Loading

İltihaplı bezler

Bezlerin iltihabı Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda kendini çok sık gösteren bir semptomdur ve bir dizi gelişmeyle ilişkili olabilir. viral, bakteri, mantar enfeksiyonları, bir sonuç gibi alerjik reaksiyonlar. Çocuklarda, bu belirti yetişkinlerde iki kat daha yaygındır.

İltihaplı bademcikler nasıl ortaya çıkıyor?

bademcikler (bademcikİnsan bağışıklık sisteminin organlarından biridir. Onlar oluşur lenfoid doku ve palatine kemer arasında yer alır. Vücutta, bir çeşit filtre olarak işlev görürler ve onu patojenlerin nüfuzuna karşı korurlar. Böylelikle bademcikler vücuda hava, yiyecek, su ile nüfuz eden bir enfeksiyonu nötralize edebilirler. Ancak bazı durumlarda, vücut zayıflarsa ve dolayısıyla çok sayıda mikroorganizma farinkse girerse, bademcikler işlevlerini etkili bir şekilde yerine getiremez ve iltihaplı hale gelemezler.

Kural olarak, bademciklerdeki iltihaplanma süreci akut olarak başlar. Hasta yutulurken bezlerde belirgin bir ağrıya, genel halsizlik hissine, titreme hissine, eklemlerde bir ağrıya neden olabilir. Bir kişi baş ağrısından endişe duyuyor, vücut ısısı çok hızlı artıyor. Lenf düğümleri, Çene altında bulunanlar, genellikle belirgin bir şekilde arttıkça, artar. Bazen işaretlenmiş farinksin anterior duvarında iltihaplanma olabilir. kısık ses. Bademcikler yüzeyinde görünür beyaz kaplama. Purulent iltihaplı bademcikler gelişmesine tanıklık pürülan boğaz ağrısı. Bu durumda uzman derhal iletişime geçilmelidir.

Bazen sol ya da sağ bezte şiddetli ağrı olur. Bademciklerin iltihaplanma süreçleri neredeyse hiç acı çekmeden geçer. Enfeksiyöz hastalıklarla birlikte, bezlerin çıkarılmasından sonra bir süre ağrı gözlemlenmiştir.

Çocuğun bezleri büyür ve vücut ısısı keskin bir şekilde yükselirse, ebeveynler bu belirtileri gözetimsiz bırakmamalıdır. Bununla birlikte, bir doktora danışmaksızın boğaz ağrısı için mevcut bir ev ilaçlarının kullanımı buna değmez, çünkü durum daha da kötüleşebilir. Uygun tedavinin yokluğunda, bezlerin iltihabı ciddi komplikasyonlara neden olabilir - kâlp kası iltihabı, romatizmal kalp hastalığı, piyelonefrit ve diğerleri.

Foliküler ile boğaz ağrısı Boğazdaki ağrı genellikle kulaklara verdiği kadar belirgindir. Çocuklarda akut dönemde, ishal ve kusma mümkündür.

en bademcikler iltihabı Hastalığın semptomları tek tek ifade edilir. Bazen, bazen keskin ve telaffuz edilir - nispeten bulanık. Bir kişinin çok şişmiş bezleri bakmak bilen Ama eğer (o görüntü genişler Bademciklerin ile fotoğraf düşünmek yeterlidir), ifade inflamasyon çıplak gözle görülebilir. Boğaz ağrısı çok güçlü olmasa bile, belirtileri şiddetini azaltmak için, gargara göre hastalığın tedavi nasıl, her zaman bir doktora danışmalısınız. Tedavinin ana gidişatına paralel olarak uzman, bıldırcınlara halk ilaçlarıyla nasıl davranılacağını ve buna değip değmeyeceğini söyleyecektir.

İltihaplı bademcikler neden?

İltihaplı bezler - bulaşıcı ve alerjik rahatsızlıklar ile ilgili hastalıkların bir işareti. Bu tür hastalıkların gelişiminin ana nedenleri, vücudun enfeksiyonu virüsler veya bakteriler. Enfeksiyöz ajanlar olabilir stafilokoklar, streptokoklar, virüsler, mantar. Mikroorganizmaların ve bunların hayati aktivitelerinin etkilerinin bir sonucu olarak bademcikler genişlemiş ve iltihaplanmıştır.

Bademciklerdeki inflamatuar süreçler sıklıkla insanlarda gelişir, dokunulmazlık önemli ölçüde azalır. Enflamasyonun gelişimine katkıda bulunan faktörler, vücudun genel hipotermidir, enfeksiyon taşıyıcıları ile temasa geçer. Kural olarak, enfeksiyon, zaten enfekte olan diğer kişilerin öksürmesi ve hapşırma nedeniyle vücuda girer. Ayrıca bulaşıkları, hijyen ürünlerini paylaşarak enfekte olabilirsiniz. Enfeksiyon kaynağı, kişinin zamanında tedavi edemediği içsel bir enfeksiyon olabilir. Çoğunlukla bademcik iltihabı muzdarip kişilerde görülür diş çürümesi, diş etlerinin inflamatuar süreçleri, kronik sinüzit. Bezler bir süreliğine bu tür bir enfeksiyonun üstesinden gelebilir, ancak, er ya da geç, iltihaplı bir süreç geliştirmeye başlarlar.

Böylece, iltihaplı bademcikler ile ilişkili olabilir bakteri, tekneli tavan, monositik, karatalnoy ve foliküler boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, akut farenjit ile. Bezler ayrıca mantar kökenli bir anjina ile iltihaplı hale gelir. Bu durumda, üzerinde ayrı bir beyaz kaplama görünür.

İltihaplı bademcikler nasıl tedavi edilir?

Nasıl tedavi edilir bir tarafta bezlerin iltihabı veya bilateral inflamasyon, Doktor muayeneyi yaptıktan ve doğru tanı koyduktan sonra söyleyecektir. Kendini tedavi eden insanların bezlerinin iltihaplanmasıyla ilgili fotoğraflar bile hastalığın şiddetini gösterdiğinden, doktorun ziyareti ile geciktirmek olmamalıdır.

Tedavi, hastada bezlerin iltihaplanma semptomlarının ne olduğuna bağlı olup, hangi nedenler enflamatuar sürecin gelişmesine yol açmıştır. Son teşhise bağlı olarak, doktor kapsamlı bir tedavi öngörür ve belirtileri bademcik iltihabı ile ilişkili olan bir hastalık durumunda ne yapılacağını detaylı olarak açıklar. Bazen gerekli laboratuvar testleri, Mantar enfeksiyonu varlığını belirlemek için bir kazıma alınız.

Çocuklar ve bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı için ana tedavi, etkili antibakteriyel tedavi yürütmektir. Boğazın herhangi bir hastalığı ile ne yapmalı ve tedavi etmek, bademcikler zarar görürse tedavi eden doktor karar verir. Her şeyden sonra antibiyotikler yan etkileri vardır ve vücudun savunmalarını zayıflatır. Antibiyotikler, bakteriyel mikrofloranın özelliklerine bağlı olarak reçete edilir. Geniş bir etki spektrumunun antibakteriyel ajanları sıklıkla atanır. Antibiyotiklerle tedaviye olan duyarlılığı belirlemek için patojenin ekilmesi önerilir.

Kompleks tedavi ayrıca bireysel olarak seçilmiş ilaçlarla semptomatik anti-inflamatuar tedaviyi de içerir. Bir yetişkinde bademcikler nasıl tedavi edilir, hastalığın seyrinin şiddetine bağlıdır. Eğer evde bademcikler tedavi etmek zorundaysanız ve hasta çok yüksek bir vücut ısısına sahipse, doktor ateş düşürücü. Yüksek sıcaklıkta çocuklar bazında ilaç reçete edilir. parasetamol ve ibuprofen. Fakat eğer termometre 38 dereceden fazla göstermiyorsa, antipiretikler kullanmaktan kaçınmak daha iyidir. Bu kural hem çocuklar hem de yetişkinler için geçerlidir.

Apseler varsa, bezler şişti ve viral bir enfeksiyonun etkisi nedeniyle iltihaplı hale gelir, tedavi sırasında antiviral tedavi mutlaka kullanılır.

Aerosoller ve emilim için tabletler de kullanılır. Ancak bu ilaçlar doğru kullanılmalıdır: Kullanımlarından sonra, en azından yarım saat kadar yiyecek ve sıvı yemekten kaçınmalısınız. Doktor ayrıca genişletilmiş bademciklerin halk ilaçlarıyla nasıl tedavi edileceğini, maksimum pozitif etkiyi elde edecek şekilde ayrıntılı olarak anlatacaktır. Örneğin, bazı durumlarda inhalasyon, Ancak boğazın bazı hastalıkları ile kontrendikedir. Ek bir araç olarak, boğaz için durulama kullanılabilir. Bademcikler üzerindeki trafik sıkışmaları ve baskınlar durumunda, durulamalar yapılır salin soda çözeltisi (Bir çay kaşığı su bir çay kaşığı soda, bir çorba kaşığı tuz ve birkaç damla eklenir iyot). Gargara günde 7-10 kez gerekir.

Fungal angina, antifungal ilaçlar ile tedavi edilir. Bağırsak mikroflorasını normalleştiren ilaçlar almak da gereklidir.

Bademcik iltihabı alerjik reaksiyonlar ile ilişkili ise, tedavi antihistaminleri içermelidir, kalsiyum glukonat.

Hastada nispeten normal hissedilirse, büyük boğazlar yoksa, bezlerin evde tedavisi yapılır. pürülan fişler ve beyaz topaklar. Çocuklarda ve yetişkinlerde bezlerin evde tedavisi, en azından hastanın bademcikler ve yüksek vücut ısısı ile hasta olduğu dönemde yatak istirahatine bağlı kalmayı gerektirir. Yapışmak önemlidir doğru içme rejimi: Gün boyunca çok miktarda sıvı tüketin. Bademcik iltihabının tedavisi, o zaman, bademcikler genişlediğinde, hasta sadece küçük miktarlarda sadece sıcak yiyecek tüketirse daha etkili olacaktır. Kaçınmak için arzu edilir akut, tuz, ekşi yiyecek. Bir hastanın kullandığı her şey kolayca asimile edilmelidir.

Bezlerin halk ilaçları ile muamele edilmesi, infüzyonlar ve bitkisel dekontaminasyon ile durulama ağzının kullanılmasını sağlar (papatya, adaçayı, okaliptüs civanperçemi, nergis Ancak, bir kişi iltihaplı bademciklerin tedavi edilmesiyle ilgilenirse, antibiyotik tedavisi olmadan anjinadan kurtulmanın zor olması nedeniyle, sadece halk ilaçları uygulanmamalıdır.

Bademcik sık sık iltihabı gelen vücut korumak için dahil olmak üzere, bağışıklık güçlendirmek hatırlanacak unutulmamalıdır sertleştirme, Vitamin içeren ürünlerin kullanımı vb.

Tedavi zamanında yapılmazsa, hastalık kronik bir forma girebilir. Bazı durumlarda, başvurmak zorunda cerrahi müdahale ve bademcikler çıkarın. Operasyonun özellikleri ve çocuklarda ve yetişkinlerde bezlerin çıkarılmasının maliyeti, genişletilmiş bademcikler önemli rahatsızlık verenlere ilgi gösterir. Gözlenirse cerrahi müdahale tavsiye edilir. nefes alma ve konuşma zorluğu, uzun bir süre tedaviye rağmen bademcikler ağrıyor ve yutmak acı veriyor. Bademcikler veya adenoidleri çıkardıktan sonra, bir kişi sıklıkla kronik bademcik iltihabı ve bademcik iltihabından kurtulur. Ebeveynler bu tür bir müdahalenin uygunluğunu ve çocuklarda bademcikler çıkarılması sonuçları beklenmedik korku sorguladı varsa, doktorunuzla detaylı olarak her şeyi sormak ve zaten ameliyat oldu olanların bezlerinden çıkarılmasından sonra değerlendirmeleri okumalısınız. Uzman, kapsamlı bir incelemeden sonra böyle bir operasyonun yararı hakkında bilgi verecektir. Daha ayrıntılı olarak, tüm ilginç detaylar birçok tıbbi kaynakta açıklanmaktadır. İstenirse, zarar hastalıklı bademcikler yanı nereye Minsk, Voronezh ve diğer bölgelerde bademcikler lazer kaldırma kaldırmak nasıl olduğunu görmek için videoda bezlerinin çıkarılmasını görmek mümkündür.

Amigdala'nın kesilmesi acı verici olduğuna inanmak bir hatadır. Operasyon hem lokal anestezi altında hem de genel anestezi altında yapılabilir. Tıp açısından bakıldığında bu müdahale zor değildir. Bu nedenle, hemen hemen her klinikte Moskova'da bezlerin çıkarılması için ameliyat yapılmaktadır. Kaldırma bedeli tıp kurumunun seçimine bağlıdır. anestezi ve doktorun daha ayrıntılı olarak açıklayacağı diğer faktörler. İşlemden sonra hasta 1-2 gün hastanede kalır, daha sonra evde iyileşme süresini geri getirir. Boğazda birkaç gün ağrı hissedebilir. Şu anda öğütülmüş yiyecekleri yemek arzu edilir.

Ancak, insanlarda bezlerin yokluğunda doğal bir koruyucu bariyerin yok olduğu unutulmamalıdır. Sonuç olarak, bir enfeksiyona yakalanma şansı artar. Bu nedenle, bademcikler bu tür bir işlem için açık göstergeler varsa kaldırılmalıdır.

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Bez iltihaplı hale geldi

Bez iltihaplı hale geldi

Bezlerin iltihabı, ağız boşluğunda meydana gelen inflamatuar bir süreçtir. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda akabilir. Bu durumda, vücudun inflamasyona şiddetli bir reaksiyonu vardır.

Bademcik iltihabı olası nedenleri

Bezlerin iltihaplanmasının birçok nedeni vardır. Çoğu zaman bu hastalık şunlardan dolayı meydana gelir:

Bir hastada pürülan sinüzit varsa, bu çoğu durumda bezlerin iltihaplanmasına yol açar. Tozlaşma veya gaz kirliliği ile karakterize olan zararlı iş veya yaşam koşulları altında, bu hastalık da gelişebilir. Hastalığın yaygın nedeni, bir kişinin düzenli olarak içtiği kaynatılmamış suyla kontamine olur. Vücudun vitamin veya protein içermemesi durumunda, bu genellikle enflamatuar bir sürece yol açar.

Zayıf bağışıklığı olan ve vücuda düşük direnç gösteren kişiler hastalıktan en çok etkilenenlerdir.

Hastalığın nedeni kronik bir formu olan bademcik iltihabı olabilir. Scarlet ateşi, bademcik iltihabı, kızamık, vb. Bir sonucu olarak ortaya çıkan fokal bir enfeksiyondur. Hastalık geliştiğinde, boğaz ve bezlerin mukoza zarı iltihaplanır. Bir hastada bademcik iltihabı, akut bademcik iltihabı formunun bir sonucu olarak görülebilir. Mikroplara maruz kalma sonucu oluşur: stafilokok, streptokok.

Bezlerin iltihaplanmasının nedenleri, bir kişinin yaşam tarzına ve bağışıklık sisteminin çalışma kapasitesine doğrudan bağlı olan birçok kişidir.

Bezlerin iltihaplanması oldukça geniş bir semptomatoloji ile karakterizedir. Bu hastalığın gelişimi ile, çoğu hasta tüm vücutta ağrı ve genel halsizlik şikayet ediyor. Ayrıca bu dönemde boğaz bölgesinde ağrılı duyular vardır. Çoğu hastada baş ağrısı vardır. Pratik olarak, bezlerin iltihabı olan tüm hastalar vücut ısısında bir artışa sahiptir.

Hastalığın belirtileri, sadece hastanın fiziksel durumuyla değil, aynı zamanda dışsal olarak da ortaya çıkar. Bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından muayene edilirken, bademciklerin rengini değiştirdiğini fark eder. Hastanın enflamatuar bir süreci varsa bademcikler parlak kırmızı olur. Ayrıca, doktor bademcikler büyüklüğünde önemli bir artış fark ediyor. Bunlar badem taneleri değil, cevizler. Bademcikler gevşeklik ile karakterizedir. Çoğu hasta bademcikler ve damak kolları arasında sikatrisyel skar gelişir.

Bir hastalık meydana geldiğinde, doktorlar hoş olmayan bir putrefaktif koku ile karakterize sarımsı beyaz bir kaplama ve pürülan fişlerin görünümünü teşhis edebilir.

Lenf düğümleri, insan çenesinin altında yer alır, bu da iltihaplanma sürecinin seyri sırasında boyut olarak artar.

Yalnız hasta, kendisine rahatsızlık veren semptomların sadece bir kısmını hissedebilir. Göründüklerinde, hasta mutlaka KBB doktoru görünmelidir.

Patolojinin spreyler ve tabletlerle tedavisi

Hastalığın tedavisi doğrudan nedenlerine bağlıdır. Çoğu durumda, rahatsızlığa neden olan sorunun ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. İlk belirtilerin ortaya çıkmasından hemen sonra iltihabı tedavi edin. Çoğu zaman geleneksel yöntemlerle tedavi için antibiyotikler ve antiviral ilaçlar kullanılır.

Aerosol formunda üretilen antibakteriyel ilaçlar yeterince etkilidir. Bu ilaçlar arasında Ingalipt, Hepilor, Hexaspree, vb. Bezlerin iltihaplanmasının tedavisi sırasında, hastanın düzenli olarak boğaz için hapları çözmesi gerekir. Doktorlar bu durumda Tharyngept, Strepsils'i kullanmayı tavsiye ediyor.

Bezlerin iltihaplanmasının tedavisi durulama olmadan yapılamaz. Çoğu zaman, Klorophyllipt, Furazzilin yardımıyla üretilir.

Hastalık geliştiğinde, hastanın bedeni zayıflar, bu yüzden vitamin almak gerekir.

Hastanın vücudunun bireysel özelliklerine uygun olarak seçilirler. Tedavi sadece ilgili hekim tarafından yapılmalıdır. Bu, ilaçların doğru seçilmesinin gerekli olmasından kaynaklanmaktadır.

Hastalığın tedavisi için geleneksel tıp konseyleri

İlk defa birçok hasta bademcik iltihabı gibi böyle bir durumla karşılaşır, bu durumda ne yapmaları gerektiğini bilmezler. Hastalığın üstesinden gelmek çoğu zaman geleneksel tıbbı yardımcı olur.

Halk ilaçları yardımıyla, sadece semptomatolojinin hafifletilmesi değil, aynı zamanda tedavi sürecinin hızlanması:

 • Bezlerin iltihaplanması ile çok fazla sıcak içecek içmelisiniz. Yanıkları önlemek için çok sıcak olmaları gerekmemektedir.
 • İçmek için en iyisi kartopu, köpek gülü, papatya, limondan oluşan çay kullanmaktır.
 • Hasta bademcikler veya püstüller üzerinde amygdala varsa, düzenli olarak durulanması gerekir. Bu amaçla özel antiseptik çözümler kullanılır.
 • Deniz tuzu esaslı bir durulama yardımcısı hazırlamak da mümkündür. Bunu yapmak için bir bardak ılık su alın ve bir çay kaşığı deniz tuzu ekleyin. Çözelti, tuz çözülene kadar karıştırılır ve boğazı durulamak için kullanılır.
 • Son derece etkili bir ilaç, iyodine dayanan durulama yardımcısıdır. Bunu yapmak için, bir bardak ılık su almanız, bir tutam kabartma tozu ve deniz tuzu ve birkaç damla iyot eklemeniz gerekir. Bu ilaç, günde üç kez boğaz yıkamak için kullanılır.
 • İltihaplı bademcikler üzerindeki yüksek etkiye ortak bal vardır. Hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasıyla her gün bir çorba kaşığı yemek gereklidir. İltihap, irin salgınının eşlik etmesi durumunda boğazın durulanması için kullanılan ilaçlara bal eklenir.

Halk ilaçları, bezlerin iltihaplanmasının tedavisinde yüksek bir etkinlik seviyesi ile karakterize edilir. Buna rağmen, geleneksel tıbbı kullanmadan önce bir doktora danışmanız gerekir.

Bezlerin iltihaplanması - antibiyotikler: tipleri ve kullanımları

İnflamatuar sürecin tedavisi antibiyotik yardımı ile yapılmalıdır. Çoğu zaman, bezlerin iltihaplanması ile, pennicinal gruba işaret eden ilaçlar uygulanır.

En yaygın olarak kullanılan:

Bu ilaçlar pennicinal gruba ait olan yarı sentetik antibiyotik kategorisine aittir.

İlaçlar transpeptidazların enzimlerini bloke eder, bunun yeri bakterilerin zarlarıdır.

Hasta tedavi sırasında bu ilaçların girişinde kontrendikedir, onlar Doxocycline, Cefalexin ile değiştirilir. Bu ilaçlar, sistematik kullanım için amaçlanan yarı sentetik antibiyotikler olarak sınıflandırılmaktadır. Protein patojenlerinin sentezini olumsuz etkiledikleri için bakteriyostatik bir etki sağlarlar.

Faydalı video - Angina: nedenleri ve tedavisi.

Komplikasyonların varlığında, hastaya intramüsküler yoldan antibiyotik verilebilir. Tedavi etmek için kullanılan ilaca bakılmaksızın, 7 ile 10 gün arasında olmalıdır.

Bezlerin iltihaplanmasının tedavisi, ilk semptomların ortaya çıkmasından hemen sonra yapılmalıdır. Aksi halde, hastalar komplikasyon yaşayabilir. Çoğu zaman, bu hastalık kalbin ve eklemlerin kötüleşmesini provoke eder. Bazı hastalarda, zamansız tedavi ile böbrek bozukluğu görülür.

Bezlerin iltihabı sürekli olarak çevreleyen dokulara geçerse, o zaman çıkarılması sağlanır. Hastalığın pürülan bir süreci varsa, o zaman kalbe ve akciğerlere geçebilir. Bu durum sadece sağlık için değil, aynı zamanda hastanın ömrü için çok tehlikelidir.

Pürülan bir süreç çevre dokuya geçtiğinde, hastalarda pürülan bir apse görülebilir.

Bezlerin iltihaplanması oldukça tehlikeli bir hastalıktır, bu sadece hastalarda rahatsızlığa neden olmaz, aynı zamanda ciddi komplikasyonlara da yol açabilir. Bu nedenle, sadece bir doktora danıştıktan sonra hastalığın zamanında tedavisinin yapılması gereklidir.

Bademcikler (bademcikler) nazofarenksin farinkse geçtiği yerde bulunur ve lenfoid dokudan oluşan formasyonları temsil eder. Enflamasyon, özellikle çocuklar arasında yaygın bir patolojidir. Bu, olası komplikasyonları önlemek için başlatılmaması gereken hoş olmayan bir hastalıktır.

Bir başka işlev hematopoez sürecine katılımdır. Bademcikler, humoral bağışıklığın temeli olan lenfositleri oluştururlar.

Ana neden, stafilokok, streptokok ve pnömokokların neden olduğu akut solunum yolu viral hastalıklarıdır. Morbiditede artış genellikle sonbahar-kış döneminde ortaya çıkar. Hastalar arasında, hastalıklar daha fazladır, çünkü bağışıklıkları henüz tam olarak oluşmamıştır.

Bezlerin iltihabının bir başka nedeni de, yakın çevrede enfeksiyon iltihaplı odakların varlığıdır. Çeşitli rinit, sinüzit, diş çürüğü ve benzeri olabilir.

Bademciklerdeki iltihaplanma formları hem bağımsız bir hastalık hem de başka hastalıkların (sistemik veya enfeksiyöz) tezahürü olabilir.

En yaygın hastalık banal bademcik iltihabıdır. Birkaç türde olabilir, sınıflandırmayı daha ayrıntılı olarak ele alacağız.

Catarrhal formuBu, bademciklerin sadece mukoza zarının etkilendiği en kolay formdur. Bu, parlak kırmızı renklenme, şişmiş mukoza zarı ve aynı kırmızı palatine kemiği ile ortaya çıkar. Vücut ısısı kural olarak 38 derecenin üzerine çıkmaz.

Şikayetler zayıflık, kuruluk ve boğaz ağrısı hissine kapılacak. Sıklıkla bölgesel lenf düğümleri büyüklükte büyütülebilir.

Foliküler boğaz ağrısıGörme, damak, kemerler, bademcikler ve hiperemi (kızarıklık) önemli bir ödemi olacaktır. Ayrıca, hastalığın bu formu ile, "trafik sıkışıklığı" olarak adlandırılacak.

Sıcaklık zaten daha yüksek rakamlara yükselecek, boğazda güçlü bir ağrı olacaktır.

Lacunar AnginaBu form önceki (foliküler) ile çok benzer, ancak bir plak şeklinde farklıdır. Bir pürülan karakter edinen büyük miktarda seröz-mukoza sırrı nedeniyle bir drenaj formuna sahiptir. Bir spatula ile bademcikler kolayca kaldırılabilir.

Fibrinli tonsillitBu anjin, önceki iki türün arka planında oluşturulmuştur. Bunun nedeni, pürülan folikül patlamaları ve bir fibröz film oluşmasıdır. Bezleri tamamen örtebilir ve hatta sınırlarının ötesine geçebilir.

Phlegmonous tonsillitBu nadir görülen bir patoloji şeklidir. Folikülden apse oluşumu nedeniyle gelişebilir. Böyle bir süreç çoğu zaman tek taraflıdır ve travmadan kaynaklanır.

Herpetik bademcik iltihabıHastalığın bu formu ile, plak seröz içerikli kırmızımsı kesecikler formuna sahiptir. Bu durumda plak hem bezlerin kendisinde hem de damak ve palatinde gözlemlenecektir.

Ülseratif nekrotizan anjinaBu patoloji her zaman azaltılmış bağışıklığın bir arka planına karşı gelişir. Ağız boşluğunda yaşayan bazı mikroorganizmalara bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Bademcikler kirli gri plak ve ülser görünür, nekroz gelişir.

Mantar anjinaBoğazın bu biçimi, her zaman normal florada bulunan Candida türünün mantarının aşırı büyümesinden kaynaklanır. Genellikle aşırı üremesinin nedeni düşük bağışıklıktır. Bu hastalık formuna sahip plak beyaz olacaktır. Eğer yakından bakarsanız, bunun bir kıvrılmış karakteri olduğunu görebilirsiniz.

Genellikle iltihaplanma süreci rahatsızlık ile başlar ve

yutma, kızarıklık ve bademciklerin kendileri artar. Bütün bu bir general tarafından eşlik edilebilir

artan vücut ısısı

Hastayı görsel olarak incelerken, genişlemiş bölgesel lenf düğümlerine ve boğazda plak varlığına dikkat çekilir.

Hastalığın biçimine bağlı olarak, plağın doğası ve prevalansı, diğer bazı semptomların (vücut ısısı, ağrının şiddeti) de değişecektir.

Bilgilendirici bir çalışma, çeşitli bakteri ve antibakteriyel ilaçlara olan duyarlılıklarını saptamak için boğazdan bir yayma yapacaktır.

Yerel tedaviden ev veya eczane ürünlerini kullanarak düzenli boğaz çalkalamaları etkili olacaktır. Eczanelerden "Furacilin" ve "Chlorophyllipt" tanımlanabilir.

Ayrıca boğazın sulanması için çeşitli tıbbi spreyler de kullanabilirsiniz (Ingalipt, Doctor Mom, Bioparox).

Resorpsiyon için tabletler (Grammidin, Strepsils, Septotelet) tarafından iyi bir terapötik etki sağlanır.

Eski iyi yol, bademciklerin Lugol çözümü ile yağlanmasıdır.

"- (nistatin", "Irunine") herpetik içinde - antiviral ilaçlar ( "bakteriyel enfeksiyon ( "Amoksiklav" "Sumamed", "Vilprafen", "Flemoxin Solutab) Mantar ilacı hastalığın mantar doğası" genellikle atanan antibiyotik İçinde asiklovir ").

İlaçlara ek olarak, bezlerin iltihabı tedavisinde fizyoterapi yöntemleri başarıyla kullanılmaktadır. Bunlar tuz ve şifalı otlar, UHF, UFO, tıbbi çamur ve ozonit uygulamaları ile inhalasyonlardır.

Bezlerin iltihabı kronikleşirse, bunları çıkarmak gerekebilir. Bunun için birkaç yolu vardır:

 • Lazer çıkarılması.
 • Cryodestruction.
 • Cerrahi operasyon
 • Bal ve arıcılık ürünleri. Bal ağızda kolayca çözülebilir ve boğazın yıkanması için bitkilerin infüzyonlarına eklenebilir. Propolis ruhlarını kullanmak da çok etkilidir. Bitkisel infüzyona (cam başına 25 damla) eklenebilir.
 • Limon suyu Bir bardak kaynamış suya eklenir ve durulama için kullanılır.
 • Soda ve tuzu ile durulayın. Bir bardak su üzerine her malzemenin bir çay kaşığı.
 • İyileştirme infüzyonları ile durulayın anti-inflamatuar etkisi ile otlar. Bunlar şunları içerir: papatya, calendula, muz, okaliptüs, civanperçemi, adaçayı, ısırgan otu.

Diğer nedenler diş hastalıkları, alerjiler, fasiyal sinir nörit, lenf nodu iltihabı olabilir.

Gerçek tanı doktor tarafından muayene verileri ve laboratuvar testlerinin sonuçları temelinde yapılır.

Tedavi, inflamasyonun kaynağına göre belirlenir. Eğer dişlerse - diş hekimine onları tedavi etmelisin. Nedeni alerjik ise - antialerjik ilaçlar yardımcı olacaktır. Nevrit tedavisinde, bir nöroloğa danışılması gerekir.

Hastalık enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkarsa, o zaman tedavi bademciklerin standart iltihabı tedavisi için gerekli olana benzer ve patojenin niteliğine bağlıdır. Bakteriyel enfeksiyon antibiyotik tedavisine, viral - antiviral ilaçlara, mantar - fungisitlere tabidir.

Ayrıca vücuttaki toksinleri yıkamak için yatak istirahati ve bol miktarda içecek de önemlidir. Gıda yumuşak olmalı, boğaz ağrısını tahriş etmemelidir. Soğuk, sıcak, baharatlı yemekler yasaklanacak.

Ayrıca bademcik iltihabının gelişimini provoke edebilecek tüm faktörleri en aza indirmek için gereklidir. Denenmesi gereken ana önleyici tedbirleri sıralıyoruz:

 • Kötü alışkanlıklardan kurtulun.
 • Hava durumu için giyinme.
 • Aşırı ısınma.
 • Soğuk içecek içmeyin.
 • Ağız boşluğunun hijyenini izlemek.

İltihaplı bezlerin elde edilmesi zor değildir, çünkü mikroorganizmalar her yerimizi çevreler. Ve vücudun savunmasının zayıfladığı bir zamanda, saldırırlar. Bu nedenle profilaksiyi ihmal etmeyin, sağlığınızı yapın, böylece hastalanma şansı en aza indirilir.

Bezler insan bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynar. Solunduğunda, vücuda giren patojenik bakterileri karşılamak ve geciktirmek için tasarlanmıştır. Zamanla, çevrenin bozulmasından ve bağışıklığın azalmasından dolayı, insanlar genellikle bezlerin iltihabı gibi bir sorunla karşı karşıya kalmaktadırlar.

Genellikle bezlerin akut iltihaplanması başlar. Semptomlar: Boğazda kuvvetli ağrı ve yutma vardır. Tüm vücutta genel bir halsizlik var, titreme görülür, baş ağrıyor, çoğu eklemlerde ağrıyor. Böylece sıcaklık 41 dereceye ulaşabilir. Çene altındaki lenf düğümleri, basıldıklarında çok ağrılıdır.

Bademciklerin çoğu anjina ile iltihaplanır. Bu bazen ARI ve ARVI'nın ilk aşamalarında da ortaya çıkabilir. Bezlerin iltihaplanma yoğunluğu farklıdır. Eğer anjina kataral ise, hasta boğazda yanma ve terlemekten şikayet eder ve yutulduğunda ağrı güçlü değildir. 38 dereceye ulaşmayan küçük bir sıcaklık var. Bu zamanda, bademciklerin şişmesi, bazı bölgelerdeki plaklar, bunların püyleri ve mukuslarından oluşur. Dil kaplıdır, ağız kuru, submandibular ve servikal lenf düğümleri hafifçe büyümüştür.

Eğer bademcik iltihabı foliküler ise, sıcaklık keskin bir şekilde 38 dereceye ve yukarısına yükselir. Bir kişi genel zehirlenme, titreme muzdarip. Alt sırttaki ağrı hissedilir. Vücudun genel bir zayıflığı var. Ağrı sadece boğazda değil, kulakta da "verir". Lenf düğümleri ağrılı, ödemlidir. Çocuklar bazen ishal ve kusma gelişir.

Lacunar anjin ile, işaretler folikülere benzer, ancak daha belirgin. Bezlerin artması ve iltihabı vardır, bunlar sarımsı beyaz bir kaplama ile kaplıdır. Bu, anjina akışının en ciddi şeklidir.

Nedeni sadece bakteriyel anjina değil, aynı zamanda mantar ve viral olabilir. Monositik ise, inflamasyonun nedeni virüsdür. Bu durumda, hastanın yutkunması sadece ağrı değil, aynı zamanda genel bir rahatsızlıktır. Ayrıca, dalak ve karaciğer genişler, tüm lenf düğümlerinde değişiklikler meydana gelir. Bir kan testi de vücuttaki bazı değişiklikleri ortaya çıkarır.

Fungal angina, vücutta zaten var olan ve fırsatçı patojenler olarak adlandırılan enfeksiyonlardan kaynaklanır. Bağışıklık zayıfsa, onların sayısı dramatik şekilde artar. Bu, örneğin, uzun süreli antibiyotik kullanımı ile olur. Böyle boğaz ağrısı ile bademcikler curds görünür. Antifungal ilaçlar ile tedavi edilir.

Çocuklar genellikle çok bulaşıcı bir hastalık olarak görülen herpes boğaz ağrısı görür. Salgı bezlerinin iltihaplanması gibi havadaki damlacıklar tarafından yayılır, semptomlar şöyledir: farinks ve bademciklerin arka duvarında küçük kabarcıklar oluşur ve bunları tamamen örter. Baloncuklarda berrak bir sıvıdır. Antiviral ilaçlar yardımıyla böyle bir anjina tedavisi.

Semptomlar anjin tipine bağlıdır. Tabii ki, iltihap nedeni tam olarak bu hastalık ise. Semptomlar ayrıca insan bağışıklık sisteminin durumuna bağlı olarak farklı tezahür eder. Zayıf ise, hastalık daha hızlı başlar ve daha yoğun bir şekilde ilerler. Güçlü bir bağışıklık sistemi ile belirtiler daha az belirgindir.

Hastalığın başlangıcını belirleyen bezlerin iltihaplanmasının ana belirtileri:

 • Boğaz ağrısı, değişen derecelerde ifade edilir. Şiddetli inflamasyon ile çok şiddetli olabilir;
 • palatine bademcikler (bezler) kızarması;
 • vücut sıcaklığında 38 dereceye veya daha fazla artış.

Sekonder belirtiler periyodik olarak kendini gösterir. Bu bezlerin iltihaplanmasına neden olan enfeksiyona bağlı. Tezahürleri aşağıdaki gibidir:

 • genel zayıflık;
 • şiddetli baş ağrısı;
 • bir ses sesi;
 • şişmiş bademcikler;
 • Abse bezlerinin görünümü.

Sebepler farklı olabilir. Onlardan başlayarak tedavi seçenekleri seçilir. Bezlerin iltihaplanmasına neden olan birçok hastalık vardır. Tedavi, semptomların bulunduğu ilk günlerden başlamalıdır. Ve birçok hastalık birbirinden radikal olarak farklıdır. Antibiyotikler, örneğin iyileşmek için viral inflamasyon anlam kazanmaz. Ancak, sık sık kullanılan sıcak suyun içilmesi ve binaların sürekli havalandırılması, bezlerin iltihaplanması olan hastayı hızlı bir şekilde "takabilir".

Antibiyotiklerle tedavi, bakteriyel bir enfeksiyon geliştiğinde etkilidir. Bu mikroorganizmaların neden olduğu iltihaplanma birincil muayene sırasında tanınabilir. 5 güne kadar süren ve bademcikleri etkileyen beyaz kaplama, püstül, ateş, bunlar streptococcus'un tüm semptomlarıdır. Aynı zamanda, bir antibiyotiğin uygun şekilde uygulanması oldukça karmaşık bir konudur çünkü enfeksiyon en yeni ilaçlara bile yüksek direnç gösterebilir. Mukus boğazından gelen bir leke (aksi halde - bakteriyel analiz) hastalık hakkında ayrıntılı bilgi verir, bu durumda bu özel vaka için hangi antibiyotiğin gerekli olduğunu görebilirsiniz.

Ama aynı zamanda antiviral ilaçlar ve antibiyotikler yardımcı olmaz. Bakteriyel enfeksiyonlar genellikle bezlerin fungal lezyonları ile karıştırılabilir. Oral kavite boyunca peynir benzeri bir kaplama ile ayırt edilirler. Doğru bir teşhis, yalnızca bir laboratuvar analizinden sonra yapılabilir. Bu tür hastalıkların tedavisi, etkilenen bezlerin ve ağız boşluğunun olağan bir antifungal solüsyonla tedavi edilmesi yöntemi ile gerçekleştirilir.

Halk tedavisi yöntemleri bazen doktor tarafından reçetelenen ilaçlardan daha etkili olabilir. Sadece hastanın genel durumunu hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda iyileşmeyi hızlandırırlar. Mükemmel, sıcak (ama sıcak değil) içmeye yardımcı olur. İdeal olarak, anti-inflamatuar etkisi olan mevcut bitkiler olacak bu çay:

Bezlerin iltihabı ile ne yapmalı? Plak veya püstül antiseptik ajanlarla durulanabilir. Bu prosedürü uygulamak için yemekten önce otuz dakika boyunca günde birkaç kez olmalıdır. Başka bir büyük ilaç, ortak bir limondur. Yarım, şekersiz ve deri ile yemiş, enflamasyonu öldürerek mucizeler yaratabilir. Ama bundan sonra da yemekle, yaklaşık yarım saat beklemeniz gerekiyor.

Çok sıradan bal çalışır. İdeal olarak, bir boğaz ağrısının ilk belirtileri ortaya çıktığı anda, günde bir çay kaşığı yenmelidir. Pürülan boğaz ağrısıyla, durulama solüsyonlarına bal eklenebilir. Propolis iyi çalışıyor. Durulama çözeltisine de eklenir. Oran: 100 gram su başına 20 damla propolis. Hastalığın iyileşmesi için, günde sadece üç durulama için yeterlidir. İltihaplı bademcikler ile, bal peteklerini 15 dakika boyunca günde bir kez çiğneyebilirsiniz.

Enfeksiyonun hastadan diğer insanlara iletilmesinin iki ana yolu vardır. Birincisi, aktif bir iltihap aşamasına sahip olan bir kişiden. Enfeksiyon öksürme veya hapşırma (hava yoluyla) yoluyla bulaşır, böylece bir kişi etrafındaki patojenleri yayır. Sonuç olarak, çoğu zaman sağlıklı insanlar hastalığa yakalanabilir, özellikle de bağışıklığı zayıflamış olanlar. Enfeksiyon hasta ile doğrudan temas etmeden bile meydana gelir. Havada olmak için bir öksürükten geçen mikroplar ve bir süre sonra onları soluyan kişi, bezlerinin şimdi ateş ve iltihaplanma yakalandığını hissedecekler. Sebepler ve hane halkı olabilir: Bir havlu veya çatal bıçak takımı enfekte kişi ile birlikte kullanılmalıdır. Evde "angina" teşhisi konmuş bir hasta varsa, o zaman diğer insanlardan izole edilmelidir. Bu özellikle çocuklar ve yaşlılar için geçerlidir, çünkü çoğu kez zayıflamış oldukları bağışıklıklardır.

İkinci durumda, hastalık, hastalığın aktif bir aşamasına sahip olan kişilerden bulaşır, ancak enfeksiyon tamamen iyileşmez. Ayrıca bezlerin iltihaplı olmasına neden olabilir. Bu durumda bakteriler vücuda yayılır ve bir filtre olan lenf düğümleri onları geciktirir. Sonuç olarak, bademcikler bir süre enfeksiyonla hala başa çıkabilir, ancak sonra zayıflar ve bu nedenle bezlerin iltihabı oluşur.

Antibiyotiklerin kullanılması birçok yan etkilere yol açabilir, ancak bunların kullanımı hala zarar daha büyüktür. Bu nedenle, bezlerin iltihabı tedavisinde kullanılırlar. Genel olarak, pürülan çökeltilerde antibiyotikler kullanılır. Bu durumda, doktor 5 günlük tedavi kürünü reçete eder.

Semisyentetik ilaçlar "Penisilin" ve "Amoksisilin" (bakteriyel boğaz ağrısı için bir doktor tarafından atanan) çok çeşitli etkilere sahiptir. Kontrendikasyonlar - bu tür ilaçlara aşırı duyarlılık, böbrek yetmezliği ve gebelik. Yan etkiler: taşikardi, dysbacteriosis, bilinç ve davranış değişiklikleri, depresyon. Bu ilaçlar yetişkinler ve çocuklar için reçete edilir.

Bezlerin iltihabı için diğer antibiyotikler: ilaç "Amoksiklav" amoksisilin ve klavulanik asit içerir. Sadece 12 yıl sonra atayabilirsiniz. Tedavi süresi 5 ila 14 gündür. Bu ilacı kullanırken, böbrek, karaciğer ve hematopoez üzerinde sıkı kontrol gereklidir.

Bu ilaçların analogları vardır: "Augmentin", "Amosin" ve "Flemoxin solute". Antibiyotiklerin tedavisinde doktor ek olarak bağırsak mikroflorasını destekleyen fonlar yazabilir: bunlar Linex, Bifidumbacterin, Acipol ve diğerleridir.

İlaç "Vilprafen" preparasyonun ana maddesi olan jozamecin içerir. Akciğerlerde ve bademciklerde yoğunlaşan bakterileri aktif olarak etkiler. Hem yetişkinleri hem de çocukları tedavi etmek için kullanılır (10 kg'dan ağırdır), dikkatli bir şekilde dozajı hesaplar. Yan etkileri vardır: mide rahatsızlığı, bulantı, kusma, ishal, kabızlık, Quincke ödemi, iştah, ürtiker, sarılık ve dermatit azalmıştır. Karaciğerin ihlalleri ve ilacın kendi bileşenlerine aşırı duyarlılık için kullanılamaz.

Bezlerin iltihaplanması nasıl tedavi edilir? Hastalığın ilk günlerinde zorunlu yatak istirahati. Yiyecekler kolay olmalı, böylece yiyecekler vücut tarafından iyi emiliyor. Gıda yarı sıvı ve sıcak olmalıdır. Farklı anjina varyantları ile uygun ilaçlar reçete edilir. Sadece bir doktor doğru her durumda tedavi için nelerin gerekli olduğunu belirleyebilir çünkü Öz-tedavi, burada başa çıkamaz. Sıcaklık 38 derecenin üzerinde ise, birçok bakteri ve virüslerin, ölümcül olduğundan çökertmek için tavsiye edilmez. Böylece vücudun kendisi hastalıklarla baş etmeye çalışıyor.

Bir yandan bademcik iltihabı varsa, tedavi için yüzeyde biriken irin kalıcı olarak çıkarmanız gerekir. Bakteri öldüren özel çözümlerle düzenli olarak gargara yapmak ve bağışıklık sistemini tedavi ile desteklemek gerekir.

Durulama çok dikkatli yapılmalıdır, böylece birikmiş tüm irin tamamen temizlenir. Anjina varsa, o zaman birkaç gün boyunca dersleri reçete edilir antibiyotik tedavisi, gereklidir. Sıcak bir sıvı içmek daha iyidir.

Bademcik iltihabı kronik telafili bademcik iltihabı ile nasıl tedavi edilir? Püy ve kompleks terapiyi çıkarma yöntemi uygulanır. Dekompanse inflamasyon ile, sadece bademciklerin giderilmesi yardımcı olabilir.

Ya bademcikler iltihaplı hale gelirse?

Enfeksiyonun insan vücuduna havaya nüfuz ettiği durumlarda, bezler ilk acı çekenlerdir. Bu, patojenik mikropları, mantarları ve bakterileri vücuda girmesini geciktiren bir çeşit "koruma" dır. Peki ya bademcikler yanarsa? Belirgin hoş olmayan belirtiler nasıl ortadan kaldırılır? Yakın zamana kadar, sık sık boğaz hastalıkları ile, bademcikler kaldırılması için bir prosedür reçete edildi, ancak modern tıp, yeni, daha yumuşak tedavi yöntemleri sunuyor.

İltihaplı bademcikler nasıl görünüyor

Bademciklerdeki (bademcik iltihabı) iltihaplanma fark edilmeyebilir, çünkü bu problemin karakteristik semptomları eşlik eder. Hastalığın ana belirtilerinden biri, farinksin dokularında ve özellikle bademciklerin kendisinde görsel değişikliklerdir. Sağlıklı bir insanın bademcikleri badem fındık boyutlarına sahiptir ve inflamasyonun eklenmesiyle büyük ölçüde büyük ölçüde artar. Ayrıca, farinksin kuvvetli bir şekilde kızarması, salkım kırıkları ile sınırda plak ve adezyonların görünümü vardır.

Bezlerin iltihabı belirtileri

Bademcik iltihabı belirtileri vücudun enfeksiyonu sonrası oldukça hızlı bir şekilde ortaya çıkar. Kural olarak, birkaç gün boyunca ve bazı durumlarda, saatlerde, insan durumunda bir bozulma vardır. Zehirlenme arka planında, zayıflık görülür, sıcaklık subfebrile göstergelere keskin bir şekilde yükselir ve daha yüksektir.

Farinksin problemi hakkında konuşan diğer belirtiler:

 • sesin ses kısıklığı (enfeksiyonun vokal çinkoya geçişiyle)
 • boğaz ağrısı
 • boğaz ağrısı, yutulduğunda kötü
 • baş ağrısı
 • burun akıntısı
 • dil ödemi
 • iştahsızlık
 • çalışma yeteneği azaldı

Bunlar ana işaretlerdir, ancak kesin teşhis sadece bir doktor tarafından yapılabilir. Etkilenen bezlerin görünümü ve inflamasyonun lokalizasyonu farklı formlardaki bademcik iltihabına göre değişir, bu yüzden yapılacak ilk şey tıbbi yardım aramaktır.

Bir tarafta bezlerin iltihaplanması

Bezlerin tek taraflı iltihabı neredeyse her zaman insan bağışıklığının hastalığın gelişimini baskıladığını gösterir. Fakat bu problemi unutabileceğiniz anlamına gelmez - bu durumda, inflamasyonu tamamen ortadan kaldıracak ve komplikasyonların ortaya çıkmasını önleyecek destekleyici tedavi gereklidir. Bademciklerin tek taraflı iltihabı, baş sinirinin nevritini veya lenfatik sistemdeki rahatsızlıkları işaret edebilir.

Bir çocukta iltihaplı bezler - ne yapmalı?

Çocuklarda bezlerdeki artış tehlikeli bir durumdur. Çocuk ne kadar küçükse, enfeksiyonun ortadan kaldırılması vücut için o kadar zor olur. Dolaşım sistemine mikrop alma riski ve ayrıca organ ve sistemlerin çalışmaları üzerindeki etkileri de vardır.

Çocuk nasıl konuşulacağını bilmiyorsa, ebeveynler aşağıdaki işaretleri uyarmalıdır:

 • ağlama
 • yiyecek ve içecek reddetmesi
 • sıcaklık indekslerinde artış
 • submandibular lenf düğümlerinin büyümesi
 • bademcikler üzerinde beyazımsı bir kaplama görünümü

Genellikle bir yıla kadar olan çocuklarda bademcik iltihabı nadiren ortaya çıkar, fakat eğer olursa, altta yatan hastalığın arka planına karşı zehirlenme belirtileri vardır:

 • kusma
 • ishal
 • Yarı baygın hal
 • boyun kaslarının uyuşması
 • kalp ritmi bozuklukları
 • Dış uyaranlara karşı aşırı duyarlılık: sesler ve ışık

Çoğu zaman bu problemler hastalıklardan birinin belirtileridir:

Soğuk algınlığı varsa, ebeveynler kendi başlarına idare edebilirler, daha sonra anjinin bir hastanede muhtemelen bir uzmanın gözetiminde derhal tedavi edilmesini gerektirir.

Bademcik iltihaplanmasına neden olan ana hastalıklar nelerdir?

Bademcikler veya bademcik iltihabı, akut ve kronik formda ortaya çıkabilir.

Akut tonsillit

Akut tonsillit aynı anginadır. Genellikle hastalık bakterilerden kaynaklanır - streptokok ve stafilokoklar.

Bakteriyel bademcik iltihabı çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir:

 1. Catarrhal - Gırtlak ve submandibular lenf düğümlerinde hafif bir artış, subfebril durumu, boğazda zayıf ağrı.
 2. Foliküler - sıcaklığın 39 dereceye kadar keskin bir sıçrama, hafif zehirlenme belirtileri ifade etti. Boğazdan gelen ağrı kulak verir. Lenf düğümleri ve bademcikler genişler. İkincisi açık sarı püstüllerle kaplıdır. Sindirim bozuklukları da çocuklarda görülür: kusma veya ishal.
 3. Lacunar - foliküler anjinadan daha zor ilerler. Boğazdaki ağrı dayanılmaz hale gelir, bademcikler genişler ve beyaz bir kaplama ile kaplanır. Sıcaklık (yaklaşık 40 derece), genel halsizlik, titreme gibi güçlü bir artış vardır.

Bakteriyel anjin hasta bir kişiden sağlıklı bir insana, özellikle de bağışıklığın azalmasıyla bulaşır.

Bakteriyel anjinaya ek olarak, bu hastalığın birkaç çeşidi daha vardır:

 1. Viral - ana semptomlara ek olarak, lenf düğümlerinde ve iç organlarda da bir artış vardır: karaciğer veya dalak. Patojen herpes virüsü ise, bademcikler üzerinde küçük bir kırmızı döküntü oluşur.
 2. Mantar - bezler üzerinde beyaz bir kaplamanın görülmesi ve genel olarak bağışıklığın zayıflaması ile karakterizedir.

Akut tonsillit tedavisi doğru yapılmazsa, kronik bir formda taşma riski vardır.

Kronik bademcik iltihabı

Kronik bademcik iltihabı, üst solunum yollarını etkileyen enfeksiyon hastalıklarının bir komplikasyonudur: anjina, difteri, kızamık veya kızıl saç. Remisyon dönemleri, immünitede bir azalma ile alevlenmeler ile değişmektedir.

Kronik tonsillit belirtileri:

 • Boğaz ağrısı ve değişen derecelerde derecelerde bademcikler
 • Soğuk su içerken boğaz ağrısının yeniden başlaması
 • boğazda şişme ve mantar
 • eski nefes

Tedavi hekimlerin gözetimi altında yapılmalıdır, aksi takdirde komplikasyon riski artar.

Bezlerin iltihaplanmasının diğer nedenleri

Bezler, soğuk algınlığı, hipotermi veya kronik sinüzit iltihaplı olabilir. Bu probleme yol açan faktörler bağışıklığı azaltabilir, kötü kalıtım, depresyon, diş problemleri, dengesiz beslenme veya vücutta sıvı eksikliği olabilir.

Olası komplikasyonlar

Bademcillit tehlikesi, uygunsuz tedavi veya kendi kendine ilaçlamadan kaynaklanan komplikasyonlarında yatmaktadır. Hastalık birçok soruna yol açabilir:

 • Kalp ve kan damarlarının çalışmalarındaki bozukluklar
 • kıkırdak ve eklemlerde bozulma
 • idrar sistemi iltihabı
 • sindirim hastalıkları

Bademcideki düzelme, diğer dokulara geçerek bir apse neden olabilir. Bu durum kalp ve akciğerler için tehlikelidir. Bademcik iltihabını diğer hastalıklarla komplike etmemek için, bir doktora zamanında başvurmak ve randevularını tam olarak takip etmek gerekir.

Hangi doktora başvurulur?

Tonsillit tedavisi, kulak burun boğaz uzmanıdır (KBB). Ayrıca bir terapiste (yetişkinler için) ve bir çocuk doktoruna (çocuklar için) danışabilirsiniz.

Aşağıdaki sorunlardan biri varsa, çocuklar ve yetişkinler için bir doktora danışmak zorunludur:

 • sıcaklıkta 39-40 derece atlamak
 • bezlerde takviye
 • bademcik iltihabı arka plana karşı genel sağlık kötüleşmesi

Doktor hastanın görsel muayenesini yapar, bir dizi laboratuvar testine yönlendirir. Bulgulara dayanarak tedaviyi teşhis eder ve reçete eder.

İltihaplı bezlerin tedavisi

Bademcik iltihabının tedavisi, enfeksiyonu nötralize etmeyi, bağışıklığı güçlendirmeyi ve hoş olmayan semptomları gidermeyi amaçlamaktadır. Terapi, patojen ve hastalığın biçimine bağlı olarak seçilir.

Bademcik iltihabı atanır:

 • antibiyotikler, antifungal veya antiviral ilaçlar
 • gargara için antiseptik.
 • antipiretikler (yüksek sıcaklıkta)
 • ödemleri gidermek ve alerjilerin gelişmesini önlemek için antihistaminikler
 • burnun yıkanması (burun akıntısı varsa)
 • vitaminler (bağışıklığı geliştirmek için)
 • probiyotikler (bağırsak mikroflorasının normalleşmesi için antibiyotik takviyesi olarak)

Hastaya yatak istirahati ve bol miktarda ılık içme gösterilir. Uygun tedavi ile 3. günde iyileşme görülür. Hastalığın kronik seyrinde, bezlerin cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir (konservatif tedavinin etkisiz olması şartıyla). Bu yöntem problemi tamamen ortadan kaldırmaz, ancak gelecekte bademciklerin takviyesini önlemeye yardımcı olur, böylece vücut üzerindeki olumsuz toksikolojik etkileri azaltır.

Modern medikal kliniklerde bademcikleri cerrahi olarak çıkarmayı reddetti. Neşter, lazer ile donma bezleri için en yeni ekipmanla değiştirildi. Bu prosedür daha az ağrılıdır ve ameliyattan daha kısa bir iyileşme süresi gerektirir.

önleme

İlk etapta bademcik iltihabının önlenmesi için, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve sağlığınızı izlemek gereklidir. Herhangi bir hastalık varsa, tıbbi yardım almanız gerekir, ancak kendi kendine ilaç kullanmayın.

 1. Vücudu sertleştirmek için su dökmek - sıcak su ile başlayıp, yavaş yavaş sıcaklığı düşürmeniz gerekir.
 2. Tercih edilen doğal ürünler tüketimi: et, balık, sebze, fındık, süt vb.
 3. Temiz havada düzenli yürüyüşler.
 4. Yeterli fiziksel aktivite.
 5. Kötü alışkanlıkların terk edilmesi;
 6. Süper soğutma ve aşırı ısınmanın önlenmesi.

Mümkünse bakteri, virüs ve mantar vektörleri ile temasları ve en önemlisi kişisel hijyen ve ağız hastalığını izlemek için tavsiye edilir.

Belirtiler ve bezlerin iltihabı tedavisi

İçindekiler:

Bezler nelerdir? Tıbbi kılavuzların iddia ettiği gibi, bunlar insan bağışıklık sistemine ait organlardır. Bezlerin ana görevi, solunan havanın yanı sıra kişiye giden patojen mikropları karşılamak ve geciktirmektir. Bu yüzden bademcikler genellikle ilk darbeyi alır ve sıklıkla iltihaplıdır.

Bezlerin iltihabı belirtileri

Bezlerin iltihaplanmasının ilk belirtisi, sanki dişlerin boğazında sanki bir hisdir. Bu zulüm yavaş yavaş ağrıya dönüşür (özellikle yutulduğunda). Palatine bademcikler kırmızılaşır ve belirgin şekilde artar. Bazı durumlarda, hasta bile bir nefes darlığı hisseder. Ateş, titreme (her zaman değil), baş ağrısı ve vücut ağrıları eşlik edebilir genel halsizlik hissi vardır. Vücut ısısı +39 0 С'ya çıkabilir.

Eğer bu tür bademcikler dikkatlice incelerseniz, bunların pürüssüz beyaz renkli bir pürülan kaplamaya sahip olduğu sonucuna varabiliriz. Lenf düğümleri (submandibular ve bazı durumlarda boyunda yer alan düğümler) artmaktadır. Onlara baskı ile, hastanın acı verici duyumları vardır. Pratikte görüldüğü gibi, bademcik iltihabının tüm semptomlarının ortadan kalkmasından sonra bile, lenf düğümleri bir süre şişti.

Hastalığın başka bir semptomu var - bu bir boğuk ses. Bazen bir ses bile tamamen yok olabilir. Bu, bademcik iltihabı ile, büyük ölçüde şişer, büyüklüğü artar, ve bu nedenle vokal kordların tam teşekküllü kapanmasına müdahale etmesinden kaynaklanır. Yoğun angina tedavi etmemeniz durumunda, çok güçlü öksürük ataklarının eşlik ettiği akut larenjitlere gidebilir.

Angina ya da aynı zamanda denir - bademcikler akut iltihabı - tıpta, catarrhal, foliküler, lacunar ve flegmonous ayrılır. kolay seçenek hastanın vücut ısısı düşük dereceli, bademcik biraz kan çanağı hakkında bir boğaz ağrısı sonuçlandı boğaz ağrısı, çok endişeli değil akıntılı etmektir. Ancak foliküler anjinada, yüksek ateş vardır, boğazda keskin bir ağrı vardır (kulaklara verilebilir). Bu durumda, palatine bademcikler, karanfil - pürülan foliküllerin tane boyutunu aşmayan sarımsı-beyaz noktalar ile kaplıdır.

Eğer lacunar anjina gözlenirse, o zaman semptomları foliküler ile hemen hemen aynıdır, ancak bu pürülan plaktan farklı olarak bezlerin lakuna bölgesinde görülür. Aynı durumda, hastaya bademciklerin frigmonal iltihaplanması teşhisi konulursa, bu durumda, bir apse gelişebilir (ve sadece bir yandan). Vücut ısısı +40 0 С'ya kadar çıkabilir.

Oldukça nadir görülen bir hastalık lingual tonsil iltihabıdır. Bu nadir hastalığın farkı, iltihabın yanı sıra ağrının doğasıdır. Sadece dışarı çıkarken ve sadece dili hareket ettirirken tezahür ederler. Bu süre boyunca çiğneme ve yutma gıdalarından geçmesi çok zordur. Sesleri açıkça telaffuz etmek bile zor. Lingual tonsil dilin arka yüzeyinde (dilin arka kısmında) bulunduğu için, bu hastalığa genellikle dilaltı amigdalanın iltihabı denir.

Ayrıca farengeal bademcikler (adenoid olarak adlandırılır) iltihabı da vardır. Ayrıca, adenoidit olarak adlandırılan bu hastalık, tek başına veya anjinle (bademcik iltihabı) birlikte olabilir. Bugüne kadar, kronik ve akut adenoiditi ayırt ederler. Neden bir akut adenoidit formu varsa, doktorlar kesin olarak söyleyemez, çünkü bu kadar çok neden vardır. (Genellikle aktif ve çok hızlı bir şekilde büyümeye başlar edilir aşırı soğumayı de) bademcikler nüfuz Bu virüs, ve genellikle hastalığın komplikasyon Adenoidit olan herhangi bir başka enfeksiyon hastalıkları.

Pratikte görüldüğü gibi, farengeal bademciklerin akut iltihabı hemen hemen her zaman adenoidlerin zaten iltihaplı hale gelmesi durumunda ortaya çıkar. Bu hastalığın semptomları burun solunumu, yüksek vücut ısısı ve burun mukopürülan akıntısında zorluklardır. Bazı durumlarda, bu iltihap, aynı zamanda yakınlardaki işitsel (veya Östaki) tüpü de etkiler. Sonuç, işitme ve kulaktaki ağrının azalmasıdır.

Hastanın, faringeal bademcik iltihabının kronik bir formu olması durumunda, akut adenoiditin bir sonucudur. Bu durumda vücut ısısı çok az artabilir. Ancak hasta aynı zamanda zayıftır, çok çabuk yorulur, sık sık baş ağrısı olur ve aynı zamanda çok kötü uyur. Geceleri böyle bir hasta çok güçlü bir öksürük nöbetini gösterir. Bu, iltihaplı bademciklerin yatay pozisyonunda, hastanın boğazının arka duvarının tahriş olmasından dolayı, irin akması nedeniyle oluşur.

Hangi hastalıklarda bademcik iltihaplı hale gelir?

Daha önce de belirtildiği gibi, bezlerin (veya bademciklerin) iltihabı genellikle bakteriyel anjinin bir sonucu olarak ve çeşitli biçimlerinde bulunur. Bu nedenle ortaya çıkan iltihaplanma sürecinin yoğunluğu farklı olacaktır.

Hasta akıntılı anjin teşhisi ise Bu durumda, ana belirti yutma yanma hissi ve boğaz ağrısı gibi güçlü acıdır. 37.3 - - 37.5 0 C bademcik biraz şişti ve onların bazı sitelerin cerahatli sümüksü plak gözlenen sıcaklık kuvvetle yükselmez. Ağız sürekli kuru, dil tamamen kaplıdır. Lenf nodları - submandibular ve servikal - hafifçe büyümüştür.

Hastanın foliküler boğaz ağrısı varsa, vücut ısısı oldukça keskin bir şekilde yükselir. İnsan vücudunda, zehirlenmenin tüm ana işaretleri hissedilir - vücut ağrıyor, titriyor, tam bir hayal kırıklığı hali. Boğazda, kulağa bile verebilen güçlü bir ağrı vardır. Lenf nodları, kataral anjinadan çok daha kötü görünür ve hissettikleri zaman ağrılı olurlar. Bademcikler üzerinde görünür foliküller - irin ile açık sarı veziküller vardır. Bir çocukta benzer bir hastalık ortaya çıkarsa, o zaman kusma ve ishal eşlik edebilir.

Lacunar angina ile yukarıdaki tüm belirtiler daha da belirgin. Bademcikler kuvvetle büyütüldü ve neredeyse tamamen plakla kaplandı. Bu hastalığın seyri, yukarıda tarif edilen anjina türlerinden önemli ölçüde daha zordur.

Bezlerin iltihaplanmasının nedenleri

Bazen bezlerin iltihaplanma nedeninin sadece anjina (pürülan) olamayacağını bilmek çok önemlidir. Viral veya fungal anjin de bademcik iltihabına katkıda bulunur.

Virüslerden kaynaklanan anjin, monositik olarak adlandırılır. Bu tür hastalığın belirtileri sadece ağrı yutulduğunda farkedilemez. Fakat hastanın karaciğeri ve dalağı büyümüştür. Tüm lenf düğümleri grupları da değişir. Böyle bir boğaz ağrısı, bir kan testinin sonucu olarak teşhis edilebilir, çünkü spesifik değişiklikler ortaya çıkar.

Hasta bir mantarın neden olduğu boğaz ağrısı ise, anjina mantar kökenli bahsediyor. Ayrıca, hastalığa neden mantarlar fırsatçı ve genellikle sağlıklı insanlarda küçük miktarlarda mevcuttur. Ancak bağışıklığının zayıflaması durumunda, bu mantarların sayısı önemli ölçüde artar. Bu, örneğin, uzun süreli antibiyotik kullanımı sırasında meydana gelebilir. Bu durumda, bezler peynirli bir kaplama gösterir. Ve bu hastalığı tedavi etmek için gerekli olan özel antifungal ilaçlar.

Çocuklar genellikle herpetik boğaz ağrısına sahiptir. Bu hastalık bulaşıcıdır. Havadaki damlacıklar tarafından yayılır. Bu hastalığın ayırt edici özellikleri, hem bademciklerin hem de çocuğun farinksinin arka duvarını kaplayan çok küçük veziküllerin oluşumudur. Baloncuklarda berrak bir sıvıdır. Herpetik boğaz ağrısı tedavisinde antiviral ilaçlar kullanılır.

Birçok insan şu soruyla ilgilenmektedir: Enfeksiyon, vücuttaki bir kişiye nasıl bulaşır ve hastalığın nedeni tam olarak nedir? Hastalığın ortaya çıkmasının iki ana yolu vardır. İlki zaten enfekte insanlar. Hapşırma ya da öksürme sırasında, patojenik mikropların etrafına yayılan, sağlıklı insanların hangi enfeksiyonu meydana geldiğidir. Dahası, sadece hasta bir kişinin yanında olmakla enfekte olabilirsiniz. Hasta biriyle ya da bir havluyla paylaşılan çatal bıçak takımı kullanmanız durumunda, enfekte olabilirsiniz. Yani, evde boğaz ağrısı görülürse, bu evden ve özellikle çocuklardan ve yaşlılardan izole edilmelidir. Bu, bu insan kategorisinin bağışıklığı zayıflatması ve dolayısıyla çeşitli hastalıklara karşı çok hassas olmasından kaynaklanmaktadır.

İkinci seçenek, tamamen iyileştirilmemiş bir enfeksiyondur. Bu seçenekler, örneğin diş eti iltihabını veya sinüziti veya çürüğü içerir. Bu enflamatuar süreçlerden bakteriler vücuda yayılır ve insan vücudunun doğal bir filtresi olan lenfatik sistem onları geciktirir. Bir süre için bademcikler hala çok fazla enfeksiyonla baş ederler, ama er ya da geç zayıf ve iltihaplı hale gelirler.

Boğazın hızlı ve etkili bir şekilde kürlenmesini sağlayan ana koşul bir durulamadır. Saatlik olarak harcamalısın. Durulama yardımcısı olarak antiseptik ajanlar kullanılmalıdır. Durulama sırasında, mikrop ve irin yıkanır. Ve bu işlemden kırk dakika sonra, Lugol'ün boğaz - iyot içeren ilacı yağlamak tavsiye edilir. Doğru, önce hastanın iyot alerjisi olmadığından emin olmalısınız.

Sıklıkla angina'yı sadece halk ilaçlarının kullanımıyla tedavi edebileceğiniz fikrini duyabilirsiniz. Ne yazık ki, bu öyle değil. Hemen her zaman anjina ile antibiyotik kullanımı gerektirir.

Örneğin, bir hastada bademcik iltihabı varsa, hemen antibiyotik almaya başlamayın. Bir süre beklemek mantıklı. Ancak, tedavinin başlamasından bir hafta sonra fark edilebilir bir değişiklik olmamışsa, bu durumda antibiyotikler önlenemez. Bu yapılmazsa, bademcik iltihabı kronik bir hastalığa dönüşebilir. Doğru, virüslerin ve mantarların etkin kontrolünde antibiyotikler güçsüzdür.

Doktorlar her zaman kendi ilacını çok tehlikeli bir şey olarak uyarırlar. Bu nedenle, hastalığın ilk semptomları derhal tıbbi yardım almalıdır. Ve hangi hazırlıkları alacağınızı size söyleyecektir. Genellikle bu durumda geniş bir etki spektrumu olan antibiyotikler kullanılır. Bunlar sözde makrolidlerdir. Onları 7 ila 10 gün sürebilirsin.

Bezlerin iltihaplanmasını nasıl tedavi etmeliyim?

Bir enfeksiyonun neden olduğu herhangi bir hastalık, iki taraflı tedaviye sahiptir. Bu nedenle, bir yandan, bu tür bir tedavi, hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmalı ve diğer yanda, iltihabın nedenini yok etmelidir. Bu böyle bir tedavidir ve bademcik iltihabında etkili olacaktır.

Tek yön - ilaç tedavisi - gargara için kullanılan dezenfekte edici bileşiklerin kullanılmasını önerir. Ayrıca, antipiretik ilaçlar, analjezikler ve elbette antibiyotikler (özellikle bademcik iltihabı iltihaplı ise) almak gereklidir.

İkinci yön - durulama - mümkün önemli patojenik bakteri miktarını azaltmak mekanik bir (diğer bir deyişle yıkama) sahip hale getirir. (Sıcak suyun bir fincan - bir çay asit kaşık) borik asit solüsyonu kullanarak durulama için bir araç olarak FRC (sıcak, 100 ml su başına - 2 tablet), hidrojen peroksit yüzde çözeltisi ve Rivanol çözeltisi (sıcak su 200 mi 1 tatlı kaşığı). dioxidine, örneğin, ya da iodinol hlorfilipt - Eczaneler de hazır çözümler ve durulama için sunuyoruz.

Boğazdaki ağrıdan kurtulmak için her tür pastili lokal anti-enflamatuar ve antiseptik etki ile hapları da alabilirsiniz. Ancak bu ilaçlar suistimal edilmemelidir. Yani, "Sage P" uygulamasıyla ilgili talimatı okursanız, o zaman beş yaşın altındaki çocukların ikiden fazla hap alamayacağını, ancak yetişkinlerin - altıdan fazla olmayacağı sonucuna varabiliriz. Hamilelik sırasında da kullanılabilirler.

Pratik olarak herkes, "Tharyngept" gibi, rezorpsiyon için bu tür tabletleri bilir. Bu ilacın ana bileşeni, streptococci, staphylococci ve pneumococci üzerinde lokal doğanın güçlü bir bakteriyostatik etkisiyle ayırt edilen ambazone monohidrattır. Yetişkinler ve yedi yaşın üzerindeki çocuklar için 3 ila 5 tablet arasında bir gün sürebilirsiniz. Tamamen çözünene kadar ağzına yapışırlar. Şeker hastalığı olan hastalar bu tabletleri almamalıdır çünkü sükroz içerirler. Ancak hamilelikte ve emzirme döneminde "Tharyngept" özel kısıtlamalar olmaksızın alınır.

antibiyotik olarak uygulanarak amylmetacresol ve lokal anestetikler lidokain hidroklorid, şekerler ve pastiller Strepsils, - Ayrıca topikal antiseptik hazırlanması kullanabilir. 12 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler günde bir kereden fazla olmayan bir tablet alabilirler. Ve üst üste üç günden fazla süremezsiniz.

Günümüzde, çeşitli tatlar içeren "Doktor Theiss Angi sept" tabletleri de vardır. Bu katkı maddelerine ek olarak, bu tabletlerin bileşenleri diklorobenzil alkol, anetol, nane yağı ve mentoldür. Dolayısıyla, aromatik bir ester olan anektozun, kokulu bir madde olarak kozmetik ürünlerin bir parçası olduğu bilinmektedir. Klor içeren diklorobenzil alkol, bir organo-halojen bileşiğidir. Kumaşa girmesi durumunda, zamanla proteinin yapısında bir değişikliğe yol açabilecek birikme ve yavaş yavaş ayrışır. Bu tabletler antiseptik bir etkiye sahiptir. Talimatlara uygun olarak, bir tablet her iki ila üç saatte bir absorbe edilmelidir. Ancak bu sadece beş yaşında başlayabilir. Ancak hamilelik ve emzirme sırasında bir doktora danışmak en iyisidir, kendi kendine ilaç tehlikeli olabilir.

Ayrıca "Septothelet" pastiller de vardır. Ayrıca "Septotelet Neo" ve "Septotelet D" içerir. Bu pastiller arasında, çok güçlü bir antiseptik olarak bilinen benzalkonyum klorürün yanı sıra timol, mentol, okaliptüs ve nane uçucu yağları bulunmaktadır. Benzalkonyum klorür aktif olarak stafilokok, streptokok, bağırsak ve Pseudomonas aeruginosa, mantar, anaerobik bakteri ve küfle savaşır. Bazı durumlarda bu ilaç tıbbi cihazların veya tesislerin dezenfeksiyonu için kullanılır. Fakat bu pastiller, dört yaşın altındaki çocuklara verilmez. Hamilelik sırasında ve sadece doktora danıştıktan sonra beslenerek "Sepptetlet" uygulanması tavsiye edilir.

Bezlerin inflamasyonu antibiyotiklerle nasıl tedavi edilir?

Antibiyotiklerin birçok farklı yan etkiye sahip oldukları bilinmektedir, ancak yine de daha yararlı etkileri vardır. Bu nedenle, sıklıkla bademcik iltihabı ile antibiyotikler kullanılır. Hastanın folikül veya bezlerde pürülan bir birikimi olması durumunda, doktor, kural olarak, beş günlük bir antibiyotik tedavisi önerir. Aşağıda açıklanan ilaçlardan birini kullanabilirsiniz.

Semicentetik penisilin, geniş bir bakteri öldürücü etkiye sahiptir, amoksisilin adı verilen bir ilaçtır. Başlıca kontrendikasyonları kolit, diğer penisiline karşı aşırı duyarlılık, gebelik ve beslenme periyodu, böbrek yetmezliğidir. Bu ilacın yan etkileri şunlardır: dysbacteriosis, taşikardi, konfüzyon, davranış değişikliği, depresyon. Bu tabletlerin ağırlığı 0.5 g olup yetişkinler ve on yaşın üzerindeki çocuklar için reçete edilebilir. Kural olarak, günde üç kez bir tablete reçete edilir. Hastalığın seyrinin çok zor olması durumunda, doktor günde üç kez 1 gram reçete edebilir (tabletler yemeklerden önce veya sonra reçete edilir). Genellikle tedavi süreci beş ila on iki gün sürer. Ancak böbrekleri, karaciğeri ve hemopoezi izlemek için şu anda zorunludur.

Bir başka geniş spektrumlu antibiyotik olan amoksiklav, yukarıda bahsedilen amoksisilin ve aynı zamanda b-laktamaz inhibitörü klavulanik asidi içerir. Bu ilaç on iki yaşından itibaren reçete edilir. Tipik olarak, ağırlığı her sekiz saatte bir 0.375 g olan bir tablet. Hastalığın ciddi bir seyrini varsa, günde üç kez 0.625 g atayabilirler. Tedavi süresi beş ila on dört gündür. Benzer şekilde, bu ilacı alırken, karaciğer, böbrek ve hematopoezisin sıkı bir şekilde izlenmesi gereklidir.

Bu iki ilacın analogları da vardır. Bunlar şunları içerir: augmentin, flemoxin soluteba, amosin. Antibiyotiklerin alımı sırasında, doktorlar, kural olarak, bağırsak mikroflorasını destekleyen özel ilaçlar reçete. Bu ilaçlar arasında acipol, linex, bifiform, bifidumbacterin vb.

Başka bir ilaç - vilprafen, bunun yanı sıra analog - vilprafen solutab - makrolid grubunun antibiyotikleridir. Bu ilacın ana aktif maddesi, çoğunlukla bademcikler ve akciğerlerde yoğunlaşan gram-negatif ve zarar-pozitif bakterilere karşı çok aktif olan josamisin'dir. Bu ilaç, hepsi 100 veya 500 mg olabilen tabletler şeklinde üretilir.

Doktor, kural olarak, yetişkinler için günde 1-2 gram atar, tam bir bardak su içerken üç dozda alınmalıdır. Ancak çocuklar için dozaj çocuğun ağırlığına göre hesaplanır. Tipik olarak, bu bir gün boyunca kilogram başına 40-50 mg'dır.

bulantı, mide rahatsızlığı, ishal, kusma, stomatit, kabızlık, döküntü, iştah kaybı, anjiyonörotik ödem, dermatit, sarılık dahil Wilprafen ve yan etkileri vardır var. Bu ilaç, 10 kilogramdan küçük çocuklar için değil, hastanın karaciğer fonksiyonunun ihlaline veya bu ilacın bileşenlerine karşı aşırı duyarlılığa sahip değilse de kullanılmaz. Hamilelik durumunda, sadece bir doktora danıştıktan sonra vilprafen alabilirsiniz.

İltihaplı bademciklerin lokal tedavisinin gerekli olması durumunda, sprey şeklinde üretilen özel preparatların kullanılması mümkündür. Bu Hexaspree, Bioparox, Tantum Verde. Ayrıca antibiyotik içermeyen aerosol maddeleri de kullanabilirsiniz. Bunlar arasında Cameton, Ingalipt ve Anti-Angin formülü bulunur. Kamerun bileşimi, antiseptik klorobütanolün yanı sıra levomentol ve kafur içerir. Anti-angina bileşimi klorheksidin adı verilen bakterisidal bir madde içerir. Ve bileşim Ingalipta antimikrobiyal etkiye sahip bir ilacı içerir - çözünür sülfonamid.

Bezlerin iltihabı sırasında ne yapmalıyım?

Hastalık sırasında rejime sıkı sıkıya bağlı kalmak çok önemlidir. Böylece, hastalığın ilk günlerinde, hasta her zaman yatakta yatmalıdır. Bu sırada yemek için sadece yiyecekleri hafifletmeli, böylece vücut tarafından hızla emiliyor. Şu anda tüm yiyeceklerin sıcak ve yarı-sıvı olması arzu edilir.

Bir hastanın fungal anjina olması durumunda, doktor bağırsak mikroflorasını stabilize edecek özel ilaçlar reçete etmelidir. Sonuçta, bilindiği gibi, antibiyotik kullanımı esas olarak bağırsakları etkiler. Bu durumda, antifungal ilaçların alınması da gereklidir.

Bademcik iltihabı grip veya ARVI bir sonucu olduğu durumda, o zaman hastalığın sebebi virüs olacaktır. Benzer bir durumda doktor, bir lokal tipin immünomodülatör etkisi olan herhangi bir antiviral ilacı atar.

Hastanın alerjik bir bileşenin eşlik ettiği kronik bademcik iltihabı varsa, bu durumda mutlaka önerilen ilaç setinde antihistamin ve sodyum glukonat eklenir. Böyle bir kompleks en az beş gün boyunca alınmalıdır.

Çocuğun çok yüksek sıcaklıkta hasta olması durumunda, o zaman panadol veya ona dayalı herhangi bir ilaç reçete edilir. Ancak, sıcaklığın 38,5'i geçmemesi durumunda, vücudun kendi başına enfeksiyonla mücadele ettiğini gösterdiği için, bunun nakavt edilmemesi gerektiğini bilmek gerekir. Sonuçta, birçok virüs ve bakteri için, 38 0'daki sıcaklık ölümcül. Tüm bu ilaçlar alınabilir ve eğer kişi sıcaklık olmasa bile çok şiddetli ağrıya sahipse.

Bazı durumlarda, doktorlar ağrıyı azaltabilen ve dezenfeksiyon sağlayabilen özel lolipoplar almanızı tavsiye eder. Kural olarak, bu şekerler şifalı bitkilerin özlerini içerir. Ayrıca rahatlama sağlayan özel aerosolleri de kullanabilirsiniz. İlaç veya homeopatik şekerleri yardımcı ve öksürük.

Ancak, doktorun verdiği tüm önerileri açıkça izleyen durumlar vardır, yine de hastalığın rahatlamasına neden olmaz. Bu durumda, hastaneye gitmelisiniz.

Bademcik iltihabı halk ilaçları ile tedavi nasıl?

Anjina ile etkili bir şekilde savaşabilecek birçok farklı halk tarifleri var. Her şeyden önce, bunlar boğazın durulanması için çözümler.

Durulama için en basit çözüm, su ile bir tuz, soda çözeltisidir. Bu çare sayesinde bademcikler pürülan birikintilerden arındırılır ve hatta ağrı giderilir. Durulama için basit bir çözüm hazırlamak için bir bardak ılık su almanız ve bir çay kaşığı tuz ve soda döküp iyice karıştırmanız gerekir. Çözeltiye 5 damla iyot ekleyin.

Durulama için boğazdaki ağrıyı önemli ölçüde azaltabilecek başka bir çözüm kullanabilirsiniz. Bir çözüm oluşturmak için bir bardak ılık su için yarım limon suyunu sıkın. Böyle şifalı otlar yapılan infüzyon bademciklerin çeşitli inflamasyon farklı formlarda olması durumunda Sarı kantaron, adaçayı, papatya, kadife çiçeği, ısırgan orchis, civanperçemi, muz, okaliptüs olarak kullanılabilir. Ve, bu çözüm için reçete aynıdır: bir bardak kaynar su için bir çorba kaşığı kuru ot koymak gerekir. Birden fazla bitki alabilir, ancak birkaç tane alabilirsin, ama toplam hacim hala bir çorba kaşığı olmalı. Su ile çimen ateşe konulmalı ve bir kaynamaya getirilmelidir. Bundan sonra, çözeltiyi rahat bir sıcaklığa ulaşıncaya kadar örtün ve bekleyin. Süzün ve sonra durulayın. Ve, daha sık durulama, daha iyi.

Bademcik iltihaplanmasını bal veya diğer arıcılık ürünleri ile giderebilirsiniz. Tabii ki, ideal seçenek - ağızda terlemenin ilk belirtisinde bal bir çay kaşığı var. Ancak, hastanın pürülan anjinaya sahip olması durumunda durulama için hazırlanan çözeltilere bal da eklenebilir. Propolis, terapötik bakterisit özelliklerinde, antibiyotiklere bile daha düşük olmayan çok yardımcıdır. Ayrıca, 100 ml sıvı başına 20 damla (alkol tentürü varsa) solüsyonlarını durulamaya da eklenmelidir. Pratikte görüldüğü gibi, bir gün boyunca üç durulama yeterli olacak ve hastalık ortadan kalkmaya başlayacak. Bademciklerin iltihaplı hale gelmesi durumunda, zabrusom ile çekilen bal peteklerini çiğneyebilirsiniz (bu peteklerin kapağıdır). Bu prosedür 15 dakika boyunca günde bir kez yapılmalıdır. Özellikle aktif olan, bu arı ürünlerinin lingual bademcik iltihabı tedavisinde güçlü antibakteriyel özellikleridir. Sonuçta, bu durumda, her zaman durulamaya yardımcı olmaz.

Aynı durumda, çocuklarda bademcik iltihabı - bademcik iltihabı varsa - o zaman aloe ve üç kısım sıvı bal suyu bir parçası oluşan bir karışımı kullanabilirsiniz. Bal çiçek almak için en iyisidir. Bu karışım en az iki hafta boyunca günde bir kez yağlanmalıdır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Larenjitli öksürük şurubu ne seçmeliyim?

Larenjit tedavisi için, şuruplar dahil olmak üzere çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Çocuklarda ve erişkinlerde larenjitli bir şırınga kullanılır ve öksürüğü hafifletmeye ve atak sayısını azaltmaya ihtiyaç duyduğunuzda hastalığın zirvesinde kullanılır; ve hastalığın çözülmesi sürecinde, öksürük ve hız iyileşmesini iyileştirmek için.

Şiddetli boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir

Boğazda iktidar, yutkunmak için acı veren, öksürmek istediğiniz her zaman - bu semptomlar neredeyse her insana tanıdık geliyor, bu genellikle soğuk algınlığı ve orofarenksin iltihaplı hastalıklarıdır.