Loading

Yetişkinlerde ve çocuklarda akut farenjitin nedenleri, semptomları ve tedavisi

Hayatında en az bir kez herkesin boğaz ağrısı vardı. Daha sıklıkla bir boğazdaki hoş olmayan duyumlar akut bir farenjite (bir farenksin arka duvarının iltihaplanması) neden olur. Bu hastalığın belirli belirtileri, klinik bir tablosu vardır ve tedaviye ihtiyacı vardır, çünkü her zaman ilk bakışta göründüğü kadar zararsız değildir.

Boğaz ağrısına başka ne sebep olabilir?

Boğaz ağrısı çeşitli nedenlerden, örneğin, anjin, stomatit, farenjit, larenjit ve üst solunum yolunun diğer hastalıklarından kaynaklanabilir. Yutmadaki ağrı, örneğin, reflü-özofagit ve miyokard enfarktüsü gibi ağız boşluğu ve farenks ile tamamen ilgisi olmayan hastalıklarda bile ortaya çıkabilir. ancak Farenjit, yetişkinlerde ve çocuklarda boğaz ağrısının en yaygın ve en yaygın nedenidir.

Nedenleri ve akut farenjit türleri

Posterior yutak iltihabının en yaygın nedeni viral enfeksiyonlardır. virüsler arka yutak duvarı ailesinin epiteli için yakınlık adenoviruslar rinovirüs, grip, parainfluenza, herpes koranavirüsler ve birçok diğerleri var. Viral parçacıklar mukozaya yapışır, iltihabına neden olur. Görsel olarak, farenksin arka duvarının kızarıklığına benziyor. Daha sonra enfeksiyon işlemi mukoz membranı altında yerleştirilmiş bir işlem söz lenfoid foliküllerinin derinliklerine uzanan, arka duvar ufalanabilen, granüler görünümlerine olur. Hastalığın ilerlemesiyle birlikte iltihap, üst ve alt solunum yollarına yayılabilir.

Sıklıkla ikincil bir bakteriyel enfeksiyon viral süreci birleştirir. Patojenik mikroorganizmalar, zaten enfekte olmuş mukoza zarlarına kolayca bağlanır. Bunlar streptokok, hemofili, moraxella ve diğerleri olabilir. Bakteriyel farenjit, durumun kötüleşmesi, pürülan akıntı oluşumu ile birlikte görülür.

Ayrı bir şekilde, orofaringomikoz - ağız boşluğunun ve farenksın mantar enfeksiyonunun, en sık Candida türünün mantarları tarafından neden olduğu belirtilmelidir. Orofaringomikoz, ayrı bir akut farenjit türü olarak düşünülebilir.

Nadir durumlarda, farenjit enfeksiyöz bir ajan olmaksızın gelişir, örneğin sıcak buhar ile mukozanın yanması, kemoterapi ve radyoterapiden sonra korozif maddelerin solunması ile.

Tüm akut farenjit vakaları çeşitli nedenlerle gruplara ayrılabilir:

 • Nedeniyle: bir enfeksiyöz (viral, bakteriyel, mantar) ve enfeksiyöz olmayan (toksik, yanık) farenjit vardır.
 • Sürecin lokalizasyonunda: banal, lateral, rinoparenjit, faringolaringit.
 • Sürecin aşaması ile: Katarr ve pürülan.

Ana belirtiler

Farenjit belirtileri herkes tarafından iyi bilinir:

 • Genel özellikleri: halsizlik, halsizlik, ateş. Genel belirtiler çocuklarda erişkinlerden daha belirgindir, bir yaşına kadar olan çocuklarda, farenjit dışkı ve kusma bozukluğu ile birlikte olabilir. Çocuklarda ve yetişkinlerde farenjit ile sıcaklık nadiren 37-37,5 ° C'nin üzerine çıkar. Sıcaklıkta belirgin bir artış, kötüleşmenin, sürecin ilerlemesinin, bakteriyel floranın bağlanması veya komplikasyonların gelişmesi (faringeal abse, farenksin yan duvarının farenjiyal ödemi) belirtisi olabilir.
 • Boğaz ağrısı. Bu farenjitin ana semptomudur. Ağrılı duyular çeşitli derecelerde şiddetli olabilir: yutma ve konuşma becerememekten kaynaklanan yıpranma rahatsızlıklarından. Ağrı, boş bir farenks ile artar, akşama doğru büyür.
 • öksürük farenjit terleme gibi daha fazla olduğunda, öksürük. Süreç larenjit gelişimiyle larinkse yayıldığında, öksürük yoğunlaşabilir. Öksürük kuru, verimsiz, balgam temiz değil.
 • Kulaklarda ağrı. Bu tezahür, farenjitin spesifik bir belirtisi olarak düşünülebilir. Yutulduğunda ağrı kulaklara yayılır, kulaklar kendilerine zarar vermez. Farinksin yan duvarında kulaklara giren sinirler geçmektedir, bu nedenle boğaz ağrısı durumunda kulaklarda ağrı vardır.
 • Scuffs, aft ve sökülebilir. Mukoza üzerinde herhangi bir akıntının varlığı - normal farenjit için atipik bir semptom. Herpetik süreçte, tavuk çiçeği şeklinde kandidal farenjit, aft (mukozada yaralar) ile plak oluşturulabilir. Pürülan bir akıntı genellikle nazofarenksden adenoidit veya pürülan akan burun ile akar.

tanılama

Bir farenjiti ortaya çıkarmak için yeterince basittir - hastanın ağzını açmak, bir spatula ile bir dil basmak ve bir farenksin arka duvarını düşünmek gereklidir. Önemsiz farenjit ile, heterojen bir renk, gevşek, granüler, orta ödem, mukoza kırmızıdır. oral mukozada mantar farenjit bir varyantı olarak kabul edilebilir orofaringomikoze, kolları ve boğaz oluşan yoğun saldırıların arkasında palatal (foto 2). patlama herpes enfeksiyonu (herpanjin ve enanthema Varisella) oluşan veziküller (kabarcıklar), aft (ülserler) oluşturmak için zaman. Candida ve herpetik farenjit genel sürecin özel durumlarıdır.

Lateral (lateropharyngitis) gibi özel farenjit formları lokal ödem ve lateral faringeal sırtların inflamasyonu ile kendini gösterir. Bu hastalık, tonsillektomi geçiren kişilerde daha yaygındır. Her zamanki farenjitin aksine, latero-farenjit ile, farinksin arka duvarı pratikte inflamasyona dahil değildir.

Ayrıca, muayene sonrasında doktor, analiz için kan ve parmak örnekleri vermeyi önerebilir. Bu muayeneler, farenjit maskesi altında gizlenen diğer hastalıkları kaçırmamak için gereklidir.

tedavi

Genellikle, yetişkinlerde farenjit özel tedavi gerektirmez. yatak istirahati, sıvı içme bol, hafif diyet - farenks iltihabı ARI parçası (akut solunum yolu enfeksiyonu), ya da sadece soğuk, ana tedavi olarak kabul edilebilir gibi. Farenjit ile, çoğu durumda nedensel ajan bilinmediğinden, esas olarak hastalığın semptomlarını tedavi etmeniz gerekir.

 • 37.5-38 ° C'nin üzerindeki bir sıcaklıkta alınması gereklidir. antipiretik ilaçlar. Yetişkinler Parasetamol, Ibuprofen ve bunların kombinasyonlarını içebilirler. Anti-enflamatuar ilaçları kötüye kullanmamalısınız, eğer ağrı kesici ve antipiretik ajanları alamazsanız - bunları almaktan kaçınmanız daha iyidir. Sıcaklığı düşürmek için Aspirin almanız önerilmez. Çocuklarda yüksek sıcaklık Parasetamol, Ibuprofen ve bunların kombinasyonları tarafından da parçalanabilir. Diğer anti-inflamatuar ilaçlar, özellikle aspirin yasaktır.
 • Boğaz durulama - Evrensel ve uygun bir tedavi yöntemi. Bitkisel decoctions, antiseptiklerin çözümleri ile gargara yapabilirsiniz. Her zamanki farenjitde, mukoza zarını kurutması ve ağrı duyumlarını yoğunlaştırması nedeniyle bir tuz-soda-iyot çözeltisinin kullanılması arzu edilmez.
 • Lokal tedavi için hazırlıklar. İlaç pazarında, pastiller, emilim veya sprey için tabletler şeklinde çok sayıda topikal ürün bulunmaktadır. Ne tür bir ilaç seçerseniz, eczacınıza doktorunuzu veya eczacınızı söyleyeceksiniz. Antiseptik veya antibiyotik içeren ilaçlar almak için, doz rejimini ve tedavi süresini izlemelisiniz. Boğazda kontrolsüz bir şekilde sıçradığınız veya tabletleri çözdüğünüzde, ağız ve boğazdaki mikroorganizmaların dengesini ciddi şekilde bozabilirsiniz.
 • Sistemik antiviral ilaçlar ve antibiyotikler. Akut farenjit sadece nadir durumlarda böyle bir "ciddi" tedavi gerektirir. 7-10 gün boyunca tam bir lokal tedaviden sonra etki olmazsa, antibiyotik almaya başlayabilirsiniz. Antibakteriyel tedaviden önce, hangi mikroorganizmanın hastalığa yol açtığını ortaya çıkarmak için farenks ve burundan yayma veya ekim yapılması önerilir.

Çocuklarda akut farenjit

Çocuklarda akut farenjitin kendine özgü özellikleri vardır. Çocuk ne kadar küçükse, belirtiler ve daha az yaygındır - yerel belirtiler. Çocuk iştahsızlık, iştahsızlıktan şikayet edebilir, ishal, kabızlık veya kusma nedeniyle rahatsız olabilir - bunların hepsi farenjitin dolaylı belirtileridir.

Pediatride farenjit tanısı, yetişkinlerin muayenesinden farklı değildir, bir tanı koymak için farenksin incelenmesi yeterlidir. Çocukların tedavisi de kendi nüansları vardır. Bir yıl altındaki çocuklar için, 3 gün boyunca sıcaklık artışı ile, antibiyotikler yaşına uygun dozda reçete edilmelidir. Daha büyük çocuklarda, çocuk doktorları da sıklıkla "sadece durumda" antibakteriyel ilaçlar reçete eder, ancak çoğu durumda bu tür randevular gerekli değildir.

Hasta bir çocuğa bol su verilmeli, papatya suyu, kızılcık suyu verebilirsiniz - bu ürünlerin antiseptik etkisi vardır. Topik preparasyonlar, örneğin, Efizol 4 yaşından daha büyük çocuklara verilebilir, yaş sınırlamaları vardır ve Anzibel - Yaş bir sprey formunda 12. İlaçlar 3 yıla kadar çocukların tedavisinde kullanılamaz, yutak geri akış glottisin spazmı neden olabilir.

Hastalıktan nasıl korunulur?

Hastalığın önleyici bakımı закаливании, vitamin alımı, spor oynamak, sağlıklı bir yaşam biçiminde oluşur. Belirli bir özgün patojen olmadığından - farenjitden aşı yapılamaz ve iyileşmeden sonra bağışıklık gelişmez.

Olası komplikasyonlar

Yanlış, zamansız tedavi ile, farenks apsesi (çocuklarda), farinksin yan duvarının şişmesi gelişebilir. Akut farenjit larenjit ve bronşit gelişebilir. Tüm bu koşullar daha ciddi tedavi, cerrahi müdahale (apse) ve hastaneye yatış gerektirmektedir.

Uzun bir durgun akut süreç kolayca tedavi edilmesi çok zor olan kronik farenjit haline dönüşür.

Akut farenjit, üst solunum yollarının en sık görülen hastalıklarından biridir. Evde konservatif tedaviye çok uygundur. Düzeltme ve komplikasyonların önlenmesi için doğru ve zamanında terapi önemlidir.

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Boğazın arka duvarı granüler

Boğazın arka duvarı granüler

Üst solunum yolu iltihabı genellikle akut farenjit gözlenir. Rinit, tracheitis, larenjit ve diğer patolojilere eşlik edebilir ve yeterli tedavi olmadığında kronik formda geçer. Çocuklarda farenjitin özellikleri, hastalığın belirtileri ve tedavisi (fotoğraflı) ile ilgili detaylar, lütfen bu yayında okuyunuz.

Giriş: farenjit hakkında kısaca

Farenjit lenfoid doku ve faringeal mukozanın akut veya kronik bir enflamasyonudur. Çocuklarda, çoğu durumda, hastalık adenovirüs, rinovirüs, sitomegalovirüs, grip patojenlerine neden olur.

Bakteriyel enfeksiyonlar arasında farenjit ile farenks daha az sıklıkta, bunlar arasında - pnömokok, stafilokok, streptokoklar, klamidya. Bu durumda, patoloji sıklıkla rinit veya sinüzitin bir komplikasyonu olarak gelişir. Fungal farenjit uzun süreli antibiyotik tedavisinin bir arka planına karşı gelişir.

Streptokoklar veya diğer bakteriler sıklıkla farenjitin kronik bir forma geçişine neden olur. Kronik hastalıklar bu faktörler tarafından kolaylaştırılmaktadır:

 • hipotermi;
 • zayıflamış bağışıklık;
 • çocuğun olumsuz yaşam koşulları;
 • kronik rinit, bademcik iltihabı, sinüzit ve üst solunum yolunun diğer hastalıkları;
 • aşırı çalışma, yüksek fiziksel ve duygusal stres;
 • ikinci el duman;
 • şiddetli sistemik hastalıklar;
 • reflü özofajit;
 • kirlenmiş hava.

Viral farenjitin tedavi edilmesi daha zordur, ancak bakteri kaynaklı komplikasyon riski daha yüksektir. Nadir durumlarda, hastalığa ilaç, gıda, polen alerjisi neden olabilir.

Lokalizasyona bağlı olarak farenjit olur:

Ayrıca sınırlı ve yaygın farenjit türleri arasında ayrım. İlk durumda sadece yan silindirler etkilenir ve ikinci durumda tüm yüzey ve farinksin arka duvarı etkilenir.

Akışın doğası gereği akut, subakut ve kronik farenjit arasında ayrım yapar. Akut iltihaplanma iki haftadan fazla sürmez ve başlıca kuru öksürük, terleme ve boğaz ağrısı olan semptomlar parlak bir şekilde telaffuz edilir. Bu farenjit genellikle trakea, nazofarenks ve diğer solunum yollarının enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıkları ile birlikte ortaya çıkar.

Çocuklarda akut farenjitin ileri veya yetersiz tedavisi, patolojinin uzun bir süre devam ettiği kronik bir forma geçişini teşvik eder.

Çoğu durumda, adenovirüs enfeksiyonu nedeniyle lokal bağışıklıktaki azalmanın arka planında bakteriler neden olur. Patolojik süreçte, farinkse ek olarak, mukoza nazofarenks, paranazal sinüsler ve işitsel tüp sıklıkla yer alır.

Subakut farenjit genellikle kızıl ve kızamıkçık kızamıkçık veya öncül belirtisi olarak görev yapar.

farenjitli bir çocukta boğaz fotoğrafı

Daha genç yaşta, bir çocukta farenjit belirtilerini tanımak daha zordur. Ana işaret, şişmiş arka duvarla birlikte yutakın kırmızı ve kuru mukozasıdır, bademcikler genişlemez.

Çocuklarda farenjit belirtileri, fotoğraf

çocuk gıda ve tükürük yutma sırasında grudnichok olabilir, ağrı, kaşıntı ve boğaz ağrısı, ağrı şikayet huzursuz, ağlama, kötü uyku, emmiyor olur. Çocuklarda farenjit ile bu tür belirtiler olarak burun akıntısı, konjonktivit, ateş ve öksürük ARI belirtileri ile sıklıkla karıştırılır.

Akut farenjit belirtileri:

 • Boğazda terleme ve kuruluk;
 • yutulduğunda ağrı, sıklıkla kulaklara vermek;
 • mukoza boğazının kızarması, üzerinde pürülan çökellerin görünümü veya kırmızı foliküller;
 • sıcaklıkta hafif bir artış;
 • genel halsizlik.

Kronik farenjit belirtileri daha az ifade edilen çocuklar:

 • boğazda kuruluk ve kaşıntı;
 • balgam ayırma olmadan öksürük (yanlış olarak adlandırılır);
 • farinksin arka duvarında mukus birikmesi ve sürekli refleks yutma.

nadiren tahıl arka duvar ile karakterize bir hastalık bakteriyel kökenli belirtmek kızarmış mukoza, irin oluşumu ve var - Tanı farenjit bebeğin boğaz incelenmesi ile gerçekleştirilir.

Kızamık, difteri veya kızıl ateş gibi daha ciddi patolojilerden dolayı laboratuvar testleri (swablar) reçete edilir. Evde kendi kendine teşhis koyduğunuzda farenjitle birlikte bademcik iltihabı karıştırabilirsiniz, bu nedenle çocuğun herhangi bir semptomu olduğunda mutlaka bir uzmana danışın.

Çocuklarda farenjit tedavisi belirli kurallar gerektirir:

 1. Çocuğun diyetinde, farengeal mukoza - tuzlu, baharatlı, ekşi, soğuk, sıcak tahriş edici yiyecek olmamalıdır;
 2. Alkali içecekler dahil olmak üzere önemli bol içecek - maden suyu, bir tutam kabartma tozu ile süt;
 3. Odadaki hava temiz, taze ve nemli olmalıdır.

Çocuklarda farenjit tedavisi için, Dr. Komarovsky kategorik olarak bir sıcaklıkta soğutma kompresyonu kullanımını önermez ve bebeğin cildini ovuşturur, örneğin, boynuna merhem uygular.

Farenjit tipine bağlı olarak, terapisi antiviral, antimikrobiyal, antifungal veya antihistaminikler veya birkaçının kombinasyonunu kullanır. Tedavi yöntemlerinin seçimi yaşına bağlıdır, bu nedenle, sadece bir doktor ilaçları reçete etmelidir.

Hastalığın akut formunda veya kronik farenjitin alevlenmesinde, tedavi semptomatiktir ve şunları içerir:

 • Boyun etrafında sıcak kompresler;
 • Gerekirse, antiviral ilaçlar - Viferon, Asiklovir;
 • 38 ° 'den fazla antipiretik - Parasetamol, Cefexol;
 • Çiğneme sıvılaşması için Mukolitikler - Mukaltin, Ambrobene, meyankökü şurubu, Sinekod;
 • otlar (adaçayı, nergis, meşe kabuğu, papatya) ve özel çözeltiler (Miramistin, Furatsilinom, Rotokan) decoctions gargara;
 • Burnun durulanması ve immünmodülatör ajanların damlatılması - Derinata, Grippferon;
 • inhalasyon;
 • Sıcak ayak banyoları (sıcaklık yokluğunda);
 • Sıcak içecek, örneğin, soda veya ballı süt.

Viral farenjit ile Komarovsky, durulama için sıradan ılık su kullanılmasını önermektedir, bu da birikmiş mukus ve plakları farengeal yüzeyden temizler. Ayrıca bardağa 1 çay kaşığı su ekleyebilirsiniz. tuz veya soda.

Antibakteriyel ilaçlar emilim, spreyler - Grammidin, Bioparox, Oracet için tablet veya pastil şeklinde yerel ilaçlar gösterir. Farinksin irrigasyonu için ilaçların bileşimi sadece antibiyotikler değil, aynı zamanda antiseptikler, esansiyel yağlar, anestetikler de içerebilir.

Sistemik antimikrobiyal ilaçlar komplike bakteriyel farenjit vakalarda kendilerine, ilaçların seçimi o makrolit veya penisilin (Sumamed, Amoksisilin) ​​anlamına gelir daha sık doktora taşır.

Kronik farenjit tedavisinde benzer maddeler kullanılır, fakat aynı zamanda farenksin sürekli inflamasyonuna neden olan faktörün ortadan kaldırılması gerekir. Örneğin, çürük dişlerin tedavisi, sinüzit, adenoidlerin veya bademcikli hastaların çıkarılması.

Farenjiti tedavi etmek için, nebülizör inhalasyonları etkilidir, günde 1 ila 4 kez uygulanır. Bunu yapmak için şunları kullanabilirsiniz:

 • maden suyu Borjomi;
 • 20: 1 oranında propolis veya calendula officinalis tentürünün ilavesi ile salin;
 • furacilin çözeltisi.

Bir çocukta farenjiti tedavi etmek için bir nebülizör yardımı ile doktora danıştıktan sonra, alerjiye veya diğer istenmeyen sonuçlara neden olmayan uygun bir çözüm önerecektir.

Çocuklarda uygunsuz tedavi ile, genellikle, bu enfeksiyon ile geniş havayolu enfeksiyonu olan, farenjit komplikasyonları gelişir:

 • otitis - orta kulak iltihabı;
 • bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı - larinks ve yutak iltihabı;
 • sinüzit ve rinit - nazofarenks;
 • konjonktivit - mukoza gözlerinin iltihabı;
 • Ensefalit, menenjit, enfeksiyonda beynin zarlarına nüfuz eder.

Çocuklarda farenjit önlenmesi şunları içerir:

 1. Tam beslenme ve vitamin alımı;
 2. Kişisel hijyen ile uyumluluk, öncelikle ellerin sık ve iyice yıkanması;
 3. Planlı aşılama;
 4. Temiz havada düzenli kalmak ve tavlama;
 5. Ev odalarının havalandırılması ve dezenfektanların kullanımıyla düzenli ıslak temizlik;
 6. Enfekte insanlarla temasın sınırlandırılması;
 7. Yerel önleme yöntemlerinin kullanımı, örneğin, burun için Oksolinovoy merhem;
 8. Bağışıklığın güçlendirilmesi.

Farenjit prognozu, ciddi komplikasyon riskinin yüksek olduğu kronik atrofik form haricinde uygundur.

Çocuğun boynuna bakarsanız, bademcik ve farinksin mukozasının pürüzsüz ve pürüzsüz olmadığını, ancak tırtıklı bir yüzeye sahip olduğunu görebilirsiniz. Doktorlar ve anneler, bu fenomeni, elbette, tıbbi bir tanılamayan "gevşek bir boğaz" olarak adlandırırlar.

Yani, aslında, bir çocukta gevşek boğaz doktor veya veliler darbe pembe veya pembe-sarı renkli görülüyor girinti ve / veya boğazın arka bir çoğunluğu ile hafifçe genişlemiş, dengesiz, tepelik bademcikleri gördüğümüz bir görsel resimdir edilir.

inflamasyon belirtileri yokluğunda - boğaz ağrısı, ateş, uyku hali, yorgunluk, bademcikler üzerinde, boğaz ve boğaz benzer olaylar çok önem verilmemelidir yağmalıyor.

Ebeveynler, çocuğun boğazının neden bu nedenle çocuklarının sağlığı için tehlikeli bir şey olmadığının farkına vararak bu hesapta neden sinirlendirilip sakinleştiğini anlamalıdır.

Dikkat lütfen! Tavsiye ediyoruz

Çocuklarda ve yetişkinlerde anjina, akut solunum yolu viral enfeksiyonu ve influenza tedavisi ve önlenmesi için Elena Malysheva, Rus bilim adamlarından etkili bir Bağışıklık ilacı önermektedir. Eşsiz ve en önemlisi% 100 doğal bileşimi nedeniyle, ilaç anjin, soğuk algınlığı ve bağışıklık tedavisinde son derece yüksek bir etkinliğe sahiptir.

Malysheva metodolojisi hakkında bilgi edinin...

Ne de olsa çocuklara, özellikle de yaşamın ilk yıllarına gelince, mukoza boğazındaki bu değişiklikler, bağışıklık sisteminin bizi çevreleyen mikroorganizmaların dünyasıyla olan yakınlığının bir sonucudur.

Mesele, boğazımızda büyük miktarda lenfatik doku olmasıdır. Kümeleri, farinksin arka duvarının batırıldığı foliküller oluşturur. Foliküllerin büyük birikimi, sırayla, en ünlü olanı farryng ve palatine olan bademcikler oluşturur.

Foliküllerin neler olduğu ve artışlarına neden olan şey hakkında daha fazla bilgi, okuyun

herhangi patojenik yani patojenler, bunlar virüsler, mantarlar veya bakteriler burun kanalları havayı teneffüs olsun olsun, onlar çoğalmaya aktif başlarlar.

Bu nedenle, belirli koşullar altında (hipotermi, aşırı yağlama, mikropların büyük "enfeksiyöz dozu" penetrasyonu) boğazda iltihap gelişir.

Patojenik mikropların çoğalması başlangıcına ve zaten bilinen foliküllerin ve bademciklerin enfeksiyöz iltihabına bir bağışıklık tepkisi veren ilk.

Yabancı bir ajan - virüs veya bakteri hakkında - diğer bağışıklık bölümlerine - tanıyan ve ileten özel bağışıklık hücreleri (lenfositler) geliştirmeye başlarlar.

Farinks ve tonsil folikülleri olan lenfositler üretme süreci, sıklıkla kızarma, boyutta bir artış ve buna bağlı olarak mukozada her türlü düzensizliğin ortaya çıkmasına eşlik eder. Bu durumda, bebeğin bezleri bir süngere benzemeye başlar ve farenksın arka duvarı düzensiz ve inişli bir hal alır, bu da boğazı gevşetir.

Çocuğun bağışıklık sistemi neredeyse sürekli yeni mikroplarla aşina olduğu için, çocuğun boğazı sık sık gevşek gibi gözüküyor.

Ayrıca bademcik genişleme ve çoğu durumda çocuğun gevşek boğaz normal fizyolojik bir olaydır, çünkü yutak folikül herhangi bir tedavi gerektirmezler, enfeksiyon iyileştikten sonra da, hem de işgalci mikroplar tepki sonra bir süre daha devam eder.

Bu fenomenin hastalığın daha fazla semptomuna eşlik etmemesi durumunda gevşek bir boğazın tedavi edilmesine gerek yoktur. Bununla birlikte, gevşek bir kızarık boğaz, bir çocukta veya bir yetişkinde enfeksiyöz iltihaplanmanın gelişmesinden söz edebilir;

 • soğuk algınlığı,
 • Akut solunum yolu viral enfeksiyonu,
 • Angina, bademcik iltihabı,
 • Farenjit.

İlaçların tedavisi sadece bazı boğaz enfeksiyonlarında gerekli olabilir, bu nedenle hastalığın belirtileri ortaya çıktığında doktorunuza danışmalısınız. Ev tedavisi, burun akıntısı, boğazda hafif bir ağrı, sıcaklıkta hafif bir artış eşlik eden soğuk algınlığı ve SARS için oldukça kabul edilebilir.

Ancak, gevşek bir boğaz, özellikle bir çocuksa, bir doktorun ziyareti, aşağıdakilerin ortaya çıkmasıyla birlikte ertelenmemelidir:

Bizim okuyucu incelemesi - Olga Solotvina

Son zamanlarda, evde soğuk algınlığı, anjina, farenjit ve diğer birçok hastalığın tedavisi ve önlenmesi için 25 bitki ve 6 vitamin içeren doğal Bağışıklık ürününü tanımlayan bir makale okudum.

Herhangi bir bilgiye güvenmek için kullanılmamıştım, ancak bir paket kontrol edip sipariş verdim. Boğaz ağrısı ile komplike bir soğuk sadece birkaç gün geçti. Artık önlemek için içtik, sonbahar için hazırlanıyoruz. Sen ve sen, ve eğer ilgilenirsen, aşağıdaki link bir yazıdır.

 • Boğazın yoğun kızarması,
 • Yutma sırasında rahatsızlık,
 • Boğazda şiddetli ağrı,
 • Bademcikler üzerinde pürülan tıkaç veya plak,
 • Boğazdaki plak veya film,
 • Sıcaklıkta önemli bir artış,
 • Boyundaki lenf düğümlerinin artması ve ağrıları,
 • Şiddetli bir baş ağrısı.

Doktor daha sonra enfeksiyon tipini belirleyecek ve uygun tedaviyi reçete edecektir. Hastalığın bakteriyel veya fungal bir kökene sahip olduğu ortaya çıkarsa, spesifik ilaçlar reçete edilir.

Örneğin, çocuklarda bakteriyel anjinada, doktorlar genellikle hastaya antibiyotik tedavisi reçete eder. Daha fazla bilgi için, kullanma hakkında makaleye bakın.

anjinalı çocuklar için antibiyotikler

Özel ilgi de çocuğun görünürde herhangi bir neden olmadan uzun süre rahatsız, halsizlik, yorgunluk, halsizlik şikayet okul yaşı veya yetişkinin olduğu durumdan gereklidir.

Bu durumda, eğer yukarıdaki semptomlarla eş zamanlı olarak boğaz boşalırsa, hasta KBB doktoru tarafından kronik bademcik iltihabı varlığı açısından muayene edilmelidir.

Kronik angina genellikle kalbe, böbreğe ve eklemlere komplikasyon veren çok spesifik bir hastalıktır, bu yüzden tedavi zorunludur.

Aynı zamanda erişkinlerde bu özellik kronik hipertrofik farenjit belirtisi olabilir gibi özel tedavi, gevşek boğaz, farenks arka duvarı grenli yani bir tür eylemleri bazılarına sahip yetişkinler için gerekli olabileceğini söyledi edilmelidir.

Çocukların gevşek boğazının kendi başına tedavi gerektirmemesine rağmen, ebeveynler bu fenomene hala dikkat etmelidir. Bir mikrob ile buluşma sırasında yerel bağışıklığın normal işleyişi için, çocuğun bulunduğu koşullar ve organizmanın genel durumu çok önemli hale gelir.

Bu nedenle, özellikle 7 yaşın altındaki çocuklar için, çocuğun organizmasının patojenlerle başa çıkmanın daha kolay olacağı, evde optimal bir mikro iklim oluşturmak çok önemlidir.

Herhangi bir çocuk için ve özellikle gevşek bir boğazına sahip bir çocuk için, lokal bağışıklık çalışması için bir ön koşul, nemli bir burun mukozası ve farenksidir. "Kuru" mukus üzerinde kelimenin tam anlamıyla herhangi bir enfeksiyon, çocuğun sık sık hastalaşmaya başladığı için. Hastalığın olasılığını azaltmak için:

 • Çocuğa sık sık içmesi için
 • Çocuğunuzu geniş bir kalabalık insanın bulunduğu kapalı alana götürmeyin.
 • Sokakta bir çocukla günlük yürüyüş,
 • Evde düzenli olarak hava ve ıslak temizlik yapmak,
 • Özellikle çocuk yatak odasında sıcaklık ve nemi takip edin.

İstisnasız tüm çocuklara, boğazın sertleşmesinin çeşitli yollarından yerel bağışıklığı güçlendirmesi önerilir. Daha fazla bilgi için

Bebeğinizin boğazını nasıl sinirlendirirsiniz?

Çocukların boynunu eczane antiseptik ve diğer ilaçlarla, özel ihtiyaç olmaksızın, yani boğazda kızarıklık, şişme ve ağrı olmadığında durulamak tavsiye edilmez.

Önleyici boğaz durulamalarından, bir soda çözeltisinin yanı sıra sofra tuzu veya deniz tuzu çözeltilerinin kullanılması da mümkündür.

Hala sürekli soğuk algınlığı, grip ve boğaz hastalıklarından kurtulmanın imkansız olduğunu düşünüyor musunuz?

Bu makaleyi okuduğunuz gerçeği ile yargılayarak - ne duyduğunuzu değil, ne olduğunu biliyorsunuz:

 • Tükürük yuturken bile şiddetli boğaz ağrısı...
 • Boğazda bir yumru hissi...
 • vücutta titreme ve güçsüzlük...
 • Kemikleri en ufak bir hareketle "kırmak"...
 • iştah ve güç kaybı tamamen...
 • burunda sürekli tıkanıklık ve balgam sümüğü...

Ve şimdi soruyu cevaplayın: bundan memnun musunuz? TÜM BU SEMPTOMLAR tolere edebilir mi? Ve etkisiz tedaviyle ne zaman "birleştiniz"? Sonuçta, er ya da geç durum daha da kötüleşecek. Ve kötü bitebilir...

Bu doğru - bu sorunla başlamanın zamanı geldi! Katılıyor musun? Bu yüzden Elena Malysheva'nın özel metodolojisini yayınlamaya karar verdik. Çocuklarda ve yetişkinlerde bağışıklığı güçlendirmenin sırrını açmış ve prostat hastalıklarının önlenmesi yöntemlerinden bahsetmiştik. Daha fazla oku...

Ilk doktor

Çocuğun boğaz ağrısı neden olur

Çocuğun boğaz ağrısı var. Büyükanneler, uzmanların ortaya çıkmasıyla birlikte, bunun daha önce dondurmanın fazladan bir kısmı yüzünden soğuk olduğunu ve bir gün önce yediklerini söylüyorlar. Anneler anginadan şüpheleniyor. Son söz, çocuğu göstermek için acil olarak getirilen veya eve çağrılan bir doktor içindir. Ancak, doktor, ebeveynlerin ve eski nesillerin temsilcilerinin görüşlerini paylaşmamakta ve bebeğin farenjit olduğunu açıkça belirtmektedir. Yetkili çocuk doktoru Eugene Komarovsky, çocuklarda farenjit hakkında konuşacak.

Farenjit, farinksin mukoza ve lenfoid dokusunun iltihaplanmasıdır. Enflamatuar süreç hareket ederse ve nazofarenks yakalarsa - bu zaten rinofarenjittir (başka bir isim nazofarenjittir). Farinks iltihabı çeşitli nedenlerden dolayı oluşur:

 • viral enfeksiyon, influenza virüsleri, adenovirüslerin neden olduğu;
 • streptokoklarla bakteriyel enfeksiyon, stafilokok, pnömokok, Candida familyasının mantarları;
 • özellikle larinkste gelişen bir alerji - Toksik, zehirli maddelerin, tozun solunması nedeniyle.

Farenjit akut ve kronik olabilir. Oldukça uzun bir süre için çocuk musallat olan rekürrenslerinin zaman olumsuz faktörlerden fonunda - Akut olumsuz etki ya da enfeksiyon ve kronik hemen sonra gelişir. Bazen kronik farenjit genel olarak ARVI, influenza veya alerjik reaksiyonlarla ilişkili olmayan viral ve alerjik olmayan bağımsız bir hastalıktır. Böylece, bu tür "bağımsız" farenjit, tam alevlenme ve gerileme dönemlerine sahip olabilir.

Eugene Komarovsky, farenjitde alışılmadık bir şey olmadığını söyler - çocuklukta, ebeveynlerin düşünmeye alışmasından daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Bu teşhisi konan çocuklar yılda 3-4 kez olmakla birlikte, bu bir norm sayılmaz. Oldukça sık, boğaz, burun ve boğaz iltihabı çok kuru havanın tarafından tetiklenebilir, Ebeveynleri tüm delikleri kapatmak ve daire sıcak mikroklima tutmak çok düşkün bir çocuk teneffüs.

Viral farenjit genellikle akuttur. rinit, mevcut sümük, baş ağrısı, 38.0 derece ateşi kadar - O bu hastalıkların her semptomları ile karakterize olduğu anlamına gelir SARS veya grip, arka plan üzerinde gelişir. Böyle bir farenjit ile, çocuk ağrı veya boğaz ağrısı şikayet edecek, yutmak için ağrılı olacaktır. Hiçbir şeyden şikayet edemeyen bir bebek çocuğu yiyecekleri reddetmeye, ağlamaya ve endişelenmeye başlayacaktır.

Farenjitin başka bir özelliği, özellikle geceleri geceleri bebeği etkileyen kuru bir öksürüktür. Genellikle boyundaki iltihaplı lenf düğümleri. Eugene Komarovsky bunun içinde şaşırtıcı bir şey olmadığını söylüyor, çünkü bu düğümler sayesinde iltihaplı larenksden lenf drenajı meydana geliyor. Larinksin bademcik veya duvarlarında bazen büyük kırmızı granüler formasyonlar-granüller görebilirsiniz. Daha sonra farenjit granülosa (lenfoid dokuda hasar ile) olarak adlandırılacaktır.

Allerjik farenjit, kimyasalları veya alerjenleri teneffüs ettikten sonra kısa bir süre sonra da sıklıkla akut olarak gelişir. Bununla birlikte, ARVI belirtileri yoktur, ancak burun akıntısı olabilir. Sıcaklık biraz artar - 37.0-37.5, daha yüksek - çok nadiren. Yutulduğunda kuru, üretken olmayan öksürük ve ağrı da oldukça yoğundur.

Bakteriyel farenjit, boğazda şiddetli ağrı ile birlikte 38.5 derecenin üzerinde bir sıcaklık artışı ile şiddetlidir. Larenks ve bademcikler üzerinde yapılan görsel bir muayenede, genellikle anjina ile karıştırılan kayda değer pürülan oluşumlar olabilir.

akut tonsillit (anjina), akut farenjit (veliler dikkat edin) arasındaki temel fark anjina etkilenen Bademciklerimde ve boğaz ağrısı iltihabı için daha bulanık, bu gırtlak duvarına kadar uzanır olmasıdır. bademcik iltihabı çocuk mutlaka oluşacak farenjit, öksürük, hem de halsizlik diğer karakteristik semptomlar, yutma ile ağrı yakındığında.

Kronik farenjit daha az parlak ilerler ve bazen sadece alevlenme dönemlerinde fark edilir. boğazda tickle genellikle hastalığın kronik bir olan bir çocuk, genellikle ağızda ve boğazda kuruluk hissi vardır, genellikle bir kuru öksürük vardır, ancak sıcaklığı (- alevlenmeler kadar her durumda) arttırmaz. İki damla su olarak alevlenme olağan akut farenjit benzer.

Tedavi taktikleri seçimi, çocuğun ne tür rahatsızlıklara yol açtığına bağlıdır - viral, bakteriyel veya alerjik. Çok deneyimli bir doktorun bile, bu önemli soruyu yalnızca çocuğun görsel muayenesi ve eşlik eden tüm semptomların değerlendirilmesi temelinde cevaplayamayacağı belirtilmelidir. Doktor, elbette, bebek farenjit olduğunu söylemek, ancak yalnızca iki basit analizin kökeni öğrenmek için yardımcı olacaktır: antibiyotiklere klinik kan ve boğaz çubukla florasına ve hassasiyeti.

Bu çalışmalar olmadan Eugene Komarovsky diyor ki, farenjitin normal, sorumlu ve bilinçli bir tedavisi söz konusu olamaz. Sonuçta, üç çeşit rahatsızlık tamamen farklı şekillerde ve preparatlarla tedavi edilir.

Boğazın içine bakıp hastalığın varlığını ortaya koyan, hemen antibiyotikleri reçete eden veya çeşitli antiviral ilaç türlerini reçeteleyen doktor tavsiyelerine uymak için acele etmeyin. Böyle bir doktordan, nasıl ve neyin daha iyi tedavi edileceğini gösteren testler için bir başvuru yapması istenmelidir.

Viral farenjit diğer türlere göre daha sık görülür, çünkü viral enfeksiyonlar çocukları diğerlerinden daha sık etkiler. Akut farenjitin yaklaşık% 85'i viraldir. Bu tür farenjit antibiyotiklerle tedavi edilemez, diyor Eugene Komarovsky. Virüslere karşı antimikrobiyal ajanlar hiç bir aktivite göstermez, ancak 7-8 kez bir bakteriyel komplikasyon gelişme riskini artırır.

Bu etkinliğe sahip virüslere karşı preparatlar genellikle intravenöz olarak uygulanır ve bulaşıcı hastanelerin hastane ortamlarında kullanılır. Çok sayıda yan etkiye sahiptir ve oldukça ağır bir şekilde taşınmaktadır. homeopatik ilaçlar veya serbestçe Rusya'da eczanelerde satılır diğer tabletler ve antiviral etkiye belirtilen şuruplar, Nor, televizyon ve radyo, virüsler ve bağışıklık sistemi üzerinde hiçbir etkisi ilan edilmektedir.

Viral farenjit için tek doğru tedavi çok sıcak bir içecek, yeteri kadar hasta bir çocuk burun mukozası nazofarenks ve tuzlu su (bir litre su başına tuz 1 çay kaşığı) sulanması olan daire hava nemlendirilmiş. Çocuğun yaşı izin veriyorsa, boğaz ağrısının aynı tuzlu su çözeltisi ile yıkanmasını sağlayabilirsiniz. Topikal olarak uygulanan bir antiseptik kullanılarak iltihaplı boğaz (örneğin, "Miramistin"), hem de anti-enflamatuar ve analjezik etkisi olan şekerler. Komorowski "lugol" uygulamak konusunda uyardı (ve hatta daha çok iyot ile boğaz ve bademcik yakmak) o, tedavi edilmezse ve sararmış değil çok daha zararlı yapışmamalı boğaz ağrısı daha çocuğa olduğundan, gerekli değildir.

Alerjik farenjit daha detaylı bir yaklaşım gerektirecektir. Bu rahatsızlığın tedavisinde antibiyotikler, kategorik olarak kontrendikedir. Doktor antihistaminikler reçete edebilir - alerjene bağlı olarak (eğer tipi hızlı bir şekilde kurulabilirse). Burnun ve larinksin salin lavajı ve ayrıca lokal antiseptikler (iyot hariç).

Buna ek olarak, toz biriktirebilen tüm eşyaları - halılar, yumuşak oyuncaklar, kitaplar - odadan çıkarmanız gerekir. Hava,% 50-70 seviyesinde nemlendirilir, havalandırılır ve genellikle çocuğun odasında ıslak temizlik yapılır.

Bakteriyel farenjitlerde, Eugene Komarovsky'ye göre, antibiyotiklere olan ihtiyaç, bireysel olarak kararlaştırılmaktadır. Her durumda, antimikrobiyal ajanlar genellikle gerekli değildir. İhtiyaç varsa, penisilin grubu ilaçlar sıklıkla kullanılır.

Enfeksiyöz çocuk antibiyotik verilmez. Genellikle bir gün sonra çocuk sıcaklığa sahip değilse, okula veya anaokuluna tam olarak katılabilir. Yatak istirahatı gerekli değildir.

Çocuğun laboratuvar testleri streptokokal farenjiti doğrularsa, boğazdan benzer vuruşlar tüm aile üyelerine teslim edilmelidir. Gerekirse, bebeğin yeniden enfeksiyonu önlemek için antibiyotik tedavisi tüm hane üyeleri tarafından yapılmalıdır.

Doktor Komarovsky'nin tavsiyesi

En pahalı ilaçların bile kıyaslanamadığı boğaz için en iyi antiseptik tükürüktür. Yeterli ise, çocuğu farenjitten koruyabilir. Tükürüğün kuruması kurulamaz, evde nemlendiricinin bulunması ve amaçlanan amaç için kullanılması tercih edilir. Ek olarak, çocuk yeterli miktarda sıvı içmelidir (tükürüğün tutarlığını korumak için). Farenjit'e karşı aşı yoktur. Ana korunma, tükürük kalitesinin ve bağışıklığın güçlendirilmesinin sağlanmasıdır.

Komarovsky, çocukların boğazdaki ağrıları hakkında bir sonraki videoda anlatacak.

Farenjit, lenfoid dokuda ve boğazda mukoza zarında güçlü bir inflamatuar süreçle birlikte görülen bir hastalıktır. Bu patoloji genellikle çocuklarda teşhis edilir ve hoş olmayan belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur.

Farenjitin sinsi olması bulaşıcı bir nitelikte olabilir ve çocuklukta daha canlıdır. Bu tür bir hastalığın vücutta ilerlemesi birçok komplikasyona neden olabilir, bu nedenle ebeveynler çocuklarda farenjitin nasıl tedavi edileceğini bilmelidir. Patolojinin ortadan kaldırılması için, hem ilaç tedavisi hem de geleneksel tıp yaygın olarak kullanılmaktadır.

Farenjit - doğada bulaşıcı olan farinksin mukoza zarının iltihaplanması

Çoğu durumda, çocuklarda ve yetişkinlerde farenjit, vücuttaki virüs veya bakteri kökenli enfeksiyonların ilerlemesi ile gelişir. Bu, boğazın mukoza zarında aktif bir iltihaplanma sürecinin gelişmesine yol açar. Çoğu zaman inflamasyon aşağıdaki patojen mikroorganizma gruplarının etkisi altında gelişir:

 • influenza ve parainfluenza virüsleri
 • rinovirüs
 • coronavirüsleri
 • adenovirüsler

Bakteriyel farenjit gelişimi aşağıdakilerin etkisi altında meydana gelir:

 • streptokoklar
 • stafilokoklar
 • Hemofilus Enfeksiyonları

Bir çocuğun bağışıklık sisteminin kırılması durumunda, fungal farenjitin gelişmesini tetikleyebilir. Çocukluk çağında bu tip hastalıklar ciddi patolojilerde ve antibakteriyel ilaçlarla tedavide artar.

Farinksin inflamatuar sürecinin daha nadir nedenleri şunlardır:

 • alerjik reaksiyonlar
 • farklı doğanın yaralanmaları
 • cerrahi müdahale
 • yabancı nesnelerin nüfuzu
 • Güçlü ilaçların boğaz mukozası üzerindeki etkileri

Farenjit gelişmesi olasılığı, çocuğun aşağıdaki etkenler üzerindeki etkisiyle artar:

Kronik farenjitin diğer bir önemli nedeni, diyaframın özofagus açıklığının regürjitasyonu, reflü, kusması ve fıtığı sırasında midenin içeriğinin farenksine girmesidir.

Kronik farenjit, çocuğun burun boşluğunda, bademciklerde ve paranazal sinüslerde enflamatuar süreçlerin progresyonunda ortaya çıkabilir. Bir patolojiyi kışkırtmak için, burun tıkanıklığına ve aynı zamanda vazokonstrüktif damlalarla uzun süreli tedaviye bağlı olarak ağızdan sürekli solumaya neden olunabilir. Gerçek şu ki bu ilaçlar boğazın arka duvarına düşer ve bu nedenle mukozada ciddi tahrişe neden olur.

Kuruluk, terleme, boğaz ağrısı ve yüksek ateş farenjit belirtileridir.

Çocuklarda farenjit aşağıdaki belirtilere neden olur:

 • Boğaz bölgesinde rahatsızlık hissi oluşması
 • şiddetli ve kaşıntı ve yanma
 • yutma sırasında ağrının ortaya çıkması
 • boğaz ağrısı
 • vücut ısısını 38 dereceye yükseltmek

Tıbbi uygulama, farenjitin küçük çocuklar için çok zor olduğunu göstermektedir. Vücut ısısında artış ve genel durumun kötüleşmesi, bebeğin durgunluğunun artmasıyla desteklenir. Genellikle farenjit adenoidit gibi bir hastalık seyrinde, iştahın kötüleşmesi, uyku problemlerinin ortaya çıkması ve vücutta ESR düzeylerinin artması ile birlikte görülür.

Teşhis için uzman çocuğun boğazının muayenesini yapar ve aşağıdaki hastalık belirtilerini not eder:

 • farinks parlak kırmızı renkte boyanır
 • mukoza zarı ödematize olur ve infiltre olur
 • iltihaplı palatine kemer ve yumuşak damak
 • Posterior farinks duvarının mukozası granüler hale gelir.

Farenjit daha ilerlemesi ile, farinks leke lateral sırtlar. Çocuklara genellikle viral orijinli farenjit tanısı konur ve bu, farinksin posterior duvarında kanama ve kabarcıkların ortaya çıktığı parlak kırmızı bir boğaz ile karakterize edilir. Yerel belirtiler 2-3 gün sürmektedir, yavaş yavaş azalan tahriş edici öksürük ve kuru öksürük vardır.

Bazı durumlarda, hastalığın ortak belirtileri olmayabilir, ancak anjina veya adenoidit şeklinde ikincil bir komplikasyon vardır.

Bazen hastalar kulakta yansıyan ağrının görülmesinden şikayet ederler ve bu da farenjit belirtilerinden biri olarak kabul edilir. Tıbbi uygulama, küçük çocuklarda hastalığın en şiddetli olduğunu ve komplikasyonların gelişmesine neden olduğunu göstermektedir.

Farenjit sonrası en tehlikeli komplikasyonlar, çocuğun organizmasının hastalığa neden olan patojen mikroorganizmalara aşırı duyarlılığının bir sonucu olarak ortaya çıkan otoimmün patolojilerdir.

Aslında, farenjit vücut için ciddi bir tehlike değildir, ancak ilerlemesi ve etkili tedavi olmaması birçok komplikasyona neden olabilir.

En büyük tehlike streptokokal farenjit olup, vücutta ilerlemesi çeşitli komplikasyonlara neden olur. Pürülan komplikasyonlar arasında en yaygın olanları şunlardır:

 • Retrophaengeal apse, pus lenf düğümleri ve faringeal boşluğun farinksinde biriktiğinde gelişir.
 • Peritonsiller abse, bademciklerin etrafındaki dokuların iltihaplanması ile karakterizedir.

Küçük çocuklarda, nazofaringeal bölgenin bir sinüziti ve riniti şeklinde bir lezyonu sonucu komplikasyonlar gelişebilir. Ek olarak, farenjit tanısı konulduktan sonra:

En tehlikeli komplikasyon beyin zarlarının iltihaplanmasıdır, ki bu uzmanlar menenjit ve ensefalit olarak adlandırırlar.

Çocukta farenjit tedavisinde kullanılan ilaçlar, muayene sonrası doktor tarafından reçete edilir.

1 yıla kadar olan en küçük çocuklarda hastalık ağrılı bir şekilde ilerler ve bu yaşlarda bağımsız olarak gargara yapamazlar. Ebeveynlerin akut farenjit şüphesi varsa, mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Yüksek vücut ısısı ve alerjik reaksiyonun yokluğunda, boğaz bölgesine bal-hardal kompresinin uygulanmasına izin verilir. Ayrıca farinks, mentol ve alkol içermeyen antiseptik ajanlarla tedavi edilebilir.

Uzmanlar, küçük çocuklarda farenjit için aşağıdaki tedavi yöntemini önermektedir: Pharyngocept tableti ezmek, içine bir emzik atmak ve bebeğe sunmak gereklidir. Bebeği kollarına almak ve hafifçe arkaya yaslanarak bronşlardaki drenajın iyileştirilmesine yardımcı olunması tavsiye edilir.

1-2 yaşın altındaki çocuklarda farenjit de oldukça ağır bir şekilde meydana gelir, ancak bebeklerde olduğu kadar yoğun değildir. Hastalığın tedavisi şunları içerir:

 • yeterli içme rejiminin organizasyonu
 • kontrendikasyon yokluğunda, bir kişi sıkıştırabilir
 • salin veya su Borjomi ile bir nebülizör ile inhalasyonlar yürüten

Bu yaşta farenjit, örneğin, Jox veya Givalex gibi bir sprey formunda antiseptik ilaçlar ile tedavi edilebilir. Bu ilaçların boğazda dezenfektan etkisi vardır ve çocuğun iyileşmesini hızlandırır. Çocuğun bulunduğu odayı sürekli olarak havalandırması ve gerekli nemliliğin bakımını izlemeniz önerilir.

3 yaşından büyük çocuklarda farenjit gelişimi ile birlikte yatak istirahatine uymak ve alkali içeren büyük miktarda sıvı kullanmak gereklidir.

Ayrıca, koruyucu bir diyet düzenlemek ve tamamen kızartılmış ve tatlı yemeklerin rasyonundan hariç tutulmalıdır.

Hastalığı tedavi etmek için balın üzerine baskı yaparak, onları ayaklarınıza bırakarak yapabilirsiniz. Sıcak ayak banyoları ve bir nebulizer ile inhalasyon yoluyla iyi bir etki verilir. Boğazın, eczanede hazır bulunan özel antiseptik ilaçlarla durulanması tavsiye edilir. Evde 30 dakika sıcak suda 2-3 damla Furacilin ve iyodun içinde çözündüğünüzde kendinizi şımartmak için çözümler hazırlayabilirsiniz. Bu tür bir karışım oda sıcaklığına getirilmeli ve çocuğa durulama için sunulmalıdır.

İyi bir sonuç, Jox ve Givalex gibi antiseptik kaplıcaların kullanılmasıdır. Bir çocuğun ilaçları tablet şeklinde nasıl çözdüğünü bilmesi durumunda ona teklif verebilirsiniz:

Oldukça tartışmalı bir konu, çocuklarda farenjit tedavisinde antibakteriyel ilaçların kullanımıdır. Antibakteriyel ilaçlar kullanmadan hastalığı tedavi etmenin mümkün olduğu birçok durum vardır. Buna rağmen, antibiyotiksiz şiddetli farenjit formları yeterli değildir ve özellikle çocuğun hayatını tehdit eden ya da atrofisi olan mukozayı ihmal edilmiş bir evrede teşhis edilen durumlarda yeterli değildir. Çoğu zaman, antibiyotikler viral, bakteriyel veya enfeksiyöz bir hastalık teşhisi için reçete edilir.

Farenjit hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

Uzmanlar, farenjit tedavisi için en uygun seçeneğin, geniş bir etki spektrumu olmayan antibakteriyel ilaçların ve yerel fonların kullanılması olduğunu söylüyorlar. Bu tür ilaçlar, kalp, böbrek ve karaciğer gibi organları olumsuz etkilemez.

Antibakteriyel ilaçların etkinliğini arttırmak için, alımlarını kortikosteroidlerle kombine etmeniz önerilir. İyi bir etki farenjitin Hexoral, Biseptol ve Bioparox gibi ilaçlarla tedavisidir.

Çocuklarda farenjit tedavisi, faringeal mukozaya lazerle maruz bırakılarak gerçekleştirilebilir. Hastalığın ihmal edilmiş bir aşamaya geçmesi durumunda, atandığı gibidir:

 • yanal sırtların ve granüllerin kriyodestrasyonu
 • gümüş nitratın koterizasyonu
 • radyo dalgası sönmesi

Bazı durumlarda, farinksdeki enflamatuar sürecin tedavisi cerrahi müdahale ile gerçekleştirilir. Uzman, lazer üzerinde pürülan granüller ve büyümüş müköz membranlar için çalışır, ancak sağlıklı doku etkilenmez.

Farenjit tedavisi daha etkili olması için, hem ilaç ve halk ilaçları kullanmak gereklidir

Çocuklarda farenjitin halk ilaçları ile tedavisinin ancak bir uzmanla görüştükten sonra gerçekleştirildiği unutulmamalıdır. Çeşitli bitkisel süslemelerin, infüzyonların, arıcılık ürünlerinin bağımsız kullanımı, çocukların sağlığı için istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Evde, aşağıdaki paterne göre bacaklarınızda bal sıkıştırması yapabilirsiniz:

 • Arı balını su banyosundaki sıvı kıvamına kadar eritmek gereklidir.
 • Bu bal, çocuğun ayakları ile yağlanmalı ve birkaç kat gazlı bezle sarılmalıdır.
 • ilacın daha güçlü bir etkisi için sıcak çorap giymek için tavsiye edilir
 • Ayaklarınızı 20-30 dk.

Uzmanlar, çocuğun tamamen iyileşene kadar böyle bir tedavinin yapılmasını tavsiye eder.

Akut farenjit formunu tedavi ederken, boğazınızı yıkamak için bitkisel şifa kullanabilirsiniz. Onların yardımıyla ağrıdan kurtulabilir, enflamatuar sürecin yoğunluğunu azaltabilir ve çocuğun genel durumunu hafifletebilirsiniz. Bitkisel kaynatma yapmak için şunları kullanabilirsiniz:

Bu tür bitkisel soğumalar, gırtlakın iltihaplı dokusu üzerinde bir anti-enflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir ve bunların tam olarak iyileşmesine kadar onların yardımı ile gargara yapmak gereklidir.

Domates suyundan yapılan bir halk ilacı ve özenle kıyılmış sarımsak ile iyi bir etki sağlanır. Bu ilacı kullanmanız 7 gün boyunca öğleden sonra her gün tavsiye edilir. Bu şekilde tedavi, gastrointestinal problemleri olan hastalarda kontrendikedir.

Farenjit, bir hastalık için çok tehlikeli sayılmaz, ancak sonuçları çocuğun sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturabilir.

Bu nedenle, bir çocuğun bir hastalığın ilk belirtileri olduğu zaman, onu bir uzmana göstermesi gerekir. Doğru beslenme, vücudun vitaminlendirilmesi, vücudun koruyucu özelliklerinin artırılması ve zamanında aşılama gibi patolojilerle enfeksiyondan korunmalarına yardımcı olur.

Bir hata mı buldunuz? Onu seçin ve bize söylemek için Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Farenjit, farenksin arka duvarında lokalize olan inflamatuar bir süreçtir. Çocuğun anne-babaya şikayet edebileceği bu hastalığın ana belirtisi, boğazda ağrı ve rahatsızlıktır. Çoğu durumda, farenjit ARI'nin arka planına karşı nazofarenks ve üst solunum yolundaki diğer akıntılı süreçlerle birlikte daha az sıklıkla bağımsız bir patoloji olarak gelişir. Farklı yaşlarda çocuklarda görülür. Çocuk ne kadar küçükse, hastalığın seyrini ve tedaviyi daha da zorlaştırır.

İçindekiler:

 • Hastalığın nedenleri
 • Farenjit türleri
 • semptomlar
 • Semptomatolojinin nedenine bağlı olarak
 • Küçük çocuklarda belirtilerin özellikleri

Hastalığın Tanısı Farenjit Tedavisi

 • ilaçlar
 • Halk ilaçları
 • Hasta için bakım özellikleri

Olası komplikasyonlar ve önleme

Çocuklarda farenjit, bağımsız bir hastalık olarak gelişebilir ya da başkalarının bir sonucu olabilir. Çoğu durumda, yutak iltihabı, akut solunum yolu virüs enfeksiyonları (grip, parainfluenza, adenovirüs, rinovirüs, koronavirüs) ve diğer virüslerin (sitomegalovirüs, Epstein-Barr virüsü) gövdesinin yenilmesi arka plan üzerinde oluşur. boğaz ağrısı daha az yaygın bakteriyel nedenidir patojenler (Streptokoklar, Staphylococcus ve Haemophilus difteri basili, meningokok) bulunmaktadır. Farenjit görünümündeki en büyük risk, mevsimsel grip ve diğer akut solunum yolu enfeksiyonları sırasında sonbahar-kış döneminde bahçeleri ve okulları ziyaret eden çocuklarda görülmektedir.

Aşağıdaki faktörler, farinksin arka duvarındaki inflamatuar sürecin gelişimine katkıda bulunabilir:

 • tıkanmış burun solunumu, soğuk işlenmemiş havanın ağzından solunması ve ağız mukozasının ve boğazının kurumasına yol açar;
 • enfekte olmuş mukus deşarjlarının dışarı üflendiğinde burun pasajlarından dışarı çıkmadığı, ancak aşağı doğru aktığı posterior rinit;
 • hipotermi;
 • yerel bağışıklığın zayıflaması;
 • burun boşluğundan aşağı doğru akan soğuk algınlığı tedavisinde vazokonstrüktif damlaların sık kullanımı, posterior farryngeal duvarın mukozasını tahriş ederek koruyucu özelliklerini azaltır;
 • bazı kronik hastalıkların alevlenmesi (rinit, adenoidit, bademcik iltihabı, sinüzit, stomatit, çürük);
 • faringeal mukozada atrofik değişiklikler ile birlikte palatine bademcikler çıkarılması;
 • vitamin eksikliği (A ve B);
 • gastroözofageal reflü, mide içeriğinin genellikle mukus zarı üzerinde tahriş edici etkisi olan farenksine girdiği bir durumdur.

Bazen farenjitin nedenleri, boğazın mukoza zarındaki bir alerjenin yutulmasına karşılık olarak ortaya çıkan alerjik reaksiyonlardır. Farinksin iltihaplanmasına neden olmak için mukozadaki yabancı cisimlere veya cerrahi operasyonlara mekanik zarar verebilir, kimyasal çözücüler, toz, tütün dumanı, sıcak hava buharlarına maruz kalabilir. Ayrıca, farinksin iltihabı çok sıcak, sert, baharatlı veya asidik gıdaların kullanımına bağlı olarak gelişir.

Etiyolojik faktör göz önüne alındığında, yetişkinlerde ve çocuklarda farenjit, bulaşıcı (viral, bakteriyel, fungal), travmatik, alerjik veya faringeal mukozanın tahriş edici faktörlerle temasından kaynaklanır. Hastalığın tedavisi doğrudan türüne bağlıdır.

Hastalığın seyrinin doğası akut veya kronik formda ortaya çıkar. İlk durumda, çocuklarda faringeal mukozanın akut enflamasyonu vardır. Kronik farenjit, birkaç ay veya daha fazla süren ve remisyon ve alevlenme fazları ile karakterize olan yavaş inflamatuar bir süreçtir. Çoğunlukla tamamen iyileşmiş akut farenjit veya agresif faktörler tarafından mukus boğazının uzun süreli tahrişine bağlı bağımsız bir hastalık olarak ortaya çıkar.

İnflamatuar sürecin şiddetine bağlı olarak, kronik farenjit olur:

 • mukus boğazının hiperemi olarak tezahür eden basit ya da kataral;
 • etkilenen dokuların enflamatuar sürecin proliferasyonu ile birlikte granulosa veya hipertrofik;
 • atrofik, iltihaplı dokuların kurutulması veya inceltilmesi ile birlikte;
 • Boğazın arka duvarının eşzamanlı olarak mukozada, hipertrofik ve atrofik tipte karakteristik patolojik değişiklikler yaptığı karma.

Çocuklarda farenjit belirtileri hastalığın biçimine ve şiddetine bağlı olarak değişir. Akut inflamasyonun karakteristik bir işareti:

 • kızarıklık ve şişme;
 • Özellikle sert ve sıcak yiyecekler yutulduğunda belirgin şekilde daha kötü olan boğazda keskin ağrı;
 • vücut ısısında 38 ° C'ye yükselme;
 • ses kısıklığı;
 • Farinks mukozasında bir terleme ve hüzün hissinin neden olduğu öksürük;
 • Kulaktaki ağrının ışınlanması (iltihap, tubofarengeal sırtları etkiliyorsa).

Kronik farenjit ile belirtiler daha az belirgindir, boğazda kuruluk ve terleme vardır. Bu tür iltihaplanma, sıcaklığın artması ve çocuğun genel durumu ve aktivitesinde bir değişiklik ile karakterize değildir. Bununla birlikte, bir alevlenme döneminde, kronik farenjit semptomları artar ve klinik tablodaki akut farenjit benzerdir.

farenks plak arka duvarında granüloza kronik farenjit, kalın viskoz mukus, büyütülmüş ve palpasyon submandibuler lenf düğümleri, arka mevcut çekme ağrı acı şekilde oluşturulan şişmiş kırmızı plaklar birikir.

Çocuklarda kronik farenjit atrofik formu son derece nadir teşhis edilir. Mukus boğazında solukluk ve kuruluk ile karakterizedir, kabukları üzerinde kuru bir mukus olan formasyon ve farinksin arka duvarında bir damar paterni görünümü ile karakterizedir.

ARI'nın arka planına karşı ortaya çıkan farenjit ile iltihaplanma süreci, bezler ve yumuşak damak dahil tüm boğaza yayılır. Genellikle burun akıntısı, konjonktivit, öksürük, sindirim bozuklukları eşlik eder.

Uzun süreli kurs, baş ağrısı, ateş, bademcik iltihabı ile karakterize patojenik bakterilerin neden olduğu farenjit. lezyonlar boğazı mukozaya ve boğazın arka ağız çatlak ve erozyon köşelerinde mantarlarda artışlar lenf düğümleri zadnesheynye, karakteristik beyaz bir pıhtı plak vardır.

Eğer farenjit nedeni alerjenin mukoza boğazından geçiyorsa, o zaman kuru bir öksürük şeklinde kendini gösterir, sıcaklığın artması ve boğazda şiddetli bir ağrı eşlik etmez.

Henüz kendilerini ifade edemeyen ve ağrının nerede olduğunu gösteremeyen bebeklerde farenjitden şüphelenmek için, ebeveynler aşağıdaki belirtilerden yararlanabilirler:

 • kaprissizlik, ağlamaklılık;
 • anksiyete ve kötü uyku;
 • periyodik öksürük;
 • Beslenmeden sonra iştah ve yetersizlik azaldı;
 • 39 ° C'ye kadar sıcaklık artışı.

2 yaşından küçük küçük çocuklar için akut farenjit zordur. neden SARS ise, vücut ısısı, uyuşukluk ve genel bir zayıflık, iştah azalması bir artış eşlik burun boşluğu ve boğaz, burun akması, öksürük mukozasının akut inflamasyon, ile kombine edilmiştir.

Çocuklarda farenjitden şüpheleniyorsanız, ebeveynler bir doktora başvurmalıdır. Kendi kendine teşhis ve kendi kendine tedavi komplikasyonlarla doludur ve daha küçük olan çocuk daha ciddi olabilir. Posterior farinks duvarının mukozasında bir enflamatuar sürecin varlığının yanı sıra şekli ve sebebi aşağıdakiler temelinde belirlenir:

 • Çocuğun küçük olması durumunda çocuğun veya ebeveynlerin şikayetleri;
 • ağız boşluğunun ve boğazının incelenmesi (farenoskopi);
 • boyundaki lenf düğümlerini araştırmak;
 • Boğazdan bulaşma bakteriyolojik kültür sonuçları.

Farenjitle birlikte posterior faringeal duvarın orta derecede kızarması, ödem ve infiltrasyonu, faringeal ark ve nadiren yumuşak damak vardır.

Boğaz ağrısı sadece farenjit değil, aynı zamanda boğaz ağrısı, kızamık, kızıl ateş belirtisi olabilir. Farenjitin aksine, anjin, klinik resim gelişiminin hızlı dinamikleri ile karakterizedir. Ertesi gün bademcikler üzerinde pürülan bir kaplama ve tıkaç vardır, kızarıklık ve boyutta bir artış vardır, vücut ısısı keskin bir şekilde 40 ° C'ye yükselir.

Çocuklarda farenjit tedavisi için hazırlıklar ve prosedürler, hastanın yaşını, hastalığın nedenini ve hastanın durumunun ciddiyetini dikkate alarak bir bölge çocuk doktoru veya bir çocuk kulak burun boğaz uzmanı tayin etmelidir. Tedavi evde yapılır. Akut solunum yolu enfeksiyonlarının arka planında ortaya çıkan hastalığın karmaşık olmayan biçimleriyle, inflamatuar süreç birkaç gün içinde kendi kendine düşer.

Akut farenjit ve çocuklarda kronik farenjitin alevlenmesinde, aşağıdaki ilaçlar tedavi için kullanılır:

 • boğazın (rotokan, furatsilin, klorofililpt) durulanması için çözeltilerin hazırlanması için preparatlar;
 • iltihaplı mukozayı (protargol, lugol çözeltisi) yağlamak için çözeltiler;
 • antiseptik, yumuşatıcı ve analjezik etki ile emilim için lozenges ve tabletler (lysobacte, septefril, pharyngosept, strepsils, imudon);
 • farinksin (altıgen, inhalipt, yox, tartum verde, sakız, miramistin) sulanması için spreyler ve aerosoller;
 • lokal olarak antibakteriyel ilaçlar, daha az sıklıkla sistemik olarak (hastalığın tam bakteriyel etiyolojisi ile ve patojenin spesifik antibiyotiklere duyarlılığını belirleyerek);
 • ARI (viferon, laferobion, immunoflazid, aflubin) arka planı ile farenjit ile immunomoduliruyuschie ilaçlar;
 • inhalasyon için çözeltiler (soda tamponu, dekan, fizyolojik çözelti);
 • sıcaklık 38 ° C'nin üzerine çıktığında parasetamol veya ibuprofen bazlı antipiretik ilaçlar

onlar larinks ve boğulma bir refleks spazmı tetikleyebilir enjeksiyon sırasında ve bebekler için prosedürün bağımsız egzersiz karmaşıklığı açısından gargara olarak 3 yaşından küçük bir çocukta farenjit tedavisi için eski, spreyler ve aerosoller kullanmayın.

Çocukların tedavisinde Mantar farenjit boğaz topikal antifungal ilaçlar tedavisidir. Alerjik reaksiyonun neden yutak iltihabı, tabletler şeklinde antihistaminler alınarak tedavi edilecek olan, damlalar ya da şuruplar (fenistil, erius, zirtek, setirizin zodak).

Boğaz ağrısı için halk tedavileri itibaren çocuklar için bir doktora danıştıktan sonra, buhar teneffüs ve otlar (papatya, adaçayı, nergiz, okaliptüs, Aziz sarı kantaron, meşe kabuğu) ait gargara kaynatma yapabilirsiniz bir antiseptik, anti-inflamatuar ve şifa etkisi vardır. Durulama için, basit bir tuzlu su çözeltisi (her bardak su için 1 çay kaşığı tuz) da kullanılır.

Geceleri, hastaya ısınma ve yumuşatma etkisi olan bal veya maden suyu ile sıcak bir süt verebilirsiniz. Ancak, bu tür halk ilaçları kullanmadan önce, çocuğun otlar ve bal alerjisi olmadığından emin olmalısınız.

Çocuğun erken iyileşme için olağanüstü bir öneme Komorowski EO Bütün bunlar etkili nemlendirici katkı sağlayacak özel dikkat veliler tanınmış çocuk doktoru hangi ödeme sıcak içecekler bol ve taze, nemli hava (gaz, çay, meyve suyu, meyve meyve içecekleri olmadan maden suyu) sahiptir ve etkilenen temizliğin mukus farenks.

Hastalık döneminde iltihaplı mukoza boğazının travmasını ve tahrişini azaltmak için çocuk koruyucu bir diyete uymalıdır. Ona çok kaba, sert, keskin, tuzlu, ekşi, sıcak veya soğuk yiyecek vermek tavsiye edilmez.

Zamanında ve uygun tedavi olmadığında, çocuklarda akut farenjit ana komplikasyonlara yol açabilir;

 • Hastalığın kronik bir forma geçişi;
 • Enfeksiyonun alt solunum sistemine (larenjit, tracheitis, bronşit) yayılması;
 • peritonsiller ve farengeal apsesi;
 • otoimmün hastalıklar (romatizma);
 • bademcik.

Akut veya kronik formda çocuklarda farenjit görülme riskini azaltmak için öncelikle bağışıklığı arttırmayı ve potansiyel patojenlerle temasları en aza indirmeyi amaçlayan basit önleyici tedbirleri gözlemlemek gerekir. Bunlar temiz havada düzenli yürüyüşler, yeterli yiyecek ve dinlenme içerir.

Süper soğutma kaçınılmalıdır. Çocuğun yaşadığı odada, kirli hava, tütün dumanı ve toz ile teması önlemek için normal nem ve sıcaklık rejimi (soğuk nemli hava) oluşturmak önemlidir. Uzun süreli burun tıkanıklığını önlemek ve ağız yoluyla zorla nefes almayı önlemek ve aynı zamanda ARVI mevsimsel salgınları sırasında hasta insanlarla temasını önlemek için rinit, sinüzit, adenoiditin zamanında tedavi edilmesi gereklidir.

Farenjit, faringeal mukozanın iltihaplanmasıdır. Genellikle hastalık ARI ve üst solunum yolu hastalıkları ile birleştirilir. Uygun tedavi ile çocukların rahatlaması bir defada gelir. Semptomlar dördüncü günde düzelir ve bir haftada tam iyileşme görülür.

Zamanında müdahale ile, bir hafta içinde farenjit tedavi edilebilir.

Vahşetin doğasına göre üç tür farenjit ayırt edilir:

 • keskin, parlak belirtilerle. Yeterli tedavi ile hastalık hızla geçer ve geri dönmez.

Akut farenjit göz korkutucu görünüyor, ancak hızlı bir şekilde geçer.

 • subakut, akut semptomların yok olması ile.
 • kronik, Mukus boğazında sürekli tahrişten kaynaklanır. Alevlenme ve gerileme dönemlerinde bir değişiklik ile karakterizedir. Ama sonsuza dek tedavi edilemez.

Doku hasarı derecesine göre, bu sınıflandırma benimsenir:

 1. nezle ile ilgili - Sadece mukoza zarını kapsar.
 2. Granulozny - Lenfoid folikülleri etkiler.
 3. atrofik - mukus, lenfoid ve glandüler dokuların tükenmesi ile birlikte.

Herhangi bir durumda, bir doktora danışmak en iyisidir.

Lokasyona bağlı olarak, iki tür daha fazla farenjit vardır: sınırlı ve yaygın. İlk hastalık türü, lateral sırtlar içindeki farinksin bir lezyonu ile karakterizedir. Yaygın bir hastalık şekliyle iltihaplanma, farinksin arka ve yan duvarlarını çevreler.

Farenjit gelişimi için, üç faktör aynı anda çalışmalıdır:

 • hipotermi;
 • bağışıklığın zayıflaması;
 • enfeksiyona yakalanma.

Bir çocuğun bağışıklığı zayıflatıldığında, çeşitli hastalıklar ona "yapışır".

Bebek yürüyüş sırasında ya da bir taslakta evde aşırı ısınabilir. Sıklıkla influenza ve soğuk algınlığı salgınları olduğunda, mevsim dışı kalma ve zayıflama zayıflar. İlkbaharda, durum diyetin kıtlığı ile şiddetlenir.

Çocuklarda patojen tipi:

 1. Viral farenjit. Mukoza zarının virüs ile enfekte olduğunda gelişir. Adenovirüs - heyecanlı adenovirüsler, rinovirüs - rinovirüs, herpetik - herpes virüsü.
 2. bakteri, Boğazda bakteri tutulumu sırasında gelişir.
 3. mantar, patojenler - mantarlar.

Hastalığın gelişmesinin diğer nedenleri şunlardır:

 • Alerji. Hava bir alerjen içeriyorsa ve çocuk ağzı açıkken nefes alırsa, farinksin mukoza zarı sürekli tahriş edicidir. Alerjik bir farenjit geliştirir.

Alerjenler ayrıca farenjitin gelişimini de tetikleyebilir.

 • Boğazda yabancı cisim (mekanik tahriş).
 • Kimyasallar tarafından tahriş.

Kronik farenjit gelişimi çocuğun sindirim sistemi hastalıkları tarafından kolaylaştırılır. Bunlar atrofik gastrit, kolesistit ve pankreatiti içerir.

Mukoza boğaz iltihabı ile, bebek yutma sırasında boğaz ağrısı şikayet ediyor. İçme sırasında ve zamanın geri kalanında rahatsızlık, terleme, acı yok.

Görsel inceleme semptomları ortaya çıkarır:

 • farinksin arka ve / veya yan duvarlarının kızarması;
 • bademcikler genişlememiş;
 • Hastalığın granüler bir formu ile granüler bir yüzey gözlenir;
 • bol miktarda mukus ve / veya pürülan akıntı.

Dikkat lütfen! Evde boğazını incelemek için bir çay kaşığı kullanın. Çocuğun ağzını açmasını isteyin. Kaşığın ucuyla, dili aşağı bastırın ve bebeğin derin nefes almasını isteyin. Farinks iyi açılacak ve kabuğunun durumunu değerlendirebileceksiniz.

Hastalığın bağımsız seyrinin işareti 38 dereceye kadar vücut ısısıdır. Ancak farenjit ARI veya influenza ile birleştirilirse, sıcaklık yükselir. Çocuk öksürür, ses hırıltıları ve boyunda büyümüş lenf düğümlerinde.

Hastalığa oldukça yüksek bir sıcaklık eşlik edebilir.

Anne sütü şikayet edemez. Bu nedenle, görsel muayeneye ek olarak, farenjit sadece dolaylı belirtilerle teşhis edilebilir. Bu iştahsızlık, kaygı, ağlama, uykuya isteksizlik. Kırıntı yutmaya başlarsa, o zaman içmeyi reddeder, saçma. Bu durum ebeveynler genellikle diş çıkarma ile karıştırılır.

Farenjit tedavisinin taktikleri patojen tipine bağlıdır:

 • Viral enfeksiyonun tedavisi zordur. Bu nedenle, çocuk bedeni bağımsız olarak savaşmalıdır. Bir doktor sadece bir çocuğun hoş olmayan semptomlarla başa çıkmasına yardımcı olabilir.
 • Bakteriyel enfeksiyon antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Doktor ayrıca ağrı ve boğaz ağrısı ile mücadele için ilaçlar reçete edecektir.
 • Mantar enfeksiyonu antifungal ilaçlar ile yok edilir. Çocuk doktoru da semptomatik tedaviyi reçete edecektir.

Dikkat lütfen! Kendi kendine ilaç tedavisi komplikasyonların gelişmesi ve / veya hastalığın kronik bir forma geçişi ile doludur. Farenjitin nedenini ve yeterli ilaç seçimini belirlemek için çocuk doktoruna başvurun.

Bir çocuğun nasıl tedavi edileceği sorusuna cevap aramak için endişeli ebeveynler, üç kuralları unutun:

 1. Diyet. Tüm bu tahriş ederek çocukların diyet Dýţla: baharat, ekşi, acı, sıcak ve soğuk füme, kızarmış.
 2. Bol içecek. Dehidrasyon tedaviyi karmaşıklaştırır. Bu nedenle bebeğinizi meyve içecekleri, bitki özleri, kompostoları ve sütlü çay ile içebilirsiniz.
 3. Havanın nemi. Nemlendiriciyi satın alın veya akünün yakınındaki suyla birlikte büyük bir kap koyun. Ama ikiz oda yaratmak için de buna değmez.

Çocuk kronik olarak KBB organlarının hastalıklarından muzdarip ise, evde nemlendirici olmadan yapamazsınız.

Farenjit ile atayın:

 • Şerbetler veya öksürük tabletleri (Dr Anne, Bronholitin, Pertusin, Bromheksin).
 • Aerosoller ağrıdan (Cameton, Proposol).
 • tabletler, şuruplar ya da süspansiyonlar sıcaklığın (Çocuk parasetamol, ibuprofen, Nurofen).

İlaçlar sadece bir uzman tarafından reçete edilebilir.

 • Homeopatik preparatlar ve immünomodülatörler (Aflubin, Anaferon).
 • Vücudun enfeksiyonlara karşı direncini arttırmak için mineral-vitamin kompleksleri (Complivit, Alphabet) ve C vitamini.

Dikkat lütfen! Alerjik farenjit ile, bebeğin alerjenle temasını kaldırın.

Dr. Komarovsky, halk ilaçları yardımıyla farenjit semptomlarını hızla ortadan kaldırabileceğinizi savunuyor:

 • Boğazını tuzlu suyla durulayın (olabildiğince sık durulayın). Bir bardak ılık su - bir çay kaşığı tuz.

Sık durulama duruları aktif iyileşmeyi destekler.

 • Klorheksidin ile durulayın.
 • Papatya et suyu ile durulama, calendula.
 • Çoraplarda hardal (bacaklar kuru olmalıdır).

Bir püskürtücü ile üretilen inhalasyon yardımcı olmak. maske takıyor uyku sırasında bebekler, büyük çocuklar özel ağızlık sunulan dumanlar nefes. inhalasyon Calendula ve papatya (antienflamatuar etki) uygun decoctions anlamına gelmektedir. klorheksidin, miramistin: Antiseptik özelliği vardır. Analjezik ve dezenfektan özelliklerini nane ve ardıç uçucu yağların çözeltilerdir.

Ne yazık ki, birçok çocuk KBB hastalıklarından muzdarip. Kriz sonbahar-kış düşüyor. Çocukları ilaçlarla doldurmamak için, solunum yolu hastalıklarının tedavisi ve önlenmesi için birçok doktor çocuklara reçete yazmaktadır.

tuz mağarasındaki prosedürlerin seyri

. Bu, solunum sistemi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve bir bütün olarak vücut üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir.

Yanlış ve zamansız farenjit tedavisi durumunda, enfeksiyon alt solunum yoluna geçer. Larenjit gelişir, bronşit. Hastalığın ilerleyişi ile birlikte akciğerler iltihaplı hale gelir.

Hastalık akciğerleri etkilerse, çocuklar hastaneye gönderilebilir.

Tedavinin yokluğunda sonuçları: mukoza, glandüler ve lenfoid dokuların atrofisi. Sağlığı iyileştirmek için ameliyat gerekli olacaktır. İleri vakalarda, çocuklar bir hastane ortamında tedavi edilir.

Farenjit önlenmesi için:

 • Bebeğin diyetini vitaminler yüksek gıdalarla zenginleştirin;
 • kışın ve erken ilkbaharda vitaminler verir;
 • yürüyüş, havalarda giyinme;

Uzun öfkeli çocuklar yürür ve bağışıklığı güçlendirir.

 • çocuk odasını havalandır;
 • nemi% 50-70 aralığında tutun;
 • Bebeği doğuştan ödün ver.

Çoğu durumda farenjit enfeksiyöz bir yapıya sahip olduğundan, hasta çocuklarla temasa izin vermeyin. Ve bebeğiniz hastalanırsa, karantinaya alın.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bademcikler ve gerektiğinde nasıl kaldırılır?

Bademcikler nasıl kaldırılır? Bademcikleri çıkarmak acı veriyor mu? Bezleri çıkardıktan sonra sıcaklık yükselebilir mi? Bunlar ve diğer sorular, bir nedenden dolayı bademcik kesmeye ihtiyaç duyanlar için endişeleniyor.

Boğaz ağrısı inkübasyon süresi: süre

Boğaz (bademcik iltihabı) - nazofarenks lymphadenoid dokuda inflamatuar süreçlere bulaşıcı bir hastalıktır. Çoğu zaman, bademcik iltihabı, bazen - guttural, nazofarengeal ve lingual bademcikler.