Loading

Bademcik iltihabı alabilir miyim?

Tonsillit, palatine bademciklerin iltihaplandığı bir hastalıktır. Enflamatuar süreç nereden geliyor? Böylece vücut çeşitli zararlı mikroorganizmaların (virüsler, bakteriler ve mantarlar) penetrasyonuna tepki gösterir.

Bademcik iltihabının bulaşıcı olup olmadığını ve hasta bir kişiden sağlıklı bir kişiye aktarılabildiğini bilmek çok önemlidir. Bu, hastalığın gelişmesini önlemek için zamanında önlemler almaya yardımcı olacaktır. Böylece hem sağlığınızı hem de sevdiklerinizin sağlığını koruyabilirsiniz. Bir anjina tarafından enfeksiyonun temel yollarını düşünelim, inkübasyon dönemini ve hastalığın hangi versiyonlarının bulaşıcı olmadığını görüyoruz.

Makalenin içeriği

Zararlı mikroflorayı vücuda sokmanın yolları

Daha önce bahsedildiği gibi, anjinaya neden olan etkenler hastalığa neden olmadan vücuda girmektedir. Bu nasıl olur?

Yani, tonsillit üç şekilde bulaşır:

 • havadan (en yaygın);
 • beslenme (patojen içeren yiyecekler ve yetersiz el hijyeni);
 • Bu hastalıktan etkilenen doku ile doğrudan temas sürecinde.

İkinci yöntemin esas olarak, herpes ile mukoza zarının yenilgisinde bulunur. Bu durumda, ortak yemekler ve diğer ev eşyaları ile birlikte kullanırsanız boğaz ağrısı olabilir. Bir öpücük, bir enfeksiyonu iletmenin garantili bir yoludur.

Difteri, kızamık veya kızıl ateşin bu şekilde ortaya çıkması halinde bademcik iltihabına yakalanma olasılığı önemli ölçüde artmaktadır. Bu arada, bu hastalıklarla birlikte anjina karakteristik belirtileri, deri ve mukoza zarında bir döküntü oluşmadan önce bile ortaya çıkar.

Kendinizden bademcik iltihabı yakalayabilirsiniz. Buna otolog enfeksiyon denir. Zararlı mikroorganizmaların insanlarda zaten var olan kronik enfeksiyon enfeksiyonlarından göçü ile gerçekleşir. Çoğunlukla bu tür odaklar, sürekli tekrarlayan sinüzit ve rinit gibi çürük dişlerdir.

İnsanlar her gün kaçınılmaz olarak nazofarenkste inflamasyonu kolayca provoke edebilecek sayısız mikroorganizma ile karşı karşıya kalırlar. Ancak güçlü bağışıklık, enflamatuar sürecin enfeksiyonu ve daha fazla gelişimi mümkün değildir.

Negatif çevresel koşullar bağışıklık sistemini etkiler. Sıklıkla kronikleşen bademcik iltihabı riskini arttırırlar. Angina'nın beklemek uzun sürmez:

 • yüksek düzeyde hava kirliliği;
 • sıcaklık ve nemde mevsimsel sıçramalar;
 • dahil olmak üzere - pasif;
 • proteinli gıdaların diyetindeki fazlalık;
 • Vitamin eksikliği (özellikle B vitamini ve C vitamini).

Bademcik iltihabı bulaşıcı olduğunda

Çoğu zaman, bademcikler streptococcus nedeniyle iltihaplanır. Bununla birlikte, bunlardan ayrı olarak, tonsillit provoke edilebilir:

 • stafilokok;
 • pnömokoklar;
 • chlamydia;
 • mikoplazmalan.

Bu nedenle, eğer bademcik iltihabı bulaşıcı (bakteriyel) bir kökene sahipse, tamamen bulaşıcıdır. Aynı viral boğaz ağrısı hakkında söylenebilir. Virüsün kendisi bir kişiden diğerine aktarılabiliyorsa, o zaman - ve anjinle paylaşma fırsatı da vardır.

Sadece bir tür bademcik iltihabı bulaşıcı değildir - alerjik anjina. Bu hastalıktan muzdarip bir kişi başkaları için kesinlikle güvenlidir.

Streptokoklar, bu zararlı bakterinin taşıyıcısından, temas ve hava yolu ile iyi bir şekilde iletilir. Bu arada, başarılı iletim için el sallamak, sarılmak, öpmek ya da hapşırmak gerekmiyor. Streptococcus, toz partikülleri ile karıştırılmış, havada sağa doğru bükülmüş, uzun süre canlı kalır. Hasta kişi gitse bile, havada tehlikeli bir bakteri süspansiyonu bırakarak onu yakalayabilirsin.

Streptodermiden muzdarip bir kişi, yiyecek ve ev eşyalarıyla temas halinde ise, bu maddeleri kullandıktan sonra ellerinizi yıkamayınca ve sol yiyeceği bitirdiyseniz hastalanmanız oldukça gerçektir.

Yaş, cinsiyet ve sosyal statüden bağımsız olarak her insanın bademcik iltihabı alabileceğini vurguluyoruz. Ancak, en açık olanı hala çocuklar, gençler ve gençler.

Kuluçka dönemi

Bir kuluçka dönemi oldukça spesifik bir zaman aralığıdır - hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasından önce patojenin vücuda girmesi anından itibaren. Bazıları onu latent bir dönemle karıştırır. Gecikme süresi de enfeksiyon anından başlar. Ve hasta kişi başkalarına bulaştığında sona erer. Sonuç olarak şu sonuca varabiliriz: kuluçka dönemi sürerken, bademcik iltihabı alan kişi kimseyi etkileyemez. Ama cömertçe "basili" paylaşın, inkübasyon süresinin bitiminden sonra başlayacak - yaklaşık 5 gün sonra.

Uygun dozda (genellikle penisilinler) zamanında antibiyotik alırsanız, kişi tedaviye başladıktan 2 gün sonra diğerlerine karşı tehlikeli olmaya son vermelidir.

Çoğu angina streptokok enfeksiyonu nedeniyle geliştiğinden, bu durumda inkübasyon süresinin 5 gündür (bu maksimum periyottur). Bu süreden sonra akut evrenin karakteristik belirtileri vardır.

Viral boğaz ağrısı ile kuluçka dönemi çok kısa - sadece 1-2 gün. Sadece antiviral ilaçlarla tedavi edilmelidir. Terapatik kursun süresi 5 günden az olmamalıdır. Bu süreden sonra virüsün tamamen yenildiği iddia edilebilir.

Eğer hastalanan kişi, doktorun tavsiyesi ve denetimi olmadan bağımsız olarak tedavi edilmişse, bademcik iltihabı uzun süre ve hatta iyileşmeden sonra bile bulaşabilir. Bu durumda, hastalığın neden olan etkeninin hala vücutta olduğu olasılığı çok yüksektir. Bir rahatsızlığın görünür belirtilerinin yokluğu semptomların donukluğunu gösterir. Bir süre sonra, böyle bir kişi, eşlik eden komplikasyonlar tarafından yüklenen bir nüksetme ile karşılanabilir.

Sadece uzman teşhis ve doğru şekilde atanan tedavi sadece bir hafta içinde iyileşebilir. Böylece, 5 ya da 7 günden sonra akrabalarınızla ve arkadaşlarınızla herhangi bir korkuyla karşılaşabilirsiniz. Bu döneme uymazsanız, çevredeki insanların kirlenmesinin yanı sıra durumun ağırlaşması riski de olacaktır.

Kronik formun iletilip iletilmediği

Esas olarak bademcik iltihabından muzdarip palatine bademcikler, lenfoid doku kümeleridir. Onlar bağışıklık sisteminin bir parçası. Burun pasajları, ağız boşluğu ve palatine bademcikler - bu, vücuda ağız ve nazofarenks yoluyla giren herhangi bir patojenle karşılaşan birincil bariyerdir.

Palatine bademcikler üzerinde düşen enfeksiyon lenfoid dokuda inflamatuar bir sürece neden olur. İkincisi, zararlı mikroorganizmaları ortadan kaldırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda onlar hakkında alınan "bellekte" bilgiyi de giderir. Bu, bir dahaki sefere aynı ajanla daha etkin bir şekilde savaşmak için bir fırsat verir. Bu yüzden bağışıklık tepkisi oluşur.

Ancak kronik bademcik iltihabı bağışıklık sisteminin başarısızlığını gösterir - tüm mikropları yok edememesi. Bağışıklık sistemi üzerinde koruyucu ve her şekilde patojenik bakterilerin çoğalmasını önleyen lenfoid doku, kendisinin de enfeksiyonun sıcaklığına dönüşür.

Daha önce de belirtildiği gibi, akut formda meydana gelen bademcik iltihabı her durumda bulaşıcıdır. Peki kronik formdan ne haber? Kronik anjinası olan bir kişi başkaları için tehlikeli değildir. Yapamayacağı birisine gönder.

Kronik tonsillitin nedeni zamansız veya yanlış tedavidir. Birçok durumda, bu tedavi edilmemiş nazofaringeal hastalıkların bir sonucudur - örneğin, sinüzit.

Özetlemek gerekirse

Bademcik iltihabı enfeksiyonları ya da değil, sadece tek bir klinik resim ile belirlenebilir. Ancak, temel önlemleri almazsanız, hastadan anjin yakalama riski birkaç kat artar. Tek istisna alerjik bademcik iltiğidir - onları yakalamak imkansızdır. Diğer alerjiler gibi.

Eğer bademcik iltihabı olan bir kişiyle temas kurmanız gerekiyorsa, temastan sonra mümkün olan en kısa zamanda önleyici tedbirler alın. Bir doktora danışmak da tavsiye edilir - özellikle boğaz ağrısının ilk belirtileri ortaya çıkarsa. Önleme düzenli olarak yapılmalı ve daha sonra bulaşıcı tonsillit sorusu alakasız olacaktır.

Ne kadar bulaşıcı bademcik iltihabı ve nasıl bulaşır?

Tonsillit, palatine bademciklerin iltihaplandığı enfeksiyöz bir hastalıktır. Komplikasyon olmaksızın Tonsillit, tedavinin doğru olması koşuluyla birkaç gün sonra gerçekleşir, ancak tedavi edilmesi daha zor olan hem akut hem de kronik formlar vardır.

Hastalığın formları

Tonsillit başka bir hastalık ile karıştırılması zordur, çünkü kendine özgü özellikleri vardır:

 1. bademciklerin lakunalarında irin;
 2. adenoid boyutta artış;
 3. Bademcikler ve palatinler arasında çiviler ve yara izleri vardır;
 4. genişlemiş servikal lenf düğümleri, palpasyon hastası ağrı hisseder.

İki çeşit bademcik iltihabı vardır:

Çoğu zaman, çocuklar anjinadan muzdariptir, hastalıkta özel bir sıçrama sonbaharda ve ilkbaharda meydana gelir. Anjina ile karakteristik bir ateş, palatine bademciklerin parlak kırmızı bir rengi vardır, boğazda ağrılar, üşüme, bulantı ve kusma olasıdır, servikal lenf nodları artar. Komplikasyon olmadan akut tonsillit iyi tedavi edilebilir, lenf düğümleri birkaç gün daha genişlemesine rağmen semptomlar bir hafta içinde tamamen kaybolur. Kronik formu ile belirtiler çok belirgin değildir, sıcaklık olmayabilir, boğaz ağrısı periyodik olarak ortaya çıkar. Çoğu zaman, hastalığın kronik formu, yakın zamanda bir anjinaya sahip olan bir kişide ortaya çıkar, vücudun karşılık gelen koruyucu reaksiyonları yoktur.

Çocukluk döneminde, adenoidler, polipler, nazal septumun eğriliği gibi iltihaplanmalardan sonra bademcik iltihabı ortaya çıkabilir.

Bir çocuğa kronik sinüzit teşhisi konulursa, bu bir enfeksiyon sıcaklığına dönüşebilir ve bademcik iltihabı ortaya çıkabilir.

Nedenleri ve bulaşma yolları

Eğer soru bademcik iltihabı bulaşırsa, uzmanların tepkisi belirsiz olacaktır - her şey hastalığın biçimine bağlıdır. Tek başına, anjin, havadaki damlacıklar tarafından bulaşan bulaşıcı veya bulaşıcı alerjik bir hastalıktır. Hastalığın etken maddeleri - ilkbahar-sonbahar döneminde en aktif olan virüsler ve bakteriler, çoğu zaman, genellikle streptokoklar olmak üzere diğer bakteriler tarafından birleştirilir. Bir kişinin bağışıklığı zayıfsa, o zaman hasta bir kişiden enfeksiyon riski birkaç kat artar.

Tonsillit de gıda ile birlikte bulaşır, bu nedenle özellikle hasta bir kişi ile doğrudan temastan sonra, önleme için ellerini yıkamak gerekir. Ailenin her zamanki veya akut formda bademcik iltihabı olan bir hastaya sahip olması halinde, hastalığın ev eşyaları, öpücük, el sıkışma ve benzeri yollarla bulaştığı akılda tutulmalıdır. Enfeksiyöz bölümde hastayı tedavi etmek en iyisidir, eğer ev tedavisi reçete edilirse, ayrı bir oda tahsis etmek ve bir kişiye emanet etmek rasyoneldir.

Toplamda, anjina ile enfeksiyonun iki ana yolunu tanımlayabilirsiniz:

 1. Birincil enfeksiyon - hastalık, sağlıklı bir kişinin bir hastayla doğrudan teması yoluyla bulaşır. Tonsil mukoza ve boğaz bakteriyel, viral veya mantar elementleri ile enfekte edilir.
 2. İkincil - azaltılmış bağışıklık ve hastalığa yatkınlıkla oluşur. Angina, hipotermiden sonra, otoimmün hastalıklarla birlikte, mukus ve ağız boşluğunun yaralanmaları ile ortaya çıkabilir.

Anjinadan farklı olarak kronik bademcik iltihabı bulaşıcı değildir, hava yoluyla veya iç yolla bulaşmaz. Enfeksiyonun nedenleri çok çeşitli olabilir. Ana olanlar:

  • hastalığın akut formunun yokluğu veya yanlış tedavisi;
  • solunum alerjisi;
  • bademciklerin hastanın vücudunda mevcut enfeksiyonların odaklarından uzun süreli otoinfeksiyonu;
  • kronik sinüzit.

Kronik bademcik iltihabını etkili bir şekilde tedavi etmek ve hastanın durumunu hafifletmek için, hastalığın başlangıcının nedenlerini saptamak ve başlangıçta onları ortadan kaldırmak için ana mücadeleyi yönlendirmek gerekir.

komplikasyonlar

Tonsillit komplikasyonları için tehlikelidir, bu nedenle tedaviyi ihmal etmemek ve bir uzmanın talimatlarına sıkı sıkıya uymamak önemlidir. Tonsillit sonrası en sık görülen komplikasyonlardan bahsedilebilir:

 1. romatizma;
 2. kardiyovasküler sistem ile ilgili problemler;
 3. hava yolu açıklığının ihlali;
 4. kronik farenjit;
 5. adenoid.

Tedavi yoksa, enfeksiyon tüm vücudu etkiler, genel bir zehirlenme vardır. Dahası, bağ dokusunun enfeksiyonu ortaya çıkar, lokomotor aparat ve kalp ile ciddi sorunlar ortaya çıkar.

önleme

Bademcik iltihabının en iyi korunumu, özellikle çocuklar için bağışıklığın güçlendirilmesidir. Daha sağlıklı yiyecekler, meyveler ve sebzeler yiyin, vitamin komplekslerini unutmayınız. Yetişkinlerin alkol ve nikotine hayır demeleri gerekir. Temiz havada yürümek ve spor yapmak da vücudun koruyucu işlevlerini güçlendirmeye katkıda bulunur.

Ailende bir hasta varsa, hastalığın nasıl bulaştığını unutma ve tüm önlemleri al. Boğazın zamanında ve doğru şekilde tedavi edilmesi, kendinizi kronik formdan korumanıza yardımcı olacaktır, bu nedenle hastalığı küçümsemeyin ve bir uzmanın önerilerini dikkate almayın.

Ilk doktor

Alevlenme sırasında kronik bademcik iltihabı

Birçok insan anginanın ne olduğunu biliyor. Ve kronik bademcik iltihabı nedir? Palatine bademcikler, bademcikler, lenfoid dokuya aittir ve bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Kişi sürekli olarak çevreleyen dünyayla temas halindedir ve bu bezler, vücudu bakteriler, virüsler ve mikropların ağızdan geçmesine karşı koruyan koruyucu bir işlev görür. Ancak bazen bağışıklık sistemi başa çıkamaz ve bademcikler zaman zaman sübjektif tıkaçlar ve anjina şeklinde alevlenmelerle birlikte sürekli, yavaş bir inflamatuar durumdadırlar. Çoğu zaman, kronik bademcik iltihabı, ARI'nin tamamlanmış tedavisinin bir sonucudur ve lokal bir iltihap olarak görülmez, ancak bağışıklık sisteminin genel olarak zayıflaması olarak görülür. Böbrek, kalp, eklem hastalıklarını tetiklediği için özellikle çocuğun bedeni için tehlikelidir.

Kronik bademcik iltihabı sırasında, bademciklerin hala bariyer fonksiyonu ile başa çıktığı, alevlenmelerin nadiren meydana geldiği ve vücudun genel durumunun acı çekmediği tazminat aşaması ayırt edilir. Ve komşu organlar ve lenfatik sistem iltihaplanma sürecine bağlandığında dekompansasyon aşaması.

Kronik anjinaya bulaştırmak mümkün mü?

Hasta kronik bademcik iltihabı geliştirdiğinde, hasta ilk önce bulaşıcı olup olmadığına veya başkalarına karşı gelmediğine inanır.

İnsan vücudunda bir bağışıklık organı vardır - lenfoid faringeal halka, vücudun enfeksiyonlardan korunmasında önemli bir rol oynar.

Lenfoid faringeal halkanın yapısı aşağıdaki formasyonları içerir:

 • palatine bademcikler;
 • farengeal (adenoidler);
 • boru;
 • yutak;
 • dilli.

Bütün bu lenfoid oluşumlar bağışıklığa karışır. Bakteriler, virüsler üzerlerine geldiğinde, bir immünolojik reaksiyon başlar, bu sayede enfeksiyon ortadan kalkar.

Tonsillit palatines bademcikler yenilgi denir. Tonsillit, kronik ve akut olabilir. Palatine tonsil akut inflamasyonu boğaz ağrısıdır.

Kronik bademcik iltihabı bademciklerde uzun süreli iltihaplanma süreci ile karakterizedir.

Akut hastalıklardan (angina) sonra bademciklerde sıklıkla kronik inflamatuar süreç oluşur.

Ancak kronik bademcik iltihabı bulaşıcı etkenlere (bakteri) uzun süre maruz kaldığında ortaya çıkabilir.

Uzun süreli maruz kalmanın bir sonucu olarak, bademler işlevleriyle baş edemezler ve sürekli inflamasyon gelişir. Bu durumda bademciklerin lakunalarında bir bakteri kümesi gelişir.

En inflamasyon streptokok, stafilokok enfeksiyonları ile gelişir.

Enfeksiyöz ajanların elde edilmesi sadece dışarıdan değil, aynı zamanda insan vücudundaki kronik iltihaplanma odaklarından da kaynaklanabilir. Bu tür kaynaklar olarak hareket etmek:

 • sinüzit (frontal sinüzit, maksiller sinüzit);
 • kronik rinit;
 • çürük dişler;
 • kronik farenjit;
 • Nazal septumun eğriliği.

Ayrıca hastalık hipotermisi yerel ve genel, sık solunum yolu hastalıkları, sigara ve alkol gelişimine katkıda bulunur.

Daha önce belirtildiği gibi, kronik bademcik iltihabı uzun bir iltihaplanma sürecidir.

Hastalık alevlenme ve remisyon dönemleri ile ortaya çıkar ve ayrıca eksik remisyon olabilir.

Başka bir şekilde, süreç aşamaları denir:

 • tazminat;
 • subindemnification;
 • Dekompansasyon.

Alevlenme dönemlerinde kronik bademcik iltihabı kendini boğaz ağrısı olarak gösterir. Bu dönemde hasta başkalarına bulaşıcı hale gelir.

Belirtiler bulunduğunda kronik bademcik iltihabı ortaya çıkar:

 • palatine ait kızarıklık ve hipertrofi;
 • bademcikler gevşetilir, sıkıştırılır;
 • Onlarda sikatrisyel değişiklikler var;
 • sık alevlenmeler ile yapışıklıklar da olabilir;
 • mantar beyazının varlığı;
 • trafik sıkışıklığında bakteri tıkanıklığı var, pus, bu nedenle hoş olmayan bir koku olabilir.

Bakteriye uzun süre maruz kaldığında, vücutta iç zehirlenme meydana gelir.

Zehirlenme gelişirken hastalar hissedebilirsiniz:

 • hızlı yorgunluk;
 • genel halsizlik;
 • boğazda nahoş hisseler;
 • bir subfebril durumu;
 • ağız kokulu koku.

Tazminat aşamasında sadece küçük yerel değişiklikler olabilir, alt tazminatın ortaya çıkmasıyla, daha sık alevlenmeler gelişebilir.

Dekompanzasyon gelişmesi ile birlikte sık alevlenmeler (yılda birkaç kez) vardır, genel zehirlenme ve komplikasyon belirtileri vardır.

Kalbin, böbreklerin, kanın, eklemlerin yenilmesi.

Hastalığın tedavisi, cerrahi yöntemlerle ve konservatif olarak kullanılabilir.

Başlangıç ​​evrelerinde ve komplikasyon gelişmeden nadir alevlenmelerle konservatif tedavi uygulanır.

Prosesin alevlenme aşamasında, antiviral, antibakteriyel ajanların kullanımı ile hem akut tonsillitte (anjina) tedavi uygulanır.

Hastalığın tedavisi bir doktor tarafından bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılmalıdır, kendi kendine tedavi durumun bozulmasına yol açabilir (dekompansasyon ve komplikasyonların gelişimi).

Tedavi poliklinik şartlarında gerçekleştirilir, hasta alevlenme olmaksızın bulaşıcı değildir, enfeksiyonu yayma riski yoktur.

İnflamatuar sürecin nedensel etkisini belirlemek için bu amaçla farinksden bir yayma yapılır ve bakteriyolojik inceleme yapılır.

Bu incelemede sadece patojenin değil antibakteriyel ajana duyarlılığının da saptanması üzerine antibakteriyel tedavi önerilmektedir:

Bağışıklık sistemini korumak için, bitki ve tıbbi kökenli organizmanın koruyucu kuvvetlerini arttıran araçlar kullanılır:

Tedavi sırasında hastaya multivitamin kompleksleri içeren vitamin terapisi kursları verilir.

Mikroflora normalizasyonu için geçerlidir:

Kronik tonsillit için zorunlu prosedür, amigdalanın kızarmasıdır.

Bu sırada, pürülan kümeler, tıkaçların içeriği çıkarılır. Yıkama tamamlandıktan sonra mukoza bir antiseptik ile tedavi edilir. Olumlu bir sonuç elde etmek için yaklaşık on seans gerçekleştirilir.

Farinks antiseptik bitkisel ve tıbbi ile yaygın durulama:

 • Mirimistinom;
 • hlorofilliptom;
 • Bitkisel çözeltiler.

Kurs ayrıca gereklidir. Fizyoterapi yöntemlerinin yardımı ile olumlu etki elde edilir:

 • Ultraviyole ışınlama;
 • Ultrasonik tedavi;
 • Manyetik tedavisi;
 • Ilaçların elektroforezi;
 • Tıbbi ve bitkisel ilaçların solunması.

Hastalığı tam olarak iyileştirmek için çeşitli karmaşık tedavi yöntemleri uygulanır.

Cerrahi tedavi yöntemleri sadece istisnai durumlarda başvurulur, daima organı tutmaya çalışın.

Bademcikler vücudun çeşitli enfeksiyonlardan korunmasında büyük rol oynadığı için.

Önleme için gereklidir:

 • Enfeksiyöz hastalıkların akut formlarını tamamen iyileştirir;
 • aşırı soğuma yapmayın;
 • sigara içmek yasaktır; alkol;
 • reçete edilen tedaviye sıkı sıkıya bağlılık;
 • diğer organlarda kronik inflamasyonun ortadan kaldırılması;
 • soğuk mevsimde multivitaminlerin kursları;
 • Vücudun koruyucu işlevini güçlendirmek.

Sonuç olarak, kronik bademcik iltihabının bulaşıcı bir hastalık olmadığı söylenebilir. Erken tedavi ile iyileşme hızlı bir şekilde gerçekleşir ve komplikasyonlar gelişmez.

Patojenik bakteriler ve akut bademcik iltihabına neden olan virüslerle temas halinde, bir kişi hem enfekte olabilir hem de enfekte olmaz. Bu neden oluyor? Bademcik iltihabı neden bazen bulaşır ve bazen bulaşmaz? Aynı sorular bilim adamlarına sordu. Akut bademcik iltihabı (boğaz ağrısı) için, bir kişinin hastalanıp düşmediğini doğrudan etkileyen bazı kritik faktörleri tanımladılar. Faktörler iki gruba ayrılabilir. Birinci grup, bademcik iltihabının hastadan sağlığa geçmesini vurgulayan faktörleri içerir. İkinci grup, vücudun kendi bağışıklık güçlerini etkileyen faktörleri içerir. Her iki kategoriyi de düşünelim.

Akut tonsillit çeşitli mikroorganizmalara neden olur. Çoğu zaman, akut bademcik iltihabı, bakteriler ve virüslerin yanı sıra bunların kombinasyonu ile enfeksiyondan kaynaklanır.

Nadir durumlarda, anjin, mantarlardan kaynaklanır (enfeksiyon vakalarının yaklaşık yüzde biri). Temel mikroorganizmalar:

 • Bakteriler. Bunlar arasında streptococcus pyogenes gibi mikroorganizmalar, bazı stafilokok türleri, Spiroscheta Vincana, iğ şeklindeki çubuk ve diğerleri bulunur. Olguların yarısında, akut bademcik iltihabı streptococcus pyogenes bakterisinden kaynaklanır.
 • Virüsler. Bunlar, insan herpesvirüsü, enterovirüs Coxsackie gibi mikroorganizmaları ve adenovirüs ailesine ait virüslerin bir kısmını içerir.
 • Mantarlar. Ayrıca, Candida cinsinin mantarı anjinaya neden olabilir.

Boğaz ağrısı ile enfeksiyon her zaman hasta bir kişi ile temas halinde oluşur. Ayrıca, hasta bir kişiyle iki tür temas vardır:

Enfeksiyon olasılığı doğrudan temasın türüne ve derinliğine bağlıdır.

Örneğin, çok yüksek bir olasılıkla bir kişinin boğaz ağrısı olan bir öpücük sağlıklı bir hastalığa yakalanacaktır, ancak iletişim veya ortak ev eşyaları ile temas durumunda enfeksiyon olasılığı orta derecede düşüktür. İletişimin yoğunluğunun enfeksiyon olasılığını etkilediğini anlamak önemlidir. Bu nedenle, hasta bir kişi ile kısa süreli bir iletişimi yakalama olasılığı çok düşüktür.

Örneğin, otobüste boğaz ağrısı olan bir kişi seyahat için para transfer etmenizi istediyse, o zaman bu iletişim enfeksiyona yol açmayacaktır. Fakat eğer anjinalı bir hasta yakın arkadaşınız, arkadaşınız ya da aile üyenizse, onunla iletişim oldukça yoğun olacaktır, bu nedenle böyle bir kişiden enfekte olma olasılığı çok yüksektir. Unutmayın: Eğer doktor size boğaz ağrısı teşhisi koyduysa ve hastaneye gidemezseniz, ailenin birçok üyesinin anjinalarını enfekte edebilmeniz için hazırlıklı olmanız gerekir. Bu nedenle hastalık sırasında maske takmak, daha az iletişim kurmak ve yaygın ev aletlerini kullanmamak çok önemlidir.

Bademciklerin iltihaplanmasına neden olmak için, patojenlerin sadece sağlıklı bir insana değil, aynı zamanda bağışıklık sisteminin üstesinden gelmelerine de ihtiyaç vardır. Bağışıklık sisteminin kalitesinden, kişi doğrudan bir kişinin hasta olup olmadığına bağlıdır. Doktorlar, hastalığın ortaya çıkma olasılığını önemli ölçüde artırabilecek kritik faktörleri tanımlar:

 • Vücudu alt soğutma. Dahası, hem lokal hem de genel hipotermiyi etkiler. Örneğin, iki kat soğutma şansınızı artırmak bir çamur birikintisinde geç sonbaharda başlayabilirsiniz - diğer taraftan - Düşük ısıdan dolayı geç sonbaharda bir yandan genel hipotermi ve çamurlu su birikintileri yerel hipotermi ayaklarını olabileceğinden.
 • Bademcikler veya nazofarenksin yaralanması.
 • Burun iltihabı.
 • Yanlış yiyecek, kötü alışkanlıklar.
 • Zayıf bağışıklığa genetik yatkınlık.

Tonsillit: enfeksiyon kaynakları ve yolları

Tonsillit - bademcikler iltihabı. Bu vücut bağışıklığın gelişiminde rol aldığından, birçoğu bademcik iltihabı çevreleyen insanlara bulaşıcı olup olmadığını merak ediyorlar mı?

Bademcikler çocuklukta en aktif olanıdır, bu nedenle ebeveynler hakkında belirli bir fikre sahip olmak, diğer aile bireylerine aktarma nedenlerini ve olanaklarını anlamak için hastalığın temel gerçeklerini tanımak gerekir.

Hastalığın klinik resmi

Göğüs iltihabı enflamasyonun bulaşıcı doğası ile karakterizedir. Akut ve kronik hastalık tipini ayırt eder.

Akut form en çok kış ve ilkbahar mevsimini etkiler. Akut tonsillit için başka bir isim boğaz ağrısıdır. Hastalığın kaynağı - streptococci, ağız boşluğunda ve burnunda pürülan inflamatuar süreçlere neden olur.

Hastalığın başlangıç ​​evresi için üşüme ve vücut ısısının 38-39 ° C'ye çıkması karakteristiktir. Hasta, halsizlik, boğaz ağrısı, kaslar ve eklemler, baş ağrıları şikayet ediyor. Çocuklar, karın bölgesinde bulantı, kusma ve ağrı yaşayabilir. Bu semptomlar bir hafta içinde gözlenir ve herhangi bir komplikasyon yoksa, durum yavaş yavaş normalleşir.

Hastalığın kronik formu, bu tür semptomlarla kendini gösterir:

 1. Katı bir bağ yapısının oluşumuna yol açan yumuşak lenfoid dokunun yenilgisi.
 2. Bademcik bölgelerin görünümünü provoke ederek, bademcikler içinde daralma ve füzyon, lacuna daralması.
 3. Lakuna piri bir tıkanıklık yaratır. Sonuç olarak, inflamatuar süreçleri artıran patojenik mikroorganizmaların aktivitesi için yararlı koşullar ile kapalı bir ortam ortaya çıkar.
 4. Hastalık durumunda, genişletilmiş bademcikler vardır.
 5. İçinde mikropların aktif aktivitesine bağlı lenf düğümleri genişler.

Bu bademcik iltihabı periyodik alevlenmeler ve anginada olduğu gibi belirgin belirtilerle karakterizedir. Kural olarak, hastanın vücut ısısı yükselmez, zayıf bir terleme ve boğaz ağrısı vardır. Ana belirti palatine bademciklerdeki gözle görülür bir artış, renklerinde koyu kırmızımsı bir gölgeye doğru bir değişiklik.

Hastalık kaynakları ve bulaşıcılık

Bademcik iltihabının bulaşıp bulaşmadığını öğrenmek için, hastalığın nedenlerini anlamanız gerekir. Nedenleri nedensel ajanlardır:

 • patojenik bakteriler;
 • virüsler;
 • mantar enfeksiyonları.

Bundan sonra, anjin, bakteriyel, viral ve fungal olarak ayrılır. Hastalığın kronik formu, yalnızca streptokokların rol oynadığı kilit bir rol olan bakteriyel enfeksiyon ile ortaya çıkar. Bakteriyel inflamatuar bir süreçle ilk 5 gün içinde enfekte olabilirsiniz.

Viral orijinli hastalıklar solunum yolu viral hastalıklarına dayanır. Çocuklukta, en çok bulaşıcı olduğu düşünülen herpes de yaygındır. Virüsü, bir takımdaki çocuklar arasında kolay ve hızlı bir şekilde iletilebilmektedir. Hastalığın viral formuyla, bulaşıcı dönem semptomların başlamasından bir gün önce başlamaktadır.

Mantar enfeksiyonu sadece vücudun koruyucu fonksiyonları azaldığında etkilenir. Anjinli insanlardan bulaşır. Şanzıman hava-damla ve temas-ev yolu ile gerçekleştirilir. Hasta hapşırdığında ve öksürdüğünde, patojen önemli bir mesafe yayabilir. Ev eşyası, kırtasiye malzemeleri, oyuncaklar kullanıldığında enfeksiyonla temasa geçilmesi mümkündür, bu nedenle genel çocuk bakım tesislerinde özellikle dikkatli olmanız gerekir.

Akut inflamasyonun gelişimi şu şekilde teşvik edilir:

 • diğer kronik hastalıkların varlığı;
 • zayıflamış bağışıklık sistemi;
 • alkol kötüye kullanımı;
 • sigara;
 • periyodik hipotermi, sık boğaz;
 • yanlış beslenme.

Önemli bir yer hastalığın tanımlanması ve teşhis edilmesidir. Sokakta havanın sıcaklığını düşürme döneminde (sonbahar-kış), anjina kitlesel olarak yayılmaya başlar ve kronik bademcik iltihabı kötüleşir. Bu nedenle, küçük belirtiler ortaya çıktığında, bunları mümkün olan en kısa zamanda ortadan kaldırmak ve önleyici tedbirler almak önemlidir. Doğru beslenme, vitamin alımı ve sağlıklı bir yaşam tarzı, orofarenkste inflamatuar süreçlerin gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Bulaştırılabilir miyim?

Her yıl bademcik iltihabı olan hasta sayısındaki artış hızla artmaktadır, bu nedenle birçok kişi bademcik iltihabının bulaşıcı olup olmadığı konusunda endişe duymaktadır.

Hastalığın nedenlerini analiz ettikten sonra, remisyon döneminde, bademcik iltihabının kronik formunun bulaşmadığı belirtilebilir. Nazofarenks ve orofarenks ile ilişkili tedavi edilmeyen hastalıkların bir sonucu olarak veya sıradan bademcik iltihabı şeklinde ortaya çıkar. Ayrıca vücut, enfeksiyöz cilt hastalıkları yaşadıktan sonra iltihaba uğrar.

Ancak, anjinin akut formu enfekte olabilir, bu nedenle tüm hastaların ayrı bir oda ve kişisel ev eşyaları sağlayarak diğer aile üyelerinden izole edilmesi gerekir. Bu nedenle, kronik formun alevlenme dönemlerinde, hastalık, pürülan anjina şeklinde meydana geldiğinde, bademcik iltihabı hastadan sağlıklı bir kişiye geçebilir.

Göğüs iltihabı bulaşıcı mı değil mi?

Birçok hoş olmayan semptom göz önüne alındığında, mantıklı olan boğaz ağrısı en kolay bulaşan hastalık değildir ve bu nedenle kesinlikle istenmeyen bir durumdur. Ne enfekte olmamalıyım? Ve genel olarak, bademcik iltihabı bulaşıcı mı?

Angina, sık sık streptococci'yi tahrik eden bademciklerin iltihaplanmasıdır. Buna göre, hastalığın bulaşıcı formu bulaşıcıdır.

Aynı durum viral bademcik iltihabı için de geçerlidir, eğer hastalığın gelişimine neden olan virüs insandan insana bulaşırsa, boğaz ağrısı olma ihtimali vardır.

Aktarılmayan hastalığın tek formu alerjidir ve başkalarına karşı bir tehdit oluşturmaz.

Bakteriyel anginayı viralden ayırt etmek semptomlarda olabilir:

Streptococcus nasıl bulaşır?

Streptococcus'un enfekte edilmesi, bir bakteri taşıyıcısından, örneğin hasta bir kişiden, hava yoluyla veya temas yoluyla bir olasılıktır.

Streptococci hemen sağlıklı bir hamle yapamaz, ama zamanla, tozla kuruma ve karıştırmayla, havada dolaşmak için uzun bir süre, önemli bir tehdit oluşturarak.

Hasta bir stedoderma ile gıda ve ev eşyaları ile temas ettiğinde, el hijyenine veya gıdaya maruz kalmaksızın boğaz, bademciklere bulaşabilir.

Herkes bir enfeksiyonla enfekte olabilir, ancak özellikle hassas, küçük çocuklar ve genç nesiller olabilir.

Streptokoklara ek olarak, anjin neden olabilir:

 1. streptokoklar;
 2. stafilokok;
 3. pnömokoklar;
 4. chlamydia;
 5. mikoplazma.

Virüsler nasıl bulaşır?

Bademcik iltihabına neden olabilen virüsler şunlardır:

 1. adenovirüsler;
 2. influenza ve parainfluenza virüsleri;
 3. rhinovirüsleri;
 4. enterovirüsler;
 5. kızamık virüsü, difteri.

Virüslerle enfeksiyon, havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir. Tıpkı geçmiş vakalarda olduğu gibi, ortak mutfak eşyaları, ev eşyaları veya hijyen ürünleri kullanıldığında enfeksiyonlar hariç tutulmamaktadır.

Boğaz ağrısı inkübasyon süresi nedir?

Angina'nın başlangıcının en sık nedeni streptococcus olduğu için, inkübasyon süresinin en fazla 5 gün olduğu söylenebilir. Sonra, zaten akut aşama belirtileri vardır.

İnkübasyon süresi, enfeksiyon anından ilk semptomların ortaya çıkmasına kadar geçen belirli bir süredir. Bazen gecikme inkübasyon süresi ile karıştırılmamalıdır, ama bu - süre bir kişinin diğerleriyle bulaşıcı olduğunda şu hastalık kadar bir ajan provokatörden alımından itibaren sayılır. Bu nedenle, anjinin inkübasyon döneminde bir kişinin bulaşıcı olmadığı sonucuna varılabilir.

Kişinin etrafında başkaları için enfeksiyöz inkübasyon döneminden sonra, yani ortalama 5 gün sonra olur. Eğer antibiyotikler (penisilin serileri) uygun bir dozda zamanında alınırsa, hastalık tedavinin başlangıcından itibaren ikinci günde insanları tehdit eder.

Viral boğaz ağrısı gelince, inkübasyon süresi 1-2 güne indirilir. Bu tür hastalıkları antiviral ajanlarla tedavi edin. Tedavinin başlangıcından itibaren virüsün yenildiğinden emin olmak için en az 5 gün geçmelidir.

Kronik tonsillit mi?

Akut bademcik iltihabının çoğu formunun diğerlerine bulaşıcı olduğu gerçeğinden hareketle, adil bir soru ortaya çıkar: "Ve kronik bademcik iltihabı bulaşıcı mıdır?".

Hangi tonsillit kronik olarak adlandırılabilir?

 • Hangi 12 aylık bir süre için en az 2-3 kez tekrarladı.
 • Bademciklerin yapısının gevşek olduğu durumlarda, boşluklarda büyük miktarda irin birikmekte ve sonuçta sertleşmektedir.
 • Kronik, ağızdan hoş olmayan bir koku eşlik eder.
 • Kronik, sık görülen baş ağrıları rahatsız olduğunda, tolere edilebilir, ancak baş dönmesi ve subfebril sıcaklığına sahip sürekli boğaz ağrısı (37.5 ° C'ye kadar).

Adenoid burun ve boğazda nedeniyle yetersiz tedavi anjin, roto ve enflamasyon geliştirir ve sonbahar-kış-bahar döneminde enfeksiyon ve viral hastalıkların sonra zayıflamış bağışıklık bir sonucu olarak, kronik bir tekrarlanır.

Kronik aşama bulaşıcı değildir, başka bir kişiye de bulaşabilir. Bu hastalık, daha önce yapılmış yanlış seçilmiş veya zamansız tedavinin sebebidir.

Tonsillit - bulaşıcı mıdır, değil mi, bu hastalık nasıl bulaşır?

Tonsillit bademcik iltihabı denir. En inflamatuar süreçlerin gelişiminin kalbinde, enfeksiyöz faktörlerin vücuda girmesine karşı tepkiler yatmaktadır: bakteriler, virüsler, mantarlar.

Bu nedenle, bademcik iltihabının bulaşıcı olup olmadığının bilinmesi önemlidir, bu durumda insandan insana bulaşabilme, hastalığın önlenmesi için yapılması gerekenler. Bu, sağlığınızı sadece kendiniz için değil, sevdikleriniz için de korumanıza izin verir.

Bademcik iltihabı tipleri ve başlıca nedenleri

Bademcik iltihabı ile patolojik sürecin seyri akut (1 ila 3 hafta arası süre), kronik (1 aydan fazla). Palatine bademciklerdeki akut inflamasyon veya kronik doktorların alevlenmesi angina olarak adlandırılır.

Patojen bademcik iltihabına bağlı olarak:

 • Banal;
 • atipik;
 • Bulaşıcı hastalıklar ile;
 • Kan hastalıkları ile ilişkili.
Banal tonsillit.

Tipik mikroorganizmalardan (aerobik kok, çubuk) kaynaklanır. Hastalığın en sık nedeni beta hemolitik streptokok, hemoliz stafilokok ve onların birlikteliğidir.

Bireysel bademcik iltihabı, herpes virüslerinin, enfeksiyöz mononükleozun (Epstein-Barr virüsü), fungal floranın etkisizleştirici etkisinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Hangi tonsillit gelişir, tehlikeli ve bulaşıcıdır. En büyük klinik anlamlılık difteri, sifiliz ve kızamık, kızıl ateştir.

HIV enfeksiyonu için bademciklerin yenilgisini ayırın. Bu durumda, immün yetmezlik virüsü ile sadece bir lenfoid doku lezyonu yoktur. Sekonder enfeksiyonlar, bu patoloji için tipik olan doğal korumada keskin bir düşüşün arka planında ortaya çıkar.

Bağışıklık fonksiyonlarını (lökosit serileri, nötrofiller, lenfositler) doğrudan etkileyen hücreler etkilenir. Bu sistem bozulursa ikincil bakteriyel, viral, fungal komplikasyonlar gelişir.

Bademcik iltihabına yakalanma olasılığı, çevresel faktörlerin, patojen tipinin ve vücudun genel durumunun bir kombinasyonuna bağlıdır.

Akut ve kronik tonsillit ile enfeksiyon olasılıkları

Palatine bademcikler lenfoid dokudan oluşur, insanın bağışıklık sistemini (koruyucu) ifade eder. Burun pasajları ile birlikte ağız boşluğu ve ağızdan düşen herhangi bir patojen yolunda birincil bariyeri oluştururlar ve nazofarenks.

Enfeksiyöz ajan, organizmanın patojenden salınmasına bağlı olarak lenfoid dokuda bir iltihap reaksiyonuna neden olur ve bununla ilgili belirli bilgileri de giderir. Bu, bir sonraki temasın enfeksiyona etkili bir şekilde direnmesine izin verir.

Kronik bademcik iltihabı vücudun savunma sisteminin yetersizliğine, tamamen dışsal patojenlerin yetersizliğine tanıklık eder. Bu durumda, ana işlevi enfeksiyonun yayılmasını önlemek olan lenfoid bariyer doku, hastalığın bir kaynağı haline gelir.

İnsan vücuduna flora almanın başlıca yolları:

 • Havadan;
 • Beslenme (gıda ve kontamine eller aracılığıyla);
 • Etkilenen doku ile temas halinde.

Sonuncusu, mukoza zarlarının, sifilizin herpetik lezyonları için tipiktir. Mutfak eşyaları ve ev eşyalarının ortak kullanımı, öpücüklerin mikropların aktarılmasına katkıda bulunur.

Ayrıca, anjina ilk tezahür ise enfeksiyöz viral kasılma olasılığı, bakteriyel hastalık daha yüksektir. Bu genellikle difteri ile birlikte görülür, belki de nadir ateş, kızamık, mukus zarında döküntülerin ortaya çıkmasından önce herpes, cilt. Bu durumda, tonsillit açıkça bulaşıcıdır.

Mikroorganizmaların insan enfeksiyonunun kronik odaklarından yayılmasıyla önemli bir rol oynar. Otolog enfeksiyon bu şekilde gelişir. Dişlerin çürümesi, kronik rinit, sinüzit bu durumun nedeni olabilir.

Ve her gün, her birimiz, KBB organlarında iltihaplanmaya neden olabilen çok sayıda mikropla karşı karşıyayız. Bununla birlikte, bulaşıcı süreçlerin bulaşma ve gelişmesi, koruma sisteminde ihlal olmaksızın imkansızdır.

Bağışıklık üzerinde ek bir olumsuz etkisi olan çevre, patolojinin ortaya çıkışına katkıda bulunur. Bu özellikle kronik bademcik iltihabı için geçerlidir.

Dış ortamın katkıda bulunan faktörleri:

 • Yüksek hava kirliliği;
 • Sıcaklık ve nemdeki mevsimsel değişmeler;
 • Pasif dahil olmak üzere sigara içmek;
 • Gıdada protein bolluğu;
 • Vitaminlerin yetersiz alımı, özellikle grup "B" ve askorbik asit.

Sorunun cevabı kronik bademcik iltihabının bulaşıcı olup olmadığı, bir anda kronik bir formun yakalanmasının mümkün olup olmadığıdır - negatiftir. Bu patolojinin gelişmesiyle, lenfoid dokuda sabit bir mikroorganizma varlığının mümkün olduğu birçok değişiklik vardır.

Bu, infeksiyöz ajanın eliminasyonunu (vücudu tamamen ortadan kaldırarak) sağlayamayacak şekilde, inflamasyonun ve savunma sistemlerinin bu tür fonksiyonel bir durumundan kaynaklanmaktadır.

Hastalığı önlemenin yolları

Kronik anjina tedavisi zordur. Bu nedenle, sadece önleyici tedbirler palatine bademciklerin lenfoid dokusunun sağlıklı durumunu koruyabilir.

 • Su prosedürleri ile vücudun spesifik olmayan korunma aktivitesinde artış, sertleştirme;
 • Yeterli sayıda sebze ve meyvenin diyetine giriş;
 • Menüden istisnalar çok sıcak ve soğuk yemekler, keskin, asidik besinler;
 • Multivitaminlerin ders kullanımı;
 • Ağız boşluğu hastalıklarının hijyeni, önlenmesi ve tedavisi bakımı;
 • Rahat koşullarda (hipotermi olmadan) kalın.

Bir hastalık meydana geldiğinde, kendi kendine ilaç hastaya ve etrafındakilere zarar verebilir. Bir doktor gözetiminde muayene ve tedavi, KBB hastalıkları uzmanı gösterilmiştir.

Böylelikle, bademcik iltihabının bulaşıcı bir hastalık olup olmadığı sorusu, spesifik klinik duruma bağlı olarak belirlenir. Ancak, basit önlem kurallarına uymazsanız, enfeksiyon olasılığı önemli ölçüde artar.

Sadece bademcik iltihabı belirtileri geliştirmek için tıbbi tedaviye zamanında erişim, hastalığın sonuçlarını önleyecek ve hastanın sağlığını koruyacaktır. Önleyici tedbirlerin uygulanması hastalığın kendisini önlemeye yardımcı olacaktır.

Tonsillit bulaşıcıdır

Tonsillit, bademcik iltihabının meydana geldiği bir hastalıktır. Böylece vücut patojenik mikrofloranın görünümüne tepki gösterir. Bir hasta insandan aktarıldığında bademcik iltihabının bulaşıcı olup olmadığını bilmek son derece önemlidir. Bu, patolojinin gelişmesini önlemek için tedaviye zamanında başlanması için bir fırsat sağlayacaktır. Bu sayede hastanın ve yakınlarının sağlığını korumak mümkündür.

Bademcik iltihabı nasıl bulaşır ve enfekte olabilirler

Birçok insan kronik bademcik iltihabının bulaşıcı olup olmadığını merak ediyor. Hastalığın kendisi bulaşmaz, sadece ağız boşluğunda biriken bakteriler tehlike taşır.

Akut bademcik formu 3 yolla bulaşır:

 • havadan (en popüler);
 • besin (virüsü içeren gıda ürünlerini almak ve yanlış el hijyeni);
 • Bir virüs bulaşmış bir doku ile temas halinde olduğunda.

Herpesvirüs mukozası etkilendiğinde ikinci yöntemin baskın olarak gözlendiği belirtilmelidir. Benzer bir durumda, boğaz ağrısı ile birlikte ortak mutfak eşyaları ve diğer hijyen öğeleri kullanırken bulaşıcı olacaktır. Bir öpücünün, sağlıklı bir kişiyi patoloji ile "ödüllendirmesi" de garanti edilir.

Difteri, kızamık ya da kırmızı ateş olduğunda enfeksiyon riski önemli ölçüde artmaktadır. Bu tür hastalıkların arka planındaki karakteristik semptomatoloji, deri ve mukoza zarında bir döküntü oluşmadan önce ortaya çıkar.

Bademcik iltihabı enfeksiyonu ve kendinizden mümkündür. İşlem otoinfeksiyon olarak adlandırılır. Bu, mevcut kronik enfeksiyöz odaklardan patojen mikrofloranın göçüne bağlı olarak gerçekleşebilir. Çoğunlukla çürük lezyonları olan dişler, rinitin kronik formlarıdır.

Bademcikler streptokoklara bağlı olarak iltihaplı hale gelebilir. Bunlara ek olarak, hastalığa neden olabilir:

 • Staphylococcus aureus;
 • pnömokok;
 • chlamydia;
 • mikoplazmalan.

Akut bademcik iltihabı viral bir doğaya sahip olduğu için kimseye bulaşabilir. Aynı viral anjin için de geçerlidir. Herkes yaş ve cinsiyete bakılmaksızın hastalığın akut bir formuna maruz kalır.

Hastalığın kronik formu, vücutta tedavi edilmemiş patolojilerin ihmal edilmiş bir aşamasıdır. Böylece kronik bademcik iltihabının bulaşıcı olup olmadığı, başkalarına aktarılıp aktarılmadığı sorusu olumsuz bir cevapla cevaplanabilir. Bu hastalığa duyarlı bir kişi başkalarına tehlike taşımamaktadır.

Kronik tonsillit bulaşıp bulaşmadığı

Akut patolojiden en çok acı çeken palatine bademcikler, lenfoid doku birikimi olarak kabul edilir. Bağışıklık sisteminin önemli bir öğesidir. Ağızdan ve nazofarenks yoluyla vücuda giren çeşitli patojenler için ağız boşluğu ve bademcikler ilk engeldir.

Tedaviye başlamadan önce, enfeksiyonun nasıl bulaştığını bilmelisiniz. Oral kavitedeki bademciklere nüfuz eden virüs, lenfoid dokudaki iltihaplanmayı tetikler. Patojenik mikroflorayı ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve ayrıca enfeksiyon hakkındaki bilgileri "hatırlar". Bu, tekrar karşılaştığınızda virüsü etkili bir şekilde önlemeye yardımcı olacaktır. Böylece bağışıklık sistemi yanıt verir. Bademcikler uzun vadeli inflamatuar süreci için tuhaftır:

 • Bezlerin gevşek yapısı, lakunada pürülan içerik birikimi;
 • yıl boyunca en az iki kez meydana gelen alevlenmeler;
 • değişen yoğunluk dereceleriyle boğazda kronik ağrı;
 • yüksek sıcaklık;
 • ağızdan hoş olmayan koku;
 • acı ve baş dönmesi.

Genellikle soru ortaya çıkar, kronik bademcik iltihabı başkalarına bulaşır ya da değil. Patoloji, bağışıklık sisteminin yetersiz işleyişini, patojenik mikroflorayı etkileyemediğini gösterebilir. Virüslerin çoğalmasına engel olacak şekilde tasarlanan lenfoid doku, enfeksiyöz bir odak haline gelir. Kronik anjinaya sahip bir hasta başkaları için tehlikeli değildir. Kimseye aktarılamaz.

Hastalığın provoke edici faktörü, akut bademcik iltihabının (çoğunlukla hava yoluyla bulaşan) zamansız veya uygun olmayan tedavisini içerir. Sıklıkla nazofarenksin (sinüzit) tedavi edilmemiş patolojilerinin bir sonucu olur.

Sorunun cevabı, kronik bademcik iltihabı bulaşıcı, olumsuz. Diğerleri için kronik bademcik iltihabı tamamen zararsızdır.

Hastalığın tedavi yöntemleri

Akut ve kronik bademcik iltihabı olan hastalar için şema tedavisi, iltihabın doğasının (akut, kronik veya uyuşuk seyrinin alevlenmesi), iltihaplanma sürecinin türünün doğru olarak belirlenmesini gerektirir. Hastanın sağlığını dikkate alarak sadece kapsamlı ve kapsamlı bir teşhis, terapötik yöntemin seçimini belirleyecektir.

Konservatif tedavi

Bağışıklık organı olarak lenfoid dokunun korunması ile palatine bademciklerin sistematik sağlık önlemlerini (yıkama) sağlar. Böyle bir tedavi, aşağıdaki durumlarda, basit bir kronik bademcik iltihabı ile reçete edilir:

 • hastanın genel iyiliği için ameliyat müdahalesi geciktirilir;
 • Hasta daha önce herhangi bir tedavi almadığında veya esas olarak hastalığın lokal belirtileriyle (ağızdan hoş olmayan bir koku) rahatsız olduğunda.

Kronik patoloji formunda en etkili konservatif tedavi yöntemleri şunlardır:

 • Yumuşak, vitamin bakımından zengin gıda ürünlerinin kullanılması.
 • Bademcik tıkanıklıkların temizlenmesi ve bademciklerin çukurlarının yıkanması. Gargara yapmak, inhalasyon yapmak ve mukozayı dezenfektanlarla sulamak gerekir.
 • Zehirlenme belirtilerini azaltmak için (kontrendikasyon yoksa), bol miktarda ılık içme rejimi reçete edilir.
 • bir toz, bir şurup ya da hastalık sırasında yutma zorlukları ile bağlantılı olarak, bir çözelti olarak, "ağrı kesici", "Analgin", "İbuprofen" vs.. - non-steroid anti-enflamatuar ilaçlar ağrı ve titreme tahsis kullanımını ortadan kaldırmak için
 • Koruyucu mekanizmalarını uyaran katkı immünostimülatör bitkisel özler (papatya, hatmi ve at kuyruğu) kullanılarak muhtemel bir hastalık tedavisinin etkinliğini arttırır.

Cerrahi tedavi

Operasyon için endikasyonlar:

 • Sıcaklık artışı ile birlikte düzenli angina (yıl boyunca birkaç kez). Bademcik vadilerinde pürülan bir detritus vardır. Enflamasyonun alevlenmesiyle ilişkili karmaşık bir sızıntı vardır.
 • Ateş ile ilişkili olan sürekli boğaz ağrısı (takvim yılı boyunca 4-5 kez). Hastalığın kronik formunun lokal semptomları, eşlik eden hiçbir yan etki olmaksızın kaydedilmiştir.
 • Nadir anjina vakaları nedeniyle (her 5-6 yılda bir) kardiyovasküler sistemde, eklemlerde vb. Bir komplikasyon gelişmiştir.
 • Anjin olgularının görülmemesi, ancak kalp hastalığı, eklem patolojileri vb. Ile ortaya çıkması halinde, hastalığın kronik formunun lokal semptomları bulunur.

Kendinizi enfeksiyondan nasıl korursunuz

Enfekte bir kişiyle temas eden birçok insan, bademcik iltihabının bulaşıcı olup olmadığını ve enfeksiyonun nasıl önleneceğini merak etmektedir. Patojenik mikrofloranın alınmasından koruyucu mekanizma, sadece bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasıdır. Bağışıklığı geliştirmek için, diyetleri dengelemeniz ve sadece doğal yiyecekleri yemelisiniz.

Solunum patolojilerin zirve faaliyeti gözlenen sonbahar ve kış, olarak, daha fazla vitamin, O kalça yararlı çay olacak C vitamini içeren yiyeceklerdir yemeye götürmek için gereklidir. Hipotermiye izin vermeyin. Sıcak havalarda, soğuk içecekler içmek tavsiye edilmez, çünkü bu tür bir boğazda iltihaplanma yaratır.

Hastalığın ortaya çıkmasının önleyici amaçlarında, bir kişi egzersiz yapmalıdır, organizmayı temperlendirmelidir. Ancak, sertleşmeye başlamadan önce, bir uzmanın önerilerini bilmeniz gerekir.

Önleme ve danışmanlık

Bademcik iltihabının ortaya çıkmasını önlemek için, aşağıdaki şartların yerine getirilmesi önerilir:

 • Ellerinizi, en iyisi antibakteriyel sabun kullanarak düzenli olarak yıkayınız.
 • Ağız boşluğunun hijyenini koruyun, düzenli olarak fırçayı değiştirin.
 • Salgın hastalıklar sırasında, kalabalık yerlerde kalmayın, bağışıklık sisteminin performansını artırmak için Oxoline merhem ve koruyucu ilaçlar kullanın.
 • Bağışıklığı güçlendirin: Diyetinizi dengeleyin, gerekli vitamin komplekslerini kullanın, sertleştirme ve egzersiz yapın.
 • Sigara içmeyi reddedin.

Önleyici tedbirler her türlü bademcik iltihabı için etkilidir, ancak kronik bademcik iltihabı olanlara vurgu yapılmalıdır.

Bademcik iltihabının bulaşıcı olup olmadığı, sadece spesifik klinik semptomlara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ancak, temel önleyici tedbirlere uymazsanız, enfekte enfeksiyon olasılığı 4-5 kat büyür. Bir istisna, hastalığın alerjik formudur. Bir kişinin enfekte olmuş bademcik iltihabı ile temas etmesi gerektiğinde, mümkün olan en kısa zamanda uygun önlemlerin alınması gerekir. Bir uzmanın önerilerini bilmek en iyisidir - özellikle, anjinin ilk semptomları ortaya çıktığında. Temel koruyucu önlemleri gözleyerek ve hijyen kurallarına bağlı kalarak, böyle bir hastalığın bademcik iltihabı olarak ortaya çıkmasını önlemek mümkündür.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Staphylococcus aureus'un tedavi yöntemleri

Makalenin içeriğiBoğazda stafilokok nasıl tedavi edilir? Herkes, vücuttaki stafilokokları tamamen ortadan kaldırmanın imkansız olduğunu bilmez, çünkü bazı bakteri suşları, mukozal solunum yolunun mikroflorasının "normal" temsilcileridir.

Tonsillit tedavisinde doğal propolis kullanımı

Arı tutkalı olarak da adlandırılan Propolis, genellikle koyu kahverengiden zengin yeşile kadar reçineli bir yapıya ve renge sahiptir.Propolis, bal arılarının ağaçların bahar tomurcuklarından toplandığı ve enzimlerinin yardımıyla modifiye edildiği yapışkan maddelere dayanmaktadır.