Loading

Bademcik iltihabı: nedenleri, şekilleri ve tezahürleri, nasıl tedavi edilir?

Bademcikler iltihabı - lenf glotoklochnogo halkasının elementlerin yenilgi ile karakterize bir bulaşıcı patoloji. Bademcikler vücudun bağışıklık savunmasını sağlayan insan lenfoid sisteminin organıdır. Lenfoid nodüller, faringeal mukozada bulunur ve hava ile solunan mikropların penetrasyonunu engelleyen özel hücreler - lenfositler ve makrofajlar üretir. İmmün yetersiz hücreler tüm patojen mikroorganizmaları yok etmeyi başarırsa, kişi sağlıklı kalır, aksi halde bademcik iltihabı gelişir. Kitle mikrobiyal atak ve azaltılmış bağışıklık, patolojinin hızlı oluşumuna katkıda bulunur.

İnsan lenf çıkış halkası 6 bademcik içerir: 2 palatin, 2 tübüler, 1 farengeal ve 1 lingual. Palatine bademcikler virüsler ve bakterilerle savaşan ve çoğu kez iltihaplı olan ilk bademciklerdir. Ortak insanlarda bir somun veya palamutla dışsal benzerlik için bezler olarak adlandırılır. Latince bademcikler iltihabı bademcik iltihabı olarak adlandırılır.

etiyoloji

Bademciklerin iltihaplanması, havadaki damlacıklar yoluyla vücuda giren patojenik mikropların etkisiyle oluşan bulaşıcı bir süreçtir.

Bademcik iltihabı nedenleri:

 • Kokkovaya enfeksiyonu - pnömokok, meningokok, altın veya epidermal stafilokok, gonokok,
 • Hemofilus çubuk, corynebacterium diphtheria,
 • Anaerobik mikroorganizmalar
 • Mikoplazmalar, klamidya, soluk treponema,
 • Viral enfeksiyon - herpes, rinovirüs, adenovirüs,
 • Mantar enfeksiyonu.

Çocuklarda bademciklerin herpetik iltihabı daha yaygındır. Bu, bademcik mukozasında saydam içeriğe sahip küçük baloncukların oluşmasından kaynaklanan çok bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalarda sıcaklık yükselir, karın ağrısı, kusma ve farinksin arka duvarında ağrı görülür ve gökyüzünde çok sayıda küçük ülser görülür, bunlar yavaş yavaş kurumuş ve kabuk haline getirilir.

Hastalığın gelişimine katkıda bulunan faktörler:

 1. hipotermi,
 2. Bağışıklığın zayıflaması,
 3. Yetersiz beslenme,
 4. Bademciklerin mikrotraları,
 5. hipovitaminozu,
 6. Sık soğuk algınlığı,
 7. Enfeksiyöz odaklar - kronik rinit, sinüzit, çürük,
 8. Poliplerin neden olduğu burun nefeslerinin bozulması, nazal septumda eğrilik, nazal konka artışı.

Genellikle sonbahar-kış döneminde iltihaplı bademcikler. Büyük miktarlarda nedensel ajan öksürme ve hapşırma sırasında çevreye salınır. Ulaşımda, çocukların toplu veya diğer kalabalık yerlerinde enfeksiyon riski çok yüksektir.

semptomataloji

Bademciklerin akut iltihabı, boğazda ağrı, terleme, bademciklerin şişmesi ve kızarması, sarhoşluk, titreme, ateş, kas ve eklemlerde ağrı ile kendini gösterir. İltihaplı bademcikler pürülan bir kaplama ile kaplıdır. Çene altında bulunan lenf düğümleri iltihaplıdır ve ağrılıdır.

Palatine bademcik iltihabı

 • Catarrhal formu - Kalıcı subfebril durumu, boğazda terleme, hiperemi, etrafındaki bademcik ve mukoza zarının şişmesi ile ortaya çıkan palatine bademciklerin yüzeysel yenilgisi. Boğazdaki ağrı hissi minör veya tamamen yok.
 • Foliküler inflamasyon ile boğazda ateş, şiddetli bir ağrı var, kulaklara uzağa veriyor. Bademciklerin yüzeyinde püstüller vardır - sarı-beyaz foliküller bir iğne ucunun büyüklüğündedir. Foliküler anjinanın faringoskopik resmi, yıldızlı gökyüzüne benzemektedir. Hastalar şiddetli zehirlenme, üşüme, bel ve ekstremitelerde ağrı, genel halsizlik, iştahsızlıktan muzdariptir. Lenf düğümleri dokunduğunda şişer ve ağrılı hale gelir. Çocuklarda ishal ve kusma gelişir, bilinç bozulur.
 • Lacunar inflamasyonu - bademciklerin lakunalarında irin birikmesi ile karakterize edilen en şiddetli patoloji şeklidir. Hastalar ses kısıklığı veya tam bir ses kaybından şikayetçidir. Bademciklerin ödemi, sesin kısık olması nedeniyle ses tellerinin normal kapanmasını önler.

Şek. 1 - catarrhal anjina, Şek. 2 - foliküler anjina, Şek. 3 - lacunar anjina

 • Fibröz inflamasyon beyaz veya sarı renkli bir film formunda sürekli bir plak bademciklerinin yüzeyindeki görünüm ile karakterize edilir. Hastalık ciddi bir seyre sahiptir ve beyin hasarı ile komplike olabilir.
 • Fertil form amigdala tek taraflı pürülan erime neden olur. ateş, titreme, salya akışı, yutma boğaz ağrısı, ağız kokusu, ağrı lenf düğümleri ve hastanın ağır genel durumu ile ortaya çıkan Patoloji. Peritonsillar apse oluşumu ile hastalık komplikedir.

Lingual tonsil iltihabı

Bu patoloji nadirdir, ama çok zordur. Genellikle lingual bademcik iltihabı, farengeal veya palatine bademciklerin yenilgisiyle birleştirilir. Patolojinin nedeni kaba yiyeceklerin yutulması veya dikkatsiz tıbbi manipülasyonun neden olduğu travmadır.

Hastalar ağızdaki bir ağrıdan şikayet ederler, bu da dilin çıkmasıyla artar. Çiğneme, yutma ve seslerin telaffuz süreçleri tarafından engellenir, ağızdan hoş olmayan bir koku vardır. Dil, boğulmaya yol açabilecek boyutta artar. Hastalar ağızlarını yarı açık tutmak zorunda kalıyorlar. Zehirlenme belirtileri önemli ölçüde ifade edilir: ateş, migren, lenf düğümleri artar. Dil dilinde pürülan çökeller oluşur.

Faringeal bademcikler iltihabı

Hastalık adenoidit olarak adlandırıldı, çünkü genişlemiş bademcikler olan insanlarda görülür - adenoidler. Patoloji, ısı, burun tıkanıklığı, mukus ve irin salınımı ile kendini gösterir. Adenoidler ile, iltihaplanma süreci kulaklarda ağrı ve işitme kaybı ile kendini gösteren eustachiitis gelişimi ile işitsel tüpe yayılabilir.

Tubal bademcikler iltihabı

Tubal bademciklerin iltihaplanması, bir kulak patolojisi ile benzer semptomlara sahiptir. Hastalar boğulma, boğaz ağrısı, genişlemiş submandibuler lenf nodları, boğazın arka kısmından aşağı akan balçık ya da iltihap belirtileri gösterir.

Çocuklarda bademcik iltihabı, yetişkinlere göre daha belirgin bir klinik tabloya sahiptir. Bu, çocuğun bağışıklık sisteminin kusurlu olmasından ve çok sayıda mikropla başa çıkamamasından kaynaklanmaktadır. Çocuklar kaprisli, huzursuz, yemek yemeyi reddederler. Bir çocuğun ateşi nöbetlere yol açabilir ve şiddetli öksürük sıklıkla kusma ile sonuçlanır.

Bademciklerin kronik iltihaplanması, insan bağışıklık sistemini yavaş yavaş yok eden ve boşaltım, kardiyovasküler, cinsel ve sinir sistemlerini bozan vücuttaki enfeksiyonun odak noktasıdır.

laringeal ödem, romatizmal ateş, glomerulonefrit, miyokardit, artrit, lenfadenit, sepsis: zamanında ve yeterli tedavi yokluğunda bademcik iltihabı komplikasyon gelişmesi ile sona erer.

tanılama

Hastalığın teşhisi, KBB doktoru tarafından farenksinin farenksoskopik muayenesi ve hastanın şikayetleri üzerine kuruludur. Muayene edildikten sonra, doktor iğrenç, genişletilmiş bademcikler, pus ile kaplı görür. Servikal ve submandibuler lenf düğümleri genişler ve oldukça hassastır.

Laboratuvar teşhisleri Patoloji genel bir kan testi yapmaktır, burada inflamasyon belirtileri - lökositoz, lökosit formülü solda bir değişim, ESR'de bir artış.

Büyük bir tanı değeri, mikrofloradaki nazofaringeal akıntının araştırılmasıdır. Steril bir sürüntü, boğazdan bir leke alır ve diferansiyel teşhis besleyici ortamı için bir dizi ürün üretir. Patolojinin etken maddesini tanımlarlar, bunu cins ve türlere göre tanımlarlar ve daha sonra antibakteriyel ilaçlara olan duyarlılığını belirlerler.

tedavi

Geleneksel tıp

Bademcik iltihabının nedeni enfeksiyon olduğu için, hastalığın tedavisi ortadan kaldırılmasını hedeflemektedir. Bunu yapmak için antimikrobiyal ajanlar kullanın - antibiyotikler, sülfonamidler, antiviral ve antifungal ilaçlar.

 • KBB doktoru, bir muayene sırasında faringeal mukozada pürülan bir çökelti veya folikülden öğrenmiş olan hastaları atar. 5-7 günlük antibiyotik tedavisi. Ayrılmış farinksin bakteriyolojik incelemesinin sonuçlarını almadan önce, bir dizi penisilinden gelen antibiyotikler - "Amoksisilin", "Amoksiklav", "Flemoksin çözücü"; Makrolidler - "Vilprafen", "Azitromisin", sefalosporinler - "Seftriakson", "Sefalotin". Çocuklara bir süspansiyon veya enjeksiyon şeklinde antibiyotik reçete edilir.
 • Enflamasyonun nedeni mantar enfeksiyonu ise ve tonsil mukozasında kalın, kıvrımlı bir kaplama oluşursa, mantar karşıtı maddeler, - "Candide", "Nystatin", "Ketoconazole", "Fluconazole". Antifungal solüsyonlar bademcikler ve tüm ağız boşluğunu tedavi eder.
 • Bademcik iltihabı semptomatik tedavi kullanmaktır durulama için antiseptik çözümler - "Chlorfilipta", "Dioksidin", "Furacilin". Durulama, mukoza boğazının patojenik bakterilerden ve hayati fonksiyonlarının ürünlerinden mekanik bir temizliğini sağlar.
 • Boğaz ağrısı yumuşatmak ve iltihaplı bademcikler tedavi yardımcı olacaktır pastil veya pastil - "Strepsils", "Septotelet", "Grammidin". Lokal bir anti-enflamatuar ve analjezik etkiye sahiptirler, patojenik koklara, çubuklara, mantarlara karşı antiseptik etkileri vardır.
 • Boğaz ağrısı Yerel tedavi kullanımı ile tamamlanmaktadır spreyler ve aerosoller - "Geksoral", "Ingalipt", "Cameton", "Miramistin".
 • Amigdala bir yandan iltihaplı ise, irin yüzeyden sürekli çıkarılmalıdır. dezenfektan çözeltileri ile gargara bağışıklığı güçlendirmek.
 • Genel güçlendirme tedavisi kullanmaktır multivitaminler ve immünomodülatörler.
 • Bademciklerin kronik iltihaplarında yıkama Lugol çözeltisiyle müteakip yağlama ile. Bu hastalar tayin edilir fizyoterapi - ultraviyole ışınlama, UHF tedavisi, lazer tedavisi, düşük frekanslı fonoforez.

Konservatif tedavinin olumlu etkisinin yokluğunda, ülser oluşumu ve enfeksiyonun nazofarenksin ötesine yayılması, cerrahi tedavi Bu bezlerin çıkarılması oluşur. Halen bademcikler bir lazer tarafından uzaklaştırılmaktadır. Bu yöntem kansız, ağrısız ve güvenlidir. Kan hızla bir "lazer" trombüsü oluşturan katlanır, hasarlı dokular hızla yenilenir, metabolik süreç ihlal edilmez.

Geleneksel tıp

Bademcik iltihabı tedavisi halk ilaçları ile oldukça etkilidir ve pratik olarak hiçbir yan etkisi ve kontrendikasyon yoktur.

 1. Bir bardak ılık suda, bir çay kaşığı tuz ve soda eritin, karıştırın ve birkaç damla iyot ekleyin. Elde edilen çözelti, her 2-3 saatte bir gün boyunca durulanır.
 2. Bir bardak kaynamış suda yarım limon suyunu eritin ve boğaz ağrısını yıkayın. Limon antiseptik özellikleri belirgin ve boğazda ağrı yoğunluğunu azaltır.
 3. İnfüzyonlar ve bitkisel şifalı otlar, boğaz ağrısını durulamak için kullanılır.
 4. Hastalara günde birkaç kez bir kaşık dolusu bal tüketmesi veya durulama suyuna eklenmesi önerilir. Bir petekin 10-15 dakika boyunca çiğnenmesi yararlıdır.
 5. Propolis'in belirgin bir bakterisidal etkisi vardır. Sulama veya kaynar su için et suyuna ruhu tentür eklenir.
 6. Sıvı bal ile karıştırılmış Aloe suyu, bademciklerin kronik iltihaplanmasıyla hasta bir dağın yağlanması için kullanılır.

Evde, patoloji ile başa çıkma, bol miktarda içilmeye ve odayı sık sık havalandırmaya yardımcı olacaktır. Hastalar mümkün olduğunca sıcak bir çay, papatya, köpek gülü, kalina, limon ile içilmelidir.

önleme

Bademcik iltihabı için önleyici tedbirler amaçlanmaktadır:

 • Bağışıklık güçlendirilmesi,
 • Sağlıklı bir yaşam sürdürmek,
 • sertleştirme,
 • Yararlı ürünlerin kullanımı - sebze ve meyveler,
 • Kötü alışkanlıklarla mücadele etmek,
 • Taslaklardan ve hipotermiden korunma,
 • Nazal solunumun restorasyonu,
 • Kronik bir enfeksiyonun tedavisi - bir soğuk algınlığı, sinüzit, çürük,
 • Günlük fırçalamadan sonra boğazı bitkisel süslerle durulayın.

Yetişkinlerde iltihaplı bademcikler tedavisi

Bademcikler üzerindeki inflamatuar süreçler, organlar enfeksiyonu etkilediği için ortaya çıkar.

En yaygın iltihaplı palatine bademcikler.

Bu durumda şiddetli bir reaksiyon meydana gelir ve bir ağrı sendromu ortaya çıkar.

Çoğu zaman, bu semptomatoloji bademcik iltihabına işaret eder.

İnsanlarda bademciklerin işlevleri, yapısı ve işlevi

Görevleri, havayollarını ve vücudun genel korunmasını patojenik bakteri ve mikropların girişine karşı korumaktır.

Lenfositlerin kaynağı olan lenfoid dokuları içerir (çeşitli enfeksiyonlara karşı savaşan kan hücreleri).

Yapısı gevşek, bu nedenle mikropların tutulmasına katkıda bulunmaz.

Bademcikler türleri:

 • damak;
 • farinks içinde bulunan tubal;
 • farinksin arterinde bulunan ve adenoid olarak adlandırılan faringeal;
 • dilin kökünde bulunan dil.

Nedenleri, enfeksiyon şekli ve bademcik iltihabına katkıda bulunan faktörler

Bir kişinin farenks içinde bulunan altı bademcik vardır.

En sık görülen iltihaplanma, bezler olarak da adlandırılan palatindir.

Ancak farenksin diğer dokularında inflamatuar süreçler oluşabilir: lingual, farengeal ve tubal.

Bakteriler, mantarlar ve virüsler, bezlerin iltihabının ana nedenidir. Azaltılmış bağışıklık veya soğuk koşullarda, bezler enfeksiyonlara karşı koruma ana işlevi ile baş edemez. Bu durumda bademcikler iltihap haline gelir ve içlerinde pürülan tıkaçlar oluşur. Bundan sonra, enfeksiyonu solunum organlarına yayılabilirler.

Bademciklerin inflamatuar süreçleri hasta ile yakın etkileşim içinde gelişebilir. Ancak enfeksiyon son zamanlarda boğaz ağrısı olan bir kişiden de bulaşabilir.

Enflamasyonun ana nedeni bakterilerdir. Bunlar şunları içerir:

 • stafilokok;
 • streptokoklar;
 • adenovirüsler;
 • herpes virüsü;
 • Haemophilus influenzae.
 • hipotermi;
 • azalmış bağışıklık;
 • bademciklerden birine zarar;
 • iklim değişikliği ve sıcaklık;
 • yanlış beslenme;
 • olumsuz çevresel faktörler;
 • ham su;
 • diğer hastalıklar (örneğin sinüzit, çürük).

Bademcik iltihabı ana belirtileri ve belirtileri

Enflamasyonun semptomları, hastalığın biçimine bağlı olarak değişir. İlk semptom boğazda terlemedir ve zamanla ağrı görülür. Bademciklerin boyutu büyür ve kızarır.

Semptomlar, mikroplarla enfekte olduktan sonra birkaç gün veya saat sonra ortaya çıkar. Bu nedenle, ortaya çıkan iltihap belirtilerine dikkat etmek gerekir:

 • ağrıyan eklemler;
 • baş ağrısı;
 • genel halsizlik;
 • titreme;
 • yutulduğunda acı veren duygular;
 • kızarma ve beyaz kaplama ile genişletilmiş bezler;
 • ağızdan hoş olmayan koku;
 • çene altında bir tümörün görünümü;
 • artan lenf düğümleri;
 • kısık ses;
 • Kulaklarda ağrı.

Genellikle insanlar çeşitli formlarda (catarrhal, follicular veya lacunar) meydana gelebilecek bir anjina ile karşılaşırlar. Bu formlar zamanında müdahale edilmediyse, birbirini takip eder.

Catarrhal anjina

Hastalığın bu formu en kolay olanıdır.

Süresi birkaç gündür.

Enflamasyon, bezlerin dış mukoza zarından etkilenir, buna bir tümör ve kızarıklık eşlik eder.

Bu inflamasyon şekliyle, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

 • boğazda hafif ağrı;
 • sıcaklık 37.2-37.5 ° C aralığında;
 • Şişlik ve kızarıklıkların kızarması ve üzerlerinde plak bulunmaması.

Foliküler ve lacunar anjina

Hastalığın bu formları ile iltihap, bademciklerin hem foliküllerini hem de lakazasını yakalar.

Bu, aşağıdaki belirtilerle birlikte gelir:

 • sıcaklıkta 39 ° C'ye keskin bir artış;
 • şiddetli boğaz ağrısı;
 • ödem nedeniyle yutulduğunda ağrı;
 • genel halsizlik, iştah kaybı, baş ağrısı, eklemlerde ağrılar;
 • Bezlerin kızarması ve beyaz kaplamanın varlığı.

Foliküler anjinayı lacunardan sadece bir farinksin fotoğrafından ayırt edebilirsiniz. İlk durumda bademcikler üzerinde beyazımsı-sarı apseler görülür. İkinci durumda bademciklerin lakunalarında pus (mantar) oluşur.

Bu enfeksiyon bir kişi için tehlikeli olan toplam kan akışına girebilir, çünkü bu diğer iç organlarda enfeksiyona yol açabilir.

Enflamatuar süreçlerin belirtileri bademcik türlerinin iltihaplanmalarına bağlı olarak farklılık gösterir.

Dilin kökünde yer alan dil badem iltihaplı ise, hasta ateş, boğaz ağrısı, yutma zorluğu ve dil yapışkanlığı ile artan ağrı yaşayacak.

Faringeal bademcik iltihaplı ise, burun solunumu, kulakta ağrı, burundan pürülan akıntı nedeniyle güçlük yaşanır ve tüm bunlara sıcaklıkta bir artış eşlik eder.

Eğer doktor doktora başvurmazsa ve iltihabı tedavi etmek için boğazdaki rahatsızlıktan ilk günler geçmezse, bezler ile ilişkili inflamatuar süreçler hastalığın kronik formuna gidebilir. Kronik bademcik iltihabı yılda birkaç kez daha şiddetli olabilir. Bu alevlenmeler bir kişinin çalışma kapasitesini etkileyebilir ve diğer organların (kalp, eklemler, böbrekler) dokularında enfeksiyon riskini artırabilir. Kronik bademcik iltihabına sık sık bademcik iltihabı, lenf nodlarında ağrı, pürülan tıkanıklık, kalpte ağrı, ateş, boğaz şişmesi eşlik eder.

tanılama

Enflamasyon şeklini belirlemek için, özellikle hamilelikte bir uzmana başvurmanız gerekir, böylece çocuk daha sonra kronik patolojiler geliştirmez.

Tanı bademciklerin incelenmesini içerir. Uzman hasta endişelenen semptomları öğrenir.

Bir antibiyotik reçete etmek için hastalığa neden olan bakterileri belirlemek için genel bir kan testi, idrar ve ağız boşluğu reçete edilir.

İnflamatuar sürecin tedavi yöntemini belirlemek için tanı gereklidir.

İltihaplı bademciklerin ana tedavi yöntemleri

Enflamasyonun başlangıç ​​belirtileri ortaya çıkarsa tedaviye başlanmalıdır. Tedavinin doğası, inflamatuar sürecin konumuna bağlıdır. İlaç tedavisi bir uzman tarafından reçete edilir.

Yerel tedavi

Yerel tedavi gargaralar içerir. Durulama için ana vasıtalar şunlardır: Furacilin, Rivanol, Dioksidin, Miramistin, Klorheksidin, Klorofilkil, İyodinol. Su ile seyreltilmiş talimatlara göre kullanılmalıdır.

Ter, boğaz ağrısı, kurtulmak için antiseptik drajeler, emilim tabletleri kullanabilirsiniz:

 • Decatilene (yetişkinler her 2 saatte 1 tablet almalıdır);
 • Pharyngocept (yetişkinler için norm - günde 5 tablet, hamilelik sırasında kullanılabilir);
 • Strepsils (yetişkinler en fazla 3 gün boyunca günde 5 pastil almalıdır). Mukus zarının yüzeyinde bir plak oluşumunda kullanılırlar, çünkü bu, irin mekanik olarak yıkanmasına katkıda bulunur.

Antiseptik spreyler de kullanılır:

Antibiyotik kullanımı

Plak veya irin bezlerinin varlığında en sık 5-12 gün içinde antibiyotik kullanımı önerilmektedir. Bu fonlar şunlardır: Amoksisilin, Amoksiklav. Bu antibiyotiklerin analogları Amosin, Augmentin, Flemoclav'dır.

Halk ilaçları

Evde iltihaplanma sürecinden kurtulmak için, halk yöntemlerini kullanmanız gerekir.

Bu tedavi, bezlerin yıkanması için antiseptik ajanların kullanımı ile başlar.

Plakayı ortadan kaldırmaya ve virüsün yayılmasını önlemeye yardımcı olurlar.

Aksi halde hastalık daha şiddetli bir şekle girebilir.

Hasta çok sıcak bir içecek kullanmalı, yatak istirahatine dikkat etmeli, doğru yer.

Durulama için soda-tuz solüsyonu (bir bardak su için bir çay kaşığı), iyot veya sirke ilavesiyle ılık su (1 kaşık sirke, 5 bardak iyot su damlası) kullanın. Çeşitli otların (örneğin papatya, adaçayı, marigold, gümüş okaliptüs) cevherleri iltihabı giderir. Fakat bu fonlar uzun bir süre yardımcı olmazsa, ama daha da kötüye gidiyorsa, bu tür bir tedaviyi durdurun ve bir doktora görünün.

Şiddetli durumlarda, bezleri bir KBB odasında yıkamanız tavsiye edilebilir.

komplikasyonlar

Hastalık kronik bir biçime geçebilir.

Lokal komplikasyonlar lenf düğümlerinin iltihaplanmasını içerir. Eğer bademcik iltihabını tedavi etmezseniz, bu durum bezlerin yumuşak dokuları arasında apse olarak adlandırılan bir irin oluşmasına yol açabilir. Posterior damak kısmının bir kısmını kapatabilir ve bu nefes almayı ve yutmayı zorlaştıracaktır.

Bazı bakteriler daha sonra nefrit (böbreklerin iltihaplanması), karaciğerde, tiroid bezinde, deride ve eklemlerde meydana gelen ihlallere neden olabilir. Sık görülen komplikasyonlar romatizma, miyokardit, sepsis, menenjittir.

Kronik tonsillit nedenleri

Kronik bademcik iltihabı, hastanın kendi kendine iyileşmeye çalıştığı gerçeğinden dolayı bademcik iltihabı sonrası bir komplikasyon olarak gelişebilir.

Diğerleri, bir doktora gittikten sonra önerilerini izlemez ve iyileşmeyi hissettikleri anda antibiyotik almayı bırakmazlar.

Hastalık tedavi edilmezse, kronik bir forma geçebilir.

Bademcik iltihabı ağırlaştırıcı tarafından teşvik edilir:

 • sinüzit, çürük;
 • kavisli nazal septum;
 • bezlere travma;
 • hipotermi;
 • zayıf bağışıklık.

Önleyici tedbirler

Hastalanmak her zaman kolaydır, çünkü insan çevresinde çok fazla mikroorganizma vardır. Enfeksiyon uygun koşullar oluşur oluşmaz, derhal vücuda saldırmaya çalışır.

Tonsillit profilaksisi:

 • Vücudun savunmasını güçlendirmek için önlemlerin uygulanması, yani, vücudun toplam sertleşmesidir.
 • Diş, otitis, sinüzitin zamanında tedavisi.
 • Vitamin kullanımı ve doğru beslenme.
 • El yıkama, enfeksiyonları önlemenin en kolay yoludur (bademcik iltihabı dahil).
 • Aşırı ıslatmayın ve bu nedenle bağışıklıkta bir azalmaya neden olun.
 • Hapşırdığı veya hasta olduğu bir kişiyle tek yemeğin kullanılması önerilmez.
 • Enfekte insanlarla yakın temastan kaçınılması tavsiye edilir.
 • Çeneden göğse doğru yönlendirilen boğaz masajı, başka bir koruyucu önlemdir. Soğuk havalarda dışarı çıkmadan önce faydalıdır.

Birinin sağlığına dikkat çekmek, önleyici tedbirleri almak her zaman gereklidir. Ve bademcik iltihabının ilk belirtileri ve semptomlarında, bir uzmana danışmak ve tedaviyi ihmal etmemek gerekir.

Bademcik iltihabı

Bademcik iltihabı - bu çocuklar ve yetişkinlerde en yaygın hastalıklardan biridir. Bademcikler viral ve bakteriyel bir enfeksiyon, şiddetli hipotermi veya yüzlerce başka sebepten dolayı iltihaplıdırlar, bu yüzden boğaz ağrısı ile ilgili endişelenmeye değer değildir. Fakat bademcik iltihabı kronikleşirse veya yılda 3-4 kez daha fazla gelişirse, hastalığa neyin neden olduğunu ve sorunun kaynağından nasıl kurtulacağını öğrenmek gerekir.

Bademcik iltihabı nedenleri

Bademcikler lenfoid doku ve lenfoid nodüllerin bir araya gelmesiyle oluşur, bunların içinde lenfositler oluşur - patojenik bakterileri ve virüsleri yok eden hücreler. Oluşan lenfositlerin bir kısmı kan dolaşımına girerken, bazıları ağız ve solunum yollarını aktif olarak korurken, mikropların daha fazla ilerlemesini engeller.

Palatine bademcikler ya da çağrıldıkları gibi, bademcikler - insan vücuduna nüfuz etmelerine izin vermeyecek "girişte" tüm tehlikeli mikroorganizmaları gözaltına almaları gereken bir bağışıklık savunması organıdır. Farenin her iki tarafında palatine bademcikler, dilin arkasında bulunur ve ağzınızı açarsanız açıkça görülür. Doktor her zaman onları arar ve "ah-ah-ah" demesini ister. Çoğu zaman iltihap haline gelen ve boğaz ağrısı ve öksürükten muzdarip olan palatine bademciklerdir.

Palatine ek olarak, bir kişinin boğazında 3 çeşit bademcik vardır:

 • farinkste yer alan tubal eşleştirilmiş amigdala, dış tetkik sırasında görülemez, nadiren inflame;
 • faringeal tonsiller - posterior duvardaki faringeal ark bölgesinde yer alır. Çoğunlukla okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarda iltihaplıdır. Faringeal tonsilin iltihaplanması adenoidit veya adenoidler olarak adlandırılır;
 • lingual tonsil - küçük, dilin köküne yakın bulunan, çoğunlukla yetişkinlerde, iltihaplı, bu hastalık çok nadirdir.

Her gün vücudumuz yüz binlerce patojende bulunur, çoğu bağışıklık hücreleri tarafından başarılı bir şekilde yok edilir, ancak bazen bağışıklık sistemi enfeksiyonla baş edemez ve sonra vücut iltihaplanma geliştirir.

Bademcik iltihabı nedenleri

 • solunum yolu enfeksiyonu - virüs, stafilokok, streptokok ve pnömokoklar sürekli bedenlerimize saldırıyorlar. mikrop sınırlı miktarda ağız boşluğu içine almak ya da bağışıklık sistemi patojenik mikroplar hemen yok edilir, yeterince güçlü, fakat miktar çok büyük mikroorganizma ya da düşük bağışıklık, bakteri ve virüs ise, inflamasyona yol açar, kan girin;
 • hipotermi - ilkbahar-sonbahar aylarında bademcik iltihabı ile hastalığın zirvesinin düştüğü fark edilir. Bu sadece patojenik mikroorganizmaların artan aktivitesinden değil, aynı zamanda bağışıklık sisteminin büyük ölçüde zayıfladığı gerçeğine de bağlıdır. Batırılmış ayaklar, soğuk içecek, taslak - tüm bu faktörler, kendi başlarına, hastalığa neden olamaz. Sadece mikroplarla tam olarak mücadele edemedikleri için insan vücudunu zayıflatan faktörleri kışkırtıyorlar;
 • enfeksiyonun kronik odakları - sıklıkla tekrarlayan anjina, burun sinüsleri, çürük dişler ve benzeri patojen mikroorganizmaların sürekli girişi nedeniyle ortaya çıkar;
 • Burun nefes darlığı - hangi yerel bağışıklık ve iltihaplanma riskini de azaltmaktadır birkaç kat artar, soğuk bademcikler ve boğaz sorunları burun nefes altında sıkıntı, aşırı soğutulmuş.

Bademcikler iltihabı belirtileri

Bademcik iltihabı hakkında konuşmak, çoğunlukla basit bir bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı ima eder. Hastalığın ilk belirtisi boğazda kuruluk ve rahatsızlık hissidir., boğazdan şantaj, "öğütme", "sanki içine kum dökülür gibi", o zaman boğazda boğaz ağrısı olabilir, bademciklerin boyutu artar, palpasyonda acı verir.

Iltihap yayılırsa, bu belirtilere Artmış ateş, ateş, baş ağrısı, öksürük ve vücudun her yerinde ağrıyan. İnceleme üzerine bademcikler genişlemiş, hiperemik, ödemlidir. Beyaz veya sarı bir kaplamaya sahip olabilirler. Hastanın sesi kısıklaşır, bu aşamada tedaviye başlanmazsa, hastalık hava yollarının aşağı doğru yayılmaya başlayabilir.

Birkaç çeşit anjina vardır:

 • Mavi dil - En kolay ve en sık görülen varyant olan enfeksiyon sadece bademciklerin mukoza zarını etkiler. Katarreli anjina subfebrilindeki sıcaklık 37-37,5 C'ye kadar veya normaldir. Sağlık durumu önemsiz bir şekilde acı çeker, boğaz ağrısı sadece yutmada ortaya çıkar, bademcikler artar, hiperemiktir, ama üzerlerinde bir dokunuş yoktur. Uygun tedavi ile Catarrhal anjina 3-5 gün içinde geçer.
 • Foliküler boğaz ağrısı - daha şiddetli, sıcaklık üstündedir - 38-39 derece, hasta bir ateş olduğunu yukarı, o vücudu ağrıyan bir baş ağrısı vardı, boğaz ağrısı sadece yutma değil, aynı zamanda bir çağrı sırasında, ağrı boyun ve kulakları verilebilir. İncelendiğinde, bademcikler büyük ölçüde genişlemiş, hiperemik, yüzeylerinde açıkça görülebilen beyaz ve sarı noktalar - folikülleri dolduran püy. Tedavi edilmeden foliküler anjin oldukça şiddetli olabilir ve komplikasyonlara neden olabilir.
 • Lacunar Angina - Staphylococcus aureus, streptococcus veya pneumococcus'un yutulmasından kaynaklanan daha ağır bir form. Bu hastalıkta, vücut ısısı 39-40 dereceye, sağlık bozulur, hasta, bilinç veya deliryum kaybı oluşabilir bir baş ağrısı muzdarip, yataktan kalkmak olamaz sıklıkla boğazı, zayıflık keskin bir ağrı hisseder yükselir. muayenede - boğaz kuvvetle hiperemik, bademcik görünür boşlukları irin büyük birikimi yüzeyinde, genişlemiş. bademcik bademciklerin küçük beyaz noktalar olduğunu görünüyorsa, bir topluiğne başı ya bir tane büyüklüğü, daha sonra Laküner - bezelye veya irin daha birikiminin bir değere ulaşabilir. Lacunar angina en ciddi şekilde ortaya çıkar, antibiyotik ve yardımcılar mutlaka tedavide kullanılır.
 • Phlegmonous tonsillit - zayıflatılmış hastalarda, belli tipteki patojenik mikroorganizmalarla bağışıklıkta veya enfeksiyonda keskin bir azalma ile oluşur. Bu formda, iltihap tüm bademcik ve çevre dokulara yayılır, bir apse - irin ile dolu bir boşluk vardır. Bir yandan bademciklerdeki karakteristik artış, keskin ağrı, 41-42 dereceye ateş, bilinç kaybı, halsizlik ve şiddetli ateş. Hastanın durumunu iyileştirmek için apse kırılması gereklidir. Antibiyotik tedavisinin kullanılmasından önce, böyle bir anjin özellikle çocukluk döneminde ölüm sebebi haline gelebilir ve çok tehlikeli bir hastalık olarak kabul edildi, bizim zamanımızda uygun tedavi ile, kusurlu anjin artık böyle bir tehlikeye sahip değildir.
 • Lingual tonsil iltihabı - Sık görülen angina bulguları hariç - nadir görülür, artan vücut ısısı, boğaz ağrısı ve genel halsizlik, hastalığın bu formu dil hareketinde ağrı, zor çiğneme ve seslerin telaffuz ile karakterizedir.
 • Faringeal bademcikler iltihabı - Adenoidit genellikle palatine bademcik iltihabı ve klinik tablonun klasik tablosundan çok farklı bir komplikasyonu olarak gelişir. Yukarıdaki işaretlerin hepsine solunum zorluğu, nazofarenksin arka duvarı boyunca mukusun akışı ve kulaktaki ağrı eşlik eder.

Boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlar

Angina, özellikle çocukluk döneminde tehlikeli bir hastalıktır, kronik bademcik iltihabı vücutta bir enfeksiyon kaynağı haline gelebilir, bağışıklık sistemini zayıflatabilir ve burun nefeslerinin bozulmasına neden olabilir.

Ancak, anjina tüm çocuk doktorlarından korktuğu için ana neden, enfeksiyonun vücuda yayılma riskidir. Yani, streptococcus miyokardit veya romatizma gelişmesine neden olabilir - çok ciddi hastalıklar ve diğer mikroorganizmalar böbrek, akciğer ve diğer iç organların iltihaplanmasına neden olabilir.

Boğaz ağrısı tedavisi

Anjina tedavisi sırasında, hastalığın ilk belirtilerinde semptomatik tedaviye başlamak ve tüm prosedürleri mümkün olduğunca sık ve düzenli olarak yürütmek önemlidir.

İlaç, bir doktor tarafından muayene ve konsültasyon yapıldıktan sonra reçete edilmelidir.

Boğazın ilk belirtilerinde ihtiyacınız var:

 • Mümkün olduğunca sık gargara - bu, mikroorganizmaları mekanik olarak uzaklaştırmaya, aktivitelerini önlemeye, iltihap ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. furatsilina çözelti et suları papatya, adaçayı, soda-tuzlu su (1 st su, tuz ve soda 0.5 çay kaşığı) iyot çözeltisi (1-2 su 1 çorba kaşığı başına damla),% 1 çözelti - Gargara bir antiseptik çözeltiler olabilir Hidrojen peroksit (1 st su başına 10-30 damla), propolis çözeltisi (1 st su başına 2-5 damla) ve benzeri. Bu gibi durulamaların mümkün olduğunca sık yapılması, günde 10-12 defaya kadar, günde en az 4-6 kez yapılması gerekir;
 • daha fazla alkalin sıvı içirin - hastanın günde 2-2.5 litre sıvı içmesi gerekir. Sıcak süt, limonlu ve ballı bir saat, et suyu, maden suyu, komposto, kissel ve benzeri olabilir;
 • inhalasyonlar yapmak - bu tür prosedürler sadece normal vücut sıcaklığında gerçekleştirilebilir. İnhalasyonlar adaçayı, papatya, haşlanmış patates veya özel müstahzarlar ile yapılır;
 • resorptif pastil ve tablet almak - çeşitli öksürük damlaları boğaz yumuşatmak ve iltihabı azaltmak için yardımcı olur, anjin ile yardımcı olarak kullanılabilir. İyi bir etki Agicept, Travisil, Pharyngosept, Sprepsils, Septotelet, Angisept ve diğerleri gibi ilaçlara sahiptir;
 • spreyler kullanın - küçük çocukların anjin tedavisi için bir nebülizör ile ilaçları kullanabilirsiniz, onlar inflamasyonu azaltmak ve mikroorganizmaları yok yardımcı olur. Angina kullanımı Ingalipt, Yoks, Bioparox, Stopangin ve diğerleri için.

Ne zaman antibiyotik almak

Hasta anjin varsa, şimdiki tedaviye rağmen, en fazla 2 gün vücut ısısı, genel bir kötüleşme yaşandı, uygun tedavi reçete edecektir bir doktora danışın için acil bir ihtiyaç öksürük arttı veya aşırı tükürük salgılanması görünür, kusma veya bilinç kaybı.

Özellikle çocukluk çağında antibiyotik kullanılmadan foliküler ve lacunar anjina ile yeterli değildir.. ampisilin, amoxiclav, amoxil, augumentin ve diğerleri: anjin için en etkili ilaçlar penisilin antibiyotik olarak kabul edilir. Daha ciddi durumlarda, öngörülen sefalosporinler: sefazolin, seftriakson, sefaleksin, intramüsküler veya intravenöz veya makrolidler: vilprafen, sumamed veya azitromisin.

Bademcik iltihabının tedavisinden sonra, 2-3 hafta boyunca koruyucu bir rejimin gözlemlenmesi, hipotermi, yorgunluk, fiziksel ve zihinsel stresden kaçının, iyi yemek yiyin, daha fazla dinlenin ve temiz havada günde en az 1-2 saat harcamanız çok önemlidir. Bu tür önlemler komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Boğaz bademcikler ile enfekte oldu

Boğaz bademcikler ile enfekte oldu

Bademcikler (bademcikler) - insan bağışıklığının oluşumunda doğrudan rol alan lenfatik sistemin önemli bir organıdır. Bu, mukoza boğazında lenfoid doku ve nodül birikiminin yeridir. Bademciklerin ana görevi, penetrasyonunu önlemek için hava ile solunan patojenik organizmaları durdurmaktır. Mikroplar bezlerin yüzeyine yerleşirler, orada birikirler, bu yüzden çoğu kez enflamatuar süreçlerin nesnesidir.

 • Alevlenme nedenleri
 • olan semptomların
 • Tonsillit tanısı
 • Tedavi yöntemleri
  • Yerel Terapi
  • Antibiyotik kullanımı
  • Insanların anlamı
 • Önleyici tedbirler

Tıpta bademcik iltihabı, tonsillit denir. Akut (boğaz ağrısı) ve kronik olabilir. Bu yaygın hastalık - Dünya sakinlerinin% 15'i kronik bir iltihap formundan muzdariptir.

Mukozaya girerken, enfeksiyon patojenleri bademcikler tarafından zararsız hale getirilmeye başlar. İnsan bağışıklık sistemi güçlü ise, o zaman bu problemle hızla baş ederler. Ama zayıflarsa bademcikler iltihaplanır.

Çoğu durumda inflamasyonun nedeni, pnömokok, streptokok, meningokok veya stafilokok tarafından tetiklenen bakteriyel bir enfeksiyondur.

Morbiditenin zirvesi kış aylarında daha sık düşer. Bağışıklık sistemi henüz tam olarak oluşmadığından çocuklar ve adolesanlar daha sık hastalanırlar.

Enflamatuar sürecin faktörleri yakın enfeksiyon odakları olabilir - sinüzit, kronik rinit, çürükler.

Soğuk mevsimde, zor burun solunumu nedeniyle ağızdan soğuk hava doğrudan boğaza nüfuz eder ve iltihaba neden olur.

Zayıf bağışıklık, sık boğaz ağrısı kronik inflamasyona neden olur. Bademcik iltihabında, vücuda yayılan, kan dolaşımına ve lenf içine giren toksinler salınır.

Bu nedenle komplikasyonlar (nefrit, romatizma, poliartrit, sepsis, vb) nadir değildir.

Bulaşıcı maddeler sadece bakteriler değil, aynı zamanda virüsler (herpes, adenovirüs, enterovirüs Coxsackie) veya mantarlar (Candida) olabilir. Daha sıklıkla hastalık, havadaki damlacıklar veya ev eşyaları yoluyla yayılır.

Forma bağlı olarak, hastalığın klinik belirtileri değişebilir. Bademciklerin iltihaplanma sürecinin başlangıcının ilk işareti, "boğazdaki iktidar" hissi. Yavaş yavaş, onun yerine ağrı görünür. Bademcikler genişlemiş ve zengin bir kırmızımtı tonu elde eder.

Ayrıca, aşağıdaki belirtiler gözlenir:

 • genel halsizlik,
 • yüksek sıcaklık,
 • üşüme,
 • lenf düğümlerinin yerel genişlemesi,
 • yutulduğunda ağrı,
 • ılımlı zehirlenme.

Hidrojen peroksit hakkında bildikleriniz, boğaz hastalıklarının tedavisinde kullanılan endikasyonlar linkin altındaki sayfada açıklanmaktadır.

Çocuklarda adenoidlerin etkili tedavisi hakkında, bu sayfada yararlı bir makale okuyabilirsiniz.

Bademciklerin şişmesi, bademciklerin artması ve ses tellerinin kapanmasının zor olduğu durumlarda, hastanın sesinin kesilmesi veya yokluğu olabilir. Tedaviye zamanında başlamazsanız, şiddetli öksürük atakları ile larenjit oluşabilir.

Akut inflamasyonun çeşitli formları vardır:

 • Mavi dil,
 • foliküler,
 • lacunar (yetişkinlerde belirtiler hakkında bu sayfada yazılmıştır),
 • flegmonöz bademcik iltihabı.

Catarrhal formu hipertemi bezleri, subfebril sıcaklık ve boğazda hafif ağrı kaydetti.

Foliküler anjina ile İltihap bölgesinde keskin bir ağrı var, sıcaklık 38-39 dereceye çıkıyor. Bademciklerin görsel muayenesi, pürülan plağın (foliküller) sarımsı-beyaz odaklarının belirlenmesini mümkün kılar.

Lacunar formu ile genel klinik tabloya pus plakları bezlerin lakunalarına katılır. Phlegmonöz bademcik iltihabı, sıcaklığın 40 ° C'ye yükselmesiyle birlikte peripetal bezin (genellikle tek taraflı) süpüratif bir inflamasyondur.

Kronik tonsillitin klinik tablosu aşağıdaki belirtilerle işaretlenmiştir:

Sıklıkla bezlerden faringeal mukozaya kadar pürülan bir sır nedeniyle ağrılı öksürük olur. Hastalığın alevlenmesi yılda 2-3 kez izlenebilir.

Tanı kulak burun boğaz uzmanı, iltihap alanlarının görsel muayenesi, hasta şikayetleri temelinde yapar. Düzenli akut enfeksiyonlar ile C-reaktif protein için bir kan testi yapılır, bu da içinde bakterilerin varlığını belirlemeye ve ayrıca antikorlara kan verir.

Ve biliyorsunuz ki eczanelerde boğaz ağrısı için bir çare satılıyor, ki bu da bademcik iltihabı ile yardımcı olabilir? Linke tıklayarak makalede okuyun.

Larynx diphtheria burada ne okunur. Makale, hastalığın tedavisi için semptomları ve yöntemleri açıklamaktadır.

Sayfaya gittikten sonra: boğazdaki koma nedenlerini okuyabilirsiniz.

Ayrıca, patojenin türünü ve antibiyotiklere direncini belirlemek için lezyondan materyali (pus veya mukus) araştırmaya başvururlar.

Bir doktorun gözetiminde mutlaka yer almalıdır, çünkü yanlış bir yaklaşımla, enfeksiyon vücutta yayılabilir ve olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Terapi esas olarak konservatif yöntemlerle gerçekleştirilir, ancak bazı durumlarda apselerin cerrahi olarak açılmasına veya bademciklerin çıkarılmasına ihtiyaç vardır.

Tedavi evde yapılabilir, ancak zorunlu olarak yatak istirahati, diyet ve bol miktarda içki eşlik edebilir.

Tedavi prosedürleri, hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmaya ve enfeksiyondan kurtulmaya odaklanmalıdır.

Yerel tedavinin temeli gargara. Onun sürecinde patojenik organizmaların aktivitesi bastırılır.

Boğazın sulanması için, aşağıdakileri kullanın:

 • furatsilin;
 • Rivanol;
 • dioxidine;
 • miramistin;
 • klorheksidin;
 • hlorofillipt;
 • iodinol.

Maddeler talimatlara göre su ile seyreltilir.

Boğaz ağrısı ortadan kaldırmak ve iltihap belirtileri kaldırmak için antiseptik drajeler, emilim için tabletler kullanın:

 • Decathylene, geniş bir etki yelpazesine sahip yerel bir bakterisittir. 4 yaşından küçük çocuklar her 3 saatte 1 tablet, yetişkinler - her 2 saatte bir çözülür. Maksimum günlük doz 6-12 pastildir.
 • Farnigosept - aktif madde Ambazone monohidrat ile yerel bir antibakteriyel ajan. Yetişkinler ve 7 yaşından büyük çocuklar için norm - günde 5 tablet. Hamilelik sırasında ilacı almak için izin verildi.
 • Strepsils - lokal antibiyotik amylmetacreazole ve anestezik lidokain içeren lolipoplar. Çocuklarınızı 12 yaşından sonra ve yetişkinleri 3 günden fazla olmayan günlerde 5 pastile kadar alabilirsiniz.
 • Komplike olmayan inflamasyon için kullanılan amylmetacresol - tabletler ile Neo-angin. 6 yaşından sonra çocuklara ve yetişkinlere her 2-3 saatte bir 1 tablet için reçete, günde en fazla 6 tablet.

Lokal tedavi yöntemleri antiseptik spreyleri kullanmaktadır: tundum verde, bioparox, kametone, inhalipt, yoks.

Genellikle bademcik iltihabı ile sadece antibiyotiklerle baş edebilir. Bezlerde irin veya foliküllerin bir dokunuşu varsa, kulak burun boğaz uzmanı çoğu durumda 5-12 günlük bir antibiyotik tedavisi reçete edecektir. Temel olarak, bunlar bir dizi penisilinden gelen uyuşturuculardır.

 • amoksisilin - Çoğu patojen bakteriye karşı etkili bir antibiyotik. Yetişkinler günde 3 kez 0,5 g hap alırlar.

Ciddi durumlarda, doz 1 g'ye kadar artabilir. Tedavinin seyri, hastalığın seyrinin karmaşıklığına bağlı olarak 5-12 gündür.

Amoksisilin alımı sırasında (yanı sıra diğer antibiyotikler), hastanın sindirim sistemi - disbiyoz bozulur. Bu nedenle, paralel olarak, işini normalleştiren ilaçlar almak gerekir.

 • amoxiclav - amoksisilin yanında klavulanik asit içeren bir antibiyotik. 12 yaşın üzerindeki hastalara günde 3 kez 1 tablet 375 mg veya 625 mg reçete edilir.
 • Bu antibiyotiklerin analogları, amosin, augmentin ve fleumoclave'dir. Makrolid grubunun (eritromisin, azitromisin) antibakteriyel ilaçları da reçete edilebilir.

  Geleneksel tedavi rejimi halk yöntemleri ile desteklenebilir. Temel olarak boğaz ve losyonun gargarasıdır.

  Bademcik iltihabı ile mücadele etmek için etkili ve basit bir yöntem - boğazın soda-tuz çözeltisi ile düzenli olarak durulanması (1 tatlı kaşığı soda ve her bardak su için tuz).

  Acı verici hisleri zayıflatmak için limon suyu çözeltisi (200µл su üzerinde 3 kaşık) yardımcı olacaktır. Papatya, adaçayı, nergis, gümüşün okaliptüs (tıbbi özellikleri) et suyundaki iltihabı ortadan kaldırın. 1 su bardağı kaynar su ekleyerek 1 çorba kaşığı ekleyerek, kaynamaya getirin, ısrar edin. Boğaz sıcak su ile durulayın mümkün olduğunca sık. Propolis tentürü ekleyebilirsiniz, tatlım.

  Kronik tonsillit çocuklarında bademciklerin yağlanması için çiçek balı (3 parça) aloe suyu (1 kısım) karışımı kullanılır. Prosedürü 14 gün boyunca günde bir kez gerçekleştirin.

  enflamatuar süreçlerin insan durumunu iyileştirmek için yardım inhalasyon soğan, lahana kompres (gazlı bez rendelenmiş lahana sarılmış ve boynu 2 saat tutmak), tuzlu su sargılık (% 10 tuz çözeltisi ile nemlendirilir boğaz bölgesi bandaja bağlaması) bezleri.

  Halk ilaçları uzun süre sonuç vermezse veya yan etkiler ortaya çıkarsa, tedavi durdurulmalıdır.

  Enflamatuar süreçlerin önlenmesi için ana şey bağışıklık sistemini güçlendirmek ve vücudun koruyucu işlevlerini desteklemek. Bunu yapmak için, kötü alışkanlıklardan vazgeçmelisin, öfkelen ve iyi yiyin. Bademciklere zarar verme olasılığını en aza indirmek özellikle önemlidir.

  • Süper soğutmadan kaçının.
  • Soğuk sıvıları içmeyin.
  • Serbest burun solunumu sağlamak için gereklidir.
  • enfeksiyon (çürük, rinit (çocuklarda belirtileri hakkında burada yazılıdır), sinüzit, sinüzit, sinüzit) ait ilgili kaynaklar Cure.

  Bademcik iltihabı ile hasta çok basittir. Akut veya kronik bademcik iltihabı tedavisi (bir yetişkinde belirtiler) ek bir zaman, çaba ve para kaybıdır. Bu nedenle hastalıklardan korunmak için önleyici tedbirlere uyulması önemlidir.

  Enfeksiyonun ilk belirtisinde, hemen bir doktora danışın ve tedaviye başlamak gerekir. zamanında eksikliği romatizma, kalp-damar hastalıkları, vs şeklinde organizma için geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açabilir

  Önerilen video görüntülerken kronik tonsillit içinde bademcikler iltihabı tedavi etmek için öğreneceksiniz.

  Üst solunum yolunun en yaygın bulaşıcı hastalığı bademcik iltihabıdır. Dünya Sağlık Örgütü'nün gözlemlerine göre, gezegende yaşayan insanların yaklaşık% 15'inin kronik bir hastalığı vardır.

  İnsan vücudundaki bademciklerin işlevleri nelerdir? Bu makalede bademcik iltihabına, belirtilere, tedaviye neden olan etkenler nelerdir?

  Asla boğaz ağrısı hissetmeyen insanları bulmak zor olabilir. ARI, tonsillit, larenjit - Bu, palatine, faringeal ve nadiren lingual bademciklerin iltihaplanmasının meydana geldiği hastalıkların sadece küçük bir listesidir. Ancak lenfatik sistemin bu organları ne işe yaradığını, çok az insanın bildiğini.

  Yıllar önce tedavi sadece cerrahi olarak gerçekleştirildi. Ancak tıbbın gelişmesiyle birlikte, bu hastalıklarla savaşmanın yolları değişmiştir. Bugün, boğazda bademcik iltihabı tedavi etmek için birçok yöntem vardır (fotoğraf sitenin galeride görülebilir).

  Lenfoid organların temel işlevi, vücudun zararlı virüslere, bakterilere ve diğer mikroorganizmalara karşı korunması. Bağışıklık süreçlerinin oluşumunda önemli bir rol oynarlar ve zararlı mikroorganizmaların ve enfeksiyonların insan vücuduna girmesini önleyen bir tür bariyer haline gelirler.

  Cerrahi kaldırma - koruyucu bariyerin imhası.

  Tonsillit bademcik iltihabı ile karakterizedir. Ana belirtiler:

  • Lenf düğümleri ve bademciklerin şişmesi ve şişmesi.
  • Boğazın mukoza zarlarının kızarması.
  • Yutulduğunda ağrı ve rahatsızlık.
  • Ses kısıklığı veya ses kaybı.
  • Baş ağrısı.
  • Yüksek ateşle birlikte genel halsizlik.

  Sık görülen inflamatuar süreçler, kronik hastalığın gelişimine neden olur. Tedavinin etkili olabilmesi için, doktora başvurmak gereklidir, çünkü kendi kendine tedavi sadece hastalığın seyrini zorlaştıracak ve komplikasyonların ortaya çıkmasını provoke edecektir.

  Çoğu zaman, bademcikler hastalığı, zayıflamış bir bağışıklık savunma sistemi olan kişilerde görülür. Ayrıca, görünümünün sebebi, bakterilerden kaynaklanan bademciklerde ve aynı zamanda nefes alma, ağız ve nazofarenks yoluyla vücuda nüfuz edebilen virüslerin enfeksiyonlarıdır.

  Bademcikler viral enfeksiyonlar vücuda girdiğinde filtreler gibi davranırlar. Bu organlar ana uyaranları absorbe ederek beyaz hücrelere dönüştürür. Bıldırcınların iltihabı vardır, bu da bağışıklık sistemini enfeksiyona karşı antikor üretmeye zorlar. Zayıf bağışıklık, bademcikler kendi işlevleriyle başa çıkmazlar, bu nedenle de bademcik iltihabı oluşur.

  Doktorlar iki tür tonsilliti ayırt eder: kronik ve akut.

  1. akut - bu angina, bademcik iltihabı ile karakterizedir. Daha az sıklıkla, inflamatuar süreçler, faringeal ve lingualda ortaya çıkar. Hastalık beta-hemolitik streptokok enfeksiyonuna neden olur. Son derece nadirdir, streptococcus ve Staphylococcus aureus neden olabilir. Hastalık, kronik burun akıntısı, sinüzit ve çürükler tarafından provoke edilebilir.
  2. Kronik - kronik bademcik iltihabı. Alevlenme ve düzelme dönemleriyle karakterize edilen bademciklerin sıklıkla iltihaplanması. Hastalığın nedeni uzun bir süre süren düşük bir sıcaklıktır. Bu gibi süreçler, sinirsel vejetatif sistemin bozulmasına neden olur ve ayrıca, örneğin: romatoid durumlar gibi komplikasyonlara da neden olabilir; alerji; akciğerler, kalp ve böbrekler hastalıkları; azalmış bağışıklık.

  Bademciklerin kronik iltihaplanması denildiğinde, anladık. Şimdi bu hastalık ile nasıl savaşacağımızı öğrenmeliyiz.

  Tonsillit tedavisi - antibiyotikler, hijyen kuralları ve hasta bakımı. görev - Hastalığın nedenini ortadan kaldırmak ve hastanın enfeksiyondan kurtulmasına yardımcı olmak.

  Sevdikleriniz bademcik iltihabı varsa, evde tedavi mümkündür.

  Ancak unutmayın: Hiçbir koşulda, kendi kendine ilaç verme. Bu, gelecekte olumsuz sonuçlara yol açabilir. Etkili ilaçları doğru bir şekilde teşhis edip reçete edebilir.

  Evde bademcik iltihabı tedavisi

  Göreviniz, kontaminasyondan kaçınmak için sağlık standartlarını (ayrı yemekler, hijyen kuralları, maske modu vb.) Sağlamak ve bunlara uymaktır.

  Tedavi sürecinde önemli:

  • sıcak içecek (bitkisel çaylar, et suları) kullanın;
  • salin solüsyonları veya özel tentürler kullanarak ağız boşluğunu durulayın;
  • daha fazla dinlenme, çünkü uyku sırasında vücudun iyileşme süreçlerinin yoğunlaştığı bilinmektedir.

  Durulama çözeltileri hazırlamak için tarifler:

  • 200 g'lık bir camda, ılık su toplayın, borik asit (1 çay kaşığı) ekleyin.
  • Biraz ısıtılmış su 100 ml, furacilin tablet çözün.
  • 200 ml su içinde,% 1 hidrojen peroksit çözeltisi ve 1 çay kaşığı çözülür. rivanola.

  Eczanede hazır müstahzarlar satın alabilirsiniz: dioksin, iyotinolin, klorofilit.

  Boğazda ağrıyı hafifletmek için antiseptik ilaçlar kullanın, iltihabı ve mukozayı tahriş eder. En yaygın araçlar şunlardır:

  • Faringosept. İlaç pnömokok, stafilokok ve streptokok enfeksiyonlarında etkilidir. 7 yaşından büyükler ve yetişkinler atayın. Günlük doz 5 tablettir. Bu ilaç, şeker hastaları için sakaroz içerdiğinden, kontrendikedir. Hamilelik ve emzirme döneminde yasak değildir.
  • Strepsils Bileşiminde, buz-capaine hidroklorid ve lokal antibiyotik-amilmmetacresol olan bir antiseptik ajan bulunur. 12 yaşından küçük çocuklar için kontrendikedir. Günlük doz 3-5 tablettir (ancak daha fazla değil). İlacın süresi 3 gündür.
  • Septolete. Bitkisel bileşenlerin (okaliptüs ve nane, timol ve mentol esansiyel yağları) yanı sıra çok güçlü bir antiseptik madde - benzalkonyum klorür içerir. İlaç enfeksiyonları, mantar, küf ve bakteri, Pseudomonas aeruginosa ve Escherichia coli gibi çeşitli tedavi tedavisinde etkilidir. 4 yaşından küçük çocuklar için kontrendikedir. Hamile ve emziren kadınlar, sadece doktorunuz tarafından atanırsa ilacı kullanabilirsiniz.

  Antibiyotiklerin yan etkilere neden olabildiği gerçeğine rağmen, bazen sadece hastalıkla baş edebilmektedirler. Böyle ilaçlar kullanın, bir doktorun sıkı gözetimi altında gereklidir. Tipik olarak bademciklerin tedavisi için böyle antibiyotikler kullanılır:

  Tedavinin seyri yaklaşık 7-10 gün sürer. Hasta daha iyi olsa bile ve hastalığın semptomatolojisi azalmış olsa bile, nüksetme mümkün olduğu için müdahale tedavisi kabul edilemez.

  Topikal kullanım için, spreyler ve aerosoller şeklinde antibiyotik kullanın:

  İlacın ayrıntılı bir tarifi ve dozaj, endikasyonlar ve kontraendikasyonlar için talimatlar internette bulunabilir.

  Yetişkin hastalar için bademcik iltihabı için kullanıldığını anladık. Ancak, bir çocukta bademcik iltihabı tedavi etmek için?

  Bir çocuk için tedavi süreci, yalnızca komplikasyonları önleyecek bir doktor tarafından yazılmalıdır.

  Çocuklar büyüdükçe, vücutları birçok enfeksiyonla baş edemez. Koruyucu işlevler tam olarak çalışmamaktadır, bu nedenle çocuklar yetişkinlerden daha sık olarak bademcik iltihabı gibi bir hastalığa karşı hassastırlar. Çocukluktadır, çoğu kez cerrahi tedaviye başvurur.. Aşağıdaki durumlarda işlemi yapmanız önerilir:

  • Yıl boyunca çocuk 6-7 kez hastalık çeker;
  • Bir çocuk her zaman, hastalık apareyi ile çalışır, bu da nefes almayı zorlaştırır;
  • Hastalık, kalbin çalışmasında ve kan damarları sisteminde komplikasyonlara neden olur;
  • ilaç işe yaramadıysa.

  Bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması

  Operasyon poliklinikte gerçekleştirilir, bu yüzden hasta cerrahi tedaviden birkaç saat sonra eve döner. Buna rağmen, tam bir iyileşme en az iki hafta sürecek.

  Bademciklerin çıkarılması, çocuğun enfeksiyöz bir yapıda sık enfeksiyonlara yakalanma riskini artırır. Hastalığı önlemenin en iyi yolu önleme.

  İnflamatuar süreçlerin sadece bir amigdalada lokalize olduğu görülür. Enfeksiyonun daha fazla yayılmaması, bir doktora danışmak için gereklidir.

  Tek taraflı inflamasyonun çeşitli nedenleri vardır:

  • larenjit veya farenjit;
  • SARS;
  • bademcik iltihabı veya pürülan boğaz ağrısı;
  • çeşitli bakteri ve mantarlar.

  Bir tarafta bademcik iltihabı varsa, hemen tedaviye başlanmalıdır. Doğru tanı koymak ve tedavi için bir tedavi önermek için doktora başvurunuz. Teşhis için hastalığın klinik tablosunu ortaya çıkaracak bir dizi testin geçmesi gerekecektir.

  Lingual tonsilin yeri dilin köküdür. Bu dokunun iltihaplanmaya neden olması daha az olasıdır. Ama yine de, iltihap göründüğü durumlar vardır. Anjiyomun nedeni zayıf bağışıklık ve travmadır. Çoğu zaman, hastalık yaşlılarda kendini gösterir.

  Dil semptomlarının kökündeki lingual tonsilin iltihaplanması:

  • yutulduğunda ortaya çıkan acı verici duygular;
  • lenf düğümleri ve dilinin şişmesi;
  • yüksek sıcaklık endeksi;
  • çıkıntılı dil ile ağrı;
  • yemek yiyememe;
  • konuşma bozukluğu veya ses kaybı;
  • pürülan enflamasyon ile - en güçlü migren.

  Tipik olarak, anjiyomun tedavisi anjin tedavisine özdeştir. Bir uzmana zamanında dönmesi çok önemlidir, bu olası komplikasyonları ortadan kaldırır ve hastalığın güvenli bir şekilde iyileşmesini sağlar.

  Bademcikler iltihabı - lenf glotoklochnogo halkasının elementlerin yenilgi ile karakterize bir bulaşıcı patoloji. Bademcikler vücudun bağışıklık savunmasını sağlayan insan lenfoid sisteminin organıdır. Lenfoid nodüller, faringeal mukozada bulunur ve hava ile solunan mikropların penetrasyonunu engelleyen özel hücreler - lenfositler ve makrofajlar üretir. İmmün yetersiz hücreler tüm patojen mikroorganizmaları yok etmeyi başarırsa, kişi sağlıklı kalır, aksi halde bademcik iltihabı gelişir. Kitle mikrobiyal atak ve azaltılmış bağışıklık, patolojinin hızlı oluşumuna katkıda bulunur.

  İnsan lenf çıkış halkası 6 bademcik içerir: 2 palatin, 2 tübüler, 1 farengeal ve 1 lingual. Palatine bademcikler virüsler ve bakterilerle savaşan ve çoğu kez iltihaplı olan ilk bademciklerdir. Ortak insanlarda bir somun veya palamutla dışsal benzerlik için bezler olarak adlandırılır. Latince bademcikler iltihabı bademcik iltihabı olarak adlandırılır.

  Bademciklerin iltihaplanması, havadaki damlacıklar yoluyla vücuda giren patojenik mikropların etkisiyle oluşan bulaşıcı bir süreçtir.

  Bademcik iltihabı nedenleri:

  • Kokkovaya enfeksiyonu - pnömokok, meningokok, altın veya epidermal stafilokok, gonokok,
  • Hemofilus çubuk, corynebacterium diphtheria,
  • Anaerobik mikroorganizmalar
  • Mikoplazmalar, klamidya, soluk treponema,
  • Viral enfeksiyon - herpes, rinovirüs, adenovirüs,
  • Mantar enfeksiyonu.

  Çocuklarda bademciklerin herpetik iltihabı daha yaygındır. Bu, bademcik mukozasında saydam içeriğe sahip küçük baloncukların oluşmasından kaynaklanan çok bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalarda sıcaklık yükselir, karın ağrısı, kusma ve farinksin arka duvarında ağrı görülür ve gökyüzünde çok sayıda küçük ülser görülür, bunlar yavaş yavaş kurumuş ve kabuk haline getirilir.

  Hastalığın gelişimine katkıda bulunan faktörler:

  1. hipotermi,
  2. Bağışıklığın zayıflaması,
  3. Yetersiz beslenme,
  4. Bademciklerin mikrotraları,
  5. hipovitaminozu,
  6. Sık soğuk algınlığı,
  7. Enfeksiyöz odaklar - kronik rinit, sinüzit, çürük,
  8. Poliplerin neden olduğu burun nefeslerinin bozulması, nazal septumda eğrilik, nazal konka artışı.

  Genellikle sonbahar-kış döneminde iltihaplı bademcikler. Büyük miktarlarda nedensel ajan öksürme ve hapşırma sırasında çevreye salınır. Ulaşımda, çocukların toplu veya diğer kalabalık yerlerinde enfeksiyon riski çok yüksektir.

  Bademciklerin akut iltihabı, boğazda ağrı, terleme, bademciklerin şişmesi ve kızarması, sarhoşluk, titreme, ateş, kas ve eklemlerde ağrı ile kendini gösterir. İltihaplı bademcikler pürülan bir kaplama ile kaplıdır. Çene altında bulunan lenf düğümleri iltihaplıdır ve ağrılıdır.

  Şek. 1 - catarrhal anjina, Şek. 2 - foliküler anjina, Şek. 3 - lacunar anjina

  • Fibröz inflamasyon beyaz veya sarı renkli bir film formunda sürekli bir plak bademciklerinin yüzeyindeki görünüm ile karakterize edilir. Hastalık ciddi bir seyre sahiptir ve beyin hasarı ile komplike olabilir.
  • Fertil form amigdala tek taraflı pürülan erime neden olur. ateş, titreme, salya akışı, yutma boğaz ağrısı, ağız kokusu, ağrı lenf düğümleri ve hastanın ağır genel durumu ile ortaya çıkan Patoloji. Peritonsillar apse oluşumu ile hastalık komplikedir.

  Bu patoloji nadirdir, ama çok zordur. Genellikle lingual bademcik iltihabı, farengeal veya palatine bademciklerin yenilgisiyle birleştirilir. Patolojinin nedeni kaba yiyeceklerin yutulması veya dikkatsiz tıbbi manipülasyonun neden olduğu travmadır.

  Hastalar ağızdaki bir ağrıdan şikayet ederler, bu da dilin çıkmasıyla artar. Çiğneme, yutma ve seslerin telaffuz süreçleri tarafından engellenir, ağızdan hoş olmayan bir koku vardır. Dil, boğulmaya yol açabilecek boyutta artar. Hastalar ağızlarını yarı açık tutmak zorunda kalıyorlar. Zehirlenme belirtileri önemli ölçüde ifade edilir: ateş, migren, lenf düğümleri artar. Dil dilinde pürülan çökeller oluşur.

  Hastalık adenoidit olarak adlandırıldı, çünkü genişlemiş bademcikler olan insanlarda görülür - adenoidler. Patoloji, ısı, burun tıkanıklığı, mukus ve irin salınımı ile kendini gösterir. Adenoidler ile, iltihaplanma süreci kulaklarda ağrı ve işitme kaybı ile kendini gösteren eustachiitis gelişimi ile işitsel tüpe yayılabilir.

  Tubal bademciklerin iltihaplanması, bir kulak patolojisi ile benzer semptomlara sahiptir. Hastalar boğulma, boğaz ağrısı, genişlemiş submandibuler lenf nodları, boğazın arka kısmından aşağı akan balçık ya da iltihap belirtileri gösterir.

  Çocuklarda bademcik iltihabı, yetişkinlere göre daha belirgin bir klinik tabloya sahiptir. Bu, çocuğun bağışıklık sisteminin kusurlu olmasından ve çok sayıda mikropla başa çıkamamasından kaynaklanmaktadır. Çocuklar kaprisli, huzursuz, yemek yemeyi reddederler. Bir çocuğun ateşi nöbetlere yol açabilir ve şiddetli öksürük sıklıkla kusma ile sonuçlanır.

  Bademciklerin kronik iltihaplanması, insan bağışıklık sistemini yavaş yavaş yok eden ve boşaltım, kardiyovasküler, cinsel ve sinir sistemlerini bozan vücuttaki enfeksiyonun odak noktasıdır.

  laringeal ödem, romatizmal ateş, glomerulonefrit, miyokardit, artrit, lenfadenit, sepsis: zamanında ve yeterli tedavi yokluğunda bademcik iltihabı komplikasyon gelişmesi ile sona erer.

  Hastalığın teşhisi, KBB doktoru tarafından farenksinin farenksoskopik muayenesi ve hastanın şikayetleri üzerine kuruludur. Muayene edildikten sonra, doktor iğrenç, genişletilmiş bademcikler, pus ile kaplı görür. Servikal ve submandibuler lenf düğümleri genişler ve oldukça hassastır.

  Patolojinin laboratuar teşhisi, inflamasyon - lökositoz, lökosit formülü solda kayma, ESR'de artış gibi belirtilerin ortaya çıktığı bir genel kan testinin yapılmasını içerir.

  Büyük bir tanı değeri, mikrofloradaki nazofaringeal akıntının araştırılmasıdır. Steril bir sürüntü, boğazdan bir leke alır ve diferansiyel teşhis besleyici ortamı için bir dizi ürün üretir. Patolojinin etken maddesini tanımlarlar, bunu cins ve türlere göre tanımlarlar ve daha sonra antibakteriyel ilaçlara olan duyarlılığını belirlerler.

  Geleneksel tıp

  Bademcik iltihabının nedeni enfeksiyon olduğu için, hastalığın tedavisi ortadan kaldırılmasını hedeflemektedir. Bunu yapmak için antimikrobiyal ajanlar kullanın - antibiyotikler, sülfonamidler, antiviral ve antifungal ilaçlar.

  • KBB doktoru, bir muayene sırasında faringeal mukozada pürülan bir çökeltme veya folikül oluşturduğunda, hastalara 5-7 günlük bir antibiyotik tedavisi atar. Ayrılmış farinksin bakteriyolojik incelemesinin sonuçlarını almadan önce, bir dizi penisilinden gelen antibiyotikler - "Amoksisilin", "Amoksiklav", "Flemoksin çözücü"; Makrolidler - "Vilprafen", "Azitromisin", sefalosporinler - "Seftriakson", "Sefalotin". Çocuklara bir süspansiyon veya enjeksiyon şeklinde antibiyotik reçete edilir.
  • İltihabın nedeni bir mantar enfeksiyonu ise ve tonsil mukozasında kalın, küflü bir plak oluşmuşsa, antimikotikler kullanın: Candide, Nystatin, Ketoconazole ve Flukonazol. Antifungal solüsyonlar bademcikler ve tüm ağız boşluğunu tedavi eder.
  • Bademcik iltihabının semptomatik tedavisi, durulama için antiseptik solüsyonların kullanılmasından oluşur - "Chlorfilipt", "Dioxydin", "Furacilin". Durulama, mukoza boğazının patojenik bakterilerden ve hayati fonksiyonlarının ürünlerinden mekanik bir temizliğini sağlar.
  • Boğazın yumuşatılması ve iltihaplı bademciklerin iyileştirilmesi için lolipoplar veya pastiller - "Strepsils", "Septotelet", "Grammidin" yardımcı olur. Lokal bir anti-enflamatuar ve analjezik etkiye sahiptirler, patojenik koklara, çubuklara, mantarlara karşı antiseptik etkileri vardır.
  • Boğazın yerel tedavisi, spreyler ve aerosollerin kullanımı ile desteklenir - "Geksoral", "Ingalipt", "Cameton", "Miramistin".
  • Eğer bademcik bir taraftan iltihaplandıysa, sürekli olarak pusu yüzeyinden çıkarmalı, dezenfektan solüsyonlarla gargara yapmalı, bağışıklığı güçlendirmelisiniz.
  • Yaygın restoratif tedavi multivitaminlerin ve immünomodülatörlerin kullanımıdır.
  • Bademciklerin kronik iltihabı gösterildiğinde, bunlar Lugol çözeltisiyle müteakip yağlama ile yıkanır. Bu gibi hastalara fizyoterapi prosedürleri - ultraviyole ışınlaması, UHF tedavisi, lazer tedavisi, düşük frekanslı fonoforez reçete edilir.

  Konservatif tedavinin, ülser oluşumunun ve nazofarenks dışında enfeksiyonun yayılmasının olumlu etkisinin yokluğunda, bezlerin çıkarılmasından oluşan cerrahi tedavi uygulanır. Halen bademcikler bir lazer tarafından uzaklaştırılmaktadır. Bu yöntem kansız, ağrısız ve güvenlidir. Kan hızla bir "lazer" trombüsü oluşturan katlanır, hasarlı dokular hızla yenilenir, metabolik süreç ihlal edilmez.

  Bademcik iltihabı tedavisi halk ilaçları ile oldukça etkilidir ve pratik olarak hiçbir yan etkisi ve kontrendikasyon yoktur.

  1. Bir bardak ılık suda, bir çay kaşığı tuz ve soda eritin, karıştırın ve birkaç damla iyot ekleyin. Elde edilen çözelti, her 2-3 saatte bir gün boyunca durulanır.
  2. Bir bardak kaynamış suda yarım limon suyunu eritin ve boğaz ağrısını yıkayın. Limon antiseptik özellikleri belirgin ve boğazda ağrı yoğunluğunu azaltır.
  3. İnfüzyonlar ve bitkisel şifalı otlar, boğaz ağrısını durulamak için kullanılır.
  4. Hastalara günde birkaç kez bir kaşık dolusu bal tüketmesi veya durulama suyuna eklenmesi önerilir. Bir petekin 10-15 dakika boyunca çiğnenmesi yararlıdır.
  5. Propolis'in belirgin bir bakterisidal etkisi vardır. Sulama veya kaynar su için et suyuna ruhu tentür eklenir.
  6. Sıvı bal ile karıştırılmış Aloe suyu, bademciklerin kronik iltihaplanmasıyla hasta bir dağın yağlanması için kullanılır.

  Evde, patoloji ile başa çıkma, bol miktarda içilmeye ve odayı sık sık havalandırmaya yardımcı olacaktır. Hastalar mümkün olduğunca sıcak bir çay, papatya, köpek gülü, kalina, limon ile içilmelidir.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Nazofarenksin iltihaplanması

  Nazofarinkste iltihaplanma fenomeni sıklıkla kış mevsiminde ve mevsimde gerçekleşir. Çoğu durumda, burun ve boğaz iltihabı bulaşıcı doğası ortaya olduğunu. patojenler yanı sıra, böyle bir durumun ses telleri ve diğer nedenlere üst solunum yolunu tahriş eden buharının iyi süper-soğutulması, aşırı yük vurmak, kirli havanın soluma ile kaynaklanabilir.

  Kronik tonsillit bulaşıcı mıdır?

  Ana sayfa »Tonsillit» Kronik tonsillit bulaşıcı mıTonsillit: bulaşıcı mı değil mi?Birçok insan, farklı solunum yolu hastalıkları ile yaşamlarında karşılaşmış ve en sık sorulan sorulardan biri: bademcik iltihabı veya bulaşıcı değil midir?