Loading

Tüm aurikül hastalıkları hakkında

Makalenin içeriği

İnsan aurikülü hastalıkları oldukça çeşitlidir ve inflamatuar süreçlerin, enfeksiyonların, konjenital patolojilerin, mantarların bir sonucu olabilir. İşitsel organların lokalizasyonu ve komplikasyonların beyin ve merkezi sinir sistemini etkileme olasılığı nedeniyle bir tehlikeyi temsil ederler. İnsanlarda aurikülün en sık görülen hastalıkları daha ayrıntılı olarak ele alınmalıdır.

yılancık yenilgi

Kulağın Erisipelas - derinin eksüdatif seröz iltihabı, az mukoza zarının ile karakterizedir dünyada yaygın bir enfeksiyon hastalığı. Nedensel ajan A grubu streptokoktur.

Erizipel lezyon sıklıkla akut streptokok enfeksiyonu (nezle, boğaz ağrısı) veya kronik (periodontit, çürük pürülan sinüzit) formu tarafından takip edilir. Hasta bir kişiden müköz membranlar veya hasarlı deri ile temas yoluyla ve ayrıca havadaki damlacıklar ile enfekte olabilirsiniz.

Hastalığın teşhis edildiği erizipel belirtileri:

 • palpasyonda şiddetli ağrı;
 • lob dahil olmak üzere tüm dış kulağın şişmesi;
 • vücut ısısında keskin bir artış (40 dereceye kadar);
 • titreme;
 • yanan;
 • seröz sıvı (büllöz form) ile dolu veziküllerin görünümü.

Tedavi için, amoksisilin, sefadroksil, sefuroksim gibi ilaçların yardımıyla 8-10 gün süren zorunlu antibiyotik tedavisi. Hasta beta-laktatları tolere etmezse, alternatif antibiyotikler reçete edilir - eritromisin, spiramisin, azitromisin.

Lokal tedavi etkilenen alan iki yüzde mupirosin merhem, bir anti-yağlanmış ya da ilgisiz merhemler, UV ışınlarının ışınlama eritemal doz için bir uygulamadır. Hafif vakalarda yeterli terapi ile iyileşme 3-4 gün içinde gerçekleşir.

Şiddetli vakalarda, uzayabilir ve alevlenme ve gerileme süreçleri eşlik edebilir.

perichondrium

Perikondrit, kıkırdağın erimesini önlemek için mutlaka yapılması gereken aurikülün iltihaplanmasıdır. Perikondriumda enfeksiyon ile başlar, çoğu zaman neden olan ajanlar şunlardır:

 • Pseudomonas aeruginosa;
 • Staphylococcus aureus;
 • yeşillendirme streptococcus.

Gelişen, hastalık dış kulak yolunun deri ve membranöz kısmını kaplar. İlk aşamada, rahatsızlık zamanla pürüse dönüşür.

Bakteriler vücuda işitme organının travmaları, böcek ısırıkları, sıyrıklar, donma ve yanıklar ile girerler.

Risk grubunda zayıf bağışıklığı olan, kortikosteroid ilaçları alan, diabetes mellituslu hastalar vardır.

Perikondritin en karakteristik belirtileri:

 • kulak kanalındaki hoş olmayan duyum ve ağrı;
 • kulaklarda kızarıklık ve şişlik;
 • yanan;
 • takviye odaklarının tezahürü;
 • sıcaklık 38-39 dereceye çıkar;
 • zayıflığı;
 • iştah kaybı;
 • palpasyon sırasında artan ağrı.

Muayene sırasındaki uzman, perishondriti erizipel ve fermentasyon hematomundan ayırmalıdır.

Konservatif tedavi olduğu zaman hastalığı seröz formu: antibiyotikler, sülfonamitler, makrolidler (josamisin, kliritromitsin), fizik tedavi (lazer, mikrodalga, UV radyasyonu). pürülan perichondrium otopsi ampiyem üretmek olduğunda, irin çıkarılır, yara süzülmüş ve bağlandı, antibiyotik çözeltileri ile yıkandı.

Knot kondrodermatit

Kulak kepçesinin nodal kondrodermatiti, kıkırdağın bir hastasıdır, ki burada aşırı derecede acı veren bir papül, antikanser veya kıvrımın kenarında oluşur. Hastalık 40 yaşın üzerindeki insanlar için karakteristiktir, görünüm sıklığı yaşla birlikte artar. Erkeklerde, kıvrım bölgesi kadınlarda daha sık etkilenir - anti-malignite. Belki de tekrarlayan bir travma nedeniyle ortaya çıkmanın kesin nedenleri belirsizdir.

İlk odak çapı 3-4 mm kırmızı, ağrılı sert papül.

Merkezde bir kabukla kaplı bir keratinizasyon noktası vardır. Çevredeki deride atrofi ve aktinik hasar belirtileri vardır. Çoğunlukla odak, nadiren, nadiren, çok nadiren, iki taraftan birdir. Ana semptom, palpasyonda keskin bir dikiş ağrısı ve ağrıdır.

 • Biyopsi, belirtileri ince epidermis, erozyon, parakeratoz olan enflamatuar bir süreci (hem akut hem de kronik) ortaya çıkardığında.
 • Granülasyon dokusu ile cildin nekrozu.
 • Derin biyopsi ile kıkırdak dejenerasyonu.
 • Birçok nedenden dolayı, nodüler kondrodermatit skuamöz hücre veya bazal hücreli karsinomayı andırır.

Hastalığın tedavisi oldukça karmaşıktır, lokal tedavi nadiren etkilidir. Etkilenen bölgedeki (özellikle uyku sırasında) basıncı ve steroidlerin enjekte edilmesini içerir. İyileşmek için, kıkırdağın iltihaplı kısmını ocak ile birlikte çıkarmak gerekir. Bununla birlikte, herhangi bir tedaviden sonra, nüks oranı yüksektir.

hipertrikoz

Hipertrikoz, vücudun çeşitli bölgelerinde, özellikle de saç büyümesinin hormonların etkisi ile önceden belirlenmediği durumlarda gereksiz bir kanamadır. Bu gibi olgularda ve aurikül hipertrikozunu ifade eder. Hastalık erkekleri, kadınları ve çocukları etkileyebilir.

 • Epitel hücreleri kıl folikülü içeren hücrelere dönüştürüldüğünde konjenital patoloji. Mutasyonlar hamileliğin ilk üç ayında istenmeyen gebelik veya bulaşıcı hastalıklar nedeniyle ortaya çıkar. Mutasyona uğramış gen, kalıtım yoluyla daha fazla iletilebilir.
 • Edinilen özellik çeşitli faktörlerden etkilenir. Mesela, kadınlarda oncomarkers veya menopoz değişikliklerinin aktivitesi olabilir.
 • Dozaj. Bazen penisilin, streptomisin, kortikosteroidler gibi bazı antimikrobiyal ilaçların uzun süreli kullanımından sonra ortaya çıkar.
 • Ayrıca hipertrikoz, mantar lezyonlarını, kraniocerebral travmayı, anoreksi, yaraları ve yanıkları tetikleyebilir.

Hastalığın endokrin nedenleri için, tedavi alınan ilaçların değiştirilmesinden oluşur. Hipertrikozun doğuştan olması halinde, foto- ve elektro-epilasyon yöntemleri kullanılarak kozmetoloji-estetik tedavi kullanılır, bunlar pahalı ve uzun prosedürlerdir. Çocuklar, saçları hidrojen peroksit ile aydınlatır ve özel kremlerle temizler.

gerginlik

Çoğu zaman insanlar, nedenleri konjenital ve kazanılmış karakter olabilir, kulakçıklar deformiteleri var. Hasar bedenin işlevselliğini önemli ölçüde azaltabilir. Genellikle kozmetik bir problem olarak algılanırlar ve daha sonra bir işitme kaybı veya otit haline gelirler.

Konjenital deformite nedenleri intrauterin enfeksiyonlar ve yaralanmalar, genetik kalıtım, yüz anomalileri transfer edilebilir. Edinilmiş deformasyonlar genellikle aktif spor (boks, güreş) ​​veya ev içi yaralanmalarla ilişkilidir.

Açıkça ifade edilen belirtiler yoktur, çoğu zaman hastalar sesin açıklığının bozulmasından şikayet ederler.

Hasarı belirlemek için, bir kulak burun boğaz uzmanı veya travmatolog mevcutsa, gerekirse bir CT taraması kullanılır.

Tedavi karmaşık bir şekilde gerçekleştirilir ve kıkırdaklı dokuların hizalanmasından ve kulak kanalının serbest bırakılmasından oluşur. İlaç enfeksiyonu giderir, ardından cerrahi bir düzeltme (kulağın otoplastisi) izler.

Otogematoma

İnsanlarda kulak kepçesinin hematomu esas olarak bir çürük, yaralanma veya felç sonucu oluşur. Kıkırdak ve deri arasında veya kıkırdak ve perikondriyum arasında yer alan sıvı veya pıhtılaşmış kanla dolu bir oyuğa benziyor. Bir arter veya kulak damar yaralanmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar.

 • etkilenen bölgenin şişmesi ve kızarıklığı;
 • parmaklarınızla basarken ağrı;
 • yerel veya genel sıcaklıkta artış;
 • işitme organının derisinin altındaki boşlukta kan birikmesi.

Hematom, artmış ağrı ile 2-3 gün boyunca hızla büyüyebilir. Sonra kızarıklık ve ağrı kaybolur ve hematom, fibrin ve bağ dokusunun bir mührü haline dönüştürülür. Teşhisi açıklığa kavuşturmak için doktor bir delinme yapabilir ve analiz için bazı içerikleri alabilir. Bu yapılamazsa, o zaman aptaldan bahsedebiliriz.

Küçük boyuttaki hemorajiler bağımsız olarak çözülebilir, sıkı bir bandaj ve soğuk vermek yeterlidir. Hoş olmayan duyular anestezik veya antiinflamatuar bir ilaç alır. Daha karmaşık durumlarda, örneğin, kulağın ön kısmında bir hematom oluştururken, lokal bir anestetik altında bir delik açar, toplanan kanı emer, yıkar ve boşalır, antimikrobiyalleri reçete eder. Zamanında tedavi edilmeksizin, büyük hematomlar perikondrite dönüşebilir ve gelişebilir.

Kulak iltihabı: Perikondrit belirtileri ve tedavisi

Kulak kepçesinin perikondreni, patolojik sürecin kulak kanalının perikondriyuma, deriye ve membranöz kısmına uzandığı enflamatuar bir hastalıktır. Tedavinin yokluğu, pürülan kitlelerin oluşmasına ve işitme kalitesinde bir azalmaya neden olur ki bu da geri kazanılması mümkün olmayacaktır.

Perikondritin Nedenleri

Kulak kepçesinin enflamasyonu sıklıkla bakteriyel enfeksiyona neden olur.

Aurikülün iltihaplanması çeşitli bakterilerin penetrasyonunun bir sonucu olarak ortaya çıkar. Tipleri hastalığın şeklini belirler. Geliştirmenin iki yolu vardır:

 1. Birincil. Enfeksiyon, aurikülün cildindeki yaralar ve mikro çatlaklardan meydana gelir.
 2. İkincil. Perikondrit, başka bir hastalığın komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Bu durumda bakteri, vücudun diğer kısımlarını etkileyen, lenf ve kan yoluyla kulak bölgesine nüfuz eder.

Hastalığın herhangi bir formunun nedenleri şunlar olabilir:

 • Kulak kepçesinin ve işitme etinin yaralanması.
 • Değişen derecelerde yanıklar veya şiddetli donma. Aynı zamanda, epidermisin üst tabakası hasar görür ve enfeksiyon, ortaya çıkan yaralanmaya, ilk olarak yanlış bir şekilde verilmiş olan ilk yardım ile süzülür.
 • Pürülan oluşumların oluşumu. Çeşitli akne ve çıbanlar da iltihaba neden olur.
 • Yanlış tedavi veya grip için tıbbi bakım eksikliği.
 • Otitis, pürülan kitlelerin oluşumu ile karakterizedir.
 • Tüberküloz. Perikondrit de sıklıkla tüberkülozun bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar.
 • İşitme cihazı ile ilgili işlemler.
 • Kozmetik prosedürler. Kulak memesi, sağlık standartlarına uyulmadığında delinirken enfeksiyon oluşabilir.

Perikondritin birçok nedeni vardır ve tedaviye başlamadan önce, aurikülde inflamatuar sürecin gelişimini tetikleyen şeylerin belirlenmesi gereklidir.

Klinik resim

Perikondritin pürülan formu daha canlı semptomlara sahiptir ve daha yaygındır

Perikondrit, genellikle kursun ve pürülanın tabiatına bağlı olarak ikiye ayrılır. Her birine belirli semptomlar eşlik ediyor.

Seröz bir formun belirtileri şunlardır:

 • Acı verici duygular. Kulak kepçesinin etkilenen bölgesinde görülür, genellikle güçlü değildir. Ancak bazı faktörler altında daha güçlü olabilirler.
 • Kulak şişmesi. Cilde kızarıklık ve belirgin parlaklık eşlik eder.
 • Patolojik sürecin odaklandığı bölgede sıcaklık artışı.
 • Mühürlerin kulakçıklarında görünüş.

Pürülan formun, aşağıdakileri içeren daha belirgin belirtileri vardır:

 • Güçlü acı verici duyumlar. Etkilenen alanla birkaç kez güçlendiğinde, dayanılmaz hale gelebilir.
 • Kulak kepçesinin şişmesi. Parlaklık yok, yüzey inişli çıkışlı.
 • Kızarıklık. Zamanla, kulağın cildi bir siyanotik gölge kazanır.
 • Sıcaklıkta artış. Bir pürülan formu ile, 39 dereceye kadar bir artış var. Hasta zayıflık, halsizlik hissediyor, baskın bir doğuştan baş ağrısı olabilir.
 • Diğerleri için fark edilir hale gelen aurikülün deformasyonu.

Bu formun ana özelliği, cildin altında biriken pürülan kitlelerin oluşumu ve salgılanmasıdır. Hastalarda ayrıca iştah, uyku bozukluğu, sinirlilik ve depresyon azalmıştır.

Videodan, aurikulağın ne olduğunu ve hangi işlevlerin gerçekleştirildiğini öğrenebilirsiniz:

komplikasyonlar

Aurikül iltihabı kendi kendine geçmeyecek. Tedavi ile, iltihaplanma süreci sağlıklı dokulara yayılacağından, sıkmak gerekli değildir.

Bu, bir takım komplikasyonların gelişmesine yol açar:

 1. Kulak kepçesinin kıkırdak yapısının bozulması. Doku ölüyor. Vücut, acı verici duyular, kaşıntı ve diğer semptomlarla birlikte onları reddetmeye başlar. Sonuç olarak, nekrotik dokuların çıkarılması gereklidir.
 2. Kulağın deformasyonu. Patolojik süreç timpanik zarı etkilediğinden, tedavi kalitesinin düşük olması ya da tedavinin yetersizliği işitme kalitesinde bir azalmaya yol açmaktadır. Çoğu zaman, işitme cihazını geri yüklemek imkansızdır ya da pahalı bir işlem ve uzun bir rehabilitasyon kursu alır.

Tedavi yöntemleri

Perikondrit, nedeni ortadan kaldırmak, enfeksiyonu yok etmek, organın dokularını düzeltmek için karmaşık bir tedavi gerektirir. Her şeyden önce, antibiyotik ilaç tedavisi reçete edilir.

Akut safhayı çektikten sonra, fizyoterapik tedavi yöntemleri belirlenir. Şiddetli vakalarda, ilaç işitme veya hasarlı dokuyu geri yükleyemediğinde, cerrahi müdahale öngörülür.

İlaç tedavisi

İlaç tedavisi antibakteriyel ve antienflamatuar ilaçlardan oluşur

Perikondrit tanısı konduğunda, geniş bir etki spektrumunun ve antienflamatuar ajanların antibiyotikleri reçete edilir. Fakat genellikle antibakteriyel ilaç seçimi enfeksiyon türüne bağlıdır.

Hastalığın nedeni seröz bir çubuk ise, örneğin, "Eritromisin" veya "Oletetrin" ilaçların tetrasiklin grubu kullanımını gösterir.

Perikondrit kurulursa, aşağıdaki fon grupları atanır:

 1. Anti-inflamatuar ve antiseptik özellikleri ile lokal etkiler. Aurikül iltihabı en etkili "Flucinar", Vishnevsky merhem, "Lorinden" dir.
 2. Steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar. Sadece iltihaplanmayı ortadan kaldırmaya değil, aynı zamanda acı verici hisleri de azaltmaya yardımcı olurlar. Bu grupta "Ibuprofen" ve "Diclofenac" bulunur.
 3. Vitamin Kompleksleri. Bağışıklığı güçlendirmek ve sürdürmek için görevlendirilmiştir.
 4. Borik asit, Burov'un sıvı veya kafur-ichthyol merhem solüsyonu ile kompresler de reçete edilir.

İlaçların dozu ve tedavi süresi, hastalığın ciddiyetine ve hastanın vücudunun bireysel özelliklerine bağlı olarak ilgili hekim tarafından belirlenir. Kontrendikasyonlar ve olası yan etkiler de dikkate alınmaktadır.

fizyoterapi

Fizyoterapötik tedavi metotları, sadece perikondrit seröz formunun gelişmesi ve inflamasyonun akut evresinin giderilmesinden sonra reçete edilir. Fizyoterapi, doku rejenerasyonu sürecini hızlandırmaya yardımcı olur, ancak tamamen pürülan formda kontrendikedir.

Fizyoterapötik prosedürler sadece hastalığın seröz formunda yapılabilir.

Aurikülün iltihabı için en etkili fizyoterapik yöntemler şunlardır:

 • Lazer tedavisi Bir lazerle patolojik sürecin odağını etkileyen modern bir yöntem.
 • Ultraviyole ışınlama. Enflamasyona neden olan bakterileri yok etmeye yardımcı olur.
 • Mikrodalga tedavisi Yöntem elektromanyetik salınımların etkisine dayanmaktadır.
 • UHF. Patolojik sürecin odağı üzerindeki eylem, yüksek frekanslı bir manyetik alan yardımı ile gerçekleşir.

Kronik perikondrit seyrinin saptanması durumunda, X-ışını tedavisi reçete edilebilir. Ayrıca, hasta yatak istirahatine uymak ve tamamen yemek zorundadır.

Halk tedavisi

Geleneksel tıp yöntemleri çeşitli hastalıklarda başarıyla kullanılmaktadır. Ancak perikondrit durumunda etkili değildirler.

Büyükannenin tariflerine göre pişirilen çeşitli tentürler, kaynatma veya merhemler, hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olamaz. Ek olarak, kulakçık iltihabının nedenini ortadan kaldıramazlar.

Uzmanlar, çeşitli bitkilerin etkileri klinik tabloyu bozabileceğinden, perikondrit ile geleneksel ilaç kullanılmasını önermezler.

Sonuç olarak, doğru bir tanı koymak zor olacaktır ve yanlış tedavi komplikasyonların gelişmesine yol açar.

Cerrahi müdahale

Perikondritin pürülan formu cerrahi müdahale gerektirir

Diğer tedavi metotlarının etkili olmadığı ve yumuşak dokuların ölme sürecinin gözlendiği durumlarda operasyon reçete edilir. Cerrahi müdahalenin amacı, nekrotik dokunun çıkarılması ve cildin etkilenen bölgelerinin antibiyotik içeren ilaçlarla tedavisidir.

Operasyon için endikasyonlar:

 • Kıkırdaklı dokunun ayrılması. Bu, patolojik sürecin epidermisin derin katmanlarına nüfuz ettiğini düşündürmektedir.
 • Pürülan kitlelerin birikimi. Püy içeren kapsül patlayabildiğinden çıkarılmaları gerekir. Bu, pürülan kitlelerin vücuduna girmesine ve kan enfeksiyonuna yol açar.

Perikondritin pürülan formu hastanın hayatı ve sağlığı için bir tehdittir. Bu nedenle acil cerrahi müdahale gereklidir. Operasyon aşamalı olarak gerçekleştirilir:

 1. Pürülan akıntı giderildi. Bunun için doktor, irin biriktiği alanda bir kesi yapar.
 2. Etkilenen alanları temizlemek veya değiştirmek. Tüm nekrotik dokular çıkarılır. Büyük lezyonlarda, uzman, kulağın şeklini geri yükler.

Ameliyattan sonra, hastanın bir lastik drenajına maruz kalması ve pürülan kitlelerin bulunduğu boşluğun düzenli olarak durması gerekir. Bunu yapmak için antibiyotik ve antiseptik çözümler kullanın. Prosedür çeşitli tiplerde salgıların ortaya çıkmasını durdurana kadar günde birkaç kez gerçekleştirilir.

Yarada, günde üç ila dört kez değişen bir bandaj uygulanır. Ayrıca antiseptik bir çözelti ile tedavi edilen pamuklu çubuklar da kullanılır. Bu, enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur ve doku iyileşmesini hızlandırır.

Ne tedavi edilemez?

Perikondrit ciddi bir hastalıktır, bu nedenle kendi kendine ilaç kullanmak yasaktır!

Perikondrit, aurikül bölgesinde inflamatuar sürecin yayılması ile karakterizedir. Kulağın iç kısmını etkileyebilir. Hastalığın nedenleri virüsdür. Tedavi her zaman antibiyotiklerle yapılır. Ancak birçok hasta doktora gitmemeye ve evde kendi başına tedavi uygulamamaya karar verir. Çoğu zaman, kesinlikle yasak olan ısınmayı kullanın.

Sıcaklığın inflamasyon odağı üzerindeki etkisi, virüsün aktivasyonuna ve bunun sağlıklı dokulara yayılmasına yol açar. Ayrıca, ısınmak, irin içeren kapsülün yırtılmasına yardımcı olur. Sonuç olarak, pürülan kitleler dışarı çıkamazlar, ancak vücuda nüfuz ederler ve bu da ciddi sonuçlara yol açar.

Prognoz, tedavinin güncelliğine ve enflamatuar sürecin yayılma derecesine bağlıdır.

Hastanın uzun süre doktora başvurmadığı durumlarda, perikondrit seröz formu pürülan olarak büyür. Zamanın geçişi ile yumuşak dokular ölmeye başlar, patolojik süreç kıkırdağa uzanır. Tedavinin yokluğunun sonucu, bazı durumlarda geri yüklenemeyen kulak kepçesinin ve işitme kaybının deformitesidir. Tedavi zamanında başlatılmışsa, sonuç olmadan tam iyileşme mümkündür.

Ancak, kulakçık iltihabının gelişmesini önlemek için uzmanlar bir dizi önleyici tedbiri tavsiye etmektedir:

 1. Kulak kepçesi bölgesinde cildin yaralanmasını önleyin.
 2. Zamanla, akne, furunküloz ve diğer pürülan oluşumlardan kurtulun.
 3. Cilde zarar vermesi durumunda, yaralanma bölgesini antiseptik ile tedavi edin.
 4. Hijyen kurallarına uyun.
 5. Bağışıklığı güçlendirmek için vitamin kompleksleri alın.
 6. Alerjenlerin etkisini ortadan kaldırın.
 7. ARI, SARS, grip gibi zamanında soğuk algınlığı tedavisi.
 8. Kulak arkası bölgesinde cerrahi müdahale sonrası tüm postoperatif bakım kurallarına uyun.

Perikondrit, kulakçık iltihabı ile karakterize tehlikeli bir hastalıktır. Herhangi bir sonuç olmadan zamanında tedavi ile, ancak hastanın uzun bir süre bir doktora başvurmadığı durumlarda, ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Bu yüzden iltihap belirtileri ortaya çıktığında bir doktora görünmeniz gerekir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Kulak kepçesi perikondrizi nasıl tedavi edilir

Auriküllerin perikondriti, patojenlerin perikondriuma girmesine bağlı olarak gelişen ve şişlik ve şiddetli ağrı ile birlikte kulak iltihabına neden olan enfeksiyöz hastalıklara işaret eder. ICD 10'da perikondrit H61.0 olarak belirlenmiştir.

Hastalığın zamansız tedavisi, işitme bozukluğu da dahil olmak üzere bir takım komplikasyonlara yol açabilir. Hastalığın 2 formu vardır: seröz ve pürülan.

Perikondrit belirtileri

Perikondritin hangi formuna bağlı olarak, hastalığın belirtileri farklıdır.

Seröz formlar şu şekilde karakterize edilir:

 • Kulağın belirli bir yerinde, periyodik olarak güçlendirilmiş zayıf ağrılar.
 • Kulak ödeminin görünümü, kızarıklık ve cildin sıkılığının yanı sıra belirgin bir parlaklık.
 • Hastalığın odağının ortaya çıktığı yerde sıcaklıkta artış.
 • Kulak kepçesinde kompensasyon oluşumu.
 • Etkilenen bölgeye dokunduğunda özellikle telaffuz edilen şiddetli ağrı.
 • Aurikülün hocky şişmesi.
 • Kulak bölgesinde kızarıklık görünümü, daha sonra siyanoza dönüşebilir.
 • Hastada yüksek ateş, 38-39 dereceye kadar.
 • Açıkça görülebilen aurikülün kuvvetli deformasyonu.
 • Palpasyonla kolayca tespit edilen cilt tabakasının altında irin varlığı.

Hastalığın nedenleri

Perikondrit çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir:

 • Kulağın sakatlanması.
 • Tüberküloz veya influenzaya bağlı komplikasyonlar.
 • Azalmış bağışıklık.
 • Kaynatma işleminden kaynaklanan komplikasyonlar.
 • Böcek ısırığı, özellikle bu genellikle bir çocuğun kulak kıvrılmasını kışkırtır.
 • Orta kulak iltihabının gelişimi.

Perikondritin farklı formlarının fotoğrafları

tedavi

Perikondrit gelişimi başladığında, uygun tedaviyi reçete edecek bir doktora başvurmalısınız.

Hastalığın derecesine, ortaya çıkmasının nedenlerine ve hastanın bireysel özelliklerine bağlı olarak, ilaç veya cerrahi olabilir.

Ayrıca halk ilaçları kullanmak da mümkündür, ancak bunlar etkisizdir ve sadece acı verici hisleri azaltabilir, aynı zamanda hastalığı iyileştiremez.

ilaç

Cerrahın müdahalesi olmadan ilaçlar ile tedavi, perikondrit seröz formunu tedavi etmek için yeterlidir. Anti-inflamatuar ilaçlar ve antibiyotikler reçete edilir.

İlaçların dozajı doğrudan doktor tarafından belirtilmektedir. Ağrıyı azaltmak için anestezi içmeniz tavsiye edilir.

Ayrıca, aurikula tedavisi, merhem, borik asit veya iyot tentürü ile reçete edilebilir. Enflamasyonu azaltın ve% 8'lik alüminyum asetattan sıkıştırın.

fizyoterapi

Hastalığın seröz formu çok etkilidir ve fizyoterapinin kullanımıdır. Hastaya lazer tedavisi, UV ışınlaması veya X-ışını tedavisi verilebilir. UHF veya mikrodalga da mümkündür.

Pürülan bir formda, fizyoterapi etkili değildir.

Cerrahi müdahale

İlaçlar ile tedavi, özellikle hastalığın son aşamasında, pürülan perikondrit tamamen kurtulmak için izin vermez. Cerrahın müdahalesi gerekli olacaktır.

Doktor, püyün dışarı pompalandığı özel bir kesim yapar. Ayrıca operasyon ölü dokuyu da ortadan kaldırır. Daha sonra, pürülan akıntının devam ettiği birkaç gün boyunca, etkilenen bölge antiseptik ve antibiyotiklerle yıkanır.

Deşarj sona erdiğinde, kulağa sıkı bir bandaj uygulanır. Yakında hasta iyileşir.

komplikasyonlar

Aurikül iltihabı durumunda, tedavi ile geciktirmeyin ve ağrı ve şişliğin kaybolacağını umuyoruz.

Tıbbi yardım almak acildir, aksi halde perikondrit rahatsızlık verici sonuçlara yol açacak ciddi komplikasyonlar verebilir. Bu hastalığın komplikasyonları şunlardır:

 • Kulak kepçesinin kıkırdak yapısının bozulması.
 • Bazı kulak dokularının nekrozu ve vücut tarafından reddedilmesi.
 • Kulağın deformasyonu ve çekici olmayan bir görünüm.

Kulak acıyorsa ne yapmalı, videomuzda bakın:

Önleyici tedbirler

Perikondrit oldukça hoş olmayan ve ağrılı bir hastalıktır. Tedavisini ele almaktan ziyade ortaya çıkmasını önlemek çok daha kolaydır.

Aurikülün perikondrit riskini azaltmak için aşağıdaki tavsiyelere uyulmalıdır:

 • Kulağa zarar vermekten kaçının ve onu incitmemeye çalışın.
 • Kulak kanalını düzenli olarak temizleyin, kükürt tapalarını ve kiri temizleyin.
 • Kulak travması tedavi edildiğinde antiseptiklerle tedavi edin.
 • Fırtınalar ortaya çıktığında, bunları sıkmayın, ancak özel aletler ile tedavi edin.

Bu tavsiyelerin yanı sıra, kişinin kendi sağlığına dikkat etmesi ve bağışıklığı güçlendirmesi gerekir. Bağışıklıkta azalma ile perikondrite yakalanma olasılığı büyük ölçüde artmaktadır.

Kulağın şişmesi ve kızarması olduğunda, kendi kendine tedaviye girmemeli ve hemen kulak burun boğazına gitmelidir.

Hastalığın ortaya çıkmasının nedenlerini ortadan kaldırmadan ve ilaçların yanlış uygulanmasıyla hastalığın iyileştirilmesine yönelik bağımsız girişimler ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Aurikül iltihabının nedenleri ve perikondrizi teşhis yolları

Perikondrit, aurikülün iltihaplanmasına dayanan bir grup hastalıktır. Ateş, uykusuzluk, genel acılı ve ezilmiş bir durum eşliğinde hoş olmayan acı verici bir durum.

Harici kulağın böyle bir hastalığı yavaş yavaş gelişir, başlangıç ​​aşamasında semptomlar belirgin değildir, hatta ağrı duyumları hemen görünmez. Genellikle, hasta, kulakçık iltihabı zaten endişeli olduğunda uzmanlara atıfta bulunduğunu düşünür, pürülan bir sürecin ilk belirtileri açıktır.

Perikondrit daha erken teşhis edilir ve iltihap ortadan kaldırılmaya başlar, tedavi ne kadar iyi olur.

Hastalığın nedenleri

Enflamasyon dış kulak enfeksiyonunun dokularına girmesi nedeniyle gelişir. Hastalığın etken maddeleri zararlı bakteriler olabilir:

 • yeşil stafilokoklar;
 • Staphylococcus aureus;
 • Pseudomonas aeruginosa.

Kulak dokusunun iltihaplanmasına neden olan başka bakteriler de vardır, ancak daha az sıklıkla teşhis edilirler.

iki şekilde kulak kıkırdak dokusu enfeksiyonu olabilir almak için: Dış birincil veya ikincil iç yöntemi ile bağlandı. Zararlı bakteriler, dış kaplama zarar yoluyla girebilir ya da hastalık, bakterilerin kanda kabuk kulak doku girmek enfeksiyonun diğer iç organlar bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Dış (birincil) enfeksiyonun dokularına girme yöntemleri aşağıdaki gibidir.

 1. Kulak veya işitsel kanalın yaralanması veya kesilmesi.
 2. Kulak kanalının başında kıkırdak veya tragus derisinin altında bir fraktür oluşumu.
 3. Kulak kepçesi üzerindeki diğer etkiler - yanıklar, donma, ısırıklar.
 4. Kötü cerrahi veya kozmetik prosedürler sırasında çamur uygulaması: kulak lobunun delinmesi veya kulak kepçesinin üst kenarı boyunca delinmesi.
 5. Tarama kaşıntı alerjik döküntü etkileri.

Sekonder enfeksiyonun yayılımı için yöntemler

Enflamasyon, orta kulağın pürülan otitis media komplikasyonları veya bazı viral enfeksiyonların bir sonucu olarak başlayabilir - bazı influenza suşları.

Hastalık tüberküloz, dış kulak dokuları artmış enflamasyon diyabetli hastalarda hastalığın kulak bronşiyal astım, kronik bronşit ve romatoid artrit gibi kronik hastalıkların şiddetlenmesi olmuştur durumlarda riskinin bulunduğu komplikasyon kulaklar oluşabilir.

Perikondrit belirtileri

Kulağın dış kısmının iki tür iltihabı vardır. Seröz perikondrit daha az yaygındır, ancak birincil enfeksiyonun kabuk, kıkırdak, tragus veya işitsel girişe yaralar ve yaralanmalardan gelmesi durumunda gelişir.

Bu tür bir hastalıkta, belirgin semptomlar belirtilmemiştir: ağrı küçüktür, dokuların hafif ödemi, kızarıklık ve iltihabın ortaya çıktığı yerdeki ısı hissi.

Daha sonraki bir aşamada, semptomlar daha belirgin hale gelir: Kabuğun yenilgisinin olduğu yerde ve enfeksiyonun penetrasyonunda, deri altında şişme ve yoğunlaşma hissedilir, duyumlar artar, vücut ısısı yükselir.

Genellikle seröz bir perikondrit formuyla hastalar geç saatlere geçerler, bu nedenle hastalığın tedavisi gecikir. Pürülan tipin iltihaplanması genellikle ikincil bir enfeksiyondan kaynaklanır, yani başka hastalıkların bir sonucudur. Semptomlar kendilerini hızlı ve net bir şekilde gösterir:

 • genel morbid durum: iştah azalması, titreme, halsizlik, uykusuzluk;
 • vücut ısısında keskin bir artış;
 • kulak kepçesi kızarıklık ve şişlik;
 • özellikle kıkırdak alanında şiddetli ağrı;
 • pürülan doku hasarı, dalgalanma ilk aşamada bunların göstergesidir.

Bu belirtiler hasta tarafından göz ardı edilir ise, uzmanlara hitap edilmez ve tedavi zamanında başlatılmadı, çürüme sürecinin yayılması kıkırdak hasarı ve kulağın deformasyonuna yol açabilir.

Perikondrit tanısı

uzmanlar bahsederken Belirtileri diğer KBB hastalıkları olan erken dönemlerinde kulak iltihabı benzer, açıkça Perikondriumun teşhis ve şeklini belirlemek gerekir.

Bir hasta uzmanı ile uğraşan ikincil enfeksiyon kulağa girmesini olası nedenlerinden bulunduğuna dikkat çekti edildiğinde, o gelişme perihondrita yol açabilecek kronik hastalığı, alevlenme olup olmadığını, hastalıklar insanların son birkaç aydır uğradığı ne bulur.

Hasta muayene edilir. Dış iltihap belirtileri kontrol edilir: şişlik, kızarıklık, ödem. Bu işaretlerin yayılmasına dikkat etmek önemlidir, perikondrit ile lobda kıkırdak dokuların bulunmamasından etkilenmez. Kulakların diğer hastalıklarında, iltihap bu kısmı etkileyebilir.

Palpasyon - hafif dokunuş, olası bir pürülan işlemi gösteren dalgalanmaların varlığını algılamaya izin verir. Hastalığın yayılmasının ana odakları da belirlenir, bunlar cildin sıcaklığının yüksek olduğu bölgelerdir ve doktorun dokunuşu ağrılıdır.

Uzman, diaphanoskopi yapacak - işitsel geçişi ve kulakların dış kısmının dokularını ince yönlendirilmiş ışınlarla aydınlatmalıdır. Pürülan perikondrit ile bu yöntem bölgelerin tamamen karartılmasını gösterecek ve seröz bir periyot durumunda doku sarımsı rengini renklendirecektir.

Perikondrit tedavisi

Bu hastalık için tedavi süresince hastanın genel önerileri, aktivite, ev istirahati, günde iki ya da iki buçuk litre içinde sıvı tüketimi ve vitamin alımıdır.

Seröz tipte iltihaplanma ile ilaç tedavisi önerilmekte ve pürülan perikondrit - kompleks tedavi ile yapılmaktadır. Tıbbi tedavi, enfeksiyondan kurtulmak ve daha fazla enfeksiyonu önlemek için mutlaka bir antibiyotik tedavisi almayı içerir. İnflamasyona neden olan bakteri türünü dikkate alarak, her hasta için ayrı ayrı müstahzarlar seçilir. Tabii sadece oral değil, enjekte edilebilir uygulamayı da içerir.

Etkilenen bölgedeki lokal etkiler için, anti-enflamatuar etki veren antiseptik etkiye sahip merhemler kullanılır. Ayrıca ağrı semptomlarını azaltmak için steroid olmayan ilaçlar reçete. Karmaşık ilaç tedavisi üçüncü günde sonuçlanır. Şişlik azalır, ağrı sendromu kaybolur, kızarıklık ortaya çıkar. Ancak, enfeksiyonun yeniden gelişmesini önlemek için ilaçları 5-6 güne kadar sürdürmek daha iyidir.

Hafif seröz perikondrite sahip bu tür tedavi yeterlidir. Ancak daha sık kullanılan ilaçların tedaviyi fizyoterapi ile kullanmasıdır. Fizyoterapi aynı zamanda, ameliyattan sonra hastalığın pürülan formu için de kullanılır.

Mikrodalga prosedürleri bir ders reçete - Bu bir mikrodalga alan, UHF - ultrason maruz kalma ve ultraviyole radyasyon - UFO yardımıyla bir tedavidir. Terapi süresi 10 günden fazladır, günde bir veya iki prosedür alınır. Hastalığın pürülan şeklini tedavi ederken, lazer ve X-ışını tedavisi kullanılabilir.

Pürülan perikondrit durumunda, lezyon tüm kovanı kapladığında ve ilaçların ve akıntıların etkileri yeterli olmadığında, cerrahi müdahale hakkında bir karar verilir. Bu işlem, dokuları irinden arındırmak için yapılır. Kabuğun arkasındaki küçük kesikler yapılır, yara ve yakın dokular temizlenir.

Ayrıca cildin altında küçük bir tüp drenajı ve pürülan kitlelerin geri çekilmesini uyaran ilaçlar bulunur. Bir kısıtlama pansuman uygulanır. Hasar alanının tamamı temizlendikten sonra, drenaj kaldırılır, yara dezenfekte edilir. Birkaç gün sonra, bandajın sürekli değiştirilmesi ve antiseptik kullanımı ile insizyon bağımsız olarak iyileşir.

Daha önce aurikül iltihabı olan bir hasta uzmanlara dönüşür, cerrahi müdahaleye daha az ihtiyaç duyulur.

Kulak kepçesinin ve dış kulak yolunun iltihaplı hastalıkları

Kulak kepçesi ve dış kulak kanalı (perikondritis conchae et meati externi auris) perikondriti

Perikondriyumun perikondriyumu - perikondriyumun deriye yayılmasıyla akut iltihaplanması ve dış kulak yolunun membranöz kısmı. Hastalık seröz iltihaplanma ile başlar, sürecin daha da geliştirilmesi pürülan iltihaplanmaya yol açar. Özellikle virülan mikrobiyal flora olan geniş kapsamlı vakalarda, inflamatuar süreç kıkırdağa yayılabilir, süpüratif erime ve sekestrasyon meydana gelir.

etiyoloji. Polimikrobiyal ilişki, ancak daha çok Pseudomonas aeruginosa'dır. Katkıda bulunan faktörler (bkz., Vb) enfeksiyonu tanıtımıyla, böcek sokması acı çizilmeye zaman yanık veya aşınma, bir cilt hastalığı komplikasyonu cerrahi müdahale kulak kepçesi veya kulak arkasında otgematomy oluşturmak üzere travma kulak kepçesi içerebilir.

Klinik resim. Hastalık, kulak kepçesinde yanık ve hızla büyüyen ağrının ortaya çıkmasıyla başlar ve belirgin bir yoğunluğa ulaşır. Adacık, daha sonra yaygın cilt hiperemi, ödem ve kulakçık infiltrasyonu vardır (Şekil 1).

Şek. 1. Kulak kepçesinin perikondrizi

hastanın genel durumu (bazen, bağlı ciddi atımlı ağrı 38-39 ° C, halsizlik, yorgunluk, uykusuzluk vücut sıcaklığındaki artış, iştah kaybı, titreme) önemli ölçüde zarar görür.

tanı anamnez verileri, nesnel bir resim ve ağrı sendromunun varlığına dayanarak kurar. Ayırıcı erizipel ve hemanjmandan oluşur.

tedavi: geniş spektrumlu antibiyotikler, makrolidler (klaritromisin, roksi-tromisin, josamisin), sülfonamidler. Aynı zamanda, fizyoterapötik prosedürler reçete edilir (UV ışınlaması, mikrodalga tedavisi, lazer tedavisi).

Ampiyem oluştuğunda, nekrotik dokuları çıkarmak için açılarak, irin çıkarılarak, kavitenin antibiyotik solüsyonlarıyla günde 3-4 kez yıkanması, kıkırdak yüzeyinin kürlenmesiyle yapılır. Apsenin boşluğu lastik şeritlerle boşaltılır.

Erizipeller (erysipelas conchae auris)

Erysipelas Earwax (erysipelas conchae auris) - Cildin seröz eksüdatif iltihabı, belirgin zehirlenme ve bulaşıcılık ile karakterize akut bulaşıcı bir hastalıktır.

etiyoloji. Erizipellerin etken maddesi, bölgede büyüyen başka bir serolojik tipte beta hemolitik A grubu streptokok veya streptokoklardır. Patojenin kaynağı, çeşitli streptokok enfeksiyonları (anjina, kızıl ötesi, streptoderma, erizipel, vb.) Olan hastalardır. Enfeksiyon, hasarlı deri ve mukoza zarlarından temas yoluyla meydana gelebilir.

Patolojik anatomi inflamatuar reaksiyonun formları ile belirlenir: eritematöz, eritematöz-büllöz, büllöz-hemorajik vb. (Şekil 2).

Şek. 2. Aurikula ve yüzdeki erizipeller

Erizipellerin aşağıdaki formları prevalansı ile ayırt edilir: lokalize, ortak (göçebe, sürünen, göç eden), metastatik Birbirinden farklı lezyonlardan izole edilen gelişim ile.

Klinik resim. Zehirlenme derecesi (kursun şiddeti) ile hastalığın akciğeri (derece I), orta (II) ve şiddetli (III) formları izole edilir. Ayrıca var tekrarlayan Form, uzun süre, birkaç ay ve yıllar boyunca, tekrar eden iltihaplardan kaynaklanan bir karakterizedir.

Kuluçka dönemi - birkaç saat ila 3-5 gün arasında.

alametler: genel halsizlik, hafif baş ağrısı, yüz lokalizasyonu ile daha belirgin, bölgesel lenf bezleri bölgesinde az bir ağrı, enfeksiyon merkezinde parestezi, yanma ve büyüyen ağrıya dönüşüyor.

İlk dönem ve şişlik kliniği: Vücut ısısını 39-40 ° C'ye, muazzam üşüme, artan başağrısı ve genel halsizlik, bulantı, kusma. Yerel olarak: patlama hissi, yanma; bölgesel lenf düğümlerinin morbiditesi ve lenfatik damarların seyri boyunca. Eritematöz formu olan ciltte, ilk birkaç saat içinde, karakteristik eritem eritemine dönüşen küçük bir pembemsi nokta ortaya çıkar. açıkça sınırlandırılmış hiperemi alanı; cilt, palpasyonda infiltre, edemik, gergin, orta derecede ağrılıdır. Büllöz-hemorajik değişiklikler yerlerinde son derece şiddetli klinik seyrinde, cildin nekrozu ve alttaki dokuların flegmonu gelişir (flegmonöz-nekrotik form).

Iyileşme dönemi eritematöz formu ile genellikle hastalığın 8-15. gününde başlar: genel durumun iyileştirilmesi, vücut ısısının düşmesi ve normalleşmesi, zehirlenme belirtilerinin ortadan kalkması; Yerel tezahürler tersine bir gelişmeye maruz kalmaktadır. Cilt, cildin hiperemik bölgelerinin kenarlarının soluk, silindir benzeri yükselmelerine neden olur, epidermisin düzensiz bir şekilde ölçeklenmesi oluşur.

Tekrarlayan bir erizipel ile, iyileşme periyodu sırasında, ifade edilen artık etkiler hemen hemen her zaman infiltrasyon, ödem, deri pigmentasyonu ve lenfostaz şeklinde kalır.

tanı Karakteristik bir klinik tablo temelinde kurulmuştur. Solda bir kayma ile birlikte kan - nötrofilik lökositozda lökositlerin toksik granülerliği artmıştır.

tedavi. Hastanede yatma ve hastaların izolasyonu. Antibiyotik tedavisi kursu penisilin serileri Kürtaj kliniğinde bile en az 7-10 gün.

Genel tedavi. Ciddi durumlarda - detoksifikasyon terapisi, intravenöz poliiyonik çözeltiler (Trisol, kvartasol) ve polivinil türevleri (gemodez, polidez, neogemodez ve diğ.).

Hemorajik formu ile - askorutin, askorbik asit, genç insanlar - kalsiyum glukonat. Uzun süreli forma sahip deri onarımı - askorbik ve nikotinik asit, vitamin A, B grubu, mikro elementli multivitamin karışımları. Nonspesifik immün sistemi uyarıcı ilaçların - pentoksil, maya nükleik asit, methyluracil, pirojen, prodigiozan, büyük kırlangıçgillerin preparatları.

Yerel tedavi Sadece büllöz-hemorajik formu ve komplikasyonları (apse, nekroz) gösterilir. yavaşça kenarlarında ve Rivanol% 0.1 çözeltisi,% 0.02 sulu solüsyon furatsilina ile sızan bandaj sonra kazıma sağlam kabarcıkların mevcudiyetinde akut fazında. Sıkı bandaj kabul edilemez. Pansumanların kullanımı 5 günü geçmemelidir. Daha sonra, zemin ve erozyonlar topikal kullanım kalan kabarcıklar doku rejenerasyonu (merhem ve jel solcoseryl, Vinylinum, peloidin, ekteritsid, methyluracyl merhem vs.) teşvik biostimulating etkiye sahip demektir zaman.

Akut iltihaplanma sürecinin arta kalan fenomeni ortadan kaldırmasından sonra, esas olarak yüzdeki eski eritem ve kulakçık bölgesinde infiltrasyon, beş veya daha fazla işleme parafin tedavisi uygulanır.

önleme. enfeksiyon (septik kulak hastalığı, sinüzit, kronik bademcik iltihabı, ağız piyojenik hastalıklar), kişisel hijyen, önleme ve zamanında dezenfekte tedavi mikrotravmaların kırıklar, deri püstüler hastalıklar, yüz ve kulakların aşırı soğutma önlenmesi tedavinin odaklarının İyileştirilmesi, hastalıklı erizipel temastan kaçınarak.

Kulak kepçesi ve dış kulak kanalı egzemi

Egzama, eritematöz vezikülitis kaşıntı döküntüleri ile karakterize kronik inflamatuar bir deri hastalığıdır.

etiyoloji. Ortak ve yerel sebepleri tahsis et. Genel, nörojenik ve psikojenik faktörler, alerjiler, iç organların hastalıkları ve endokrin sistemi içerir. Lokal nedenler arasında tahriş edici maddelerle temas, deride yara izi oluşması, iş elbiseleri giyilirken giyilmesi, kulaktan pürülan içeriğin dışarı akışı, vb.

Klinik resim. Hastalık keskin bir şekilde ortaya çıkar, ardından nüks etme eğilimi olan kronik bir seyir izler. Aşağıdaki ekzema formlarını ayırt edin: doğru, profesyonel, mikrobik ve seboreik.

Gerçek egzama Akut faz içinde küçük damlacıklar seröz dışkıları ( "çiğ" semptom) ile erozyon etmektedir, çok sayıda meydana hızla ortaya hafif ödemli deri mikrovezikülleri de eritemli döküntü ile karakterize edilir. eritem, veziküller, erozyon, kabuk ve terazi - deri lezyonunun yüzeyi patomorfolojik tüm unsurları polimorfizm karakteristik egzama lezyonları için.

Mikrobiyal egzama kulaktan pürülan akıntının neden olduğu irritasyon ve ikincil ekzematizmin yüzeysel piyoderma sonucu gelişir.

komplikasyonlar. Stazokokok ekzema odakları enfeksiyonu lokal veya yaygın furunküloza, işitme kanalının darlığına veya atrezisine yol açabilir.

tedavi. Genel tedavi, yatıştırıcıların, intravenöz% 10'luk kalsiyum klorür çözeltisinin,% 30'unun sodyum tiyosülfatın, vs. atanmasını içerir. Vitaminler: askorbik asit, vitamin grubu preparatları P (rutin, askorutin, kvetitin vb.), Aevit, nikotinik asit, B vitaminleri Bazı durumlarda, antialerjik ilaçların kompleks genel tedavide iyi bir etkisi vardır.

Lokal tedavi. Akut bir periyotta eksternal işitsel kanalın egzaması, eksüdasyonu azaltmak, ikincil enfeksiyonu önlemek ve epidermal tıkaçlar oluşturmak için 1: 1,000,% 1 rezorsinol ve diğerleri furakilin solüsyonu ile yıkanır. Ardından, temizlenmiş işitme kanalını kuruttuktan sonra, cilt,% 2'lik bir gümüş nitrat çözeltisi ile tedavi edilmez ve ardından 24 saat boyunca kuru kulak tenteleri ile gevşek bir şekilde tıkanır. Prosedür 2-3 gün tekrarlanır, daha sonra merhem ve macunlar kortikosteroid preparatları ile uygulanır.

bol varlığında, akut dönemde egzama kulak kepçesi emmek ve soğuk gösterir ödem genellikle değiştirilebilir losyonlar ya da ıslak-kurutma sosları bağlayıcı çözüm belirgin zaman (resorsinol ve diğerleri% 1 çözeltisi.); subakut aşamasında, biraz daha baskın Nem ve peeling ile - Naftalan veya ihtiolovaya (2-5%) macunlar ve merhemler ve kortikosteroidler ile kremler.

görünüm Hastalığın nedenini ortadan kaldırmaya yönelik önlemlerin etkinliği ile belirlenir.

önleme egzamaya neden olan risk faktörlerini ortadan kaldırmak, dermatit, piyoderma, kulağın kronik pürülan hastalıklarının zamanında ve rasyonel tedavisini sağlamaktır.

Dış işitme kanalının furunculus (furunculus - boil)

Furuncle - saç folikülü ve çevresindeki bağ dokusunun akut pürülan-nekrotik inflamasyonu.

etiyoloji. Fronkül piyojenik stafilokok veya sülfürik saç kökü ya da ter bezi ile enfeksiyon üzerine dış meatusun zar-kıkırdaklı bölümüne oluşur. Katkıda bulunan faktörler, kaşıntılı dermatozlar, vitamin eksikliği ile kaşıma dış kulak yolu buşon gelen orta kulak, deri hasarı ve kaba saflaştırma süpürasyonu olan, genel bağışıklık, diyabet, kronik yorgunluk ifade, tüberküloz, alerji ve diğer düşük.

Klinik resim. Fırtınanın kapalı bir alanda, yüksek bir ağrı hassasiyeti ile ortaya çıkması nedeniyle, klinik tablo çok önemlidir. Kulaktaki ağrı hızla büyür ve başın ilgili yarısına ışınlama eşlik eder ve çiğneme hareketleri ile keskin bir şekilde artar. Geceleri, acı çekilmez hale gelir. Harici işitme kanalını tıkadığında, inflamatuar bir infiltrat hastanın kulağındaki doku sesinin lateralizasyonuyla birlikte iletken işitme kaybına neden olur. Tragusa bastırarak ve aurikülü yudumlarken, bir kaynama varlığını gösteren keskin bir ağrı vardır.

tanı. Dış kulakçık girişinin girişinde otoskopi yapıldığında, boyutu sınırlı olan, birkaç saat boyunca artmakta olan ve dış kulak yolunun kısmen üst üste binen kırmızımsı bir şişkinlik görülmektedir. Şişliğin üst kısmında, bir irin birikmesinin bulunduğu sarımsı bir başlık oluşur. Tanı, tanımlanmış klinik belirtiler temelinde yapılır.

Ayırıcı tanı davranış: a) şiddetli ağrı değil, çoğunlukla kaşıntı ile karakterize egzama, ile; b) dış kulak yolunun ötesinde, kulak kepçesine ve sığır sürüsüne yayılarak karakterize edilen akut yaygın dış kulak iltihabı; c) oksipital bölgenin lenfadeniti mastoidit ile.

tedavi. Tedavinin doğası, patolojik sürecin gelişim aşaması ile belirlenir. % 70 alkol çözeltisi ya da neden olduğu deri ile dış kulak yolu turundy kullanılan uygulama, ilk aşamada iyot ya da% 5 gümüş nitrat çözeltisi tentürü ile muamele edilmiştir. Eşzamanlı olarak, analjezik ve mikrodalga reçete. Spontan diseksiyon abse kesi apse oluşumu sırasında mümkündür. Apse açıldıktan sonra, boşluğu antiseptik solüsyonlarla yıkanır. İnatçı vakalarda, UFO kan, immunoprotector, vitaminler, antihistaminikler, stafilokok karşıtı aşı veya toksoid reçete antibiyotikler parenteral uygulaması ile davranış kursları otomatik hemotherapy.

Dış işitme kanalının dökülen iltihabı (otitis eksterna diffusa)

Dış işitme kanalının dökülen iltihabı (otitis eksterna diffusa) inflamatuar sürecin tüm dış işitme kanalı ve timpanik membranın derisine yayılması ile karakterize edilir.

etiyoloji. Çoğu zaman, hastalık, cildin etkilenmiş egzamasının veya dış işitme kanalının furunkülozu enfeksiyonunun bir sonucu olarak, pürülan akıntı ile deri teması sonucu kronik pürülan orta kulak iltihabının bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Hastalık genellikle dış işitme kanalının ve enfeksiyonun cildine zarar verir. Hastalık dış kulak yolunda yabancı bir cisim varsa veya agresif maddeler girdiğinde de oluşabilir.

Klinik resim. Hastalığın başlangıcında hasta dış ses kanalında güçlü bir kaşıntı hisseder, patlama ve sıcaklık hissi. Daha sonra, başın karşılık gelen yarısına ışınlanan, çiğneme hareketleriyle yoğunlaşan büyüyen bir ağrı vardır. Endoskopik olarak diffüz hiperemi ve cildin şişmesi belirlendi. Daha sonra cilt erozyon, seröz efüzyon ve pürülan akıntı olarak görülür. Bölgesel lenf düğümleri büyüklükte büyür, ağrılıdır ve zamansız bir şekilde apse edilme tedavisi görülebilir.

Şişlik dönemi 2-3 hafta sürer, bundan sonra hastalık kendiliğinden veya tedavinin sonucu olarak gelişmeyi destekler.

tanı yukarıda tarif edilen klinik ve otoskopik resim temelinde kurulmuştur.

farklılaştırmak Akut ekzema, fıtık, erizipel, akut pürülan otitis media ile hastalık. Bu hastalıkların her birinin, yukarıda tarif edilen veya takip eden bölümlerde tarif edilen kendi özellikleri vardır.

tedavi. Terapötik önlemlerin ana hedefi, sık görülen stenozu ve dış işitme kanalının yok olmasını önlemektir. İlk aşamada, lokal olarak, günde 2-3 kez% 1-2 sarı mercury merhemi ile turunlar kullanılır. Pürülan akıntı meydana geldiğinde, dış kulakçık, antiseptik solüsyonlarla yıkanır, ardından bir borik asit çözeltisi,% 2'lik bir lyapis çözeltisi veya turunde antibiyotik ilave edilir. Eşzamanlı olarak, genel işitsel kanalın firari için önerilen önlemlerin yanı sıra genel antibiyotik ve vitamin terapisi yaparlar.

Harici işitsel kanalın fungal enfeksiyonu (otomikoz - otomikoz)

Harici işitsel kanalın fungal enfeksiyonu (otomikoz - Otomikoz) - parazite neden olan mantarların neden olduğu iltihaplanma, cildin kalınlığında bitki örtüsü.

etiyoloji. Çoğu durumda otomikoza küf mantarları neden olur. faktörleri katkı: kirliliği, nem, enflamatuar hastalıklar, kronik süpüratif otitis media, aşınma ve diğerleri, önceki yabancı cisimlerin, örneğin endaural işitme cihazları ya da ekler, dar dış kulak ve ekzostoz kulak kanalında kalır.

Klinik resim. Hastalık yavaş yavaş başlıyor. İlk olarak, kaşınmayı kışkırtan hafif bir kaşıntı var. Kulak tıkanıklığı ve iletken işitme kaybı, ağrılı bir kulakta otoponi gibi vital aktivitesinin ürünleri ile birlikte, eksternal işitsel kanalın tıkanması ve tıkanması.

Dış işitme kanalının endoskopisi ile, tüm dönem boyunca rengi, görünüşleri ile belirlenen mantar miselyum kütleleri bulunur. Candidaemia ile süreç genellikle dış kulak yolunun ötesine geçer ve kulaklığa yayılır.

tanı. Tanı klinik tablo ve otoskopi, mikroskopi ve patolojik deşarjın ekim verileri temelinde konur.

tedavi otomikozda - hastalık her zaman başarılı olmaz, uzun bir süreçtir, çünkü hastalık nüksetmeye eğilimlidir. Dış kitle kanalını mantar kitlelerinden iyice temizleyin. Bu kütlelerin kalıntıları,% 3'lük bir hidrojen peroksit ılık çözeltisiyle yıkayarak çıkarılır. Daha sonra kulak kanalı kurutulur ve bitkisel flora uygun bir merhem kullanılır. Bununla birlikte, her zaman uygulanmamış merhem, bu nedenle tür duyu ve anti kortikosteroid gibi özel mantar karşıtı maddenin yanı sıra ihtiva eden amikazol, klotrimazol, mikozolon fungisid preparatlar değiştirilmesi için gerekli olan, etkilidir. Yüksek etkili geniş spektrumlu ilaçlar: nitrofungin, undesinil, tsinkundan.

Genel tedaviye, tekrarlayan otomikozis formlarına başvuruldu. 7 hafta boyunca bir mola ile niztatin, niztatin iki haftalık kurslar içinde tekrar atayın. Genel duyarsızlaştırma terapisi (dimedrol, pipolfen, kestin, telphast, erius, vb.) Da kullanılır.

görünüm zamanında ve yeterli kapsamlı tedavi ile uygundur.

önleme. Genel ve yerel hijyen önlemleri, lokal ve genel enfeksiyon odaklarının ortadan kaldırılması, dış işitme kanalının cildinin mikro travmalarının önlenmesi ve kaşınması.

Dış kulağa hasar

Bu yaralanmalar arasında çürükler, dekolmanlar (kısmi, tam), yaralar, yanıklar (termal, kimyasal), donma bulunur. Bu yaralanmaların her biri ya organ kaybına ya da kısmi işitsel işlev kaybıyla belirgin şekil bozukluğuna yol açabilir.

Kulak kepçesi kontüzyon Yumuşak dokularına zarar verir. Çoğu zaman bu, kıkırdağın ve deri altı veya hemodiyal kanamanın bir bütünlüğünün ihlali ile birlikte olmayan bir evcil veya spor yaralanması ile ortaya çıkar. Bu travma, bir kural olarak, cildin sürtünme durumları dışında, özel bir tedavi gerektirmez. % 5 iyot tentür ile muamele edilmeli ve birkaç saat boyunca kuru olmayan bir dehidrate edici bandaj (bir pamuk rulosunun altında bir astar ile) uygulanmalıdır.

Tüm yaralanma doğasını tanımlamak için ezilme kırıkları veya kıkırdak görülen karakteristik özelliklerini kapsayan mekanik bir hasar (kıkırdak dokunun, deri altı kanama kulak kepçesi (otgematoma) ve diğ fragmanlarının anormal hareketlilik.).

Othematoma (othaematoma) - Bu, kasılmasından veya kendiliğinden kaynaklanan aurikülün anterior yüzeyinde sınırlı bir kan birikmesidir (Şekil 3).

Şek. 3. Otematoma (solda); doğru kesim çizgileri

Spontan otgematomy koagülasyon bozukluklarını kapsayan bazı bulaşıcı hastalıklar, hem de buna bağlı soğuk etkisi altında kıkırdak dejeneratif değişikliklere, lösemi, hemofili, vitamin eksikliği de kulak kepçesinde hafif basınç kaynaklanabilir.

Travmatik genesisin hematomileri en çok inme veya kulak kepçesinde ya da fraktürlerinde (sporda) keskin bir baskı ile ortaya çıkar.

Patomorfolojik ve klinik tablo. Hematom, genellikle aurikulağın dış (ön) yüzeyinin üst kısmında lokalize olur. Dıştan normal deri ile kaplanmış, kırmızımsı-mavi bir renk dalgalı bir şişme olduğunu. Öznel olarak hiçbir şey kendini göstermez, palpasyon ağrısızdır.

3-5 hafta içinde tedavinin yokluğunda büyük hematomlar yoğun bir skar dokusu halinde düzenlenir, bunun sonucu olarak aurikül kabartmasını kaybeder ve biçimsiz bir "kek" şeklini alır. Hematomun bir özelliği, sıklıkla nüks etmesidir.

tedavi. Küçük hematomlar, bir basınç bandajı uygularken bağımsız olarak çözülebilirken, hematomın üstündeki ve etrafındaki deri iyot tentürüyle yağlanır. Büyük hematomlar diseksiyonla çıkarılmalıdır. İçeriğin çıkarılmasından sonra, boşluk steril hale getirilir ve steril turlarla ovulur, patolojik içerikler çıkarılır ve çözelti antiseptik bir çözelti ile yıkanır. Bundan sonra, dikişler kesinin kenarları boyunca yerleştirilir, yaranın bir bölümünü lastik şeritlerle drenaj için hasat edilmeden bırakır ya da yara hiç dikilmez. Bundan sonra, lastik mezunu ile birlikte her gün değiştirilen bir basınç bandajı uygulayın. Hematomu çıkarmak için, aurikülün arka yüzeyinde bir kesim de kullanılır, burada 5x5 mm'lik bir pencere açılır, hematom boşaltılır, oyuk boşaltılır ve bir basınç bandajı uygulanır. Her durumda, yerel tedavi, antibiyotikler ve sülfonamidlerle genel tedavi ile tamamlanmaktadır.

görünüm ihmal edilmiş vakalarda kozmetik açıdan tatmin edici değildir.

Kulak kepçesinin kısmen veya tamamen ayrılması aurikülün şiddetli scalping yaraları ile gözlenir. Kabuk söküldüğünde, travmatik bir istasyona veya özel bir cerrahi hastaneye ulaştırılan, yaralı ile birlikte soğukta (tercihen en az +3 ° C) yumuşak, tercihen steril bir doku içinde depolanır. Aurikülün altta yatan doku ile bağlantısı tutulursa, kabuk uygun yere uygulanır ve bandaj bir basınç bandajı ile sarılır. Sıkı bandaj yardımı ile özel bakım sağlanmadan önce hemostaz gerçekleştirilir.

Dış işitme kanalında hasar

Künt veya keskin bir nesne, mermi ve şarapnel yaraları ile darbelerden kaynaklanırlar. Yaralanma miktarı, dış işitme kanalının dermal-membranöz kısmı ile sınırlandırılabilir veya kemik bölümünün kemik duvarlarının kırılmasıyla kemik parçasını ele geçirebilir.

Bir kural olarak, dış kulak yolunun kemik duvarlarının kırıklarına, duvarlarının bir veya daha fazlasını çevreleyen çevreleyen anatomik oluşumların daha geniş lezyonları eşlik eder. Çeneye düştüğünde ya da üzerinde güçlü bir etki meydana geldiğinde, alt çene başının insizyonunun retroaürik bölgeye inmesi ile dış kulak yolunun kemik parçasının ön duvarının kırılması söz konusudur.

Klinik resim. Harici işitsel kanalın yaralarına kanama ve lümende kan pıhtısı oluşumu eşlik eder ve bu da neredeyse tamamen işitme kaybına neden olur. Pıhtı kaldırıldığında, işitme tamamen dış kulak kanalı hasarına timpanik membranın bir rüptürü eşlik etmiyorsa tamamen restore edilir.

Mağdurlar, kulağın acı ve tıkanıklığından şikayet ediyorlar. Dış işitme kanalında otoskopi yapıldığında kan pıhtıları belirlenir ve çıkarılmasıyla travmatize cilt bölgeleri belirlenir. Bazı durumlarda tetikleme probu ile algılama, kemik duvarı veya bir yaralama mermisinin varlığını dışarıda bırakmayı veya tahrip etmeyi mümkün kılar, ancak, yaralı bölgenin gerçek durumu sadece radyal inceleme ile belirlenebilir.

tanı Dış kulağın travmatik yaralanmaları anamnez, otoskopik resim, yara kanalı ve radyografi sesine dayanır. KBB ödeneği verildikten sonra nörolojik semptomların (baş ağrısı, bulantı, kusma, yönelim bozukluğu, zor iletişim) mevcudiyetinde, nöroloji departmanında yatış, bir KBB uzmanı tarafından eşzamanlı olarak gözlemlenerek gösterilmiştir.

tedavi. Bu tuvalet turundy sonra eklenir dış kulak yolu sığ yaralar sintomitsinovoy emülsiyon ya da hidrokortizon ile karışım halinde, geniş spektrumlu antibiyotik çözeltisi emdirilmiş zaman. Aynı tedavi ve daha derin cilt lezyonları ve membranöz pasaj-kıkırdak dokuya uygun. Pansumanlar günde bir kez üretilir. anatomik bütünlüğü süreksizlikleri cilt zar yapıları dış kulak yolu, 48 saat boyunca linimentom sintomitsina ile tampon dış kulak yolu fikse edilmesi izledi microtools kullanılarak endoskopik geri çalışırken. Kaldırma hiçbir hidrojen peroksit ile ince bir iğne içinden emprenye etme sonrası aşamada dikkatle üretmek turundae sipariş anatomik parçalarının istiflenmiş kayar.

Dış işitme kanalının kemik duvarlarının kırılmalarında, yukarıda tarif edilen önlemler, mandibula 1-2 hafta boyunca eşzamanlı hareketsizleştirme ile gerçekleştirilirken, sadece çiğneme sürecini dışlayan sıvı yiyecekler reçete edilir. Daha sonra, dış işitme kanalının striktürünü veya atrezisini önlemek için yumuşak ve kemikli dokuları konsolide ederken, bir buklet tüpü içine yerleştirilir. Birkaç hafta boyunca hasar görmüş cildin epiderminden sonra skarlaşma süreci devam ettiği için, bu koruyucu, dezenfeksiyon ve tuvalet için periyodik ekstraksiyonla yaklaşık olarak aynı zamanda kulak kanalında saklanır.

görünüm Bununla birlikte, genel olarak, nadiren özelleşmiş bakım veya enfekte lezyonların yanlış tedavisi, daha fazla plastik cerrahi gerektiren işitsel kanalın darlığı veya atrezisi olmak üzere önemli sayıda vakada ortaya çıkmaktadır.

Timpanik zarara zarar

Bu yaralanmalar ayrılır ev, üretim ve savaş zamanı.

etiyoloji. kulak zarına üzerinde doğrudan etkisi herhangi bir nesne kulak kiri onun arıtılması için kulak kanalına sokulur, ya da kulak kepçesi açık el isabet zaman yabancı cisim ortadan kaldırılır ve zaman ev mekanik hasar meydana gelir. Kırık hattı tambur halkasının içinden geçtiğinde Eardrum Petröz kınlabilir.

Üretim yenilgileri kulak zarı ani hava basıncı değişiklikleri barometrik ayrılmıştır (dalgıç kıyafetleri kesonları olarak, basınç odası, teknolojik patlamaların ve böyle devam eder. d.), termal (metalürji sanayii içinde Smithy, çanak çömlek, vs.) ve kimyasal ( bir kulak kepçesi ile kulak kanalı) üzerinde aşındırıcı sıvılarla temas halinde.

Savaş zamanında timpanik zarara zarar bağlı maden ve patlayıcı harekete ateşli silahın (kurşun, şarapnel) ve barometrik veya patlama bölünmesiyle elde edilir. zayıf etkiler, vasküler kopma ile ilgili daha ağır yaralanma altında, rahat bir parçası ve malleusun kolu boyunca damarların enjekte gözlenebilir ile içine kanama ortaya çıkan ve önemli bir barometrik maruz - komple ara zar bağlı orta tabakanın elastikiyeti, çekme kenarı yara Bu kan küçük bir miktarı ile kaplanmış düzensiz (çentikli) kenarları olan bir delik olarak görüntülenmiştir. Benzer bir, ama daha belirgin model üretimi ve patlatma patlayıcı yaralanmaları (Şek. 4) ile görülmektedir.

Şek. 4. Timpanik membranın patlama rüptürü

Timpanik membran rüptürü ciddi klinik sonuçlarla (akut pürülan otitis ve mastoidit, labirentit, sinüs trombozu, vb.) Sekonder enfeksiyon riski oluşturur.

Asit ve kostik alkaliler ile timpanik membranın yanıkları, Bir kural olarak, genellikle, toplam tahribatına yol açan - orta kulak yapılarının yıkımına ve geri dönüşü olmayan bir kapatma işitsel ve vestibüler fonksiyonları ile kulak labirent vestibüler pencere ve tambur boyunca yakıcı madde nüfuzuna.

Timpanik zarın travmatik yaralanmasının klinik resmi. Keskin ağrı, tıkalı kulak, kulakta işitme kaybı ve gürültü. Ezici çoğunlukta küçük yarıklı perforasyonlarda kendiliğinden iyileşme olur. Membran rüptüründen sonra, çeşitli boyutlarda skarlar oluşabilir, bu da sonunda kalsiyum tuzları ile emprenye olur ve beyaz renkte beyazlaşır. Bu durumlarda, işitme fonksiyonu pratikte değişmez. Yaranın kenarlarının ayrışmasıyla birlikte önemli kopmalarda, kulak zarı kalın bir kalsifikasyon (yapışkan otit) veya kalıcı perforasyon oluşumu ile birlikte büyük bir skar vardır. Bu durumlarda değişken derecelerde iletken işitme kaybı belirtileri ortaya çıkar.

Travmatik süreçte işitme ossikülleri, eklemleri ve timpanum kasları yer alabilir. Çoğu zaman bu, bir çekiç-örs veya örs-kıç ekleminin kırılmasının yanı sıra, zımbaların bacaklarının kırılması ve bodrum plakasının bir alt akışının veya kırığının kırılmasına da neden olur.

tedavi. kulak zarı iyileştirici tedbirler hasar basit biçimlerinde en aza indirilmiştir. dış kulak herhangi bir aktif manipülasyon Yasak, herhangi bir damla ve kulak lavajı vpuskanie. kan pıhtılaşması, dış ses kanalının varlığında dikkatli bir şekilde kulak yolu basılı vatnichkom alkol duvarı ile muamele edilmiş kuru steril pamuklu yün, kullanılarak çıkarıldı ve gevşek kuru steril turundy lay edildi. komplikasyonların meydana de pürülan otit gibi (bkz., vb), uygun tedavinin gerçekleştirilir. kulak zarı hasar yapılarının şüphesi uygun bir tedavi stihanija akut olayları iletilir ve timpanik zar zarar ortadan kaldırmaya. Daha sonra, işitsel ve vestibüler fonksiyon durumu için incelenmesi ve ayrıca tedavi doğasını belirlemek etkilenen. ossiküler zincirinin kopma, üzengi bacak kırıklarının veya yürünebilen levha ses iletim sisteminin yenilenmesi için timpanotomi (soğuk bir dönem) gösterilmiştir sublüksasyon.

görünüm işitme fonksiyonuna göre timpanik membrana ve orta kulağın yapılarına olan hasar derecesine bağlıdır. Çoğu durumda, komplikasyonların yokluğunda, prognoz uygundur. İkincil enfeksiyonun eklenmesi veya işitsel kemikçik dizisinin ayrışmasının varlığı prognozu karmaşıklaştırır.

Kulak Burun Boğaz. VI Babiak, M.I. Govorun, Ya.A. Nakatis, A.N. Paschinin

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Nazal sinüslerin kistini nasıl teşhis edip tedavi edilir

Nazal sinüste maksiller kist veya kist sarımsı bir sıvıyı dolduran iyi huylu bir neoplazmdır. Tıbbi istatistiklere göre, bu patoloji on kişiden birinde görülür.

Boğaz ağrısı için ucuz ama etkili olan lolipoplar yetişkinler için tavsiye edilir ve anestezikli çocuklara hangi ilaçlar yaptırılabilir?

Soğuk ve viral hastalıkların mevsimi boyunca, eczaneler çok çeşitli ilaçlar ve ilaçlar sunmaktadır.