Loading

Akut ve kronik lateral farenjit

Farinkste enflamatuar süreç tiplerinden biri lateral farenjittir (lateropharyngitis). Her zamanki farenjit benzeri semptomlarla kendini gösterir, ancak bir dizi bulgu ile ondan farklıdır. Akut ve kronik formlar var.

Hastalığın özellikleri

Ağzınızı açarsanız, bir spatula ile aşağı doğru bastırın ve dilin köküne bakın - farinksin arka duvarını görebilirsiniz. Normalde, hatta, mukoza pratik olarak tek tip bir pembe renge sahiptir. Dilin köklerinin kenarlarında palatine bademcikler bulunur, ön ve arkalarında ise palatal ellerle örtülürler. Farinksin arka duvarı ile posterior palatine ark arasında, farinksin yan duvarı olarak adlandırılan bir boşluk bulunmaktadır. Tüm farenksin mukoz membranı altında, bağışıklık sisteminin periferik organları olan ve üst solunum yollarının enfeksiyonları ile iltihaplanan lenfoid foliküller bulunur. Patojenin yerleşeceği yerden ve iltihaplanma başladığında, hangi farenjitin gelişeceğine bağlıdır: normal veya lateral. İki inflamasyon varyantı arasında net bir sınır koymak imkansızdır, çünkü farinksin tüm mukoza zarı bu sürece dahil olur.

Akut lateral farenjit

Farenks yan duvarının iltihabı, her zamanki farenjit aksine, hemen her zaman tespit edilemez. Ana morfolojik tezahür, lateral lenfoid foliküllerin şişmesi ve iltihaplanmasıdır. Yan, merdanelerin büyük ölçüde, boyut artış palatin bademcik "pervane" ve farenks ve diğer hastalıkların klinik semptomlarını taklit edebilir: paratonsillar ve retrofarengeal abse. Ek olarak, farinksin yan duvarı boyunca iltihaplanma süreci nazofarenks ve larinkse kolaylıkla yayılır.

Akut lateral farenjitin (lateropharyngitis) etken maddeleri, posterior faringeal duvarın her zamanki inflamasyonuyla aynı virüs ve bakterilerdir. Hastalığın oluşumu şu şekilde kolaylaştırılmıştır:

 • Soğuk ve kirli havanın solunması.
 • Sigara.
 • Vücudun genel hipotermisi.

Hastalığın klinik semptomları ve bulguları da normal farenjitlere benzemektedir:

 • Yutulduğunda, konuşurken, öksürdüğünde boğaz ağrısı. Özellikle farinksin yan oluklarının akut inflamasyonu için tipik olan "boğaz ağrısı" ile boğaz ağrısıdır - tükürük yutulur. Ağrı, güne doğru yoğunlaşır, bazen hastalar, tükürük bile tükürmek zorunda kaldıkları kadar şiddetli olabilir.
 • Herhangi bir lokalizasyonun farenjit öksürüğü daha çok bir obsesif terleme, öksürük gibidir. Öksürük, bir yudum suyundan veya tatlı şekerlemenin emilmesinden sonra geçer.
 • Ses değişikliği. Farenjit ile, ses daha da kısır hale gelir, kıstırır. Bunun nedeni farinksdeki değişimlere ve enflamatuar sürecin gırtlak ve vokal kıvrımlara yayılmasından kaynaklanmaktadır.

komplikasyonlar

Akut yan farenjit bir dizi özelliğe sahiptir. Komplikasyonlarından biri, sürecin nazofarenkse yayılması ve işitsel tüpün ağzının etrafında bulunan tubal bademciklerin iltihaplanmasıdır. Semptomlar kulak ağrısı, tıkanıklık, işitme kaybı olan tubo-otit gelişir. Tedavinin yokluğunda, enfeksiyon işitme tüpünden orta kulağa kolayca yayılır, akut otitis media başlar.

Akut laterofaringitin müthiş bir komplikasyonu, faringeal yan duvarın vitreöz ödemidür. Alerjik reaksiyonlara eğilimli kişilerde, ana tezahür iltihap değildir, ancak dokuların ödemi değildir. Palatine bademcikler için, farinksin yan tarafında dokularda bir şişlik görülür, mukoza bir jöle, glosses, parıltıya dönüşür - dolayısıyla "vitreus ödemi" adı verilir. Şişme hızla artar, tipik belirtiler vardır: ağızda yabancı cisim hissi, burun, yutma güçlüğü. Daha sonra larinksin lateral duvarı, ses kıvrımlarına ve alt bölümlere geçiş ile şişirme işlemine dahil olur. Ödem, konuşmayı ve nefes almayı önleyen çok güçlü bir şekilde telaffuz edilebilir. Uygun tıbbi önlemler olmadan, ölümcül olabilecek darlık ve solunum yetmezliği gelişebilir.

tedavi

Akut laterofaringit tedavisinde en etkili:

 • durulama: Phytophasis (papatya, adaçayı, okaliptüs), antiseptik çözeltiler (Furacillin, Chlorhexidine, Septomyrin), Propolis, Chlorophyllipt.
 • Bir sprey şeklinde topikal uygulama için antibiyotikler ve antiseptikler. Sadece arka duvarı sulamak değil, aynı zamanda palatine bademcikler için bir kenara sıçramaya çalışın. Laterofarenjit tedavisi için, tercih edilen ajanlardan biri Bioparoks'dur. Şişenin üzerinde iki ağızlık bulunması (ağızdan ve burun içinden solunması için) ilacın nazofarenksden larenkse kadar mukoza zarında eşit bir şekilde yayılmasına izin verecektir.
 • Antipiretik ve analjezik preparatlar (Parasetamol, Ibuprofen ve diğerleri). Bu grubun ilaçları sadece belirtilen genel belirtilerle kullanılmalıdır: halsizlik, baş ağrısı, ateş; veya boğazda güçlü, dayanılmaz bir ağrıyla.

Kronik lateral farenjit

Hastalığın bu formu bademciklerin çıkarılmasından sonra sıklıkla gelişir. Lateral sırtlarda bulunan lenfoid foliküller, farinksin güvenilir bir şekilde korunmasını sağlamak için telafi edilir. Artan lenfoid foliküller, çeşitli virüsler ve bakteriler için kolay bir hedeftir. Bademciklerin çıkarılması, kronik lateral farenjitin gelişmesine yol açmaz, ancak tonsillektomi sonrası hastaların farenksin kronik inflamasyonunu geliştirme riski taşıdığı unutulmamalıdır.

Kronik lateral farenjit nasıl belirlenir? Faringoskopi ile palatine bademciklerin boş, yumuşak nişlerini görebilirsiniz. Doğru olduktan sonra bademciklerin kalitesinden uzaklaştırılması, nişlerde herhangi bir amigdala olmamalıdır. Kronik lateral farenjit gelişimi ile palatine arkların arkasında bademciklere benzer yapıdaki tüberoz doku birikimi görülür. Kronik laterofarenjit sıklıkla her iki taraftan eşit olarak simetrik olarak gelişir.

Hastalığın belirtileri

Hastalığın semptomları hastalığın evresine bağlıdır: alevlenme akut iltihap belirtileri ile karakterize edildiğinde (ağrı, öksürük, ses kısıklığı, genel belirtiler). Remisyon aşamasında, hastalar uzun süreli konuşma ile kuruluk, terleme ve rahatsızlıktan endişe duyuyorlar.

tedavi

Terapi taktikleri hastalığın evresine ve hastalığın semptomlarına bağlıdır. Alevlenme döneminde, inflamasyon durdurulmalıdır (durulama, inhalasyonlar, lokal antiseptikler ve antibiyotikler). Remisyon tedavisi sırasında, kuruluk önlenmesi, mukozanın yumuşatılması amaçlanmalıdır.

Alevlenmenin önleyici bakımı

Kronik lateral farenjit daha az akut, bir dizi kurala uymanız gerekir:

 • Sigara içmeyin (sigara içilmemelidir).
 • Zararlı üretim ve sıcak mağazalar durumunda olmamalıdır.
 • Akut solunum yolu viral enfeksiyonu döneminde, hastalarla yakın temastan kaçınmayı deneyin.
 • Düzenli olarak B vitaminleri (Neurobex, Magne-B6), doymamış yağ asitleri (Akulife, balık yağı diğer şekillerde) hazırlıkları yapılır.
 • Küçük yudumlarda içilip kuruyana kadar ya da bir burun içinden (her bir burun ucunda bir pipetin yarısında) bitkisel yağ: zeytin, ayçiçeği, keten, deniz topalak. Calendula, bergamot ve deniz cehri yağları içeren bir sprey Pharingospray kullanabilirsiniz.

Lateofarenjit, komplikasyonların gelişmesini önlemek için tedavi edilmelidir - otitis ve yutakın lateral duvarının ödemi. Farinksin lateral duvarındaki inflamasyonun konservatif tedavisi, her zamanki farenjit tedavisi ile aynı prensiplere dayanmaktadır.

Kronik lateral farenjit çoğunlukla tonsillektomi sonrası gelişir. Bu nedenle, bademcikler kaldırılmadan önce, hasta bu konuda bilgilendirilmelidir. Hastalığın tedavisi semptomlara bağlıdır. Akut aşamada her zamanki akut farenjit tedavisine benzer. Alevlenmenin dışındaki kronik sürecin tedavisi, mukoza zarının yumuşatılması ve beslenmesini amaçlayan önleyici bir doğadadır.

Gevşek, arka boğaz duvarı

Çocuğun muayenesi, ebeveynler bazen boğazının sağlıksız - kırmızılaşmış ve gevşekmiş gibi göründüğünü fark eder. Ne diyor?

Normalde, orofarenksin mukoza zarının yüzeyi pürüzsüz, hatta açık pembe renklidir. Üzerinde tüberküller, kıvrımlar, büyüme vb. Görülüyorsa, çocuğun “gevşek boğaz” olduğu söylenir. Tabii ki, "bir çocukta gevşek bir boğaz" bir tanı değildir ve tıbbi bir terim bile değildir. Ancak lenfadenoid dokunun gevşetilmesi tedaviyi teşhis ve reçete ederken dikkate alınması gereken önemli bir özelliktir. Ayrışma, bu makalede ayrıntılı olarak tartışacağımız farinks ve bademciklerin bazı enflamatuar hastalıklarına eşlik edebilir.

Gevşemiş bir mukoza boğazına sahip çocukların hangi durumlarda tedaviye ihtiyacı vardır? Hastalığın nedenini belirlemek ve etkili tedaviyi seçmek nasıl? Bütün bunlar hakkında, okuyun.

Gevşek bir boğaz endişe nedeni değilse

Mukoza zarının yüzeyindeki tüberküllerin görünümü sıklıkla çocuklukta görülür. Bunun nedenleri hipotermi, yeni virüs ve bakterilere aşinalık, baharat ve diğer alerjenik gıdaların kullanımı, kirli hava soluması, vb. Olabilir. Bu gibi durumlarda, foliküllerin hafif kızarması ve hipertrofisi bademcik dokularında immün reaksiyon belirtileridir. Gerçek şu ki, amigdala bir bağışıklık organıdır. Potansiyel olarak tehlikeli bileşenlere tepki göstererek gıda, su, hava ile sürekli temas halindedirler. Her saniyede bir çok mikroorganizma çocuğun ağız boşluğuna girer, ancak bademciklerin koruyucu işlevi sayesinde sağlığa zarar vermezler.

Bebeğin vücudu gelişmekte olduğundan ve bağışıklık sistemi ilk defa birçok mikropla karşılaştığı için, bademcikler çoğu zaman engebeli görünebilir.

Hastalık belirtileri yoksa (yutma, terleme, ateş, bademcik iltihabı vb. Gibi hoş olmayan duyular) endişelenmemelisiniz. Her şeyin çocukla uyumlu olduğundan emin olmak için bir uzmana danışınız - tam zamanlı bir muayene sizin durumunuzda herhangi bir tedavinin gerekli olup olmadığını gösterecektir.

Friable kırmızı boğaz - akut solunum yolu enfeksiyonlarının belirtisi

Kızarıklık, ödem, ağrı ve mukus oluşumu ile birlikte - enflamasyonun klasik belirtileridir. Kırılgan kırmızı boğaz, üst solunum yolundaki akut enflamatuar reaksiyonun tipik bir tezahürüdür. Boğaz bölgesini etkileyen akut solunum yolu hastalıkları (örn. ARI):

tonsillit - faringeal tonsiller iltihabı; farenjit - faringeal mukozanın iltihabı; larenjit - larinksin iltihabı.

Bademcik iltihabı, bademcikler içinde bulunur. Bademcikler (veya bezler) iltihaplı hale gelir - artar, kızarır, şişirilir. Bademcikler genişlemezse, ancak boğaz kırmızısı, özellikle posterior duvarın görünür kısmı ise, farenjit vardır.

Larenjit ile boğaz, sadece infenks enfeksiyon sürecine çekilirse kızarır ve gevrekleşebilir. Bir boğazın araştırılmasında iltihaplı gırtlakı görmek imkansızdır, bu nedenle, "larenjit" tanısı, her şeyden önce, bir sesin (ospolosti, wheezes) değişikliklerine dayanır.

Böylece, gevşemiş bir yüzeye sahip kırmızı bir boğaz, bademcikler veya farinksin akut bir iltihaplanmasını gösterir. Bir çocuk bademcik iltihabı veya farenjit vardır.

Akut farenjit

Çocukta boğazın kırmızı ve gevşek arka duvarı, akut farenjitin açık bir belirtisidir. Semptomları:

yüksek vücut ısısı (37C ve üzeri); boğazda ağrı, kulaklara yayabilir; baş ağrısı; ödem, gevşeme, farinksin görünür kısmının kızarması, sıklıkla eklenmesi, kesin kanama; Çocuklarda, farenjit genellikle burun tıkanıklığı, burun akıntısı, öksürük eşlik eder.

Hastalık genellikle hipotermiden sonra ve enfeksiyonun taşıyıcılarıyla (hasta ya da enfekte olmuş çocuklar ve yetişkinler) temas ettiklerinde keskin bir şekilde gelişir. Farenjitin nedensel ajanları ARVI virüsleri, stafilokok ve streptokok gibi bakterilerdir. Çocuklarda viral ve bakteriyel farenjit belirtileri benzerdir, bu nedenle doğru bir teşhis sadece laboratuar testleri temelinde yapılabilir. Ancak, bu her zaman başvurulmaz - sadece gerekli değildir. Çocuğun durumu hafif veya ılımlı ise, öncelikle yerel antiseptiklerle tedaviye ihtiyacı vardır. Gerekirse, anti-inflamatuar ilaçlar da kullanın. Genel olarak tedavi şunları içerir:

bitkisel infüzyonlar, tuz veya sodalı ılık su ile gargara; orofarenksin sulanması için antiseptik özelliklere sahip spreylerin (Bioparox, Kameton, Ingalipt, Lugol) uygulanması; pastil ve boğaz tabletlerinin antiseptik ve analjezik etki ile emilmesi, örneğin Septotelet, Strepsils ve diğerleri; 38.5C'nin üzerinde vücut ısısında bir artış ile - örneğin parasetamol, ibuprofen gibi antipiretik ajanlar.

Farenjit için antibiyotikler sadece şiddetli hastalıklarda kullanılır - ateş düşürücü, ateş düşürücü, ateş düşürücü ilaçlara cevap vermez.

Tedavi sırasında çocuklar yatak istirahatine uymalıdır. Hastalar cömert bir içecek, dengeli bir diyete (taze meyve ve sebze, çorba, et, yumurta, süt ürünleri) ihtiyaç duyarlar.

Akut tonsillit

Akut tonsillit bademcik iltihabıdır. Semptomları:

bademciklerin yanı sıra farinks, yumuşak damak ve dilin çoğalması ve kızarması; foliküllerindeki artışın neden olduğu bezlerin mukozasının tüberositesi ("gevşek boğaz"); boğazda akut ağrı, yutmayı zorlaştırır; artmış servikal lenf düğümleri; ateş (çocuklarda vücut ısısı genellikle 39C'ye ulaşır); Bezler üzerinde noktalar, noktalar ve film şeklinde bir plak oluşturmak mümkündür.

Tonsillit, virüs veya bakterilerden kaynaklanabilir. Bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanan akut tonsillitlere angina denir. Bakteriyel patojenler arasında en yaygın olanı streptococcus'dur. Streptokok anjina, antiviral ajanlar yardımıyla antibiyotik ve viral tedavi edilmelidir.

Tedavi planında antibiyotiklerin dahil edilmesi sorusu doktor tarafından belirlenir. Eğer reçete edilirse antibiyotik vermeyin - tedavi edilmeyen tonsillit genellikle kalbe, eklemlere ve böbreklere komplikasyonlar verir.

Antibiyotiklere veya antiviral ilaçlara ek olarak, bademcik iltihabı tedavisi, lokal terapi için antiseptik ilaçlar (durulama ve bademcik iltihabı tedavisi) içermelidir. Farenjit için reçete edilen aynı ilaçları kullanabilirsiniz. Ayrıca bademciklerin gevşemesiyle birlikte bademcik iltihabı ile, tabletlerin emilmesinin lenfadenoid dokunun yapısını ve işlevini geri kazandığı gösterilmiştir. Bunlar Tonsilotren ilacı içerir.

Kronik inflamasyon mukozal gevşemenin sebebidir.

Üst solunum yollarının kronik hastalıkları, farenks, bademcikler ve diğer organların dokularını etkileyen, yavaş enfeksiyonlardan kaynaklanır. Kronik inflamasyon genellikle akut solunum yolu hastalıklarının (boğaz ağrısı, farenjit, vb.) Uygunsuz tedavisinin bir sonucudur.

Kronik farenjit, farengeal mukozanın periyodik olarak şiddetlendirilmiş iltihaplanmasıdır. Kronik granüloza farenjitinde mukoza yapısındaki değişiklikler gözlemlenir - yüzeyi nodüller, düğümler, kırışıklıklar, nekrotik alanlar ile kaplıdır.

Kronik farenjit ile, boğaz "gevşek", çocuk boğaz ağrısı veya kötü sağlık şikayeti olmayabilir iken.

Bir çocuğun kronik farenjit olduğunu anlamak için:

özellikle sabahları (sıkça biriken mukusdan öksürme ihtiyacının neden olduğu) sıklıkla öksürme; Kötü nefes; çocuk boğazda kuruluktan şikayet edebilir; iştah azalması; alt çenenin altındaki lenf düğümlerinin hafif bir genişlemesi, onlara dokunurken de ağrı olabilir; çocuğun halsizlik, uyuşukluk, yorgunluk.

Bir çocukta kırılgan bademcikler sıklıkla kronik hipertrofik tonsillit belirtisidir. Bademciklerin kronik iltihaplanmasında, lenfadenoid dokuda patolojik değişiklikler meydana gelir - gevşeme, skatrisyel yapışıklıklar ve mühürlerin oluşumu.

Bademcik lenfadenoid doku görünümünün değişmesi, kronik bademcik iltihabının karakteristik bir tezahürüdür.

Ek olarak, hastalık aşağıdaki semptomlara sahiptir:

bademciklerin artan boyutu; bademciklerin ağrısında trafik sıkışıklığı veya irin varlığı; sık boğaz ağrısı; sürekli genişlemiş servikal lenf düğümleri.

Bademciklerin kronik iltihaplanması alevlendiğinde, orta büyüklükteki anjinanın tipik semptomları gözlenir. Vücut ısısı genellikle 39 C'ye ulaşmaz, boğazdaki ağrı ılımlıdır.

Kronik inflamasyonun tedavisi uzun süreli, aşama aşamadır. Her şeyden önce, enfeksiyonu yok ederler, sonra iltihabı giderirler. Bundan sonra, dokunun yapısal ve fonksiyonel bütünlüğünü geri kazanmak ve bağışıklığı güçlendirmek için önlemler alınır.

Çocukluktaki kronik enfeksiyonlar nadirdir, ancak bir çocuk genellikle anjinadan muzdaripse ve bademcikleri gevşek ve yaralı görünüyorsa, bir uzmana danışın - kronik inflamasyon yaşayabilirsiniz.

Bademcik iltihabı, bademcikler içinde bulunur. Bademcikler (veya bezler) iltihaplı hale gelir - artar, kızarır, şişirilir. Bademcikler genişlemezse, ancak boğaz kırmızısı, özellikle posterior duvarın görünür kısmı ise, farenjit vardır.

Larenjit ile boğaz, sadece infenks enfeksiyon sürecine çekilirse kızarır ve gevrekleşebilir. Bir boğazın araştırılmasında iltihaplı gırtlakı görmek imkansızdır, bu nedenle, "larenjit" tanısı, her şeyden önce, bir sesin (ospolosti, wheezes) değişikliklerine dayanır.

Böylece, gevşemiş bir yüzeye sahip kırmızı bir boğaz, bademcikler veya farinksin akut bir iltihaplanmasını gösterir. Bir çocuk bademcik iltihabı veya farenjit vardır.

Akut farenjit

Çocukta boğazın kırmızı ve gevşek arka duvarı, akut farenjitin açık bir belirtisidir. Semptomları:

yüksek vücut ısısı (37C ve üzeri); boğazda ağrı, kulaklara yayabilir; baş ağrısı; ödem, gevşeme, farinksin görünür kısmının kızarması, sıklıkla eklenmesi, kesin kanama; Çocuklarda, farenjit genellikle burun tıkanıklığı, burun akıntısı, öksürük eşlik eder.

Hastalık genellikle hipotermiden sonra ve enfeksiyonun taşıyıcılarıyla (hasta ya da enfekte olmuş çocuklar ve yetişkinler) temas ettiklerinde keskin bir şekilde gelişir. Farenjitin nedensel ajanları ARVI virüsleri, stafilokok ve streptokok gibi bakterilerdir. Çocuklarda viral ve bakteriyel farenjit belirtileri benzerdir, bu nedenle doğru bir teşhis sadece laboratuar testleri temelinde yapılabilir. Ancak, bu her zaman başvurulmaz - sadece gerekli değildir. Çocuğun durumu hafif veya ılımlı ise, öncelikle yerel antiseptiklerle tedaviye ihtiyacı vardır. Gerekirse, anti-inflamatuar ilaçlar da kullanın. Genel olarak tedavi şunları içerir:

bitkisel infüzyonlar, tuz veya sodalı ılık su ile gargara; orofarenksin sulanması için antiseptik özelliklere sahip spreylerin (Bioparox, Kameton, Ingalipt, Lugol) uygulanması; pastil ve boğaz tabletlerinin antiseptik ve analjezik etki ile emilmesi, örneğin Septotelet, Strepsils ve diğerleri; 38.5C'nin üzerinde vücut ısısında bir artış ile - örneğin parasetamol, ibuprofen gibi antipiretik ajanlar.

Farenjit için antibiyotikler sadece şiddetli hastalıklarda kullanılır - ateş düşürücü, ateş düşürücü, ateş düşürücü ilaçlara cevap vermez.

Tedavi sırasında çocuklar yatak istirahatine uymalıdır. Hastalar cömert bir içecek, dengeli bir diyete (taze meyve ve sebze, çorba, et, yumurta, süt ürünleri) ihtiyaç duyarlar.

Akut tonsillit

Akut tonsillit bademcik iltihabıdır. Semptomları:

bademciklerin yanı sıra farinks, yumuşak damak ve dilin çoğalması ve kızarması; foliküllerindeki artışın neden olduğu bezlerin mukozasının tüberositesi ("gevşek boğaz"); boğazda akut ağrı, yutmayı zorlaştırır; artmış servikal lenf düğümleri; ateş (çocuklarda vücut ısısı genellikle 39C'ye ulaşır); Bezler üzerinde noktalar, noktalar ve film şeklinde bir plak oluşturmak mümkündür.

Tonsillit, virüs veya bakterilerden kaynaklanabilir. Bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanan akut tonsillitlere angina denir. Bakteriyel patojenler arasında en yaygın olanı streptococcus'dur. Streptokok anjina, antiviral ajanlar yardımıyla antibiyotik ve viral tedavi edilmelidir.

Tedavi planında antibiyotiklerin dahil edilmesi sorusu doktor tarafından belirlenir. Eğer reçete edilirse antibiyotik vermeyin - tedavi edilmeyen tonsillit genellikle kalbe, eklemlere ve böbreklere komplikasyonlar verir.

Antibiyotiklere veya antiviral ilaçlara ek olarak, bademcik iltihabı tedavisi, lokal terapi için antiseptik ilaçlar (durulama ve bademcik iltihabı tedavisi) içermelidir. Farenjit için reçete edilen aynı ilaçları kullanabilirsiniz. Ayrıca bademciklerin gevşemesiyle birlikte bademcik iltihabı ile, tabletlerin emilmesinin lenfadenoid dokunun yapısını ve işlevini geri kazandığı gösterilmiştir. Bunlar Tonsilotren ilacı içerir.

Kronik inflamasyon mukozal gevşemenin sebebidir.

Üst solunum yollarının kronik hastalıkları, farenks, bademcikler ve diğer organların dokularını etkileyen, yavaş enfeksiyonlardan kaynaklanır. Kronik inflamasyon genellikle akut solunum yolu hastalıklarının (boğaz ağrısı, farenjit, vb.) Uygunsuz tedavisinin bir sonucudur.

Kronik farenjit, farengeal mukozanın periyodik olarak şiddetlendirilmiş iltihaplanmasıdır. Kronik granüloza farenjitinde mukoza yapısındaki değişiklikler gözlemlenir - yüzeyi nodüller, düğümler, kırışıklıklar, nekrotik alanlar ile kaplıdır.

Kronik farenjit ile, boğaz "gevşek", çocuk boğaz ağrısı veya kötü sağlık şikayeti olmayabilir iken.

Bir çocuğun kronik farenjit olduğunu anlamak için:

özellikle sabahları (sıkça biriken mukusdan öksürme ihtiyacının neden olduğu) sıklıkla öksürme; Kötü nefes; çocuk boğazda kuruluktan şikayet edebilir; iştah azalması; alt çenenin altındaki lenf düğümlerinin hafif bir genişlemesi, onlara dokunurken de ağrı olabilir; çocuğun halsizlik, uyuşukluk, yorgunluk.

Bir çocukta kırılgan bademcikler sıklıkla kronik hipertrofik tonsillit belirtisidir. Bademciklerin kronik iltihaplanmasında, lenfadenoid dokuda patolojik değişiklikler meydana gelir - gevşeme, skatrisyel yapışıklıklar ve mühürlerin oluşumu.

Bademcik lenfadenoid doku görünümünün değişmesi, kronik bademcik iltihabının karakteristik bir tezahürüdür.

Ek olarak, hastalık aşağıdaki semptomlara sahiptir:

bademciklerin artan boyutu; bademciklerin ağrısında trafik sıkışıklığı veya irin varlığı; sık boğaz ağrısı; sürekli genişlemiş servikal lenf düğümleri.

Bademciklerin kronik iltihaplanması alevlendiğinde, orta büyüklükteki anjinanın tipik semptomları gözlenir. Vücut ısısı genellikle 39 C'ye ulaşmaz, boğazdaki ağrı ılımlıdır.

Kronik inflamasyonun tedavisi uzun süreli, aşama aşamadır. Her şeyden önce, enfeksiyonu yok ederler, sonra iltihabı giderirler. Bundan sonra, dokunun yapısal ve fonksiyonel bütünlüğünü geri kazanmak ve bağışıklığı güçlendirmek için önlemler alınır.

Çocukluktaki kronik enfeksiyonlar nadirdir, ancak bir çocuk genellikle anjinadan muzdaripse ve bademcikleri gevşek ve yaralı görünüyorsa, bir uzmana danışın - kronik inflamasyon yaşayabilirsiniz.

Hastalığın eşlik eden semptomları yoksa, çocuklarda kırmızı gevrenin tedaviye ihtiyacı yoktur. Bazı durumlarda, bu durum enfeksiyonun ilk aşamasını işaret edebilir.

Bezler gevşek aşağıdaki hastalıklarla ilişkili olabilir:

soğuk algınlığı, akut solunum yolu enfeksiyonları; bademcik iltihabı; boğaz ağrısı; farenjit.

Geleneksel ilaçlarla tedavi sadece bazı durumlarda gereklidir, bu nedenle hastalığın ilk belirtilerinde tıbbi bir kuruma gitmeye değer. Evde tedavi soğuk algınlığı veya ARVI için kabul edilebilir. Burun akıntısı, yutmadaki ağrı, kritik olmayan ateş gibi semptomlar eşlik eder.

Çocuğun gevşek boğazının aşağıdakilerle birleştirilmesi durumunda bir doktora danışmak zorunludur:

mukozanın şiddetli kızarması; yutmada rahatsızlık; boğazda ağrı; bademcikler üzerinde pus plakası ve tıkaç varlığı; boyun altında lenf düğümlerinin büyüklüğünde bir artış; yüksek sıcaklık; Boğaz duvarlarında bir filmin varlığı.

Bu gibi durumlarda, enfeksiyon tipini belirlemek için bir dizi çalışma atanır ve optimal tedavi taktiği seçilir.

Sıklıkla antibiyotik tedavisi gereklidir.

Çocuğun hızlı bir şekilde yorulduğu, halsiz, uzun bir süre için kötü hissetmesi durumunda ebeveynler uyarılmalıdır, bunun nedeni yoktur. Bu davranış doktora acil bir dikkat gerektirir, çünkü bu tür belirtiler kronik bademcik iltihabının nedeni olabilir. Bu hastalığı teşhis ederken, yumuşak bir damak, bademciklerin şişmesi, irin birikmesi ve sarımsı beyaz bir kaplama vardır.

Gevşek bir boğaz, kronik bir formun boğaz ağrısı anlamına gelebilir. Bu hastalık oldukça spesifiktir ve çoğu zaman diğer organların çalışmasının ihlali nedeniyle ortaya çıkan sorunlara neden olur. Kronik angina tedavi edilmelidir. Tanısal olarak faringoskopi kullanılır.

Tedavi yöntemleri

Bu olguda, bir çocukta gevşek bademcikler gibi, tedavi bireysel bir yaklaşım gerektirir. Taktikler, tüm gerekli testlerin yapılmasıyla birlikte tam teşhisten sonra belirlenir. Hastalığın doğasını ve bazı ilaçlara bakterilerin direncini belirlemek için boğazdan bir yayma yapılması zorunludur.

Hafif ve orta derecede bir patoloji derecesi hastaneye yatmayı gerektirmez, evde kolayca yönetebilirsiniz. Bunu yapmak için, ılımlı bir rejime ve bolca içeceğe bakmak yeterlidir. Ayrıca, doktor, bezin ilik bezinden çıkarıldığı yardımı ile yıkamanızı ve şişliklerinin azalmasını tavsiye edebilir. Kural olarak, böyle bir prosedür tıbbi beklenti içinde gerçekleştirilir.

Evde, bitkisel çözeltilerle durulayın. En etkili seçenek - calendula dayalı fonlar. Bunu yapmak için bir kaşık tentür ve bir bardak sıcak kaynamış suya ihtiyacınız vardır. Bezlerin şişmesini gidermek için durulama suyunun sıcaklığındaki kademeli bir azalma önerilir. Böylece çocuğun boğazının sertleşmesinin etkisi sağlanır.

Eğer boğaz kırmızı değilse ve bebek yutulduğunda ağrıdan şikayet etmezse, antiseptik ilaçlar kullanmayın. Bu durumda, etkilenen bölgeyi bir tuz çözeltisi ile durulayın.

Bu çare iltihabı etkili bir şekilde temizler ve plağı çıkarır. Bunu yapmak için, bir bardak suya büyük bir kaşık deniz tuzu sulandırmanız gerekir. Hastalık kötüleşirse, her 30 dakikada bir durulayın.

Bademcikleri temizlemek için gevşek bademcikler de reçete edilir. Hastanede ultrason yardımıyla veya evde küçük bir kaşıkla yapılabilir. İşlemden önce, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için boğazı antiseptik ile tedavi etmek gerekir.

Hastalığın daha şiddetli formları ultraviyole, lazer veya ultrason kullanımını gerektirir. İkinci yöntem en etkili olanıdır. Çoğu durumda, tedavinin olumlu bir sonucu, bezlerin salgılarından irin çıkarılmasıdır. Bu türdeki tüm prosedürler, cerrahi müdahalenin tamamen iyileşmesini ve önlenmesini amaçlamaktadır.

Bazen, bademciklerin sık ve ciddi iltihaplanması onların ortadan kaldırılmasını gerektirir. Ama bu aşırı bir ölçü. Gerçek şu ki, bademcikler koruyucu bir işlev yapıyorlar. Böylece patojenik mikropların vücudumuza girmesini önlerler. Onların uzaklaştırılması çeşitli bulaşıcı hastalıkların gelişimine katkıda bulunur. Bu yüzden gevşek boğazın nedenini belirlemek ve konservatif tedavi ile zamanında ortadan kaldırmak önemlidir.

Önleyici tedbirler

Çocuğun bu tür bir hastalığa yatkınlığı varsa, gelişmelerine izin vermemek önemlidir. Ana hedef, bağışıklığı artırmak ve boğazda enfeksiyon olasılığını azaltmaktır. Bunu yapmak için, oral hijyeni gözlemlemeniz gerekir, çünkü patojenik mikroorganizmalar genellikle dişler ve dil üzerinde çoğalırlar.

Ayrıca, palatine lakunanın önleyici yıkanmasını gerçekleştirecek bir kulak burun boğaz uzmanını periyodik olarak ziyaret etmek de gereklidir. Eğer bir sebepten ötürü doktora danışmanın bir yolu yoksa, bademciklerinizi furacilin solüsyonuyla kendiniz yıkayabilirsiniz. Streptokok ve stafilokokal enfeksiyonlar üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir, bu da nazofarenks dokularında iltihaplanma sürecinin gelişmesine neden olabilir.

Fito ürünleri ile alternatif tıbbi çözümlere izin verilir. Onların hazırlanması için papatya, adaçayı veya calendula kullanmanızı öneririz. Durulamak için dört hafta gereklidir, o zaman aynı miktarda bir mola verin.

Odadaki optimal mikro iklimi sağlamak önemlidir, böylece çocuğun organizması hızla patojenlerle baş edebilir. Kuru mukoza, içinde bakterilerin gelişmesi için uygun bir ortamdır, bu yüzden gereklidir:

sık sık içmek; günlük yürüyüşler sağlamak; daha çok çocuk odasında ıslak temizlik düzenler ve düzenli olarak havalandırır; Bebeğin bulunduğu odada nem oranını izleyin.

Tüm çocuklara, gevşek bir boğaz olup olmadığına bakılmaksızın, yerel bağışıklığı güçlendirmek için çeşitli şekillerde sertleştirme yapılması önerilir.

Boğazın arka duvarı ağrıyor: tedaviden daha mı?

Hemen hemen her birimiz posterior faringeal duvarın iltihabı gibi hastalıklarla karşı karşıya kaldık. Bu patoloji, popülasyonda en yaygın olanıdır. Doktorlar sıklıkla hastanın boğaz ağrısı şikayetleriyle karşı karşıyadır.

Posterior faringeal duvarın medikal terminolojide inflamasyonuna farenjit denir. Çeşitli patojenik mikroorganizmaların, maddelerin mukozasına girmenin bir sonucu olarak bir hastalık ortaya çıkabilir. Ayrıca provoke faktörü alerji olarak adlandırılabilir.

Bu hastalığın nedenlerini zamanında tespit etmek önemlidir, daha sonra reçete edilen tedavi etkili olacaktır. Her zaman hastalığın klinik seyrine ve şiddetine dikkat etmelisiniz. Birçok durumda, duvar disfonksiyonu ile birlikte, ana semptomlara ek olarak, eşzamanlı olarak vardır.

Farenjit (bir diğerinde, posterior farinksin iltihaplanması), anjinaya işaret ve akımlarda benzerdir. Patolojinin klinik belirtileri hoşgörülü değildir ve hastaya ciddi rahatsızlık getirir. Ancak bademcik iltihabı ve farenjit arasında ayrım yapmak oldukça kolaydır. Sonuçta, hastalığın başlangıcında bir öksürük olurken, bademcik iltihabı yoktur. Bu semptom, posterior faringeal duvarın inflamasyonu ve irritasyonunun bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Hastalığın etiyolojisi

Tedavinin taktiklerini doğru bir şekilde seçmek için, bu bozukluğun ortaya çıkmasına neden olan sebepleri tanımlamanız gerekir. Hem yetişkinler hem de çocuklar bu hastalığa yakalanırlar. Boğazın arka duvarının iltihabı kışkırtabilir:

 • Soğuk hava.
 • Mukozayı tahriş eden çeşitli kimyasallar.
 • Enfeksiyonun penetrasyonu.
 • Boğaz kurursa.
 • İçme, sigara içme.
 • Vücutta vitamin eksikliği.
 • Sürekli aşırı yağlama.
 • Bağışıklık sisteminin disfonksiyonu.
 • İçinde bir insan bulmak.

Hastalarda genellikle infriksin arka planına karşı farenjit görünümü belirlenir. Virüsler ve fungal patojenler ayrıca posterior faringeal duvarın iltihaplanmasına da neden olabilirler.

Yalancı organların ve dokuların yakınında bir iltihaplanma süreci varsa, farenjit riski çok yüksektir. Örneğin diş çürüğü, rinit, sinüzit veya bademcik iltihabı belirtilebilir.

Tedaviye zamanında başlamazsanız bu hastalık tehlikelidir. Bunun nedeni, iltihabın diğer organlara ve dokulara hızla geçebilmesidir. İnsanlar hastalık hakkında ciddi değiller, gerektiği gibi davranmıyorlar. Sonuç - hastalık akciğerlere geçer ve böylece pnömoninin başlangıcını tetikler.

Bu durum anaokullarına giden çocuklarda görülür. Farinksin iltihaplanmasına neden olan enfeksiyon, kapalı alanlarda uygun şekilde yayılır. Fulminant aktiviteye sahip bir virüs, sağlıklı çocukları etkilemeye başlar. Enfeksiyonun bulaşma yolu hava kaynaklıdır, bu nedenle hastalık hızla yayılır.

Klinik resim

Farenjit belirtileri oldukça spesifiktir ve bunları tanımlamak kesinlikle zor değildir. Farinksin iltihaplı alanı alanı ne kadar büyükse, klinik belirtiler de o kadar belirgindir.

Farenjit akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Sonuncusu akuttan daha sık görülür. Pratik olarak tüm vakalarda kronik süreç, akut formun tedavi edilmemiş farenjitinin veya etkisiz tedavinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Boğazın ön duvarı da iltihaplıdır, bu yüzden hasta sesini kaybetmiş olabilir ve ses kısıklığı vardır.

Boğaz duvarları iltihaplı hale gelirse, ağrılı ortak belirtiler vardır:

 • Mukoza boğazında hiperemi ve irritasyon.
 • Bademcikler ılımlı artış.
 • Eklem ve kaslarda ağrı ve rahatsızlık.
 • Febril sıcaklığı, yüksek rakamlara ulaşıyor.
 • Boğazda nahoş acı.
 • Duygu, boğazın arkasına zarar verir.
 • Palpasyon kulakların arkasındaki acıyı ortaya çıkarır.
 • Karın ağrısı, ishal belirtileri ile.
 • Kusma ve mide bulantısı arzuları.
 • Diphtheria plak, çıkarılması ile kanama var.

Vücudun genelinde genel halsizlik, apati ve ağrı varsa, o zaman bu hastalığın viral kökenli olduğuna dair güvenle söyleyebiliriz. Bu patolojiyi durdurmak için hemen bir doktora başvurmalısınız. Enflamatuar hastalık çocuğu etkilemişse, o zaman patojeni dikkatlice tanımlamanız ve diğer çocukluk enfeksiyonlarını dışlamanız gerekir. Bir örnek kızıl ateş, difteri. Nedeni belirlemenize yardımcı olacak bir kazıma yapmanız gerekir.

Tedaviye zamanında başlamazsanız, üreme sisteminin kas, eklem, kalp, kan ve organlarından kaynaklanan komplikasyonlarla karşılaşabilirsiniz. Hastalığın belirtileri şunlar olabilir:

 • Ağrılı bölgenin kızarıklığı.
 • Hiperemi bölgesinde ödem.
 • Boğazda yanıyor.
 • Ağızda nem hissi.
 • Öksürük paroksismal ve tahriş edici.
 • Kulaklarda hassasiyet ve palpasyon sırasında ağrı.
 • Özellikle servikal olmak üzere bölgesel lenf düğümlerinin artışı.
 • Sıcaklık atlaması 38-39 dereceye kadar.
 • İştah ve uyku bozukluğu.
 • Boğazda yabancı bir cismin hoş olmayan hissi.

Hastalığın en önemli belirtilerinden biri, boğazınızı temizlemek ve boğazınızın arkasında sürekli olarak görülen mukusu yutmak istediğinizde bir duygudur. Bu hoş olmayan ve rahatsız edici semptomlar nedeniyle, hasta uyuyamaz. Neredeyse sürekli olarak hasta boğazını temizlemek istiyor.

Boğazda ne kadar kurursa o kadar çok boğazınızı temizlersiniz. Bu nedenle periyodik olarak küçük yudumlarda su içmelisiniz. Tercihen büyük bir yastık üzerinde yatağa gider.

Posterior farryngeal duvarın kronik inflamasyonu

Kronik farenjit belirtileri akut formlardan önemli ölçüde farklıdır. Kronik farenjit ile sıcaklıkta keskin bir artış olmaz. Genel olarak, bir kişinin durumu, hastalığın akut bir formundan daha iyidir.

Hastalar boğazda ağrı, bir terleme hissi ve boğazın arkasında bir "yumru" şikayet ediyordu. Bu faktörler sürekli olarak bir kişiyi endişelendiren tahammül edilemeyen öksürüğe neden olur. Bu semptom sadece posterior faringeal duvarın kronik inflamasyonu için tipiktir.

Özellikle arka tarafta, faringeal duvarda biriken sümük, hastayı sürekli yutmaya zorlar. Yutma sırasında, bir erkek tatsız ağrıdan şikayetçidir. Bu yaşam kalitesini kötüleştirir, bir kişiye normal bir uyku vermez. İştah önemli ölçüde azalır. Bu nedenle, eğer boğaz sürekli iltihaplı ise, kronik bir formu geçebilir.

Kronik farenjit çeşitli formları vardır:

 1. Atrofik.
 2. Granuloza.
 3. Hipertrofik.

Mukoza zar atrofik olduğunda hafifçe inceltilir. Keskin bir kuruluk vardır, bazı durumlarda duvardaki mukus yavaş yavaş kurumaya başlar. Muayene üzerine, doktor duvarda belirgin bir kılcal damar ağına dikkat çeker.

Posterior faringeal duvarın hipertrofik kronik inflamasyonunda, aşırı lenfoid doku oluşumu gözlenir. Tubofaringenal lateral minderler, palatine palatinlerin arkasında lokalize olan genişlemiştir. Bu patolojik bulgulara ek olarak, belirgin hiperemi ile ödem de oluşur.

Çoğu durumda, kronik farenjit bağımsız bir hastalık olarak ortaya çıkmaz. Örneğin, pankreatit ve kolesistitin çeşitli formları ile atrofik formda kronik gastrit eşlik eden hastalıklar vardır. Bunun nedeni, mideden gelen içeriğin, faringeal mukozayı etkilemeye başlayan, trofik bozan ve disfonksiyona yol açan bir dökümünün olmasıdır. Bu süreç gece boyunca uyurken oluşur. Zararlı alışkanlıklar, örneğin, sigara tütünü, mukoza zarının hücrelerinin ölümüne yol açar. Yani bağımlılıktan kurtulmalısın.

Kronik farenjit nedenleri

Posterior faringeal duvarın kronik inflamasyonuna yol açan faktörler vardır. Bunlardan en önemlisi:

 • Mukozanın, larenksin ve sindirim sisteminin, özellikle özofagus ve midenin anatomik bölümlerinin yapısının özgünlüğü.
 • Posterior farryngeal duvarın dışarıdan (kontamine hava, toz partikülleri, vb.) Çeşitli faktörlerle kalıcı hasarı.
 • Burundan nefes alamama nedeniyle ağızdan zorla nefes alma.
 • Çok fazla alkol ve sigara içilmesi.
 • Çeşitli alerjenlerin etkileri.
 • Tiroid bezi ve diğer endokrin patolojilerden hastalıklar.
 • Vitaminler, özellikle A vitamini eksikliği.
 • Kalbin patolojisi, böbrekler.
 • Diyabet ve diabetes mellitus.

Önemli olan, farenjitin genellikle burun içinden nefes almanın bir sonucu olarak ortaya çıkmasıdır. Bu fenomen burun boşluğunun hastalığının bir sonucu olarak görülür. Burun için vazokonstrüktif damlaların sık kullanılması, tahriş edici etki nedeniyle boğazın sırtını olumsuz yönde etkiler. Negatif duygular, mukusun burun boşluğundan akan kısmının boğaza girdiği bir olguya neden olur. Sürekli drenaj, hırıltı ve ıslık ile kendini gösterebilir. Bu klinik işaret, çocuklarda içseldir, bu yüzden onu bronşit gibi bir hastalıktan ayırt etmeniz gerekir.

Terapötik önlemler

Hastalık nasıl tedavi edilir? Terapiye başlamadan önce, bir tanı koymak için bir test yapmanız gerekir. Tedavi bir KBB doktoru atamalıdır. 2 tip vardır: genel ve yerel ilaçlar.

Genel terapi şunlardan oluşur:

 1. Üst solunum yollarının tedavisinde ve sulamasında.
 2. Ağız boşluğunun sanrısında.
 3. Adenoidlerin varlığında, bunların çıkarılması gerçekleştirilir, burun septa hizalanır.
 4. Diş hastalarının tedavisinde.
 5. Mide ve bağırsak hastalıklarının rahatlamasında (gastrik içeriklerin dökümü).
 6. Bağışıklığı artıran, normalleştiren ve aktivitelerini arttıran ilaçların kullanımında;
 7. Vitamin ve mineral alımında.
 8. Sigara ve alkol yasağı.
 9. Alerjilerin ortaya çıkmasına yol açan kaynakların yok edilmesinde.

Lokal ilaç tedavisinin ilkeleri şunlardır:

 1. Antibiyotiklerin alımı (Ceftriaxone, Amikacin, Cefazolin, Cefalexin).
 2. İltihap bölgesini mukozaya yağlayan ilaçlarla tedavi etmek.
 3. Antiseptikler ile sulama.
 4. Inhalasyon (alkali, yağ, bitkisel) kullanımı.
 5. Antialerjik ilaçların kullanımı (Suprastin, Dimedrol, Loratadin).
 6. Steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçların (Ibuprofen, Ketoprofen) kabulü.
 7. Dexamethasone, Hydrocortisone kullanımı.
 8. Sıcak içecek.

Bir çocuğun tedavisi neredeyse yetişkinlerden farklı değildir. Terapi süresi hastalığın şiddetine ve doğasına bağlı olacaktır. Boğazın arka duvarındaki iltihaplanmanın sertleşmesi zor değildir.

Bu hastalığın sonucu herhangi bir komplikasyon olmaksızın güvenlidir. İyileştikten sonra, kendinizi farenjitin ortaya çıkmasına neden olan faktörlerden korumalısınız. Boğaz soğuktan korunmalıdır!

Önleme prensipleri

Önleme, posterior faringeal duvarın iltihaplanmasına neden olan sebepleri önlemektir. Hastalığın önlenmesi için en önemli noktalar şunlardır:

 • Spor, sertleştirme prosedürleri, vücudun koruyucu faktörlerini geliştirmek.
 • Sigara, nargile, elektronik sigaraların tamamen ortadan kaldırılması.
 • Faringeal mukozayı tahriş eden yiyeceklerin alımını azaltmada oluşan bir diyet.
 • Açık havada olmak.
 • Boğazınızı soğuktan koruyun.
 • Solunum sistemine, organlara ve dokulara zamanında uyum, farinkse yakın uzanır.
 • Maksiller ve frontal sinüslerin tedavisi.
 • İkamet yeri (apartman, ev), normal nemle birlikte belirli bir normal sıcaklık altında olmalıdır.
 • Kronik hastalıkların tedavisi, çünkü arka duvar da dahil olmak üzere boğazda iltihaplanma gelişimini provoke edebilirler.
 • Geceleri yastıkta uyumayı deneyin. Bu, mide ve özofagustan çeşitli kitlelerin ve asitlerin girişini önler, bu da mukozada tahrişe ve iltihaplanmaya neden olur. Baş gövdeye göre belli bir yükseklikte olmalıdır (yukarıda 15-20 cm yukarıda tavsiye edilir).
 • Kişisel hijyen ürünlerini, özellikle diş fırçasını kullanın. Ayrıca, fırçayı zaman zaman değiştirmelisiniz - doktorlar üzerinde çeşitli bakterilerin birikimini kanıtladı ve boğaza zarar verdi.
 • Vitamin ve besin bakımından zengin gıdaların alımı.
 • Bağışıklık sistemini destekleyin.
 • Sanatoryum ve kaplıca tedavisi.

Eğer boğazınız iltihaplanırsa, doktora başvurmalı ve tavsiyelerini ve tavsiyelerini dinlemelisiniz. Tedavi ya da kendi kendine ilaçlama kurallarına uyulmaması hemen hemen her zaman ciddi komplikasyonlara yol açar.

Boğazın arka duvarı granüler

Rahatsızlık, ağrı ve boğaz ağrısı ile kendini gösteren farinks hastalığına farenjit denir. Bu patoloji genellikle orta yaşlı ve yaşlı kişilerde teşhis edilir. Erkekler kadınlardan daha sık hastalanırlar. Farenjit, bağımsız bir nosolojik ünite veya çoğu solunumsal patolojinin bir semptomudur: akut solunum yolu hastalığı, akut solunum yolu viral enfeksiyonu, bademcik iltihabı, çocuklarda adenoidit.

Farinkste, üç bölüm geleneksel olarak ayırt edilir: nazofarenks, orofarinks ve laringofarenks.

Farinkste yer alan patolojik süreçler de lokalizasyona bağlı olarak bölünmüştür. Akut viral veya bakteriyel inflamasyonda, farinksin tüm kısımlarının mukozası etkilenir. Kronik patolojide, bir anatomik bölümün mukoza zarı genellikle etkilenir.

boğazın akut inflamasyon nedenini Etioloji bir enfeksiyondur: Rinovirüs, koronavirüs, adenovirüs, influenza, parainfluenza, uçuk, enterovirüs, sitomegalovirüs.

Daha nadir durumlarda, solunum sinsityal virüsü, Coxsackie virüsü, Epstein-Barr virüsü ve insan immün yetmezliği farenjit ajanları haline gelir.

Spesifik olmayan bakteriyel farenjit nedeni genellikle streptokok, mikoplazmal, klamidiyoz, stafilokok enfeksiyonu. Farenjit spesifik formları belirli bir patojen ile ilişkilidir: gonokokal farenjit gonadokal, leptotrihosis pharynx - Leptotrix buccalis neden olur. Fungal farenjitin etken maddesi Candida'nın maya benzeri bir mantarıdır. Farinksin protozoal lezyonları - bağışıklık sisteminin işlev bozukluğunu gösteren nadir bir fenomendir. Alerjik farenjit, inhale edilen hava ile birlikte vücuda alerjenlerin penetrasyonu ile ilişkilidir. Çoğu zaman hastalığın nedeni besin alerjisidir.

Hastalığın gelişimine katkıda bulunan rahatsız edici faktörler şunlardır:

Soğuk, Sigara, Kimya - alkol, kaba, keskin ve sıcak yemek, enfeksiyon vücudun odakları - çürük, sinüzit, burun iltihabı, boğaz, kronik sinüzit arkasında akan alerji ayrıldı, yatkın uzun konuşma sanayi emisyonları.

Kronik farenjit akut patoloji formlarının yeterli ve zamanında tedavisinin yokluğunda gelişir.

Hastalığı provoke eden ana faktörler şunları içerir:

farinks ve sindirim yolu enfeksiyonu anatomik yapısının Özellikleri - bakteriler, virüsler, kötü alışkanlıklar, hipo ve beriberi, alerjiler, burundan nefes Menopoz, Endokrin hastalıkları - diyabet, hipotiroidizm, devlet tonsillektomi sonrası, tahriş edici - kimyasallar, duman, toz, sindirim sisteminin kronik hastalıkları, bağışıklık sisteminin zayıflaması, kardiyovasküler ve böbrek ve karaciğer patolojisi. sınıflandırma

Farenjit akut ve kronik olmak üzere iki ana formda sınıflandırılır.

Hastalığın akut formu, faringeal mukoza üzerindeki nedensel faktörün tek adımlı etkisinin bir sonucu olarak gelişir. Kronik farenjit, tahriş edici faktörlerin uzun süreli etkisi sonucu gelişen bir patolojidir.

Menşei itibariyle farenjit aşağıdaki türlere ayrılır:

Viral, Bakteriyel, Fungal, Protozoal, Alerjik, Travma Sonrası, Reaktif.

Lezyon ve morfolojik değişikliklerin doğası gereği:

Basit veya catarrtal, Hipertrofik veya granüler, Subatrofik veya atrofiktir. semptomataloji

Akut farenjitin ana klinik belirtisi boğaz ağrısı, öksürük ile daha kötüdür. Çoğu zaman ağrının oluşumu, birkaç gün devam eden kuruluk ve terlemeden önce gelir. Daha belirgin mukozal ödem, acı verici duyular daha yoğundur. Şiddetli ağrı kulaktadır ve hastaların yemeyi reddetmesine neden olur. Kalıcı bir ağrı sendromunun oluşmasından sonra, ağrılı, kuru, "kaşıma" boğaz öksürüğü vardır.

Farenjitin yaygın semptomları şunlardır: genel durumun bozulması, halsizlik, halsizlik, hızlı yorgunluk, ateş. Bu zehirlenme belirtileri üç gün boyunca devam eder ve yavaş yavaş geçer.

KBB doktoru, hastanın muayenesi sırasında, posterior farinks duvarının hiperemisini, mukopürülan çökellerin bulunduğu alanların yanı sıra damak, bademcikler ve dilin şişkinliğini keşfeder. Submandibular ve servikal lenf nodları çoğu hastada ağrılı ve genişlemiştir.

Pharyngoscopy, posterior faringeal duvarın iltihaplı mukozasını, karakteristik belirtilerle (mukozada hiperemi, ödem, lenfoid granüller) saptamanıza olanak tanır.

Gonokokal farenjit - ürogenital gonore bir semptom ve bazı durumlarda - bağımsız bir patoloji. Gonorrheal farenjit enfekte olmuş bir kişiyle korunmasız bir orogenital eylemden sonra gelişir. Çoğu durumda, patoloji asemptomatik ilerler ve yanlışlıkla mikrobiyolojik bir çalışmada tespit edilir. Bazı hastalar klasik farenjit semptomları geliştirir. Hiperemik ve ödemli mukoza orofarenksinde sarı-gri kaplamalı alanlar ve kırmızı taneler halinde tek tek foliküller vardır. Enflamasyon sıklıkla boğazdan bademcikler, diş etleri, damak, larinkse uygun patolojilerin gelişmesi ile yayılır.

Alerjik farenjit - alerjenden sonra gelişmekte olan farinksin iltihaplanması mukozada bulunur. Alerjenler gibi davranabilir gibi: toz, polen, evcil hayvan kılı, tüyler, ilaçlar, gıda, günlük hayatta ve işte kullanılan kimyasallar. Alerjik farenjitin tüm semptomları, faringeal mukozanın şişmesi ile ilişkilidir. Hastalık lokal belirtiler gösterir - kuruluk, yutulduğunda keskin ağrı, mukus oluşumu artar. Farenks iltihabı belirtilerine ek olarak, burun tıkanıklığı, ses kısıklığı ve üst solunum yolu üzerinde alerjenin etkisi ile ilişkili diğer belirtiler vardır. Zaman içinde elimine edilmezse akut farenjit kronikleşebilir.

Farinksin kronik iltihaplanmasıyla, hastaların genel durumu sabit kalır: sıcaklık yükselmez, zehirlenme yoktur.

Kataral iltihaplanmanın yerel belirtileri:

Mukoza boğazının kuruması, Boğazda kızarma, Tedirgin ve kuru öksürük, Boğazdan ayrılan birikmiş faringinin tahriş edici etkisi ile ilişkili, boğazı temizlemek için sürekli arzu.

Hastalar irritabl olurlar, uykudan ve normal bir yaşam ritminden rahatsız olurlar.

Yetişkinlerde, bazı kronik farenjit formları morfolojik değişiklikler ve klinik belirtiler açısından farklılık gösterebilir.

Granulosa farenjit genellikle burun, paranazal sinüsler, bademcik, çürük iltihaplı hastalıkların seyrini karmaşıklaştırır. Faringeal mukozada yeterli ve zamanında tedavi olmadığında, kırmızı nodüller oluşur ve paroksismal öksürüğe neden olur. Ağrılı duyular ve boğaz ağrısı, bol balgam ile paroksismal öksürük patolojisi vardır. Subatrofik farenjit - farenksini tahriş eden maddelere düzenli maruz kalmanın bir sonucu. Hastalığın bu formu genellikle sindirim sisteminin kronik patolojilerinin seyrini karmaşıklaştırır - pankreas, safra kesesi, mide. Tedavi temel etiyolojik faktörün ortadan kaldırılmasını içerir. Hipertrofik farenjit mukus boğazının kalınlaşması ve hiperemi ile birlikte, pürülan bir salgının oluşmasıyla kendini gösterir. Bu patoloji, farinkste lenfoid birikimlerinin oluşumu ve viskoz balgam salınımı ile karakterizedir.

Çocuklukta farinksin iltihaplanması özellikleri

Farenjit, sıklıkla bir çocuğun vücudunu etkileyen, çeşitli şekillerde yerleşen ve sıklıkla başka bir hastalığın tezahürü olan bir patolojidir - adenoidit, kırmızı ateş, bademcik iltihabı. Kuru ve sıcak havanın bulunduğu bir odada biraz dolaşıp uyuyan çocuklar risk grubuna girer.

Ciddi komplikasyonları ve hastalığın atrofik veya subatrofik bir forma geçişini önlemek için, hasta çocukların bir hafta boyunca nemli havalarda dışarı çıkmaları ve boğazlarını ıslatmaları yasaktır. Soda durulamaları ayrıca, kronik farenjitli çocuklar için tavsiye edilmez, çünkü soda, ciddi komplikasyonların gelişimini provoke edebilen mukozayı kurutur.

Çocuklarda patolojiyi tanımlamak oldukça zordur. Bu, "gözle" hastalığı ortaya olmadığından, hafif klinik semptomlar ile ilişkilidir. şikayetler dinledikten sonra, uzman çocuğun boğazını inceler. Bu hastalıkta orofarinks mukus veya pürülan akıntı, kanla dolu granül noktalı kanamalar veya kabarcıklar arka duvarın varlığı şişmiş, şişmiş kırmızıdır.

Çocuğun ana şikayetleri şunlardır:

Boğaz ağrısı, Persenion veya kaşıntı, Hafif öksürük, Kulaklarda ağrı ve kaşıntı, Burun akıntısı, Konjonktivit.

Yerel belirtiler birkaç gün devam eder ve yavaş yavaş ortadan kaybolur. Vücut ısısı subfebril veya normaldir. Çocuklar genellikle tükürük yutmak için besinlere göre daha fazla ağrılıdır.

Sekonder bir enfeksiyona ve gelişen komplikasyonlara (boğaz ağrısı veya adenoidit) girerken ciddi semptomlarla birlikte genel semptomları artırmaya başlar.

Anne sütü, şikayetlerini ifade edemez, bu nedenle farenjitleri tanımak çok zor olur. Hasta bebekler huzursuz olurlar, ateş, uyku ve iştah açarlar. Bu belirtiler spesifik değildir: başka herhangi bir hastalığa işaret edebilir. Bu belirtiler ortaya çıktığında, hemen bir çocuk doktoruna başvurmalısınız.

Gebelikte farenjit

Farenjit, diğer herhangi bir hastalık gibi, hamile bir kadının vücudu için tehlikelidir ve olağan tedavi yöntemlerini kullanamamasıyla ilgili bir çok rahatsızlık yaratır.

Hastalık klasik lokal belirtiler, düşük dereceli ateş, lenfadenit, ses kısıklığı ve öksürük olan hamile kadınlarda kendini gösterir.

Farenjit genellikle gebeliğin seyrini karmaşıklaştırır. Erken evrelerde yeterli tedavi olmadığında, düşük yapma ve daha sonra - erken doğuma yol açabilir.

Farenjit tanısı, hastanın farenjektomi, immünodiagnostik, nazofaringeal akıntının mikrobiyolojik muayenesi, kandaki streptokok antijenlerinin tayinini içerir.

Farinksin iltihaplanmasıyla ilgili ilk şüphesi olduğunda, onu incelemek gerekir. Farenksin incelenmesi genellikle evde yapılan ve özel beceri ve yetenek gerektirmeyen basit bir işlemdir. Hasta dilin orta kısmına bastırmak için ışığa ve kaşık sapına yönlendirilmelidir. Kusmayı kışkırtacak şekilde kaşığın derinliğini kontrol etmek gerekir.

Hastalarda, boğaz kırmızı, mukoza enjekte ve şişmiş. Hastalık bir ateşin eşlik etmesi durumunda, bir doktora görünmeniz gerekir, çünkü farenjit semptomları anjina kliniğine pek çok açıdan benzerdir. Bademciklerin akut inflamasyonu, genellikle ciddi bir komplikasyona yol açan zorlu bir patolojidir.

Çocuklarda angina'nın ayırt edici özellikleri şunlardır:

Bademcikler üzerinde pürülan tıkaçlar; Sarı noktalar, adacıklar, filamentler şeklinde plak; Şiddetli zehirlenme - iştahsızlık, ateş; Keskin ifade ağrı sendromu.

Farenjitin ayırıcı tanısı larenjit ve bademcik iltihabı ile gerçekleştirilir.

Farinks ve larinks iltihabı

Farenjit, faringeal mukozada patolojik sürecin lokalizasyonuna sahip bir hastalıktır. Lokal inflamatuar belirtiler ve genel zehirlenme belirtileri ile kendini gösterir - yorgunluk, yorgunluk, verim azalır, baş ağrısı. Patoloji rinit ve ARVI'nın seyrini karmaşıklaştırır.

Larinks ve vokal kordların mukoza zarının iltihaplı hastalığına bakteriyel veya viral orijinli larenjit denir. Larenjitin lokal semptomları: ses kısıklığı, ses kısıklığı, havlama öksürüğü. Sistemik belirtiler şunlardır: ateş, kas ve eklemlerde ağrı, halsizlik, halsizlik. Enfeksiyöz faktörlere ek olarak, larenjit nedenleri şunlardır: ses tellerinin aşılması, gırtlağa travma ve sonuçları.

Farinks ve larenksin iltihaplanması patolojik sürecin, etyolojinin ve patogenezinin lokalizasyonunda farklıdır. Çoğu durumda larenjit tedavisi antibiyotik kullanılarak gerçekleştirilir ve farenjit tedavisi sırasında pratik olarak kullanılmazlar. Her iki patoloji de akut solunum yolu enfeksiyonlarının uydularıdır ve kendilerini hastalığın başlangıcından itibaren gösterir.

Farinks ve bademcikler iltihabı

bademcik iltihabı - bademciklerin mukoza zarını etkileyen akut enfeksiyöz ve enflamatuar patoloji. Enfeksiyonun damla grubunun fırsatçı bakterileri, hasta bir kişiden havadaki damlacıklarla bulaşan streptokok, streptokok ve stafilokoklara neden olur. Daha nadir durumlarda, hastalık virüslere, mantarlara ve hatta klamidyaya neden olur. Angina solunum yolu enfeksiyonlarının seyrini karmaşıklaştırır.

Farinks ve bademcik iltihabı benzer klinik belirtiler gösterir.

Farenjit ile - boğazda sabah ağrısı, mukoza tıkanıklığı ve şişmesi, yanma ve kuruluk, öksürme, boğazda yumru. Genel zehirlenme belirtileri zayıf ya da yok.

Anjina ile - Boğaz ağrısı daha yoğun, kulaktan çıkıp akşam yemeğinden sonra yoğunlaşıyor. Bademcikler pürülan bir kaplama ile kaplıdır. Hastalarda, zehirlenme belirtileri görülür - baş ağrısı, ateş, titreme, kas ve eklem ağrısı, bulantı, kusma.

Farinksin yenilgisinde ve bademcik iltihabında kullanılan terapötik prensipler oldukça farklıdır. Akut tonsillitte, antibiyotik reçete ve kronik - cerrahi müdahale için. Farenjit genellikle durulama, aerosol, inhalasyon, bol içecek için antiseptik çözeltiler kullanılır.

Akut farenjit tedavisi

Akut farenjit ile hastanede yatış yapılmaz ve hastalar evde tedavi edilir. Prognoz olumludur: iyileşme yaklaşık 7 gün sonradır.

Patolojinin tedavisi şunları içerir:

Korumaya saygı, Sıcak ve baharatlı yiyecekler yemenin yasak olduğu yerlerde, alkollü içecekler, güçlü kahve ve çay içmek. Bu gıdalar, tedavi sırasında tam dinlenme gerektiren farengeal mukozayı tahriş eder. Boğaz durulama Akut dönemde düzenli olmalı. İdeal seçenek, her saat, günde 6 defaya kadar durulamadır. Yetişkinlerin furatsilinom veya soda çözeltileri ile gargara yapmaları önerilir. Nebulizer tarafından soluma otlar, alkali çözeltiler, maden suyu, esansiyel yağların soğurulması ile. Antiseptik ajanlar sprey şeklinde - "Ingalipt", "Chlorophyllipt", "Cameton". Boğaz ağrısından pastil antimikrobiyal bileşenler ile - "Tharyngept", "Septotelet". Bitkisel içerikler ve mentol içeren lolipoplar mukozayı enfeksiyondan temizler ve vücudun direncini arttırır.

Kronik farenjit tedavisi

Kronik farenjit tedavisine başlamak için, nedensel faktörlerin ortadan kaldırılmasından ve iyileşme sürecini yavaşlatan olumsuz koşullara ihtiyaç vardır.

Alevlenme sırasında, lokal antibakteriyel ilaçların kullanımı belirtilir. Sistemik antibiyotik tedavisi sadece hastalığın ciddi semptomları ve zehirlenme belirtileri varlığında gerçekleştirilir.

Mukozada belirgin trofik değişiklikler ile patoloji tedaviye uygun değildir ve atrofik farenjit tamamen tedavi edilemez.

Temel tedavi prensipleri:

Boğaz durulama, İlaçların spreyler, pastiller, pastiller şeklinde kullanılması. Mukolitik ajanların kullanımı mukozayı kabuklardan, baskınlardan ve mukustan temizlemek için Faringeal mukozanın mekanik tedavisi, Mukozada düzenli nemlendirme farinksin bitkisel yağlarla irrigasyonu Multivitaminler ve immünostimülanlar, fizyoterapi - Ultrason, inhalasyon nebulizer, UHF.

Kronik farenjit ek ilaç tedavisi, halk tıbbı olabilir.

Geleneksel tıp

Akut farenjit tedavisi için şifalı bitkiler ve şifalı bitkiler yaygın olarak kullanılmaktadır. Boğaz ağrısına ya da inhalasyonlara karşı kullanılırlar.

deniz suyu - burnu temizlemek ve yıkamak için kullanılan evrensel ve çok etkili bir araçtır. Uçucu yağların eklenmesiyle banyolar farenjit ile alınması önerilir. Bunun için sıcak suya 3-4 damla okaliptüs veya köknar yağı eklenir. Tuzlu su ile gargara. Yarım litre ılık suda, bir çay kaşığı tuz eritin ve boğazı her saatte tuzlu suyla durulayın. Papatyadan yapılan kompresler. Isıtılmış papatya infüzyonunda, bir peçete nemlendirilir ve boynun etrafına sarılır. sarımsak Doğal bir antiseptiktir. Yaban turpu, bal ve sarımsak karışımı su içinde çözülür ve sonuçta oluşan ürün ağrılı bir boğazla durulanır. soluk alma Boğaz ağrısı yumuşatmak ve hoş olmayan belirtileri azaltmak. Bir prosedürün süresi 5 dakikadır. Tedavi için toplam 5 ila 10 inhalasyon gereklidir. Bunu yapmak için, infüzyon ve bitkisel şifalı otlar kullanın: döner, kartopu, papatya, civanperçemi.

fitoterapi

Soluma. Soluma çözeltilerinin ana bileşenleri: İnfüzyon ve lavanta, nane, kartopu, ıhlamur, dönüşler. Boğaz durulama adaçayı, muz, papatya çayı, calendula infüzyonu sıcak kaynatma.

Oral uygulama için çaylar ve çelatlar. farenks iltihabı kronik formu mücadele etmek düzenli zencefil çayı, manolya ve nane, papatya çayı, uçucu yağlar ile siyah frenk üzümü ve adaçayı sıcak kaynatma alınması tavsiye edilir.

Çocuklarda farenjit tedavisi

Çocuklarda patolojinin tedavisi evde yapılır. Farenjit için temel tedavi önlemleri:

Nazik yeme, sıcak, tahriş edici olmayan gıda ve yeterli miktarda sıvı kullanımı. Antiseptik veya şifalı bitki özleri içeren çözeltilerle boğazları durulama - "Chlorophyllipt", "Rotokan", "Miramistin", " okaliptüs veya papatya bir infüzyonu. Geceleri günde 2 kez adaçayı veya calendula kaynatın, papatya veya ıhlamur çayı alın. Boğazları antiseptikler veya antibiyotiklerle aerosollerle sulayın - "Proposol", "Yoks", "Stopangin", "Cameton". Emilim için pastilleri ve tabletleri kullanın, ağrıyı hafifletin ve boğazı yumuşatın, 3 yaşından büyük çocuklar yapabilirsiniz - "Faryngosept", "Strepsils". Yerel antibiyotikler - "Grammidin", "Septotelet". Lokal immün sistemi uyarıcı ilaçlar - "Imudon", "Lizobakt". Antimikrobiyal ajanlar - interferonlar "Viferon", "Grippferon", yanı sıra "Arbidol", "Kagocel", "Orvirem". Hastalığın ilk gününden lokal terapi ile birlikte kullanılmalıdır. Sadece doktor reçetesinde ve farinksden mikroflora bulaşan ve antibiyotiklere duyarlılığı belirleyen antibiyotikler alabilirsiniz. Boyunda kuru ısı. Mineral su, tuzlu su çözeltisi, uçucu yağlar, bitkisel kaynatma ile alkali inhalasyon. Ayak banyoları.

Bebeklerde boğaz ağrısı için tek tedavi - antiseptik spreyler refleks Bronkospazma neden ve gargara ve pastiller henüz olamaz çözülür gibi, bol sıvı.

Evde açıklanan tüm önlemleri uyguladıktan sonra, çocuğun durumu kötüleşir ve vücut ısısı artarsa, doktora başvurmak gerekir.

Gebe kadınlarda farenjit tedavisi

Boğazda ağrı yaşayan tüm hamile kadınlar bir uzmanı ziyaret etmelidir. Bu durumda kendi kendine tedavi kabul edilemez çünkü bir kadının ve gelecekteki bir çocuğun sağlığını ve hayatını korumakla ilgilidir. Uzman, hastalığın özelliklerini ve hamile kadının durumunu dikkate alarak, patolojinin nedenini belirleyecek ve uygun tedaviyi reçete edecektir.

Gebe kadınlarda terapötik önlemler temel ilkeleri gözlemlemekten oluşur:

Okaliptüs, çam iğnesi, köknar, pastiller, pastiller ve spreylerin kullanımı - istirahat, odasında diyet, normal oda havalandırma ve hava nemlendirme tutumlu bitkisel decoctions ile gargara, esansiyel yağlar ile inhalasyonu.

Propolis, bal, sarımsak, bitkisel ilaç - hamile kadınlarda farenjit tedavisinde kullanılan geleneksel tıp.

Basit kurallar hastalığın gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir:

Kalabalık önlemek, ağızda enfeksiyon siteleri Sanitize antiviral merhem tadını veya dışarı çıkmadan önce düşer, soğuk içecekleri bir multivitamin yapmayız, düzenli temiz hava yürüyüş, eve döndükten sonra tuz ile burnunuzu yıkayın. Farenjit komplikasyonları

Hastalığın akut formunun komplikasyonu, bir dizi ciddi patolojinin gelişmesine yol açan, farenksın kronik bir enflamasyonudur.

Streptokokal farenjit, tek taraflı semptomlarla ortaya çıkan peritonlar apsenin oluşumu ile komplike hale gelir: yumuşak dokuların şişmesi, ağrı ve eritem.

Farenjit ile enfeksiyon aşağı doğru yayılır, bu da larinks, trakea ve bronşların iltihabının gelişmesine yol açar. Farenks artiküler romatizma streptokok inflamasyonu uzun süreli seyreden hastalarda larenjit, tracheitis ve bronşit ek olarak ortaya çıkar.

Farenjitin ana komplikasyonu yaşam kalitesinde genel bir düşüştür. Profesyonel aktiviteleri konuşma ihtiyacıyla ilişkili bireyler için bu hastalık gerçek bir sorun haline gelir. Uzun süreli iltihap sesin tonunda bir değişikliğe neden olur.

Farenjitin lokal komplikasyonları şunlardır: anjin, apseler, otitis, flegmon, tükrük bezlerinin iltihabı, servikal lenfadenit. farenjit Ortak komplikasyonlar: kızıl, romatizmal ateş, glomerulonefrit, miyokardit, sepsis, çocuklarda yalancı krup, şok, solunum durması. Video: Bir çocuğun boğaz ağrısı, "Doktor Komarovsky"

Çevrimiçi testlerin çözümlenmesi - idrar, kan, genel ve biyokimyasal. İdrar analizinde bakteri ve inklüzyonlar ne anlama geliyor? Çocuğun analizini nasıl anlayabilirim? MRG analizinin özellikleri Özel testler, gebelikte EKG ve ultrason Normları ve sapma değerleri. Analizlerin analizi

Üst solunum yolu iltihabı genellikle akut farenjit gözlenir. Rinit, tracheitis, larenjit ve diğer patolojilere eşlik edebilir ve yeterli tedavi olmadığında kronik formda geçer. Çocuklarda farenjitin özellikleri, hastalığın belirtileri ve tedavisi (fotoğraflı) ile ilgili detaylar, lütfen bu yayında okuyunuz.

Giriş: farenjit hakkında kısaca

Farenjit lenfoid doku ve faringeal mukozanın akut veya kronik bir enflamasyonudur. Çocuklarda, çoğu durumda, hastalık adenovirüs, rinovirüs, sitomegalovirüs, grip patojenlerine neden olur.

Bakteriyel enfeksiyonlar arasında farenjit ile farenks daha az sıklıkta, bunlar arasında - pnömokok, stafilokok, streptokoklar, klamidya. Bu durumda, patoloji sıklıkla rinit veya sinüzitin bir komplikasyonu olarak gelişir. Fungal farenjit uzun süreli antibiyotik tedavisinin bir arka planına karşı gelişir.

Streptokoklar veya diğer bakteriler sıklıkla farenjitin kronik bir forma geçişine neden olur. Kronik hastalıklar bu faktörler tarafından kolaylaştırılmaktadır:

hipotermi; zayıflamış bağışıklık; çocuğun olumsuz yaşam koşulları; kronik rinit, bademcik iltihabı, sinüzit ve üst solunum yolunun diğer hastalıkları; aşırı çalışma, yüksek fiziksel ve duygusal stres; ikinci el duman; şiddetli sistemik hastalıklar; reflü özofajit; kirlenmiş hava.

Viral farenjitin tedavi edilmesi daha zordur, ancak bakteri kaynaklı komplikasyon riski daha yüksektir. Nadir durumlarda, hastalığa ilaç, gıda, polen alerjisi neden olabilir.

Çocuklarda farenjit tipleri ve çeşitleri

Lokalizasyona bağlı olarak farenjit olur:

Catarrhal (yüzeysel), sadece farinksin mukoza zarını etkilediğinde; Granulosa - inflamatuar süreç, mukoza zarının altında, daha derinlerde bulunan lenfoid folikülleri içerir.

Ayrıca sınırlı ve yaygın farenjit türleri arasında ayrım. İlk durumda sadece yan silindirler etkilenir ve ikinci durumda tüm yüzey ve farinksin arka duvarı etkilenir.

Akışın doğası gereği akut, subakut ve kronik farenjit arasında ayrım yapar. Akut iltihaplanma iki haftadan fazla sürmez ve başlıca kuru öksürük, terleme ve boğaz ağrısı olan semptomlar parlak bir şekilde telaffuz edilir. Bu farenjit genellikle trakea, nazofarenks ve diğer solunum yollarının enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıkları ile birlikte ortaya çıkar.

Çocuklarda akut farenjitin ileri veya yetersiz tedavisi, patolojinin uzun bir süre devam ettiği kronik bir forma geçişini teşvik eder.

Çoğu durumda, adenovirüs enfeksiyonu nedeniyle lokal bağışıklıktaki azalmanın arka planında bakteriler neden olur. Patolojik süreçte, farinkse ek olarak, mukoza nazofarenks, paranazal sinüsler ve işitsel tüp sıklıkla yer alır.

Subakut farenjit genellikle kızıl ve kızamıkçık kızamıkçık veya öncül belirtisi olarak görev yapar.

Çocuklarda farenjit belirtileri, fotoğraf

farenjitli bir çocukta boğaz fotoğrafı

Daha genç yaşta, bir çocukta farenjit belirtilerini tanımak daha zordur. Ana işaret, şişmiş arka duvarla birlikte yutakın kırmızı ve kuru mukozasıdır, bademcikler genişlemez.

Çocuklarda farenjit belirtileri, fotoğraf

çocuk gıda ve tükürük yutma sırasında grudnichok olabilir, ağrı, kaşıntı ve boğaz ağrısı, ağrı şikayet huzursuz, ağlama, kötü uyku, emmiyor olur. Çocuklarda farenjit ile bu tür belirtiler olarak burun akıntısı, konjonktivit, ateş ve öksürük ARI belirtileri ile sıklıkla karıştırılır.

Akut farenjit belirtileri:

Boğazda terleme ve kuruluk; yutulduğunda ağrı, sıklıkla kulaklara vermek; mukoza boğazının kızarması, üzerinde pürülan çökellerin görünümü veya kırmızı foliküller; sıcaklıkta hafif bir artış; genel halsizlik.

Kronik farenjit belirtileri daha az ifade edilen çocuklar:

boğazda kuruluk ve kaşıntı; balgam ayırma olmadan öksürük (yanlış olarak adlandırılır); farinksin arka duvarında mukus birikmesi ve sürekli refleks yutma.

nadiren tahıl arka duvar ile karakterize bir hastalık bakteriyel kökenli belirtmek kızarmış mukoza, irin oluşumu ve var - Tanı farenjit bebeğin boğaz incelenmesi ile gerçekleştirilir.

Kızamık, difteri veya kızıl ateş gibi daha ciddi patolojilerden dolayı laboratuvar testleri (swablar) reçete edilir. Evde kendi kendine teşhis koyduğunuzda farenjitle birlikte bademcik iltihabı karıştırabilirsiniz, bu nedenle çocuğun herhangi bir semptomu olduğunda mutlaka bir uzmana danışın.

Bir çocukta farenjit taktikleri, ilaçlar

Çocuklarda farenjit tedavisi belirli kurallar gerektirir:

Çocuğun diyetinde, farengeal mukoza - tuzlu, baharatlı, ekşi, soğuk, sıcak tahriş edici yiyecek olmamalıdır; Alkali içecekler dahil olmak üzere önemli bol içecek - maden suyu, bir tutam kabartma tozu ile süt; Odadaki hava temiz, taze ve nemli olmalıdır.

Çocuklarda farenjit tedavisi için, Dr. Komarovsky kategorik olarak bir sıcaklıkta soğutma kompresyonu kullanımını önermez ve bebeğin cildini ovuşturur, örneğin, boynuna merhem uygular.

Farenjit tipine bağlı olarak, terapisi antiviral, antimikrobiyal, antifungal veya antihistaminikler veya birkaçının kombinasyonunu kullanır. Tedavi yöntemlerinin seçimi yaşına bağlıdır, bu nedenle, sadece bir doktor ilaçları reçete etmelidir.

Hastalığın akut formunda veya kronik farenjitin alevlenmesinde, tedavi semptomatiktir ve şunları içerir:

Boyun etrafında sıcak kompresler; Gerekirse, antiviral ilaçlar - Viferon, Asiklovir; 38 ° 'den fazla antipiretik - Parasetamol, Cefexol; Çiğneme sıvılaşması için Mukolitikler - Mukaltin, Ambrobene, meyankökü şurubu, Sinekod; otlar (adaçayı, nergis, meşe kabuğu, papatya) ve özel çözeltiler (Miramistin, Furatsilinom, Rotokan) decoctions gargara; Burnun durulanması ve immünmodülatör ajanların damlatılması - Derinata, Grippferon; inhalasyon; Sıcak ayak banyoları (sıcaklık yokluğunda); Sıcak içecek, örneğin, soda veya ballı süt.

Viral farenjit ile Komarovsky, durulama için sıradan ılık su kullanılmasını önermektedir, bu da birikmiş mukus ve plakları farengeal yüzeyden temizler. Ayrıca bardağa 1 çay kaşığı su ekleyebilirsiniz. tuz veya soda.

Antibakteriyel ilaçlar emilim, spreyler - Grammidin, Bioparox, Oracet için tablet veya pastil şeklinde yerel ilaçlar gösterir. Farinksin irrigasyonu için ilaçların bileşimi sadece antibiyotikler değil, aynı zamanda antiseptikler, esansiyel yağlar, anestetikler de içerebilir.

Sistemik antimikrobiyal ilaçlar komplike bakteriyel farenjit vakalarda kendilerine, ilaçların seçimi o makrolit veya penisilin (Sumamed, Amoksisilin) ​​anlamına gelir daha sık doktora taşır.

Kronik farenjit tedavisinde benzer maddeler kullanılır, fakat aynı zamanda farenksin sürekli inflamasyonuna neden olan faktörün ortadan kaldırılması gerekir. Örneğin, çürük dişlerin tedavisi, sinüzit, adenoidlerin veya bademcikli hastaların çıkarılması.

Farenjiti tedavi etmek için, nebülizör inhalasyonları etkilidir, günde 1 ila 4 kez uygulanır. Bunu yapmak için şunları kullanabilirsiniz:

maden suyu Borjomi; 20: 1 oranında propolis veya calendula officinalis tentürünün ilavesi ile salin; furacilin çözeltisi.

Bir çocukta farenjiti tedavi etmek için bir nebülizör yardımı ile doktora danıştıktan sonra, alerjiye veya diğer istenmeyen sonuçlara neden olmayan uygun bir çözüm önerecektir.

Farenjit komplikasyonları

Çocuklarda uygunsuz tedavi ile, genellikle, bu enfeksiyon ile geniş havayolu enfeksiyonu olan, farenjit komplikasyonları gelişir:

otitis - orta kulak iltihabı; bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı - larinks ve yutak iltihabı; sinüzit ve rinit - nazofarenks; konjonktivit - mukoza gözlerinin iltihabı; Ensefalit, menenjit, enfeksiyonda beynin zarlarına nüfuz eder.

Prognoz ve önleme

Çocuklarda farenjit önlenmesi şunları içerir:

Tam beslenme ve vitamin alımı; Kişisel hijyen ile uyumluluk, öncelikle ellerin sık ve iyice yıkanması; Planlı aşılama; Temiz havada düzenli kalmak ve tavlama; Ev odalarının havalandırılması ve dezenfektanların kullanımıyla düzenli ıslak temizlik; Enfekte insanlarla temasın sınırlandırılması; Yerel önleme yöntemlerinin kullanımı, örneğin, burun için Oksolinovoy merhem; Bağışıklığın güçlendirilmesi.

Farenjit prognozu, ciddi komplikasyon riskinin yüksek olduğu kronik atrofik form haricinde uygundur.

Çocuğun boynuna bakarsanız, bademcik ve farinksin mukozasının pürüzsüz ve pürüzsüz olmadığını, ancak tırtıklı bir yüzeye sahip olduğunu görebilirsiniz. Doktorlar ve anneler, bu fenomeni, elbette, tıbbi bir tanılamayan "gevşek bir boğaz" olarak adlandırırlar.

Yani, aslında, bir çocukta gevşek boğaz doktor veya veliler darbe pembe veya pembe-sarı renkli görülüyor girinti ve / veya boğazın arka bir çoğunluğu ile hafifçe genişlemiş, dengesiz, tepelik bademcikleri gördüğümüz bir görsel resimdir edilir.

inflamasyon belirtileri yokluğunda - boğaz ağrısı, ateş, uyku hali, yorgunluk, bademcikler üzerinde, boğaz ve boğaz benzer olaylar çok önem verilmemelidir yağmalıyor.

Çocuklar neden gevşek bademcikler alıyor?

Ebeveynler, çocuğun boğazının neden bu nedenle çocuklarının sağlığı için tehlikeli bir şey olmadığının farkına vararak bu hesapta neden sinirlendirilip sakinleştiğini anlamalıdır.

Dikkat lütfen! Tavsiye ediyoruz

Çocuklarda ve yetişkinlerde anjina, akut solunum yolu viral enfeksiyonu ve influenza tedavisi ve önlenmesi için Elena Malysheva, Rus bilim adamlarından etkili bir Bağışıklık ilacı önermektedir. Eşsiz ve en önemlisi% 100 doğal bileşimi nedeniyle, ilaç anjin, soğuk algınlığı ve bağışıklık tedavisinde son derece yüksek bir etkinliğe sahiptir.

Malysheva metodolojisi hakkında bilgi edinin...

Ne de olsa çocuklara, özellikle de yaşamın ilk yıllarına gelince, mukoza boğazındaki bu değişiklikler, bağışıklık sisteminin bizi çevreleyen mikroorganizmaların dünyasıyla olan yakınlığının bir sonucudur.

Mesele, boğazımızda büyük miktarda lenfatik doku olmasıdır. Kümeleri, farinksin arka duvarının batırıldığı foliküller oluşturur. Foliküllerin büyük birikimi, sırayla, en ünlü olanı farryng ve palatine olan bademcikler oluşturur.

Foliküllerin neler olduğu ve artışlarına neden olan şey hakkında daha fazla bilgi, okuyun

herhangi patojenik yani patojenler, bunlar virüsler, mantarlar veya bakteriler burun kanalları havayı teneffüs olsun olsun, onlar çoğalmaya aktif başlarlar.

Bu nedenle, belirli koşullar altında (hipotermi, aşırı yağlama, mikropların büyük "enfeksiyöz dozu" penetrasyonu) boğazda iltihap gelişir.

Patojenik mikropların çoğalması başlangıcına ve zaten bilinen foliküllerin ve bademciklerin enfeksiyöz iltihabına bir bağışıklık tepkisi veren ilk.

Yabancı bir ajan - virüs veya bakteri hakkında - diğer bağışıklık bölümlerine - tanıyan ve ileten özel bağışıklık hücreleri (lenfositler) geliştirmeye başlarlar.

Farinks ve tonsil folikülleri olan lenfositler üretme süreci, sıklıkla kızarma, boyutta bir artış ve buna bağlı olarak mukozada her türlü düzensizliğin ortaya çıkmasına eşlik eder. Bu durumda, bebeğin bezleri bir süngere benzemeye başlar ve farenksın arka duvarı düzensiz ve inişli bir hal alır, bu da boğazı gevşetir.

Çocuğun bağışıklık sistemi neredeyse sürekli yeni mikroplarla aşina olduğu için, çocuğun boğazı sık sık gevşek gibi gözüküyor.

Ayrıca bademcik genişleme ve çoğu durumda çocuğun gevşek boğaz normal fizyolojik bir olaydır, çünkü yutak folikül herhangi bir tedavi gerektirmezler, enfeksiyon iyileştikten sonra da, hem de işgalci mikroplar tepki sonra bir süre daha devam eder.

Ne zaman doktora görünmek

Bu fenomenin hastalığın daha fazla semptomuna eşlik etmemesi durumunda gevşek bir boğazın tedavi edilmesine gerek yoktur. Bununla birlikte, gevşek bir kızarık boğaz, bir çocukta veya bir yetişkinde enfeksiyöz iltihaplanmanın gelişmesinden söz edebilir;

Soğuk algınlığı, Akut solunum yolu viral enfeksiyonları, Angina, bademcik iltihabı, Farenjit.

İlaçların tedavisi sadece bazı boğaz enfeksiyonlarında gerekli olabilir, bu nedenle hastalığın belirtileri ortaya çıktığında doktorunuza danışmalısınız. Ev tedavisi, burun akıntısı, boğazda hafif bir ağrı, sıcaklıkta hafif bir artış eşlik eden soğuk algınlığı ve SARS için oldukça kabul edilebilir.

Ancak, gevşek bir boğaz, özellikle bir çocuksa, bir doktorun ziyareti, aşağıdakilerin ortaya çıkmasıyla birlikte ertelenmemelidir:

Bizim okuyucu incelemesi - Olga Solotvina

Son zamanlarda, evde soğuk algınlığı, anjina, farenjit ve diğer birçok hastalığın tedavisi ve önlenmesi için 25 bitki ve 6 vitamin içeren doğal Bağışıklık ürününü tanımlayan bir makale okudum.

Herhangi bir bilgiye güvenmek için kullanılmamıştım, ancak bir paket kontrol edip sipariş verdim. Boğaz ağrısı ile komplike bir soğuk sadece birkaç gün geçti. Artık önlemek için içtik, sonbahar için hazırlanıyoruz. Sen ve sen, ve eğer ilgilenirsen, aşağıdaki link bir yazıdır.

Makaleyi okuyun -> boğaz, rahatsızlık Yoğun kızarıklık boğazdaki bademcikler, plak ya da filmlerde, sıcaklık önemli bir artış, boyun, şiddetli baş ağrısı morbidite ve lenf düğümlerinde artışa üzerine, şiddetli boğaz ağrısı, irinli fişleri veya plak yutma sırasında.

Doktor daha sonra enfeksiyon tipini belirleyecek ve uygun tedaviyi reçete edecektir. Hastalığın bakteriyel veya fungal bir kökene sahip olduğu ortaya çıkarsa, spesifik ilaçlar reçete edilir.

Örneğin, çocuklarda bakteriyel anjinada, doktorlar genellikle hastaya antibiyotik tedavisi reçete eder. Daha fazla bilgi için, kullanma hakkında makaleye bakın.

anjinalı çocuklar için antibiyotikler

Özel ilgi de çocuğun görünürde herhangi bir neden olmadan uzun süre rahatsız, halsizlik, yorgunluk, halsizlik şikayet okul yaşı veya yetişkinin olduğu durumdan gereklidir.

Bu durumda, eğer yukarıdaki semptomlarla eş zamanlı olarak boğaz boşalırsa, hasta KBB doktoru tarafından kronik bademcik iltihabı varlığı açısından muayene edilmelidir.

Kronik angina genellikle kalbe, böbreğe ve eklemlere komplikasyon veren çok spesifik bir hastalıktır, bu yüzden tedavi zorunludur.

Aynı zamanda erişkinlerde bu özellik kronik hipertrofik farenjit belirtisi olabilir gibi özel tedavi, gevşek boğaz, farenks arka duvarı grenli yani bir tür eylemleri bazılarına sahip yetişkinler için gerekli olabileceğini söyledi edilmelidir.

Çocuğa nasıl yardım edilir?

Çocukların gevşek boğazının kendi başına tedavi gerektirmemesine rağmen, ebeveynler bu fenomene hala dikkat etmelidir. Bir mikrob ile buluşma sırasında yerel bağışıklığın normal işleyişi için, çocuğun bulunduğu koşullar ve organizmanın genel durumu çok önemli hale gelir.

Bu nedenle, özellikle 7 yaşın altındaki çocuklar için, çocuğun organizmasının patojenlerle başa çıkmanın daha kolay olacağı, evde optimal bir mikro iklim oluşturmak çok önemlidir.

Herhangi bir çocuk için ve özellikle gevşek bir boğazına sahip bir çocuk için, lokal bağışıklık çalışması için bir ön koşul, nemli bir burun mukozası ve farenksidir. "Kuru" mukus üzerinde kelimenin tam anlamıyla herhangi bir enfeksiyon, çocuğun sık sık hastalaşmaya başladığı için. Hastalığın olasılığını azaltmak için:

Çocuğunuzu verilmesi çoğu zaman, özellikle çocukların yatak odasında, evde düzenli havalandırma ve ıslak temizlik yapmak, büyük kalabalıklar, açık havada çocuğunuzla günlük yürüyüş ile kapalı alanlarda çocuğu almak sıcaklık ve nem izlemek için içilir.

İstisnasız tüm çocuklara, boğazın sertleşmesinin çeşitli yollarından yerel bağışıklığı güçlendirmesi önerilir. Daha fazla bilgi için

Bebeğinizin boğazını nasıl sinirlendirirsiniz?

Çocukların boynunu eczane antiseptik ve diğer ilaçlarla, özel ihtiyaç olmaksızın, yani boğazda kızarıklık, şişme ve ağrı olmadığında durulamak tavsiye edilmez.

Önleyici boğaz durulamalarından, bir soda çözeltisinin yanı sıra sofra tuzu veya deniz tuzu çözeltilerinin kullanılması da mümkündür.

Hala sürekli soğuk algınlığı, grip ve boğaz hastalıklarından kurtulmanın imkansız olduğunu düşünüyor musunuz?

Bu makaleyi okuduğunuz gerçeği ile yargılayarak - ne duyduğunuzu değil, ne olduğunu biliyorsunuz:

boğazında şiddetli ağrı bile tükürük yutma... vücutta boğazım... üşüme ve halsizlik yumru sabit hissi... en ufak harekette "kırılma" kemik... iştah ve enerji... burun ve tükürme sümük sürekli tıkanıklık tamamen kaybı...

Ve şimdi soruyu cevaplayın: bundan memnun musunuz? TÜM BU SEMPTOMLAR tolere edebilir mi? Ve etkisiz tedaviyle ne zaman "birleştiniz"? Sonuçta, er ya da geç durum daha da kötüleşecek. Ve kötü bitebilir...

Bu doğru - bu sorunla başlamanın zamanı geldi! Katılıyor musun? Bu yüzden Elena Malysheva'nın özel metodolojisini yayınlamaya karar verdik. Çocuklarda ve yetişkinlerde bağışıklığı güçlendirmenin sırrını açmış ve prostat hastalıklarının önlenmesi yöntemlerinden bahsetmiştik. Daha fazla oku...

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazın klorheksidin ile çocuklara ve yetişkinlere uygun şekilde nasıl durulanması

Aile hekimliği sandığı, hızlı yardım sağlayan yaygın ilaçları içerir - ağrıyı hafifletir, kesileri dezenfekte eder, sıcaklığı düşürür.

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır?

Birçoğu antibakteriyel ilaçlar içmeyi istemiyor, çünkü onlar iyi olmaktan çok daha fazla zarar verdiğini düşünüyorlar. Angina durumunda böyle bir yaklaşım kesinlikle doğru değildir.