Loading

Evde boğazınızı nasıl sinirlendirir, yöntemler ve alıştırmalar

Kronik farenjit ve sık anjina ile doktorlar, tüm organizmanın ve özellikle boğazın sertleşmesinin özellikle gerçekleştirilmesini önermektedir. Kendinize veya çocuğunuza zarar vermemek ve aynı zamanda istenilen sonucu almak için boğazınızı nasıl sinirlendirirsiniz? Bu soru birçok kişi tarafından sorulmaktadır.

Boğazın sertleşmesinin temel kuralları

Sertleştirme uzun bir prosedürdür ve istenilen sonucu elde edebilmek için sürecin 2-3 ay süreceği gerçeğini ayarlamak gerekir. Prensip olarak, her türlü sertleştirme boğazı güçlendirir, ancak yerel sertleşmeye izin veren özel teknikler vardır. Burada, etki doğrudan müköz boğaz, farinks, bademcikler üzerinde gerçekleştirilir.

Boğazın soğuk su, meyve suyu veya buzla sertleştirilmesi gelenekseldir. Bu, farinks ve larinks organlarının sıcaklık değişikliklerine daha dirençli olmasını sağlar, lokal immünitenin virüslerle daha etkin bir şekilde savaşmasına izin verir. Çalışmanın sonucu, soğuk algınlığı ve farenjit için daha fazla direnç olacaktır.

Önemli olan, yerel sertleşme için, bu kuralları kastediyoruz.

 1. Prosedürü konforlu sıcaklıklardan başlatmak gerekir (oda + 25-30).
 2. Termometredeki düşüş kademeli olmalıdır. Yetişkinler için, 4-5 gün içinde 1 derece ve 7 gün sonra çocuklar içindir. Durdukları gösterge, yetişkinler için, çocuklar için - 15.
 3. Diğer organların kronik hastalıkları, bu prosedürler için bir kontrendikasyon değildir, ancak KBB hastalıklarının akut aşamasında gerçekleştirilmezler.
 4. Prosedürlerin başlangıcından sonra bir soğuk olduğu zaman - bunlar durdurulmaz, ancak bir ateş varsa (38.5'in üstünde), söndürme durdurulmalıdır.
 5. Boğazın güçlendirilmesi, transfer edilen bulaşıcı hastalıklardan hemen sonra değildir. İyileşmeden en az 2 hafta geçmelidir.
 6. Boğazın söndürülmesi durdurulduysa, yeni döngü tekrar başlar (tekrar oda sıcaklığından).
 7. Sıcak mevsimde prosedürleri başlatmak daha iyidir: yaz veya sonbaharda, havanın doğal sıcaklığı yüksek olduğunda ve vücut yeterli miktarda doğal vitamin aldığında.
 8. Çocuklar 2-3 yaşından itibaren temperlenmelidir, çocuk bir yetişkinin görevlerini yerine getirebilmelidir.
 9. Prosedürlerin akışı birkaç ay boyunca yılda 2-3 kez gerçekleştirilir.

Boğazın sertleşme yöntemleri

Zayıf boğazın nasıl güçlendirileceğine dair teknikler çoktur:

 • durulama;
 • Soğuk içecek;
 • Buz kullanımı;
 • Dondurma;
 • Ayaklar için prosedürler.

Bunların çoğunun kalbinde, sıcaklık değişimlerine "soğuk algınlığı" mukus boğazlarının basit bir şekilde uygulanması, bunların gerçek zamanda soğuk algınlığına karşı etkili bir şekilde direnmelerine izin vermesidir.

Bununla birlikte, her bir spesifik yöntemin birtakım özellikleri vardır.

Boğaz durulama

Etkili bir durulama ile sertleşir. Onun için ½ çay kaşığı ekleyebileceğiniz sıradan musluk suyu kullanın. deniz tuzu.

Durulama için, 25-30 ve 40-45 farklı sıcaklıklarda 2 bardak su alın. İlk önce 20 saniye boyunca boğazınızı soğuk suyla durulayın ve 30 saniye sonra ılık hale getirin. Prosedür bardaklarda su olana kadar tekrarlanır, daima ısıyla sonlanır.

4-5 gün sonra ılık su 1 derece daha sıcak yapılır ve soğuk su aynı faktörle azalır. Prosedür soğuka kadar +15 ° C'ye kadar devam ederken, ılık su sıcaklığı +50'yi geçmemelidir. Göstergesi bu noktada durdurulur.

Durulama günde 3-4 kez yapılır.

Su yerine, papatya, St John's wort, marigold'un et suyunu kullanabilirsiniz.

Soğuk içecekler

Boğazın soğuk içecekle sertleştirilmesinden önce, şu anda soğuk algınlığının ve remisyon aşamasında KBB organlarının kronik hastalıklarının olmadığından emin olmanız gerekir. Soğuk içecek - bu su, meyve suları, smoothies, otlar suyu: alıç, köpek gül, papatya. İlk olarak, bir bardak (200 ml) içme suyu (+25) alın, 30-40 saniye arayla çok küçük yudumlarda içirin. Boğazla ilgili önemli problemler varsa, ilk kez 5-7 sips yeterli olur.

Daha sonra, bu sıcaklıkta, bütün cam sarılır, 2-3 günde bir 3 damla eklenir. Daha sonra sıcaklığı 5 günde bir 1 derece azaltın. +15 işaretinde durun.

Prosedür günde 3-4 kez gerçekleştirilir.

Boğaz hastalıkları doktorlarının sebeplerinden biri, çocuklara sıcak bir içecek vermenin pratiğidir. Çocuklar süt, komposto ve hatta meyve suyuyla ısınırlar. Her ne kadar soğuk içecekler içmek daha rahat olsalar da. ABD'de, okul öncesi çocuklarda anjin, Avrupa'da olduğundan daha düşüktür. Bunu en küçükler için bile soğuk bir içecek olduğunu açıklayın.

Boğaz için diğer prosedürler

Zayıf bir boğaz güçlendirilebilir ve daha keyifli yollar: buz veya dondurma.

Buz, biz ot ya da meyve suları, biz 30 saniye için çok küçük bir parça çözülür önce suyu et suyu kendimizi yapmak. Daha sonra 5 gün sonra, 1 dakikaya kadar (daha fazla buz alın) süreyi uzatırız ve böylece sadece 30 saniyede bir 5 dakika eklenir.

Sertleştirmek için dondurma kullanıyorsanız, önce eritilmiş ve bir yetişkin için 5'ten fazla kaşık yememeniz gerekir, ve daha sonra her zamanki gibi gidin.

Buz ve dondurma ile sertleştirme prosedürü günde 2-3 kez gerçekleştirilir.

Önemli! Herhangi bir sertleştirme işleminin süresi, sıcaklığın düşürülmesi için aralıklar çok bireyseldir ve uzatılabilir. Ama unutmayın, daha yavaş sertleşme, sonuç ne kadar iyi olur. Sıcaklık çok hızlı düşerse, karşı sonucu kolayca alabilirsiniz - yani hastalanın.

Boğazın nasıl sinirlendirileceğini seçmek, bir yetişkin için hangi yolu seçmenin kendi yeteneklerini objektif olarak değerlendirmek zorundadır. Bu yüzden işyerinde buz yardımıyla prosedürler yapmak mümkündür (eğer bir buzdolabı varsa), ancak kontrast durulama zorlaştıracaktır.

Bebekler için durulama da zordur, küçük yudumlarda içmek gibi, ama dondurma ile yol çok iyi: bir kaşıktan beslenebilirler (başlangıçta ½ tsp'dan fazla değil).

Boğazın sertleşmesi için alternatif yöntemler

Boğazın sertleştirilmesinin geleneksel yöntemleri arasında iyi bilinen ayak banyoları vardır. Aslında, bu tür prosedürlerin çeşitli türleri vardır:

 1. Pelvisin içine oda sıcaklığında (35 ° C) su koyun ve ayakları 5-7 dakika boyunca tutun. Ayrıca pelvisteki su sıcaklığını haftada 1 derece ila +15 arasında azaltın. İşlem akşamları yapılır. Bundan sonra ayaklar sert bir havlu ile kırmızıya sürülmelidir.
 2. Ayaklarınızı soğuk su altında 5 dakika bekletin, sonra sıcak olanı açın ve ayakları 10 dakika boyunca altında tutun. Soğuk jetin sıcaklığını yavaş yavaş 7-10 C'ye düşürün. Prosedürü daima rahat su ile tamamlayın. Sabahları ve akşamları yapın.
 3. Boğazı söndürmek için halk hekimliği sabahları çıplak ayakla çiğnemeyi tavsiye ediyor. Ya da günde 1-2 saat zeminde yalınayak.

Cimnastik tarafından iyi bir güçlendirici sonuç sağlanır. Bağışıklık sistemini harekete geçiren, farenks ve boğaz organlarına kan akışına katkıda bulunurlar.

Bu basit egzersiz kompleksi hem çocuk hem de yetişkin için boğazın sertleşmesine yardımcı olacaktır.

Temperleme çocukların özellikleri

Çocukta boğazın nasıl sinirleneceğine karar vermek için, ebeveynler çocuk doktoruyla çalışmalıdır. Bu, bebeğe zarar vermemek için en uygun seçeneği seçmeye yardımcı olacaktır.

Daha büyük çocuklar için, yukarıda açıklanan hemen hemen tüm teknikler uygundur. Bebekler için durulama ve dondurma ile bir yöntem kullanmak daha iyidir. Çocuklara ayrıca buz parçaları verilebilir, ancak çok küçük olmaları gerekir (sadece 20 saniye boyunca rezorpsiyon için).

Bütün prosedürleri sıcak bir odada yapmak ve bebeği 1 saat soğuktan sonra çıkarmamak çok önemlidir.

Su verme için herhangi bir prosedür ağız yoluyla nefes egzersizleri ile sona ermelidir - bu nazofarenksin ısınmasına yardımcı olacaktır.

Kronik tonsillitli çocuklara soğuk mevsimde sertleşme yapılması önerilmemektedir.

Çocuklara yönelik önerilerin arasında boğazın nasıl sinirlendirileceği böyle bir tavsiye olacaktır:

 • Hava şartlarında bir bebek giyin.
 • Çocuklara soğuk dondurma vermeyin ve soğuk havada içmeyin.
 • Bebek her zaman burun boyunca nefes almalıdır.
 • Aktarılan farenjit, SARS, rinitden hemen sonra sertleşmeye başlamayın.
 • Aşırı sıcaklarda bebeklere buzdolabından içecek vermeyin. İçecek serin olmalı, ama buzlu değil.

Genel olarak, boğaz güçlendirmek, sık farenjit veya hatta boğaz ağrısı eğilimli, herkes kendi kendine karar vermelidir. Aynı zamanda, sadece prosedürün konforunu değil, aynı zamanda boğazın durumunu, prosedürleri ve hastanın sabrını yerine getirme olasılığını da dikkate almalıdır.

Kronik farenjit bademcik iltihabı ile boğazın söndürülmesi

Boğaz hastalıkları, yani bademcik iltihabı, bademcik iltihabı, farenjit, yetişkinler ve çocuklar için çok fazla sorun yaratır. Bu patolojik koşullar hem soğuk mevsim hem de sezon dışı ve yaz aylarında rahatsızlık verici. Bazı durumlarda, taslakta kısa bir süre kalmak, sıcağında dondurma veya bir meşrubat bardağı bile boğaz bölgesinde rahatsızlık verici bir acıya neden olabilir. Bu sorunla başa çıkmak, prosedürlerin sertleştirilmesine yardımcı olacaktır. Cerrahi müdahale ya da antibiyotik ve antiseptiklerle tedavi değil, gerçek anlamda etkili ve kalıcı bir profilaktik sonuç verebilirler. Boğazın nasıl sinirlendirilmesi genellikle hasta çocukların ebeveynlerini tanımalıdır.

Ne zaman ve kimin ihtiyacı var?

Boğazın söndürülmesi, iki yaşından ve yetişkinlerden gelen çocuklara uygulanabilir. Boğazın güçlendirilmesinin daha erken başladığının, bu önlenmenin daha etkili olacağı açıktır. Tabii ki, genellikle hasta yetişkin bir kişi de bu manipülasyonlara dikkat etmelidir. Bir dizi prosedürden sonra soğumak için, hem çocuklar hem de yetişkinler çok daha az olasıdır.

Sağlığa zarar vermemek ve kronik bademcik iltihabı, farenjit ile bir çocuğun ve yetişkin boğazını sinirlendirmek için, aşağıdaki kurallara uyulmalıdır:

 • Çocuklarda boğazın temperlenmesi kaçınılmaz, eğer negatif bir reaksiyon varsa, çocuk bu yönteme karşı kategoriye karşıdır.
 • Tüm manipülasyonlar nazofarengeal hastalıkların alevlenmesinde kontrendikedir.
 • Başlangıç ​​aktiviteleri, viral enfeksiyonlar için salgın bir durum olmadığında sıcak mevsimde olmalıdır.
 • Usuller prosedürler sırasında gereklidir.

Boğazın söndürülmesi prensipte komplike olmayan bir prosedürdür. Materyal yatırımı bile gerektirmez. En önemli şey azim ve azimdir.

İşlem nasıl yapılır?

Mucizeleri ve anında iyileşmeyi beklemeyin. Birkaç ay içinde kararlı bir sonuç görülecektir.

Boğazın doğru şekilde nasıl sinirleneceğini bilmek önemlidir. Doğru işlemlerden sonra, mukoza, yerel bağışıklığı artırarak olumsuz faktörlerin etkilerine karşı direnç kazanır. Sonuç olarak, çocuklar ve yetişkinler daha az hastalanırlar. Hastalık gelişirse, hafif bir formda ilerler ve zaman kısalır.

Bazı prosedürler sadece yerel değil, aynı zamanda genel bağışıklığı arttırmaya da yardımcı olur. Aynı zamanda, çalışma kapasitesi de geliştirildi ve yorgunluk azaldı.

Soğuk su içmek

Çocuğun boğazını nasıl kızdıracakları konusunda, ilk etapta hangi kurallara uyulmalıdır, ebeveynleri tanımak önemlidir. Sonuçta, neredeyse her çocuk mukus boğaz iltihabı muzdarip. İyi bir sonuç veren yöntemlerden biri de soğuk su kullanımıdır.

Ebeveynler, çocuklarını hastalıklardan korumak için sadece sıcak su içmelerine izin verir. Sonuç olarak, çok hassas ve hassas bir mukoza oluşturur. En küçük hipotermi hastalıklara yol açar.

Çocuğun çocukluktan taviz vermesi için, soğuk su içmeye alıştırmak gerekir. Bu süreç şu şekildedir:

 1. Sertleşmeye başlamak için yavaş yavaş gereklidir - önce suyun sıcaklığı 25 dereceden daha düşük olmamalıdır. Sadece küçük bir yudum alın ve ağızda bir süre için sıvıyı daima geciktirin.
 2. 2 gün sonra, sıcaklığı bir dereceye kadar düşürdüğünüzde, bunu günlük yapmanız gerekir.
 3. Bir çocuk için minimum su sıcaklığı 15 derece olmalı ve bir yetişkin için 8-10 dereceye düşürülebilir.

Sıradan su yerine, şifalı bitkilerin infüzyonlarını kullanabilirsiniz: papatya, St. John's wort, adaçayı. Mükemmel soğuk içecekler de uygundur: kompostolar, meyve suları, meyve içecekleri. Büyük miktarlarda yararlı vitaminler içerirler, bu da vücudun enfeksiyonlara karşı direncini arttırmak için ek bir faktördür.

Hem çocuk hem de yetişkin için zararlı olduklarından soğuk karbonatlı içecekler kullanmayın - sadece soğuk algınlığı değil aynı zamanda diğer patolojileri de (örneğin, gastrointestinal kanal) tetikleyebilir.

durulama

Boğazın çok etkili gargarası. Bu amaçla soğuk su kullanılması da tercih edilir. Sıcaklık, içme ile aynı prensibe göre kademeli olarak azalır. İyileşme etkisini arttırmak için, suya deniz tuzu ekleyebilir veya şifalı otlar kullanabilirsiniz: papatya, adaçayı, marigold.

Ayrıca etkili olan durulamadır. Bu iki bardak su gerektirir. İlk camın sıcaklığı yaklaşık 50 derecedir ve ikinci camın sıcaklığı 25-20 derecedir. Yavaş yavaş, ikinci camdaki su daha da soğutulabilir (15 dereceye kadar). Prosedürler değişmeli ve ikincisi mutlaka sıcak suyla (kaynar su değil) olmalıdır.

Buzla sertleştirme

Çocuğun boğazını nasıl daha radikal bir şekilde sinirlendirmek isteyenler, buz küplerini kullanabilir. En fazla iki dakika boyunca ağızda çözünmesi gerekir. Dondurmak için, filtrelenmiş su veya şifalı bitkilerin infüzyonu kullanın.

Dondurma

Bir çocuğun boğazını onun için en hoş şekilde nasıl sertleştiriyorlar? Tabii ki, dondurma yardımıyla. Doğal olarak, en sevdiğiniz ikramı ölçmeksizin yememenize izin veremezsiniz. Kabul edilebilir doz günde 50 gram olmalı ve iki doza bölünmelidir. Büyük parçalar yutmadan yavaşça ihtiyacınız olan dondurma var. Bunu yapmak sokakta değil, evde gerekli. Çocuğun donmasına izin vermeyin.

Çocuğunuza anlaşılmaz bir kompozisyona sahip bir mağaza ürünü değil, evde dondurma hazırlarsanız çok daha faydalı olacaktır. Dondurulmuş meyve suyu veya meyve ve meyve püresi de kullanabilirsiniz. Zevkleri deneyebilir ve çocuğunuzun ne tercih ettiğini seçebilirsiniz.

Önleme çalışmaları

Egzersizleri takiben boğaz hastalıklarının önlenmesine yardımcı olun:

 • Tek sesli harflerin telaffuz edilmesi (a-u, y-o, -a, e-a).
 • Favori dürtüyü "ah-ah."
 • Kafayı farklı yönlere sallıyor.
 • Oksipital bölge ve kafa ile oksiput kitlenmesi her iki yana eğildi.
 • Boğazın ön tarafındaki avuç ile tokatlamak ve dokunmak.

Bu tür egzersizler, her biri 15 dakika boyunca günde 6 kez yapılmalıdır. Tavsiye edilen kurs en az 2 aydır. Seslerin telaffuzlarıyla alıştırmalar önce düşük bir seste, sonra da bir fısıltıyla yapılmalıdır.

Ayakların soyulması

Sadece boğazı sertleştirmek değil, aynı zamanda bulaşıcı hastalıklara karşı genel direnci artırmak için, yatmadan önce her gün ayaklarınızı serin su ile dökmek gerekir. Oda sıcaklığındaki sudan tavlamaya başlayarak, yavaş yavaş şekil 10-12 dereceye getirin. Kullandıktan sonra, ayaklarınızı sert bir havluyla kurulayın.

Bir çocuk veya bir yetişkin bu tür prosedürlere alıştıkça, daha da etkili bir "soğuk broş" yöntemini uygulamaya çalışabilirsiniz. Bunu yapmak için, yüzlerce, ayak bileklerine doldurulan bir banyoda soğuk su ile adım atmak gerekir. Suyun açık musluktan akması arzu edilir. Ayak ayrıca bir havlu ile kurulamak için gerekli sonra.

Kontrast duş

Boğaz güçlendirmek için ayrıca bir kontrast duş almaya yardımcı olacaktır. Birçok göre, en etkili sertleştirme prosedürüdür. Bunu yapmak için, önce bir dakika boyunca, önce bir sıcak altında, sonra da serin bir duş altında durmalısınız. Temperlemenin en başında sıcaklık farkı en az olmalıdır. Zamanla, kontrast güçlendirilebilir. Aynı zamanda yetişkin bir insan sıcaklığı için 45 ila 12 derece arasında olmalıdır. Bir çocuk için sıcaklık aralığı 36 ila 16-18 derece arasında olmalıdır. Böyle bir fark elde etmek için, sertleşme süresi en az iki ay olmalıdır.

Evde sağlıklı mikro iklim

Birçok pediatrist oldukça soğuk mevsimde boğaz hastalıklarının alevlenmesinin doğrudan odada bulunan kuru hava ile ilişkili olduğuna inanmaktadır. Bu durum ısınmadan kaynaklanıyor. Havanın nemlendirilmesi için, tekneleri ısıtma aküleri üzerine suyla yerleştirmek için düzenli olarak ıslak bir temizlik yapılmalıdır. Mümkünse, nemlendiriciler ve iyonlaştırıcılar kullanın. Ayrıca, odadaki havanın sıcaklığını gün içinde 22-23 dereceyi ve gece 18-19 dereceyi geçmeyecek şekilde tutmaya çalışın.

Çoğu ebeveyn genellikle çocuklarını kışın ısıtmaya çalışır. Bu, çocuğun vücudun hipotermisini provoke edebilecek şekilde terlemesine yol açabilir. Çocuğunuzu etrafa sarmamaya çalışın, ancak rahat kıyafetler giyin.

Odalar düzenli olarak havalandırılmalıdır (10-15 dakika boyunca günde birkaç kez). Doktorlar ayrıca sıcak mevsimde, pencerelerin ve pencerelerin sürekli açık olması gerektiği konusunda ısrar ediyorlar.

Çıplak ayakla yürümek

Vücudun sertleşmesini ve çıplak ayakla yürümeyi teşvik eder. Bu durumda, nazofarenksin hem genel hem de lokal immünitesi artar. Bu prosedürü sıcak mevsimde başlatmak gerekir. Kum ve çakıl taşlı kumsalda, yanı sıra çiğ çok yararlı yürüyüş.

Sıcak mevsimde böyle bir sertleşme birkaç ay sonra, çocuğun daire etrafında yalınayak yürümek izin verin. Rahat bir sıcaklıkta, bu vücutta koruyucu antikorların üretimini teşvik eder ve mukus boğazını güçlendirir.

Sertleşme ve yaşam biçimi

Su verme prosedürleri çocuğun yaşam tarzı uygun şekilde düzenlenmişse, çocuğun bedeni üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır. Bunu yapmak için ihtiyacınız olan:

 1. Açık havada yeterli zaman.
 2. Motor aktivitesi.
 3. Herhangi bir havada (don, kar, yağmur) yürümelisiniz.
 4. Çocuk temiz havada en az 1 saat olmalıdır. Mümkünse bu sefer artırılmalıdır.
 5. Hafta sonu için, doğada ve mobil oyunlarda dinlenmek için tercih verilmelidir.
 6. Çocuğun bilgisayar, akıllı telefon, TV'de kalmasını azaltmak gerekir. Bilgisayar oyunlarının hobisini sıkı bir şekilde kontrol edin.
 7. Çocuğa ek dersler ve ev okulu ödevlerinin hazırlanmasıyla aşırı yüklenmemeye çalışın.

Çocuğu günün rutinine alıştırmak ve doğa ile temasa geçmek için, bu yaşam tarzını tanıdık ve kendiniz için yapmaya çalışın. Bu sizin ve çocuğunuzun sağlığını güçlendirir.

Su verme aktiviteleri tercihe bağlı olarak seçilmelidir. İki veya üç sevilen prosedürde kalmak tavsiye edilir. Böylece harcanan zaman yüz katına mal olacak, sonuç olarak sadece insidansta bir düşüş değil, aynı zamanda yeni bir yaşam kalitesi elde edeceksiniz. Çocuğunuz soğuk kış havası, yağmurlu sonbaharın ve baharın güzelliği ile sıcaklık düşüşleri ve dengesiz hava koşullarının tadını çıkarabilirsiniz.

Çocuğa boğaz verin ve soğuk algınlığı unutun!

Makalenin içeriği:

Çocuklarımızın sağlığı, dünyanın en iyilerinden daha değerlidir. Sevgili hasta olduğunda, her şeye hazırız. Her ebeveyn, hastalığın nasıl önleneceğini kendisi soruyor. Çocuğunuz çok sık soğuk algınlığı ve boğazda şiddetli ağrı şikayet ederse, o zaman bebeğinizin boğazını sinirlendirmek için gereken hastalık riskini azaltmak için. Bunu nasıl yapacağımızı, makalemizi anlatacağız.

Hangi yaştan ve yılın hangi saatinden itibaren çocuğu sinirlendirmeye başlayabilirsiniz?

Boğazın söndürülmesi 2-3 yıl ile başlayabilir., Çocuk önleyici tedbirleri bağımsız olarak yürütebildiğinde.

Bir çocuğu temperleme yapmaya başlayın (açık nedenlerle) sıcak mevsimde en iyisi.

Bir kez daha hatırlatıyoruz, Sertleşme önlemleri kompleksi, çocuğunuzun kesinlikle sağlıklı olduğu bir zamanda yapılabilir..

Sertleştirme prosedürlerine başlamadan önce, çocukların temperlenmesi için temel kuralları okuyun.

Sertleşme kuralları :

 • Acele etme. "Büyük" başarılar peşinde koşmak gerekli değildir. Unutmayın, önemli bir hız değilsiniz ve sonuç, çocuğunuzun güçlü sağlığıdır.
 • Sertleşmeye başlamak için çocuğun mutlak sağlığında gereklidir. ve en basit prosedürlerle.
 • Unutma Organizmanın yaş ve bireysel özelliklerini hesaba katmak çocuk.
 • Sistematik olun. Ara vermek yok. Bütün alıştırmalar her gün metodik olarak yapılmalıdır.
 • Çocuğunuzu su verme aktivitelerinden zevk almaya çalışın. Bebeği olumlu yönde ayarlayın.

Bir çocuğun boğazını nasıl sertleştirilir: 7 etkili yol

En basit, ama çok etkili yol, boğazın normal su ile sertleştirilmesidir. Bu teknik, küçük yudumlarla suyun yavaş içilmesinden oluşur. Çocuğun suyunu ağzına atması ve ardından yutması gerekir. Sıcak su ile temperleme başlangıcı, sıcaklığı 30 derecedir. Yavaş yavaş (her iki ila üç günde bir) suyun sıcaklığı 1 derece azaltılmalıdır. Stop soğutma suyu 15 derecelik bir sıcaklıkta olmalıdır. Batılı doktorların yenidoğana hemen sıcak veya soğuk su içmeyecekleri bir içecek vermelerini tavsiye ettiği belirtilmelidir.

Sertleştirme işlemini gerçekleştirmek için, önceden dondurucuda buz küpleri hazırlamak gerekir. Özel formlarda sadece sıradan su değil, çeşitli tıbbi infüzyonları da doldurabilirsiniz. Çok küçük çocuklar için meyve sularını veya meyveleri dondurabilirsiniz. sertleştirme Buzun 15 saniye süreyle emilimi prosedürü ile başlayın. İki gün içinde çocuk küpü 20 saniye ve daha sonra çözebilir. Bu prosedür için maksimum süre 2 dakikayı geçmemelidir.

Durulama - bu neredeyse tüm doktorlar tarafından önerilen çocuklarda sık sık soğuk algınlığı, bademcik iltihabı olan ebeveynler için önerilen en popüler yöntemdir. Bu yöntem, boğazda su ile durulanır ve sıcaklığın derecesinde bir azalma ile sonuçlanır. Sıcaklığı 25 derece olan suyla durulamaya başlamak gerekir. Gelecekte, iki ila üç günde bir, su sıcaklığı bir derece düşer. Minimum sıcaklık en az 15 derece olmalıdır. Durulama prosedürü bir veya iki ay boyunca günde iki kez yapılır. Bu prosedürün prosedürü oldukça basittir - çocuk ağzında su alır, başını geri atar ve "A" sesini telaffuz eder. Ses mümkün olduğu kadar telaffuz etmeye çalışılmalıdır. Şu anda, su boğaz girer.

Bu prosedür 2 bardak gerektirir. Bir bardakta, sıcaklığı +20 dereceye eşit olan 200 ml soğuk su dökülmelidir. İkinci barda, aynı miktarda sıcak su dökün. Sıcaklığı 50 derece olmalıdır. Bebek ilk önce boğazını soğuk suyla, sonra da sıcakken durulayın. Prosedür sıcak su ile biter. Prosedür, bardaktaki su bitene kadar sürer. Bazı doktorlar, gözlüklerden birine az miktarda deniz tuzu eklemeyi tavsiye etmektedir.

Belki de bu, çocuklarda boğazın sertleştirilmesinin en hoş ve en gözde yöntemidir. Ve çocuklara günde 2 kez küçük bir dondurma yemelerini sağlar. İlk olarak, en fazla 1 çay kaşığı, daha sonra dozu 50 grama getirip iki doza bölebilirsin.

Bu sertleştirme yöntemini seçerken, ebeveynler belirli kurallara uymalıdır:

- Yumuşatılmış dondurma ile sertleştirmeye başlayın.

- Bebek dondurmayı tamamen eriyene kadar ağızda eritmelidir.

- Evde ihtiyacın olan dondurma var. Apartman sıcak olmalı.

Bu teknik bebeğinizin sevdiği içeceğin sıcaklığını azaltmaktır. Mesela, kızılcık suyunu veya elmayı tercih ediyor. Ona bu içkiyi önce 30 derecelik bir sıcaklıkta verin ve sonra yavaş yavaş (her 3 günde bir) birkaç derece azaltın. Sıcaklığın azaltılması 8-15 dereceye kadar izin verilir. İçecekler değişebilir.

Çok az insan biliyor, ancak boğazın bağışıklığını artırabilecek özel egzersizler var. İşte bunlardan bazıları:

- Sihirli sesler "ee", "y-yu", "a-ya" Düşük sesle söylerlerse boğazlarını güçlendirebilirler ve sonra fısıldayarak.

- Çocuklardan kim şarkı söylemeyi sever? Belki de hepsi bu. bu nedenle Mümkün olduğunca uzun süre "A" harfi Belli ki buna benziyorlar. Ve bu boğaz hastalıklarının önlenmesi için çok etkili bir egzersiz.

- Kaynayan sesler üretmek için boğazınızı deneyin, birçok çocuk için harika.

- Çocuğa önemli derecelerin eğildiği bir masal anlat. Ardından, çocukla birlikte, egzersiz yapın - kafanı ileri geri, sola ve sağa yatır.

Yukarıdaki egzersizlerin her biri altı kez günlük olarak tekrarlanmalıdır. Bir ders 2 aydır.

Kronik bademcik iltihabı ve farenjit ile anjinadan sonra boğaz nasıl temper edilir: uzmanların tavsiyesi

 1. Ağız hijyeni, anjin, kronik tonsillit ve farenjit önlenmesinde özellikle dikkat edilmelidir. şart şekerli otlar veya papatya ile gargara.
 2. Evin bu bitkileri yoksa, sıradan alkollü içecek karışımı ile durulayın.
 3. Bu hastalıkların önlenmesi için, yukarıdaki tüm söndürme işlemleri. Onlara ek olarak, tavsiye edebilirsiniz - sürekli gevezelik etme. Örneğin, ince bir kaşmir giymek için kalın bir yün atkı yerine.
 4. Sabah, boyun nemli bir havlu ile silinebilir.
 5. Aşılamayı unutma.
 6. Kronik bademcik iltihabı olan çocuklar, diyet fındıklarından, çikolatadan, gazlı içeceklerden hariç tutulur..

Hastalığın en ufak belirtilerinde acilen doktorunuza başvurun, çocuğunuzu daha iyi tanır ve sadece hangi ilaçların alınacağını değil, aynı zamanda hangi sertleştirme yöntemlerinin size uygun olacağını da söyleyecektir.

Çocuk immünolog F. Lapius:

1. kategori OE Ermakova'nın çocuk hekimi:

Kulak Burun Boğaz Doktoru D.L. Yagudin:

Boğaz aşağıdaki şekilde söndürülür - boğazınızı (yapabileceğiniz ve içebileceğiniz) sade suyla bir sıcaklıkta durulayın. 3. ve 4. günlerde 37 derece 2 gün - sıcaklıkta. 36 derece, 5-6 gün -36, 6-7 gün boyunca -35....... ve böylece, hızı getirin. 12 dereceye kadar su. 12 derecelik su, en az 2 ay çalkalanmalı veya sarhoş olmalı ve gelecekte soğuk su içmekten korkmadan (genellikle 12 derecelik bir sıcaklıkta, buzdolabında su depolanmalıdır).

Çocuk doktoru E.O. Komorowski:

Bir çocuğun boğazını Komarovsky'ye göre nasıl sinirlendirirsiniz?

Ünlü çocuk doktoru Ye.O. Komarovsky, bir çocuğu temperleme sürecinin, her zaman belirli bir sağlıklı yaşamın sürdürülmesi olduğuna inanır.

E.O.'dan bir yıla kadar olan çocukları temperlemek için 3 temel kural. Komarovsky:

 • Bir kural. Sertleşme oranı bir kerelik bir prosedür değildir, bir sona getirilmesi gereken bir prosedürler sistemidir. Aksi takdirde sonuç olmaz.
 • İkinci kural. Yoğunlaşma ve sertleştirme işlemlerinin süresinde kademeli artış.
 • Üçüncü kural Çocuğun bireysel ve fizyolojik özellikleri için muhasebe.

Doktor, çocuğun bu reaksiyona veya sertleştirme prosedürüne yakından bakmasını ebeveynleri çağırır. Bebek suda olmaktan hoşlanmıyorsa, sıcaklığı 27 derecedir, onu zorlamayın. Suyu biraz daha ısıtmanız gerekiyor.

EO Komarovsky, sertleşmenin viral enfeksiyonlar için her derde deva olmadığını vurgulamaktadır. Sertleştirme sadece çocuğun vücudunun direncini güçlendirir. Bu nedenle, bir çocuk bir ya da bir başka enfeksiyonla enfekte olursa, boş bir bebeğe göre daha kolay transfer edecektir.

Doktor EO Komarovsky, sertleşmenin her şeyden önce hayatın bir düzeltmesinin ve bir kerelik bir olayın olmadığından emin. sonucu beklemek zorunda değilsiniz - çocuk haftalarca yürüyerek etmezse, anneannem örme çorap kaldırmayın, TV izlerken saatlerce, ama her gün o soğuk su döktü veya bütün aileyi yatmadan önce silin.

Özel sertleştirme prosedürleri sadece diğer restoratif aktivitelerle (dış egzersiz, egzersiz, odayı havalandırmak, güneşlenmek vb.) Birlikte etkili olacaktır.

Temperleme prosedürleri ne zaman kontrendikedir?

Aşağıdaki durumlarda sertleştirme prosedürlerine başlamak tavsiye edilmez:

 • 2 yaşın altındaki bir çocuk sertleştirme prosedürlerine katılmak istemiyorsa - Kaprisli ve direniyor.
 • Temperleme başlama Çocukta akut enfeksiyonlar varsa ve ayrıca vücut ısısında yükselirse.
 • Sertleştirme prosedürleri önerilmez Aktarılan bulaşıcı hastalıktan on gün sonra.
 • Sertleştirme kursunda uzun bir ara verirseniz, tekrar başlatmanız gerekir.
 • hatırlamak Herhangi bir sertleştirme prosedürü çocuğa sadece olumlu duygular getirmelidir..

Çocuğun sertleşme Sadece düşünceli ve iyi organize süreç, bedenine çok onarıcı etkisi vardır kan dolaşımını artırır, metabolizmayı normalleştirir ve anlamlı soğuk algınlığı sayısını azaltır.

Boğazınızı nasıl sinirlendirirsiniz: kronik farenjitli bir yetişkin için sertleşme

Boğaz, sıklıkla hipotermiye maruz kalan vücudun bir parçasıdır. Bu bağlamda, doktorlar boğazın düzenli olarak sertleşmesini önermektedir.

Etkili ve kanıtlanmış yöntemler, sağlığın sadece kışın değil, aynı zamanda vücudun keskin taslaklara maruz kaldığı yaz aylarında da korunmasına izin verecektir.

Kronik farenjit ve diğer soğuk algınlığı ile boğaz atıyorsanız, bu komplikasyonların gelişmesini önler ve hastalığın semptomlarını hafifletir.

Son yıllarda nazofarenks ve boğazın kronik hastalığı sıklıkla hastalarda bulunur. Doktor farenjit, bademcik iltihabı, bademcik iltihabını teşhis eder, bu hastalıklar nazofarenksin iltihaplanma sürecinin arka planına karşı gelişir ve periyodik olarak hastalığın alevlenmesine neden olur.

Vücudun koruyucu özelliklerini azaltmak, kronik bir hastalığın ortaya çıkmasının temel nedenidir. Soğuk havalar boğazın mukoza zarlarını etkilemeye başladığında, iltihap hemen gelişir ve bu bağışıklık her zaman tam olarak baş edemez.

Ayrıca, vücut iltihabı provoke etmek için bir içeceği çok ısıtmak için kullanılabilir. Çocukluktan beri birçok hasta, içmeden önce süt veya kompostoyu ısıtmaya alışmıştır.

Sonuç olarak, boğazın mukoza zarları sıcak havalarda kullanılır ve gelecekte soğuk algınlığına hiç maruz kalmaz.

Avrupa'da bu nedenle kronik boğaz hastalıkları sıklıkla tespit edilmez, çünkü insanlar çocukluktan beri soğuk içecekler içmeye alışıktırlar, bu da boğazın doğuştan tavlanmasını sağlar.

Boğaz sertleşmesi hava değişimleri için vücudun hazırlanmasıdır. Bir kişi soğuk algınlığını çabucak yakalarsa, çıplak ayakla yürür, dondurma yerse ya da bir taslakta birkaç dakika kalırsa, tavlamayı gerçekleştirmek gerekir.

Soğuk algınlığının alevlenmesini önlemek ve boğazın soğumasını önlemek için çeşitli yöntemler vardır.

Su ile nasıl temperlenir

En basit yol boğazın su ile temperlenmesidir. Bu, laryns'i durulama suyunda durulama için günde üç kez, başlangıç ​​sıcaklığı 25 dereceyi geçmemelidir.

Yavaş yavaş, sıcaklık haftada bir ila iki derece düşmelidir. Su sıcaklığının düşürülmesi, su 8 dereceye ulaştığında durdurulmalıdır.

İşlemin iyileştirici etkisi olması için, normal suya az miktarda deniz tuzu eklemeniz önerilir. Bu madde biriken mikroplardan nazofarenksi temizler.

Ayrıca durulama için bitkisel ilaç preparasyonlarının kullanılması da yararlıdır. Suda, önceden soğutulmuş bir papatya, adaçayı ya da St. John's wort kaynağını ekleyebilirsiniz. Boğazın şifalı bitkilerle durulanması bu prosedür, anjin ya da larenjit gelişmesini önlemeye izin verir.

Su yerine, önceden hazırlanmış buz kullanabilirsiniz, bu yöntem daha radikal kabul edilir. Başlangıçta, küçük buz küpleri çözülür, her hafta yavaş yavaş boyutlarını arttırır.

Etkinin olağan su yerine daha belirgin olduğu görülmüştür, örneğin, papatya gargarası gibi bitkisel şifrelerinizi dondurabilirsiniz. İlk günde, buz küpleri 30 saniye tutulur, her üç günde bir prosedür süresi 10 saniye artar.

Kontrast sertleştirme kullanma

Kontrast prosedürleri, düşük sıcaklıklara alışma geliştirmede de etkilidir. Bu amaçla önce boğazını ılık suyla durulayın ve ardından soğuk bir sıvı kullanın.

Prosedür için iki bardak kullanın, biri sıcak su ve diğeri soğuk. Durulama, bir camdan diğerinden dönüşümlü olarak yapılır.

Bununla birlikte, sıcak suyun daima son derece önemli olması önemlidir. Mukoza zarlarını güçlendirmek için, ya sıvı cam başına bir çay kaşığı oranında ya geleneksel ya da deniz tuzu kullanın.

Başlangıçta, suyun küçük bir farkı olmalı, ancak her gün sıcak ve soğuk su arasındaki aralık artar. Hasta soğuk sıvı kullanırken rahatsızlık hissederse, düşürme sıcaklıkları daha düzgün ve kademeli olarak yapılmalıdır.

Boğazın temperlenmesi sırasında, sıcaklığın hızlı bir şekilde azalmasından ziyade, prosedürün düzenliliğinin önemli olduğunu anlamak önemlidir.

Ayakların yıkanması ile boğazın söndürülmesi

Ayak bölgesindeki ayakların yıkanması, boğazı sertleştirmek için en etkili yöntemlerden biridir. Bu prosedür, yatmadan önce yıl boyunca her gün gerçekleştirilir.

 • Başlangıçta, su sıcaklığı 25-28 derece olmalıdır.
 • Her iki ila üç günde, indeksler 10-15 dereceye ulaşana kadar sıcaklığın bir derece düşmesi gerekir.
 • Sertleştirme prosedürü en fazla üç dakika sürmektedir.
 • Prosedürden sonra, ayaklar ciltte kızarıklıktan önce bir waffle havlu ile iyice ovulur.

Ayrıca, kontrastlı sertleştirme prosedürleri de etkilidir. Bunu yapmak için, farklı sıcaklıklarda sudaki alternatif yıkama ayakları. Bir pelviste, diğer tarafta 15 derece, 35 derecelik bir sıcaklıkta su dökün. Başlangıçta, ayaklar ılık suya düşer ve orada üç dakika tutulur. Bacak soğuk suya indirildikten sonra, yarım dakika sonra işlem ılık su ile tekrarlanır. Alternatif iki veya üç kez yapılır.

Evde, en az beş dakika boyunca yürünmesi gereken bir çeşit akış yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, banyo soğuk su ile bir musluk ile açılır ve hastanın banyo dibinde ayakları ile ayakta, güçlü bir akan dere içinde olmalıdır.

Bu prosedür, çiğ otlarda yağmurdan ya da çiğlendikten sonra yürümeye benzer.

Boğazın sertleşmesi için alternatif yöntemler

Su ve buz yerine, boğaz sıradan dondurma yardımı ile kronik farenjit veya başka bir hastalık ile sertleştirilebilir. Bunu yapmak için, yarım tatlı kaşığı tatlılık ağız içine alınır ve yutulmadan birkaç saniye bekletilir. Bir hafta sonra dondurma dozu artar.

Benzer şekilde, boğazın sertleşmesi dondurulmuş meyve suyu yardımıyla yapılır. Prosedürün her haftasında kademeli olarak küp büyüklüğünü arttırmak önemlidir.

Boğazı sertleştirmek için daha az etkili bir yöntem inhalasyon kullanımıdır. Temel olarak, nazofarenks ve larinks mukozası üzerinde bakterisidal bir etkiye sahip olan özel uçucu yağlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Buna ek olarak, öksürük uçucu yağ mükemmeldir.

Prosedürün etkisini daha etkili hale getirmek için doktorlar kısa ve daha uzun bir nefes ve nefes almanızı önerir.

Boğaz jimnastiği

Nazofarenksin nöromüsküler aparatını güçlendirmek için, boğazın normal sertleşmesine ek olarak, özel egzersizler kullanılır. Jimnastik her gün günde en az on kez yapılır.

 1. Kafa sağa, sağ el ise boyun, kulak tabanı ve oksipital bölümün sol tarafına doğru ilerler.
 2. Avuç içi, boyun ve üst göğsü yukarıdan aşağıya ve arkaya doğru sarar.
 3. Hasta, sessiz sesli harfleri sessizce telaffuz eder: a-i, o-e, y-yu, u-u, uh.
 4. Aynı sesler sadece boğaz solunumu ile telaffuz edilir.
 5. Kafanın öne doğru, geriye, sola, sağa, baş omuz omuza dokunmaya eğilimli olmasına neden olur.
 6. Hasta, "a" kalıcılığını kullanarak, herhangi bir şarkı motifini aldatır.

Yukarıdaki yöntemlere ek olarak, çok sıcak giysiler giyerek boğazınızı aşırı derecede sarmaktan kaçınmalısınız. Bir ısıda buzlu su içmek imkansız ve büyük dilimler halinde bir dondurma var. Ağzınızı solumaktan kurtulmak için burnunuzdan nefes almanız gerekir. Bu makaledeki video, durulama ile boğazın nasıl sertleştirileceğini gösterecektir.

Bir çocuğun ve bir yetişkinin boğazını nasıl sinirlendirirsiniz: doktor önerileri

Boğaz hastalıkları dünyadaki en yaygın sağlık problemleri olarak adlandırılabilir. Boğazda hoş olmayan duyular ve acılar yaşamayan, yutmada zorluk çeken, terleyen bir kişi yoktur. Bu rahatsızlığın soğuk hava sıcaklığına, "taslaklara", hipotermiye maruz kalmasından kaynaklandığına inanılmaktadır. Bu sıkıntıların nedenlerine ve boğazla ilişkili hastalıklara karşı korunma yollarına daha yakından bakalım.

Boğaz ağrısından bahsetmek, şu anlama gelir:

 • tonsillit - lenfatik aparatın iltihabı (bademcikler) - vücut ve patojenler arasındaki ilk engel;
 • farenjit - farinksin iltihabı;
 • larenjit - larinksin iltihabı;
 • Bu patolojilerin kombinasyonu.

Hastalığın bu üç biçimi aslında boğazdaki iltihap sorunlarından biridir.

Boğaz iltihabı nasıldır?

Enflamasyon ana belirtilerin bir kombinasyonu ile karakterizedir:

 • enfeksiyon yerinde lokal kızarıklık;
 • ağrı, özellikle yutulduğunda;
 • mukoza zarının ve yakın dokuların şişmesi;
 • iltihaplı oda sıcaklığındaki lokal artış;
 • temel işlevlerin ihlali.

İltihap ve boğaz ağrısına ne sebep olur?

Boğazın mukoza zarının yenilmesine yol açan ana neden patojenik mikroorganizmalardır.

Yenileme olasılığı ile, onları (patojenler) aşağıdaki sıraya göre dağıtırız:

 • virüsler - vakaların% 90'ında;
 • streptokoklar - anjina (bademciklerin iltihaplı iltihabı) ve zorlu bir komplikasyon - romatizma;
 • Staphylococci ve diğer mikroplar.

Fakat mikroorganizmalar her yerdedir, neden tüm insanlar hastalanır. Sebebi nedir? "Soğuk", bilgili insanlar deyin. Bu nedir - "catarrhal" hastalıklar ve neden bazı insanlar pratikte onlarla hasta değiller ve diğerleri onları bırakamazlar?

Boğazdaki problemlerin nedeni, daha önce de belirttiğimiz gibi, boğaz dokularında yerleşmiş patojenik bir mikroorganizmadır. Ancak, hipotermi vücudun savunmalarının zayıflamasının en olası nedenidir - bağışıklık. Güçlü bir dış faktörün etkisi altındaki bu doğal koruma, ciddi bir başarısızlık verir ve insan vücudunun "düşmanlarına" gerekli direnci sağlayamaz.

hava, su, gıda ve içecek, düşük sıcaklıkların "zararlı" etkisinden kendilerini korumak için sadece sürekli hipotermi önleyecektir onların doğal yeteneklerini tren öğrenmek gerekir.

"Soğuk algınlığı" nın küresel nedenleri

Hipoterminin ana suçlu medeniyettir. nazik şartlar rahat sıcaklıklar, fiziksel aktivite, temiz hava, egzersiz eksikliği nadir maruziyetin önlenmesi kendilerini ortaya çıkarmak için sürekli insan arzu, bir alışkanlık, sadece ılık ve sıcak su ile son derece dikkatli giyinme yıkamak için - yani vücut çalışmasız bir duruma girer nedeni bu.

Biraz rüzgar esti ve vücut "dondu", soğuk su ellerimi içine aldı ve hipotermi gelişti. Çocuk dondurma yediler - ve boğaz soğuktu. Ebeveyn genellikle çocuğunun hastalanmaması için ne yapar? Ban. Sıcak çoraplarda bacaklar, eller - eldivenler, kafasına bir kürk şapka ve genel olarak "tabu" da dondurma, sadece sıcak çay. Sadece sık gelir ve yetişkin.

Komarovsky'nin çocukların tavlanması konusundaki düşünceleri, kısa bir video incelemesine bakarak öğrenebilirsiniz:

Ancak, ortaya çıktığı gibi, bu ölçütler aksine tam tersine olumlu bir sonuç vermektedir. "Soğuk" daha fazla ilerlemeye başlar. Sera koşulları morbiditeden uzak değildir. Genellikle boğazda akut inflamatuar süreçler kronikleşir. Hasta bazen şiddetli komplikasyonlar gelişir. Antibiyotikler, anti-inflamatuar, antipiretik ilaçlar ile ilaç tedavisi sadece geçici bir rahatlama sağlar ve her zaman değil. Ancak hemen hemen hepsi terapiden bir komplikasyon alır.

Burada, umutsuz hastalar "temperleme" kelimesini hatırlıyorlar. Bazılarında, "pembe" morsların hatıralarını korkutucu ve sevinçle buz deliğinde sert buzulların zemine karşı zıplatıyor. Diğerleri bunu sertleştirmek için yapmaya karar verirler, ancak istenen etkiyi elde edemezler.

Herkes buz deliğinin içine atlamak gerekip gerekmediği, boğazın sertleştirme ne olduğu ve deneyin olanlar bunu veya başka yöntemleri kullanır için neden, başarısızlıklar vardır - en anlayalım.

Sertleşme nedir?

Su verme işlemleri insan vücudu, hava, su, güneş üzerinde genel veya yerel etkilerdir.. Etkileyen faktörlerin sıcaklığı, rahat bir duyum sağlayan normal parametrelerin sınırları içinde olabilir, ancak çoğu zaman insanlar aşırı koşullar altında sertleşmeye başvururlar.

Sertleşme süresi boyunca kısa (birkaç dakika), uzun (birkaç saat), kalıcı olabilir.

Sertleşmenin genellikle herhangi bir özel koşul yaratmak için gerekli olmadığından, kendi yaşam tarzınızın problemine farklı bir şekilde bakmak yeterlidir. Bir kişinin vücudunun koruyucu güçlerinin nasıl geliştirilebileceğini daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Bir boğazın ve bir organizmanın sertleşmeye başlamasıyla

Hemen soğuk bir kuyuya tırmanmalı mıyım yoksa karda mı sallanmalı mıyım? Hayır, gerekli değil. Sadece her gün doğru şekilde davranmalısın. Soğuk ve sıcakların vücut üzerindeki etkilerinden sakınmayın.

"Soğuk" hızlı terleme ile ağır terleme sonrasında insan aşırı ısınmasının arka planına karşı gelişir. Şu anda, sıcak havalarda bile vücudun hızlı bir şekilde süper-soğumasının meydana geldiği bir çeşit cilt gerginliği olan ısı değişim süreçlerinin keskin bir şekilde bozulması söz konusudur. En yaygın örnek, sıcak insanın aldığı ve hızla hastalandığı gölgedeki bir taslaktır.

Fakat sıradan durumlarda, taslaklar, açık pencereler, dondurmanın bir kısmı herhangi bir şekilde boğaz hastalığına neden olmamalıdır.

Boğazın temperlenmesi sırasında aşağıdaki kurallara uymak önemlidir:

 1. Sıcaklığı evde 23 dereceden fazla olmayan bir sıcaklıkta tutmaya çalışın.
 2. Kendinizi çıplak ayak üzerinde, terliksiz ve daha sonra çorapsız yürümek için eğitin. Ayaklardaki cildin kendisi ısı değişimini düzenlemeye başlayacak, böylece vücudun direncini (stabilitesini) arttırarak bacaklarda normal dolaşıma neden olacaktır. Bu arka plana karşı, ayağın aktif bölgelerinin uyarılmasından dolayı vücudun tüm organlarında beslenmede refleks iyileşmesi olacaktır. Üşüdüğünüzde, fazladan bir kazak giyin.
 3. Havasız bir odada gece uyumak, temiz hava akışını sağlamak için gerekli, daha sıcak bir battaniye ile barınak almak daha iyidir.
 4. Ellerinizi soğuk suyla yıkamayı öğretin, bu çok korkutucu değil, aynı şey yatmadan önce ayaklarınızı yıkamak için tavsiye edilebilir. Bu basit prosedürler, birkaç kez tekrar edildiklerinde defalarca savunmanızı artırır.
 5. Dondurmadan, soğuk içeceklerden korkmayın. Doğal olarak, eğer birçoğunu alırsanız, boğaz hasta ve huylu bir insan olabilir. Ancak gün içinde birkaç kez küçük bölümler çok olumlu bir söndürme etkisine sahiptir. Bu yöntem genellikle hasta çocuklar için bile tavsiye edilebilir.

Bu basit kuralları takip ederek, "soğuk algınlığı" tehlikesini büyük ölçüde azaltabilirsiniz. Virüs ve mikropların vücuduna girmeden kendinizi güvence altına alabilirsiniz, ancak güçlü bağışıklık ile onlarla buluşabiliriz. Bunu yapmak için, sertleştirme için en yaygın önerileri takip etmeniz yeterlidir. Tembel olmayın ve bunları yerine getirmekten korkmayın. Gördüğünüz gibi, ev sertleşmesi için önerilen tüm basit kurallar her insan için oldukça uygundur.

Boğazın yerel sertleşmesi

Kendinizi, yukarıdaki kuralların yerine getirilmesiyle iyileşmenin başlangıcını sağladıysanız, boğazın kendisinin daha çok hedefe yönelik güçlendirilmesine devam edebilirsiniz.

Yerel boğaz sertleştirme aşağıdaki yöntemlerle gerçekleştirilebilir:

 • Kontrast durulama. Belirgin bir sağlık etkisi olan kan dolaşımını teşvik etmek için harika bir yol. Tabii ki, bir kaynaktan temiz su kullanmak daha iyidir. Bir bardak ılık suyla doldurun (45 santigrat derecenin üzerinde değil). Ve buzdolabında önceden soğutulmuş soğuk suyu hazırlayın. Bunun için 12-15 derece oldukça uygundur. Durulamaya başla. 20-40 saniyelik sadece 5-7 döngü. Soğuk durulama sıcaktır. Sıcak suyla bitirmek önemlidir. Prosedür günde 2-3 kez tekrarlanabilir.
 • Soğuk durulama. Oda sıcaklığında su ile başlayın ve yavaş yavaş kademeli olarak yetişkinler, 10-12 derecelik için 5-7 derece sıcaklık getirerek, hafta boyunca 1-2 dereceye kez azaltmak - Çocuklar için. prosedürü günde 2-3 kez tekrar, 20-30 saniye için 5 6 yansımalar döngüleri geçirin.
 • Soğuk içecekler içmek. İstediğiniz herhangi bir meyve suyu, çay veya düz su olabilir. Ana durum: oda sıcaklığına sahip bir sıvıdan boğazı temperlemeye başlar. 2-3 gün sonra, sonraki 2-3 gün sonra 1 derece soğutun - bir başka 1 derece. Temperleme için su sıcaklığı 10-12 derece, erişkinler - 8 derece ulaşana kadar bu modeli takip etmeye devam edin.
 • Buz küplerinin ağzında derece. Meyve suyu veya tıbbi çözeltilerden yapılabilir. Önceden hazırlanmış okaliptüs, adaçayı, nane infüzyonları, sonra dondurulur. Çok küçük küplerle başlayın. Özellikle - sertleşmede sadece ilk adımları yapıyorsanız. Prosedür birkaç dakika sürer. Günde iki veya üç kez, ve boğazınız dış etkenlere karşı giderek daha etkilidir;
 • Dondurma kullanımı. her seferinde bir kısmı sizin için aşırı ise, boğazın sertleşme başında bir tatlı olarak, hemen bir yemekten sonra soğuk davranır bir çay kaşığı sahip olabilir. Onu ısıtmak için değil her durumda önemlidir.

Gördüğünüz gibi, her şey oldukça basit ve sizden özel bir çaba gerektirmiyor. Ancak, bu tam olarak insanların en çok korktuğu, “zayıf” bir boğazdan muzdarip olduğu şeydir. Sadece korkularınızı aşmak zorundasınız ve sonuç yakında hissedilecek.

Daha önemli bir şeyin üstesinden gelmek mümkün mü, aşırı değil midir? Tabii ki.

Soğuk ayaklara maruz kalmak suretiyle boğazın sulanması

Çok basit prosedürler, vücudun olası hipotermiye direncini önemli ölçüde artıracak, koruyucu kuvvetleri artıracak ve patojenik mikroplara ek bir "çit" yerleştirecektir.

Bacaklarda sertleşme yöntemleri:

 • Dizinden karşıt şaşkınlık - Soğuk su ile 20 saniye - 20-30 sıcak. Prosedür hem duşun altında hem de iki havzada yapılabilir, basitçe birinden diğerine geçilir. Günde 5-7 dakika yeterli
 • Soğuk yapmak. Suyu sürekli bir akış altında 3-5 dakika dökün. Önceki sertleştirme türü gibi, soğuk dondurma da günde bir kez yapılır. Bazı uzmanlar, kızarıklıktan hemen önce ayaklarınızı bir havlu ile ovuşturmayı önerir. Aksine, diğerleri, özellikle soğuk veya buzlu su kuvvetli bir şekilde ifade edildiğinde, bacakların doğal olarak kurumasına izin vermenin daha etkili olduğuna inanırlar. Kullandıktan sonra cilt, yüzeydeki kılcal damarlara kan akışıyla kızarır.
 • Boğaz ve tüm vücudu sertleştirmek için çok yararlıdır karda yürümek yalınayak, ayak ve tüm cilt sürtünme. Böylece özel bir sertleştirme etkisi vardır. Böyle bir etkiden sonra, hemen hemen yünlü çorap giymek iyidir.

Boğaz sertleştirme aşırı soğuk türleri

Hastaların “soğuk” boğazlarının tedavisinde iyi bir sonuç aldıkları bir kısım, nelerin başarıldığını durdurmak istemez ve özel bir sertleşme aşamasına gider.

Bu tür bir tedavinin görülme sıklığı ve boğaz dahil olmak üzere "soğuk algınlığı" nın önlenmesiyle, küçük çocuklar bile bunu yapabilir. Sonuçta, tüm soğukluk korkusu, geleneksel bir korkudan başka bir şey değildir.

Temel kural istihbarat gözlemlemek.

Boğaz ve vücudu sertleştirmek için en etkili yöntem soğuk (buz) suyunda genel bir daldırmadır.. Su derecelerinin kademeli olarak düşürülmesini öneren teknikler var. Fakat uygulamada, su kaynağının (iyi, ilkbahar, göl, nehir, deniz) doğal sıcaklığı en çok kullanılır.

Özellikle güçlü enerji etkisi buzlu suya sahiptir (0 ila +4 santigrat derece arasında değişir). Bir dalış için, bir saniyeliğine nefes almayı, sonra yavaş yavaş havaya izin vermeyi çabucak gerekli kılar. 20-30 saniyeden sonra tüm hoş olmayan duyumlar gider ve cilt duyarsızlaşır. Aktif olarak hareket etmek (yüzmek) şu anda en iyisidir. Tüm "kış yüzme" prosedürü ideal olarak 3 dakika sürmelidir, o zaman havaya çıkıp birkaç dakikalığına kendinizi silmemelisiniz. Bu anda soğuk, rüzgarda bile olmaz. Cilt, şu anda ifade edilen kan acele pahasına kırmızı olur. Daha sonra hızlı bir şekilde kendinizi silmeniz, önceden hazırlanmış sıcak ve kuru kıyafetler giymeniz ve sıcak çay içmeniz gerekir.

Günlük tekrarlanan buz banyosu, boğazı sertleştirmek için en iyi yoldur. yıllardır onlar, geçmişte olduğu kronik inflamasyon (tonsilit, farenjit) bile, akciğerler formlarda çok nadiren şifa, hasta bu tür yapan ve insanlar. optimal çözüm eşzamanlı dengeli beslenme ve sigara ve alkol vazgeçerek olurdu.

Aşırı sertleşmeye maruz kalmadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir. böylece hepsi gösterilmeyebilir. Evet, ve o, soğuk - douche'a kademeli bir antrenmanla başlar.

boğaz yerel etkileri, bacaklar douches ve düşük sıcaklık genel douches kullanımı (yüzme): tema sonu demeliyim anda, boğazın sertleşme kalıcı sertleşme ev yöntemlerinin bir kombinasyonu olmalıdır. Bu durumda, boğazını "soğuk", hipotermi ve skandal taslak, patojenlerin neredeyse yenilmez hale gelir.

Alexander Lotin, doktor, tıbbi yorumcu

Toplam 2,088 görüntülenme, 1 görüntülenme bugün

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz için Streptocid tozu nasıl uygulanır?

Streptocide, sülfanilamid preparasyonlarına değinmektedir. Bakterilerin büyümesini ve gelişmesini durdurarak antimikrobiyal bir etkiye sahiptir. Üretilen formlardan biri Streptocide tozu.

Ebeveynler için ipuçları: bir çocuk Lugol boğaz nasıl smear

Lugol - farenks iltihabi hastalıkların karmaşık tedavisi için reçete etkili ilaçlardan biri. Bu hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından kullanılabilecek ucuz bir antiseptiktir.