Loading

Kulak iltihabı: Perikondrit belirtileri ve tedavisi

Kulak kepçesinin perikondreni, patolojik sürecin kulak kanalının perikondriyuma, deriye ve membranöz kısmına uzandığı enflamatuar bir hastalıktır. Tedavinin yokluğu, pürülan kitlelerin oluşmasına ve işitme kalitesinde bir azalmaya neden olur ki bu da geri kazanılması mümkün olmayacaktır.

Perikondritin Nedenleri

Kulak kepçesinin enflamasyonu sıklıkla bakteriyel enfeksiyona neden olur.

Aurikülün iltihaplanması çeşitli bakterilerin penetrasyonunun bir sonucu olarak ortaya çıkar. Tipleri hastalığın şeklini belirler. Geliştirmenin iki yolu vardır:

 1. Birincil. Enfeksiyon, aurikülün cildindeki yaralar ve mikro çatlaklardan meydana gelir.
 2. İkincil. Perikondrit, başka bir hastalığın komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Bu durumda bakteri, vücudun diğer kısımlarını etkileyen, lenf ve kan yoluyla kulak bölgesine nüfuz eder.

Hastalığın herhangi bir formunun nedenleri şunlar olabilir:

 • Kulak kepçesinin ve işitme etinin yaralanması.
 • Değişen derecelerde yanıklar veya şiddetli donma. Aynı zamanda, epidermisin üst tabakası hasar görür ve enfeksiyon, ortaya çıkan yaralanmaya, ilk olarak yanlış bir şekilde verilmiş olan ilk yardım ile süzülür.
 • Pürülan oluşumların oluşumu. Çeşitli akne ve çıbanlar da iltihaba neden olur.
 • Yanlış tedavi veya grip için tıbbi bakım eksikliği.
 • Otitis, pürülan kitlelerin oluşumu ile karakterizedir.
 • Tüberküloz. Perikondrit de sıklıkla tüberkülozun bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar.
 • İşitme cihazı ile ilgili işlemler.
 • Kozmetik prosedürler. Kulak memesi, sağlık standartlarına uyulmadığında delinirken enfeksiyon oluşabilir.

Perikondritin birçok nedeni vardır ve tedaviye başlamadan önce, aurikülde inflamatuar sürecin gelişimini tetikleyen şeylerin belirlenmesi gereklidir.

Klinik resim

Perikondritin pürülan formu daha canlı semptomlara sahiptir ve daha yaygındır

Perikondrit, genellikle kursun ve pürülanın tabiatına bağlı olarak ikiye ayrılır. Her birine belirli semptomlar eşlik ediyor.

Seröz bir formun belirtileri şunlardır:

 • Acı verici duygular. Kulak kepçesinin etkilenen bölgesinde görülür, genellikle güçlü değildir. Ancak bazı faktörler altında daha güçlü olabilirler.
 • Kulak şişmesi. Cilde kızarıklık ve belirgin parlaklık eşlik eder.
 • Patolojik sürecin odaklandığı bölgede sıcaklık artışı.
 • Mühürlerin kulakçıklarında görünüş.

Pürülan formun, aşağıdakileri içeren daha belirgin belirtileri vardır:

 • Güçlü acı verici duyumlar. Etkilenen alanla birkaç kez güçlendiğinde, dayanılmaz hale gelebilir.
 • Kulak kepçesinin şişmesi. Parlaklık yok, yüzey inişli çıkışlı.
 • Kızarıklık. Zamanla, kulağın cildi bir siyanotik gölge kazanır.
 • Sıcaklıkta artış. Bir pürülan formu ile, 39 dereceye kadar bir artış var. Hasta zayıflık, halsizlik hissediyor, baskın bir doğuştan baş ağrısı olabilir.
 • Diğerleri için fark edilir hale gelen aurikülün deformasyonu.

Bu formun ana özelliği, cildin altında biriken pürülan kitlelerin oluşumu ve salgılanmasıdır. Hastalarda ayrıca iştah, uyku bozukluğu, sinirlilik ve depresyon azalmıştır.

Videodan, aurikulağın ne olduğunu ve hangi işlevlerin gerçekleştirildiğini öğrenebilirsiniz:

komplikasyonlar

Aurikül iltihabı kendi kendine geçmeyecek. Tedavi ile, iltihaplanma süreci sağlıklı dokulara yayılacağından, sıkmak gerekli değildir.

Bu, bir takım komplikasyonların gelişmesine yol açar:

 1. Kulak kepçesinin kıkırdak yapısının bozulması. Doku ölüyor. Vücut, acı verici duyular, kaşıntı ve diğer semptomlarla birlikte onları reddetmeye başlar. Sonuç olarak, nekrotik dokuların çıkarılması gereklidir.
 2. Kulağın deformasyonu. Patolojik süreç timpanik zarı etkilediğinden, tedavi kalitesinin düşük olması ya da tedavinin yetersizliği işitme kalitesinde bir azalmaya yol açmaktadır. Çoğu zaman, işitme cihazını geri yüklemek imkansızdır ya da pahalı bir işlem ve uzun bir rehabilitasyon kursu alır.

Tedavi yöntemleri

Perikondrit, nedeni ortadan kaldırmak, enfeksiyonu yok etmek, organın dokularını düzeltmek için karmaşık bir tedavi gerektirir. Her şeyden önce, antibiyotik ilaç tedavisi reçete edilir.

Akut safhayı çektikten sonra, fizyoterapik tedavi yöntemleri belirlenir. Şiddetli vakalarda, ilaç işitme veya hasarlı dokuyu geri yükleyemediğinde, cerrahi müdahale öngörülür.

İlaç tedavisi

İlaç tedavisi antibakteriyel ve antienflamatuar ilaçlardan oluşur

Perikondrit tanısı konduğunda, geniş bir etki spektrumunun ve antienflamatuar ajanların antibiyotikleri reçete edilir. Fakat genellikle antibakteriyel ilaç seçimi enfeksiyon türüne bağlıdır.

Hastalığın nedeni seröz bir çubuk ise, örneğin, "Eritromisin" veya "Oletetrin" ilaçların tetrasiklin grubu kullanımını gösterir.

Perikondrit kurulursa, aşağıdaki fon grupları atanır:

 1. Anti-inflamatuar ve antiseptik özellikleri ile lokal etkiler. Aurikül iltihabı en etkili "Flucinar", Vishnevsky merhem, "Lorinden" dir.
 2. Steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar. Sadece iltihaplanmayı ortadan kaldırmaya değil, aynı zamanda acı verici hisleri de azaltmaya yardımcı olurlar. Bu grupta "Ibuprofen" ve "Diclofenac" bulunur.
 3. Vitamin Kompleksleri. Bağışıklığı güçlendirmek ve sürdürmek için görevlendirilmiştir.
 4. Borik asit, Burov'un sıvı veya kafur-ichthyol merhem solüsyonu ile kompresler de reçete edilir.

İlaçların dozu ve tedavi süresi, hastalığın ciddiyetine ve hastanın vücudunun bireysel özelliklerine bağlı olarak ilgili hekim tarafından belirlenir. Kontrendikasyonlar ve olası yan etkiler de dikkate alınmaktadır.

fizyoterapi

Fizyoterapötik tedavi metotları, sadece perikondrit seröz formunun gelişmesi ve inflamasyonun akut evresinin giderilmesinden sonra reçete edilir. Fizyoterapi, doku rejenerasyonu sürecini hızlandırmaya yardımcı olur, ancak tamamen pürülan formda kontrendikedir.

Fizyoterapötik prosedürler sadece hastalığın seröz formunda yapılabilir.

Aurikülün iltihabı için en etkili fizyoterapik yöntemler şunlardır:

 • Lazer tedavisi Bir lazerle patolojik sürecin odağını etkileyen modern bir yöntem.
 • Ultraviyole ışınlama. Enflamasyona neden olan bakterileri yok etmeye yardımcı olur.
 • Mikrodalga tedavisi Yöntem elektromanyetik salınımların etkisine dayanmaktadır.
 • UHF. Patolojik sürecin odağı üzerindeki eylem, yüksek frekanslı bir manyetik alan yardımı ile gerçekleşir.

Kronik perikondrit seyrinin saptanması durumunda, X-ışını tedavisi reçete edilebilir. Ayrıca, hasta yatak istirahatine uymak ve tamamen yemek zorundadır.

Halk tedavisi

Geleneksel tıp yöntemleri çeşitli hastalıklarda başarıyla kullanılmaktadır. Ancak perikondrit durumunda etkili değildirler.

Büyükannenin tariflerine göre pişirilen çeşitli tentürler, kaynatma veya merhemler, hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olamaz. Ek olarak, kulakçık iltihabının nedenini ortadan kaldıramazlar.

Uzmanlar, çeşitli bitkilerin etkileri klinik tabloyu bozabileceğinden, perikondrit ile geleneksel ilaç kullanılmasını önermezler.

Sonuç olarak, doğru bir tanı koymak zor olacaktır ve yanlış tedavi komplikasyonların gelişmesine yol açar.

Cerrahi müdahale

Perikondritin pürülan formu cerrahi müdahale gerektirir

Diğer tedavi metotlarının etkili olmadığı ve yumuşak dokuların ölme sürecinin gözlendiği durumlarda operasyon reçete edilir. Cerrahi müdahalenin amacı, nekrotik dokunun çıkarılması ve cildin etkilenen bölgelerinin antibiyotik içeren ilaçlarla tedavisidir.

Operasyon için endikasyonlar:

 • Kıkırdaklı dokunun ayrılması. Bu, patolojik sürecin epidermisin derin katmanlarına nüfuz ettiğini düşündürmektedir.
 • Pürülan kitlelerin birikimi. Püy içeren kapsül patlayabildiğinden çıkarılmaları gerekir. Bu, pürülan kitlelerin vücuduna girmesine ve kan enfeksiyonuna yol açar.

Perikondritin pürülan formu hastanın hayatı ve sağlığı için bir tehdittir. Bu nedenle acil cerrahi müdahale gereklidir. Operasyon aşamalı olarak gerçekleştirilir:

 1. Pürülan akıntı giderildi. Bunun için doktor, irin biriktiği alanda bir kesi yapar.
 2. Etkilenen alanları temizlemek veya değiştirmek. Tüm nekrotik dokular çıkarılır. Büyük lezyonlarda, uzman, kulağın şeklini geri yükler.

Ameliyattan sonra, hastanın bir lastik drenajına maruz kalması ve pürülan kitlelerin bulunduğu boşluğun düzenli olarak durması gerekir. Bunu yapmak için antibiyotik ve antiseptik çözümler kullanın. Prosedür çeşitli tiplerde salgıların ortaya çıkmasını durdurana kadar günde birkaç kez gerçekleştirilir.

Yarada, günde üç ila dört kez değişen bir bandaj uygulanır. Ayrıca antiseptik bir çözelti ile tedavi edilen pamuklu çubuklar da kullanılır. Bu, enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur ve doku iyileşmesini hızlandırır.

Ne tedavi edilemez?

Perikondrit ciddi bir hastalıktır, bu nedenle kendi kendine ilaç kullanmak yasaktır!

Perikondrit, aurikül bölgesinde inflamatuar sürecin yayılması ile karakterizedir. Kulağın iç kısmını etkileyebilir. Hastalığın nedenleri virüsdür. Tedavi her zaman antibiyotiklerle yapılır. Ancak birçok hasta doktora gitmemeye ve evde kendi başına tedavi uygulamamaya karar verir. Çoğu zaman, kesinlikle yasak olan ısınmayı kullanın.

Sıcaklığın inflamasyon odağı üzerindeki etkisi, virüsün aktivasyonuna ve bunun sağlıklı dokulara yayılmasına yol açar. Ayrıca, ısınmak, irin içeren kapsülün yırtılmasına yardımcı olur. Sonuç olarak, pürülan kitleler dışarı çıkamazlar, ancak vücuda nüfuz ederler ve bu da ciddi sonuçlara yol açar.

Prognoz, tedavinin güncelliğine ve enflamatuar sürecin yayılma derecesine bağlıdır.

Hastanın uzun süre doktora başvurmadığı durumlarda, perikondrit seröz formu pürülan olarak büyür. Zamanın geçişi ile yumuşak dokular ölmeye başlar, patolojik süreç kıkırdağa uzanır. Tedavinin yokluğunun sonucu, bazı durumlarda geri yüklenemeyen kulak kepçesinin ve işitme kaybının deformitesidir. Tedavi zamanında başlatılmışsa, sonuç olmadan tam iyileşme mümkündür.

Ancak, kulakçık iltihabının gelişmesini önlemek için uzmanlar bir dizi önleyici tedbiri tavsiye etmektedir:

 1. Kulak kepçesi bölgesinde cildin yaralanmasını önleyin.
 2. Zamanla, akne, furunküloz ve diğer pürülan oluşumlardan kurtulun.
 3. Cilde zarar vermesi durumunda, yaralanma bölgesini antiseptik ile tedavi edin.
 4. Hijyen kurallarına uyun.
 5. Bağışıklığı güçlendirmek için vitamin kompleksleri alın.
 6. Alerjenlerin etkisini ortadan kaldırın.
 7. ARI, SARS, grip gibi zamanında soğuk algınlığı tedavisi.
 8. Kulak arkası bölgesinde cerrahi müdahale sonrası tüm postoperatif bakım kurallarına uyun.

Perikondrit, kulakçık iltihabı ile karakterize tehlikeli bir hastalıktır. Herhangi bir sonuç olmadan zamanında tedavi ile, ancak hastanın uzun bir süre bir doktora başvurmadığı durumlarda, ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Bu yüzden iltihap belirtileri ortaya çıktığında bir doktora görünmeniz gerekir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Kulak iltihabı: ne tedavi edilir. Kulak İltihabının Nedenleri ve Belirtileri

Kulak, bir hastalık durumunda hemen kendini hissettiren organdır. İşitme cihazı olan şakalar çok kötü bitiyor. Kulak iltihabı farklı şekillerde ifade edilebilir. Semptomlar hastalığın biçimine bağlıdır. Sonuçta, işitsel organın farklı bölümleri etkilenir. Buna göre, hastalık çeşitli tiplerde olabilir: dış kulak iltihabı, orta, iç. Hemen evde sadece hastalığın ilk iki aşamasını tedavi etmenin mümkün olduğuna dikkat edilmelidir. İç otitis media - labirentit - çok ciddi bir hastalıktır. Hastalığın bu formu sadece bir hastanede tedavi edilir. Labirentit hemen harekete geçilmesini gerektirir. Herhangi bir kendi kendine tedavi sadece rahatlama getirmekle kalmaz, aynı zamanda zarar da verebilir. Özellikle yolun her dakika olduğunu düşündüğünüzde, sonuç hasta için çok zor olabilir.

Ana nedenleri

Kulak iltihabı şiddetli ağrı eşlik ediyor. Bu semptom hem çocuklar hem de yetişkinler için endişelenebilir. Aşağıdaki nedenlerden kaynaklanır:

 • komşu organların otitis ve inflamatuar hastalıkları;
 • işitme siniri veya tüm sistemin hasar görmesi;
 • boyun patolojisi, KBB organları, beyin, damarlar;
 • Tümör.

Çeşitli patolojilerde ağrı kendi karakterine sahiptir. Çekim, kesme, vurma, delme, basma olabilir. Çoğu zaman hastalığın başka belirtileri vardır. Hepsi resepsiyonda doktor tarafından açıkça formüle edilmelidir. Ancak o zaman doktor doğru bir tedaviyi teşhis edip seçebilir.

Sağlıklı insanlarda ağrı nedenleri

Her bir kulak ağrısı, bir otiti işaret etmiyor. Bazı durumlarda, sağlıklı bir kişide ortaya çıkar. Ağrının geçici olduğu ve kulağın iltihaplandığı yerlerde açıkça ayırt edilmelidir. İkincinin belirtileri, kural olarak, sadece hoş olmayan hislerle sınırlı değildir.

Kulak ağrısı aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir:

 1. Rüzgarlı havalarda yürürken, bazı insanlar tatsız hislerle karşılaşırlar. Kulak, ateşten etkilenir. Sonuç acı verici bir çürüktür. Bu bölgedeki deri ağrılı hale gelir, siyanotik bir renk kazanır. Bu durum bir süre sonra geçer. Tedavi gerektirmez.
 2. "Yüzücünün kulağı". Sık görülen bir ağrı nedeni. Kulak kanalının sürekli su alması durumunda ortaya çıkar. Bu süreç ciltte tahrişe ve ardından ödem oluşumuna neden olur. Bazen bu durum özellikle uzun süre devam ederse, harici orta kulak iltihabının gelişmesine yol açar.
 3. Gürültü, tıkanıklık hissi, bazen ağrı fazla kükürt tarafından provoke edilebilir. Biriken, işitsel geçişi engelleyen bir mantar oluşturur. Bu çok nahoş hislere yol açar.
 4. Kulak kanalındaki kuruluk hissi, ağrı ile birlikte, bunun tersini gösterebilir - kükürt eksikliği.

Dış orta kulak iltihabı

Bu hastalık hemen hemen her insanda ortaya çıkabilir. Ama çocuklar buna karşı daha savunmasızdır. Dış kulak iltihabı genellikle kulakların hijyen kurallarına uyulmamasından kaynaklanır. Birçok insan, sonuçları düşünmeden, kulaklarını tamamen uygunsuz öğelerle temizler: pimler, eşleşmeler. Bu tür cihazlar, zarın bütünlüğünü bozabilir ve bazen enfekte olabilir. Dış orta kulak iltihabı nedenlerinin az olduğu dikkati çekmektedir. Travmaya ek olarak, hastalık bir enfeksiyona veya su ile düzenli temasa neden olabilir.

Dış kulak kanalı ve kulak kepçesi lezyonları ile doktorlar dış kulak iltihabı tanısı koymuşlardır. Bu patoloji aşağıdaki klinik tabloya sahiptir:

 • Acı hissi farklı derecelerde şiddet gösterebilir. Bazı durumlarda, bunlar hiç de önemsizdir. Ancak bazen şiddetli ağrı vardır, hatta uykuyu engeller.
 • Genellikle, bu sendrom birkaç gün sürer ve daha sonra inmeye başlar.
 • Ağrı geçici işitme kaybı ile eşlik edebilir.
 • Hoş olmayan duyumlar vardır: kulaklarda bir ses, tıkanıklık hissi, zil, kaşıntı.
 • Vücut ısısı yükselir, çünkü otit iltihaplı bir hastalıktır.
 • Aurikül yakınındaki cildin kızarıklığı görülebilir.
 • İşitme organının bulunduğu bölgedeki bazı noktalara bastığınızda veya kulak tarafından çekilmesi kolaysa, ağrılı duyular artar.

Tanı, hastayı inceledikten sonra KBB doktoru tarafından kurulur. Kulak iltihabının hangi aşamada gerçekleştiğine bağlı olarak tedaviyi düzenleyen kişidir. Kural olarak, bunlar damla, anestezik ve antibiyotiklerdir.

Bazen akut ağrı, kabuğun bölgesinde veya işitsel açıklıkta deri hasarına neden olur. Bu tür durumlar ayrıca dış orta kulak iltihabı olarak da adlandırılır. Kulak kıkırdağını ya da pürülan lezyonları kaplayan bir deri iltihabı olarak görülebilir.

Bazı durumlarda, hastalık bezi kızarması veya egzama olarak kendini gösterir. Hemen hemen tüm işitme cihazını kapsamaktadır. Bazen kulak loblarının iltihabı vardır. Semptomlar şiddetli kaşıntı, ağrı, gerilim hissi içerir. Deri iltihaplanır, zaman zaman salgıları vardır.

Ortalama orta kulak iltihabı

Bu hastalık çocuklarda çok yaygındır. Orta kulağın iltihabı çeşitli nedenlerden dolayıdır. Soğuk algınlığı sonrası başlıca komplikasyonlardan biri. Özellikle zayıf bağışıklığı olan çocuklarda sık sık bir hastalık vardır. Bazen çocuk enfeksiyonları - kızamık, kızıl ateş - komplikasyonlar verebilir. Bu durumda, kan akışı ile enfeksiyon kulağa girerek iltihaba neden olur.

Ortalama otit, şiddetli ağrı ile birlikte görülür. Yutma ve çiğneme ile büyük ölçüde artarlar. Çoğu zaman, bu nedenle hasta tamamen yemeyi reddeder. Bu tür hastalar, acıyı biraz yatıştırmak için yanlarına uzanarak, hasarlı kulağa yastıkla bastırırlar. Bu sendrom özellikle çocuklarda belirgindir.

Orta kulağın iltihaplanmasını belirlemek oldukça kolaydır. Bu hastalığın belirtileri oldukça belirgindir:

 • Şiddetli ağrı oldukça uzun bir süre devam eder. Gerekli tedavinin yokluğunda hastalık kronikleşir ve çok ciddi komplikasyonlara neden olur.
 • Yüksek sıcaklık, genel halsizlik, halsizlik.
 • Hoş olmayan duyular - bir zil, zalozhennost, kulaklarda bir gürültü.
 • Geçici bir işitme kaybı var. Timpanik membranın enfeksiyonu yok olduğunda sağırlık gelişebilir.

İlk acı duyularında, kulak burun boğaz uzmanını ziyaret ettiğinizden emin olun. Sadece bir doktor orta kulak iltihabını teşhis edebilir. Tedavi antibakteriyel ilaçlar reçete ve damla kullanımını içerir.

İç otitis media

Hastalığın en ciddi şekli. İşitme kaybına yol açabilir. Doktorlar bu hastalığa labirentit diyor. Çünkü salyangozun kendisi veya semisirküler kanallar etkilenir. Semptomoloji iç yapı ile ilgilidir. İşitsel reseptörlerin yer alması ve vestibüler aparatın bir denge organıdır.

Önde gelen semptomlar kulakta gürültü ve ağrı, şiddetli baş dönmesi, işitme kaybıdır. Bakteriyel enfeksiyondan 1-2 hafta sonra ortaya çıkarlar. Bu süre zarfında patojenler, kan dolaşımına doğrudan otitis media gelişimini provoke ettikleri işitme organına ulaşırlar.

İç kulak iltihabı aşağıdaki semptomlara sahiptir:

 • Denge duygusu kaybı, biraz dengesiz yürüyüş.
 • Bulantıya eşlik eden ani baş dönmesi atakları, kusma.
 • Gözbebekleri seğiriyor.
 • Artan sıcaklık.
 • Pürülan hastalıkta tam işitme kaybı ve kalıcı bir dengesizlik vardır.

Kulakların bu tür iltihaplanmasından şüpheleniliyorsa, tedavi edilmek üzere, sadece ek teşhis yöntemlerinden sonra belirlenir. İncelemeden sonra KBB doktoru bir bilgisayara veya manyetik rezonans görüntülemeye yönlendirir. Sıklıkla, "iç kulak iltihabı" tanısı olan hastaların hastaneye yatırılması gerekir.

Hastalığın teşhisi

Boğaz, burun ve kulak hastalıklarının yakından ilişkili olduğu unutulmamalıdır. Bazen otitis, periodontitis, larenjit gibi çeşitli faktörler tarafından tetiklenebilir. Eğer kulakların iltihaplanması şüphesi varsa, belirtileri yukarıda tarif edilirse, hastalığın doğru bir şekilde teşhis edilmesi sadece KBB doktorudur.

Kulak burun boğaz uzmanı muayeneyi özel araçların yardımıyla yürütecek, semptomları değerlendirecek ve gerekirse bir anket yazacaktır. Çoğu zaman, genel bir kan testi önerilir. İnflamasyon belirtilerini belirler.

Sıklıkla, orta kulağın iltihabı, işitme geçici olarak kötüleşir. Doktor lezyonun derecesini kontrol edecektir. Bunu yapmak için odyometri yapın. Ses dalgaları, duyma organını hava ve kemik tarafından delmektedir. İkincisi bir ayar çatalı ile kontrol edilir. Hava iletimini kontrol etmek için özel bir aygıt kullanın - bir ses belgesi. Kulaklığındaki hasta, sesi duyduğu anda sinyal düğmesine basmalıdır. Bu anda odyogramdaki doktor, sesi yavaş yavaş arttırır, hastanın algı düzeyini düzeltir.

Çocuklarda otitisin nedenleri ve semptomları

Genellikle yaşamın ilk iki yılında bebeklerde orta kulak iltihabı teşhisi konur. Nedenleri sık solunum yolu enfeksiyonları, alerjiler, tonsil hipertrofisi olabilir. Bir çocuğun varlığında sigara içilmesini, bir kreşte ortaya çıkarır. Bazen meme ucunun uzun süre emilmesi bile otitlere yol açabilir.

Başlangıçta 2-3 gün süren burun akıntısı, öksürme, bazen ateş. Genellikle anne-babalar çocukta kulak iltihabına başladığını düşünmezler. Bebek ısısı irritably ağlıyor, çok kötü uyuyor. Sonra başını yastığın üzerine sürtmeye başlar ve kolu ağrıyan kulaklara çeker. Çocuk yemek yemeyi reddeder, çünkü emme işlemi ağrıda bir artışa neden olur. Orta kulak semptomlarının inflamasyonu olan bebekler oldukça farklı provoke edebilirler. Bazen karın ağrısı, ishal vardır.

Doktora ziyaret zorunludur. Muayene sırasında çocuğun çok sıkı tutulması gerekir. Prosedür en hoş değil, ama sadece birkaç saniye sürer. Unutmayın, başın herhangi bir şekilde sarsılması bebeğe daha fazla acı verir.

Kulaklarda ağrı için ilk yardım

Tabii ki, ilk otitis belirtileriyle bir doktora görünmelisiniz. Ancak bazen keskin lumbago geceleri ya da örneğin köyde tatilde olabilir. Bir kelimede, doktor ziyareti gerçekleşecek, birkaç saat katlanmak gerekir. Bu durumda ne yapmalı? Kulağımı nasıl yumuşatırım? Bir doktora gitmeden önce aşağıdakileri yapabilirsiniz:

 • Damla ile burun damlayarak nefes almayı rahatlatın.
 • Antipiretikler alın (sadece bir kez).
 • Etkilenen kulağı üç damla dioksidin solüsyonu (% 1) ile inoküle edin.

Bu durumda, hatırlayın: Eğer ağrı çok güçlü ve kötü genel sağlık durumuyla birlikte geliyorsa, sabah beklemeyin. Hemen bir ambulans çağırın.

Dış kulakta orta kulak iltihabı tedavisi

Kulakların iltihabı varsa, bu soru acil hale gelir: "Bu hastalık nasıl tedavi edilir?" Tipik olarak, borik asit ya da alkol çözeltisi ile nemlendirilmiş olan türlerin uygulanması tavsiye edilir. Prosedür iyileşmeyi hızlandırır. Ancak hasta ağır bir rahatsızlığa neden olur ve oldukça rahatsız edici bir test haline gelir. Bununla bağlantılı olarak, kulak burun boğaz uzmanı aşağıdaki terapötik kursu tavsiye eder:

 1. Kulak borik alkol ile gömülü olmalıdır. Anestezik ve anti-inflamatuar etki için ilaçlar "Otipax" veya "Otirelaks" reçete. Yeterince güçlü tatsız hislerle "Ibuprofen", "Ketonala" bir hap almanızı öneririz.
 2. Gerekirse, tedavi süreci antibakteriyel damla "Ofloksasin", "Neomisin" içerir. Düşük bağışıklığı olan hastalar, bir antibiyotik yolu reçete edilir.
 3. Kulak boşluğunda antibakteriyel merhemler - "Linkomisin", "Tetrasiklin" ile turundas koyulur.

Orta kulakta orta kulak iltihabı tedavisi

Sık sık yatak istirahati gerektiren ağır hastalık. Erişkinlerde kulağın akut iltihaplanmasına genellikle yüksek ateş, zehirlenme eşlik eder. Hastalığın bu aşamasında, daha hafif bir diyete geçmek tavsiye edilir. Bununla birlikte, diyet gerekli tüm vitaminleri ve besinleri içermelidir.

Terapi süreci tamamen orta kulak iltihabının elde edildiği dereceye bağlıdır. İlk aşamada tedavi böyle faaliyetleri içerir:

 1. Antipiretik ve anestetik ilaçlar atayın: İbuprofen, Parasetamol, Aspirin, Diklofenak, Analgin.
 2. Bir antibiyotik tedavisi yürütülmektedir. Çoğunlukla, hastalığın nedensel ajanını tanımlayan bir teşhis yapılır. Kulak kanalından bir yayma çalışması yapılmadıysa, "Amoksisilin", "Sefuroksim", "Augmentin", "Spiramisin" antibakteriyel ilaçların alınması tavsiye edilir. Bu kurs 10 gün sürecek.
 3. Kulak iltihabı, timpanik zarın güçlü bir şişmesi ile birlikte, antihistaminikler tedaviye eklenir: Claritin, Suprastin, vb.
 4. Gereksiz olarak burun için vazokonstrüktif damlaların tedavisini içerir: "Naphthyzin", "Sanorin", "Tonik". Ayrıca nazal dezenfektan "Protargol" önerilir.
 5. Acıyı rahatlatmak için kulağını borik alkolle gömmelisin. Antibiyotiklerle kombinasyon halinde uygun anestezikler - lidokainli levomitsetin, "phenazone".
 6. Tedavi süreci fizyoterapiyi içerir. Yaygın olarak kullanılan UHF-ısıtma, lazer tedavisi, mikroküreler. Önerilen alkol ısınma sıkıştırır.

Tedavi boyunca, hidrojen peroksit ile muameleden sonra pürülan eksüdanların düzenli ve zamanında çıkarılması gereklidir. Hatırlanması önemlidir: Enflamatuar fenomenler beşinci gün azalmazsa, doktora başvurmak gerekir.

Çocuklarda otitis tedavisi

Çocuklarda kulakların komplike olmayan inflamasyonu yeterince hızlı geçmektedir. Kural olarak, çocuk doktoru antibiyotik reçete etmez. Uzun ve karmaşık tedavi kürleri doktora zamanında erişim ile, kulak iltihabı neden olmaz. Tedavi sadece antipiretik ve analjezik ilaçları içerir. İyileşme bir günden sonra gözlemlenir. Tedavi uzun zamandır beklenen rahatlamayı getirmezse, çocuk doktoru antibiyotiği birbirine bağlar.

Kulak damlalarını kendiniz seçmeyin. Kesinlikle doktor tavsiyesine uyun. Ne yazık ki, randevu almadan kullanılan damlalar bebeğe büyük zarar verebilir.

Hastalık sırasında çocuğun iştahı kötüleşebilir. Onu yemeye zorlamamalısın. Acı sendromunun ortadan kalkmasıyla birlikte, eski iştah geri dönecektir. Bebeğinize özellikle ateşle bol miktarda sıvı vermek çok önemlidir.

Sık otitis ile birlikte, çocuk doktoru ile çocuğun aşılanmasını tartışmak mantıklıdır. Çoğu ülke için, otitis'e karşı aşılama zorunludur. Bebeği, çoğu zaman otitis'e neden olan bakterilerin etkilerinden korur.

Lenf düğümü iltihabı

Ağrılı duyular ayrıca aurikül bölgesinde de görülebilir. Cildin altında lenf düğümleri vardır. Kulak "konisi" nin arkasında böyle bir iltihap vardır. Nedeni, enfeksiyonun lenf noduna lenf nodu veya kan akımı ile girmesidir. "Koni" enfeksiyon odaklarının ortaya çıkmasını kışkırtır. Çoğu zaman, lenf düğümünün iltihabı diş hastalığının bir sonucudur.

Bir KBB doktoru veya cerrahı tarafından yeterli tedavi seçilecektir. Kendi kendine ilaç tamamen kabul edilemez. Doktor uygun antibiyotik tedavisini reçete edecektir. Bir iltihaplı iltihaplanma durumunda, cerrahi tedavi uygulanır.

Otit önlenmesi

En önemli önlem, bir doktorun atanmasına uygun olarak enfeksiyonların zamanında tedavisidir. Çocuklar için çok önemlidir, çünkü biçimsiz dokunulmazlık, tam bir koruma seviyesi sağlayamaz. Sonuç olarak, bebekler kronik otitis muzdarip olabilir.

Ana önleyici tedbirler:

 • Artan bağışıklık. İstatistiklere göre, çoğu durumda kulak enfeksiyonları grip veya soğuk algınlığı sonrasında ortaya çıkar.
 • Hijyen kurallarına uygunluk. Herhangi bir enfeksiyonun havadaki damlacıklar tarafından iletildiği bir sır değildir. Bazen bir el sıkışma ile. Çocuklar enfeksiyonu oyuncaklarla "yakalayabilir". Evde hijyen ve temizlik kurallarının (özellikle çocuk odası) temel uyumu, çeşitli hastalıklara karşı koruma sağlayabilmektedir.
 • Sigara içmeyin. Bu uyarıyı dikkate almak çok önemlidir. Çocukla sigara içmek yasaktır. Özellikle bebek sıklıkla otitis tanısı konursa. Sonuçta, pasif bir çocuk içicisi orta kulak iltihabı için ek bir şansa sahip olur.
 • Aşılama. Daha önce de belirtildiği gibi, bir ihtiyaç varsa, bu soru doktor ile tartışılmalıdır. Bugün yeni bir aşı olan Prevnar 13, kulak enfeksiyonlarını önlemek için başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Bağışıklama, kanıtlanmış eski yöntemlerle benzer şekilde önerilmektedir. Bebeklikte aşılama 2, 4, 6, 12 ve 15 ayda yapılır.

Sonuç

Kulağın iltihabı olduğunda, gözden kaçırmak zordur. Ağrılı ya da keskin bir ağrı sizi çıldırtıyor. Her şey arka plana düşer ve beyin çirkin bir şekilde durumdan çıkış yolu arar: nasıl acı çekmekten kurtulur?

Kulaklarla, herhangi bir espriler oldukça kötü bitiyor. Bu yüzden ilk belirtilerle bir KBB doktoruna başvurmalısınız. Hastanın kulağının incelenmesi, doktorun hastalığın nedenini belirlemesine ve böylece yeterli tedaviyi almasına izin verecektir. Doğru seçilmiş bir tedavi yönteminin, acı çekmekten çok daha hızlı bir şekilde kurtulacağını ve daha önce tam bir hayata geri dönmenizi sağlayacağını unutmayın.

Kulak kepçesi perikondrizi nasıl tedavi edilir

Auriküllerin perikondriti, patojenlerin perikondriuma girmesine bağlı olarak gelişen ve şişlik ve şiddetli ağrı ile birlikte kulak iltihabına neden olan enfeksiyöz hastalıklara işaret eder. ICD 10'da perikondrit H61.0 olarak belirlenmiştir.

Hastalığın zamansız tedavisi, işitme bozukluğu da dahil olmak üzere bir takım komplikasyonlara yol açabilir. Hastalığın 2 formu vardır: seröz ve pürülan.

Perikondrit belirtileri

Perikondritin hangi formuna bağlı olarak, hastalığın belirtileri farklıdır.

Seröz formlar şu şekilde karakterize edilir:

 • Kulağın belirli bir yerinde, periyodik olarak güçlendirilmiş zayıf ağrılar.
 • Kulak ödeminin görünümü, kızarıklık ve cildin sıkılığının yanı sıra belirgin bir parlaklık.
 • Hastalığın odağının ortaya çıktığı yerde sıcaklıkta artış.
 • Kulak kepçesinde kompensasyon oluşumu.
 • Etkilenen bölgeye dokunduğunda özellikle telaffuz edilen şiddetli ağrı.
 • Aurikülün hocky şişmesi.
 • Kulak bölgesinde kızarıklık görünümü, daha sonra siyanoza dönüşebilir.
 • Hastada yüksek ateş, 38-39 dereceye kadar.
 • Açıkça görülebilen aurikülün kuvvetli deformasyonu.
 • Palpasyonla kolayca tespit edilen cilt tabakasının altında irin varlığı.

Hastalığın nedenleri

Perikondrit çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir:

 • Kulağın sakatlanması.
 • Tüberküloz veya influenzaya bağlı komplikasyonlar.
 • Azalmış bağışıklık.
 • Kaynatma işleminden kaynaklanan komplikasyonlar.
 • Böcek ısırığı, özellikle bu genellikle bir çocuğun kulak kıvrılmasını kışkırtır.
 • Orta kulak iltihabının gelişimi.

Perikondritin farklı formlarının fotoğrafları

tedavi

Perikondrit gelişimi başladığında, uygun tedaviyi reçete edecek bir doktora başvurmalısınız.

Hastalığın derecesine, ortaya çıkmasının nedenlerine ve hastanın bireysel özelliklerine bağlı olarak, ilaç veya cerrahi olabilir.

Ayrıca halk ilaçları kullanmak da mümkündür, ancak bunlar etkisizdir ve sadece acı verici hisleri azaltabilir, aynı zamanda hastalığı iyileştiremez.

ilaç

Cerrahın müdahalesi olmadan ilaçlar ile tedavi, perikondrit seröz formunu tedavi etmek için yeterlidir. Anti-inflamatuar ilaçlar ve antibiyotikler reçete edilir.

İlaçların dozajı doğrudan doktor tarafından belirtilmektedir. Ağrıyı azaltmak için anestezi içmeniz tavsiye edilir.

Ayrıca, aurikula tedavisi, merhem, borik asit veya iyot tentürü ile reçete edilebilir. Enflamasyonu azaltın ve% 8'lik alüminyum asetattan sıkıştırın.

fizyoterapi

Hastalığın seröz formu çok etkilidir ve fizyoterapinin kullanımıdır. Hastaya lazer tedavisi, UV ışınlaması veya X-ışını tedavisi verilebilir. UHF veya mikrodalga da mümkündür.

Pürülan bir formda, fizyoterapi etkili değildir.

Cerrahi müdahale

İlaçlar ile tedavi, özellikle hastalığın son aşamasında, pürülan perikondrit tamamen kurtulmak için izin vermez. Cerrahın müdahalesi gerekli olacaktır.

Doktor, püyün dışarı pompalandığı özel bir kesim yapar. Ayrıca operasyon ölü dokuyu da ortadan kaldırır. Daha sonra, pürülan akıntının devam ettiği birkaç gün boyunca, etkilenen bölge antiseptik ve antibiyotiklerle yıkanır.

Deşarj sona erdiğinde, kulağa sıkı bir bandaj uygulanır. Yakında hasta iyileşir.

komplikasyonlar

Aurikül iltihabı durumunda, tedavi ile geciktirmeyin ve ağrı ve şişliğin kaybolacağını umuyoruz.

Tıbbi yardım almak acildir, aksi halde perikondrit rahatsızlık verici sonuçlara yol açacak ciddi komplikasyonlar verebilir. Bu hastalığın komplikasyonları şunlardır:

 • Kulak kepçesinin kıkırdak yapısının bozulması.
 • Bazı kulak dokularının nekrozu ve vücut tarafından reddedilmesi.
 • Kulağın deformasyonu ve çekici olmayan bir görünüm.

Kulak acıyorsa ne yapmalı, videomuzda bakın:

Önleyici tedbirler

Perikondrit oldukça hoş olmayan ve ağrılı bir hastalıktır. Tedavisini ele almaktan ziyade ortaya çıkmasını önlemek çok daha kolaydır.

Aurikülün perikondrit riskini azaltmak için aşağıdaki tavsiyelere uyulmalıdır:

 • Kulağa zarar vermekten kaçının ve onu incitmemeye çalışın.
 • Kulak kanalını düzenli olarak temizleyin, kükürt tapalarını ve kiri temizleyin.
 • Kulak travması tedavi edildiğinde antiseptiklerle tedavi edin.
 • Fırtınalar ortaya çıktığında, bunları sıkmayın, ancak özel aletler ile tedavi edin.

Bu tavsiyelerin yanı sıra, kişinin kendi sağlığına dikkat etmesi ve bağışıklığı güçlendirmesi gerekir. Bağışıklıkta azalma ile perikondrite yakalanma olasılığı büyük ölçüde artmaktadır.

Kulağın şişmesi ve kızarması olduğunda, kendi kendine tedaviye girmemeli ve hemen kulak burun boğazına gitmelidir.

Hastalığın ortaya çıkmasının nedenlerini ortadan kaldırmadan ve ilaçların yanlış uygulanmasıyla hastalığın iyileştirilmesine yönelik bağımsız girişimler ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda harici otitleri birlikte tedavi ediyoruz.

Dış kulaktaki otitis dış kulakta iltihapla birlikte görülen bir hastalıktır.

Tıbbi istatistiklere bakıldığında, sıcak bir iklimde yaşayanlarda dış otitisin daha yaygın olduğu ortaya çıkmaktadır. Hastalığın, vakaların sadece% 3-5'inde kronik bir formdan geçtiği de bilinmektedir. Çocuklar 7 ila 12 yaşlarında kulak iltihabı geçirir.

Bir otolaryngologist ile bir resepsiyonda bir çocuk

Dış kulak iltihabı da "dalgıçlar ve yüzücüler hastalığı" olarak adlandırılır, çünkü sıvı bu insanların kulak kanallarına girer.

Tıpta iki tür hastalık düşünülür:

 • sınırlı tip - (saç folikülünün iltihabı - fraktür);
 • Yaygın doğa tipi - (hastalık kulak kanalının iltihaplı alanı olduğunda).

Otitis eksterna'nın başlıca nedeni enfeksiyondur. Bu davadaki suçlu, işitsel pasajın alanında bir firarişen oluşmasına bağlı olarak, "stafilokok" bakterisidir. Hastalığın gelişmesinin bir sonraki nedeni mantar "candida" dir.

Bakteriler ve enfeksiyonlar sıyrıklar ve yaralardan geçer. Bu çevre üreme ve yaşam için idealdir. Ayrıca, bakteriler, bu durumda koruyucu işlevlerini yitiren nemli kulak kanalından "kendi yollarını" yapabilirler.

Orta kulak iltihabının gelişmesinin nedenleri, çoğu kendileri ortadan kaldırmaya çalışan kükürt tıkacının varlığını içerir. Böyle bir döküntü eylemi, otitis formunda komplikasyonlara yol açar.

Hastalığın ikincil nedenleri şunlar olabilir:

 1. Orta kulağın otiti kronik bir doğadadır;
 2. Vücudun koruyucu fonksiyonlarında bir azalma eşlik eden hastalıklar;
 3. Kulaktaki geçit çok dardır.

Dış kulak iltihabı belirtileri genellikle kabul edilir:

 • kulakta yanma ve kaşıntı;
 • giderek artan ağrı;
 • kısmi işitme kaybı;
 • kulak kepçesine dokunduğunda, keskin dayanılmaz bir ağrı vardır;
 • Kulakta lenf düğümleri şişer;
 • pürülan sıvının tahsisi.

Kulaktan boşaltım

Harici kulağın sınırlı inflamasyonu ile semptomatiktir:

 1. Dokunulduğunda ve basıldığında, kulaktaki ağrı artar;
 2. şişme;
 3. çiğneme ile artan ağrı;
 4. kızarıklık.

Diffüz dış kulak iltihabı eşlik eder:

 1. kulağın içine geçmesi;
 2. etkilenen bölgede kaşıntı ve kızarıklık;
 3. kulakta tıkanıklık;
 4. güçlü ağrılı duyular yok.

Enflamatuar süreç timpanik membrana geçtiyse, kişi berrak akıntı ve işitme kaybından şikayetçidir.

Dış kulaktaki orta kulak iltihabının tedavisinde kullanılan ilaçlar

Otitisin evde tedavisi danıştıktan sonra doktor. Bağımsız ve yanlış seçim ilaçlar durumu kötüleştirebilir.

Çoğu zaman, hastalık steroid bileşenleri veya antibiyotik içeriği ile anti-inflamatuar ilaçlar reçete edilir. Bu tür ilaçlar merhem, jel ve damla şeklinde üretilir. Amaç iltihap ve gelişimine bağlıdır.

Yani, evde otit tedavisi kulak damlası yardımıyla gerçekleştirilir. En yaygın kullanılanlar:

 • glukokortikoidler içeren damlalar ("Garazon", "Polidexa", "Anuaran");
 • antibakteriyel etkiye sahip ilaçlar ("Normaks", "Tsipromed");
 • anti-enflamatuar nonsteroidal bileşenler (Otipax, Otinum) içeren monopreparasyonlar.

"Normaks". Orta kulak iltihabını tedavi etmek için çoğu doktor bu ilacı kullanmanızı tavsiye etmektedir. İlaç antibakteriyel özelliklere sahiptir. "Normaks" dış kulak iltihabı, yanı sıra kronik formda hastalıkların tedavisi için tasarlanmıştır.

"otipaks". İlaç anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir. İlaç en az yan etkilere sahiptir, bu nedenle doktorlar evde çocuklarda ve aynı zamanda Otypax kullanan hamile kadınlarda otipax ile tedaviye başlamayı önermektedir.

"Anuaran". İlaç yetişkinler ve çocuklar için izin verilir. Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Hastalık aktif olarak topikal ilaçlar kullanıyorsa. Onların arasında "dimexide". Orta kulak iltihabında Dimexide de genellikle doktorlar tarafından tavsiye edilir. İlaç anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir. "Dimexid", dokunun içine nüfuz edebilir ve bakterileri yok edebilir.

Dış kulak iltihabı durumunda, ilaç su ile seyreltilir (talimatlara göre). Turunda (ya da pamuk yünü) hazırlanan çözeltiye batırılır ve 30-40 dakika boyunca işitsel meatusa sokulur. "Dimexide" özelliğini saf formunda kullanmayın, çünkü yanık alabilirsiniz.

Şiddetli ağrı ile birlikte otitisde "Naproksen", "Aspirin", "Asetaminofen", "Nurofen" kullanırlar.

Antibiyotiklerle tedavi

Yetişkinlerde otitis antibiyotiklerin tedavisi, hastalığın şiddetli bir formu ile gerçekleştirilir. Diğer durumlarda, ilaçlarla daha yumuşak bir etki bırakabilirsiniz.

Antibiyotikler mikropların hayati aktivitesini inhibe eder, enflamatuar süreci ortadan kaldırır ve analjezik bir etki uygular.

İlacı kendiniz seçmek tavsiye edilmez, çünkü bu tür ilaçların birçok yan etkisi ve kontrendikasyonları vardır.

Peki, dış kulaktaki orta kulak iltihabını tedavi etmek için hangi preparatlar kullanılır?

 1. "nistatin". İlaç tablet şeklinde mevcuttur. 1 yıldan bebek almaya izin verildi. "Nystatin", Candida mantarlarının çoğalmasını bastırır.
 2. "ampisilin". Yutulması için tasarlanmıştır.
 3. "Azitrometsin". Antibakteriyel ve analjezik etkiye sahiptir. Tablet şeklinde üretilmiştir.

Tedavide, kulak damlaları da bir antibiyotik ile dış otitis için kullanılır. Bu "Kandibiyotik" (hastalığa karşı mücadelede en etkili ilaçlardan biri). İlaç mantar ve mikropları ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. 6 yaşından küçük çocuklar için kullanılmasına izin verilmez.

Çocuklarda otitisde kanıtlanmış "Clacid". Süspansiyon şeklinde üretilmiştir. En az zehirli ilaç olarak kabul edilir.

Hastalığın kronik formları durumunda, Sparflo ve Avelox kullanılır. Antifungal ilaçların paralel alımı ile atanırlar. Tedavi ve dozun seyri, katılan hekim tarafından belirlenir.

Antibiyotik "Ciprofloxacin" bazlı ilaç hem aktif mikroplar üzerinde hem de inaktif olarak zararlı bir etkiye sahiptir. Tablet şeklinde üretilmiştir.

Kulak kepçesinin ve dış kulak yolunun iltihaplı hastalıkları

Kulak kepçesi ve dış kulak kanalı (perikondritis conchae et meati externi auris) perikondriti

Perikondriyumun perikondriyumu - perikondriyumun deriye yayılmasıyla akut iltihaplanması ve dış kulak yolunun membranöz kısmı. Hastalık seröz iltihaplanma ile başlar, sürecin daha da geliştirilmesi pürülan iltihaplanmaya yol açar. Özellikle virülan mikrobiyal flora olan geniş kapsamlı vakalarda, inflamatuar süreç kıkırdağa yayılabilir, süpüratif erime ve sekestrasyon meydana gelir.

etiyoloji. Polimikrobiyal ilişki, ancak daha çok Pseudomonas aeruginosa'dır. Katkıda bulunan faktörler (bkz., Vb) enfeksiyonu tanıtımıyla, böcek sokması acı çizilmeye zaman yanık veya aşınma, bir cilt hastalığı komplikasyonu cerrahi müdahale kulak kepçesi veya kulak arkasında otgematomy oluşturmak üzere travma kulak kepçesi içerebilir.

Klinik resim. Hastalık, kulak kepçesinde yanık ve hızla büyüyen ağrının ortaya çıkmasıyla başlar ve belirgin bir yoğunluğa ulaşır. Adacık, daha sonra yaygın cilt hiperemi, ödem ve kulakçık infiltrasyonu vardır (Şekil 1).

Şek. 1. Kulak kepçesinin perikondrizi

hastanın genel durumu (bazen, bağlı ciddi atımlı ağrı 38-39 ° C, halsizlik, yorgunluk, uykusuzluk vücut sıcaklığındaki artış, iştah kaybı, titreme) önemli ölçüde zarar görür.

tanı anamnez verileri, nesnel bir resim ve ağrı sendromunun varlığına dayanarak kurar. Ayırıcı erizipel ve hemanjmandan oluşur.

tedavi: geniş spektrumlu antibiyotikler, makrolidler (klaritromisin, roksi-tromisin, josamisin), sülfonamidler. Aynı zamanda, fizyoterapötik prosedürler reçete edilir (UV ışınlaması, mikrodalga tedavisi, lazer tedavisi).

Ampiyem oluştuğunda, nekrotik dokuları çıkarmak için açılarak, irin çıkarılarak, kavitenin antibiyotik solüsyonlarıyla günde 3-4 kez yıkanması, kıkırdak yüzeyinin kürlenmesiyle yapılır. Apsenin boşluğu lastik şeritlerle boşaltılır.

Erizipeller (erysipelas conchae auris)

Erysipelas Earwax (erysipelas conchae auris) - Cildin seröz eksüdatif iltihabı, belirgin zehirlenme ve bulaşıcılık ile karakterize akut bulaşıcı bir hastalıktır.

etiyoloji. Erizipellerin etken maddesi, bölgede büyüyen başka bir serolojik tipte beta hemolitik A grubu streptokok veya streptokoklardır. Patojenin kaynağı, çeşitli streptokok enfeksiyonları (anjina, kızıl ötesi, streptoderma, erizipel, vb.) Olan hastalardır. Enfeksiyon, hasarlı deri ve mukoza zarlarından temas yoluyla meydana gelebilir.

Patolojik anatomi inflamatuar reaksiyonun formları ile belirlenir: eritematöz, eritematöz-büllöz, büllöz-hemorajik vb. (Şekil 2).

Şek. 2. Aurikula ve yüzdeki erizipeller

Erizipellerin aşağıdaki formları prevalansı ile ayırt edilir: lokalize, ortak (göçebe, sürünen, göç eden), metastatik Birbirinden farklı lezyonlardan izole edilen gelişim ile.

Klinik resim. Zehirlenme derecesi (kursun şiddeti) ile hastalığın akciğeri (derece I), orta (II) ve şiddetli (III) formları izole edilir. Ayrıca var tekrarlayan Form, uzun süre, birkaç ay ve yıllar boyunca, tekrar eden iltihaplardan kaynaklanan bir karakterizedir.

Kuluçka dönemi - birkaç saat ila 3-5 gün arasında.

alametler: genel halsizlik, hafif baş ağrısı, yüz lokalizasyonu ile daha belirgin, bölgesel lenf bezleri bölgesinde az bir ağrı, enfeksiyon merkezinde parestezi, yanma ve büyüyen ağrıya dönüşüyor.

İlk dönem ve şişlik kliniği: Vücut ısısını 39-40 ° C'ye, muazzam üşüme, artan başağrısı ve genel halsizlik, bulantı, kusma. Yerel olarak: patlama hissi, yanma; bölgesel lenf düğümlerinin morbiditesi ve lenfatik damarların seyri boyunca. Eritematöz formu olan ciltte, ilk birkaç saat içinde, karakteristik eritem eritemine dönüşen küçük bir pembemsi nokta ortaya çıkar. açıkça sınırlandırılmış hiperemi alanı; cilt, palpasyonda infiltre, edemik, gergin, orta derecede ağrılıdır. Büllöz-hemorajik değişiklikler yerlerinde son derece şiddetli klinik seyrinde, cildin nekrozu ve alttaki dokuların flegmonu gelişir (flegmonöz-nekrotik form).

Iyileşme dönemi eritematöz formu ile genellikle hastalığın 8-15. gününde başlar: genel durumun iyileştirilmesi, vücut ısısının düşmesi ve normalleşmesi, zehirlenme belirtilerinin ortadan kalkması; Yerel tezahürler tersine bir gelişmeye maruz kalmaktadır. Cilt, cildin hiperemik bölgelerinin kenarlarının soluk, silindir benzeri yükselmelerine neden olur, epidermisin düzensiz bir şekilde ölçeklenmesi oluşur.

Tekrarlayan bir erizipel ile, iyileşme periyodu sırasında, ifade edilen artık etkiler hemen hemen her zaman infiltrasyon, ödem, deri pigmentasyonu ve lenfostaz şeklinde kalır.

tanı Karakteristik bir klinik tablo temelinde kurulmuştur. Solda bir kayma ile birlikte kan - nötrofilik lökositozda lökositlerin toksik granülerliği artmıştır.

tedavi. Hastanede yatma ve hastaların izolasyonu. Antibiyotik tedavisi kursu penisilin serileri Kürtaj kliniğinde bile en az 7-10 gün.

Genel tedavi. Ciddi durumlarda - detoksifikasyon terapisi, intravenöz poliiyonik çözeltiler (Trisol, kvartasol) ve polivinil türevleri (gemodez, polidez, neogemodez ve diğ.).

Hemorajik formu ile - askorutin, askorbik asit, genç insanlar - kalsiyum glukonat. Uzun süreli forma sahip deri onarımı - askorbik ve nikotinik asit, vitamin A, B grubu, mikro elementli multivitamin karışımları. Nonspesifik immün sistemi uyarıcı ilaçların - pentoksil, maya nükleik asit, methyluracil, pirojen, prodigiozan, büyük kırlangıçgillerin preparatları.

Yerel tedavi Sadece büllöz-hemorajik formu ve komplikasyonları (apse, nekroz) gösterilir. yavaşça kenarlarında ve Rivanol% 0.1 çözeltisi,% 0.02 sulu solüsyon furatsilina ile sızan bandaj sonra kazıma sağlam kabarcıkların mevcudiyetinde akut fazında. Sıkı bandaj kabul edilemez. Pansumanların kullanımı 5 günü geçmemelidir. Daha sonra, zemin ve erozyonlar topikal kullanım kalan kabarcıklar doku rejenerasyonu (merhem ve jel solcoseryl, Vinylinum, peloidin, ekteritsid, methyluracyl merhem vs.) teşvik biostimulating etkiye sahip demektir zaman.

Akut iltihaplanma sürecinin arta kalan fenomeni ortadan kaldırmasından sonra, esas olarak yüzdeki eski eritem ve kulakçık bölgesinde infiltrasyon, beş veya daha fazla işleme parafin tedavisi uygulanır.

önleme. enfeksiyon (septik kulak hastalığı, sinüzit, kronik bademcik iltihabı, ağız piyojenik hastalıklar), kişisel hijyen, önleme ve zamanında dezenfekte tedavi mikrotravmaların kırıklar, deri püstüler hastalıklar, yüz ve kulakların aşırı soğutma önlenmesi tedavinin odaklarının İyileştirilmesi, hastalıklı erizipel temastan kaçınarak.

Kulak kepçesi ve dış kulak kanalı egzemi

Egzama, eritematöz vezikülitis kaşıntı döküntüleri ile karakterize kronik inflamatuar bir deri hastalığıdır.

etiyoloji. Ortak ve yerel sebepleri tahsis et. Genel, nörojenik ve psikojenik faktörler, alerjiler, iç organların hastalıkları ve endokrin sistemi içerir. Lokal nedenler arasında tahriş edici maddelerle temas, deride yara izi oluşması, iş elbiseleri giyilirken giyilmesi, kulaktan pürülan içeriğin dışarı akışı, vb.

Klinik resim. Hastalık keskin bir şekilde ortaya çıkar, ardından nüks etme eğilimi olan kronik bir seyir izler. Aşağıdaki ekzema formlarını ayırt edin: doğru, profesyonel, mikrobik ve seboreik.

Gerçek egzama Akut faz içinde küçük damlacıklar seröz dışkıları ( "çiğ" semptom) ile erozyon etmektedir, çok sayıda meydana hızla ortaya hafif ödemli deri mikrovezikülleri de eritemli döküntü ile karakterize edilir. eritem, veziküller, erozyon, kabuk ve terazi - deri lezyonunun yüzeyi patomorfolojik tüm unsurları polimorfizm karakteristik egzama lezyonları için.

Mikrobiyal egzama kulaktan pürülan akıntının neden olduğu irritasyon ve ikincil ekzematizmin yüzeysel piyoderma sonucu gelişir.

komplikasyonlar. Stazokokok ekzema odakları enfeksiyonu lokal veya yaygın furunküloza, işitme kanalının darlığına veya atrezisine yol açabilir.

tedavi. Genel tedavi, yatıştırıcıların, intravenöz% 10'luk kalsiyum klorür çözeltisinin,% 30'unun sodyum tiyosülfatın, vs. atanmasını içerir. Vitaminler: askorbik asit, vitamin grubu preparatları P (rutin, askorutin, kvetitin vb.), Aevit, nikotinik asit, B vitaminleri Bazı durumlarda, antialerjik ilaçların kompleks genel tedavide iyi bir etkisi vardır.

Lokal tedavi. Akut bir periyotta eksternal işitsel kanalın egzaması, eksüdasyonu azaltmak, ikincil enfeksiyonu önlemek ve epidermal tıkaçlar oluşturmak için 1: 1,000,% 1 rezorsinol ve diğerleri furakilin solüsyonu ile yıkanır. Ardından, temizlenmiş işitme kanalını kuruttuktan sonra, cilt,% 2'lik bir gümüş nitrat çözeltisi ile tedavi edilmez ve ardından 24 saat boyunca kuru kulak tenteleri ile gevşek bir şekilde tıkanır. Prosedür 2-3 gün tekrarlanır, daha sonra merhem ve macunlar kortikosteroid preparatları ile uygulanır.

bol varlığında, akut dönemde egzama kulak kepçesi emmek ve soğuk gösterir ödem genellikle değiştirilebilir losyonlar ya da ıslak-kurutma sosları bağlayıcı çözüm belirgin zaman (resorsinol ve diğerleri% 1 çözeltisi.); subakut aşamasında, biraz daha baskın Nem ve peeling ile - Naftalan veya ihtiolovaya (2-5%) macunlar ve merhemler ve kortikosteroidler ile kremler.

görünüm Hastalığın nedenini ortadan kaldırmaya yönelik önlemlerin etkinliği ile belirlenir.

önleme egzamaya neden olan risk faktörlerini ortadan kaldırmak, dermatit, piyoderma, kulağın kronik pürülan hastalıklarının zamanında ve rasyonel tedavisini sağlamaktır.

Dış işitme kanalının furunculus (furunculus - boil)

Furuncle - saç folikülü ve çevresindeki bağ dokusunun akut pürülan-nekrotik inflamasyonu.

etiyoloji. Fronkül piyojenik stafilokok veya sülfürik saç kökü ya da ter bezi ile enfeksiyon üzerine dış meatusun zar-kıkırdaklı bölümüne oluşur. Katkıda bulunan faktörler, kaşıntılı dermatozlar, vitamin eksikliği ile kaşıma dış kulak yolu buşon gelen orta kulak, deri hasarı ve kaba saflaştırma süpürasyonu olan, genel bağışıklık, diyabet, kronik yorgunluk ifade, tüberküloz, alerji ve diğer düşük.

Klinik resim. Fırtınanın kapalı bir alanda, yüksek bir ağrı hassasiyeti ile ortaya çıkması nedeniyle, klinik tablo çok önemlidir. Kulaktaki ağrı hızla büyür ve başın ilgili yarısına ışınlama eşlik eder ve çiğneme hareketleri ile keskin bir şekilde artar. Geceleri, acı çekilmez hale gelir. Harici işitme kanalını tıkadığında, inflamatuar bir infiltrat hastanın kulağındaki doku sesinin lateralizasyonuyla birlikte iletken işitme kaybına neden olur. Tragusa bastırarak ve aurikülü yudumlarken, bir kaynama varlığını gösteren keskin bir ağrı vardır.

tanı. Dış kulakçık girişinin girişinde otoskopi yapıldığında, boyutu sınırlı olan, birkaç saat boyunca artmakta olan ve dış kulak yolunun kısmen üst üste binen kırmızımsı bir şişkinlik görülmektedir. Şişliğin üst kısmında, bir irin birikmesinin bulunduğu sarımsı bir başlık oluşur. Tanı, tanımlanmış klinik belirtiler temelinde yapılır.

Ayırıcı tanı davranış: a) şiddetli ağrı değil, çoğunlukla kaşıntı ile karakterize egzama, ile; b) dış kulak yolunun ötesinde, kulak kepçesine ve sığır sürüsüne yayılarak karakterize edilen akut yaygın dış kulak iltihabı; c) oksipital bölgenin lenfadeniti mastoidit ile.

tedavi. Tedavinin doğası, patolojik sürecin gelişim aşaması ile belirlenir. % 70 alkol çözeltisi ya da neden olduğu deri ile dış kulak yolu turundy kullanılan uygulama, ilk aşamada iyot ya da% 5 gümüş nitrat çözeltisi tentürü ile muamele edilmiştir. Eşzamanlı olarak, analjezik ve mikrodalga reçete. Spontan diseksiyon abse kesi apse oluşumu sırasında mümkündür. Apse açıldıktan sonra, boşluğu antiseptik solüsyonlarla yıkanır. İnatçı vakalarda, UFO kan, immunoprotector, vitaminler, antihistaminikler, stafilokok karşıtı aşı veya toksoid reçete antibiyotikler parenteral uygulaması ile davranış kursları otomatik hemotherapy.

Dış işitme kanalının dökülen iltihabı (otitis eksterna diffusa)

Dış işitme kanalının dökülen iltihabı (otitis eksterna diffusa) inflamatuar sürecin tüm dış işitme kanalı ve timpanik membranın derisine yayılması ile karakterize edilir.

etiyoloji. Çoğu zaman, hastalık, cildin etkilenmiş egzamasının veya dış işitme kanalının furunkülozu enfeksiyonunun bir sonucu olarak, pürülan akıntı ile deri teması sonucu kronik pürülan orta kulak iltihabının bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Hastalık genellikle dış işitme kanalının ve enfeksiyonun cildine zarar verir. Hastalık dış kulak yolunda yabancı bir cisim varsa veya agresif maddeler girdiğinde de oluşabilir.

Klinik resim. Hastalığın başlangıcında hasta dış ses kanalında güçlü bir kaşıntı hisseder, patlama ve sıcaklık hissi. Daha sonra, başın karşılık gelen yarısına ışınlanan, çiğneme hareketleriyle yoğunlaşan büyüyen bir ağrı vardır. Endoskopik olarak diffüz hiperemi ve cildin şişmesi belirlendi. Daha sonra cilt erozyon, seröz efüzyon ve pürülan akıntı olarak görülür. Bölgesel lenf düğümleri büyüklükte büyür, ağrılıdır ve zamansız bir şekilde apse edilme tedavisi görülebilir.

Şişlik dönemi 2-3 hafta sürer, bundan sonra hastalık kendiliğinden veya tedavinin sonucu olarak gelişmeyi destekler.

tanı yukarıda tarif edilen klinik ve otoskopik resim temelinde kurulmuştur.

farklılaştırmak Akut ekzema, fıtık, erizipel, akut pürülan otitis media ile hastalık. Bu hastalıkların her birinin, yukarıda tarif edilen veya takip eden bölümlerde tarif edilen kendi özellikleri vardır.

tedavi. Terapötik önlemlerin ana hedefi, sık görülen stenozu ve dış işitme kanalının yok olmasını önlemektir. İlk aşamada, lokal olarak, günde 2-3 kez% 1-2 sarı mercury merhemi ile turunlar kullanılır. Pürülan akıntı meydana geldiğinde, dış kulakçık, antiseptik solüsyonlarla yıkanır, ardından bir borik asit çözeltisi,% 2'lik bir lyapis çözeltisi veya turunde antibiyotik ilave edilir. Eşzamanlı olarak, genel işitsel kanalın firari için önerilen önlemlerin yanı sıra genel antibiyotik ve vitamin terapisi yaparlar.

Harici işitsel kanalın fungal enfeksiyonu (otomikoz - otomikoz)

Harici işitsel kanalın fungal enfeksiyonu (otomikoz - Otomikoz) - parazite neden olan mantarların neden olduğu iltihaplanma, cildin kalınlığında bitki örtüsü.

etiyoloji. Çoğu durumda otomikoza küf mantarları neden olur. faktörleri katkı: kirliliği, nem, enflamatuar hastalıklar, kronik süpüratif otitis media, aşınma ve diğerleri, önceki yabancı cisimlerin, örneğin endaural işitme cihazları ya da ekler, dar dış kulak ve ekzostoz kulak kanalında kalır.

Klinik resim. Hastalık yavaş yavaş başlıyor. İlk olarak, kaşınmayı kışkırtan hafif bir kaşıntı var. Kulak tıkanıklığı ve iletken işitme kaybı, ağrılı bir kulakta otoponi gibi vital aktivitesinin ürünleri ile birlikte, eksternal işitsel kanalın tıkanması ve tıkanması.

Dış işitme kanalının endoskopisi ile, tüm dönem boyunca rengi, görünüşleri ile belirlenen mantar miselyum kütleleri bulunur. Candidaemia ile süreç genellikle dış kulak yolunun ötesine geçer ve kulaklığa yayılır.

tanı. Tanı klinik tablo ve otoskopi, mikroskopi ve patolojik deşarjın ekim verileri temelinde konur.

tedavi otomikozda - hastalık her zaman başarılı olmaz, uzun bir süreçtir, çünkü hastalık nüksetmeye eğilimlidir. Dış kitle kanalını mantar kitlelerinden iyice temizleyin. Bu kütlelerin kalıntıları,% 3'lük bir hidrojen peroksit ılık çözeltisiyle yıkayarak çıkarılır. Daha sonra kulak kanalı kurutulur ve bitkisel flora uygun bir merhem kullanılır. Bununla birlikte, her zaman uygulanmamış merhem, bu nedenle tür duyu ve anti kortikosteroid gibi özel mantar karşıtı maddenin yanı sıra ihtiva eden amikazol, klotrimazol, mikozolon fungisid preparatlar değiştirilmesi için gerekli olan, etkilidir. Yüksek etkili geniş spektrumlu ilaçlar: nitrofungin, undesinil, tsinkundan.

Genel tedaviye, tekrarlayan otomikozis formlarına başvuruldu. 7 hafta boyunca bir mola ile niztatin, niztatin iki haftalık kurslar içinde tekrar atayın. Genel duyarsızlaştırma terapisi (dimedrol, pipolfen, kestin, telphast, erius, vb.) Da kullanılır.

görünüm zamanında ve yeterli kapsamlı tedavi ile uygundur.

önleme. Genel ve yerel hijyen önlemleri, lokal ve genel enfeksiyon odaklarının ortadan kaldırılması, dış işitme kanalının cildinin mikro travmalarının önlenmesi ve kaşınması.

Dış kulağa hasar

Bu yaralanmalar arasında çürükler, dekolmanlar (kısmi, tam), yaralar, yanıklar (termal, kimyasal), donma bulunur. Bu yaralanmaların her biri ya organ kaybına ya da kısmi işitsel işlev kaybıyla belirgin şekil bozukluğuna yol açabilir.

Kulak kepçesi kontüzyon Yumuşak dokularına zarar verir. Çoğu zaman bu, kıkırdağın ve deri altı veya hemodiyal kanamanın bir bütünlüğünün ihlali ile birlikte olmayan bir evcil veya spor yaralanması ile ortaya çıkar. Bu travma, bir kural olarak, cildin sürtünme durumları dışında, özel bir tedavi gerektirmez. % 5 iyot tentür ile muamele edilmeli ve birkaç saat boyunca kuru olmayan bir dehidrate edici bandaj (bir pamuk rulosunun altında bir astar ile) uygulanmalıdır.

Tüm yaralanma doğasını tanımlamak için ezilme kırıkları veya kıkırdak görülen karakteristik özelliklerini kapsayan mekanik bir hasar (kıkırdak dokunun, deri altı kanama kulak kepçesi (otgematoma) ve diğ fragmanlarının anormal hareketlilik.).

Othematoma (othaematoma) - Bu, kasılmasından veya kendiliğinden kaynaklanan aurikülün anterior yüzeyinde sınırlı bir kan birikmesidir (Şekil 3).

Şek. 3. Otematoma (solda); doğru kesim çizgileri

Spontan otgematomy koagülasyon bozukluklarını kapsayan bazı bulaşıcı hastalıklar, hem de buna bağlı soğuk etkisi altında kıkırdak dejeneratif değişikliklere, lösemi, hemofili, vitamin eksikliği de kulak kepçesinde hafif basınç kaynaklanabilir.

Travmatik genesisin hematomileri en çok inme veya kulak kepçesinde ya da fraktürlerinde (sporda) keskin bir baskı ile ortaya çıkar.

Patomorfolojik ve klinik tablo. Hematom, genellikle aurikulağın dış (ön) yüzeyinin üst kısmında lokalize olur. Dıştan normal deri ile kaplanmış, kırmızımsı-mavi bir renk dalgalı bir şişme olduğunu. Öznel olarak hiçbir şey kendini göstermez, palpasyon ağrısızdır.

3-5 hafta içinde tedavinin yokluğunda büyük hematomlar yoğun bir skar dokusu halinde düzenlenir, bunun sonucu olarak aurikül kabartmasını kaybeder ve biçimsiz bir "kek" şeklini alır. Hematomun bir özelliği, sıklıkla nüks etmesidir.

tedavi. Küçük hematomlar, bir basınç bandajı uygularken bağımsız olarak çözülebilirken, hematomın üstündeki ve etrafındaki deri iyot tentürüyle yağlanır. Büyük hematomlar diseksiyonla çıkarılmalıdır. İçeriğin çıkarılmasından sonra, boşluk steril hale getirilir ve steril turlarla ovulur, patolojik içerikler çıkarılır ve çözelti antiseptik bir çözelti ile yıkanır. Bundan sonra, dikişler kesinin kenarları boyunca yerleştirilir, yaranın bir bölümünü lastik şeritlerle drenaj için hasat edilmeden bırakır ya da yara hiç dikilmez. Bundan sonra, lastik mezunu ile birlikte her gün değiştirilen bir basınç bandajı uygulayın. Hematomu çıkarmak için, aurikülün arka yüzeyinde bir kesim de kullanılır, burada 5x5 mm'lik bir pencere açılır, hematom boşaltılır, oyuk boşaltılır ve bir basınç bandajı uygulanır. Her durumda, yerel tedavi, antibiyotikler ve sülfonamidlerle genel tedavi ile tamamlanmaktadır.

görünüm ihmal edilmiş vakalarda kozmetik açıdan tatmin edici değildir.

Kulak kepçesinin kısmen veya tamamen ayrılması aurikülün şiddetli scalping yaraları ile gözlenir. Kabuk söküldüğünde, travmatik bir istasyona veya özel bir cerrahi hastaneye ulaştırılan, yaralı ile birlikte soğukta (tercihen en az +3 ° C) yumuşak, tercihen steril bir doku içinde depolanır. Aurikülün altta yatan doku ile bağlantısı tutulursa, kabuk uygun yere uygulanır ve bandaj bir basınç bandajı ile sarılır. Sıkı bandaj yardımı ile özel bakım sağlanmadan önce hemostaz gerçekleştirilir.

Dış işitme kanalında hasar

Künt veya keskin bir nesne, mermi ve şarapnel yaraları ile darbelerden kaynaklanırlar. Yaralanma miktarı, dış işitme kanalının dermal-membranöz kısmı ile sınırlandırılabilir veya kemik bölümünün kemik duvarlarının kırılmasıyla kemik parçasını ele geçirebilir.

Bir kural olarak, dış kulak yolunun kemik duvarlarının kırıklarına, duvarlarının bir veya daha fazlasını çevreleyen çevreleyen anatomik oluşumların daha geniş lezyonları eşlik eder. Çeneye düştüğünde ya da üzerinde güçlü bir etki meydana geldiğinde, alt çene başının insizyonunun retroaürik bölgeye inmesi ile dış kulak yolunun kemik parçasının ön duvarının kırılması söz konusudur.

Klinik resim. Harici işitsel kanalın yaralarına kanama ve lümende kan pıhtısı oluşumu eşlik eder ve bu da neredeyse tamamen işitme kaybına neden olur. Pıhtı kaldırıldığında, işitme tamamen dış kulak kanalı hasarına timpanik membranın bir rüptürü eşlik etmiyorsa tamamen restore edilir.

Mağdurlar, kulağın acı ve tıkanıklığından şikayet ediyorlar. Dış işitme kanalında otoskopi yapıldığında kan pıhtıları belirlenir ve çıkarılmasıyla travmatize cilt bölgeleri belirlenir. Bazı durumlarda tetikleme probu ile algılama, kemik duvarı veya bir yaralama mermisinin varlığını dışarıda bırakmayı veya tahrip etmeyi mümkün kılar, ancak, yaralı bölgenin gerçek durumu sadece radyal inceleme ile belirlenebilir.

tanı Dış kulağın travmatik yaralanmaları anamnez, otoskopik resim, yara kanalı ve radyografi sesine dayanır. KBB ödeneği verildikten sonra nörolojik semptomların (baş ağrısı, bulantı, kusma, yönelim bozukluğu, zor iletişim) mevcudiyetinde, nöroloji departmanında yatış, bir KBB uzmanı tarafından eşzamanlı olarak gözlemlenerek gösterilmiştir.

tedavi. Bu tuvalet turundy sonra eklenir dış kulak yolu sığ yaralar sintomitsinovoy emülsiyon ya da hidrokortizon ile karışım halinde, geniş spektrumlu antibiyotik çözeltisi emdirilmiş zaman. Aynı tedavi ve daha derin cilt lezyonları ve membranöz pasaj-kıkırdak dokuya uygun. Pansumanlar günde bir kez üretilir. anatomik bütünlüğü süreksizlikleri cilt zar yapıları dış kulak yolu, 48 saat boyunca linimentom sintomitsina ile tampon dış kulak yolu fikse edilmesi izledi microtools kullanılarak endoskopik geri çalışırken. Kaldırma hiçbir hidrojen peroksit ile ince bir iğne içinden emprenye etme sonrası aşamada dikkatle üretmek turundae sipariş anatomik parçalarının istiflenmiş kayar.

Dış işitme kanalının kemik duvarlarının kırılmalarında, yukarıda tarif edilen önlemler, mandibula 1-2 hafta boyunca eşzamanlı hareketsizleştirme ile gerçekleştirilirken, sadece çiğneme sürecini dışlayan sıvı yiyecekler reçete edilir. Daha sonra, dış işitme kanalının striktürünü veya atrezisini önlemek için yumuşak ve kemikli dokuları konsolide ederken, bir buklet tüpü içine yerleştirilir. Birkaç hafta boyunca hasar görmüş cildin epiderminden sonra skarlaşma süreci devam ettiği için, bu koruyucu, dezenfeksiyon ve tuvalet için periyodik ekstraksiyonla yaklaşık olarak aynı zamanda kulak kanalında saklanır.

görünüm Bununla birlikte, genel olarak, nadiren özelleşmiş bakım veya enfekte lezyonların yanlış tedavisi, daha fazla plastik cerrahi gerektiren işitsel kanalın darlığı veya atrezisi olmak üzere önemli sayıda vakada ortaya çıkmaktadır.

Timpanik zarara zarar

Bu yaralanmalar ayrılır ev, üretim ve savaş zamanı.

etiyoloji. kulak zarına üzerinde doğrudan etkisi herhangi bir nesne kulak kiri onun arıtılması için kulak kanalına sokulur, ya da kulak kepçesi açık el isabet zaman yabancı cisim ortadan kaldırılır ve zaman ev mekanik hasar meydana gelir. Kırık hattı tambur halkasının içinden geçtiğinde Eardrum Petröz kınlabilir.

Üretim yenilgileri kulak zarı ani hava basıncı değişiklikleri barometrik ayrılmıştır (dalgıç kıyafetleri kesonları olarak, basınç odası, teknolojik patlamaların ve böyle devam eder. d.), termal (metalürji sanayii içinde Smithy, çanak çömlek, vs.) ve kimyasal ( bir kulak kepçesi ile kulak kanalı) üzerinde aşındırıcı sıvılarla temas halinde.

Savaş zamanında timpanik zarara zarar bağlı maden ve patlayıcı harekete ateşli silahın (kurşun, şarapnel) ve barometrik veya patlama bölünmesiyle elde edilir. zayıf etkiler, vasküler kopma ile ilgili daha ağır yaralanma altında, rahat bir parçası ve malleusun kolu boyunca damarların enjekte gözlenebilir ile içine kanama ortaya çıkan ve önemli bir barometrik maruz - komple ara zar bağlı orta tabakanın elastikiyeti, çekme kenarı yara Bu kan küçük bir miktarı ile kaplanmış düzensiz (çentikli) kenarları olan bir delik olarak görüntülenmiştir. Benzer bir, ama daha belirgin model üretimi ve patlatma patlayıcı yaralanmaları (Şek. 4) ile görülmektedir.

Şek. 4. Timpanik membranın patlama rüptürü

Timpanik membran rüptürü ciddi klinik sonuçlarla (akut pürülan otitis ve mastoidit, labirentit, sinüs trombozu, vb.) Sekonder enfeksiyon riski oluşturur.

Asit ve kostik alkaliler ile timpanik membranın yanıkları, Bir kural olarak, genellikle, toplam tahribatına yol açan - orta kulak yapılarının yıkımına ve geri dönüşü olmayan bir kapatma işitsel ve vestibüler fonksiyonları ile kulak labirent vestibüler pencere ve tambur boyunca yakıcı madde nüfuzuna.

Timpanik zarın travmatik yaralanmasının klinik resmi. Keskin ağrı, tıkalı kulak, kulakta işitme kaybı ve gürültü. Ezici çoğunlukta küçük yarıklı perforasyonlarda kendiliğinden iyileşme olur. Membran rüptüründen sonra, çeşitli boyutlarda skarlar oluşabilir, bu da sonunda kalsiyum tuzları ile emprenye olur ve beyaz renkte beyazlaşır. Bu durumlarda, işitme fonksiyonu pratikte değişmez. Yaranın kenarlarının ayrışmasıyla birlikte önemli kopmalarda, kulak zarı kalın bir kalsifikasyon (yapışkan otit) veya kalıcı perforasyon oluşumu ile birlikte büyük bir skar vardır. Bu durumlarda değişken derecelerde iletken işitme kaybı belirtileri ortaya çıkar.

Travmatik süreçte işitme ossikülleri, eklemleri ve timpanum kasları yer alabilir. Çoğu zaman bu, bir çekiç-örs veya örs-kıç ekleminin kırılmasının yanı sıra, zımbaların bacaklarının kırılması ve bodrum plakasının bir alt akışının veya kırığının kırılmasına da neden olur.

tedavi. kulak zarı iyileştirici tedbirler hasar basit biçimlerinde en aza indirilmiştir. dış kulak herhangi bir aktif manipülasyon Yasak, herhangi bir damla ve kulak lavajı vpuskanie. kan pıhtılaşması, dış ses kanalının varlığında dikkatli bir şekilde kulak yolu basılı vatnichkom alkol duvarı ile muamele edilmiş kuru steril pamuklu yün, kullanılarak çıkarıldı ve gevşek kuru steril turundy lay edildi. komplikasyonların meydana de pürülan otit gibi (bkz., vb), uygun tedavinin gerçekleştirilir. kulak zarı hasar yapılarının şüphesi uygun bir tedavi stihanija akut olayları iletilir ve timpanik zar zarar ortadan kaldırmaya. Daha sonra, işitsel ve vestibüler fonksiyon durumu için incelenmesi ve ayrıca tedavi doğasını belirlemek etkilenen. ossiküler zincirinin kopma, üzengi bacak kırıklarının veya yürünebilen levha ses iletim sisteminin yenilenmesi için timpanotomi (soğuk bir dönem) gösterilmiştir sublüksasyon.

görünüm işitme fonksiyonuna göre timpanik membrana ve orta kulağın yapılarına olan hasar derecesine bağlıdır. Çoğu durumda, komplikasyonların yokluğunda, prognoz uygundur. İkincil enfeksiyonun eklenmesi veya işitsel kemikçik dizisinin ayrışmasının varlığı prognozu karmaşıklaştırır.

Kulak Burun Boğaz. VI Babiak, M.I. Govorun, Ya.A. Nakatis, A.N. Paschinin

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Hamile bir kadından larenjit almak tehlikeli midir?

Çocuk tarafından intrauterin gelişme aşamasında alınan enfeksiyonlar, engellilik istatistiklerine, anormal gelişim ve çocuk ölümlerine önemli bir katkı sağlamaktadır.

Gargara için tuz ve iyot

Boğazın durulanması, mukus zarlarının pürülan çökeltilerden dezenfekte edilmesini ve saflaştırılmasını kolaylaştıran küratif ve profilaktik bir prosedürdür. Anjiyoloji, farenjit, stomatit, diş eti iltihabı vb.