Loading

Amigdala bir yandan iltihaplandı: nedenleri ve tedavisi

İltihaplı bademciğin neden olduğu problemler, çeşitli komplikasyonların ve hoş olmayan sağlık etkilerinin gelişmesine yol açabilir. İltihaplı bademcik pek çok acı verici belirtileri uyandırır: hasta sıcaklığı yükseltir, boğazda şiddetli ağrı vardır, çalışma kapasitesi keskin bir şekilde düşer ve genel sağlık durumu kötüleşir.

Hastalık tamamen tedavi edilmezse, bu bronşit, zatürrenin, ve sonuçları arasında böyle romatizma, kalp hastalığı, kronik bademcik iltihabı, ve diğer birçok sağlık sorunları gibi ciddi hastalıklar olabilir.

Bir tarafta bademcik iltihabı nedenleri

İltihaplı amigdala anjinin gelişimini gösterir.

Bir kişi, sadece bir elle bademcik iltihaplı ise, bu durum, iltihabik ve enfeksiyonlu hastalıkların bir dizi bir komplikasyonu neden olduğunu gösteriyor olabilir, ya da bağışıklık önemli bir azalma ile bademcik gevşek yüzeyinde streptokoklar, stafilokoklar veya mantarlara maruz kalmanın bir sonucu olarak.

Amigdala tek taraflı inflamasyonun ana nedenleri aşağıdaki hastalık ve durumlar olabilir:

Hipotermi, yağmur, ıslak ayakkabılar, hasta bir kişi ile temas halinde çeşitli patojenlerin yutulmasıyla kışkırtılan, bağışıklıkta keskin bir düşüş.

İltihaplı bademcik, hasta kişiye güçlü bir rahatsızlık vermekle kalmaz, çalışmasını engeller ve şiddetli ağrıya neden olur, aynı zamanda çeşitli olumsuz sonuçlarla da tehdit eder.

Bu düşünmek için geleneksel olduğu gibi, bu basit ve kolay bir hastalık değildir. Bademcik iltihabı, tam teşekküllü bir muayene ve teşhis gerektirir, çünkü tedavi için temel olarak antibiyotiktir ve belirli bir patojen için seçilmeli ve doktor reçetesine göre kesinlikle uygulanmalıdır. Bu tür hastalıklarla kendi kendine ilaç tedavisi, hastalığın kronik bir forma girmesine veya çeşitli komplikasyonlar geliştirmesine neden olabilir.

Angina'nın nasıl ve nasıl tedavi edileceği hakkında daha fazla bilgi videodan öğrenilebilir:

İlk aşamalarda, bademcik iltihaplı olduğunda, tedavi yanlış, zamansız veya kişi hiç tedavi edilmeyecekse, hastalık diğer organlara komplikasyonlar verebilir. Çoğu zaman bu durum, kalbin, böbreklerin, akciğerlerin ve üreme sisteminin çalışması üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olan, bademcik iltihabının kronik seyri ile karmaşıklaşır. Vücuttaki enfeksiyonun sürekli odaklanması romatizma gelişmesine, orta kulak iltihabının ortaya çıkmasına neden olabilir, dişlerin durumunu etkiler ve sinüzit ve sinüzit gibi hastalıklara neden olur.

Yoğunlaşma ve enfeksiyon gelişmesi belirtileri vücut ısısında keskin bir artış, zehirlenme semptomlarındaki artış, şiddetli zayıflık, boğazda diğer inflamasyon odakları, burun akıntısı, öksürük ve ağrıdır.

İlaç ve antibakteriyel etkiler

Tedavi nedenine ve ek semptomlara bağlıdır

Bademcik iltihabının tedavisi mutlaka karmaşık olmalı ve bireysel olarak uyarlanmalıdır. Hastalığın nedeninin bakteriyel bir enfeksiyon olduğu ortaya çıkarsa, ana ilaç antibiyotiktir. Streptokok ve stafilokoklarda en sık olarak iltihaplanmalara neden olan bakterilerin üremesini ve tahrip edilmesini önlemeyi amaçlamaktadır.

Antibiyotiklere ek olarak, doktor, anti-inflamatuar ve antipiretik ilaçlar, antihistaminikler, öksürük ilaçları, burun damlaları, orta kulak iltihabı ve diğer birçok madde dahil olmak üzere soğuk algınlığı reçete edebilir. Bağışıklığı güçlendirmek ve vücudun direncini güçlendirmek için, hastaya vitaminler ve immünostimulanlara ihtiyaç olacaktır.

Hastalığın karmaşık tedavisi sadece ilaç almakla sınırlanamaz. Bademciklerin iltihaplanması genellikle bademciklerde bir irin birikmesi ile birlikte görülür, bu nedenle yardımcı prosedürler gerekli olacaktır.

Enfeksiyonu yaymamak için boğazınızı ıslatamazsınız, ancak durulama yapabilirsiniz ve ihtiyacınız var.

Bu prosedür sadece iltihaplanma sürecini azaltmaya değil, aynı zamanda iltihabı ve bununla birlikte enfeksiyonun nedenlerini de ortadan kaldırır. Antibiyotik ve diğer ilaçların kullanımıyla birlikte, yıkama işlemi iyileşme sürecini önemli ölçüde hızlandıracaktır.

Boğaz, kompres ve inhalasyon durulayın

Soda-tuz çözeltisinin içi boş boğazı

Hasta amigdala iltihabına sahip olduğunda, durulama, ağrının azaltılması, şişkinliğin giderilmesi, yutma sürecinin iyileştirilmesi ve irin yıkanması için en iyi yoldur. Bu amaçlar için, eski kanıtlanmış yöntemi kullanmak - bir tuz ve soda çözeltisiyle durulamak en iyisidir. Onun için, mutfağı eriten ılık su ve hatta daha iyi - deniz tuzu ve sıradan alkollü içecekler kullanın. Eğer irin serbest bırakılmasıyla çok güçlü bir iltihap varsa, çözeltiye birkaç damla iyot tentürü eklenebilir.

Hazırlanan çözüm, mümkün olan en sık, en iyisi - her saatte gargaralanmalıdır. Bu prosedür, yemeklerden en az 15 dakika önce ve bulantıyı kışkırtmak için bir yemekten çeyrek saat sonra yapılır.

Bademciklerin iltihaplanmasıyla mücadele etmenin bir başka iyi yolu da Lugol'ün çözeltisiyle yağlamaktır. Bu, özellikle aktif bir pürülan süreç olduğunda, çok etkili bir yöntemdir. Etkisi arttırmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için durulama ve inhalasyonlar ile kombine edilebilir. Güçlü bir tahriş ve kuru bir boğaz ile, durulama otları, örneğin, papatya ya da doğal bir elma sirkesi zayıf bir çözümün şifreleri ile yapılabilir. Bu ilacın bakteriyostatik özelliği vardır ve hastalık ile daha hızlı başa çıkmaya yardımcı olur.

Soluma, özellikle boğaz, kuru boğaz, öksürük ve terleme durumlarında etkili olan bir başka mükemmel tedavidir.

Bu özel ilaçlar ile inhalasyonlar yapmak, ancak bu amaçlar için evde, kabartma tozu basit bir çözüm, bir papatya, calendula, okaliptüs veya nane, ya da bu bitkilerin bir karışımı.

Sıkıştırmalar boğazda ağrı ve bademcik iltihabı için çok etkili olabilir, ancak sadece sıcaklık ve şiddetli takviyenin yokluğunda kullanılabilirler. Enflamatuar süreç çok uzadıysa, lokal ısı kullanımı enfeksiyonun vücuda yayılmasına yardımcı olabilir. Bu durumda, kompres sadece zarar verebilir. Ancak sıcaklık ve irin olmadan sadece iltihap varsa, bir kompres ile ısınmak odağı hızlı bir şekilde ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bu amaçlar için, votka kompresleri, lahana yaprağı uygulamalarının yanı sıra süzme peynirden gelen sıkıştırmaları kullanabilirsiniz. Özellikle küçük çocukları tedavi etmek için iyidirler, çünkü onlar tekdüze bir ısınma sağlarlar, kıstırmazlar ve cildi tahriş etmezler.

Popüler tavsiye ve yemek tarifleri

Boğaz ağrısı süt ve bal ile tedavi ediyoruz

Geleneksel tıp, boğaz ağrılı ve amigdala iltihaplı olduğunda bir durumun tedavi edilmesinin birçok yolunu bilir. İltihabı gidermek ve yutmayı kolaylaştırmak için doğal bal sıklıkla kullanılır. Ağızda az miktarda balın emilmesi için basit bir teknik vardır. Bu doğal iyileştirici madde, güçlü bir dezenfekte edici ve dezenfekte edici, yara iyileştirici etkiye sahiptir, durumun hızlı bir şekilde rahatlatılmasını kolaylaştırır ve iyileşmeyi hızlandırır.

Benzer şekilde, bal peteği içinde bal kullanılır. Bir parça balmumu haline gelene kadar hastaya bir parça bal peteği verilir. O zaman tükürürsün.

Tüm kataral hastalıklar ballı içeceklere iyi cevap verirler, örneğin bal ve tereyağı ile sıcak süt içilirken boğazı yumuşatır, bal ve limon ile çayı ısıtır, vücudu vitaminler ile doyurur ve toksinleri giderir.

Ahududu, kalina, yaşlı ve kireç rengi ve diğer sweatshops çayları aynı özelliklere sahiptir.

Zehirlenme indüksiyonu, tam iyileşme için önemli bir süreçtir. Hem halk hem de geleneksel tıp, hastalara sık ve bol miktarda sıcak içecek önermektedir. "Borjomi" gibi çeşitli bitkisel çaylar, meyve içecekleri, meyve suları ve mineral alkali su kullanmak en iyisidir.

Bademcikleri çıkarmak ne zaman gereklidir?

Lazerle bademciklerin uzaklaştırılması için prosedür

Günümüzde cerrahi müdahaleler istisnai durumlarda, sadece ne ilaç ne de halk yöntemleri işe yaramazsa kullanılır. Bademciklerin çıkarılmasına başvurmak, hastalığın kronikleştiği veya hastanın genel sağlığını olumsuz yönde etkilediği durumlarda söz konusudur.

Bugün, hastalığın ortadan kaldırılması doğrudan cerrahiden daha yumuşak yöntemler olabilir. Bu amaçla donma ve lazer tedavisi kullanılır. İşlemden sonra, rehabilitasyon ve tam iyileşme için bir süre gerekli olacaktır.

Ne yazık ki, bademciklerin çıkarılması, gelecekte bademcikler kesildiği için, iltihaplanmanın yokluğunu garanti etmez, iltihap, lakun içinde birikmez, ancak iltihaplanma süreci gerçekleşebilir. Bununla birlikte, bademciklerin uzaklaştırılması birçok farklı problemin vücuttan kurtulması ve hastalığın çeşitli organlarda toksik etkisini azaltabilir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Boğazdaki bademcikler: iltihap. Karakteristik semptomlar ve tedavi.

Bademcik iltihabı, yaygın tedavi gerektiren çok yaygın bir durumdur.

Yeterli olmayan bir terapinin yokluğunda kronik bir forma girme ve onunla başa çıkma eğilimi tamamen son derece zordur ve bazen imkansızdır.

Bu durumda, özellikle çocuklarda bademcik iltihabı özellikle sık görülür, çünkü bağışıklığı gelişmiş erişkinlere göre çok sayıda viral ve bakteriyel atak karşısında daha fazla silahsızdırlar. Bu hemen bir cevap gerektirir, çünkü çocuklarda komplikasyon riski çok daha yüksektir.

İnsanlarda bademciklerin işlevleri, yapısı ve işlevi

Bademcikler bağışıklık sisteminin organları arasındadır. Asıl görevi, vücudu ve özellikle de solunum sistemini patojen mikrofloranın penetrasyonundan korumaktır.

Doğası gereği, çeşitli enfeksiyöz ajanlarla savaşan lenfositlerin kaynağı olan lenfoid dokuyu temsil ederler. Bu organlar, içinde mikropların tutulmasına yardımcı olan gevşek bir yapıya sahiptir.

Birkaç çeşit vardır:

Bademcikler iltihaplıdır: nedenler

Bademcik iltihabının başlıca nedenleri, virüs veya bakterilerin neden olduğu bulaşıcı hastalıklarda bulunur.

Bademcikler fotoğraf iltihaplı

Bu mikroorganizmalar nazofarengeal veya oral boşluğu, en sık hava damlacıkları nüfuz ve çarpıcı mukoza yüzeyi üzerinde dinlenmeye edilebilir.

Bu organların neden iltihaplanmasının en yaygın nedeni:

 • stafilokok;
 • streptokoklar;
 • adenovirüsler;
 • herpes virüsü;
 • hemofili influenzae;
 • Mikoplazma ve diğerleri.

Ve patojen mikroflora temsilcileri her zaman çevreleyen havada daha büyük veya daha küçük miktarlarda mevcut olsa da, bir kişi her zaman hasta olamaz.

Bu durumların bir kombinasyonu ile kolaylaştırılır, Enfeksiyonun etken maddesi ile temas ve doğal savunmalarda azalma gibi nedenlerle olabilir:

 • şiddetli hipotermi;
 • son hastalık ya da kronik patolojinin alevlenmesi;
 • dengeli ve yeterli vitamin ve mineral ihtiyacını karşılaması zor olan beslenme yetersizliği;
 • ağız boşluğunun mukoza zarlarına hasar;
 • stresi.
Kaynak: nasmorkam.net bademciklerden hangisini veya mikroorganizmayı etkilediğine bağlı olarak:

İlk olarak, dokuların sadece küçük bir şişmesi, düşük sıcaklık ve zayıf şekilde ifade edilen ağrı duyumları tipiktir. İkinci durumda, işaretler parlak bir şekilde telaffuz edilir ve organların mukoza zarının yüzeyinde beyaz bir kaplama görülebilir.

Lacunar anjinası ile, ağızdan hoş olmayan bir koku görünümü eşlik eden salgı bezinin özel fizyolojik depresyonlarında irin birikmesi görülür.

Bademcik iltihabı belirtileri. Nerede acıyor?

Klinik resmin doğası, bademciklerin iltihaplanmalarına ve hangisinin etkilendiğine bağlıdır. Yine de, hemen hemen her zaman insanlar yutkunmaya acizdir.

Bu durumda, aşağıdaki gibi işaretler olabilir:

 • ateş, göstergeler 37 ila 40 ° C arasında değişebilir;
 • etkilenen organların mukoza zarında şişlik ve kızarma;
 • öksürük;
 • burun akıntısı (kesinlikle boğaz ağrısı için tipik değil);
 • halsizlik ve yorgunluk.

Herpetik enfeksiyon olduğunda, hastalar karındaki ateş, kusma ve rahatsızlıktan şikayet ederler. Mukozal bezleri ve farinks arka duvarı yüzeyi üzerinde bakıldığında Sonra rot veya kapalı kabuklar mümkün olan sıvı içeriği, dolu çok sayıda küçük kabarcıklar görülebilir.

Lingual tonsil yenmek için karakterize edilir:

 • hareketler sırasında dilin şişkinliği ve rahatsızlık;
 • çiğneme ve yutma güçlüğü;
 • konuşma değişikliği.

Eğer bademcikler iltihaplanırsa, ancak boğaz ağrır ya da rahatsız etmezse, kronik bademcik iltihabı olabilir. Bu patoloji sıklıkla vücut ısısı olmadan ortaya çıkar, çünkü vücut kronik bir enfeksiyon odağı ile savaşmayı durdurur.

Palatine bademcikler: iltihap

En çok inflamatuar süreçleri geçiren bademcikler. Bu gibi durumlarda, anjin ya da kronik tonsillit formlarından biri tanısı konur.

Bu patolojilerin oldukça ciddi olduğu düşünüldüğünde, bir uzman kesinlikle bunları tedavi etmelidir. Ve en etkili olanıydı, ilk aramadan önce boğazdan bakteriyolojik araştırmaya geçmesini tavsiye ediyoruz.

Bu analiz, hastalığın nedensel etkisini doğru bir şekilde belirleyecek ve doktorun en etkili tedaviyi seçmesine yardımcı olacaktır.

Bir tarafta bademcik iltihaplandı

Bazen bezlerden sadece biri iltihaplanır. Tek taraflı yenilgi, vücudun aktif olarak enfeksiyonla savaştığını ve yayılmasını engellediğini gösterir.

Bununla birlikte, nadir durumlarda, bu, fasiyal sinirin nörit, lenf nodu iltihabı veya kulak burun boğaz ile ilgili olmayan diğer patolojilerin bir işareti olarak hizmet vermektedir.

Sağ taraf veya sol bademcik iltihaplı olup olmadığına bakılmaksızın, tedavi patolojik sürecin gelişim nedenine göre gerçekleştirilir.

Çocuklarda bademcik iltihabı

Bir çocukta iltihaplı bademcikler nadir değildir. Çoğu durumda, çocuklara viral enfeksiyonlar veya boğaz ağrısı teşhisi konur.

İlk durumda, bebek boğazdaki ısı ve rahatsızlığa rağmen, neşeli ve neşeli kalır ve durumu üçüncü günde önemli ölçüde iyileşir. İkincisi, hastalığın belirtileri daha belirgindir ve şunlardan oluşur:

 • şiddetli ateş (40 ° C'ye kadar);
 • yoğun boğaz ağrısı, çok acı verici yutma eylemi yapmak;
 • güçlü zayıflık, ağlamaklılık;
 • solunumun şiddeti;
 • Bezler üzerinde beyaz bir kaplamanın görünümü.

ОРВИ'de ebeveynler, bir enfeksiyonla bağımsız olarak başa çıkmayı deneyebilirler. Fakat anjina, çocuk doktoruna acil bir talep ve tüm reçetelerine sıkı sıkıya uyulmasını gerektirir.

Bir çocukta iltihaplı bademcikler

Biraz daha az sıklıkta, ama yine de genellikle çocuklar adenoiditten muzdariptir. Bununla birlikte, eşlik eden farengeal tonsil artar:

 • horlama;
 • yeşil veya sarı sümbül tahsisi;
 • baş ağrısı;
 • uykuda bozulma;
 • öksürük;
 • burun sesi.

Adenoidit her zaman bir çocuk kulak burun boğazının gözetiminde tedavi edilir.

Ne zaman doktora gitmelisin? Hangi uzman iyileşir?

Bu tür inflamatuar süreçlerin tedavisi, kulak burun boğaz uzmanının (ENT) ayrıcalığıdır. Bu uzmanın, ilk ihlal belirtilerinin ortaya çıkmasıyla temasa geçmesi tavsiye edilir, bununla birlikte, modern yaşam koşullarında bu pratik olarak imkansızdır.

Bu nedenle, aşağıdaki koşullardan en az biri karşılandığında zorunlu bir doktora danışması gerekecektir:

 • Vücut ısısının 3 günden uzun süre 38 ° C'nin üzerinde korunması;
 • hastanın durumunda keskin bir bozulma;
 • iyileşmenin başlangıcı, ani bir ağırlaşma değişikliği;
 • çocuk yaşı;
 • pürülan odakların oluşumu.

Yetişkinlerde Bademcik iltihabı tedavisi

Çoğu durumda, lenf dokusunun lingual birikiminin lezyonu dışında, evde tedavi uygulanır.

Bakteriyel enfeksiyonda, bu tür girişimler sadece etkisiz değil aynı zamanda çok tehlikeli olabileceğinden, kendiliğinden iltihaplanmaya ancak enflamatuar sürecin viral yapısının doğru bir şekilde güvencesi verilebilir.

Tedavi genellikle karmaşıktır ve enfeksiyonun nedenlerini ve semptomlarını ortadan kaldırmaya yönelik bir dizi ilacın alınmasını içerir.

Ancak, iyileştirmeler, yüksek sıcaklık ve yukarıda listelenen diğer koşulların uzun süreli korunması olmadan, kendi kendine tedavi arka plana karşı, her zaman bir doktora danışmalısınız.

Tedavinin etkinliğini artırmak için, hastalara tavsiye edilir:

 • Mümkün olduğu kadar çok sıcak içecek kullanın, örneğin, bitkisel ve geleneksel çaylar, et suyu, kompostosu, meyve içecekleri ve su;
 • En azından hastalığın akut döneminde yatak istirahatine uymak;
 • İştah gibi yiyin.

Ağır vakalarda, büyük pürülan oluşumların varlığında, hastaların KBB çalışmasında bezleri yıkaması önerilebilir.

Konservatif tedavinin uzun süreli yokluğu ve bademciklerdeki ciddi hasarlar nedeniyle, bunların kaldırılması öngörülür.

Çoğu durumda, operasyon adenoidit ve kronik bademcik iltihabı ile gerçekleştirilir.

Aynı zamanda, enflamatuar süreç hastayı ciddi komplikasyonlarla tehdit ettiği zaman sadece son çare olarak reçete edilir.

ilaç

Tedavinin doğası, patolojik sürecin nedenleri ve lokasyonlarına bağlıdır. Viral enfeksiyonlar ile, semptomatik tedavi için yeterli araç vardır, yani, rahatsızlığın ana belirtilerini gidermeye yardımcı olur.

Bakteriyel enfeksiyonlar, hastalığın hızlı bir şekilde tedavi edilmesine ve komplikasyon riskinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olacak antibiyotik alması gerektiğinde.

Spesifik bir ilaç, yalnızca bir doktor tarafından, durumun yer çekimi ve kendisine başvuran kişinin özelliklerine dayanarak seçilmelidir.

Başlangıçta, hasta topikal kullanım için ilaç (Isofra, Polidexa, Rinil) reçete edilir. Düşük etkinlikte, penisilin grubunun sistemik antibiyotikleri tavsiye edilir:

 • augmentin;
 • flemoksin;
 • Ospamoks;
 • amoksiklav;
 • amoksisilin;
 • Wilprafen ve diğ.

herhangi bir etki, tedavinin sona 3-4 gün sonra da tetrasiklin grubunun temsilcileri (tetrasiklin, Doxey-E, Doksisiklin, JUnidoks Soljutab vs.) ya da makrolidler (Sumamed, Hemomitsin, Azitromisin, azivok, Azitral vs.) ile değiştirilir ise.

Zor durumlarda, antibiyotikler beklenen sonuçları vermediğinde, Hastalığın nedensel ajanını belirlemek için boğazdan yayma ile ilgili bakteriyolojik bir çalışma yapılır. ve çeşitli ilaçlara olan duyarlılığı.

Bu durumda, antibakteriyel özelliklerini artıracak olan durulama çözeltisine birkaç damla iyot ve soda eklenebilir.

Evde tedavi olmaktan mı? Insanların anlamı

Halk ilaçları ile tedavi sadece ilaç tedavisine yardımcı olarak algılanabilir. Boğazda rahatsızlığı gidermenin en etkili yolu durulamadır.

İşte çareler için birkaç yemek tarifleri, gargara daha iyi:

Çocuklarda iltihaplı bademcik nasıl tedavi edilir?

Tedavinin doğası, çocuğun boğazındaki bademciklerdeki iltihaplanmaya neden olan sebepler temelinde belirlenir.

 1. ARVI ile Boğaz, antipiretik ve durulama solüsyonlarında ağrı için reçete edilen fonlardır.
 2. Bakteri enfeksiyonları ile Tedavi çocuk doktoru tarafından seçilir. Sadece bir doktor mevcut durumda ne yapılacağını tam olarak söyler ve uygun ilaçları reçete edecektir. Genellikle, semptomları ortadan kaldıran ilaçlara ek olarak, antibiyotik tedavisi içerir.
 3. Adenoidit ile tedavi daha uzun ve daha karmaşık. Bu bileşim genel olarak kortikosteroidler grubu preparatları (Nazoneks, Fliksonaze ​​ve diğ.), Vazokonstriktif düşer ve spreyler (Rinazolin, Nazivin, ksilometazolin, Rinazolin) ve antimikrobiyaller (Protargolum, kolloid, Gümüş-Defla vs.) içerir.

Bir tanı ile karıştırılmamak için, ebeveynler çocuğun boğazında rahatsızlık olduğunda ne arayacaklarını bilmelidir. Zorunlu tıbbi tavsiye gerektiren durumlarda:

 • Klasik antipiretik şuruplar tarafından kötü biçimde ortadan kaldırılmış sürekli ateş;
 • bezlerde beyaz plak veya mantar;
 • bademcikler güçlü şişlik;
 • kusma kusma kışkırtıcı saldırıları;
 • yeşil veya parlak sarı sümük vurgulayarak.

Önleyici tedbirler

Bademcikler iltihaplı değil, bu tavsiye edilir:

 • Sağlıklı bir yaşam tarzına öncülük etmek;
 • mümkünse, sertleşmek, stresi önlemek ve açıkçası hasta insanlarla temas kurmak;
 • doğru yer;
 • gerekirse, vitamin-mineral kompleksleri alın;
 • Temiz havada günlük yürüyüş.

Bademcik iltihabı: nedenleri, şekilleri ve tezahürleri, nasıl tedavi edilir?

Bademcikler iltihabı - lenf glotoklochnogo halkasının elementlerin yenilgi ile karakterize bir bulaşıcı patoloji. Bademcikler vücudun bağışıklık savunmasını sağlayan insan lenfoid sisteminin organıdır. Lenfoid nodüller, faringeal mukozada bulunur ve hava ile solunan mikropların penetrasyonunu engelleyen özel hücreler - lenfositler ve makrofajlar üretir. İmmün yetersiz hücreler tüm patojen mikroorganizmaları yok etmeyi başarırsa, kişi sağlıklı kalır, aksi halde bademcik iltihabı gelişir. Kitle mikrobiyal atak ve azaltılmış bağışıklık, patolojinin hızlı oluşumuna katkıda bulunur.

İnsan lenf çıkış halkası 6 bademcik içerir: 2 palatin, 2 tübüler, 1 farengeal ve 1 lingual. Palatine bademcikler virüsler ve bakterilerle savaşan ve çoğu kez iltihaplı olan ilk bademciklerdir. Ortak insanlarda bir somun veya palamutla dışsal benzerlik için bezler olarak adlandırılır. Latince bademcikler iltihabı bademcik iltihabı olarak adlandırılır.

etiyoloji

Bademciklerin iltihaplanması, havadaki damlacıklar yoluyla vücuda giren patojenik mikropların etkisiyle oluşan bulaşıcı bir süreçtir.

Bademcik iltihabı nedenleri:

 • Kokkovaya enfeksiyonu - pnömokok, meningokok, altın veya epidermal stafilokok, gonokok,
 • Hemofilus çubuk, corynebacterium diphtheria,
 • Anaerobik mikroorganizmalar
 • Mikoplazmalar, klamidya, soluk treponema,
 • Viral enfeksiyon - herpes, rinovirüs, adenovirüs,
 • Mantar enfeksiyonu.

Çocuklarda bademciklerin herpetik iltihabı daha yaygındır. Bu, bademcik mukozasında saydam içeriğe sahip küçük baloncukların oluşmasından kaynaklanan çok bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalarda sıcaklık yükselir, karın ağrısı, kusma ve farinksin arka duvarında ağrı görülür ve gökyüzünde çok sayıda küçük ülser görülür, bunlar yavaş yavaş kurumuş ve kabuk haline getirilir.

Hastalığın gelişimine katkıda bulunan faktörler:

 1. hipotermi,
 2. Bağışıklığın zayıflaması,
 3. Yetersiz beslenme,
 4. Bademciklerin mikrotraları,
 5. hipovitaminozu,
 6. Sık soğuk algınlığı,
 7. Enfeksiyöz odaklar - kronik rinit, sinüzit, çürük,
 8. Poliplerin neden olduğu burun nefeslerinin bozulması, nazal septumda eğrilik, nazal konka artışı.

Genellikle sonbahar-kış döneminde iltihaplı bademcikler. Büyük miktarlarda nedensel ajan öksürme ve hapşırma sırasında çevreye salınır. Ulaşımda, çocukların toplu veya diğer kalabalık yerlerinde enfeksiyon riski çok yüksektir.

semptomataloji

Bademciklerin akut iltihabı, boğazda ağrı, terleme, bademciklerin şişmesi ve kızarması, sarhoşluk, titreme, ateş, kas ve eklemlerde ağrı ile kendini gösterir. İltihaplı bademcikler pürülan bir kaplama ile kaplıdır. Çene altında bulunan lenf düğümleri iltihaplıdır ve ağrılıdır.

Palatine bademcik iltihabı

 • Catarrhal formu - Kalıcı subfebril durumu, boğazda terleme, hiperemi, etrafındaki bademcik ve mukoza zarının şişmesi ile ortaya çıkan palatine bademciklerin yüzeysel yenilgisi. Boğazdaki ağrı hissi minör veya tamamen yok.
 • Foliküler inflamasyon ile boğazda ateş, şiddetli bir ağrı var, kulaklara uzağa veriyor. Bademciklerin yüzeyinde püstüller vardır - sarı-beyaz foliküller bir iğne ucunun büyüklüğündedir. Foliküler anjinanın faringoskopik resmi, yıldızlı gökyüzüne benzemektedir. Hastalar şiddetli zehirlenme, üşüme, bel ve ekstremitelerde ağrı, genel halsizlik, iştahsızlıktan muzdariptir. Lenf düğümleri dokunduğunda şişer ve ağrılı hale gelir. Çocuklarda ishal ve kusma gelişir, bilinç bozulur.
 • Lacunar inflamasyonu - bademciklerin lakunalarında irin birikmesi ile karakterize edilen en şiddetli patoloji şeklidir. Hastalar ses kısıklığı veya tam bir ses kaybından şikayetçidir. Bademciklerin ödemi, sesin kısık olması nedeniyle ses tellerinin normal kapanmasını önler.

Şek. 1 - catarrhal anjina, Şek. 2 - foliküler anjina, Şek. 3 - lacunar anjina

 • Fibröz inflamasyon beyaz veya sarı renkli bir film formunda sürekli bir plak bademciklerinin yüzeyindeki görünüm ile karakterize edilir. Hastalık ciddi bir seyre sahiptir ve beyin hasarı ile komplike olabilir.
 • Fertil form amigdala tek taraflı pürülan erime neden olur. ateş, titreme, salya akışı, yutma boğaz ağrısı, ağız kokusu, ağrı lenf düğümleri ve hastanın ağır genel durumu ile ortaya çıkan Patoloji. Peritonsillar apse oluşumu ile hastalık komplikedir.

Lingual tonsil iltihabı

Bu patoloji nadirdir, ama çok zordur. Genellikle lingual bademcik iltihabı, farengeal veya palatine bademciklerin yenilgisiyle birleştirilir. Patolojinin nedeni kaba yiyeceklerin yutulması veya dikkatsiz tıbbi manipülasyonun neden olduğu travmadır.

Hastalar ağızdaki bir ağrıdan şikayet ederler, bu da dilin çıkmasıyla artar. Çiğneme, yutma ve seslerin telaffuz süreçleri tarafından engellenir, ağızdan hoş olmayan bir koku vardır. Dil, boğulmaya yol açabilecek boyutta artar. Hastalar ağızlarını yarı açık tutmak zorunda kalıyorlar. Zehirlenme belirtileri önemli ölçüde ifade edilir: ateş, migren, lenf düğümleri artar. Dil dilinde pürülan çökeller oluşur.

Faringeal bademcikler iltihabı

Hastalık adenoidit olarak adlandırıldı, çünkü genişlemiş bademcikler olan insanlarda görülür - adenoidler. Patoloji, ısı, burun tıkanıklığı, mukus ve irin salınımı ile kendini gösterir. Adenoidler ile, iltihaplanma süreci kulaklarda ağrı ve işitme kaybı ile kendini gösteren eustachiitis gelişimi ile işitsel tüpe yayılabilir.

Tubal bademcikler iltihabı

Tubal bademciklerin iltihaplanması, bir kulak patolojisi ile benzer semptomlara sahiptir. Hastalar boğulma, boğaz ağrısı, genişlemiş submandibuler lenf nodları, boğazın arka kısmından aşağı akan balçık ya da iltihap belirtileri gösterir.

Çocuklarda bademcik iltihabı, yetişkinlere göre daha belirgin bir klinik tabloya sahiptir. Bu, çocuğun bağışıklık sisteminin kusurlu olmasından ve çok sayıda mikropla başa çıkamamasından kaynaklanmaktadır. Çocuklar kaprisli, huzursuz, yemek yemeyi reddederler. Bir çocuğun ateşi nöbetlere yol açabilir ve şiddetli öksürük sıklıkla kusma ile sonuçlanır.

Bademciklerin kronik iltihaplanması, insan bağışıklık sistemini yavaş yavaş yok eden ve boşaltım, kardiyovasküler, cinsel ve sinir sistemlerini bozan vücuttaki enfeksiyonun odak noktasıdır.

laringeal ödem, romatizmal ateş, glomerulonefrit, miyokardit, artrit, lenfadenit, sepsis: zamanında ve yeterli tedavi yokluğunda bademcik iltihabı komplikasyon gelişmesi ile sona erer.

tanılama

Hastalığın teşhisi, KBB doktoru tarafından farenksinin farenksoskopik muayenesi ve hastanın şikayetleri üzerine kuruludur. Muayene edildikten sonra, doktor iğrenç, genişletilmiş bademcikler, pus ile kaplı görür. Servikal ve submandibuler lenf düğümleri genişler ve oldukça hassastır.

Laboratuvar teşhisleri Patoloji genel bir kan testi yapmaktır, burada inflamasyon belirtileri - lökositoz, lökosit formülü solda bir değişim, ESR'de bir artış.

Büyük bir tanı değeri, mikrofloradaki nazofaringeal akıntının araştırılmasıdır. Steril bir sürüntü, boğazdan bir leke alır ve diferansiyel teşhis besleyici ortamı için bir dizi ürün üretir. Patolojinin etken maddesini tanımlarlar, bunu cins ve türlere göre tanımlarlar ve daha sonra antibakteriyel ilaçlara olan duyarlılığını belirlerler.

tedavi

Geleneksel tıp

Bademcik iltihabının nedeni enfeksiyon olduğu için, hastalığın tedavisi ortadan kaldırılmasını hedeflemektedir. Bunu yapmak için antimikrobiyal ajanlar kullanın - antibiyotikler, sülfonamidler, antiviral ve antifungal ilaçlar.

 • KBB doktoru, bir muayene sırasında faringeal mukozada pürülan bir çökelti veya folikülden öğrenmiş olan hastaları atar. 5-7 günlük antibiyotik tedavisi. Ayrılmış farinksin bakteriyolojik incelemesinin sonuçlarını almadan önce, bir dizi penisilinden gelen antibiyotikler - "Amoksisilin", "Amoksiklav", "Flemoksin çözücü"; Makrolidler - "Vilprafen", "Azitromisin", sefalosporinler - "Seftriakson", "Sefalotin". Çocuklara bir süspansiyon veya enjeksiyon şeklinde antibiyotik reçete edilir.
 • Enflamasyonun nedeni mantar enfeksiyonu ise ve tonsil mukozasında kalın, kıvrımlı bir kaplama oluşursa, mantar karşıtı maddeler, - "Candide", "Nystatin", "Ketoconazole", "Fluconazole". Antifungal solüsyonlar bademcikler ve tüm ağız boşluğunu tedavi eder.
 • Bademcik iltihabı semptomatik tedavi kullanmaktır durulama için antiseptik çözümler - "Chlorfilipta", "Dioksidin", "Furacilin". Durulama, mukoza boğazının patojenik bakterilerden ve hayati fonksiyonlarının ürünlerinden mekanik bir temizliğini sağlar.
 • Boğaz ağrısı yumuşatmak ve iltihaplı bademcikler tedavi yardımcı olacaktır pastil veya pastil - "Strepsils", "Septotelet", "Grammidin". Lokal bir anti-enflamatuar ve analjezik etkiye sahiptirler, patojenik koklara, çubuklara, mantarlara karşı antiseptik etkileri vardır.
 • Boğaz ağrısı Yerel tedavi kullanımı ile tamamlanmaktadır spreyler ve aerosoller - "Geksoral", "Ingalipt", "Cameton", "Miramistin".
 • Amigdala bir yandan iltihaplı ise, irin yüzeyden sürekli çıkarılmalıdır. dezenfektan çözeltileri ile gargara bağışıklığı güçlendirmek.
 • Genel güçlendirme tedavisi kullanmaktır multivitaminler ve immünomodülatörler.
 • Bademciklerin kronik iltihaplarında yıkama Lugol çözeltisiyle müteakip yağlama ile. Bu hastalar tayin edilir fizyoterapi - ultraviyole ışınlama, UHF tedavisi, lazer tedavisi, düşük frekanslı fonoforez.

Konservatif tedavinin olumlu etkisinin yokluğunda, ülser oluşumu ve enfeksiyonun nazofarenksin ötesine yayılması, cerrahi tedavi Bu bezlerin çıkarılması oluşur. Halen bademcikler bir lazer tarafından uzaklaştırılmaktadır. Bu yöntem kansız, ağrısız ve güvenlidir. Kan hızla bir "lazer" trombüsü oluşturan katlanır, hasarlı dokular hızla yenilenir, metabolik süreç ihlal edilmez.

Geleneksel tıp

Bademcik iltihabı tedavisi halk ilaçları ile oldukça etkilidir ve pratik olarak hiçbir yan etkisi ve kontrendikasyon yoktur.

 1. Bir bardak ılık suda, bir çay kaşığı tuz ve soda eritin, karıştırın ve birkaç damla iyot ekleyin. Elde edilen çözelti, her 2-3 saatte bir gün boyunca durulanır.
 2. Bir bardak kaynamış suda yarım limon suyunu eritin ve boğaz ağrısını yıkayın. Limon antiseptik özellikleri belirgin ve boğazda ağrı yoğunluğunu azaltır.
 3. İnfüzyonlar ve bitkisel şifalı otlar, boğaz ağrısını durulamak için kullanılır.
 4. Hastalara günde birkaç kez bir kaşık dolusu bal tüketmesi veya durulama suyuna eklenmesi önerilir. Bir petekin 10-15 dakika boyunca çiğnenmesi yararlıdır.
 5. Propolis'in belirgin bir bakterisidal etkisi vardır. Sulama veya kaynar su için et suyuna ruhu tentür eklenir.
 6. Sıvı bal ile karıştırılmış Aloe suyu, bademciklerin kronik iltihaplanmasıyla hasta bir dağın yağlanması için kullanılır.

Evde, patoloji ile başa çıkma, bol miktarda içilmeye ve odayı sık sık havalandırmaya yardımcı olacaktır. Hastalar mümkün olduğunca sıcak bir çay, papatya, köpek gülü, kalina, limon ile içilmelidir.

önleme

Bademcik iltihabı için önleyici tedbirler amaçlanmaktadır:

 • Bağışıklık güçlendirilmesi,
 • Sağlıklı bir yaşam sürdürmek,
 • sertleştirme,
 • Yararlı ürünlerin kullanımı - sebze ve meyveler,
 • Kötü alışkanlıklarla mücadele etmek,
 • Taslaklardan ve hipotermiden korunma,
 • Nazal solunumun restorasyonu,
 • Kronik bir enfeksiyonun tedavisi - bir soğuk algınlığı, sinüzit, çürük,
 • Günlük fırçalamadan sonra boğazı bitkisel süslerle durulayın.

Bez bir yandan iltihaplanırsa ne olur?

Bazen bir insanın hayatında bezin bir taraftan şişmiş olduğu bir durum söz konusudur. Bu durumda panik yapmak için, bir amigdala iltihabının nedeni en zararsız karaktere sahip olabileceğinden, gerekli değildir.

Bununla birlikte, kendi kendine ilaç verme ya da ortaya çıkan problemi görmezden gelmek de bir çıkış yolu değildir. Yeni oluşmuş bir hastalık durumunda ne yapacağını ve tedavisini doğru bir şekilde nasıl organize edeceğinizi bulmanız yeterlidir.

Bademciklerin tek taraflı inflamasyon nedenleri

Bütün bu hastalıklar, bir amigdalanın iltihabı gibi bir patolojiyi tetikleyebilir. Enfeksiyon insan vücudundaki sağlıklı alanları hızlı bir şekilde ele geçirmesi nedeniyle sinsidir. Bu nedenle, bu durumda doktora yapılan ziyaret hafifçe atılacaktır.

İnflamasyon bademciklerin geri kalan kısmına yayılmadığı sürece, tek taraflı olabilir, bu nedenle tedavi edilmeden tek taraflı bademcik iltihabı yakında iki taraflı hale gelir.

Bademcikler lenfatik sistem ile ilişkilidir, lenf düğümleri ile aynı fonksiyonları yerine getirirler. Enfeksiyon, mukoza farenksine ve ağız boşluğuna yayılarak, aynı zamanda enfekte lenf akımına da girer. Patolojik süreç, nazal kavite, orta kulak, dişler, dil ve yumuşak damaktan amigdalaya yayılabilir.

Nadiren hastalığın nedenleri

Bademcikleri etkileyen başka bir enflamatuar süreç bir faringeal apsedir. Bu etkilenen amigdalanın keskin bir şekilde artmasıyla karakterize edilen tek yanlı bir hastalıktır, özellikle yutulduğunda şiddetli ağrı, ancak dinlenme sırasında yok olma, ateş, belirgin bir genel zehirlenme sendromu - baş ağrısı, güçsüzlük, mide bulantısı. Bademciklerin yayılması, irin yayılması, pürülan farenjit, larenjit, mediastinit gelişimi ile tehlikelidir.

ARVI ve influenzaya ek olarak, bademcik iltihabı - çocukluk çağı enfeksiyonları, örneğin kızıl ateş ve boğmaca, bağışıklık sistemi hastalıkları, tümör süreçleri gibi - daha az sıklıkta fakat daha tehlikeli nedenler vardır. Ek olarak, amigdala, orta kulaktan veya hasta dişlerden enfeksiyonun yayılmasına bağlı olarak iltihaplanabilir.

Inflamasyon belirtileri

Tek taraflı tonsillit belirtileri oldukça parlaktır. İlk aşamada, iltihaplı amigdala kızarır, süreç boğaz ağrısı, ağrılı yutma, konuşma ve öksürük eşlik eder. Daha sonra etkilenen bademciklerin ödemi büyür, bir bez diğerinden daha büyük olur ve bu, yutulması önemli zorluklara neden olur, bazen hasta çok küçük porsiyonlarda yemeye zorlanır.

Bir amigdalanın yüzeyindeki bazı hastalıklarda, hastalığın kaynağına ve tanısal bir işarete bağlı olarak spesifik bir görünüme sahip bir plak vardır. Mantar enfeksiyonları ile, bademcikler üzerinde scurf hemen hemen her zaman - sütlü beyaz, kıvrılmış kıvam (hangi candidiasis pamukçuk denirdi çünkü).

Tek taraflı bademcik iltihabı ile, sol bademcik sağ bademcikten daha sık iltihaplanabilir. Etkilenen lenfoid formasyonunun etrafındaki mukoza kırmızılaşır ve iltihaplanır, süreç sağlıklı eşleştirilmiş amigdalaya uzanır.

Artan sıcaklık, öksürük ve diğer soğuk algınlığı semptomları her zaman bademcik iltihabına eşlik etmez. Yüksek vücut ısısı normalden daha az zorlu bir tanı işaretidir. Normal sıcaklıkta inflamatuar süreç, enfeksiyona karşı zayıf bir bağışıklık yanıtının bir belirtisidir.

Bademciklerin tek taraflı inflamasyon tedavisi

Ortaya çıkan durumdaki terapi, doktorun hastanın muayenesinden sonra alacağı karara bağlı olacaktır. Etkilenen bademciklerin tedavisi aşağıdaki gibi gerçekleştirilebilir.

Antibiyotik kullanımı

Vücudun bakteriler tarafından saldırıya uğraması, sadece bu tür ilaçların kullanımıyla itilir. Amigdala'nın iltihaplandığı bir durumda tedavi, bu tedavi olmaksızın etkisiz bir yöntem olacaktır.

Çoğu durumda, ilaçlı bademcikli doktor, Amoksisilin ve onun benzerleri gibi Augmentin, Amosin veya Flemoxin Solutaba formundaki ilaçları atar.

Antibiyotik tedavisinin bağırsak mikroflorasını önemli ölçüde etkilediği unutulmamalıdır.

Bu nedenle, bu tür ciddi ilaçlar alındığında, midenin Linex, Acipol veya Bifiform ile sürdürülmesi arzu edilir.

Boğaz durulama

Amigdala iltihaplı ise, sorunun nedenini acilen kaldırmak gerekir. Antibiyotik almaya ek olarak, yetkili eşlik eden terapi düzenlemek için gereklidir. Bu durumda tedavi, antibiyotiklerin yardımıyla ve etkilenen farinksin tıbbi bitkiler ve alkali solüsyonlarla durulanmasıyla gerçekleştirilir.

Bu tür manipülasyonlar, bademciklerden bademciklerin rahatlatılmasına ve yutulduğunda ağrıyı önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur. Uzmanların tüm önerilerini dikkate alarak açıklanan prosedürleri yapmak gereklidir. İlk olarak, durulama çözeltisi boğazı yakmamak veya soğutmamak için 36 derecelik bir sıcaklığa karşılık gelmelidir. İkinci olarak, bademcik iltihaplanmasının şifalı bitkilerle tedavi edilmesinin farinksin şişmesine neden olabileceği unutulmamalıdır.

Belli bir kontrendikasyon yoksa, Lugol, Furacilin, Rivonal veya Iodinol gibi eczaneleri kullanabilirsiniz. Tüm bu ilaçlar, hastalığın boğazına çarpan enfeksiyondan kurtulmaya yardımcı olacaktır. Bu durumda geleneksel ilaç, iltihaplı bademciklerin potasyum permanganat ile durulanmasını önerecektir.

Bu prosedürdeki ana kural, kristalize maddelerin suda erimesini engellemek için suda erimesidir. Deniz tuzu da bezin iltihaplanması durumunda zorlu bir silahtır. Bu durumda tedavi, bir bardak ılık suyun bir çay kaşığı tuz ve soda ile karıştırılmasından oluşacaktır.

İdeal durulama çözeltisini oluşturmanın son dokunuşu, iyileşme sıvısına 5 damla iyot eklenmesidir. Şifalı otların temizlenmesinde bademciklerin kaynatılması için kullanıldığında, tedavi en iyi adaçayı, calendula, papatya ve mürver yardımıyla yapılır.

Tarif edilen tüm bileşenler karıştırılmalı ve bir bardak dik kaynar su ile dökülmelidir. Daha sonra en büyük terapötik etki için prosedürün günde birkaç kez tekrarlanması gereklidir.

Kompreslerin uygulanması

Bu tür bandajlar, iltihaplı bademcinin antibiyotik tedavisine ek yardım ile tedavi edilmesine yardımcı olur. Adaçayı bir problem için en iyi çaredir. Bu bitki her zaman iyileştirici özellikleri ile ünlü olmuştur, bu nedenle bir kompres boğazdaki sorunlu bölgeyi geri yüklemek için mümkün olan en kısa zamanda yardımcı olacaktır.

Bu şekilde farinksin iltihaplanmasının tedavi edilmesinin, sadece kompresin üstüne bir selofan filmi uygulanarak gerekli olduğunu hatırlamak önemlidir. Bu, pansumanın bir ısınma etkisi yaratması gerektiği dikkate alınmalıdır. Bu nedenle, tıbbi bandajın üzerine bir fular veya fuların doğal elyaftan bağlanmasıdır.

soluk alma

Prosedür sırasında solunan dumanların, bir kişinin alerjik reaksiyona girmesine neden olmaması gerektiğini hatırlamaya değer. İnhalasyon yoluyla iltihaplı bademcik tedavisi için sadece uzmanlar tarafından dikkatli bir inceleme yapıldıktan sonra mümkündür. Nebulizatör hastaya zarar vermeden açıklanan prosedürü doğru bir şekilde yerine getirmeye yardımcı olacaktır.

Şifalı Suyu

Az sayıda insan bademcik iltihabının şekerle karıştırılmış sıkılmış bir limon ile bloke edilebileceğini bilir. Bunu 1: 1 oranında yapın (her iki bileşenden oluşan bir yemek kaşığı). Ortaya çıkan çare yemeklerden önce günde üç kez alınması tavsiye edilir. Boğaz bölgesinde ağrıyı azaltmak için şeker eklemeden sadece limon suyu çiğneyebilirsiniz.

Amigdala'nın yağlanması

Kerosen ile bu tür manipülasyonlar yapılması tavsiye edilir. Bezlerin tek taraflı iltihabı, etkilenen alanın seslendirilmiş sıvısı ile on günlük yağlama ile tedavi edilebilir. Dilini bir kaşıkla veya özel bir aletle tutarak, amigdala'nın problem bölgesini bir sopayla, pamuk yününe ıslatılmış pamuk ile tedavi etmelisiniz.

Vücudun temizlenmesi

Bildiğiniz gibi, insan vücudundan gereksiz tüm temizlenmelidir. Toksinler herhangi bir bireyin en iyi arkadaşı değildir, bu yüzden mümkün olan en kısa zamanda atılmalıdır. Boğaz bezlerinin zararlı maddelerle yıkanması düzenli olarak yapılmalıdır. Bu durumda evde pişirilmiş eczane bitkisel preparatları veya soğurmaları içmek gereklidir.

Etkilenen bezi tedavi etmek için papatya, calendula, St. John's wort ve civanperçemi toplanarak tavsiye edilir. Sesli listeden sadece bir bileşen kullanabilirsiniz, çünkü bu bitkilerin her biri kısa sürede bademcik iltihaplanmasını azaltma özelliğine sahiptir.

Bir bezin iltihaplandığı bir durumda tedaviye doktorla karar verilmelidir. Bu davada aceleci sonuçlara varmak buna değmez çünkü palatine bademcikler insan vücudunda bir tür kalkan. Bu nedenle, ortaya çıkan sorunla öz-tanı koyma son derece tehlikelidir.

Bademcik iltihabı: belirtileri, tedavisi

Doctor Madde doktor tarafından kontrol edilir

Bademcikler, solunum yolunun girişinde bulunan küçük lenfoid doku formasyonlarıdır. Onlar bağışıklık sistemine başvururlar, bağışıklık hücrelerini üretirler - lenfositler, makrofajlar, plazositler - ki bu bakterileri işgal eder.

İsmini formdan aldılar - badem fındıklarına benziyorlar ve neredeyse aynı boydalar. Ancak iltihaplı bir durumda bademcikler büyük oranda büyüyebilir.

Önemli! Ana işlevleri solunum yollarının - trakea, bronşlar, akciğerler - enfeksiyonunu önlemek için solunan virüsleri ve bakterileri geciktirmektir. Bu nedenle, bademcik iltihabı bronşit veya zatürree daha sık görülür.

Bademcik iltihabı: belirtileri, tedavisi

Tortillalar gözenekli, içlerinde geniş gözenekler var - lacunas. Burada bakteriler solunan havadan alınırlar ve bağışıklık sistemi tarafından kabul edilirler. Sıklıkla iltihaplanma nedeniyle zayıflayan bademcikler kendilerini temizleyemezler, bu nedenle, pürülan tıkaçlar lakunada birikir. Bunlar, hayati fonksiyonların ürünleri olan irin, ölü hücreler, bakteriler ve virüslerden oluşur. Bu fişler tehlikeli çünkü:

 • Vücudun kalıcı zehirlenmesine neden olur;
 • bademciklerin işlevselliğini azaltmak;
 • bakteri habitatıdır;
 • kötü nefese neden olur;
 • bademcikler üzerindeki yükte hafif bir artış ile iltihap oluşmasına neden olur.

Bademcik iltihabı neden olur:

 • streptokoklar;
 • stafilokok;
 • pnömokoklar;
 • Candida mantarları;
 • E. coli;
 • chlamydia;
 • anaerobik bakteriler;
 • Nazal sinüslerden bakterilerin bademcikler haline geldiği kronik sinüzit;
 • çürük yakınlarında, arka dişlerde özellikle "yerleşmiş" çürükler;
 • çeşitli virüsler.

Inflamasyon belirtileri

"Yakalamak" için boğaz iltihabı hastanın kabından içtikten sonra enfeksiyon taşıyıcısı ile temas halinde olabilir. Azaltılmış bağışıklığın arka planına karşı, kronik enfeksiyonlar da bademciklere "hareket" edebilir.

 1. Ağrı - sürekli veya yutma, pershenie (ilk aşamada "boğazda gıcırdama" olarak tanımlanabilir).
 2. Tükürüğün zor yutulması.
 3. Viskoz tükürükte artan ayırma.
 4. Sıcaklıkta artış (37.7'den 39'a).
 5. Dil hareket ettiğinde keder.
 6. Zor konuşma
 7. Kulaklarda akut veya ağrıyan ağrı, tıkanıklık hissi.
 8. Burundan deşarj.
 9. Vücut ağrıları, kaslarda ağrı ve eklemler.
 10. Submandibular lenf düğümlerinde artış.

Muayenede, mukozada kızarıklık ve şişlik, bademciklerin şişmesi, geniş açık lakün veya pürülan oluşumlar dikkati çeker. Çoğunlukla hasta sesini kaybeder - güçlü bir şişlik nedeniyle.

Önemli! anjina nadiren grip veya SARS, öksürük gibi hapşırma değilse - enfeksiyon boğazına "sızan" ve trakeit ve farenjit denir yalnızca.

Bademcik iltihabı

Hastalık akut ve kroniktir. Kronik aşamada, tedavi edilmeyen akut enfeksiyon geçer. Her iki hastalık grubunu daha ayrıntılı olarak ele alın.

Bademcik veya akut anjina akut iltihabı

Güçlü bir enfeksiyonla hızla oluşur. Patojenin türüne ve enfeksiyonun türüne bağlı olarak birkaç çeşit vardır:

 1. Catarrhal anjina - Hastalığın en yaygın ve hafif formu. Enfeksiyon sadece bademciklerde bulunur, farengeal duvar hemen hemen rengi değiştirmez. Semptomlar: özellikle yutulduğunda güçlü olan boğaz ağrısı (dinlenme durumunda bile hissetmez), vücuttaki zayıflık ve ağrı, sıcaklıkta hafif bir artış, genel zehirlenme. Uygun tedavi ile, catarrhal tonsillitis birkaç gün içinde tedavi edilebilir. Yeterli lokal antibiyotik uygulaması (durulama, sulama).
 2. lakün - Daha karmaşık bir form. Sıcaklık 39-40 ° C'ye yükselir, hasta yiyecekleri reddeder, ekstremitelerde ağrı şikayet eder ve arkada kalır. Kulakta boğaz ağrısı, muhtemelen işitme bozukluğu. Boşluklarda, beyaz irin birikintileri görülebilir, yakında bademciklerin tüm yüzeyini kaplarlar. Pürülan baskın kolayca temizlenir, ancak hızlı bir şekilde tekrar büyür.
 3. en foliküler Pürülan birikimler-foliküller tonsil mukozasından ortaya çıkar, ancak yüzeye çıkmazlar. Artan dalak, genellikle karın ağrısı, kusma, ishal vardır. Hastalık 5 ila 7 gün sürer.

Anjina foliküler ve catarrhal formlarının karşılaştırılması

Kronik bademcik iltihabı

Bu akut bir sonucu olarak gelişir - zaman kaba bir tedavi, hem de olumsuz faktörlerden birikimi: bağışıklık sisteminin zayıflaması, ağız hijyeni eksikliği, mevcut enfeksiyonlar.

Önemli! Dünya nüfusunun yaklaşık% 15'i kronik bademcik iltihabından muzdariptir. Çoğu zaman nedenleri, genitoüriner sistem dahil sinüzit, çürük, kronik ve tedavi edilmemiş enfeksiyonlardır.

Kronik tonsillit nedir?

Ile karakterize edilir:

 1. Boşluklu lakuna veya içlerinde tıkaç olan gevşek bademcikler, plak varlığı.
 2. Submandibular lenf nodlarının sürekli artışı.
 3. Ağızdan koku.
 4. Subfebril sıcaklığı.
 5. Artan yorgunluk.

Ataklar, yılda 2-3 kez meydana hafif soğuk ya da şiddetli angina şekle sahip olduğu gastrointestinal sistem, böbrekler ve idrar sistemi sinir sistemi karmaşık bozuklukları. Pus bademcikler içinde birikir, sonuçta koruyucu işlevlerini kaybederler.

Kronik bademcik iltihabı tehlikelidir çünkü sıklıkla komplikasyonlara neden olur:

Bademcik iltihabı tedavisi

Viral ve bakteriyel doğanın akut iltihapları farklı şekilde tedavi edilir. Viral bir enfeksiyon durumunda, bağışıklık sisteminin patojenle bağımsız olarak başa çıkabilmesi için koşullar yaratmak gerekir. Bunu yapmak için ihtiyacınız olan:

 1. Hastaya yeterli dinlenme - yatak istirahati, minimum fiziksel egzersiz, tam uyku sağlayın.
 2. Bol miktarda içecek, özellikle hastalığın ilk saatlerinde. Bitkisel anti-enflamatuar çaylara ek olarak, çok fazla ılık su içmeniz gerekir - viral hücreler tarafından üretilen toksinlerin hızlı bir şekilde yıkanmasına yardımcı olur. Bir gün en az 3 litre sıvı içmelidir.
 3. Ölü viral hücrelerini ve yaşamsal aktivitelerini etkili bir şekilde uzaklaştırmak için, sorbentler (Sorbeks, Maalox, Sorbolyut). Diğer ilaçları aldıktan iki saat önce veya iki saat sonra içmelisiniz.
 4. Antiviral ve immün sistemi uyarıcı ilaçlar (IRS-19, Broncho-Munal, Levamisol) vücudun savunmalarını hızlı bir şekilde geri kazanmaya yardımcı olacaktır.
 5. Hafif tuzlu su çözeltisi (1/2 çay kaşığı bir bardak ılık suya) ile bir veya iki buçuk saat karıştırın, bitkisel kaynatın.calendula, papatya, okaliptüs) 7-10 gün. Bu durumda antibiyotiklere dayanan farmasötik ürünler etkisizdir.

Tonsillit ve bademcik iltihabı arasındaki farklar

Bademciklerin bakteriyel iltihabı daha yavaş başlar, şu şekilde karakterize edilir: şiddetli boğaz ağrısı, genellikle tek taraflı, beyaz tıkaçların varlığı. Bu durumda, antibiyotikler gereklidir - aksi takdirde iltihap hava yollarının daha derinlerine doğru hareket edecektir.

Video - Angina: işaretler, belirtiler, tedavi

Bakteriyel boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir

 1. Antimikrobiyal ilaçlara dayanan durulamalar (Givalex, Angilex, Chlorophyllipt, Furacilin, Miramistin vs. - Bir bardak sıcak kaynamış su üzerine bir çay kaşığı), antibakteriyel özellikleri olan otlar ve aidatlar (Elekasol). Gargara günde 4-5 kez olmalıdır. Durulandıktan sonra, yaklaşık bir saat boyunca yemekten ve içmekten kaçının. Belirtiler ortadan kalktığında durulamaların devam etmesi gerekir. Kurs - en az 10 gün.
 2. Mukus boğazını antibiyotik spreylerle sulamak (Ingalipt, Hexaspree, Bioparox, Tantum Verde) Düzenli aralıklarla günde 3-4 kez. Ondan sonra, bir buçuk saat yememek ya da içmemek. Spreyler tedavinin ilk 5 günü kullanılır. Gırtlak spazmını önlemek için spreyi günde 4 defadan fazla kullanmayın.
 3. Antimikrobiyal bileşenler ile boğaz için yatıştırıcı ve ağrı kesiciler: Faryngosept, Falimint, Trachisan, Neo-Angin. Her ilacın günlük dozu talimatlarda belirtilmiştir. Genellikle 4 tabletten düzenli aralıklarla günde 8'e kadar - her 2 saatte birdir.
 4. antibiyotikler: Penisilin, Ampisilin, türevleri - Amoksisilin, Amoksiklav. Hasta bu maddelere alerjisi varsa, sülfonamidleri kullanın - Sulfalen, Biseptol, Norsulfazol; sefalosporinler - Sefodox, Cefix, Seftriakson; makrolidler Azitromisin, Eritromisin, Macropen. Bir antibiyotik ile tedavi süreci en az 5 gündür. Gerekirse, tedavi süreci 7-10 güne uzatılır. Şiddetli anjinada, ilaç intramüsküler olarak uygulanır. Bu ilaç grubunu almadan önce doktorunuza danışmalısınız. Yanlış seçilmiş bir antibiyotik, bademciklerin kronik iltihaplanması ve tedavisi için patojenin direncinin oluşmasına yol açar.
 5. Antihistaminikler şişmeyi rahatlatır ve nefes almayı kolaylaştırır: Loratadine, Cetrin, Suprastin - 5 gün boyunca günde 1 tablet.
 6. Antipiretik ve analjezik - Parasetamol, Nimesil, İbuprofen (Bu sadece 12 yaşından büyük hastalarda), koşula bağlı olarak günde 1-2 kez.

Önemli! Akut inflamasyon ile, sıcak içecek içemezsiniz, kompres yapınız ve tüm vücudunuzu ısıntırsınız: bu, vücut ve sistemik enfeksiyon boyunca enfeksiyonun yayılmasına yol açacaktır.

Video - halk ilaçları ile evde anjin tedavisi

Kronik tonsillit tedavisi

Konservatif tedavi olguların% 75'inde olumlu bir etkiye sahiptir. Ama aylar hatta yıllar alır. Tedavi birkaç aşamadan oluşur:

1. pus lacunae temizleme:

 1. KBB ofiste bademcikler Lavaj çok daha etkili geleneksel durulama daha: sıvı irin ve patojenleri üzerinden yıkanarak boşluklara derin nüfuz eder. Yıkama solüsyonları için Furacilin, Penisilin, Albucida. Yıkama yılda iki kez 10-15 prosedürler ile gerçekleştirilir.
 2. Vakum tedavisi tonsillektomiye bir alternatiftir. Prosedür iki aşamadan oluşur: ilk olarak, pus lakunadan ekstrakte edilir, daha sonra bir antiseptik ile yıkanır. Kaldırma için önerilen bademcikler bile 15 işlemden oluşan bir yol kurtarabilir. Diğer yöntemlerin her zaman mümkün ve güvenli olmadığı durumlarda, prosedür çocuklar ve hamile kadınlar için kullanılabilir. Araştırmaların sonucu olarak, bu tedavi şekli vakaların% 90'ında etkinlik göstermiştir.

Tonsillit vakum tedavisi prosedürü

Önemli! Konservatif tedavi bir doktorun gözetimi altında olmalıdır. Hastanın ve ailesinin herhangi bir girişim - örneğin, irin sıkma yanlış takılan veya ciddi sonuçlara yol açabilir durulama saf limon suyu kullanın: enfeksiyon ve mukoza derin yanık penetrasyonu.

2. Antibakteriyel tedavi:

 1. Antibiyotik tedavisi. Karmaşık tedavi için, topikal uygulama (antibakteriyel solüsyonlarla yıkama ve lavaj yıkama, akut inflamasyonla aynı preparatlar kullanılır) ve iç uygulama (oral olarak, enjeksiyonlar veya infüzyonlar olarak, genellikle makrolid grubunun antibiyotikleri) kullanılır. Makropen, Azitromisin ve sefalosporin - Seftriakson, Sefodoks). Daha hassas bir antibiyotik seçimi, mukus boğazındaki bir yayma sonucuna dayanan bir doktor tarafından yapılır. Bazen doğrudan antibiyotik enjeksiyonları bademcikler içine reçete edilir. Acıyı azaltmak için antibiyotik, novokain ile birlikte kullanılır. Elbette doktorun takdirine bağlı olarak 5 ila 10 gün sürer.
 2. Ağız boşluğunun hijyeni - çürük tedavisi, diş temizliği, diş eti hastalığının tedavisi.

Tonsillit tedavisi için seftriakson

3. Kalıcı bağışıklığın oluşumu:

 1. Fizyoterapötik prosedürler, doku onarımı ve bademciklerin doğal temizlenme sürecini tetikler, kan dolaşımını iyileştirir. Bademciklerin UV ışınlaması, submaksiller lenf nodlarında UHF uygulanır. Fizyoterapi yılda en az iki kez 10 gün yapılır.
 2. İmmünoterapi. Bağışıklık sistemini desteklemek ve güçlendirmek vücudun kendi başına bakteriyle savaşmasına ve daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacaktır. Sık uygulanan Imudon, IRS-19. Doz, hastanın yaşına göre seçilir.

Nadir durumlarda cerrahi tedavi gösterilmektedir - bademciklerin dokusu kısmen tahrip olduğunda, tüm organizma için ciddi komplikasyonlar vardır.

Video - halk ilaçları ile bademcik iltihabı tedavi nasıl

Önleyici tedbirler

Kendinizi tamamen enfeksiyondan korumak imkansızdır. Ancak bademciklerin bakterilerin istilasına karşı maksimum direnç göstereceği koşulları yaratabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız var:

 1. Elleri düzenli olarak yıkayın.
 2. Ağız boşluğunun temizliğini ve sağlığını izlemek.
 3. Bağışıklık sistemini koruyun (vitaminler, uygun beslenme, spor ve sertleşme).
 4. Özellikle soğuğa girmeden önce çok soğuk veya sıcak içecek içmeyin.
 5. Zaman zaman, önleyici masaj yapın - sadece başınızı geriye atın ve çeneden göğsüne birkaç vuruş yapın. Bu yöntem özellikle soğukta caddeye çıkmadan önce etkilidir.
 6. Özellikle boyun, baş ve bacaklarda hipotermiden uzak durun.

Makaleyi beğendin mi?
Kaybetmek için kaydet!

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Angina amoksisilin tedavisi ne kadar doğru?

Daha fazla öğreneceksiniz: Anjinada amoksisilin ne kadar etkilidir Bu antibiyotik temelinde hangi ilaçlar satılmaktadır Yetişkinlerde ve çocuklarda anjinada amoksisilin nasıl kullanılır Hamilelerde ve emziren annelerde anginanın amoksisilin ile tedavisi mümkün mü? Amoksisilin kullanımının tehlikeleri nelerdir

Kronik farenjit bademcik iltihabı ile boğazın söndürülmesi

Boğaz hastalıkları, yani bademcik iltihabı, bademcik iltihabı, farenjit, yetişkinler ve çocuklar için çok fazla sorun yaratır. Bu patolojik koşullar hem soğuk mevsim hem de sezon dışı ve yaz aylarında rahatsızlık verici.