenjit genellikle izole edilmiş formda fakat nazofarenjit, faringolarinjit, faringotraheita, faringobronhita şeklinde çocuklarda görülür.

Etiyolojik faktörlerin etkileri göz önüne alındığında, çocuklarda farenjit viral, bakteriyel, mantar, alerjik, travmatik bir doğaya sahip olabilir.

Çocuklarda farenjit belirtileri

Çocuklarda akut farenjit belirtileri, yutulduğunda keskin yanma hissi, kuruluk, persenia, boğaz ağrısı ve boğaz ağrısıdır. Sığ bir öksürük, ses kısıklığı ile karakterizedir. Vücut ısısı normal veya subfebril olabilir; çocuğun farenjit bir viral enfeksiyonun bir arka planı gelişirse, genellikle altta yatan hastalık, baş ağrısı, zehirlenme sendromu, bölgesel lenfadenit nedeniyle sıcaklığın yüksek olduğu ifade edilir. Bebeklerde farenjit daha ağırdır; Genel semptomlar: şiddetli ateş, uyku bozukluğu, iştah azalması, tükürük, disfaji, dispepsi, burun akıntısı, konjonktivit, vücutta kızarıklık.

Faringoskopik görüntü, parlak hiperemi ve posterior faringeal duvarın, faringeal arkın, yumuşak damakın belirgin vasküler enjeksiyonudur; kırmızı taneler şeklinde çıkıntılı iltihap foliküllerinin varlığı. Çocuklarda lateral farenjit ile hiperemi ve şişlik, farinksin ve dilin lateral sırtlarını ele geçirir.

Çocuklarda ciddi akut bakteriyel farenjit seyri, apse, pürülan otitis media veya pürülan mediastinit gelişmesi ile komplike olabilir.

Kronik catarrhal farenjitde, çocuklar, farinkste bir yabancı cismin rahatsızlığı ve hissi tarafından takıntılı bir öksürükten rahatsız olurlar. Muayene sırasında mukoza gevşetilir, yaygın olarak infiltre edilir ve hiperemiktir.

Kronik farenjit hiperplazi hiperplastik epitel ve submukozal lenfoid elemanları ile karakterize edilir. Çocuklar kulağa uzanan, boğaz ve boğaz kuru öğürme ile viskoz mukus salgılarının tıkanıklık, yutma üzerinde ağrı şikayetçi. Orta bazen işitsel tüplerin ağzı üzerinde durduğu ve bebeklerde işitme kaybı gelişimine yol, mukoza ve yan destekler, granüller veya lenfoid lenfoid doku şeritlerin varlığı, ancak bu arka plan fark kalınlaşma hiperemi mukoza ifade edilmiştir.

Çocukluk çağında atrofik farenjit nadirdir ve izolasyonda neredeyse hiç gerçekleşmez. Genellikle atrofik rinit, larenjit, tracheitis eşlik eder ve klinik kursa, rahatsız edici kuru öksürük ve disfoni tipine göre ses ihlali eşlik eder. Farinksin endoskopisi ile çocuklar, soluk, kuru ("lak parlatıcısı" ile), yarı saydam damarlara sahip ince mukoza zarı, kabarık ve kabukları çıkarması zorlaşır.

çocuklar (faringomikoze) 'de mantar farenjit içinde Öznel belirtiler mavi dil ve hiperplastik formdan farklı değildir. Nesnel genellikle altında parlak kırmızı görebilir genellikle aşınmış mukoza, arka yutak duvarında pıhtı plak zadnesheynyh lenf düğümleri artırmak ağız (Candida perleches) köşelerinde kırığı ve erozyon tespit edildi.

Çocuklarda farenjit tanısı

Çocuklarda farenjit tanınması ancak onun akıntılı bademcik iltihabı, difteri ve diğer bulaşıcı hastalıklardan ayırt edilmesi zor değildir. Bu nedenle, farenjit olan bir çocuğun danışılmalıdır çocuk doktorları, pediatrik kulak burun boğaz uzmanı, çocuk enfeksiyon hastalıkları uzmanı, çocuk alerji uzmanı-immunologist.

Farenjit tanısı konduğunda, çocuklar tarih ve faringoskopik resmi dikkate alırlar. Osikülasyon, rinoskopi, otoskopi, farenjit ile ilişkili inflamatuar süreçlerin çocuklarında gerçekleştirilir. Farinksden mikroflora yayılan smear çalışması, etyopatogenetik tedavinin seçilmesi için enfeksiyonun neden olan etkenini açıklığa kavuşturmamızı sağlar.

Çocuklarda farenjit tedavisi

Kural olarak, çocuklarda farenjit yerel tedavinin atanması ile sınırlıdır. Akut inflamasyon zamanda gıda tahriş diyet dışında tutulmalıdır (sıcak, soğuk, baharatlı ekşi), nikotinin etkileri, odası, bir ses limiti yükte konforlu bir sıcaklık ve nem parametreleri sağlamak.

Çocuklarda farenjit lokal tedavi dezenfektanlar gargara (otlar dekoksiyonlar, koruyucular), işleme geri preparasyonlar yutak duvarı arasında (lugol, iodinol ve diğ.), otlar ve alkalin inhalasyon spreyi, aerosol, anti-enflamatuar etki, resorpsiyon antibakteriyel, yumuşatıcı, anestetik etki pastilleri. ağzınızı çalkalayın veya bol sıvı tarafından atanan tabletleri, çözülür olamaz Küçük çocuklar, antiseptik endofaringealnaya instilasyonu düzenledi. bakteriyal komplikasyonların (azalan enfeksiyonu, romatizmal ateş) tehdidi ile antimikrobiyal tedavi bağlantıları gösterilmektedir.

Şiddetli lenfoid doku hiperplazisi lazer ışınımı olarak gümüş nitrat koterizasyon, tushirovanie arka yutak duvar radyo dalgası yöntemi cryodestruction granüller ve yan silindirleri farenks granüller üzerinde gerçekleştirilir.

Kronik burun nefes rehabilitasyon kronik enfeksiyon merkezlerini (hipertrofik rinit ve sinüzit adenotomy, nazal septum submukozal rezeksiyonu tedavisi) geri yürütülen farenjit çocukların, çürük tedavisinde, gastrointestinal ilgili hastalıkların (bağırsak dysbacteriosis, GERD), ve diğerleri ağırlaşmasını önlemek için.

Çocuklarda atrofik farenjit tedavisinde tarafından petrol teneffüs, Klimaterapi, burundaki yağ damlacıklarının damlatma ekleyin. Ne zaman faringomikoze atandı antifungal ilaçlar (amfoterisin B, ketokonazol, flukonazol, itrakonazol), yağlama ve OKUF terapi sulama boğaz antifungal çözümleri.

Çocuklarda kronik bademcik iltihabı tedavisi bir çocuk homeopatının gözetiminde gerçekleştirilebilir.

Çocuklarda farenjitin prognozu ve önlenmesi

Akut farenjitde, çocuklar genellikle 7-14 gün sonra iyileşirler. Çocuklarda kronik farenjit tedavisinde, düzenli semptomatik tedavi veya cerrahi taktiklere başvurmak gerekir.

Çocuklarda farenjit önlenmesi odası, tam müstahkem diyet olumlu bir mikro koruyarak belirli enfeksiyonlar için bağışıklık sistemini, aşı güçlendirilmesi, prosedürleri temperleme önerilir gibi. Çocuğun kronik KBB patolojisi geliştirmesine izin vermeyin; Eğer diş ve diş etleri, gastrointestinal sistem hastalıkları tedavi için zaman gerek.

Viral farenjit nasıl ve ne tedavi edilir: temel öneriler

Inflamatuar süreçler, geçen farinksin mukoza zarında ve onu etkileyen lenfoid dokuya farenjit denir.

Patojene bağlı olarak, hastalığa neden olan, farenjit türüne göre sınıflandırılır, Tedavi açısından en tehlikeli ve şiddetli olan viral etiyolojinin farenjitidir.

Viral farenjit nedir?

Viral farenjit diğerlerinden daha yaygındır Hastalığın çeşitleri (vakaların% 70'inden fazlası).

Çoğunlukla viral farenjit ARVI ile aynı virüslerden kaynaklanır, Ancak bir çok durumda, patoloji bu gibi patojen mikrofloranın aktivitesi ile gelişir:

 • enterovirüsler;
 • herpes virüsleri;
 • rhinovirüsleri;
 • Coxsackie ve ECHO virüsleri;
 • koronavirüsler;
 • adenovirüsler;
 • influenza ve parainfluenza virüsleri;
 • solunum sinsityal virüsü.

hastalık izole formda ilerleyebilir, mukoza boğazından dışarı uzanmıyor.

ancak bazen hastalık ilgili olarak gelişir anatomik alanlar (gelişmiş olgularda trakea, larinks, burun boşluğu, bademcikler, ağız boşluğu ve dudaklar).

Fotoğraflar viral farenjit belirtileri gösteriyor:

Hastalığın belirtileri

İlk bakışta viral farenjit belirtileri hatırlatmak boğaz ağrısı.

Viral kökenli farenjit belirtileri şunlardır:

 • boğazda rahatsızlık, Birkaç gün sonra ağrı sendromuna geçer;
 • genişlemiş lenf düğümleri;
 • kulakların tıkanıklığı;
 • uyuşukluk, uyuşukluk ve genel halsizlik;
 • kuru, verimsiz öksürük;
 • iştah kaybı;
 • boğazda mukus tıkanıklığı, aynı zamanda öksüren değil;
 • üşüme, ateş ve ateş gövde.

Dış semptomlar, gırtlakın sert bir şekilde kızarmasıdır; arkada ve yan duvarlarda, açık bir şişlik görünümü vardır.

Yetişkinlerde ve çocuklarda tanı

Çoğunlukla viral farenjit tanısı için yeterli dış muayene.

Ancak hastalığı anjina ve diğer viral patolojilerden ayırt etmek için, ilk etapta anamnez toplanır ve daha sonra farenoskopi yapılır.

Bu prosedür, gırtlak ve palatine bademcikler yüzeyinin kapsamlı bir görsel denetimini içerir. Şiddetli vakalarda, reçete edilen tedavinin etkin olmaması durumunda, mKanın virolojik muayenesi yapılabilir.

Doğru teşhis etmek, Bir allerjist-immünolog, enfeksiyöz hastalık uzmanı, KBB ve çocuk doktorundan ek muayeneye ihtiyacınız olabilir.

Viral farenjit tedavisi

Böyle bir hastalık için kursun temeli karmaşık semptomatik tedavi. Aşağıdaki ilaçların kullanımını içerir:

 1. Lokal kullanım için antienflamatuar ve antimikrobiyal ajanlar.
  Temel olarak, bunlar rezorpsiyon için pastiller (lizak, faringosept, falimint, strepsils) ve inhalasyon ve durulama için çözeltilerdir.
  Geniş spektrumlu bir ilaç miramistin kullanmak en iyisidir: Bu antibiyotik grubuna aittir, ancak virüsleri de etkileyebilir.
 2. Ağrı kesici ve anti-inflamatuar ilaçlar.
  Viral farenjit ile analjezikler tercih edilir (ibuprofen, parasetamol).
 3. Antiviral ilaçlar (cytovir, remantadin, arbidol, tamiflu).
 4. Mukolitikler ve beklentileri.
  Bazı durumlarda, mukus larinksin yüzeylerinde büyük miktarlarda birikir, ancak hasta bu kitleyi bekleyemez.
  Ve bu gibi durumlarda, kodelak, libeksin veya sinecode parasını alabilirsin.
 5. Son derece nadir Viral farenjit ile reçete edilebilir makrolid ve sefalosporin gruplarının antibiyotikleri, amoksisilin bazlı antibiyotik ilaçları.
  Ana patojene karşı, bu ilaçlar işe yaramaz, ancak öksürük havlamaya ve sertliğe dönüştüğünde reçete edilebilir ve vücut ısısı önemli ölçüde artar.
  Bu, bakteriyel veya enfeksiyöz bir hastalığın ekini gösterir.
 6. ilaveten Düzenli alımla bağışıklığı arttırmak gereklidir. A vitamini, Ancak hastalık sırasında hangi multivitamin komplekslerinin alınması gerektiğini doktordan öğrenmek daha iyidir.

Tedavinin ilaç tedavisine paralel olarak Fizyoterapi kursuna kayıt olabilirsiniz.

Bu patojenlerin hastalığın patojenleri üzerinde hiçbir etkisi yoktur, ancak vücudun kaynaklarını (koruyucu olanlar dahil) harekete geçirirler ve bu da iyileşme sürecini önemli ölçüde hızlandırabilir.

Ama daha güvenli ve güvenilir bir şekilde düşünülür lazer pıhtılaşması, hiçbir kontrendikasyon ve ağrısız geçer. Bu tedavi on günlük bir seyir ile gerçekleştirilir, daha sonra semptomatik tedaviye devam etmek mümkündür.

Lazer pıhtılaşmasına bir alternatif kriyocerrahi. Bu durumda, etkilenen alanlar herhangi bir doğadaki patojenlerin büyük bir kısmını yok eden sıvı azottan etkilenir ve düşük sıcaklıkların etkisi şişlik ve tahrişleri giderir.

Çocuklarda viral farenjit tedavisinin özellikleri

Viral farenjit tedavisinde Çocuklara yetişkinlere reçete edilen ilaçları kullanmalarına izin verilir.

Bununla birlikte, talimatlarda belirtilen dozu takip etmelisiniz.

ilaveten çocuklar reçete antihistaminikler tavegil veya fenistil olabilir, Bu şişlik rahatlatır ve alerjik reaksiyonları ortadan kaldırmaya yardımcı olur (bunlar ana ilaçlarda ortaya çıkabilir).

İyodin ve klorheksidin bazlı ilaçlar, çok zehirli oldukları için kaçınılmalıdır.

Spreyler beş yaşından büyük çocuklar için kabul edilebilir: küçük çocuklarda bu tür ilaçlar laringospazm yaratabilir.

Hastalığın önlenmesi

Viral farenjitin önlenmesi sadece kendinizi bu hastalıktan korumakla kalmaz, aynı zamanda patojenlerin yayılmasını da önler.

Ana önleyici tedbirler şunlardır:

 • kişisel hijyen gözetimi: Ellerinizi olabildiğince sık yıkamanız tavsiye edilir (caddeden geldikten sonra, yemekten önce, tuvalete gittikten sonra);
 • mümkünse hasta insanlarla temastan kaçının (Örneğin, meslektaşlarından biri farenjit ile hastalandıysa).
  Böyle bir insanla konuştuktan sonra sıcak su ile gargara yapılması önerilir;
 • viral hastalıkların salgın döneminde Herhangi bir genel olayı ziyaret etmemeye değmez.

Enfeksiyonu önlemek için güçlü ve istikrarlı bir çalışma bağışıklığı olan kişiler, Bu nedenle, kendi koruyucu mekanizmalarını güçlendirmek gereklidir.

Bunu yapmak için, daha fazla meyve, sebze ve vitamin ve faydalı mikro elementler içeren diğer ürünleri ekleyerek diyetinizi "iyileştirmeniz" gerekir.

Viral farenjitin sonuçları

Hastalığın uzun süreli gelişimi ile çeşitli ciddi komplikasyonlar olabilir, o sırayla vücutta geri dönüşü olmayan etkilere yol açar ve en kötü durumda ölüme neden olabilir.

Bu tür komplikasyonlar:

 • Östaki borusunun iltihabı;
 • dolandırıcı boğaz ağrısı;
 • orta kulak iltihabı;
 • servikal lenfadenit;
 • farengeal apsesi;
 • larenjitin;
 • bronşit ve tracheitis;
 • eklemlerin romatizması;
 • tükürük bezlerinin iltihabı (sialadenitis).

Bu tür komplikasyonlarla Altta yatan hastalık da kalır.

Ve farklı patolojilerin belirtileri üst üste bindirildi., Hastayı normal nefes alma fırsatından yoksun bırakarak, yiyecekleri yutup konuşur.

Bu tür hastalıklar ölüme yol açmasa bile, şiddetli insan ıstıraba neden olur ve yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltır..

Bu sadece viral farenjitin zamanında tedavisine başlanarak, sadece doktorun araçları ve yöntemleri tarafından tavsiye edilen veya reçete edilenler kullanılarak yapılabilir ve kendi kendine ilaçlama sadece durumu daha da kötüleştirebilir.

Yararlı video

Bu videoda Dr. Komarovsky, boğaz ağrısı ile standart olmayan yardım yollarını nasıl tarif edeceğini açıklayacak:

Viral farenjit diğer türlere göre daha sık görülür hastalığı. Hastalığın uzun süreli gelişimi ile çeşitli ciddi komplikasyonlar olabilir, Bu vücutta geri dönüşü olmayan etkilere yol açar.

Bunu sadece zamanında tedaviye başlayarak önlemek mümkündür viral farenjit, sadece doktorun önerdiği ve reçete edildiği ilaçlar ve yöntemler ile kullanıldığında ve kendi kendine ilaç tedavisi sadece durumu daha da kötüleştirebilir.

Farenjit: belirtiler, tedavi. Çocuklarda farenjit.

Doktora gitmenin en yaygın nedeni öksürük, acı ve boğaz ağrısından kaynaklanmaktadır. Bu semptomlar, farenjit için tipiktir - posterior faringeal duvarın, ön ve arka palatin bademciklerinin mukoza zarının iltihaplanmasıdır. Farenjit çeşitli akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının (ARVI) en yaygın tipik belirtilerinden biridir. Sonbahar-kış-bahar döneminde farenjit daha sık görülür.

Farenjit - Nedenleri

Çoğu durumda akut farenjit (% 70'den fazla) neden olur virüsler, bunların arasında rinovirüsler, koronavirüsler, adenovirüsler, influenza virüsü ve parainfluenza bulunmaktadır. En yaygın patojen rinovirüsdür. Neden olabilir farenjit türleri de vardır bakteriler - Staphylococci ve A grubu streptokok gibi patojenler, mantar - Bir tür aday.

Bulaşıcı farenjit, virüslerin neden olduğu bakteriler ve mantarlar bulaşıcıdır ve havadaki damlacıklar tarafından iletilebilir. Hastalık, enfekte bir insanla yakın temas yoluyla bulaşır.

Enfeksiyöz olmayan farenjit non-invaziv ve genellikle irritanların farengeal duvarına doğrudan maruz kalma ile gelişir - soğuk gıda, teneffüs ile soğuk veya kirli hava, tütün dumanı, alkol, vb maruz kalma. veya ağız boşluğunda veya nazofarenkste inflamasyon odakları nedeniyle oluşur: diş çürümesi, rinit, sinüzit.

Çok sık kronik farenjit uyku gastrit, pankreatit sırasında püskürtme veya gastroözofageal reflü sırasında yutak asidik mide içerikleri mukoz membranın sabit tahriş sonucu kronik sindirim bozukluğu olan insanların gelişir.

Farenjit - belirtiler

Farenjitin en yaygın belirtileri şunlardır:

 • kırmızı boğaz (kırmızı taneler şeklinde ayrı foliküller çıkıntılı posterior farinks duvar), yumuşak damak iltihabı;
 • boğazda ağrı, boğazda persenya (yanma, batma);
 • yutma, ses kısıklığı rahatsızlık;
 • kuru öksürük, kahkaha ile kötü, ağlama, hava sıcaklığındaki değişiklikler;
 • burun tıkanıklığı (burun iltihabı, burun akıntısı), konjunktivit;
 • genel halsizlik, baş ağrısı, kulaklarda tıkanıklık;
 • boyunda büyümüş lenf düğümleri;
 • vücut ısısı normal veya subfebril.

Soğuk algınlığı, konjunktivit, halsizlik veya yorgunluk, ses ve ateş altı ateşinin ses kısıklığı durumunda, bunun viral farenjit. Farenks incelendiğinde, granülerliği ile birlikte hiperemi (kızarma) ve mukoza boğazında şişme, palatine kemerler ve posterior faringeal duvar görülür.

en bakteriyel farenjit genellikle burun akıntısı ve öksürük gözlenir edilmez, konjonktivit. boğaz en yaygın bakteriyel nedenidir ilk farenjit ve bademcik iltihabı pürülan ya da kızıl nedeni olarak boğazda enflamasyona neden olur hemolitik Streptococcus grup A'dır.

Hastalık, boğazda ağrı (özellikle yutulduğunda) ve posterior farryngeal duvarındaki rahatsızlık hissi, baş ağrısı ve subfebrilden 38-39 dereceye kadar sıcaklık artışı ile akut olarak başlar. Burun akıntısı, boğaz ağrısının başlangıcından 3-4 gün sonra ortaya çıkar. Öksürük, bazen çok güçlü, nazofarenks mukusundan aşağı çalışan dokuların tahrişinde paroksismal. Anterior ve posterior lenf nodları genişler ve ağrılıdır. Bakteriyel farenjit, vücuttaki dokulara saldıran romatizma, otoimmün hastalıklara neden olabilir.

Çocuklarda farenjit belirtileri

Çocuklarda Akut farenjit yetişkinlerde daha sık görülür. Çocuklarda farenjit (boğaz içinde kızarıklık ve ağrı) Tipik belirtileri seferde meydana - Hastalığın ilk veya ikinci günü içinde. Çocuklarda akut farenjit olasılığı nedeniyle yaz mevsimsel viral hastalıkların artan frekansa veya kışın artar - taslak bulma sonucunda, klimalı bir odada, hipotermi zaman banyo, soğuk içecekler veya dondurma kullanımı.

Semptomlar ve çocuklarda farenjit tezahürleri doğrudan farinksin derecesine bağlıdır. Bir boğazda yapılan incelemede, bir arka duvarın farinks, palatinler, şişkinlik ve tanecikli mukoza bölgesinde kızarmayı görmek mümkündür. Tükürük veya yiyecek yutulduğunda çocuklar acıdan şikayet ederler. Ağrı kulaklara verebilir. Hemşireler kaprisli hale gelir, zayıf uyurlar, ateşi vardır ve yemeyi reddederler. Streptococcus'un neden olduğu bakteriyel farenjitli çocuklar, kusma, karın ağrısı ve diyare gibi atipik semptomlara da sahip olabilirler.

Farenjit veya anjina mı?

Sık sık soğuk mevsimde hoş olmayan hisler ve boğaz ağrısı, kuruluk ve terleme yutma sırasında hissedebiliriz, anlamaya çalışıyorum: nedir - anjin ya da farenjit?

Angina (bademcik iltihabı) ve farenjit, farklı bir tedavi yaklaşımına sahip farklı hastalıklardır.

Farenjit anjina başlıca farklılıklar şunlardır:

 • Boğaz ağrısı. Farenjit ile boğaz sabah daha fazla ağrır, uykudan sonra yutulması zordur ve gün içinde daha kolay hale gelir. Angina ile, boğaz öğleden sonra daha çok acıyor.
 • Vücut ısısı. Farenjit ile sıcaklık normal veya subfebrildir, ancak 37.5 ° C'nin üzerinde değildir. Anjina ile, sıcaklık her zaman 38 dereceye veya daha fazla yükselir.
 • İltihaplanmanın lokalizasyonu. anjina iltihabı ve boğaz ağrısı iltihaplı lenfoid folikülleri farenks arka duvarı için bademcikler (beyaz film) ağırlıklı lokalize olduğunda (boğazın arkasındaki akan beyaz mukusu görülebilir).
 • yaş. Angina daha sık 15 yaşın altındaki hasta çocuklar, farenjit - yetişkinler.
 • Zehirlenme belirtileri. Anjina, halsizlik, baş ağrısı, kas ağrısı, mide bulantısı ve karın ağrısı ile daha belirgindir.
 • tedavi. Angina her zaman antibiyotiklerle ve bir doktor gözetiminde tedavi edilir. Farenjit özel bir tedavi gerektirmez, çünkü viral enfeksiyonlar antibiyotiklerle tedavi edilmez, farenjitin ana tedavisi semptomları hafifletmeye yöneliktir.

Farenjit - tedavi

Farenjit tedavisi evde gerçekleştirilmekte ve hastalığın ortadan kaldırılması ve komplikasyonların önlenmesi amaçlanmaktadır. Farenjit tedavisinin taktikleri, hastalığın nedensel etkisine bağlıdır.

tedavi viral farenjit terleme, boğaz ağrısı, tıkalı burun: hoş olmayan belirtileri en aza indirmeyi amaçlamaktadır.

 1. Bol sıcak içecek. Dehidrasyonu önlemek için bol miktarda ılık sıvı içmek gerekir. Ayrıca, sıcak bir içecek boğazda kuruluğu ve ağrıyı ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Çay, ballı süt, jöle, kuru meyve kompostosu, gazsız ılık alkali maden suyu içebilirsiniz.
 2. Boğaz durulama. Durulama yardımıyla, şişliği giderebilir, boğaz ağrısını azaltabilir, pürülan akıntıyı ve mukusu temizleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, ılık tuzlu su kullanın: bir bardak kaynamış su veya soda-tuz durulama için bir çay kaşığı tuz; furatsilina çözeltisi - yarım bardak su için 1 tablet; papatya çiçeklerinin infüzyonu, bitkilerin infüzyonları (adaçayı, papatya, St. John's wort), vb. Prosedür tercihen günde 3 defa yapılır.
 3. soluk alma. Bir nebulizer yardımıyla veya bitkisel infüzyonlarla inhalasyon yoluyla alkali inhalasyonları, boğaz ağrısını yumuşatmaya yardımcı olacaktır. İnhalasyon için bir çözelti olarak, tuzlu su (sodyum klorür) veya maden suyu (Borjomi, Essentuki 17) kullanılabilir.
 4. İmmünmodüle edici ajan. Farenjit tedavisinde, özellikle bebeklerde Vifeiron fitilleri reçete edilir.
 5. Antiviral ilaçlar. Anaferon, Anaferon çocukları (immünmodülatör ve antiviral), Kagocel. Erişkinlerde ve büyük çocuklarda kolay bir viral farenjit akışı ile, antiviral ilaçlar reçete edilmemelidir.
 6. Nazik diyet. Tahriş edici yiyecekleri (baharatlı, ekşi, acı), soğuk ve sıcak yiyecek ve içecekler, füme ürünleri hariç tutun. Bütün bunlar boğazın mukoza zarını olumsuz etkiler ve dokuların daha da tahriş olmasına katkıda bulunur.
 7. Oda havasının nemlendirilmesi. Kuru hava, özellikle çocuklarda, burun ve boğaz tahriş ediyor. nemlendirme için, özel cihazlar kullanabilir - nemlendiriciler ve bunların yokluğunda, sen (çok iyi uzun bir süre nem ve kuru absorbe edilir) oda ıslak havlu su geniş bir açık kap takılmak.
 8. Provoke etkenlerin ortadan kaldırılması. Sigara içmeyi, alkol almayı, mesleki aktivitelerle ilişkili çeşitli irritanları veya evde, vokal kordları aşmayı ve diğerlerini inkar etmeyi reddetme.

tedavi bakteriyel ve fungal farenjit Patojenik florayı inhibe etmeyi amaçlayan medikal tedaviyi ve nüksetmeleri önlemek için bağışıklık sistemini güçlendirir.

 1. ateş düşürücü sıcaklığı azaltmak için, ancak sadece 38 ° C'nin üzerindeyse Parasetamol veya ibuprofen gibi reçetesiz ilaçları kullanabilirsiniz.
 2. Emilim için tabletler veya pastiller. Faringosept, Chlorophyllipt, Sebidin, Strepsils, drajeler Falimint, Grammidin çocuklar (antibiyotik + antiseptik), Theraflu Lar Mentol, Tonzipret (boğaz ağrısı homeopatik için pastiller), ve diğerleri. Birçok pastiller hamile kadınlar ve çocuklar için kontrendike olduğu hatırlanmalıdır 3 yıla kadar.
 3. Antiseptik aerosoller. Ingalipt, Geksoral, Tantum Verde, Bioparox, Lugol sprey.
 4. antibiyotikler. Farenjitin antibiyotiklerle tedavisi sadece bakteriyel enfeksiyonlar için reçete edilir. Bakteriyel farenjit tedavisinde, bir hekim geniş spektrumlu bir antibiyotik reçete edebilir ve / veya farenksde iltihaplanma sürecine neden olan patojenik bir mikroorganizmanın duyarlılığını belirleyebilir. Amoksiklav, Azitromisin (Sumamed) gibi ilaçlar olabilir.

Antibiyotiklerle yapılacak herhangi bir tedavi, ilgilenen hekimin - çocuk doktoru veya terapistinin gözetimi altında gerçekleştirilmelidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kulakta vuruyor: iltihapları gider ve işitmeyi sürdür

Kulakta Lumbago - son derece tatsız bir hastalıktır, çünkü ciddi rahatsızlığa neden olur. Ağrının dişle karşılaştırıldığı hiçbir şey için değildir: kural olarak aynı keskin, sürekli, hızlı bir şekilde baş ağrısına neden olur.

Evde geleneksel tıbbı kullanarak bademcik iltihabını nasıl tedavi edebilirsin?

Muhtemelen, her tıbbi kartta bir tanı var - tonsillit. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülür, akut veya kroniktir ve formundan bağımsız olarak insanlar için hayatı mahveder.