Loading

Çocukta iltihaplı bezleri tedavi etmek için

Çocuk bademcik iltihabı varsa ne yapmalıyım? Benzer bir semptomla karakterize edilen hastalığa tonsillit veya anjina denir. Birçok patojen türü olmasına rağmen, anjinin klasik varyantı her zaman bakteriyel etiyolojinin salgı bezlerinin yenilgisi olarak anlaşılmaktadır.

Bu oldukça tehlikeli bir patolojidir ve çocuğun sağlığına yönelik tehdit sadece bademcik iltihabının birincil belirtileriyle ilişkili değildir.

Hastalık, birkaç hafta sonra böbreklerin, eklemlerin ve kalbin ihlali ile kendini hatırlatabilir.

Bu nedenle, bir çocukta bademcik iltihabı tedavisi sadece bir doktor tarafından gerçekleştirilir - zamanında ve kapsamlı olmalıdır. Bununla birlikte, ebeveynler çocuklarda bademcik iltihabını tedavi edecekleri şeyleri bilmelidirler, bunun için bu veya diğer ilaçlar amaçlanmıştır.

Seçim ve tedavi rejimi

Ebeveynler çocuğun durumunun keskin bir bozulma fark veya orofarenks iltihaplı bademcikler kendini muayene bulunan boğaz, ağrı şikayetlerini duymak teşhis sonucu açık: bademcik. Bununla birlikte, bu tanım sadece bademciklerin dahil olduğu iltihaplı bir işlemin varlığı anlamına gelir; Eşzamanlı olarak meydana gelen diğer hastalıkların olasılığını dışlamaz. bademcik plak üzerinde irin varsa da, patojen doğasını belirlemek derhal zordur.

Anjina ile tedavinin temel ilkesi, etiyopropik olup, enfeksiyöz ajan üzerinde etkilidir. Bu bakteri ise - ve çoğu durumda çocuk, bademcik beta hemolitik streptokok kaynaklanır - Eğer antibiyotik tedavisine başladıktan sonra devlet bir iyileşme bekleyebilirsiniz. Ancak bademcikler üzerindeki değişiklikler virüsün neden olduğu antibiyotikler işe yaramaz.

Bu veya bu enfeksiyöz ajanın varsayımının doğrulanması bir doktorun ayrıcalığıdır. Bu amaç için, klinik veriler değerlendirildiğinde (plak ve özellikleri, ağrı şiddeti, ateşli eğri tipi, bademcikler üzerinde döküntünün varlığı ile) ve laboratuar yöntemleri (hızlı testler, besleyici ortam biyo tohumlama) elde edildi. gerpangine boyunca kabarcıklar ile döküntü, örneğin streptokok bademcik iltihabı, hafif bir ağrı, soğuk algınlığı ve yoğun grimsi difteri çiçeklenme, mononükleoz dalak ve lenf düğümleri genişleme eksikliği ile boğaz çok şiddetli ağrı - Buna ek olarak, enfeksiyon özellikleri hakkında bilgi sahibi olur.

Bu nedenle, çocuklarda bademcikler iltihabı tedavisi şeması, bir enfeksiyöz ajan fikrine dayanmaktadır.

Seçenekler bademcik çok çocuklarda iltihabı - nadiren (difteri, ikincil anjina) - bazıları, ortak olan strep boğaz ağrısı, diğerleri gibi. Çocukluk çağında tedavi için, patojen tipine ve hastanın genel durumuna bağlı olarak ayarlanan bir şema uygulanır:

Etiyotropik tedavi. Antipiretik tedavi. Halk ilaçları da dahil olmak üzere yerel.

Bir çocuğun tedavisine başlayarak, yaş özelliklerini, durumun ciddiyetini hesaba katmanız gerekir. Evde, bir doktora danıştıktan sonra bile bademciklerin her türlü iltihaplanmasını tedavi edemezsiniz. Bazen küçük çocuklar, acı yüzünden, yiyecekleri reddederler, su. Sonuç olarak, ciddi zehirlenme (ateş, kusma) ile şiddetlenen dehidratasyon (dehidrasyon) riski vardır. Bu nedenle, bademciklerin iltihaplanma sürecinden etkilenen bir çocuğun, etrafındaki yetişkinlerin sürekli ilgisine ihtiyacı vardır.

Etiyopatik tedavi

Bademcik iltihabı bakteriyel etiyolojisinde antibakteriyel preparatlar kullanılır:

penisilinler (Amoksisilin, Ampisilin, Augmentin); sefalosporinler (Lexin, Zinnat); makrolidler (Azitromisin, Klaritromisin).

Modern standartlara göre antibiyotik tedavisi, 7 ila 10 gündür. Daha önce kesme veya önerilen dozajı bağımsız olarak azaltma ve alım sıklığı mümkün değildir. Bu, patojenik mikroorganizmalar tarafından direnç (direnç) oluşması tehlikesi ile ilişkilidir - eğer bu olursa, ilaç etkisiz olduğunu kanıtlayacaktır.

Bezlerin iltihabı difteri nedeniyse, antitoksik antidiftheria serumu kullanmak zorunludur. Aynı zamanda, antibiyotikler de reçete edilir (Ampisilin).

Eğer bademcik iltihabı enfeksiyöz mononükleozdan şüphelenirse, aminopenisilinler (Amoksisilin, Ampisilin) ​​kullanılmaz.

Enfeksiyöz mononükleoz doğada viraldir ve antibiyotikler, objektif değişiklikler ve laboratuvar testleri ile kanıtlandığı üzere, sadece bakteriyel enfeksiyonun eklendiği durumlarda endikedir. Ancak gerekirse, antibakteriyel tedavi sefalosporinler veya makrolidler reçete edilir. Enfeksiyöz mononükleoz ile birlikte olan aminopenisilinler, deride bir döküntü görünümü oluşturur.

Viral enfeksiyonların etiyotropik tedavisi her zaman yapılmamaktadır. Birçok durumda, yeterli yerel maruziyet, semptomatik ilaçlar vardır. Antiviral ajanlar (Asiklovir, Zovirax), özellikle virüsler herpes grubu (ortak bir herpetik stomatit formu) ile enfekte olduğunda gösterilmektedir. Çocuğun bademcikleri mikotik bir enfeksiyon nedeniyle iltihaplanırsa, tedavi antifungal ilaçlar (Flukonazol, Itrakonazol) içerir.

İlacın salınım şekli hastanın yaşı, onun durumu ile belirlenir. 5 yaşından büyük çocuklara hap, kapsül verilebilir; Katı dozaj formlarının yutulmasıyla ilgili zorluklar varsa, ampullerde tozlar, granüller, süspansiyonlar, enjekte edilebilir solüsyonlar seçilir.

Antipiretik tedavi

Antipiretik tedavi de antipiretik olarak adlandırılır ve kullanılan ilaçlar antipiretiktir. Bu ilaçlar genel durumu iyileştiren, vücut ısısını düşürmek için bir fırsat sağlar, hipertermik ve konvulsif sendrom riskini azaltır. Non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) tarafından temsil edilen antipiretikler, aynı zamanda analjezik bir etkiye sahiptir - baş ağrısını ortadan kaldırır, boğazdaki ağrıları azaltır, eklemler.

Vücut sıcaklığında önemli bir artışa eşlik eden anjina türleri için antipiretik ilaçlar gereklidir.

Hastalık kolaysa ve ateş sadece subfebril değerlerine ulaşırsa (37.9 ° C'ye kadar) gerekli değildir. Antipiretik ilaçlar semptomatiktir. Bir semptomun varlığında, yani ateşli bir devlette kullanılırlar ve onu engellemezler.

Hangi antipiretikler çocuklarda kullanılabilir? Bunlar şunları içerir:

İbuprofen (çocuklar için Nurofen, Nurofen); Parasetamol (Panadol, Panadol Bebek).

İlacın seçimi çocuğun yaşı, kontrendikasyonların varlığı ile uyumlu olarak gerçekleştirilir. Vücut ısısı 38 ° C veya daha fazla olursa antipiretik alınır. Subfebril ateşte uygulamak uygun değildir, çünkü sıcaklıktaki bir değişiklik bağışıklık cevabının mekanizmasının bir parçasıdır. Bir enfeksiyöz hastalık için endikasyon olmaksızın subfebril sıcaklığını azaltmak, bağışıklık sisteminin reaktivitesini (koruyucu yetenek) bastırmaya eşdeğerdir.

Bademcik iltihabı için antipiretik olarak, çocuklar asetilsalisilik asit (Aspirin) almamalıdır. Çocukluk çağında asetilsalisilik aside dayanarak ilaç almak tehlikelidir, çünkü Rhea sendromunu (akut hepatik ensefalopati) geliştirme riski vardır.

Araştırmacılar Ray sendromu ve viral bir enfeksiyon arasında bir bağlantı kurmuşlardır. Bir virüsün veya bakterinin bademcik iltihaplanmasına neden olup olmadığını hızlı bir şekilde tespit etmek mümkün olmadığından, bir çocuk için Aspirin ve bunun benzerlerinin kullanımını reddetmek daha iyidir.

Yerel terapi ve halk ilaçları

Lokal etki, hem bağımsız bir tedavi yöntemi olarak hem de tamamlayıcı bir sistemik tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bu durumda, tabletler uzun bir süre emilmeli ve dikkatli bir şekilde, durulama solüsyonları, yarım saat kadar yemek yemeden veya içmedikten sonra, orofarenks boşluğunda bir süre tutulur. Bu, serbest bırakma formundan bağımsız olarak ilacın etkisini uzatmanıza izin verir.

Çocukta iltihaplı bademcikler etkilemek için eczaneden kullanabilirsiniz:

Lokal antibiyotikler ve antiseptikler (Bioparox, Ambazone, Hidrojen Peroksit) - bakteriyel enfeksiyonlar için. Anti-inflamatuar, analjezik, antiseptik (Tantum Verde, Isla-moos, Strepsils Intensive) - bakteriyel, viral enfeksiyonlar ile. İmmünomodülatörler, antifungal (Imudon, Dekamin, Nystatin) - mantar enfeksiyonları ile.

Halk ilaçları olan çocuklarda bademcikler nasıl tedavi edilir? Bunun için aşağıdakiler uygulanabilir:

soda ve / veya tuz çözeltisi; şifalı bitkilerin soğanı ve infüzyonları (adaçayı, papatya); alerjilerin yokluğunda balın emilmesi, diğer kontrendikasyonlar.

Gargara sık sık gereklidir - antiseptikler günde 3 ila 5 kez ve otlar, tuz veya soda bazlı çözeltiler dayalı anti-inflamatuar ilaçlar - günde 8 ila 10 kez kullanılır. Yedikten sonra kısa bir süre durulamak daha iyidir, çünkü ilacın yararlılığını korumak için yarım saat ara verilir. Durulama için tüm çözümler, decoctions ve infüzyonlar, çocuğun sıcaklığı için sıcak ve rahat olmalıdır. Ayrıca, çoğu uzun süre depolanamaz, yeni hazırlanmış ilaçlara tercih edilir.

Durulamanın özü nemlendiricidir, bu nedenle bezlerin iltihaplanmasıyla bolca sık sık içilen bir içecekle değiştirilebilir.

Tuz, soda veya otlar ile durulamak bademcik iltihabı için kullanılan en yaygın halk ilaçtır. Ancak, herhangi bir nedenden dolayı prosedürün imkansız olması durumunda, çocuğa sıcak bir çay veya meyve suyu, hatta basit (ama soğuk olmayan) su bile sunmanız gerekir. Hasta her 1.5 saatte en az birkaç yudum yapmalıdır. Bal, ilgili hekim tarafından onaylandığı takdirde kullanılabilir.

Çocukların yerel yollarla tedavi edilmesi bazı özellikleri hesaba katmayı gerektirir. Örneğin, orofarenksin mukoza zarının sulanması için spreylerin kullanımı, laringospazm ve nefes almayı durdurabileceğinden 3-5 yaşından büyük çocuklarda endikedir. Durulama yardımı işe yaramaz, eğer çocuk nasıl gargara yapılacağını bilmezse ya da nasıl doğru yapacağını bilmezse, derhal ilacı tükürür. Tabletler ve diğer katı dozaj formları, kazara yutma riski nedeniyle küçük çocuklarda kullanılması tavsiye edilmez. Bazı ilaçlar açık yaş sınırlarına sahiptir ve çocuk talimatta belirtilen yaştan küçükse reçete edilemez.

Halk ilaçları dahil herhangi bir ilacın tehlikeli veya etkisiz olabileceğini hatırlamaya değer. Çocuk ne kadar küçükse, alerjik reaksiyon ve diğer olumsuz etkiler geliştirme olasılığı o kadar yüksektir. Çocukların bademcik iltihabı ile tedavisi sadece tavsiye ve bir doktor gözetiminde gerçekleştirilir.

Soruna dönmeden önce, bademcik iltihabının nasıl tedavi edileceği, ne tür bir hastalık olduğunu ve bunun ne ile ilişkili olduğunu anlamalıdır. Ve ayrıca, çocukların neden bu lenfoid doku ile sık sık komplikasyonları vardır. Bilgi de önemli olacak ve enflamatuvar sürecin nasıl önleneceği, bunun da ciddi sonuçlara yol açacağı.

Inflamatuar süreç

Latince, tıpta kullanılan bademcikler tonsillae gibi geliyor. Bu kelime hastalığın adını verdi - tonsillit. Bu nedenle, çocuğunuzun bademcik iltihabı olduğunu duyarsanız, bunun bademcik iltihabı olduğunu bilin. Ortak insanlarda, genellikle bezler ve iltihapları - anjina denir.

Hastalık akut ve kronik formda ortaya çıkabilir. Hem ilk hem de ikinci vakada biri komplikasyonlarla karşı karşıya gelebilir, bunun süreci durmak için çok zor olacaktır. Etkilenen bezler yeni, gereksiz sağlık sorunlarına yol açar.

Hastalığın bakteriyel patojenleri şunlardır:

Semptomlar ve sonuçları

Dikkat etmeniz gereken ilk semptom yüksek sıcaklıktır. Çocuk konuşursa, o zaman boğaz ağrısı ve yutma problemlerinden şikayet edecek, çocuklar sadece kaprisli.

Bağımsız bir inceleme ile, ebeveynler ince kan damarları ile kırmızı bademcikler görebilir. Durum ihmal edilirse, beyaz püstül veya sütlü plaket görülebilir.

Boğaz geçidi çok dar hale geliyor, bu da çocuklar için nefes almayı zorlaştırıyor. Sonuç olarak, ses kısıklaşır, konuşma acıya sebep olur, bu yüzden konuşmamaya çalışmalısınız.

Bademcik iltihabı ile tek başına ilaç vermek kesinlikle yasaktır. Tonsillitin sağlığınızı etkileyecek birçok ciddi sonucu vardır.

kardiyovasküler sistem bozuklukları, komplikasyonlar, cerrahi müdahaleye kadar; özellikle böbreklerde idrar sistemi bozuklukları; sindirim sistemi ile ilgili problemler; dolaşım sistemi ile ilgili sorunlar.

Ayrıca, bademcikler iltihaplandığında, çocuklar genellikle yüksek ateş alırlar ve bu da büyümekte olan bedendeki tamir edilemez hasara neden olur. Yetişkinler, 38 ° C'nin üzerindeki vücut ısısının düşürülmesi gerektiğini hatırlamalıdır. Unutmayın, vücudun daha fazla derecesi, daha yüksek risk. Sıcaklığı düşürmezseniz, şunları elde edebilirsiniz:

konvülsiyonlar; bayılma; dehidratasyon; belirli organların çalışmasının ihlali; beyin aktivitesinin geri dönüşümsüz ihlalleri.

Çocukları sadece korunmalı, aynı zamanda uygun şekilde tedavi edilmemelidir. Bademciklerdeki ilk ikmal belirtileri, sıcağı ve sonuçlarını beklemeden derhal tıbbi yardım almalıdır.

Bademcik iltihabı tedavisi

Çocuğu kendiniz tedavi edemezsiniz, ancak doktor gelmeden önce semptomatik tedavi sağlamanız gerekir.

Semptomatik bakım

Bu bakımın amacı için, aynı anda ağrı, sıcaklık ve iltihaplanmayı rahatlatan, steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) uygundur. Çocuklar için çocuk "Nurofen", "Ibuklin-junior", "Ibuprofen" vardır. Talimatların, özellikle mevcut kontraendikasyonlarla dikkatlice okunması gerekli olacaktır. Kabul, bir doktorun gelişinden önce bir kez olmalı, ancak çocuk şiddetli ağrı ve yüksek ateş muzdarip ise. Böyle bir semptom yoksa, ilacı kullanmak kontrendikedir.

Genellikle, NSAID'ler her zaman tıp kabinindeki annelerdedir. Bebekler için daha büyük çocuklar için - tabletlerde süspansiyon halinde salınırlar. Böyle bir tedavinin kötüye kullanılması ciddi gastroenterolojik sorunlara yol açar.

durulama

Bir doktora ya da tıbbi bir tesise sevk edilmeden önce, bezleri çeşitli iltihap giderici solüsyonlarla durulayabilirsiniz.

Çözümler nasıl yapılır?

soda çözeltisi - 1 çay kaşığı. 100 gr için soda. ılık su; tuzlu suyla yıkandı. 1 çay kaşığı. 100 gr. ılık su; okaliptüs çözeltisi. Paket üzerinde bir reçete ile yapılması gerekecek. Aynı amaçla papatya, kekik, meşe kabuğu, kekik kullanırlar; Çözelti furatsilina - 100 gr. su.

Popüler bir tedavi olarak pancar kullanabilirsiniz, antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bunu yapmak için, rende üzerinde pancar rendeleyin, 2 yemek kaşığı ile suyu seyreltin. l. su ve çocuklara bademcikler durulayın.

Durulama, her biri en az 15 saniye boyunca yaklaşan yavaş olmalıdır. Küçük çocuklar için anneler boyunlarını bir parmakla çalıştırırlar: bandajı işaret parmağınızın etrafına sarmanız ve antiseptik bir sıvıya batırmanız gerekir, daha sonra bezdeki yapışkanları çıkarmanız gerekir. Çocuğa hoş olmayan ve hatta hasta olduğu için, tüm bunları yapmak çok hassas, hızlı ve hızlı bir şekilde gerekli. Korku varsa, hiçbir şey yapmamak, ancak aerosol kullanmak daha iyidir.

sulama

Sulama için, bu tür aerosolleri - "Ingalipt", "Miramistin", "Gexidine" olarak kullanabilirsiniz. Geri kalan çocuklar için kontrendikedir. Bademciklerin sulanmasından önce, bu tür bir tedavinin kullanımıyla ilgili talimatları dikkatlice okumalısınız.

Özel talimatlar

Çocuğunuz sadece ağrı için gece şikayet etmeye başladıysa, semptomları giderebilir, boğazını tedavi edebilir ve sabaha kadar acı çekebilirsiniz. Yüksek sıcaklıkta, bir ambulans çağırmanız gerekir. İlk olarak, yukarıda belirtildiği gibi, çocuklar sıkışık olabilir ve ikincisi, bademcikler şişebilir ve nefes almak zorlaşabilir. Bu gibi durumlarda, tedavi ilk yardım olarak olacaktır: yukarıdaki ilaçlar ile ağrı ve ısıyı gidermek.

Alnına serin bir kompres koyun. Çocuk bedenlerini silmek için tehlikeli, kramplar sıcaklık düşüşünden başlayabilir. Ve sonra, şimdiye kadar, ortak bir görüşe gelmedi: Mümkün, ve neyin çocuktan silinemediği. O zaman zaten tedavi ederek boğazını iyileştirir. Bademcik iltihabı çok tehlikeli bir hastalıktır, sorumlu ve eksiksiz bir şekilde tedavi edilmelidir.

Doktor geldikten sonra antibakteriyel tedavi alacaksınız. Elbette 7 ila 10 gün arasında tamamlanmalıdır, aksi takdirde uygun bir etki olmayacaktır, sadece bakterilerin ilacın aktif maddesine alışmasına neden olabilirsiniz. Bu durumda durulama ve sulama ek bir etki olarak korunur. Günde 7-10 kez durulama yapılmalı, sulama kesinlikle sipariş gereğidir. Daha büyük çocuklar da emilebilir hapları kullanırlar. İmmunomodüle edici ve uyarıcı bir tedavi olarak, "Imudon" veya "Lizobakt" gibi ilaçları, ek açıklama önerilerine ve doktora danışarak kesin olarak alabilirsiniz.

önleme

Karantina döneminde, bademcikler sokaktan önce ve sonra yukarıdaki spreylerden herhangi biriyle sulandırınız. Bir iş gününden sonra bir maske takılmamalı, ayrıca kuvars prosedürü kullanılmamalıdır. Enfeksiyon burun boşluğundan geçtiği için, damlalar içinde "Oksolinovuyu merhem" veya "Interferon" kullanabilirsiniz, en fazla 7 gün.

Caddeden sonra normal zamanlarda, bademciklerinizi otlar, soda veya salamura ile durulayın, burnunuzu sulayın, bir deniz tuzu solüsyonuyla yıkayın. Ve tabi ki, çocuklar her zaman temiz ellere sahip olmalıdır.

özet

Çocuk sadece komplikasyonlar yukarıda sanmıyoruz Bademciklerin iltihabı dolechennom değil, aynı zamanda bronşit ve pnömoni neden düşük bronkopulmoner sistemde enflamatuar sürecin "indirme" olmadığını unutulmamalıdır. Eğer erken bir aşamada boğazında yukarıdaki belirtiler durursa, herhangi sonuçları sırasıyla gerekli değildir ve hiçbir tedavi, olmayacaktır.

Malzemenin içeriği Hastalığın belirtileri Hastalığın tedavi prensipleri Durulama boğazı semptomları hafifletmeye yardımcı olur Hastalığın konservatif tedavisi Hastalığın kronik formunda bademciklerin çıkarılması

Küçük çocukların genellikle soğuk algınlığı ve bulaşıcı hastalıklar ile hasta olduklarından sır değildir. Bir çocuk ya da bademcik iltihabı bademcik iltihabı, ortak bir rahatsızlıktır, ancak ilk kez onunla karşı karşıya kaldığında, pek çok ebeveyn bunu tedavi edeceğini bilemez. Çocuk boğaz ağrısı şikayet ettiğinde, yapılacak en iyi şey hemen doktordan yardım istemek ve iltihaplı bademcikleri tedavi etmeye başlamaktır.

Gerçekten etkili olan ve neredeyse anında yardımcı olan MOBİL'in tek aracı

Çocuklarda bademcikler iltihabı nasıl tedavi edilir

Küçük çocukların genellikle soğuk algınlığı ve bulaşıcı hastalıklar ile hasta olduklarından sır değildir. Bir çocuk ya da bademcik iltihabı bademcik iltihabı, ortak bir rahatsızlıktır, ancak ilk kez onunla karşı karşıya kaldığında, pek çok ebeveyn bunu tedavi edeceğini bilemez. Çocuk boğaz ağrısı şikayet ettiğinde, yapılacak en iyi şey hemen doktordan yardım istemek ve iltihaplı bademcikleri tedavi etmeye başlamaktır.

Hastalığın belirtileri

Bezler, burun ve ağızdan enfeksiyon yolunda organizmanın ilk koruyucu bariyeridir. İltihabının nedenleri şunlar olabilir:

 1. Doğrudan hasta bir kişiden ya da ev eşyalarından bulaşma;
 2. Düşük bağışıklık, yetersiz beslenme, vitamin eksikliği;
 3. Nazal kavitedeki pürülan odaklar ve inflamasyon, nazofarenks;
 4. Kötü ekoloji, düşük su kalitesi;
 5. Kalıtsal faktör.

Bademcik iltihabı akut ve kroniktir. Akut tonsillit, kataral, foliküler veya laküner formunda sıradan bir boğaz ağrısıdır. Hastalığın kronik seyri bademcik iltihabı, kızıl ateş, kızamık ve diğer enfeksiyonlara karşı sıklıkla gelişir. Bezlerin iltihaplanmasının ana belirtileri şunlardır:

 • Boğazda ağrı, çocuk zorlukla nefes alır, ses kısıklaşır, bir yırtılma öksürüğü ortaya çıkabilir;
 • 38 ° C'nin üzerinde sıcaklık artışı;
 • Bademciklerin rengi ve yapısı değişir, kırılgan ve parlak kırmızı olurlar, sıklıkla pürüssüz bir kaplamaya sahiptirler;
 • Submaksiller ve servikal genişlemiş lenf düğümleri problanmıştır;
 • Vücudun herhangi bir soğuk zehirlenme belirtisinin gözlenen özelliği - halsizlik, genel halsizlik, baş ağrısı.

Hastalığın tedavi prensipleri

Boğaz ağrısı belirtileri olduğunda, çocuk yatağa konulmalı ve doktor çağırılmalıdır. Kendine ilaç tedavisi komplikasyonlara yol açabileceğinden, antibiyotiklerle tedaviye başlayamazsınız. Bebeğe sıcak bir içecek verebilirsiniz: limon çayı, kurutulmuş meyveler, ahududu, köpek gülü, frenk üzümü ya da ılık suya dayalı kompozisyonlar. Bu, çocuğun vücudundan toksinlerin hızla geri çekilmesini kolaylaştıracaktır.

Sıcaklığın yokluğunda, iltihabı hafifletmek için kuru ısı, çocuğun boynunun etrafında sıcak bir fular sarmak için kullanılabilir. Doktorun çocuğu hemen muayene edemeyeceği ve tedaviyi öneremeyeceği durumlar vardır (hafta sonları, geceleri veya tatilde).

Şiddetli ağrı ve yüksek sıcaklık ile, steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar kullanılabilir: çocuk Nurofen, Ibuprofen.

Bu tür bir ilacın kullanımı bir defalık olmalı, bu bir çocuk için bir tür "ilk yardım" dır. Burun damlaları - bademcik iltihabının tedavisinin bir başka bileşenidir, çünkü faringeal mukozanın şişmesini ortadan kaldırır. Bunu yapmak için, eczane tuz çözeltileri, örneğin, Aquamaris veya tıbbi bitkiler (aloe, meşe kabuğu) temelinde hazırlanır.

Boğaz durulama belirtileri rahatlatmak yardımcı olur

Bir doktorun gelişinden önce, halk ilaçları kullanabilir ve çocuklarda gargara için etkili çözümler hazırlayabilirsiniz:

 • Soda çözeltisi - 1 çay kaşığı. bir bardak ılık su içinde çözülür;
 • Tuz çözeltisi benzer şekilde hazırlanır;
 • Furacilin çözeltisi - 2 bardak sıcak su içinde bir bardak su ile seyreltilmiş;
 • Halk ilaçları ile tedavi, enflamasyonu azaltmak için durulama infüzyonlarını veya şifalı otların şifrelerini de içerebilir - okaliptüs, papatya, meşe kabuğu. Hazırlık için, paketteki talimatları izleyin;
 • Sıradan pancarın suyu antibakteriyel özelliklere sahiptir. Çözeltiyi hazırlamak için, pancar suyu su ile seyreltilir ve çocuklar için durulanır.

Durulama işlemi yavaşça yapılır, solüsyon ağzınızda en az dörtte bir oranında tutulur. Çocukların yaşı kendi ağızlarını yıkamasına izin vermiyorsa, bademciklere annemin yardımı ile tedavi edebilirsiniz. Bunu yapmak için, bandaj solüsyonda ıslatılır, parmak üzerine sarılır ve hızlıca, nazikçe, anne çocuğun bezlerini temizler. Çocuklarda bu prosedür hoş olmayan, kimi zaman acı verici duyumlara neden olur.

Bununla birlikte, bu şekilde, pürülan plak iyi kaldırılmıştır. Tıbbi bitkilerin süsleri sadece durulama için değil, aynı zamanda bademcik iltihaplanmasını gideren sıcak bir içecek olarak da kullanılabilir. Yani, bu amaçlar için, papatya, adaçayı, elecampane, propolis kullanılır. Çözelti ve infüzyonlar sütle seyreltilebilir, bal ilave edilir. Bezlerin tedavisi bal ile eşit oranlarda seyreltilmiş, aloe suyu gibi bir araç ile takviye edilebilir. Çocuğa günde bir kez verilir.

Hastalığın konservatif tedavisi

Eğer bademcikler pürülan beyaz bir çiçekle kaplıysa, doktor onlara antibiyotiklerle tedavi etmelerini önerir. Onlarla birlikte disbakteriyozu önlemek ve bağırsak mikroflorasını düzeltmek için bir probiyotikler içmek zorunda kalacaksınız. Antibiyotiklerle tedavi, yaklaşık on gün süren sürekli bir şekilde yapılmalıdır. Molaları yapmak istemez, ilaç almayı kendiniz de tamamlayabilirsiniz. Bakteriler ilaca direnç kazandığı için. Sonuç olarak, gelecekte daha güçlü ilaçlar kullanmak zorunda kalacak.

Küçük çocuklar (özellikle 3 yaşın altında) genellikle bir hastaneye yerleştirilir, tedavisi özel tıbbi gözetim gerektirir. Bademcik iltihabı şiddetli vakalarda, çocuk enjeksiyonlar şeklinde antibiyotik reçete edilir. Ancak aynı zamanda enjeksiyon yolları da iltihaplı bademciklere neden olan çeşitli komplikasyonlarla gerçekleştirilir.

Antibakteriyel tedavi genellikle penisilin serisinin antibiyotikleriyle gerçekleştirilir: Amoksisilin, Ampisilin. Bir çocuğun penisilin alerjisi olduğunda, makrolit grubundan ilaçlar reçete edilir: Sumamed, Clarithromycin, Macropen. Onlar sadece bademcik iltihabı rahatlatmakla kalmaz, aynı zamanda hastalığın nedenini de ortadan kaldırırlar. Çocuk antibiyotikler, aerosoller şeklinde önerilebilir: Hexaspree, Ingalipt, pastil veya lolipop: Strepsils, Pharyngosept.

Gibi antibiyotik almak, boğaz durulama, doktor fizyoterapi önerebilir: manyetoterapi, lazer tedavisi.

Hastalığın kronik formunda bademcikler kaldırılması

Sık görülen bulaşıcı hastalıklar, bademciklerin hipertrofisine yol açarak, çocukta nefes alma ile ilgili sorunlara neden olabilir, nefes alması zorlaşır. Konservatif tedavi pozitif sonuçlara yol açmazsa, iltihaplı bezler çıkarılır. Genellikle, 9 yaşına kadar olan çocuklarda ameliyat yapılır. Çocuk vücuduna ameliyat müdahalesi sadece aşırı durumlarda yapılır. Küçük bir çocuk hızlı bir şekilde lenfoid dokuyu geri yükler, bademcikler tekrar alev alabilirler. Işlem göstergesi:

 • Genellikle bir çocuk (yılda yedi kereden fazla) boğaz ağrısı geçirir;
 • Amigdala yüzeyinde oluşan bir apse;
 • Kalp kasının çalışmasıyla ilgili sorunlar.

Kontrendikasyonlar olarak, doktorlar dolaşım sistemi hastalıklarının yanı sıra ciddi, kronik bir enfeksiyonu ayırt ederler. Çoğunlukla, genel anestezi altında çocukların ameliyat, doktor tamamen veya kısmen bezlerin etkilenen bölgelerini ortadan kaldırır. Bu nedenle, bademcikler iltihaplı ise, tedavi hastalığın derecesine ve formuna bağlıdır.

Pürülan akut bademcik iltihabı ile çocukların tedavisi çocuk doktoru tarafından önerilen antibiyotik alımına dayanmaktadır. Durulama, sulama, bitkisel şifalı bitkilerle tedavi önemli fakat yardımcı bir işleve sahiptir. Çocuklarda bezlerin hastalığının bir profilaksisi olarak, burun çözeltileri ile burun sulamak, burunda "Oksolinovuyu merhem" kullanın, bitkisel şifalı otlar ile gargara ve ellerin saflığını izlemek için tavsiye edilir.

Çocukta iltihaplı bezler

Soruna dönmeden önce, bademcik iltihabının nasıl tedavi edileceği, ne tür bir hastalık olduğunu ve bunun ne ile ilişkili olduğunu anlamalıdır. Ve ayrıca, çocukların neden bu lenfoid doku ile sık sık komplikasyonları vardır. Bilgi de önemli olacak ve enflamatuvar sürecin nasıl önleneceği, bunun da ciddi sonuçlara yol açacağı.

Inflamatuar süreç

Latince, tıpta kullanılan bademcikler tonsillae gibi geliyor. Bu kelime hastalığın adını verdi - tonsillit. Bu nedenle, çocuğunuzun bademcik iltihabı olduğunu duyarsanız, bunun bademcik iltihabı olduğunu bilin. Ortak insanlarda, genellikle bezler ve iltihapları - anjina denir.

Hastalık akut ve kronik formda ortaya çıkabilir. Hem ilk hem de ikinci vakada biri komplikasyonlarla karşı karşıya gelebilir, bunun süreci durmak için çok zor olacaktır. Etkilenen bezler yeni, gereksiz sağlık sorunlarına yol açar.

Hastalığın bakteriyel patojenleri şunlardır:

Semptomlar ve sonuçları

Dikkat etmeniz gereken ilk semptom yüksek sıcaklıktır. Çocuk konuşursa, o zaman boğaz ağrısı ve yutma problemlerinden şikayet edecek, çocuklar sadece kaprisli.

Bağımsız bir inceleme ile, ebeveynler ince kan damarları ile kırmızı bademcikler görebilir. Durum ihmal edilirse, beyaz püstül veya sütlü plaket görülebilir.

Boğaz geçidi çok dar hale geliyor, bu da çocuklar için nefes almayı zorlaştırıyor. Sonuç olarak, ses kısıklaşır, konuşma acıya sebep olur, bu yüzden konuşmamaya çalışmalısınız.

Bademcik iltihabı ile tek başına ilaç vermek kesinlikle yasaktır. Tonsillitin sağlığınızı etkileyecek birçok ciddi sonucu vardır.

 • kardiyovasküler sistem bozuklukları, komplikasyonlar, cerrahi müdahaleye kadar;
 • özellikle böbreklerde idrar sistemi bozuklukları;
 • sindirim sistemi ile ilgili problemler;
 • dolaşım sistemi ile ilgili sorunlar.

Ayrıca, bademcikler iltihaplandığında, çocuklar genellikle yüksek ateş alırlar ve bu da büyümekte olan bedendeki tamir edilemez hasara neden olur. Yetişkinler, 38 ° C'nin üzerindeki vücut ısısının düşürülmesi gerektiğini hatırlamalıdır. Unutmayın, vücudun daha fazla derecesi, daha yüksek risk. Sıcaklığı düşürmezseniz, şunları elde edebilirsiniz:

 • konvülsiyonlar;
 • bayılma;
 • dehidratasyon;
 • belirli organların çalışmasının ihlali;
 • beyin aktivitesinin geri dönüşümsüz ihlalleri.

Çocukları sadece korunmalı, aynı zamanda uygun şekilde tedavi edilmemelidir. Bademciklerdeki ilk ikmal belirtileri, sıcağı ve sonuçlarını beklemeden derhal tıbbi yardım almalıdır.

Bademcik iltihabı tedavisi

Çocuğu kendiniz tedavi edemezsiniz, ancak doktor gelmeden önce semptomatik tedavi sağlamanız gerekir.

Semptomatik bakım

Bu bakımın amacı için, aynı anda ağrı, sıcaklık ve iltihaplanmayı rahatlatan, steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) uygundur. Çocuklar için çocuk "Nurofen", "Ibuklin-junior", "Ibuprofen" vardır. Talimatların, özellikle mevcut kontraendikasyonlarla dikkatlice okunması gerekli olacaktır. Kabul, bir doktorun gelişinden önce bir kez olmalı, ancak çocuk şiddetli ağrı ve yüksek ateş muzdarip ise. Böyle bir semptom yoksa, ilacı kullanmak kontrendikedir.

Genellikle, NSAID'ler her zaman tıp kabinindeki annelerdedir. Bebekler için daha büyük çocuklar için - tabletlerde süspansiyon halinde salınırlar. Böyle bir tedavinin kötüye kullanılması ciddi gastroenterolojik sorunlara yol açar.

durulama

Bir doktora ya da tıbbi bir tesise sevk edilmeden önce, bezleri çeşitli iltihap giderici solüsyonlarla durulayabilirsiniz.

Çözümler nasıl yapılır?

 • soda çözeltisi - 1 çay kaşığı. 100 gr için soda. ılık su;
 • tuzlu suyla yıkandı. 1 çay kaşığı. 100 gr. ılık su;
 • okaliptüs çözeltisi. Paket üzerinde bir reçete ile yapılması gerekecek. Aynı amaçla papatya, kekik, meşe kabuğu, kekik kullanırlar;
 • Çözelti furatsilina - 100 gr. su.

Popüler bir tedavi olarak pancar kullanabilirsiniz, antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bunu yapmak için, rende üzerinde pancar rendeleyin, 2 yemek kaşığı ile suyu seyreltin. l. su ve çocuklara bademcikler durulayın.

Durulama, her biri en az 15 saniye boyunca yaklaşan yavaş olmalıdır. Küçük çocuklar için anneler boyunlarını bir parmakla çalıştırırlar: bandajı işaret parmağınızın etrafına sarmanız ve antiseptik bir sıvıya batırmanız gerekir, daha sonra bezdeki yapışkanları çıkarmanız gerekir. Çocuğa hoş olmayan ve hatta hasta olduğu için, tüm bunları yapmak çok hassas, hızlı ve hızlı bir şekilde gerekli. Korku varsa, hiçbir şey yapmamak, ancak aerosol kullanmak daha iyidir.

sulama

Sulama için, bu tür aerosolleri - "Ingalipt", "Miramistin", "Gexidine" olarak kullanabilirsiniz. Geri kalan çocuklar için kontrendikedir. Bademciklerin sulanmasından önce, bu tür bir tedavinin kullanımıyla ilgili talimatları dikkatlice okumalısınız.

Özel talimatlar

Çocuğunuz sadece ağrı için gece şikayet etmeye başladıysa, semptomları giderebilir, boğazını tedavi edebilir ve sabaha kadar acı çekebilirsiniz. Yüksek sıcaklıkta, bir ambulans çağırmanız gerekir. İlk olarak, yukarıda belirtildiği gibi, çocuklar sıkışık olabilir ve ikincisi, bademcikler şişebilir ve nefes almak zorlaşabilir. Bu gibi durumlarda, tedavi ilk yardım olarak olacaktır: yukarıdaki ilaçlar ile ağrı ve ısıyı gidermek.

Alnına serin bir kompres koyun. Çocuk bedenlerini silmek için tehlikeli, kramplar sıcaklık düşüşünden başlayabilir. Ve sonra, şimdiye kadar, ortak bir görüşe gelmedi: Mümkün, ve neyin çocuktan silinemediği. O zaman zaten tedavi ederek boğazını iyileştirir. Bademcik iltihabı çok tehlikeli bir hastalıktır, sorumlu ve eksiksiz bir şekilde tedavi edilmelidir.

Doktor geldikten sonra antibakteriyel tedavi alacaksınız. Elbette 7 ila 10 gün arasında tamamlanmalıdır, aksi takdirde uygun bir etki olmayacaktır, sadece bakterilerin ilacın aktif maddesine alışmasına neden olabilirsiniz. Bu durumda durulama ve sulama ek bir etki olarak korunur. Günde 7-10 kez durulama yapılmalı, sulama kesinlikle sipariş gereğidir. Daha büyük çocuklar da emilebilir hapları kullanırlar. İmmunomodüle edici ve uyarıcı bir tedavi olarak, "Imudon" veya "Lizobakt" gibi ilaçları, ek açıklama önerilerine ve doktora danışarak kesin olarak alabilirsiniz.

önleme

Karantina döneminde, bademcikler sokaktan önce ve sonra yukarıdaki spreylerden herhangi biriyle sulandırınız. Bir iş gününden sonra bir maske takılmamalı, ayrıca kuvars prosedürü kullanılmamalıdır. Enfeksiyon burun boşluğundan geçtiği için, damlalar içinde "Oksolinovuyu merhem" veya "Interferon" kullanabilirsiniz, en fazla 7 gün.

Caddeden sonra normal zamanlarda, bademciklerinizi otlar, soda veya salamura ile durulayın, burnunuzu sulayın, bir deniz tuzu solüsyonuyla yıkayın. Ve tabi ki, çocuklar her zaman temiz ellere sahip olmalıdır.

özet

Çocuk sadece komplikasyonlar yukarıda sanmıyoruz Bademciklerin iltihabı dolechennom değil, aynı zamanda bronşit ve pnömoni neden düşük bronkopulmoner sistemde enflamatuar sürecin "indirme" olmadığını unutulmamalıdır. Eğer erken bir aşamada boğazında yukarıdaki belirtiler durursa, herhangi sonuçları sırasıyla gerekli değildir ve hiçbir tedavi, olmayacaktır.

Çocuklarda bademcikler iltihabı: nedenleri, belirtileri, tedavisi

Bademcikler veya bademcikler koruyucu bir işlev yapan lenfoid dokulardır. Büyük miktarlarda lenfositler içerirler, bu da zararlı mikroorganizmaların hava solumasıyla vücuda girmesini önler.

Bademcikler, dilin iki tarafından boğazın faringeal-palatal iç kısmında yer alır ve bir faringeal halka oluşturur. Normalde, meşe palamutları veya pembe renkteki badem tanelerini andırır. İltihap olduğunda bademcikler değişir.

Çocuklarda Göğüs iltihabı belirtileri, Tanı ve Tedavisi

Bezler vücudun ilk koruyucu bariyeridir, zira zararlı mikroorganizmalar esas olarak onlarla temas eder, ağız boşluğundan ve burundan nüfuz eder. Sonuç olarak, bezler iltihaplı hale gelebilir. Çocuklarda ve yetişkinlerde inflamasyonun klinik tablosu pratik olarak aynıdır.

Yakın incelemede, aşağıdaki patolojik değişiklikler gözlemlenebilir:

 • Pembe bezlerin rengi parlak kırmızı olur;
 • Uzun süreli iltihaplanma ile birlikte büyüklükte bir artış vardır. Yapı gevşer, palatine kemerler ve amigdala arasında sikatrisyel yapışıklıklar gelişebilir;
 • Bazen sarımsı beyaz bir kaplama oluşur, hoş olmayan bir koku ile pürülan tıkaçlar;
 • Artan servikal ve submandibuler lenf düğümleri;
 • Soğuk algınlığı yaygın belirtileri vardır. İlk sırada - tüm vücutta halsizlik, ağrı, halsizlik, baş ve boğaz ağrısı, ateş.

Bademcik iltihabı için tıbbi isim bademcik iltihabıdır. Bu hastalık hem akut hem de kronik olabilir.

Tavan yaptığı 3 yaşından küçük çocuklar daha fazla enfeksiyon (SARS, grip, rinovirüs, koronavirüs, vs.) viral forma maruz kalırken, soğuk mevsimlerde görülür, ve üst düzey - bakteriyel (streptokok, vb..). Bu çocuklarda hala zayıf bağışıklık sistemi kaynaklanmaktadır.

Tonsillit soğuk algınlığı ile karıştırılması kolaydır, bu nedenle ayırıcı tanıda kalifiye bir doktora danışmaya değer. Yukarıdaki belirtiler varsa, kötü ve düzensiz solunum, ağrılı öksürük ile bir doktora gidin; yutmayı önleyen boğazda ağrı; Kötü bir rüya; ısı 3 günden uzun sürdüğünde.

Bu belirtiler sadece bademcik iltihabı değil, aynı zamanda birçok başka hastalığı da gösterebilir. Bebeğin durumu çok kötü ise, bir ambulans çağırın. Sadece deneyimli bir uzman, inflamasyonun nedenini (viral veya bakteriyel enfeksiyon) bulabilir ve buna göre doğru tedaviyi reçete edecektir.

Bademciklerin akut ve kronik enflamasyonu: Çocukta bademcik iltihabı nedenleri

Akut tonsillit, B-hemolitik grup A streptokok, daha az sıklıkla stafilokokus tarafından provoke edilen anjina (katarr, foliküler, laküner) 'dir. Kronik bademcik iltihabı, örneğin boğaz ağrısı, kırmızı ateş, kızamık gibi başka patolojilerin arka planına karşı gelişen fokal bir enfeksiyondur. Beta-hemolitik streptokoklar neden olur.

Çocuklarda bademcik iltihabının ana nedenleri:

 • enfekte insanlar ve ev eşyaları;
 • nazofarenks, paranazal sinüsler, diş çürüğü, pürülan sinüzit, vb. fokal enflamasyonu; hipotermi; zararlı yaşam koşulları (örn. toz, hava kirliliği, kirlenme);
 • kötü / zamansız gıda, vitamin eksikliği ve diğer besinler, kirlenmiş su kullanımı;
 • yüklenen kalıtım;
 • zayıf bağışıklık, vücudun düşük direnci.

Bademcik iltihabı - farklı yaştaki çocuklar arasında oldukça yaygın bir hastalık, kural olarak, yeterli seçilmiş tedavi yardımı ile ortadan kaldırmak için sadece yeterli olan, iltihabı dikkat çekiyor. Bununla birlikte, tedavi veya yanlış tedavi yokluğunda ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

komplikasyonlar arasında bademcik iltihabı ihlali miyokardiyal fonksiyon, eklem iltihabı (artrit, artrit), böbrek hastalığı (ort. nefrit, glomerulonefrit), deri hastalığı (ort. Egzama, sedef hastalığı) ile ilgilidir. Böyle ciddi hastalıkları önlemek için öncelikle uyarı işaretleri iyi çocuk doktoru veya odyolog için geçerli de gereklidir.

Evde çocuklarda bademcik iltihabı tedavisi

Hastalıkla mücadele için çeşitli yöntemler vardır: muhafazakâr ve operasyonel. Eğer muhafazakar hakkında konuşmak gerekirse, her şeyden önce çocuğun bir hapsedilmeye bağlı olduğunu gözlemlemek gerekir. Yüksek sıcaklık antipiretikler ve bol ılık içme ile azaltılır.

Eğer bebek zaten birbirinden bağımsız olarak yeterince büyükse, bunun için çeşitli araçlar kullanılır, örneğin, bir soda ve tuz çözeltisi (kaynatılmış su bardağı başına her ürünün 1 çay kaşığı, bir damla iyot ekleyebilirsin). Hastalığın akut formu, geniş bir spektrumda, ancak sadece doktorun reçetesine ve sıkı dozajına göre antibakteriyel ilaçların kullanılmasını gerektirir.

UYARI! Durumu önemli ölçüde kötüleştireceğinden, antibiyotikleri kendiniz seçemezsiniz.

Ciddi bir enfeksiyon durumunda, hastaneye yatış gerekli olabilir, terk edilmemelidir.

Özellikle bir hastanenin koşullarında, 3 yaşına ulaşmamış çocukları yerleştirmek gerekir.

Akut inflamasyondaki küçük çocuklar özellikle tıbbi gözetim gerektirir.

Daha önce akut tonsillit nedeniyle tonsillektomi (operatif yöntem) uygulandı. Şimdi pratik olarak kullanılmıyor, ancak muhafazakâr seçeneklerin etkisiz kaldığı zaman başvurabilir. Buna ek olarak, bir doktor bademciklerin çıkarılmasını önerdiğinde, ebeveynler, örneğin lazer veya sıvı nitrojen kullanarak yenilikçi cerrahi teknikler olduğunu bilmelidir.

Bademcik iltihabı nasıl ve ne için tedavi edilir?

Her birinin kendine has özellikleri olan birkaç seçeneği vardır. Terapi, hastalığın seyrinin şiddetine bağlı olarak seçilir.

Ilaçlar gelince, çoğu zaman doktor antibakteriyel ilaçlar, bir grup penisilin için bir antibiyotik reçete. Genellikle, lacunar ve anjina foliküler formu için kullanılır. Daha nadiren, bunlar, akıntılı inflamasyon için reçete edilir. Bu ilaçlar amoksisilin ve ampisilin içerir. Çocuğun bu ilaçlara karşı bireysel bir hoşgörüsüzlüğü varsa, doksisiklin veya sefaleksin reçete edin.

Şiddetli lezyonlarda, antibiyotikler intramüsküler yolla, yani enjeksiyon şeklinde reçete edilebilir. Genellikle, komplikasyonların gelişiminde enjeksiyonlar gereklidir. Enjeksiyonlar 7 ila 10 gün sürer. Antibiyotiklere karşı alerjik bir reaksiyonun varlığında, antibakteriyel maddeler örneğin Ingalipt, Hexaspree gibi aerosoller formunda uygulanabilir. Bireysel hoşgörüsüzlük ile, örneğin, Tharyngept, Strepsils ve benzerleri gibi, rezorpsiyon için tabletleri kullanabilirsiniz.

Tetrasiklinler ve sülfonamid preparatlarının etkisiz olduğunu ve bademcik iltihabını tedavi etmediklerini belirtmek gerekir.

Boğazın durulanması, günde bir kez, çoğunlukla 3-4, mutlaka bir yemekten sonra yapılması tavsiye edilir. Bunu yapmak için ilaçları (örneğin klorofilili, furatsilin) ​​veya halk tariflerini kullanabilirsiniz. Buna ek olarak, doktor vücudun bağışıklık sistemini korumak ve hızlı iyileşme için bir vitamin kompleksi reçete edebilir.

Halk ilaçları ile bezlerin iltihap tedavisi nasıl?

Ev terapisi araçlarına tıbbi bitkiler dayalı, durulama için çeşitli infüzyon ve rasings içerir. Bunlar etkili bir şekilde ağrıyı ortadan kaldırır ve farengeal mukozayı pürülan çökellerden temizler.

Adaçayı, papatya, propolis, elecampane ve yonca dayalı fonları kullanmanız tavsiye edilir.

İnfüzyonlar ve soğumalar sadece durulama için değil, çay yerine içmek için de kullanılabilir. Bu kompozisyonda bal, limon, süt eklemek mümkündür. Örneğin, çocuklar bal ile bir aloe suyu rüyadan sonra günde bir kez verilmelidir (eşit oranlarda seyreltiniz).

Kissellerin karmaşık tedavisini ya da yabani gül, ahududu, mürver ya da frenk üzümü kompostolarını tamamlar.

Mükemmel bir doğal anti-enflamatuar ajan pancar suyudır. Sarhoş olabilir ve 1 yemek kaşığı ekleyerek durulamalara uygulanabilir ve uygulanmalıdır. l. su sirkesi seyreltilmiş.

Ancak, evde kullanılabilecek halk ilaçlarının ana tedavi yöntemi olmadığını hatırlamalıyız. Yardımcı olabilirler, ancak antibiyotik ve diğer ilaçların yerini alamazlar.

Çocukta büyütülmüş bademcikler - fotoğraf, nedenleri, nasıl tedavi edilir

Bir çocukta büyütülmüş bademcikler birçok ebeveyn için endişelenen yaygın bir sorundur. Bu durumun nedenlerini ortaya koymak için, mümkün olan en kısa zamanda bir doktora görünmeniz gerekir.

Bu semptom, tıbbi müdahale gerektiren ciddi patolojileri gösterebilir. Peki, bademcikler ne olmalı ve onların artışı ile ne yapılmalı?

Patoloji gelişim mekanizması

Bademcikler, zararlı maddelerin vücuda girmesini önleyen bağışıklık sisteminin temel bir öğesidir. Bunun nedeni, virüslerin, mantar mikroorganizmalarının ve bakterilerin mukoza zarlarında birikmesini önleyen spesifik antikorların geliştirilmesinden kaynaklanmaktadır.

Bademciklerin temeli lenfoid dokudır. Palatine kemer arasındalar. Bezler ayrıca dilin tabanında ve nazofarenksde lokalize edilir. Bütün bu unsurlar artma eğilimindedir.

Sürekli ve uzun süreli viral enfeksiyonlar, bademcik iltihabı, sinüzit, adenoidit çocuklarda bağışıklığın zayıflamasına neden olur. Bezler bu tür yüklerle baş edemez. Bu onların artışını kışkırtır. Daha sıklıkla bademcik iltihabı vardır, daha hızlı lenfoid doku büyür. Sadece yeterli ve zamanında tedavi, artış ve iltihaplı odaklarla baş edebilir.

Çoğu zaman, iltihaplı bademcikler bakteriyel mikroorganizmaların enfeksiyonu sonucu oluşur - streptokok ve stafilokoklar. Yapısında bir süre sonra sürekli iltihaplı odaklar ve koruyucu fonksiyonlar azalır. Sonuç olarak, bademciklerin korunmasından ziyade bir kronik enfeksiyon kaynağı haline gelmiştir. Bu bağışıklık ve kalıcı hastalıkların zayıflamasına neden olur.

Bezlerin iltihaplanmasının nedenleri

Genellikle tonsil genişlemesi sık solunum yolu enfeksiyonları ve soğuk algınlığının sonucudur. Bu genellikle, bağışıklığın güçlü bir şekilde zayıflamasına neden olan genel veya lokal hipotermiye bağlıdır.

Patolojinin ana nedenleri şu faktörlerdir:

 • bulaşıcı bir doğanın uzun süreli hastalığı;
 • timusta bir artış;
 • bağışıklık sisteminde konjenital anormallikler;
 • vitamin eksikliği;
 • endokrin patolojileri;
 • anemi;
 • karmaşık somatik hastalıklar;
 • lenfatik-hipoplastik diyatezi;
 • intrauterin enfeksiyon;
 • burun solunumu ile ilgili sorunlar - polip oluşumu, adenoid proliferasyonlar, nazal septumun eğriliğinin sonucu olabilir.

Ek olarak, provoke eden faktörler:

 • alerjik reaksiyonlar;
 • kalıcı bademcik iltihabı;
 • kalıtsal yatkınlık;
 • bebeğin olumsuz yaşam koşulları.

Dereceler ve hastalık tipleri

Çocuklarda bezler çeşitli derecelerde artışa neden olabilir:

 1. İlk aşamaya, farinksin ortası ile ön palatal kemerin kenarları arasındaki boşluğun üçte biri ile bademciklerin doldurulması eşlik eder. Bu aşamada belirgin tezahüratlar eşlik etmemektedir. Gün boyunca, bebek problemsiz nefes alır. Geceleri, belirli ihlaller olabilir - burun solunumu yokluğu, horlama.
 2. Patolojinin ikinci aşamasına, vomerlerin yarısının bademcikler tarafından örtüşmesi eşlik eder. Solunum bozukluğu daha belirgin hale gelir.
 3. Üçüncü aşamada, açlık neredeyse tamamen bezler tarafından kaplıdır. Bebek, yutulduğunda ve nefes aldığında ihlal edildiğinde rahatsız edici hislere sahiptir.
 4. Dördüncü dereceye farengeal lümen tam bir kapanması eşlik eder. Bademcikler çok fazla artar.

Herhangi bir patoloji aşaması bebek için tehlikelidir. Bezler, sürekli bir enfeksiyon odağının varlığında hızla artabilir. Ek olarak, hızla ilerleyen iltihap, komşu organları etkileyebilir. Çoğu zaman, patojenik mikroorganizmalar kana girer. Sonuç olarak, enfeksiyon tüm vücut boyunca yayılır.

Bu nedenle, tedavi hemen başlatılmalıdır. Aksi halde, vücutta tehlikeli değişiklikler riski vardır:

 • anemi;
 • entelektüel gelişimde gecikme;
 • Yanlış bir tıkanıklık oluşumu;
 • Göğüs düzensiz oluşumu.

Çocuklarda bademciklerin büyütme belirtileri

Bademciklerdeki artışın karakteristik tezahürleri şunları içerir:

 • lenfoid doku boyutunun ihlali - bu palpasyon ile tespit edilebilir;
 • yutma fonksiyonunun ihlali;
 • kırmızı mukoza zarları;
 • solunum sistemi çalışmasında rahatsızlıklar;
 • nazofarenkste rahatsızlık;
 • uykusuzluk;
 • sıcaklık göstergelerindeki artış;
 • gevşek bademcikler.

Geniş ve sağlıklı bademciklerin fotoğrafı

Büyümüş bademciklerin nasıl göründüğünü anlamak için fotoğrafı görmelisiniz.

Ama bu sağlıklı bademcikler gibi görünüyor:

Bebeğin genel durumu bozuldu. Bir zayıflığı var, ilgisizlik sinirlilik için yol veriyor. Nadiren değil, sadece burun değil, aynı zamanda ağız solunumu da rahatsız edilir. Ayrıca iştah kaybı da olabilir. Genellikle sıcaklıkta bir artış eşlik eder. Kronik işlem sıcaklıksız gerçekleşebilir.

Gevşek bademciklerin tedavi yöntemleri

Çocuklarda genişlemiş bademciklerin tedavisi patolojinin sebebi göz önüne alınarak yapılmaktadır. Çoğunlukla, bebeklere spesifik antibiyotikler reçete edilir - çoğu zaman makrolidlere tercih edilir. Doz, yaş kategorisine ve vücut ağırlığına bağlı olarak ayrı ayrı seçilir. Remisyon sağlandıktan hemen sonra terapinin seyrinin kesilmesi yasaktır.

Antibiyotik tedavisine ek olarak, tıbbi bitkilerin dekolmanı yardımıyla inhalasyonları durulamak ve uygulamak gereklidir. Ayrıca etkilenen doku antiseptik çözeltiler ile sulamak gerekir.

Doğru seçilmiş tedavi sayesinde, akut inflamasyonu yönetebilir. Kronik patolojide, çocukların durumu izlenmelidir. Bir virüs enfeksiyonunun alevlenmesi sırasında önleyici tedavi uygulanır. Bademciklerin boyutunu düzenlemek için yumuşak yöntemler uygulanır.

Bağışıklık sisteminin çalışması bozulursa, kalp patolojilerinin ve romatizmanın gelişimi, standart yöntemler sonuç vermez. Bu durumda, bir ameliyat müdahalesi belirtilir. Bu, çocuğun gelişimindeki gecikmeden, artan yorgunluktan, zihinsel yeteneklerin bozulmasından kaçınmaya yardımcı olacaktır.

Çocuklarda genişlemiş bezleri nasıl tedavi edilir

Büyümüş bademciklerin tedavisi için geleneksel yöntemler aşağıdakileri içerir:

 1. Antibakteriyel ilaçlar, immünostimulantlar, antiseptik solüsyonlarla durulanır.
 2. Fizyoterapi araçları - ultrason, lazer ve diğer yöntemleri kullanabilir.
 3. Vitamin preparatlarının kullanımı.

Tedavinin başarılı olması için, bu tavsiyelere uyulması gerekmektedir:

 1. Yatağa bağlı kalmak;
 2. birçok alkali içecek tüketin;
 3. püreli yemeği yiyin;
 4. boynunu bir eşarpla sarın.

Etkilenen bölgeyi durulamak için aşağıdakileri kullanabilirsiniz:

 • 1 küçük kaşığı tuz ve soda karıştırın ve bir bardak su ekleyin;
 • 1 küçük kaşık% 3 hidrojen peroksit alır ve bir bardak su ile karıştırın;
 • 40 damla propolis tentürü alın ve 200 ml ılık su ile karıştırın;
 • nane, adaçayı veya papatyadan bir avuç otlar alın ve 500 ml kaynar su ile karıştırın;
 • 2 tablet furatsilina öğütülür ve 200 ml su içinde çözülür.

Durulama günde en az 5 defa yapılmalıdır. Uyuşturucu kullanmadan önce bunu yapın. Bu prosedür sayesinde pürülan içerikler, bakteriyel mikroorganizmalar ve plaktan bademcikler serbest bırakılabilir.

Çocuklar genellikle summa, eritromisin veya azitromisin tavsiye eder. Müstahzarlar bireysel olarak seçilir. Bu, bebeğin vücudunun tolere edilebilirliğinin ve belirli mikroorganizma türlerinin duyarlılığının belirlenmesi temelinde yapılır.

Tedaviyi daha etkili hale getirmek için ünlü çocuk doktoru Komarovsky, çocuğa çok fazla ılık sıvı verilmesini önerir. Mükemmel komposto, meyve suyu, limonlu çay. Gıda nazik olmalıdır. Bebeğin sıvı lapası, püresi çorbaları, az yağlı et suyu vermek en iyisidir.

Yiyecek ve içecekler ılımlı bir sıcaklığa sahip olmalıdır - soğuk ve sıcak yiyecekler yasaktır. Ayrıca vitamin kompleksleri almak için tavsiye edilir. Konservatif tedavi işe yaramazsa, bademcikler çıkarılmalıdır. Bu, bebeğin sonraki enfeksiyonlardan korunmasına yardımcı olacaktır.

Cerrahi tedavi yöntemleri

Operasyonel müdahale, yalnızca konservatif yöntemlerin etkisizliği ile gerçekleştirilir. Radikal önlemler için endikasyonlar şunlardır:

 • kronik inflamasyonun nüks sıklığı yılda 4 defadan fazladır;
 • tehlikeli komplikasyonlar gelişir - poliartrit, kardiyak patolojiler, piyelonefrit.

Diğer durumlarda, 5-6 yılda büyütülmüş bademcikler, normun bir varyantı olarak kabul edilir. Operasyon ihtiyacına dair karar, sadece organ bozulduğunda alınmalıdır.

Bademciklerin çıkarılması lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilir. İkinci seçenek çocuğun ruhuna daha az travmatik olarak kabul edilir.

Birkaç cerrahi müdahale yöntemi vardır. Çıkarılacak dokuların hacmi ve olası sonuçları ile ayırt edilirler. Çocuklar genellikle bu tip operasyonlara atanırlar:

 • radyo dalgası;
 • kriozamorozka;
 • Lazer imha - 10 yaşından büyük hastalar için yapılır;
 • ultrason.

önleme

Sorunları önlemek için şu önerileri izlemelisiniz:

 • hipotermi önlemek;
 • bağışıklığı güçlendirmek;
 • vücudu temperleme;
 • Çocuğun diyetinin zararlı ürün miktarını en aza indirir - menü yararlı ve dengeli olmalıdır;
 • burun ve ağrının aklanmasını gerçekleştirir.

Bademciklerin genişlemesi, ciddi sonuçlara yol açabilecek ciddi bir ihlaldir. Bundan kaçınmak için doktora zamanında başvurmak ve randevularını net bir şekilde izlemek gerekir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Larenjit antibiyotiklerle tedavi ne zaman

Larenjit, çoğu durumda solunum yollarındaki enfeksiyona bağlı olarak gelişen larinkste ortaya çıkan inflamatuar bir süreçtir. Sıklıkla influenza, ARVI, adenovirüs enfeksiyonunun arka planında görülür.

Larenjit bulaşıcı mıdır, değil mi?

Birçok ebeveyn bu soruyla ilgilenmektedir: larenjit bulaşıcıdır ya da değil midir? Açıkça, bu aile üyeleri birbirleriyle yakın temas halinde olduğu için, bir aile sorunu haline gelir.