Loading

Angina başkalarına karşı hassastır ve nasıl yayılır?

Bademcikler boğazın arka kısmında bulunan bezlerdir.

Ağız yoluyla vücuda giren mikroorganizmaları öldüren lökositler içerirler.

Eğer bademcik bulaşırsa, şişer, kızarır ve ağrılı hale gelir, dünyadaki en yaygın hastalıklardan biri olan anjina (veya akut tonsillit) ile sonuçlanır.

Bazen angina sinüzit ve bronşit gibi diğer hastalıklara yol açar.

Yaygın anjin belirtileri şunlardır:

 • ateş;
 • kulakta ağrı;
 • baş ağrısı;
 • yutulduğunda ağrı.

Anjin başkalarına bulaşır mı, değil mi? Evet, boğaz ağrısı kişiden kişiye bulaşır. Neden ve nasıl oluyor? Anjina hastası olan bir kişi hapşırdığında ya da öksürdüğü zaman, çok fazla patojenik bakteri ya da virüsleri havaya “püskürtür”. Bir ayna, bir bardak ya da hasta bir kişinin plakasını kullanırken bile, boğaz ağrısı olabilir.

Angina virüs ve bakterilerden kaynaklanabilir.

 • Viral bir boğaz ağrısı için Cure bir haftadan fazla sürer.
 • Bakteriyel anjin daha az sürer ve birkaç gün sürer.

"Başkaları için bulaşıcı anjin" sorusunu cevaplamak, viral anjinin bakteriyelden daha bulaşıcı olduğunu hatırlamak önemlidir. Bu, bağışıklık sisteminin virüsleri yok etmek için daha fazla zaman almasından kaynaklanmaktadır. Hem havada hem de fekal-oral yollarla bulaşabilir. Doktorunuz, anket veya çeşitli testler temelinde sahip olduğunuz hangi anjina türünü teşhis edebilecektir.

Foliküler boğaz ağrısı ve kendinizi enfeksiyondan nasıl korursunuz?

Foliküler anjin, bademciklerin mukus foliküllerini örten mukoza zarının iltihaplanmasıdır. Kural olarak, bu hastalık 10-25 yaş arası insanları etkiler. Nadiren, küçük çocuklarda ve yaşlılarda foliküler anjin ortaya çıkar.

Foliküler boğaz ağrısı belirtileri arasında şunlar olabilir:

 • titreme;
 • yüksek sıcaklık;
 • vücutta bir ağrı;
 • boğaz ağrısı;
 • kulak ve boyunda ağrı;
 • bademcikler görüntülerken, onlar sarımsı veya beyaz kaplama ve beyaz püstül ile, kırmızı ve iltihaplı olması muhtemeldir.

Ağızdan hoş olmayan koku, yutma problemleri de foliküler boğaz ağrısı ile ilişkilidir.

Hasta çocuklar genellikle bulantı, kusma ve karın ağrısından şikayet ederler.

Sadece hastalar değil, akrabaları da foliküler bademcik iltihabının bulaşıcı olup olmadığını merak etmektedir.

Bu tür boğaz ağrısı gerçekten bulaşıcıdır.

Hastalık, esas olarak doğrudan temas yoluyla (örneğin bir öpücükle) ya da havadaki damlacıklar (öksürme ve hapşırma) yoluyla yayılır.

Boğaz ağrısı çok bulaşıcı ve kişi hastalığa yol açan havadaki en küçük damlacıkları göremese de, bazı önlemler alabilirsiniz:

 • Ellerinizi sık sık yıkayın, çünkü ellerinizdeki bakteriler ve virüsler yemek sırasında ağız yoluyla vücuda girebilir.
 • Bardak, tabak, kaşık, diş fırçası vs. angina olan bir kişi. Boğaz ağrınız varsa, bulaşıkları ve kişisel eşyalarınızı ayrı ayrı saklayın, böylece yanlışlıkla başkaları tarafından alınmaz.
 • Bakteriyel anjina hastalığınız varsa, antibiyotiklerle tedaviye başladıktan sonra diş fırçasını değiştirin ve daha önce kullandığınız bulaşıkları dikkatlice yıkayın. Foliküler boğaz ağrısının bulaşıcı olup olmadığını ve kendinize tekrar bulaşmak istemediğini sorduğunuz cevabı zaten biliyorsunuz.
 • Bolca su iç. Su, boğazın kurumasını önler, böylece bakteriler ve uygun koşullara sahip virüslerden yoksun kalır.
 • Günlük kullanım boğaz için bir durulama durulama, bu enfeksiyonu önlemek için yardımcı olur.

Sürekli enfeksiyon korkusunda kalmaya gerek yoktur. Yetişkinlerde ve çocuklarda pürülan boğaz ağrısının zamanında tedavi edilmesi ve ayrıca önlemlere uyulması bu hastalığın ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olabilir. Yinelenen bademcik iltihabından muzdarip olursanız, doktor bademcik kaldırmanızı tavsiye edebilir.

Anjina invaziv midir ve başka bir kişiye nasıl bulaşır?

Boğaz ağrısı gibi bir hastalık, sıklıkla görülür. Sık sık bu tür bir hastalıktan muzdarip çocuk veya güçlü bir zayıflamış bağışıklık fonksiyonu olan kişilerdir. Bu hastalıktan muzdarip olmayan pek çok insan şu soruyla ilgilenmektedir: boğaz ağrısı bulaşıcı mıdır? Pratikte, farklı patojenlerin neden olduğu birçok çeşidi vardır. Bu nedenle, hastalığın nasıl bulaştığını bilmek önemlidir.

Angina nedenleri

Anjinaya neden olan birçok faktör vardır. Bazıları çok zararsızdır, ancak diğerleri son derece tehlikeli kabul edilir ve olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Hastalığın gelişmesinin ana nedenleri aşağıdaki gibidir.

 1. Mikropların penetrasyonu. Çoğunlukla larinksin mukoza zarı, streptokok ve stafilokok şeklinde bakterileri etkiler. Ayrıca, hastalığın kaynağı viral ve fungal bir enfeksiyon olabilir. Örneğin, herpes ağrısına alışılmadık bir Coxsackie virüsü neden olur ve hastalığın fungal türü Candida türlerinin mantarlarının katılımı olmadan geçmez.
 2. Sonuç olarak ortaya çıkan bağışıklık fonksiyonunun zayıflaması:
  zayıf ekoloji;
  hipotermi veya vücudun aşırı ısınması;
  keskin sıcaklık düşüşü;
  beriberiye giden dengesiz beslenme;
  alerjik reaksiyonlar;
  ağız boşluğunun mukoza zarlarının mekanik yaralanması;
  pürülan bir yaranın oluşumu;
  akut tipte hastalıkların oluşumu;
  kan hastalıkları.

Boğaz ağrısını başka birine iletme yolları

Çoğu insan, anjinin havadaki damlacıklar tarafından iletilip iletilmediğini ve bunu nasıl alabileceğinizi merak eder.
Hastalığa en hassas olanlar okul öncesi ve okul çağındaki çocuklardır. İstatistiklere göre, anjinli yetişkinler daha az acı çekiyor. Torasik boğaz, anneden bulaşan geçici bağışıklık varlığı nedeniyle atlanır. Ancak bazı durumlarda hastalık, on iki aylık olanları, suni beslenmeyle doğan çocukları etkileyebilir.

Virüsün bulaşmasının birkaç yolu vardır.

 • Hava damlası yöntemi. Bu tip bulaşma en yaygın olarak kabul edilir. Konuşurken, hapşırırken, öksürdüğünde veya öperken bir hastadan enfekte olabilirsiniz. Genellikle boğaz ağrısı havadaki damlacıklar ile bulaştığı için anaokullarında veya okullarda bulaşıcı hastalıkların salgınları vardır. Mükemmel önleme, hijyen önlemlerinin alınması ve bağışıklık fonksiyonunun güçlendirilmesi olacaktır. Hastanın bulunduğu odada, günlük ıslak temizlik ve odayı havalandırmanız gerekir.
 • Iletişim yöntemi. Enfeksiyon, ortak şeyler ve gereçler kullanıldığında temas sırasında kişiden kişiye bulaşır. Anjin hastalığından muzdarip olanlar geçici olarak kendi kişisel hijyen ve eşyaları için kendi setlerine sahip olmalıdır. Yatakların mümkün olduğunca sık değiştirilmesi tavsiye edilir. Dezenfektanların kullanımı ile günlük temizlik yapılmalıdır.
 • Beslenme yolu. Enfeksiyonun vücuda girmesi enfekte olmuş yiyecekler yoluyla gerçekleşir. Genellikle ısıl işlem görmemiş olan yemeklerde mikroplar gizlenir. Tehlikeli, süt ve et yemekleri, bu yüzden riskli ve şüpheli kuruluşlarda yemek etmeyin.
 • Kendinden enfeksiyon. Bu yöntem, vücutta uzun bir uyku virüsü ile karakterizedir. Bir insanın diş problemleri, bademcik iltihabı veya sinüzit şeklinde kronik hastalığı varsa bu durumlarda boğaz ağrısı olabilir. Bağışıklık işlevi zayıfladığı anda, bakteriler yoğunlaşmaya başlar.

Boğazın cinsel yolla bulaşıp iletilmediğini anlamak da faydalıdır. Cinsel ilişki sırasında enfeksiyonun imkansız olduğu, çünkü tüm patojenlerin farinkste yaşadığı konusunda kesin bir görüş vardır. Ama hiç kimse oral seks hakkında konuşmuyor. Bakteriler veya virüsler genital bölgelere sakin bir şekilde yerleşebilir ve vajinal seks vücudun içine girebilir ve kesinlikle başka hastalıklara neden olabilir. Ancak hastalığın zamanında, hastaya katı bir yatak istirahati olması gerektiğinden, cinsel ilişkiden vazgeçilmesi tavsiye edilir. Aşırı durumlarda, prezervatif şeklinde kontrasepsiyon engelleyici yöntemlerin kullanılması tavsiye edilir.

Boğaz ağrısı tipleri ve bulaşma yolları


Bir anjinanın bulaşıcı olup olmadığını anlamak için, hastalığın hangi formlarının bulunduğunu bilmeniz gerekir. Buraya dahil et.

 1. Purulent boğaz ağrısı. Bu hastalık türü en rahatsız edici ve tedavi edilmesi zor olarak kabul edilir. Soru net bir cevap verilmişse, pürülan anjina bulaşıcıdır. Bu tip boğaz ve bademcikler üzerinde sarımsı bir kaplama oluşumu ile karakterizedir. Pürülan boğaz ağrısı ilk beş gün içinde akut bir dönem olduğunda bulaşıcıdır.
  Pürülan anjina nasıl bulaşır? Aktarım yolları, herhangi bir hastalık türü ile aynıdır. Hava damlası ve temas yolu ile iletilir. Hasta bir kişiye yakın hastalığa yakalanmaktan kaçınmak için, bir maske takmanız ve kesinlikle kişisel şeyler kullanmanız gerekir.
 2. Lacunar Angina. Bir tür pürülan boğaz ağrısı anlamına gelir. Bademcik içerikli bademcikler tübüllerini doldurarak karakterize edilmiştir. Uygun önlemler alındığı takdirde tedavi edilmesi yeterince kolaydır.
 3. Foliküler anjina. Tedavi başlandıysa, lacunar formu hızla foliküler forma geçer. Pürülan sivilce bademciklerin folikülleri üzerinde bulunur. Kan damarları yüzeye yakındır. Sonuç olarak, kan dolaşımı artar ve enfeksiyonun vücut boyunca yayılma olasılığı artar.
  Foliküler boğaz ağrısı mıdır? Bu tip anjin sadece bulaşıcı değildir, aynı zamanda komplikasyonlar açısından da bir tehlikedir. Foliküler anjina ateş, ateş ve şiddetli boğaz ağrısı ile karakterizedir. Komplikasyonlar kulağa ve nazofarengeal bölgeye gidebilir.
 4. Reflü boğaz ağrısı. Pürülan boğaz ağrısının en tehlikeli türü olarak kabul edilir. Pürülan deşarj tamamen bademcikler kapsar. Böyle bir boğaz ağrısı sadece hasta bir kişiyle yakın temas yoluyla bulaşmaz. Hapşırırken veya öksürdüğünde, virüsler nesnelerin üzerine yerleşir. Hava ılık ve kuru ise, aktif olarak çoğalırlar ve odada bulunan kişiye geçer. Böyle bir durum acil yatış ve cerrahi müdahale gerektirir.
 5. Catarrhal boğaz ağrısı. Hastalığın bu formu en kolay şeklidir. Bu tip bir boğaz ağrısı olabilir mi? Hasta biriyle konuşma sırasında, hapşırma veya öksürme ile mümkündür. Genellikle sıcaklıkta güçlü bir artış olmadan oluşur.
 6. Viral anjin. Bu hastalık virüslerden kaynaklanır. Sempmatoloji, kataral tipine benzerdir. Ancak çoğu zaman enfeksiyon kışın gerçekleşir. Havadaki damlacıklar ile bulaşır.

Boğazın bulaşıcı olup olmadığını anlamak için doktora başvurmalısınız. Transfer yöntemleriyle ilgili ayrıntılı olarak konuşacak ve diğer insanlara bulaşmaması için hangi önlemlerin alınması gerektiğini açıklayacaktır.

Başka bir soru, boğaz ağrısının kaç gündür. Bu hastalık çok bulaşıcı olarak kabul edilir ve enfeksiyon ilk günden beşinci güne kadar ortaya çıkabilir. Bir hastayla iletişim kurarken, yüksek olasılıklı bir anjina alabilirsiniz. Bu odadaki sıcak ve kuru hava ile kolaylaştırılabilir.

Eğer anjinanın bir kişiden nasıl geçtiğini anlarsanız, o zaman gerekli ve hastalığa karşı önlemleri bilir. Üç ila yedi gün sürebilen tüm akut dönemde boğaz ağrısı olabileceğine inanılmaktadır.

Boğazın bulaşıcı türü, türüne güvenerek nasıl belirlenebilir. Örneğin, catarrhal ve lacunar formu hastalığın en kolay tezahürüdür, bu nedenle enfeksiyon ilk iki günde ortaya çıkar. Diğer durumlarda, boğaz ağrısının bulaşıcı olduğu süre, tedavinin ne kadar erken başladığına bağlı olacaktır. Zamanında antibiyotik uygulaması ile hastalık ile enfeksiyon üç güne indirilir.

Çocukluk çağında Angina: ihtiyati tedbirler

Genellikle, on yaşın altındaki çocuklar anjinadan muzdariptir. Bu nedenle, virüs çocuktan çocuğa ve elbette bir yetişkinden kolaylıkla bulaşabilir. Çocuklarda boğaz ağrısı ile enfeksiyon olasılığı, ebeveyninin hasta olması durumunda yükselir, çünkü aynı odada olması gerekir.

Doğal olarak, bir çocuğu enfeksiyona maruz bırakmamak için en iyi yol başka bir dairede olmaktır. Ama ya böyle bir olasılık yoksa? Angina nasıl yakalanamaz? Kendinizi mikroplardan korumak için birkaç öneride bulunmanız gerekir.

 • Bir gazlı bez sarın.
 • Odayı olabildiğince sık havalandırın ve havayı da nemlendirin.
 • Oxolin merhem, propolis tentürü veya interferon şeklinde yerel koruma kullanın.
 • Elleri düzenli olarak sabun ve suyla yıkayın.
 • Nadiren hasta bir kişiyle nasıl temas kurabilirim.
 • Kişisel eşyalarını al.

Foliküler veya balgam boğaz ağrısı ile enfekte olmamak için, şifalı otlar veya soda-tuz çözeltileri infüzyonları ile önleyici ağız durulama yapmak gereklidir. Enfeksiyonun bağışıklık fonksiyonunun ciddi şekilde zayıfladığı bir organizmada geliştiğini unutmayın. Bu tür önleyici tedbirler hem çocuklarda hem de yetişkinlerde yapılmalıdır.

Angina başkalarına karşı savunmasız mıdır?

Akut bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı bulaşıcı bir köken olarak oldukça yaygın bir hastalıktır. Anjina gelişimi için, en az iki faktörün - bağışıklık seviyesinde ve patojenik mikrofloranın varlığında bir azalma - birleştirilmesi gereklidir. Her tür anjin bulaşıcıdır ve nasıl enfekte olabilir? Bu makalede ele alınacaktır.

Angina nasıl oluşur? Bulaşıcı mı?

İlk olarak, anjinanın çeşitli enfeksiyonlardan kaynaklandığını bilmeniz gerekir: bakteri, virüs veya mantar. Hepsi bir kişiden diğerine bulaşır, bu nedenle herhangi bir anjina enfekte olabilir. Ancak önemli bir faktör vardır: Enfeksiyon, bağışıklık savunmasında bir azalma ile hastalığa neden olur. Bu çeşitli türlerde hipotermi olduğunda oluşur: ıslak ayaklar, soğuk su, soğuk yiyecek, yağmurda yürümek.

Daha fazla bağışıklık sonraki soğuk soğuk sonra, hem de bağlı kronik veya sistemik hastalıklar, avitaminozis, hormonal bozukluklar, dysbacteriosis, yüksek stres ve yorgunluğa karşı zayıflatılmaktadır. Küçük çocuklarda, yaşlarına bağlı olarak bağışıklık zayıflar.

Vücudun korunmasında bu bozulmanın zemini karşısında enfeksiyon meydana gelirken, güçlü bağışıklığa sahip bir kişide aynı enfeksiyon muhtemelen boğaz ağrısına yol açmaz.

Bilmek ilginç! Tabii ki, anjin insanlar arasında bulaşır, ama her birimizin vücudunda her zaman belirli miktarda patolojik mikroflora vardır. Bağışıklık, ciddi bir arıza verirse, kendi zararlı mikroorganizmalarınız daha aktif hale gelebilir ve anjinin provoke olabilir.

Angina nasıl farklıdır?

İltihabın patojenine bağlı olarak, birbirinden ayırt edici birkaç tip anjin vardır:

 • viral anjina (sıklıkla adenovirüs veya ARVI'nın neden olduğu);
 • Mantar benzeri mantarlar Candida ile enfekte olduğunda ortaya çıkan mantar anjinası;
 • Bakteriyel anjina, kaynağı esas olarak streptokoktur, fakat aynı zamanda pnömokok ve stafilokokal anjina da oluşur.
içeriğe ↑

Bakteriyel anjina mıdır?

En yaygın olanı bakteri türüdür. Bakteriyel anjin bulaşıcıdır, hava yoluyla ve enfekte kişilerle temas yoluyla yayılabilir: bir el sıkışma, bir öpücük veya ev eşyalarının, örneğin mutfak eşyalarının paylaşımı.

Nadiren, patojenler ağız ya da su ile ağız içine girdiğinde, enfeksiyonun sindirim yoludur. Bu, hijyen kurallarını ihmal ederken (kirli eller, yıkanmamış gıdalar, ham su) olur.

Bakteriler genellikle pürülan boğaz ağrısına neden olurlar. Herhangi irinli iki hafta bulaşıcı bademcik (Laküner, flegmoznaya, foliküler), ancak antibiyotik bakterileri çekerken, tabiri caizse, bir veya iki gün ile "devre dışı".

Dikkat edin! Streptokokal angina en bulaşıcı olduğu gerçeğine ek olarak, çok tehlikeli olabilir. Semptomlarını fark ederseniz, antibiyotik reçete etmek için bir doktor gördüğünüzden emin olun, eğer çocuk hastalanırsa hastanede tedavi görmeniz gerekir.

Viral angina viral mıdır?

Viral anjin ikinci en yaygın ve aynı zamanda bulaşıcıdır. Viral bademcik iltihabı havadaki damlacıklar ile bulaşır. Soğuk algınlığı sırasında insanlar sıklıkla öksürür ve hapşırırlar, böylece patojen mikroorganizmalar havaya girer. Bir başka sağlıklı insan daha sonra bu havada nefes almalıdır. Ofislerde, anaokullarında ve okullarda, virüsler birkaç gün içinde çok sayıda insanı vurabilir ve karantinaya ihtiyaç duyan gerçek bir salgın oluşturur.

İlginç bir gerçek! Viral catarrhal anjina 7-10 gün içinde bulaşıcıdır.

Bazı virüsler tüm insanlar için bir tehlike değildir. Örneğin, hastalığa neden olan bir virüsün neden olduğu mononükleozdan kaynaklanıyorsa, sadece ilk kez enfekte olan kişiler için bulaşıcı olacaktır, diğerlerinin koruyucu bağışıklığı vardır, yani tekrar hastalanmayacaklardır.

Virüslerin genellikle kataral anjinaya neden olduğu belirtilmelidir. Bu, çoğu durumda, normal bağışıklığın koşulu altında, bir hafta boyunca bağımsız olarak geçen en kolay formdur.

Özel bir form, Coxsackie virüsünün neden olduğu herpetik anjinadır. Herpes boğaz ağrısı en bulaşıcıdır, bu nedenle bu tür hastaları izole etmek gereklidir!

Mantar anjina mıdır?

Fungal angina diğer iki tip tonsillitten daha az bulaşıcıdır. Mantarlar temas ve hava yoluyla bulaşabilir, ancak bu hastalık neredeyse her zaman zayıflamış bağışıklık ve dysbiosis bir arka plana karşı bir oto-enfeksiyon olarak gelişir. Uzmanlar, çoğu zaman, bu tür değişikliklerin vücuttaki nedeninin, uzun süreli antibiyotik veya kortikosteroid kullanımının yanı sıra boğazda kronik iltihaplanma olduğunu belirtir.

Anjina ile kuluçka dönemi

Kuluçka süresi, mikropların vücuda girişi ile hastalığın semptomlarının başlangıcının başlangıcı arasındaki zamandır. Her bakteri türü, virüs ve mantarlar zamanla farklıdır. Aşağıdaki tablo, bazı anjina tipleri için kuluçka dönemlerini göstermektedir.

Eğer hastanın yanında olsaydınız ve kuluçka süresi geçtiyse, bu sizin bağışıklıklarınızın enfeksiyonla başa çıktığı ve deneyim için bir neden olmadığı anlamına gelir.

Angina ne kadar sürer? En sık görülen catarrhal, lacunar, foliküler ve phigmous anjina, bir hafta içinde tamamen geçer, ancak tedavi kurallarına tabidir. Bazı durumlarda hastalık 14 güne kadar sürebilir. Bu hastalığın daha ağır ve daha ağır tipleri (örneğin, ülseratif-filmli anjina) 2-3 hafta sürer.

Kendinizi enfeksiyondan nasıl korursunuz?

Bademcik iltihabı ve diğer KBB hastalıklarına karşı ana koruma güçlü bir bağışıklıktır. Yaz aylarında, vitamin ürünlerinin mümkün olduğu kadar tüketilmesi gerekir - otlar, meyveler, meyveler ve sebzeler. Doğal vitaminlerin bolluğu, vücudu zararlı mikroorganizmaların saldırısına karşı koruyan bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bağışıklığı artırmak için, doğal ekinomodülatörler, örneğin, ekinezya tentürü alabilirsiniz. Bu spor tarafından da yardımcı olur.

Enfeksiyonu önlemek için aşağıdaki ipuçlarını kullanın:

 • genellikle boğaz ağrısı kişiye, böylece bulaşıcı hastalıkların salgınları sırasında insana bulaşır insanların kalabalık kamu yerlerde önlemek için daha iyidir ve bu mümkün değilse, sen karalamaya bir maske veya burun oksolinik merhem takmalı;
 • Yemeklerden ve yediğiniz yiyeceklerden önce ellerinizi iyice yıkayın;
 • anjina hastaları ayrı bir odada izole edilmeli, aynı zamanda başkalarına bulaştırmamak için ona bulaşıklar tahsis edilmelidir. Hasta iyileştikten sonra, fincanını, tabakasını ve diğer şeylerini kaynatmanız gerekir;
 • Tüm odaları düzenli olarak havalandırın ve ıslak bir temizlik yapın, böylece ev daha az enfeksiyon biriktirecektir;
 • Soğuk tutmamak, taslaklardan kaçınmak, uygun kıyafet ve ayakkabılar giymek çok önemlidir.

Bu ipuçları çoğu patojenin filtrelenmesine yardımcı olur ve daha az sıklıkla hastalanır!

Foliküler boğaz ağrısı ve nasıl bulaşır?

Foliküler anjina bakteriyel bir hastalıktır, bu yüzden hasta etraftaki herkese bulaşıcıdır. Angina temel olarak hava yoluyla ve iç hatlarla bulaşır. Hastalığın yayılmasını önlemek için, hasta diğerlerinden izole edilmelidir.

Foliküler anjina bulaşır mı

Angina enfeksiyonun etken maddesi olarak sınıflandırılır, en zor olanı pürülandır. Karakteristik özelliği boğazda beyaz veya pürülan bir plak olup, foliküler anjinle bademciklerin folikülleri üzerinde yer alır. Hastalık tehlikelidir, çünkü bademciklerin kan damarları yüzeyde yer aldığından, vücudun her tarafındaki enfeksiyonun hızlı yayılma riski vardır. Zamansız ve yanlış tedavi durumunda, hasta vücudun genel zehirlenmesi ve nazofarenks ve kulaklara verilen en güçlü ağrı duyumları ile tehdit edilir.

Hastalık tanımlanabilir ve evde bulunabilir, çünkü karakteristik belirtileri vardır:

 1. yüksek vücut ısısı;
 2. ateş;
 3. bedenin zehirlenmesi;
 4. boğazda hızlı ağrı;
 5. kas ağrısı;
 6. baş ağrısı;
 7. açısal maksiller lenf düğümleri büyük ölçüde büyüklüğünde artar, palpasyonla hasta ağır ağrı hisseder;
 8. Bazen deri döküntüleri vardır.

Bu belirtilerle foliküler tonsillitin bir miktar tedavi gerektirdiğinden hemen bir doktora görünmeniz gerekir. Teşhisi doğrulamak için doktor analiz için kan vermenizi tavsiye eder. Çalışma belirgin bir lökositoz gösteriyorsa - tanı doğrulandı.

Foliküler boğaz ağrısının özelliklerinden biri boğazdaki özel acıdır. İlk olarak, sadece yutulduğunda tezahür edebilirler, ancak zamanla büyürler ve dayanılmaz hale gelirler. Görme muayenesinde doktor bademciklerde büyüklük, şişme, kızarma gibi güçlü bir artışa dikkat çeker. Hastalığın ana tehlikesi, sadece bademcikler üzerinde lokalize olmasına rağmen, sürekli boyutta artış göstermesine rağmen, apse şeklinde pürülan foliküllerde yatmaktadır.

Bu süreç kontrol edilmezse, kanın genel bir enfeksiyonuna yol açabilir.

Hastalık başkalarına tehlikeli midir?

Açıkça, foliküler anjin başkalarına bulaşır ve tedavi kapalı bir infeksiyon bölümünde gerçekleştirilmelidir. Eğer hasta nispeten iyi hissediyorsa, herhangi bir komplikasyon olmazsa, ev tedavisine izin verilir, ancak tüm güvenlik kurallarına uyulursa, sıkı bir inkübasyon rejimine dikkat edilmelidir. Hasta nihayet iyileşene kadar hastalığın bulaştığını düşünmeye değer. Birçok doktor, ilk semptomların ortaya çıkmasından sonraki beşinci günde foliküler anjinanın başkalarına bulaşmadığını kabul eder, ancak bu güvencelerin% 100'ü değildir. Kuluçka dönemi iki günden fazla değildir, ancak ilk belirtilerin ortaya çıktığı zamandan bulaşıcıdır. Angina hastalığın başlangıcından 3 ila 5 gün sonra en bulaşıcıdır, patojenler havaya iki metreye kadar yayılabilirler, böylece hastanın ayrı bir odada izole edilmesi tavsiye edilir.

Ev tedavisi yapılırsa, anjin tüm aile üyeleri için bulaşıcı olduğunu unutmayın. Kişisel hijyen kurallarına uymak, hastaya kişisel eşyaları, havluları vb. Vermek önemlidir.

İyileştirmeler ne zaman geliyor?

Uygun tedavi ve hastanın tüm önerilerine riayet edilmesi ile iyileşme genellikle 5-7 gün içinde gerçekleşir. Her durumda, hastanın ne kadar iyi hissettiği önemli değil, tedaviyi bırakmamalı, işine ya da okula gidelim. Bu dönemde bile, boğaz ağrısı başkalarına bulaşıcı olabilir, sağlığınıza ve yakınlarınıza dikkat edin!

İyileşme döneminde yatak istirahatini gözlemlediğinizden emin olun. Bağışıklık zayıftır, enfeksiyon ile herhangi bir temas halinde, tekrar enfeksiyon ve komplikasyon riski vardır.. Genel olarak, komplikasyonsuz foliküler anjina en az 10-14 gün boyunca tedavi edilmelidir, hepsi de hastalığın seyrine bağlıdır.

Olası komplikasyonlar

Tedavi başlangıcından 5-6 gün sonra gözlenen herhangi bir gelişme yoksa, bu durum etkisiz olduğunu gösterebilir. Foliküler boğaz ağrısının komplikasyonları, tedavinin geç başlangıçlı olması ve yanlış seçilmiş ilaçların kullanılması durumunda olabilir. Bu hastalık ile ilişkilendirilebilecek başlıca komplikasyonlardan aşağıdakileri not edebiliriz:

 • paratonazil apsesi;
 • streptokokal menenjit;
 • zehirli şok;
 • glomerülonefrit.

Peripetal dokularda pus varsa, kan enfeksiyonu oluşabilir.

Foliküler anjin, sadece hastanın kendisi için değil, çevredeki tüm insanlar için de tehlikeli olan karmaşık bir hastalıktır. Tedaviye ve belirtilere karşı dikkatli olun, hastalığa başlama! Foliküler tonsilliti zamanında ve doğru bir şekilde tedavi edin. Sadece bu yolla komplikasyonları önler ve hastalığınızdan hızla kurtulur.

Foliküler anjin: ne kadar tehlikeli ve nasıl ortaya çıkıyor

Foliküler anjin boğazda ağrı ve larinkste apse görünümü ile karakterize inflamatuar bir hastalıktır.

Mukoza zarları ile eşzamanlı olarak, boyutunda artış gösteren iltihaplı ve lenf düğümleri olur.

Boğazdaki foliküller (pürülan oluşumlar) streptokoklardan kaynaklanır. Bakteriler vücutta uyku modunda kalabilir ve bağışıklıkta veya aşırı soğuma sonrası keskin bir düşüşle kendini gösterir.

Foliküler tip anjina laetinar anjinadan daha az derin apse oluşumu ve daha küçük boyutları ile ayrılır.

Bu hastalık, teşhis ve tedavi etmeyi zorlaştıran diğer bazı rahatsızlıklara benzemektedir. Hastanın durumu zamanında ve yeterli tedaviye bağlıdır.

Hastalığın nedenleri

Foliküler tonsillit teşhisi konulursa, ortaya çıkma nedenleri farklı olabilir.

Foliküler tip anjina, streptococcus'un vücuduna penetrasyondan kaynaklanır, bunun gelişimi stres veya zayıf bağışıklık tarafından provoke edilir.

Foliküler anjin nasıl bulaşır? Bakteri vücuda çeşitli şekillerde girebilir:

 • hava kaynaklı - enfekte olduğunda;
 • temas-ev, yani enfekte kişinin kullandığı bulaşıklar veya nesneler aracılığıyla;
 • Kirlenmiş su veya yiyecek tüketirken.

Foliküler boğaz ağrısı mıdır? Streptococcus, deri yoluyla öperek kolayca bulaşır.

Streptokok hastalıklarının alevlenme döneminde (sonbaharda) dikkatli bir şekilde kişisel hijyen gözetilmeli, birçok insanın önüne geçilmeli ve soğuk havada uzun süre sokakta kalmalıdır.

Foliküler boğaz ağrısının (sekonder) nedenleri, enfekte olmanın kolay olduğu yerlerde bir kişinin bulunmasıdır.

Azaltılmış bağışıklık ve aktif bir enfeksiyon evresinin başlangıcı aşağıdaki durumlarda ortaya çıkabilir:

 • güçlü psikotansiyel stres;
 • büyük kan kaybı;
 • fiziksel şoka neden olan yaralanma;
 • uzun süreli viral hastalık;
 • otoimmün süreçler;
 • gebelik.

Risk grubu sürekli olarak kalabalık yerlerde (anaokulu ve okul) bulunan çocukları da içerir ve aynı zamanda donlardan muzdariptir ve soğuk yiyecekleri kontrol edilemez şekilde tüketebilir. Enfekte olmanın en kolay yolu.

Yetişkin nadiren hasta, ama boğaz ve inflamasyon hissi ağrı karşılaşabilirsiniz - bakteri larinks bölgesine girdiler bir işareti ama bağışıklık sistemi onunla mücadele ediyor.

Yetişkin kusma, ateş gibi daha az belirgin semptomlara sahiptir, bu yüzden hastalığın gelişimini çok geç fark edebilir.

Hastalığın semptomatolojisi

Angina foliküler boğaz ağrısı ile başlar ve nadir durumlarda - bu alanlarda foliküller görülürse, gökyüzünde veya dilde.

Daha sonra ağrı duyumları yakındaki organlara yayılır - kulaklar ve çene (daha az sıklıkla).

Yavaş yavaş işaretlerde bir artış var, aşağıdaki foliküler boğaz ağrısı belirtileri görülür:

 1. Ateşli ateş, genel halsizlik ve uyuşukluk. Tehlike 39-40 ° C'ye kadar uzayan bir sıcaklık artışıdır. Standart ateş düşürücüyü düşürmek zordur ve kritik oranlarda bir ambulans çağırmanız gerekebilir. Özellikle okul öncesi çocuklar ile uyanık olmaları gerekir, çünkü en kötü sıcaklığa maruz kalırlar.
 2. Acı hemen görünmez, ancak mukoza zarlarının kurutulmasıyla başlar. Hasta ağız boşluğunda kuruluk hisseder, bu da boğazın arkasına asılı bir şekilde büyür. Ardından titreşen duyumlar, sürekli ağrı ve ağrı vardır.
 3. Bademcikler şişer ve zamanla kızarır.
 4. Özellikle zor çocuklarda hastalığın seyri. Kusma ve ishal, baş dönmesi ve şiddetli güçsüzlük gibi sindirim bozukluklarından muzdarip olabilirler.
 5. Gençlerin eklemlerde ağrıları var. 40 yaşından büyük hastalar kalpte ağrı, taşikardi gelişimini işaret eder.
 6. Lenf düğümleri önemli ölçüde artar ve incinir. Problama yaparken, hasta şiddetli ağrıya maruz kalır, bu yüzden bazen kafasını bile çeviremez.
 7. Ana semptom, ağız veya boğazda lokalize olan beyaz veya sarımsı renkte püstüllerin ortaya çıkmasıdır. Sayıları giderek artar, ancak foliküllerin boyutu değişmez.

Sıcaklık olmadan foliküler boğaz ağrısı çok nadiren geçmektedir, çünkü bu artış hastalığa karşı mücadelede doğal bir tepkidir.

Ancak, güçlü bağışıklık ve zamanında ilaç kullanımı ile, böyle bir hastalığın kliniğine izin verilir.

Kan bileşimindeki değişiklikler

Şiddetli hastalıkta, kanın bileşiminde değişiklikler meydana gelir. Genel bir kan testi yapılarak tespit edilebilirler.

Aşağıdaki foliküler boğaz belirtileri kaydedilmiştir:

 • lökositlerin sayısı artar (standart - 9 g / l kan, anjina ile yükselir);
 • ESR oranında anlamlı bir artış;
 • eozinofili (kandaki eozinofil sayısında artış).

Kan bileşimindeki değişiklikler hastanın acil tedavi ihtiyacını gösterir. Bu gösterge ile eşzamanlı olarak, sıcaklık subfebril değerlerine kadar yükselebilir.

Hastalığın teşhisi

Foliküler boğaz ağrısı tanısı karmaşıktır, çünkü bu hastalık diğer bazı rahatsızlıklara benzer belirtiler gösterir, örneğin:

 • mononükleosit;
 • lacunar bademcik iltihabı;
 • kronik foliküler tonsillit;
 • herpetik boğaz ağrısı;
 • kandidiyazis.

Hastalığı ayırt etmek için hekim ayrıntılı bir anamnez toplar. Doğru teşhisi yapmak önemlidir, çünkü benzer semptomlara rağmen, listelenen hastalıkların çoğu farklı şekillerde tedavi edilir.

Eğer anjinin foliküler tezahürüyle mücadele etmek için antibiyotiklere ihtiyaç varsa, daha önce bahsedilen rahatsızlıkların hiçbiri bu şekilde tedavi edilemez.

Foliküler anjinin tedavisi temel olarak mononükleoz tedavisinden farklıdır. Mononükleoz diğer hastalıklardan farklıdır:

 • Bir kan lökositozunun analizinde, lökositlerin bir kısmı mononuklarnaja bulunmuştur;
 • Foliküler anjin için tipik olmayan antikorlar, immünolojik inceleme sırasında tespit edilir.

Lacunar boğaz ağrısı ve folikül arasındaki fark foliküllerin büyüklüğünde yatar: ilk tipte daha büyük, kararsız.

Hastalığın kuluçka dönemi

Bu hastalık, açıkça tanımlanmış kuluçka dönemine sahip olmadığı için farklıdır.

Semptomlar henüz ortaya çıkmadığı zamanki enfeksiyon dönemi ortalama 5 ila 7 gün sürebilir, ancak güçlü bağışıklığı olan kişilerde birkaç kez artar.

Foliküler anjinada, inkübasyon periyoduna kan veya mukoza zarının yapısındaki herhangi bir değişiklik eşlik etmez.

Boğaz ağrısı kaç gün var? Hasta bakteriyi hastalığın herhangi bir aşaması ile geçirebilir. Etrafınızdakilere tam bir tedaviye kadar tehlike oluşturur.

Boğaz ağrısı tedavisi

Foliküler boğaz ağrısı tedavisi, aksi halde komplikasyonlar ortaya çıktığı için antibiyotik seçimini içerir.

Terapi, hastalığın belirtileriyle mücadele etmeyi amaçlayan, semptomatik ve ana semptom olmalıdır. Semptomatik aşağıdakilerden oluşur:

 1. Antipiretik ilaçların alımı. 38.5 ° C'nin üzerindeki sıcaklıklarda, Nurofen veya başka bir analjezik gereklidir.
 2. Boğaz yumuşatıcı ilaçlar kullanın. Tedavi sırasında boğaz ağrısını rahatlatmak için, yöneltilmiş eylemle birlikte pastiller, tabletler, spreyler ve şuruplar kullanılmalıdır. Zulüm, sürekli acı ve rezi, iltihap ile yardımcı olacaklar.
 3. Baş ağrısına yönelik analjeziklerin alımı.
 4. Dengeli bir diyet.

Ana önlem antibiyotiktir. Onlar kesinlikle doktor tarafından atanırlar. Tedavi ne kadar sürer, hastalığın evresine, hastanın bireysel özelliklerine ve iyileşme hızına bağlıdır.

Mutlaka anti-inflamatuar tentürler ile boğazdan bir gargara geçirin.

Terapi sırasında, sıcaklık rejimine uymak, diyet ve uykuyu izlemek gereklidir. Boğaz tahrişini arttırdığı ve komplikasyonlara yol açtığı için baharatlı yiyecek ve alkolden uzak durmalıdır.

Yiyecekleri sert ve sert bir doku (cips, kraker), büyük deniz tuzu ile kaplı kuru gıdalar ile dışarıda bırakmak gerekir.

Foliküler boğaz ağrısını ev koşullarında araştırma ve doktor randevusu olmadan tedavi etmek imkansızdır. Bununla birlikte, tedavi süreci hasta için en uygun olan evde gerçekleştirilir.

Kronik anjina mutlaka yatak istirahati içerir.

Olası komplikasyonlar

Tedavi süresi 7 ila 21 gündür. Tedavinin başlangıcından itibaren 6 gün sonra olumlu bir dinamik yoksa, bu, komplikasyonlara yol açabilecek yanlış ilaç seçimini gösterir.

Bu durumda doktor diğer ilaçları seçer.

Aşağıdaki kriterlere göre ilacın uygunsuz olarak seçilip seçilmediğini belirlemek mümkündür:

 • boğaz ağrısı;
 • Lenf düğümleri o kadar genişler ki başınızı çeviremezsiniz;
 • sıcaklık yükselir;
 • romatizma var;
 • febril durumun sık saldırıları;
 • Hasta zayıflık ve kas suşu hissi bırakmaz.

Yanlış reçete edilen antibiyotik, mutlaka komplikasyonlara yol açar.

Foliküler anjina komplikasyonları aşağıdaki gibidir:

 • bir apse;
 • romatizma;
 • enfeksiyöz toksik tipte şok;
 • menenjit;
 • Lemierre sendromu.

Yanlış veya zamansız tedavinin en ciddi sonucu bademciklerin foliküllerinin yırtılması ve bunun sonucunda kanın kirlenmesidir.

Bu süreç, vücudun enfeksiyona karşı şiddetli zehirlenmesi nedeniyle ölümcül bir sonuca yol açabilir.

Kendinizi ciddi komplikasyonlardan korumak için, boğazda kapasite kaybı ve ağrı, ilk belirtileri olan foliküler boğaz ağrısında bir doktora görünmeniz gerekir.

Doğru seçilmiş ve zamanında reçete edilen ilaç hastayı sadece hoş olmayan hislerden kurtaramaz, aynı zamanda hayatı kurtarır.

Diğerleri için boğaz ağrısı ne kadar bulaşıcıdır: Hastalığın en tehlikeli türleri, önleme

Enfeksiyon odakları orofarenksin herhangi bir yerinde olabilir, ancak antimikrobiyal fonksiyonları yerine getiren ve çoğunlukla bakteriyel ataklara maruz kalan koruyucu mekanizma olan bademciklerdir.

etiyoloji

Bezlerin bulaşıcı iltihabı, tipik bir boğaz ağrısının bir belirtisi olarak kabul edilir. Hastalığın bir başka adı akut tonsillittir.

Latince kelime tonsillae - bademcikler oldu.

Boğazın viral hastalıkları da anjinin dışavurumları olarak düşünülebilir, ancak orofarenksin mantar enfeksiyonları gibi hastalığın atipik formları ile ilişkilidir.

Hastalığın patojenleri

Tipik bir anjin, streptococcus ailesindeki bakterilerden kaynaklanır. Hastalığın stafilokokal formları bademciklere çok daha az etki eder, ancak yine de bu gibi durumlar ortaya çıkar.

Tüm enfeksiyonların% 10'u klamidya, patojenik mantarlar ve iğ şeklindeki çubuklara neden olur.

Angina nedir ve videomuzda görülen enfeksiyon nasıldır?

nedenleri

Hastalık birincil mikrobiyal enfeksiyon olabilir veya mevcut bir patolojinin arka planında ortaya çıkabilir. Çeşitli anjina formlarının ortaya çıkma nedenleri farklı olabilir.

Virüsü bakteriyel boğaz ağrısından ayıran nedir?

Angina invulevrable mi?

Bakteriyel tonsillitin birkaç yolu vardır:

 • Hava damlacık (aerosol) yolu.
 • Hastanın kişisel hijyen aksesuarlarının kullanımı.
 • Kontamine yiyeceklerin kullanımı.
 • Enfeksiyonun diğer etkilenen organlardan yayılması.

Viral bademcik iltihabı sıklıkla soğuk algınlığına karşı oluşur.

 • Ayrıca, bakteriler gibi, virüsler esas olarak havadaki damlacıklar tarafından yayılır.
 • Herpes boğaz ağrısı sadece hava damlacık ile değil, aynı zamanda oral fekal yolla bulaşır.

Patojenik mantarlar neredeyse asemptomatik olarak çoğalmaya başlar. Yayılma oranı vücudun koruyucu işlevlerinin durumuna ve mantar enfeksiyonu için elverişli koşulların mevcudiyetine bağlıdır.

 • Bu tür anjina pratik olarak bulaşıcı değildir.

Kaç gün

Enfeksiyonun aktif bir odak noktası olmasına rağmen, anjin bulaşıcıdır.

Bakteriyel inflamasyonda hasta zamanında antibiyotik almaya başlarsa, birkaç gün içinde enfekte olmak neredeyse imkansızdır.

Virüsler yaklaşık olarak aynı dönemde ölür.

Sifilitik boğaz ağrısı geçiren bir kişi, birkaç yıl boyunca yakın temasları olan başkalarına tehdit oluşturabilir. Tıpta bu soru tam olarak araştırılmamıştır.

Angina ortak bir isimdir ve hastalık hem bulaşıcı hem de bulaşıcı olmayan formlara sahiptir.

Boğazın farklı formları ile boğaz nasıl görünür

Hastalığın önlenmesi

Bakteriyel bademcik iltihabının önlenmesi büyük ölçüde virüslerin yayılmasının önlenmesine benzer. Tek fark, virüslerin birtakım durumlarda aşılar olmasıdır ve antibakteriyel aşılar mevcut değildir.

Bu türlerle enfeksiyon riskini azaltmak için, çeşitli kurallara uyulmalıdır:

 • Hasta ile temas sınırlandırın.
 • Salgın döneminde, kalabalık olayları ziyaret etmemeye çalışın.
 • Vitaminli beslenme ve düzenli egzersiz ile bağışıklığı güçlendirin.
 • Kötü alışkanlıkları reddedin.
 • Süper soğutmadan kaçının.
 • Zamanla küçük enfeksiyon enfeksiyonlarını ortadan kaldırmak için.
 • Boğazın yaralanmalarına izin vermeyin.

Mantar anjinine aşağıdaki eylemlere yardımcı olunmasına izin vermeyin:

 • Antibiyotik alırken tıbbi tavsiyelere sıkı sıkıya bağlılık.
 • Ağız hijyeni bakımı.
 • Diyetle yetkin bir şekilde plan yapın.

Komarovsky: Ne kadar tehlikeli bir angina ve enfekte olmasın diyor ki:

Ebeveynler için ipuçları

Hasta bir çocuğu sağlıklı aile üyelerinden ayırmak neredeyse imkansızdır, dolayısıyla kendinizi enfeksiyondan tamamen koruyamazsınız. Birtakım kurallar enfeksiyon riskini azaltacaktır ve hasta bir çocukla iletişim kurarken aşağıdakilere uyulmalıdır:

 • Pamuklu gazlı bez giyin.
 • Hastalığın viral formları burun için özel bir koruyucu merhem kullanır.
 • Dezenfektanları kullanarak evi düzenli olarak temizleyin. Ağartıcı üzerinde birçok insan alerjiktir, bu nedenle kloramin tercih edilir.
 • Bir çocuk odasını olabildiğince sık havalandırın, ancak taslaklardan kaçının.
 • Enfeksiyonun ilk şüphesinde, tıbbi yardım alın.

Bir çocuğu nasıl enfekte etmez

Bebekler, biçimsiz bağışıklık nedeniyle, yetişkinlerden daha fazla enfeksiyon riski altındadır.

Bu mümkün değilse, bebekle yakın temas en aza indirilmelidir. Ayrıca son derece önemli:

 • Pamuklu gazlı bez giyin.
 • Çocukla tüm manipülasyonları sadece temiz eller ile dezenfektanlarla tedavi edin.
 • Önleyici amaçlı kullanılan bağışıklık destekli çocuk ilaçları hakkında doktorunuza danışın.
 • Bakteriyel hastalıklarda emzirme, tam iyileşme sağlanıncaya kadar iptal edilmelidir.
 • Tedavinin etkinliğini en üst düzeye çıkarmak için tüm olası önlemleri alın.

Boğaz ağrısı nasıl yakalanmaz

Sosyal ortamda

Bir yabancıdan gelen boğaz ağrısı enfeksiyonu, onunla yakın temasta mümkündür. Böyle bir tehlike genellikle anaokullarında, büyük iş kolektiflerinde, okullarda, toplu taşımalarda meydana gelir.

İnsanların herhangi bir toplu birikimi enfeksiyon olasılığını artırır, ancak hastalarla dokunsal temasların yanı sıra ortak şeylerin ve oyuncakların kullanılması da bu fırsatı daha da artırır.

görünüm

Modern tıp, anjin bulaşıcı formlarının çoğunun nasıl tedavi edileceğini bilir. Prognozun uygun olup olmadığı, çoğu durumda hastanın kendisine, özellikle de tedaviye yönelik tutumuna bağlıdır.

En bulaşıcı ve sağlık açısından tehlikeli bir bakteri enfeksiyonu olarak kabul edilir. Bu durumda durağan terapi, çevredeki insanları korumak, iyileşme şansını önemli ölçüde arttırmak ve komplikasyonları önlemek mümkün olacaktır.

Foliküler anjin bulaşıcı mıdır değil mi?

Angina, çeşitli bakterilerin veya virüslerin neden olduğu bulaşıcı bir hastalık olarak adlandırılır. En yaygın patojenler stafilokok veya streptokok bakterilerdir. Bağışıklık sisteminin durumuna bağlı olarak, hastalık hafif bir şekilde ilerleyebilir, boğazda kırmızılaşma ile sınırlıdır ve bademciklerde pürülan formasyonlarla komplike hale gelir. Bu bağlamda, boğazın foliküler formu izole edilir. Hastalığın bu formunun temel farkı, bezlerdeki iltihabın varlığını gösteren pürülan odakların varlığıdır.

Makalenin içeriği

Hastalığın nedenleri

Hastalığın temel nedenidir hemolitik streptokok, daha az sıklıkla hastalığın nedeni stafilokok ve E. coli'dir. Bademcikler üzerinde bakteri birkaç şekilde alabilirsiniz:

 • dışarıdan larinks mukozasına giren havadaki damlacıklar;
 • Enfeksiyon, vücutta bulunan çeşitli iltihaplanma odaklarından bulaşan kan ile birlikte.

Angina invulevrable mi? Tabii ki evet. Ancak çoğu zaman hastalığın nedeni, hipotermi veya bağışıklığın keskin bir şekilde zayıflamasına neden olabilen diğer faktörlerdir. Vücudun koruyucu fonksiyonlarının azaltılması enfeksiyonun aktivasyonunu tetikler. Sonuçta, çoğu zaman insan vücudunda, elverişsiz koşullar altında, inaktif bir aşamada olan patojenik mikroorganizmalar vardır. Kronik bademcik iltihabı, bademciklerde sürekli streptokok varlığının nedenlerinden biridir. Bu nedenle, anjinin gelişmesini önlemek için nazofaringeal hastalıkların doğru ve zamanında tedavisinin yapılması son derece önemlidir.

Önemli! Kronik bademcik iltihabı, yetişkinlerde bakteriyel boğaz ağrısının ana nedenidir.

Vücudun savunma sistemi için elverişsiz olan faktörleri sıralayalım ve patojenik bakterilerin aktivasyonuna neden olabiliriz:

 • kötü alışkanlıklar;
 • hipotermi;
 • son viral veya bakteriyel enfeksiyonlar;
 • sağlıksız yaşam tarzı.

Çoğunlukla foliküler anjina çocuklardan etkilenir, ayrıca yaşlılar ve bağışıklığı zayıflamış olanlar için de bulaşıcıdır. Bu listede ayrıca kronik bademcik iltihabı, hamile kadınlar, yakın zamanda kemoterapi veya cerrahi geçirmiş kişiler de bulunmaktadır.

Boğaz ağrısı iletim yolları

Bu hastalık, havadaki damlacıkların yanı sıra viral ve bakteriyel enfeksiyonların çoğunda bulaşır. Bu nedenle, anjin son derece bulaşıcıdır. Angina sık sık öksürük ve burun akıntısı gibi belirtilerden yoksun olmasına rağmen, hastanın tükürük çok sayıda patojenik mikroorganizmalar içerir. Bu nedenle enfeksiyon, ortak mutfak eşyaları, hijyen maddeleri, yiyecekler, öpücükler yoluyla bulaşır.

Tamamen hastalığı duramazlar Ancak bu yollar anjina, bu nedenle, bağışıklık sistemi henüz yeni enfeksiyon sahibi olmayan çocuklarda daha yaygındır. Yetişkin genellikle hasta, bademcik iltihabı veya iltihaba diğer bakteriyel odaklarından göç kronik hastalıkların, alevlenme elde edilen foliküler bademcik iltihabı.

Önemli! Zayıflamış bir bağışıklık sistemi olan bir kişi hastalığa daha yatkındır.

Hastalığın belirtileri

Bu hastalığın kuluçka dönemi, genellikle enfeksiyon taşıyıcısı ile temastan birkaç gün sonra gerçekleşir. Hipoterminin bir sonucu olarak veya bağışıklığı zayıflatan diğer faktörlerin varlığında, inkübasyon süresi bir veya iki güne düşer, çünkü enfeksiyon çok hızlı bir şekilde iletilir.

Klinik tabloya gelince, yetişkinlerde bakteri anjina semptomları çocuklardan daha belirgindir. En sık görülen semptomlar şunlardır:

 • hastalığın hızlı gelişimi;
 • boğazda ağrı, yutma ile şiddetlenir;
 • ses kısıklığı;
 • iştahsızlık;
 • vücut ısısında önemli artış;
 • halsizlik, baş ağrısı;
 • genişlemiş lenf düğümleri.

Ortalama olarak, hastalık bir hafta sürer. Foliküler anjina her zaman vücut sıcaklığındaki önemli bir artış eşlik eder. Kanın klinik analizini analiz ederseniz, hastalık sırasında lökositlerde keskin bir artış olurken, eritrosit sedimantasyon hızında da belirgin bir artış olur.

Görsel bir incelemeden sonra, bademcik dokularının şişmesi ve boğazda kuvvetli bir kızarma gözlenir. Bademciklerin yüzeyleri sarı ve grimsi beyaz pürülan formasyonlarla kaplıdır. Hastalığın daha da gelişmesi, foliküllerin rüptürünü ve bademcikler üzerinde beyaz bir kaplamanın ortaya çıkmasına neden olur.

Bakteriyel boğaz ağrısının uygun şekilde tedavi edilmesi, antibiyotik tedavisinin yanı sıra, durumu hafifletmeyi ve vücut ısısını düşürmeyi amaçlayan semptomatik tedaviyi de içerir.

Önemli! Semptomların ortadan kalkması ve vücut sıcaklığının normalleşmesiyle birlikte, hastalık artık bulaşıcı değildir.

Çoğu zaman, semptomların giderilmesi, tedavinin başlamasından birkaç gün sonra beklenebilir. Çözülmemiş bağışıklık sistemi olan erişkinlerde iyileşme zaten beşinci altıncı günde, çocuklar yedi ila on gün boyunca hasta olabilirler.

Önemli! Boğaz ağrısının uygunsuz veya zamansız tedavisi genellikle komplikasyonlara neden olur!

Olası komplikasyonlar ve hastalığın teşhis yöntemleri

Anginaya neden olan virüsün sadece hamile kadınlar için tehlikeli olduğu bilinmektedir, çünkü hastalığın sonucu olarak vücudun yüksek oranda zehirlenmesi fetüse zarar vermeyebilir. Bununla birlikte, anjin herhangi bir kişi için komplikasyonları için tehlikelidir. Daha sıklıkla, tedavinin zamansız ya da hiç olmadığı durumlarda bu tür komplikasyonlar ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda, patojenik mikroorganizmalar sadece salgı bezlerinde gelişimlerine devam etmekle kalmaz, aynı zamanda diğer organ ve dokuların iltihaplanmasının başlangıcını da tetikleyebilir.

Pratikte görüldüğü gibi, tanı konulduğunda genellikle zorluk yoktur. Çoğu zaman hasta bağımsız olarak angina tanısı koyar. Hastalığın en bilgilendirici belirtileri şunlardır:

 • karakteristik klinik belirtiler;
 • hastanın şikayetleri;
 • nazofarenksin mukoza zarının incelenmesi.

Ayrıca, doğru teşhisi koyarken, bir klinik kan testi ve bademcikler yüzeyinden bulaşma gibi laboratuvar testleri oldukça bilgilendiricidir.

Hastalığın tedavisi için yöntemler

Bağımsız olarak, bir doktora danışmaksızın, hastalığın semptomlarının hafifletilmesini kolaylaştıran sadece tedavi edici olmayan tedavi yöntemlerinin kullanılmasına izin verilir.

Önemli! Bakteriyel boğaz ağrısının kendi kendine tedavisi, yüksek komplikasyon olasılığı nedeniyle tehlikelidir.

Angina'nın bulaşıcı bir hastalık olduğunu hatırlamak da önemlidir, bu nedenle küçük çocuklar ve zayıf bağışıklığı olan kişiler hastadan mümkün olduğunca izole edilmelidir. Anjinada antibiyotik kullanımına ek olarak alternatif tedavi yoktur. Bununla birlikte, hastalığın ilk belirtisinde veya koruyucu bir önlem olarak, aşağıdaki öneriler kullanılabilir:

 • yatak istirahatine uymak;
 • herhangi bir biçimde büyük miktarlarda sıvı tüketin;
 • Diyet, hafif ve az yağlı yiyecekler yiyin.

Alkali maden suyu, sıcak ve bol içecek, vitamin diyeti, dinlenme - tüm bunlar hızlı bir iyileşmeyi destekleyecek ve komplikasyon olasılığını önemli ölçüde azaltacaktır.

Anjina tedavisi için preparatlar

Angina bulaşıcıdır, çünkü sadece hava yoluyla değil, aynı zamanda iç hatlarla da bulaşır. Bu nedenle, hastalığa karşı korunmanın etkili bir yolu yoktur. Foliküler boğaz ağrısı, zorunlu antibiyotik kullanımı ile kapsamlı olarak tedavi edilmelidir. Streptokok enfeksiyonunu ortadan kaldırmanın tek yolu bu.

Minimum antibiyotik tedavisi genellikle beş ila yedi gündür. Anjinayı bulaşıcı olmadığından ve hastalığın ana semptomları ortadan kalktıktan sonra bile, antibiyotik tedavisini azaltmak ya da kesmek imkansızdır.

Önemli! Antibiyotik tedavisinin seyri, hastalığın semptomları tamamen ortadan kalktığında bile bağımsız olarak hasta tarafından iptal edilemez.

Etkili araçlar, toparlanmanın hızlandırılması gariptir. Sonuçta, bu prosedür pürülan folikülleri çıkarmak, plak kaldırmak ve lokal semptomları azaltmak mümkün.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Herpetik bademcik iltihabı: semptomlar, nedenleri ve tedavisi

Herpetik tonsillit veya herpes anjina (veziküler, aftöz farenjit) - anjin bir tür akut bulaşıcı hastalık genç nüfusu arasında oldukça yaygın olmasıdır.

Ebeveynler için ipuçları: Çocuklarda angina'nın nasıl ve nasıl tedavi edileceği

Angina ya da akut tonsillit, farinksin lenfoid dokusunda patolojik değişikliklerin gözlendiği akut bir enfeksiyöz hastalıktır.