Loading

Larenjit diğerlerine bulaşıcıdır, bulaşıcı değildir.

Çoğu ebeveyn larenjit bulaşıcı olup olmadığı sorusuyla ilgilenir. Ve bu problem anlaşılabilir, çünkü akrabaların hasta bir çocuğa yakın temasları vardır. Bu sorunu anlamak için, hastalığın belirtilerini ve nedenlerini bilmeniz gerekir.

Larenjit belirtisi

Larenjit on iki ila yedi yaş arasındaki çocuklar arasında yaygın bir hastalık olarak kabul edilir. Hastalık eşlik eder:

 • artan vücut ısısı;
 • boğazda acı verici hislerin görünümü;
 • ürpertilerin tezahürü;
 • ses kısıklığı ve ses kaybı;
 • kuru öksürük, birkaç gün sonra ıslaktan geçer;
 • boğulma saldırıları.

Dahası, hastalık iki akıma sahiptir: akut ve kronik. Akut larenjit, hipotermi, ligamentlerin aşırı uyarılması veya viral enfeksiyonun üst solunum yoluna nüfuz etmesi sonucu oluşur. Bundan dolayı, hasta larinkste inflamatuar bir süreç başlatır. Hastalık ortalama olarak yedi ila on dört gün sürer.

Bulaşıcı olmayan larenjit türleri

Çoğu için, larenjit bulaşıcı olup olmadığı bir gizem kalır. Ancak tıpta, başkalarının yokluğunda başkalarının kontaminasyonuna neden olan formları izole etmek gelenekseldir.
Bulaşıcı olmayan larenjit tiplerine başvurmak alışılmışındır:

 1. alerjik bir görünüm. Birçok çocuk alerjik reaksiyonların gelişmesinden muzdariptir. Tahriş edici, evdeki tozdan, şehrin gazlı havasına kadar her şey olabilir. Alerjen laringeal mukozaya vurduğunda, alerjik bir reaksiyon meydana gelir. Bu nedenle, doku şişmesi, öksürme ve nefes almada zorluk yaşanır;
 2. konjenital yatkınlık. Çocukta görülen bu tip bir hastalık, gebelik döneminde kadının çok yağlı veya karbonhidratlı yiyecek alması nedeniyle kendini gösterebilir. Bu hamilelik sırasında ortaya çıkan bulaşıcı hastalıktan etkilenebilir;
 3. Stresli durumlara cevap. Bazı durumlarda, sinirsel şok sonucu larenjit gelişebilir. Böyle bir sürecin gelişimi, aile sorunlarından, yakın insanların ölümünden, bir anaokuluna gitmekten etkilenebilir. Bütün bunlar psikolojik travmaya yol açar;
 4. ilaçlara cevap. Çoğu durumda, yetişkinler, üç yaşına ulaşmadan önce çocuklar için spreylerin püskürtülmesinin mümkün olmadığını bilmezler. Böyle bir süreç, bronkospazm gelişmesine yol açabilir;
 5. viral tip. Virüs veya soğuk algınlığı veya grip sonucu oluşan larenjit, evde başarılı bir şekilde tedavi edebilir. Antibakteriyel ilaçların kullanımı, gerektirmez. Ve iyileşme süreci, bol içme, nefes alma, boğaz yıkama ve yatak istirahati gözlemleme oluşur. İyileşme sürecini hızlandırmak için havayı sürekli olarak nemlendirmeli ve zararlı alışkanlıklar bırakmalısınız.

Larenjitin bulaşıcı tipleri

Başkalarının kontaminasyonuna yol açabilecek hastalık formları vardır. Bu içerir:

 1. bulaşıcı larenjit. Bu hastalık türü, ses tellerinde mikropların birikmesiyle iltihaplanmaya neden olur. Hastalık, havadaki damlacıklar yoluyla bulaşır ve solunum sistemine zarar verir;
 2. bakteriyel larenjit. Bu hastalık türü, sıcaklıkta yüksek seviyelere yükselme ile karakterizedir. Bu larenjit diğerlerine bulaşıcıdır ve hem yetişkinleri hem de çocukları etkileyebilir. Enfeksiyon hapşırma, konuşma, öpme ve ortak nesneler kullanarak havada ve temas halindeki yöntemlerle oluşur. Bakteriler havada olabilir ve larinksin mukoza zarına yerleşebilir. Tam iyileşmeden sonra bile, hasta birkaç gün boyunca bulaşıcı kalır.

Hastalığın ana belirtileri, burun pasajında ​​mukus akıntısının varlığına, yutma ve nefes alma zorluğuna, baş ve kulaktaki ağrıya bağlanır. Çocukluktan kaynaklanan bakteriyel kökenli larenjitlere özellikle dikkat edilmelidir. Alevlenmeler sırasında, solunum yollarının tamamen üst üste geldiği bir astım atağı meydana gelebilir. Böyle bir hastalık antibiyotikli bir hastanede tedavi edilir.

Doktorda larenjit teşhisi


Larenjit enfeksiyonu mümkündür, ancak hepsi hastalığın hastalığın hangi formunda gözlendiğine bağlıdır. Bu, uygun bir incelemeden sonra sadece deneyimli bir uzman tarafından belirlenebilir.

Her şeyden önce, doktor larynx bir inceleme yürütmektedir. İncelenirken dokuların şiştiği ve vokal kavitesinin neredeyse üst üste geldiği görülmektedir. Aynı zamanda, nefes almada zorluk çeken küçük bir mukus salgılanır.

Bundan sonra, bir enflamatuar sürecin varlığını belirlemek mümkün olduğu kanın verilmesi tahsis edilir.
Patojeni belirlemek için ağızdan bir çubukla alın. Bu analizden tüm tıbbi sürece bağlıdır. Viral larinjit bakteriyel ve enfeksiyöz antibiyotikler için antiviral ilaçlar reçete edildiğinde.

Larinksin mukoza zarındaki Candida larenjit beyazımsı bir plağa yerleştiğinde. Tedavi için antimikotik ajanlar reçete edilir.
Hastalık alerjik reaksiyona bağlı ortaya çıkarsa, o zaman uyaranı tanımlamak için bir test örneği yürütmek gerekir.

Bundan sonra, akut ve kronik olan hastalığın seyrini belirlemek gereklidir. Bu laringoskopi ile yardımcı olur.
Muayeneden sonra ayırıcı tanı yapılır. Larenjit, larinksin bronşiyal astım, gerçek krup, kanser ve tüberküloz gelişiminden ayırt edebilmelidir.

Larenjit tedavisi


Bakteriyel ve enfeksiyöz larenjit oldukça nadirdir. Ancak ilk belirtilerin ortaya çıkmasıyla, bir uzmandan derhal yardım almak gerekir.

Şikayetlere dayanarak, ağız boşluğunu inceleyecek ve uygun tedaviyi reçete edecektir. Bazı durumlarda hasta bir hastanede yatmaktadır. Özellikle bu, üç yaşından küçük çocuklar için geçerlidir, zira bunlar boğulma olasılığı daha yüksektir.

Her durumda, tedavi süreci şunları içerir:

 • Antiseptik preparatlarla çalkalanan boğaz;
 • bir nebülizatörün yardımı ile inhalasyonların salin veya mineral su ilavesiyle gerçekleştirilmesi;
 • antiviral, antibakteriyel ve antimikotiklerin kullanımı.

Çocukluk çağında zorunlu anti-ödem ve antialerjik ajanlar reçete edilir. Bu Fenistil, Zodak veya Zirtek içerir. Daha büyük çocuklara tablet formunda Suprastin veya Erius formunda ilaç verilebilir.

Ayrıca, larenjit meydana geldiğinde, aşağıdaki gibi birkaç kural izlenmelidir:

 • içme rejiminin zorunlu olarak gözetimi. Bu durumda, sıvı alım kısmı kısmen uygulanmalıdır;
 • odadaki havanın nemlendirilmesi ve havalandırılması;
 • yatak istirahatine bağlılık;
 • Özel bir diyete bağlılık. Gıda boğaz için yumuşak ve yumuşak olmalıdır. Bu durumda, yiyecekler çok sıcak veya soğuk olmamalıdır;
 • bağlar için koruyucu rejime uyum. Birkaç gün boyunca tamamen konuşmalardan vazgeçmeye değer;
 • sokağı ziyaret etmeyi reddetmek.

Larenjit görünümünü önlemek için önleyici tedbirler

Hastalığa neden olan nedene rağmen, iyileşme sonrası güçlendirme tedavisi yapmak gerekir.
Bunu yapmak için şunları yapmalısınız:

 • günlük sertleştirme prosedürleri gerçekleştirir;
 • vitamin kompleksleri ve bağışıklık düzenleyici maddeler almak;
 • Alkollü içeceklerin sigara ve tüketim biçimindeki zararlı alışkanlıklardan vazgeçilmesi;
 • spor için gitmek;
 • uykudan sonra günlük egzersiz.

En zor kısmı, kronik larenjit hastası olanlar içindir. Bu, mesleki faaliyetleri vokal kordlarla ilişkilendirilmiş kişileri içerir.

Her gün özel kurallara uymak gerekir. Doğal olarak, ses tellerini korumak zor olacaktır. Ama larinksin tahriş olmasına neden olan faktörleri ortadan kaldırabilirsiniz. Her şeyden önce, yemeklere dikkat edilmeye değer. Gıda, akut ve ekşi olmamalıdır. Ayrıca gazlı içecekler ve kahve vermeniz gerekiyor.

Dışarı çıkarken boğazın sıcaklığına dikkat etmek gerekir. Bu nedenle, her zaman bir eşarp takmalısınız ve çok sıcak hava solumayın.
Günlük bağları gevşetmek için bal ile süt almalısınız. Ancak hastada alerjik bir larenjit varsa, bu yöntem tam olarak gitmeyecektir.

Ve ilk belirtilerin tezahürleriyle, tıbbi süreci hemen başlatmaya değer.

Larenjit nasıl bulaşır: Bu hastalık bulaşıcıdır

Larinks membran iltihabı neden olduğu hastalık - larenjit. Ana belirtiler şiddetli öksürük ve seste bir değişiklik. Hastalık, çeşitli enfeksiyonların bir arka planında meydana gelebilir: soğuk algınlığı, kızamık, boğmaca veya kırmızı ateş. Hastalık doğru teşhis edildi ve iki hafta sonra tedavi edildi. Hastalık başkaları için ne kadar tehlikelidir ve hangi yolla bulaşır?

Hastalık tehlikesi

Hastalığa neden olan sebeplerden ötürü, larenjit başkaları için bulaşıcı olup olmadığına bağlıdır.. Bir kişi sadece hasta olduğunda, oldukça normal hissettirirken, gırtlakta yanma ve kuruluk hisseder. Gelecekte görünür:

 • sinir bozucu, ağrılı öksürük;
 • baş ağrısı;
 • yutulduğunda ağrı;
 • yavaş yavaş fısıldamaya dönüşen sesin değişmesi;
 • kandaki lökositlerin artan seviyesi;
 • Zamanla, öksürük nemlendirilir ve balgam çıkarılır;
 • Burgundy noktalarının fark edilebildiği larinksin kızarıklık ve şişmesi.

Akut aşama virüsün vücuda girdiğinde gelişir. Enflamasyon, nazofarenksin mukoza zarına uzanır ve daha sonra bronşlara ve akciğerlere geçebilir. Böyle bir süreç hem çocuklarda hem de yetişkinlerde mümkündür. Larenjit enfeksiyöz bir doğaya sahipse, havadaki damlacıklar tarafından yayılır.

Larinks, solunum virüslerinin, streptokokların ve stafilokok bakterilerin içine girmesi nedeniyle iltihaplıdır.. Bu genellikle dış nedenlerden kaynaklanır:

 • sıcak veya soğuk yemeklerin, içeceklerin alınması;
 • ses tellerinin sıkı çalışması;
 • hipoterminin bir sonucu olarak;
 • sigara (özellikle pasif) ve alkollü içeceklerin kullanımı;
 • toz veya gazların solunması.

Larenjit iç nedenlerden kaynaklanırsa, hastalık bulaşıcı olabilir. Örneğin:

 • vücutta metabolik süreçlerin ihlali;
 • larinkeksin mukozasının hassas olduğu durumda;
 • Sindirim suyu ile reflü-özofagit yiyecek özofagus girerse.

Larenjit, akut ve kronik bir sızma şekli ile karakterizedir. Akut form en sık hipotermi veya vokal kordların aşırı gerginliği ile ortaya çıkar. Enflamatuar süreçler, larinks veya belirli alanlarda gider. Hastalık iki hafta sürer. Kronik formu akut bir uzantısı olarak ortaya çıkar. Bu uzun bir süre dayanabilen uzun bir iltihap sürecidir.

Soruyu kesin olarak cevaplamak zordur: larenjitle enfekte olmanın mümkün olup olmadığı. Hastalık patojenik mikroorganizmalardan kaynaklanıyorsa enfeksiyon meydana gelecektir. Bu durumda, bir kişi hapşırır, öksürür ve bir yüz maskesi takması tavsiye edilir. Test sonuçları olmadan belirlenir, larenjit bulaşıcıdır ya da değildir, imkansızdır.

Larenjit gelişmesine neden olan diğer nedenler

Çeşitli faktörler hastalığı tetikleyebilir. Bazen bir kişinin kendisi hangi yolla bulaştığından şüphelenmez. Ve her zaman hastalığın nedeni insanları çevreleyemez. Hastalığın gelişimini tetikleyebilecek sebeplerin listesi:

 1. Kokulara karşı alerjik reaksiyon. Böyle bir reaksiyon, boya veya vernik kokularından (örneğin tamirden sonra) kaynaklanabilir. Evcil hayvanlar yün veya yem alerjisine neden olurlar. Ev veya kütüphane tozu, öksürme ve hapşırma ile oda mikroskobik pensesini kışkırtır.
 2. Tıbbi ürünler Çocuklar için spreylerin kullanılması arzu edilmez, çünkü jet farinksin duvarlarına çarparak vokal kordların ve enflamasyonun spazmına neden olur.
 3. Psikolojik bir travma boğazda spazmı ve daha sonra da bir larenjiti tetikleyebilir. Bu özellikle çok hareketli bir psişeye sahip olan çocuklar için geçerlidir.
 4. Çocuklukta larenjit için doğuştan eğilim anne hamilelik veya acı bulaşıcı hastalık sırasında diyet olmadığı gerçeği ile bağlantılıdır. Genellikle bu formun özel tedaviye ihtiyacı yoktur, ilaçların immün sistemi uyarılmasıyla ortadan kaldırılır.
 5. Enfeksiyon larenjitin en yaygın nedenidir. Üst solunum yolundaki mikroplar, havlayan öksürüğe neden olur.

Çocuk larenjiti beklenmedik bir şekilde başlar, bazen hastalığın başlangıç ​​aşamasını belirlemek bile zordur. Genellikle hastalığın seyri sırasında mümkün olan bir gasp gelirse çocuklar korkarlar. Çocuklar için larenjit tehlikeli bir hastalıktır.

Tezahür şekilleri

Enfeksiyöz larenjit

Larenjit, her biri belirli özelliklerle karakterize edilen çeşitli formlara ayrılır: alerjik, viral, bakteriyel, fungal, mikrobik. Evde hastalığın tezahürünün şeklini belirlemek mümkün olmadığından, tıbbi tavsiye önerilir. Doktor bunun bir larenjit enfeksiyöz olup olmadığını, tedavi ve fizyoterapiyi reçete edip etmeyeceğini açıklayacaktır.

Hastalığın bulaşıcı ve bakteriyel formlarının en tehlikeli tezahürüdür. Enfeksiyöz form, mukoza larenksindeki mikropların birikmesiyle başlar ve bu da solunum sisteminde arızalara neden olur. Larinkste ağrır, lenf düğümleri iltihaplanır ve boyut olarak artar. Daha sonra nazofarenks iltihaplıdır. Bu aşamada, enfeksiyon bağışıklığı yok eder ve hasta başkalarına bulaşmaya başlar. Hapşırma veya öksürme sırasında (insanların birikmesiyle) enfeksiyon hastadan sağlıklı kişiye bulaşır.

Bu şekilde daha sık bebekler enfekte olur. Çocuğun çoğu diğer çocuklar arasındadır: anaokulu, okul, oyun veya geliştirme kompleksleri, oyun alanları. Larenjit havadaki damlacıklar ile bulaşır.. Bir çocuğun uyanık olması gereken ilk hastalık belirtisi ses kaybıdır. Genellikle reçete ilaç: mukolitik, antipiretik ve anti-inflamatuar ilaçlar. Hastalığın gelişimi sırasında, ses tellerinin durumunu izlemeniz gerekir: mümkün olduğunca az konuşun veya sesinizi bir fısıltıya indirin.

Bakteriyel larenjit

Hastalığın bu formu, havadaki damlacıklar tarafından da bulaşır.. Hastalığın semptomları larenjitin diğer belirtileriyle aynıdır.

Bakteri formu, bir kişinin hapşırmaması ve burun akıntısı olmaması nedeniyle diğerlerinden farklıdır. Hastalık bağışıklığı büyük ölçüde azaltır ve örneğin laringotrakit gibi daha ciddi hastalıklara neden olur. Hastalık akut ise, komplikasyonlar mümkündür.

Bakteriyel bir formu olan bir hastadan larenjit enfekte etmek kolaydır, aynı odada ve enfekte kişilerde olmak için yeterlidir. Dahası, bakteriler tedaviden sonra bir süre vücutta yaşayabilir ve sağlıklı bir kişiye bulaşabilir. Hastalık uzun sürmez - 5-7 gün, komplikasyonlarla birlikte - 20 güne kadar.

Bakteriyel larenjit ile, diğer enfeksiyonlarda olduğu gibi, karantinayı gözlemlemeniz ve evde kalmanız gerekir.. Sağlıklı insanlarla iletişim kurmak arzu edilmez. Hastanın bulunduğu oda havalandırılmalıdır. Gerekli ıslak temizlik. Eğer bir hafta içinde hastalığın belirtileri devam ederse, ikinci bir tedavi sürecinden geçmeniz gerekecektir.

Başkaları için bulaşıcı larenjit nasıl bulaşır? Hastalığın doğasına bağlıdır. Doğal olarak, alerjik formu tehlikeli değildir, ancak viral veya bakteriyel enfeksiyona neden olur. Bu, şans eseri ya da tesadüfen, hasta bir kişinin yanında olan yetişkinler ve çocuklar için bir tehlikedir.

Larenjit alabilir miyim

Larenjit, pek çok hastanın tahmin edemediği tehlikeli bir hastalıktır. Larinksin inflamasyonuna, ARI'yi anımsatan semptomlar eşlik eder.

Bu nedenle, bir uyuşmazlık hissettiği insanlar, bir doktorla hemen danışmak ve bir tıbbi rapor oluşturmak için bir ankete katılmak gerekli olmasına rağmen, bir soğuk algınlığı kalıcı olarak tedavi etmeye çalışırlar. Belki de sadece bu hastalığın taşıyıcısı sizsiniz ve sizinle yakın bir ilişkiyi kesmek gerekir.

Hastalığın özelliği

Larenjitin bulaşıcı olup olmadığını anlamak için bu hastalığın özelliklerini anlamak gerekir. Hastalık sırasında vokal aparat ve larinks mukozası üzerinde inflamatuar bir süreç vardır. Kabuk daha sonra kızarır ve şişer, genellikle ses kaybolur.

Hastalığın çeşitli şekilleri vardır, bu nedenle doktorlar hastalık sırasında vücut sıcaklığını ölçmeyi önerir. Eğer arttırdıysanız, başkalarına bir enfeksiyon tehdidini temsil ediyorsunuz. Çoğunlukla hastalığın nedeni şu olabilir:

 • alerjilerin gelişimi;
 • ilaç almak;
 • duygusal darbe;
 • konjenital yatkınlık;
 • enfeksiyöz ajanlar;
 • yaralanması.

Larenjit başkalarına bulaşıcı olup olmadığı konusunda uzman, yalnızca hastalığın kaynağını belirleyerek pozitif cevap verebilmektedir. Doktorlar hastalığı ikiye böler.

Hangi gruplar bulaşabilir?

Larenjit, hastalık kaynakları bulaşıcı mikroorganizmalar olduğunda çevre için bulaşıcıdır. Öksürme, hapşırma, konuşma, öksürme sırasında bakteriler ve virüsler havadaki damlacıklar tarafından bulaşır. Mikroplarla tükürük damlaları anında dağılır ve çevredeki insanların solunum organlarının mukoza zarlarını etkiler.

Hasta kişi hemen bir enfeksiyon taşıyıcısı olur. Özellikle enfeksiyon riski, bağışıklığı vücuda giren zararlı mikroorganizmalarla mücadele etmek için yeterli olmayan küçük çocuklardır.

Çocuklar anaokullarında, okullarda havalandırmanın kötü olduğu sınıflarda risk altındadır. Bu durumda patojenler havada aktif olarak yayılır. Bulaşıcı hastalıklar viral, enfeksiyöz ve bakteri grubunu içerir.

Viral Formu

Viral larenjit, üst solunum organlarının enfeksiyöz türlerinden biridir ve catarrhal virüslerden kaynaklanır. Aynı zamanda, her yaşta hasta olabilirler, ancak 6 aydan 6 yıla kadar olan çocuklar özellikle savunmasızdır. Nedeni, stres veya hipoterminin bir sonucu olarak bağışıklık sisteminin zayıf çalışmasıdır.

Semptomlar telaffuz edilir ve eşlik eder:

 • artan sıcaklık;
 • öksürük;
 • genel esenliğin bozulması;
 • nefes alma zorluğu;
 • boğaz kurutma;
 • kaba bir ses.

Viral larenjiti tedavi etmek için, enfeksiyon odağını ortadan kaldırmak gerekir. Bunu yapmak için, doktor en kötü durumda antibiyotiklere antiviral ilaçlar reçete eder. Rehabilitasyon süreci bir uzmanın sıkı denetimi altında yapılır. Tedavinin tamamını tamamladıktan ve doktorun tüm önerilerini izleyerek, iki hafta içinde hastalığınızdan kurtulabilirsiniz.

Bulaşıcı formu

Enfeksiyöz larenjitin ana özelliği tüm vücut sistemlerinin ihlalidir. Bu arka plana karşı, somatik hastalıklar ortaya çıkar ve diğer enfeksiyonlar vücuda girer. Larenjit bu formu ile enfekte alabilirsiniz hangi enfeksiyon ana enfeksiyon vektör, sürekli havlayan öksürük bırakmaz.

Ciddi sonuçlardan kaçınmak için, aşağıdakilerden oluşan karmaşık terapinin yapılması gereklidir:

 • ilaç tedavisinde;
 • Katılan hekim tarafından reçete edilen ilaçların kabulünde;
 • tam ses dinlenmeye uygunluk.

Bakteri formu

Enfeksiyöz larenjit, sifiliz, kırmızı ateş, difteri ve patojenik mikroplardan kaynaklanır ve bakteriyel formlara sahiptir. Diğerleri ile aralarındaki en önemli fark, sürekli hapşırma ve işkence riniti olmamasıdır. Bu zor geçiyor ve hoş olmayan belirtiler eşlik ediyor:

 • yüksek sıcaklık artışı;
 • boğulma saldırıları;
 • boğaz ağrısı öksürük;
 • boğaz ağrısı;
 • ses kaybı.

Doktor gözetiminde klinikte kalıcı olarak tedavi yapılması önerilir. İlk belirtilerle, hastayı çevreleyen insanlara bulaştırmamak için hemen izole etmelisiniz.

Hangi gruplar bulaşıcı değildir?

Hastalık üzerinde, bulaşıcı olmayan larenjit, bazı faktörlerden etkilenir. Aşağıdaki durumlarda inflamasyon başkalarına bulaşmaz:

 • Hastalığın nedeni alerjidir;
 • Bazı ilaçların kullanımına tepki;
 • şiddetli sinir stresi;
 • genetik yatkınlık.

Bu durumlarda, öncelikle bağışıklığı güçlendirmeye yönelik terapi yapılmalıdır. Eğer form bulaşıcı değilse, diğerleri sağlıkları hakkında endişelenmeyebilirler, çünkü böyle bir larenjit diğer insanlara zarar veremez. Hastalık etkenlerini inceleyerek ve ortadan kaldırdıktan sonra hastalık geçer.

Hastalıklı hastalarla temas kurmak mümkündür ve gereklidir, çünkü dikkat ve bakım en iyi ilaçtır. Larenjitin nasıl bulaştığını öğrendikten sonra, hastalarla temastan kaçınmayı deneyin, hipotermiden kaçının, soğuk havada daha az konuşun.

Biri size yakınsa veya hastaysanız, bir doktora danışın. Tedaviye zamanında başlamak gerekir, böylece patolojik inflamasyon kronikleşmez. Geleneksel halk ilacı tedavisini bir doktora danışmadan değiştirmeyin.

Larenjit nasıl bulaşır: bulaşıcı mı değil mi?

Soğuk algınlığı, kızamık, boğmaca veya kızıl ateş gibi bulaşıcı hastalıklar larenjit denilen bir hastalığın gelişimini tetikleyebilir. Provoke edici faktörler ile larenjit, vücuda yerleşme fırsatını kaçırmayacaktır. Akut larenjit yaklaşık iki hafta sürer ve kronik bir formda devam edebilir. Bağlantıda erişkinlerde kronik larenjit belirtileri açıklanmaktadır. Burada çocuklarda larenjit belirtileri açıklanmaktadır.

Bu hastalığın seyrinin çeşitli formları vardır ve bazıları başkalarına tehlike oluşturur. Bir kişi, bir patojenik bakterinin veya bulaşıcı bir hastalığın taşıyıcısı olduğunu fark etmeden ısrarla soğuk algınlığını iyileştirir.

semptomlar

Genel durum kötü olmamakla birlikte, başlangıç ​​aşaması larinkste yanma ve kuruluk hissi ile kendini gösterir. Bir sonraki aşamada, konvulsif ve yorucu bir öksürük, baş ağrısı, yutulması zor. Sessiz ses fısıldayarak kayboluyor.

Öksürük, bazen pürülan balgam balgamı ile ıslanır. Beyaz kan hücresi sayısı artar. Larinksin mukus zarının keskin kızarıklığı ve şişmesi, üzerinde kılcal damarların patlaması nedeniyle kıpkırmızı noktaları ortaya çıkarır.

Hastalığın yaygın nedenleri

Enflamatuar süreç nazofaringeal mukozada ilerlediğinde ve bazen bronşlara ve akciğerlere hareket ettiğinde, akut evre genellikle bir virüs enfeksiyonu enfekte olduğunda kendini gösterir. Çoğunlukla yetişkinlerde olur, ama aynı zamanda çocuklarda da olabilir ve aynı odada hasta olmak mümkündür, çünkü hava damlasıyla bulaşır, fakat her zaman değil.

Larenks, bir solunum yolu virüsü ile enfekte olduğunda ve streptococcus ve staphylococcus bakterileri ile enfekte olduğunda iltihaplanır, eğer larenjit başlangıcı tetikleyicileri dışsal nedenlerse:

 • çok sıcak ve çok soğuk yemekler ve içecekler;
 • vokal kordların uzun süreli istemsiz gerginliği;
 • hipotermi;
 • sigara (pasif), ruhlar;
 • toz, gazlar, buhar, bazı tahriş edici kimyasalların solunması.

Nöromüsküler aparatın çalışmasını etkileyebilen larenjit iç nedenleri:

 • metabolizma bozulur;
 • laringeal mukozanın duyarlılığı arttı;
 • yemek borusu içine gastroözofageal reflü ile, mide içeriği, bağlarda sarılık ve ses hırıltıları ile sonuçlanır.

Burada, yetişkinlerde larenjit için hangi antibiyotiklerin reçete edildiğini okuyabilirsiniz.

Sıcaklık ile anjinada bir kompres yapmak veya yapmak mümkün mü?

çocuklar

Tesisler nadiren havalandırılıyorsa, bahçelere ve okullara giden çocuklar hastalık riski altındadır. Hastalıklardan biri diğerleri için tehlikelidir, bu nedenle çocuğunuzun potansiyel bir bakteri enfeksiyonu taşıyıcısı ile temasını azaltmaya çalışın.

Yanlış kabuklu hayvanlar (hastalığın akut formu olarak adlandırılır), sekiz yaşından küçük, eksudatif diyatezi geçiren çocukları etkileyebilir. Glottis'in ödemi ve spazmı nedeniyle, laringeal lümen daralır, çocuk nefes almakta zorlanır.

Nöbetler genellikle geceleri ortaya çıkar: çocuk havayla öksürür, havlayan öksürük, dudaklar maviye döner, nefes zor, nefes almak gürültülüdür. Sıcaklık biraz yükselebilir, ancak daha sık normal kalır. Yaklaşık yarım saat sonra semptomlar durur, çocuk uyur.

Bu durumda hastaneye yatış gerekli. Ambulans hava bir oda beklentisiyle, bir soda inhalasyon yapmak, bebeğe bir alkali içecek verin. Laringeal ödemi çıkarmak için doktor gerekli preparatları enjekte edecektir. Antihistaminikler ilaç dolabında saklanmalıdır.

Tabi ki, evde, inhalasyonları başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz, ancak ciddi bir ödem başlarsa, sadece nitelikli bir uzman trakeaya entübe edebilir. Resüsitasyon ve hatta yapay ventilasyon gerektirebilir. Referans olarak, çocuklarda larenjitin halk ilaçlarıyla nasıl tedavi edileceğini okuyabilirsiniz. Burada tarif edilen, çocuklarda larenjit hangi ilaçları reçete.

Hastalığı nasıl alabilirim?

Enfeksiyon olasılığı larenjitin nedenlerini tanımlayarak belirlenebilir.

 1. alerji. Alerjen mukozadan geçer ve gırtlağı tahriş eder. Solunum ağırlaşır, acı verici bir öksürük başlar. Ama bu larenjit formu, elbette, bulaşıcı değildir.
 2. Ilaçlara reaksiyon. Üç yıla kadar olan çocuklar çok dikkatli bir şekilde ilaçları sprey şeklinde kullanmalıdırlar. Pediatristler çoğu zaman larenjit nedeni olan bu tür ilaçları reçete etmelerine rağmen. İnhalerin güçlü bir jetinin sinir uçlarıyla doymuş larinks üzerindeki etkisi, ses tellerinin spazmı ve iltihaplanmasına neden olur. Enfekte edilemeyen larenjit başlar.
 3. Duygusal şok. Ondan sonra, çocuk ses tellerinin spazmı olabilir. Bu larenjit formu da başkaları için tehlikeli değildir.
 4. Genetik eğilimler. Garip bir şekilde, hamile bir kadının diyetiyle belirlenir. Diyetinizdeki yağlı yiyecekleri ve aşırı karbonhidratları kötüye kullandığınızda, çocuğunuzun ODD riski daha yüksektir. Hamile bir kadının yaşı 35 yaşın üzerindeyse veya bulaşıcı bir hastalığı varsa, çocuk da özellikle risk altındadır. İmmüno-uyarıcıların seyri, tıbbi prosedürlerin uygulanması, hastalığın kronik formunun gelişmesine izin vermeyecektir. Bu larenjit formu da bulaşıcı değildir.
 5. Enfeksiyon enfeksiyonu. Solunum yollarının mukoza zarlarını yenmek, virüsler dışarıdan çok tehlikeli olan akut bir larenjit formuna neden olur.

Bakteriyel enfeksiyon ile enfeksiyon riski

Şiddetli boğaz ağrısı, kulaklar, burun akıntısı ve keskin bir sıcaklık artışı, hastalığın patojenik bakteriler tarafından tetiklendiğini göstermektedir. Herkes için bulaşıcı hale gelir ve hasta öksürdüğünde ve hapşırdığında enfeksiyon meydana gelir. Enfeksiyon tehlikesi, sağlığın iyileştiği ve refahın arttığı son aşamalarda bile mevcuttur.

Video bize enfeksiyöz larenjit olup olmadığını söyler:

Viral bir hastalık bulaşıcı olup olmadığı

Viral larenjit durumunda, bu ilaçlar virüsleri etkilemediği için antibiyotik kullanmak uygun değildir.

Ev yapımı yatak istirahati, sık sıcak içecekler, bitkisel ve soda inhalasyonları, hastanın odasında nemli hava ve sigaraların tamamen reddedilmesi yardımcı olacaktır. İki haftada, maksimum (bir kişinin bağışıklığına bağlı olarak) hastalık genellikle kaybolur. Ancak koruyucu maske gerektiğinde larenjitin viral şekli havadan bulaşır.

Larenjitin bulaşıcı bir hastalık olup olmadığı sorusuna cevap vermek zordur. Her şeyden önce, hastalığa neden olan sebepleri tanımlamak gerekir.

Eğer larenjit patojenik bakteriler veya virüsler, başkalarının enfeksiyon olasılığı kaynaklanır. Hasta öksürükler için özel bir maske gerektirir ve mikroplar diğer kişiyi basmayın hapşırma. gırtlak tahriş, duygusal sıkıntının, alerjik tepki neden Laryngitis için ya da bir genetik yatkınlık boğaz gırtlak ısıtılması da mümkündür lyudyam.Chitayte çevreleyen hastadan bulaşmaz.

Larenjit bulaşıcı mıdır, değil mi?

Larenjit, örneğin soğukta uzun süre kaldıktan sonra, genellikle dış faktörlerden dolayı ortaya çıkan bir hastalıktır. Larenjit bulaşıcı mıdır? Hipotermiye ek olarak, viral bir enfeksiyondan da kaynaklanabilir. Sadece o zaman insanlar arasında hava yoluyla damlacıklar tarafından bulaşan larenjittir.

Hastalığın olası nedenleri

Larenjit ile, larenks iltihaplı hale gelir, ses tellerinde tahriş oluşur, kişi sıklıkla sesini kaybeder. Hastalığın en sık nedeni boğaz boşluğunun enfeksiyöz bir lezyondur. Enflamasyon bademcik iltihabı, bronşit veya zatürre gibi hastalıkların istenmeyen bir sonucu olabilir. Larenjit genellikle sigara içenlerde gelişir. Bu hastalık özellikle vokalistlerde, özellikle açık havada yılın soğuk mevsimlerinde sürekli olarak konser vermeleri gerekiyorsa gerçekleşir.

Bir alerjinin sonuçları

Larenjit flora veya faunaya karşı alerjik bir reaksiyondan kaynaklanabilir. Alerji, solunum yollarına kolayca bulaşır, çünkü alerjen partikülleri nazofaringeal bölgeye çok hızlı bir şekilde nüfuz eder. En yaygın alerjiler kedi kılı, bazı gıda ürünleri, iç boyama malzemeleri, kavak kabartması, çiçek kokularıdır.

Alerjilerin belirtileri yaygındır. Bir adamın nefes alması zordur, gözleri su, burun akıntısı, öksürüktür. Ayrıca hasta boğulma, kanın balgam çıkarma, nefes darlığı ve yutma muzdariptir. Bir alerjiyi daha ciddi bir hastalıkla karıştırmak mümkündür, bu nedenle hastanın mutlaka bir doktora danışması gerekir - sadece bir uzman testler yaparak doğru bir şekilde teşhis edebilir.

Stres sonucu

Ek olarak, larenjit stres, aşırı stres, duygusal şokların bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu stresli koşullar altında zayıflayan bağışıklık sistemine bağlıdır. Bağışıklık azaldığında, hastalığın vücuda girmesi zor değildir. Bu çok duygusal insanlarda ve küçük çocuklarda olur.

Genetik yatkınlık

Çocuğun hastalığa eğilimi doğrudan ebeveynlerin sağlık durumuna bağlıdır. Sadece sağlıklı ebeveynlerin sağlıklı çocukları vardır. Örneğin, anne doğum sigara öncesinde, alkol, çocuğu etkileyecek emin ise - belki hemen değil ama kronik hastalıklardan muzdarip ve kolayca viral enfeksiyonlara yenik riski vardır.

Yağlı gıdaları kötüye kullanırsanız bebeğin virüslere, soğuk algınlığına yatkın doğacağını bilimsel olarak kanıtlamıştır.

Kronik larenjit otuz beş yıl sonra geç doğum yapan bir kadının çocuğundan etkilenebilir. Ayrıca hamilelik sırasında vücudun hastalardan bulaşan bulaşıcı hastalıklardan saklanması istenir.

Enfeksiyöz larenjit ve ne kadardır?

Hastalık yapan bir şirkette iseniz bu hastalık bulaşıcıdır. Larenjit havadaki damlacıklar ile bulaşır. Larenjit hem çocuk hem de yetişkin için tehlikelidir. Bu hastalığa yakalanmış olan insan toplumundan kaçınmak gerekir. Bağışıklık zayıfsa, hastalığı reddetme yeteneğine sahip değildir, dolayısıyla semptomlar çok çabuk kendini gösterir. Semptomlar bulunursa, hemen tedaviye başlamalısınız.

Toplumda kalmak zorunda kalan hasta (örneğin, bir dükkan, iş) hapşırırken veya öksürdüğünde ağzını avucunun içinde tutmalıdır. Kişi hapşırır - bakteri etrafa yayılır ve kolayca başka insanlara aktarılabilir. Hasta ve çevredeki insanlar için yabancılarla teması en aza indirgemek, hastalık döneminde evde kalmak, bulaşan larenjit semptomları ortadan kalkıncaya kadar en iyisidir.

Hastalık kendini nasıl gösterir?

Larenjit ile semptomlar belirgindir: boğazda ağrılı ağrı, ağrısız yutulma. Kulağa gelen ağrı, bezlerin iltihaplanması, kuvvetli bir soğukluk eşlik eder. Bu semptomlar acilen doktora gitmeniz gerektiğini gösterir, böylece bir tedaviyi reçete eder. Tedavi antibiyotiklerle yapılır. Ayrıca evde kalmak, çok sıcak içecekler içmek ve daha az konuşmaya çalışmalısınız.

Kendinizi nasıl korursunuz?

Enfeksiyon riskini azaltmak için, soğuk algınlığı, bronşit, bademcik iltihabı ve zamanla istenmeyen sağlık sonuçlarına sahip diğer hastalıkların tedavisi önemlidir. Onun önerdiği ilaçları almak için doktor tavsiyelerini açıkça takip etmek gerekir. Bir doktor bilgisi olmadan tıbbi tedaviyi geleneksel tedavi yöntemleriyle değiştirmeyi deneyemezsiniz. Alkol ve sigara içen insanlar, bağımlılıklardan vazgeçmeleri tavsiye edilir - sadece hastalanma şansını azaltır.

Evde kötü temizlik yapılırsa larenjit riski artar. Havayı nemlendirmek gereklidir, tozu tüm yüzeylerden dikkatlice silin. Aynı kişi mutlaka bağışıklığı güçlendirmelidir. Vücut ısrarlı olmalı, larenjitle savaşmak için sağlığa zararlı bakterileri uzaklaştırın. Aktif bir yaşam tarzı sürmek, açık havada daha az zaman harcamak, kapalı alanlarda daha az zaman harcamak gerekir. Dengeli bir diyet yemenin, koruyucu ilaçları almanız ve hipotermiden kaçınmanız önerilir. Üst solunum yolunun mukoza zarını temizleyen, aşırı miktarda tozdan iyi bilinen bir yöntem, inhalatörlerin kullanılmasıdır.

Viral hastalıklardan korunmak için vücudu temperlemekten sorumlu olmak önemlidir. Kronik larenjit vücutta sonraki komplikasyonlara yol açabilir, bu nedenle semptomlar tamamen ortadan kalkana kadar tedavi etmek gerekir.

tanılama

Larenjit tanısı koymak için, doktorun hastayı dikkatle incelemesi genellikle yeterlidir. Hekim hastayı bilgilendirmeli, semptomlarla ilgili daha fazla bilgi almalı, şikayetleri dinlemelidir. Bundan sonra doktor fizyolojik muayene yapar, gerekirse hastaya laringoskopi veya genel kan testi verilir. Hastaya daha ciddi bir hastalık teşhisi konulursa bu önlemler alınır.

Ilk doktor

Larenjit yetişkinlerde bulaşıcı mıdır?

Larenjit, laringeal mukozanın akut veya kronik inflamatuar bir prosesi olup, aşağıdakileri içerir:

 1. boğaz veya boğaz ağrısı
 2. ses kısıklığı veya aphonia (ses kaybı)
 3. yutma güçlüğü
 4. öksürük, ilk kuru, sonra balgam ile

Ek semptomlar: ateş, burun akıntısı, kulak iltihabı veya bezler.

Kuluçka dönemi birkaç güne kadar sürebilir ve bu süre boyunca hasta, hastalık hava yoluyla bulaştığı için, diğerlerine karşı en büyük tehdidi oluşturur. Ancak çoğu kez, bulaşıcı süreç aktif olarak ilerler ve birkaç saat içinde semptomların ortaya çıkmasına neden olur.

Erişkinlerde larenjit nedenleri:

 1. Havadaki damlacıklar tarafından bulaşan bulaşıcı hastalıklar.
 2. Ses tellerinin aşırı soğutulması veya aşırı derecede zorlanması. Bu şarkıcı-şarkıcı ve öğretmenlerin mesleki bir hastalığıdır.
 3. Mekanik travma veya larinksin yanması.

Ayrıca, hastalığın gelişimi sigaraya, zararlı çalışma koşullarına, nazal septumda eğriliğe katkıda bulunur. Bütün bunlar insan savunma mekanizmalarının seviyesini azaltır ve enfeksiyonun çevresindeki vektörlerden enfeksiyon olasılığını arttırır.

Çocuk larenjitinin gelişimini provoke eden yaygın bir neden, azaltılmış bağışıklıktır ve mukoza larenksi virüs ve bakteriler ile kolaylıkla enfekte olur. Daha az sıklıkla nedeni, eksüdatif diyatezi, rikets, diabetes mellitus, beriberi, vegeto-vasküler distoni şeklinde ifade edilen bir alerji olabilir.

Çocuklarda Larenjit enfeksiyöz hastalıklara eşlik edebilir:

Hastalığın bir sonucu olarak, dehidratasyon, kusma, nefes darlığı, burun kanaması ile birlikte vücudun güçlü bir zehirlenmesi vardır.

Bu hastalık, küçük çocuklar için oldukça tehlikeli olabilir, çünkü laringeal ödem solunumun durmasını tetikleyebilir. Çoğu anne, larenjitin bulaşıcı olup olmadığı ve nasıl belirleneceği ile ilgilenmektedir.

Hastalığın karakteristik bir özelliği - siyanotik - sesle ani ve önemli bir değişiklik nedeniyle laringeal ödem ve bu süre boyunca bebeğin sık nefes aralıklı ve ıslık olur, öksürük boğulma acı nöbetleri ve dudaklar ve burun bölgesinde cilde glottisin daraltarak neden oldu. Saldırılar gece meydana gelir ve yaklaşık yarım saat sürer. Gecikme sahte krup gelişmesine yol açar beri tekrarlayarak saldırıları, hastaneye yatmayı ve hastalığın yatarak tedavi gerektirir.

Enfeksiyonun neden olduğu larenjit bulaşıcıdır ve havadaki damlacıklar tarafından bulaşır, bu nedenle sağlıklı çocukların hasta ile temasını sınırlamak daha iyidir. Özellikle 4 yaşından küçük çocuklar için tehlikelidir, çünkü sonuna kadar oluşmamış larinks nedeniyle, boğulmaya yol açabilecek güçlü bir şişlik oluşturur.

Alerjik larenjit - başkalarına bulaşmaz, çünkü semptomları alerjenlere maruz kalmaktan kaynaklanır: gıda, evsel ve doğal irritanlar, endüstriyel kirlilik. 2 yaşın altındaki çocuklarda hastalık tedavisi kalıcı olarak yapılmaktadır.

Hastalığı doğru bir şekilde teşhis edebilir, hastayı muayene ve röportaj yaptırabilir, ayrıca analizlerinin sonuçlarını öğrenebilir.
Çoğu zaman, erişkinlerde larenjit zırhlı bir formda gelişir. Bazen hastalık kronik bir şekle dönüşür veya bronkopnömoniye veya laringoteobronşitise yol açar. Larenjit atrofik veya hipertrofik bir forma geçtiğinde özellikle tehlikeli kabul edilir.
Çocuklarda, ciddi bir komplikasyondur ve ciddi bir stenoza neden olur veya larenotraheobronşitin ölümüne yol açabilecek kötü huylu bir formun gelişmesi söz konusudur.

Hastalık döneminde, konservatif tedavi randevusu ile hasta şunları sağlamalıdır:

 • Yatak istirahati
 • Ses dinlenme
 • Nazik diyet
 • Bol alkali içecek
 • Düzenli havalandırma

Tedavi için doktorunuzun reçetelediği ilaçları kullanabilirsiniz:

 1. antibiyotikler
 2. Antiviral ilaçlar
 3. ateş düşürücü
 4. Boğaz ağrısı için yerel ilaçlar
 5. Antitussif veya balgam söktürücü ilaçlar
 6. antihistaminikler

Tıbbi preparatlara ek olarak, çocuklara soda, ısıtılmış maden suyu ile ılık süt verilebilir. Ayrıca, larenksin spazmını rahatlatmak için, dilin köküne düzenli bir çay kaşığı ile periyodik olarak bastırır, kusma refleksine neden olur ve böylece larinksi gevşetir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde larenjit tedavisi sırasında kesinlikle yasaktır: buhar inhalasyonu, sıcak kompresler, hardal, sürtünme kullanımı. Tedavi sırasında, larinksin tahriş olmasına neden olabileceğinden, soğan ve sarımsakın doğal antibiyotikler olarak kullanılması gerekli değildir.

Daha iyi hissederseniz ve iyileşirseniz, hava şartlarının izin verdiği durumlarda, açık havada yürümeye başlayabilirsiniz. Aynı zamanda, ilk gün uzun bir süre yürümeye gerek yok - sadece bir saatte bir çeyrek boyunca temiz havada oturmak yeterli. Dışarı çıkamazsanız, pencere kenarında veya balkonda oturabilirsiniz.

Sağlığınızı geliştirdikçe, yavaş yavaş yürüyüş yapabilir ve yavaş yavaş havada kalma süresini uzatabilirsiniz. Eğer burnunuzdan nefes alamıyorsanız veya hastalığın akut evresinde soğuk, rüzgarlı, sıcak veya sıcık havalarda yürümemelisiniz.

Sonuç olarak, larenjit bulaşıcı olup olmadığını sorunun cevabı, bağışıklık sistemini güçlendiren ses telleri ve havadaki damlacıkları tarafından iletilen enfeksiyonların istemi tedavisi üzerindeki yükü azaltmayı hedefleyen önleyici tedbirlerin etkililiğine bağlıdır.

Soğuk algınlığı, kızamık, boğmaca veya kızıl ateş gibi bulaşıcı hastalıklar larenjit denilen bir hastalığın gelişimini tetikleyebilir. Provoke edici faktörler ile larenjit, vücuda yerleşme fırsatını kaçırmayacaktır. Akut larenjit yaklaşık iki hafta sürer ve kronik bir formda devam edebilir. Bağlantıda erişkinlerde kronik larenjit belirtileri açıklanmaktadır. Burada çocuklarda larenjit belirtileri açıklanmaktadır.

Bu hastalığın seyrinin çeşitli formları vardır ve bazıları başkalarına tehlike oluşturur. Bir kişi, bir patojenik bakterinin veya bulaşıcı bir hastalığın taşıyıcısı olduğunu fark etmeden ısrarla soğuk algınlığını iyileştirir.

Genel durum kötü olmamakla birlikte, başlangıç ​​aşaması larinkste yanma ve kuruluk hissi ile kendini gösterir. Bir sonraki aşamada, konvulsif ve yorucu bir öksürük, baş ağrısı, yutulması zor. Sessiz ses fısıldayarak kayboluyor.

Öksürük, bazen pürülan balgam balgamı ile ıslanır. Beyaz kan hücresi sayısı artar. Larinksin mukus zarının keskin kızarıklığı ve şişmesi, üzerinde kılcal damarların patlaması nedeniyle kıpkırmızı noktaları ortaya çıkarır.

Hastalığın yaygın nedenleri

Enflamatuar süreç nazofaringeal mukozada ilerlediğinde ve bazen bronşlara ve akciğerlere hareket ettiğinde, akut evre genellikle bir virüs enfeksiyonu enfekte olduğunda kendini gösterir. Çoğunlukla yetişkinlerde olur, ama aynı zamanda çocuklarda da olabilir ve aynı odada hasta olmak mümkündür, çünkü hava damlasıyla bulaşır, fakat her zaman değil.

Larenks, bir solunum yolu virüsü ile enfekte olduğunda ve streptococcus ve staphylococcus bakterileri ile enfekte olduğunda iltihaplanır, eğer larenjit başlangıcı tetikleyicileri dışsal nedenlerse:

 • çok sıcak ve çok soğuk yemekler ve içecekler;
 • vokal kordların uzun süreli istemsiz gerginliği;
 • hipotermi;
 • sigara (pasif), ruhlar;
 • toz, gazlar, buhar, bazı tahriş edici kimyasalların solunması.

Nöromüsküler aparatın çalışmasını etkileyebilen larenjit iç nedenleri:

 • metabolizma bozulur;
 • laringeal mukozanın duyarlılığı arttı;
 • yemek borusu içine gastroözofageal reflü ile, mide içeriği, bağlarda sarılık ve ses hırıltıları ile sonuçlanır.

Burada, yetişkinlerde larenjit için hangi antibiyotiklerin reçete edildiğini okuyabilirsiniz.

Angina ile boğaz furatsilinom ile gargara nasıl okunur okuyun.

Ortak soğuk Sinupret gelen tabletler hakkında yorum:

Sıcaklık ile anjinada bir kompres yapmak veya yapmak mümkün mü?

Tesisler nadiren havalandırılıyorsa, bahçelere ve okullara giden çocuklar hastalık riski altındadır. Hastalıklardan biri diğerleri için tehlikelidir, bu nedenle çocuğunuzun potansiyel bir bakteri enfeksiyonu taşıyıcısı ile temasını azaltmaya çalışın.

Yanlış kabuklu hayvanlar (hastalığın akut formu olarak adlandırılır), sekiz yaşından küçük, eksudatif diyatezi geçiren çocukları etkileyebilir. Glottis'in ödemi ve spazmı nedeniyle, laringeal lümen daralır, çocuk nefes almakta zorlanır.

Nöbetler genellikle geceleri ortaya çıkar: çocuk havayla öksürür, havlayan öksürük, dudaklar maviye döner, nefes zor, nefes almak gürültülüdür. Sıcaklık biraz yükselebilir, ancak daha sık normal kalır. Yaklaşık yarım saat sonra semptomlar durur, çocuk uyur.

Bu durumda hastaneye yatış gerekli. Ambulans hava bir oda beklentisiyle, bir soda inhalasyon yapmak, bebeğe bir alkali içecek verin. Laringeal ödemi çıkarmak için doktor gerekli preparatları enjekte edecektir. Antihistaminikler ilaç dolabında saklanmalıdır.

Tabi ki, evde, inhalasyonları başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz, ancak ciddi bir ödem başlarsa, sadece nitelikli bir uzman trakeaya entübe edebilir. Resüsitasyon ve hatta yapay ventilasyon gerektirebilir. Referans olarak, çocuklarda larenjitin halk ilaçlarıyla nasıl tedavi edileceğini okuyabilirsiniz. Burada tarif edilen, çocuklarda larenjit hangi ilaçları reçete.

Hastalığı nasıl alabilirim?

Enfeksiyon olasılığı larenjitin nedenlerini tanımlayarak belirlenebilir.

 1. alerji. Alerjen mukozadan geçer ve gırtlağı tahriş eder. Solunum ağırlaşır, acı verici bir öksürük başlar. Ama bu larenjit formu, elbette, bulaşıcı değildir.
 2. Ilaçlara reaksiyon. Üç yıla kadar olan çocuklar çok dikkatli bir şekilde ilaçları sprey şeklinde kullanmalıdırlar. Pediatristler çoğu zaman larenjit nedeni olan bu tür ilaçları reçete etmelerine rağmen. İnhalerin güçlü bir jetinin sinir uçlarıyla doymuş larinks üzerindeki etkisi, ses tellerinin spazmı ve iltihaplanmasına neden olur. Enfekte edilemeyen larenjit başlar.
 3. Duygusal şok. Ondan sonra, çocuk ses tellerinin spazmı olabilir. Bu larenjit formu da başkaları için tehlikeli değildir.
 4. Genetik eğilimler. Garip bir şekilde, hamile bir kadının diyetiyle belirlenir. Diyetinizdeki yağlı yiyecekleri ve aşırı karbonhidratları kötüye kullandığınızda, çocuğunuzun ODD riski daha yüksektir. Hamile bir kadının yaşı 35 yaşın üzerindeyse veya bulaşıcı bir hastalığı varsa, çocuk da özellikle risk altındadır. İmmüno-uyarıcıların seyri, tıbbi prosedürlerin uygulanması, hastalığın kronik formunun gelişmesine izin vermeyecektir. Bu larenjit formu da bulaşıcı değildir.
 5. Enfeksiyon enfeksiyonu. Solunum yollarının mukoza zarlarını yenmek, virüsler dışarıdan çok tehlikeli olan akut bir larenjit formuna neden olur.

Bakteriyel enfeksiyon ile enfeksiyon riski

Şiddetli boğaz ağrısı, kulaklar, burun akıntısı ve keskin bir sıcaklık artışı, hastalığın patojenik bakteriler tarafından tetiklendiğini göstermektedir. Herkes için bulaşıcı hale gelir ve hasta öksürdüğünde ve hapşırdığında enfeksiyon meydana gelir. Enfeksiyon tehlikesi, sağlığın iyileştiği ve refahın arttığı son aşamalarda bile mevcuttur.

Video bize enfeksiyöz larenjit olup olmadığını söyler:

Viral bir hastalık bulaşıcı olup olmadığı

Viral larenjit durumunda, bu ilaçlar virüsleri etkilemediği için antibiyotik kullanmak uygun değildir.

Ev yapımı yatak istirahati, sık sıcak içecekler, bitkisel ve soda inhalasyonları, hastanın odasında nemli hava ve sigaraların tamamen reddedilmesi yardımcı olacaktır. İki haftada, maksimum (bir kişinin bağışıklığına bağlı olarak) hastalık genellikle kaybolur. Ancak koruyucu maske gerektiğinde larenjitin viral şekli havadan bulaşır.

Larenjitin bulaşıcı bir hastalık olup olmadığı sorusuna cevap vermek zordur. Her şeyden önce, hastalığa neden olan sebepleri tanımlamak gerekir.

Eğer larenjit patojenik bakteriler veya virüsler, başkalarının enfeksiyon olasılığı kaynaklanır. Hasta öksürükler için özel bir maske gerektirir ve mikroplar diğer kişiyi basmayın hapşırma. gırtlak tahriş, duygusal sıkıntının, alerjik tepki neden Laryngitis için ya da bir genetik yatkınlık boğaz gırtlak ısıtılması da mümkündür lyudyam.Chitayte çevreleyen hastadan bulaşmaz.

Larenjit, ses tellerinin tahriş ve ses kaybının olduğu larinksin akut enflamasyonudur. Çoğunlukla çocuklarda larenjit aniden başlar - sıcaklıkta keskin bir artış ve hem bebeği hem de anneyi şok eden astım krizi ile. Hastalığın gelişimi için birçok sebep olabilir. Bu nedenle hastalığın doğasındaki farklılık. Bu yüzden larenjit bulaşıcı olup olmadığı sorusunun cevabı net olamaz.

İlk olarak, larenjitin ana semptomlarını kısaca sıralayın. Bunlar arasında:

 • Sağlık durumu keskin bir bozulma, vücut ısısında artış 37.5 - 39.5 ˚С;
 • Akut boğaz ağrısı;
 • Kandaki lökositlerin artan konsantrasyonu;
 • Kaba, kaba ses, kuruluk ve boğazında gıdıklama;
 • Birkaç gün boyunca nemli hale gelen kuru öksürük;
 • Özellikle küçük çocukları korkutup boğulma saldırıları.

Bu durumda larenjit akut ve kronik olabilir. Akut larenjit, vokal kord gerilmesi veya hipotermiye bağlı gelişen bağımsız bir hastalıktır. Enflamasyon larinksin tüm mukozasını, podogolosovoy kavitesinin duvarlarını, epiglottis veya vokal kıvrımları kapsar. Hastalığın toplam süresi 14 gündür.

Kronik larenjit akut larenjitin bir komplikasyonu olarak gelişir. Enflamasyon sadece yutak değil, aynı zamanda burun boşluğunu da kapsar.

Yukarıda belirtildiği gibi, hastalığın gelişim nedenleri çok farklı olabilir. Fakat bu hastalığın başlangıcının doğası, başkaları için hasta kişinin bulaşıcı olmasıdır.

Alerjinin bir sonucu olarak larenjit

Alerji genellikle yetişkinlerde ve çocuklarda alerjiye neden olur. Örneğin, boyalar, vernikler, hayvan yemi ve yün, polen ve kavak tüyü, larinksin mukoza zarına girer, tahrişe ve akut alerjik reaksiyona neden olur. Sonuç olarak, mukoza iltihaplı hale gelir ve hastalıklı kişi öksürük ve nefes darlığı çekmeye başlar. Alerjik larenjit diğerlerine bulaşıcı mıdır? Hayır! Böyle bir hastalık diğer insanlar için kesinlikle güvenlidir, ancak hasta kişiye bir tehdit oluşturmaktadır.

İlaca karşı reaksiyon olarak larenjit

Az sayıda ebeveyn, 3 yaşın altındaki çocuklar için, boğaz ve burun için herhangi bir spreyin sadece aşırı dikkatle kullanılabileceğini biliyor. Aynı zamanda, pediatristler ARI'yi bu ilaçlarla tam olarak tedavi etme eğilimindedir. Özellikle popüler Orasept, Ingalipt, Salin, Larinal ve diğerleri. Bununla birlikte, çocuklarda larenjit gelişiminin doğrudan nedeni olabilirler. Çocuğun organizması, solunum yollarını yabancı kuvvetlerin tüm kuvvetlerle nüfuz etmesinden korumaya çalışır. Bir kuvvete sahip bir ilaç jeti, sinir uçları ile doyurulmuş olan nazofarenksin arka duvarına çarpmaktadır. Bu etki, ses tellerinin keskin bir spazmına ve bunların iltihabına neden olur. Bu nedenle - larenjit. Bu tür larenjit alabilir miyim? Hayır değil. Bu kökenin hastalığı başkalarına zarar vermez, ancak çocuğa çok fazla sorun verir.

Larenjit ve duygusal şok

Sıklıkla akut larenjit ataklarına güçlü duygusal karışıklık eşlik eder. Bu fenomen özellikle küçük çocuklarda sıklıkla görülür. Psikolojik travma, çocuğun ruhunun hala hareketli olduğu ve çocukta dışsal olaylara karşı duygusal tepkinin daha güçlü ve daha belirgin olduğu için, ses tellerinin spazmına neden olur. Çocuklarda bu tür larenjit var mı? Hayır değil.

Daha fazla bilgi edinin! Bir çocukta sık larenjit.

Larenjit ve genetik yatkınlık

Bazı bebeklerin larenjit için doğuştan bir yatkınlığı vardır. Her şeyden önce, bu hamilelik sırasında annenin diyetinin tuhaflık kaynaklanmaktadır. Bir çocuk hamile ise, annesi karbonhidrat ve yağlı yiyecekleri istismar etti, bebeğinin akut solunum yolu hastalıkları için bir eğilimi vardır. Hamilelik sırasında bulaşan bulaşıcı hastalıklar sırasında veya yaşının 35 yılı aştığı durumlarda da aynı durum gözlenmektedir. Bu tür bir hastalık başkaları için tehlikeli değildir, özel tedavi gerektirmez.

Çocukta larinksin mukoza zarını restore etmek için bir immün sistemi uyarıcı tedavi ve fizyoterapötik prosedürler yürütmek yeterlidir.

Akut larenjit, vokal kordların etrafında biriken ve üst solunum yolunun mukoza zarını etkileyen enfeksiyöz ajanlara bağlı olarak gelişebilir. Bu larenjit diğerlerine aşırı derecede bulaşıcı olabilir.

Erişkinlerde ve çocuklarda viral larenjit bulaşıcı mıdır?

Viral larenjit, evde başarıyla tedavi edilen bir hastalıktır. Antibiyotiklerin kullanımı tavsiye edilmez, çünkü bu ilaçlar herhangi bir şekilde virüsleri etkilemez. Bu nedenle, doktor hastaya sıcak bir içecek, yatak istirahati, düzenli inhalasyon atar. Hastalığın süresi çoğunlukla hastanın bağışıklığına bağlıdır, ancak 2 haftayı geçmez. Yetişkinlerde sigara içmekten kaçınmak ve odadaki havayı aktif olarak nemlendirmek, sağlığı iyileştirme sürecini büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda, viral larenjitin diğerlerine karşı çok tehlikeli olmadığına dair kanıtlar vardır, bu nedenle diğerleri sağlıkları hakkında endişelenmeyebilirler.

Bakteriyel larenjit bulaşıcı mıdır?

Larenjitin ana semptomlarına sıcaklıkta keskin bir artış eşlik ediyorsa, bu, hastalığın bakteriyel doğasını gösterir. Ve böyle bir larenjit, hem yetişkinler hem de çocuklar için aşırı derecede bulaşıcıdır. Kural olarak, çevreleyen insanlar hasta bir kişinin hapşırma sırasında enfekte olurlar, patojenik bakteriler odanın etrafına yayılır ve larinksin mucous zarı üzerine muazzam bir hızla yerleşir. Hasta sağlığı iyileşmeye başladığında bile, sağlık durumu iyileşir ve hastalığın semptomları yavaş yavaş çekilir, enfeksiyon birkaç gün daha yayılabilir.

Daha fazla bilgi edinin! Larenjit ve tracheitis - farklılıklar nelerdir?

Yüksek sıcaklığa ek olarak, hastalığın bakteriyel yapısının, boğazdaki en güçlü acı ile belirtildiği, kulaklara giren, yutma zorluğu, burundan güçlü akıntı olduğu anlaşılmalıdır. Özellikle dikkatli bir tutum, bir çocukta gelişirse larenjit gerektirir. Genellikle larenjitli çocuklarda, solunum yolunun neredeyse tamamen kapalı olduğu boğulma atakları vardır. Bu nedenle çocuklarda bakteriyel larenjit tedavisi profesyonel doktorlar tarafından ele alınmalıdır. Terapi evde yapılabilir, ancak bölge doktoru, bebeğin sağlığını geri yükleme sürecini dikkatli bir şekilde izlemelidir.

Larenjit diğerlerine bulaşıcı mıdır? Akut larenjit nasıl bulaşır? Bu soruların cevapları öncelikle hastalığın doğasına bağlıdır. Alerjik reaksiyona bağlı larenjit, larenksin irritasyonu, duygusal şok veya genetik yatkınlık bir kişiden diğerine bulaşmaz. Enfeksiyöz larenjit çevresinde farklı bir durum gelişir. Böyle bir hastalık hem yetişkinler hem de hasta bir kişiye yakın çocuklar için tehlikelidir.

Hastalığın bulaşıcı olup olmadığını anlamak ve tedavi yöntemini doğru bir şekilde belirlemek için, hastalığın doğasını belirlemek gerekir. Bir virüs enfeksiyonu bakteriyel bir enfeksiyondan nasıl ayırt edilir, diyor otorinolarengolog Ivan Leskov.

Ayrıca şunu da öneririz: hiperplastik larenjit.

Larenjit, larinks, ses telleri ve üst trakeal lezyonların etkilendiği bir solunum hastalığıdır. Solunum yolu iltihabı provoke etmek için sadece patojenik mikroorganizmalar değil, aynı zamanda vokal kordların alerjen veya banal aşırı yüklenebilir.

Larenjit bulaşıcı mıdır? Formlarının çoğunun bulaşıcı olduğunu söyleyebiliriz. Hastalığın bulaşıcılık derecesi (bulaşıcılık), larinksin iltihaplanmasına neyin sebep olduğuna bağlıdır. Enfeksiyöz patolojiler, virüslerin, mantarların ve koksik bakterilerin gelişiminden kaynaklanır. Enfeksiyon olasılığı, mikroorganizmaların patojenik seviyesi ile belirlenir. Bu ne anlama geliyor? Fırsatçı ve patojen virüsler, mantarlar ve mikroplar vardır. Bu yüzden birincisi, ENT organlarının mikroflorasının normal sakinleridir, bu yüzden insandan insana bulaşmazlar ve sonuncusu - solunum hastalıklarının gelişmesine neden olur.

Hemen, patojenik mikroorganizmaların gelişmesiyle provoke edilen hastalığın bulaşıcı olduğunu belirtmek gerekir. Başka bir deyişle, hastalığın bulaşıcı formları hasta bir kişi ile temasa geçebilir. Enfeksiyonun bulaşmasının birkaç ana yolu vardır, yani:

 1. aerojenik - patojenik flora solunum yollarına hava yoluyla nüfuz eder;
 2. temas - enfeksiyon patojenleri ortak ev eşyaları (bardaklar, tabaklar, havlular, oyuncaklar) kullanılarak bulaşır;
 3. transplasental - enfeksiyöz ajanlar hamilelik sırasında anneden fetüse geçmektedir.

Viral larenjit, aerojen olarak hapşırma, öksürme ve hasta bir kişiyle konuşma yoluyla bulaşan en bulaşıcı hastalıktır.

Az miktarda larenks iltihabının çok nadiren bağımsız olarak geliştiğini bilir. Bir kural olarak, hastalığın gelişimi, diğer enfeksiyöz KBB hastalıklarından önce gelir. Bu nedenle, enfekte bir kişi ile temas halinde olduğunuzda, grip, ARVI, herpangina, bronşit, vb olabilir bir provoke hastalık olarak, çok larenjit yakalayabilirsiniz.

Alerjik larenjit bulaşıcı mıdır, değil mi? Vokal kıvrımların enflamasyonunu ve larinksin provoke edilmesi sadece şartlı patojenik mikroorganizmaları değil, aynı zamanda birçok tahriş edici de olabilir. Alerjenler genellikle:

 • hayvan kılı;
 • kuru hava;
 • toz;
 • bir çift boya ve vernik ürünü;
 • ev kimyasallarının parçaları;
 • bazı ilaç türleri.

Tahriş edici maddeler, hastalığın semptomlarına neden olan solunum yolu iltihabını tetikler - spastik öksürük, nefes darlığı, boğaz ağrısı, nefes darlığı vb. KBB patolojisinin bu formu hava yoluyla veya temas yoluyla bulaşmaz, bu nedenle başkalarına tehdit oluşturmaz.

Alerjik larenjit, kişiden kişiye bulaşmayan bulaşıcı bir hastalıktır. Zaman sonra virüs ve mikropları nüfuz mukozal tahriş inflamasyon tutuklama etmezse alerjik reaksiyon yerel bağışıklığı azalmış ve artık o, ancak, unutmayın.

Alerjik bir larenjit bir enfeksiyonla birleştirilirse, bu tür bir hastalık bulaşıcı hale gelir. Larenks enfeksiyonunun açık belirtileri yüksek ateş, halsizlik, vücut ağrıları ve ıslak öksürüktür.

Profesyonel larenjit, vokal kıvrımlar üzerinde "şarkı düğümleri" oluşumuyla karakterize, bulaşıcı olmayan bir solunum hastalığıdır. Kural olarak, hastalık ses tellerini sürekli olarak aşırı derecede zorlayan insanlarda teşhis edilir. Bunlar şarkıcılar, konuşmacılar, eğitimciler, spikerler, radyo sunucuları vb. Hastalığın tipik belirtileri ses kısıklığı ve konuşurken boğazda "kaşıma" içerir.

Disfonia'nın ifade edilen belirtileri, yani. sesin ihlalleri, uzun yıllar deneyime sahip "sesli" mesleklere sahip insanlarda tezahür etti. ses makinenin işleyişini geri yüklemek için, ses telleri tam restorasyonu kadar sesli geri kalanı ile sıkı sıkıya riayet tavsiye edilir. Tabii ki, larinks aseptik inflamasyon havadan ve kontakt-hane arada iletilen, bu yüzden imkansız profesyonel larenjit yakalamak mümkün değildir. Ancak, patojenlerin laringeal tahriş zamansız tedavi hastalığın allerjik formu durumunda olduğu gibi nüfuz ve solunum yollarının enfeksiyoz iltihabına neden olabilir.

Bu nedenle, hastalığın enfeksiyöz olmayan formları, özellikle de profesyonel larenjit, kişiden kişiye bulaşmaz.

Viral larenjit, koronavirüsler, adenovirüsler, enterovirüsler, rinovirüsler vb. Tarafından kışkırtır. Ek olarak, 10 vakadan 9'unda hastalık, grip, bademcik iltihabı, bronşit ve diğer bulaşıcı hastalıkların arka planına karşı gelişir. Enfeksiyöz larenjit, hasta bir kişiyle yaptığı konuşmada havadaki damlacıklar tarafından bulaşır.

Nonspesifik mikroorganizmaların larinkste inflamasyonun provokatörleri olduğu anlaşılmalıdır. Bu nedenle, enfeksiyon durumunda bile larenjit mutlaka gelişmez. Enfeksiyonun etken maddesinin doğasına bağlı olarak rinosinüzit, grip, boğaz ağrısı, farenjit, vb. Belirtileri ortaya çıkabilir.

Başkaları için en büyük tehlike verimsiz öksürüğü olan hastalar tarafından temsil edilir. Hastalığın gelişiminin ilk aşamalarında virüsler en aktif olanıdır, bu nedenle sağlıklı bir kişinin KBB organlarına girdiğinde iltihaplanma kışkırtılabilir. Bol miktarda balgam akıntısı olan bir öksürük ile gösterilen patolojik süreçlerin çözülmesi aşamasında hastalar bulaşıcı değildir.

Viral larinjit, larinks ve vokal kordların enfeksiyonundan 3-4 gün sonra aerojen olarak iletilebilir.

Larinksin bakteriyel iltihabı, stafilokok, pnömokok veya streptokok florasının gelişiminden kaynaklanır. Mikroplar, taşıyıcının vücudunun dışında uzun süre kalabilirler, bu nedenle enfeksiyon genellikle temas yoluyla ve öpücüklerin kullanımı ve ortak ev eşyalarının kullanımı yoluyla bulaşır. KBB hastalığının başlıca belirtileri şunlardır:

 • yüksek sıcaklık;
 • spastik öksürük;
 • lenf düğümlerinin şişmesi;
 • balgamda pus impuriteleri;
 • farinksin duvarlarında beyaz kaplama;
 • zehirlenme belirtileri.

Larinksin sıklıkla bakteriyel iltihaplanması, aşağı doğru pürülan (foliküler, lacunar) anginaya karşı gelişir. Birisi mikrobik larenjit ile hastalanırsa, onu "ev karantinası" na göndermeniz gerekir. Hastayı ayrı bir odaya taşımak, ona ayrı bulaşıkları ve havluları ayırmak ve sonraki 5-7 gün boyunca onunla teması sınırlamak tavsiye edilir. Hafta boyunca hasta KBB doktoru tarafından reçete edilen antimikrobiyalleri almalıdır.

Kronik larenjit bulaşıcı mıdır? Larinksin akut inflamasyonundan farklı olarak, kronik larenjit pratik olarak kendini göstermez. Öksürük genellikle hastaları sadece sabahları veya uyku sırasında endişelendirir. Uzamış remisyon döneminde kronik larenjit bulaşıcı değildir. Ancak hastalığın alevlenmesiyle, hastadan uzak kalmak daha iyidir.

Larinkste kronik inflamasyonun yaygın nedenleri arasında şunlar vardır:

 • vücutta vitamin eksikliği;
 • alkol bağımlılığı ve sigara içme;
 • vokal rejimine uyulmaması (tedavi sırasında);
 • yetersiz ilaç alımı;
 • Larinksin zararlı maddeler tarafından sürekli tahriş olması.

Kronik larinjit, aerojenik veya kontak yolları ile bulaşmayan bulaşıcı olmayan bir hastalıktır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazın klorheksidin ile çocuklara ve yetişkinlere uygun şekilde nasıl durulanması

Aile hekimliği sandığı, hızlı yardım sağlayan yaygın ilaçları içerir - ağrıyı hafifletir, kesileri dezenfekte eder, sıcaklığı düşürür.