Loading

Yetişkinlerde adenoidler

Adenoidler, nazofarenksin içinde bulunan bademciklerdir ve enfeksiyonlar ve bakteriler için ilk bariyerlerdir. Faringeal bademcik iltihabı - adenoidit - 3-7 yaş arası çocukları düzenli olarak etkiler ve kızamık, kızıl ateş gibi hastalıklar yaşadı.

Bağışıklık sisteminin neredeyse tamamen oluştuğu 10-12 yıl sonra, faringeal tonsil azalır ve kaybolur. Ancak doktorlar bazı yetişkinlerde adenoid varlığını kaydeder. Bu yazıda belirtiler ve bu problemin tedavisi düşünülecektir.

nedenleri

Yetişkinlerdeki adenoidler, genetik özelliklerle bağlantılı olarak dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Bu adenoidler çocukluktan kalabilir. Ancak çoğu zaman adenoidlerin proliferasyonunun nedeni, nazofarenksin sık ve uzun süreli inflamatuar hastalıklarıdır.

Nazofaringeal tonsil lenfoid dokudan oluştuğu için (bu doku enfeksiyonu geciktirir), enfeksiyonla birlikte büyür. Enfeksiyon hızla geçerse, bademcik hızla azalır ve eğer süreç uzarsa adenoidler ortaya çıkabilir.

Erişkinlerde adenoid belirtileri

Yetişkin adenoidlerin primer semptomları pratikte çocuklarda adenoid belirtilerinden farklı değildir:

 • horlama;
 • burun solunumunun kısalığı;
 • Sabit nazal konjesyon;
 • soğuk algınlığı için burun pasajlarından pürülan akıntı;
 • sesin burun ve / veya ses kısıklığı;
 • baş ağrısı - vücudun tüm sistemlerini ve organlarını etkileyen ve her şeyden önce beyni etkileyen oksijen açlığı nedeniyle oluşur;
 • Sık görülen hastalıklar (akut solunum yolu hastalığı, rinit, sinüzit, orta kulak iltihabı, sinüzit).

Bir çocuk durumunda olduğu gibi, "yetişkinlik" adenoidleri farklı derecelerde olur. İlk aşamada, sadece gece nefes almak güçtür ve gün boyunca komplikasyonlar gözlenmez. Hastalığın şekli akut ise, sıcaklık yükselebilir. İkinci ve üçüncü aşamalar birinden diğerine sorunsuz geçer, bu nedenle belirtileri pratik olarak bölünmez ve onlara aşağıdakileri iletir:

 • büyük miktarlarda burundan pürülan akıntı;
 • Kişinin pratik olarak burnunu solmadığı;
 • horlamada, üçüncü aşamada, uyuyan bir kişinin nefes alması mümkündür;
 • Sabahları, günü rahatsız edebilecek kuru bir öksürük ortaya çıkar;
 • ağızda belirgin solunum.

Adenoiditin sıradan bir soğuktan, bir otorinolarynologdan ve modern araştırma yöntemlerinden ayırt edilmesi mümkün olacaktır.

Yetişkinlerde adenoidler: fotoğraf

Adenoidler bir yetişkinin burnuna nasıl bakarlarsa, detaylı fotoğraflar sunarız.

tanılama

Doğru bir tanı koymak veya hatta bir şüpheyi tanımlamak için bir rinoskop olmadan neredeyse imkansızdır. Yetişkin bir kişinin nazofarenks bir çocuğun nazofarenksinin yapısından çok farklıdır, bu nedenle parmak araştırmaları ile yapılan birincil muayene kesinlikle bilgilendirici değildir, bu nedenle yetişkinlerde adenoid semptomların benzerliği ile bir rinoskopi atanır.

Adenoidlerin Yetişkinlerde Tedavisi

Erişkinlerde adenoidler bulunduğunda, konservatif yöntemler ile tedavi sadece adenoidler birinci dereceden olduğunda gerçekleştirilebilir. Burun yoğun bir şekilde gömülü ise, o zaman vazokonstrüktif ilaç birkaç gün için aşılanır veya ağız bir okaliptüs tentesi ile jelleştirilir. Daha şiddetli bir alevlenme ile, yetişkinlerde adenoid tedavi, daha önce enfeksiyonun etken maddelerinin duyarlılığını ortaya koyan antibiyotiklerle gerçekleştirilir.

Ve yetişkinlerde adenoidleri nasıl tedavi edecekleri, büyük olduklarında - ikinci ve üçüncü derece. Bu durumda cerrahi müdahale gereklidir. Genel olarak, adenoidlerin çıkarılması için kesin bir belirti, burun nefeslerinin imkansızlığıdır. Burun nefes almazsa, her gece uykuya dalma riski ve uyanma riski. Ürkütücü geliyor, ama bir rüyada nefes almayı bırakmak, iyi bilinen bir ilaç olgusudur.

Buna ek olarak, uyanıklık sırasında bile, ağız yoluyla sürekli solunum, mukus boğazının kurumasına neden olur - ve bundan dolayı terleme, kuru öksürük. Ölümcül değil, ama tüm bunlar sizden dinlenmenizi, çalışmanızı, genel olarak yaşamanızı engeller... ve zamanla kalıcı burun tıkanıklığı yorgunluğa ve sık sık baş ağrısına neden olabilir.

Adenoidlerin çıkarılması

Bugüne kadar, ameliyatta adenoidleri (adenotomi) çıkarmak için iki yol vardır:

 1. Endoskop kullanma. Burun boşluğuna bir tüp yerleştirilir, sonunda bir televizyon kamerası (endoskop) bulunur. Mikrocerrahi aletleri kullanarak, doktor burun ya da ağız yoluyla bademciği kaldırır. Ameliyat genel anestezi altında ve 30-60 dakika sürer.
 2. Özel bir cerrahi alet - adenotoma kullanımı ile. Operasyon lokal anestezi altında bir hastanede yapılır. Hastanın burun boşluğunda doktor, adenoidler tarafından yakalanan ve kesilen bir halka (adenotome) şeklinde ince bir bıçak ortaya çıkarır. Prosedür yaklaşık 20 dakika sürmektedir.

Bu hastalığın tedavisi için halk ilaçları kullanmak daha iyidir. Yanlış alınan önlemler, hastanın durumunu gelecekte de etkileyecek ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Yetişkinlerde adenoidler: belirtiler, tanı, tedavi ve bademcik kaldırılması

Hastanın normal bir solunum sürecinden rahatsız olabileceği birçok hastalık vardır. Bunlardan biri, burun boşluğunda belli dokuların iltihaplanmasına neden olan adenoidlerin iltihaplanmasıdır. Bu hastalık, sağlığa ciddi zararlar verebilir ve bu nedenle yetişkinlerde adenoidlerin ana semptomlarını bilmeli ve ortaya çıktıklarında, yardım için konuşmalısınız.

Adenoidler: iltihaplanma nedenleri

Adenoidlerin iltihaplanması - yetişkinlerde patoloji gelişim özellikleri

Her şeyden önce, adenoidlerin burun boşluğuna yerleştirilmiş bir lenfoid doku topluluğu olduğu belirtilmelidir. Temel işlevleri enfeksiyonlar dahil çeşitli olumsuz etkilere karşı koruma sağlamaktır. Ek olarak, adenoidler, akciğerlere giden havanın optimum bir sıcaklıkta olması için gerekli olan termoregülasyon işlemlerinde rol oynamaktadır.

Adenoidlerin iltihaplanması ile normal işlevlerini bozmakta, bunun sonucu olarak burun içine giren hava temizlenmez, ancak hemen hemen akciğerlere ve diğer solunum organlarına girer. Böyle bir ihlalin arka planı karşısında, düzenli bulaşıcı hastalıklar zarar görmeye başlar.

Adenoidlerin iltihabı, hem bağımsız bir karaktere sahip hem de başka bir hastalığın belirtisi olarak davranabilen bir hastalıktır.

Bu bakış açısına göre, bu patolojinin nedenleri oldukça fazla olabilir. Adenoidlerin iltihaplanmasının nedenleri:

 • Hamilelik sırasında fetusun yaralanması. Hamileliğin ilk üç aylık döneminde, ana çocuğun sistemi ve organları gelecekteki çocukta oluşur. Gelişim süreci çeşitli enfeksiyonlar da dahil olmak üzere birçok faktörden etkilenebilir. Bu, organın doğumdan genişleyeceği anormalliklere yol açabilir.
 • KBB hastalıkları. Adenoidlerin inflamasyonu olasılığı diğer hastalıkların vakalarından doğrudan etkilenir. Özellikle, sinüzit, larenjit, bademcik iltihabı gibi hastalıklardan sonra hastalığın olasılığı önemli ölçüde artmaktadır.
 • Alerji. Adenoidler bağışıklık organı oldukları için, çoğu zaman belirli uyaranların etkisinden muzdariptir. Alerjik bir reaksiyon meydana geldiğinde, adenoidlerde hemen hemen anlık bir artış meydana gelir, bu da nefes darlığına ve sonraki tüm sonuçlara yol açar.

Adenoid boyutta bir artışın meydana gelmesinin birtakım nedenleri vardır ve bunlar hem yaşamsal aktivite sürecinde hem doğuştan hem de edinilebilirler.

Ana belirtiler

Burun tıkanıklığı, ses değişikliği ve işitme kaybı iltihaplı adenoidlerin belirtileridir.

Adenoidlerin iltihaplanması, bir kural olarak, uzun bir karaktere sahip olan oldukça karmaşık bir patolojik süreçtir. Hastalık tüm organizmanın çalışması üzerinde olumsuz etki yaparken, hastalık yavaş yavaş gelişir. Erişkinlerde adenoidlerin spesifik semptomlarını bilmek, gelişimin erken aşamalarında hastalığı tanımlayabilirsiniz.

Hastalık, burun yoluyla bir kişinin doğru miktarda nefes alamamasından dolayı, öncelikle hava eksikliği ile kendini gösterir. Bu nedenle, sürekli yorgunluk, zihinsel aktivite, bellek kötüleşebilir. Aynı zamanda, hastaya her an eşlik edebilecek uyku hali yoğunlaşır.

Hastalığın ana semptomları:

 • Zorluk nefes alıyorum. Adenoidlerin iltihaplanmasıyla, hastanın burun boyunca nefes alması zorlaşır. Kural olarak, hastanın kendisi, ağzıyla sessizce nefes alırken bunu fark etmemektedir. Solunumda önemli bir zorluk, hastalığın gelişiminin sonraki aşamalarında bile gözlenir.
 • Horlama. Adenoidlerin iltihaplanması ile burun solunumunun ihlali nedeniyle, hasta gece horlaması geliştirir. Ayrıca, bir rüya sırasında, bir düdük sesi gibi bir ses olabilir.
 • Enfeksiyon belirtileri. Adenoidlerde azalmış bağışıklık, vücudun çeşitli hastalıklara daha duyarlı hale gelmesine yol açar. Uzun süre tedavi edilemeyen hastalıkların varlığı, adenoid organlarda patolojik bir süreci gösterebilir. Özellikle rinit ve sinüzit gibi hastalıklar hakkında konuşuyoruz.
 • İşitme bozukluğu. Hastalığın geç evrelerinde, adenoidler büyük oranda artmaktadır. Bu, kulak ve ağız arasında bulunan kanalın üst üste gelmelerine yol açabilir. Gelecekte, bu durum kulakta hafif bir işitme bozukluğunun yanı sıra hafif işitme bozukluğuna neden olur.
 • Ses değişikliği. Ciddi derecede iltihaplı adenoidler burun kanalını tamamen tıkayabilir. Bu sesin yanı sıra burun sesinin görünüşünde bir değişime yol açar.
 • Yüz iskeletini değiştirmek. Nazal respiratuar sürecin uzun süreli bozulması ile, kafatasının yüz kısmındaki deformasyonlar meydana gelir. Bu, kişinin nefes almayı desteklemek için sürekli olarak açık ağızlı olmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca, yüz hafifçe gerilebilir ve burun pasajları daralır. Bu tür bozuklukların arka planı karşısında, diş tıkanıklığının deformasyonu meydana gelebilir.

Genel olarak, yetişkinlerde bu tür bir hastalığın gelişimini gösteren çeşitli adenoid semptomları vardır. Aralarındaki ana, burunların patenti ile ilişkili olan burun ile nefes darlığıdır.

Tanı yöntemleri

Modern tıpta, nazal kavitede adenoid dokudaki bir artışı saptamak için çok sayıda farklı teşhis yöntemi kullanılmaktadır. Çoğu zaman, tanı, hastada gözlenen hastalık belirtileri ile başlar.

En bilgilendirici tanı yöntemleri şunlardır:

 • Duygu. Bu prosedür adenoid bademciklerdeki artış derecesini belirlemeyi amaçlamaktadır. Doktor, nasofharynx'in durumunu değerlendirerek işaret parmağını hastanın ağzına girer. Yöntem kesinlikle güvenli ve ağrısızdır.
 • Rhinoscopy. Bu yöntem, doktorun burun boşluğunu özel bir medikal ayna ile dikkatlice incelemesine izin verir. Bu yöntemin dezavantajı, hastanın kusma refleksinin oluşumuna yol açan mukoza ile tahriş olabileceğidir.
 • Endoskopik inceleme Bu tanı yöntemi en güvenilir ve bilgilendirici olarak kabul edilir. Nazofarenks ve ağız boşluğunun muayenesi, monitörde bir görüntü gösteren özel bir cihaz kullanır. Endoskopi sadece adenoidlerdeki artışı değil, aynı zamanda burun boşluğunda ve ağızda meydana gelebilecek diğer patolojileri de tespit edebilir.

Çoğu durumda, açıklanan yöntemler, adenoid bademciklerin büyüklüğündeki bir artışı tespit etmek ve belirli bir hasta için en etkili olan tedaviyi reçete etmek için yeterlidir.

Tedavi yöntemleri

Erişkinlerde adenoidlerin medikal ve cerrahi tedavisi

Şu anda, adenoidlerin tedavisi, vücut için herhangi bir olumsuz sonuç olmaksızın yeterince hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. İki ana terapi yöntemi kullanılmaktadır: konservatif ve cerrahi.

Konservatif yöntemler çeşitli ilaçların alınmasını içerir. Bu tedavi yönteminin kullanımı, hastanın adenoid boyutunda hafif bir artışa sahip olduğu durumlarda ortaya çıkar. Ek olarak, vücudu enfeksiyondan korumaktan sorumlu olan ağırlaştırıcı faktörlerin varlığı, adenoid bademcik bezlerinin bozuklukları da göz önünde bulundurulur.

Temel olarak, iltihabın tedavisinde, vücudun alerjik yatkınlığını azaltmak için gerekli olan çeşitli antihistaminikler kullanılır. Bu, inflamatuar süreci kışkırtan maddeleri ortadan kaldırmanızı sağlar. Ek olarak, antiseptik ajanlar, hastalığa neden olan bakteriler üzerinde zararlı bir etkiye sahip olan terapide kullanılabilir. Vücudun bağışıklık özelliklerini güçlendirmek için adenoidlerin iltihabının tedavisinde önemlidir. Bu amaçla, vitaminli preparatların kullanılması tavsiye edilir.

İlaç kullanımına ek olarak, özel fizyoterapi prosedürleri yardımıyla konservatif tedavi de görülebilir.

Adenoidlerin cerrahi tedavisi bunları kaldırmaktır. Bu yöntem, konservatif tedavinin etkili olmaması durumunda geçerlidir. Ayrıca, bademcikler büyüklükleri önemli ölçüde artmışsa çıkarılabilirler, bu da burun nefeslerinin imkansız hale gelmesine neden olur. Operasyon için başka bir endikasyon, patojenlerin vücuda nüfuz ettiği enfeksiyonlarla adenoid bezlerin enfeksiyonudır.

Videoda adenoidlerin iltihabı hakkında daha fazla bilgi bulunabilir.

Adenoidlerin çıkarılması sadece hastanelerde gerçekleştirilir. Operasyon oldukça basittir ve bu nedenle genellikle lokal anestezi altında üretilir. Hasta, uzun süreli kanama şeklinde komplikasyonları yoksa, ameliyattan 1-2 saat sonra tıbbi kurumdan ayrılabilir. Ameliyattan sonra hastaya, yatak istirahatine uyması, sıcak katı yiyecekler yememesi ve ağır fiziksel işler yapması için 2-3 gün tavsiye edilir.

Modern tıbbında, hem derece hem de diğer önemli faktörlere bağlı olarak adenoidleri tedavi etmek için hem konservatif hem de cerrahi bir yöntem kullanılmaktadır. Kuşkusuz, adenoidlerin iltihabı, tedavinin yokluğunda tüm sağlık için olumsuz sonuçlara yol açabilen çok ciddi bir patolojidir. Erişkinlerde adenoidlerin objektif semptomları, gelişimin erken aşamalarında hastalığı tanımlayabilir ve etkili tedavi sağlayabilir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Yetişkinlerde adenoidlerle ilgili en popüler 5 soru

Çoğu insan nazofaringeal tonsilin büyümesini sadece bir çocuğun problemi olarak görmektedir. Ancak son yıllarda, daha sık yetişkinlerde adenoidleri tespit etmeye başladı. Bu, nazofarenksin ayrıntılı bir şekilde incelenmesini ve nazofaringeal tonsilin varlığı ve hipertrofisi hakkında fikir vermenizi sağlayan diagnostik ekipmanın geliştirilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu hastalık hakkında yetişkinlerde en sık sorulan sorulara daha ayrıntılı olarak cevap vereceğiz.

1. Bu problem neden sadece son zamanlarda aktif olarak tanımlandı?

Patoloji daha önce sadece çocukluk için karakteristik olarak kabul edildi. Bunun nedeni, bir yetişkinde nazofarenksin yapısını güvenilir bir şekilde değerlendiremeyen doktorun yetersiz tanı ekipmanıydı.

Nazofaringeal tonsil, burnun arka kısmında derindir. Çocuklarda, hipertrofisi, doktor dokunarak takdir edebilirdi. yani parmağından doktor ağzından adenoidleri parmakladığında ve boyutlarını ve tutarlılığını belirlediğinde.

Bir yetişkinde, adenoidlerin bulunduğu yer, bu yöntemlerle muayene için daha az erişilebilirdir. Bu nedenle, uzun bir süredir bu problem yetişkinlerde yeterince çalışılmamıştır ve ergenlik döneminden sonra kendiliğinden yok olduklarına inanılmaktadır.

Endoskopik araştırma yöntemlerinin geliştirilmesiyle, burnun arka kısımlarının ağrısını detaylı ve ağrısız bir şekilde ayrıntılı olarak incelemek mümkün olmuştur. Sonra burundaki adenoidlerin de erişkinlerde olduğu anlaşıldı. Yaklaşık her beşinci burun tıkanıklığı vakası nazofaringeal tonsilin hipertrofisi ile ilişkilidir.

2. Hangi belirtiler bir patolojiyi gösterebilir?

Yetişkinlikte adenoid proliferasyonunun belirtileri, çocuklardan biraz farklıdır. Bir yetişkinin iskeleti zaten oluşmuştur, bu nedenle örneğin çocuklarda olduğu gibi yüz kemiklerinin ve göğüslerinin yapısını etkilemezler. Çoğu zaman, patoloji kendini aşağıdaki gibi gösterir:

 • Burun tıkanıklığı ve bozulmuş koku duyusu.
 • Horlama ve gürültülü burun nefesleri.
 • Sesin tını ve sesin görünüşü.
 • Kulakta sık görülen hastalıklar ve işitme kaybı.
 • Düzenli sinüzit ve solunum yollarının diğer hastalıkları.
 • Mukus boğazında adenoidlerden mukus ile irritasyona bağlı öksürük.

Klinik tezahürlerin kombinasyonları çok çeşitli olabilir. Bazı hastalar nedensiz baş ağrılarından başka bir şeyle rahatsız edilmez ve planlı bir muayene nazofaringeal bademciklerin önemli bir çoğalmasını ortaya çıkarır.

Önemli! Adenoidlerin iltihaplanması adenoidit olarak adlandırılır. Ateş, burun ağrısı ve burun boyunca ya da ağızdan geçen yeşil akıntı ile karakterizedir. Bu hastalık genellikle sinüzit ile karıştırılır, çünkü bir yetişkinte adenoidlerin inflamasyonu en son düşünür.

3. Bir yetişkin için faringeal bademciklerin büyüme tehlikesi nedir?

Genişlemiş nazofaringeal tonsil kalıcı burun tıkanıklığına neden olur ve kişinin normal olarak nefes almasına izin vermez. Bu aynı zamanda estetik bir bileşendir, bir insan her zaman biraz açık ağızlı ve o da bulmacalar ve tıbbi bir problemdir, çünkü böyle bir hasta genellikle ağrılarından muzdariptir, işitme azalır ve kataral hastalıklar için bir eğilim gözlenir.

Özellikle adenoidleri arttırmak zordur, alerjiler ve bronşiyal astım hastalarıdır. Bu bağlamda, hoş olmayan belirtiler ortaya çıktığında, sorunun kaynağını belirlemek için Laura'dan bir ankete girmek gerekir.

4. Patoloji nasıl teşhis edilir?

Resepsiyonda uzman, burnun ve boğazı özel aynaların yardımıyla inceleyerek, bir problemin varlığını tespit etmesini sağlar. Altın standart tanı endoskopidir.

Bir endoskop altında erişkinlerde 1-2 derecelik adenoidler

Ön lokal anestezi sonrası yapılır. Hastanın burnuna esnek bir endoskop yerleştirilir ve bu da doktorun adenoidlerin varlığını, proliferasyon ve kıvamı, işitsel tüplerin durumu ve diğer nüansların durumunu inceleyerek belgelemesini sağlar.

Önemli! Nazofarenksin alt kemeri bölgesinde, sadece adenoidler değil, aynı zamanda kesin tanıya müdahale edebilecek diğer neoplazmlar (kistler, tümörler) de yer alabilir. Zor durumlarda, bir biyopsi yapılır (bir mikroskop altında değerlendirme için bir doku parçası). Ancak bundan sonra teşhis ve tedavi reçete edilir.

5. Modern tıp ne tür bir tedavi sunabilir?

Erişkinlikte, genellikle cerrahi tedavi seçilir, çünkü nazofaringeal tonsilin bağımsız olarak azalması ihtimali neredeyse yoktur. Cerrahi tedavi bir nedenden dolayı kontrendike ise, o zaman konservatif tedavi uygulayın:

 • burunda hormonal damlalar;
 • bademciklerin (Sinupret, Cinnabsin, vb.) durumunu iyileştirmek için şifalı bitkilere dayalı homeopatik preparatlar;
 • fizyoterapi: mıknatıs, lazer tedavisi, UHF ve inhalasyon;
 • burun çözeltileri ile burun yıkama ve sulama;
 • Sadece inflamatuar süreçte antibiyotikler.

Çoğu durumda, aynı tedavi istemi. Adenoidleri farklı yöntemlerle kaldırabilirsiniz. Operasyon hem genel anestezi altında hem de lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Klinik bu ekipmanla donatılmışsa, endoskopun kontrolü altındaki bademcikler çıkarın.

Nazofaringeal tonsilin çıkarılması işlemi, özel bir bıçak, lazer, kriyodestructor, yardımcı veya traşlayıcı (mikro hastalıkları olan alet) ile yapılabilir. Tedavi ve anestezi seçimi, muayenenin ve anamnezin tüm verileri dikkate alınarak, ilgili hekim tarafından yapılır.

Yetişkinlerde adenoidler yeni bir problem değildir. Bazı çocuklar onları aşıyor, diğerlerinde ise kaldıkları süre boyunca kendileri hakkında bilgi sahibi oluyorlar. Bir kişinin şüpheleri ve belirti belirtileri varsa, bir uzmanı ziyaret etmek ve vücutta neler olduğunu öğrenmek gerekir.

Erişkinlerde adenoid belirtileri

Yakın zamana kadar nazofaringeal tonsil hipertrofisi sadece bir çocuk patolojisi olarak kabul edildi. Bununla birlikte, bugün, kulak burun boğaz uzmanları 20 yaşından sonra hastalarda adenoidleri giderek daha fazla teşhis etmektedir. Modern medikal ekipman, nazofarenks dahil olmak üzere insan vücudunun pratik olarak ulaşılması zor olan herhangi bir boşluğa sahip olan benign neoplazmların varlığını acısız ve yüksek doğrulukla tespit etmeyi mümkün kılar. Yetişkinlerde adenoidlerin belirtileri nelerdir?

Makalenin içeriği

Burun tıkanıklığı, kuru öksürük, burundan nefes darlığı ve işitme kaybı, faringeal tonsil hiperplazisinin tipik belirtileridir. İstatistiklere göre benzer semptomları olan 5 hastada 1 adenoid tanısı konmaktadır. Farmakoterapinin zamanında geçişi lenfoid dokunun proliferasyonunu ve komplikasyonların gelişmesini engelleyebilir.

Adenoidler bir hastalık mıdır?

Adenoidlere, faringeal tonsilin lenfadenoid dokusunun bir artışı (hipertrofisi) olduğu patolojiler denir. KBB organlarında patolojik süreçlerin yokluğunda koruyucu bir işlev görür. Lenfadenoid oluşumlarının hücrelerinde, sadece solunum sisteminde değil, aynı zamanda gastrointestinal sistemde de patojenik ajanların gelişmesini önleyen bir immünoglobulin sentezlenir.

İmmünoloji alanında uzmanlar pubertal dönemden sonra faringeal tonsilin gerilediğine ve neredeyse tamamen düzeldiğine inanıyordu. Ve sadece endoskopik inceleme yöntemlerinin ortaya çıkışıyla, doktorlar yetişkinlerdeki adenoidlerin hala ortaya çıktığını keşfetti. Patolojinin gelişmesinin temel nedeni, çevrede bozulma ve doğada alerjenlerin sayısındaki hızlı artış, ki bu da sentetik materyallerin üretimi ile ilişkilidir.

antikorların sentezini hızlandıracak şekilde gövde ve kötü çevre koşulları Alerji otolaringolojide enfeksiyöz ve alerjik reaksiyonların gelişiminin önlenmesi, lymphadenoid doku kalınlaşır "zorla". Bilim adamları nazofarenks bademcik hipertrofisi endokrin bozukluklar ve gastrointestinal sistemin arızalanmasına katkıda bulunduğunu düşündürmektedir.

Etiyolojik faktörler

Adenoidler neden yetişkinlerde görülür? Çocukluk döneminde bile adenoid doku hipertrofisi ile karşılaşan hastalarda hastalığın en sık teşhis edildiği belirtilmelidir. Yenidoğan, patolojiye daha yatkındır, çünkü bu dönemde nazofaringeal tonsilin aktif gelişimi gözlenir.

Bağışıklık sisteminin patolojik proliferasyonunun ana nedenleri şunlardır:

 • alerjik reaksiyonlar;
 • irrasyonel beslenme;
 • KBB hastalıklarının sık relapsları;
 • kalıtsal yatkınlık;
 • otoimmün bozukluklar;
 • hormonal arka planın dengesizliği;
 • hamilelik patolojisi;
 • olumsuz bir ekolojik durum;
 • antibiyotiklerin irrasyonel uygulanması.

Bebekte, adenoid dokunun çoğalması sıklıkla lenfatik diyatezin gelişmesi ile ilişkilidir. Endokrin ve lenfatik sistemdeki bozukluklar lenfatik-hipoplastik lenfadenoid birikim anomalisine (bademcikler) yol açar. Patolojinin gelişmesi genellikle tiroid bezi ve otoimmün hastalıkların disfonksiyonundan kaynaklanır.

Erişkinlerde nazofaringeal tonsil hipertrofileri, kronik hastalıkların, diyabetlerin, bağımlılıkların, zararlı işletmelerde vb. Tedavinin zaman geçtikçe geçişi, özellikle iletken işitme kaybı, orta kulak iltihabı ve hipertrofik rinit gibi ciddi komplikasyonlara yol açmaktadır.

Önemli! Nazofaringeal tonsilin hiperplazisi lenfadenoid dokularda inflamatuar süreç riskini artırır.

Bağışıklık organının patolojik dilatasyonu, koruyucu işlevlerini olumsuz yönde etkiler. Hipertrofiye doku, yetersiz bağışıklık hücrelerini üretir ve bu da lokal bağışıklığın azalmasına neden olur. Doku reaktivitesindeki azalma, solunum organlarındaki fırsatçı mikroorganizmaların çoğalmasını uyarır, bu da faringeal tonsil ve çevre dokuların iltihaplanmasına yol açabilir.

Klinik resim

Adenoidler bir yetişkinde nasıl ortaya çıkıyor? KBB patolojisi belirtileri, çocuklarda adenoidlerin klinik bulgularından farklıdır. Bir yetişkinin iskeleti tamamen oluşur, bu yüzden hastalığın ihmal edilmiş bir şekli bile kemiklerin deformasyonuna ve bir "adenoid yüz" gelişmesine yol açmaz. Yetişkin hastalarda farengeal tonsillit hiperplazisinin klasik belirtileri şunlardır:

 • burun tıkanıklığı;
 • kuru öksürük;
 • burun solunumunun kısalığı;
 • işitme kaybı;
 • solunum yolu sık görülen iltihabı;
 • ses tonunu değiştir;
 • uyku sırasında şiddetli horlama;
 • kronik rinit;
 • boğazda rahatsızlık;
 • postnazal şişme sendromu;
 • burun pasajından mukus akıntısı.

Önemli! Nazofaringeal tonsilin septik enflamasyonu burundan pürülan akıntı ve submaksiler lenf nodlarının hipertrofisi ile endikedir.

Zamanla, sadece büyümüş doku olarak bileşik adenoidler belirtileri normal solunum karışır giderek örtüşme koanalara (burun pasajlar), lymphadenoid. Zaman iyicil tümörleri yok etmez, bu östaki borusu ağız ve işitsel cihazı içinde enflamatuar süreçlerin görünümünü tıkanmasına neden olur.

Adenoidlerin gelişme derecesi

KBB patolojisinin klinik belirtileri büyük ölçüde adenoid doku dilatasyonunun derecesine bağlıdır. Bağışıklık organındaki hafif bir artış pratikte rahatsızlığa neden olmaz, kuru öksürük ve horlama gibi patolojik semptomlar sadece geceleri ortaya çıkar. Nazofaringeal tonsilin ikinci ve üçüncü derece hipertrofisi, hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde bozar ve komplikasyonları beraberinde getirir.

Lenfadenoid doku hiperplazisi derecesini belirlemek aşağıdaki klinik belirtilere göre olabilir:

Lenf bezleri sinüzit, bakteriyel farenjit, laringotrakeit vb gelişimini gerektirir burun boşluğu ve hipofarinks, mukoza zarının kronik inflamasyona neden olabilir

Erişkinlerde adenoidler sıklıkla kronik rinit ve sinüzitin bir arka planında görülür. Nazofarenks dokularının iltihaplanması, aşırı miktarda fagosit ve T-lenfosit üretmeye başlayan nazofaringeal tonsilin aktivitesini uyarır. Bağışıklık organının patolojik mukus ile uzun süreli tahriş olması, KBB patolojisinin büyüklüğünde ve gelişiminde artışa neden olur.

Adenoidlerin iltihaplanması

Adenoidlerin (adenoidit) iltihaplanması, hipertrofilli bademcinin patojenik bakteriler veya virüslerden etkilendiği enfeksiyöz bir hastalıktır. Genişlemiş adenoid dokunun septik enflamasyonu patojenik floranın lokalizasyonunda sık görülen zehirlenme, hipertermi ve ağrı semptomlarının ortaya çıkmasına neden olur.

Adenoidlerin iltihaplanması nasıl teşhis edilir? KBB hastalığının semptomları, pürülan boğaz ağrısı ve farenjit bulgularına benzerdir. Bu nedenle, laringofarenks ve burun boşluğu bölgesinde rahatsızlık hissederseniz, bir doktordan yardım almalısınız. Yumuşak dokulardaki patolojik reaksiyonlar zamanla tersine dönmezse, inflamasyonun yaygınlaşmasına ve bir apse veya sepsisin gelişmesine yol açabilir.

Adenoidit (retinasal angina) bağımsız olarak veya solunum yolu hastalıklarının gelişiminden kaynaklanır. alerjik rinit, bademcik iltihabı, kızıl, enfeksiyöz mononükleoz, grip ve diğer solunum yolu hastalıkları olabilir adenoid vejetasyon iltihabı yol açar. Adenoiditin ana belirtileri şunlardır:

 • ateş;
 • disfaji;
 • hipersalivasyon;
 • sıcaklık artışı;
 • artan lenf düğümleri;
 • laringofaringeal mukozanın hiperemi;
 • burun solunumunun kısalığı;
 • kulak ve burun içinde yayılan yumuşak gökyüzünde ağrıları;
 • kas zayıflığı ve uyuşukluk.

Nazofaringeal tonsil ve çevre dokulardaki inflamatuar reaksiyonlar, nazal mukusun hipersekresyonunu gerektirir. Bu sebeple hastalar burun akıntısı, boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığının larinkse akmasından kaynaklanan rahatsızlıktan şikayet edebilirler. Retro-nazal anjina tedavisi antiflgik, anti-ödem ve anti-alerjik ilaçların alınması ile birlikte görülür. Lezyon odaklarında yabancı ajanları ortadan kaldırmak için antiseptik, antimikrobiyal ve antiviral özelliklere sahip ilaçlar kullanılır.

Adenoidler ve adenoiditin sonuçları

Nazofaringeal tonsil, nazofarenksin arterinde yer alır, bu nedenle artışı, sadece solunum organlarının değil, işitme cihazının da çalışmasını olumsuz etkiler. Nazal kanallarda ve Östaki borusundaki durağan olaylar, orta kulak ve paranazal sinüslerde septik inflamasyonu tetikler. Adenoidlerin sık görülen komplikasyonları arasında:

 • sinüzit;
 • sinüzit;
 • Akut farenjit;
 • sphenoiditis;
 • soluk borusu iltihabı;
 • evstahiit;
 • orta kulak iltihabı;
 • paratonazil apsesi;
 • rinosinüzit.

Soğuk havanın burundan sürekli solunması, ENT organlarının lokal süper soğutmasına ve azaltılmış bağışıklığa yol açar. Bu nedenle, adenoidli hastalar genellikle solunum yolu hastalıkları geliştirir. Ayrıca, faringeal bademciklerin hipertrofisi nedeniyle, refleks bozuklukları - laringospazmlar, öksürük ataklarını boğma ve idrar kaçırma görülebilir.

Önemli! Hiperplastik adenoid dokunun septik enflamasyonu, vücudun sistemik inflamasyonuna neden olabilir.

Tanı Yöntemleri

Modern tanı yöntemleri nazofaringeal tonsilin dokularındaki en ufak bir artışı ortaya çıkarabilir. İlaç tedavisinin zamanında geçmesi, cerrahi tedavi ihtiyacını ortadan kaldıran ciddi komplikasyonların gelişmesini engeller. Adenoidler ve retro-nasal anjina teşhisi için en bilgilendirici yollar arasında:

 • nazofarenksin röntgenografisi - bir röntgen cihazı yardımıyla elde edilen nazofaringeal görüntülerden adenoid vejetasyonların gelişme derecesinin belirlenmesi;
 • endoskopik inceleme - doku proliferasyonunun derecesinin, bir fibroskopla gerçekleştirilen nazofaringeal tonsilin şekli ve rengi;
 • rinoskopi geri - laringeal ayna yardımı ile adenoid vejetatif durumunun görsel incelenmesi.

Hipertrofik dokuların enfeksiyöz inflamasyonu ile birlikte, bir uzman, bakteriyel ve virolojik analizler yapmak için nazofaringeal tonsilden ponksiyon alır. Enfeksiyonun etken maddesini belirledikten sonra hastaya uygun ilaç reçete edilir.

Konservatif tedavi

Erişkinlerde adenoid vejetasyonların ilaç tedavisinin lenfoid dokularda hafif bir artış olması durumunda yapılması önerilebilir. Faringeal tonsilin 2 ve 3 derece hipertrofisinde, azalması için hemen hemen hiç şansı olmadığı anlaşılmalıdır. Hastanın sağlık durumu nedeniyle, cerrahi müdahale kontrendike ise, ENT patolojisinin tedavisi bu tür ilaçların yardımıyla gerçekleştirilir:

 • anti-enflamatuar ve antibakteriyel ajanlar - Poviargol, Bioparox, Protargol;
 • antialerjik ilaçlar - "Erius", "Zirtek", "Suprastin";
 • vazokonstrüktif burun damlaları - "Naphtizin", "Sanorin", "Galazolin";
 • orofarinksin basılması için hazırlıklar - "Tharyngept", "Ingalipt", "Hexoral";
 • bağışıklık uyarıcı ilaçlar - Bitsiklovir, Copakson, Laferon.

Önemli! İlaç tedavisinin planı sadece bir uzman tarafından ve sadece teşhis yapıldıktan sonra reçete edilebilir.

Nazofaringeal tonsilde inflamatuar reaksiyonların gerilemesi aşamasında, fizyoterapi tedavi yöntemleri kullanılabilir. Manyetoterapi, UHF tedavisi ve ozon tedavisi lokal immüniteyi arttırır, böylelikle ENT organlarının septik inflamasyonu nüks riskini azaltır.

Cerrahi tedavi

Operatif müdahale, uzmanın adenoid vejetasyonları ortadan kaldırdığı radikal bir tedavi yöntemidir. İlaç tedavisi sadece KBB patolojisinin semptomlarının geçici bir rahatlamasını getirirse, hastaya adenotomi reçete edilir. Cerrahi operasyon için mutlak endikasyonlar:

 • Adenoid vejetasyonların gelişimi 2 veya 3 derece;
 • tıbbi tedaviden terapötik etkinin yokluğu;
 • işitme kaybının gelişmesine yol açan işitme bozukluğu;
 • bademcik iltihabı ve retinasal anjina sık relapsları.

Diyabet, kan hastalıkları ve kardiyovasküler patolojilerden muzdarip hastalar için cerrahi yapılması imkansızdır, çünkü bu ölümcül bir sonuca yol açabilir.

Ameliyattan önce, nazofarenks antiseptik solüsyonlarla patolojik sekresyonlardan ve patojenlerden arındırılır. Büyümüş bademcik lokal anestezi altında adenotomi ile eksize edilir. Ameliyat sırasında, cerrahın yakaladığı ve adenoid bitki örtüsünü kestiği ince bir dairesel bıçak burun boşluğuna sokulur.

Gerekli tüm manipülasyonları gerçekleştirmek için 20 dakikadan fazla sürmez, daha sonra ameliyat edilen dokulara antimikrobiyal bir ilaç verilir. Nazofarenkste patojenik floranın gelişme olasılığını azaltmak için, 2 hafta içinde hasta antibiyotikleri ve immün sistemi uyarıcı etkenleri almalıdır. Postoperatif komplikasyon olmadığından hasta adenotomi sonrası 3 gün hastaneden taburcu edilir.

Erişkinlerde adenoidlerin iltihaplanması

Adenoidlerin sadece çocuksu bir problem olduğu genellikle kabul edilir. Gerçekten de, bu hastalık en sık 3-7 yaş çocuklarda bulunur. Yaşla birlikte, genişlemiş lenfoid doku bir bağ dokusu ile değiştirilir ve yavaş yavaş atrofiler, burun solunum tamamen restore edilir. Ancak, pratik gösterdiği gibi, adenoidit genellikle yetişkinleri etkiler.

KBB doktorunun rutin muayenesinde çocuklarda adenoid varlığı ortaya çıkarsa, bu durum erişkinlerde farklıdır çünkü nazofarenks farklı şekilde düzenlenmiştir ve bu nedenle problemin saptanması kolay değildir. Doğru bir tanı koymak için, özel optik ekipman - rinoskopi kullanarak bir araştırma prosedürü yürütmek gerekir.

Erişkinlerde Adenoidlerin Nedenleri

Nazofaringeal tonsil, insan vücudunu enfeksiyondan koruyan, büyümekte olan bir lenfoid doku oluşturur. Nazofarenksin enflamatuar hastalığı zamanında iyileşirse, iyileşme sonrası doku azalır. Ancak sık ve uzun süreli enfeksiyonlar adenoidlere neden olabilir. Bu nedenle, risk grubunda, ilk etapta, genellikle hasta olanların kategorisinden insanlar alır.

Bazı durumlarda adenoidler çocukluktan itibaren hastada kalabilir. Ek olarak, yetişkinlerde bir dizi başka adenoidit nedeni vardır:

 • kalıtsal yatkınlık;
 • endokrin sistemindeki bozukluklar;
 • obezite;
 • hormonal dengesizlik.

Erişkinlerde adenoid belirtileri

Yetişkin adenoidlerin belirtileri, çocukların adenoidlerinin işaretlerinden pratik olarak farklı değildir:

 • burun solunumunun kısalığı;
 • Sabit nazal konjesyon;
 • soğuk algınlığı için burun pasajlarından pürülan akıntı;
 • baş ağrısı - vücudun tüm sistemlerini ve organlarını etkileyen ve her şeyden önce beyni etkileyen oksijen açlığı nedeniyle oluşur;
 • sık hastalıklar (akut solunum yolu hastalığı, rinit, sinüzit, otit, sinüzit);
 • horlama;
 • sesin burun ve / veya ses kısıklığı.

Yetişkinlerde adenoidler: Tanı

Yukarıda belirtildiği gibi, adenoiditi belirlemek için ana tanı yöntemi, bir rinoskopi - burun pasajlarının, rinoskopun özel bir cihazı yardımıyla incelenmesidir. Aynı şey arka duvarı boşaltılan tespit etmek için faringoskopi (ağız boşluğunun incelenmesi) için geçerlidir, bademciklerin durumunu açıklığa ve orofarenks durumunun genel değerlendirilmesi. Tanıyı daha doğru tespit etmek ve adenoidlerin derecesini belirlemek için nazofarenksin x-ışını da kullanılabilir.

Erişkinlerde adenoidit

Çocuklarda olduğu gibi, "yetişkinlik" adenoidleri farklı derecelerde:

 • 1 derece - gün boyunca zor nefes insan burun, ancak uyku sırasında, yatay konumda, sorun kendini göstermektedir ve hasta (bu ona kanı kabaran bir sonucu olarak lenf bezleri şişmesi nedeniyle) ağzınızdan sadece nefes alabilir;
 • 2 derece - tam nazal solunum, gündüz bile imkansızdır, hastanın ağzı her zaman aralıklıdır ve gece karakteristik hırıltılı solunum oluşur;
 • 3 derece - adenoidler o kadar büyük hale gelir ki işitme problemleri başlar (kulak kanalını kaplarlar) ve konuşma.

Yetişkinlerde adenoidler için tedavi nedir?

Biz adenoids hakkında birinci derece söz ediyoruz, bu konservatif tedavi olabilir etkilidir: alevlenme Adenoidit durumlarında anlar güçlü burun tıkanıklığı ve antibiyotikler de damar daraltıcı damla kullanmak (daha önce nazal pasajlar dan bakposev deşarjı yapılan belirli ilaçları seçmek için bulaşıcı maddelerin belirlenmesi için).

Adenoidler 2 ve 3 derece, kural olarak, cerrahi müdahale ile tedavi gerektirir. Bugün, bu operasyonlar düşük travmatik ve yeterince basit olarak sınıflandırılmıştır. Tüm prosedür endoskopik ekipmanın kullanımıyla gerçekleştirilir - bu, dokunun tamamen çıkarılmayacağı olasılığını azaltır, çünkü eğer bu gerçekleşirse, adenoidler yine hastayı rahatsız etmeye başlayabilir.

Ameliyattan sonra kişi en az bir gün için hala hastanede mi - bu dönemde bu tür burun kanaması gibi komplikasyonlara neden olabilir. Daha sonra, belli bir süre boyunca hasta bazı önlemler takip etmek gerekir: sadece sıcak sıvı veya yarı sıvı gıda yaklaşık bir hafta yemek fiziksel aşırı ve sauna veya güneşlenme kaçının.

Yetişkinlerde adenoidler: Hangi komplikasyonlar olabilir?

Adenoidlere dikkat etmiyorsanız, aşağıdaki gibi tehlikeli sonuçlar beklenmez:

 • solunum yolu kronik iltihaplı hastalıklar - aslında, burun nefes zorluğu ile, hastalar soğuk unheated ve tedavi edilmez hava doğrudan akciğerlere girer bir sonucu olarak, ağız yoluyla nefes;
 • sık akut otitis ve işitme fonksiyonunda azalma;
 • baş ağrısı ve baş dönmesi;
 • iç organların (romatizma, miyokardit vb.) çok sayıda hastalığı - aslında adenoidler vücutta herhangi bir zamanda ciddi komplikasyonlar verebilen enfeksiyon kaynağıdır;
 • hipofiz bozulması - nedeniyle orada kaybı, gelişme geriliği, konuşma işitme ile kendini göstermektedir hipofiz-Sellar bölgede, durgun işlemlerdir ve diğerleri oldukça rahatsız edici ve tehlikeli belirtiler nazofarenks ve burun boşluğunda bozulmuş dolaşıma.

Erişkinlerde adenoidit: Nasıl kabul edilmemeli?

Erişkinlerde adenoidlerin önlenmesi ilk etapta bağışıklığın genel olarak güçlendirilmesini içerir: temiz havada yeterli kalma, yeterli beslenme, sertleşme, fiziksel aktivite vb.

Lenfoid dokunun patolojik proliferasyonunun başlıca nedenlerinden biri, nazofarenksin enflamatuar iltihaplı hastalıklarıdır. Bu nedenle, bir başka önemli önleyici tedbir, bir doktora danışmak ve akut solunum yolu viral enfeksiyonunun veya gribinin ilk belirtisinde yetkili tam teşekküllü bakımın sağlanmasıdır.

Son olarak, mevcut kronik enfeksiyonların çürüklerinin zamanında alevlenmesi ve tedavisi adenoidlerin önlenmesine yardımcı olacaktır.

Yetişkinlerde adenoidler: semptomlar

Doctor Madde doktor tarafından kontrol edilir

Adenoidler uzun süre "çocukluk hastalığı" olarak kabul edildi. Bununla birlikte, yetişkinlerde böyle bir problem daha az sıklıkta ortaya çıkmaz ve sonuçları çok ciddi olabilir. Zamanında bir uzmana hitap etmek adenoidlerle ilgili sıkıntılardan kurtulacaktır.

Yetişkinlerde adenoidler: semptomlar

Adenoidler nelerdir?

Adenoidler - lenfoid doku kıvrımları - nazofaringeal tonsil büyümeye başladığında ortaya çıkar. Çocuğun 5-7 yaşına gelene kadar, solunum yolu ve gastrointestinal sistem enfeksiyonları yolunda ana filtre olarak çalışır. Daha sonra bu işlev palatine bademcikler tarafından benimsenir ve nazofaringeal tonsil 14-16 yıl sonra ölür.

Bu ilginç! Erişkinlerde erişkin doku bulunmadığı düşünülmüştür. Bununla birlikte, endoskopik ekipmanın görünümü bu görüşü reddetmiştir. Nefes darlığı şikayeti olan her üçüncü yetişkin, hastalık adenoidler tarafından kışkırtır.

Genişlemiş adenoidlerin şematik gösterimi

Doktorlar, nazofaringeal tonsilin "gecikmesinin" nedeninin vücudumuzun havadaki büyük miktarda toz, alerjen ve mikroplara karşı bir tür koruyucu reaksiyon olduğunu düşünmektedir. Lenfoid dokunun büyümesi ARVI, sinüzit ve bademcik iltihabına neden olur - vücudu korumaya çalışır, hacimlerde büyür. Bir kişi ARVI ile daha çok hastalanırsa, patoloji olasılığı artar. Bazı durumlarda, lenfatik dokunun büyümesi endokrin değişikliklere neden olur.

Bir yetişkinde adenoid belirtileri

Adenoidler ile ilgili temel problem kalıcı tıkalı bir buruntur, burun solunumu bozulur ve hava eksikliği söz konusudur. Bu nahoş ve tehlikeli.

 1. Hasta, sık soğuk algınlığı ve kronik oksijen eksikliğini kışkırtan ağızdan nefes almaya zorlanır.
 2. adenoids - - sinüsler iltihabı nedeniyle duyma yakınlığı kulak iltihabına neden olabilir ve solunum organları bir hastalık "buket" almak - bronşit, trakeit, larenjit.

Dikkat lütfen! adenoid soruşturma - hafıza kaybı, bilişsel yetenek, yorgunluk, baş ağrısı, kalp problemleri ve kan damarları, uyku apnesi (uyku sırasında solunumun durması) ve horlama azalmıştır.

Hastalığın 3 derecesi vardır:

 1. Hasta gün içinde ve geceleri serbestçe nefes alır - sadece ağızdan. Konservatif tedavi (ameliyatsız) kursu başarılı olabilir.
 2. Hastanın ağzıyla nefes almaktan her zaman burnundan daha kolay nefes alır, bir rüyada hor görür. Tedavilere yaklaşım mümkün ve muhafazakâr ve operasyonel, ancak önerilen kaldırma.
 3. Hasta hiç nefes alamıyor. Hastalığın bu aşamasında, öncekilerden farklı olarak, nazofaringeal tonsili çıkarmak için ameliyat, hastalıktan kurtulmanın tek yoludur.

Adenoidler, estetik açıdan da hayatı karmaşıklaştırır: rinitin kendisi, çekici olmayan bir görüştür, "nazal", burun sesidir. Sürekli açık ağız - yanlış bir ısırık tehdidi ve yüzün deformasyonu. Sorunu çözmenin ilk adımı bir kulak burun boğaz uzmanı ile yapılan muayenedir.

Risk grupları

Bir kulak burun boğaz uzmanı ile muayene geçmek özellikle yetişkin hastalar için tavsiye edilir:

 • çocukluklarında adenoidleri olanlar, çıkarılıp kaldırılmadıklarına bakılmaksızın (hastalık dönebilir - genetik yatkınlık, sık soğuk algınlığı veya kötü uzaklaştırma nedeniyle);
 • uzun süreli şiddetli burun akıntısı geçirmiş olanlar (bademcik, vücuda yönelik bir tehdide yanıt olarak büyümeye başlar, enfeksiyona karşı korur);
 • burun solunum güçlüğü olanlar;
 • herhangi bir alerjiden muzdarip olanlar;
 • Kötü ya da azalan işitme olanlar.

Büyütülmüş adenoid, Östaki borusunu kapatır

Risk altında mısınız? Hayatı mümkün olan en kısa sürede ve daha etkili bir şekilde iyileştirmek için bir dizi problemden kurtulmak için doktor ziyaretini ertelemeyin.

Hangi sınavların geçmesi gerekecek?

Adenoidlerin teşhisi, doktorun, klinik verilere dayanarak, burun sinüslerinin bilgisayarlı tomografisi, biyopsi ve endoskopi ile desteklenmesini sağlar.

 1. Bilgisayarlı tomografi birkaç saniye sürer. Radyolog hastanın kafasını istenilen pozisyona sabitler ve fotoğraf çeker. Modern floroskopik ekipman düşük radyasyon yükünden dolayı prosedürün zararsız hale getirilmesini mümkün kılar. İşlemden önce, bir işitme cihazı, gözlük, mücevher ve çıkarılabilir protezleri çıkarmanız istenebilir. Hamile kadınlar tomografi çekmemelidir.
 2. Endoskopi, rahatsızlık hislerini ortadan kaldırmak için lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Hastanın nazofarenksinde, doktorun bademciklere baktığı bir endoskop yerleştirilir. Ancak, basit bir inceleme yeterli değildir, çünkü nazofarenkste farklı eğitim olabilir.
 3. Biyopsi, analiz için küçük bir büyümüş doku parçasının alınmasıdır. Hasta lokal anestezi altında olduğundan ağrı hissetmeyecektir. Bir histolojik muayeneden sonra, bir uzman hangi problemin işe yaradığını tam olarak söyleyebilir.

Yetişkinlerde adenoidler

Doku gerçekten adenoid ise, hasta tedavi için otolaryngologist bir sevk alır.

Ameliyatsız tedavi

Operasyonun çeşitli nedenlerle kontrendike olduğu durumlarda erişkinlikte konservatif tedavi seçilir.

Cerrahi olmayan bir tedavi gerekli ise, doktor reçete edebilir:

 • fizyoterapi (inhalasyon, manyetik, lazer tedavisi, UHF ısıtma);
 • hormonal burun damlaları (Nazonex, Fliksonase, Avamis);
 • homeopatik ilaçlar (Thuya, Agrafis nutans, Calcaria fosforu, Schiessler Tuzu);
 • Enflamatuar bir süreç meydana gelirse antibiyotikler (Suprax, Cefspan, Amoxiclav).

Nazofarenksin durulanması için şunları kullanabilirsiniz:

 • tarla at kuyruğu enfüzyonu (kaynar su başına 1 çay kaşığı atkuyruğu);
 • meşe kabuğu, papatya suyu (bir bardak suya 5 g kabuk) kaynatma;
 • John's wort infüzyonu (bir bardak suya 5 g çimen);
 • deniz tuzu (bir bardak suya 1/2 tsp);
 • Rotokan veya yeşil çay (su bardağı başına 1 çay kaşığı).

Bu tip tedavi semptomları hafifletebilir, ancak altta yatan problemi ortadan kaldırmaz. Bu nedenle, yetişkin hastalar, bir kural olarak, amigdalanın derhal çıkarılmasını önermektedir.

Adenoidleri çıkarmak için ameliyat

Adenoidlerin lazer ablasyonu

Adenoidlerden hızlı ve güvenilir bir şekilde kurtulmak istiyorsanız, cerrahi bir prosedürde durmaya değer. Artık operasyonların modern tekniklerin ortaya çıkmasından önce yapılanlarla hiçbir ortak noktası yoktur:

 1. Zorunlu anestezi. Şimdi, adenoidlerin çıkarılması sırasında, anestezi zorunludur. Bu haklıdır, çünkü ameliyat sırasında bir kişi korku, çığlık, kopma yaşayabilir. Bu, doktora müdahale eder ve hastayı incitir. Bu nedenle, cerrahi müdahale genel anestezi ile gerçekleşir (bazı durumlarda, genel olarak kontraendikasyonlar).
 2. Bir endoskop aracılığıyla sürekli gözlem. Hastanın ağzından veya burnundan sokulan küçük bir oda, doktorun manipülasyonlarının neye yol açtığını açıkça görmesini sağlar. Bu, diğer organları etkilemeden tüm adenoid dokuyu temizlemeyi mümkün kılar. “Kör” cerrahi çok sayıda relapsa yol açtı (% 62'ye kadar).

Adenoidlerin cerrahi olarak çıkarılması

Ameliyattan önce, hasta kan ve idrar testleri ile EKG'yi içeren bir testten geçer.

Dikkat lütfen! Ameliyattan önce içmek ve yemek imkansız!

Ameliyattan önce saat 18: 00'den sonra hiçbir şey yememenizi tavsiye ediyorlar ve sabahları su dahil olmak üzere içecek içemiyorsunuz. Ameliyattan korkmayın - ağrısızdır ve son derece etkilidir, hasta daha önce olduğu gibi rahatsızlık hissetmez.

Adenoidleri çıkarma yolları

Nazofarengeal bademcikler çeşitli yollarla alınabilir, yöntem seçimi doktor ile kalır. Adenoidlerin (adenotomi) çıkarılmasının en uygun yolunu belirler.

Erişkinlerde adenoid belirtileri

Adenoidler, birçok tezahürün eşlik ettiği canlı bir klinik tablo ile karakterize polisüel bir durumdur. Hastalığın semptomları hastadan hastaya değişir ve bu tür zor bir kulak burun boğaz patolojisinin gelişim evresinde önemli bir rol oynar. Yetişkinlerde adenoidlerin belirtileri nelerdir ve ne kadar tehlikeli?

Tüm patoloji bulguları, genel ve yerel (veya fokal) lokalizasyona bağlı olarak şartlı olarak bölünebilir.

Yerel Belirtiler

Burun solunum bozukluğu

İlk ve en belirgin işaret. Boğazdaki adenoidler yavaş yavaş büyür, bu da "büyüyen" bir semptomun gelişmesine neden olur. Zamanla farengeal tonsil nazofarenksin lümenini kaplar, anatomik solunum yollarını daraltır.

Bu tezahür tehlikelidir: Ortam havası doğrudan soluma amaçlı değildir. Burun bir tür bariyer görevi görür. Ortam havasını çevreleyen hava yollarından geçmek ısınmakta, nemlendirilmekte ve dezenfekte edilmektedir. Ağızdan nefes almanın bir sonucu olarak, kuruma yolları, bir öksürük ortaya çıkar.

Ek olarak, nokturnal apne bulguları vardır (solunum sürecinin kesilmesi). Apne ani ölüm, kalp durması, kalp krizi riskini artırır. Burun solunumu ihlali durumunda, doktora danışmanız ve tedaviye başlaması tavsiye edilir.

horlama

Adenoidlerle horlama, ortak soğuk fenomenine sekonder davranır. Tüm sonuçlarla birlikte apne gelişme riskini arttırmak tehlikelidir.

Ses değişikliği (timbre, renk)

Ses nasal olur, "mırıldanıyor". Bu nazal geçitlerin genişlemiş farengeal amigdala örtüşmesinden kaynaklanmaktadır.

Rezonatörler olarak hareket eden azami sinüsler, işlevlerini yerine getirmek için dururlar çünkü içlerindeki hava, düşmez. Semptomun kendisi tehlikeli değildir, ancak hastaya birçok rahatsız edici duygu getirir: hem fiziksel hem de psikolojik.

Ses parlaklığını ve gücünü kaybeder. Farenjit "bağlanır" durumunda, konuşma yeteneği tamamen kaybolur.

öksürük

Yetişkinlerde burun içindeki adenoidler de bir öksürük ile karakterize edilir. Refleksin yoğunluğu ve doğası, vakadan duruma farklılık gösterir.

"Klasik" durumlarda, kuru, kalıcı bir öksürük hastalık için tipiktir. Sürekli sürer, akşam ve gece yoğunlaşır. Balgam tamamen yok, ya da eksüda miktarı yetersiz.

Farenjit katılırsa, öksürük refleksi değişir. Semptom daha müdahaleci olur, büyük miktarda viskoz balgam yeşilimsi veya sarımsı bir renk ile ayrılır.

Semptom, şartlı olarak tehlikelidir: tüm nokta, öksürüğün, sonuçta ortaya çıkan tüm sonuçlarla (nefes darlığı, boğulma) bronkospazm geliştirme olasılığını artırmasıdır.

Bununla birlikte, fiziksel rahatsızlık daha belirgindir: öksürük acı verici bir olgudur. Zamanla, baş ağrısına, boğaz ağrısına yol açar.

Fotoğraf: Endoskop yoluyla adenoidler

Boğaz ağrısı

Lenfoid doku enfekte olduğunda görünür. Ayrıca, genişlemiş adenoidler boğazda yoğun ağrı eşlik eden bademcik iltihabının oluşmasına (özel formu angina olarak kabul edilir) neden olabilir.

Burun akıntısı

Sekonder maksiller sinüzit (maksiller sinüslerin iltihaplanması) belirtisidir. Olguların ezici çoğunluğunda görülmektedir. Burundan büyük miktarda viskoz pürülan eksüda salınımı, sinüslerde ağrı ile karakterize edilir.

Sinüzit, menenjit gibi ciddi enfeksiyöz komplikasyonların gelişme riski ile ilişkili olan tehlikeli bir sekonder patolojidir.

İşitme kaybı

Erişkinlerde adenoidlerin bu belirtisine sekonder orta kulak iltihabı (timpanik membran iltihabı) neden olur.

Hasta soğuk algınlığı için tüm semptomları değerli bir zaman kaybettirir. Sürecin tehlikesi, duyma yeteneğinin tamamen yitirilmesi ihtimalinde yatmaktadır.

Adenoidlerin zamansız tedavisi yüz kemikleri oluşumunu etkileyebilir - sözde. Adenoid yüz

Aynı tezahür, farenojeal bademciğin dev boyutları ile, adenoidler işitsel tüpün boşluğuna tam olarak filizlendiğinde saptanabilir.

Görünümdeki değişiklikler

Sözde "adenoid yüz". Yüz ifadesi değişir, ağız açık. Erişkin hastalarda, ısırık halihazırda oluşturulduğu için kritik deformite gözlenmez.

Kendi başına, sağlık ve özellikle yaşam için bir tehdidin tezahürü yoktur. Bununla birlikte, kozmetik kusur ve psikolojik problemlerin gelişmesine neden olur.

Genel belirtiler

 • Artan vücut ısısı (hipertermi). Termometrede bir artışa neden olan primer patolojiye bağlı olarak, subfebril bir durum veya ateşli (yaklaşık 37 ila 39 derece) olabilir. Adenoidlerin kendilerinin bir sıcaklığa neden olmadığına dikkat etmek önemlidir. Semptom komplikasyonların olası gelişimi nedeniyle tehlikelidir: termometrenin yüksek değeri genellikle boyun kaslarının diskinezi, hızlı dehidratasyon, vb.
 • Baş ağrısı. Vücudun zehirlenmesi nedeniyle oluşur.
 • Baş dönmesi.
 • Genel halsizlik, zayıflık.
 • Uyuşukluk.

Belirtileri adenodit derecesine bağlı olarak

Birçok açıdan, spesifik hastalık belirtileri adenoidlerin gelişim derecesine bağlıdır.

Farklı derecelerde adenoidler fotoğrafa nasıl bakar (artırılabilir)

 • Nazal solunum rahatsız edilmez, hafif bir rinit not edilir.
 • Geceleri, hasta horlar.
 • Vücudun yatay pozisyonunda nazofarenksden solunum yoluna doğru aktığı için, sabahları büyük miktarda balgam ayrışmasıyla verimli bir öksürük gözlenir.
 • Görsel olarak, adenoidler biraz büyümüştür.
 • Yoğun egzersizden sonra, nefes sadece ağızdan yapılır.
 • Sık uyanışlar, apne, güçlü horlama, gecenin karakteristiğidir.
 • Burundan bol miktarda akıntıya neden olan sekonder maksiller sinüzit belirtileri kaydedilmiştir.
 • Yukarıda açıklanan tüm özellikler maksimum ölçüde ifade edilir.
 • Nazal solunum tamamen dışlanmış. Oksijen eksikliği var.

Yetişkinlerde adenoidlerin tedavisi hakkında yorumlar

Adenoidler tedavi patolojisi için kolay değildir. Bu büyük ölçüde yetişkin hastaların otolaringologlara geç tedavisinden kaynaklanmaktadır.

Bir yardım olarak, antibakteriyel ve anti-inflamatuar ilaçlar reçete edilir. Komplekste böyle bir tedavi en etkilidir. Tedavide kaydedilen tek zorluk hastanın itaatsizliğidir. Belirgin bir terapötik etki elde etmek ve tedavi etmek için tedavi uzmanlarının tavsiyelerini sıkı bir şekilde takip etmek gerekir.

Yetişkinlerde adenoidlerin belirtileri, çocuklarda aynı değil. En önemli fark, yaşlı hastaların, faringeal tonsillerin devasa oranlarda büyüdüğü zaman, en sonuncusuna “çekilmesi” dir. Bu durumda, klinik tablo en belirgindir. Adenoidlerin derecesi ile semptomların yoğunluğu arasında doğrudan bir ilişki vardır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazın yutulmasını ve bu duygudan nasıl kurtulacağını engelleyen nedir?

Hastalar çoğu zaman, boğazdaki hoş olmayan hislerle ilgili doktora şikayette bulunurlar ve bir şey yutmaları engellendiğini iddia ederler.

Çocuklarda Angina

Çocuklarda Angina - farenks lenfoid doku (genellikle palatine) şu enfeksiyon hastalıkları alerjik karakter giyen çocuk bademciklerinden akut enflamasyon. Anjin bademcikler üzerinde yüksek ateş, zehirlenme şiddetli belirtileri, yutkunma ağrı, submandibuler ve servikal lenf nodları artış, irinli plak olan çocuklarda görülür.