Loading

Çocuklarda bademcikler iltihabı nasıl tedavi edilir

Küçük çocukların genellikle soğuk algınlığı ve bulaşıcı hastalıklar ile hasta olduklarından sır değildir. Bir çocuk ya da bademcik iltihabı bademcik iltihabı, ortak bir rahatsızlıktır, ancak ilk kez onunla karşı karşıya kaldığında, pek çok ebeveyn bunu tedavi edeceğini bilemez. Çocuk boğaz ağrısı şikayet ettiğinde, yapılacak en iyi şey hemen doktordan yardım istemek ve iltihaplı bademcikleri tedavi etmeye başlamaktır.

Hastalığın belirtileri

Bezler, burun ve ağızdan enfeksiyon yolunda organizmanın ilk koruyucu bariyeridir. İltihabının nedenleri şunlar olabilir:

 1. Doğrudan hasta bir kişiden ya da ev eşyalarından bulaşma;
 2. Düşük bağışıklık, yetersiz beslenme, vitamin eksikliği;
 3. Nazal kavitedeki pürülan odaklar ve inflamasyon, nazofarenks;
 4. Kötü ekoloji, düşük su kalitesi;
 5. Kalıtsal faktör.

Bademcik iltihabı akut ve kroniktir. Akut tonsillit, kataral, foliküler veya laküner formunda sıradan bir boğaz ağrısıdır. Hastalığın kronik seyri bademcik iltihabı, kızıl ateş, kızamık ve diğer enfeksiyonlara karşı sıklıkla gelişir. Bezlerin iltihaplanmasının ana belirtileri şunlardır:

 • Boğazda ağrı, çocuk zorlukla nefes alır, ses kısıklaşır, bir yırtılma öksürüğü ortaya çıkabilir;
 • 38 ° C'nin üzerinde sıcaklık artışı;
 • Bademciklerin rengi ve yapısı değişir, kırılgan ve parlak kırmızı olurlar, sıklıkla pürüssüz bir kaplamaya sahiptirler;
 • Submaksiller ve servikal genişlemiş lenf düğümleri problanmıştır;
 • Vücudun herhangi bir soğuk zehirlenme belirtisinin gözlenen özelliği - halsizlik, genel halsizlik, baş ağrısı.

Hastalığın tedavi prensipleri

Boğaz ağrısı belirtileri olduğunda, çocuk yatağa konulmalı ve doktor çağırılmalıdır. Kendine ilaç tedavisi komplikasyonlara yol açabileceğinden, antibiyotiklerle tedaviye başlayamazsınız. Bebeğe sıcak bir içecek verebilirsiniz: limon çayı, kurutulmuş meyveler, ahududu, köpek gülü, frenk üzümü ya da ılık suya dayalı kompozisyonlar. Bu, çocuğun vücudundan toksinlerin hızla geri çekilmesini kolaylaştıracaktır.

Sıcaklığın yokluğunda, iltihabı hafifletmek için kuru ısı, çocuğun boynunun etrafında sıcak bir fular sarmak için kullanılabilir. Doktorun çocuğu hemen muayene edemeyeceği ve tedaviyi öneremeyeceği durumlar vardır (hafta sonları, geceleri veya tatilde).

Şiddetli ağrı ve yüksek sıcaklık ile, steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar kullanılabilir: çocuk Nurofen, Ibuprofen.

Bu tür bir ilacın kullanımı bir defalık olmalı, bu bir çocuk için bir tür "ilk yardım" dır. Burun damlaları - bademcik iltihabının tedavisinin bir başka bileşenidir, çünkü faringeal mukozanın şişmesini ortadan kaldırır. Bunu yapmak için, eczane tuz çözeltileri, örneğin, Aquamaris veya tıbbi bitkiler (aloe, meşe kabuğu) temelinde hazırlanır.

Boğaz durulama belirtileri rahatlatmak yardımcı olur

Bir doktorun gelişinden önce, halk ilaçları kullanabilir ve çocuklarda gargara için etkili çözümler hazırlayabilirsiniz:

 • Soda çözeltisi - 1 çay kaşığı. bir bardak ılık su içinde çözülür;
 • Tuz çözeltisi benzer şekilde hazırlanır;
 • Furacilin çözeltisi - 2 bardak sıcak su içinde bir bardak su ile seyreltilmiş;
 • Halk ilaçları ile tedavi, enflamasyonu azaltmak için durulama infüzyonlarını veya şifalı otların şifrelerini de içerebilir - okaliptüs, papatya, meşe kabuğu. Hazırlık için, paketteki talimatları izleyin;
 • Sıradan pancarın suyu antibakteriyel özelliklere sahiptir. Çözeltiyi hazırlamak için, pancar suyu su ile seyreltilir ve çocuklar için durulanır.

Durulama işlemi yavaşça yapılır, solüsyon ağzınızda en az dörtte bir oranında tutulur. Çocukların yaşı kendi ağızlarını yıkamasına izin vermiyorsa, bademciklere annemin yardımı ile tedavi edebilirsiniz. Bunu yapmak için, bandaj solüsyonda ıslatılır, parmak üzerine sarılır ve hızlıca, nazikçe, anne çocuğun bezlerini temizler. Çocuklarda bu prosedür hoş olmayan, kimi zaman acı verici duyumlara neden olur.

Bununla birlikte, bu şekilde, pürülan plak iyi kaldırılmıştır. Tıbbi bitkilerin süsleri sadece durulama için değil, aynı zamanda bademcik iltihaplanmasını gideren sıcak bir içecek olarak da kullanılabilir. Yani, bu amaçlar için, papatya, adaçayı, elecampane, propolis kullanılır. Çözelti ve infüzyonlar sütle seyreltilebilir, bal ilave edilir. Bezlerin tedavisi bal ile eşit oranlarda seyreltilmiş, aloe suyu gibi bir araç ile takviye edilebilir. Çocuğa günde bir kez verilir.

Hastalığın konservatif tedavisi

Eğer bademcikler pürülan beyaz bir çiçekle kaplıysa, doktor onlara antibiyotiklerle tedavi etmelerini önerir. Onlarla birlikte disbakteriyozu önlemek ve bağırsak mikroflorasını düzeltmek için bir probiyotikler içmek zorunda kalacaksınız. Antibiyotiklerle tedavi, yaklaşık on gün süren sürekli bir şekilde yapılmalıdır. Molaları yapmak istemez, ilaç almayı kendiniz de tamamlayabilirsiniz. Bakteriler ilaca direnç kazandığı için. Sonuç olarak, gelecekte daha güçlü ilaçlar kullanmak zorunda kalacak.

Küçük çocuklar (özellikle 3 yaşın altında) genellikle bir hastaneye yerleştirilir, tedavisi özel tıbbi gözetim gerektirir. Bademcik iltihabı şiddetli vakalarda, çocuk enjeksiyonlar şeklinde antibiyotik reçete edilir. Ancak aynı zamanda enjeksiyon yolları da iltihaplı bademciklere neden olan çeşitli komplikasyonlarla gerçekleştirilir.

Antibakteriyel tedavi genellikle penisilin serisinin antibiyotikleriyle gerçekleştirilir: Amoksisilin, Ampisilin. Bir çocuğun penisilin alerjisi olduğunda, makrolit grubundan ilaçlar reçete edilir: Sumamed, Clarithromycin, Macropen. Onlar sadece bademcik iltihabı rahatlatmakla kalmaz, aynı zamanda hastalığın nedenini de ortadan kaldırırlar. Çocuk antibiyotikler, aerosoller şeklinde önerilebilir: Hexaspree, Ingalipt, pastil veya lolipop: Strepsils, Pharyngosept.

Gibi antibiyotik almak, boğaz durulama, doktor fizyoterapi önerebilir: manyetoterapi, lazer tedavisi.

Hastalığın kronik formunda bademcikler kaldırılması

Sık görülen bulaşıcı hastalıklar, bademciklerin hipertrofisine yol açarak, çocukta nefes alma ile ilgili sorunlara neden olabilir, nefes alması zorlaşır. Konservatif tedavi pozitif sonuçlara yol açmazsa, iltihaplı bezler çıkarılır. Genellikle, 9 yaşına kadar olan çocuklarda ameliyat yapılır. Çocuk vücuduna ameliyat müdahalesi sadece aşırı durumlarda yapılır. Küçük bir çocuk hızlı bir şekilde lenfoid dokuyu geri yükler, bademcikler tekrar alev alabilirler. Işlem göstergesi:

 • Genellikle bir çocuk (yılda yedi kereden fazla) boğaz ağrısı geçirir;
 • Amigdala yüzeyinde oluşan bir apse;
 • Kalp kasının çalışmasıyla ilgili sorunlar.

Kontrendikasyonlar olarak, doktorlar dolaşım sistemi hastalıklarının yanı sıra ciddi, kronik bir enfeksiyonu ayırt ederler. Çoğunlukla, genel anestezi altında çocukların ameliyat, doktor tamamen veya kısmen bezlerin etkilenen bölgelerini ortadan kaldırır. Bu nedenle, bademcikler iltihaplı ise, tedavi hastalığın derecesine ve formuna bağlıdır.

Pürülan akut bademcik iltihabı ile çocukların tedavisi çocuk doktoru tarafından önerilen antibiyotik alımına dayanmaktadır. Durulama, sulama, bitkisel şifalı bitkilerle tedavi önemli fakat yardımcı bir işleve sahiptir. Çocuklarda bezlerin hastalığının bir profilaksisi olarak, burun çözeltileri ile burun sulamak, burunda "Oksolinovuyu merhem" kullanın, bitkisel şifalı otlar ile gargara ve ellerin saflığını izlemek için tavsiye edilir.

Evde bademcik tedavisi iltihabı

Bademciklerimiz çok önemli bir rol oynarlar - vücudumuzu korurlar. Tüm patojenik floralar her şeyden önce bademciklere bürünürler, ki bunlar vücutta daha fazla yayılmalarına izin vermezler.

Çocukta, yaşlılarda ve hareketsiz bir yaşam tarzı yöneten bademcik iltihabına özellikle dikkat edilmelidir. Sık sık morbidite riski olan bu kişilerdir.

Neden tonsil hastalıklar var?

Bir kişi zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olduğunda, sıklıkla akıntılı patolojilere sahiptir, aşırı soğutulur, vücudu zararlı bakterilerin etkilerine karşı koyamaz. Aynı zamanda bademcikler acı çekiyor, pürülan tıkanıklıklar oluşuyor, iltihaplı hale geliyorlar. Bunlar yoluyla, enfeksiyon tüm vücut boyunca ve akciğerlere yayılır.

Sıklıkla insidansın nedeni stafilokok ve diğer bakterilerdir. Enflamasyon gökyüzünde, lenfoid dokuda, boğazda ve ağız boşluğunun diğer kısımlarında görülür.

Bu fotoğraftaki çocuğun genişletilmiş bademciklerine dikkat edin:

Ayrıca risk faktörleri arasında boğazın sabit bir yüke maruz kaldığı meslekler vardır.

Ana gelişme faktörleri:

 • gıda ve ev eşyaları;
 • ağızda bakteriler;
 • gökyüzünün inflamasyonu;
 • tedavi edilmemiş çürükler;
 • nazofarenkste irin varlığı;
 • yetersiz ve kalitesiz beslenme;
 • çiğ soğuk su.

Klinik resim

Çocuklarda ve yetişkinlerde olduğu gibi, patolojik süreç genel senaryoya göre ilerler:

 • Boğaz iltihabı, genel bir rahatsızlık ile eşlik eder;
 • eklemlerin ağrılı ve hassas olduğu;
 • zaman zaman bir ürperti hissedilir;
 • yutma işleminde acı var;
 • bademcikler üzerinde beyaz bir kaplama vardır;
 • bezler kırmızı renk alır;
 • gökyüzü ve bademcikler arasında bağ dokusu oluşur;
 • Hoş olmayan bir koku ağızdan çıkar;
 • submaksiller kısımda bir ceviz büyüklüğünde bir tümör oluşur;
 • servikal lenf düğümlerini artırır;
 • ses kısıklaşır, kişi aşağıda bir yarım ton konuşur;
 • Kulaklarda acı var, kişi pek duymuyor.

Bir çocukta iltihaplı bademciklerin evinde tedavi

Çocuğa sıklıkla boğaz ağrısı teşhisi konulursa, evde meyve suyu ve aloe ve bal ile tedavi yapmak mümkündür. Her gün özel bir çözümle patolojik odaklara kalıcı olarak başvurmak gerekir: deniz tuzu, kabartma tozu ve birkaç damla iyot.

Bademciklerde tıkanıklıklardan kurtulmak ve refahı iyileştirmek için, gereklidir:

 • pamuklu çubuk alın ve köknar veya okaliptüs yağıyla nemlendirin. Bu aracın boğaz ağrısını yağlaması gerekir;
 • Aynı yağ burunda günde birkaç kez dört damla kadar gömülebilir.

Çabuk durulama, bir çözüm ile ikiye katlanarak tıkanıklıklardan hızla kurtulun furatsilina. Bu tıbbi çözümlerin asla yutulmaması gerektiğini unutmayın. Aksi takdirde, enfeksiyon vücuda girecek ve daha fazla yayılacaktır.

Çocuğunuzun çayını bal ve nane ile hazırlayın. Arı ürünlerine alerjisi yoksa, bardağa küçük bir propolis propolis infüzyonu ekleyin.

Sıcaklığı düşürmek, iltihabı azaltmak, trafik sıkışıklığından kurtulmak için ihtiyacınız olan şey:

 • ayak uygulamaları yapmak: Nemli kalın bir gazlı bez tabakasında sirke ekleyin ve ayaklara uygulayın. Yünlü çoraplarla üstte;
 • boğaz uygulamaları: Alkol ile bire bir ılık su karıştırın, bezi ıslatın ve bebeğin boğazını sarın, üstüne bir mumlu kağıt katın ve bir fular takın. İyileşme seni bekletmeyecek.

Çocuğun büyütülmüş bademcikler varsa (aşağıda fotoğraf), listelenen eylemler, doktora gelmeden önce durumu iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Yetişkinlerde ve ergenlerde tedavi

Tıbbi önlemler, otlar ile zorunlu durulama, inhalasyon, antimikrobiyallerin kullanımı, antibiyotik kullanımı, vücudun savunmalarının uyarılmasını içerir.

Hastalığın çeşitliliği ne olursa olsun, boğazınızı durulamalıdır.. Bu amaçlar için anti-enflamatuar bitkilerin kullanılması gerekir: papatya, adaçayı, St. John's wort, deniz tuzu, soda, furacilin çözeltisi.

Papatya suyu - boğaz ağrısı için bir halk ilaç

Evde, bugün ultrason gibi enstrümanlar mevcuttur. Bununla birlikte, kullanmadan önce doktora danışmak ve talimatları dikkatli bir şekilde okumak mantıklıdır.

Boğaz ağrısı inhalasyonunu çok etkili bir şekilde etkiler. Aynı papatya, adaçayı, okaliptüs. Günde günde birkaç kez uygulanan uçucu yağların patolojik odağını güvenli bir şekilde etkiler.

Tonsillit için genel davranış kuralları

Yatak dinlenmeye dikkat edin. Hastalığı ayaklarınızın üzerinde taşımayın.

Patojen mantar patojen ise, sonra tedavi uzun olacaktır. Antibiyotik almadan yapamazsınız. Bu fonların alınmasıyla birlikte bağırsak mikroflorasını düzeltmek için ilaç almak gerekir. Bazı durumlarda, anjina, alerjik bir reaksiyon ile eşlik eder, bu nedenle doktor tarafından reçete edilen antihistaminiklerin alınması mantıklıdır.

Küçük bir sıcaklık düşürmeye çalışmamalısın. Isı, vücudun zararlı bakterilerle başa çıkmasına yardımcı olacaktır. Bazen tüm tıbbi tavsiyelerin kusursuz uygulanması bile istenen sonucu vermez. Bu durumda, bir hastaneye gitmek ve tıbbi gözetim altında tedavi yapmak mantıklıdır.

İnflamasyon folk yöntemleriyle savaşırız.

Boğaz ağrısı tedavisi tamamen haklı. Etkilenen boğazın desteklenmesi ve yerel uygulaması için arıcılık ürünleri mükemmeldir. Ancak bu doğal içeriklere alerjiniz olmadığından emin olmanız gerekir.

Arıcılık ürünlerini kullanırken, bu doğal içeriklere alerjiniz olmadığından emin olun.

Geleneksel olmayan tıpta, aşağıdaki tarif. Ama çocuklar ve araba kullanan insanlar tarafından uygulanmamalıdır. Ancak, bu ilaç% 100 sonuç getirecektir. Yani, kırmızı şarabı alın, anne-ve-üvey anneyi ekleyin, soğan suyunu, tüm malzemeleri buzdolabına koyun. Günde üç kez büyük bir kaşık yiyin. Kullanmadan önce çalkalayınız. Sağlığın rahatlaması çok yakında gelecek.

Geleneksel tıbbın sadece kanıtlanmış ve haklı olduğu teknikleri uygulayın ve uygulayın. Bazen doktorların bile bunu yapması tavsiye edilir veya bu reçete evde kalır, böylece rahatlama olur.

Tonsillit tedavisinde önemli bir nokta doğru beslenme. Katı yiyecekler neredeyse imkansızdır, bu nedenle ilk defa sıvı gıda, patates püresi, kefir, yoğurt tüketmek mantıklıdır. Baharatlı baharatlar ile tatlı ve bulaşıkları hariç tutunuz. Tahrişleri önlemek ve mukozadan zaten etkilenmek için yiyecekler ılık olmalıdır.

Radikal tedavi

Bazı durumlarda, özellikle evde kendi kendine yardım tekniklerini ihmal ederseniz, doktorlar bezleri hastaya çıkarmaya karar verir.

Operasyon için göstergeler aşağıdaki gibidir:

 • bademcik iltihabı çok sık: yılda en az dört kez;
 • eğer akut sürece eşlik eden bademcikler (fotoğraf alt), lenf bezlerinin iltihabı, yoğun ısı, nüks dışında sarımsı noktaların oluşumu, bezler üzerinde pürülan içerikler olan durumdaki genel bir bozulma eşlik ediyorsa;

Modern tıp sadece cerrahi bir yöntem değil aynı zamanda donma ve lazer tedavisi de sunar.

Hafif rahatsızlık komplikasyonları

Bazı durumlarda, bu müdahaleler sadece zorunludur. Aksi takdirde, oldukça genç bir yaşta, gastrointestinal sistem, kellik, kronik yorgunluk vb. Çeşitli hastalıklardan muzdarip olursunuz.

Bademciklerin lazerle alınması

Çocuk kavramından önce, tüm kronik hastalıklardan kurtulmak gerekir. Bu mümkün değilse, bademcikler hamilelik tarafından kaldırılır, ancak sadece birinci veya ikinci üç aylık dönemde.

Gebelik süresince patolojiyi görmezden gelirseniz, aşağıdaki komplikasyonlar ortaya çıkabilir:

 • şiddetli toksikoz;
 • erken teslimat;
 • genel sağlık bozulumu;
 • düşük riski.

İlaç tedavisi ile birlikte, bağışıklığı güçlendirmek ve iyileşme sürecini hızlandırmak için geleneksel tıp tekniklerini kullanmak mümkün ve hatta gereklidir.

Ilk doktor

Sivrisinek ile tedavi edilen bir çocukta iltihaplı bademcikler

Bademciklerin hipertrofisi bağımsız bir tanı değildir, ancak vücutta inflamatuar süreçlerin varlığını gösteren bir semptomdur. Ya bebeğin bademcikleri büyürse?

Terapi prensipleri, lenfadenoid dokulardaki patolojik değişiklikleri tetikleyen etiyolojik faktörlere bağlıdır.

Çocuk hekimi E. O. Komarovsky'ye göre, çocuklarda palatin ve faringeal bademciklerin gevşemesi ve genişlemesi genellikle enfeksiyöz hastalıkların gelişimi ile ilişkilidir. Çocuğun vücudunun reaktivitesini azaltmak, hastalığa neden olan virüslerin ve bakterilerin çoğalmasını uyarır. Sonuç olarak, koruyucu bir işlevi yerine getiren lenfadenoid faringeal halkanın bileşenleri iltihaplanır ve bu da bezlerin ve faringeal bademciklerin boyutunda bir artışa neden olur.

Bademcikler - ağız boşluğunda ve nazofarenks içinde bulunan oval formun küçük oluşumları. Kan ve bağışıklık sistemi hücrelerinin sentezinde yer alan lenfadenoid dokulardan oluşurlar. Faringeal, lingual, tubal ve palatine bademcikler, solunum organlarını patojen mikroorganizmaların penetrasyonundan koruyan faringeal halkanın ana bileşenleridir.

Bezlerin ameliyatında fonksiyonel bozuklukların yokluğunda ilaç ve cerrahi gerekli değildir.

Lenfoid dokuların hipertrofisi çoğunlukla çocuklukta bulunur ve esas olarak faringeal tonsil ve bezleri (palatine tonsiller) etkiler. Organ iltihabı durumunda, tedavi konservatif tedavi kullanımı ile başlar. İlaç etkisiz ise, lenfoid kümelerin kısmi (tonsillotomi) veya tam (tonsillektomi) çıkarılmasını içeren cerrahi gerekebilir.

Neden bademcikler hipertrofisi var? Lenfoid dokulardaki bir çok vakadaki artış, immünokompetan hücrelerin sentezinin yoğunlaşması ile ilişkilidir. Terapötik tedavi sadece organların catarrhal veya purulent inflamasyonu durumunda reçete edilir. Çocuğun organizmasının koruyucu mekanizmaları sonuna kadar ayarlanmamıştır, bu nedenle okul öncesi çocuklar yetişkinlere göre bulaşıcı hastalıklara daha duyarlıdır.

Bademciklerdeki patojenler neden olabilir:

 • adenovirüsler;
 • rhinovirüsleri;
 • herpes;
 • grip virüsü;
 • koronavirüsler;
 • stafilokok;
 • meningokok;
 • streptokoklar;
 • difteri basili;
 • mikoplazma;
 • mantarlar;
 • Frengi.

Lenfoid birikimlerin septik enflamasyonu şişlik, hiperemi ve dokuların erimesine yol açar. Bademciklerin büyüklüğündeki kritik bir artış, nefes almayı zorlaştırır, bu da çocukta akut hipoksiye neden olabilir.

EO Komarovsky, uyuşturucu tedavisinin zamansız geçişinin patolojik süreçlerin kronikleşmesine yol açabileceğini savunuyor. Bu nedenle, boğaz ağrısının ilk belirtilerini bulursanız, bir uzmandan yardım almalısınız. Çocuklara yönelik özel bir tehdit, adenoidit, pürülan anjina, difteri ve kronik bademcik iltihabı gibi hastalıklardır.

Çocuk doktoruna başvurmak için doğrudan endikasyonlar, aşağıdaki hastalık belirtileridir:

 • kırmızı boğaz;
 • bademciklerin hipertrofisi;
 • yutma zorluğu;
 • yüksek sıcaklık;
 • beyaz kaplama ve bezlerdeki noktalar;
 • lenf düğümlerinin genişlemesi.

3 yaşın altındaki çocuklarda adenoidit, çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimini olumsuz yönde etkileyen hipoksiye neden olur.

Bakteriyel enfeksiyon durumunda, vücudun patojen metabolitleri ile güçlü bir zehirlenmesi gözlenir. Vücudun zehirli patojenik bakterilerle zehirlenmesinin semptomları miyalji, baş ağrısı, ateş, halsizlik ve iştahsızlıktır.

Çocuklarda tonsill hipertrofisi tedavisi ne olmalıdır? Lenfadenoid dokunun enflamasyonu, bir dizi terapötik önlemleri içeren tıbbi tedavinin derhal geçmesini gerektirir. Tedavi şeması ve ilkeleri, bir çocuğun muayenesinden sonra ve enfeksiyonun nedenini belirleyen bir uzman tarafından belirlenebilir.

Sistemik ve yerel komplikasyonların gelişmesini önlemek için birkaç önemli tavsiyenin uygulanmasına izin verir:

 • yatak istirahatine bağlılık;
 • çocuğun hipoterminin önlenmesi;
 • odanın düzenli havalandırması;
 • yeterince sıcak içecek içmek;
 • Katı gıdaların diyetinden dışlanmak, boğazı travmatize etmek.

Fiziksel aşırı efor, sadece enfeksiyonun ilerlemesine ve lezyonların yayılmasına katkıda bulunan dokularda kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olur.

Bu nedenle boğaz ve bezlerin akut iltihaplanma döneminde yatak istirahatine sıkı sıkıya bağlı kalmak istenir.

Buna karşılık, büyük miktarda içme kullanımı, zehirli maddelerin vücuttan alınma sürecini uyarır ve bu da zehirlenmenin ortak belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Çocuklarda bademcikler hipertrofisi vücutta bir takım bozukluklara neden olur. Hava yollarının hipertrofilli bademcikler ile örtüşmesinden kaynaklanan sürekli oksijen eksikliği (hipoksi), çocukların gelişiminde gecikmeye neden olur. Genişlemiş bezleri olan hastaların yaklaşık% 25'i enürezis ve eşzamanlı zihinsel anormallikler geliştirir.

Bir çocukta büyütülmüş bademcik nasıl tedavi edilir? Komarovsky, sadece karmaşık tedavi durumunda cerrahi girişim olmaksızın lenfadenoid dokuların hipertrofisini ortadan kaldırmanın mümkün olduğunu söylemektedir. Kural olarak, çocuklarda KBB hastalıkları için tedavi planı şöyledir:

 • lakuna ve tonsil foliküllerinin patolojik mukustan ve enfeksiyöz patojenlerden solüsyon antiseptikler ile saflaştırılması;
 • antihistaminiklerin yardımıyla alerjik belirtilerin ve şişliğin giderilmesi;
 • vitamin-mineral kompleksleri ve immunostimulanlar ile genel ve lokal bağışıklık artışı;
 • antibiyotikler, antifungal ve antiviral ajanlar - etiyolojik etkisiyle patojenlerin yok edilmesi;
 • Fizyoterapi prosedürleri yardımı ile doku iyileşme süreçlerinin hızlanması.

Tedavinin fizyoterapi yöntemleri sadece lenfadenoid dokulardaki enflamatuar süreçleri çözme aşamasında kullanılır.

Bademcik iltihabı tedavi etmek için ne anlama geliyor? Bir kural olarak, lenfadenoid birikimlerinin hipertrofisi bakteriyel, daha az sıklıkla viral enfeksiyonun gelişmesine bağlıdır. KBB hastalıklarının patojenlerinin ortadan kaldırılması için etiyolojik eylemlerin preparasyonlarını kullanın. Sistemik antibiyotikler ve antiviral ilaçlar, etkilenen dokuların iltihaplanması ve epitelizasyonunun gerilemesine katkıda bulunan patojenik floranın gelişimini baskılamaktadır.

Geniş spektrumlu antimikrobiyal ajanlar yardımıyla bakteriyel inflamasyonun tezahürlerini ortadan kaldırmak mümkündür. En etkili ilaçlar arasında şunlar vardır:

 • "Panklav", beta-laktamaz sentezleyen gram-pozitif mikroorganizmaların çoğunu tahrip eden penisilin serisinin yarı sentetik bir antibiyotiğidir; foliküler ve lacunar anjin, farenjit, flegmon, sinüzit, vb. tedavisinde kullanılır;
 • "Augmentin" - çoğu aerobik bakteri suşlarının gelişmesini engelleyen bakteriyolitik etkilerin hazırlanması; Solunum organlarında pürülan bulaşıcı süreçleri ortadan kaldırmak için kullanılır;
 • "Zi-faktörü", herhangi bir lokalizasyonun KBB organlarındaki pürülan süreçleri ortadan kaldırmak için kullanılan, bakteriyostatik ve anti-inflamatuar etkinin bir makrolid antibiyotiğidir;
 • "Klaritromisin", mikropların reprodüktif aktivitesini inhibe eden makrolid grubundan bir ilaçtır; Alt ve üst solunum yollarında enfeksiyöz inflamasyon tedavisinde kullanılır.

Bademcikler ve pürülan tıkaçlar üzerinde beyaz birikme yoksa, inflamasyon viral patojenlerden kaynaklanır. Bu durumda, tedavi antiviral ve immün uyarıcı ajanlar yardımıyla gerçekleştirilir. Lenfoid dokularda kataral inflamasyonu tedavi etmek için aşağıdaki ilaçlar izin verir:

 • "Orvir", lezyonlardaki patojenik floranın ortadan kaldırılmasına yol açan, RNA patojenlerinin replikasyonunu önleyen antiviral bir maddedir;
 • "Relenza", enflamasyonun gerilemesini hızlandıran nöraminidaz hastalığına neden olan virüslerin biyosentezini inhibe eden seçici bir ilaçtır;
 • "Viferon" - antiproliferatif ve immün uyarıcı bir etkiye sahip bir interferon inhibitörü; patojenlerin imha sürecini hızlandıran bağışıklık sistemi hücrelerinin aktivitesini artırır;
 • "Kagocel" antimikrobiyal, fungistatik ve antiviral etkileri olan birleşik bir ilaçtır.

İnterferon indükleyicileri 6-7 yaşından küçük çocukları tedavi etmek için kullanılmamalıdır.

Patojen floranın yok edilmesi patolojik süreçlerin ilerlemesini engeller. Lokal immünitenin kademeli olarak artması, hasarlı dokuların rejenerasyonunu, mukoza zarlarında infiltratların emilimini ve bezlerin hipertrofisinin ortadan kaldırılmasını teşvik eder.

Semptomatik tedavi, hastalığın seyrini rahatlatmayı, boğazda rahatsızlığı, miyalji, baş ağrılarını vb. Gidermeyi kolaylaştırır. Çocuk terapisi şemasında genellikle emilim için tabletler, orofarenks durulama için çözeltiler, bağışıklık güçlendirmek için boğaz ve vitamin-mineral kompleksleri damgalama için spreyler içerir.

Aşağıdaki ilaçların yardımı ile lenfoid dokuların hipertrofisi ve genel zehirlenme belirtileri belirtileri ortadan kaldırın:

 • "Loratadin" - dokuların şişmesi ve hiperemi ortadan kaldırmak için yardımcı bir antialerjik ilaç;
 • "Kamerun" - antiseptik, yara iyileşmesi ve lokal anestezi eylemi olan orofarenksin sulanması için bir sprey;
 • "Stopangin" - etkilenen bademcikler patojenik flora gelişimini baskılayarak, resorpsiyon için tabletler;
 • "Chlorophyllipt" - dezenfekte edici, dekonjestan ve yara iyileştirici etkinin durulanması için bir çözelti;
 • "Immunoriks" - virüs imha sürecinde yer alan vücutta interferon sentezini kolaylaştıran immünostimulant;
 • "Centrum", dokularda hücresel metabolizmayı ve rejenerasyon süreçlerini normalleştiren bir vitamin ve mineral kompleksidir;
 • "İbuprofen", inflamatuar mediatörlerin sentezini önleyen anti-enflamatuar etkilerden oluşan bir antipiretiktir.

Konservatif tedavinin etkisiz olması ve bademciklerde daha fazla artış olması durumunda, lenfoid formasyonların kısmen veya tamamen çıkarılmasını içeren cerrahi tedavi önerilmektedir.

Fizyoterapik tedavi, hipertrofilli bademciklerin işlevlerini düzeltmeyi amaçlamaktadır. Ultraviole, manyetik alanlar, alternatif akım ve ultrason ile dokular üzerindeki etkiler, dokularda kan dolaşımını uyarır. Durgun süreçlerin ortadan kaldırılması, bezlerin drenaj işlevinin restorasyonuna ve sonuç olarak, boyutlarının azalmasına katkıda bulunur.

Çocuklarda akut anjin, kronik bademcik iltihabı ve diğer KBB hastalıklarının tedavisi için, aşağıdaki fizyoterapi yöntemleri kullanılabilir:

Bademciklerin kronik inflamasyonu ve hipertrofisini ortadan kaldırmak için, en az 7-10 fizyoterapi kursuna girmek gerekir.

Tedavi sırasında, anti-enflamatuar ve antimikrobiyal ilaçların kullanımını reddetmek istenmez.

Ebeveynlerin çoğu, bir çocukta genişlemiş bademciklerin tamamen zararsız bir ARI semptomu olduğuna inanırlar. Boğaz ağrısı, aslında, soğuk algınlığının tezahürlerinden biri olabilir, ancak sıklıkla kronik bir enfeksiyon kaynağı ve ciddi patolojilerin nedeni haline gelir. Çocuğun sıklıkla bademcik iltihabı varsa, kulak burun boğaz uzmanına ziyaret zorunludur.

Çocuklarda genişlemiş bademciklerin ana nedenleri yetersiz veya eksik tedavi ile akut enfeksiyonlardır. En yaygın patojenler arasında:

 • streptokok ve stafilokoklar;
 • pnömokoklar;
 • hemofili influenzae;
 • grip virüsü;
 • herpes;
 • enterovirüs;
 • adenovirüs;
 • chlamydia;
 • mikoplazma.

Tam iyileşme ile karıştırılan akut hastalık semptomlarının ortadan kalkmasından sonra, bakteriler, virüsler ve parazitler vücuttan tamamen uzaklaştırılmaz, ancak boşluklarda yaşamaya devam eder. Patojenlerin yayılması, lenfoid dokunun büyüdüğü yanıt olarak yavaş bir inflamasyona neden olur.

Sonuç olarak, bademcikler yavaş yavaş giderek artar, yutma ve nefes almada zorluklar yaşanır. Kalıcı bir patolojik sürecin arka planına karşı, stres veya hipotermi gibi herhangi bir provoke faktör, bir alevlenmeye neden olabilir.

Bununla birlikte, sadece enfeksiyonlar hipertrofiye bademciklerin nedeni haline gelmez. C vitamini eksikliği, kanser de dahil olmak üzere kan hastalıkları ve bir dizi başka hastalık da lenfoid dokunun büyümesine katkıda bulunabilir.

Bademcikler, solunum ve sindirim sisteminin sınırında bulunan bağışıklık sisteminin önemli organlarıdır. Hücresel ve hümoral bağışıklık oluşumuna katılarak, organizmanın koruyucu adaptif reaksiyonlarında büyük rol oynarlar.

boşluklar (derin yarıklar bademcik) bakterilerin büyük sayıda (esas olarak beta hemolitik streptokok tip A) yuvalar Ancak bademcik iltihabı, bunlar koruma fonksiyonu kaybeder ve romatizmal ateş gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir bulaşıcı odak, nefrit ve poliartrit. Doğru tanıyı kurmak için, kulak burun boğaz uzmanına danışılması gerekmektedir.

Yapıdaki bademcikler, dış zarın kütanöz değil, mukus olduğu lenf düğümlerine benzer. Yüzeyinde, oluklar oluşturan bir çok dışsal büyüme vardır - lacunae. Vücudun dokularında, lenfositler - patolojik mikroorganizmalara karşı antikorların üretiminden sorumlu olan bağışıklık hücreleri olgunlaşır. İçeriden larenks, amigdalaya bitişiktir, bu da sağlıklı mukusun lenf noduna giden yolda bloke olmasını sağlar.

Lenfositlerin patojenlerle mücadelesi yüzeyde veya bademciklerin mukus tabakasının kalınlığında lokalize olur. Mikroplardan kurtulmak ve onların girişini önlemek için, epitel hücrelerin aktif güveliği ile enflamatuar bir reaksiyon geliştirir. Dışa doğru bu süreç bademciklerin gevşemesiyle kendini gösterir: yüzeyleri düzensiz ve mat görünür ve yoğun hücre ölümü bölgelerinde lenf nodu duvarları açığa çıkar. Bu arka plana karşı, bakteri nüfuz ve bir sıcak yatak kronik iltihap oluşturmak için yönetmek.

Bilindiği gibi, bademcik hastalıkları aktive faktörlerden biri kendilerini tekrarlanan durumlarda sık sık kronik bademcik iltihabı olur, akut anjin neden bademcik soğuk hava, su, ya da dondurma soğutma çocuk organizma alt soğutma ya da doğrudan bir. İkincisinin gelişiminde önemli bir rol, çürük dişler, periodontal hastalık, sinüzit ve diğer kronik inflamatuar süreçlerle oynanır. Çocuklarda% 12-15 oranında bulunan tonsillitte, hastalar boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, öksürük, baş ağrısı şikayetleriyle karşı karşıyadır.

Sıklıkla 5-13 yaş arası çocuklarda, adenoidler vardır - faringeal tonsil dokusunun patolojik proliferasyonu. Adenoidlerin gelişimindeki başlıca neden, yine üst solunum yollarının iltihaplanmasına neden olan ve boğazdaki lenfoid doku durumunu olumsuz etkileyen olumsuz çevresel faktörler olarak kabul edilmektedir. Adenoidler, khoranın kapanmasına neden olur ve bu da burun solunumunun bozulmasına neden olur. Çocuğun uykuda olduğu zaman bu genellikle ortaya çıkar.

Hasta çocuklar uykusuz bir şekilde uyurlar, genellikle uyurlar, uykudan sonra - horlanırlar. Çocuklarda adenoidler olduğunda, işitme azalır, konuşma nazal hale gelir, yarı açık ağızlı tipik bir yüz ifadesi vardır. Bu tür çocuklarda sık sık baş ağrısı, yorgunluk, soluk cildi var. Sınıfta, çocuklar dağınık, dikkatsiz, çalışmalarında geride kalıyorlar.

Tonsil hipertrofinin derecesi derece olarak ayrılır, sadece dört tane vardır:

 1. İlk aşamada, hipertrofiye doku, göğe ve farinksin ortasındaki lümenin% 30'una kadar kapanır. Çocuğun horlama ve ağızdan nefes alması durumunda, başta geceleri olmak üzere, semptomatoloji hala zayıf bir şekilde ifade edilmektedir.
 2. İkinci büyütme derecesinde, açıcının yaklaşık yarısı bloke edilir ve gün boyunca nefes alma güçlüğü fark edilir hale gelir.
 3. Üçüncü evre solunum fonksiyon bozukluğu ve yutma problemleri ile karakterize edilir - faringeal alan aşırı büyümüş bir doku ile büyük ölçüde doldurulur.
 4. Son aşamada, bebeğin bademcikleri o kadar büyümüştür ki farenks neredeyse tamamen tıkanmıştır.

aşamadan aşamaya kalıcı geçişin iltihabı yeterince hızlı olduğunda, dahası, enfeksiyon sadece yakın hem de uzak organları etkileyen, tüm vücutta lenfatik ve kan damarları yoluyla yayılabilir. Aktif olarak büyüyen bir çocukta, büyütülmüş bademcikler fiziksel ve zihinsel gelişiminde bir gecikmeye yol açabilir, yanlış bir ısırık gibi yüz iskelet rahatsızlıklarına neden olabilir.

Bademciklerin hipertrofisi bağımsız bir hastalık değildir, ancak altta yatan tanıya eşlik eden bir semptomdur. Doku çoğalmasının nedenlerine bağlı olarak klinik belirtiler farklı olabilir:

 1. Bebeğin bademcikler genişlemiş ve sıcaklık, burun tıkanıklığı, öksürük, boğaz ağrısı, genel rahatsızlık ise, akut solunum yolu hastalığıdır.
 2. Yaralar, bademciklerin yüzeyinde kırmızı boğazın arka kısmındaki pürülan çökeller ve kataral belirtileri olmayan genişlemiş lenf bezleri anjinin karakteristiğidir.
 3. Bezlerdeki yoğun beyaz filmler ve boynun şişmesi, farinksin difteri için gerçek işaretlerdir.
 4. Bir amigdalanın genişlemesi, herpes virüsünün, sifilizin veya tulareminin yenilgisini gösterebilir.
 5. Her iki bademcik üzerinde ülseratif-nekrotik süreç, malign bir anemi seyrinden şüphelenmek için bir fırsattır.
 6. Kulakların kalıcı tıkanıklığı ve sık alevlenmelerle birlikte kronik otitis, tubal bademciklerdeki artışa eşlik edebilir.
 7. Çocuğun her zaman ağzını hafifçe açtığı zor burun akıntısı, adenoidlerin genişlemiş faringeal bademciklerinin ana belirtisidir. Bu durum, uyku, horlama ve gündüz kötüleşmesi, ruh halleri, hızlı yorgunluktan kaynaklanan problemlerle karakterizedir. Uzun süreli hastalık ile çocuk, bir geri kalmışlık, hafıza ve öğrenme problemleri geliştirir. Şiddetli vakalarda nöbetler epilepsi, bronşiyal nöbet, enürezis tipine göre gelişir.
 8. Yutma, refleks verimsiz öksürük ve boğazda yabancı bir cisim hissi ile güçlükler lingual bademciğin hipertrofisine tanıklık eder.

Çocuklarda genişlemiş bezler ve adenoidlerin genel semptomatolojisine gelince, çoğu kez:

 • boğazda rahatsızlık;
 • Nazal solunumun değişen derecelerinde zorluk:
 • burun sesi;
 • larinksi kapsayan, görsel olarak büyük, gevşek ve soluk bezler;
 • ağızdan özel koku;
 • palpasyonda genişlemiş, yumuşak lenf düğümleri;
 • huzursuz uyku, horlama;
 • sık sık soğuk algınlığı, otitis, sinüzit, vb.

Çocuk bu tür belirtilerden düzenli olarak rahatsız olursa, kulak burun boğaz uzmanına gösterilmelidir. Kronik inflamatuar bir süreç saptandığında, küçük bir hasta bir ENT kaydına konur.

Bademciklerin boyutunu normalleştirmek için hipertrofinin nedenini ortadan kaldırmak gerekir. Kural olarak, altta yatan hastalığın tedavisi sonucunda, lenfatik drenajda bir azalma olur. Bununla birlikte, yapılacak ilk şey, lakunadan patojenik mikroorganizmaları ortadan kaldırmak ve inflamatuar süreci durdurmaktır.

Bir şırınga veya aparat yardımıyla bir ayakta tedavi, ayakta tedavi bazında gerçekleştirilir. Böylece, lacunae mikrop, irin ve tükenmiş epitel birikimi temizlenir. Sonra bademcikler patojenleri yok etmek için Lugol çözeltisi Protargol ile tedavi edilir. Bu tedavinin seyri 10 gündür ve her 3 ila 6 ayda bir gerçekleştirilir. Adenoidlerde, nazal geçitlerin açıklığını geri yüklemek gerekir. Bunu yapmak için, tuz çözeltileri ile yıkama, fizyoterapi (UV-ısıtma), solunum jimnastiği kullanılır.

Gerekirse, ek olarak - yerel tesisler ve prosedürler, antibiyotik tedavisi sağlanır. Hem çocuk organizması için hem de nazofarenksin kendisi için koruyucu bir rejimin gözlemlenmesi zorunludur. Yerel ve genel bağışıklığı güçlendirmek için paralel önlemler alınmaktadır. Konservatif yöntemler tatmin edici bir sonuç vermezse, cerrahi tedavi hakkında bir karar verilebilir. Sürekli enfeksiyon kaynağı olarak bademciklerin hipertrofik dokusu çıkarılmalıdır.

Fotoğraf: Amoksiklav Süspansiyon Tozu

Büyümüş bademciklerin tedavisi, çocukta normal ORZ varsa ve bir adenoid, bademcik iltihabı ve diğer KBB problemleri varsa, bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından bir çocuk doktoru tarafından yapılır. Her şeyden önce, bebek reçete edilir:

 • yatak istirahati;
 • Sıcak homojenleştirilmiş yemekler menüsünden (püresi, püre);
 • alkali içme rahat sıcaklık;
 • boyunda kuru atkı (fular veya fular).

Antibiyotikler gerekli ise, belirli ilaç ve dozaj seçimi, küçük hastanın durumunu ve yaşını göz önünde bulundurarak doktorun takdirine bağlı kalır. En yaygın olarak atananlar şunlardır:

Bir çocukta iltihaplı bademcikler

Çocuk bademcik iltihabı varsa ne yapmalıyım? Benzer bir semptomla karakterize edilen hastalığa tonsillit veya anjina denir. Birçok patojen türü olmasına rağmen, anjinin klasik varyantı her zaman bakteriyel etiyolojinin salgı bezlerinin yenilgisi olarak anlaşılmaktadır.

Bu oldukça tehlikeli bir patolojidir ve çocuğun sağlığına yönelik tehdit sadece bademcik iltihabının birincil belirtileriyle ilişkili değildir.

Hastalık, birkaç hafta sonra böbreklerin, eklemlerin ve kalbin ihlali ile kendini hatırlatabilir.

Bu nedenle, bir çocukta bademcik iltihabı tedavisi sadece bir doktor tarafından gerçekleştirilir - zamanında ve kapsamlı olmalıdır. Bununla birlikte, ebeveynler çocuklarda bademcik iltihabını tedavi edecekleri şeyleri bilmelidirler, bunun için bu veya diğer ilaçlar amaçlanmıştır.

Seçim ve tedavi rejimi

Ebeveynler çocuğun durumunun keskin bir bozulma fark veya orofarenks iltihaplı bademcikler kendini muayene bulunan boğaz, ağrı şikayetlerini duymak teşhis sonucu açık: bademcik. Bununla birlikte, bu tanım sadece bademciklerin dahil olduğu iltihaplı bir işlemin varlığı anlamına gelir; Eşzamanlı olarak meydana gelen diğer hastalıkların olasılığını dışlamaz. bademcik plak üzerinde irin varsa da, patojen doğasını belirlemek derhal zordur.

Anjina ile tedavinin temel ilkesi, etiyopropik olup, enfeksiyöz ajan üzerinde etkilidir. Bu bakteri ise - ve çoğu durumda çocuk, bademcik beta hemolitik streptokok kaynaklanır - Eğer antibiyotik tedavisine başladıktan sonra devlet bir iyileşme bekleyebilirsiniz. Ancak bademcikler üzerindeki değişiklikler virüsün neden olduğu antibiyotikler işe yaramaz.

Bu veya bu enfeksiyöz ajanın varsayımının doğrulanması bir doktorun ayrıcalığıdır. Bu amaç için, klinik veriler değerlendirildiğinde (plak ve özellikleri, ağrı şiddeti, ateşli eğri tipi, bademcikler üzerinde döküntünün varlığı ile) ve laboratuar yöntemleri (hızlı testler, besleyici ortam biyo tohumlama) elde edildi. gerpangine boyunca kabarcıklar ile döküntü, örneğin streptokok bademcik iltihabı, hafif bir ağrı, soğuk algınlığı ve yoğun grimsi difteri çiçeklenme, mononükleoz dalak ve lenf düğümleri genişleme eksikliği ile boğaz çok şiddetli ağrı - Buna ek olarak, enfeksiyon özellikleri hakkında bilgi sahibi olur.

Bu nedenle, çocuklarda bademcikler iltihabı tedavisi şeması, bir enfeksiyöz ajan fikrine dayanmaktadır.

Seçenekler bademcik çok çocuklarda iltihabı - nadiren (difteri, ikincil anjina) - bazıları, ortak olan strep boğaz ağrısı, diğerleri gibi. Çocukluk çağında tedavi için, patojen tipine ve hastanın genel durumuna bağlı olarak ayarlanan bir şema uygulanır:

 1. Etiyotropik tedavi.
 2. Antipiretik tedavi.
 3. Halk ilaçları da dahil olmak üzere yerel.

Bir çocuğun tedavisine başlayarak, yaş özelliklerini, durumun ciddiyetini hesaba katmanız gerekir. Evde, bir doktora danıştıktan sonra bile bademciklerin her türlü iltihaplanmasını tedavi edemezsiniz. Bazen küçük çocuklar, acı yüzünden, yiyecekleri reddederler, su. Sonuç olarak, ciddi zehirlenme (ateş, kusma) ile şiddetlenen dehidratasyon (dehidrasyon) riski vardır. Bu nedenle, bademciklerin iltihaplanma sürecinden etkilenen bir çocuğun, etrafındaki yetişkinlerin sürekli ilgisine ihtiyacı vardır.

Etiyopatik tedavi

Bademcik iltihabı bakteriyel etiyolojisinde antibakteriyel preparatlar kullanılır:

 • penisilinler (Amoksisilin, Ampisilin, Augmentin);
 • sefalosporinler (Lexin, Zinnat);
 • makrolidler (Azitromisin, Klaritromisin).

Modern standartlara göre antibiyotik tedavisi, 7 ila 10 gündür. Daha önce kesme veya önerilen dozajı bağımsız olarak azaltma ve alım sıklığı mümkün değildir. Bu, patojenik mikroorganizmalar tarafından direnç (direnç) oluşması tehlikesi ile ilişkilidir - eğer bu olursa, ilaç etkisiz olduğunu kanıtlayacaktır.

Bezlerin iltihabı difteri nedeniyse, antitoksik antidiftheria serumu kullanmak zorunludur. Aynı zamanda, antibiyotikler de reçete edilir (Ampisilin).

Eğer bademcik iltihabı enfeksiyöz mononükleozdan şüphelenirse, aminopenisilinler (Amoksisilin, Ampisilin) ​​kullanılmaz.

Enfeksiyöz mononükleoz doğada viraldir ve antibiyotikler, objektif değişiklikler ve laboratuvar testleri ile kanıtlandığı üzere, sadece bakteriyel enfeksiyonun eklendiği durumlarda endikedir. Ancak gerekirse, antibakteriyel tedavi sefalosporinler veya makrolidler reçete edilir. Enfeksiyöz mononükleoz ile birlikte olan aminopenisilinler, deride bir döküntü görünümü oluşturur.

Viral enfeksiyonların etiyotropik tedavisi her zaman yapılmamaktadır. Birçok durumda, yeterli yerel maruziyet, semptomatik ilaçlar vardır. Antiviral ajanlar (Asiklovir, Zovirax), özellikle virüsler herpes grubu (ortak bir herpetik stomatit formu) ile enfekte olduğunda gösterilmektedir. Çocuğun bademcikleri mikotik bir enfeksiyon nedeniyle iltihaplanırsa, tedavi antifungal ilaçlar (Flukonazol, Itrakonazol) içerir.

İlacın salınım şekli hastanın yaşı, onun durumu ile belirlenir. 5 yaşından büyük çocuklara hap, kapsül verilebilir; Katı dozaj formlarının yutulmasıyla ilgili zorluklar varsa, ampullerde tozlar, granüller, süspansiyonlar, enjekte edilebilir solüsyonlar seçilir.

Antipiretik tedavi

Antipiretik tedavi de antipiretik olarak adlandırılır ve kullanılan ilaçlar antipiretiktir. Bu ilaçlar genel durumu iyileştiren, vücut ısısını düşürmek için bir fırsat sağlar, hipertermik ve konvulsif sendrom riskini azaltır. Non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) tarafından temsil edilen antipiretikler, aynı zamanda analjezik bir etkiye sahiptir - baş ağrısını ortadan kaldırır, boğazdaki ağrıları azaltır, eklemler.

Vücut sıcaklığında önemli bir artışa eşlik eden anjina türleri için antipiretik ilaçlar gereklidir.

Hastalık kolaysa ve ateş sadece subfebril değerlerine ulaşırsa (37.9 ° C'ye kadar) gerekli değildir. Antipiretik ilaçlar semptomatiktir. Bir semptomun varlığında, yani ateşli bir devlette kullanılırlar ve onu engellemezler.

Hangi antipiretikler çocuklarda kullanılabilir? Bunlar şunları içerir:

 • İbuprofen (çocuklar için Nurofen, Nurofen);
 • Parasetamol (Panadol, Panadol Bebek).

İlacın seçimi çocuğun yaşı, kontrendikasyonların varlığı ile uyumlu olarak gerçekleştirilir. Vücut ısısı 38 ° C veya daha fazla olursa antipiretik alınır. Subfebril ateşte uygulamak uygun değildir, çünkü sıcaklıktaki bir değişiklik bağışıklık cevabının mekanizmasının bir parçasıdır. Bir enfeksiyöz hastalık için endikasyon olmaksızın subfebril sıcaklığını azaltmak, bağışıklık sisteminin reaktivitesini (koruyucu yetenek) bastırmaya eşdeğerdir.

Bademcik iltihabı için antipiretik olarak, çocuklar asetilsalisilik asit (Aspirin) almamalıdır. Çocukluk çağında asetilsalisilik aside dayanarak ilaç almak tehlikelidir, çünkü Rhea sendromunu (akut hepatik ensefalopati) geliştirme riski vardır.

Araştırmacılar Ray sendromu ve viral bir enfeksiyon arasında bir bağlantı kurmuşlardır. Bir virüsün veya bakterinin bademcik iltihaplanmasına neden olup olmadığını hızlı bir şekilde tespit etmek mümkün olmadığından, bir çocuk için Aspirin ve bunun benzerlerinin kullanımını reddetmek daha iyidir.

Yerel terapi ve halk ilaçları

Lokal etki, hem bağımsız bir tedavi yöntemi olarak hem de tamamlayıcı bir sistemik tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bu durumda, tabletler uzun bir süre emilmeli ve dikkatli bir şekilde, durulama solüsyonları, yarım saat kadar yemek yemeden veya içmedikten sonra, orofarenks boşluğunda bir süre tutulur. Bu, serbest bırakma formundan bağımsız olarak ilacın etkisini uzatmanıza izin verir.

Çocukta iltihaplı bademcikler etkilemek için eczaneden kullanabilirsiniz:

 1. Lokal antibiyotikler ve antiseptikler (Bioparox, Ambazone, Hidrojen Peroksit) - bakteriyel enfeksiyonlar için.
 2. Anti-inflamatuar, analjezik, antiseptik (Tantum Verde, Isla-moos, Strepsils Intensive) - bakteriyel, viral enfeksiyonlar ile.
 3. İmmünomodülatörler, antifungal (Imudon, Dekamin, Nystatin) - mantar enfeksiyonları ile.

Halk ilaçları olan çocuklarda bademcikler nasıl tedavi edilir? Bunun için aşağıdakiler uygulanabilir:

 • soda ve / veya tuz çözeltisi;
 • şifalı bitkilerin soğanı ve infüzyonları (adaçayı, papatya);
 • alerjilerin yokluğunda balın emilmesi, diğer kontrendikasyonlar.

Gargara sık sık gereklidir - antiseptikler günde 3 ila 5 kez ve otlar, tuz veya soda bazlı çözeltiler dayalı anti-inflamatuar ilaçlar - günde 8 ila 10 kez kullanılır. Yedikten sonra kısa bir süre durulamak daha iyidir, çünkü ilacın yararlılığını korumak için yarım saat ara verilir. Durulama için tüm çözümler, decoctions ve infüzyonlar, çocuğun sıcaklığı için sıcak ve rahat olmalıdır. Ayrıca, çoğu uzun süre depolanamaz, yeni hazırlanmış ilaçlara tercih edilir.

Durulamanın özü nemlendiricidir, bu nedenle bezlerin iltihaplanmasıyla bolca sık sık içilen bir içecekle değiştirilebilir.

Tuz, soda veya otlar ile durulamak bademcik iltihabı için kullanılan en yaygın halk ilaçtır. Ancak, herhangi bir nedenden dolayı prosedürün imkansız olması durumunda, çocuğa sıcak bir çay veya meyve suyu, hatta basit (ama soğuk olmayan) su bile sunmanız gerekir. Hasta her 1.5 saatte en az birkaç yudum yapmalıdır. Bal, ilgili hekim tarafından onaylandığı takdirde kullanılabilir.

Çocukların yerel yollarla tedavi edilmesi bazı özellikleri hesaba katmayı gerektirir. Örneğin, orofarenksin mukoza zarının sulanması için spreylerin kullanımı, laringospazm ve nefes almayı durdurabileceğinden 3-5 yaşından büyük çocuklarda endikedir. Durulama yardımı işe yaramaz, eğer çocuk nasıl gargara yapılacağını bilmezse ya da nasıl doğru yapacağını bilmezse, derhal ilacı tükürür. Tabletler ve diğer katı dozaj formları, kazara yutma riski nedeniyle küçük çocuklarda kullanılması tavsiye edilmez. Bazı ilaçlar açık yaş sınırlarına sahiptir ve çocuk talimatta belirtilen yaştan küçükse reçete edilemez.

Halk ilaçları dahil herhangi bir ilacın tehlikeli veya etkisiz olabileceğini hatırlamaya değer. Çocuk ne kadar küçükse, alerjik reaksiyon ve diğer olumsuz etkiler geliştirme olasılığı o kadar yüksektir. Çocukların bademcik iltihabı ile tedavisi sadece tavsiye ve bir doktor gözetiminde gerçekleştirilir.

Soruna dönmeden önce, bademcik iltihabının nasıl tedavi edileceği, ne tür bir hastalık olduğunu ve bunun ne ile ilişkili olduğunu anlamalıdır. Ve ayrıca, çocukların neden bu lenfoid doku ile sık sık komplikasyonları vardır. Bilgi de önemli olacak ve enflamatuvar sürecin nasıl önleneceği, bunun da ciddi sonuçlara yol açacağı.

Inflamatuar süreç

Latince, tıpta kullanılan bademcikler tonsillae gibi geliyor. Bu kelime hastalığın adını verdi - tonsillit. Bu nedenle, çocuğunuzun bademcik iltihabı olduğunu duyarsanız, bunun bademcik iltihabı olduğunu bilin. Ortak insanlarda, genellikle bezler ve iltihapları - anjina denir.

Hastalık akut ve kronik formda ortaya çıkabilir. Hem ilk hem de ikinci vakada biri komplikasyonlarla karşı karşıya gelebilir, bunun süreci durmak için çok zor olacaktır. Etkilenen bezler yeni, gereksiz sağlık sorunlarına yol açar.

Hastalığın bakteriyel patojenleri şunlardır:

Semptomlar ve sonuçları

Dikkat etmeniz gereken ilk semptom yüksek sıcaklıktır. Çocuk konuşursa, o zaman boğaz ağrısı ve yutma problemlerinden şikayet edecek, çocuklar sadece kaprisli.

Bağımsız bir inceleme ile, ebeveynler ince kan damarları ile kırmızı bademcikler görebilir. Durum ihmal edilirse, beyaz püstül veya sütlü plaket görülebilir.

Boğaz geçidi çok dar hale geliyor, bu da çocuklar için nefes almayı zorlaştırıyor. Sonuç olarak, ses kısıklaşır, konuşma acıya sebep olur, bu yüzden konuşmamaya çalışmalısınız.

Bademcik iltihabı ile tek başına ilaç vermek kesinlikle yasaktır. Tonsillitin sağlığınızı etkileyecek birçok ciddi sonucu vardır.

 • kardiyovasküler sistem bozuklukları, komplikasyonlar, cerrahi müdahaleye kadar;
 • özellikle böbreklerde idrar sistemi bozuklukları;
 • sindirim sistemi ile ilgili problemler;
 • dolaşım sistemi ile ilgili sorunlar.

Ayrıca, bademcikler iltihaplandığında, çocuklar genellikle yüksek ateş alırlar ve bu da büyümekte olan bedendeki tamir edilemez hasara neden olur. Yetişkinler, 38 ° C'nin üzerindeki vücut ısısının düşürülmesi gerektiğini hatırlamalıdır. Unutmayın, vücudun daha fazla derecesi, daha yüksek risk. Sıcaklığı düşürmezseniz, şunları elde edebilirsiniz:

 • konvülsiyonlar;
 • bayılma;
 • dehidratasyon;
 • belirli organların çalışmasının ihlali;
 • beyin aktivitesinin geri dönüşümsüz ihlalleri.

Çocukları sadece korunmalı, aynı zamanda uygun şekilde tedavi edilmemelidir. Bademciklerdeki ilk ikmal belirtileri, sıcağı ve sonuçlarını beklemeden derhal tıbbi yardım almalıdır.

Bademcik iltihabı tedavisi

Çocuğu kendiniz tedavi edemezsiniz, ancak doktor gelmeden önce semptomatik tedavi sağlamanız gerekir.

Semptomatik bakım

Bu bakımın amacı için, aynı anda ağrı, sıcaklık ve iltihaplanmayı rahatlatan, steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) uygundur. Çocuklar için çocuk "Nurofen", "Ibuklin-junior", "Ibuprofen" vardır. Talimatların, özellikle mevcut kontraendikasyonlarla dikkatlice okunması gerekli olacaktır. Kabul, bir doktorun gelişinden önce bir kez olmalı, ancak çocuk şiddetli ağrı ve yüksek ateş muzdarip ise. Böyle bir semptom yoksa, ilacı kullanmak kontrendikedir.

Genellikle, NSAID'ler her zaman tıp kabinindeki annelerdedir. Bebekler için daha büyük çocuklar için - tabletlerde süspansiyon halinde salınırlar. Böyle bir tedavinin kötüye kullanılması ciddi gastroenterolojik sorunlara yol açar.

durulama

Bir doktora ya da tıbbi bir tesise sevk edilmeden önce, bezleri çeşitli iltihap giderici solüsyonlarla durulayabilirsiniz.

Çözümler nasıl yapılır?

 • soda çözeltisi - 1 çay kaşığı. 100 gr için soda. ılık su;
 • tuzlu suyla yıkandı. 1 çay kaşığı. 100 gr. ılık su;
 • okaliptüs çözeltisi. Paket üzerinde bir reçete ile yapılması gerekecek. Aynı amaçla papatya, kekik, meşe kabuğu, kekik kullanırlar;
 • Çözelti furatsilina - 100 gr. su.

Popüler bir tedavi olarak pancar kullanabilirsiniz, antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bunu yapmak için, rende üzerinde pancar rendeleyin, 2 yemek kaşığı ile suyu seyreltin. l. su ve çocuklara bademcikler durulayın.

Durulama, her biri en az 15 saniye boyunca yaklaşan yavaş olmalıdır. Küçük çocuklar için anneler boyunlarını bir parmakla çalıştırırlar: bandajı işaret parmağınızın etrafına sarmanız ve antiseptik bir sıvıya batırmanız gerekir, daha sonra bezdeki yapışkanları çıkarmanız gerekir. Çocuğa hoş olmayan ve hatta hasta olduğu için, tüm bunları yapmak çok hassas, hızlı ve hızlı bir şekilde gerekli. Korku varsa, hiçbir şey yapmamak, ancak aerosol kullanmak daha iyidir.

sulama

Sulama için, bu tür aerosolleri - "Ingalipt", "Miramistin", "Gexidine" olarak kullanabilirsiniz. Geri kalan çocuklar için kontrendikedir. Bademciklerin sulanmasından önce, bu tür bir tedavinin kullanımıyla ilgili talimatları dikkatlice okumalısınız.

Özel talimatlar

Çocuğunuz sadece ağrı için gece şikayet etmeye başladıysa, semptomları giderebilir, boğazını tedavi edebilir ve sabaha kadar acı çekebilirsiniz. Yüksek sıcaklıkta, bir ambulans çağırmanız gerekir. İlk olarak, yukarıda belirtildiği gibi, çocuklar sıkışık olabilir ve ikincisi, bademcikler şişebilir ve nefes almak zorlaşabilir. Bu gibi durumlarda, tedavi ilk yardım olarak olacaktır: yukarıdaki ilaçlar ile ağrı ve ısıyı gidermek.

Alnına serin bir kompres koyun. Çocuk bedenlerini silmek için tehlikeli, kramplar sıcaklık düşüşünden başlayabilir. Ve sonra, şimdiye kadar, ortak bir görüşe gelmedi: Mümkün, ve neyin çocuktan silinemediği. O zaman zaten tedavi ederek boğazını iyileştirir. Bademcik iltihabı çok tehlikeli bir hastalıktır, sorumlu ve eksiksiz bir şekilde tedavi edilmelidir.

Doktor geldikten sonra antibakteriyel tedavi alacaksınız. Elbette 7 ila 10 gün arasında tamamlanmalıdır, aksi takdirde uygun bir etki olmayacaktır, sadece bakterilerin ilacın aktif maddesine alışmasına neden olabilirsiniz. Bu durumda durulama ve sulama ek bir etki olarak korunur. Günde 7-10 kez durulama yapılmalı, sulama kesinlikle sipariş gereğidir. Daha büyük çocuklar da emilebilir hapları kullanırlar. İmmunomodüle edici ve uyarıcı bir tedavi olarak, "Imudon" veya "Lizobakt" gibi ilaçları, ek açıklama önerilerine ve doktora danışarak kesin olarak alabilirsiniz.

önleme

Karantina döneminde, bademcikler sokaktan önce ve sonra yukarıdaki spreylerden herhangi biriyle sulandırınız. Bir iş gününden sonra bir maske takılmamalı, ayrıca kuvars prosedürü kullanılmamalıdır. Enfeksiyon burun boşluğundan geçtiği için, damlalar içinde "Oksolinovuyu merhem" veya "Interferon" kullanabilirsiniz, en fazla 7 gün.

Caddeden sonra normal zamanlarda, bademciklerinizi otlar, soda veya salamura ile durulayın, burnunuzu sulayın, bir deniz tuzu solüsyonuyla yıkayın. Ve tabi ki, çocuklar her zaman temiz ellere sahip olmalıdır.

özet

Çocuk sadece komplikasyonlar yukarıda sanmıyoruz Bademciklerin iltihabı dolechennom değil, aynı zamanda bronşit ve pnömoni neden düşük bronkopulmoner sistemde enflamatuar sürecin "indirme" olmadığını unutulmamalıdır. Eğer erken bir aşamada boğazında yukarıdaki belirtiler durursa, herhangi sonuçları sırasıyla gerekli değildir ve hiçbir tedavi, olmayacaktır.

Bu oldukça yaygın bir durumdur. Bademcik iltihabı ilacı çocuk bademcik iltihabı olarak adlandırılır. Akut veya kronik olabilir. Akut tonsillit de anjina denir.

Bir çocukta bademcikler iltihabı belirtileri

Bademcikler çocuğun vücudunda koruyucu bir işlev görür. Çocuğun bedenine su, yiyecek ve hava ile giren zararlı mikroorganizmaları, çoğalmasını ve hastalığa yol açmasını önler. Ayrıca, çocuğun vücudundaki bademcikler, ağız boşluğundaki normal mikrofloranın korunmasında yer alırlar.

İltihaplanma ile çocuk boğaz ağrısı şikayet ederse, onun yemek için zor. İnceleme sırasında bademcikler üzerinde beyaz bir kaplama ve fişler görebilirsiniz. Kural olarak,

 • vücut ısısında güçlü bir artış,
 • ve ayrıca çocuk zayıflık hisseder,
 • uyuşukluk,
 • yorgunluk,
 • Solunum bozuktur.

Bu belirtiler hastalığın akut seyrine işaret eder. Ancak, anjina olmadan iltihap oluşabilir. Bu durumda, lenf düğümlerinde bir artış ve uzun bir süre boyunca yüksek bir sıcaklık vardır. Çocuk boğazda hoş olmayan hislerle ilgili şikayette bulunursa, sabahları zayıf hisseder ve ağzından hoş olmayan bir koku duyduğunu görürsünüz, büyük ihtimalle kronik bademcik iltihabı vardır. Çocuğu doktora göstermek gereklidir.

Hastalık 3 ila 12 yaş arası çocukları etkiler. Büyür ve güçlenen bedenin fizyolojik sürecine dayanır. Ancak deneyim, bunun zorunlu olarak zaman dilimi olmadığını gösteriyor. Çocuklarda bademcik iltihabının doruğu meydana gelebilir ve 14-15 yıl boyunca - hepsi çocuğun ve bağışıklığına bağlıdır. Her durumda, boğaz ağrısı nicel göstergeler açısından farklıdır: bir çocuğun 2-3 yılda bir toparlanabileceği ve bazen bir kez hayatta olduğu zaman olur. Her bir vakada, bir takım ek faktörler dikkate alınmalıdır.

Bademcik iltihabı olan çocuklarda bademcik iltihabı belirtileri

Tonsillit, havadaki damlacıklar tarafından bulaşan yaygın bir çocukluk hastalığı olarak kabul edilir. Çocuklarda bademcik iltihapları boyutu ve kızarıklık artar. Çocuk yutulduğunda ağrı hisseder, başı ağrır ve sıcaklık yükselir. Çene ve servikal lenf düğümleri ve bir ses iltihaplı olabilir. Bademcikler insan vücuduna burun ve ağızdan giren virüsleri ve bakterileri süzer. Bazı durumlarda bu, inflamatuar bir sürece neden olabilir. Enfeksiyonlar, bademcikler isabet, gelecekte enfeksiyonla mücadele edebilecektir, antikor üretmek için çocuğun bağışıklık sistemini uyarır. Bazen enfeksiyonun etkisi altında bademcikler yok edilir, yani bademcik iltihabı oluşur.

Komplikasyonların eşlik etmediği sürece, bademcik iltihabının kendisi için ciddi olanlara uygulanmaz. Hastalık antibiyotiklerle tedavi edilir. Tedavi edilmeyen bademcik iltihabı bademcikler ve yumuşak dokular arasında bir apse oluşmasına neden olabilir, bu da sadece yutmakla kalmayıp aynı zamanda çocuğun serbestçe solunmasını da engeller.

Ayrıca, bademcik iltihabına karşı hastalığın komplikasyonları, sinir sistemini, kalbi ve cildi etkileyen, romatizma ve böbreklerin iltihaplanması şeklinde kendini gösterir.

Çocuklarda geleneksel bademcik yöntemleri nasıl tedavi edilir?

Yapılması gereken temel şartlar hafif bir rejimdir.

Hasta bir çocuk ayrı bir gereç, bakım ürünleri ile sağlanmalıdır. Diğer insanlara bulaşmayı önlemek için bu gereklidir.

Bademcik hastalıklarında yumuşak gıda (sebze, laktik, vitaminler) atanır.

Hastalık yaklaşık 10 gün boyunca ortaya çıkabilir. Tüm bu süre boyunca hasta, aşırı fiziksel aktiviteye katkıda bulunmayan uygun koşullarda olmalıdır.

Lokal olarak, hasta durulama, soda, furacilin, calendula tentürü, papatya, vb.

Ayrıca bademcik iltihabının tedavisi için boyunda sıcak bir kompres uygulanır.

Hastalıkların genel tedavisi için antibakteriyel ilaçlar, salisilatlar kullanılır.

Kandidiyazı önlemek için, çocuklarda bademciklerin tedavisinde Nystatin reçete edilir. Ayrıca, hastalara sülfonamid ilaçlar veya antibiyotikler reçete edilir.

Bazı durumlarda iltihaplanma nöbetlerle başlayabilir. Bu nedenle, sıcaklığın düşürülmesi gereklidir

 • antibiyotikler,
 • Asetilsalisilik asit
 • Islak sarar
 • veya Kloralhidrat ile bir lavman.

Akut tonsillitli çocuklarda bademcik iltihabı tedavisi

Sıvıların bol miktarda, boğaz, antihistaminikler, antibiyotikler, genel olarak, tüm doktor atamak edeceğini durulama: Hastalığın akut dönem - boğaz - Zaman çocuk biz yatak istirahati, hem de hastalık merkezini etkileyen terapötik bir takım önlemlerle uymasını zorunlu.

En son olarak, tedavi penisilin serilerinden antibiyotiklerle gerçekleştirilmiştir. Bugüne kadar, bu ilaçlar da tedaviyle birleşir, ancak çoğu durumda etkili bir şekilde yardım etmeyi reddederler. Bunun bir nedeni de vardır - penisiline alışmış olan bakterilerin bir mutasyonu, mikroplarda bağışıklığın artması vb. Ancak bu ilaçlarla birlikte, bu tip tedaviye karşı alerjik bir reaksiyon riski vardır. Bu nedenle, bu ilacı tolere etmeyen çocuklar için, dışlanmış.

Şimdi çocuklarda bademcik tedavisi için doktorlar tercihlerini makrolidler içeren bir grup antibiyotik tercih etmeye başladılar: Azitromisin, Sumamed, Eritromisin. Her durumda, ilaç kişinin kişisel ihtiyaçlarına ve hastalığın aşamasına göre bireysel olarak uygulanmalıdır.

Ek olarak, son yıllarda, kulak burun boğaz uzmanlarına lavaj yapılması önerilmiştir. Bu tedavinin tüm gidişatı bademcik iltihabı ve bademciklerin bademciklerden arındırıldığı on işlemi kapsamaktadır. Yıkama ağrısız ve oldukça etkili bir işlemdir. Ayrıca, bu prosedür yardımcı olur

 • şişlik ve iltihabı gidermek için
 • pürülan fişleri ortadan kaldırmak,
 • ağızdan gelen kötü kokudan kurtulmak,
 • ve ayrıca çocuğun bağışıklığını ve genel olarak iyi oluşu geliştirir.

Çocuklarda bademcikler cerrahi yöntemlerle nasıl tedavi edilir?

Çok geçmeden, küçük çocuklar, viral ve bakteriyel bir enfeksiyonun neden olduğu bademcik iltihabının gelişmesini önlemek için bademcikleri cerrahi olarak çıkardılar. Bugüne kadar, bu uygulamanın, vücutta virüs ve bakterilere izin vermeyen ve böylece çocuklarda ve yetişkinlerde daha ciddi hastalıkların oluşmasını engelleyen bir tür özel filtre olduğu bilindiğinden, bu tedavi uygulaması mevcut değildir.

Bir doktor aşağıdaki durumlarda ameliyat önerebilir:

Çocuk yılda yedi kez bademcik iltihabı ile hasta oldu;

amigdalada bir apse oluşmaya başladı;

kalp ve kan damarlarının çalışmalarındaki komplikasyonlar;

bademcik iltihabının konservatif tedavisinde pozitif bir sonucun yokluğu.

Cerrahi tedavi için tek kontrendikasyonlar, kronik enfeksiyöz hastalıkların, kan hastalığının şiddetli formlarıdır. Operasyonlar yürütülürken en sık görülen zaman - 5 ila 7 yıl arasında poliklinik ortamında. Erişkinler ve bebekler için cerrahi yapıldığında nadiren olur. Bu nedenle, belirli bir tedavi yönteminin seçimi, sadece ilgilenen hekim tarafından gözlemlendiğinde yapılmalıdır. Sadece o, palatine bademciklerinin tedavisini doğru bir şekilde atayabilir ve kendi kendine ilaçlama sırasında ortaya çıkabilecek istenmeyen sonuçları önleyebilir.

sürecin bademcik iltihaplanması tedavisinde olduğu gibi, ve çocuk sonra onlar, daha o rebyatnya memnuniyetle böyle bir ilacı kabul dondurma yemek buz küpleri emmeye çocuklarını vermek için tavsiye edilir ne çünkü hastalığın kötü göstergelerinden reçete yapmak kaldırıldı. Ballı limon kullanmak da iyidir.

 • Hastalığın belirtileri
 • Hastalığın tedavi prensipleri
 • Boğaz durulama belirtileri rahatlatmak yardımcı olur
 • Hastalığın konservatif tedavisi
 • Hastalığın kronik formunda bademcikler kaldırılması

Küçük çocukların genellikle soğuk algınlığı ve bulaşıcı hastalıklar ile hasta olduklarından sır değildir. Bir çocuk ya da bademcik iltihabı bademcik iltihabı, ortak bir rahatsızlıktır, ancak ilk kez onunla karşı karşıya kaldığında, pek çok ebeveyn bunu tedavi edeceğini bilemez. Çocuk boğaz ağrısı şikayet ettiğinde, yapılacak en iyi şey hemen doktordan yardım istemek ve iltihaplı bademcikleri tedavi etmeye başlamaktır.

Hastalığın Belirtileri Bilmeniz ÖNEMLİ!

Gerçekten etkili olan ve neredeyse anında yardımcı olan MOBİL'in tek aracı

Bademcikler veya bademcikler koruyucu bir işlev yapan lenfoid dokulardır. Büyük miktarlarda lenfositler içerirler, bu da zararlı mikroorganizmaların hava solumasıyla vücuda girmesini önler.

Bademcikler, dilin iki tarafından boğazın faringeal-palatal iç kısmında yer alır ve bir faringeal halka oluşturur. Normalde, meşe palamutları veya pembe renkteki badem tanelerini andırır. İltihap olduğunda bademcikler değişir.

Bezler vücudun ilk koruyucu bariyeridir, zira zararlı mikroorganizmalar esas olarak onlarla temas eder, ağız boşluğundan ve burundan nüfuz eder. Sonuç olarak, bezler iltihaplı hale gelebilir. Çocuklarda ve yetişkinlerde inflamasyonun klinik tablosu pratik olarak aynıdır.

Yakın incelemede, aşağıdaki patolojik değişiklikler gözlemlenebilir:

 1. Pembe bezlerin rengi parlak kırmızı olur;
 2. Uzun süreli iltihaplanma ile birlikte büyüklükte bir artış vardır. Yapı gevşer, palatine kemerler ve amigdala arasında sikatrisyel yapışıklıklar gelişebilir;
 3. Bazen sarımsı beyaz bir kaplama oluşur, hoş olmayan bir koku ile pürülan tıkaçlar;
 4. Artan servikal ve submandibuler lenf düğümleri;
 5. Soğuk algınlığı yaygın belirtileri vardır. İlk sırada - tüm vücutta halsizlik, ağrı, halsizlik, baş ve boğaz ağrısı, ateş.

Bademcik iltihabı için tıbbi isim bademcik iltihabıdır. Bu hastalık hem akut hem de kronik olabilir.

Tavan yaptığı 3 yaşından küçük çocuklar daha fazla enfeksiyon (SARS, grip, rinovirüs, koronavirüs, vs.) viral forma maruz kalırken, soğuk mevsimlerde görülür, ve üst düzey - bakteriyel (streptokok, vb..). Bu çocuklarda hala zayıf bağışıklık sistemi kaynaklanmaktadır.

Tonsillit soğuk algınlığı ile karıştırılması kolaydır, bu nedenle ayırıcı tanıda kalifiye bir doktora danışmaya değer. Yukarıdaki belirtiler varsa, kötü ve düzensiz solunum, ağrılı öksürük ile bir doktora gidin; yutmayı önleyen boğazda ağrı; Kötü bir rüya; ısı 3 günden uzun sürdüğünde.

Bu belirtiler sadece bademcik iltihabı değil, aynı zamanda birçok başka hastalığı da gösterebilir. Bebeğin durumu çok kötü ise, bir ambulans çağırın. Sadece deneyimli bir uzman, inflamasyonun nedenini (viral veya bakteriyel enfeksiyon) bulabilir ve buna göre doğru tedaviyi reçete edecektir.

Akut tonsillit, B-hemolitik grup A streptokok, daha az sıklıkla stafilokokus tarafından provoke edilen anjina (katarr, foliküler, laküner) 'dir. Kronik bademcik iltihabı, örneğin boğaz ağrısı, kırmızı ateş, kızamık gibi başka patolojilerin arka planına karşı gelişen fokal bir enfeksiyondur. Beta-hemolitik streptokoklar neden olur.

Çocuklarda bademcik iltihabının ana nedenleri:

 • enfekte insanlar ve ev eşyaları;
 • nazofarenks, paranazal sinüsler, diş çürüğü, pürülan sinüzit, vb. fokal enflamasyonu; hipotermi; zararlı yaşam koşulları (örn. toz, hava kirliliği, kirlenme);
 • kötü / zamansız gıda, vitamin eksikliği ve diğer besinler, kirlenmiş su kullanımı;
 • yüklenen kalıtım;
 • zayıf bağışıklık, vücudun düşük direnci.

Bademcik iltihabı - farklı yaştaki çocuklar arasında oldukça yaygın bir hastalık, kural olarak, yeterli seçilmiş tedavi yardımı ile ortadan kaldırmak için sadece yeterli olan, iltihabı dikkat çekiyor. Bununla birlikte, tedavi veya yanlış tedavi yokluğunda ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

komplikasyonlar arasında bademcik iltihabı ihlali miyokardiyal fonksiyon, eklem iltihabı (artrit, artrit), böbrek hastalığı (ort. nefrit, glomerulonefrit), deri hastalığı (ort. Egzama, sedef hastalığı) ile ilgilidir. Böyle ciddi hastalıkları önlemek için öncelikle uyarı işaretleri iyi çocuk doktoru veya odyolog için geçerli de gereklidir.

Hastalıkla mücadele için çeşitli yöntemler vardır: muhafazakâr ve operasyonel. Eğer muhafazakar hakkında konuşmak gerekirse, her şeyden önce çocuğun bir hapsedilmeye bağlı olduğunu gözlemlemek gerekir. Yüksek sıcaklık antipiretikler ve bol ılık içme ile azaltılır.

Eğer bebek zaten birbirinden bağımsız olarak yeterince büyükse, bunun için çeşitli araçlar kullanılır, örneğin, bir soda ve tuz çözeltisi (kaynatılmış su bardağı başına her ürünün 1 çay kaşığı, bir damla iyot ekleyebilirsin). Hastalığın akut formu, geniş bir spektrumda, ancak sadece doktorun reçetesine ve sıkı dozajına göre antibakteriyel ilaçların kullanılmasını gerektirir.

UYARI! Durumu önemli ölçüde kötüleştireceğinden, antibiyotikleri kendiniz seçemezsiniz.

Ciddi bir enfeksiyon durumunda, hastaneye yatış gerekli olabilir, terk edilmemelidir.

Özellikle bir hastanenin koşullarında, 3 yaşına ulaşmamış çocukları yerleştirmek gerekir.

Akut inflamasyondaki küçük çocuklar özellikle tıbbi gözetim gerektirir.

Daha önce akut tonsillit nedeniyle tonsillektomi (operatif yöntem) uygulandı. Şimdi pratik olarak kullanılmıyor, ancak muhafazakâr seçeneklerin etkisiz kaldığı zaman başvurabilir. Buna ek olarak, bir doktor bademciklerin çıkarılmasını önerdiğinde, ebeveynler, örneğin lazer veya sıvı nitrojen kullanarak yenilikçi cerrahi teknikler olduğunu bilmelidir.

Her birinin kendine has özellikleri olan birkaç seçeneği vardır. Terapi, hastalığın seyrinin şiddetine bağlı olarak seçilir.

Ilaçlar gelince, çoğu zaman doktor antibakteriyel ilaçlar, bir grup penisilin için bir antibiyotik reçete. Genellikle, lacunar ve anjina foliküler formu için kullanılır. Daha nadiren, bunlar, akıntılı inflamasyon için reçete edilir. Bu ilaçlar amoksisilin ve ampisilin içerir. Çocuğun bu ilaçlara karşı bireysel bir hoşgörüsüzlüğü varsa, doksisiklin veya sefaleksin reçete edin.

Şiddetli lezyonlarda, antibiyotikler intramüsküler yolla, yani enjeksiyon şeklinde reçete edilebilir. Genellikle, komplikasyonların gelişiminde enjeksiyonlar gereklidir. Enjeksiyonlar 7 ila 10 gün sürer. Antibiyotiklere karşı alerjik bir reaksiyonun varlığında, antibakteriyel maddeler örneğin Ingalipt, Hexaspree gibi aerosoller formunda uygulanabilir. Bireysel hoşgörüsüzlük ile, örneğin, Tharyngept, Strepsils ve benzerleri gibi, rezorpsiyon için tabletleri kullanabilirsiniz.

Tetrasiklinler ve sülfonamid preparatlarının etkisiz olduğunu ve bademcik iltihabını tedavi etmediklerini belirtmek gerekir.

Boğazın durulanması, günde bir kez, çoğunlukla 3-4, mutlaka bir yemekten sonra yapılması tavsiye edilir. Bunu yapmak için ilaçları (örneğin klorofilili, furatsilin) ​​veya halk tariflerini kullanabilirsiniz. Buna ek olarak, doktor vücudun bağışıklık sistemini korumak ve hızlı iyileşme için bir vitamin kompleksi reçete edebilir.

Ev terapisi araçlarına tıbbi bitkiler dayalı, durulama için çeşitli infüzyon ve rasings içerir. Bunlar etkili bir şekilde ağrıyı ortadan kaldırır ve farengeal mukozayı pürülan çökellerden temizler.

Adaçayı, papatya, propolis, elecampane ve yonca dayalı fonları kullanmanız tavsiye edilir.

İnfüzyonlar ve soğumalar sadece durulama için değil, çay yerine içmek için de kullanılabilir. Bu kompozisyonda bal, limon, süt eklemek mümkündür. Örneğin, çocuklar bal ile bir aloe suyu rüyadan sonra günde bir kez verilmelidir (eşit oranlarda seyreltiniz).

Kissellerin karmaşık tedavisini ya da yabani gül, ahududu, mürver ya da frenk üzümü kompostolarını tamamlar.

Mükemmel bir doğal anti-enflamatuar ajan pancar suyudır. Sarhoş olabilir ve 1 yemek kaşığı ekleyerek durulamalara uygulanabilir ve uygulanmalıdır. l. su sirkesi seyreltilmiş.

Ancak, evde kullanılabilecek halk ilaçlarının ana tedavi yöntemi olmadığını hatırlamalıyız. Yardımcı olabilirler, ancak antibiyotik ve diğer ilaçların yerini alamazlar.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bademcillit, farenjit ve larenjit semptomlarından daha farklıdır.

Bademcik iltihabı belirtileri, farengeal bademciklerdeki inflamatuar değişikliklerin neden olduğu için spesifiktir. Klinik resmin anormalliği, etiyolojik faktörlerin etkisi altında ortaya çıkmaktadır.

Nasıl ve ne kadar çabuk bademcik iltihabı hızla tedavi edebilirsin?

Tonsillit, palatine bademcikler alanında ortaya çıkan kronik bir doğanın inflamatuar bir prosesidir. İnsan vücudunda bademcikler, bağışıklık savunmasının oluşumunda aktif rol alan en önemli organlardan biri olarak kabul edilir.