Loading

Yetişkin bezlerinin çıkarılması: rehabilitasyonun özellikleri

Bademciklerin uzaklaştırılması, çocuklukta en sık uygulanan bir işlemdir. Ama bu tanıklık yetişkinler içindir. Çocuklukta, birkaç istisna dışında, bu tür işlemler kolaylıkla gerçekleştirilir ve başka sonuçlara yol açmaz. Yetişkinlerde, vücut bu tür değişikliklere biraz farklı bir şekilde tepki verir.

Cerrahi endikasyonlar ve kontrendikasyonlar

Bezleri çıkarmak kesinlikle zararsız bir önlem değildir. Bir süre önce, böyle bir işlem sonuçlara bakmadan yapıldıysa, şimdi tutum değişti.

Dikkat lütfen! Mevcut problemi bademciklerin tedavisi ile çözmeye çalışmak ve mümkün olduğu kadar uzaklaştırarak çıkarmak daha iyidir.

Bu nedenle, artık kaldırma endikasyonları aşağıdakileri içeren son derece ağır nedenlerdir:

 • yılda dört kereden fazla anjin tarafından kışkırtan sık kötü sağlık ve sıcaklık;
 • sık sık boğaz ağrısı vakalarının bir sonucu olarak kronik bademcik iltihabı;
 • süpüratif apseler;
 • azalmış bağışıklık;
 • Solunum yollarının bilinçsiz kapatılması (horlama).

Bu gibi sık görülen sağlık sorunları bademciklerin kaldırılmasını gerektirir. Bu zamanında yapılmazsa, kalp, böbrek ve diğer organlarda komplikasyonlar olabilir.

Bu gibi durumlarda bademciklerin çıkarılması için işlemlerin yapılması kabul edilemez:

 • kanser varlığı;
 • kan hastalıkları;
 • zayıf kan pıhtılaşması;
 • diyabetin varlığı ve ilerlemesi;
 • kardiyovasküler sistem hastalıklarının ilerlemesi;
 • akciğer hastalıkları;
 • açık tüberküloz.

Geçici bir doğanın kontrendikasyonları da vardır. Bunlar şunları içerir: kronik hastalıkların alevlenmesi, hamilelik, menstürasyon, diş hastalıkları ve akut enfeksiyonların varlığı.

Olası komplikasyonlar

Yetişkinlerde, bezleri çıkardıktan sonra, olumsuz sonuçlar gerçekten gerçekleşebilir. Ancak, bu durumlar bireyseldir, özellikle olası sesler korkutuyorsa. İlaveten, tıpta modern teknolojiler, herhangi bir riski dışlamak için izin verir.

Nadir durumlarda, en olası sonuçları şunlardır:

Kanama. Kanama yapan doktorların riskleri hakkında önceden bilgi sahibi olmalıdır. Bunu yapmak için, kan ve mevcut hastalıkların pıhtılaşma derecesini belirlemeye yardımcı olmak için özel testler yapılır.

Ancak ameliyat sırasında iyi testlerle kanama meydana gelse bile, doktorlar bunu hızlı ve etkili bir şekilde durdurabilirler.

Lenfadeniti. Bu komplikasyon postoperatif dönemde ortaya çıkabilir.

Nedeni, patojenik mikrofloranın servikal lenf nodlarına girmesidir.

Bu onların iltihaplı hale gelmesine neden olur. Sorunun derhal tedavi edilmesine ihtiyacınız var. Genellikle, doktor bunu tespit edebilir ve gerekli ek tedaviyi reçete edebilir.

Diğer komplikasyonlar şunlardır:

 • lokal hücresel bağışıklık azalmıştır;
 • solunum yolu enfeksiyonu;
 • alerjik bronkospazm;
 • ameliyat sonrası ilk haftalarda ağrı ve rahatsızlık.

En nadiren ortaya çıkan sonuç, değişen bir sestir. Ancak bu sadece vakaların% 0.1'inde olur.

Düzgün gerçekleştirilen bir işlemle, ses değişmez. Ameliyattan sonra, bir miktar burun tıkanıklığının varlığını, bunun sonucu ödem olduğunu görebilirsiniz.

Şişlik gittiğinde, ses normale döner. Operasyon sırasında teknoloji kırıldıysa ya da iyileşirken sert yara izleri ortaya çıktığında, ses (tonalite) değişebilir.

Bademciklerin vücutta bir bariyer rol oynadığı bilinmektedir.

Çıkarılmasından sonra, viral bir hastalık riski yüksektir.

Bu doğal ve geçici bir komplikasyondur.

İnsan vücudunun bağışıklık sistemi, yeniden yapılanma için biraz zaman gerektirir. Bu sürecin tamamlanmasından sonra, vücut kendini ve bademcik olmadan savunabilecektir.

Ameliyattan sonra boğaz neye benziyor?

Bezlerin yerlerinden çıkarılmasından sonra büyük noktalar ilk ortaya çıkar. Renk - koyu kırmızı. Fakat farklı mikroorganizmalar bu bölgeleri hızla kolonize eder, bu da onların iltihaplanmalarına neden olur ve boğaz yaraların yerine gri-kahverengi hale gelir.

Bu boğazın görünümü için doğal bir sonuçtur. Fotoğrafta bademciksiz bir boğazın ne olduğunu görebilirsiniz.

İyileşme süreci yaklaşık iki hafta sürer. Yaralar kenarlardan iyileşir.

Bu, boğazın sağlıklı bir mukoza zarının büyümesi ile desteklenir.

Mikroorganizmaların rehabilitasyon sürecini olumsuz etkilemesini önlemek için, doktorlar genellikle bir antibiyotik kürü reçete ederler. Yeni bezler tamamen çıkarıldıktan sonra büyüyemez. Bununla birlikte, kısmi çıkarma işlemlerinden sonra iyileşme vakaları vardır.

Ameliyat sonrası dönem

Operasyondan hemen sonra kanamayı önlemek için önlemler alınır. Bunun için hastanın sağ tarafında yatması gerekiyor. Daha sonra doktor boynu etrafında bir soğuk ile bir balon koyar.

Bir kaç saat boyunca bir kişi anesteziden ayrı bir durumdadır. Bu nedenle, uykulu bir durum karakteristiktir. Lokal veya genel anestezi tipi, hasta kendini seçebilir.

Doktor ayrıca her bir vaka için uygun bir seçenek önerebilir. Genel anestezi yapmak genellikle daha iyidir, böylece doktorlar hastanın davranışlarına dikkat etmeden mümkün olduğunca verimli bir şekilde çalıştırılabilir.

Ameliyattan sonra hasta boğazda “yabancı cisim” hisseder. Bunun nedeni dilin tabanının, faringeal duvarın ve yumuşak damakta dilinin şişmesidir.

Bu etki yaklaşık bir gün devam eder ve sonra geçer. Ortaya çıkan bulantı kusmaya yol açabilir. Bu durumda, anti-emetik reçete edilir.

Ameliyattan sonraki ilk iki veya üç gün hastanede kalmalısınız. Doktorların süreci kontrol edebilmeleri gereklidir. Bu süre boyunca, küçük bir ses geri yüklenir, boğazda baş dönmesi, mide bulantısı ve koma hissi.

Tam iyileşme süreci birkaç hafta sürer. Bu süre zarfında, bademciklerin, hoş olmayan koku ve boyun hareketinden kaynaklanan ağrı şeklinde çıkarılmasının olumsuz sonuçları olabilir.

Tüm iyileşme dönemi boyunca boğazdaki ağrı hastaya eşlik eder. Özellikle anestezik bir ilacın kullanımı arasında yutma ve duraklama sırasında akut bir durumdur.

Ayrıca belirgin olarak bademciklerin uzaklaştırılması nefes alma sürecini de etkiler. Nazofarenks şişer, bu nedenle nefes almak zordur. Semptom, vazokonstrüktif damlaların veya salinin yardımı ile hafifletilebilir. Ama bir haftadan fazla damlalar kullanabilirsiniz.

Operasyondan sonra tüm gün konuşulmaması tavsiye edilir.

Fakat ertesi gün, aksine, konuşma aktivitesi azami olmalıdır. Bu boğazda yapışmaların oluşmasını engelleyecektir.

Ameliyattan önce sigara içmeyi bırakmalısın. Buna göre operasyondan sonra sigara içmek de kabul edilemez.

Ameliyattan sonraki ilk günlerde hastanın tat alma tomurcukları kırılır. Sıcaklık ilk günlerde önemli ölçüde artabilir ve 38 dereceye ulaşabilir. Bu norm. Ses, şişlik ve ağrı nedeniyle sadece ilk günlerde değişir. Sonra ses geri yüklenir.

Evde bakım ve doğru beslenme

Ameliyattan sonraki ilk günlerde evde hasta bakımı, doğru beslenme ve günlük rutin organize etmektir. Hasta dinlenmeye ihtiyaç duyuyor, egzersiz yapamıyorsunuz.

Yürümek şeklinde kolay aktivite mümkündür, ancak daha fazlası yoktur, çünkü bu, iyileşmemiş bir yaradan kanamaya yol açabilir.

Beslenmenin özellikleri hem boğazın duyarlılık faktörlerine hem de uygun bir iyileşme sürecine ihtiyaç duyulmasına dayanmaktadır.

Operasyondan sonraki ilk beş saatte, gargara yapamayacağınız hiçbir şey yok.

Gün boyunca hasta sadece su içebilir. Su yeterli olmalı.

İkinci günde hasta iştah göstermese bile, vücut için su gereklidir.

Eksikliği boğazdaki ağrı sendromunda bir artışı tetikleyebilir. Su asla sıcak olarak tüketilmemelidir - daha iyi soğuk veya biraz ılık.

Önemli! Rehabilitasyon süreci belli bir diyetin kurulmasını etkiler. Hasta soğuk durumda ezilmiş ve sıvı yiyecekler yiyebilir. Bu diyete uymak, yara iyileşene kadar gereklidir - yaklaşık beş gün sürer.

Postoperatif dönemde hasta bakımı için gerekli diğer önlemler şunlardır:

 • hastanın konuşma aktivitesini azaltır (ses kaydetme ihtiyacı);
 • fiziksel aktivitelerin dışlanması, ağırlıkların kaldırılması;
 • doğru beslenme, yumuşak ve serin gıda alımı - et ve sebze püreleri, çorbalar, tahıllar, yoğurt;
 • büyük miktarda sıvı sağlamak;
 • Solaryuma ziyaretler hariç, banyo;
 • Uçuşların uçakla dışlanması;
 • Komplikasyon halinde bir hastanenin bulunduğu bölgedeki bulguları;
 • dişlerinizi fırçalarken veya ağzınızı yıkarken dikkatli olun;
 • Kanama riskine neden olmayan ağrı kesici ilaçların kullanımı.

Bu tür önlemler birkaç hafta süresince gerekli olurken, rehabilitasyon gidecektir ve yara iyileşmesi tamamlanacaktır.

Rehabilitasyon sürecinde, immün sistemi uyarıcı kompleks Bağışıklık dahil edilebilir. Bu dönemde vücudun savunmaları iyileştirmesi, sağlıklı beslenmeleri gerekiyor.

Bademcik kaldırılması kararı tartılmalıdır, deneyimli bir doktor tarafından alınır. Bademcikler nazik yöntemlerle tedavi edilemediğinde ve diğer organlara geçerken komplikasyon riski söz konusu olduğunda, bir operasyon reçete edilir.

Bezlerin çıkarılmasından sonra iyileşme

Bezler - palatine bademcikler, ilk olarak havadaki damlacıklar ile enfeksiyöz bir darbe alırlar. Önemli vücut koruyucularının cerrahi olarak çıkarılması, karmaşık, bulaşıcı ve geri dönülmez süreçlerin tedavisinin aşırı bir ölçütüdür. Bezlerin çıkarılmasından sonra yapılan restorasyon önlemleri, komplikasyonsuz yaşamın alışkanlık yoluna uymasını sağlayan bütün bir önlem kompleksine uyulmasını gerektirir.

Cerrahi endikasyonlar ve kontrendikasyonlar

Bezleri çıkarmak için operasyon başka türlü denir. Kullanımı için öneriler iki geniş kategoriye ayrılır:

 1. Hayati müdahale.
 2. Gerekçeli müdahale.

İlk kategori, bademciklerin düzgün bir şekilde işlev göremediği, sıcak enfeksiyonlu bir enfeksiyon olan vakaları içerir. Bu gibi durumlar aşağıdaki faktörler tarafından belirlenir:

 • Örneğin, kan akışından sorumlu olan, juguler ven trombozu gibi ciddi bir enfeksiyon hastalığı.
 • Streptococci beta-hemolitik tip A kategorisindeki enfeksiyona bağlı kalp, böbrek, sinir sistemi komplikasyonları. Bu bakteriler, solumadan sorumlu eritrositleri yok eder.
 • Çok şiddetli boğaz ağrısı seyri, antibiyotik ilaçlara karşı alerjik reaksiyonlar.
 • Düzenli şiddetli anjin akışı, yüksek ateş, akut ağrıları, büyük takviyeleri, solunum sürecini ağırlıklandırma eşliğinde.
 • Solunum sürecine müdahale eden şiddetli formdaki lenfoid dokunun hiperplazisi.
 • Romatizmal kalp hastalığının seyrinin akut doğası.
 • Kronik bir hastalığın uzun bir kompleks tedavisinden sonra remisyon döneminin gelişinin yokluğu.

İkinci kategori, yıllarca (1-3 yıl) yılda üç ila yedi kez sık sık, periyodik anjina oluşumunu içerir. Hastalığın vakaları yüksek ateş, servikal lenf düğümlerinde artış ve belirgin iltihaplanma ile karakterizedir. Bu göstergeler, kardinal kararlar için bir sinyal görevi görür.

Herhangi bir operasyonda, bu durumda bir dizi kontrendikasyon vardır:

 • dolaşım sistemi hastalıkları;
 • aktif tüberküloz formu;
 • diyabetes mellitusun aşırı evreleri;
 • ciddi ruhsal bozukluklar;
 • iç organların ciddi hastalıkları.

operasyon

Yıllar boyunca tonsillektomi genel anestezi kullanılarak sadece cerrahi olarak gerçekleştirildi. Genellikle ameliyattan sonra kanama gözlendi. Klasik operasyon daha özel bir anestezi altında özel bir aletle yapılır - tel döngü. Operasyonun ortalama süresi bir saattir, lokal anestezi hastaları genellikle ağrılı hislerle karşılaşırlar. Modern ameliyat türleri şunlardır: lazer çıkarılması (10 yaşın altındaki çocuklar için değil), sıvı azotla yakı, elektrokoagülasyon (yüksek frekanslı akımın kullanımı), ultrasonik kesim, karbon lazerin çıkarılması. Bu tipler bezlerin mümkün olduğunca kısa sürede kan kaybı olmadan çıkarılmasına yardımcı olur. Sıvı azot ve ultrasonun etkileri en az acıyı verirken, diğerleri yanık bırakabilir ve daha uzun bir iyileşme süresi gerektirir. Ameliyattan sonraki ilk saatler, hastada ses değişikliği olabilir, sıcaklık yükselebilir, ağrı (anestezi çekildikten sonra), tat tomurcukları kötüleşebilir.

Postoperatif iyileşme

Ameliyattan sonra hasta sağ tarafa serilir, servikal bölgeye soğuk kompres uygulanır. İlk 2-3 gün, doktorların gözetimi altında hastanede olmalıdır. Bezlerin çıkarılmasından sonra tam iyileşme, rahatsızlık, kötü nefes, solunum zorluğu, periyodik ağrı eşliğinde birkaç hafta sürer. Tonzlelektomii'den ilk gün, nazofarenksin tahriş etmemesi için, salyayı (özel olarak hazırlanmış bir çanak çömlekte kırılmış) yutmayın. Sonraki gün, yapışmalardan kaçınmak için geliştirilmiş konuşma eğitimi gösterir. Tüm iyileşme döneminde sigara içmek yasaktır - tütün dumanı ameliyat edilen dokuları agresif bir şekilde tahriş eder.

Bezlerin çıkarılmasından sonraki postoperatif dönem, devam eden hekimin önerilerine sıkı sıkıya bağlı kalmayı gerektirir. Bademciklerin yetiştiği yer büyük koyu kırmızı lekeler oluşturur. Tonsillektomiden üç gün sonra, özellikle yutulduğunda ağrılı duyumlar yoğunlaşır. Birkaç gün sonra, mikroorganizmalar kurtarılan yeri kolonileşmeye başlar, renk gri-kahverengi olur. Eski bademcikler alanında ortaya çıkan hafif protein kaplama bir hafta içinde yavaş yavaş iner.

Yara, 2-3 hafta içinde sıkılır, homojen bir yapı elde edilir ve renk, ağız boşluğunun karakteristiği, yeni bir mukoza oluşur. Ameliyattan sonra mutlaka reçete edilen bir dizi yasak ve kısıtlama vardır:

 • ağır fiziksel efor eksikliği;
 • doğru beslenme;
 • hamamları, saunaları, bronzlaşma salonlarını ziyaret etmek;
 • uçuşlarda yasak;
 • dikkatli temizlik, durulama.

ilaçların

Ameliyattan sonra, postoperatif dönem, komplikasyonları önlemek ve hızlı iyileşmeyi önlemek için doktor tarafından reçete edilen ilaçları içerir. Reçeteli ilaçların standart sistemi şunları içerir:

 • Antibiyotikler - enfeksiyonların görünümünü engeller, zararlı bakterilerle savaşırlar.
 • İmmünomodülatörler - zayıf bağışıklığı uyarır
 • Ağrı kesici - periyodik ağrı sendromlarını bastırır.
 • Vitaminler - bitkin vücudu faydalı elementlerle doyurun.
 • Antiseptikler - ameliyat edilen alanda dezenfeksiyon fonksiyonunu taşır. En çok ağız çalkalanırken kullanılır.
 • Pıhtılaştırıcılar - postoperatif kanamayı önlemek için kan pıhtılaşması sürecine müdahale eder.
 • Anti-inflamatuar ilaçlar - inflamatuar süreçlerin gelişimini engeller.

Antibiyotikler 7-10 gün boyunca kurs tarafından reçetelenir, kategorik olarak aşırı doz ve ilaçların kendi kendini seçmesini yasaklar. Tonsillektomi sonrası ilk beş gün ağız boşluğunu durulamaktan kaçınılması önerilir. Bu prosedür sadece bir doktor tarafından reçete edilir: temel olarak: soda çözeltileri, zayıf tuzlu su, bitkisel soğuma, propolis, klorheksidin.

Bezleri çıkardıktan sonra beslenme kuralları

Ağız boşluğunun mukozal mukozası dikkatle ilk haftaları gerektirir. Dış uyaranlara duyarlı olan bölge, olası kanama riskleri olan ağır ve kaba yiyeceklere agresif bir şekilde tepki verir. Tabii ki, tüm hastalar bezleri çıkardıktan sonra ne yiyebileceğinizi sorusuyla ilgileniyorlar. Ameliyattan sonraki ilk haftalarda, öğütülmüş, öğütülmüş olmalıdır. Sert yiyecekler, ameliyat edilen bölgeyi sadece bir ay içinde tahriş etmeyi bırakacaktır. Her zamanki diyetler kökten değişmez, ama kullanımı en çok istenen bir ürün kategorisi vardır:

 1. Tahıllar (tahıllar mükemmel bir karbonhidrat rezervini içerir)
 2. Proteinler, zarflama yoluyla mukoza korumasının ana kaynağıdır. Kaynatılmış, yağsız, etsiz ete tercih edilir.
 3. Büyük miktarlarda su hala.

Tonsillektomi sonrası ilk ayda bademcikler çıkarıldıktan sonra beslenme, sıcak yemek ve içecek kullanımını tamamen dışlar. Aksine, soğuk yiyecekler mukoza üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahip olacaktır. Aşağıdaki ürün türlerini almak kesinlikle yasaktır:

 • güçlü alkol;
 • gazlı içecekler;
 • Tuzlanmış, salamura, baharatlı, tatlı yiyecek çeşitleri.

Sonuç

Bezlerin çıkarılmasından sonra rehabilitasyon kursu tamamen bireyseldir. Bazı insanlar postoperatif sürenin tamamında olduğu gibi ameliyatı kolaylaştırır, çünkü hepsi bağışıktır. Bademciklerin çıkarılması vücudun koruyucu işlevlerini zayıflatır, bu nedenle ameliyattan önce tedaviyi yürüten doktorun kararı% 100 olmalıdır. Diyet ve yaşam tarzını takip ederek koruyucu önlemler alarak tedavi kursunu tamamlayın.

Bademcikler kaldırıldıktan sonra iyileşme

Bezlerin çıkarılması, proksimal kapsül ile birlikte palatine bademcikleri tatbik etmek için cerrahi bir işlemdir. Cerrahi sadece ciddi endikasyonların varlığında gerçekleştirilir: sık sık boğaz ağrısı, adenoidit, paratonsillar apse, hava yolu tıkanıklığı, vb. Postoperatif dönem için önerilerin uygulanması, iyileşmeyi hızlandırmaya ve lokal komplikasyonların gelişmesini önlemeye izin verir.

Makalenin içeriği

Olumlu bir rehabilitasyon süreci durumunda, bademciklerin nişleri hızla doku epitelizasyonu sürecini hızlandıran fibrin ile kaplanır. İlaç tedavisinin yapılması ile ilgili önerilere uyum, septik inflamasyonun gelişmesini engelleyebilir. Doku ödemi, hiperemi ve ateş gibi postoperatif lokal bulguları ortadan kaldırmak için, hastalara anti-flogist, anti-ödem ve anti-piretik ilaçlar reçete edilir.

Rehabilitasyon programı

Rehabilitasyon, tonsillektomi sonucu kaybedilen vücudun fizyolojik fonksiyonlarını telafi etme ve hızlı bir şekilde yeniden kurma amaçlı bir tıbbi önlemler kompleksidir. Cerrahi tedavinin aksine, KBB organlarının işlevlerini geri yükleme programı, vücuttaki patolojik süreçlerin akut fazının yokluğunda gerçekleştirilir.

Bezlerin çıkarılmasından sonra, ameliyat edilen dokular granülasyonlarla kaplanır ve bunun sonucunda yeni bir epitel tabakası oluşur. Tonsillektomi sonrası ilk birkaç gün içinde, kanama gecikme riski vardır. Bu nedenle, hastalara postoperatif komplikasyon olmaması için 2-3 gün hastanede kalmaları önerilmektedir.

Rehabilitasyon programı tarafından sağlanan tüm önerilere uyulması durumunda, operasyondan 20-23 gün sonra tam iyileşme görülür. Taburculuk sırasında, hastalar belirli bir beslenme planı ve ilaç tedavisine uymalıdır:

 1. Nazik diyet - ameliyat edilen dokulara mekanik hasar oluşmasını önler; mukus boğazına zarar verebilecek katı ve çok sıcak yiyecekler yemek için 2-3 hafta boyunca arzu edilmez;
 2. Fiziksel aktiviteden kaçınma - kan basıncındaki artışı ve sonuç olarak, gecikmiş kanamanın görünümünü engeller;
 3. İlaç tedavisinin geçişi - hücresel metabolizmayı ve lokal immüniteyi uyararak doku rejenerasyon sürecini hızlandırır.

Taburculuk sırasında hastalara açık önerilerle birlikte basılı bir diyet programı verilir. Uygulanması, orofarenksin mukoza zarında postoperatif komplikasyonların ve gecikmiş kanamanın olmamasını garantiler.

Ameliyattan sonraki ilk saatler

Tonsillektomi için tehlikeli nedir? Postoperatif dönem, geniş yara alanlarının boğazındaki görünümün neden olduğu bazı zorlukları olan hastaların çoğuna geçer. Bademciklerin nişleri bir süre kan akabilir, bu nedenle ameliyattan hemen sonra hasta koğuşa alınacak ve onun tarafına koyularak kanını ağzına tükürmek için bir havlu getirecektir.

Yara ayrılabilir (tükürük, kan) aspirasyonu akciğer hastalığına neden olabilir.

Kanama oluşmasını önlemek için, hasta ameliyattan sonraki ilk gün içinde birkaç önemli kural gözetmelidir:

 1. Sadece yalancı bir pozisyondadır;
 2. Konuşma ya da yemek yok;
 3. Sadece soğutulmuş şekerli çay içmek için.

Tonsillektomiden birkaç saat sonra, küçük çocukların küçük bir miktar sıvı irmik yemesi ve bir bardak süt jölesi içmesine izin verilir. En azından yutulduğunda rahatsız edici hisleri azaltmak için, hastaya intramüsküler enjeksiyon şeklinde bir analjezik verilir.

Operasyondan sonraki ikinci gün

Bademciklerin çıkarılmasından sonraki ilk birkaç gün içinde kanama riski vardır. Bu nedenle, hastalara tıbbi şifalarla bile gargara yapılması önerilmemektedir. Ağız boşluğunu dezenfekte etmek ve bakterilerin gelişmesini önlemek için "Hidrojen Peroksit" veya "Streptocide" solüsyonu ile gargaralanmasına izin verilir.

Tonsillektomi sonrası ikinci günde ürünler kullanılabilir:

 • süt ve ekşi krema;
 • batırılmış kurabiye ve ekmek;
 • kremalı çorbalar ve patates püresi;
 • öğütülmüş meyve ve sebzeler;
 • meyve suları ve et suyu.

Önemli! Baharatlı yiyecekler, ameliyat edilen dokularda şişmeye neden olabilen mukoza boğazını tahriş eder.

Ağrı sendromunu ortadan kaldırmak için uzmanlar Promedol hastalarını tanıtıyor. İlaç ağrı duyarlılığı eşiğini artırır, ancak bulantı ve kusma refleksinin oluşumunu engelleyen solunum merkezlerinin işleyişini etkilemez.

Ameliyattan sonra üçüncü gün

Bademciklerin çıkarılmasından sonra iyileşme - uzun ve ağrılı bir süreç, tıbbi önerilerin açık bir şekilde uygulanmasını gerektirir. Rehabilitasyon döneminin üçüncü gününde, hastalar yutulduğunda ağrılı duyularda bir artış hissederler. Bu, ameliyat edilen dokularda plak fibrininin oluşmasından kaynaklanır, burada 5-6 gün içinde yeni bir epitel doku tabakası ortaya çıkar.

Bölgesel lenf nodları ve subfebril ateşte artış, mukus boğazında septik inflamasyondan ziyade rejeneratif süreçlerin belirtileridir.

Bademciklerin bulunduğu yerde görülen beyazımsı kaplama, tonsillektomi sonrası 6. günde inmeye başlar. 5-6 gün sonra, bezlerin nişleri fibrin filamanlarından temizlenir ve 21-23 gün boyunca tamamen yeni bir epitel doku tabakasıyla kaplanır. Çocuklarda rejenerasyon sürecinin daha hızlı ilerlediğine dikkat edilmelidir, bu nedenle operasyonları tolere etmek olgun ve yaşlı yaştakilere göre daha kolaydır.

İlaç tedavisi

Rehabilitasyon süresini optimize etmek için, ameliyat edilen hastalar tam bir medikal tedaviden geçmelidir. Klasik tedavi şeması bademciklerin nişlerinde patojenlerin gelişmesini engelleyebilecek ilaçları içermelidir. Bunlar arasında:

 • Antibiyotikler - fırsatçı aerobik ve anaerobik bakterilerin gelişimine müdahale eder;
 • Ağrı kesici - ağrı reseptörlerinin işleyişini engeller, bu da ağrı sendromunun ortadan kaldırılmasına yol açar.
 • Vitaminler - doku reaktivitesi üzerinde yararlı bir etkiye sahip olan dokularda biyokimyasal süreçleri hızlandırır;
 • İmmünostimülanlar - spesifik olmayan bağışıklığı arttıran doğal interferon üretimini uyarır;
 • Lokal antiseptikler - septik inflamasyon oluşumunu engelleyen mukozayı dezenfekte etmek;
 • Anti-inflamatuar ilaçlar - inflamatuar mediatörlerin sentezini önler, böylece kataral süreçlerin gerilemesini hızlandırır;
 • Koagülanlar - Gecikmiş kanamanın oluşumunu engelleyen kan pıhtılaşabilirliğini arttırır.

Kendi kendine ilaç kullanımı postoperatif komplikasyonların ana nedenlerinden biridir.

Antibiyotik tedavisi

Antibiyotiklerin alınması postoperatif dönemde ilaç tedavisinin temel alanlarından biridir. Antimikrobiyal etkinin preparasyonları, ameliyat edilen dokularda pürülan eksüda oluşumunu engeller. Önleyici amaçlar için geniş bir etki spektrumunun kullanılması tavsiye edilir. Enfeksiyöz komplikasyonları provoke edebilecek hemen hemen tüm mevcut Gram-pozitif ve Gram-negatif bakterileri yok ederler.

Ameliyattan sonraki ilk 7-10 gün boyunca, hastalar sefalosporin ve penisilin gruplarının antibiyotiklerini alırlar:

 • "Seftriakson" - patojenik bakterilerin hücresel yapılarının biyosentezini inhibe eder; Tonsillektomi sonrası pürülan septik komplikasyonları önlemek için kullanılır;
 • "Flemoklav Solutab" - beta-laktamaz üreten mikropların hücre zarlarını yok eder; Enfeksiyon sonrası komplikasyonların önlenmesinde kullanılır (sepsis, zaglugal apse);
 • "Sefotaksim" - enzim transpeptidazın aktivitesini inhibe eder, bu da patojenik bakterilerin üreme fonksiyonunun ihlaline yol açar.

Sefalosporinlerin aşırı dozda kanamayla dolu kan pıhtılaşabilirliğinde bir azalmaya neden olur.

Hazırlıklara genel bakış

Rehabilitasyon döneminin seyrini kolaylaştırmak için, anti-enflamatuar, immünostimulasyon, analjezik ve anti-ödem eylemlerinin hazırlanması ile mümkündür. Bu bakımdan, steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlara, antihistaminlere ve pıhtılaştırıcı maddelere özellikle dikkat edilmelidir. Kullanımları, gecikmiş kanama ve enfeksiyöz komplikasyonların oluşmasını engeller:

Tonsillektomi sonrası rehabilitasyon: ne yiyebilirsiniz, boğazınız ne kadar acıyor, tedavi

Bademcikler kaldırıldıktan sonra iyileşme birkaç hafta sürer ve doktor tavsiyelerine sıkı sıkıya bağlı kalmak gerekir. Bu dönemde, farinks dokularının şişmesi, ağrı ve boğazda yabancı cisim hissi nedeniyle.

Bezlerin çıkarılması için ameliyat sonrası bir erkeğin bakımı doğru beslenmedir. Motor aktivitesinin kısıtlanması ve günün doğru modu, iyileşmeyi hızlandırır.

Tonsillektomi sonrası ilk saatler

Boğazdaki lenfoid doku çıkarıldıktan hemen sonra yaralar vardır. Kanamayı önlemek için hasta bir tarafa serilir ve balgam çıkarmak için bir kağıt havlu sundu. İlk gün, hasta birkaç önemli kural gözlemledi:

 1. 24 saat boyunca konuşamazsın. Ses dinlenmesi, laringeal ligamentleri daha hızlı bir şekilde geri kazanmaya yardımcı olur.
 2. Yalan pozisyon kanamayı önler.
 3. Yemek yiyemezsin.
 4. Yetişkinler oda sıcaklığında şekerli çay içebilirler.
 5. Çok miktarda sıvı tüketilmesi tavsiye edilir.
 6. Küçük çocuklar sıvı lapası ve sütlü jöle yiyebilirler.
 7. Ameliyattan sonra boğazda ağrıyı azaltmak için bademcik kaldırmak için anestezi enjeksiyonu yapar.
 8. İlk gün hasta sarkmayı yutmamalı, tükürmek zorundadırlar.
 9. Ağız boşluğunun hijyeni, mukoza zarlarına zarar vermemeye özen göstererek çok dikkatli bir şekilde gözlenmelidir.

Deşarjda, hastaya önerilen diyet gıdaları ile birlikte bir broşür verilir. Postoperatif dönemde, mutlaka doktor reçetesini takip etmelisiniz.

İpucu! İlk gün sauna, sauna, solaryuma gidemez, sıcak duş alırsınız. İçmeyin ya da sigara içmeyin. Tütün dumanı, ameliyat edilen bölgeyi kuvvetli bir şekilde tahriş eder. Operasyon günü uçakta uçuş yapmak yasaktır.

Ikinci gün

Ameliyattan sonraki gün hasta çok konuşmalı, böylece sivri uç oluşmayacak.

Bademcikler üzerindeki ameliyattan birkaç gün sonra, kanama riski vardır. Oral kavitenin profilaksisi ve dezenfeksiyonu için, 1 çorba kaşığı oranında seyreltilmiş% 3 hidrojen peroksit ile boğazın durulanması sağlanır. l. eczane yarım bardak sıcak su içinde.

Doktor bademciği çıkardıktan sonra ne yiyebileceğinizi yazarak beslenme konusunda önerilerde bulunur. Diyet, mekanik ve termal olarak koruyucu tabaklardan oluşur:

 • çeşitli meyve asidik olmayan meyve suları;
 • patates püresi;
 • ekşi krema ve süt;
 • mukus çorbaları;
 • batırılmış ekmek ve bisküvi;
 • Bir karıştırıcıda harmanlanmış sebze ve meyveler.

İkinci günün temel kuralları sık, ancak tuz kısıtlaması olan fraksiyonel yemekler. Her porsiyon 6 kat yemekle 400 gramı geçmemelidir.

Üçüncü - kaldırıldıktan sonra beşinci gün

Ameliyattan sonraki üçüncü günde, tüm hastalarda boğazda ağrı daha kötüdür. Bu, rejenerasyon işleminden, granülasyon dokularının oluşmasından kaynaklanır. Bu nedenle, bu dönemde bezlerin çıkarılmasından sonra yiyecekler korunmaya devam etmektedir. Diyet yemekleri içerir:

 • süzme peynir, sütle silinir, krema;
 • su, et suyu veya süt üzerinde kaynatılmış lapası;
 • irmikli çorba;
 • et suyu;
 • balık püresi;
 • bir kese veya bir çift yumurta;
 • haşlanmış et, tavuk ve balık;
 • pişmiş sebzeler.

Bezleri çıkardıktan sonra, sadece postoperatif yara enfeksiyonunu önlemek değil, aynı zamanda vücuda gerekli besinleri sağlamak önemlidir. Rejenerasyon oranı bağışıklık durumuna ve operasyon yöntemine bağlıdır.

Bir haftada bezleri çıkardıktan sonra ne yiyebilirsiniz?

Bu dönemde boğazda ağrı azalsa da, yara yüzeyi hala tahriş olmuş ve kanama riski devam etmektedir. Erişkinlerde ve çocuklarda bezlerin çıkarılmasından sonra diyet ve çeşitli ama koruyucu yemekler içerir.

Bademcikler sonrası diyetin birtakım özellikleri vardır. Boğazda ağrı ve rahatsızlığın ortadan kalkmasından önce, hastalar kurallara uymalıdır:

 • bulaşıklar soğuk bir biçimde alınmalıdır;
 • Yemekler bölünmelidir - küçük porsiyonlar halinde, fakat normalden daha sık;
 • Akşam yemeğinden ve akşam yemeğinden önce, ağrı sendromunu hafifletmek için anestezik almasına izin verilir;
 • yiyecekler sert topaklar olmadan yumuşak olmalıdır;
 • yemekler sadece bir çift için hazırlanmalıdır;
 • Bezleri çıkardıktan sonra, ağrıyı azaltmak ve kanamayı durdurmak için dondurma yemek tavsiye edilir.

Boğazları tahriş eden içecekler ve yiyecekler - soslar, marinadlar ve baharatlı peynirler - rasyondan hariç tutulur. Yağlı, konserve yiyecekleri bırakmak gerekir. Menü dengelenmelidir, böylece hasta vücudu zayıflatmadan besinleri alır.

Bademcik kaldırıldıktan sonra boğaz ağrısı ne kadar

Ameliyattan sonraki üçüncü günde postoperatif dönem bademcikler yerine artan ağrı ile karakterizedir. Bunun nedeni fibrin birikimidir.

Sonraki 6 günde, bezlerin bulunduğu yerde epitel hücreleri oluşur. Doku iyileşme sürecine, haftanın sonunda ortadan kaybolan beyaz bir kaplamanın bırakılması eşlik eder.

Hasta bezlerin çıkarılmasına yönelik prosedüre bağlı olarak ikinci-onuncu günde taburcu edilir. En uzun rehabilitasyon klasik tonsillektomi metodundan sonra en kısa - kobljatsii sonrasında gözlenmektedir.

Önemli! Herhangi bir cerrahi girişimden sonra, ağrı sendromu 2 hafta boyunca devam eder. Bu süre boyunca, hasta uyuşturucu kullanımıyla ilgili tavsiyeleri izleyerek boğazını dikkatlice izlemelidir. Bir diyetin takip edilmesi de önemlidir.

Bademcikler kaldırıldıktan sonra tam iyileşme 22-23 gün sürer. Bu zamana kadar, yara muntazam bir yapı elde edilir, sıkılır. Palatine bademciklerin bulunduğu bir yerde yeni müköz membranlar oluşur. Çocuklar daha çabuk iyileşir. Ayrıca, operasyona tahammül etmek daha kolaydır.

Tonsillit için ameliyat sonrası ilaç tedavisi

Doğru beslenmeye ek olarak, ameliyat edilen hasta tam bir ilaç tedavisi sürecine girer. Karmaşık tedavi aşağıdaki ilaçları içerir:

 • Antibiyotikler, patojenik bakterilerin çoğalmasını önler.
 • İmmüno-uyarıcılar doğal koruyucu maddelerin üretimini hızlandırır, vücudun bakteri ve virüslere karşı direncini artırır.
 • Pıhtılaştırıcılar, kanamayı önlemek için gerekli olan kan pıhtılaşmasını destekler.
 • Steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar boğazdaki ağrıyı azaltır, farinksin ödemini ortadan kaldırır.
 • Vitaminler, ameliyat edilen bölgenin hücrelerinin rejenerasyonunu uyarır, metabolik süreçleri hızlandırır.

Antibiyotikler 7-10 gün boyunca sadece bir doktor atar. Tedaviyi kesmeyin veya dozu değiştirmeyin. İlaçlar hastanın durumuna ve kontraendikasyonlarına bağlı olarak seçilir.

Rehabilitasyon periyodunda bezlerin çıkarılması, sıcaklıkta 37.0-37.5 ° C'ye, servikal ve submandibuler lenf nodlarında artışa eşlik eder. Organizmanın böyle bir reaksiyonu restoratif süreçlerin göstergesidir.

Bezleri çıkardıktan sonra gücü iyileştirmek ve iyileşmeyi hızlandırmak için uygun beslenmeye yardımcı olur. Diyet dolu, ama nazik olmalı.

Buharda pişirilen yemekler, yaraların tahrişini önler, bir ağrının güçlenmesini sağlamaz. Doktor tavsiyeleri, kötü alışkanlıkların reddedilmesi durumunda iyileşme çok daha hızlı gerçekleşir.

Yetişkinlerde bademcikler kaldırıldıktan sonra rehabilitasyon

Bezlerin çıkarılması, proksimal kapsül ile birlikte palatine bademcikleri tatbik etmek için cerrahi bir işlemdir. Cerrahi sadece ciddi endikasyonların varlığında gerçekleştirilir: sık sık boğaz ağrısı, adenoidit, paratonsillar apse, hava yolu tıkanıklığı, vb. Postoperatif dönem için önerilerin uygulanması, iyileşmeyi hızlandırmaya ve lokal komplikasyonların gelişmesini önlemeye izin verir.

Olumlu bir rehabilitasyon süreci durumunda, bademciklerin nişleri hızla doku epitelizasyonu sürecini hızlandıran fibrin ile kaplanır. İlaç tedavisinin yapılması ile ilgili önerilere uyum, septik inflamasyonun gelişmesini engelleyebilir. Doku ödemi, hiperemi ve ateş gibi postoperatif lokal bulguları ortadan kaldırmak için, hastalara anti-flogist, anti-ödem ve anti-piretik ilaçlar reçete edilir.

Rehabilitasyon programı

Rehabilitasyon, tonsillektomi sonucu kaybedilen vücudun fizyolojik fonksiyonlarını telafi etme ve hızlı bir şekilde yeniden kurma amaçlı bir tıbbi önlemler kompleksidir. Cerrahi tedavinin aksine, KBB organlarının işlevlerini geri yükleme programı, vücuttaki patolojik süreçlerin akut fazının yokluğunda gerçekleştirilir.

Bezlerin çıkarılmasından sonra, ameliyat edilen dokular granülasyonlarla kaplanır ve bunun sonucunda yeni bir epitel tabakası oluşur. Tonsillektomi sonrası ilk birkaç gün içinde, kanama gecikme riski vardır. Bu nedenle, hastalara postoperatif komplikasyon olmaması için 2-3 gün hastanede kalmaları önerilmektedir.

Rehabilitasyon programı tarafından sağlanan tüm önerilere uyulması durumunda, operasyondan 20-23 gün sonra tam iyileşme görülür. Taburculuk sırasında, hastalar belirli bir beslenme planı ve ilaç tedavisine uymalıdır:

Nazik diyet - ameliyat edilen dokulara mekanik hasar oluşmasını önler; mukus boğazına zarar verebilecek katı ve çok sıcak yiyecekler yemek için 2-3 hafta boyunca arzu edilmez; Fiziksel aktiviteden kaçınma - kan basıncındaki artışı ve sonuç olarak, gecikmiş kanamanın görünümünü engeller; İlaç tedavisinin geçişi - hücresel metabolizmayı ve lokal immüniteyi uyararak doku rejenerasyon sürecini hızlandırır.

Taburculuk sırasında hastalara açık önerilerle birlikte basılı bir diyet programı verilir. Uygulanması, orofarenksin mukoza zarında postoperatif komplikasyonların ve gecikmiş kanamanın olmamasını garantiler.

Ameliyattan sonraki ilk saatler

Tonsillektomi için tehlikeli nedir? Postoperatif dönem, geniş yara alanlarının boğazındaki görünümün neden olduğu bazı zorlukları olan hastaların çoğuna geçer. Bademciklerin nişleri bir süre kan akabilir, bu nedenle ameliyattan hemen sonra hasta koğuşa alınacak ve onun tarafına koyularak kanını ağzına tükürmek için bir havlu getirecektir.

Yara ayrılabilir (tükürük, kan) aspirasyonu akciğer hastalığına neden olabilir.

Kanama oluşmasını önlemek için, hasta ameliyattan sonraki ilk gün içinde birkaç önemli kural gözetmelidir:

Sadece yalancı bir pozisyondadır; Konuşma ya da yemek yok; Sadece soğutulmuş şekerli çay içmek için.

Tonsillektomiden birkaç saat sonra, küçük çocukların küçük bir miktar sıvı irmik yemesi ve bir bardak süt jölesi içmesine izin verilir. En azından yutulduğunda rahatsız edici hisleri azaltmak için, hastaya intramüsküler enjeksiyon şeklinde bir analjezik verilir.

Operasyondan sonraki ikinci gün

Bademciklerin çıkarılmasından sonraki ilk birkaç gün içinde kanama riski vardır. Bu nedenle, hastalara tıbbi şifalarla bile gargara yapılması önerilmemektedir. Ağız boşluğunu dezenfekte etmek ve bakterilerin gelişmesini önlemek için "Hidrojen Peroksit" veya "Streptocide" solüsyonu ile gargaralanmasına izin verilir.

Tonsillektomi sonrası ikinci günde ürünler kullanılabilir:

süt ve ekşi krema; batırılmış kurabiye ve ekmek; kremalı çorbalar ve patates püresi; öğütülmüş meyve ve sebzeler; meyve suları ve et suyu.

Önemli! Baharatlı yiyecekler, ameliyat edilen dokularda şişmeye neden olabilen mukoza boğazını tahriş eder.

Ağrı sendromunu ortadan kaldırmak için uzmanlar Promedol hastalarını tanıtıyor. İlaç ağrı duyarlılığı eşiğini artırır, ancak bulantı ve kusma refleksinin oluşumunu engelleyen solunum merkezlerinin işleyişini etkilemez.

Ameliyattan sonra üçüncü gün

Bademciklerin çıkarılmasından sonra iyileşme - uzun ve ağrılı bir süreç, tıbbi önerilerin açık bir şekilde uygulanmasını gerektirir. Rehabilitasyon döneminin üçüncü gününde, hastalar yutulduğunda ağrılı duyularda bir artış hissederler. Bu, ameliyat edilen dokularda plak fibrininin oluşmasından kaynaklanır, burada 5-6 gün içinde yeni bir epitel doku tabakası ortaya çıkar.

Bölgesel lenf nodları ve subfebril ateşte artış, mukus boğazında septik inflamasyondan ziyade rejeneratif süreçlerin belirtileridir.

Bademciklerin bulunduğu yerde görülen beyazımsı kaplama, tonsillektomi sonrası 6. günde inmeye başlar. 5-6 gün sonra, bezlerin nişleri fibrin filamanlarından temizlenir ve 21-23 gün boyunca tamamen yeni bir epitel doku tabakasıyla kaplanır. Çocuklarda rejenerasyon sürecinin daha hızlı ilerlediğine dikkat edilmelidir, bu nedenle operasyonları tolere etmek olgun ve yaşlı yaştakilere göre daha kolaydır.

İlaç tedavisi

Rehabilitasyon süresini optimize etmek için, ameliyat edilen hastalar tam bir medikal tedaviden geçmelidir. Klasik tedavi şeması bademciklerin nişlerinde patojenlerin gelişmesini engelleyebilecek ilaçları içermelidir. Bunlar arasında:

Antibiyotikler - fırsatçı aerobik ve anaerobik bakterilerin gelişimine müdahale eder; Ağrı kesici - ağrı reseptörlerinin işleyişini engeller, bu da ağrı sendromunun ortadan kaldırılmasına yol açar. Vitaminler - doku reaktivitesi üzerinde yararlı bir etkiye sahip olan dokularda biyokimyasal süreçleri hızlandırır; İmmünostimülanlar - spesifik olmayan bağışıklığı arttıran doğal interferon üretimini uyarır; Lokal antiseptikler - septik inflamasyon oluşumunu engelleyen mukozayı dezenfekte etmek; Anti-inflamatuar ilaçlar - inflamatuar mediatörlerin sentezini önler, böylece kataral süreçlerin gerilemesini hızlandırır; Koagülanlar - Gecikmiş kanamanın oluşumunu engelleyen kan pıhtılaşabilirliğini arttırır.

Kendi kendine ilaç kullanımı postoperatif komplikasyonların ana nedenlerinden biridir.

Antibiyotik tedavisi

Antibiyotiklerin alınması postoperatif dönemde ilaç tedavisinin temel alanlarından biridir. Antimikrobiyal etkinin preparasyonları, ameliyat edilen dokularda pürülan eksüda oluşumunu engeller. Önleyici amaçlar için geniş bir etki spektrumunun kullanılması tavsiye edilir. Enfeksiyöz komplikasyonları provoke edebilecek hemen hemen tüm mevcut Gram-pozitif ve Gram-negatif bakterileri yok ederler.

Ameliyattan sonraki ilk 7-10 gün boyunca, hastalar sefalosporin ve penisilin gruplarının antibiyotiklerini alırlar:

"Seftriakson" - patojenik bakterilerin hücresel yapılarının biyosentezini inhibe eder; Tonsillektomi sonrası pürülan septik komplikasyonları önlemek için kullanılır; "Flemoklav Solutab" - beta-laktamaz üreten mikropların hücre zarlarını yok eder; Enfeksiyon sonrası komplikasyonların önlenmesinde kullanılır (sepsis, zaglugal apse); "Sefotaksim" - enzim transpeptidazın aktivitesini inhibe eder, bu da patojenik bakterilerin üreme fonksiyonunun ihlaline yol açar.

Sefalosporinlerin aşırı dozda kanamayla dolu kan pıhtılaşabilirliğinde bir azalmaya neden olur.

Hazırlıklara genel bakış

Rehabilitasyon döneminin seyrini kolaylaştırmak için, anti-enflamatuar, immünostimulasyon, analjezik ve anti-ödem eylemlerinin hazırlanması ile mümkündür. Bu bakımdan, steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlara, antihistaminlere ve pıhtılaştırıcı maddelere özellikle dikkat edilmelidir. Kullanımları, gecikmiş kanama ve enfeksiyöz komplikasyonların oluşmasını engeller:

Yetişkinlerde pansumanın kaldırılması

Kronik bademcik iltihabı ile yıpranmış, bazı hastalar bademciklerin kaldırılmasına karar verir. Hangi durumlarda gösterilen operasyonda, nasıl yapılır ve bundan ne gibi sonuçlar beklenebilir?

Bademcikleri çıkarmanız gerektiğinde

Palatine bademcikler (tonsillektomi) kaldırılması, ancak bağışıklık organının işlevini geri yüklemek artık mümkün olmadığı durumda başvurulur. Operasyon için ana göstergeler:

 • Kronik streptokokal bademcik iltihabının sık alevlenmesi. Hastada hastalığın nedensel ajanı streptococcus olduğu gerçeği, antistreptolizin O titresi için kan testini doğrulamalıdır. Arttırılması, vücudun streptokoklara reaksiyonunu güvenilir bir şekilde gösterir. Antibiyotik almak titrede azalmaya yol açmazsa, bademcikler çıkarılmalıdır, aksi takdirde komplikasyon riski yüksektir.
 • Bademciklerin boyutunda artış. Lenfoid dokunun proliferasyonu yutma veya uyku apnesi sendromu (bir rüyada solunum depresyonu) sırasında rahatsızlığa neden olabilir.
 • Vücudun zehirlenmesi nedeniyle kalbin, eklemlerin ve böbreklerin dokularının yenilgisi. bademcik iltihabı ve organların işlev bozukluğu arasında bağlantı kurmak için, hasta denilen Revmoproby yapması istenir - C-reaktif protein, sialik asit ve romatoid faktörü çalışma gidin.
 • Paratonziller apsesi. Bu iltihabın bademciklerden çevreleyen yumuşak dokulara geçtiği bir durumdur. Genellikle patoloji ilaçlar tarafından "boğulur" ve ancak operasyona başlarlar.
 • Konservatif tedavilerin etkin olmaması (ilaç tedavisi, durulama, bademciklerden mantarların vakumla alınması ve fizyoterapi dahil).

Tonsillektomi için nasıl hazırlanır

Tonsillektomi için hazırlık poliklinikte yapılır. Hasta bir dizi testten geçmelidir:

 • Genel kan testi,
 • trombosit sayısının belirlenmesi için analiz,
 • koagulogram (pıhtılaşma için kan testi),
 • genel idrar analizi.

Bir dişhekimi, kardiyolog ve terapistle bir sınavı geçmek gerekecektir. Bir patoloji tespit edilirse, uygun uzman ile bir istişare belirtilir.

Ameliyattan 2 hafta önce kanama riskini azaltmak için, hasta kan pıhtılaşabilirliğini arttıran ilaçlar reçete edilir. 3-4 hafta boyunca aspirin ve ibuprofen almayı bırakmaları istenir.

Operasyon günü

Operasyon nasıl yapılacak, doktor karar verir. Kural olarak, bademcikler tamamen kaldırılır. Kısmi tonsillektomi lenfoid dokunun belirgin hipertrofisi ile yapılabilir.

İşlemden 6 saat önce hastaya yiyecek almayı bırakması, süt ürünleri ve meyve suları içmesi istenir. 4 saat boyunca su bile içemezsiniz.

Yetişkinlerde bademcikler kaldırılması genellikle lokal anestezi altında gerçekleşir. Ameliyattan yarım saat önce hastaya sedatif ile kas içi enjeksiyon yapılır, daha sonra bademcikler etrafındaki dokulara anestezik-lidokain enjekte edilir.

Ameliyathanede hasta bir sandalyeye oturur. İltihaplı organlar ağızdan alınır. Boyunda veya çenede herhangi bir kesi yapılmaz.

Tonsillektomi seçenekleri:

 • Geleneksel operasyon. Bademcikler, geleneksel cerrahi aletler yardımıyla kesilir - makas, neşter ve döngü.

şekerleme: yöntem zaman test edilmiş ve iyi gelişmiştir.

eksileri: Uzun bir rehabilitasyon dönemi.

 • Kızılötesi lazer cerrahisi. Lenfoid doku bir lazerle kesilir.

şekerleme: İşlemden hemen sonra ödem ve ağrı neredeyse yokluğu, uygulama kolaylığı, operasyon ayakta tedavide bile yapılabilir.

eksileri: Sağlıklı dokularda amigdalayı çevreleyen yanma riski vardır.

 • Ultrasonik bir neşter kullanarak. Ultrason, dokuları 80 dereceye kadar ısıtır ve bademciği kapsülü ile birlikte keser.

şekerleme: komşu dokulara en az hasar, hızlı iyileşme.

eksileri: Ameliyattan sonra kanama riski vardır.

 • Bipolar radyofrekans ablasyonu (sorpsiyon). Bademcikler, dokuları ısıtmaksızın soğuk bir radyo bıçağı ile kesilir. Teknoloji, tüm bademciği veya sadece bir parçasını çıkarmanıza izin verir.

şekerleme: Ameliyat sonrası ağrı, kısa rehabilitasyon süresi, düşük komplikasyon oranı.

eksileri: Sadece genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Tüm işlem 30 dakikadan fazla sürmez. Tamamlanmasından sonra hasta sağ tarafa yerleştirildiği koğuşa götürülür. Boyna buzla bir kabarcık uygulanır. Tükürükten özel bir kapta veya bir bebek bezi üzerinde tükürmesi istenir. Bir gün içinde (ve bir spazm ile - en fazla 5 saat), hasta yemek, içecek ve gargara izin verilmez. Güçlü bir susama ile birkaç sips soğuk su alabilirsin.

Cerrahi sonrası sık sık şikayetler - boğaz ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi. Bazen kanama meydana gelebilir.

Tonsillektomi yapılmasına bağlı olarak hasta 2-10. Günde taburcu edilir. Boğazdaki ağrı 10-14 gün boyunca devam eder. 5.-7. Günde, farenks duvarlarından kabukların çıkarılmasına bağlı olarak keskin bir şekilde artar. Sonra yavaş yavaş acı verici duygular ortaya çıkar.

Acıyı hafifletmek için, hastaya analjeziklerin intramusküler enjeksiyonları verilir. Ameliyattan birkaç gün sonra antibiyotikler belirtilir.

Evde bakım

Ameliyat edilen yüzeyde, cerrahi yaraların sıkılmasından sonra tamamen geçen beyaz veya sarımsı bir plak görülür. Plak devam ederken, boğaz yıkayın ve dezenfekte, yasaktır.

Ameliyattan iki hafta sonra hastaya tavsiye edilir:

 • daha az konuşmak,
 • ağırlık kaldırmayın,
 • sadece yumuşak, serin yiyecekler (sebze ve et püreleri, çorbalar, yoğurtlar, tahıllar),
 • daha fazla sıvı içmek
 • Hamamı, solaryumu ziyaret etmemek, uçakla uçmamak,
 • dişlerini fırçalamak ve ağzını yıkamak için dikkatli ol,
 • sadece serin bir duş al
 • ağrı kesiciler içilmelidir (parasetamol bazlı müstahzarlar). İbuprofen veya aspirin almak yasaktır çünkü kanama riskini arttırırlar.

Tat duyumları, işlemden birkaç gün sonra bozulabilir.

Bademciklerin çıkarılmasından sonra iyileşme süresi yaklaşık 2-3 hafta sürer. Üçüncü haftanın sonunda, yaralar tamamen iyileşir. Bezlerin yerinde bir mukoz membran ile kaplı bir skar dokusu oluşur. Hastanın normal yaşam tarzına dönmesine izin verilir.

Olası komplikasyonlar

Yetişkinlerde tonsillektominin olumsuz sonuçları şunları içerir:

 • Ameliyattan sonraki 14 gün içinde kanama riski. Tükürükte kan damlası görüldüğünde, hastanın yanına yatması ve boynuna buzla bir baloncuk eklemesi tavsiye edilir. Kanama yoğunsa, ambulans çağırmalısın.
 • Çok nadir durumlarda (en fazla% 0,1), ses tonunu değiştirmek mümkündür.

Bademciklerin çıkarılması:

Birçok hastada tonsillektomi randevusuna oran belirsizdir. Konuşma ile karışık - palatine bademcikler - bağışıklık sisteminin önemli bir organı olan, çıkarılması solunum yolu enfeksiyonlarının gelişimini ve soğuk algınlığı sıklığını gerektirir. Komplikasyonlardan korkan bazı hastalar ameliyat yapmayı reddeder.

Ancak, doktorlar onları rahatlatmak için acele ederler: tonsillektomi bir yetişkinin bağışıklık savunmasını etkilemez. Gerçek şu ki, ergenlik döneminde bezler, bakteri ve virüslerin nüfuz etme yolu üzerindeki tek filtre olmayı bırakmaktadır. Dil altı ve faringeal bademciklere yardım etmek için. Ameliyattan sonra, bu lenfoid formasyonlar aktive edilir ve çıkarılmış organların tüm fonksiyonlarını üstlenir.

Ancak bademciklerin elimine edilmeleri için endikasyonların varlığında korunması, ciddi sağlık problemlerinin gelişimini tehdit etmektedir. İltihaplı dokular, koruyucu özelliklerini kaybeder ve bir enfeksiyon sıcaklığına dönüşür. Böyle bir durumda onları yok etmeyi reddetmek, kalp, böbrek ve eklem hastalıkları gibi daha tehlikeli patolojilere kendinizi kınamak demektir. Kadınlarda, kronik bademcik iltihabı, üreme işlevini olumsuz yönde etkileyebilir.

Operasyon riskleri her durumda ayrı ayrı değerlendirilir. Uygulamasının önünde bir engel olabilir:

 • sık kanama eşlik ve tedavi edilemez vasküler hastalıklar (hemofili, Osler hastalığı),
 • Şiddetli diyabet mellitus,
 • tüberküloz,
 • üçüncü dereceden hipertansiyon.

Bu gibi hastalara bir ara prosedür gösterilebilir - lazer lacunomisi. Bademcikler üzerindeki kızılötesi ışınlar, pürülan içeriğin aktığı mikro kesimleri yapar.

Tonsillektomi yapmak için geçici kontrendikasyonlar şunlardır:

 • adet dönemi
 • tedavi edilmemiş çürükler
 • diş etlerinin iltihabı
 • akut bulaşıcı hastalıklar,
 • Hamileliğin son üç aylık dönemi
 • bademcik iltihabı
 • Diğer herhangi bir kronik hastalığın alevlenmesi.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

nazofarenjit

Nazofarenjit, enfeksiyöz alerjik bir doğanın nazofarenksinin inflamatuar bir hastalığıdır. ICD 10'un uluslararası sınıflandırmasına göre, akut solunum yolu enfeksiyonları nazofarenjit ile ilişkilidir.

Çocukta eksudatif otit ve tedavisinin özellikleri

Otitis, farklı yaşlardaki çocuklarda görülen en yaygın hastalıklardan biri olarak kabul edilir. Patolojinin seyri çeşitli aşamalardan geçebilir ve bağışıklık sisteminin durumuna, işitme cihazının yapısının özelliklerine ve alerjik reaksiyonların varlığına bağlıdır.