Loading

Kalbe Bakın

Angina enflamatuar olan ve boğaz ve yutak bölgesini etkileyen enfeksiyöz bir hastalıktır. Bu patoloji en sık teşhis edilenlerden biri olarak kabul edilir, sadece enfeksiyondan değil aynı zamanda diğer bazı faktörlerden de kaynaklanabilir. Angina ilaç kullanımı ile profesyonel düzeyde tedavi edilmelidir (bazı halk ilaçları önlenemez). Doktorların reçetelerini / tavsiyelerini göz ardı ederseniz veya terapi sürecini tamamlamıyorsanız, ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Tıpta, her biri kendine özgü özelliklere sahip olan çeşitli hastalık türleri vardır.

 1. Mavi dil. Hipertermi (ateş) olmadan da meydana gelen en kolay boğaz ağrısı türüdür. Hastalığın ana belirtilerine, angina hafif bir boğaz ağrısı, gıda / sıvı yutulduğunda kasıtsız ağrı, hafif bir öksürük, vücutta hafif bir zayıflığa atfedilebilir. Kural olarak, catarrhali anjinin semptomları tam anlamıyla 3. günde geçmektedir, ancak hastalığın ilk saatlerinden beri tedavi olmamışsa, o zaman kesinlikle hastalık daha farklı bir şeye gidecek.
 2. Foliküler. Her zaman titreme ve bunun sonucunda ateş yükselmesiyle, kritik yüksek olabilir ısı ölçümü ani bir artış ile başlar. genellikle düşük yoğunluklu ağrı kalp bölgesinde görünür genel halsizlik, hafif baş dönmesi, kas ağrısı ( "soğuk") ve bileşimler - Hasta bütün zehirlenme belirtileri muzdariptir.
 3. Laküner. Bu tip anjinin semptomları, foliküler boğaz ağrısına çok benzer, ancak ilk tip her zaman daha şiddetlidir. Palatine bademcikler ve farinksin şişkinliğine ek olarak, beyaz kıvrımlar (kıvrımlar)
  evet sarı) kaplama. Not: lakunar ve foliküler anjina, aynı zamanda hastada teşhis edilebilir.
 4. Fibrinöz. Sıcaklık, titreme ve ateş, zehirlenme belirtileri keskin bir artış ile başlar. Bu tip anjinanın ayırt edici özelliği, palatine bademciklerin ötesine uzanan ve sürekli bir "örtü" olan beyaz plağın varlığıdır. Önemli: fibrinöz anjina ile, bir doktor difteri ile ayırt etmelidir.
 5. Herpetik. Bu boğaz ağrısı tipi klasik gelişim başlangıcı değil karakterize edilir - sn
  Hastadan grip belirtileri ile ilgili şikayetler alınır, daha sonra boğaz ağrısı, boğaz ağrısı, terleme, vücudun genel zehirlenme belirtileri (zehirlenme) belirtileri 1-2 gün içinde ortaya çıkmaya başlar. Hastalık sadece 3-4. Gününde boğaz ağrısı ve boğaz ağrısının herpetik görünümünü karakterize eder.

İlaveten, tıpta, kokulu bademcik iltihabı ve ülseratif nekrozu ayırt ederler. Fakat bunlar her zaman yukarıda belirtilen türden angina tiplerinin bir sonucudur.

Semptomatik ve Tanı

Tabii ki, her bir anjin tipi için belirli semptomlar vardır, ancak bu türün tüm türler için karakteristik olacak bir takım belirtileri vardır.

 1. Birincisi, sıcaklıkta bir yükseliş. Her zaman ani, hızlı bir şekilde gelişir - angina subfebril indikatörleri ile sıcaklık yoktur. Hipertermi oranları o kadar yüksektir ki hastanın üşüme ve ateş ile üstesinden gelinir - bu da anjinin bir semptomu olarak görülür.
 2. İkincisi, boğaz ağrısı. Vücuttaki enfeksiyonu aldıktan hemen sonra acıyor
  ter ve boğaz ağrısı şikayet edecektir. İlk başta hafif, ancak 12-24 saat içinde maksimum yoğunluğa kadar gelişebilir - hasta bazen değil
  kendi tükürüğünü bile yutkunabilir.
 3. Üçüncüsü, zehirlenme belirtileri. Bu tıp tarihindeki normal bir hayat yol açabilecek bir boğaz ağrısı, bir hasta henüz değildi. Her zaman bir zayıflık, uyuşukluk, sersemlik, iştah kaybı, ağrı (kusma olmadan) kaslarda ve eklemlerde ( "ağrısı"), bulantı oluşabilir.

Angina tanısı yeterince kolaydır, sadece bazı durumlarda belirli bir muayenenin yapılması gerekir - bu difteri farklılaşması için gereklidir.

Burada en çok hangi soğuk algınlığı ve öksürüğü olan nebulizer seçilir.

Burada soğuk algınlığı olan bir nebülizatör için bir çözüm nasıl belirlenir.

Çocuklar için ortak soğuk algınlığı nebulizatör için en popüler tarifler, burada listelenir:

Genellikle, herhangi bir anjina tipini tanımlamak için tanısal önlemler şunlardır:

 1. Hastanın sorgulanması - belirtiler ortaya çıktığında, ne kadar yoğun, sandalyenin değişip değişmediği (kabızlık / ishal).
 2. Hastanın muayenesi - cilt ve mukoza zarlarının görünümü kontrol edilir, dilin ve boğazın yüzeyi denetlenir, hatta hafif bir kızarıklık da boğaz ağrısı tanısına yol açar.
 3. Boğazın kapsamlı muayenesi, muhtemelen özel ekipman kullanımı ile.
 4. Kan testleri ile ilgili bir laboratuvar çalışması, yüksek düzeyde beyaz kan hücresi gösterecektir.

Angina, vücutta herhangi bir organ ve sisteme prensipte komplikasyonlar verebilen, enfeksiyöz inflamatuar bir doğa sinsi hastalığıdır. Tabii ki, istatistik ilaca özgüdür - çoğu zaman boğaz ağrısının sadece bazı organlarda "iz bıraktığı" bulunmuştur.

Bir boğaz ağrısı sonrası kalpte komplikasyonlar en sık görülen komplikasyonlardır.

Çoğu zaman, angina vücuttaki en önemli organı - kalbe bir komplikasyon verir. Bu komplikasyon, bu organın dokularına romatizmal hasar şeklinde kendini gösterir. Gerçek şu ki, komplikasyonlar durumunda bağ dokuları çoğunlukla etkilenir ve aslında kalpteki en büyük miktarda toplanırlar.

Makalede bir öksürük ve soğuktan inhaler nasıl seçilir?

Makalede belirtilen çocuklarda burun akıntısı inhaler tedavisi nasıl yapılır.

Çocuklar için omron inhaler nasıl kullanılır, burada makaleden bulabilirsiniz:

Romatizmal kalp hastalığının, transfer anjinası sonrası 15 yaşın altındaki hastalarda daha sık teşhis edildiği belirtilmektedir. Bu tür bir komplikasyonun tehlikesi hastanın sağlığının dış esenliğindedir - bir kardiyologun özel muayenesi ve konsültasyonu olmaksızın mevcut komplikasyonlardan şüphelenmek bile problemlidir.

Unutmayın! Kalbin bağ dokusuna rektum zararları çeşitli mengenelerin gelişmesine yol açar ve hastayı engeller.

Doktorlar, anjina nedeniyle bir darbe alan böbrekler olduğunu söylüyor - bu, komplikasyon sıklığında ikinci organdır. Kural olarak, komplikasyon olarak, piyelonefrit ve glomulonefrit kabul edilir - organın kaliks-pelvik alanını etkileyen inflamatuar süreçler. Aynı sıklıkta, iki veya bir böbrek etkilenir, ancak bu tür bir komplikasyonun belirtileri anjinadan kurtulduktan 14 gün sonra ortaya çıkar. Hasta sırt ağrısı, ateş, idrara çıkma şikayetlerinden şikayet etmeye başlar.

Piyelonefrit / glomülonefrit sadece hastanede tedavi edilmeli ve kontrol edilmelidir. Kronik patolojik süreçlerin gelişmesine yol açabileceğinden, kendi kendine ilaç kabul edilemez.

Çoğu zaman anjin çekildikten sonra romatoid artrit teşhisi konur

Eğer anjina komplikasyonları eklemlere yapışırsa, o zaman mutlaka patolojilerin romatizmal bileşeni bulunacaktır. Ve daha çok, transfer edilen anjinada romatoid artrit teşhisi konulduktan sonra, çoğunlukla diz eklemlerini etkiler, ancak bazen hasta, hastalığın tüm bulgularını daha küçük olanlarda da not eder. Romatoid artrit belirtileri eklemlerde şişme ve ağrı, etkilenen eklem yerinde hareket, kızarıklık ve ateş ihlali içerir.

Tehlike romatoid artritin tedavi edilemez bir hastalık olarak kabul edilmesidir - sadece hastanın durumunu düzeltebilir ve rahatsız edici ve acı verici hislere sahip olmasını kolaylaştırırsınız.

Otitis (orta kulak iltihabı) sıklıkla kataral anjinadan sonra bir komplikasyon olarak teşhis edilir, ancak sıklıkla bu enfeksiyöz ve enflamatuar sürecin diğer tiplerinin arka planında bulunur. Kulakta ağrı, bazen dayanılmaz, çene ve kafada ışınlanma ile, sıcaklıkta bir artış - elbette, bu, hızla tedavi edilir.

Angina'yı kulağa komplike etme tehlikesi, kronik otitis gelişmesi ile kısmi veya total işitme kaybının ortaya çıkabileceğidir.

Bu videodan öğreneceğiniz angina hakkında daha fazla bilgi:

Angina sadece ilk bakışta güvenli bir hastalıktır - genel olarak birçoğu en azından her ay incinebileceğinden emindir. Ama diğer hakkında "diyor" istatistikleri - komplikasyonların yüzdesi yıldan yıla sürekli olarak artıyor. Kendinizi bu tür sorunlardan korumak için, genel olarak kabul edilen önerileri dinlemelisiniz:

 1. Boğaz ağrısı yatar pozisyonda "sızıntı" yapmalıdır - hasta yatak istirahatinde tutulmalıdır. Aksi takdirde, hastalık "bacaklara" aktarıldığında, romatoid eklemler gelişir.
 2. Çok fazla içtiğinizden emin olun - bu, toksinleri vücuttan çıkarmaya ve zehirlenme seviyesini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur.
 3. Tedaviden sonra, hemen aktif bir hayata katılmayın - birkaç hafta boyunca kendinizi fiziksel egzersizler ve eğlence aktivitelerine sınırlayın.

Anjina gerçekçi olduktan sonra komplikasyonları önlemek - enflamatuar bulaşıcı süreci doğru tedavi etmek, bağışıklığı güçlendirmek ve artırmak ve hastalığın en ufak bir işaretinin bile tamamen ortadan kalkmasına kadar doktorların gözetimi altında olmak zorundasınız.

İlk bakışta, boğaz ağrısı gibi bir hastalık, oldukça zararsız gibi görünebilir ve kendi kendine herhangi bir sonuç bırakamaz. Yüksek vücut ısısı, boğaz ağrısı, halsizlik - bununla ilgili yanlış bir şey yok gibi görünüyor. Fakat insan vücudunda yer alan immünolojik ve biyokimyasal süreçleri düşünürseniz, zihninizi tamamen değiştirebilirsiniz. Sonuçta, hastalığın ana nedeni genellikle bir takım hoş olmayan özelliklere sahip olan streptococcus'dur. Anjina komplikasyonu oldukça ciddi olabilir, hatta bazı durumlarda yaşamı tehdit edebilir.

Erişkinlerde anjina ve komplikasyonları

Yetişkinlerde boğaz ağrısı komplikasyonları iki ana gruba ayrılabilir: yerel ve genel, böbreklere, kalbe ve eklemlere zarar verebilir. Lokal komplikasyonlar yerel değişikliklerden kaynaklanır. Temel olarak, hastaya büyük bir tehdit oluşturmazlar, ancak buna rağmen biraz dikkat gerektirirler.

Hastalığın lokal komplikasyonları şunlardır:

 • Apse.
 • Abseler.
 • Ortakulak.
 • Larinksin ödemi.
 • Bademciklerden kanama.

Angina: Komplikasyonları nasıl önleyebiliriz?

Enfeksiyöz bir hastalıktan sonra hoş olmayan sonuçlardan kaçınmak için, her şeyden önce aşağıdakileri içeren belirli kurallara uymak önemlidir:

 • yatak istirahati;
 • antibiyotiklerin seyri - 5-10 gün, ancak 3. günde iyileşirseniz terapiyi durduramazsınız;
 • patojen mikroorganizmaları ve bademciklerden pürülan bir çökeltiyi yıkamasına izin veren boğazın tıkanması;
 • katılan terapistin reçetelerine uygunluk;
 • vücuttan çeşitli toksinleri ortadan kaldırmaya yardımcı olan büyük miktarda sıvının kullanılması;
 • bağışıklığın güçlendirilmesi, ılımlı fiziksel aktivite.

Anjina için antibiyotikler

Anjina ile hangi antibiyotik almalıyım? Tedavinin hekim tarafından reçete edildiğini hatırlamak önemlidir, sadece hastanın ihtiyaç duyduğu antibiyotiği reçete edebilir. Artık çok miktarda antibakteriyel ilaç üretilmekte, ancak bunların tümü tedaviye uygun olmayabilir. Buna ek olarak, bir dizi florokinol veya sefalosporin içeren güçlü bir ilaçla tedaviye başlayamazsınız, çünkü hastanın vücudunda güçlü bir bağımlılığa neden olabilir ve sinsi bir hastalığın etkili tedavisi için işe yaramaz hale gelebilir. Ek olarak, antibiyotiklerin ardından özellikle bebeklerde komplikasyonlar oluşabilir. Hastalığın çeşitli formlarında kullanılan antibakteriyel ilaçlar, gruplara ayrılabilir. Tedavi başlangıcındaki terapistler, daha az toksisiteye sahip olan ve hem streptokok hem de stafilokoklarda eşit kuvvetle hareket eden penisilin serisine bağlı antibiyotikleri tercih ederler.

Penisilin serisinin antibakteriyelleri

Bu grubun antibiyotikleri, patojenik mikropların koruyucu işlevlerini önemli ölçüde zayıflatan, bakteri hücrelerinin proteinlerinin metabolizmasını bloke eder. Penisilin serisine hangi antibiyotikler uygulanır? En popüler olanları:

Antibiyotikler: sefalosporinler

Pürülan tonsillit tedavisinde kullanılan güçlü etkili antibakteriyel ilaçlar. Sefalosporinler patojenik hücreleri yok eder ve onları daha fazla yıkıma yönlendirir. Çocukların ve yetişkinlerin tedavisinde kullanılır:

Antibakteriyel ilaçlar: makrolidler

Bademcik iltihabı için kullanılan üçüncü grup antibiyotikler. Bu tip bir ilaç, hastanın penisilin serisinin antibakteriyel ilaçlarına karşı alerjisi olması durumunda reçete edilir. Makrolidler aşağıdaki ilaçları içerir:

Son nesil antibakteriyel ilaçlar

Bademcik iltihabının tedavisinde, birçok terapist, 21. yüzyılın ilaçları olan florokinolleri kullanır. Florokinoller hızlı bağımlılığa neden olduğundan, sadece sefalosporinler ve penisilin antibiyotiklerle tedavi pozitif sonuç vermezse onları atayın.

Bunlar aşağıdaki ilaçları içerir:

Hastalık sırasında antibakteriyel ilaç kullanımı ile pozitif dinamizm hızla oluşur, ancak sadece tedavinin doğru bir şekilde seçilmesi şartıyla. Yetişkinlerde bademcik iltihabı için antibiyotikler, tablet şeklinde reçete edilir. Çocukların tedavisinde, enjeksiyona tercih edilebilir, ancak sadece hastalığın tüm belirtileri ortaya çıkar ve yeterince yüksek bir sıcaklık görülürse. Ek olarak, ana aktif bileşeni bir antibiyotik olan bir sprey formunda sunulan "Bioporox" gibi yaygın olarak kullanılan bir ilaç. Fakat aynı zamanda lokal terapi iç tedavi ile kombine edilmelidir, çünkü hastalığın etken maddesi vücudun içinde yok edilmelidir.

Antibiyotiği doğru kabul edin

Bademcik iltihabına sahip antibakteriyel ilaçlar, ancak belli bir dozda alındıklarında belirgin bir terapötik etkiye sahip olacaktır.

Antibiyotik tedavisinin en etkili olmasını sağlayan çeşitli öneriler vardır:

 • tedaviye başlamadan önce, patojen türünü tanımlamak gerekir: mikroflora üzerinde geçiş testleri;
 • Terapist tarafından reçete edilen tıbbi ürünler, terapötik etkinin başlangıcı için gerekli olan belirtilen doza göre alınır;
 • antibakteriyel ilaçlar ile tedavi en az 10 gün sürmelidir, bu durumda istisna uzun bir etki ile bir antibiyotiktir - Sumamed;
 • Hasta herhangi bir ilaca alerjisi varsa, ilgili hekime bu konuda mutlaka bilgi verilmelidir;
 • Uyuşturucuları sadece suyla iç;
 • Bir antibiyotik, yemekten bir saat sonra veya bir saat önce alınır;
 • Aynı zamanda, antibakteriyel ilaçların alınmasıyla birlikte, bağırsak mikroflorasını normalleştiren bir probiyotikler dizisi öngörülür.

Tüm bu kurallar pratikte gözlenirse, o zaman bademcik iltihabı tedavisi sadece etkili olmakla kalmayacak, aynı zamanda antibiyotiklerden sonra hoş olmayan sonuçlara da yol açmayacaktır.

Anjina ve kalp komplikasyonları

Çoğu zaman, bademcik iltihabı gibi rahatsız edici tehlikeli hastalıklar ve hatta kalbin romatizması meydana gelebilir. Enfeksiyonla mücadele sırasında ve iyileşme sırasında, antikorlar denilen, yoğun olarak izole edilmeye başlanır, bu da çoğunlukla insan vücudunda önceden tahmin edilemeyen etkilere sahip olabilir, ki bu da esas olarak özel bir bağ dokusunun oluşumunu teşvik eden proteinlerin bastırılmasında ifade edilir. Sonuç olarak, bu, daha sonra yaralara dönüşen nodüllerin oluşumuna yol açar. Sonuç olarak, kalp kapakçığının ayarlanmış çalışması başarısız olur ve yardımcılığa yol açar.

Bu tehlikeli hastalığa ek olarak, kalbe anjinin komplikasyonu, kalp kasını etkileyen inflamatuar bir süreç olan miyokardit şeklinde kendini gösterebilir. Bu rahatsızlık güçlü bir çarpıntı, dayanılmaz ağrı, kalp ritim bozukluğu, boyunda bulunan damarların şişmesi, siyanoz, alt ekstremite ödemi ve dispne ile karakterizedir.

Tüm bu komplikasyonlar bacaklarda taşınan bir hastalıktan sonra ortaya çıkabilir. Bu nedenle, bir kez daha, bademcik iltihabından sonra ciddi sonuçların ortaya çıkma riskinin ortadan kaldırılması ve ortadan kaldırılma garantisinin, ilgili hekimin tüm reçetelerine sıkı sıkıya bağlı kaldığı ve zamanında ve yetkin tedavinin olduğu bir kez daha belirtilmelidir.

Anjina: böbreklerin komplikasyonları

Böbreklerdeki anjinin olası komplikasyonları. Hastalığın tehlikeli sonuçları glomerülonefrit ve sözde piyelonefrit gibi rahatsızlıkları içerir.

Pyelonefrit - kronik aşamaya giden böbreklerin iltihabı. Böbreklerdeki bu tip bir hastalık ile, irin, mesane sekresyonları ve doku bozunma ürünleri ile dolu birkaç boşluk oluşur.

Glomerulonefrit, bilateral renal hasarın gözlendiği, bir insan için oldukça tehlikeli olan ve gelecekte böbrek yetmezliğine yol açabilen bir hastalıktır. Sonuç olarak, hasta sadece organ nakli ve hemodiyalizi kurtarabilir. Anjina, komplikasyonlar, semptomları vücut ısısında, üşüme ve ateşte güçlü bir artış olarak ifade edilir, bel ağrısı, derhal tedavi gerektiren ciddi bir hastalığı gösterir.

Çocuklarda Angina ve Komplikasyonları

Çocuklarda anjina komplikasyonları kendilerini retrofaringual apse şeklinde gösterebilir; bu, farinks ve omurganın arka kısmındaki bölgede püstüler oluşumların gelişmesiyle karakterizedir. Burada çocukların lenf düğümleri var.

Doğumdan altı yıl sonra lenf nodları kaybolur ve bu tür yetişkinlerde komplikasyonlar meydana gelemez. Ancak çocuklarda bu hastalık solunum sürecini etkiler ve sonuçta boğulmaya neden olabilir. Böyle bir sonucu önlemek için, cerrahın cerrahi müdahaleye ihtiyacı olacaktır, bu operasyon sırasında larinkste bulunan pürülan bir apse ortaya çıkar.

Komplikasyon: angina kulakları nasıl etkiler?

Boğaz ağrısı komplikasyonları neler olabilir? Bademcik iltihabına neden olan enfeksiyon, maksiller sinüslere girebilir ve hoş olmayan bir sinüzite veya sinüzite neden olabilir. Bazı durumlarda, hastalıktan sonra, orta kulak bölgesinde, büyük miktarda irin birikmesi ile karakterize edilen komplikasyonlar olabilir. Bu hastalığın otitis gibi bir adı vardır. Ayrıca, iltihaplanma süreci iç kulağa gidebilir - labirentit.

Tüm bunlara ek olarak, laringeal ödem oluşabilir. Bu durumda iltihaplanma submandibular, servikal lenfomalar, meninksler, tiroid bezine karşı duyarlı olabilir. Sonuç olarak, insanlar için çok tehlikeli olan bir menenjit vardır.

Antibiyotik tedavisinin tamamen kesilmesinden birkaç gün sonra, hastanın sağlığının iyileştirilmesi ile bağlantılı olarak, flegmonöz bademcik iltihabı veya paratonzilit gibi bir hastalık ortaya çıkabilir. Bunun bir sonucu olarak, hastanın durumunun keskin bir şekilde bozulması gözlenir: vücut ısısında bir artış, zaten kalıcı olan bir boğaz ağrısı, lenf düğümlerinin ağrı ve iltihabı, belirsiz ve bulanık konuşma, sürekli salivasyon. Boğazda, boynunu çevirirken şiddetli ağrıya yol açan bir apse var.

İnsan vücudunda ortaya çıkan iltihaplanma süreci, normalde uyumanıza ve yememenize izin vermeyen ciddi zehirlenmelere yol açar. Sonuç olarak, bir kişi bilincini kaybedebilir. Bu durumda, tedavi sadece bir - güçlü bir antibiyotiktir.

Boğaz sonrası komplikasyonlar: Sonuç olarak

Bademcik iltihabından sonraki sonuçlar iyileşmeden birkaç hafta sonra kendilerini hissettirebilir ve bazı durumlarda çok daha erken. Bu nedenle hatırlamak önemlidir:

 • Larinksin durulamayı reddetme, rahatsızlıktan sonra bile ortadan kaybolur, çünkü bademcikler üzerindeki enfeksiyon diğer organlara gidebilir.
 • Tedavi çok ciddiye alınmalıdır: tüm terapistin talimatlarına uyun ve tam bir tedavi süreci geçirin. Unutmayın, boğaz ağrısı komplikasyonu sağlığınıza çok zararlı olabilir.
 • Hastalıktan sonra bedenin fiziksel aktivitesini ve hipotermisini dışlamak gerekir. Tekrarlanan soğuk ciddi komplikasyonlara yol açabilir.
 • Vücudun sistematik olarak beslenmesiyle güçlendirilmesi, sertleşmesi hastalığın mümkün olduğunca kolay taşınmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bademcik iltihabının hoş olmayan sonuçlarını da önler.
 • Sadece hastalık sırasında değil, aynı zamanda insan vücudunda meydana gelen herhangi bir değişikliğe cevap vermek için doğru zamanda şans sinyal alarmlarına dikkat.

Sağlığınıza her zaman özenle davranın ve sizi asla hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Hasta ve zamanında ve uygun şekilde tedavi edilmemelidir! Kendinize güvenmeyin ve bir doktorun yardımı ve antibiyotik tedavisi olmadan bademcik iltihabından kurtulmaya çalışmayın.

Angina bademcikler ve faringeal mukoza iltihabı ile karakterize son derece nahoş bir hastalıktır. Angina ciddi bir hastalıktır, anjina sonrası komplikasyonlar özellikle hastalık “ayakları üzerinde” olduğunda daha da ciddidir.

Bademcik ve mukozaya verilen hasarın derecesine bağlı olarak hastalığın çeşitli türleri vardır:

 • catarrhal formu;
 • foliküler boğaz ağrısı;
 • lacunar veya pürülan formu;
 • ülseratif lezyon ile anjin;
 • nekrotik süreçlerin baskınlığı ile anjin.

Angina belirtileri, enfeksiyöz herhangi bir hastalık gibi, yerel ve genel olarak ayrılır. Lokal semptomların tezahürünün derecesi doğrudan hastalığın biçimine bağlıdır - müközlerdeki küçük birikintilerden hafif dokulanmaya kadar, ölü doku oluşumu ile birlikte şiddetli tezahürlere. Yaygın semptomlar genellikle vücut intoksikasyonunun standart belirtileri olarak ortaya çıkar - ateş, lenfadenopati, baş ağrısı, kas ağrısı, halsizlik, halsizlik.

Tehlikeli anjin nedir?

Yani, çocuklar ve yetişkinler için anjin riski nedir? Yeterli tedavi ile, iyileşme 8-10 gün içinde ortaya çıkar. Bağışıklıkta azalma, irrasyonel tedavi ve diğer bazı nedenlerle, hastalık daha uzun bir süre gecikebilir ve ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Temel olarak, anjinin etkileri iki tipe ayrılır - yerel ve genel.

Yakındaki organlara verilen hasar ile ilişkili lokal veya komplikasyonlar:

 • Lenf düğümleri veya lenfadenit iltihabi hastalık. Genellikle iltihaplı servikal ve subklavian lenf düğümleri. Bu enfeksiyonun bir lenf akımıyla yayılmasından kaynaklanır. Bir kural olarak, lenfadenit konservatif olarak tedavi edilir, ancak karmaşık formlarda, cerrahi rezolüsyon mümkündür.
 • Otitis veya kulakta iltihaplanma. Çocuklarda anjinin en sık görülen komplikasyonu. Boğazdan östaki borusuna bulaşıcı süreç öksürük sırasında kulak bölümlerine yayılır.
 • Anjina'nın kronik bir forma geçişi kronik bademcik iltihabının gelişmesidir. Hastalık sık alevlenmeler ve bademcik dokusunun aşırı proliferasyonu ile karakterizedir. Lenfoid dokunun büyüme derecesine bağlı olarak, tedavi taktikleri sorunu çözülür-hastalığın çözülmesinin konservatif veya operatif bir yolu.
 • Larinksin ödemi. Bu son derece nadirdir. Genellikle şiddetli vakalarda gelişir - katarakal formu ile pratik olarak gerçekleşmez. Devlet oldukça tehlikelidir. Eğer laringeal ödem şüphesi varsa, hemen tıbbi ve önleyici bir kurumda acil yardım almalı veya ambulans çağırmalısınız.
 • Anjina'nın pürülan sonuçları retrofaringual ve paratonsiller apseledir. Retrophaengeal apse sadece küçük çocuklarda görülür, çünkü sadece bebeklerde farenksin arka tarafında lenf düğümleri bulunur ve çocuk büyüdükçe kaybolur. Yetişkinlerde bu tip apse oluşmaz. Paratonsiller apse, pürülan selüloz boyun süreci ile karakterizedir. Son derece nadir durumlarda, pürülan süreç, boynun daha derin katmanlarını etkileyebilir ve mediastenin organlarına ilerleyebilir.

Uzak organlarda ortaya çıkan komplikasyonlar:

 • Romatizma. Bu hastalık otoimmün bir etiyolojidir, yani boğaz ağrısı sırasında çalışması aktive olan bağışıklık sistemi kendi organizmalarına karşı çalışmaya başlar. Bu durumda bağ dokusu hasar görür - kalp ve eklemler acı çeker. Kalbin lezyonları, kazanılmış kusurlara kadar yeterince şiddetli olabilir. Bu nedenle, eğer akut anjin transferinden sonra ya da kronik bademcik iltihabının arka planına karşı, kalbin etkilendiğini söylerseniz hemen tıbbi yardım almanız gerekir. Bu semptomlar: nefes darlığı, kalp ritmi bozukluğu, ekstremitelerin siyanoz, bacaklarda ödem, yaygın doğanın sternumunda sıkıcı ağrı olabilir. Özellikle ağır vakalarda, genellikle ölümcül olan tromboembolik komplikasyonların gelişmesi mümkündür.
 • Eklem hasarı ile ilgili olarak, komplikasyon akut artritin tipine göre süreç kronizasyonu ile ortaya çıkar. Başlangıç ​​genellikle akut - eklemler şişmiş, hiperemik, dokunulacak kadar sıcak, harekette acılı ve istirahatte, ateşte, vücuttaki ağrılarda. Daha sıklıkla etkilenenler büyük eklemlerdir (dirsekler, dizler, kalçalar). Tedavi, bir doktorun gözetiminde sabit şartlar altında karmaşık ve uzun bir süredir, çünkü boğaz ağrısı sonrası ortaya çıkan bu komplikasyonlar yaşamı tehdit eder.
 • Böbrek hastalıkları. Aktarılan anjinadan sonraki böbrekler, piyelonefrit veya glomerulonefrit tipinden etkilenebilir. Genellikle, transfer edilen anjinadan 10-16 gün sonra, böbrek hasarı belirtileri görülür. Sırtta ağrı, yüksek ateş, vücutta ağrı, baş ağrısı var. Genellikle bu tür durumlarda, ateş geleneksel antipiretik ilaçlar tarafından çok zayıf bir şekilde yere serpilir. Piyelonefrit, glomerülonefritten daha yaygındır, ancak her iki hastalık da, tedavi edilmezse, böbrek yetmezliğine yol açabilir.
 • Beyin zarlarının iltihaplanması - menenjit. Genellikle düşük bağışıklığı olan kişilerde ve anjinada (paratonlar apse) lokal pürülan komplikasyonların bir komplikasyonu olarak görülür. Hastalığın seyri her zaman son derece zordur. Ana belirtiler şiddetli baş ağrısı, bulantı, halsizlik, baş dönmesi, çok şiddetli ateş, nefes darlığıdır. Menenjitin karakteristik bir işareti, cildin dudak çevresindeki siyanozudur.
 • Sepsis veya kanın "kirlenmesi". Bu komplikasyon sadece kalbi ya da beyni değil, bütün vücudu da etkiler. Enfeksiyon odaklarından enfeksiyon, bu durumda - pürülan bademcikler, kan akışı ile vücuda yayılır. Sonuç olarak, tüm organlar ve sistemler etkilenir. Boğaz ağrısı sonrası ortaya çıkan en tehlikeli komplikasyondur. Genellikle ölümcül bir sonuç ile biter.

Anjinadan sonraki tüm komplikasyonlar tüm vakalarda gelişmez. Bu komplikasyonların gelişimini belirleyen faktörler vardır. Tipik olarak, bu erken bir çocuk veya yaşlılıktır; azalmış bağışıklık durumu; zamansız başladı tedavi; anjinanın etken maddesine karşı duyarlı olmayan antibakteriyel ilaçlar ile tedavi; sıklıkla tekrarlanan anjina (yılda 2'den fazla kez).

Boğaz ağrısı tedavisi antibakteriyel ilaçlar ile gerçekleştirilir.

Angina'nın tüm komplikasyonları enfeksiyöz kökenli olduğu için, tedavi esas olarak antibakteriyel ilaçlarla gerçekleştirilir. Bir uzmanın, bir veya daha fazla patojenin hassas olduğu bir antibiyotiği doğru seçmesi önemlidir. Bunun için duyarlılık için laboratuar testleri yapılır.

Önümüzdeki 2-3 hafta içinde gelişen, transatüre anjinadan sonra ortaya çıkan tüm hastalıklar, özellikle böbrek, eklem, kalp ve diğer hastalıkların bir hastalığı ise, doktorun dikkatini gerektirir. Doktor buna dikkat etmeli ve hemen hastayı ek laboratuvar ve fonksiyonel muayenelere göndermelidir.

Sırasıyla, nitelikli tıbbi yardıma zamanında başvurmak için hasta olan kişinin anjinadan sonra bu komplikasyonların farkında olması gerekir.

Ȃocuklarda Angina

Transfer edilen anjinadan sonra ne gibi komplikasyonlar olabilir?

Angina, mevsimsel alevlenmeler dönemlerinde hızla yayılan en tehlikeli bulaşıcı hastalıklardan biridir. Bu hastalık tam anlamıyla sağlıklı yetişkinleri tam anlamıyla yok edebilmek için kısa bir sürede ve spesifik semptomlar nedeniyle, genellikle soğuk algınlığı ve griplere karşı dirençli olanlar bile aşırı derecede kötü hissetmektedir. Angina yutulduğunda şiddetli ağrı ile başlar, sıcaklığın yükselmesi ve hastalığın en başında güçlü bir bozulma vardır.

Hastalıktan sonra neden komplikasyonlar ortaya çıkar?

Bu hastalığın her zaman hastalar tarafından tolere edilmesinin zor olmasına rağmen, ana tehlikesi anjina sonrası olası komplikasyonlardır. Tıbbi reçetelerin en ufak bir neticesi, hayali iyileşmenin daha da ciddi koşullara dönüşmesine yol açabilir. Tedavi edilmeyen bademcik iltihabının en tehlikeli sonuçları kalp, eklem, böbrek ve karaciğerde komplikasyonlardır.

Ayrıca en sık görülenleri otitis, laringeal ödem ve sepsis gibi anjina ile olan komplikasyonlardır. Kural olarak, hasta daha iyi hissederek antibiyotik almayı durdurur ve bu anjinada komplikasyonların sebebidir. hastalığı tetikleyen Zayıflatılmış bakteriler, ilaca direnç göstermeye başlar ve sözde süperenfeksiyon geliştirmektedir: bu durumda değil, bağışıklık sistemi baş ve antibiyotik etkinliğini yitirir.

Hasta aşağıdaki semptomlara sahiptir: boğazda şiddetli ağrı oluşur, sıcaklık 39-40 dereceye yükselir, lenf düğümleri iltihaplanır, başın her dönüşü çok acı verir. Şiddetli gelişmiş zehirlenme nedeniyle, konfüzyon ortaya çıkar, konuşma susturulur, bayılma ve çılgın durumlar mümkündür. Tedavinin karmaşıklığı, daha önce alınan antibiyotiklerin enfeksiyonla başa çıkamayacağı ve bakterilerin ilaçlara karşı direncini araştıran bir laboratuar çalışmasının değerli zaman alması gerçeğinde yatmaktadır. Organizmanın sonuçlarının kaçınılmaz olmasının nedeni budur.

Tedavi edilmeyen bademcik iltihabına ne yol açar?

Enfeksiyonun gelişimi hızlı bir şekilde ortaya çıktığında, vücut tüm güçlerini hastalıkla savaşmaya yönlendirir. Büyük miktarlarda üretilen antikorlar, patojen floranın yok edilmesini hedefler, ancak kendi dokuları, özellikle de kalp kapakçıkları ve eklemleri, kaçınılmaz olarak aktivitelerinden muzdariptir. Hastanın yalnızca antibiyotik almaktan vazgeçmesi değil, aynı zamanda hastalığın ayakları üzerinde de hareket etmesi durumunda romatizma ve miyokardit gelişmesi güvence altına alınır.

Anjin içinde bu tür komplikasyonların gelişimi yatak istirahatini ihmal eden yetişkin hastalar için tipiktir. Tedavi sırasında tam dinlenme, boğaz ağrısı sonrası bu tür komplikasyonların riskini önemli ölçüde azaltır, bu nedenle bu hastalıktan kurtulma döneminde vücut üzerinde ek stres kabul edilemez. Böbrekler ve karaciğerin yenilgisi anjinada başka bir komplikasyon türüdür. Tam kürlenmiş anjinadan sonra gelişen süperinfeksiyon, vücudun ciddi zehirlenmesine yol açar.

Toksik atık ürünleri, bakteriyel kütle ölen antikorlar, mikroorganizmalar ve iç organların hücreleridir. Karaciğer ve böbreklerde geliştirilmesi böbrek ve karaciğer yetmezliği, piyelonefrit veya glamerulonefrit neden artan yük ile başa çıkamaz, kaldırma toksinler sorumludur. Bu, hastanın halihazırdaki zor koşullarını önemli ölçüde kötüleştirir, tedaviyi karmaşıklaştırır ve sıklıkla kronik formlara dönüşür.

Orta kulak ve timpanik membranın iltihaplanması. Sıcaklık yükselir, kulaklar kötü bir şekilde ağrır, yutulduğunda acı çekiyor, çene hareketi, kafa dönüyor, yüksek sesler geliyor, esniyor. Bu tür otitis gibi anginadan kaynaklanan bir komplikasyon, sadece işitme kaybına değil, aynı zamanda tam kaybına da yol açabilir.

Vücudun koruyucu fonksiyonlarının azaltılmasının bir sonucu olarak bademcikler işlevlerini yerine getirmeyi durdurabilir. Kronik bademcik iltihabının gelişmesi sonucunda, patojen flora için bir tür inkübatör haline gelirler. Şiddetli vakalarda, tedavisinin tek ölçüsü bademciklerin cerrahi olarak çıkarılmasıdır: bu, enfeksiyonun odağını acilen ortadan kaldırmanıza ve vücudun zehirlenmesini durdurmanıza izin verir.

Yetişkinlerin ve küçük çocukların anjina ile komplikasyonları olabildiği bilinmektedir. Ama bu durumda çocuk bazen daha fazla acı çekiyor. şey iltihaplarında, şişlik ve yetişkinlerde solunum yolunu bloke farenks arka ve servikal vertebra düzeyinde bulunduğu yer lenf nodları, solunum yetmezliğine yol açmaz ve küçük çocuklar bile boğulmaya getirebilir olmasıdır.

Boğaz ağrısı sonrası bu tür komplikasyonlar ölümcül bir sonuca yol açabilir. Çocuğun ciddi bir durumunda, cerrahi müdahale tavsiye edilir: solunum fonksiyonunu düzeltmek için pürülan apse açılmalıdır.

Hastalık nasıl tedavi edilir, böylece komplikasyon olmaz mı?

Angina tüm tıbbi reçetelere sıkı sıkıya bağlı olarak tedavi edilebilir. Rejimin en ufak bir ihlali, hem antibiyotiklerin eylemini hem de bağışıklık sisteminin çalışmasını olumsuz etkileyebilir. Hastanın durumuna bakılmaksızın anjinada komplikasyonların gelişmesini önlemek için dinlenmeye uyum gereklidir. Sıcaklığın azalması ve refahın iyileştirilmesine rağmen, en az bir hafta boyunca yatak istirahatine uyulması gerekmektedir.

İyileşme aşamasında herhangi bir motor aktivite, iç organların (kulaklar, kalp, böbrekler ve diğerleri) yenilmesine yol açabilir. Anjinadan kaynaklanan komplikasyonları önlemek için tedaviye zamanında başlanması ve tıbbi gözetim altına alınması önemlidir. İlaç ve prosedürlerin uygulanması daha erken başlıyor (farenksin durulanması ve irrigasyonu, iltihaplı bademciklerin tedavisi), enfeksiyon riski azalır.

Anjinadan komplikasyonların ortaya çıkma olasılığı tedavi bitiminden bir ay sonra kalır. Bu süre zarfında sporu bırakmalı, hipotermiden uzak durmalısınız, stresli durumlardan kaçının. Gücü yeniden sağlamak için, bağışıklık güçlendirmek için vitamin-mineral kompleksleri ve doğal ilaçlar almak gerekir.

İyileşmeden sonra ortaya çıkan herhangi bir bozukluk, anjinadan kaynaklanan bir komplikasyonun bir belirtisi olabilir ve doktora ziyaret sebebi olabilir. Kişinin sağlığı ve tedavisine karşı dikkatli ve sorumlu bir tutum, anjina ile ilgili tek hatırlatmanın tıbbi kayıtlarda bir kayıt olacağının garantisidir.

Boğaz ağrısı sonrası iyileşme

Gerçekten, tedavi daha viral infektsii.Skazhite bir komplikasyon bebekler 13 yıl oğlum boğaz ağrısı, kulak iltihabı antibiyotikler kaydetti acı sonra immünsupresyonun temelde sadece faringity.Navernoe darbe olmamıştır hasta anginami.U vardı deneyimli anneler tavsiye edildi gerek ama antibiyotikler, ne kadar süre sonra restore edilmişler ve daha sonra yerel bağışıklığı nasıl artırdılar, bağışıklık sistemini iyileştirmek için tedaviden sonra bir şey mi aldılar? Biz, şimdi süper-soğutmaya tabi imkansız, biz denize gitmek için bir hafta var ve ben sadece boğaz ağrısı sonra kupatsya.Vrach çok dikkatli olması konusunda uyardı edip dert? Hepsinin geri sıçrama ne kadar süreceğini bilmiyorum, biraz artmıştır amigdala Taslaklardan ve enfeksiyonlardan kaçının, nasıl ilerlenir, kafam karıştı, bir şey önerebilir. Oğlum üç aydır bu tatili bekliyordu, onu üzmek istemiyorum.

Gerçekten, tedavi daha viral infektsii.Skazhite bir komplikasyon bebekler 13 yıl oğlum boğaz ağrısı, kulak iltihabı antibiyotikler kaydetti acı sonra immünsupresyonun temelde sadece faringity.Navernoe darbe olmamıştır hasta anginami.U vardı deneyimli anneler tavsiye edildi gerek ama antibiyotikler, ne kadar süre sonra restore edilmişler ve daha sonra yerel bağışıklığı nasıl artırdılar, bağışıklık sistemini iyileştirmek için tedaviden sonra bir şey mi aldılar? Biz, şimdi süper-soğutmaya tabi imkansız, biz denize gitmek için bir hafta var ve ben sadece boğaz ağrısı sonra kupatsya.Vrach çok dikkatli olması konusunda uyardı edip dert? Hepsinin geri sıçrama ne kadar süreceğini bilmiyorum, biraz artmıştır amigdala Taslaklardan ve enfeksiyonlardan kaçının, nasıl ilerlenir, kafam karıştı, bir şey önerebilir. Oğlum üç aydır bu tatili bekliyordu, onu üzmek istemiyorum.

Boğazdan sonra sertleşerek - dondurma, deniz, soğuk suda yüzmek gibi - yardımcı olduk. Şey, kötüye gitmemeye çalıştım. Son 4,5 yıldır, son boğaz ağrısı büyükanne için ayrılmadan önce haklıydı (zar zor kurtarıldı - 28 Nisan'da tren ve hasta 22'ye düştü). Orada geldikten sonra ona bir hafta boyunca bakmasını istedi: iklim değişikliği ve son hastalık. Fakat prensipte aktif bir yaşam tarzı başlattılar.
aşağıdaki gibi bir restore: sonbahardan beri de boğaz ağrısı sonra genişletilmiş vermedi profilaksisi: bezleri bulaşmış balsamı Shostakovskiy günde 2-3 kez. Burun homeopatik damlama EDAS 131 (şaşırtıcı bir şekilde biz dahildir nezlenin tedavi bitmiş değil, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı tedavisi için yardımcı olan) düşer ve boğaz sıçrayan akvalor - elde edilen badamciklerini yıkanmıştır.
(Önce, bir oyuncu, sonra bir melisa.)

Ne yapmalıyım?
denize gitmek ve kendisinin, ya da çocuğun ya da başkalarının beyinlerini kompost değil

Perşembe günü NG'den önce oğlum boğaz ağrıyordu ve sabah Tayland'a uçmak zorunda kaldık. analog summeda içti, sadece 3 gün sürmeli. Sık sık furatsilinom, hlorgeksidinom ve propolis (alternatif) ile bir boğaz durulanır. analizler geçmedi, zamanımız yoktu. ve uçuş, gerisi mükemmel gitti. Çocukta herhangi bir kısıtlama yoktu.
Sık sık hasta bir zayıflamış çocuğunuz yoksa, her şey iyi olacak, endişelenmeyin!

Çocuk doktorumuz hastalığın ve komplikasyonların tekrarlanan gelişimini provoke etmemek için aşırı ısınma ve yeniden soğutmanın olmaması gerektiğini söylüyor.
Güneşte 11, saat 17.00'den sonra. Matematikte düşünürler ve diğer bilimlerde düşünürler) - bir anonymus ifadesi

Maddenin Aslında son mesyats.Mesyats önce, vysokaya.To olsun sıcaklığı tüm iyi, ama hayır bu boğazına, bir virüs aldı kulaklara komplikasyonları gitti nedelyu.Bylo antibiyotik içme otit koymak özellikle bu chastoboleyuschy olduğunu dokunulmazlık düştü ve bir şey alıp veya otita.Poetomu perezhivayu.Esli sonra kötü dolechilis ve araba gider, yolculuk biraz hareket etmek mümkün olacaktır ve daha sonra uçak biletleri önceden satın.
Söylesene, daha sonra bademcik kaybettin mi?

Hastalık hakkında hiçbir şey sormaz.
bademcikleri dikkat çekmedi, kızarıklık ve plak soldu, çocuk her şeyin yolunda olduğunu söyledi, bu benim için yeterliydi.

Çocuklarda Lacunar angina

Angina veya akut bademcik iltihabı, bademciklerdeki iltihaplanma süreciyle ilişkilidir. Eğer irin oluşmazsa, o zaman bu, anjinaya bağlı kataral tiptir. Bademcikler ve foliküllerin yüzeyinin takviyesi foliküler anjin olarak adlandırılır. Badem bademciklerin lakunalarında biriktiğinde, lacunar anjinası meselesidir. Daha sıklıkla bu hastalık, çocukları 5 ila 12 yıl arasında etkiler. Özellikle çocuklarda Lacunar angina, özellikle 3 yaşına kadar - zamanında ve doğru tedavi önlemleri gerektiren ciddi bir rahatsızlıktır.

Lacunar anjina nedenleri

farenks ve mukoza iki kat yeri arasında, ağız boşluğu sınırında yer alan, bademcik benzersiz "kapıları" Enfeksiyon penetrasyon bir rol üstlenmektedir. Lenfoid dokudan oluşurlar ve özel olarak çevreye açıktırlar. Aslında, doğal, özellikle vücut antikorları (immünoglobülinler) doldurulur neden patojen mikroorganizmalar ve toksinler ile temas tahmin lenfositler, doğru bir şekilde hesaplanır. Ancak, bazen bademcikler, bu bağışıklık organı, kendilerine karşı "çalış", güçlü bir iltihap ile tahrişe tepki göstererek.

Lacunar anjina, spesifik ve spesifik olmayan faktörlerin yanı sıra simbiyozis bozukluğundan kaynaklanır. Spesifik faktörler arasında mikrop ve virüs enfeksiyonu bulunur (daha seyrek).

Bu soruyu tartışmak bizim ve yabancı yazarların eserlerinde, laküner anjin nedeni genellikle, grup A beta-hemolitik streptokok denilen romatizmal ateş, kızıl hastalığı, glomerülonefrit oluşmasını kışkırtır. Ama aynı zamanda olabilir:

 • influenza, parainfluenza ve herpes simpleks virüsleri
 • enterovirüsler
 • Pnömokoklann
 • Klebsiella
 • meningococcus
 • adenovirüsler
 • hemofili influenzae
 • Epstein-Barr virüsü

Bademcik enfeksiyonuna devam etmek için aşağıdaki yollardan yararlanabilirsiniz:

 • iletişim-Ev
 • endojen (çürük, sinüzit, kronik tonsillit, gastroenterit alevlenmesi)
 • damlacıkları
 • enteral

İnsan vücudunda, bademciklerin kriptleri dahil, birçok mikroorganizma yaşar. Bazıları bizim için hayati önem taşıyan aktiviteler için gereklidir, diğerleri sadece bize parazit yapar. Ama belli bir ana kadar, “iyi” ve “kötü” bakterilerin dengesi uygun seviyede tutulurken, bu mahalle bir insana zarar vermez. Spesifik olmayan faktörler sadece sağlık denilen bu hassas dengeyi kırabilir. Sonra akut iltihap ve bazen de lacunar anjina var.

Bazen lacunar anjin yüksek ateş vermez ve kalan semptomlar bulanık olabilir.

Angina soğuktan başlayabilir. Örneğin, çocuk soğukta yürüdükten sonra üşüdü ya da soğuk su içti. Provokatör angina bazen soğuk algınlığı alerjisi de dahil olmak üzere bir alerji görevi görür. Başka bir neden, küçük bir hastanın boğazın mikrotravmasını aldığı bir operasyon olabilir. Anjin mekanizmasının ve anjinin akış mekanizmasının anlaşılması sadece tıp öğrencileri için yararlı değildir, sıklıkla ebeveynlere durumu doğru bir şekilde değerlendirme ve hastalığın ilerlemesini önleme şansı verir.

Çocuklarda lacunar angina nedenleri

Mikrop ve virüs enfeksiyonu

Subcooling, alerji, cerrahi müdahale (boğaz cerrahisi)

Belirtiler ve belirtiler

Lacunar anjinası ile enfeksiyon için kuluçka dönemi 10 saatten iki güne kadardır. Çocuklarda, yetişkinlerden daha hızlı kendini gösterir. İlk başta, boğazdaki bu keskin kesme ağrısı, iltihap sürecinin başladığı bir "sinyal" dir. Sonra bir ürperti, bir zayıflık, belki bir baş ağrısı. Sıcaklık kısa bir süre içinde 39 dereceye yükselir. Bir ambulansı yüksek sıcaklıktan başka bir yere çağırmanın sebebi çocuğun altta ya da sol taraftaki göğüs kemiğinin arkasındaki ağrıyla ilgili şikayetleridir.

Palpasyonda doktor bölgesel lenf düğümlerinde bir artış keşfeder, gevşek, kızarık, şişmiş bademciklere dikkat çeker. Tanı, ilk aşamada yüzeyden kolayca çıkarılabilen karakteristik sarımsı beyaz pürülan bir kaplamaya dayanır.

Lacunar angina'nın akut formu daha şiddetli bir şekilde ilerler. Hastadaki tüm belirtiler çok daha belirgindir. Plak sadece bademcikler üzerinde değil, aynı zamanda ağız boşluğunun komşu bölgelerinde, orofaringeal ödemde de mevcuttur. Göz ve sırtta keder, nefes darlığı, taşikardi, konvülsiyonlar.

Yetkili bir uzmanın çocuğu gözlemlemesi gerektiği anlaşılmalıdır. Ev yarısı önlemleri, anjinin, periyodik alevlenme evreleri ile kronik bir forma (boğazda sürekli bir koma hissi) akmasına yol açabilir.

Anjina tedavisi ve olası komplikasyonları

Hastalık küçük hastalara tehlike oluşturduğundan, genellikle bir hastanede tedavi edilir. Onlar yatak istirahati ve bol miktarda içki reçete edilir. İkincisi zehirlenmeyi ve su kaybını azaltmayı sağlar.

Antibiyotik, stafilokok enfeksiyonunu gidermek için reçete eder. Çoğu zaman makrolid grubundan. Eğer yardımcı olmazsa, boğazdan bir yayma analizi yapılması ve bir antibiyotik yapılması tavsiye edilir. Antihistaminikler ayrıca, Nurofen gibi ödem ve nonsteroidal antiinflamatuar ilaçların giderilmesi için reçete edilir (ateş olup olmadığına bakılmaksızın sarhoş olur).

Ek olarak, eğer çocuk nasıl olduğunu bilirse, bademciklerin lakazını durulamak için boğazını klorofilkil veya furaçilin solüsyonuyla durulayın. Sulama antiseptik spreyler ( "Geksoral", "Ingalipt", vs.) ve emme yuvarlak yassı haplar ya da pastiller ( "Faringosept", "Falimint", vs.) doku yumuşaması ve iyileşme teşvik eder.

Bazen lacunar anjin yüksek ateş vermez ve kalan semptomlar bulanık olabilir. Bir hastalığı kaçırırsanız, olası komplikasyonlar:

 • bademcik apsesi
 • larenjit
 • orta kulak iltihabı
 • eklemlerin romatizması
 • glomerülonefrit
 • kâlp kası iltihabı

Lacunar angina sonrası bir çocuğun iyileşmesi

Bir antibiyotik kürü sonrasında, doktor, bağırsaktaki patojenik mikrofloranın ve aynı zamanda probiyotiklerin (Linex, Subtil) büyümesini baskılamak için bir ilaç reçete etmelidir. Bu, lacunar anjinadan sonra bir çocuğun tamamen iyileşmesi için çok önemlidir. Özellikle interferon oluşumuna katılan C vitamini ile ilgili "yeniden şarj" vitaminini unutmayın.

Zorunlu ev tedavisi, iyileşmeden 7-10 gün sonra ve orta derecede egzersizdir. Özel bir diyet yoktur, ancak ekşi meyveler ve meyvelerde boğazını tahriş etmeleri istenmeyen bir durumdur. Gıda da tuzlu veya biberli olmamalıdır.

Çocuğu hemen okula veya bahçeye göndermeyin. Zayıf bağışıklık çok hassastır, yeni bir enfeksiyonu "yakalama" şansı vardır. Temperleme işlemleri, gövde tamamen yenilenene kadar ertelenmelidir.

Tedaviden sonraki iki hafta içinde anjina komplikasyonları olabilir.

Hastalık sırasında, bir kişi kalp, böbrek ve eklemlerden muzdariptir, bu yüzden genel kan testi yapmak, elektrokardiyogram yapmak ve romatizma testlerine girmek gerekir.

Boğazda şiddetli ağrı, içinde bir yudum almak mümkün değildir, pürülan çökeltilerle kaplı, 40'lık bir sıcaklık, titreme - akut anjinin semptomları. Bu hastalık doğru tedavi edilmek istenirse, yaklaşık beş-on gün içinde geçer. Ancak, doktorun tüm reçeteleri toparlanmadan sonra gözlemlense bile, boğaz ağrısının bedeni etkileyip etkilemediğini veya komplikasyonlara yol açıp açmadığını öğrenmek için bazı testleri geçmek gerekir.

- Bir kişinin vücudunda vardır ve aşırı soğutulmuş andan aktive stafilokoklar ve streptokoklar neden bademcikler, bir kural olarak, akut pürülan süreci olarak, donuyor - diyor Kiev klinik hastanesinin en yüksek kategorisinde doktor-otorhinolaryngologist № 9 Vladimir Dinets. - Yani boğaz hastalıklarına eğilimli insanların sıcak ayakkabılar ve giysiler giymesi önemlidir. Angina oldukça yaygın bir hastalıktır. Yıl içinde hastalığın şiddetli formları olan yaklaşık 800-1000 hastanın 9. hastanenin tabanında bulunan anjinal merkezimize girdiğimi bir şekilde hesapladım.

Tabii ki, viral doğanın boğaz ağrısı da vardır. Örneğin, herpetik boğaz parlak kırmızı olduğunda, veziküller ile kaplı, bu arada, dil üzerinde görünebilir. Ancak hastalık esas olarak bakterilerden kaynaklanır, bu nedenle tedavi için her zaman antibiyotik tedavisi gereklidir. Tipik olarak, doktor antibiyotik penisilin serilerini veya geniş bir etki spektrumunu reçete eder. Bununla birlikte, anjin tedavisinin başarısının yüzde 60'ı durulamadır.

Çünkü yüksek sıcaklık ve vücudun hastalığı sırasında bir kişinin yataktan kalkmak zor ağrıları olmasına rağmen, bunu yapmak için kendinizi zorlamak ve her 30-40 dakika gargara gerekir. Gerçekten de, iltihaplı bademcikler dışarı mikrobik organlar milyonlarca bir dakika içinde. hidrojen peroksit ilavesi ile furatsilina durulama çözeltisi (bir bardak su içinde iki tablet) için formüle edilebilir. Ayrıca Rotokan peroksit kullanılması önerilir. papatya, nergis, civanperçemi: Ben otlar demlemek olması gerektiği belirtilir. suyu, aynı zamanda, hidrojen peroksit ilave tavsiye - güçlü antiseptik ve oksitleyici. O arada, hatta suya günlük üç veya dört damla ekleyerek ve giderek vücut kurtarmak için yardımcı olur 30. Peroksit almak için dozajı artan içebilirsiniz, gençleştirici etkiye, mide ve bağırsak üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Bir bozulma ateşe neden olmasıyla, suyunu sıkın rip olamaz bademcikler üzerinde o irinli plaket biliyorum, ya yara yüzeyini çıplak bıraktı ve kan dolaşımına toksinleri acele etmek önemlidir. Sonuçta, ne irinli plak? Bu protein, bakterilerin penetrasyon, filmin bir tür karşı vücudu korur fibrin vardır.

Hasta için ağır bir içecek de önerilir. Su ile seyreltilmiş limon, gül kalçaları, bitkisel çaylar, taze sıkılmış meyve suları ile faydalı siyah çay. Tüm keskin, ekşi, tuzlu dışlamak için gereklidir.

- Halk tedavisi yöntemleri hakkında neler hissediyorsunuz?

- Onları uygulayabilirsin. Arı ürünleri alerjisi olmayanlar, propolis çiğnemek yararlıdır, pergu, günde bir çay kaşığı polen kullanın. Çam veya ladin yağını da çiğnemeniz önerilir. Bazı insanlar boğaz ağrısı ve soğuk algınlığı için çok yararlı olan genç çam kozalaklarından reçel pişirir. Birçok hasta boğazlarını elma sirkesi (bir bardak su için bir çorba kaşığı) veya seyreltik pancar suyuyla yıkar. Ancak bütün bunlar temel tedaviye bir katkıdır.

Bir hastanın yatak istirahatine uyması, en ufak bir fiziksel aşırı yüklenmeye izin vermemesi önemlidir. Haneleri hazırlayın ve temizleyin. Onlara anjinin komplikasyonları için tehlikeli olduğunu açıklayın. Her şeyden önce, kalp, böbrekler ve eklemler acı çeker. Komplikasyonlar anjinin iyileşmesinden iki hafta sonra ortaya çıkabilir. Eğer kalp incinirse, kişi sternumun arkasındaki nefes darlığı, halsizlik, ağrıyan ağrılar yüzünden rahatsız olur, dudakları mavileşebilir. Bademcik iltihabı kalp kapaklarını etkilediğinde, enfeksiyon onları korur ve bakteriyel-septik endokardit vardır. Anjina olan kişiler, piyelonefrit, artrit gelişebilir. Bu yüzden tedaviden sonra doktora gitmelisiniz. Kanın genel ve ayrıntılı bir analizini vermek, bir elektrokardiyogram yapmak, hatta kalpte bir Echo (ultrason) yapmak, romatizma testlerine girmek için gereklidir.

- Hasta başkaları için boğaz ağrısı mıdır?

- Herhangi bir bademcik iltihabı havadaki damlacıklar yoluyla bulaşır, bu nedenle hanehalkının enfekte olma ihtimali vardır. Hastanın ayrı bir bulaşık bezi, havluları olmalıdır. Tabii ki, çocuklarla teması sınırlamak en iyisidir.

- Kronik tonsillitten muzdarip olanlara ne tür bir profilaksi önerirsiniz?

- Sertleşmeyi tavsiye ederim. Örneğin, kontrast duş almak yararlıdır. Soğuk içecekleri içebilirsiniz (ama buz değil!) Küçük yudumlarda, dondurma yiyin. Ancak tüm bu prosedürler, bir alevlenme aşamasında değil, yalnızca durumu daha da kötüleştirmelidir. Bir doktor ile görüştükten sonra, yılda üç kez homeopatik veya phytopreparations almak için tavsiye edilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bir çocuğun burun ve boğazında Staphylococcus aureus

Boğazda uzamış burun akıntısı ve ağrı genellikle stafilokok florasından kaynaklanır. En tehlikeli hastalık biçimleri genellikle altın stafilokok tarafından kışkırtır.

Çocuklarda anjin için hangi ilaçları seçmeliyim

Çocukluk çağında, bebekte bile anjin oluşabilir, ancak bu patolojinin en sık gelişmesi yaşı 3 yaş ve üzerindedir. Çocuklar için anjin için İlaçlar doktora seçmeliyim: değil her ebeveyn bir bakteri akut bademcik farenjit, viral boğaz ağrısı kendinizi ayırmak yanı sıra Laküner tonsillitli ayırt edebilir.