Loading

Yağlı streptococcus

Yağlı streptococcus - ağız ve yutak mikrofloranın 30 ila 60% temsil yanı sıra, burun boşluğu, sindirim yolunda yaşayan tüm normal insanlarda mevcut olan yeşil renk Blutwurst ortamında boyalı streptokok türleri, ortak adı. Bu bakteriler olarak kabul edilir şartlı patojenik yani Normal bir bağışıklık sistemine sahip kişiler için, tehlikeli değildir, ancak bağışıklığın zayıflaması ile çeşitli hastalıkların gelişimine yol açabilir:

 • çürük;
 • boğaz ağrısı;
 • bademcik iltihabı;
 • sinüzit;
 • pnömoni;
 • püstüler cilt hastalıkları;
 • açık yeşil;
 • enfektif endokardit;
 • romatizma vb.

Streptokok enfeksiyonu, ayrılmış farinks, burun, deri lezyonları, balgam, kan, idrar odaklarının mikrobiyolojik analizi ile konur.

Boğaz ve ağız boşluğunda yeşil streptokok belirtileri

Yeşil Streptococcus'un onun için uygun koşullar altında aktif reprodüksiyonu ile ilişkili olan boğaz ve ağız enfeksiyonunun gelişimi, bu semptomlarla kanıtlanabilir:

 • servikal ve submandibuler lenf düğümlerinde bir artış;
 • şişlik, farinks ve bademciklerde hiperemi;
 • bademcikler üzerinde pürülan bir birikimin varlığı;
 • boğaz ağrısı, özellikle yutulduğunda;
 • artan vücut ısısı;
 • genel halsizlik.

Yeşil streptokokların neden olduğu enfeksiyon tedavisi

kalp, böbrekler ve diğer organlarda ağızda streptokok enfeksiyonu tedavi komplikasyonları önlemek için boğaz hemen başlaması gerektiğini amacıyla. Bir kural olarak, penisilin ilaçlar tavsiye ederken mutlaka antibiyotik tedavisi atanan bu patojenin tespit olarak. Göreve ve yerel prosedürler :. antiseptik ve anti-inflamatuar çözümleri, bitkisel infüzyon, antimikrobiyal ve analjezik etkiye sahip tıbbi pastil rezorbsiyonu ile gargara, ayrıca yatak istirahati, diyet tavsiye edilir boğaz, vb sprey kullanımı, bağışıklık sistemini güçlendirmek için önlemler almak.

Boğazda yağlı streptokok

Streptokoklar, sindirim ve solunum sistemlerinde yaşayan insan hayatının sabit bir bileşenidir. Güçlü bağışıklığın varlığında, streptokok tehlike taşımamaktadır ve bunların hepsi sağlık durumunu tehdit etmemekte ve hatta yarar sağlamaktadır. Bağışıklık sistemi, eğitime, tehlikeli bakteri türlerine karşı koymanın kaderi, daha zayıf antrenman yapar. Ancak zayıflamaya karşı savunmak gerekir ve agresif mikroorganizmalar aktif olarak çoğalmaya başlar, inflamatuar süreçlerin gelişimini tetikler. Çoğu patolojik süreç boğazda gelişir, aynı zamanda çeşitli tehlikeli hastalıkların oluşmasına ve kırmızı kan hücrelerinin yok olmasına neden olur.

Yeşil Streptococcus Özellikleri

Greening streptococcus ağızda lokalizedir, adı bu bakterilerin etkisi altında topladığı kanın gölgesiyle açıklanır. Bu mikroorganizma oldukça tehlikeli hastalıklara neden olabilir - pnömoni, periton, apse, apse. Boğazda gelişen hastalıklar arasında, anjina, farenjit ve kızıl ateşini ayırt etmek gerekir.

Çoğunlukla ağız boşluğunda lokalize olan yeşillendirme streptococcus mikrofloranın% 30 ila 60'ını oluşturabilirken, mikroorganizma da bağırsakta yaşayabilir. Bu bakterilerin çok sayıda olduğu göz önüne alındığında, diş prosedürleri sırasında ve hatta ağız boşluğunun banal sabah temizlenmesinde bile dolaşım sistemine nüfuz etmelerinde kolaylık olmamalıdır.

Streptokokların gruplar halinde ayrılması

Boğazda lokalize olan streptokoklar, tıpta genellikle eritrositleri yok etme yeteneklerine göre sınıflandırılır:

 1. Alfa hemolitik grup. Streptokoklar bu grupta kırmızı kan hücrelerini kısmen yok eder. Klinik olarak önemli türler, boğazda streptococcus mitis içerir, bu da çürüklerin gelişimine ve emayeye "yapışmasına" katkıda bulunur. Ayrıca aktive edildiğinde, kanın içine nüfuz etmesi gözlenir, bu da endokarditte, iç kalp zarında iltihaplı süreçlerin oluşumuna yol açar. Patolojinin tehlikelerinden biri, taşıyıcılardan kolay bir şekilde transfer edilir.
 2. Beta hemolitik grup. Streptococcus girilmesi tamamen kırmızı kan hücrelerini yok edebilir. Bu gruba ait 49 adet 49 adet varlığa aittir. Bu durumda, streptococcus, burun boşluğunda tespit edilirse boğazda girer ve vajinadaki lokalizasyonun aksine, boğaz tehlike taşımamaktadır.
 3. Gamma-hemolitik grup. Temsilcileri aynı zamanda kırmızı kan hücrelerini yok etmedikleri için nonhemolitik streptokoklar olarak da adlandırılmaktadır. Bu bakteriler ağız ve bağırsaklarda yaşarlar.

Enfeksiyon ve eşlik eden semptomların nedenleri

İnsan organizması Streptococcus olarak çeşitli şekillerde nüfuz, bir taşıyıcı madde, kirli hava, hijyen eksikliği ve temizliğini korumak için yabancı madde kullanımı inhalasyon öpüşme olabilir.

Buna göre, yeşil streptococcus iletim yolu olabilir:

 • Her gün, ev eşyalarını kullanarak.
 • Havada, enfekte bir kişi ile hapşırma veya öksürme ile iletişim kurarken.
 • Cinsel ilişkide cinsel ilişki.

Boğazda yeşillendirme streptokoku, hızla aktif hale gelmeye başlayan bir takım hoş olmayan semptomlar eşlik eder:

 1. fark edilir zayıflık;
 2. keskin var sıcaklık atlama 39-40 ° C'ye kadar;
 3. ısı değiştiğinde titreme;
 4. belirir bademciklerin şişkinliği, yüzeyleri pürülan bir kaplama ile kaplıdır;
 5. servikal lenf düğümlerinde bir artış var;
 6. ağrı, boğazda ortaya çıktı, tahakkuk yutma sırasında, ses değişir, sağır olur;
 7. mümkündür baş ağrısı, Oksipital kasların yetersiz hareketliliğinden dolayı, ağzı açma sürecinde ağrı vardır.

Terapi özellikleri

Komplike olmayan streptokok enfeksiyonu yaklaşık yedi gün boyunca vücutta mevcut olduğu ve pozlama süresi süresine tedavi yeterli değildir. Tedavinin ana amacı beşinci veya altıncı günde ortaya çıkabilecek komplikasyonları önlemektir. Yeterli tedavi yoksa, ortaya çıkan pürülan oluşumlar dolaşım sistemine nüfuz edebilir ve yayılma sırasında menenjit, otitis, pnömoni, sinüzit ve diğer tehlikeli patolojilere neden olabilir.

Diğer komplikasyonlar daha sonra gelişebilir, romatizmaya veya böbreklerde inflamatuar bir sürecin gelişmesine neden olur. Analizlerin yürütülmesi, bir patolojinin nedensel ajanlarını en etkili şekilde etkileyebilecek bir streptokok türünü tanımlamaya ve antibiyotik tayin etmeye yardımcı olacaktır.

Bu önemlidir. Uyuşturucu reçete ederken, doktor olası bireysel hoşgörüsüzlüğü, patoloji özelliklerini ve mağdurun yaş grubunu dikkate alır. Tedavi süresi hastalığın şiddetine ve enfeksiyonun başlangıcına bağlıdır.

Patolojinin tedavi yöntemleri

Tedavinin başlangıcı, doktor ve tanıyı ziyaret etmektir.

Yeşil streptococcus tedavisi aşağıdaki aşamalardan oluşur:

 • Antimikrobiyallerin amacı.
 • Bağışıklığın güçlendirilmesi.
 • Antibiyotik alımının bağırsak mikroflorasının dengesini bozduğu düşünüldüğünde, bunun geri yüklenmesi gerekir.
 • Vücut detoksifikasyonunun yapılması.
 • Antimikrobiyal ilaçlara karşı alerjik reaksiyon durumunda antihistaminik kullanımı.
 • Semptomatik tedavinin amacı.
 • Eşzamanlı hastalıkların tedavisi.

Hastalığın formuna bağlı olarak, streptokok enfeksiyonunun tedavisi farklı uzmanlar tarafından gerçekleştirilmektedir - çocuk doktorları ve terapistler, jinekologlar, ürologlar, dermatologlar, cerrahlar ve diğerleri.

Antibakteriyel tedavi

Boğaz yeşil bir streptokok ile teşhis edilirse, tedavi antimikrobiyallerin atanmasını içerir. Kullanım süreleri genellikle bir haftadan 10 güne kadardır. Komplike bir patoloji seyrinde, farmasötik ajanların uygulanması kas içi bir enjeksiyon olmalıdır. Streptokok enfeksiyonlarının tedavisi genellikle antimikrobiyal ilaçlar penisilin grubu kullanılarak yapılır. Kronik bir patoloji seyrinde, korunmuş penisilinler kullanılır.

Penisilin serisinde organizmanın alerjik bir reaksiyonu varsa, sefalosporinler veya makrolitler lehine bir değişiklik yapılabilir. Kıt bir ateş gelişmesi varsa, hafif bir patoloji seyriyle, makrolidlerin ilk basamak ilaçlar olarak kullanılması önerilmektedir. Sefalosporinler şiddetli ve orta derecede komplikasyonları olan hastalıklar için reçete edilir. Tedavi süresi genellikle iki haftadır, ancak enfeksiyon komplike bir patolojiye transfer edildiğinde veya işlem genelleştirildiğinde, terapötik rejime aminoglikozitler eklenir.

Antimikrobiyaller şunlar olabilir:

 1. İç uygulamalar. En sık reçete Ampisilin veya Amoksisilin, Cefixim, Seftriakson, Doksisiklin, Eritromisin, Vankomisin. Bu ilaçları alma süresi bireysel olarak seçilir, ancak genellikle 5-10 günü geçmez.
 2. Yerel kullanım. Genellikle Bioparox, Ingalipt, Geksoral, Chlorgexedin kullanılır.

Diğer ilaçlar

Yeşil streptokokların neden olduğu hastalıkların tedavisi için başka ilaçların neler olabileceğini düşünün:

 • güçlendirmek için bağışıklık sistemi kullanılabilir ilaçlar Imudon, Lizobakt veya Immunal ve C vitamini içeren doğal bağışıklık uyarıcılar Bu kuşburnu, tüm narenciye meyveleri, yaban mersini ve kivi, maydanoz, kartopu çilek, üzüm ve deniz topalak sayılabilir.
 • Mikrofloranın iyileşmesinde Bifidumbacterin, Linex veya Acipol içeren probiyotiklere yardımcı olacaktır.
 • streptokoklar zehirlenmesi toksinler ve enzimler için, bunların uzaklaştırılması günlük sıvı yaklaşık üç litre sıvı ve burun boşluğu ve orofarenks slabosolyanym çözeltisi ve furacilin durulama üretir gereken gereklidir. İlaç preparatlarından Enterosgel ve Albumin'i ayırmak mümkündür.
 • Alerjik reaksiyonları durdurmak için Diazolin, Cetrin veya Suprastin reçete.
 • Semptomatik tedaviye yönelik preparatlar, olumsuz fenomenlere bağlı olarak reçete edilir. Bu bulantı veya uygulanan Motilium Reglan, ateş ibuprofen veya asetaminofen çıkardıysanız koydu burun damlaları, örneğin, Farmazolina vazokonstriktörlere kullanımını tavsiye zaman.

Ulusal tariflerin uygulanması

Halk tarifleri, kullanmadan önce, antibiyotik alarak yerini alamaz, doktora danışmak gereklidir.

Bununla birlikte, streptokok enfeksiyonuna karşı ek yöntemler olarak, şifacıların tavsiyesi kullanılabilir:

 1. kayısı. Sabahları ve akşamları yemekten önce kayısı eti tüketilmeli, derideki lezyonlar kızartılmış meyvelerle yağlanabiliyor.
 2. Siyah frenk üzümü. Meyveler, doğal bir antimikrobiyal maddedir, büyük miktarda C-vitamini içerirler. Her yemekten sonra bir bardak meyve yemeniz gerekir.
 3. çalı. Bir avuç dolusu miktardaki meyvelerde yarım litre su doldurmanız, ateşe atmanız, bir kaynamaya getirmeniz ve beş dakika daha pişirmeniz, ardından soğumaya kadar ısrar etmeniz gerekir. Et suyu sabah ve akşam saatlerinde 150 ml içilmelidir.
 4. Yardımcı olur soğan ve sarımsak, Diğer ürünlerde günde en az iki kez yemek önerilir.
 5. Kuru hat ezilmeli, malzemenin 20 gramı 400 ml kaynar suya atılmalı, soğumadan önce kapağın altında ısıtılmalı, filtrelenmeli ve 24 saat içinde dört kez içilmelidir. Tek doz 100 ml'dir.

Patolojinin yeniden gelişmesini önlemek için, hijyeni daha dikkatli bir şekilde izlemeniz, haftada en az iki kez ev temizlemeniz, sağlığınızı korumak, hipotermiden kaçınmak, binaların havalandırması hakkında hatırlatmanız tavsiye edilir.

Streptokokların kısa sınıflandırılması ve tıbbi önemi

Yorumlarda hemolitik streptokok hakkında bir makale yazması istenmiştir. Yapmaya karar verdim streptokokların genel değerlendirmesi Hemolitik streptococcus hakkında daha detaylı bilgiye bağlantılar sağlar.

Kokların sınıflandırılması

koküsler Küresel formdaki bakterilerdir. Hücre duvarlarının yapısına bağlı olarak Gram üzerine resim yaparken (yöntem 1884'te Danimarkalı doktor GK Gram tarafından önerilmiştir) kokci mavi veya kırmızı renktedir. Bakteriler maviye boyanırsa, Gram-pozitif (Gram +) olarak adlandırılırlar. Kırmızıya boyanırsa, gram-negatif (gram-). Mikrobiyoloji üzerine Gram boya, tıp fakültesi öğrencilerinin her biri tarafından incelenmiştir.

 • stafilokoklar (dan staphylo - üzüm) - üzüm küme şeklinde var,
 • streptococci - zincir formuna sahip,
 • Enterokoklar - çift veya kısa zincirli olarak bulunurlar. Enfeksiyöz endokardite (vakaların% 9'unda), genitoüriner sistemin lezyonlarına ve bağırsak disbiyozuna neden olur.

tür streptokoklar ve cins enterokok aynı aileye ait Streptococcaceae [StreptococcusAcee], çünkü birbirine çok benzedikleri için, yenilgiler de dahil olmak üzere.

 • Neisserias (genellikle çift olarak bulunur):
  • gonokok (Neisseria gonorrhoeae) - gonore neden olan etkenler,
  • meningokok (Neisseria meningitidis) - nazofarenjit, menenjit ve meningokokseminin nedensel ajanları.

Kokların ortak özelliği, aerobik (yani gelişme için oksijen kullanılır) ve nasıl tartışacağını bilmiyorum (yani, dış çevresel faktörlere dirençli spor oluşturucu bakterilerden daha cocci yok etmek daha kolaydır).

Serogrup A, B, C, için streptokokların sınıflandırılması.

Teklif üzerine Rebecca Lansfield (1933), hücre duvarındaki belirli karbonhidratların varlığına göre, streptokoklar 17 serogrup (en önemlisi A, B, C, D, G'dir). Bu bölünme serolojik yardımıyla mümkündür (Latince'den). serum - reaksiyonlar, yani serum); Gerekli antijenleri, standart serumların bilinen antikorları ile etkileşimleri ile belirleyerek.

A grubu streptokoklar

Çoğu insan hastalığına neden olur ?-serogrup A'dan hemolitik streptokok. Hemen hemen hepsi aynı türe ait. S. pyogenes (Streptococcus pyogenes, pyogenic streptococcus, [StreptokOkkus pyogenes] okundu). Bu balda streptococcus. edebiyat bazen kısaltma olarak adlandırılır BGSA - serolojik grup A'nın beta hemolitik streptokokları. Soğuk mevsimde, okulun nazofarenksindeki taşıyıcısı ulaşır % 20-25.

Antik çağlardan beri S. pyogenes bilinmektedir, ancak en yüksek insidansı 19. yüzyılda ulaşmıştır. o nedenleri:

 • kızıl ateş (semptomlar: boğaz ağrısı + ateş + küçük kızarıklık + zehirlenme),

  Kırmızı ile ciltte döküntü.
  Bununla birlikte, nazolabial üçgen her zaman döküntüden arınmış kalır.

  Kızıl ile dil genellikle grenli ve parlak kırmızıdır.

 • streptokok farenjit (pharynx iltihabı) ve boğaz ağrısı, komplikasyonların yanı sıra:
  1. festering = erken (boğaz ağrısı sırasında gelişir): otitis, sinüzit, Mastoiditler (temporal kemiğin mastoid sürecinin hücrelerinin inflamasyonu), paratonsiller abse, servikal lenfadenit (servikal lenf düğümlerinin iltihabı), menenjit, bakteriyemi, endokardit, pnömoni;

  Siyatik süreç Bir bölümde temporal kemiğin (processus mastoideus).
  Hücreler görülebilir. Onların iltihabı denir Mastoiditler.

 • nonsmooth = daha sonra (boğazda iltihaptan 1-3 hafta sonra başlar): post-streptokokal glomerülonefrit, zehirli şok, iyileşme aşamasında (hastalığın başlangıcından itibaren 8-10. günde) gelişmekte akut romatizmal ateş (Romatizma).
 • Erken komplikasyonlar nedeniyle enfeksiyonun sürüklenmesi vücudun diğer bölgelerinde kan (hematojen) ve lenfatik (lenfojen) yollarla. Bu yüzden herhangi bir tehlikeli enfeksiyon sadece streptococci değil, yayılabilir.

  Geç komplikasyonlar Sistemik inflamasyon ve bir otoimmün mekanizma ile ilişkilidir, yani, bağışıklık sistemi kendi sağlıklı dokularını ve organlarını yok etmeye başlar. Bu mekanizma hakkında - bir dahaki sefere.

  BGSA'nın neden olduğu lezyonlar hakkında daha fazla bilgi, ben sitede okuma tavsiye antibiotic.ru: Beta-hemolitik grup A streptococcus'un neden olduğu enfeksiyonlar

  Eğitici ve dramatik bir hikaye doğum sonrası sepsis (annelik ateşi), kurbanları yüzbinlerce anne ve kurucusu antiseptikler (enfeksiyon kontrol bilimi) - Macar doğum uzmanı Ignaz Philip Semmelweis (Semmelweis'in). Daha fazla anlatmaktan kaçınamıyorum.

  Ancak, Semmelweis fikri kabul edilmedi. Onun keşfi ve üstünde açıkca diğer doktorlara güldü. Semmelweis'in çalıştığı kliniğin başhekimi, ölüm tehdidinin azaltılmasıyla ilgili istatistikleri basmasını yasakladı.bu yayını bir fesih olarak değerlendirmek"Ve kısa süre sonra Semmelweiss işten çıktı. Bir şekilde meslektaşlarımızı ikna etmeye çalışırken, Semmelweis 1861 yılında ayrı bir iş "yayınladı, onun metodunu öğretmek için kendi parasını "ana-sınıfları" organize, lider hekimlere mektup yazdı tıbbi konferanslarda konuştuAnnelik ateşinin etiyolojisi, özü ve profilaksisi"Ama her şey işe yaramazdı.

  Alman bir doktorun ölümü bile Gustav Michaelis o zaman tıbbi toplumu ikna etmedi. Michaelis ayrıca Semmelweiss'e güldü, ancak uygulamada yöntemini test etmeye karar verdi. Hastaların mortalitesi birkaç kez düştüğünde, şaşkın Michaelis aşağılanma ve intihar etmeyi başaramadı.

  Yaşam boyu çağdaşları Semmelweis sırasında anılma ve anlaşılmadı aklını yitirdi ve o açılışından önce kadın anneler öldürür aynı sepsis, gelen 1865 yılında ölen bir psikiyatri hastanesinde, onun gün geri kalanını geçirdi. Semmelweiss'in keşfinden 18 yıl sonra, tesadüf eseri, ölüm yılını, İngiliz doktoru Joseph Lister ile enfekte mücadele önerdi fenol (karbolik asit). Modern antiseptiklerin kurucusu olan Lister'di.

  Grup B streptokok

  Bu içerir S. agalactiae [streptococcus agalactia], içinde yaşıyor Gastrointestinal ve vajinal Hamile kadınların% 25-45'i. Fetüs annenin doğum kanallarından geçtiğinde kolonileşmesi gerçekleşir. S. agalactiae neden olur yenidoğanların bakteriyemi ve menenjiti % 10-20 oranında ölüm ve hayatta kalanların yarısında kalan etkiler.

  Gençler ve yetişkinlerde, S. agalactiae genellikle neden olur streptokokal pnömoni ARVI sonrası komplikasyonlar. Tek başına S. agalactiae zatürree değil, gripten sonra oluşur.

  S. pneumoniae (pnömokok)

  Kinolitik olmayan (yeşil) streptokok

  Yukarıdaki sınıflandırmaya ek olarak Rebecca Lansfield (A, B, C, serogruplar için), sınıflandırma da kullanılır kahverengi (1919), streptokokların neden olmasına dayanır. eritrositlerin hemoliz (yıkımı) Bir ram kanıyla medya üzerinde büyürken. Brown sınıflandırmasına göre streptokoklar:

  • ?-hemolitik: kısmi hemolizi ve çevreyi yeşile neden olur, bu nedenle? -Holitik streptokok da denir zelenyaschy streptokoklar. onlar etkileşim Lansfield'a göre grup serumları ile.
  • ?-hemolitik: Tam hemoliz.
  • ?-hemolitik: görünmez hemoliz.

  Bir grup yeşil streptokok bazen ortak bir ad altında birleştirilir S. viridans.

  hemolitik için (? hemolitik viridans) streptokoklar, S. anginosus, S. Bovis, mittis, S. sanguis ve diğerleri dahildir. Içinde yaşıyorlar ağız boşluğu, tüm mikrofloranın% 30-60'ına kadar, nerede oluşur ve ayrıca bağırsakta.

  Karakteristik lezyonlar - bakteriyel endokardit (kalp kapakçıklarının endokardında enflamatuar süreçler). Greening streptococci oluşturur Tüm patojenlerin% 25-35'i tankı. endokardit. Ağızda S.viridans hayatımızda bir çok olduğundan, kolayca vb dişleri ve fırçalama, diş işlemler sırasında kan dolaşımına (denilen bakteriyemi) girebilirsiniz. D. kalbin boşluğunda geçerken, streptokoklar sıklıkla kalp kapaklarının üzerine yerleşebilecek ve habis yol viridans.

  Baktereminin sıklığı (Belarus Devlet Tıp Üniversitesindeki konferanstan elde edilen rakamlar):

  • periodontuma müdahale ile - vakaların% 88'inde,
  • diş çıkarıldığında - vakaların% 60'ı,
  • tonsillektomi (bademciklerin çıkarılması) -% 35,
  • Mesanenin kateterizasyonu -% 13,
  • trakea entübasyonu -% 10.

  Bakteriyel (enfeksiyöz) endokardit çeşitli anlamına gelir kan zehirlenmesi ( 'kan zehirlenmesi"; bakteriyeminin aksine bir sepsis bakterisi cinsindendir kan dolaşımında). Tedavi etmek çok zordur ve antibiyotik tedavisi olmadan, bakteriyel endokarditte mortalite yıl boyunca% 100'e yakındır. Uzun süreli yüksek dozda antibiyotik kullanımı kullanılmaktadır. Hastanın kalp kusuru varsa, yapay kapaklar durur veya daha önce bakteriyel endokardit geçirmişse, tekrar enfekte olma riski çok fazla olur. Bu insanlar atandı antibiyotik önleyici doz dişçiye gitmeden önce. BSMU'daki iç hastalıklar üzerine konferanslarda böyle bir şema verildi:

  • işlemden 1 saat önce 2 g amoksisilin içinde
  • İçinde alternatif ilaçlar - sefaleksin, klindamisin, azitromisin, klaritromisin,
  • yutma imkansız ise - işlemden önce 0,5 saat boyunca intramüsküler veya intravenöz olarak 2 g ampisilin.

  Hemolitik olmayan streptokoklar ayrıca bakterileri de içerir. S. mutans [Streptococcus Mutance], yaygın olarak bilinen çürüğün etken maddesi. Bu bakteri, laktik aside ağızdan giren şekeri fermente eder. Laktik asit nedenleri dişlerin demineralizasyonu. İlke olarak, ağızdaki birçok bakteri şekeri laktik aside fermente edebilir, ancak sadece S. mutans ve lactobacilli bunu düşük pH değerlerinde, yani asidik bir ortamda yapabilir. Bu nedenle, yedikten sonra dişlerinizi fırçalamanız veya ağzınızı iyice yıkamanız tavsiye edilir. Bilim adamları yaratmak için umut vermezler S. mutans'a karşı aşı, Aynı zamanda çürüklere karşı bir aşı olacak.

  Streptokokların antibakteriyel tedavisinin özellikleri

  Bahsettiğim gibi, hepsi Streptokokkal tonsillit gerekli antibiyotik zorunlu reçete. Merakla, penisilinlerin uzun süreli kullanımına rağmen, günümüze kadar piyojenik streptococcus beta-laktam antibiyotiklere direnç geliştirmemiştir. - Genellikle reçete edilen penisilinler ve sefalosporinler 10 günlük bir süre için anjin ve kızıl ateşle. Tedavinin başlangıcından ertesi gün rahatsız edilmese bile, ders kesilemez. Hasta penisiline alerjisi varsa, onlar atanır makrolidler, % 30 veya daha fazla durumda streptococcus bunlara dirençli olmasına rağmen. Makrolid kullanma yeteneği ile kullanılır lincomycin.

  Buna inanılıyor asemptomatik taşıma beta-hemolitik streptokok grubu A tedavi gerektirmez antibiyotikler.

  Benzer şekilde penisilinlere ve soluk treponema (soluk spiroketler) - sifilizin etken maddesidir. Sifiliz, yıllar önce olduğu gibi aynı şekilde tedavi edilir. Doğru, penisilin dozları önemli ölçüde artmıştır.

  Piyojenik streptococcus aksine pnömokok sık sık ortaya çıkıyor bir dizi beta-laktam antibiyotiğe dirençli.

  streptokinaz

  Beta-hemolitik streptokok grubu A, diğer patojenite faktörlerine ek olarak, protein üretir streptokinaz, trombiyi çözer ve bakterinin hasta vücuduna yayılmasını sağlar. Yerli tıpta streptokinaz temelinde, bir ilaç için tromboze damarda kan akışının restorasyonu akut miyokard enfarktüsü ile birlikte yüksek alerjenite ve özellikle tekrarlanan kullanımda şiddetli alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

  Dünyadaki uygulamada, örneğin streptokinaz yerine, alteplasz (actilize), (genetik mühendisliği yardımıyla elde edilen) bir rekombinant preparattır. Daha güvenlidir ve daha az yan etki verir, ancak çok daha pahalıdır ve bu nedenle nadiren kullanılır.

  IRS-19

  Staphylococcus ilaç IRS-19 tedavisi hakkında daha önce açıklanan bir burun spreyi, bir dizi streptococcus türüne antijenler içerir.

  Hazırlamadan 100 ml, 43.27 ml bakteriyel lizatlar, dahil:

  • Staphylococcus aureus - 9.99 ml
  • Pnömokok pnömoni Her biri I, II, III, V, VIII, XII - 1,11 ml yazın
  • streptokok pyogenes grubu A - 1.66 ml
  • streptokok dysgalactiae grubu C - 1.66 ml
  • streptokok grup G - 1.66 ml
  • Enterococcus faecium - 0.83 ml
  • Enterococcus faecalis - 0.83 ml
  • Neisseria subflava - 2.22 ml
  • Neisseria perflava - 2.22 ml
  • Klebsiella pneumoniae - 6.66 ml
  • Moraxella catarrhalis - 2.22 ml
  • Haemophilus influenzae tip B - 3.33 ml
  • Acinetobacter calcoaceticus - 3.33 ml

  Böylece IRS-19 stafilokok, streptokok, pnömokok ve enterokoklara karşı koruma sağlar. Burun içinde kullanın sağlar yerel bağışıklığın güçlendirilmesi eğitim yoluyla sekretuar immünoglobulinler A sınıfı (sIgA) ve makrofajların aktivasyonu ile spesifik olmayan savunma. IRS-19 uygulaması vücudu korur soğuk algınlığı bakteriyel (pürülan) komplikasyonları. Aynı zamanda, akut solunum yolu viral enfeksiyonunun sıklığı pratik olarak değişmez; IRS-19, virüs parçacıkları içermez, ancak ARVI çok daha kolay akacaktır.

  IRS-19 otoimmün hastalıklar için önerilmez. Herhangi bir yeni ilacı kullanmadan önce, her zaman çalışmak gereklidir talimatlar ona Bu, tedaviden en fazla yararı sağlamaktan ve yan etkilerden kaçınmaya yardımcı olacaktır.

  Boğazda streptokokların semptomları ve tedavisi nelerdir?

  Doğuştan, bir kişi sürekli olarak çevre mikrokozmos ile etkileşime girer. Bakteriler bu dünyanın ana sakinleridir. Ve yapacakları şeylerle yaşamak için yapacak bir şeyimiz yok. Bazen çok sorunlara neden olabilir.

  Boğazdaki Streptococcus, tüm insanlar için ortak bir şeydir. Sadece streptokoklar gerçekleşmez: yeşil, piyojenler, viridanslar, mitis, hemolitik ve hemolitik olmayan. Ne olmaz, altın streptococcus: sadece stafilokok altındır.

  Streptococcus nedir?

  Streptococcus, en yaygın bakteri grubudur. Gönderen:

  • Ev eşyalarında;
  • cilt üzerinde;
  • mukoza zarlarında;
  • Sindirim sisteminde.

  Birçok streptokok türü vardır. Bazıları, belki hala hiç açık değil. İnsan solunum yolu için en patojeniktir:

  • Streptococcus hemolitik (piyojenik);
  • streptococcus pnömoni (pnömokok).

  Hemolitik streptokoklar kan hücrelerini yok edebilir (hemolizi gerçekleştirir). Kural olarak, streptococcus hakkında konuştuklarında, tam olarak bu varyantı kastediyorlar. Çok çeşitli pürülan iltihaplı hastalıklara neden olabilir:

  • Solunum yolu hastalıkları;
  • apse ve fraktürler;
  • iç organların iltihabı;
  • sepsis.

  Pnömokok, pnömoni, otitis, bronşit, sinüzitin başlıca nedendir.

  Ayrıca nonhemolytic streptococci vardır. Örneğin, yeşil yapraklı türler "mitis" ağızlarımızda yaşar ve bazı verilere göre diş çürüğünün gelişmesinden sorumludur. Başka bir yeşil streptokok - "viridans" - mukoza zarının normal bir sakini, bir patojen değildir.

  Boğazda streptokok nedenleri

  Bu bakterilerin neden boğazda göründüğü özel bir sebep yok, hayır. Onları farklı şekillerde alıyoruz:

  • Solunan hava ile;
  • termal olarak işlenmemiş gıda ile;
  • yıkanmamış eller yüzünden;
  • evcil hayvanlarla oynamak (bakteri yünü üzerinde bulunur);
  • öpücükler (bakteri ağızlarımızda yaşıyor) vb.

  Solunum sistemindeki sürekli streptokok bakterilerin varlığına rağmen, çoğu zaman sağlıklı olduğumuza inanıyoruz. Bu, bakterilerin patojenik olmadığını veya koşullu patojenik bir durumda olduklarını gösterir. Onların gelişmesi ve dağıtımı, bizi görünmezden koruyan bağışıklık sisteminin gücü tarafından sınırlandırılır.

  Strep enfeksiyonu alabilir miyim?

  Streptokokal boğaz enfeksiyonunu enfekte etmek, mikrobiyal atak ve bağışıklık savunması arasında kuvvet dengesi bozulursa mümkündür.

  Dengesizliğe yol açabilir:

  • Başka bir kişi tarafından çok sayıda patojen bakteriyel partikülün püskürtülmesi;
  • el yıkama ihmali;
  • diğer kişisel hijyen maddelerinin kullanımı;
  • ısıl işlem yapılmayan gıda ürünlerinin kullanımı (hazır dükkan salataları dahil);
  • herhangi bir solunum yolu viral enfeksiyonu;
  • tekrarlayan herpes enfeksiyonu;
  • hipotermi;
  • immün yetmezlik durumu.

  İzole, yukarıdaki faktörlerin her biri boğazda stafilokok enfeksiyonu gelişmesine yol açamaz. Aksi takdirde, enfekte hastalarla ilgilenen tüm doktorlar (ve streptococcus'dan aşı yoktur) sıklıkla hastalanır. Ancak, bu gerçekleşmez.

  Aksine, bağışıklığı henüz mükemmel olmayan çocuklar, taşıyıcı ile yakın temas içine girmeden boğazda streptokok enfeksiyonu olabilir.

  Böylece streptokok enfeksiyonu olabilir. Ancak bu, birkaç faktörün eş zamanlı katmanlanmasını gerektirir. Örneğin, herpes virüsü ile enfekte olmuş bir kişi, boğazda streptokok enfeksiyonu taşıyıcısı ile temas ettikten sonra, soğuduktan sonra, yüksek olasılıkla hasta olacaktır.

  Boğazda Streptococcus oranı

  Doktorlar, boğazdaki streptokokların niceliksel oranından bahsetmenin anlamlı olmadığını düşünüyor. Enfeksiyöz sürecin gelişimi, bağışıklık sisteminin yayılmalarını engelleme yeteneğine bağlı olarak boğazdaki bakteri miktarına bağlı değildir.

  Boğazdaki streptococcus oranı göreceli bir göstergedir. Her insanın kendi dokunulmazlıklarına ve mukoza hava yollarının mikroflorasının dengesine göre, normun değeri büyüklük dereceleriyle dalgalanma gösterebilir.

  Anormal bakteriyel çevre üzerinde şüphe olması halinde Öte yandan, boğazından bir sürüntü alınır, hasta durumlarının şikayet ve net boğazında iltihaplanma. (Önemli başka bir mikrop değerinin üzerinde değil) Bu durumda, analiz 10 6 cfu / ml alma norm aşan bir miktarda kabul edilir.

  Streptococcus Çeşitleri

  Hemolitik streptokok, şartlı olarak kan hücrelerinin yıkımına neden olma kabiliyeti ile bölünmüştür:

  • Alfa - kısmen yıkıcı;
  • Beta - tamamen yıkıcı;
  • Gama - yıkıcı değil.

  Beta-hemolitik streptokok en büyük zarara neden olur.

  Boğazdaki Streptococcus Belirtileri

  Streptococcus, çok sayıda hastalığa ve bunlarla ilişkili semptomlara neden olabilen bakteriyel pürülan bir enfeksiyondur.

  Boğaz ile doğrudan ilişkili Streptokok hastalığı:

  Farenjit ile streptococcus belirtileri

  • Boğaz iltihabı, palatine kemer ve dil;
  • zulüm, acı, öksürük;
  • öksürük;
  • sıcaklıkta hafif bir artış.

  Anginada streptococcus belirtileri

  • Boğaz ağrısı;
  • bademcik iltihabı (genişleme);
  • bademcikler üzerinde püstüller, nekrotik odaklar vardı;
  • artan sıcaklık (çok yüksek olabilir);
  • genel zehirlenme (halsizlik, baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, yorgunluk).

  Kırmızı ateş ile Streptococcus

  • Boğazın tüm belirtileri;
  • vücutta tipik bir kızıl atar - yüzünde, kasıkta, yüzünde;
  • Dilde belirli "tahıllar" görünümü, koyu kırmızı dil.
  İçindekiler ↑

  Tanı Yöntemleri

  Enfeksiyonun doğasını belirlemek için boğazdan bir leke alınması gerekir. Smear ile elde edilen ortam, laboratuar ekimine tabi tutulur. Bundan sonra bakteri kolonileri üzerinde çalışılır, sayıları sayılır, antibiyotiklere duyarlılık testi yapılır. Standart analiz 5 gün içinde yapılır.

  Ancak, streptokokal bakteriler tüm antibiyotiklere duyarlı olduğundan ve akut süreç birkaç gün beklemeye izin vermediğinden, çoğu durumda tedavi görünümü hastalığın yeterince dışsal belirtileridir.

  Boğazda streptokok nasıl ve ne tedavi edilir?

  Boğazdaki streptokokların ana tedavisi antibiyotiktir (sistemik, lokal). Ek olarak, yerel eylemin immünomodülatörleri reçete edilir.

  Tedavi için bakteri türü önemli değil. Boğazda hem alfa hem de beta-hemolitik streptokoklar eşit olarak tedavi edilir.

  Ev tedavisi

  Streptococcus'u tedavi etmek için:

  • Lokal antibiyotikler;
  • sistemik antibiyotikler;
  • eş zamanlı olarak - hem yerel hem de sistem.

  Bioparox sprey - Üst solunum yolu bakteriyel enfeksiyonları için geleneksel olarak kullanılan bir yerel antibiyotik. Günde 4 kez 4 kez boğaz püskürtülür. Boğazdaki streptococcus'un standart tedavisi 7 gündür. Pozitif dinamikler ile arttırılabilir.

  Son zamanlarda, bu ilacın etrafında bir çok negatif gürültü ortaya çıkmıştır, özellikle - güvensizliği ve boğazın tüm mikroflorasının bastırılmasından kaynaklanan komplikasyonlar olasılığı. Bioparox'un 50 yıldan fazla süredir kullanılmasına rağmen, bazı ülkelerde kullanılmamasına karar verilmiştir. Rusya'da, Bioparox, bir zamanlar Aspirin'in kredibilitesiyle kabul edildi. Ülkemizde bu ilaç, bakteriyel solunum yolu hastalıklarının tedavisinde altın standart olmaya devam etmektedir.


  Boğazda streptokok enfeksiyonu ile birlikte ateşle birlikte bademciklerde belirgin bir iltihap, sistemik etki gösteren antibiyotikler gösterilmektedir. Streptokok bakteriler basit ve uzun süreli antibiyotik, penisiline duyarlıdır. Streptococcus'u iyileştirmek için penisilin ajanları kullanılır. Örneğin:

  Tipik olarak, penisilin ilaçlar 7-10 gün boyunca günde üç kez 500 mg'da reçete edilir.

  Penisilinler sadece streptococcus için değil, bağırsak mikroflorasının tamamı için toksiktir. Bir penisilin sonrası, daha fazla ekşi süt ürünleri tüketmeniz gerekir. Bağırsak mikroflorasını normalleştiren (örneğin, Lineks), ekbiyotik ve probiyotiklerin olası ek alımı.

  Bakteri mikroflorasının baskılanmasına ek olarak, boğazda strep boğazından kurtulmak için, bağışıklık reaksiyonları sistemini uyarmak için gerekli olduğu unutulmamalıdır. Lokal immünomodülatörler gösterilmiştir:

  Eğer boğazda streptokok enfeksiyonu gelişmesi viral bir hastalığın arka planında meydana gelirse, sistemik immünomodülatörlerin alınması endikedir:

  Halk ilaçları


  Geleneksel tıp, boğazda streptokokların standart ilaç tedavisine ek olarak kullanılabilir.

  Alkollü tentürlerle boğazın antiseptik durulanması

  • okaliptüs,
  • nergis,
  • papatya.

  Antiseptik etkiye ek olarak, bu tentürler bademcikler, palatine dilden ağızdan bakterilerin fiziksel olarak süzülmesine katkıda bulunur. Evde pişirilebilir veya eczanede hazır olarak satın alınabilirler.

  İmmunostimulating decoctions ve infüzyonlar

  • Kuşburnu meyveleri;
  • Eleutherococcus kökleri ve yaprakları;
  • ekinezya kökleri.

  Altay ve Kafkasya'nın bitkisel toplanmasıyla iyi bir tonik ve restoratif etki sağlanır.

  Streptococcus çocuklarda nasıl tedavi edilir?

  Streptokokların çocuklarda boğazda tedavisi prensipte yetişkin enfeksiyonunun tedavisinden farklı değildir. Antibiyotiklerin dozu azaltılmalıdır. Çocukların tedavisinde immünmodülatör ajanlar kullanılmamaktadır. Boğaz için güvenli sprey Aqualor karmaşık tedavisinde iyi kanıtlanmıştır.

  Hamilelik sırasında tedavi özellikleri

  Hamile kadınlar, bulaşıcı hastalıklar söz konusu olduğunda geleneksel olarak karmaşık bir hasta grubudur. Genel olarak, hamilelikte tüm antibiyotikler istenmemektedir. Gebe kadınlarda boğazda streptokok tedavisi için en güvenli olan makrolidlerdir:

  Antiseptik sprey Hexaspray etkilidir ve gebe kadınlar için kontrendikasyon yoktur.

  Hamile bir kadının boğazında Streptococcus viridance özellikle tedavi edilmemelidir. Ağız ve boğazın mukoza zarının patojenik olmayan mikroflorasının bir parçasıdır.

  Olası komplikasyonlar

  Tedavi olmaksızın, strep boğaz enfeksiyonu alt solunum yoluna ilerler ve neden olur:

  İşitme tüpünden streptokoklar orta kulağın kavitesine nüfuz edebilir ve otitlere neden olabilir.

  Hastalık sırasında yapmaya değmez ne var?

  • Aşırı ısınma veya süper soğutma;
  • uzun süre evden çıkın;
  • Hastalığın ciddi bir seyri sırasında bağımsız olarak tedavi edilmelidir.
  İçindekiler ↑

  Streptokok Boğaz Enfeksiyonunun Önlenmesi

  1. Soğuk algınlığının düzeltilmesi.
  2. Burunda enfeksiyöz odakların zamanında tedavisi.
  3. Yılda 2 kez immünomodülatörlerin profilaktik alımı.
  4. Solunum hastalıklarına yatkın insanlar hipotermiden kaçınmalıdır.

  Sonuç

  Streptococcus çoğu zaman insanlarla barış içinde bir arada yaşar. Bir kişi bağışıklığı azalırsa veya streptokok hastaları ile temas ederse hastalanabilir.
  Streptokok bakterisine neden olan en yaygın boğaz hastalıkları farenjit ve bademcik iltihabıdır.
  Streptokok alt solunum yolu bırakabildiği - larenjit, trakeit, laringotrakeit, bronşit, pnömoni neden olur.
  Strep boğaz enfeksiyonunun tedavisi her zaman antibiyotiktir.
  Tedavinin prognozu olumludur.

  Streptokok enfeksiyonu: nedenleri, belirtileri, tanı, tedavi nasıl

  Streptokok enfeksiyonu - çeşitli belirtilere sahip, bakteriyel etiyolojinin bir takım patolojileri. Hastalığın etken maddesi, toprakta, toprakta, bitkilerde ve insan vücudunda bulunabilen streptokoktur.

  Hemolitik streptokok enfeksiyona neden olur ve çeşitli patolojilere neden olur - kızıl, yılancık, bademcik iltihabı, abseler, çıbanlar, otit, osteomiyelit, endokardit, romatizmal ateş, glomerulonefrit, pnömoni, septisemi. Bu hastalıklar, ortak bir etiyolojik faktör, benzer klinik ve morfolojik değişiklikler, epidemiyolojik modeller, patojenik bağlantılar nedeniyle yakın bir ilişkiye sahiptir.

  Streptokok grupları

  Eritrositlerin hemoliz türüne göre - kırmızı kan hücreleri, streptokoklar şu şekilde ayrılır:

  • Sebat veya alfa-hemolitik - Streptococcus viridans, Streptococcus pneumoniae;
  • Beta-hemolitik - Streptococcus pyogenes;
  • Nonhemolitik - Streptococcus anhaemolyticus.

  Beta-hemolizli streptokoklar tıbbi olarak önemlidir:

  1. Streptococcus pyogenes - streptococcus grubu A, çocuklarda infeksiyöz anjinanın nedensel ajanı, ayrıca romatizma ve glomerülonefrittir.
  2. Streptococcus pneumoniae - pnömokok - pnömoni veya sinüzitin nedensel ajanları.
  3. Streptococcus faecalis ve Streptococcus faecies - enterokok periton endokardit ve irinli iltihabı neden olur.
  4. Streptococcus agalactiae, genitoüriner sistem hastalıklarına veya endometriumun postnatal inflamasyonuna neden olan bir grup B Streptococcus'dur.

  Hemolitik olmayan veya yeşil renkli streptokoklar, insanlarda nadiren hastalığa neden olan saprofitik mikroorganizmalardır.

  Ayrı olarak, laktik asit bakterileri grubuna ait olan ve laktik asit ürünlerinin hazırlanması için gıda endüstrisinde kullanılan termofilik streptokok izole edilir. Bu mikrop laktozu ve diğer şekerleri mayaladığı için, laktaz eksikliği olan bireyleri tedavi etmek için kullanılır. Thermofhilic streptococcus, bazı patojenik mikroorganizmalara karşı bakterisidal bir etkiye sahiptir ve aynı zamanda yenidoğanlarda regürjitasyonu önlemek için de kullanılır.

  etiyoloji

  Streptokok enfeksiyonunun nedensel ajanı, kırmızı kan hücrelerini yok edebilen bir beta-hemolitik streptokoktur. Streptokoklar, zincir biçiminde veya çift halinde bulunan bir strokta yer alan globüler bakteri - Gram-pozitif koklardır.

  Mikrobiyal patojenitenin faktörleri:

  • Streptolysin, kan ve kalp hücrelerini yok eden bir zehirdir.
  • Scarlatinotik eritrogenin, kılcal damarları genişleten ve kızıl bir ateşin oluşumunu destekleyen bir toksindir.
  • Lökosit, lökositleri yok eden ve bağışıklık sisteminin işlev bozukluğuna neden olan bir enzimdir.
  • Nekrotoksin,
  • Ölümcül toksin,
  • Dokularda penetrasyon ve bakteri dağılımı sağlayan enzimler - hiyalüronidaz, streptokinaz, amilaz, proteinaz.

  penisilin, eritromisin, oleandomisin, streptomisin - Streptokok ısı, don, kurutma dayanıklı ve kimyasal ilaç ve Antibiyotiklere karşı oldukça duyarlıdır. Onlar çevredeki nesneler üzerinde toz uzun süre saklanabilir, ancak yavaş yavaş onların patojenik özelliklerini kaybederler edilebilir. Enterokoklar bu gruptaki tüm mikropların en ısrarcılarıdır.

  Streptokoklar fakültatif anaeroblardır. Bu bakteriler hareketsizdir ve bir anlaşmazlık oluşturmaz. Sadece serum veya kan ilavesiyle hazırlanan seçici ortamlarda büyürler. Şeker suyu, alt parietal büyüme formları ve yoğun ortamlarda - küçük, düz, yarı saydam koloniler. Patojenik bakteriler, şeffaf veya yeşil hemoliz zonu oluşturur. Pratik olarak tüm streptokoklar biyokimyasal olarak aktiftir: karbonhidratları asit oluşumu ile fermente ederler.

  epidemioloji

  Enfeksiyonun kaynağı hasta bir kişi veya asemptomatik bir bakteri taşıyıcısıdır.

  Streptococcus ile enfeksiyon yolları:

  1. pim,
  2. Havadan,
  3. gıda,
  4. cinsel,
  5. Ürogenital sistemin enfeksiyonu kişisel hijyenle uyuşmaz.

  Diğerleri için en tehlikeli olanı, boğazın streptokokal lezyonları olan hastalardır. Öksürme, hapşırma, konuşma sırasında mikroplar dış ortama girer, kurur ve tozla birlikte havada dolaşırlar.

  Ellerin cildinin streptokok enflamasyonu olduğunda, bakteriler genellikle gıdaya girer, çoğalır ve toksinleri serbest bırakır. Bu, gıda zehirlenmesinin gelişmesine yol açar.

  Burunda Streptococcus, karakteristik semptomlara ve inatçı akıma sahip rinite neden olur.

  Stafilokok enfeksiyonu sıklıkla şiddetli kronik hastalıkların bir arka planına karşı gelişir:

  • Endokrin patolojisi
  • Klamidiyal ve mikoplazmal enfeksiyonlar,
  • Bağırsak disfonksiyonu.

  Streptokok enfeksiyonu genel yatkınlık ve mevsimsellik ile karakterizedir. Patojenik streptokoklar genellikle soğuk havalarda çocuk ve gençleri etkiler - sonbahar ve kış aylarında.

  patogenez

  Streptococcus insan vücuduna nüfuz eder ve implantasyon bölgesinde enflamatuar bir odak oluşturur. Enzimler ve patojenite faktörleri yardımıyla mikrop, kan ve lenflere girer, iç organlara yayılır ve bunların içinde patolojilerin gelişmesine neden olur. Kalbin, kemiklerin veya akciğerlerin iltihaplanmasına her zaman bölgesel lenfadenit eşlik eder.

  Streptokok toksinleri zehirlenme, dispeptik ve alerjik sendromlara neden olur. ateş, kusma ve mide bulantısı, baş ağrısı, kafa karışıklığı ile kendini gösterir. glomerülonefrit, romatoid artrit, ve endokardit - bakterilerin hücre duvarı böbrek, kalp, eklem hasara neden olan bir alerjen, oto-bağışıklık ve enflamasyon gelişme olarak kendi bağışıklık sistemi tarafından algılanır.

  semptomataloji

  boğaz ağrısı, boğaz ağrısı, kızıl, lenf bezleri, orta kulak iltihabı, sinüzit - streptokok enfeksiyonunun neden olan ajan, üst solunum yolu imha lokalize formları neden olan bir beta-hemolitik streptokok grup A vardır.

  Yetişkinlerde Streptococcus

  Streptokokal boğaz enfeksiyonu erişkinlerde bademcik iltihabı veya farenjit formunda ortaya çıkar.

  Farenjit, viral veya bakteriyel etyolojinin farenks mukozasının akut inflamatuar bir hastalığıdır. Streptokokal farenjit akut başlangıçlı, kısa inkübasyon, yoğun boğaz ağrısı ile karakterizedir.

  Hastalık genel bir rahatsızlık, subfebril sıcaklık ve biliş ile başlar. Boğazdaki ağrı o kadar güçlü ki, hastalar iştahlarını kaybederler. Kusma, mide bulantısı, epigastrik ağrı - dispepsi belirtileri olabilir. Streptokokal etiyolojinin boğazındaki iltihaplanma genellikle sesin öksürmesi ve ses kısıklığı ile birlikte olur.

  pharyngoscope kaplama ile kaplıdır bademcik ve lenf düğümleri, hipertrofi ile hiperemik ve ödemli yutak mukozasını bulguladığında. Orofarenksin mukoza zarında, şekildeki bir simidi andıran parlak kırmızı kökler ortaya çıkar. Sonra burun altında cildin maserasyon ile burun akıntısı oluşur.

  Streptokokal farenjit kısa bir süre sürer ve kendiliğinden geçer. Nadiren 3 yaşından küçük çocuklarda görülür. Genellikle hastalık, uzun süreli güncel hastalıklar tarafından zayıflatılmış olan yaşlıları ve gençleri etkiler.

  Farenjit komplikasyonları şunlardır:

  1. Pürülan otitis media,
  2. Parathonsillar apse,
  3. sinüzit,
  4. lenfadenit;
  5. Pürülan inflamasyonun uzak odakları artrit, osteomiyelittir.

  Boğazdaki Streptococcus da akut tonsillite neden olur. Zamanında ve uygun tedavinin yokluğunda sıklıkla otoimmün hastalıkların nedeni miyokardit ve glomerülonefrit olur.

  Streptokok anjina gelişimine katkıda bulunan faktörler:

  • Yerel bağışıklık savunmasının zayıflaması,
  • Vücudun genel direncinin azaltılması,
  • hipotermi,
  • Çevresel faktörlerin olumsuz etkisi.

  Streptococcus bademciklerin mukozasına düşer, çoğalır, lokal inflamasyonun gelişmesine yol açan patojenite faktörleri üretir. Mikroplar ve bunların toksinleri lenf nodlarına ve kanın içine girerek akut lenfadenite, genel zehirlenmeye, anksiyete, konvulsif sendrom ve meningeal semptomlarla birlikte merkezi sinir sistemine zarar verir.

  Anjina kliniği:

  1. Zehirlenme sendromu - ateş, halsizlik, vücut ağrıları, artralji, miyalji, baş ağrısı;
  2. Bölgesel lenfadenit;
  3. Kalıcı boğaz ağrısı;
  4. Çocuklarda dispepsi;
  5. Ödem ve farenks hiperemi, bademcik hipertrofi, cerahatli kabarık üzerlerinde cereyan edişinde, gözenekli plaka kolayca bir spatula vasıtası ile alınır
  6. Kan - lökositozda, ESR'nin hızlanması, C-reaktif proteinin görünümü.

  Streptokok anjina komplikasyonları, pürülan otitis, sinüzit ve parazitik olmayan glomerülonefrit, romatizma, toksik şok şeklinde ikiye ayrılır.

  Çocuklarda Streptococcus

  Hemolitik grup Çocuklarda streptokok genellikle solunum sistemi, deri ve işitme iltihabına neden olur.

  Çocuklarda streptokok etiyolojisi hastalıkları geleneksel olarak birincil ve ikincil olmak üzere 2 büyük gruba ayrılır.

  • Birincil patoloji, mikrop - bademcik iltihabı, farenjit, otitis, impetigo giriş bölgelerinin iltihaplanması ile ortaya çıkar.
  • Sekonder hastalıklar çeşitli organların ve tüm sistemlerin otoimmün patolojileridir. Bunlar romatizma, vaskülit, glomerülonefrit içerir.
  • Daha kaba formlar - kas fasyası, endokardit, sepsis iltihabı.

  Scarlet ateşi ateş, iğrenme ve boğaz ağrısı ile kendini gösteren bir çocuk enfeksiyöz ve inflamatuar patolojidir. Hastalığın semptomatolojisi, streptococcus'un kendisinden değil, kanın içine salınan eritrojenik toksin etkisinden kaynaklanır.

  Scarlet ateşi oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Enfeksiyon, anaokullarında veya okullarda, çocukların anjina veya bakteriyel taşıyıcıları olan hastalardan alınan hava damlacıkları ile oluşur. Scarlet ateşi genellikle 2-10 yaş arası çocukları etkiler. Patoloji, üç ana sendromun - toksik, alerjik ve septik - belirtileriyle kendini gösterir.

  1. Hafif - hafif zehirlenme, hastalığın süresi 5 gündür;
  2. Orta şiddetli - daha belirgin catarrhal ve zehirlenme belirtileri, ateş süresi - 7 gün;
  3. Ağır form 2 tür bulunur - toksik ve septik. Birincisi, belirgin zehirlenme, nöbetler, meningik belirtilerin ortaya çıkması, boğaz ve derinin yoğun iltihabı ile karakterize edilir; ikincisi - nekrotizan anjina gelişimi, lenfadenit telaffuz, bademcikler septik inflamasyonu, yumuşak damak ve farinks.

  Scarlet ateşinin akut bir başlangıcı vardır ve ortalama 10 gündür.

  Hastalığın belirtileri:

  • Zehirlenme - ateş, titreme, halsizlik, yutulduğunda ağrı, halsizlik, taşikardi, hızlı nabız. Hasta çocuk uykulu ve uykulu olur, yüzü kabarıktır, gözleri parlar.
  • Çocuklar boğazda yanıktan şikayet ederler ve yutma güçlüğü çekerler.
  • Alt çenenin altında yer alan iltihaplı ve şişmiş bezler ağrının ağrımasına ve ağrının açılmasına izin vermez.
  • Faringoskopi klasik angina bulgularını tespit edebilir.
  • Ertesi gün, hiperemik deriye sahip bir hasta, önce gövdenin üst kısmını kaplayan ve birkaç gün sonra kol ve bacaklarda görülen küçük sivri bir gül veya papüler döküntü gösterir. Kırmızı goosebumps'ı andırıyor.
  • Parlak kırmızı yanakların deri döküntüleri birleşir ve onlar da kırmızılaşır.
  • Hastalarda Nosogubni üçgen soluk, dudak kiraz.
  • Dil kızıl ateşle kaplıdır, papilla yüzeyinin üzerinde uzanır. 3 gün sonra, kendi kendini temizleyen, uçtan başlayarak, açık papilla ile parlak kırmızı olur ve bir ahududu dut benzer.
  • Pastinin semptomu, doğal kıvrımlarda kaşıntı döküntüsü birikmesi ile karakterize edilen, hastalığın patognomonik bir belirtisidir.
  • İfade edilen sarhoşluğa, merkezi sinir sisteminin bir lezyonu ve bir bilinç bulanıklığı eşlik eder.

  Hastalık püskürme 3. gün itibarı ile en yüksek düzeye ulaşır ve yavaş yavaş kaybolur, sıcaklık derecesi düşürüldüğünde, deri belirgin bir beyaz dermografizm kuru ve sert hale gelir. Tırnaklardan başlayarak, derilerin avuç içi ve ayak tabanlarındaki deri, tüm katmanlardan çıkar.

  Kızıl ateşi olan bir kişinin yeniden enfeksiyonu, anjinin gelişmesine yol açar.

  Scarlet ateşi, uygun ve zamanında antibiyotik tedavisi ile güvenli bir şekilde sona eren bir hastalıktır.

  Tedavi yapılmadıysa ya da yetersizse, hastalık bir dizi patoloji tarafından karmaşıklaşır - kulakların, lenf düğümlerinin yanı sıra romatizmal ateş, miyokardit ve glomerülonefritin iltihaplanması.

  Patojenik streptokoklar genellikle yeni doğanları etkiler. Enfeksiyon intranatal yolla meydana gelir. Çocuklar pnömoni, bakteriyemi, menenjit gelişir. Olguların% 50'sinde, doğumdan sonraki ilk günde klinik belirtiler görülür. Streptokokal etiyoloji hastalıkları son derece zordur ve genellikle ölümle sonuçlanır. Yenidoğanda streptokok enfeksiyonu ısı, deri altı hematomlar, ağızdan kan akıntısı, hepatosplenomegali, nefes darlığı ile kendini gösterir.

  Hamile kadınlarda Streptococcus

  Vajinadan ayrılan gebe bir kadının analizinde fırsatçı streptokok normu 104 cfu / ml'den azdır.

  Hamilelik patolojisinin gelişiminde büyük önemi vardır:

  1. Streptococcus pyogenes, postpartum sepsisin etkenidir.
  2. Streptococcus agalactiae, preterm yenidoğanların ve annelerin enfeksiyon nedenidir.

  Streptococcus pyogenes, bademcik iltihabı, piyoderma, endometritis, vulvovaginit, sistit, glomerulonefrit, postpartum sepsisli gebe kadınlarda kendini gösterir. Fetüsün olası intranatal enfeksiyonu ve neonatal sepsisin gelişimi.

  Streptococcus agalactiae, gebe kadınlarda, endometritis ve fetus - sepsis, menenjit, pnömoni, nörolojik bozukluklarda idrar yollarının iltihaplanmasına neden olur.

  Hamilelik sırasında Streptococcus, doğum sırasında asepsis kurallarına sıkı sıkıya bağlılık gerektiren temas ile bulaşır.

  tanılama

  Streptokokların neden olduğu hastalıkların laboratuar tanısında karşılaşılan zorluklar, etiyolojik yapının karmaşıklığına, patojenlerin biyokimyasal özelliklerine, patolojik sürecin geçici niteliğine ve öğretici ve yöntemsel dokümantasyonda modern teşhis yöntemlerinin yetersiz aydınlatılmasına bağlıdır.

  Streptokok enfeksiyonunun ana tanı yöntemi, ayrılmış farinks, burun, deri, balgam, kan ve idrar üzerindeki lezyon odaklarının mikrobiyolojik analizidir.

  • Steril bir pamuklu çubuk, boğazdan alınır, test malzemesi, kanlı agarda inoküle edilir, 37 ° C'de inkübe edilir ve sonuçlar dikkate alınır. Agar üzerinde büyüyen koloniler mikroskobiktir. Hemolizli koloniler bir şekere veya kan suyuna aktarılır. Streptokoklar, broth'ta karakteristik broth-parietal büyüme sağlar. Başka bir çalışma, serogrumu çökelme reaksiyonunu belirleyerek ve patojeni türlere göre belirleyerek belirlemeyi amaçlamaktadır.
  • Kanın bakteriyolojik muayenesi sepsis şüphesi ile gerçekleştirilir. Steriliteyi belirlemek için, 5 ml kan, flakonlar halinde, şekerli brot ve tioglikolik ortam ile inoküle edilir. Bitkiler, 8 gün boyunca, 4. ve 8. günlerde, kan agarı üzerinde iki kat tohumlama ile inkübe edilir. Normalde, bir kişinin kanı sterildir. Kan agarındaki büyümenin ortaya çıkmasıyla, izole edilmiş mikrobun daha fazla tanımlanması gerçekleştirilir.
  • Serodiagnostik, streptokoklara karşı kan antikorlarının belirlenmesini amaçlamaktadır.
  • Streptokok enfeksiyonu ekspresyonu - lateks aglütinasyon ve ELISA reaksiyonu.

  Streptokok ve stafilokok enfeksiyonlarının ayırıcı tanısı yapılır.

  Streptococcus ve staphylococcus aynı hastalıklara neden olur - bademcik iltihabı, otitis, farenjit, rinit, klinik semptomların şiddeti ve akışın şiddeti açısından farklılık gösterir.

  Streptokokal angina stafilokoktan daha erken gelişir, daha ağır ilerler ve ciddi sonuçları vardır. Staphylococcus aureus sıklıkla sekonder enfeksiyona neden olur, kötü tedavi edilebilir ve daha akut semptomlarla karakterizedir.

  tedavi

  Scarlet ateşi ve streptokok anjinası olan hastalar yatak istirahati, bol miktarda içecek ve koruyucu diyettir. Protein kısıtlaması olan püre, sıvı veya yarı sıvı gıdaların tüketilmesi tavsiye edilir. İltihaplı mukoza boğazının ısıl tahrişi, sıcak ve soğuk yemeklerden oluşan diyet hariç tümüyle yasaktır. Her zamanki beslenmeye gidin, ancak hastalığın akut semptomlarının azalmasından sonra yapabilirsiniz.

  Streptokok enfeksiyonunun tedavisi etiyolojik ve semptomatik olarak doğrulanmalıdır.

  Etiyopatik tedavi

  Hastalar yeterli antibakteriyel tedaviden geçmektedir. İlacın seçimi boğazdan smear analizinin sonuçları ile belirlenir. Patojeni izole ettikten ve antibiyotiklere olan duyarlılığını belirledikten sonra uzmanlar tedaviyi reçete eder.

  • Penisilin serisinin antibiyotikleri - Ampisilin, Benzilpenisilin,
  • "Eritromisin"
  • Modern yarı sentetik penisilinler - "Amoksiklav", "Amoksisilin" "
  • Makrolidler - "Azitromisin", "Klaritromisin", "
  • Sefalosporinler - "Cefaclor", "Cephalexin", "
  • Sülfonamidler - "Co-trimoksazol".

  Ön ve probiyotikler bağırsak mikroflorasını düzeltmek için kullanılır:

  Semptomatik tedavi

  • Hastalar antihistaminikler reçete - Suprastin, Diazolin, Zodak.
  • Immunomodulators genel ve yerel eylem - "Immunal", "Imunoriks", "Imudon", "Lizobakt".
  • Şiddetli vakalarda, hastalara streptokokal bakteriyofaj reçete edilir. Streptokokları parçalayabilen immünobiyolojik bir preparattır. Streptokok enfeksiyonunun çeşitli formlarını tedavi etmek ve önlemek için kullanılır - solunum sistemi iltihabı, işitme cihazı, deri, iç organlar. Tedavinin başlangıcından önce, izole edilmiş mikrobun bakteriyofaja olan duyarlılığını belirlemek gerekir. Uygulamanın yöntemi enfeksiyon odağının lokalizasyonuna bağlıdır. Streptokokal bakteriyofajın yanı sıra, kombine bir piobacteriophage da kullanılır.
  • Disintoksikasyon tedavisi bol miktarda içecek içerir - 3 litre sıvı: meyve içecekleri, bitkisel çaylar, meyve suları, su.
  • Vasküler duvarı güçlendirmek ve vücuttan toksinleri uzaklaştırmak için C vitamini alımını gösterir.
  • Boğaz antiseptikler ile gargara - furatsilinom, dioksidin, papatya, adaçayı, calendula, propolis tentürü kaynatma.
  • Boğaz için pastiller ve spreyler - "Strepsils", "Miramistin", "Geksoral."
  • Evde, kızıl hastalığı geçiren çocukların, sıcak kompres boğazına koymak sıcak bir kireç çay vermek, soğuk losyonlar votka kompres koymak kulakları acıyla, iltihaplı gözleri ve kafasına başvurmuştur. Yaşlı çocuklar boğaz ağrısını sıcak bir adaçayı veya papatya infüzyonuyla yıkamanızı önerir.

  Streptococcus tedavisi, birçok mikropun insanlar için tehlikeli olmamasına rağmen, kolay bir iş değildir. Bağışıklıkta azalma ile birlikte, streptokok ciddi hastalıkların nedeni haline geldi.

  önleme

  Streptokok enfeksiyonu için koruyucu önlemler:

  1. Kişisel hijyen ve binaların düzenli temizliğine uygunluk,
  2. sertleştirme,
  3. Spor aktiviteleri
  4. Tam teşekküllü dengeli beslenme,
  5. Kötü alışkanlıklarla mücadele etmek,
  6. Cilt lezyonlarının antiseptiklerle zamanında tedavisi,
  7. Hastaların tedavi sırasındaki izolasyonu,
  8. Hastanın bulunduğu odada mevcut dezenfeksiyon
  9. Hastane enfeksiyonunun önlenmesi.
  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Yetişkinlerde bir farenjit tedavi etmek için

  Farenjit - akut veya kronik formda yer alan farinks mukozasının iltihabı. Akut enflamatuar sürece boğazda terleme, rahatsızlık ve ağrı eşlik eder. Farenjiti tedavi etmek, hastalığın ilk semptomlarının ortaya çıktığı andan itibaren gereklidir, aksi takdirde hastalık kronik bir form kazanabilir veya solunum yolunun komşu organlarına gidebilir.

  Çocuklar için klorofililpt yağı: randevu ve kullanımı

  Klorofilkil - KBB organlarının tedavisi için popüler bir ilaçtır. Bu ilacın antimikrobiyal etkisi vardır ve insanlar için tamamen güvenlidir. Bu ilaç, inflamasyonu ortadan kaldırmaya, patojenik mikroorganizmaları yok etmeye ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur.